Page 1

Kultura, s. 9

Jak Andrzej Jerzy Lech Wrześnię portretuje...

14 maja 2010 NR 19 (1045/XXI) INDEKS 366773

ISSN 1234-1363

CENA 2,50 zł (w tym 0% VAT)

Aktualności, s. 7

Piłka nożna, s. 24

Janusz Czyż ze Szkół Politechnicznych został prezesem ZNP

Bez Przysiudy na boisku Victoria ograła groźnego rywala

redakcja: 61 437 49 50, biuro ogłoszeń: 61 436 52 70

Weekendowy dyżur reporterów:

501 677 731 lub 501 677 838

To niesprawiedliwe!

CHCESZ ZGŁOSIĆ JAKIEŚ ZDARZENIE? DZWOŃ!

Dlaczego zginął 29-letni motocyklista? Aktualności, s. 4

Podczas interwencji ojciec dziecka wszczął awanturę – mówi Krzysztof Szcześniak, rzecznik policji.

Dziecko przebywało pod opieką pijanych rodziców. Czy słusznie zostało im odebrane? Tomasz Szternel

Zadecydowa jeden telefon. W nocy z 6 na 7 maja mieszkaniec jednego z bloków na osiedlu Sokoowskim poinformowa policj o libacji alkoholowej odbywajcej si w ssiednim mieszkaniu. Nie mino kilka minut, a do drzwi zapukao dwóch mundurowych. Zastali podpite 4-osobowe towarzystwo i... kilkumiesiczne niemowl. – Podczas interwencji ojciec dziecka wszcz awantur. Zachowywa si agresywnie i szarpa jednego z policjantów. Zosta obezwadniony – relacjonuje zajcie Krzysztof Szczeniak, rzecznik prasowy komendy policji. Nie wiedzie czemu, z rki ony 42-latka leciaa krew. On twierdzi, e sama si okaleczya. Ona nie mówia nic. Nie bya w stanie... Funkcjonariusze wezwali karetk. Lekarz uzna, e dziecko jest zaniedbane. Dopatrzy si odparze

 Adaś trafił do kołaczkowskiego ośrodka. – Zajęliśmy się nim jak każdym innym dzieckiem – mówi Ewa Matuszak, p.o. dyrektora placówki

na nókach. Wypisa skierowanie do szpitala. Tymczasem ojciec trafi do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Zdaniem Iwony Silczak, kierownika oddziau pediatrycznego szpitala, chopiec by w stanie ogólnym dobrym. – Stwierdzilimy pojedyncze zmiany na skórze, które nie wynikay z niedopatrzenia rodziców czy zego traktowania – zastrzega. – Nie byo powodów do jego hospitalizacji. O sprawie zostay powiadomione prokuratura i sd rodzinny. Postanowieniem z 7 maja malec zosta umieszczony w Orodku Wspo-

Fot. Tomasz Szternel

magania Dziecka i Rodziny w Koaczkowie. Bdzie tam przebywa do czasu zakoczenia postpowania wobec rodziców. – Zajlimy si nim jak kadym innym dzieckiem, które do nas trafia. Kupilimy mu óeczko i niezbdne wyposaenie– mówi Ewa Matuszak, penica obowizki dyrektora orodka. Stanowczo zaprzecza, jakoby maluch by zaniedbany. – To jest normalny, miy, umiechnity chopczyk – informuje szefowa orodka. – Ale nie chciaabym polemizowa z postanowieniem sdu. Nie taka moja rola – zastrzega natychmiast.

Prezes sdu Alina Szymanowska argumentuje powzit decyzj: – Dziecko zostao odebrane rodzicom w zwizku z zaistnia sytuacj. Mówic wprost, nie mia si nim kto opiekowa – tumaczy. Zapewnia jednoczenie, e postpowanie przebiegnie szybko i sprawnie. – Musimy sprawdzi, czy byy sygnay o nieprawidowociach w tej rodzinie, jak ona funkcjonuje, czy jest w stanie poradzi sobie ze swoimi problemami. To szczególna sytuacja, bo nieczsto si zdarza, eby osadza dziecko w takim orodku. Ale mielimy na wzgldzie jego dobro – podkrela. Niemowl jest najmodszym, a co za tym idzie, najbardziej wymagajcym uczestnikiem koaczkowskiego OWDiR-u. Rodzice odwiedzaj go prawie codziennie. Przywie li nawet rzeczy.

>>

dok. na s. 6

Zazdrość powodem zamordowania wrześnianina 32-letni mieszkaniec Wrześni został brutalnie zamordowany. Poderżnięto mu gardło. Do zabójstwa Artura S. doszo w kwietniu na terenie gminy Jaworzyna lska w województwie dolnolskim. O sprawie poinformowaa telewizja publiczna, która spraw Artura S. opisaa w programie „Ktokolwiek widzia, ktokolwiek wie”, wyemitowanym 4 maja w pierwszym programie TVP. Pocztkowo wszystko wygldao jak w tanim romansie, zakoczenie to jednak prawdziwa tragedia w stylu szekspirowskim. Artura S.

zamordowano z zazdroci. Przynajmniej tak tez na pocztku ledztwa postawia prokuratura rejonowa w widnicy, która prowadzi postpowanie w sprawie. – W ubiegym roku syn, bdc na urlopie (pracowa od prawie 10 lat w Anglii – przyp. red.), we wrzeniu zakomunikowa nam, e pozna dziewczyn. Pozna j we Wrzeni na dyskotece – mówi ojciec zamordowanego w programie „Ktokolwiek widzia...”. Dziewczyna, Magdalena S., miaa wtedy 25 lat i mieszkaa w Strzegomiu w powiecie widnickim. Bya niezamna, ale miaa dwójk dzieci. Ich ojcem by niejaki Jacek K., jednak – jak zapewniaa – chciaa sobie uoy ycie na nowo. Z wrzenianinem.

– Planowalimy, e on (Artur S. – przyp. red.) przyjedzie tutaj 26 lutego i zostanie, i bdzie mieszka tutaj z nami. Z dziemi te mia bardzo dobry kontakt, my si te ze sob zgadzalimy – tak mieszkanka Strzegomia opowiadaa w telewizji. I tak te si stao. Magdalena i Artur na nowo zaczli ukada sobie ycie. Wrzenianin zamieszka w Strzegomiu z dziewczyn poznan w dyskotece. Na dobry pocztek pomogli im rodzice Artura, którzy wsparli ich nawet finansowo. „Na zagospodarowanie” – mówi ojciec Artura, który pojecha te do Strzegomia, aby pomóc modym si urzdzi. Wtedy ju, jak mówi, zauway co niepokojcego. Przez cztery dni, kiedy przebywa u syna,

codziennym gociem w ich mieszkaniu by ojciec dzieci, który wczeniej wyniós stamtd wikszo mebli. – Ja si zdziwiem. Zawoaem syna i mu mówi: „Suchaj, co to ma znaczy? Ogooci wam cae mieszkanie, a ty go jeszcze tolerujesz? Co mi si tutaj nie podoba” – wspomina. – Syn powiedzia, e porozmawia z ni (z konkubin – przyp. red.), bo jemu te to si nie widziao. Magdalena S. twierdzia, e jej byy konkubent przychodzi tylko do dzieci, a ona nie chciaa pozbawia ich kontaktu z ojcem. Cho podejrzewaa, e moe tak naprawd chodzio o ni...

>>

dok. na s. 6

Ksiądz Stanisław Dubiel radzi, jak zachować się, gdy odwiedzą nas świadkowie Jehowy Kościół, s. 18 Fotoksiążka – nowość, która robi furorę – dostępna też we Wrześni! Aktualności, s. 10 Kilku na jednego – policja ustaliła sprawców okrutnego pobicia Aktualności, s. 4 Czy we Wrześni działa mafia samochodowa? Aktualności, s. 10

Andrzej Juskowiak z Lecha Poznań wspomina swoje mecze w Barcelonie Miłosław, s. 14 Karol Balicki chce być burmistrzem Nekli – dlaczego? Nekla, s. 17 Jak Edmund Kubis ze stołem na głowie wystąpił na festynie Kołaczkowo, s. 15 www.wrzesnia.info.pl


14 maja 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

2 Opinie Wege znaczy zdrowie? SONDA

Moim zdaniem

J

Danuta Helak, gospodyni domowa: – Dla mnie wegetarianizm to wspaniała rzecz, chociaş sama nie jestem i nigdy nie byłam wegetarianką. Znam jednak kilka osób, które nie jedzą mięsa i są nawet zdrowsze od tych, którzy jedzą. Ale wegetarianizm jest dobry przede wszystkim ze względu na ochronę zwierząt.

ako posiadacz grupy krwi zero jestem drapienikiem. Jak Neandertalczyk. Czyli: prawie zwierzak. I dlatego bardzo lubi micho, w rónych postaciach. Czuj w sobie wilcz natur, instynkt owcy. Polowa i konsumowa! Kiedy przez jaki czas nie jem misa, doznaj uczucia braku, pustki, tsknoty. Nie oznacza to jednak, e nie potrafi zrozumie wegetarian. Im potrawy misne po prostu mierdz lub przynajmniej – nie podniecaj ich systemu trawiennego. Motywacje do przejcia na ten sposób odywiania s oczywicie róne – od zdrowotnych, przez odchudzeniowe, po ideowe, czyli np. „nie jem misa, bo kocham zwierzta i nie chc przykada rki do ich zabijania�. Jako zdeklarowany misoerca w gbi ducha podziwiam jaroszy, bo te kocham zwierzaki – chocia wintuchy czy gupie kury jakby mniej ni takie na przykad psy – ale jak tu odmówi sobie tatarka czy takiego, prosz pana, pstrga, czy wgorzyka? Czesaw Niemen by wegetarianinem, a nawet napisa wstp do ksiki kucharskiej Kuchnia Kryszny. Swój tekst zakoczy sowami: „Poza tym – jest w tym pierwiastek dobra...�. No i zmar.

zdaniem uĹźytkownikĂłw www.wrzesnia.info.pl tommi: Wegetarianizm to zdecydowanie ideologia.

Osobiście znam jedną wegetariankę juş od młodzieńczych lat, podziwiam i szanuję (choć nie tylko za to) trwanie w tym trudnym „poście�. Ja natomiast dałbym radę wytrwać, ale bez warzyw. madmips: Dla mnie wegetarianizm to raczej choroba. Człowiek był mięsoşerny, jest i będzie. Jednak, wiedząc jakiej jakości mięso jest ogólnodostępne, uwaşam, şe moşe to czasem i wyjść na zdrowie. Sam zdecydowanie jestem mięsoşerny. Wkurzają mnie ludzie, którzy nie jedzą mięsa z powodu takiego, şe, jak to mówią, nie zabijają swoich przyjaciół. madziara: Na wegetariankę nie mam aspiracji, chociaş mięso jem raczej sporadycznie. Nie mam teş w rodzinie ani wśród znajomych şadnego wegetarianina, więc moja wiedza na ten temat ogranicza się jedynie do przeczytanych artykułów czy obejrzanych reportaşy. Myślę, şe dla większości ludzi wybierających taki styl şycia to głębsza ideologia, choć i pewnie nie brakuje takich, dla których to tylko dieta czy moda.

Ilona Mikołajczyk, historyk: – Nie znam şadnego wegetarianina i sama teş nie powstrzymuję się przed jedzeniem mięsa. Uwaşam, şe wegetarianizm to nieco wyolbrzymiona filozofia. Mięso jest przecieş potrzebne dla prawidłowego rozwoju, zwłaszcza u dzieci.

Paulina Nowak, technik ekonomista: – Wegetarianizm to według mnie dobry i bardzo zdrowy sposób odşywiania. Sama co prawda nie jestem wegetarianką, ale czasami, będąc w restauracji, zamawiam takie bezmięsne dania. Na przykład pizze wegetariańskie są pyszne i bardzo poşywne.

Wegetarianizm to: dieta

Daniel Schubert, stolarz: – Nie jestem wegetarianinem i nawet nie znam nikogo, kto nie je mięsa, ale wydaje mi się, şe to generalnie jest dobra sprawa. Z tym, şe nie dla kaşdego. Nie kaşdy powinien i nie kaşdy moşe rezygnować z jedzenia mięsa. Na pewno nie przeszkadzałoby mi, gdyby ktoś z mojej rodziny nagle chciał zostać wegetarianinem.

opinie internautĂłw na www.wrzesnia.info.pl

Waldemar Śliwczyński

W okresie ociekających tłuszczem grillów zapytaliśmy wrzesińskich przechodniów o wegetarianizm. Czy uwaşają, şe to zdrowy sposób şywienia? Czy są wegetarianami lub znają kogoś, kto z zasady nie je mięsa?

moda

26%

37%

ideologia

22% 14% 1%

ochrona zwierzÄ…t religia

Satyryczny komentarz tygodnia: o symbiozie drapieĹźnikĂłw z wegetarianizmem

jedno pytanie – jedna odpowiedź

Czy moşna şyć bez dań mięsnych? Tomasz Szternel: Kiedy i dlaczego zostałeś wegetarianinem? Czy jest to dla ciebie religia, moda, ideologia, a moşe - po prostu - sposób şycia? Czy wrzesińskie lokale gastronomiczne są przygotowane na przyjęcie jaroszy? Maciej Szymendera, wegetarianin od 19 lat: - Nie wiem skąd mi się to wzięło. Dla mnie to był i jest sposób şycia. Chcę je tak przeşyć, şeby nie robić krzywdy innym – ani ludziom, ani zwierzętom. Ulubione danie? Wszystko co şona przygotuje. Tym bardziej, şe teş jest wegetarianką. Lubię kotlety sojowe z duşą ilością zieleniny, warzyw, owoców. We Wrześni są restauracje, gdzie moşna zjeść pizzę wegetariańską. Ale stricte wegetariańskiego lokalu nie ma. Wchodząc do jednego, czy drugiego, niestety, czuje się mięcho. A to przeszkadza.

Reklama

GAZ

SpĂłjrz w moje oczy... a teraz zamĂłw wizytĂłwkÄ™ internetowÄ…

EKO-GAZ

061 436-46-84 0604-710-781 pn-sob 8.00-19.00 niedziela 9.00-13.00

20 z

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT. Minimalna warto zamĂłwienia: 20 z

ww-117

juş od 500 zł

0605-338-906, 0605-550-379

Polskie Składy Budowlane GS „S.Ch.� Września, ul. Kolejowa 10 tel. 61/4361653

Oferuje:

Oferuje m.in.

- konstrukcje dachowe - tarcica obrzynana - EKOGROSZEK - WĘGIEL KAMIENNY - WĘGIEL BRUNATNY - MIAĹ WYSOKOKAL. - pĹ‚yta: OSB i wiĂłrowa

tnawozy

tDFNFOU XBQOP DFHÂ’B TJQPSFY CMPD[LJCFUPOPXF tSZOOZ1$7JPDZOLPXBOF tQPLSZDJBEBDIPXF NBTZLPOTFSXVKĹ•DF tUZOLJ HJQTZ HÂ’BE[JF LMFKF GBSCZ

tCSZLJFULPNJOLPXZ %PCSBKBLPÇ´ÇŽ%PXĂ˜[OBUFMFGPO

Roz-586

Gutowo Małe, ul. Powidzka 9 (przy torach kolejowych), tel./fax 061/437-64-56

– azotowe i wieloskładnikowe. twęgiel w asortymencie – luz i workowany

Deska tarasowa (dwustronnie ryflowana) Nekla ul. Dworcowa 33 tel. 061 4386-046, fax 061 4386-076

Biuro Ogłoszeń, Warszawska 15 tel. 512-140-464, portal@wrzesnia.info.pl

Roz-560

Wrzenia * ul. Fromborska 18

Tarcica obrzynana i nieobrzynana

GS „S.Ch�, Września, ul. Kolejowa 10 tel. nr 61/4362 873 lub 663 990 809

Inn-282a

wizytĂłwek tel. 0-61 437 49 57

wykonuje wiêŸby dachowe wg zamówieù. boazerie podbiciowe impregnacja ciœnieniowa drewno kominkowe

Doradztwo. Dowóz z rozładunkiem. Niskie ceny.

Magazyn Zboşa i Mieszalni Pasz GS „S.Ch� Września, ul. Kolejowa 10

prowadzi: t skup zboşa t sprzedaş pasz i śruty rzepakowej tel. 61 4361 653 lub 663 990 249

Roz-559

SKĹ AD DREWNA I WĘGLA

TARTAK NEKLA


3

Wiadomości Wrzesińskie Reklama

www.wrzesnia.info.pl www.wrzesnia.info.pl Skl-449

14 maja 2010

=�RWRPL�DSDPL•WNDNRPXQLMQD

Kołaczkowo, ul. Kasztanowa 22, (61) 438-51-51 pn.-pt. 9.00-17.00 sb. 9.00-13.00

Słupca, ul. Kościuszki 13a Kleczew, ul. Okrzei 5tŚroda Wlkp., ul Kilińskiego 33

Ostatnia szansa

ww-118

zapraszamy

Informujemy, şe w Biurze Ogłoszeń przy ulicy Warszawskiej 15

www.sklep-hobby.pl NAJWIĘKSZY WYBĂ“R WE WRZEĹšNI

słodycze, wina, herbaty, kosze okazjonalne ze słodyczami (dowóz gratis) ul. Chrobrego 12A Pawilon obok TRAFIKI

tPSB[QPKFEZOD[FEVLBUZ w cenie WHOID[  G]LDäVSU]HGDĔ\

  

   

! ""# ""

Â&#x2021;2*52'=(1,$ .87( Â&#x2021;%$/8675$'<

$%   & 

GAZ

Dom-GAZ 061 436-27-33 061 436-29-49 pn.-sob. 7.00-19.00 nd. 8.00-14.00

Roz-210

t

tCMJTUSZTQFDKBMOFKFEZDKJ [%VLBUFN.JFKTLJN 6 WrzosĂłw w cenie Skl-450

ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14, WrzeĹ&#x203A;nia (w podwĂłrzu)

sklep Skl-389

d*1$$;r

moĹźna nabyÄ&#x2021;

Nowo otwarty

Roz-407

ZOOLOGIA WÄ&#x2DC;DKARSTWO


14 maja 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Blokada autostrady A2 Trzy samochody brały udział w kraksie na węźle autostradowym we Wrześni.

To by ciepy wieczór. Na drodze powiatowej z Wrzeni do Gozdowa ruch niewielki. Wiadomo – sobota. Nastaa godz. 20:25. Po pokonaniu ronda przy ul. Kociuszki i gen. Sikorskiego opel astra, którym kierowa 21-letni mieszkaniec gminy Wrzenia, jecha w kierunku Gozdowa. Mia skrci w lewo, do leniczówki Dbina. W tym momencie rozleg si huk. W bok samochodu uderzy zmierzajcy w tym samym kierunku motocykl yamaha. Z jak

nicze jednostki straackie z Pyzdr i Pietrzykowa zabezpieczay ldowanie migowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Ciemierowie. Helikopter zosta wezwany przez pogotowie naziemne do nagego przypadku medycznego.

bot, w jednym z budynków mieszkalnych w podwrzesiskich Psarach doszo do ulotnienia si gazu z nieszczelnego kota grzewczego. Straacy z Wrzeni zabezpieczyli i przewietrzyli skaone dwutlenkiem wgla pomieszczenie.

„ W poniedziaek 10 maja wrzesiska jednostka straacka usuwaa niebezpieczn plam oleju silnikowego z ul. Armii Pozna.

 Mimo groźnie wyglądającego wypadku w kraksie nikt nie ucierpiał ciarówk z tyu najecha TIR – poinformowa nas jeden ze straaków zabezpieczajcy miejsce wypadku. Na miejsce wypadku przybyy dwie jednostki stray poarnej: z PSP we Wrzeni oraz OSP w Wgierkach. – Nasze dziaania polegay na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,

odczeniu instalacji elektrycznej od akumulatorów w pojazdach, przepompowaniu ze zbiornika pojazdu marki MAN oleju napdowego, który z niego wycieka, kierowaniu ruchem drogowym na jednej nitce autostrady oraz zabezpieczeniu zaadunku uszkodzonej ciarówki MAN i samochodu osobowego

prdkoci jecha? Czy kierowca osobówki go widzia? I w kocu: kto zama przepisy? Odpowiedzi na te i wiele innych pyta ma da policyjne ledztwo prowadzone pod nadzorem prokuratury. Na miejsce wypadku przybyy karetki pogotowia ratunkowego. A trzy. Motocyklista, mieszkaniec Bieganowa, znajdowa si w stanie krytycznym. Zmar w trakcie reanimacji. Powanych obrae ciaa doznaa te podróujca z nim 19-letnia mieszkanka Sokolnik. Do szpitala trafili równie kierowca i 17-letnia pasaerka opla. Badanie wykazao, e prowadzcy auto by trze wy. Miejsce zdarzenia zabezpieczyli straacy z Wrzeni i Kaczanowa

„ Z kolei we wtorek 11 maja Ochotnicza Stra Poarna z Miosawia usuwaa z drogi powiatowej nr 504 w Sarnicach powalone drzewo. Druhowie udronili jezdni, rozcinajc przewrócon rolin przy uyciu pilarki spalinowej. DAI

Fot. Tomasz Małecki

peugeot na lawety – poinformowa Marek Mikoajczak, rzecznik prasowy Pastwowej Stray Poarnej we Wrzeni. W wypadku nikt powanie nie ucierpia. Pomocy medycznej poszkodowanym wypadku udzielono na miejscu. Peny ruch przywrócono okoo godziny 20.00. TOM

Śmierć na prostej. Kto zawinił? 29-letni motocyklista zginął w wypadku, do którego doszło w sobotę 8 maja.

„ W pitek 7 maja ochot-

„ Dzie pó niej, w so-

– odczyli instalacje elektryczn i gazow w pojazdach, usunli pozostaoci powypadkowe i kierowali ruchem do czasu przyjazdu policji. Prokuratura wszcza ledztwo 10 maja. – Chcemy wyjani przyczyn wypadku i ustali, kto zawini – mówi wprost Krzysztof Helik, prokurator rejonowy. Ju zleci wykonanie bada mechanoskopijnych, majcych na celu sprawdzenie stanu technicznego pojazdów. Zdarzenie przeanalizuje take biegy z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. 12 maja w Zakadzie Medycyny Sdowej w Poznaniu odbya si sek- Motocykl uderzył w bok cja zwok 29-latka. Wyniki poznamy skręcającego samochodu. Kierowca Fot. KP PSP najwczeniej za dwa tygodnie. TOS yamahy nie przeżył

Kronika policyjna

W wyniku zdarzenia w czwartkowe popoudnie (6 maja) na nitce prowadzcej z Warszawy do Poznania przez kilka godzin trway utrudnienia w ruchu. Jak udao nam si dowiedzie, przyczyn wypadku byo prawdopodobnie zablokowanie ukadu kierowniczego jednej z ciarówek. – Kierowca MAN-a twierdzi, e zablokowaa mu si kierownica i zaczo go ciga na lewy pas, którym jecha samochód osobowy. W tym momencie zosta on uderzony w ty przez cignik siodowy marki Volvo z naczep. W wyniku zderzenia pojazd marki MAN, jadcy z przyczep, przewróci si na bok. W lecy pojazd uderzy samochód osobowy peugeot 406. Na domiar zego na t

Straż Pożarna

4 Aktualności

„ Wykorzystujc sen kie-

rowcy, wymontowa z ciarowego DAF-a osony akumulatorów. Mowa o zodziejaszku, który grasowa pod oson nocy z 6 na 7 maja na Miejscu Obsugi Podrónych w Chwaszycach. Straty oszacowano na 1 tys. z.

„ Do gro nie wyglda-

jcego wypadku doszo 7 maja na autostradzie A2. Prowadzony przez 39-letniego kierowc opel astra wpad w polizg, zjecha na pobocze i, koziokujc, uderzy w betonowy filar wiaduktu. Najbardziej ucierpiaa pasaerka, mieszkanka gminy Lipno, która zamaa rk.

„ Z kurtki pozostawio-

Pytanie wciąż bez odpowiedzi

Wyskoczyli z auta i zaczęli bić 24-latka. Śledczy ustalili już krąg podejrzanych, trzech z nich usłyszało zarzuty

Prokuratorskie postpowanie w sprawie cignika skradzionego pod Kostrzynem Wielkopolskim, a odnalezionego w gminie Nekla, zostao umorzone. Powracamy do wydarze sprzed trzech miesicy. W nocy z 10 na 11 lutego z duego gospodarstwa rolnego w Klonach znikny markowa kosa spalinowa i traktor. Nie byle jaki, bo John Deere, rocznik 2007. Waciciel spóki, do której nalea, oszacowa jego warto a na 200 tys. z. To on zoy zawiadomienie na policji. – Stwierdzi, e gara jest pusty. Chodzi, pyta, ale nikt nic nie widzia, nikt nic nie sysza – opisywa sytuacj Jacek Pruchniak, komendant Komisariatu Policji w Kostrzynie Wielkopolskim.

łody mężczyzna został pobity przez swoich rówieśników. Nie bardzo wiadomo tylko, dlaczego... Mrożące krew w żyłach zdarzenia rozegrały się 8 maja na wysokości firmy Tamar przy ul. Kaliskiej. W biały dzień, około godz. 13.00, do idącego chodnikiem 24-letniego wrześnianina podjechał ford focus. Z auta wysiadło, a raczej wyskoczyło, kilku mężczyzn. Zaczął uciekać. Przeskakując przez ogrodzenie posesji zahaczył kroczem o metalowe pręty. Mimo tego, obolałego, zaczęli obkładać pięściami i kopniakami. Poszkodowany z licznymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Znał oprawców. Nie zamierzał im darować i złożył na policji zawiadomienie o podejrzeniu popeł-

Dni mijay, a ledztwo zdawao si tkwi w martwym punkcie. Przeom nastpi 18 lutego. Rolnik z gminy Nekla poinformowa miejscowych stróów prawa o cigniku stojcym na polu w Opatówku. Nie wiedzia, kto, kiedy i dlaczego go porzuci. We wskazane miejsce udaa si grupa dochodzeniowo-ledcza Komendy Powiatowej Policji we Wrzeni. Ustalia, e traktor nie posiada oryginalnych tablic rejestracyjnych. Ale numery nadwozia potwierdziy, e to ten, który zosta skradziony kilka dni wczeniej. – To zdarzenie zakwalifikowalimy jako kradzie z wamaniem – informuje Krzysztof Helik, prokurator rejonowy. Wobec niewykrycia sprawcy zdarzenia 28 kwietnia podj decyzj o umorzeniu ledztwa. TOS

M

nienia przestępstwa. Przedstawił wersję wydarzeń, zgodnie z którą padł ofiarą porachunków. Nadzór nad policyjnym postępowaniem ma prokuratura. Jego celem jest ustalenie przyczyny pobicia, liczby osób w nim uczestniczących i roli każdej z nich. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w zajściu brało udział od czterech do sześciu mężczyzn. Wobec trzech (25-latka i dwóch 23-latków z Wrześni) prokurator zastosował środki zapobiegawcze. W przypadku jednego jest to dozór policji, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju, a w przypadku dwóch pozostałych – „tylko” dozór policji. Celem prowadzonego postępowania jest także wyjaśnienie, czy istniało bezpośrednie narażenie życia lub zdrowia. Będzie to ważne przy kwalifikacji czynu. TOS

nej w Hadesie nieznany sprawca ukrad telefon komórkowy samsung. Policja przyja zgoszenie rankiem 9 maja. Aparat by wart równe 500 z.

„ Tego samego dnia,

a waciwie nocy, 30-letni mieszkaniec gminy Wrzenia urwa lusterka BMW zaparkowanego w Nekli. Postawiono mu zarzut zniszczenia mienia.

„ Kto popaka farb ciany sali gimnastycznej i Szkoy Podstawowej nr 6. Dokona tego w nocy z 10 na 11 maja. Ustalenie sprawcy bdzie graniczyo z cudem, bo placówka nie posiada monitoringu. Niestety... TOS


5

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie Reklama

www.wrzesnia.info.pl www.wrzesnia.info.pl

Bd-303a

14 maja 2010

KSERO SPRZEDAĹť DOMĂ&#x201C;W JEDNORODZINNYCH W ZABUDOWIE SZEREGOWEJ [PHSĂ&#x2DC;ELJFNJHBSBČ&#x2C6;FNOBTBNPDIPEZ

A. Goclik, M. RozraĹźewski, SpĂłĹ&#x201A;ka Jawna

LGRZLHG]VLĂ&#x2020;MDNRND]\MQLHPRÂ&#x203A;HV]VWDĂ&#x201A;VLĂ&#x2020; ZÂ?DyFLFLHOHPQRZRF]HVQHJRPLHV]NDQLD

:U]HyQLDXO)URPERUVND

SOXV

SPRZEDAĹť NOWYCH MIESZKAĹ&#x192; t[FTQĂ&#x2DC;Â&#x2019;EXĂ&#x2DC;DICVEZOLĂ&#x2DC;XXJFMPSPE[JOOZDI XLBNFSBMOFK[BCVEPXJF tBUSBLDZKOBMPLBMJ[BDKB tTÇ&#x152;TJFE[UXPUFSFOĂ&#x2DC;X[JFMPOZDI tQPNPDXPUS[ZNBOJVLSFEZUV

Warszawska 15, WrzeĹ&#x203A;nia Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? tel. (61) 640-01-01

ww-119

/RNDOHGRRGELRUXMXÂ&#x203A;ODWHPWHJRURNX EXG\QHNSLĂ&#x2020;WURZ\FDÂ?NRZLFLHZWHFKQRORJLL WUDG\F\MQHM]ZLQGÂ&#x2022; G\F\MQHM]ZLQGÂ&#x2022; \F\\MQHMM]ZLQGÂ&#x2022;Â&#x2022;

G

WrzesiĹ&#x201E;ska Grupa Inwestycyjna Plus

wizytĂłwek tel. 0-61 437 49 57 Wrzenia * ul. Fromborska 18

20 z

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT. Minimalna warto zamĂłwienia: 20 z

Zapraszamy do biura sprzedaĹźy: 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Szkolna 3 (Budynek PKO BP â&#x20AC;&#x201C; II piÄ&#x2122;tro) w godz. 9.00 â&#x20AC;&#x201C; 17.00 tel/fax 61 436 16 16, kom 601 160 285, 723 179 649

mieszkania@wgiplus.pl

oraz do biura przy ul. Gen. T. Kutrzeby 5K/13 tel. 061 437 61 65

www.wgiplus.pl

Bd-302

3U]\MG|OXE]DG]ZRĂ?GRQDV]HJRELXUDVSU]HGDÂ&#x203A;\

cz-b A4: 0,15 zĹ&#x201A; A3: 0,30 zĹ&#x201A; kolor: A4: 2,50 zĹ&#x201A; A3: 5,00 zĹ&#x201A;

UWAGA!!! UWAGA!!! UWAGA!!!

Skl-435

.RQLHFGURJLFKOHNyZZH:U]HÄ&#x17E;QL

APTEKA STYLOWA -XÄŞRWZDUWD

CENY PRODUCENTA*

leki za grosz* godz. otwarcia: QPOQUtTC :U]HÄ&#x17E;QLDXO6LHQNLHZLF]D *DOHULD&HQWUXP

Apteki Stylowewe niskich cen krĂłlo * dotyczy lekĂłw OTC


14 maja 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

6 Aktualności Muzyczne lato w amfiteatrze Zabito go z zazdrości

Tegoroczne lato zapowiada si bardzo muzycznie. Przynajmniej we wrzesiskim amfiteatrze im. Anny Jantar. W kady weekend na jego deskach i na tzw. kole prezentowa si bd zespoy muzyczne. Bdzie co dla starszych i troch modszych. – Co sobot (o godz. 19.00 – przyp. red.) zagraj modzieowe zespoy. Zapewni one bardzo rónorodne gatunki muzyczne. Bdzie np. rock i blues – mówi Szymon Krajniak, kierownik referatu promo-

cji we wrzesiskim ratuszu. – W kad niedziel (o godz. 17.00 – przyp. red.) prezentowa si bd zespoy folklorystyczne z caej Wielkopolski, m.in. Lusowiacy z Tarnowa Podgórnego i Siekieracy z Kostrzyna Wlkp. Wyjtkiem bdzie ostatnia niedziela sierpnia. Wtedy zagra zespó Balkan Sevdah, prezentujcy muzyk bakask. Ratusz szacuje, e koszty zwizane z organizacj koncertów zamkn si w kwocie 11 tys. z. Czyli niewiele. Start 3 lipca. KUL

Kraksa na autostradzie koło Małej Górki

Jedna osoba została ranna w wypadku, do którego doszło na 203. kilometrze autostrady A2. – W czwartek około 6.40 osobowy VW caravelle, którym podróżowało 10 osób, uderzył w tył naczepy ciężarowego volvo – informuje Krzysztof Szcześniak, rzecznik prasowy policji. Siła uderzenia była tak duża, że aby wydostać rannego z samochodu, strażacy musieli użyć specjalistycznego sprzętu. Przyczyny wypadku wyjaśni dochodzenie. TOM

<<

dok. ze s. 1

Take ojciec Magdaleny S. mia na pieku z ojcem jej dzieci. Kilka tygodni wczeniej zosta pobity przez konkubenta córki. Taboretem. Swego czasu Jacek K. zada te od ojca Magdaleny S. 150 tys. z – za to, e zgodzi si na wymeldowanie. – Relacje midzy Arturem a ojcem dzieci byy dobre. Tylko Artura denerwowao, e on przychodzi tutaj. Nie byo jakich kótni midzy nimi, jakich konfliktów. Tego nie byo – zapewniaa na wizji. Kontakty byy pono nawet tak dobre, e obaj mczy ni wyszli razem... po piwo. To by wieczór 3 kwietnia. Jacek K. wróci z eskapady po alkohol; wrzenianin ju nie. – Ojciec moich dzieci twierdzi, e stao czerwone audi na rejestracjach wrocawskich i kto zawoa Artura po imieniu, i on podszed pod ten samochód. Jak wraca z tymi piwami, Artur rozmawia jeszcze raz z t osob – tak wersj zdarze z Jackiem K. powtarzaa jego bya dziewczyna, która sama zgosia zaginicie Artura S. na policji. Tymczasem matka wrzenianina, która równie wystpia w „Ktokolwiek widzia...”, nie uwierzya w t wersj. – Mam prawo myle, e syn nie opuci mieszkania z wasnej woli. Gdyby wyszed z wasnej

cy, wrzenianin zosta w bestialski sposób zamordowany. – W wyniku prowadzonych przez policj czynnoci operacyjnych, a nastpnie procesowych pod nadzorem widnickiej prokuratury, ustalono, e Artur S. zosta uprowadzony 3 kwietnia, a nastpnie brutalnie zamordowany przez dziaajcych wspólnie trzech modych mieszkaców Strzegomia, w tym byego wieloletniego konkubenta Magdaleny S., który nie móg pogodzi si z ich rozstaniem – poinformowaa. – To tyle, co na razie mog powiedzie; inne informacje s objte tajemnic ledztwa. Zwoki 32-latka z Wrzeni policja odnalaza w ssiedniej gminie Jawo G. Miśtal poinformował na wizji rzyna lska. Ukryte w lesie, w natuo śmierci Artura S. Fot. TVP ralnym zagbieniu, przykryte warstw ziemi, gazi i eternitem. – Pomidzy 28 kwietnia a 2 maja woli, na pewno by zadzwoni, eby po niego przyjecha. On cay czas zatrzymano Bartomieja G., Grzeliczy, e to si wszystko poukada. gorza Z. i Jacka K., którym przedCo musiao si wydarzy w sobot stawiono zarzut zabójstwa Artura trzeciego; co, o czym my nie wiemy S. Na wniosek prokuratora widnicki sd zastosowa wobec wszystkich – przeczuwaa. Niestety, intuicja nie zawioda podejrzanych tymczasowe aresztowamatki. Redaktor Grzegorz Mital nie na okres trzech miesicy – dodapod koniec emisji grobowym gosem a cierzyska. zakomunikowa: – Artur S. nie yje Tomasz Maecki i ponad wszelk wtpliwo zosta (przy pisaniu artykuu autor korzyzamordowany. sta z programu TVP „Ktokolwiek Jak poinformowaa nas prokurator widzia, ktokolwiek wie”, z którego Ewa cierzyska, rzecznik prasowy te pochodz wypowiedzi rodziców prokuratury okrgowej w widni- zamordowanego oraz Magdaleny S.)

Reklama

To niesprawiedliwe – mówią rodzice <<

dok. ze s. 1

W bloku, w którym rozegraa si historia, mieszka tylko dziewi rodzin. Mimo to ludzie si nie znaj, bo cz lokali jest wynajmowana. Jedni wprowadzili si tu par lat temu, a inni s tu od kilku miesicy. – Sama jestem ciekawa, co tam si stao. Nic nie syszaam, bo ogldaam film. Dopiero jak si skoczy, zobaczyam policjantów. To mogo by co koo 1.00. Moe wicej syszeli ci, co mieszkaj bliej. Wiem tylko, e im dziecko zabrali. Nic wicej. A plotek nie chc robi – zastrzega ssiadka. Dzwonimy do kolejnych mieszka. Pytamy o ssiadów z drugiego pitra. W kocu natrafiamy na kogo dobrze zorientowanego. – To s dziwni ludzie. Oni najpierw si razem bawi, pij alkohol, a pó niej si tuk – mówi wprost jedna z ssiadek. Syszaa feraln awantur i dobiegajce odgosy: „Co z pani za matka?! Tak si matka nie zachowuje!”. Ale nie poruszyo jej to. Przycisna poduszk do uszu i spaa dalej. – Wedug mnie oni mog robi co chc. Jak chc si tuc, niech si tuk. Tylko tego dzieciaszka mi szkoda. Podobno wy tej nocy... – wyra nie podenerwowana nie koczy zdania. Przyzwyczaia si do libacji alkoholowych, do krzyków, awantur i paczu dobiegajcego zza ciany. Zarwaa przez nie niejedn noc. – Chciaabym, eby oni si std wynieli. Naprawd. Ja im nie ycz le. Chc tylko, eby si w kocu ustatkowali. Mam nadziej, e ta przygoda ich czego nauczy. Bo wszyscy jestemy lud mi, wszyscy mamy prawo do bdów, ale oni popeniaj ich stanowczo za duo – koczy.

A. Szymanowska, prezes sdu: – Nieczsto zdarza si, eby osadza dziecko w takim orodku.

Jest wieczór, kilka dni po zajciu. Pukamy do drzwi „bohaterów” historii. Otwiera 32-letnia kobieta. Zaprasza do rodka. Po chwili wchodzi jej m. Wanie wróci z pracy. Ubrany w kraciast koszul i brudne czerwone ogrodniczki, opiera si o blat kuchni. Wyciga paczk papierosów. Podpala jednego. Przeklina. Chwil wczeniej odebra telefon od szwagra. Ten powiedzia mu, e obsmarowa go „Fakt”. To ju kolejny materia po tym, który widzia w „Teleskopie”. I podobnie jak wtedy, nikt si z nim nie skontaktowa... – Kompletna bzdura – rzuca tylko i powraca do policyjnej interwencji. Twierdzi, e moga by 22.00, moe 23.00. Ale byo grubo po pónocy. Przebywa w mieszkaniu z on i dwoma kolegami z pracy. Pili wódk. A jak si pije, to jest gono. Wanie to – jak przypuszcza – przeszkadzao któremu z ssiadów. – Wypilimy gdzie po trzy setki. A eby bya jasno, przy dobrej zagryzce to i litra wypij. I jeszcze by pan nie powiedzia, e jestem pijany. Tak, e to nie byo adne wielkie pijastwo – zapewnia, gadzc co jaki czas siwe wsy à la Wadek Kozakiewicz. Alkohol zaszkodzi za to jego onie.

– Zaczam gupkowa. Krzyczaam, zbiam szklank, pociam si – podciga rkaw koszuli i pokazuje zranion rk. – Nie wiem czemu. Co we mnie wstpio. Tymczasem midzy ojcem dziecka a jednym z policjantów doszo do pyskówki. – Zwraca si do mnie: „chopie”, „dziadu”. Nie pozwol, eby z 15 lat modszy sztyl mi ublia. Jak ja mundur nosiem, to on sra w pieluchy – stwierdza. Stanowczo zaprzecza, jakoby doszo do szarpaniny, mimo e zarzut, który usysza, tyczy wanie naruszenia nietykalnoci cielesnej funkcjonariusza. Izb zatrzyma opuci po kilkunastu godzinach – gdy wytrze wia. Dopiero wtedy dowiedzia si o dziecku... – Czy ono jest zaniedbane? Niech pan zobaczy – kobieta pokazuje zdjcia w telefonie komórkowym. Na jednym maluch jest w wanience, na drugim w towarzystwie taty. – On ma nogi jak Pudzian. I cigle nimi przebiera. Trudno, eby sobie ich nie poobciera, jak chodzi w pampersie – oburza si ojciec. Nie dopuszcza do siebie myli o odebraniu dziecka. Bo niby dlaczego? Czym prdzej zamierza opuci wynajmowane od prawie roku mieszkanie. W tym czasie stróe prawa interweniowali tu trzykrotnie. Za kadym razem po telefonach od ssiadów. Dlatego ma al i nie chce mie z nimi nic wspólnego. Katarzyna Mikoajczyk z firmy Falck, zajmujcej si ratownictwem medycznym, nie chce komentowa decyzji lekarza o odebraniu dziecka rodzicom. Ci mog odpowiada za naraenie ycia lub zdrowia niemowlaka. Maj ju dzieci z poprzednich zwizków. Oboje byli te notowani w policyjnych kronikach, m.in. za przestpstwa kryminalne. TOS


Wiadomości Wrzesińskie

Aktualności Władza przeszła w nowe ręce Belfrzy wybrali nowego prezesa. Czy uda mu się powiększyć ZNP? Wrzesiskim oddziaem Zwizku Nauczycielstwa Polskiego przez kolejne cztery lata bdzie kierowa Janusz Czy z Zespou Szkó Politechnicznych. Delegaci na konferencji sprawozdawczo-wyborczej (8 maja) obdarzyli go najwikszym zaufaniem. W tajnym gosowaniu pokona Magorzat Pachowiak-Kowalsk (SSP nr 6), na któr oddano 22 gosy. J. Czy otrzyma ich 31. Wybory poprzedzi may zgrzyt. Bernard Baron, przewodniczcy sekcji emerytów, nawoywa – a przynajmniej próbowa – do gosowania na kandydata pci mskiej. Wiceprezes zarzdu okrgowego ZNP Magotrzata Kowzan odebraa mu gos. – My znamy koleg, e woli facetów. Szybko poprawia niefortunn wypowied , która wywoaa na sali chichot. – Kochasz kobiety, ale u wadzy wolisz facetów – ucilia. J. Czy zaj stanowisko, które od 16 lat piastowaa Maria Dbicka. Z powodów osobistych nie chciaa ona ubiega si o kolejn kadencj. Wczeniej delegaci docenili jej prac i przyjli bez zastrzee sprawozdanie z czteroletniej pracy. W jego zakoczeniu zauwaono, e w ci-

gu ostatnich czterech lat znacznie spada liczba czonków. Do nauczycielskiej organizacji zapisanych jest obecnie 248 osób (90 to nauczyciele emeryci). W porównaniu do pocztku kadencji stan liczbowy oddziau zmniejszy si a o 52 osoby. Spowodowane byo to gównie zmniejszeniem zatrudnienia w placówkach owiatowych. Dlatego nadrzdnym celem nowego prezesa bdzie zwikszenie liczebnoci czonków. W trakcie zebrania podjto uchwa dotyczc orodka w Skorzcinie, na którego terenie ZNP ma dziewi domków wypoczynkowych. Decyzja o ich ewentualnej sprzeday moe by podjta wycznie na zebraniu delegatów. Zabezpieczono si tym samym przed zapdami niektórych czonków, aby domki „poszy” w prywatne rce. W tym roku z ich dzierawy na konto zarzdu oddziau wpynie 5 tys. z. Stanie si tak na wniosek sekcji emerytów, którzy nalegali, aby 10-procentowy odpis z zysku zamieni – niezalenie od dochodu orodka – na sta kwot. Dodajmy, e w kuluarach bardzo gono komentowano nieobecno na zebraniu przedstawicieli ratusza. Zostao to odebrane jako przejaw lekcewaenia zwizkowców. – Jestem rozczarowana ich postaw – podsumowaa M. Dbicka. – W liczebności związku tkwi nasza siła. Dlatego będę pozyskiwał nowych ukasz Róaski członków – mówił J. Czyż. – Czterech już w tym roku pozyskałem Fot. Łukasz Różański

www.wrzesnia.info.pl

7 Co słychać

14 maja 2010

„ Wrzenianin Tomasz

Przekaza wystpi w niedzielnym odcinku teleturnieju „Tak to leciao”. W ubiegym tygodniu doszed do sumy gwarantowanej 2 tys. z. Przed nim walka o 150 tys. z. Emisja w TVP 2 od godz. 18.55 (o 18.40 – „Kulisy programu”). KUL

„ 15 i 16 maja – wojewódzkie obchody 100. rocznicy Roty i Powiatowego wita Ludowego. Pierwszego dnia w auli LO odbdzie si seminarium historyczne, a drugiego – festyn. O 16.15 w amfiteatrze wystpi zespoy ludowe i formacja The Postman, bazujca na repertuarze Beatlesów. TOS „ Przy ul. 68. Puku Pie-

choty powstan drogi osiedlowe. Urzd gminy wanie ogosi przetarg na ich wykonanie. Otwarcie ofert 20 maja. TOS

„ 15 maja w WOK-u od-

bdzie si koncert charytatywny, z którego dochód zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitacj Weroniki Ka mierskiej, 11-latki chorej na wodogowie wrodzone i dziecice poraenie mózgowe. Pocztek o 15.00. TOS

Reklama

Czy, mając zdaną maturę, można ponownie przystąpić do tego egzaminu? Okazuje si, e sowa piosenki Czerwonych Gitar: „Ju za rok matura”, nabray dzi zupenie nowego sensu. Obecnie absolwenci szkó ponagimnazjalnych, którzy zdali ju egzamin maturalny w ubiegych latach, mog próbowa podwyszy swój wynik punktowy i – jeli oblej poprawkowy egzamin – nic im za to nie grozi! – Rekordzist maturalnym jest osoba, która w tym roku ju po raz pity przystpia do matury w celu podwyszenia wyników – poinformowaa Bogna Skoraszewska, dyrektor Liceum Ogólnoksztaccego im. H. Sienkiewicza. – Najczciej absolwenci z ubiegych lat próbowali podwysza wyniki z biologii i chemii; z rónym skutkiem. Wikszo sporód absolwentów, którzy deklarowali ponowne przystpienie do egzaminu, rzeczywicie podejmuje t prób. Przy okazji warto zaznaczy, e do matury w LO przystpiy 282 osoby, z których 209 to tegoroczni absolwenci, 5 ponownie przystpio do egzaminu, a reszta to osoby, które poprawiay wynik punktowy. Niewielkim zainteresowaniem cieszyo si podwyszanie liczby zdobytych w ubiegym roku punktów w Zespole Szkó Politechnicznych. – Byy takie przypadki. Jedna osoba poprawiaa z matematyki i jedna z jzyka angielskiego. Kilka osób poprawiao take przedmioty, których nie zday w trakcie ubiegorocznej matury. Ale to te byy pojedyncze przypadki. Jeli chodzi o osoby, któ-

re chciay podwyszy liczb zdobytych punktów, to nic im nie grozi, jeli im to si nie uda. Gdy zdobd wicej punktów ni w ubiegym roku, to do wiadectwa otrzymaj aneks informujcy o tym – poinformowa dyrektor Zespou Szkó Politechnicznych Bogdan Nowak. Matury nie mona jednak poprawia w nieskoczono. – Absolwenci maj na to 5 lat – dodaje dyrektor Nowak. W tym roku w jego szkole matur zdawao okoo 190 osób. – 15 z nich to absolwenci liceum profilowanego, a 173 to absolwenci techników. Zjawisko podwyszania punktów przez ubiegorocznych maturzystów jest dobrze znane Wodzimierzowi Wawrzyniakowi, dyrektorowi Zespou Szkó Technicznych i Ogólnoksztaccych. – Zgosia si grupa absolwentów z lat ubiegych, którzy chcieli podwyszy wynik z wybranego przez siebie przedmiotu, mimo e ju studiuj np. weterynari, farmacj, biologi, chemi itd. Cz z nich jednak nie dojechaa, tumaczc si rozpoczynajcymi si sesjami egzaminacyjnymi na swoich uczelniach. Takie maj prawo – skwitowa dyrektor Wawrzyniak, w którego szkole do egzaminu maturalnego przystpio cznie 330 osób z II LO i Technikum nr 2 w ZSTiO. Nikt za to nie chcia poprawia wyniku punktowego w Zespole Szkó Zawodowych nr 2. – Jedynie 6 osób zgosio si, by poprawia egzamin, którego w ubiegym roku nie zday – poinformowa Maciej Mielczarek, dyrektor ZSZ nr 2. Poza poprawkowiczami do egzaminu przystpio w tym roku 19 absolwentów technikum i 7 liceum. LUKA

Zew-302

„Wieczna” matura


14 maja 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

8 Aktualności Spacerkiem Sąsiad sąsiadowi wilkiem po Wrześni Trwają poszukiwania instytucji spoza Wrześni, która zdecyduje się wydać decyzję o likwidacji zsypu na śmieci w Domu Seniora.

 Nowy pająk linowy na placu zabaw

przy wielbłądach jest już gotowy. Przyrząd ma wszystkie atesty Fot. DAI

„ Zgodnie z planem id szero-

Cz mieszkaców bloku przy ulicy Piastów od kilku tygodni walczy o zlikwidowanie zsypu na mieci. Nie mogc porozumie si z pozostaymi lokatorami, którzy egoistycznie i niezalenie od smrodu wol zsyp, rozesali pisma do wszystkich moliwych instytucji, wcznie z prokuratur, i czekaj w nadziei, e w kocu kto im pomoe; e zakoczy si uporczywy fetor, bieganie szczurów po klatkach schodowych i wizyty bezdomnych, którzy zrobili tam sobie prywatn noclegowni. – Otrzymaem ju odpowied z sanepidu. Pisz, e nie stwierdzono adnych nieprawidowoci podczas kontroli, e nie wykazaa ona zagroenia sanitarnego – mówi Karol Kinecki, mieszkaniec Domu Seniora. – Ale czy mona si temu dziwi, skoro kontrola bya zapowiedziana? Pomieszczenie zsypowe lnio tego dnia jak nigdy dotd. A teraz? Smród i ubóstwo. Pomieszczenie a kipi od mieci, a na dodatek cigle pi w nim bezdomni. Kiedy puszcz wszystko z dymem. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawio starostwo powiatowe.

 Bezdomni w pomieszczeniu zsypowym to normalny widok... Fot. DOT ko zakrojone prace remontowe na ul. Sowackiego. Wyglda wic Zdaniem Magorzaty Lisieckiej, na- UMiG nie jest waciwym organem na to, e przebudowa drogi, chodczelnika wydziau rodowiska i rol- do rozstrzygnicia tego konfliktu. ników i przyczy mediów zakonictwa, nie ma ona moliwoci praw- Jan Michalski, szef Powiatowego Inczy si zgodnie z terminem, czyli nych rozwizania tego problemu, spektoratu Nadzoru Budowlanego, do jesieni, przed wyborami. Szkogdy okrelone jest to w regulami- nie podj jeszcze ostatecznej decyda tylko, e najwiksza tegoroczna nie utrzymania czystoci i porzdku zji. – Trwa postpowanie administrainwestycja urzdu miasta powoduna terenie miasta i gminy Wrzenia. cyjne, sprawdzamy ca dokumentaje czasami parali komunikacyjny. Tymczasem pracownicy ratusza do- cj, wszystkie za i przeciw – mówi. Korkuj si zwaszcza ulice Legii Prokuratura, chocia nie stwiernosz, e przyjli pismo od mieszWrzesiskiej, Kiliskiego i Wiewiókaców tylko „do wiadomoci” gdy dzia przestpstwa, bacznie przyrowskiego. „ Na placu zabaw w parku Dzieci Wrzesiskich przy zagrodzie z wielbdami pojawi si nowy element. Jest to tak zwany pajk linowy, czyli wzmocniona siatka suca do wspinania. Wkrótce do tamtejszego zestawu szczliwego dziecka ma doczy jeszcze Złowił suma giganta i... zwrócił karuzela. Podobny pajk pojawi mu wolność. Musiał. si te na placu zabaw przy zalewie Lipówka. Poza tym nowy plac powstaje ju w Psarach Polskich, Szczliwy ów mia miejsce 2 maja a wkrótce powstanie take w Obna Warcie, w okolicach Pyzdr (Biaaczkowie. Szkoda tylko, e wieobrzeg). Gigantycznego suma – 140 czorami i nocami czsto na takich centymetrów dugoci i 18,5 kilograplacach przesiaduj ju nie dzieci, mów wagi – wycign z wody Marek ale jeszcze nie doroli, czyli: nastoPrzyjemski z Wrzeni, na co dzie latki, które... bawi si brzydko. pracownik referatu promocji w ratu„ Na naszym forum internetowym, poród wielu innych dysszu. Jak sam mówi, tak ryb zowi po raz pierwszy w yciu, cho wdkusji, jedna rozgorzaa ostatkuje ju od 18 lat. nio na temat nowej infrastruktury – Dotychczasowym rekordem by w miecie, gównie rond i parkin3,5-kilogramowy szczupak. Wycigów. Zaoyciel tematu nie zostagnem go równie z Warty. W tym wi suchej nitki na wadzach, które roku to by dopiero mój pierwszy wyobwini o zabetonowanie i ogoocejazd na wdkowanie. I od razu taka nie miasta z zieleni. O dziwo, inni zdobycz. Cieszyem si jak dziecko. internauci nie uderzyli w podobny Wrześni bieg po zdrowie zgromadził na starcie 743 osoby. Najmłodszy biegacz Sum, zanim si podda, szarton, a wrcz przeciwnie – stwiermiał kilka miesięcy, najstarszy 78 lat Fot. Adam Trawiński pa pó godziny. Chlupot by wieldzali, e widz wicej plusów, ni ki. W jego wyholowaniu na brzeg minusów. Szkoda, e do kadej 743 biegaczy stano na starcie biegu geniusz Paterka, urodzi si w 1932. pomogli wdkarze przepywajcy sprawy nie podchodz podobnie. zorganizowanego w ramach ogólno- – dodaje straniczka. w midzyczasie ódk. Olbrzym zo„ Trwaj zaawansowane prace krajowej akcji „Polska Biega” Wszymodernizacyjne na terenie zalewu Tomasz Maecki sta zapany na spinning. KonkretLipówka. Urzd Miasta i Gminy scy dotarli do mety, a wic wszyscy Sponsorzy biegu „Wrzenia Bie- nie – na ma, piciocentymetrow Wrzenia zleci wykonanie chodnis zwycizcami. ga po Zdrowie”: Biuro Podróy Ar- gumow przynt. Akcja, od kilku lat organizowa- kadia, ul. Kocielna 1, Firma PHUP Wyowienie ryby o takich rozmiaka prowadzcego wzdu miasteczna pod egid „Gazety Wyborczej”, Drawoj, Gospodarstwo Agrotury- rach wymaga nie lada umiejtnoci. ka rowerowego, ustawienie tam ma tylko jeden cel – zachci Pola- styczne HULA, producent Powera- – Do samego koca nie wiedziaem, kilku nowych awek oraz wykonanie schodów prowadzcych na poków do biegania. Wrzenia na ma- de, Przedsibiorstwo Wodocigów e to sum. Mylaem, e to szczupak pie „biegajcej Polski” zagocia do- i Kanalizacji we Wrzeni, Firma – mówi M. Przyjemski. – Szarpa si, bliskie molo. Szkoda tylko, e zapiero w zeszym roku – pod hasem Agropol Sokoowo, MPT PiK, hur- ale w kocu si zmczy i podda. raz obok pracowników mczcych „Wrzenia Biega po Zdrowie”. Akcja townia sodyczy, My Shop, ul. WarWdkarz po zwaeniu, zmierzeniu si, eby wszystko byo bardziej si przyja; w drugiej edycji wystar- szawska, PSS Spoem, Firma Ce- i sfotografowaniu cennej zdobyczy funkcjonalne i atrakcyjne, mona towao o prawie 200 osób wicej, ni nos z grupy Pamapol, Spódzielnia wypuci j przy wiadkach na wolwe Wrzenicy zobaczy betonowe rok temu. Trasa liczya 3,8 km. Mleczarska we Wrzeni. Organiza- no. Sumy s do 1 lipca pod ochrokosze na mieci. Kiedy tym skre– Najmodszy uczestnik biegu, torzy dzikuj równie Szpitalowi n. – Nie auj tego – zaznacza tyniaym wandalom w kocu si Mateusz Ka mierczak, „przejecha” Powiatowemu we Wrzeni za udo- M. Przyjemski. – Wystarczy mi sam znudzi wrzucanie koszy do rzeki? „ Po drodze nad zalew mona po- tras w wózku, poniewa urodzi si stpnienie karetki pogotowia, wo- fakt zapania takiego olbrzyma. Raw 2010 roku – informuje Anna He- lontariuszom PCK, Klubowi Omiu do bya nieprzyziemna. Najzabawdziwia odnowione mosty nad drych-Stanisawska ze stray miej- Wspaniaych, Zwizkowi Druyn niejsze bya jednak reakcja widzów, Wrzenic w parku Józefa Pisudskiej, która wspóorganizowaa bieg. ZHP Wrzos we Wrzeni, Stray Miej- którzy stwierdzili, e ju wicej skiego. I ju. adnego „szkoda” tym razem nie bdzie. DAI – Najstarszy uczestnik biegu, pan Eu- skiej we Wrzeni. do wody w Warcie nie wejd.

Polska biegała, a Września... biegała po zdrowie

glda si sprawie. – Nie chcemy zostawi tych ludzi samych z tym problemem – wyjania Jacek Motawski, zastpca Prokuratora Rejonowego we Wrzeni. Nie zostawi ich take zarzd Wrzesiskiej Spódzielni Mieszkaniowej: – Na dzie postawienia tego budynku wszystko byo zgodne z przepisami, lokalizacja zsypu te. Jednak przepisy, take te budowlane, od tamtego czasu bardzo si zmieniy i teraz zsyp nie powinien tam istnie. Mimo to ani sanepid, ani nadzór budowlany nie chc wyda decyzji o jego likwidacji. Sami te nie moemy tego zrobi, poniewa w przeprowadzonym jaki czas temu referendum wikszo mieszkaców Domu Seniora wypowiedziaa si za jego utrzymaniem, dlatego szukamy kogo spoza Wrzeni, kto tak decyzj wyda – mówi Zdzisaw Adamczak, zastpca prezesa WSM. – Sanepid z Gniezna ju nam odmówi. Szkoda, bo jestemy wiadomi, e zsyp jest uciliwy zwaszcza dla osób mieszkajcych w jego ssiedztwie. – A ja chc, eby by zsyp – mówi starsza kobieta. – Dlaczego? Bo jest z nim wygodnie. Nie musz daleko nosi mieci. Mi nie mierdzi. Bezdomni te mi nie przeszkadzaj... Dorota Tomaszewska

Niesamowita zdobycz

 Taaakiego suma złowił w Warcie

Marek Przyjemski. Miał 140 cm długości i 18,5 kg wagi Fot. archiwum

Mimo to wrzenianin nie daje wiary opowieciom o poykanych przez sumy kaczkach... – Wierz, e w odkach sumów znajdowane s jednak pimaki. Z tymi kaczkami to raczej s legendy. Podkrela, e do wielkich „poowów” niepotrzebny jest wdkarski sprzt z najwyszej póki. Swojego suma wycign zwyk wdk Jaxon z plecionk o gruboci 0,27 mm. Koowrotek kosztowa za troch ponad 70 z. – Trzeba mie szczcie i troch czasu. Ale z tym ostatnim cigle u mnie krucho – koczy. ukasz Róaski


14 maja 2010

Wiadomości Wrzesińskie

Kultura

www. www.wrzesnia.info.pl

9

stronę redaguje: aguje:

Damian Idzikowski wski tel. 61 437 49 55 d.idzikowski@wrzesnia.info.pl info.pl

Alchemik z Nowego Jorku Nie ruszajcie się! Patrzcie w obiektyw! I już! Mam was. Pasjonat. Nie... Maniak. Wicej... Optaniec. Poza tym alchemik. Moe mag? Albo po prostu: fotograf. – Fotografia to energia – mówi, obejmujc swoj wielk, nieporczn kamer z 1897 roku. – Zwaszcza ta moja, tradycyjna, przy której uywa si srebra zawieszonego w elatynie. Rdzenni Amerykanie miertelnie bali si takich aparatów; wierzyli, e mog straci przez nie dusze. Arabowie do dzisiaj unikaj wszelkiej fotografii. S ludzie, którzy potrafi odczytywa ludzkie choroby ze zdj – kiedy Andrzej Jerzy Lech, mówic te sowa, dowodzi, e fotografia to energia, jego ona i asystentka Magda patrzy na niego, kiwajc gow. Ona te to czuje. A moe nawet – jak to kobieta – czuje bardziej. – Zawieziemy do Stanów wielk energi. Tam j wywoamy. W sepii, na szlachetnym papierze. Potem przywieziemy j z powrotem – obiecuje mieszkaniec Nowego Jorku.

 Jest jeszcze najwyżej kilkanaście takich kamer na świecie. Jednak najważniejszym narzędziem A.J. Lecha są oczy Kiedy otrzyma od Waldemara liwczyskiego, pomysodawcy projektu Kolekcja Wrzesiska, propozycj „sportretowania” tego miasta, zgodzi si od razu. Pomys na tzw. zdjcia straackie, czyli grupowe, pozowane i jak najbardziej oficjalne, przyszed do Andrzeja Jerzego Lecha sam. Zleceniodawca, burmistrz Tomasz Kauny, przysta na to ochoczo i obieca pen wspóprac.

Potem fotograf zacz czyta o dawnej i dzisiejszej Wrzeni. Wiedzia, co chce zrobi, ale kiedy przylecia 30 kwietnia, pomysów zaczo przybywa. Zrobi ju ponad sto zdj, na których s kajakarze, biegacze, bankowcy, piekarze, urzdnicy, niepenosprawni, kolejarze, straacy, policjanci, uczniowie, kominiarze, radni i wielu, wielu innych. W sumie kilka tysicy ludzi.

Kiedy fotografuje, wyglda jakby odprawia jaki tajemniczy rytua. Rozstawia statyw, zakada kamer, ocenia sytuacj, wybiera kadr, komponuje go, wyrównuje aparat przy uyciu poziomicy, ustawia ludzi, wkada wielki negatyw, zakrywa siebie i kamer pacht, po czym pstryka. W tym wszystkim najwaniejszym narzdziem s oczy. Obraz w kamerze widzi do góry nogami.

Potem jest ciemnia. Proces wywoania jednego negatywu trwa godzin. W zupenej ciemnoci, przy uyciu specjalnej chemii. – Negatyw, wywoywacz, przerywacz, utrwalacz, muzyka i czerwone wino. Magia – mówi A.J. Lech. Do dzisiaj nie ma adnej fizycznej ani chemicznej metody, eby wczeniej stwierdzi, czy taki negatyw jest nawietlony. Jedyn metod jest wywoanie go. S coraz wiksze problemy z dostpnoci tego typu negatywów. Fotograf boi si, e wkrótce cakiem ich zabraknie. Ba si te o wiato we Wrzeni. Na szczcie pogoda dopisaa. Rzadko mia ze warunki, czyli pene soce. Wikszo zdj wykona w mikkim, dobrze penetrujcym wietle przefiltrowanym przez chmury. Razem z on auje, e nie mog zosta duej. Wyjedaj 16 maja. Chc wróci jeszcze w tym roku i rozwin cay cykl. Maj nadziej, e kiedy przyjad tu znowu, bd mogli w kocu zje ruskie pierogi, których teraz nigdzie nie mogli znale . Kady, kto przy pozowaniu nie rusza si i nie chowa, bdzie móg odnale i rozpozna siebie na fotografiach, które zostan wystawione w przyszym roku w muzeum i by moe take na rynku.

Teatr tworzony sercem Po Paryżu – Września

400

Święto Teatru na Prowincji nie tylko się rozrasta, ale także wymyka kryteriom oceny. W miniony weekend Psary Polskie po raz siódmy stay si scen niezwykych wydarze. Od pitku do soboty w tamtejszym Wiejskim Domu Kultury odbywaa si kolejna edycja

wita Teatru na Prowincji. W tym roku impreza stworzona przez Sawomir Czarneck, obecn dyrektor Zespou Szkó w Nowym Folwarku, po raz pierwszy miaa charakter ogólnopolski. Do Psar przyjechay uczniowskie zespoy z wielu miejscowoci: Barcina, Barlinka, Cielczy, rody Wielkopolskiej, Czerniejewa, Poznania, uszczanowa, Grzybowa, Wrzeni, Zasutowa, Marzenina, Witaszyc, Jarocina, Bestwinki, Pyzdr, Koaczkowa, Nekli i Miosawia. W ramach imprezy odbyy si 3 konkursy: Powiatowy Konkurs Literacki Teatr Mój wiat, Powiatowy Konkurs Recytatorski Teatr w Poezji i Prozie oraz VII Ogólnopolski Przegld Twórczoci Teatralnej Maska. Ze wzgldu na liczb konkursów i uczestników powoano rozbudowane jury. Komisji oceniajcej przewodzili aktorzy z renomowanego Orodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Mariusz Goaj i Joanna Holcgreber. Po raz kolejny imprez wspar swoim dowiadczeniem Andrzej Malicki, aktor i reyser sceny teatralnej w Gnie nie. W jury zasiaday te nauczycielki: Elbieta Górczyska, Alicja Fojt i Krzysztofa Przybylska.

uczestników miao tegoroczne wito Teatru na Prowincji

 M. Gołaj z Gardzienic uczył młodych adeptów sztuki aktorskiej m.in. odwagi i zaufania wobec partnera w grze

Wybitni aktorzy z Gardzienic nie tylko oceniali, ale i uczyli uczestników wita. Podczas warsztatów teatralnych przeprowadzonych w szkole w Nowym Folwarku prezentowali opracowane w orodku w Gardzienicach niekonwencjonalne wiczenia ruchu scenicznego. A jak uznany teatralny aktor oceni ca imprez? – To si wymyka jakimkolwiek kryteriom – stwierdzi M. Goaj. – Nie chodzi o to, by powiedzie, e zespoy, które widzielimy, byy wyjtkowe, profesjonalne i tak dalej. Nie w tym rzecz. Ta ogromna grupa modziey to amatorzy, czyli ludzie, którzy bardziej dziaaj sercem, ni warsztatem. Jednak udaje im si to robi w sposób naprawd wietny – zachwyca si aktor z Gardzienic.

Wród publicznoci, która licznie przygldaa si spektaklom, pojawili si m.in.: wiceburmistrz Waldemar Grzekowiak, wicestarosta Pawe Guzik, burmistrz Jarocina Adam Pawlicki, sotys Psar Polskich Czesaw Michalak, ksidz Czesaw Kroll, obecni dyrektorzy szkó i przedszkoli oraz bya dyrektor Szkoy Podstawowej w Gutowie Maym Milena Antczak i b. dyrektor szkoy w Psarach Polskich Ryszard Murlik. Pod koniec imprezy cz z wymienionych wystpia w przedstawieniu na podstawie Moralnoci Pani Dulskiej. Najwiksze brawa zebrali: M. Antczak za odwan interpretacj Anieli Dulskiej oraz W. Grzekowiak za sugestywn rol Felicjana Dulskiego. Organizatorem imprezy by Zespó Szkó w Nowym Folwarku, przy wspópracy Kuratorium Owiaty w Poznaniu, Urzdu Miasta i Gminy Wrzenia, Starostwa Powiatowego we Wrzeni i Soectwa Psar Polskich. Cz nagród ufundowa Teatr im. A. Fredry w Gnie nie. Patronat medialny sprawoway „Wiadomoci Wrzesiskie. Wyniki konkursów na portalu wrzesnia.info.pl.

 Teraz tylko Centrum Pompidou ma więcej moich zdjęć – mówił Bogdan Konopka, przekazując burmistrzowi portfolio ze zdjęciami Wrześni Od wtorku 11 maja kady moe ju zobaczy pierwsz odson wyjtkowej Kolekcji Wrzesiskiej. Na zorganizowany tego dnia wernisa wystawy zdj Bogdana Konopki przyby do muzeum regionalnego spory tum. Mieszkajcy w Paryu artysta, który wystawia i fotografowa na caym wiecie, w zeszym roku realizowa we Wrzeni zlecenie urzdu gminy, polegajce na „sportretowaniu” miasta. Wystawa jest fragmentem cyklu stu fotografii wykonanych w ramach tej pracy. Kuratorem wystawy B. Konopki i inicjatorem caego przedsiwzicia jest Waldemar liwczyski, redaktor naczelny „Kwartalnika Fotografia”. – Projekt ten jest zarazem prosty i trudny – wyjania. – atwo wynika ze swobody, jak ma autor, który moe fotografowa miasto w taki sposób, jaki tylko uzna za stosowny. Trudno natomiast polega na tym, e Wrzenia posiada ju

bardzo du ikonografi fotograficzn, a nie ma przy tym oszaamiajcych walorów krajobrazowych. Wrzenia to due wyzwanie. – Rzeczywicie trudno jest fotografowa takie miasta; wanie dlatego, e s zwyczajne – potwierdza B. Konopka. – Nie znam przypadku, by ktokolwiek inny w Polsce dosta zlecenie na sportretowanie miasta – mówi B. Konopka, po czym przekaza na rce burmistrza portfolio z oryginalnymi fotografiami, mówic: – Teraz tylko Centrum Pompidou ma wicej moich zdj. Tomasz Kauny wyjani, dlaczego w ogóle „podchwyci” pomys na Kolekcj Wrzesisk. – Przede wszystkim miao na to wpyw ogromne zainteresowanie fotografi we Wrzeni i dwóch wrzesiskich fotografów, którzy zaistnieli ju w wiecie, czyli Waldemar liwczyski i witej pamici Ireneusz Zjedaka.


14 maja 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

10 Aktualności

Fotoksiążka – uczta dla oka Wydawnictwo KROPKA oferuje fotoksiążki – nowość na lokalnym rynku. Nowoczesny album zawierajcy wydruki zdj cyfrowych, opracowane graficznie i zaprezentowane w formie ksiki – to definicja fotoksiki. W praktyce to zupenie co innego: oszczdno czasu, pienidzy i... przyjemno dla oka.

Więcej niż album Fotografia cyfrowa wypara analogow, a fotoksika zdobywa coraz wiksz popularno i bije tradycyjne albumy. Niektórzy twierdz nawet, e fotoksika jest tak samo przeomowa, jak odkryte okoo 120 lat temu techniki druku zdj. – Dziki rozpowszechnieniu dru-

Będzie nowy geodeta powiatowy Starosta wrzesiski Dionizy Janiewicz uniewani konkurs na stanowisko geodety powiatowego. – Ogoszenie o naborze na wolne urzdnicze stanowisko kierownicze geodeta powiatowy zostao uniewanione ze wzgldu na rozpoczcie procedury przeniesienia pracownika speniajcego wszystkie wymagania niezbdne do sprawowanie ww. funkcji z innej jednostki samorzdowej – wyjania Olga Komiska, asystentka starosty, dodajc, e na takie dziaanie zezwala znowelizowana ustawa o pracownikach samorzdowych. Obecnie w starostwie geodety nie ma, a jego obowizki sprawuje... starosta. – Zgodnie z ustaw Prawo geodezyjne i kartograficzne starosta wykonuje zadania przy pomocy geodety powiatowego, wic w sytuacji, gdy stanowisko geodety jest nieobsadzone, zadania z zakresu geodezji s nadzorowane bezporednio przez starost – uzupenia asystentka. To nie pierwszy konkurs ogoszony przez Janiewicza, ale pierwszy, który zosta uniewaniony. Dlaczego? – Niestety, albo nie zgosi si aden kandydat, albo kandydat wyoniony w drodze naboru nie przyj proponowanych warunków pracy i pacy – informuje urzdniczka. Teraz na pewno geodeta si znajdzie, ale kto nim bdzie? – W tej chwili trwaj procedury zwizane z przeniesieniem. Jeli zakocz si one pomylnie, przel informacje o osobie, która obejmie stanowisko – Komiska ucina spekulacje. TOM

50

zotych – to cena fotoksiki A5 w twardej oprawie, zawierajcej 20 stron i nawet 100 fotografii

ra zafaszowuje kolory, przyciemnia lub rozjania obraz. Wydruk pozwala to wyeliminowa – dodaje A. Kamiski.

 Format, oprawa, grafika – wszystko według oczekiwań klienta ku fotografii ju 100 lat temu staa si ona dostpna dla wszystkich, nie tylko dla tych, których sta byo na sprzt fotograficzny i odczynniki – mówi Andrzej Kamiski, wrzesiski fotograf. – Fotoksika ma podobne zadanie. Ma uprzyjemni i upowszechni ogldanie fotografii cyfrowych, które zdominoway wspóczesny wiat i od których nie ma ju odwrotu.

Fot. Artur Korpik

Jak podkrela wielu fotografujcych, przyjemnoci z ogldania albumu ze zdjciami nie zrekompensuje adna komputerowa przegldarka. Mona sobie wyobrazi album, który kry wokó stou, podawany z rki do rki podczas rodzinnej biesiady. Laptop w tej samej roli? – To byoby bardzo niewygodne. Nie trzeba by koneserem obrazu, aby zauway, e ekran kompute-

Tony trującego azbestu w Sokołowie

Idealna na prezent Zalet fotoksiki jest nie tylko powrót do tradycyjnej formy prezentacji zdj, ale take inne zabiegi – moliwo podpisywania zdj, indywidualnie dopasowane to. To pomys na prezent i pamitka z wakacji, rodzinnej uroczystoci, lubu, komunii, jubileuszu itp. Fotoksika staje si przez to niepowtarzalna dla jej autora i bohaterów zdj.

„Angliki” i szara strefa Czy wrzesińscy mechanicy i właściciele komisów handlują częściami z kradzionych samochodów?

Kilka ton starego azbestu leży na terenie Sokołowa. Mieszkańcy wioski biją na alarm obawiając się o swoje zdrowie. – Nie od dziś przecież wiadomo, że azbest jest szkodliwy, zwłaszcza ten połamany, że wdychamy z powietrzem jego drobinki , które osiadają na płucach, powodując choroby – tłumaczy Marek S.*, mieszkaniec Sokołowa. – A tutaj leży to świństwo od dawna i nikt się tym nie przejmuje. Niedługo zarośnie krzakami i „wejdzie” w ziemię. Nie wiem, jak można bagatelizować tak poważną sprawę. Chyba komuś brakuje wyobraźni... Z naszych ustaleń wynika, że wspomniany azbest znajduje się na terenie należącym do spółki Agropol, zaledwie 300 metrów od budynków mieszkalnych. – Nic mi nie wiadomo, żeby jakiś azbest leżał na naszym terenie, ale sprawdzę to – usłyszeliśmy w poniedziałek od Stefana Frydrychowicza, kierownika działu technicznego Agropolu. Jeszcze tego samego dnia otrzymaliśmy informację, że we wskazanym miejscu... nic nie ma. – Jak to nic nie ma? – oburzają się mieszkańcy. – Co on za głupoty opowiada. Przecież wszyscy o nim (o azbeście – przyp. red.) doskonale wiedzą. Myślą, że błoto, które utrudnia dotarcie suchą nogą do góry połamanego eternitu, powstrzyma inspektorów ochrony środowiska lub przedstawicieli innych służb? Nie. Mamy już dosyć trucia. Uporaliśmy się z Goliatem, to i z nimi sobie poradzimy. Lepiej, żeby to szybko posprzątali – mówią. We wtorek przedstawiciel spółki zmienił zdanie. Dlaczego? Może dokładniej sprawdzono teren, a może sprawiła to informacja o tym, że dysponujemy zdjęciami azbestu... – Rzeczywiście, jest, ale nie wiem, do kogo on należy, kto go nam podrzucił, bo na pewno nie jest nasz – mówi S. Frydrychowicz. – Niemniej jednak nie będziemy tego dochodzić. Chciałbym zapewnić wszystkich zainteresowanych, że jeszcze dziś zostanie on zebrany na przyczepy i zabezpieczony w zamkniętym pomieszczeniu, a następnie, po ustaleniu dogodnego terminu, wywieziony do zakładu w Trzemesznie, gdzie zostanie zutylizowany w bezpieczny sposób, oczywiście zgodny z obowiązującymi przepisami. Wygląda na to, że mieszkańcy Sokołowa nie będą musieli z nikim walczyć, zwłaszcza z Agropolem, bo – jak mówią przedstawiciele spółki – Agropol to porządna firma, która dba o ludzi. DOT * nazwisko rozmówcy do wiadomości redakcji

– Forma fotoksiki pozwala stworzy co wicej ni album – zauwaa Roman Lipigórski, fotograf. – To kompozycja zdj, ta i tekstu. Wczeniej taka forma prezentacji fotografii bya dostpna gównie dla artystów, dzi fotoksik moe mie kady. Wikszo uytkowników aparatów cyfrowych przechowuje zdjcia w komputerze. A co z ryzykiem utraty danych? – Zdarza si to do czsto. Jeli uszkodzeniu ulega twardy dysk, odzyskanie danych jest albo bardzo drogie, albo niemoliwe – mówi Tomasz Koprucki, informatyk. – Archiwizacja na pytach CD lub DVD te jest niepewna. Najlepszym sposobem na zachowanie fotografii jest wydruk. Fenomen fotoksiki polega te na tym, e jest atwa w wykonaniu. Mona j zrobi samodzielnie w dowolnym czasie i dziki temu porzdkowanie zdj staje si zabaw. Jak to moliwe? Wystarczy wej na stron www.fotoksiazka24.pl i pobra darmowy program do tworzenia fotoksiek. Pozwala on na tworzenie nieograniczonej ich liczby i moe by udostpniany innym. Umoliwia te wysanie gotowej fotoksiki do Wydawnictwa KROPKA. Profesjonalny druk i oprawa to ju zadanie specjalistów. Marzena Zbierska

Wyjanieniem tej kwestii zajli si inspektorzy Wielkopolskiego Inspektoratu Ochrony rodowiska w Koninie, którzy kilka dni temu, w asycie policjantów, odwiedzili niektóre warsztaty samochodowe i komisy znajdujce si na terenie gminy Wrzenia. – Przyjechali do mnie kilka dni temu. Szukali „anglików” i czci pochodzcych z nielegalnych rozbiórek. Nic takiego nie miaem, wic szybko odjechali, ale sprawa jest chyba dosy powana, bo inspektorzy byli w towarzystwie wrzesiskich policjantów. Najwyra niej (inspektorzy – przyp. red.) czego lub kogo bali si – mówi Pawe S., waciciel komisu samochodowego. Micha Noewski, inspektor WIO w Koninie, który przeprowadza wspomniane kontrole, nie chce zdradza szczegóów operacji. Twierdzi, e postpowanie jest w toku. Bardziej rozmowny by jego przeoony, Tadeusz Pupin: – Nie byy to zwyke kontrole, takie jak przeprowadzamy co roku. To bya raczej sprawa utajniona – mówi. – Chcielimy wyapa tzw. szar stref, ludzi, którzy zajmuj si sprowadzaniem samochodów z Anglii i nielegalnie rozbieraj je na czci, które potem sprzedaj w warsztatach i komisach. To bardzo powana sprawa, wrcz kryminalna. Nie mog mówi o szczegóach, gdy czsto osoby zajmujce si tym procederem s ze sob powizane. Czasami zakrawa to nawet na mafi. Czy tak jest

we Wrzeni? Tego nie mog powiedzie. Postpowanie cigle trwa, ale dodam, e policja te bya uprzedzona, e nasza operacja jest tajna, e nie moe by adnego przecieku. Szef WIO w Koninie nie chcia powiedzie, ile miejsc skontrolowano, co podczas kontroli stwierdzono i ile kar naoono. Zapewni przy tym, e jeli w jakim warsztacie inspektorzy stwierdz nielegalny demonta aut, wydadz decyzj o zamkniciu interesu. My wiemy jednak, e kary byy, i to bardzo wysokie. – Mój znajomy ma do zapacenia kilkadziesit tysicy zotych. Nie mog poda dokadnej kwoty, bo ludzie z brany zaraz bd wiedzieli, o kogo chodzi, a po co? – mówi Pawe S. Tymczasem Dariusz Michalak, zastpca Komendanta Powiatowego Policji we Wrzeni, twierdzi, e nic mu nie wiadomo o tym, aby naoono na kogo kary pienine. – Z dokumentów, którymi dysponuj, wynika, e policjanci asystowali przy kontroli dwóch warsztatów. Nie byo tam adnych nieprawidowoci. Z tego co wiem, koniscy inspektorzy sprawdzali je pod ktem nielegalnego demontau pojazdów, a my, czy auta lub czci nie pochodz z przestpstwa – wyjania D. Michalak, dodajc, e to WIO typowa miejsca, w których odbyy si kontrole. To jednak nie koniec akcji. Z informacji przekazanych nam przez stróów prawa wynika, e czekaj oni na sygna od inspektorów, którzy zapowiedzieli dalsze naloty na komisy samochodowe i warsztaty. – Nie wiem tylko, czy ma to jeszcze sens, bo ci, którzy maj co na sumieniu, na pewno ju u siebie posprztali – mówi policjant. DOT


14 maja 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

11

Aktualności Dzień Zwycięstwa

 Na uroczystościach – jak zwykle – nie zabrakło kombatantów Kombatanci, władze miasta, przedstawiciele powiatu, a także uczniowie i harcerze uczcili 65. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Uroczystoci odbyy si w sobot, 8 maja, pod pomnikiem 68. Puku Piechoty. Zanim delegacje zoyy kwiaty na pycie pomnika, Tadeusz Okuniewski – lider wrzesiskich kombatantów – wspomina czasy wojenne. Mówi m.in. o tragedii milionów

ofiar i ich rodzin. Wspomnia te wrzesiskich kombatantów, którzy z powodów zdrowotnych nie mogli przyby na uroczystoci. Zaapelowa te do wadz powiatu i gminy, aby nie zapomniay o kombatantach i otoczyy ich opiek. Krótki rys historyczny z lat 1939-45 przypomnia Marek Tomaszewski, nauczyciel historii ze Szkoy Podstawowej nr 1. Uczniowie z tej szkoy przygotowali krótk cz artystyczn. Rocznica zakoczenia wojny nie cieszya si zbytnim zainteresowaniem wrzenian. Pod pomnik, z wyjtkiem zaproszonych goci, nie

Tylko nieliczni przyszli zapalić znicz na grobach radzieckich żołnierzy. Apele intelektualistów trafiły w próżnię

B

Fot. Tomasz Małecki

przyby chyba nikt z mieszkaców miasta. A i delegacje nie przedstawiay si zbyt licznie. Zabrako starosty Dionizego Janiewicza i wicestarosty Pawa Guzika, cho starostwo byo wymieniane jako jeden z trzech organizatorów uroczystoci (obok magistratu i Zwizku Kombatantów RP i Byych Wi niów Politycznych). Janiewicza reprezentowa sekretarz powiatu Ryszard Szczepaniak. Z ratusza przybyli: burmistrz Tomasz Kauny i jego zastpca Waldemar Grzekowiak. Zabrako przewodniczcej rady miasta Boeny Nowackiej. Tomasz Maecki

ardzo mało osób zapaliło znicze radzieckim żołnierzom spoczywających na czeszewskim cmentarzu. Leżą tam szczątki trzech zwiadowców, którzy – zrzuceni w 1944 roku na tyły wroga – polegli, osaczeni przez obławę niemiecką. Na grobie rozbłysnęły dwie lampki. Jedną z nich przywiózł radny z Miłosławia Romuald Barszcz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej (na zdjęciu). Tym samym poparł apel intelektualistów, którzy zaproponowali, aby w rocznicę zakończenia przez Rosjan „Wielkiej Wojny Ojczyźnianej” zapalić znicz na grobach żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w Polsce. Miał to być gest wdzięczności za ich solidarność z Polakami po katastrofie smoleńskiej. – To smutne, że wyszło jak wyszło z tym apelem – mówi R. Barszcz. – Żołnierze, którzy tutaj spoczywają, jak szli na front, byli młodzi. Polityką się nie zajmowali. Pocieszające jest to, że te kilka zniczy wypalonych na grobie świadczy o tym,

że jednak ktoś od czasu do czasu tam przychodzi... Dwie świeczki zapłonęły również przy pomniku ku czci zwiadowców w Sarnicach (znajduje się on 600 metrów od leśniczówki). Łukasz Różański

Reklama

Artykuł sponsorowany

Poniższy artykuł jest elementem projektu: „Partnerstwo publiczno-społeczne. POLECAM!”, realizowanego przez Centrum PISOP, nad którym honorowy patronat objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.partnerstwo.info.pl.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wspólna walka to skuteczna walka Dzięki projektowi „Partnerstwo Publiczno-Społeczne. POLECAM!” we Wrześni nadarza się okazja do skonsolidowania instytucji ze sfery pomocy społecznej. W ostatnim czasie w cyklu artykuów inspirowanych przez Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP z Leszna czsto i obszernie informowalimy o zjawisku wykluczenia spoecznego, które staje si coraz wikszym problemem, take w obszarze Unii Europejskiej. Centrum PISOP od wrzenia ubiegego roku realizuje take na terenie powiatu wrzesiskiego projekt „Partnerstwo publiczno-spoeczne. POLECAM!”, którego gównym celem jest promowanie wspópracy instytucji przeciwdziaajcych zjawisku wykluczenia spoecznego. Aktualnie kampania wkroczya w kolejny etap; rozpoczto realizacj konferencji skierowanych do pracowników instytucji pomocy spoecznej oraz organizacji pozarzdowych, które przeciwdziaaj wykluczeniu spoecznemu. Od wszystkich wymienionych podmiotów oczekuje si skutecznej walki z wykluczeniem spoecznym. Tymczasem z takimi zjawiskami, jak bezrobocie, niepenosprawno, bezdomno czy uzalenienia, które najczciej prowadz do wyklucze-

nia, trudno poradzi sobie pojedynczej instytucji. Dlatego konieczne jest nawizanie wspópracy. Jak zawiza partnerstwo instytucji i organizacji dziaajcych przeciwko wykluczeniu, dowiedz si uczestnicy konferencji, która odbdzie si w czwartek 20 maja we Wrzesiskim Orodku Kultury. Bdzie to nie tylko okazja do spotkania pracowników wszystkich lokalnych instytucji pomocy spoecznej, ale take sposobno do nauki i podjcia konkretnych dziaa. Uczestnicy konferencji bd rozmawia o wspópracy oraz poznaj przykady ciekawych dziaa realizowanych w obszarze pomocy spoecznej w formule partnerskiej. Konferencja zacznie si od przywitania uczestników. Do przedmiotowej tematyki wprowadzi zebranych Rafa Jaworski, wspóorganizator konferencji z Centrum PISOP. Bardzo ciekawym wystpieniem bdzie zaplanowana na pó niej prelekcja o zespoach interdyscyplinarnych, które powstaj m.in. w celu przeciwdziaania przemocy w rodzinie. To nowe rozwizanie zakada wspóprac osób z rónych instytucji w rozwizywaniu konkretnego przypadku. Opowie o tym Karol Jasiak, kierownik Gminnego Orodka Pomocy Spoecznej w Lipnie, gdzie zespó taki udao si stworzy. W programie konferencji przewidziano równie panel dyskusyjny

Tylko szeroka współpraca może przynieść efekty w walce z wykluczeniem społecznym – mówi R. Jaworski.

z udziaem prelegentów pt. „Partnerstwo publiczno-spoeczne. Czy godne polecenia?”. Prowadzenie nad dyskusj obejmie Rafa Jaworski. Ostatnim oficjalnym punktem bdzie podsumowanie i zakoczenie konferencji. Podobne konferencje odbywaj si na terenie caej Wielkopolski. Wszdzie kierowane s do instytucji dziaajcych w obszarze pomocy spoecznej, w szczególnoci do przedstawicieli orodków pomocy spoecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie, powiatowych urzdów pracy, wydziaów pomocy spoecznej w samorzdach, a take organizacji pozarzdowych. – Do udziau w konferencjach zapraszamy przedstawicieli wszystkich organizacji i instytucji, którzy dziaaj lub chc dziaa przeciwko wykluczeniu spoecznemu – mówi R. Jaworski. – Tylko nawizanie sze-

20

maja we Wrzesiskim Orodku Kultury odbdzie si konferencja powicona partnerstwu publiczno-spoecznemu

rokiej wspópracy rónych podmiotów z danego terenu moe przynie oczekiwane efekty w tym zakresie – dodaje. – Do udziau ju udao nam si zaprosi wysokiej klasy specjalistów, ale take praktyków, czyli przedstawicieli organizacji, którzy na co dzie dziaaj w partnerstwie – uzupenia R. Jaworski. – Przygotowalimy take ciekawe materiay dla uczestników, dlatego liczymy na to, e wszyscy wyjd z konferencji zadowoleni – stwierdza. Do udziau w konferencjach mona zgasza si za porednictwem formularza zgoszeniowego dostpnego na stronie www.partnerstwo. info.pl. Dziki dofinansowaniu ze rodków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Spoecznego udzia w konferencji jest bezpatny. Obok przedstawiamy szczegóowy plan wrzesiskiej konferencji.

ƒ Wrzenia, 20.05.2010. Start: godz. 10.00 ƒ Sala konferencyjna PCPR, ul. Wojska Polskiego 1 ƒ 10.10–10.50 „Pomoc spoeczna w Wielkopolsce a partnerstwo”, Maria Krupecka – Dyrektor Wydziau Polityki Spoecznej Urzdu Wojewódzkiego w Poznaniu ƒ 10.50–11.30 „Partnerstwo a pomoc spoeczna. Dowiadczenia z Nikiszowca”, Waldemar Jan – Koordynator PCAL Nikiszowiec (MOPS Katowice) oraz doradca ROPS Katowice ds. PAL ƒ 12.45–13.15 Zespó interdyscyplinarny – partnerskie narzdzie diagnozowania i rozwizywania problemów spoecznych, Karol Jasiak – Gminny Orodek Pomocy Spoecznej w Lipnie ƒ 13.15–13.35 Partnerskie dziaania we Wrzeni, Anna Prusak – Dyrektor Orodka Pomocy Spoecznej we Wrzeni


12

Rozrywka

14 maja 2010

www.wrzesnia.info.pl

Fotograficzny miszmasz

chichy

Zabawy ze zwierzÄ&#x2122;tami, takĹźe te fotograďŹ czne, bywajÄ&#x2026;... zabawne. Mamy nadziejÄ&#x2122;, Ĺźe dobrze bawiÄ&#x2026; siÄ&#x2122; teĹź zwierzaki, a nie tylko fotografujÄ&#x2026;cy, dlatego wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;nie w tym tygodniu nagrodÄ&#x2122; otrzymuje autor zdjÄ&#x2122;cia, w ktĂłrym gĹ&#x201A;ĂłwnÄ&#x2026; rolÄ&#x2122; gra pies o nieznanym nam imieniu, przystrojony w piÄ&#x2122;kny sĹ&#x201A;omkowy kapelusz i okulary. Jego â&#x20AC;&#x17E;zamyĹ&#x203A;lenieâ&#x20AC;? i spojrzenie sÄ&#x2026; urocze. EwelinÄ&#x2122; Ginter zapraszamy do biura ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; przy Warszawskiej 15 po odbiĂłr nagrody â&#x20AC;&#x201C; przypominamy, Ĺźe podwoiliĹ&#x203A;my jej wysokoĹ&#x203A;Ä&#x2021; do niebotycznych rozmiarĂłw (60 zĹ&#x201A;). TakĹźe pozostaĹ&#x201A;e prezentowane fotki sytuujÄ&#x2026; siÄ&#x2122; w â&#x20AC;&#x17E;pogodnym nurcieâ&#x20AC;? fotograďŹ i przyrody. Przypominamy, Ĺźe fotograďŹ e naleĹźy przesyĹ&#x201A;aÄ&#x2021; na adres: w.sliwczynski@ wrzesnia.info.pl (proszÄ&#x2122; w temacie napisaÄ&#x2021; â&#x20AC;&#x17E;miszmaszâ&#x20AC;?). Co tydzieĹ&#x201E; redakcyjne jury wybiera zdjÄ&#x2122;cia do publikacji, a najlepsze z nich otrzymuje nagrodÄ&#x2122; pieniÄ&#x2122;ĹźnÄ&#x2026;. W

PĹ&#x201A;acimy 10 zĹ&#x201A;otych za dowcip. MiĹ&#x201A;ej lektury! 019 (219)/2010

019 (219)/2010 9)/20 2010 20 0 0

ImiÄ&#x2122; i nazwisko Miejsce urodzenia ZawĂłd, wyksztaĹ&#x201A;cenie

Miejsce pracy

PoznaĹ&#x201E; Nauczycielka; wyĹźsze â&#x20AC;&#x201C; mgr pedagogiki, filologii polskiej studia podyplomowe dagogiki,filolo giipo gii iii po p olsk lsk skiej sk ieji iej e iikla ej kklasycznej, l syc y zn zne nej, stu n tu tudia udia ia po odyp dyplom lo lom omowe om ow owe z edukacji czytelniczej i medialnej, przedsiÄ&#x2122;biorczoĹ&#x203A;ci bi rczoĹ&#x203A;ci i wiedz wiedzy ed edz edzyo d yosp y o sp yo spoĹ&#x201A;e spoĹ&#x201A;eczeĹ&#x201E;stwie, oĹ&#x201A;ecze oĹ&#x201A;e cczz Ĺ&#x201E;stwie wiie w wie i , zzarzÄ&#x2026;dzaarz rzzÄ&#x2026;dz Ä&#x2026;dzaaania oĹ&#x203A;wiatÄ&#x2026; ZespĂłĹ&#x201A; SzkĂłĹ&#x201A; w Nowym Folwarku

Stan cywilny i rodzinny

SzczÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;liwa mÄ&#x2122;Ĺźatka, matka dwĂłjki dzieci z charakterem

Hobby

Nieustanna wÄ&#x2122;drĂłwka po miejscachâ&#x20AC;&#x17E;z klimatemâ&#x20AC;?, teatr

Co uznajÄ&#x2122; za swĂłj najwiÄ&#x2122;kszy sukces i poraĹźkÄ&#x2122;? Czego nie chciaĹ&#x201A;abym przeczytaÄ&#x2021; w swojej biograďŹ i? NajwiÄ&#x2122;ksze marzenie Film czy ksiÄ&#x2026;Ĺźka? Jak zaczynam dzieĹ&#x201E;, jak koĹ&#x201E;czÄ&#x2122;? Jedzenie â&#x20AC;&#x201C; wolÄ&#x2122; na sĹ&#x201A;odko czy na sĹ&#x201A;ono? Alkohol w moim Ĺźyciu Co mnie wkurza we WrzeĹ&#x203A;ni? Co mnie cieszy we WrzeĹ&#x203A;ni? Moi ulubieni bohaterowie teatralni?

Sukces: jestem tyle warta, ile czyniÄ&#x2122; dobrego. PoraĹźka: to, Ĺźe nie zdecydowaĹ&#x201A;am siÄ&#x2122; zostaÄ&#x2021; dziennikarzem lub dyplomatÄ&#x2026;. Ĺťe przeszĹ&#x201A;am obojÄ&#x2122;tnie obok wraĹźliwej i artystycznej duszy. Podróş pociÄ&#x2026;giem do WĹ&#x201A;adywostoku Zdecydowanie ksiÄ&#x2026;Ĺźka; film tylko w kinie, najlepiej dramat psychologiczny Zaczynam porannym przeglÄ&#x2026;dem prasy, koĹ&#x201E;czÄ&#x2122; spacerem po skÄ&#x2026;panych w Ĺ&#x203A;wietle latarni uliczkach naszego miasta, w towarzystwie kochanego mÄ&#x2122;Ĺźczyzny. Neutralnie W przeszĹ&#x201A;oĹ&#x203A;ci sporadycznie, obecnie wcale

1. Wnuczka pyta babciÄ&#x2122;: â&#x20AC;&#x201C; Babciu, a kto to jest kochanek? Staruszka otwiera szafÄ&#x2122;, z ktĂłrej wylatuje szkielet czĹ&#x201A;owieka, i mĂłwi: â&#x20AC;&#x201C; O kurczÄ&#x2122;, na Ĺ&#x203A;mierÄ&#x2021; zapomniaĹ&#x201A;am... Sara 2. SÄ&#x2122;dzia do oskarĹźonego: â&#x20AC;&#x201C; Czy przyznaje siÄ&#x2122; pan do winy? â&#x20AC;&#x201C; Nie, Wysoki SÄ&#x2026;dzie. Mowa mojego obroĹ&#x201E;cy i zeznania Ĺ&#x203A;wiadkĂłw przekonaĹ&#x201A;y mnie, Ĺźe jestem niewinny. Ketjow 3. Przy kasie PKP: â&#x20AC;&#x201C; Czy sÄ&#x2026; jakieĹ&#x203A; taĹ&#x201E;sze bilety w pierwszej klasie? â&#x20AC;&#x201C; Owszem. Ale musiaĹ&#x201A;by pan byÄ&#x2021; w kagaĹ&#x201E;cu i na smyczy. Melani 4. Szkot awanturuje siÄ&#x2122; w pralni: â&#x20AC;&#x201C; Ten rachunek jest stanowczo za wysoki! OddaĹ&#x201A;em do czyszczenia tylko pĹ&#x201A;aszcz i garnitur. â&#x20AC;&#x201C; Tak, ale w kieszeniach byĹ&#x201A;y jeszcze dwie koszule, skarpetki, sweter i spodnie... Irena

KUPON

 KaĹźdy moĹźe zostaÄ&#x2021; Miss...

Fot. Ewelina Ginter

19

Aby wziÄ&#x2026;Ä&#x2021; udziaĹ&#x201A; w losowaniu nagrĂłd, naleĹźy na kartkÄ&#x2122; nakleiÄ&#x2021; kupon, ktĂłry upowaĹźnia do wziÄ&#x2122;cia udziaĹ&#x201A;u we wszystkich lub dowolnie wybranym konkursie. Na odpowiedzi czekamy do Ĺ&#x203A;rody, do 12:00. Nagrody do odbioru w Biurze OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? przy ul. Warszawskiej 15. Te, ktĂłre nie zostanÄ&#x2026; odebrane w ciÄ&#x2026;gu 2 tygodni, przepadajÄ&#x2026;.

Nieustanny spĂłr mieszkaĹ&#x201E;cĂłw o imponderabilia Profesjonalizm urzÄ&#x2122;dnikĂłw Don Kichot, protopop Awwakum, Tristan .

Za skĹ&#x201A;adanie faĹ&#x201A;szywych zeznaĹ&#x201E; nie grozi odpowiedzialnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; karna.

WW

PrzesĹ&#x201A;uchiwaĹ&#x201A; Damian Idzikowski Reklama

Gdzie to jest?

%,8522*Ä&#x17E;26=(Ä         !"

 Huba â&#x20AC;&#x201C; drzewa luba

Fot. Róşa Majka

 Czekam na swojego ksiÄ&#x2122;cia

Fot. Ania Majka

Przyjmujemy UĂ?ZQLHĹ&#x2018; RJÄ&#x;RV]HQLD do:

rozrywka

Nagrody moĹźna odbieraÄ&#x2021; TYLKO w ciÄ&#x2026;gu 2 tygodni. Po tym okresie przepadajÄ&#x2026;.

01 (219)/2010 019 (2

SĹ&#x201A;awomira Kamila Czarnecka rneccka

Fot. Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski

Nowoczesny w formie budynek mieszkalny znajdujÄ&#x2026;cy siÄ&#x2122; w Przyborkach rozpoznaĹ&#x201A;o niewiele z PaĹ&#x201E;stwa, a szczÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;cie miaĹ&#x201A;a tym razem Pani Lucyna Rzepka z Psar Polskich. Gratulujemy! Dzisiaj dworek-potworek, ktĂłrego lepiej, Ĺźeby w ogĂłle nie byĹ&#x201A;o. Ale jest. Gdzie?

RozwiÄ&#x2026;zanie ostatniej krzyşówki przyniosĹ&#x201A;o PaĹ&#x201E;stwu â&#x20AC;&#x201C; poza moĹźliwoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; wygranej â&#x20AC;&#x201C; dobrÄ&#x2026; radÄ&#x2122;: â&#x20AC;&#x17E;Miecza nie daj szalonemu, a dostatku gĹ&#x201A;upiemuâ&#x20AC;?. Po odbiĂłr nagrody zapraszamy AgnieszkÄ&#x2122; WojtyrÄ&#x2122; z ul. Spacerowej.

OgĹ&#x201A;oszenia drobne

Wygraj stĂłwkÄ&#x2122; JeĹ&#x203A;li chcesz wygraÄ&#x2021; sto zĹ&#x201A;otych, zbieraj fragmenty stĂłwki, a komplet naklej na kartkÄ&#x2122; i wyĹ&#x203A;lij do â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?, podajÄ&#x2026;c swoje dane. DziĹ&#x203A; czwarty kupon z oznaczeniem â&#x20AC;&#x17E;55â&#x20AC;?.

edycja internetowa

55

wizytĂłwek tel. 0-61 437 49 57

www.wrzesnia.info.pl/ogloszenia

Wrzenia * ul. Fromborska 18

wystarczy jeden SMS

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT. Minimalna warto zamĂłwienia: 20 z

tydzieĹ&#x201E; emisji - tylko 1 PLN + VAT

20 z

14-20 maja (od piÄ&#x2026;tku do czwartku)

18.00 â&#x20AC;&#x201C; KICK ASS

akcja/komedia/komiks - USA - od lat 12

20.00 â&#x20AC;&#x201C; ONDINE

dramat - USA/Irlandia - od lat 15 Plany repertuarowe: 21-27 maja - DISCO ROBACZKI 21-27 maja - CO NAS KRÄ&#x2DC;CI, CO NAS PODNIECA

 Cud natury â&#x20AC;&#x201C; tulipan gigant o piÄ&#x2122;ciu kwiatach

Fot. Anna Kwapiszewska

13


14 maja 2010

Wiadomości Wrzesińskie

14 Miłosław

www.wrzes www.wrzesnia.info.pl sn stronę redaguje :

Łukasz Różański

Co słychać

tel. 530 425 105 l.rozanski@wrzesnia.info.pl

VIP-ów było w bród

„ Urzd marszakowski

przyzna 50 tys. z na remont sali gimnastycznej w miosawskim gimnazjum.

„ Dogadali si. Samorzd

za nieco ponad 48 tys. z kupi dziak (1 586 m2) pod budow hali sportowej przy szkole na Bugaju.

„ Stranicy miejscy je-

chali subowym pojazdem burmistrza (oplem combo) bez wczonych wiate. Miao to miejsce 8 maja na ul. Szkolnej w Orzechowie. Wniosek: powinni sami sobie wystawi 100 z mandatu.

„ Festiwal Piosenki An-

glojzycznej odbdzie si 15 maja w orzechowskim Domu Straaka. Pocztek o godz. 13.00.

„ W poniedziaek (17

maja) w urzdzie gminy pose Tadeusz Tomaszewski bdzie peni dyur (godz. 11.00-12.00).

 Przecięcie wstęgi (od lewej): Tomasz Wiktor, przedstawiciel wojewody, Monika Wawrzyniak, uczennica ZS w Orzechowie, oraz D. Jaśniewicz, M. Woźniak i Z. Skikiewicz Gwiazdy Lecha Poznań i marszałek na otwarciu Orlika. Pierwszy w gminie, czwarty w powiecie. W ubiegy pitek (7 maja) otwarto w Orzechowie boiska spod znaku Orlika. Byy przemowy, przecicie wstgi, gocie wrczajcy piki, a potem strzay karne na bramk. To orlikowa tradycja. Wszystko odbyo si z wielk pomp. Organizatorzy cignli do Orzechowa m.in. Andrzeja Juskowiaka, byego reprezentanta kraju. Od roku trenuje on napastników Lecha Pozna (rozmowa z nim poniej). Przyjecha równie Tomasz Mikoajczak, napastnik „Kolejorza”, który niestrudzenie przez pó godziny roz-

dawa fanom autografy. Jego kolega z druyny, Marcin Kikut, nie dotar; zmoga go choroba. Pierwsze rozgrywki sportowe na Orliku odbyy si duo wczeniej, poniewa boisko „yje” ju od kilku miesicy. – Nie bdzie przesad, jak powiem, e ttni ono yciem od rana do wieczora – cieszy si burmistrz Zbigniew Skikiewicz. – Mamy instruktorów zatrudnionych w ramach programu „Animator – Moje Boisko”. – Musimy chyba zatrudni dodatkowych trenerów, bo zainteresowanie jest – potwierdza Rafa Zity, dyrektor ZS w Orzechowie, notabene gospodarz obiektu. – Wkrótce przy boisku powstanie jeszcze plac zabaw. Zadowoleni s take modzi sportowcy, czyli uczniowie.

– Gra si bardzo dobrze. Lepiej ni na zwykych boiskach, gdzie jest krzywa murawa – stwierdza Dariusz Tomaszewski, ucze z Czeszewa. Marszaek województwa Marek Wo niak zwróci uwag na to, e Orlika finansoway trzy samorzdy. To ewenement w województwie. – To bardzo dobry wzorzec dla innych samorzdów, które nie buduj boisk ze wzgldu na inne priorytety. Tutaj niewtpliwie wkad powiatu pozwoli zrealizowa t inwestycj. Orlik kosztowa nieco ponad milion zotych. Urzd marszakowski i Ministerstwo Sportu dooyli po 333 tys. z. Powiat przekaza 210 tys. z (zadziaao silne lobby miosawskie), a gmina 198 tys. z. Bardzo ciepe sowa pod adresem starosty Dionizego Janiewicza

„ Czytelnictwo w gminie

wypowiedzia burmistrz Miosawia. – Dzikuj za tak duy bonus. Mam nadziej, e wyjedzie pan std z przewiadczeniem, e pienidze zostay dobrze wydane. W przyszym roku bdziemy chcieli wybudowa podobny obiekt w Miosawiu. Teraz nam si to nie udao (problemy z lokalizacj – przyp. red.) – ubolewa. W czci nieoficjalnej na sztucznej murawie zaprezentowa si Krzysztof Golonka, pófinalista programu „Mam talent”. Popularny ongler wyczynia z pik cuda. Po trwajcej blisko godzin uroczystoci gocie udali si do restauracji Boss. Czstowano tam m.in. efektownym tortem w ksztacie boiska. Wykona i podarowa go orzechowianin – Arkadiusz Slabikowski. Wideorelacja na wrzesnia.info.pl.

od kilku lat jest na staym poziomie. Tak twierdzi dyrektor MCK Maria Hetmaczyk.

„ 4 maja policjanci za-

trzymali w Gorzycach jadcego zygzakiem rowerzyst. Mia 1,15 mg/dm3 w wydychanym powietrzu.

„ Na stadionie w Mio-

sawiu w ubiegym tygodniu kilka razy ldowa helikopter. Jak si okazao, pilotowi – biznesmenowi z Warszawy – zasmakoway obiady w pobliskim lokalu Darz Bór. Reklama

się Luis Figo, wrzuca piłkę na pole karne; stoi tam Andrzej Juskowiak, który przewrotką ładuje piłkę w samo okienko. Kiedy doczekamy się takich goli Polaków w zachodnich ligach, zawodników z marką? – Myślę, że niebawem. Rober t Lewandowski (z Lecha Poznań - przyp. red.) jest takim zawodnikiem. Ma szanse na dobrą grę na Zachodzie po latach, podczas których nasi zawodnicy nie radzili sobie. Na taki wyjazd trzeba pracować kilka lat. Zawodnik musi dobrze trenować, mieć dobrych trenerów i warunki do tego. Rozmawiał Filip Biernat

Agroturystyka ze SPA Korty tenisowe i pomieszczenie do gry w ricocheta (rodzaj gry rakietowej, podobnej do tenisa), wypoyczalnia kajaków i rowerów, do tego jaskinia soli, sala fitness i pole namiotowe... W Czeszewie rozpocza si budowa gospodarstwa agroturystycznego. Nowoczesny kompleks o cznej powierzchni blisko dwóch hektarów powstanie przy drodze na Szczodrzejewo (ul. Lena). – Budowa rozoona jest na kilka lat – zastrzega inwestor Waldemar Lewandowski, waciciel zakadu drogowego w Psarach Maych (gmina Wrzenia). – Wszystko zaley od pienidzy. Trudno mi wyrokowa ostateczn dat zakoczenia prac.

Tomasz Dolata Czeszewo, ul. Miłosławska 18,

tel. 603 968 998

W tym roku chc uruchomi wypoyczalni kajaków (bdzie ich dziesi – przyp. red.) i rowerów. Powstanie te pole namiotowe. Docelowo w gospodarstwie zatrudnionych ma by okoo 10 osób. Bdzie tam równie budynek agroturystyczny z miejscami noclegowymi – Inwestycja skierowana jest praktycznie dla osób lubicych aktywnie spdza czas, czyli pod sport – koczy W. Lewandowski. Dodajmy, e w Czeszewie ju od kilku lat funkcjonuje gospodarstwo agroturystyczne „U Leny”. Prowadzi je sotys Grayna Wo niak. To nowe ma powsta dwie posesje dalej... Sowem: konkurencja nie pi.

Reklama

OKNA, BRAMY, ROLETY

Profile okienne DECEUNICK o podwyszonej sztywnoci Okucia ROTTO z naronikiem antywamaniowym Drzwi GERDA, ALUMINIUM, PCV MOSKITIERY, ROLETKI WEWNTRZNE MONOPLAST-PLUS Miosaw, Dzieci Miosawskich 2 tel/fax. 061 4383 400, 509 690 366, 512 495 970

OKNA KOLOROWE W CENIE BIAYCH

Zaprasza na kurs kat. A, B, T

WIOSENNA PROMOCJA kat. A - 900 zł

Edu-039e

G

ościem uroczystości otwarcia Orlika w Orzechowie był Andrzej Juskowiak, dziś trener napastników Lecha Poznań, była gwiazda „Kolejorza”, a także m.in. VFL Wolfsburg i Sportingu Lizbona, król strzelców Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. – Grał pan w lidze niemieckiej, portugalskiej, greckiej, w Stanach Zjednoczonych. Zna pan obiekty sportowe w tych krajach. Czy Orliki to dobra forma kompleksu sportowo-rekreacyjnego? – Po pierwsze, nawierzchnia jest bardzo dobrej jakości. Po drugie, obiekt jest bezpieczny. To, co mnie jednak cieszy, to to, że Orliki powstają również w małych miejscowościach, gdzie jest mnóstwo utalentowanych zawodników. Patrząc w przeszłość, okazuje się, że wielu reprezentantów kraju wywodzi się właśnie z małych miasteczek i wsi. W ostatnich kilkunastu latach w Polsce nie było możliwości rozwoju futbolu. Orliki to pierwszy krok do tego, aby piłka nożna w naszym kraju była na coraz wyższym poziomie. Mamy spore problemy z tym, by wyszkolić zawodników, dlatego takie obiekty na pewno będą sprzyjały temu, aby młodzi zawodnicy mogli podnosić swoje umiejętności. – Pamiętam mecz Sporting – Boavista z 1994 roku. Prawą stroną przedziera

OSK „STRAŻAK”

Skl-345

Rozmowa z Andrzejem Juskowiakiem, legendą Lecha Poznań, królem strzelców I0 w Barcelonie w 1992 roku

T - od 16 lat za zgodą rodziców

www.oskstrazak.pl

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

61 438 20 22

Policja

61 437 53 40

OSP Miłosław

61 438 28 88

Pogotowie Energetyczne

61 438 21 44

Poczta

61 438 23 45

Ośrodek Zdrowia

61 438 30 05

Ośrodek Kultury

61 438 27 79

Ośr. Pomocy Społecznej

61 438 30 96 61 438 37 58

Bank Spółdzielczy

61 438 20 31

Por. lekarza rodzinnego

61 437 12 52

Naprawa pralek i lodówek

61 438 36 01

Gabinet weterynaryjny

607 944 690

Serwis komputerowy, internet

61 438 34 56

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Miłosław, ul. Poznańska 10,„Rolmark”, w godz. 8.00-16.00, tel. 061 438 25 16


Wiadomości Wrzesińskie

Kołaczkowo

www.wrzes www.wrzesnia.info.pl sn

Filip Biernat tel. 61 437 49 56 f.biernat@wrzesnia.info.pl

Wyróżnienie dla rodziny Jolanta i Grzegorz Tamborscy otrzymali Nagrodę im. Reymonta. Nagrod im. Wadysawa Stanisawa Reymonta przyznaje Rada Gminy w Koaczkowie. Przypomnijmy, e wyrónienie to jest przyznawane co roku osobom z gminy Koaczkowo, które zasuyy si, pracujc spoecznie na rzecz gminy. Tamborscy swoje ycie zwizali z muzyk i estrad. Jolanta i Grzegorz pochodz z Borzykowa. Poznali si w latach 70. na próbach zespou akordeonowego, który dziaa przy miejscowej Gminnej Spódzielni „Samopomoc Chopska”. On gra na akordeonie, ona dodatkowo na saksofonie – take w koaczkowskiej orkiestrze dtej. Gdy Grzegorz wróci z wojska w 1981 (gdzie gra te w jednostce w Bydgoszczy), postanowili si pobra. Na dekad ich muzykowanie nieco osabo, poniewa trzeba byo wychowa dwóch synów. Wrócili do muzykowania i zaczli czy przyjemne z poytecznym. Tamborscy graj i grali na imprezach okolicznociowych, przede wszystkim na weselach. Zyskali spor popularno i mark nie tylko w po-

29

byli w Kobielach Wielkich na obchodach 143. rocznicy urodzin Wadysawa Reymonta.

„ Rozstrzygnito Turniej Piki Nonej o Puchar Przewodniczcego Rady Gminy. Klasyfikacja: 1. Znicz-Pol Wszembórz, 2. Reni-Trans Bieganowo, 3. LZS Sokolniki. „ Urzd Gminy w Ko-

aczkowie ogosi przetarg na budow Orlika przy gimnazjum.

„ W Koaczkowie

 Jolanta i Grzegorz Tamborscy – połączyła ich muzyka wiecie wrzesiskim, dlatego sta ich na to, aby nie przyjmowa wszystkich zlece... – Nie byoby nas, gdyby nie nasza rodzina, przyjaciele i koledzy, z którymi realizowalimy ró-

Fot. archiwum

ne projekty na przestrzeni ostatnich 30 lat – mówi Grzegorz Tamborski, podsumowujc dziaalno spoeczn swoj i ony. Na pocztku lat 80. Tamborscy wspótworzyli z Eugeniu-

 Panorama kultury: Dorado jeszcze gra, a E. Kubis już sprząta stół...

Ostatnie wycinki drzew w gminie Koaczkowo wywoay sporo kontrowersji. Wycinane s zdrowe okazy, które do tej pory nikomu nie przeszkadzay. Wycito dwa jesiony przy Szkole Podstawowej we Wszemborzu. Drzewa byy pikne, ale zagraay przedszkolakom – tylko dlatego, e dyrekcja par lat temu wybudowaa pod drzewami... piaskownic. Jak poinformowa nas wójt Wojciech Majchrzak, drzewa musia wyci Urzd Gminy w Koaczkowie, poniewa szkoy nie byo sta na opacenie podnonika i usugi pilarza ze specjalnym certyfikatem. Drewna gmina nie chciaa. Oddaa je – jak usyszelimy – „prywatnej osobie spoza gminy Koaczkowo”, w zamian za poniesienie kosztów wycinki. Ile kosztowao drzewo? Urzdnicy wycenili je na 300 z; zastosowano tutaj nisze stawki, dotyczce „drzew niebezpiecznych”. Gdyby uznali, e te jesiony s „bezpieczne”, ministerialna stawka za nie wyniosaby... okoo 15 tys. z! Paradoksalnie, drewno przydaoby si szkole we Wszemborzu (ogrzewanej przez piece kaflowe). Nasz sugesti w tej kwestii wójt zby... umiechem. W tym roku wycito równie trzy brzozy nieopodal biurowca PGR-u w Bieganowie. O wniosek wystpi administrator z Agencji Nieruchomoci Rolnych – Roman Sroka. Komisja urzdowa w skadzie: Ilona Orakowska, Dariusz

dopisaa si gminna publika, która przybya w liczbie szcztkowej. Miao to taki skutek, e najbardziej byo wida nietrze wych modzieców. Na zabawie jeden z nich wywoa bójk; interweniowaa policja. Na imprezie nie pojawili si wykonawcy z naszej gminy. Nie wystpili wic Koaczkowianie, nie zagray Rodziny Muzyczne, nie zapieway Klaudia Twarda, Jessica Plewiska ani Allegro. W gminie jest tyle utalentowanej modziey, ale nikt si ni nie interesuje ani jej nie wspiera, choby zaproszeniem na Dni Reymontowskie. Panie Kubis, panie wójcie, tak dalej by nie moe!

na uku ulicy Krakowskiej i Wrzesiskiej trwa rewitalizacja chodnika. Bo zarós traw.

szem Plewiskim, Piotrem Olszewskim oraz Stefanami: Nowakiem i Staszakiem, kabaret U Wadka. Rozmach inscenizacyjny, zabawne teksty, dobra muzyka i niezapomniani „Fiko i Koko” spowodowali, e kabaret obrós legend i na stae wpisa si w histori Koaczkowa. Dziki Teresie Waszak Tamborscy brali udzia w imprezach, które odbyway si w Sielinku. Polegay one na rywalizacji kilku gmin w rónych konkurencjach, take w muzyce. – Naprawd trzeba byo si przyoy. Musielimy na przykad przyswoi sobie repertuar Agnieszki Osieckiej – wspomina pan Grzegorz. Tamborscy zorganizowali kilka imprez dziki pomocy sotysa Stefana Staszaka oraz radnych Jarosawa Pawlaka i Ryszarda Regulskiego. Wspópracuj równie z Gimnazjum w Koaczkowie. Dodajmy, e Jolanta jest katechetk i nauczycielk muzyki, a take od 20 lat organistk w koaczkowskim kociele.

Kiepski festyn

Co roku taki sam scenariusz. Trzy czwarte Dni zajmuje Pieszy Rajd Reymontowski. Reszta to „wystpy urzdników”; podsumowania, wrczanie nagród, i granie... zespoów. Od kilku lat tym zespoem jest Dorado Band z Wgrowca. W niedziel by „luksus”. Przed Dorado, wystpi kabaret EWG z Doruchowa. Tradycyjnie do tego scenariusza

„ 7 maja wójt i delegacja

lat Jolanta i Grzegorz Tamborscy s maestwem

Wycinają drzewa i rozdają prywatnym osobom i firmom

Dni Reymontowskie po raz kolejny skończyły się klapą. Co musi się stać, aby to się zmieniło?

15

stronę redaguje :

Co słychać

14 maja 2010

„ Przed urzdem gmi-

ny pojawi si jaki gaz – zamknity w prostokcie posypanym kamyszkami. Na kamieniu ma by grawerton z okazji 700-lecia wsi.

„ Dziura na dziurze

na drodze przed wójtostwem. I to ma by ten wiejski klimat?

„ Na polach wida, e

rolnicy postawili na rzepak. Czy si opacio, okae si po niwach.

„ Kierownik, prezes, rad-

ny – takich tytuów dorobi si Jerzy Mazurkiewicz, który, jak wiadomo, jest prezesem LGD „Z Nami Warto”, a od niedawna take kierownikiem biura tego stowarzyszenia w Koaczkowie. No i radnym powiatowym.

„ Stowarzyszenie „Z Nami Warto” wybrao projekty, które maj szanse na dofinansowanie w ramach programu „Odnowa i rozwój wsi”. Gmina zaapaa si na a jeden projekt: odnowa centrum Gorazdowa i Sokolnik oraz zakup wyposaenia wietlicy w Zielicu.

INFORMATOR GMINNY

 Pieńki po jesionach amerykańskich na podwórzu szkoły podstawowej we Wszemborzu

Stawski, Krzysztof Durczak, orzeka, e brzózki zawadzaj o linie energetyczne i s „niebezpieczne”. Dlatego Sroka za wycink nie zapaci nic; musi tylko w cigu 3 lat dokona nowych nasadze. Drzewo z wycinki ma by zuyte na ogrzanie biurowca. Ta wycinka nie spodobaa si miejscowej radnej Wiesawie Góreckiej, która uwaa, e drzewa byy „bezpieczne”, a ocena komisji – nieprawidowa. Gmina na drzewach teoretycznie moga zarobi 20 tys. z, ale tylko teoretycznie.

Urząd Gminy

61 438 53 24

Policja

61 438 50 77

Poczta

61 438 53 28

Biblioteka

61 438 53 13

Ośrodek Zdrowia

61 438 50 80

Gminny Ośrodek Kultury

61 438 50 78 61 438 52 46

CPN

61 438 51 84

Gaz

61 438 53 85

Bank Spółdzielczy

61 438 53 14

OPS

61 438 51 12

ZGKiM

61 438 56 50

Oczyszczalnia

61 438 55 75

Sklep elektroniczny i serwis

600 097 438

Ośr. Wspom. Dziecka i Rodziny

61 438 53 47

Internet

61 438 34 56

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Sokolniki, ul. Spokojna 4 (pawilon przy aptece)


Wiadomości Wrzesińskie

16 Pyzdry

www.w www.wrzesnia.info.pl wrz stronę redaguje:

Tomasz Szternel tel. 61 437 49 56 t.szternel@wrzesnia.info.pl

Radzili w ciemnościach Zmiana warty w MiejskoGminnym Kole LOK. Długo oczekiwana. Misja Zenona Jaranowskiego dobiega koca. Kiedy musiaa. Podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego, które odbyo si 10 maja, obowizki prezesa przej Roman Wasielewski. – Sdz, e pomoecie i jako to dalej pocigniemy – zaapelowa do czonków ustpujcego zarzdu. Wybory poprzedzio jednak sprawozdanie z prac zarzdu. Byo krótkie, bo i dziao si niewiele. – Ostatni okres by dla naszego klubu trudny – przyzna Z. Jarantowski. W trakcie kadencji kilku czonków zoyo rezygnacje z penionych przez siebie funkcji. Z rónych powodów. Modernizacje mostu na Warcie i kulochwytu spowodoway z kolei, e strzelnica zostaa zamknita na duszy czas. Pierwsze po kilkunastomiesicznej przerwie zawody odbyy si dopiero w pa dzierniku ubiegego roku. – Mimo wszystko, jako zarzd, czujemy si dumni, e moglimy pozostawi co po sobie – zakoczy optymistycznie ustpujcy prezes.

Co słychać

14 maja 2010

„ Firma Conto z Pozna-

nia nie wybuduje w Tarnowej zakadu przetwórstwa tuszczów zwierzcych. Nie uzyskaa stosownych pozwole. A miao by tak piknie...

„ Radni zacignli kre-

dyt w wysokoci 1 mln 644 tys. z. Przeznacz go na budow dróg gminnych, rekultywacj murawy boiska nadwarciaskiego, a take wymian dachu na pyzderskiej stranicy.

„ Zakoczy si remont

remizy straackiej w Tarnowej. Obj m.in. konserwacj dachu, wykonanie elewacji zewntrznej i malowanie gównej sali.

„ 1,12 mg/dm3 alkoho-

 Zenon Jarantowski złożył sprawozdanie jeszcze przy świetle. To zgasło dopiero w trakcie przeprowadzania wyborów Co ciekawe, w zebraniu nie uczestniczyli czonkowie komisji rewizyjnej, a co za tym idzie, nie byo nikogo, kto mógby przedstawi sprawozdanie i wyj z wnioskiem o udzielenie absolutorium zarzdowi. W efekcie nie byo ani sprawozdania, ani gosowania (sic!). W wyniku konsultacji, które odbyy si 19 kwietnia w urzdzie gminy, wyonione zostay osoby chcce

Maluchy zostały pasowane na przedszolaków

Przedszkole w Górnych Grądach zostało otwarte po raz kolejny – bo zmienił się organ prowadzący. Placówka działała od 2 lutego ubiegłego roku. Powstała dzięki Fundacji „Familijny Poznań”, która wyposażyła ją i finansowała, ale tylko przez 14 miesięcy. – Będziemy się starali kontynuować to przedsięwzięcie. Bo warto – zapewnił burmistrz Krzysztof Strużyński podczas uroczystego otwarcia przedszkola. Słowa dotrzymał. Drugie otwarcie, już po zmianie organu prowadzącego, odbyło się 7 maja. Uczestniczyły w nim nie tylko maluchy, ale także ich rodzice i zaproszeni goście. – To szczególny dzień dla naszej szkoły – nie kryła radości Grażyna Rogowicz, dyrektor podstawówki. – Przez ten czas przyzwyczailiśmy się do tego, że są wśród nas maluchy. Ile razy powtarzaliśmy, że to, co dobre, kiedyś się skończy. Bo to było dobre. Ale, na szczęście się nie skończyło – stwierdziła. W symbolicznym przecięciu wstęgi towarzyszył jej włodarz gminy. 25 dzieciaków wystąpiło z krótkim programem, a następnie złożyło ślubowanie i zostało pasowanych na przedszkolaków. Maluchy otrzymały też słodkie upominki. Otwarcie przedszkola było dużym przeżyciem także dla rodziców. – Gdyby nie ono, córka musiałaby zostać w domu z babcią. Ale to byłoby gorsze rozwiązanie – nie ma wątpliwości Beata Maciejewska, mama 4-letniej Martyny. – Możliwość przebywania z rówieśnikami daje jej bardzo wiele. To jest zupełnie inne dziecko. B. Maciejewska wierzyła, że po zaprzestaniu finansowania przedszkola przez „Familijny Poznań” obowiązki organu prowadzącego przejmie na siebie gmina. – Wszystko przemawiało za jego istnieniem. Warunki lokalowe są znakomite, jest super atmosfera. To wszystko zachęca – dochodzi do wniosku. Radości z kontynuowania zapoczątkowanego dzieła nie krył także nieobecny podczas uroczystości Sławomir Szymczak, koordynator programu „Moje przedszkole”. – Uruchomiliśmy 50 ośrodków przedszkolnych w Wielkopolsce, z czego 35 z nich przetrwało, a kilka jeszcze nie zdeklarowało się co do kontynuowania tej działalności – informuje. – To dużo, ale możemy się pochwalić jeszcze lepszym wynikiem: w projekcie zakończonym w listopadzie ubiegłego roku na 20 uruchomionych przedszkoli wszystkie przetrwały.

dziaa w zarzdzie. Poza nowo wybranym prezesem w jego skad weszli: Grayna Sawczuk, Agnieszka Kamyszek, Karol Nowicki, Roman Dreewski, Bogdan Ksy i Marcin Wojciechowski. Na czele komisji rewizyjnej stan Roman Ejchorszt, a uzupenili j Elbieta Kossowska i Grzegorz Frontczak. Wyniki wyborów zostay odczytane w ciemnociach, bo... nastpia awaria prdu.

Zarzd nie bdzie narzeka na brak pracy. Zamierza organizowa zawody (najblisze z okazji Dnia Dziecka) i wyduy stanowiska strzeleckie (obecne nie speniaj wymogów). – Macie instruktorów, najlepsz bro w powiecie i pikn strzelnic. Czego chcie wicej? Tylko dziaa – zachca do pracy Roman apawiec z wrzesiskiego LOK-u.

Inwestycja, która połączy most z przystanią wodniacką Jeszcze w tym roku ruszy budowa promenady, sztandarowej inwestycji urzdu gminy. Wanie zosta ogoszony przetarg. Zgodnie z projektem, cig pieszy poczy schody przy mocie na Warcie z przystani wodniack przy szkole zawodowej. Bdzie mia prawie pó kilometra, z czego 340-metrowy odcinek zostanie poprowadzony na nasypie, który trzeba uformowa, a pozostay – na ju istniejcej drodze gruntowej. Na caej dugoci pojawi si stylowe owietlenie. Co wane, obiekt bdzie dostosowany do potrzeb osób niepenosprawnych.

Do przetargu ogoszonego przez urzd gminy mog stan firmy budowlane dysponujce odpowiednim sprztem, kapitaem i dowiadczeniem. Termin przyjmowania zgosze upywa 25 maja. Prace powinny ruszy pod koniec czerwca, natomiast zakoczenie inwestycji, któr szacuje si na 1 mln 390 tys. z, jest planowane na 30 czerwca 2011. Budowa promenady dojdzie do skutku dziki dofinansowaniu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 20072013. Z unijnej kasy powsta take jej projekt. No, to rozumiemy...

Miasto rozkopane – ruszył trzeci etap kanalizacji

lu w wydychanym powietrzu mia rowerzysta zatrzymany 7 maja. Patrol policji zaczai si na niego przy Rynku.

„ Z pikarskich boisk. Trampkarze Warty Pyzdry wygrali u siebie z GKS Lisewo 9:1, a juniorzy przegrali na wyje dzie z SKP MOS Supca 0:4. „ 5. rocznic istnienia obchodzi rodowiskowy Dom Samopomocy w Pietrzykowie. Na uroczysto, która odbya si 12 maja, zjechali gocie z caego powiatu. „ Badania mammogra-

ficzne odbd si 14 maja w Rudzie Komorskiej. Pocztek o 18.00 w remizie straackiej.

„ 16 maja dziecia-

ki z Pyzdr przystpi do pierwszej komunii witej. Msza w kociele farnym o godz. 10.00.

„ Tego samego dnia mi-

nie rok od powicenia Groty Matki Boskiej z Lourdes w Zapowiedni. Z tej okazji 17 maja o godz. 19.00 rozpocznie si tam polowa msza w., któr poprowadzi ks. proboszcz Jan Andrzejczak.

INFORMATOR GMINNY Miejsko-Gminny Ośr. Kultury

63 276 82 07

Miejsko-Gminny Ośr. Pom. Społ. – świadczenia rodzinne 63 276 81 70 – opieka 63 276 81 75 Gminne Centrum Informacji

63 276 72 70

Muzeum Regionalne

63 276 81 07

Ochotnicza Straż Pożarna

63 276 81 98

Pogotowie Energetyczne

63 276 84 77

Posterunek Policji

61 437 53 60

Przedszkole Urząd Miasta i Gminy

Koparki i spychy pojawiły się na obrzeżach Pyzdr. To znak, że rozpoczął się ostatni etap kanalizacji miasta. Inwestycję opiewającą na 1 mln 600 tys. zł realizuje Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Budowlane „Roskon” ze Słupcy. Działa na kilku frontach, m.in. przy ul. Farnej, Szybskiej i Winnicy (na zdjęciu). Na razie praca wre.

63 276 83 27 63 276 83 33 (-34)

Szkoła Podstawowa

63 213 51 48

Por. Psycholog.-Pedagogiczna

63 276 72 51

Pyzdry – noclegi, Dłusk 72

502 541 943

Usługi pogrzebowe

606 964 795

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Pyzdry, ul. Szybska (Kwiaciarnia – Ruch), tel. 698 105 343


14 maja 2010

Wiadomości Wrzesińskie

Nekla

www.wrze www.wrzesnia.info.pl e

Tomasz Małecki

Karol Balicki mówi o swoim kandydowaniu na burmistrza.

 Młody, ambitny, wykształcony – czy to wystarczy, aby przekonać wyborców? – Kadziesz nacisk na fundusze unijne, bo zajmujesz si tym zawodowo od kilku lat. Pracujesz w starostwie, w wydziale, który pozyskuje ogromn ilo funduszy. Ale gmina dostaa 3,3 mln z na kanalizacj i wodocigowanie, stara si o fundusze na rewitalizacj rynku. Co si jednak dzieje. Jeli si nie dzieje, to burmistrz mówi, e na wicej

Lokalny patriotyzm

 „Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój?...” – już 110 lat temu pytał Bełza Katechizm polskiego dziecka Wadysawa Bezy, a take przypiewki o nekielskiej ziemi w wykonaniu Krzysztof Kapturskiego usyszay przedszkolaki w rod 5 maja w Nekielskim Orodku Kultury. Wszystko to w ramach projektu „Moja maa ojczyzna”, od kilku lat realizowanego wród dziatwy gminy Nekla. We wspólnej lekcji patriotyzmu uczestniczyy dzieci z najstarszych grup z przedszkola Mi Uszatek w Nekli , a take z oddziaów przed-

szkolnych w Zasutowie i Targowej Górce oraz zaproszeni gocie. – Program artystyczny przygotowany i zaprezentowany przez dzieci i nauczycielki przyczyni si do ksztatowania poczucia tosamoci regionalnej i narodowej – uwaa Beata Kowalska, dyrektor nekielskiego przedszkola, które zorganizowao akcj. – Imprezie towarzyszya bogata wystawa muzealna, której eksponaty zostay pozyskane w rodowisku lokalnym – dodaje.

gminy nie sta , bo aby dosta pienidze z Unii, to najpierw trzeba wyoy wasne. – To nie jest problem. Najlepszym przykadem niech bdzie gmina Miosaw, która realizuje projekty warte prawie 40 mln z. Pamitajmy, e zgodnie ze znowelizowan ustaw o finansach publicznych zaduenie zwizane z realizacj projektów

unijnych nie wpywa bezporednio na zaduenie budetu gminy. Czyli mona ryzykowa i dynamizowa. Pamitajmy, e rodki unijne nie bd wieczne. Za kilka lat zostaniemy z nierozwizanymi problemami. – A skd Ty moesz wiedzie , jakie gmina ma potrzeby? Burmistrz Grychowski na amach „Wiadomoci Wrzesiskich” stwierdzi, e siedzisz tylko za biurkiem w starostwie i nie wiesz, czego potrzebuje gmina... – To jest krzywdzce stwierdzenie. Na amach WW wyjaniem ju na czym polega moja praca „za biurkiem” w starostwie. Nie musz by umocowanym w strukturach wadzy, aby zna problemy naszej gminy. Ja przede wszystkim mieszkam w Nekli. Spotykam si na bieco z lud mi, z którymi rozmawiam i dyskutuj. Ponadto moja praca pozwala mi na czsty kontakt z sotysami, radnymi i urzdnikami z caego powiatu, z którymi analizuj potrzeby naszej gminy. –Nie boisz si zarzutu, e w kampanii chcesz wypyn na nazwisku ojca, który by burmistrzem Nekli? – Jestem wiadomy tego, e nazwisko jest gównie kojarzone z moim ojcem. Chciabym zaznaczy, e decyzja o tym, e chc i w lady ojca, dojrzewaa we mnie od kilku lat. Std moje kierunkowe wyksztacenie i praca w samorzdzie. – A nie boisz si sugestii, e jeli wygrasz, to gmin Nekla bdzie kierowa znów Marian Balicki, ale tym razem z tylnego siedzenia? – Nigdy takich sugestii ani zapdów ze strony mojego ojca nie byo. Mog zapewni, e jeli mieszkacy gminy mnie wybior, bd kierowa gmin samodzielnie, ale na pewno bd korzysta z dowiadczenia ojca.

Co słychać

tel. 61 437 49 56 t.malecki@wrzesnia.info.pl

Comeback Balickiego? – Skd w ogóle pomys, aby startowa na burmistrza? Nie bye wczeniej radnym, nie dziaae w adnej partii ani nekielskiej organizacji spoecznej. – Samorzdem i sprawami lokalnymi interesuj si od paru adnych lat. Studiowaem administracj na UAMie. Nie ukrywam, e wczeniej przygldaem si pracy ojca. A to, e si nie udzielaem? Uznalimy z ojcem, e dopóki on bdzie burmistrzem, to ja nie bd nigdzie startowa. A to, e nie dziaaem w adnych partiach politycznych, uwaam za mój plus. Duy plus. Jestem po prostu niezaleny. Jestem w stanie wspódziaa z osobami o rónych pogldach politycznych; najwaniejsza musi by zgoda, eby nasza gmina si rozwijaa. – Chcesz powiedzie , e teraz gmina si nie rozwija? – Skamabym, gdybym powiedzia, e gmina si nie rozwija, ale ten rozwój musi zosta zdynamizowany poprzez realizacj rónych projektów, m.in. wspófinansowanych z funduszy europejskich. Ale nie tylko. Moe by tak, e teraz realizujemy jak inwestycj, bo akurat s moliwoci pozyskania rodków zewntrznych, ale niech to bdzie element szerszego planu rozwoju naszej gminy, przy maksymalnym wykorzystaniu rodków unijnych.

17

stronę redaguje:

P

cy Zawodzie. Organizacja ruchu taka sobie, kierowcy kln na potg, ale trzeba uzbroi si w cierpliwo.

„ 29 maja odbdzie si

piknik nekielskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi. Zapisy do 20 maja w akomym Kciku przy ul. Chopina.

„ Przedsibiorstwo Wie-

lobranowe JUMA Alicja Juskowiak z Robakowa koo Gdek wybuduje sie wodocigow czc Nekl ze Starczanowem. JUMA, która w przetargu zaoferowaa najkorzystniejsz cen, wybuduje wodocig za 54 tys. 903 z i 44 gr.

„ W czwartek przed go-

dzin 7.00 na autostradzie A2 w okolicach Maej Górki doszo do gro nego wypadku.

„ Mamy poow maja,

a na pozimowy remont dróg na razie si nie zanosi. Na drogach gminnych dziura na dziurze. Kto wie, moe w tym roku atanie dziur zacznie si w lipcu? Ale wtedy to bdzie... powiosenny remont dróg.

„ Uwaga na dzikie

zwierzta, które poluj na auta na trasach prowadzcych w okolicach lasów. W zeszy pitek jedna sarna upolowaa forda.

„ Trwa ledztwo w sprawie „napadu stulecia”, podczas którego ze sklepu Matteo zrabowano 70 tys. z. Przypominamy, e jeli kto co widzia lub sysza, proszony jest o kontakt: 664 581 456. Przewidziano nagrod w wysokoci 5 tys. z.

Enea informuje o przerwach w dostawie prądu. Ale... przerw nie ma. Firmy ponoszą straty rądu miało nie być przez pięć dni. Operator Enea zwyczajowo opublikował nawet specjalne ogłoszenie „Głosie Wielkopolskim”, z dokładnymi godzinami wyłączenia elektryczności. – Gdy przeczytałem, że nie będzie prądu w piątek (7 maja – przyp. red.), to wysłałem całą ekipę na przymusowy urlop – mówi Roman Leszczyński, właściciel firmy Sitamet z Nekli. – Tylko że prąd był! A ja ludzi nie mogłem ściągnąć do pracy, bo nie wszyscy mieszkają w Nekli – wścieka się przedsiębiorca. W poniedziałek to samo. W ogłoszeniu stoi, że prąd będzie wyłączony; pracownicy na urlopach, firma stoi, a prąd w gniazdkach płynie. – Do środy miałem do wykonania robotę dla niemieckiego kontrahenta, ale już wiem, że nie zdążę – mówił we wtorek Leszczyński. – Dziś po prostu zaryzykowałem i kazałem pracownikom przyjść do robot. I opłaciło się. Prąd jest, choć znów miało nie być – dodaje przedsiębiorca, oprowadzając po zakładzie, w którym robota wre. Leszczyński dodaje, że straty spowodowane postojem to nie wszystko. – To nie jest tak, że ja mogę wysłać pracownika na przymusowy urlop kiedy chcę. Pracownik musi się zgodzić, nie zawsze komuś pasuje akurat w tym dniu – wyjaśnia.

„ Trwa przebudowa uli-

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

61 438 60 11

Policja

61 438 60 77

Straż Pożarna

61 438 60 88

Poczta

61 438 64 40

Urząd pocztowy Targowa Górka 61 438 66 28 Przych. Lek. Rodzin. „AMIKOR”

Co na to Operator Enea? We wrzesińskim biurze monopolisty początkowo nikt nie chciał komentować tematu. Sprawę ostatecznie wyjaśnił nam Przemysław Kajdasz: – Niestety, to nasza wina, ludzki błąd. Kiedy przygotowywaliśmy informacje do prasy, pomyliliśmy ulice. Prądu miało nie być na ul. Powstańców Wlkp., a nie na Wiosny Ludów. Za pomyłkę możemy tylko przeprosić. W internecie widnieje już prawidłowa informacja. Dodajmy, że Enea prowadzi wymianę słupów przy linii niskiego napięcia w okolicach ul. Ogrodowej i właśnie Powstańców Wielkopolskich.

61 438 60 92

Ośrodek Kultury

61 438 60 60

Oczyszczalnia ścieków

61 438 65 75

Gabinet weterynaryjny

61 438 60 29 600 293 824

Biblioteka Publiczna

61 438 64 30

Bank Spółdzielczy

61 438 60 20

Polski Komitet Pomocy Społ.

61 438 60 11

Przedszkole

61 438 60 95

Szkoła Podstawowa

61 438 60 70

Szkoła Targowa Górka

61 438 66 86

Zesp. Szkół w Zasutowie

61 437 29 21 fax 61 437 25 06

Autohol i przewóz osób

503 509 001 61 436 33 70

Prawo jazdy

61 438 62 35 603 718 734

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Nekla, ul. Chopina 43/4 (sklep Goja)


Wiadomości Wrzesińskie

w www.wrzesnia.info.pl ww.wrrz

18 Kościół

stronę redaguje:

Łukasz Adamczyk tel. 61 437 49 55 redakcja@wrzesnia.info.pl

Dialog czy wrogość? Uważam, że należy podchodzić z dużą tolerancją również do świadków Jehowy – mówi ksiądz Stanisław Dubiel.

Jak katolicy powinni reagować na działalność misjonarską innych religii? Mimo e nasz kraj jest do jednolity pod wzgldem religijnym, nie ma chyba katolika, który w swym yciu nie spotka si z dziaalnoci misjonark wiadków Jehowy. Zawsze kulturalni i spokojni, schludnie ubrani, zaopatrzeni w Bibli i religijn literatur, pukaj do domów lub próbuj na ulicach wcign przechodniów w teologiczne dysputy. Czsto roztaczaj przed rozmówc apokaliptyczne wizje zbliajcego si koca wiata, z którego obron rk wyjd jedynie wybrani, czyli w tym wypadku wiadkowie Jehowy. Ci uczniowie Charesa T. Russella (kaznodziei, który w 1872 roku w amerykaskiej Pensylwanii utworzy nowy zbór religijny, powszechnie znany jako wiadkowie Jehowy) budz róne reakcje przechodniów – od zainteresowania, poprzez obojtno, a po sown agresj. – Dla mnie to jest pewien problem. Czsto dzwoni mi do domu albo podchodz na ulicy wiadkowie Jehowy lub przedstawiciele jeszcze jednej religii protestanckiej, chyba adwentystów czy co takiego – mówi pani Hanna, mieszkanka wrzesiskiego osiedla Kociuszki. – Przynosz mi swoje gazetki, broszurki. Ogólnie s mili, ale ja nie jestem w ogóle zainteresowana ich na-

 Ksiądz Stanisław Dubiel, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Bardzie, sam niekiedy prowadzi dysputy ze świadkami Jehowy

uczaniem. Ja równie staram si by dla nich mia, ale oni chyba tak reakcj odbieraj jako zainteresowanie tym, co gosz. Próbuj mnie wciga w jakie dyskusje o Biblii, o Ewangeliach. Ja nie mam takiej wiedzy w tym zakresie, bo nie czytam Biblii w domu, tylko sucham tych fragmentów, które kadej niedzieli ksidz czyta nam, wiernym, w kociele. Wydaje mi si, e oni nie zaczepiaj jedynie osób, które reaguj na nich agresj. Ja taka nie jestem; staram si by kulturalna, wic grzecznie staram si im podzikowa i nie wchodzi z nimi w dyskusj. Jak zatem katolicy powinni reagowa na takie misjonarskie zapdy ze strony „modszych braci” w wierze? – Osobicie uwaam, e nie ma za bardzo sensu z nimi dyskutowa, bo najczciej s to tak zindok-

Sukces miłosławian na archidiecezjalnej parafiadzie

trynowani ludzie, e adne argumenty do nich nie przemawiaj. Ogólnie nie s oni religi, ale raczej sekt. Czsto wykorzystuj trudn sytuacj rodzinn lub osobiste tragedie osób, do których przychodz ze swoimi naukami. Dlatego, moim prywatnym zdaniem, jakakolwiek z nimi dyskusja nie ma wikszego sensu – powiedzia ks. Zbigniew Przybylski, rzecznik prasowy Kurii Metropolitarnej w Gnie nie. – Nie przypominam sobie, eby by wydawany jaki oficjalny dokument kocielny w tej sprawie, ale musz jeszcze t spraw skonsultowa z kanclerzem kurii, który, jako prawnik, znacznie lepiej orientuje si w tej kwestii – doda ksidz rzecznik. Po konsultacji z ks. kanonikiem Krzysztofem Wtkowskim, kanclerzem kurii, ks. Przybylski poinformowa: – Równie ksidz kanclerz nie przypomina sobie, eby byo ja-

kie oficjalne stanowisko episkopatu w tej sprawie. Inny punkt widzenia na spraw stosunków midzyreligijnych prezentuje ksidz Stanisaw Dubiel, proboszcz parafii pw. w. Mikoaja w podwrzesiskim Bardzie. – Ja tutaj w parafii niedawno rozmawiaem z modzie o tym, jak reagowa w takich sytuacjach. Ogólnie uwaam, e mamy demokracj i wolno religijn, dlatego ja bym zaleca podchodzi do takich otsób z du tolerancj. Sam czsto z nimi rozmawiam. Pokamy, jako katolicy, e my równie znamy Bibli, i nie tylko wyrywkowo. Wtedy naprawd, prosz mi uwierzy, oni s mocno zaskoczeni. Czy jednak katolicy i wiadkowie Jehowy operuj na tym samym biblijnym tekcie? – Z tego co zauwayem, coraz czciej posuguj si oni – moe w celu uwiarygodnienia goszonych przez siebie treci, nie wiem – podobnie jak my, katolicy, tumaczeniem Biblii Tysiclecia. Poza tym opieraj si na swoich publikacjach. Z tego co wiem, maj dwie takie swoje gazetki: „Przebud cie si!” i „Stranic” – dodaje ks. S. Dubiel.

Mamy prymasa Arcybiskup Józef Kowalczyk został nowym metropolitą gnieźnieńskim.

2 i 3 maja w Inowrocławiu już po raz szósty odbyła się Parafiada Archidiecezji Gnieźnieńskiej – pod patronatem prymasa Polski i prezydenta miasta Inowrocław. We współzawodnictwie, które przebiegało na trzech polach (sportowym, wiedzy biblijnej i piosenki religijnej), wzięło udział 35 parafii. Z naszej okolicy wystartowali jedynie przedstawiciele parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Miłosławiu, którzy w ogólnej klasyfikacji uplasowali się na 9. miejscu, zdobywając 88 punktów. W porównaniu ze zwycięzcami tegorocznej parafiady, czyli przedstawicielami wspólnoty parafialnej pw. św. Mikołaja w Sławnie – którzy zdobyli aż 317 punktów – nie jest to może wynik imponujący, ale należy pamiętać, że kilka ze startujących parafii nie zdobyło nawet 1 punktu. W zajęciu przez miłosławską parafię przyzwoitego miejsca swój wielki udział miały Marta Kołodzińska i Jagoda Urbanowicz, które w biegu przełajowym kobiet na 1000 m (kategoria gimnazjum) zameldowały się na mecie jako dwie pierwsze zawodniczki. – W parafiadzie z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Miłosławiu brało udział 50 osób; w tym opiekunowie Ewa i Kornel Karakulscy oraz Justyna i Piotr Trawińscy – poinformował ks. Krzysztof Brzykcy, wikariusz z Miłosławia.

Tylko kilka miesicy tytu prymasa Polski sprawowa arcybiskup Henryk Muszyski, który 8 maja, decyzj stolicy apostolskiej, przeszed na emerytur. Ten honorowy tytu, z woli papiea Benedykta XVI, na zawsze jednak pozostanie w naszej archidiecezji. Nowym arcybiskupem, a tym samym prymasem Polski, zosta ks. abp J. Kowalczyk. Przyszy prymas urodzi si 28 sierpnia 1938 roku w Jadownikach Mokrych koo Tarnowa. W swej dotychczasowej pracy duszpasterskiej znany by przede wszystkim jako dugoletni Nuncjusz Apostolski w Polsce. By swoistym rekordzist w tej dziedzinie – jako dyplomata watykaski urzdowa najduej w jednym kraju; jego posuga w Polsce trwaa niemal 21 lat. – Nie wiem jeszcze dokadnie, kiedy bdzie ingres nowego prymasa, poniewa dopiero w rod przybdzie on do Gniezna – poinformowa ks. Zbigniew Przybylski, rzecznik Kurii Metropolitarnej w Gnie nie. –

Co słychać

14 maja 2010

„ Naboestwa majowe w parafii pw. witego Ducha odbywaj si codziennie od godz. 18.00, a w niedziel od godz. 16.30. „ W ostatni niedziel w tej parafii bezporednio po rannej mszy witej odprawiono naboestwo ywego Róaca. „ Spotkanie Ruchu Ro-

dzin Nazaretaskich, dziaajcego przy parafii pw. witego Ducha, odbyo si w poniedziaek po wieczornej mszy witej. Z kolei spotkanie modzieowe Taizé w tej samej wspólnocie parafialnej odbdzie si w sobot (pocztek o godz. 20.00) w kociele. Przybdzie na nie równie modzie klas drugich szkó ponadgimnazjalnych.

„ W przysz niedziel, 16 maja, msz w. sprawowan o godz. 14.00 w kociele farnym rozpocznie si w naszym miecie Powiatowe wito Ludowe. „ Dzisiaj parafia far-

na rozpoczyna nowenn przed uroczystoci Zesania Ducha witego. W zwizku z tym po wieczornej mszy w. bdzie wystawienie Najwitszego Sakramentu i okazja do adoracji. A o godzinie 20.30 rozpocznie si rozwaanie kolejnej stacji Drogi wiata. Cao zakoczona zostanie Apelem Jasnogórskim.

„ Od poniedziaku przez

trzy kolejne dni wierni z parafii pw. w. Królowej Jadwigi modlili si o dobre urodzaje w tym roku, jednoczenie proszc Boga o obfite plony i bogosawiestwo dla cikiej pracy ludzkiej na roli oraz o sprawiedliwy podzia dóbr i chleb dla godujcych w naszym kraju i na caym wiecie.

„ W czwartek 13 maja w parafii w. Królowej Jadwigi odbyo si pierwsze w tym roku Naboestwo Fatimskie. Z kolei dzisiaj kapani pracujcy w tej parafii zapraszaj na kolejn katechez ponadgimnazjaln: o godz. 19.00 klasy pierwsze, a o godz. 20.00 klasy drugie. „ W przysz niedzie-

 Nowym arcybiskupem

gnieźnieńskim – i tym samym prymasem Polski – został Józef Kowalczyk Fot. arch.

Bdziemy o tym na bieco informowa na stronie internetowej. Z pewnoci z tej racji, e arcybiskup Kowalczyk by nuncjuszem, na uroczystoci pojawi si przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Ks. Przybylski nie chce spekulowa, kiedy nowy arcybiskup odwiedzi nasze miasto. – Jest na to zdecydowanie za wczenie – doda.

l na msz w. sprawowan o godz. 10.30 ksia z parafii pw. w. Królowej Jadwigi zapraszaj rodziców wraz z dziemi przeywajcymi w tym miesicu pierwsz rocznic urodzin.

„ Parafia pw. w. Królowej Jadwigi przyjmuje intencje mszalne na trzeci kwarta biecego roku. www.wrzesnia.info.pl


14 maja 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Historiezyw różnym wieku 19 k

c a t S WYSIEDLEŃCY I OSADNICY (dok.) „Powstanie Warszawskie” to dla mnie kryptonim akcji zbrojnej lub militarno-politycznej, która w wytworzonych realiach wojennych musiała zostać przeprowadzona. Stawką była podmiotowość państwa, które nie istniało, ale możliwe były różne warianty. Wszystko zostało jednak uruchomione rozkazem, co było przyjęciem odpowiedzialności nie za samo powstanie, ale konsekwencje dokonanego wyboru.

bol i do tego mao trafny. Po pierwszym uderzeniu, które obezwadnio miasto, rozpoczto dziaania eksterminacyjne na ogromn skal i zgino wielu cywilów, których rozstrzeliwano na placu apelowym koszar. I rzut, czyli trzy bataliony liniowe, miay walczy na ulicach Warszawy, ale przedarcie okazao si niemoliwe. Batalion „Jabonna” chyba w ogóle si nie pozbiera, a dwa pozostae, czyli „Legionowo” i „Nieport”, przekroczyy Wis i przedary si do Puszczy Kampinoskiej. Byo jednak le: Wobec dalszego napywu si niemieckich, niewystpienia w caoci wszystkich jednostek bojowych, braku wystarczajcej cznoci z dowództwami ssiednich rejonów, niemoliwoci przedarcia si z pomoc do walczcej Warszawy i braku wzgldnie peniejszego wyposaenia w bro i amunicj – walka pomau gasa [...]. Gasa wobec ostatecznych zaoe wadz wojskowych z Warszawy, ustalonych przed godzin „W” – powstanie miao trwa do 10 dni. W ADYS AW przez cay czas przebywa w Legionowie i udawa cywila, który troszczy si tylko o los ony i syna. Mieszkanie obok zaj wysoki oficer SS: By to okres w poowie wrzenia. Mieszkaem na Ludwisinie. Wyszlimy z domu i rozpaczalimy nad losem naszej Stolicy. Wówczas podszed do nas owy esesman, majcy okoo 30 lat, i powiedzia do nas: Jetzt geht der Kampf die Haupstadt Polen. Tym powiedzeniem zostaem zupenie zaskoczony, e teraz uznaje Warszaw za stolic Polski. Wytworzy si stan pewnej koegzystencji, moliwej w kadych warunkach, gdy decydujc rol odgrywaj tutaj wzgldy czysto osobowocio-

Spór o powstanie nie zostanie rozstrzygnity nigdy, gdy nie znamy skutków, jakie przyniosyby alternatywne decyzje, chocia dugofalowy efekt polityczny nie odbiegaby chyba od rzeczywistego, gdy decyzja wyszego rzdu zostaa podjta ju w Jacie. Nie bdziemy wic niczego rozstrzyga ani ocenia i przyjrzymy si powstaniu oczyma W ADYS AWA KUBIAKA. Zachoway si dwie dugie relacje pisemne, które dzieli przedzia szeciu lat, ale nie ma w nich zasadniczych rónic, chocia jest to wiadectwo ewolucji pogldów na powstanie w okresie PRL-u. Patosu jest tam niewiele,gdy W ADYS AW by podoficerem zawodowym i peni funkcje administracyjne, a tacy ludzie chodz mocno po ziemi. Due znaczenie psychologiczne przypisuje si wezwaniom pyncym z Moskwy. Pierwsz odezw Zwizek Patriotów Polskich nada 29 lipca 1944, a nastpnego dnia popyno w eter drugie wezwanie, wtórujce ju kanonadzie artylerii radzieckiej pod Otwockiem i Radzyminem. Ich tre przytacza równie W ADYS AW, ale nie przypisuje im wikszego znaczenia, gdy wiedzia, e w zakresie dziaa typu militarnego by to ju i tak ostatni dzwonek, z tym, e strona polska analizowaa mapy sztabowe, które Stalinowi zastpowa globus. Dokadn dat i godzin zna ju w przeddzie, gdy nalea do krgu osób cisego wtajemniczenia. Ju na samym pocztku Niemcy postanowili odci Warszaw od zaplecza. Do Legionowa, lecego na kierunku pónocnym, skierowano Dywizj Pancern Hermann Goering, która zaatakowaa frontalnie cae miasto. Ta niszczycielska nawaa bya odpersonifikowana, a przeciwko tygrysom sama odwaga, choby lwia, to stanowczo zbyt mao. Z czogami nie mona byo walczy, a butelki z benzyn to tylko sym-

we. Jednak ju 17 wrzenia W ADYS AW zosta aresztowany zwyczajnie na ulicy i rokowania byy jak najgorsze. Ssiad z SS, zaalarmowany przez BRONIS AW , spowodowa zwolnienie W ADYS AWA z aresztu i nawet przydzieli mu ochron, gdy podobna sytuacja moga si w kadej chwili powtórzy. Na dodatek upar si, eby KUBIAKOWIE opucili rejon Warszawy, która bya ju nie do uratowania. Dziki jego staraniom komendantura niemiecka wystawia odpowiednie przepustki i dokumenty podróy. W ten sposób rodzina KUBIAKÓW 18 wrzenia wsiada w pocig i przez Nowy Dwór udaa si w kierunku Poznania. Szybko znale li si we Wrzeni, gdzie poczuli si wzgldnie bezpiecznie. Od razu jednak zostali wyprowadzeni z bdu. Miejscowa administracja hitlerowska uznaa ich za bandytów z Warszawy, uniewania przepustki i caa rodzina znalaza si w obozie przejciowym w Poznaniu, skd przez Frankfurt n.Odr zostaa umieszczona w obozie w Sorau ( ary), gdzie W ADYS AW zaliczony zosta do wi niów szczególnie niebezpiecznych. Ale znowu spotka na swojej drodze w miar przyzwoitych Niemców. Jednym z nich by onierz, który podczas wojny 1914-1918 walczy w armii pruskiej na terenie Polski i od niechybnej mierci uchronili go legionici. Drugim by lzak, który na osobnoci rozmawia z W ADYS AWEM po polsku. Dziki ich pomocy udao si przeprowadzi do skomplikowan procedur, która w normalnych warunkach byaby moe nie do koca etyczna. Otó do ar przyszed telegram zawiadamiajcy o mierci teciowej W ADYS AWA, co nastpio w Radomiu. Przepustk na pogrzeb mona byo jednak otrzyma jedynie na pogrzeb matki i trzeba przyzna, e Niemcy przestrzegali tej zasady. Wyszo wic na to, e W ADYS AWOWI

 Grupa powstańców wielkopolskich pod pomnikiem w Sokołowie (110. rocznica bitwy – 1958), Władysław zaznaczony strzałką

 Rodzina Kubiaków (1960)

Z teki Stańczyka Wszyscy więźniowie z Żar zostali wymordowani. Pierwszymi ofiarami były dzieci, które uśmiercano zastrzykami. WŁADYSŁAWOWI udało się przekupić pielęgniarkę, która w umówionym momencie wyrzuciła ZDZISŁAWA z okna na I piętrze.

 Fałszywa kennkarta na nazwisko Makowski umara matka, a on (rzeczywicie osierocon) i syna doczono ju zupenie na dziko. KUBIAKOWIE wyruszyli wic ponownie do Radomia – za pierwszym razem byo to wysiedlenie, a za drugim – szlak pówolnociowy. Powrót do ar nie wchodzi w rachub. KOZ OWICZOWIE byli ju w Radomiu troch zaadaptowani, a poza tym W ADYS AW wykorzysta kanay konspiracyjne. Dziki temu otrzyma doskonale podrobione dokumenty na inne nazwisko i w ten sposób dotrwa do ofensywy styczniowej. Wkroczenie wojsk radzieckich potraktowa jako rzeczywiste wyzwolenie, chyba troch na wyrost – gdy po pewnym czasie pojecha do Legionowa sprawdzi, czy nie zostao co z pozostawionego tam mieszkania, to ostrzeono go, e nowa wadza ju go szuka i to chyba nie po to, eby si z nim zakolegowa. Wrzenia wydawaa si mimo wszystko bezpieczniejsza, wic caa rodzina szybko wrócia na swoje miecie. Przeszo moga si jednak odbi czkawk, wic W ADYS AW zgosi si do wrzesiskiego

oddziau Polskiego Zwizku Ziem Zachodnich. Z jego ramienia zorganizowa 17-osobow przesiedlecz i ju 9 maja 1945 wyjecha jako osadnik na Ziemie Odzyskane. By to rejon Stargardu Szczeciskiego, gdzie uruchamia polsk administracj oraz ycie gospodarcze jako czonek Powiatowej Rady Narodowej. Tam urodzia si córka MARIA. Daa jednak o sobie zna pewna prawidowo: wielu Wielkopolan wyjedao na te ziemie, ale do szybko wracali, gdy trudno byo im si wtopi w tamtejsze napywowe rodowiska. W 1948 rodzina wrócia do Wrzeni, gdzie W ADYS AW podj prac jako gówny ksigowy w Gminnej Spódzielni. Teraz ju nie musia niczego szyfrowa. BRONIS AWA pracowaa w sklepie spoywczym, a pó niej przez kilkanacie lat prowadzili wspólnie kolektur Totalizatora Sportowego w swoim domu na Kosynierów. W ADYS AW, który przez lata sprawowa kierownicze funkcje w organizacjach kombatanckich, zmar jako oficer rezerwy w marcu 1978, a BRONIS AWA przeya ma o trzy lata.


Wiadomości Wrzesińskie

w ww www.wrzesnia.info.pl

20 Gospodarka

stronę redaguje:

Marzena Zbierska tel. 61 437 49 56 m.zbierska@wrzesnia.info.pl

Inwestycje i nowe usługi Spółdzielnia Społem obchodzi 65-lecie powstania. Pracuje, świętuje i snuje plany... Dokadna rocznica powstania spódzielni przypada 7 maja. Rozpocza ona dziaalno pod nazw Spódzielnia „Robotnik”. Dzi tej nazwy nikt ju nie pamita, za to Powszechna Spódzielnia Spoywców „Spoem” jest jednym z najwikszych pracodawców we Wrzeni (zatrudnia okoo 150 osób) i wci ma duy udzia w lokalnym handlu. Cho nie bez strat... – Dziaamy na wolnym rynku i od lat odczuwamy zagroenie ze strony zachodnich sieci handlowych. Odczulimy ich obecno na wasnej skórze. Na pocztku roku, po tym jak we Wrzeni pojawi si sklep sieci Rossmann, w wyniku spadku obrotów bylimy zmuszeni zamkn nasz drogeri – mówi Marian Cieloszyk, prezes PSS Spoem we Wrzeni. – Rossmann jest ju trzecim sklepem na tej ulicy w swojej brany, wczeniej powsta Schlecker i sklep sieci Natura. Konkurencja staa si zbyt silna. Niestety, koncernów zachodnich nie jestemy w stanie przebi ani cen, ani dziaaniami marketingowymi, bo te s bardzo kosztowne. Wkrótce czeka nas kolejny sprawdzian, bo na wrzesiskim rynku pojawi si Tesco oraz Twój Market.

Co słychać

14 maja 2010

„ Wszyscy rolnicy, któ-

rzy korzystaj z programów na modernizacj gospodarstw rolnych, mog ubiega si o zaliczk. Wnioski przyjmuje biuro powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

„ W rod spotkali si przedstawiciele Rejonowego Zwizku Plantatorów Buraka Cukrowego, obejmujcego rejon byej cukrowni w Gnie nie. Wrzeni reprezentoway 4 osoby. „ Renta szkoleniowa

to nowa propozycja ZUS-u dla osób posiadajcych orzeczenie o niepenosprawnoci. Przyznawana jest na 6 miesicy, na czas zdobywania nowych kwalifikacji zawodowych, i wynosi 75% podstawy wymiaru renty, nie mniej ni 543,29 z.

„ Bezrobocie maleje.

Na koniec kwietnia w powiecie wrzesiskim byo 4 328 osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzdzie pracy. To o 438 osoby mniej, ni miesic wczeniej. Spadek bezrobocia w kwietniu odnotowano w caej Wielkopolsce.

 – Wkrótce rozpoczniemy budowę nowego sklepu sieci Społem – zapowiada M. Cieloszyk Co dalej? W centrum miasta znajduj si jeszcze trzy inne sklepy Spoem – drogeria, sklep odzieowy i z artykuami gospodarstwa domowego. – Przyszo naszych pozostaych sklepów znajdujcych si w centrum miasta nie rysuje si róowo – odpowiada prezes, ale nie chce jeszcze zdradza szczegóów co do ich dalszego funkcjonowania. Najwiksze obroty PSS Spoem generuje w placówkach spoywczych. W sumie jest ich 14, w tym dwa uruchomione w cigu ostatnich trzech lat – sklep przy ul. Kutrzeby i przy ul. Kosynierów. – Obie inwestycje prowadzone byy bez kredytu. Angaujemy wasne pienidze i musz przyzna, e te dwie placówki przynosz zado-

walajce obroty. Kolejny sklep sieci Spoem bdziemy budowa w rejonie ul. Sowackiego; tam, gdzie powstaj nowe domy wielorodzinne. Jestemy na etapie sporzdzania dokumentacji, wkrótce sfinalizujemy zakup gruntu. Obiekt bdzie niemal identyczny, jak przy ul. Kosynierów. W 2009 roku obrót w sklepach detalicznych PSS Spoem wyniós ponad 33 mln zotych, a zysk – blisko 700 tys. zotych. W sumie spódzielnia wypracowaa w ubiegym roku 1,2 mln zotych zysku. Rentowna jest te piekarnia. W ubiegym roku przyniosa 239 tys. zysku. Dostarczya na rynek blisko 450 ton pieczywa chlebowego oraz 32 tony ciastek. Oprócz inwestycji w nowe obiekty, Spoem chce w placówkach han-

1,2

mln zotych – tyle wynosi zysk Spoem za 2009 rok

Reklama

INFORMACJA O FIRMACH

dlowych udostpnia klientom nowe usugi. – Bdzie to moliwo zapaty rachunków w sklepach. Mylimy te o wypatach z konta niewielkich kwot przy kasie – planuje M. Cieloszyk.

tel. 94-34 www.wlkp.info.pl

Cztery dekady turystyki minęły Józefa NowakKaczmarek: – Z weekendowych wyjazdów nad morze i w góry korzystają nie tylko wrześnianie.

Józefa Nowak-Kaczmarek z Gromady opowiada o przedsiębiorczych wrześnianach z czasów PRL-u, turystyce w stanie wojennym oraz o... weekendowym strzale w dziesiątkę. – Dokd podróowali wrzenianie w latach 70. i 80.? – Gromada bya wtedy jedynym biurem podróy we Wrzeni, dziaajcym bardzo prnie. Byy to czasy, kiedy kwita turystyka zorganizowana dla zakadów pracy, szkó itp. Wycieczka organizowana przez biuro bya wtedy, z powodu wiz i paszportów, jedynym sposobem podróy na Zachód. Do najbardziej popularnych krajów naleaa Szwecja, bye RFN, Holandia, a pó niej Wgry. Do samej Szwecji wyjedao miesicznie 8-10 autokarów. Kolejki chtnych ustawiay si ju wczesnym rankiem, jeszcze przed otwarciem biura. Byy to oczywicie wyjazdy typowo zarobkowe. Handlowano wszystkim: ywnoci, odzie, alkoholem... Przywoono przede wszystkim

 Józefa Nowak-Kaczmarek pracuje w Gromadzie od 40 lat kaw, sodycze, papierosy... Wszystko to, czego w Polsce nie byo albo byo na kartki. Byy oczywicie ograniczenia w przewozie towarów i wiele zwizanych z tym problemów. Zdarzao si, e ludzie trafiali do aresztu, odbierano im towar. Wiele osób przesuchiwano. Ryzyko byo due, ale

zyski zachcay – byli tacy, którzy rezerwowali sobie miejsca na kilka wyjazdów. Boom na wyjazdy zarobkowe nastpi w pierwszej poowie lat 80. – A w stanie wojennym? – Wyjazdów byo mniej. Ograniczenia dotyczyy gównie zagranicy, ale organizowalimy wyjazdy, kolo-

nie i wczasy w kraju. Nie byo zastoju. Wyjazdy na handel skoczyy si w latach 90. Pó niej zacza si ju gównie turystyka. – Wzrosa liczba pielgrzymek? – Tak, rozpocza si wspópraca z parafiami, które wanie wtedy wykazyway due zainteresowanie wyjazdami do Woch. Bardzo popularna staa si Francja, Hiszpania, Austria. Mniej popularna bya wtedy Bugaria. Wtedy duo tych wyjazdów organizowalimy sami. – Teraz wrzesiska Gromada jest tylko porednikiem czy take touroperatorem?

– Jedno i drugie. Cz naszej oferty to wyjazdy sieciowe, realizowane przez biura podróy, z którymi wspópracujemy. Ale wci pozostajemy przy organizacji wyjazdów w kraju i do krajów ociennych, takie jak Litwa, Ukraina, Sowacja, Czechy. Mamy na to pozwolenie, które wydaje Urzd Marszakowski Województwa Wielkopolskiego, i on te nadzoruje nasz dziaalno. Od 12 lat proponujemy klientom wyjazdy na weekendy, gównie nad polskie morze i w góry. – Jakie jest zainteresowanie? Na pocztku byo umiarkowane, ale po czasie okazao si to strzaem w dziesitk. Rocznie na weekendy wyjeda z nami okoo 400 osób. Podobnej oferty nie maj nie tylko wrzesiskie biura, ale nawet te dziaajce w innych powiatach. Podróuj z nami mieszkacy Jarocina, Gniezna, Konina, rody Wlkp. i czsto s to ju nasi stali klienci. Wrzenia jest pod tym wzgldem bardzo specyficznym miastem, bo jak wynika z naszych obserwacji, z naszych usug korzystaj ludzie spoza Wrzeni, a wrzenianie czsto podróuj z poznaskimi biurami.


14 maja 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Urodzony: 3 maja Waga: 3610 g Wzrost: 55 cm

Kalina Olga Hartwich, córka Karoliny i Rafała z Cienina Zabornego Urodzona: 4 maja Waga: 3295 g Wzrost: 58 cm

Pola Pacyńska córka Ilony i Łukasza z Marzenina

Zofia Magdalena Tomczak córka Justyny i Przemysława z Miłosławia

Urodzona: 4 maja Waga: 3735 g Wzrost: 54 cm

Urodzona: 5 maja Waga: 3470 g Wzrost: 55 cm

Franciszka Samanta Włodarczyk córka Angeliki i Krzysztofa z Pyzdr

Maria Smelkowska córka Barbary i Tomasza z Wrześni

Urodzona: 6 maja Waga: 3295 g Wzrost: 54 cm

Urodzona: 6 maja Waga: 3860 g Wzrost: 58 cm

Wiktor Tomaszewski syn Agnieszki i Przemysława z Wrześni

Patryk Bruch syn Lidii i Bartosza z Gniezna

Urodzony: 6 maja Waga: 3840 g Wzrost: 59 cm

Urodzony: 7 maja Waga: 3370 g Wzrost: 56 cm

Dawid Wojciński syn Emilii i Patryka ze Słupcy

Aleksandra Gańczak córka Karoliny i Dariusza z Gniezna

Urodzony: 7 maja Waga: 4370 g Wzrost: 58 cm

Urodzona: 8 maja Waga: 3100 g Wzrost: 55 cm

Alicja Walczak córka Justyny i Piotra z Trzemeszna

Maciej Małecki syn Beaty i Grzegorza z Węgierek

Urodzona: 8 maja Waga: 3240 g Wzrost: 57 cm

Urodzony: 8 maja Waga: 3340 g Wzrost: 54 cm

Ruta Kowalczyk córka Agnieszki i Ewarysta z Wrześni

Gracjan Walkowiak syn Marleny i Dawida z Bierzglina

Urodzona: 8 maja Waga: 3800 g Wzrost: 56 cm

Urodzony: 8 maja Waga: 2450 g Wzrost: 50 cm

Jowita Maćkowiak córka Katarzyny i Marcina z Białężyc

Wiktoria Pawłowska córka Sylwii i Krystiana z Wrześni

Urodzona: 9 maja Waga: 3630 g Wzrost: 56 cm

Urodzona: 9 maja Waga: 3530 g Wzrost: 59 cm

Roksana Świergiel córka Karoliny i Roberta z Marzenina

Michalina Krystyna Małek córka Karoliny i Roberta z Gonic

Urodzona: 9 maja Waga: 3510 g Wzrost: 56 cm

Urodzona: 11 maja Waga: 2930 g Wzrost: 54 cm

Michał Ignaczewski syn Pauliny i Grzegorza ze Swarzędza

Martyna Kujawa córka Ireny i Mariusza z Pokoi

Urodzony: 11 maja Waga: 3740 g Wzrost: 56 cm

Urodzona: 12 maja Waga: 3140 g Wzrost: 54 cm

„ Internautka: – Mieszkam 4 km od Wrzeni, w Obaczkowie. Mam dwoje maych dzieci, które – podobnie jak inne – chciayby si pobawi na placu zabaw. Chciayby, ale nie mog, bo go nie ma. Trudno nim nazwa dwie rozwalajce si hutawki i zaronite, zamiecone boisko. Smutne, ale prawdziwe. Inna rzecz, e nawet gdyby ten plac by, to na caej dugoci wsi nie ma przej dla pieszych. Moe poza jednym, przy rondzie na Pozna. Nigdzie indziej! Plac jest marzeniem nie tylko moich dzieci, ale bezpieczestwo bdzie zawsze najwaniejsze. Tym bardziej, e uczniowie, których przywozi szkolny autobus, w jaki sposób musz sobie poradzi i przej przez bardzo ruchliw drog, na której peno TIR-ów. Sama nic nie zdziaam – nie namaluj pasów, nie postawi znaków i nie wybuduj placu zabaw (chociaby takiego, jaki istnieje w parku we Wrzeni czy przy ENEI; bo nie kady ma samochód, by móc dojecha). By moe za waszym porednictwem kto mi pomoe. „ Jan Drewniak, sotys Obaczkowa: – Rzeczywicie z t drog

mamy problem. Ju od adnych paru lat wnioskuj do gminy i generalnej dyrekcji. Jej przedstawiciele byli nawet na ostatnim zebraniu wiejskim, na którym ludzie narzekali na duy ruch, pdzce samochody i cikie transporty. Obiecali, e zajm si spraw. Przebudowa drogi jest planowana dopiero za dwa lata. Przy skrcie na rod Wielkopolsk powstanie rondo, a na drodze – wysepki spowalniajce ruch i przejcia dla pieszych z pulsujc sygnalizacj. To musi poprawi bezpieczestwo, bo teraz ludzie przechodz przez jezdni gdzie popadnie. A z placem zabaw to tak, jak ju mówiem. Powstanie na Dzie Dziecka. Dzi (12 maja) usunlimy stare hutawki, a jutro wchodzi ekipa. TOS

21 INFORMATOR MIEJSKI Pogotowie ratunkowe 999 Straż pożarna 998 Policja 997 Straż Miejska 986 – pon.-pt. 7.00-22.00, sob. 7.00-15.00 Pogotowie energetyczne – centrala 61 437 46 00 Pogotowie ciepłownicze 993 Pogotowie wod.-kan. 994, 61 436 05 47 Informacja PKP 61 633 49 22 Informacja PKS 61 437 00 66 Całodobowy policyjny „telefon zaufania” 61 437 52 97 Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień, Witkowska 3, 61 436 21 46 Wrzesińskie Stowarzyszenie Abstynentów „Jantar”: prawnik przyjmuje w 1. i 3. środę miesiąca w godz.15.0017.00, psycholog w 2. i 4. czwartek miesiąca w godz.17.4519.45, telefon zaufania: w godz. 10.00-22.00 – 606 903 528 i 61 437 78 42 w godz.16.00-20.00. Punkt Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie 61 437 40 28, 61 437 40 22, 61 437 40 35, czynne w czwartki w godz. 14.00-18.00 w bud. OPS, ul. Szkolna 24 Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 61 640 39 40 Powiatowy rzecznik konsumentów – Starostwo Powiatowe we Wrześni, pon.-pt. w godz. 9.00-14.00, 61 640 44 16 Biblioteka Pedagogiczna, Wojska Polskiego 2a, 61 436 13 33, czynne od pon. do pt. w godz. 10.00-17.00

e-List

Nikodem Szeląg syn Eweliny i Mariusza z Wrześni

Interwencje z wrzesnia.info.pl

Strona Czytelników Mamo, jestem!

E

uropa da si lubi, czyli o sukcesach w Gimnazjum nr 1.... Wspóczesny wiat stawia przed nami nowe wyzwania. Coraz czciej odwiedzamy róne zaktki Europy i podejmujemy prac poza granicami naszego pastwa. Aby sta si wiatym Europejczykiem, naley wic pozna kultur, obyczaje i jzyk rónych krajów oraz uczy si tolerancji i otwartoci na drugiego czowieka. W zwizku z tym w Gimnazjum nr 1 du wag przywizuje si do edukacji europejskiej. Poprzez platform e-Twinning nawizalimy wspóprac z innymi szkoami w Europie. W ramach tego projektu uczestniczylimy równie w warsztatach rozwoju zawodowego, które odbyy si w Portugalii. Na uwag zasuguje fakt, e znale limy si w gronie trzech wybranych szkó w Polsce, które zostay zaproszone do udziau w tym szkoleniu. Warto te podkreli, e bylimy jedyn szko w Wielkopolsce uczestniczc w projekcie e-Twinning. W warsztatach wzio udzia 99 nauczycieli z 24 pastw m.in. Austrii, Belgii, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Woch. Nasze gimnazjum reprezentowaa nauczycielka jzyka angielskiego p. M. Maciejewska. Szkolenie dotyczyo dialogu midzykulturowego i prowadzone byo przez midzynarodowych wykadowców, m.in. Isabel Paes, Joana Salgueiro, Andresa Henriques z ACIDI, Christina Crawley i Donatella Nuci z CSS. Uczestnicy dyskutowali o tosamoci, kulturze i integracji narodów europejskich. Zwiedzili równie Lizbon i uczestniczyli w pokazach zakoczonych kolacj w zamku templariuszy. Nastpnie organizatorzy zaprezentowali strategie nauczania dialogu midzykulturowego, które mog by wykorzystane na lekcjach. Efektem udziau Gimnazjum nr 1 w projekcie jest pozyskanie do wspópracy czterech partnerskich szkó: 2 z Portugalii, 1 z Francji oraz 1 z Polski. Od przyszego roku szkolnego bdziemy realizowa projekt pt. „Guess what’s happening next?” („Zgadnij, co si wydarzy?”). W ramach edukacji europejskiej uczniowie Gimnazjum nr 1 bior take udzia w rónych konkursach jzyków obcych. 16 kwietnia 2010 roku w naszej szkole odby si Konkurs Gonego Czytania w Jzyku Angielskim, Francuskim i Hiszpaskim dla szkó podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Warto podkreli, e nasi gimnazjalici osignli znaczce sukcesy. Tytuy laureatów uzyskali: Sandra Kusztal, Oliwia Kamiska – jzyk angielski; Maria Kowalska – jzyk francuski. Zwycizcy wezm udzia w midzynarodowym finale konkursu, który odbdzie si w Garbsen. Warto przypomnie, e nie s to jedyne osignicia naszych uczniów w konkursach jzykowych – Nick Gorcy zosta laureatem Wojewódzkiego Konkursu Jzyka Niemieckiego. W Konkursie Krajoznawczym „Rund um Deutschland” II miejsce zajli: Patryk Staniszewski i Nick Gorcy. W Konkursie Gonego Czytania w Jzyku Niemieckim I miejsce zaja Kornelia Pruchniewicz; II miejsce – Patryk Staniszewski i Natasza Burda. W nagrod nasi uczniowie wzili udzia w jednodniowej wycieczce do Berlina. Jak wida, w Gimnazjum nr 1 od wielu lat du wag przywizuje si do edukacji europejskiej. Stanowi ona jeden z najwaniejszych elementów procesu dydaktycznego, dlatego w kolejnych latach zamierzamy kontynuowa dziaania proeuropejskie, by potwierdzi, e jestemy szko, której uczniowie wyznaj maksym, e Europ da si lubi.

Zespół ds. promocji

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Września 61 436 25 96 Czytelnia 61 437 96 45 Wielkopolska Informacja Gospodarcza 61 426 50 50, 94 34 – 24h Schronisko dla psów 500 191 039 Gabinet weterynaryjny, Kilińskiego 13 502 256 205 Halo TAXI 61 436 33 33, 601 808 921 TAXI, 24h ESKA, 721 121 121 Taxi Harcerska 61 640 33 33, 61 437 77 77 TAXI PKP 61 437 92 22 TAXI PKP #2 889 999 130 TAXI ZET 61 436 55 55 Taxi DARIO (1-8 osób) 602 221 436 TAXI SUPER, wieczór, noc, 607 515 515 USŁUGI TRANSPORTOWE 889 998 888 TRANSPORT 605 261 155 Pizzeria Soprano Chrobrego 15, 61 640 21 01 Pizzeria Capri PIZZA NA TELEFON, 61 640 20 71 Pizzeria Camelot 61 436 38 09, 515 299 040 Pizzeria Margeritta 61 437 00 60 Kurczak z rożna – Koszarowa – 15 zł, 509 273 487 Kurczak z rożna przy BIEDRONCE 61 436 79 90 Serwis komputerowy 695 926 796 Serwis RTV J. Grzegorek, Września, JP II 17, 61 436 25 28, 601 794 203 Hydraulik 697 693 902 Kompleksowe usługi pogrzebowe 24h, ul. Legii Wrzesińskiej 16, Września, 61 436 11 60, kom. 603 868 607 Kompleksowe Usługi Pogrzebowe PUK 24h, ul. Miłosławska 5, 61 437 92 00, 61 436 28 78, 508 088 390 Kwiaciarnia „Kaprys” przy szpitalu zaprasza – pn-sob. 8.00-18.00, nd. 9.30-17.30; 61 437 62 97 Kwiaciarnia „Kaprys Plus” zaprasza – pn-sob. 8.0021.00, nd. 9.30-17.30 i PRACOWNIA FLORYSTYKI ŚLUBNEJ, ul. Kościuszki 70 a, tel. 61 436 71 51

APTEKI DYŻURUJĄCE 14.05 AMIKA, ul. Piastów 16 tel. 61-64-01-930 15.05 POD LIPAMI, ul. Kilińskiego 10 tel. 61-43-77-709 16.05 NOWA, ul. Sienkiewicza 12 tel. 61-43-60-205 17.05 UTIS, ul. Słowackiego 4a tel. 61-43-54-033 18.05 PANACEUM, ul. Opieszyn 10 tel. 61-43-77-995 19.05 VADEMECUM, ul. Wojska Polskiego 19 tel. 61-43-65-988 20.05 VERBENA, ul. Kosynierów 23 tel. 61-43-65-293


14 maja 2010

Wiadomości Wrzesińskie

22 Sport

www.wrzesnia.info.pl

P I Ł K A S I AT K O WA

Jeśli nie teraz... Siatkarze Krispolu na trzy miesiące zawiesili buty na kołku. Co po tym czasie czeka kibiców? Rozmawiamy na ten temat z Marcinem Iglewskim, kapitanem zespołu. – W tym roku koczysz 31 lat. Modzieniaszkiem nie jeste. Ile sezonów gry jeszcze przed Tob? – Myl, e najblisze trzy, cztery lata spdz na boisku. Bardzo wiele zaley od zdrowia. Przypadkowa kontuzja czy choroba, których sam dowiadczyem nie tak dawno temu, mog pokrzyowa plany. W momencie, w którym nie bd móg ju pomóc druynie, zakocz karier. – Syniesz z wybuchowego temperamentu. To pomaga czy przeszkadza w grze? – Takie pobudzenie w meczu mi osobicie pomaga. Pozwala zachowa koncentracj, wyzwoli dodatkowe siy. Reszta zespou wie, jak reaguj i do mojego sposobu zachowa na boisku si przyzwycza Marcinowi Iglewskiemu rzadko na meczach dopisuje humor. Częściej poraża ia. Zgadza si, czasami musz wywzrokiem, niczym bazyliszek Fot. LEN sucha ode mnie gorzkich sów, nie

raz dostaje si i arbitrom. Nie jestem ewenementem. Niemal w kadym zespole jest kto taki. Trener Wójcik jako zawodnik te nalea do wybuchowych siatkarzy. – Jeeli po nastpnym sezonie nie wywalczycie I ligi, to kiedy? – Bardzo chciabym, by nastpio to za rok. Lata uciekaj, modszy ju nie bd. Sta mnie na gr na tym poziomie, a dotd zawsze co stawao na przeszkodzie. Z drugiej strony, sport jest dziedzin dla ludzi cierpliwych. – Grywae na wielu salach. Jak odbierasz wrzesisk publik? – Inne kluby mog nam pozazdroci kibiców. Pamitam, e fani wypeniali te sal Trefla Gdask, gdy awansowalimy do I ligi. Po roku trybuny si jednak mocno przerzedziy. We Wrzeni mamy sta, wiern grup kibiców. Nawet seria poraek nie moe zatrzyma ich w domu. A co do sposobu kibicowania – dochowanie si elaznej grupy w klubowych koszulkach i szalikach, z bbnami i trbkami, obecnej te na meczach wyjazdowych, wymaga sporo czasu. – Zamierzasz powalczy latem na play?

Krispol się zbroi. Rywale także Dziaacze naszego klubu nie ustaj w wysikach, by skad przed kolejnym sezonem dawa du szans powalczenia o najwysze cele. Pierwsze kroki zostay ju zrobione. Niemal pewne jest wzmocnienie druyny trzema zawodnikami. Do kadry Krispolu doczy dwóch przyjmujcych: Piotr Borkowski z AZS-u Zielona Góra i Micha Koco z Olimpii Sulcin. Na pozycji rozgrywajcego zobaczymy dwudziestoletniego ukasza Krawczuka z Chemika Bydgoszcz. Wszyscy oni w minionych rozgrywkach naleeli do wyróniajcych si siatkarzy. Klub zaproponowa anga take Jakubowi Kowalczykowi, rodkowe-

mu AZS-u Zielona Góra. Siatkarz zastrzeg jednak, e ma ambicje zaistnienia w I lidze. Jeeli przejdzie testy w Nysie, to Krispol bdzie musia rozglda si gdzie indziej. Kierunków jest kilka. Sztab szkoleniowy z uwag przyglda si tegorocznym spadkowiczom z I ligi: Hajnówce i Morzu Szczecin. Kto wie, czy nie zwróci si do jednego z siatkarzy AZS UAM Pozna. Ssiad zza miedzy po dramatycznych bojach nie awansowa do I ligi. Wrzesiski klub powanie myla o ukaszu Owczarzu, atakujcym Chemika. Wiele wskazuje jednak na to, e bydgoszczanie nie puszcz swojego siatkarza. Od no-

wego sezonu kluby najwyszej klasy rozgrywkowej, na wzór rozgrywek pikarskich, bd miay obowizek wystawi druyn do tzw. modej ekstraklasy. W tych ekipach znajd si zawodnicy do 20. roku ycia, a tyle wanie wiosen liczy sobie Owczarz. – Nowi zawodnicy ju wczeniej przystali na zapisy kontraktów, które im zaproponowalimy. Umowy wysalimy poczt do podpisu. Wanie czekamy na ich zwrot – twierdzi Stefan Tomczak, czonek zarzdu klubu odpowiedzialny za sprawy finansowe. – Szukamy nadal rodkowego i atakujcego. Zaangaowanie a piciu nowych zawodników bdzie kosztowne, ale musimy mie peno-

SPONSORZY

wartociow i dwunastoosobow kadr. Chcemy zrobi krok do przodu. Ju wczeniej informowalimy, e w ekipie Krispolu nie zobaczymy Jakuba Wicka (zakoczy karier) i Przemysawa Najdka. Z druyn musia si take poegna Mateusz Lesiak. Powodem rozstania byo pozyskanie dwóch nowych przyjmujcych. Krispol si zbroi, ale i rywale nie zasypiaj gruszek w popiele. Z informacji, które rónymi kanaami docieraj do Wrzeni, wynika, e apetyt na wywalczenie I ligi maj Grzeki Kalisz i Cuprum Lubin. W naszej grupie gra te bdzie spadkowicz z I ligi – Morze Szczecin. LEN

– Tak, i to przynajmniej z dwóch powodów. Swego czasu odnosiem sukcesy, a to pozostaje w pamici. Std te decyzja, by po kilku latach przerwy ponownie zagra w parze z Emilem Siewiorkiem. Po drugie, brakuje mi gry. Decyzja wadz PZPS o zakoczeniu rozgrywek pod koniec stycznia, przynajmniej w naszym przypadku, bya fatalna. Trenowalimy dalej, bo nie moglimy sobie pozwoli na tak dug przerw, ale na dusz met to jest mczce psychicznie. Potrzebuj startów, a plaówka pozwoli mi znowu powalczy. – Jeeli miaby wskaza pozycj, która najbardziej potrzebuje wzmocnie w Krispolu, to wskazaby na... – Mimo wszystko przyjcie. To tutaj zaczyna si gra. Nie ma odbioru – nie ma ataku, nie ma i punktów. W poprzednim sezonie graem na tej pozycji, ale bardziej czuj si atakujcym. To, czy zmieni pozycj, zalee bdzie od trenera. Na ten moment, biorc pod uwag planowane przez klub wzmocnienia, wiele na to wskazuje. Rozmawia Leszek Nowacki

Rozpoczynamy sezon na plaży Kiepska pogoda i wymiana piasku na boiskach przy Gnie nieskiej spowodoway, e sezon siatkówki plaowej startuje z opó nieniem. W najblisz niedziel KPS Progress Wrzenia proponuje fanatykom zabawy w piaskownicy pierwsze tej wiosny zawody. Chtni bd mogli zgosi si do jednego z dwóch turniejów. W modszej grupie rywalizowa bd modzicy i kadeci, w starszej o presti powalcz juniorzy z seniorami. Turniej rusza o 10.00, ale zapisy do zawodów przyjmowane bd ju przy boiskach Wrzesiskich Obiektów Sportowo-Rekreacyjnych od 9.00. LEN


14 maja 2010

Wiadomości Wrzesińskie

Sport

www.wrzesnia.info.pl

W W W.W R ZE SN IA . IN FO. PL /SP O R T

Klasa okręgowa, Sparta Orzechowo – Orlik Miłosław 6:1 (3:0)

Kanonada spartan W derbach grały ekipy zagrożone spadkiem. Musiało być ostro. W sobotnim derbowym meczu iskrzyo. Na murawie nie brakowao walki, ostrych star, no i tego co najbardziej lubi kibice: bramek. Sparta upokorzya Orlika. Pocztek pierwszej poowy przebiega pod dyktando goci, jednak niewiele z tego faktu wynikao. Pikarze Orlika zmarnowali kilka okazji do objcia prowadzenia. W 20. minucie doskona szans mia ukasz Pankiewicz, ale... nie zdy doj do piki. Zemcio si to na miosawianach ju w 30. minucie. Piotr Surdyk po raz pierwszy pokona bramkarza Orlika Marcina Budziskiego. Ponownie zrobi to sze minut pó niej. Ale to nie koniec... Zawodnicy Orlika pogubili si we wasnym polu karnym i dali sobie strzeli kolejnego gola. Pad on w 40. min, po rzucie karnym wykonywanym przez grajcego trenera Radosawa Lemiszewskiego (rk w polu karnym zagra Patryk Smentek). Wynik do przerwy – 3:0. Gocie próbowali odrabia straty, ale nie byo to atwe. Kiedy w 58. min P. Smentek mocnym strzaem z pola karnego wpakowa pik

1. Piast Kobylin 2. KS Stal Pleszew 3. Sokół Kleczew 4. Płomyk Koźminiec 5. Olimpia Koło 6. Victoria Września 7. Korona Piaski 8. Dąbroczanka Pępowo 9. SKP Słupca 10. Zryw Dąbie 11. Biały Orzeł Koźmin Wlkp. 12. Obra 1912 Kościan 13. LKS Gołuchów 14. Ardi Krobianka Krobia 15. LKS Czarnylas 16. ZKS Zagórów

25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 24 25 25 24

51 46 46 46 38 38 37 37 37 35 35 33 21 20 17 3

0:1 4:0 1:0 1:0 0:3 3:0 58-19 54-29 51-28 50-34 36-23 38-34 46-30 35-29 39-34 41-34 36-38 38-44 28-36 25-47 18-51 16-99

Wykartkowani pauzują Druyny naszego powiatu w najbliszej kolejce nie bd mogy wystpi w optymalnych skadach. Bardzo ciekawie zapowiadaj si – majce due znaczenie dla ukadu tabeli – derby Orlika z Pomieniem. Sobotnim przeciwnikiem Victorii bdzie aspirujca do awansu Stal Pleszew. Rywal w ostatniej kolejce spisa si jednak fatalnie, przegrywajc na wasnym boisku a 0:3 ze Zrywem Dbie. Wrzenianie bd mieli w tym meczu spore kopoty kadrowe. W ostatnim spotkaniu z powodu kontuzji nie wystpi Waldemar Przysiuda, który nie zagra ju do koca sezonu. Duym osabieniem bdzie równie przymusowa pauza Damiana Ludwiczaka i Bartomieja Figasa, spowodowana kar za óte kartki. Remis w tym pojedynku wydaje si by dla wrzenian wynikiem nie do pogardzenia. W sobot na boisku w Miosawiu dojdzie do arcywanego pojedynku

derbowego pomidzy Orlikiem a Pomieniem. Biorc pod uwag ukad w tabeli – i tylko trzypunktow rónic pomidzy zespoami – wynik tego spotkania bdzie mia kolosalne znaczenie dla dalszych losów obu druyn. Ewentualne zwycistwo Pomienia przybliyoby neklan do pozostania w lidze, a majcego gorszy ukad dalszych meczów Orlika mogoby pogry. Remis byby ju wynikiem „do wzicia” przez miosawian. Robica ostatnio furor w lidze Sparta Orzechowo nie powiedziaa jeszcze ostatniego sowa. Wygrywajc najblisze spotkanie, ostatni zespó ligi moe przesun si a o dwie pozycje wyej. Zadanie to nie bdzie atwe, bo orzechowianom przyjdzie na wyje dzie zmierzy si z Fanclubem Dbroszyn. W dodatku bd musieli wystawi skad daleki od optymalnego; za kartki pauzowa bdzie kilku podstawowych zawodników. RC

 Sparta ma dobre widoki na utrzymanie się w klasie okręgowej. Orlik, jeśli myśli

Przywrócona nadzieja neklan

do siatki, wydawao si, e czerwono-czarni zapali waciwy rytm. Niestety, wkrótce po tym boisko musia opuci kontuzjowany M. Budziski, wielokrotnie maltretowany przez napastników Sparty. Ze stadionu zabraa go karetka pogotowia. Po konsultacji lekarskiej zosta zwolniony do domu. W bramce Orlika stan mao dowiadczony Dawid Madaj. Szybko wykorzystali to gospodarze. R. Lemiszewski strzeli bramk z rzutu wolnego z ponad 40 metrów! Gol ten (w 80. min) ostatecznie podci gociom skrzyda. Trener Sparty okaza si bohaterem sobotniego spotkania, gdy strzeli jeszcze dwie bramki.

Pomie Nekla po najlepszym swoim meczu w sezonie pokona w sobot na wasnym boisku zdecydowanie wyej notowanego rywala. Kluczem do zwycistwa nad Zjednoczonymi Rychwa okazaa si bardzo dobra i skuteczna gra tu po przerwie. W pierwszej poowie oba zespoy stworzyy sobie tylko po jednej dogodnej sytuacji bramkowej. W 43. min, po dorodkowaniu Mateusza Jackowskiego, Dariusz Kapturski wygra pojedynek gówkowy z obrocami Rychwau, ale jego strza zosta wybroniony na linii bramkowej. Chwil pó niej gocie gro nie zaatakowali. Po silnym uderzeniu z dy-

o punktach w kolejnych meczach, musi pokazać się z dużo lepszej strony

Fot. KUL

W drugiej poowie zaliczy klasycznego hat tricka. Jego trzeci gol pad w 82. min, ponownie po rzucie karnym; czwarty – z rzutu wolnego nieopodal pola karnego. – Nigdy w yciu w meczu ligowym nie potrafiem zdoby dwóch bramek, a tu nagle cztery. Co niesamowitego – cieszy si tu po zakoczeniu spotkania R. Lemiszewski. Orzechowianie mogli zdoby i siódm bramk, ale Marek Olejniczak po podaniu Marcina Adryana fatalnie spudowa. Warto zauway, e Sparta wygraa trzy ostatnie mecze z wyej notowanymi zespoami. Od Orlika w tabeli dziel j ju tylko 4 pkt. KUL

Wyniki – sport w skrócie • Więcej na www.wrzesnia.info.pl/sport PIŁKA NOŻNA IV liga, XXV kolejka, 8/9.05.2010 r. Sokół Kleczew – Victoria Września SKP Słupca – ZKS Zagórów Olimpia Koło – Dąbroczanka Pępowo Obra 1912 Kościan – Korona Piaski KS Stal Pleszew – Zryw Dąbie Płomyk Koźminiec – Ardi Krobianka Krobia

23

Klasa okręgowa XXV kolejka, 8/9.05/2010 r. Płomień Nekla – Zjednoczeni Rychwał 2:1 Sparta Orzechowo – Orlik Miłosław 6:1 Polonus Kazimierz Biskupi – Fanclub Dąbroszyn 1:0 LKS Ślesin – Warta Eremita Dobrów 1:2 Sparta Konin – Wicher Dobra 1:0 Znicz Władysławów – Kasztelania Brudzew 2:3 1. Sparta Konin 24 2. GLKS Znicz Władysławów 25 3. Fanclub Dąbroszyn 24 4. Tulisia Tuliszków 25 5. Kasztelania Brudzew 24 6. Zjednoczeni Rychwał 24 7. LKS Ślesin 25 8. Warta Eremita Dobrów 24 9. GKS Sompolno 25 10. Polonus Kazimierz Biskupi 25 11. Czarni Ostrowite 25 12. Górnik Kłodawa 24 13. Orlik Klafs Miłosław 25 14. Wicher Dobra 25 15. Płomień Nekla 25 16. Sparta-Sklejka Orzechowo 25

60 51 42 42 38 37 33 32 31 30 29 28 28 26 25 24

65-17 55-29 40-27 33-31 44-31 56-31 33-35 27-37 35-48 34-51 51-64 30-40 34-53 38-50 30-44 44-61

stansu wietn interwencj popisa si strzegcy nekielskiej bramki Damian Nowaczyk. Ju trzy minuty po przerwie Pomie obj prowadzenie. Po faulu bramkarza Zjednoczonych na Marcionie Kwarcie, Jackowskiemu pewnie udao si wykona przyznany za to przewinienie rzut karny. wietny okres gry neklan przyniós siedem minut pó niej kolejne trafienie. Kwarta po slalomie midzy obrocami zagra z linii kocowej do Mateusza Kapturskiego, który z bliska umieci pik w siatce. Gocie zdoali odpowiedzie tylko jednym trafieniem. RC Pomie – Zjednoczeni 2:1 (0:0)

Weterani Wrzosu w czołówce Wielkopolski

Reklama dźwignią handlu! Victoria serdecznie zaprasza osoby zainteresowane reklamą swojej firmy na masztach przy boisku. Prosimy o kontakt z zarządem. Piłkarska liga amatorów W okresie od czerwca do września na Orliku 2012 przy SSP 2 odbędzie się Wakacyjna Liga Piłkarska o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Września. W rozgrywkach będą mogli wziąć udział mieszkańcy naszej gminy, którzy mają ukończony 16. rok życia i nie grają czynnie w piłkę nożną (wiek juniora upoważnia do udziału w lidze). Drużynę można zapisać osobiście na Orliku od poniedziałku 17.05, od godz. 15.00. Liga będzie liczyć 16 drużyn. PIŁKA KOSZYKOWA Pierwszy turniej młodzików W zorganizowanym w salach sportowych Gimnazjum nr 2 we Wrześni turnieju minikoszykówki dla zawodników urodzonych w 1999 roku i młodszych wzięło udział pięć wielkopolskich drużyn. Młodzi koszykarze MKS-u Września w końcowej klasyfikacji zajęli IV miejsce, wygrywając po dramatycznej walce z Obrą Kościan 26:24.

Redakcja: 62-300 Września, ul. Fromborska 18, tel. 61 437 49 50, fax 61 436 72 85; http://www.wrzesnia.info.pl, redakcja@wrzesnia.info.pl. Redaguje zespół: Waldemar Śliwczyński (redaktor naczelny), Jolanta Śliwczyńska (z-ca redaktora naczelnego), Marek Urbaniak (sekretarz redakcji), Filip Biernat, Damian Idzikowski, Tomasz Małecki, Łukasz Różański, Tomasz Szternel, Dorota Tomaszewska, Marzena Zbierska. Współpracują: Roman Nowaczyk, Łukasz Adamczyk, Małgorzata Cichacka. Sport: Leszek Nowacki, Robert Czerniak. Skład komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Marek Urbaniak, Anna Jakubek, Artur Korpik, Krzysztof Korpik, Krzysztof Liberkowski. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Biuro ogłoszeń: Maria Kosińska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia Pacanowska, Marika Wojtela. 62-300 Września, ul. Warszawska 15, tel. 61 436 52 70, fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy, 62-300 Września, Szczecińska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, Piła, ul. Krzywa 35. Kolportaż: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930. Redakcja „WW” zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów oraz nadawania tytu$ów listom. Tekstów i materia$ów niezamówionych nie zwracamy. Anonimów nie drukujemy. Redakcja „WW” nie odpowiada za tre% reklam i og$osze&. Wzory reklam zastrze'one. nakład: 10.800

Szachy to sport dla długowiecznych zawodników. Tę prawdę potwierdziły rozegrane w Poznaniu Szachowe Mistrzostwa Wielkopolski Weteranów. Kryterium uczestnictwa było jedno: należało mieć ukończone 60 lat. Średnia wieku 50 sportowców była jednak zdecydowanie wyższa i wyniosła... 73,5! W zawodach wystartowało dwóch wrześnian. Jan Majewski (po lewej) został wicemistrzem województwa. Z dziewięciu partii wygrał pięć i cztery zremisował. Okazał się jedynym zawodnikiem bez porażki. Starszy o rok Kazimierz Słomiński (po prawej) odpowiadał statystycznemu uczestnikowi mistrzostw. Liczy sobie dokładnie tyle lat, ile wynosiła średnia turnieju. Wypadł jednak zdecydowanie ponad kreskę. Z szóstego miejsca był bardzo zadowolony. Potrafił wyprzedzić wielu wyżej notowanych szachistów. Szachy w starszym wieku, przynajmniej w wykonaniu reprezentantów Wrzosu, to nadal sport na wysokim poziomie. Obaj panowie pewnie zakwalifikowali się do sześcioosobowego finału mistrzostw Wrześni w kategorii open i nie są bez szans w walce o najwyższe miejsca. Majewski to niegdysiejszy wicemistrz Polski nauczycieli i reprezentant kraju w turniejach korespondecyjnych. Słomiński to też zapalony kolarz – medalista mistrzostw Polski weteranów. LEN


PiĹ&#x201A;ka siatkowa, s. 22

Marcin Iglewski zapowiada walkÄ&#x2122; o I ligÄ&#x2122;

PiĹ&#x201A;ka noĹźna, s. 23

Szachy, s. 23

Sparta rozgromiĹ&#x201A;a Orlika w derbach miĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awskiej gminy

Nestorzy wrzesiĹ&#x201E;skich szachĂłw w czoĹ&#x201A;Ăłwce Wielkopolski

PiĹ&#x201A;ka noĹźna â&#x20AC;&#x201C; IV liga, SokĂłĹ&#x201A; Kleczew â&#x20AC;&#x201C; Victoria WrzeĹ&#x203A;nia 0:1 (0:0)

Determinacja Victorii WrzeĹ&#x203A;nianie wygrali, mimo Ĺźe Przysiuda siedziaĹ&#x201A; na Ĺ&#x201A;awce. Robert Czerniak

Victoria po najlepszym meczu na wiosn pokonaa w sobot SokĂł Kleczew, czoow druyn ligi. Przed meczem trudno byo oceni, jak zawodnicy Victorii poradz sobie z brakiem na boisku kontuzjowanego trenera. Spotkanie pokazao, e wrzenianie poradzili sobie znakomicie. Ju na samym pocztku pojedynku Victoria miaa dwie znako-

mite szanse na objcie prowadzenia. W 2. min, po dorodkowaniu Damiana Ludwiczaka na dugi supek, Maciej Lisiecki uderzy futbolĂłwk z powietrza. Zbyt lekko. Po identycznej akcji w 8. min pika, trcona przez obroc, na tyle zmylia Lisieckiego, e nie udao mu si czysto w ni trafi. Po kwadransie wrzenianie zapali nieco zadyszk. Gospodarze czciej przebywali na poowie Victorii, ale poza strzaami z dystansu i rzutami ronymi nie potrafili nic wskĂłra. Gol na wag wygranej pad w 52. min, kiedy po prostopadym podaniu od Ludwiczaka mijajcy bramkarza Lisiecki zosta przez tego ostatniego sfaulowany. Rzut karny na bramk zamieni sam poszkodowany. Chwil pĂł niej szans na podwyszenie wyniku mia Ludwiczak, ktĂłry ogra trzech zawodnikĂłw Sokoa i strzeli z pola karnego, ale bramkarz miejscowych zdoa pik instynktownie

sparowa na rzut rony. Dwie okazje na doprowadzenie do remisu mia te SokĂł. Znakomicie w bramce spisa si Tomasz Roszyk. W 81. min wynik definitywnie mĂłg przypiecztowa Ludwiczak, ale bramkarz Sokoa ponownie zdoa wybroni jego adny strza przy supku. W samej kocĂłwce Victoria staraa si atakowa przeciwnika w znacznej odlegoci od wasnej bramki. W doliczonym czasie gry gospodarzom rĂłwnie nie udao si zagrozi bramce Roszyka. â&#x20AC;&#x201C; Jestem zadowolony z postawy swoich pikarzy. Po raz pierwszy z determinacj i zbem zagraa caa druyna, bez wyjtku â&#x20AC;&#x201C; komplementowa pikarzy trener Waldemar Przysiuda. Victoria zagraa w skadzie: Roszyk â&#x20AC;&#x201C; Gut, Figas, Lisowski, ukasik â&#x20AC;&#x201C; Goclik (83. Konieczka), Przybylski (90. Wawrzyniak), Nowicki, Ludwiczak â&#x20AC;&#x201C; Go dziaszek (73. Nowak), Lisiecki (90. Klimas).

Reklama

11 kg

 

 

793 501 415 61 436 16 55

Roz-447

DowĂłz pon.-sob.

 O miejsce w wyjĹ&#x203A;ciowym skĹ&#x201A;adzie Victorii uparcie walczy Krzysztof Przybylski (w biaĹ&#x201A;ej koszulce). Osiemnastoletni neklanin jest dobrym materiaĹ&#x201A;em na piĹ&#x201A;karza. Dobra motoryka i jeszcze lepsze warunki fizyczne to atuty, ktĂłre przypadĹ&#x201A;y do gustu trenerowi Waldemarowi Przysiudzie Fot. archiwum

Na sportowych arenach

wizytĂłwek tel. 0-61 437 49 57 Wrzenia * ul. Fromborska 18

20 z

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT. Minimalna warto zamĂłwienia: 20 z

Sobota, 15.05.2010 r. Pika nona Trampkarz st., ul. KosynierĂłw 11:00 Olimp Victoria â&#x20AC;&#x201C; Tur Turek IV liga, stadion ul. KosynierĂłw 16.00 Victoria â&#x20AC;&#x201C; Stal Pleszew Kl. okrg., boisko w Miosawiu 17:00 Orlik â&#x20AC;&#x201C; Pomie Nekla Reklama

Niedziela, 16.05.2010 r. SiatkĂłwka plaowa Boiska ul. Gnie nieska 10.00 turniej juniorĂłw/seniorĂłw 10.00 turniej modzikĂłw/kadetĂłw Pika nona Modzik st., ul. KosynierĂłw 11:00 Victoria â&#x20AC;&#x201C; Sparta Orzechowo


sRGODWFRW\G]LHĂ?ZNDÂ&#x203A;G\PGRPX sQDNÂ?DGEOLVNRHJ]HPSODU]\

bezpĹ&#x201A;atny dodatek â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?

biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: 061 436 52 70

Bd-307

ISSN 2080-4008  Psar W  !"!!"#$#%#&%$" &"

'

Kompleksowe systemy dociepleĹ&#x201E; budynkĂłw Firmy Styropian polecany przez fachowcĂłw

W OFERCIE:

tUZOLJakrylowe, silikatowe, siloksanowe, silikonowe, mozaikowe, mineralne,

tGBSCZtHSVOUZtLMFKF tTUZSPQJBO

Zew-284

14 maja 2010 NR 19 (1045/XXI) INDEKS 366773

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; ul. Warszawska 15 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 / 436-52-70 www.wrzesnia.info.pl


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Â&#x201E; Cukiernia Kuczora zatrudni sprzÄ&#x2026;taczkÄ&#x2122; na caĹ&#x201A;y etat. CV skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; Bierzglinek Platanowa 1 do godz. 10.00.

FIRMA MOTORYZACYJNA "ABIS" S.C IRENA I BOGDAN SPOCHACZ

zatrudni pracownikĂłw na stanowiska:

t-",*&3/*," t#-"$)"3;"

Â&#x201E; Zwrot podatku z pracy rodzinne - Niemcy, Anglia, Irlandia, Holandia, Dania, Norwegia, Europa, 71-385-20-18

Skup zomu

NAUKA Â&#x201E; J. angielski- nauczanie i korepetycje, 787-137-007

Â&#x201E; Firma zatrudni do zorganizowania i poprowadzenia motelu, CV - m.pawlak@agroďŹ nanse.eu Â&#x201E; Kancelaria Obrotu NieruchomoĹ&#x203A;ciami poszukuje wspĂłĹ&#x201A;pracownikĂłw z terenu WrzeĹ&#x203A;ni i okolic. CV na konsorcjumalfa@wp.pl Â&#x201E; Lakiernictwo samochodowe przyjmie uczniĂłw WrzeĹ&#x203A;nia, 505-061-067 Â&#x201E; Pani po 40 Ĺ&#x203A;rednie wyksztaĹ&#x201A;cenie podejmie pracÄ&#x2122; biurowÄ&#x2026;, 667-152-371 Â&#x201E; Pani, wyĹźsze wyksztaĹ&#x201A;cenie podejmie pracÄ&#x2122; biurowÄ&#x2026;, 665-437-653 Â&#x201E; Piekarnia zatrudni panie do obsĹ&#x201A;ugi stoisk ďŹ rmowych na terenie Poznania. MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; zakwaterowania w mieszkaniach firmowych 698-998-527 Â&#x201E; Praca biurowa ze znajomoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; kadr i bhp na 1/2 etatu (5dni w tygodniu). Preferowana osoba w wieku 35-45 lat. CV ze zdjÄ&#x2122;ciem proszÄ&#x2122; skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; Biurze OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, Warszawska 15. Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do sklepu spoĹźywczego, ok. Kostrzyna, 663-303-401

MiÄ&#x2122;dzynarodowa Firma Finansowa (www.dsa.pl) Siedziba firmy - ul. Harcerska 3, WrzeĹ&#x203A;nia, Stowarzyszenie Pro Bono Familiae

oferuje pracÄ&#x2122; wyksztaĹ&#x201A;cenie min. Ĺ&#x203A;rednie; wiek 25-55. Pra-628a

Â&#x201E; Sprzedam citroen C15, 89 r, 603-430-095 Â&#x201E; Sprzedam daewoo lanos 1,5 + gaz, 2000 r. 604-305-016

WyĹ&#x203A;lij CV i LM na adres: rekrutacja.dsa@o2.pl

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; kierowcĂłw kat. C i CE, 883-388-149 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; kobiety do pracy w ogrodnictwie. Spotkanie poniedziaĹ&#x201A;ek 9.00 Ogrodnictwo Zugaj Psary Polskie 38. Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; na stanowisko: spedytor krajowy z doĹ&#x203A;wiadczeniem, 501-618-163 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; spawacza gazowego, hydraulika, wskazane prawo jazdy, samodzielnoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, 509-659-807 PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie blacharz samoÂ&#x201E; chodowy, 509-377-075 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie rzeĹşnik - wÄ&#x2122;dliniarz 61-4385-852 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie tapicer, 603-30-90-40 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw - Wulkanizacja WULKA-GUM, 61-4360-463 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw do zakĹ&#x201A;adu stolarskiego, 694643-215, 61-4363-496 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie elektryk, 606-279-360 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie hydraulik, ZakĹ&#x201A;ad Czeszewo, 602-48-59-98 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie tapicer, 505-056-751 Â&#x201E; Szukam chÄ&#x2122;tnych do zaĹ&#x201A;oĹźenia zespoĹ&#x201A;u rockowego, 668-817-955 Â&#x201E; Technik budowlany, kosztorysant podejmie wspĂłĹ&#x201A;pracÄ&#x2122; z firmami budowlanymi, 502-081-853 Â&#x201E; ZaopiekujÄ&#x2122; siÄ&#x2122; dzieckiem 511-875-449

Â&#x201E; Matematyka, 603-784-118 Â&#x201E; Start nowej grupy j.angielskiego dla dorosĹ&#x201A;ych, wtorek (18.05) godz. 15.10, ul. Sienkiewicza 14 WrzeĹ&#x203A;nia Â&#x201E; Studentka anglistyki udziela korepetycji dzieciom i mĹ&#x201A;odzieĹźy w wieku szkolnym + przygotowanie do matury, 509-273-028

MOTORYZACYJNE Â&#x201E; AKUMULATORY NOWE I UĹťYWANE z gwaracjÄ&#x2026; 36Ah - 220Ah motocyklowe; za 100kg zĹ&#x201A;omu akumulatorowego - odliczamy 60zĹ&#x201A; od ceny, WrzeĹ&#x203A;nia, Orkana 8, 061-4361-019, 889-076-691 Â&#x201E; BMW E 46, 321, 2001 r., kombi, 601-092-792 Â&#x201E; Clio 3, 2006 r. sprzedam, 880-610-633 Â&#x201E; Golf IV 1,4 1,6V, 98 r., cena do uzgodnienia, 507-788-178 Â&#x201E; Hyundai accent, 95 r., 1,3, 12V, 795-410-354 KupiÄ&#x2122; przyczepkÄ&#x2122; samochodowÄ&#x2026; do remontu, Â&#x201E; 660-099-572 Â&#x201E; Kupujemy auta do zĹ&#x201A;omowania. GotĂłwka i dokumenty od rÄ&#x2122;ki, 601-757-165 Â&#x201E; Mechanika motocyklowa. Profesjonalnie, niedrogo, 669-205-554 Â&#x201E; Megane okazyjnie sprzedam, 2003 r, 604-337-043 Â&#x201E; Naprawa szyb samochodowych, 604-809-133 Â&#x201E; Naprawy skuterĂłw i quadĂłw, czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci, KUPIÄ&#x2DC; skutery na czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci, 889-999-377 Â&#x201E; Opel astra 1,7D, 95 r., 3.300 zĹ&#x201A;, 698-684-710 Â&#x201E; Opel astra 1,7D, 95 r., 698-684-710 Â&#x201E; Opony uĹźywane, 667-275-527 Â&#x201E; Peugeot 307 HDI, 2001 r, 15.500 zĹ&#x201A;, 514-959-045 Â&#x201E; Pokrowce do clio tanio sprzedam, 880-610-633 Â&#x201E; Renault clio 99 r., 1,2 698-684-710 Â&#x201E; Renault scenic, 97 r, 2.0 RT, benzyna, 10500 zĹ&#x201A;, 507-544-562 Â&#x201E; SKUP aut na chodzie lub nie 725-043-481 Â&#x201E; SKUP katalizatorĂłw samochodowych 503-416-909 Â&#x201E; Sprzedam astra 1,4, 92 r., vectra 1,7 TD, 94 r., uno, 91 r., 1,1, 509-127-717

PrzewĂłz osĂłb â&#x20AC;&#x201C; BUSEM DO NIEMIEC, HOLANDII, BELGII â&#x20AC;&#x201C; dowĂłz na miejsce â&#x20AC;&#x201C; TV w samochodzie â&#x20AC;&#x201C; licencja, peÂłne ubezpieczenie â&#x20AC;&#x201C; moÂżliwoĹ&#x201C;ĂŚ zabrania wiĂŞkszego bagaÂżu

63/241-72-24, 600-503-953 w Niemczech: 0049-1794-395-584

Â&#x201E; Sprzedam opel vectra, 99 r, 508-284-683 Â&#x201E; Sprzedam opony letnie 195/60 R15, komplet 150 zĹ&#x201A;, 509-789-760 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 106, 94 r., 782-981-869

www.motoklinika.com

MOTOKLINIKA

Bierzglinek, ul. Ĺ&#x161;wierkowa 4 tel. 61 438-90-04 kom. 604-852-264

Zomowanie pojazdĂłw 61 4366 232, 609 538 301

Pra-970

ZgĹ&#x201A;oszenia kierowaÄ&#x2021; na adres: Firma Motoryzacyjna "Abis" s.c. Irena i Bogdan Spochacz ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 30/27 63-000 Ĺ&#x161;roda Wlkp. e-mail: spochacz@peugeot.com.pl (list motywacyjny + CV) tel. 61 285 80 10

Â&#x201E; Sprzedam audi A3, 1.6, 2000 r, 604-759-638 Â&#x201E; Sprzedam audi A4, 1,9 TDI, 2003 r. 667-983-254 Â&#x201E; Sprzedam BMW E36, 1.8is coupe, 93 rok, zarejestrowany, 501-038-327 Â&#x201E; Sprzedam chrysler stratus 2,0 + gaz, 1999 r. automat, klimatyzacja, zielony metalik, stan bdb, 660-202-206 Â&#x201E; Sprzedam citroen C1 2008 r., 502-681-996

Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at brawa 96 r., 1,8, bogate wyposaĹźenie, 509-870-436 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at punto 55sx, 1996 r. stan dobry, 503-624-210 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at seicento, 98 r, 513-364-849 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ esta, 95 r, 1.3, 722-075-560 Â&#x201E; Sprzedam ford escort 1,8 TD, 99 r., klimatyzacja, abs, 504-726-930 Â&#x201E; Sprzedam ford focus kombi, 2002 r. 1,8 TDCI Tel. 605-148-979 Â&#x201E; Sprzedam ford mondeo 1997 r. cena 4900, 667-342-511 Â&#x201E; Sprzedam golf II, 87 r., 1,3, 1000 zĹ&#x201A;, 663-629-055 Â&#x201E; Sprzedam KIA RIO, 2002 r., 1,3, sprowadzony, 10.000 zĹ&#x201A;; opel vectra 99 r., 1,6, 16V po liftingu, 9.500 zĹ&#x201A; - do opĹ&#x201A;at 694-880-779 Â&#x201E; Sprzedam laguna 2000 r, DCI, 605-600-981 Â&#x201E; Sprzedam laguna, 99 r, DTI, 691-994-019 Â&#x201E; Sprzedam mercedes C klasa, 96 r, 2.2 D, 502-050-579 Â&#x201E; Sprzedam mercedes C180 elegance, peĹ&#x201A;ne wyposaĹźenie, I wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel, 98.000 km, 97 r., biaĹ&#x201A;y, 608-380-853 Â&#x201E; Sprzedam mercedes E - klassa 270, kombi, 2000 r., 27.000zĹ&#x201A;, 602-789-645 Â&#x201E; Sprzedam mercedes vito 110D, 2,3 TD, 97 r., 8-osobowy 508-337-098 Â&#x201E; Sprzedam mitsubishi carisma 502-681-996 Sprzedam motocykl HONDA VTR 1000 F, 98 r., Â&#x201E; 9.000 zĹ&#x201A;, 889-918-034 Â&#x201E; Sprzedam motorower lingben, 2007 r. automat, b. tanio, 889-393-634 Â&#x201E; Sprzedam nissan terano, 2.7 TDI, 98 r, 61-4389-309 Â&#x201E; Sprzedam nowÄ&#x2026; sofÄ&#x2122; 2-osobowÄ&#x2026; rozkĹ&#x201A;adanÄ&#x2026; + 2 pufy, 400 zĹ&#x201A;, 509-789-762 Â&#x201E; Sprzedam opel astra II, 2000 r, 500-244-327 Â&#x201E; Sprzedam opel astra kabrio, 94 r., 604-797-271 Â&#x201E; Sprzedam opel astra kombi diesel, 99 r, 694800-365, 660-796-333

AutozĹ&#x201A;omowanie

609-181-833 693-836-683 Â&#x201E; Sprzedam opel astra kombi, 1,7 TD isuzu, 95 r., 509-178-542 Â&#x201E; Sprzedam opel astra, 1.6, 95 r, czerwony, 696-249-248 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa 1,0, 98 r., cena 5.800, 503-450-078 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa 96 r., 888-170-144 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa, 95 r, gaz, audi A4, 96 r, 503-350-923 Â&#x201E; Sprzedam opel vectra 2,0 benzyna, 98 r., bogato wyposaĹźony, 662-130-653, 608-649-842 Â&#x201E; Sprzedam opel vectra, 91 r, 2.0 GT gaz, tanio, 888-287-961

PRZEWOZY DO NIEMIEC BUSEM wyjazdy: Ĺ&#x201C;roda, sobota powroty: czwartek, niedziela wyjazdy grupowe (kraj-Europa) przewĂłz towarĂłw â&#x20AC;&#x201C; auta na lawecie JAĹ&#x2019;KO

Janusz Przespolewski 62-410 ZagĂłrĂłw ul. DĂŞbowa 2 tel. (063) 276-12-78, 0603-851-598 0162-164-95-52

   TRANSPORT GRATIS* ! "#$ %&'( ) #$ +), ), -. ,)-,++ //(#(012$2# 3  ! /(/#

Â&#x201E; Sprzedam peugeot 206, 1,1, 2004 r. 4 drzwi, salonowy, I wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel, 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 306 na czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci, 604-797-271 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 307, 2003 r, 1.6 automat, 695-879-040 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 406, 2,0 HDI, 2002 r., klimatyzacja, bogate wyposaĹźenie, biaĹ&#x201A;y, 11.500 zĹ&#x201A; do negocjacji, 660-202-206 Â&#x201E; Sprzedam peugeot expert 1,9 D, 5-osobowy + 550 kg Ĺ&#x201A;adowacz przeszklony, 97 r., 225.000 km, 61-8135-610, 608-380-853 Sprzedam polonez truck 97 r., 518-832-697 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam renault 19, chamada, 95 r., 1,8 gaz, 1 700zĹ&#x201A;, 668-034-334 Â&#x201E; Sprzedam renault clio, 94 r, gaz, 507-097-757

604-377-577 TRANSPORT POJAZDĂ&#x201C;W KRAJ-ZAGRANICA

Â&#x201E; Sprzedam renault clio, 95 r., 5d, bogate wyposaĹźenie, po opĹ&#x201A;atach, 502-362-741 Â&#x201E; Sprzedam renault laguna 1,9 DCI, 2006 r. 663-203-373 Â&#x201E; Sprzedam renault laguna 2,0 16V, 1995 r. pierwsza rejestracja 96 r., stan bdb, 796-197-102 Â&#x201E; Sprzedam renault laguna 99 r., 1,9 DTI, 502-961-897 Â&#x201E; Sprzedam renault laguna kombi, 1,8 16V, benzyna + gaz sekwencja, 1999 r. 509-200-479 Â&#x201E; Sprzedam renault laguna, klimatronic, 97/98 r., po opĹ&#x201A;atach, 6900 zĹ&#x201A;, 502-362-741 Â&#x201E; Sprzedam renault megane scenic 1,6 + gaz, 99 r., 9.500, 500-266-735 Â&#x201E; Sprzedam renault megane, 1.5 DCI, 2004 r, 16.700 zĹ&#x201A;. do opĹ&#x201A;at, 609-069-955

â&#x20AC;&#x201C; montaÂż samochodowych instalacji gazowych, hakĂłw â&#x20AC;&#x201C; usÂługi warsztatowe â&#x20AC;&#x201C; wypo'yczalnia przyczep, lawet

GAZ-FAST WrzeĹ&#x201C;nia, ul. KoĹ&#x201C;ciuszki 87 (obok Cenosu)

697-60-50-58 Â&#x201E; Sprzedam renault safrane, 2.1 TDI, 93 r., 694-845-696 Â&#x201E; Sprzedam renault scenic 2000 r. 1,9 DCI, 604-196-551 Â&#x201E; Sprzedam rover 620, 95 r., 5200 zĹ&#x201A;, 604-331-340 Â&#x201E; Sprzedam seat ibiza, 1.4, klimatronic, 5d, 99 r., nowy model, 502-362-741 Â&#x201E; Sprzedam seat ibiza, srebrny, 2003 r, 1.4, 514-417-307 Â&#x201E; Sprzedam seicento 2000 r. pierwszy wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel, 601-750-928 Â&#x201E; Sprzedam seicento 2001 r., gaz, 500-722-074

Sa-310

Â&#x201E; Cukiernia Kuczora zatrudni cukiernika CV skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; Bierzglinek Platanowa do godz. 10.00.

Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; elektryka, 661-363-838 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; hydraulika, 511-722-781 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; malarza, szpachlarza, 511-560-388 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; montaĹźystÄ&#x2122; z doĹ&#x203A;wiadczeniem do montaĹźu okien, drzwi, rolet i bram, 509-76-84-26 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; pracownikĂłw do prac na budowie, 78-38-53-749 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; prasowaczkÄ&#x2122; 604-456-590 ZatrudniÄ&#x2122; sprzedawcÄ&#x2122; do sklepu instalacyjÂ&#x201E; nego w StrzaĹ&#x201A;kowie. CV proszÄ&#x2122; przesyĹ&#x201A;aÄ&#x2021; na adres praca@armasan.com.pl, 515-086678. MOĹťLIWOĹ&#x161;Ä&#x2020; SZYBKIEGO AWANSU! Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; ucznia w zawodzie piekarz, 607-507-737 Â&#x201E; Zatrudnimy elektromechanika urzÄ&#x2026;dzeĹ&#x201E; chĹ&#x201A;odniczych. Tel. 500-199-730 Â&#x201E; ZostaĹ&#x201E; niezaleĹźnym dystrybutorem produktĂłw znanej, dynamicznie rozwijajÄ&#x2026;cej siÄ&#x2122; ďŹ rmy, 608-202-331

Sa-406

PRACA

www.wrzesnia.info.pl

Sa-405

14 maja 2010

Sa-287

2

Â&#x201E; Sprzedam seicento 900, czerwony, 99 r, 61-4363-742 Â&#x201E; Sprzedam seicento, 2000 r, 600-969-805 Â&#x201E; Sprzedam skoda felicja, 97 r, lpg, 695-735-389 Â&#x201E; Sprzedam skuter, 2006 r, 604-717-091 Â&#x201E; Sprzedam skutery, 886-246-926 Â&#x201E; Sprzedam suzuki marutti 800, 91 r, 1500 zĹ&#x201A;, 515-137-890 Â&#x201E; Sprzedam toyota aigo 2008 r., 502-681-996 Â&#x201E; Sprzedam toyota avensis 2007 r, 2.2 D, salonowy, 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam toyota avensis kombi, 1,8 VVTI + gaz sekwencja, 2001 r, 601-637-668 Â&#x201E; Sprzedam twingo 94 r., 785-960-438 Â&#x201E; Sprzedam volvo V 40, sport 1,9 TDI; 2001 r., salonowy, I wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel, bogato wyposaĹźony, idealny, 600-95-84-66 Â&#x201E; Sprzedam volvo V40, 96 r., 607-453-229 Â&#x201E; Sprzedam voyager chrysler, 99 r, 61-4360-498 Â&#x201E; Sprzedam VW golf III kombi, 98 r, 1.9 TD, bogate wyposaĹźenie, 2 lata w kraju, stan bdb, 784-185-890 Â&#x201E; Sprzedam VW golf, 93 r, mercedes E220, 96 r, 695-485-712 Â&#x201E; Sprzedam VW passat B4 kombi, 1998 r. 1,9 TDI, 110 KM, klimatronic, ABS, wspomaganie, el. szyby, el. podgrzewane lusterka, regulowana kierownica, hak, tapicerka welur, 4xpp, kpl. opon zimowych, 506-092-081 Â&#x201E; Sprzedam VW T-5 transporter, 1,9 TDI, 2004 r. 663-203-373 Â&#x201E; Sprzedam yamaha virago 535 cm3, 90 r., 512-625-121 Â&#x201E; Sprzedam yamaha virago 535, 94 r, bogate wyposaĹźenie, gotowy do sezonu, zarejestrowany, 509-272-749 Â&#x201E; Tanie opony, letnie koĹ&#x201A;a, aluminiowe felgi, maĹ&#x201A;e dojazdĂłwki 889-076-691 Â&#x201E; VW passat, 1.9 D, kombi, 91 r, 692-081-751

LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Â&#x201E; Budynek mieszkalny piÄ&#x2122;trowy z garaĹźem centrum WrzeĹ&#x203A;ni sprzedam 501-557-561 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2 biura w budynku Banku Ĺ&#x161;lÄ&#x2026;skiego, 0608-346-567 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 3 hale po 100 mkw, wysokoskĹ&#x201A;adowane, 608-346-567 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia bar z peĹ&#x201A;nym wyposaĹźeniem w Czeszewie, 61-438-45-69 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia dla mĹ&#x201A;odych Ĺ&#x201A;adne mieszkanie we WrzeĹ&#x203A;ni 723-798-580 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia dom, ok. StrzaĹ&#x201A;kowa, 695-987-860 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia domek letniskowy w Ostrowie Starym z widokiem na jezioro, 501-431-560 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia domki rekreacyjne w Powidzu i SkorzÄ&#x2122;cinie tel. 607-844-414 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia hala 100 mkw na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gospodarczÄ&#x2026;, 603-601-892 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia hala 200 mkw pod dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; magazyn, Psary Polskie, 663-962-117 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal 30 mkw na sklep lub dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, 607-807-982 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal na gabinet kosmetyczny lub gabinet masaĹźu z wyposaĹźeniem ul.Kutrzeby 3, 601-753-610 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal wszystkie media, Nekla, 600-812-887 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 2-pokojowe, nowe bloki, 501-447-839 po 16.00 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 3 pokojowe w bloku, umeblowane, 507-229-924 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 3-pokojowe, PoznaĹ&#x201E; os. KosmonautĂłw, niski blok, po remoncie, wolne od zaraz, bardzo dobra lokalizacja, 509-320-120 Do Â&#x201E; wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie bezczynszowe, caĹ&#x201A;e 1 piÄ&#x2122;tro domu przy ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;skiej (95 mkw ) 3 pokoje, czynsz 950 zĹ&#x201A; miesiÄ&#x2122;cznie tel. 515-168-844 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie w WĂłlce, 80 mkw, tanio, 505-149-129 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia profesjonalnie urzÄ&#x2026;dzony lokal na gabinety lekarskie, fizykoterapiÄ&#x2122;, 606-956-204 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia w centrum WrzeĹ&#x203A;ni luksusowe mieszkanie, 608-346-567


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

kupno wynajem

  mgr Benedykta Wojciechowska Licencja UMiRM nr 591

Usl-156

poĹ&#x203A;rednictwo, wyceny pomoc prawna 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, Rynek 4 tel./fax 061/4366-341, 0602-757-779 e-mail: bon.locum@wp.pl

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 14-arowÄ&#x2026; we WrzeĹ&#x203A;ni, 509952-208 lub 509-952-203 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 1162- 1642 mkw, Czerniejewo, ostatnie dwie dziaĹ&#x201A;ki budowlane, blisko szkoĹ&#x201A;a, p+w, 59 zĹ&#x201A;/mkw, 662-443-433

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 1200 mkw we WrzeĹ&#x203A;ni, 605-311-712 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 1375 mkw, Bierzglinek, 889-869-496 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 1400 m kw, w Bierzglinku, ul. Lipowa, 693-169-750 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 3300 mkw, 4 km od WrzeĹ&#x203A;ni, 665-889-281 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; blisko WrzeĹ&#x203A;ni, 1150 mkw, 668-232-589 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; i tragarze 14, 724-294-787 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; naroĹźnikowÄ&#x2026; 500 mkw, 512-959-568 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; Ĺťydowo k/Gniezna, 505-056-760 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026;, 511-284-425 Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026;, 691-247-126 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; o pow. 1,02 ha z warunkami oraz zgodÄ&#x2026; na budowÄ&#x2122;, uzbrojona w wodÄ&#x2122;, prÄ&#x2026;d. BiaĹ&#x201A;obrzeg gm. Pyzdry, 512-300-115 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; rolnÄ&#x2026; 4 ha w Gonicach, 607-472-450 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; w Targowej GĂłrce, 788-836-060 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane po 1530 m kw 691-617-326 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane przy drodze- Paderewskiego, 508-355-341 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane w Czerlejnie gm. Kostrzyn Wlkp, 693-819-167 Â&#x201E; Sprzedam gospodarstwo rolne z zabudowaniami w caĹ&#x201A;oĹ&#x203A;ci lub na dziaĹ&#x201A;ki. Ruda Komorska gm. Pyzdry, 782-584-697 Â&#x201E; Sprzedam grunt/dziaĹ&#x201A;ki budowane, Podstolice, 604-475-282 Â&#x201E; Sprzedam halÄ&#x2122; pow. uĹźytkowa 411 mkw z dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2026; o pow. 0,2221 ha, 603-601-892 Â&#x201E; Sprzedam lub wynajmÄ&#x2122; lokal na os. Kutrzeby, 604-826-987 Â&#x201E; Sprzedam lub wynajmÄ&#x2122; mieszkanie 3-pokojowe, 660-034-702 Â&#x201E; Sprzedam lub wynajmÄ&#x2122; plac 1.800 mkw bezpoĹ&#x203A;rednio przy trasie WrzeĹ&#x203A;nia-Gniezno 5 km od WrzeĹ&#x203A;ni na komis itp., 515-168-844 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;adne mieszkanie na KoĹ&#x203A;ciuszki 77,8 mkw, II piÄ&#x2122;tro, 265.000 zĹ&#x201A;, 696-791-366 po 16.00 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 2-pokojowe, 36 mkw, w Witkowie, 79.000 zĹ&#x201A;, 791-618-528 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3-pokojowe na III piÄ&#x2122;trze, Culica, 662-115-598, 608-074-536 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3-pokojowe na parterze, Ĺ&#x203A;rodkowe, KoĹ&#x203A;ciuszki, 606-952-579 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 4-pokojowe, 68,5 mkw, PiastĂłw, 607-453-229 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 46,6 mkw, IV piÄ&#x2122;tro, SĹ&#x201A;owackiego, 665-091-166 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 50 mkw, 515-425-535 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 60 mkw na IV piÄ&#x2122;trze, 515-137-827 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 64 mkw w KÄ&#x2122;bĹ&#x201A;owie po kapitalnym remoncie, 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 70 mkw I piÄ&#x2122;tro 3 pokoje 195 tys zĹ&#x201A; z wyposaĹźeniem 695-987-860 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 97 mkw, WrzeĹ&#x203A;nia, 692-013-819 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie bezczynszowe 35 m+20 m (wpĹ&#x201A;ata 10 tys. reszta w ratach ) w Marzeninie do kompletnego remontu tel. 515-168-844 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie os. KoĹ&#x203A;ciuszki, trzecie piÄ&#x2122;tro, 76 mkw, 880-785-861 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie w bloku, 3 pokoje, parter, 49 mkw + garaĹź, StrzaĹ&#x201A;kowo, 666-187-459 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie wĹ&#x201A;asnoĹ&#x203A;ciowe 3-pokojowe, 59,1 mkw WrzeĹ&#x203A;nia, SĹ&#x201A;owackiego, 603-601-892

ROLNICZE Â&#x201E; Gorzelnia w Marzeninie skupuje Ĺźyto i pszenĹźyto, 61-4388-081 Â&#x201E; Koszenie Ĺźyta ze zgniataczem na pokosy, 694-459-098 Â&#x201E; Krycie ogierem wlkp. i kucem, tarantem, 501-321-813 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; maĹ&#x201A;y ciÄ&#x2026;gniczek ogrodniczy, 694-229-446 Â&#x201E; Kurki rasy leghorn i lohmann, 20 tyg. sprzedam, 506-494-770 Â&#x201E; Odchowane - kurki, kaczki, gÄ&#x2122;si. SĹ&#x201A;upca ul. Ceglana 22, 787-322-222, 63-2754-571 Â&#x201E; Oddam opony do przykrycia kiszonki, 668-445-420 Â&#x201E; PĹ YTY WARSTWOWE oraz BLACHA TRAPEZOWA T18. Producent. Atrakcyjne ceny. Czerniejewo k. Gniezna www.prometplast.com.pl Tel. 604 589 462, 61 29 70 610 Â&#x201E; PRZEDNI NAPÄ&#x2DC;D do ciÄ&#x2026;gnika ursus - zetor, kompletny, moĹźliwa w rozliczeniu oĹ&#x203A; zwykĹ&#x201A;a (nienapÄ&#x2122;dowa), cena od 9800 zĹ&#x201A;, 601-478-051 Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a i trzody chlewnej, macior i knurĂłw, 608-505-716 Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a, odbiĂłr z zagrody, 512-314-050 Â&#x201E; Skup macior, knurĂłw i trzody. OdbiĂłr z zagrody, 604-472-331

Baza eksportowa

         ! " ##

traw

rekreacyjnych, trawnikowych, boiskowych, Ĺ&#x201A;Ä&#x2026;kowo-pastwiskowych od 6 zĹ&#x201A;/kg â&#x20AC;&#x201C; oferuje

PODARUJÄ&#x2DC; Â&#x201E; Oddam skrzydĹ&#x201A;a okienne z demontaĹźu, 515-318-389 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; plecak ze stelaĹźem, 889-211-219

RĂ&#x201C;ĹťNE

â&#x20AC;&#x17E;AGROFLORAâ&#x20AC;?

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia rusztowanie elewacyjne, 667-795-365

ObĹ&#x201A;aczkowo 124

Â&#x201E; Drewno kominkowe, 692-576-267

PONADTO ziarna róşnych gatunkĂłw roĹ&#x203A;lin - dla goĹ&#x201A;Ä&#x2122;bi, papug, ryb, ptakĂłw ozdobnych - Tanio.

Â&#x201E; Drewno opaĹ&#x201A;owe, pociÄ&#x2122;te, poĹ&#x201A;upane 100 zĹ&#x201A;/m i kominkowe 785-17-17-35 Â&#x201E; Drzwi zewnÄ&#x2122;trzne antywĹ&#x201A;amaniowe, przeszklone, nowe od 890 zĹ&#x201A;. MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; transportu w dowolne miejsce na terenie kraju, 052-315-05-56, 0601-809-546 Â&#x201E; EKOGROSZEK workowany 530zĹ&#x201A;/t; BRYKIET wÄ&#x2122;glowy REKORD 630zĹ&#x201A;/t, 603-791949, 725-849-615 Â&#x201E; GARAĹťE BLASZANE, RĂ&#x201C;ĹťNE ROZMIARY OD 1500 ZĹ , TANIE PĹ OTY I OGRODZENIA, BRAMY GARAĹťOWE, RATY, 062-733-88-30, 0607-680-103

Zapraszamy w godz. 7-15, soboty 7-12,

tel. 61 4366-129 lub 61 4366-457

Â&#x201E; Sprzedam kuce, dwie klacze, 606-952-844 Â&#x201E; Sprzedam loszki hodowlane 606-686-691 Â&#x201E; Sprzedam mĹ&#x201A;ode kurki nioski, 609-042-928 Â&#x201E; Sprzedam obornik lub zamieniÄ&#x2122; na sĹ&#x201A;omÄ&#x2122;, 691-247-126 Â&#x201E; Sprzedam opony uĹźywane, rozmiar 7.50/20 i 8.25/20, 785-049-894 Â&#x201E; Sprzedam opryskiwacz 12 m pol-rau, 450 l, 722-098-297 Â&#x201E; Sprzedam opryskiwacz 400 l, belka 12m, samopoziomujÄ&#x2026;ca, atest, 1200 zĹ&#x201A;, 693-752-691

RzeĹşnia kupuje maciory i knury, cena 2,20 + VAT OdbiĂłr z gospodarstwa PĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026; lub przelewem

609-218-648

Â&#x201E; Sprzedam prasÄ&#x2122; rolujÄ&#x2026;cÄ&#x2026; sipma Z-276/1, szeroki podbieracz, stan bdb, maĹ&#x201A;o uĹźywana, wielkoĹ&#x203A;Ä&#x2021; beli: 150, 512-489-542 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 691-254-247 Â&#x201E; Sprzedam pszenicÄ&#x2122;, 505-243-851 Â&#x201E; Sprzedam pszenĹźyto, 503-409-565 Â&#x201E; Sprzedam pszenĹźyto, 609-064-857 Â&#x201E; Sprzedam sad Ĺ&#x203A;liwkowy o pow. 3 ha, ogrodzony z nawadnianiem i prÄ&#x2026;dem. BiaĹ&#x201A;obrzeg gm. Pyzdry, 512-300-115 Â&#x201E; Sprzedam skrzyniÄ&#x2122; Ĺ&#x201A;adunkowÄ&#x2026; z przyczepy 6t, stan bdb, cena do uzgodnienia, 692-009-252 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w kostce ze stodoĹ&#x201A;y, 889-844-399 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x203A;rutownik bÄ&#x2026;k, 61-4389-115 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x203A;winie na ubĂłj, 662-915-452

Skupujemy

Â&#x201E; Kosiarki, rowery, pralki, wirĂłwki, lodĂłwki, odkurzacze, mikrofale, frytkownice, piece elektryczne, okapy, zlewy, szafki Ĺ&#x201A;azienkowe, lustra, maszyny do szycia, radia, telewizory, foteliki: biurkowe, samochodowe i rowerowe, stoliki rtv, Ĺ&#x201A;awy, stoĹ&#x201A;y, walizki, klatki, Ĺźyrandole, koĹ&#x201A;dry, Ĺ&#x203A;piwory, Ĺ&#x201A;óşka, materace, biurka, Ĺ&#x201A;yĹźworolki, zmywarki, dywany, chodniki, wĂłzki, urzÄ&#x2026;dzenia sportowe, leĹźaki, Ĺźelazka, grille, ekspresy kawowe, 61-4274-341, 788-561-222 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; akordeon 80 lub 120 basowy najlepiej WELTMEISTER, 661-722-122

SPRZEDAĹť

zagÄ&#x2122;szczarek do gruntu, zacieraczek do betonu, krawÄ&#x2122;dziarek, wibratorĂłw buĹ&#x201A;awowych, agregatĂłw prÄ&#x2026;dotwĂłrczych, betoniarek, motopomp, silnikĂłw spalinowych do zagÄ&#x2122;szczarek, piĹ&#x201A; do ciÄ&#x2122;cia betonu i asfaltu oraz czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci do w/w sprzÄ&#x2122;tu, przyczep samochodowych

UWAGA! NISKIE CENY OFERUJEMY:

PRZYCZEPA 25zĹ&#x201A;/doba ZAGÄ&#x2DC;SZCZARKA DO GRUNTU od 60zĹ&#x201A;/doba I INNE GNIEZNO, ul. PĂ&#x201C;Ĺ WIEJSKA 43

tel. 061-425-77-89, 0600-635-628 www.salbert.com.pl Â&#x201E; Ĺ Ă&#x201C;ĹťKA - piÄ&#x2122;trowe, pojedyncze, dwuosobowe, antresole. TANIO!!! CENY PRODUCENTA, 782-503-058 Â&#x201E; Monety, banknoty, zĹ&#x201A;oto, telefony, Sklep NUMIZMATYCZNY, skup - sprzedaĹź, 511616-666, WrzeĹ&#x203A;nia, Rynek 12 (wejĹ&#x203A;cie od ul. Dzieci WrzesiĹ&#x201E;skich)

Kontakt: 603-742-419 Â&#x201E; Sprzedam 2 jaĹ&#x201A;Ăłwki wysokocielne 061-4367737 po 21.00 Â&#x201E; Sprzedam 20 sztuk prosiÄ&#x2026;t 8-tygodniowych, 609-448-702 Â&#x201E; Sprzedam 4 letniÄ&#x2026; klacz, rasy konik polski, 727-615-246 Â&#x201E; Sprzedam chĹ&#x201A;odniÄ&#x2122; do mleka, 795-339-850 Sprzedam cielaka i jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, 724-141-572 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam cielaki (byczki odchowane), 691-254-247 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; wysokocielnÄ&#x2026;, 500-530-246 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;Ăłwki 61-427-27-78 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, 61-4387-125 Â&#x201E; Sprzedam koguty brojlery -ciÄ&#x2122;Ĺźkie, Szemborowo 1, 63-2759-083, 608-718-395 Â&#x201E; Sprzedam kombajn 056, 509-501-928 Â&#x201E; Sprzedam kombajn buraczany neptun, sadzarkÄ&#x2122; do ziemniakĂłw i opryskiwacz, 63-2765-212 Â&#x201E; Sprzedam kosiarkÄ&#x2122; rotacyjna 2,8m, 609-035-140

Â&#x201E; Grzejniki panelowe, nowe, zapakowane, wszystkie wymiary, najlepsze ceny. MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; transportu w dowolne miejsce na terenie kraju, 052-315-05-56, 0601-809-546

ATIZ

PĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; w dniu dostawy. tel. 600 235 141

Inn-339

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 1000 mkw, 3 km od WrzeĹ&#x203A;ni, cena 50.000 zĹ&#x201A;, 608-653-239

Nasiona

Â&#x201E; Sprzedam wysĹ&#x201A;odki w balotach, 663-438-400 Â&#x201E; Sprzedam ZETOR 16245, z TUR-em, 609-035-140 Â&#x201E; Sprzedam: ciÄ&#x2026;gnik pronar 105 KM, 1500 motogodzin, 2005 r; kombajn anna, neptun, 63-2765-212 Â&#x201E; SprzedaĹź kurczakĂłw domowego chowu i krĂłlikĂłw, 502-189-413, 501-321-813 Â&#x201E; SprzedaĹź kurczÄ&#x2026;t do uboju, ObĹ&#x201A;aczkowo 28, 609-448-696 Â&#x201E; Sprzedam pĹ&#x201A;ug LEMKEN, prasÄ&#x2122; kostkujÄ&#x2026;cÄ&#x2026;, siewnik do kukurydzy, 518-832-697

Kre-129

Â&#x201E; Sprzedam dom Psary Polskie stan surowy, 350 tys. Nawra & Morgan 601-578-180 Â&#x201E; Sprzedam dom TBS 70 mkw + poddasze, 608654-984, 61-4362-599 Â&#x201E; Sprzedam dom w Bierzglinku z budynkami gospodarczymi, 668-073-291 Â&#x201E; Sprzedam dom w okolicach WrzeĹ&#x203A;ni 3 pokoje, duĹźa dziaĹ&#x201A;ka, 506-378-072

3

Â&#x201E; Topowy biologiczny zakiszacz z gwarancjÄ&#x2026; wysokowartoĹ&#x203A;ciowej kiszonki, sprawdzony topSIL. Folia do sianokiszonki, najwyĹźszej jakoĹ&#x203A;ci nr 1 SILOSTAR, dowozimy 52354-85-57, 516-188-048 Â&#x201E; UĹźywane czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci, podzespoĹ&#x201A;y ursus - zetor, moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; ekspresowej wysyĹ&#x201A;ki, 601-478-051 Â&#x201E; Ziemniaki jadalne IRGA, SATINA, 785-723-500

NOWOĹ&#x161;Ä&#x2020;!

Â&#x201E; Sprzedam dom piÄ&#x2122;trowy, os. SĹ&#x201A;awno, 61-4364-318

Â&#x201E; Sprzedam nowy parterowy, wolnostojÄ&#x2026;cy dom w Ĺ&#x161;rodzie Wlkp. na dziaĹ&#x201A;ce 1029 mkw, powierzchnia mieszkalna 125 mkw (4 pokoje, kuchnia, hol, Ĺ&#x201A;azienka i WC) oraz garaĹź 2-stanowiskowy w bryle domu o pow. 33 mkw. Dom w peĹ&#x201A;ni wykoĹ&#x201E;czony do zamieszkania od zaraz, cena do negocjacji. Tel. p. SobczyĹ&#x201E;ski 601-578-180 Â&#x201E; Sprzedam okazyjnie dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; letniskowÄ&#x2026; w Kosewie zadrzewiona z mediami. WielkoĹ&#x203A;Ä&#x2021; od 5 arĂłw z prawem zabudowy. WyjeĹźdĹźam za granicÄ&#x2122;, 63-2765-212 Sprzedam pĂłĹ&#x201A; domu (parter) 100 mkw w Ĺ&#x161;roÂ&#x201E; dzie Wlkp. - centrum, 602-123-462 Â&#x201E; Sprzedam ranczo duĹźe budynki w dobrym stanie, dom do wykoĹ&#x201E;czenia, dziaĹ&#x201A;ka 40 arĂłw, 5 km od SĹ&#x201A;upcy, 1km do lasu, 4 km do jeziora, 450.000 zĹ&#x201A;, 503-062-980 Â&#x201E; Sprzedam siedlisko, 609-102-139 Â&#x201E; Sprzedam teren przemysĹ&#x201A;owy 4 ha przy autostradzie A2 na wysokoĹ&#x203A;ci SĹ&#x201A;upcy, 503-679-612 Â&#x201E; Stancja dla uczennic, 609-069-102 Ĺ&#x161;WIADECTWA ENERGETYCZNE, 666ď&#x161;ş29ď&#x161;ş55ď&#x161;ş66 Â&#x201E; Â&#x201E; Teren rekreacyjny przy brzegu jeziora k/lasu 8130 mkw, www.EL-X.pl 61-426-65-36 Â&#x201E; Uwaga klienci gotĂłwkowi! Poszukujemy kamienic, domĂłw, gospodarstw rolnych, dziaĹ&#x201A;ek budowlanych, Kancelaria ALFA, 503-521-222 Â&#x201E; Uwaga! Okazja - bardzo niskie ceny - domĂłw, gospodarstw rolnych, dziaĹ&#x201A;ek budowlanych, Kancelaria ALFA 503-521-222 Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia domek 37/180 mkw, cena 130.000 zĹ&#x201A;. Kancelaria ALFA 511-011-302 Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia ok. 3,2 ha grunt rolny w tym las, cena 250.000 zĹ&#x201A;, Kancelaria ALFA 511-011-302 Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia ok. budowlana 50.220 mkw, moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; podziaĹ&#x201A;u, cena 2.300.000 zĹ&#x201A;, Kancelaria ALFA 511-011-302 Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia ok. dom 116 mkw/812 mkw, cena 285.000 zĹ&#x201A;, Kancelaria ALFA 511-011-302 Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia, dom 115 mkw + domek 37 mkw, cena tylko 369.000 zĹ&#x201A;, Kancelaria ALFA 511-011-302 WrzeĹ&#x203A;nia, mieszkanie 3 pok. 47,3 mkw, 150.000 Â&#x201E; zĹ&#x201A;, Kancelaria ALFA 511-011-302 Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia, mieszkanie 65 mkw, 3 pok. 165.000 zĹ&#x201A;, Kancelaria ALFA 511-011-302 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; pomieszczenia magazynowo-biurowe, livetime.pl Â&#x201E; ZamieniÄ&#x2122; domek wiejski 75/1800, 260 tys.zĹ&#x201A; na mieszkanie WrzeĹ&#x203A;nia do 55 mkw, 609-183-601

Rol-136

Â&#x201E; Dom, szeregowiec LipĂłwka- sprzedam 600-354-337 Â&#x201E; Domy i dziaĹ&#x201A;ki w internecie pod adresem www. azbud.gratka.pl Â&#x201E; Drewniany, caĹ&#x201A;oroczny, nowo postawiony domek pod lasem sprzedam, Psary Polskie, 791-716-121 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka 0,42 ha okolice jeziora lasĂłw zabudowana gospodarczym 79.000 Lubcz -Rogowo www.EL-X.pl 61-426-65-36 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka 880 mkw, piÄ&#x2122;knie poĹ&#x201A;oĹźona nad jeziorem Powidzkim 52.000 www.EL-X.pl 61-426-65-36 DziaĹ&#x201A;ka budowlana nad jeziorem Lednickim Â&#x201E; 2076 mkw, 99.000 www.EL-X.pl 61-426-65-36 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka budowlana od 650 mkw do 1059 mkw, okolice lasu jeziora Powidz od 69 zĹ&#x201A;/m www. EL-X.pl 61-426-65-36 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka budowlana WrzeĹ&#x203A;nia 607-472-941 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka budowlana, Sokolniki, 667-354-976 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki 3km od WrzeĹ&#x203A;ni, szkoĹ&#x201A;a las, rzeka, 0609-90-27-90 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane Nekielka - 501-729-086 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane, Gutowo MaĹ&#x201A;e, 888-155-275 Â&#x201E; Kawalerka 28 mkw, SĹ&#x201A;owackiego, Ĺ&#x201A;adna, jasna, odnowiona (Ĺ&#x201A;azienka do remontu), 97.500 zĹ&#x201A;, 787-640-387 Â&#x201E; Konarzewo k/Poznania dziaĹ&#x201A;ka 1820 mkw, media, cena 320.000 zĹ&#x201A;, 503-521-222 Â&#x201E; Konarzewo k/Poznania dziaĹ&#x201A;ka 911 mkw, media, cena 159.000 zĹ&#x201A;, 503-521-222 Â&#x201E; Kupie grunt -mogÄ&#x2026; byÄ&#x2021; nieuĹźytki, ok. Kostrzyn, Ĺ&#x161;roda, Pobiedziska, WrzeĹ&#x203A;nia, Nekla, 663-303-401 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; dom wolnostojÄ&#x2026;cy lub dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; we WrzeĹ&#x203A;ni, 508-355-324 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; do 500 mkw; 697-511-625 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; przy ul. Armii PoznaĹ&#x201E;, 604-605-361 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; garaĹź blaszany, 501-689-929 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; mieszkanie 2-pokojowe z balkonem na I lub II piÄ&#x2122;trze, 515-137-827 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; lub gospodarstwo rolne. PĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026;, 515-168-844 Â&#x201E; Lokal handlowy do wynajÄ&#x2122;cia 55 mkw, Ĺ&#x161;roda Wlkp. gĹ&#x201A;Ăłwna ulica, atrakcyjna cena, 603-055-085 Â&#x201E; Malownicze rozlewisko + 1ha 69.000 lub 3,6 ha przy lesie 2 stawy 146.000 www.EL-X.pl 61-426-65-36 Â&#x201E; Mieszkania hotelowe do wynajÄ&#x2122;cia, 602-682-025 Â&#x201E; MIESZKANIA NA SPRZEDAĹť Gniezno i okolice m.in.: 46 mkw, 3 pok. IIp. balkon 149.500 www.EL-X.pl 61-426-65-36 Â&#x201E; Na obrzeĹźach WrzeĹ&#x203A;ni sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane, 0608-346-567 Â&#x201E; Nekla, budowlana 1290 mkw, cena tylko 84.000 zĹ&#x201A;, Kancelaria ALFA 511-011-302 Â&#x201E; NieruchomoĹ&#x203A;ci â&#x20AC;&#x17E;EL-Xâ&#x20AC;? profesjonalna obsĹ&#x201A;uga transakcji prowadzona przez prawnika SPRZEDAĹť, KUPNO, ZAMIANA, NAJEM KUPUJÄ&#x201E;C NIERUCHOMOĹ&#x161;Ä&#x2020; ZOSTAW SWOJÄ&#x201E; W ROZLICZENIU, 61-4266-536, 601-544-021 www.el-x.pl Â&#x201E; OKAZJA!!! Nekla okolica, budowlana 1171 mkw, cena tylko 58.000 zĹ&#x201A; Kancelaria ALFA 511-011-302 Â&#x201E; Okazyjnie sprzedam dom Psary MaĹ&#x201A;e, 604-337-043 Â&#x201E; Pilnie sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane 742 mkw w Psarach Polskich, 507-670-043 Â&#x201E; Posiadam do wydzierĹźawienia sklep 85 mkw w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu, 602-658-516 Â&#x201E; Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; o pow. 2000 mkw z moĹźliwoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; powiÄ&#x2122;kszenia przedĹ&#x201A;uĹźenie ul. Sikorskiego we WrzeĹ&#x203A;ni, kierunek WrzeĹ&#x203A;nia-SĹ&#x201A;upca, uzbrojona z pawilonem TANIO 601-092-713 po 18.00 Â&#x201E; Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia kawalerkÄ&#x2122; o pow. 24 m kw we WrzeĹ&#x203A;ni Kontakt 601-092-713 po 18.00 Â&#x201E; Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 65m kw przy Witkowskiej z garaĹźem tel 602 640 519 Â&#x201E; Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia pawilon handlowy uzbrojony o pow. 18 mkw, 601-092-713 po 18.00 Â&#x201E; Poszukujemy do kupna domy, dziaĹ&#x201A;ki, gospodarstwa i inne nieruchomoĹ&#x203A;ci AZBUD-NIERUCHOMOSCI, 61-425-85-89, 509-302-522 Â&#x201E; Sprzedam - zamieniÄ&#x2122; na mniejsze mieszkanie 75,7 mkw wĹ&#x201A;asnoĹ&#x203A;ciowe na I piÄ&#x2122;trze, Fromborska, 511-160-054 Sprzedam 2 budynki mieszkalne na dziaĹ&#x201A;ce o Â&#x201E; pow. 712 mkw w StrzaĹ&#x201A;kowie, 505-149-129 Â&#x201E; Sprzedam dom okolice WrzeĹ&#x203A;ni, 90 mkw, 260 tys, ekologiczne Nawra & Morgan 601-578-180

Â&#x201E; Sprzedam dom pietrowy, w bdb punkcie na obrzeĹźach miasta, dziaĹ&#x201A;ka1700 mkw 788-149-777

Rol-119

Â&#x201E; Dom w Nekli do wykoĹ&#x201E;czenia 5 pokoi/ 145 mkw, 380 tys., tel. 501-077-420

www.wrzesnia.info.pl

Rol-113

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia w centrum WrzeĹ&#x203A;ni na handel, biura, 601-536-363

Rol-122

14 maja 2010

SRÂ&#x203A;\F]NL JRWĂ?ZNRZH

 ' *%  + % %/ 24:     !

 

 


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Â&#x201E; PUNKT UĹťYWANYCH â&#x20AC;&#x153;1001â&#x20AC;? DROBIAZGĂ&#x201C;W (donice, mosiÄ&#x2026;dz, porcelana, szkĹ&#x201A;o, itp.) WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Fabryczna 32 (w podwĂłrzu) Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; pĹ&#x201A;ytki chodnikowe z rozbiĂłrki, 668-230-542

PIASEK Bd-258e

ĹťWIR

Nowo Otwarty

SALON FRYZJERSKI damsko-mÄ&#x2122;ski

Meble Kuchenne

szafy z drzwiami suwanymi pod zabudowÄ&#x2122;, meble Ĺ&#x201A;azienkowe. Me-082

Zasutowo, tel. 512-812-875

Â&#x201E; Sprzedam uĹźywane wĂłzki gĹ&#x201A;Ä&#x2122;bokie, spacerĂłwki, laski, foteliki, zabawki; sofa, wypoczynki, 660-783-144 Sprzedam wĂłzek dzieciÄ&#x2122;cy 3-funkcyjny, 200 zĹ&#x201A;, Â&#x201E; 505-056-760

â&#x20AC;&#x17E;MAGDALENKAâ&#x20AC;? ul. PowstaĹ&#x201E;cĂłw Wielkopolskich 21 czynne: Usl-221

pon., wt. 13.00-20.00 Ĺ&#x203A;r., czw., pt. 10.00-18.00 sob. 8.00-13.00

Â&#x201E; Ocieplenia, pĹ&#x201A;ytki, panele, nida, szpachlowanie, malowanie, 606-340-643 Â&#x201E; ODNAWIANIE WANIEN - 600-979-826

Â&#x201E; VIDEOFILMOWANIE - ZDJÄ&#x2DC;CIA Ĺ&#x161;LUBNE - Mazurkiewicz. Zaufaj doĹ&#x203A;wiadczeniu, - przegrywanie z VHS na DVD, 0502-582-976, 061-4360-765

Â&#x201E; Okna nowe i uĹźywane, drzwi zewnÄ&#x2122;trzne i wewnÄ&#x2122;trzne, sprzedaĹź, montaĹź, BiaĹ&#x201A;Ä&#x2122;Ĺźyce 55, 604-417-553

Â&#x201E; VideoďŹ lmowanie, 601-262-268

Â&#x201E; Posadzki betonowe wykonane maszynowo, 606-128-033 Â&#x201E; Profesjonalny zespĂłĹ&#x201A; muzyczny www.duet-hit. com, 606-244-789

0888-428-925

Â&#x201E; Cyklinowanie, montaĹź podĹ&#x201A;Ăłg, szpachlowanie, malowanie, adaptacja poddaszy, 608-519-956

Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek dzieciÄ&#x2122;cy mikrus, 503-450-078 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek dzieciÄ&#x2122;cy, 503-350-923 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek inwalidzki, 503-712-445 Â&#x201E; Sprzedam zamraĹźarkÄ&#x2122; 250l, 61-4389-000 Â&#x201E; Sprzedam zlewozmywak, 511-727-693

Â&#x201E; SkorzÄ&#x2122;cin domki do wynajÄ&#x2122;cia 602-182-735 Â&#x201E; Skup antykĂłw z likwidacji mieszkaĹ&#x201E; - zegary, zegarki, monety, militaria, ordery, widokĂłwki, dokumenty, ksiÄ&#x2026;Ĺźki, róşnoĹ&#x203A;ci, dewocjonalia, stare motocykle, wysokie ceny, 0694-834800, 061-4245-037 Â&#x201E; Sprzedam betoniarkÄ&#x2122; 400 l, 511-118-234 Sprzedam bloczkki betonowe - 30 szt. blachÄ&#x2122; Â&#x201E; na dach 20 m kw 605-552-808 Â&#x201E; Sprzedam casio WK-3700, 788-362-646 Â&#x201E; Sprzedam dywan 880-832-358 Â&#x201E; Sprzedam kamieĹ&#x201E; polny, 606-853-071 Â&#x201E; Sprzedam kompresor 180 l, 609-302-998 Â&#x201E; Sprzedam kostkÄ&#x2122; granitowÄ&#x2026; 4/6 Strzegom, 608-557-975

Roz-624

Mieszkanie 100 m 2 do wynajĂŞcia: - 3 pokoje, kuchnia, 2 Ĺ&#x201A;azienki - peĹ&#x201A;ne wyposaĹźenie

tel. 792-690-415 e-mail: viollechn@poczta.onet.pl

Roz-265

Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;óşeczko z wyposaĹźeniem, spacerĂłwkÄ&#x2122; graco, krzeseĹ&#x201A;ko do jedzenia, 694-800-365 Â&#x201E; Sprzedam nowa sofÄ&#x2122; 2-osobowÄ&#x2026;, 515-425-535 Â&#x201E; Sprzedam nowe meble kuchenne tanio, 781-668-489

Ogrodzenia, balustrady, kraty, rolety.

tel. 507-131-455 Â&#x201E; Sprzedam nowe rowery i motorowery STREET 50 cm3, 4-biegowy 2010 r., gwarancja, 3.500 zĹ&#x201A; 510-660-177 Â&#x201E; Sprzedam okna, grzejniki, drzwi z Niemiec, 608-346-440 Â&#x201E; Sprzedam organy casio CTK-501, 781-089-874 Â&#x201E; Sprzedam piec elektryczny kuchenny, 721-148-277 Â&#x201E; Sprzedam rower gĂłrski, 120 zĹ&#x201A;, 509-789-760 Â&#x201E; Sprzedam rower mĹ&#x201A;odzieĹźowy, 61-4385-854 Â&#x201E; Sprzedam rowerek dzieciÄ&#x2122;cy w bdb stanie 609-065-206 Â&#x201E; Sprzedam rowery, kosiarki itp. Bierzglinek ul. Modrzewiowa 2 Â&#x201E; Sprzedam rowery: gĂłrskie, holenderskie, tandem 2-osobowy, spalinowe i elektryczne, 889-564-243 Â&#x201E; Sprzedam rozkĹ&#x201A;adanÄ&#x2026; huĹ&#x203A;tawkÄ&#x2122; dzieciÄ&#x2122;cÄ&#x2026;, 663-507-253 po 16.00 Â&#x201E; Sprzedam sukniÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;lubnÄ&#x2026; rozmiar 38/40, 400 zĹ&#x201A;, 781-782-186 Â&#x201E; Sprzedam sukniÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;lubnÄ&#x2026; rozmiar 42, 518-418-537

Â&#x201E; SprzedaĹź kosiarek do trawy, Fabryczna 32 (w podwĂłrzu) Â&#x201E; SprzedaĹź nagrobkĂłw granitowych od 1800 zĹ&#x201A;, 695-511-807

USĹ UGI â&#x20AC;˘ koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; â&#x20AC;˘ wywrotka HDS

(61) 812-54-69, (63) 278-62-25, (54) 233-81-41, (52) 388-22-73, (65) 526-20-87 (67) 349-18-75, 0 509-574-644 www.konstal-garaze.pl

Â&#x201E; Tanio sprzedam sukniÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;lubnÄ&#x2026; Mori Lee 2101, rozmiar 38, 728-825-473 Â&#x201E; Wycieczki, zielone szkoĹ&#x201A;y WisĹ&#x201A;a, Mierzyn, SkorzÄ&#x2122;cin, 61-835-49-36, 601-624-305 Â&#x201E; WyprzedaĹź! Budy dla psa, 660-783-144

USĹ UGI Â&#x201E; â&#x20AC;?EďŹ&#x20AC;ect-musicâ&#x20AC;? - ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny, www.zespol. eďŹ&#x20AC;ect-music.pl 606-121-357 Â&#x201E; AA transport, 530-753-828 Â&#x201E; AA usĹ&#x201A;ugi transportowe, 530-753-828 Â&#x201E; AAA Budowa domĂłw od podstaw, ocieplanie budynkĂłw (styropian, weĹ&#x201A;na), elewacje, usĹ&#x201A;ugi budowlane, ďŹ rma wystawia faktury VAT, 665-651-943

8VäXJLEODFKDUVNR GHNDUVNLH Usl-215Â&#x201E; Abc- NAPRAWA PRALEK U KLIENTA, 0669213-699, 061-4360-813 Usl-110

UsĹ&#x201A;ugi

koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026;, minikoparkÄ&#x2026; 695-716-913

Â&#x201E; ABC- Naprawa pralek, lodĂłwek, 61-4383601, 601-736-232 Â&#x201E; AGD, naprawa, pralki, zmywarki, piece, 665-809-224 Â&#x201E; ANTENY - INSTALACJE NAZIEMNE I SATELITARNE: CYFRA+, CYFROWY POLSAT, N-telewizja, TELEWIZJA NA KARTÄ&#x2DC;, z telekomunikacji MONTAĹť, USTAWIANIE, NAPRAWA, 504-658-004 Â&#x201E; BELC ANTO ZESPĂ&#x201C;Ĺ MUZ YCZNY, 500-029-180 Â&#x201E; Blacharstwo - Dekarstwo - Ciesielstwo - Ocieplanie poddaszy itp. 0513-549-965 Â&#x201E; Blacharstwo, dekarstwo, ciesielstwo, tel. 880-414-938

Â&#x201E; Remonty, malowanie, szpachlowanie, pĹ&#x201A;ytki itp, 605-785-865 Â&#x201E; Schody drewniane www.schodyjaskulecki.pl, 606-723-757

Â&#x201E; Tynki maszynowe, 508-053-363

Â&#x201E; Docieplanie, elewacje, usĹ&#x201A;ugi budowlane, 508-053-363

Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej i granitowej, szeroka gama wzorĂłw, ciekawe kompozycje, 784-586-875

RATY

TRANSPORT, MONTAĹť GRATIS - CAĹ Y KRAJ

Â&#x201E; Remonty kapitalne, wykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz, docieplanie budynkĂłw, 880-414-655, 663-731-124

Â&#x201E; DJ wesela, zabawy 608-234-863

Â&#x201E; SprzedaĹź wynajem rusztowaĹ&#x201E; warszawskich, 600-354-337

â&#x20AC;&#x201C; PRODUCENT

Â&#x201E; Przeprowadzki, transport, 501-660-557

Â&#x201E; Cyklinowanie, zakĹ&#x201A;adanie podĹ&#x201A;Ăłg, 505-149-502 Â&#x201E; DJ - muzyka - imprezy okolicznoĹ&#x203A;ciowe, WESELA, tel. 600-097-438

Â&#x201E; SprzedaĹź rowerĂłw - DUĹťY WYBĂ&#x201C;R - Bierzglinek Bukowa 50

GARAĹťE BLASZANE BRAMY GARAĹťOWE

Â&#x201E; PrzeglÄ&#x2026;dy i naprawa kosiarek, Fabryczna 32 (w podwĂłrzu)

Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie, panele, adaptacja poddaszy, ozdoby z pĹ&#x201A;yty regips, 721-264-877 Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie, pĹ&#x201A;ytkarstwo, 692-982-916 Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie, regipsy, panele podĹ&#x201A;ogowe i Ĺ&#x203A;cienne, ocieplanie bydunkĂłw, 693-542-342 Â&#x201E; Szycie koĹ&#x201A;der z pierza, 609-903-606 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne, 692-969-424 Â&#x201E; Transport- bus, 661-915-788 Â&#x201E; Tynki gipsowo-maszynowe, perfekt tynk, 502-339-283 Â&#x201E; Tynki maszynowe profesjonalnie, cementowowapienne i gipsowe. Tel. 601-276-099

Inn-457a

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 20 B tel. 061-43-66-105

Â&#x201E; PROJEKTOWANIE I ZAKĹ ADANIE OGRODĂ&#x201C;W, TRAWNIKĂ&#x201C;W, PIELÄ&#x2DC;GNACJA OGRODĂ&#x201C;W, AUď&#x161;ş TOMATYCZNE NAWODNIENIE 0507ď&#x161;ş065ď&#x161;ş159

Â&#x201E; DOMOFONY, ALARMY, MONITORING ď&#x161;ş MONď&#x161;ş TAĹť SERWIS, 509ď&#x161;ş490ď&#x161;ş402 Â&#x201E; Elektroinstalacje 0608-234-863 Â&#x201E; Elektroinstalacje, pomiary 795-494-569 Â&#x201E; Firma Mar-Instal oferuje: instalacje centralnego ogrzewania, wodno -kanalizacyjne, gaz, termokominki, 666-543-570 Â&#x201E; Firma sprzÄ&#x2026;tajÄ&#x2026;ca Aster. SprzÄ&#x2026;tamy: domy, posesje, mieszkania, biura, magazyny, hale, ogrĂłdki; po remontach, 600-937-869 Â&#x201E; Hydraulik - konkurencyjne ceny na usĹ&#x201A;ugi i materiaĹ&#x201A;y instalacyjne, 697-693-902 Â&#x201E; Hydraulik - usĹ&#x201A;ugi, 600-718-495 Hydraulik, 601-536-890 Â&#x201E; Â&#x201E; Instalacje elektryczne, 662-627-856 Â&#x201E; Instalacje sanitarne wod-kan, c.o. gaz, solidnie, fachowo, ceny konkurencyjne, 608-126-710 Â&#x201E; Instalacje wod-kan-co-gaz, tanio, 669-567-081 Â&#x201E; KARCHER, czyszczenie dywanĂłw, tapicerki meblowej i samochodowej, usĹ&#x201A;ugi wykonujemy u klienta, 0880-832-358 Â&#x201E; Kompleksowe usĹ&#x201A;ugi blacharsko-dekarskie, papa, blachodachĂłwka, dachĂłwka, rynny, podbitki, 667-007-318 Â&#x201E; Koszenie trawy, porzÄ&#x2026;dkowanie dziaĹ&#x201A;ek, 512-435-014 Â&#x201E; Malarz 885-770-166 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, 661-743-578 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, panele, pĹ&#x201A;ytki, nida, 784-428-737 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, pĹ&#x201A;ytki, 514-823-425 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, pĹ&#x201A;ytki, regipsy itp. Tel. 504-163-295 Â&#x201E; Meble na wymiar kuchenie, garderoby, szafy z drzwiami przesuwnymi, 604-222-317 Â&#x201E; Meble tapicerowane - wyrĂłb, sprzedaĹź, przerĂłbki, 608-594-785, 608-594-790 www.olameble.pl Â&#x201E; MEBLE tapicerowane na wymiar, przerĂłbka, naprawa, 505-056-751 Â&#x201E; MONTAĹť ANTEN, 504-658-004 Â&#x201E; MontaĹź anten, 604-809-133 Â&#x201E; Murowanie parkanĂłw, kominĂłw z klinkieru, 667-787-791 Â&#x201E; NAWADNIANIE, 697ď&#x161;ş355ď&#x161;ş076 Ocieplanie budynkĂłw, wykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz, Â&#x201E; wieloletnie doĹ&#x203A;wiadczenie, 604-192-278 Â&#x201E; Ocieplanie, tynki zewnÄ&#x2122;trzne natryskowe, szpachlowanie, regipsy, malowanie itp. 509-273-322

Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, 693-342-688 Â&#x201E; UKĹ ADANIE KOSTKI BRUKOWEJ, 697ď&#x161;ş355ď&#x161;ş076 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, wykonywanie nawadniania ogrodĂłw, 601-72-73-72

Â&#x201E; Wykaszanie trawy piĹ&#x201A;Ä&#x2026; spalinowÄ&#x2026;, tanio, 602-584-151 Â&#x201E; WykonujÄ&#x2122; sztachety, Ĺ&#x201A;awki i stoĹ&#x201A;y ogrodowe, 603-775-238 Â&#x201E; WykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz adaptacja, modernizacja, 502-190-484 Â&#x201E; Wynajem podnoĹ&#x203A;nikĂłw koszowych, 0501429-384, 0502-974-584 Â&#x201E; WYRĂ&#x201C;B, sprzedaĹź i montaĹź siatki ogrodzeniowej najtaniej w regionie SĹ&#x201A;upca, 0632755-193, 0602-390-489 Â&#x201E; ZAKĹ ADANIE OGRODĂ&#x201C;W, 697ď&#x161;ş355ď&#x161;ş076

DISC JOCKEY Oprawa muzyczna wesel i imprez okolicznociowych tel. 604-479-053 e-mail: deptula2@vp.pl Â&#x201E; ZDUĹ&#x192;STWO 61-4360-101 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; Muzyczny FAMED 0502-423-869 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny SZAFA-GRA, 696-608-810 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny, 608-234-863 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny, 695-030-738 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; Muz yczny, Videofilmowanie - 788-362-646 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; SONET 511-439-992 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; TOP STARS, 608-33-68-94, www. top_stars.republika.pl

MATRYMONIALNE Â&#x201E; Anita, 883-434-349

ZWIERZÄ&#x2DC;TA 868*,2*ÂŻ/12 %8'2:/$1(   

1. Budowanie od podstaw: domy jednorodzinne; 

        /(6=(.12:$., !"#$%&&' ( )*+/*0+(23' + 45 6 

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; jamnika -szczeniaka, 660-977-293 Â&#x201E; Sprzedam beagle, 600-558-138 Â&#x201E; Sprzedam beagle, chiĹ&#x201E;skie grzywacze, chihuahua (cziĹ&#x201A;aĹ&#x201A;a) yorki, 61-4360-769, 603-348-791 Â&#x201E; Sprzedam buldoga angielskiego, 698-063-068 Â&#x201E; Sprzedam owczarki niemieckie dĹ&#x201A;ugowĹ&#x201A;ose niemieckie, rodowodowe, 608-453-266 Â&#x201E; Sprzedam pieska pekiĹ&#x201E;czyka 8 tygodniowy 61-4363-662 Â&#x201E; Sprzedam szczeniÄ&#x2122;ta beagle 4388-676 Sprzedam szczeniÄ&#x2122;ta doga niemieckiego, Â&#x201E; 509-758-271 Â&#x201E; Sprzedam yorki 6-tygodniowe, zaszczepione i odrobaczone, Tel. 663-464-490; 63-275-11-52

KOMPUTEROWE

*:$5$1&-$=$'2:2/(1,$ Usl-217

Konkurencyjne ceny - szybka obsĹ&#x201A;uga

tel. 061-4388-829 0509-365-337

Firma sprzÄ&#x2026;tajÄ&#x2026;ca "MARTIN"

Ĺ&#x203A;wiadczymy usĹ&#x201A;ugi jednorazowe lub dĹ&#x201A;ugoterminowe

Â&#x201E; Ciesielstwo- dekarstwo - blacharstwo, 519-736-763

WEXEL

Â&#x201E; VideoďŹ lmowanie, 663-507-252 Â&#x201E; WIDEOFILMOWANIE, 603ď&#x161;ş400ď&#x161;ş249

sprzÄ&#x2026;tamy mieszkania, domy, biura,

Â&#x201E; Budowa domĂłw od podstaw, 880-728-081 Â&#x201E; Budownictwo ogĂłlne i mieszkania pod klucz, UsĹ&#x201A;ugi dekarsko-blacharskie, montaĹź wkĹ&#x201A;adĂłw kominkowych, ciesielstwo, 61-4365-379, 506-912-109

- piasek osiany - Ĺźwir - podsypka - pokruszony gruz - utwardzanie drĂłg - kamyszek - cement i wapno - kopanie stawĂłw i skarpowanie - rozbieranie starych budynkĂłw - wywĂłz gruzu od klienta - usĹ&#x201A;ugi koparkÄ&#x2026;, spycharkÄ&#x2026; i Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; - usĹ&#x201A;ugi transportowe

Bramy, automatyka, napÄ&#x2122;dy. Bramy garaĹźowe segmentowe.

Â&#x201E; Sprzedam tv philips 29â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, kino domowe sony, stolik rtv szklany, 604-355-321 Â&#x201E; Sprzedam tanio wĂłzek 3-funkcyjny i wyprawkÄ&#x2122; od 0 do 12 mc, 886-825-495

Usl-047

RĂ&#x201C;ĹťNE

www.wrzesnia.info.pl

Usl-054

14 maja 2010

Roz-501

4

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi blacharsko-dekarskie, 660-796-333 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi geodezyjne, Filip Zbierski, Psary Polskie 166F, tel. 501-793-454 Â&#x201E; USĹ UGI GLEBOGRYZARKÄ&#x201E;, 697ď&#x161;ş355ď&#x161;ş076 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; JCB 3CX, 503-750-516 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi ogĂłlnobudowalne, 728-954-152, 63-244-74-91 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi podnoĹ&#x203A;nikiem koszowym 21m, mycie i malowanie elewacji, mycie dachĂłw okien i rolet, wymiana i czyszczenie rynien, prace wysokoĹ&#x203A;ciowe, 510-594-872 Â&#x201E; Videfilmowanie + fotografia Ĺ&#x203A;lubna, 609-303-211 Â&#x201E; VIDEOFILMOWANIE + FOTOGRAFIA promocja 889-39-36-36

Â&#x201E; KOMPUTERY, laptopy, nawigacja, NOWE, UĹťYWANE, Naprawa Laskowskiego 2, 61-4376-338 Â&#x201E; Pogotwie komputerowe, www.pchelpwrzesnia.pl, 794-343-799 Â&#x201E; Sprzedam monitor, 695-879-040 Sprzedam zestaw komputerowy, 450 zĹ&#x201A;, Â&#x201E; 500-266-735 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi informatyczne, naprawa komputera u klienta w domu, bardzo atrakcyjne ceny, 665-963-470

PROFESJONALNIE

POPROWADZĂ&#x160; KSIĂ&#x160;GOWOĹ&#x2019;Ă&#x2020; ZUS â&#x20AC;&#x201C; przekaz elektroniczny WypeÂłniamy deklaracje Intersat

Rozliczenie VAT rolnikĂłw Zwrot VAT-u za artykuÂły budowlane 0605-296-347, 061 428-25-18

ODBIERAMY DOKUMENTY U KLIENTA


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

Â&#x201E; Konsulting Finansowy PRO CONCEPT zatrudni dynamicznÄ&#x2026;, komunikatywnÄ&#x2026; osobÄ&#x2122; w wieku 23-35 lat, CV + zdjÄ&#x2122;cie proszÄ&#x2122; skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; w biurze przy ul. Fabrycznej 44 we WrzeĹ&#x203A;ni lub na adres e-mail: proconcept@poczta.pl

Pra-971

Â&#x201E; MÄ&#x2122;Ĺźczyzna mĹ&#x201A;ody, uczciwy szuka moĹźliwoĹ&#x203A;ci wyjazdu za granicÄ&#x2122; do pracy, 666-197-027

Stacja Shell we WrzeĹ&#x203A;ni

Poszukuje kandydatki â&#x20AC;&#x201C; kandydatĂłw na stanowisko

PRACOWNIK OBSĹ UGI KLIENTA ZA KASÄ&#x201E; Aplikacje prosimy skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; na stacji paliw ul. WrocĹ&#x201A;awska 1a Â&#x201E; Pomoc stomatologiczna z doĹ&#x203A;wiadczeniem poszukuje pracy, 604-131-147 Â&#x201E; PoszukujÄ&#x2122; opiekunki do 1,5-rocznej dziewczynki z WrzeĹ&#x203A;ni, 667-325-369 po 18.00 Â&#x201E; Praca - pilne! Poszukujemy pracownikĂłw do OddziaĹ&#x201A;u Call Center we WrzeĹ&#x203A;ni, szkolimy, 510-048-482, 519-195-482 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do pracy 509-273-322 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do pracy PaniÄ&#x2026; na 1/2 etatu do sklepu spoĹźywczego 880-242-195 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do pracy pracownika na stanowisko monter instalacji gazowej lub elektryk samochodowy, Tel. 509-302-265 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do pracy, dekarz-blacharz, dobrze pĹ&#x201A;atne, 509-477-799 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; dwie mĹ&#x201A;ode dziewczyny do sprzedaĹźy zabawek w SkorzÄ&#x2122;cinie (moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; bezpĹ&#x201A;atnego noclegu). CV ze zdjÄ&#x2122;ciem prosimy przysĹ&#x201A;aÄ&#x2021; na adres:arson_88@o2.pl Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; murarzy i majstra murarzy, 504039-626 po 19.00 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; murarzy i pĹ&#x201A;ytkarzy, 695-938-763 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie stolarz meblowy, 502-387-358

Reklamy na str. redakcyjne przyjmowane sÄ&#x2026; do Ĺ&#x203A;rody

do godz. 12:00

ModuĹ&#x201A;y pomiÄ&#x2122;dzy

ogĹ&#x201A;oszenia drobne przyjmowane sÄ&#x2026; do Ĺ&#x203A;rody

do godz. 17:00

PozostaĹ&#x201A;e i ogĹ&#x201A;oszenia drobne do czwartku do godz. 13:30

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia. TELETRONIK tel. 061 4379910 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie tapicer, WrzeĹ&#x203A;nia, Jana PawĹ&#x201A;a II 22, 501-027-680 Â&#x201E; Restauracja Gospa Ejo zatrudni kucharza, 604-139-420 Â&#x201E; ZakĹ&#x201A;ad stolarsko-tapicerski przyjmie uczniĂłw, 607-922-490 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kosmetyczkÄ&#x2122; z orzeczeniem o niepelnosprawnoĹ&#x203A;ci, tel. 793-101-139 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; malarzy, szpachlarzy, 664-033-008 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; mechanika samochodĂłw ciÄ&#x2122;Ĺźarowych lub osobÄ&#x2122; znajÄ&#x2026;cÄ&#x2026; siÄ&#x2122; na mechanice, 604-631-209 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; opiekunkÄ&#x2122; do dzieci, 609-629-463 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; pracownikĂłw ogĂłlnobudowlanych, tylko fachowcĂłw, 606-237-468

MOTORYZACYJNE Â&#x201E; Astra 92 r., 606-643-204 Â&#x201E; Astra I, 99, sedan, 601-986-050 Â&#x201E; Audi 1,6 TD 900 zĹ&#x201A;, 665-103-801 Â&#x201E; Audi 80 B3, 91 r, 697-157-061, 665-880-389 Â&#x201E; CC 700, 95 r., srebrny met, 130 tys, 1250 zĹ&#x201A;, 601-954-953 Â&#x201E; Corsa 1,0, granatowa, 99 r., 667-811-468 Â&#x201E; Fiat brava, 96 rocznik, 784-276-198 Â&#x201E; Fiat punto II, 2002 i 2003 r, diesel, 696-945-328 Â&#x201E; Fiat uno, poj.1.0, instalacja gazowa, rok 1994, granat, cena do negocjacji, 693-720-252 Â&#x201E; Golf 1.4, 2001, bezwypadkowy, 15.400, 609-984-599 Â&#x201E; KoĹ&#x201A;a do forda aluminiowe i stalowe 15â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; sprzedam, 609-753-359 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; cinquecento lub tico, 661-263-950

- PROMOCJA CENOWA

montaĹź, serwis, raty oszczÄ&#x2122;dnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; w eksploatacji

np.

m-nie 150,rocznie 1.800,piÄ&#x2122;Ä&#x2021; lat 9.000,-

ZĹ&#x201A;omowanie pojazdĂłw

Dom Gaz sp. z o.o. WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Gen. Sikorskiego 38

F.H.U MaWiD Gutowo Wielkie 8

Â&#x201E; Peugeot 307, 2,0 HDI, koniec 2001 r., srebrny metalik, lekko uszkodzony 9.000 zĹ&#x201A; do opĹ&#x201A;at, auto w kraju, 61-436-19-16, 602-37-19-92 Â&#x201E; Polonez track, 603-599-045 Â&#x201E; Przyczepka samochodowa westfalia z hamulcem najazdowym, opony 14 C, wymiary 300/130, Ĺ&#x201A;ad. 1200, stan bdb, cena 2250, Tel. 609-189-662 Â&#x201E; Renault espace, 1999r., 2.0 b, 2 x szyberdach, 4 x airbag, klimatyzacja, bezwypadkowy, ksiÄ&#x2026;Ĺźka serwisowa, sprowadzony do opĹ&#x201A;at, cena 13500, 601-954-953 Â&#x201E; Renault laguna, 2.0, 96 r, klimatronic, elektryka, 603-775-238 Â&#x201E; Renault scenic, 1.5 DCI, 2005 r, 694-622-620 Â&#x201E; Seat toledo 2001 r., 1,9 TDI, 110KM, Ĺ&#x203A;wieĹźo sprowadzony, opĹ&#x201A;acony, ksiÄ&#x2026;Ĺźka serwisowa, 509-44-67-82

GAZ

MontaÂż INSTALACJI SAMOCHODOWYCH

Mechanika samochodowa WrzeĹ&#x201C;nia, KosynierĂłw 69 61 4366-978, 508-186-037, 609-581-513 Â&#x201E; Skoda felicja, 97 r., w dobrym stanie, 697-700-403 Â&#x201E; Skoda octawia II, 2005 r., 2,0, 140KM, 6-biegowy, 32.000 km, 502-541-120 Â&#x201E; Skuter 2007 r., cena 1100, 726-480-519 Â&#x201E; Skutery w bdb stanie, 602-771-312, 602-861-266 Â&#x201E; Sprzedam 126p, 98 r, 787-154-014 Â&#x201E; Sprzedam alufelgi 15, 4x100, atrakcyjny wyglÄ&#x2026;d, 889-742-597 Â&#x201E; Sprzedam alufelgi 16, 4x108, 601-192-610 Â&#x201E; Sprzedam alufelgi 17` z oponami do BMW 600 zĹ&#x201A;, 519-389-881 Â&#x201E; Sprzedam astra II, 99 r, 514-324-037 Â&#x201E; Sprzedam astrÄ&#x2122; II, 1.2 16V, 98 r, 9500 zĹ&#x201A;, zarejestrowany, 692-296-229 Â&#x201E; Sprzedam audi 80, gaz, cena 1000 zĹ&#x201A;, do uzgodnienia, 602-290-993 Â&#x201E; Sprzedam audi 80, gaz, cena 1000 zĹ&#x201A;, do uzgodnienia, 602-290-993

Nowo otwarty zakĹ&#x201A;ad

Blacharstwo

pojazdowe Psary MaĹ&#x201A;e, ul. DĹ&#x201A;uga 26 509-717-575 Sa-407 Â&#x201E; Sprzedam BMW 320 (sport/coupe), 1993/94 rok listopad, 150 KM, wiÄ&#x2122;cej informacji pod nr tel. 721-051-350 Sprzedam BMW E36, 316 compact, koÂ&#x201E; lor niebieski, 95 r., po tuningu, stan bdb, 721-549-595 Â&#x201E; Sprzedam CC, 98, 608-72-98-73 Â&#x201E; Sprzedam cinquecento 700, 1996 r., 61-4385-178 Â&#x201E; Sprzedam cinquecento, 1997 rok. Tel. 886-669-598 Â&#x201E; Sprzedam citroen xsara, diesel, 2000 r, 790-451-571 Â&#x201E; Sprzedam daewoo lanos 1,6 gaz, 98 r., 667-908-207 Â&#x201E; Sprzedam daewoo tico 1997 r., 512-311-353 Â&#x201E; Sprzedam fiat brava 98 r., klimatyzacja, 693-838-900

t[BÇ´XJBED[FOJB tTQS[FEBČ&#x2C6;D[Ç&#x2014;Ç´DJ tUSBOTQPSU tTLVQ[Â&#x2019;PNVNFUBMJ tQS[ZKNVKFNZ357"(%

tel. 694-667-625 Â&#x201E; Sprzedam ford ďŹ esta, 93/94 r, 606-172-829 Â&#x201E; Sprzedam ford transit kontener, XII 2004 r. przebieg 165 tys. 502-387-358 Â&#x201E; Sprzedam forda ďŹ estÄ&#x2122;, 93 rok, 603-775-047 Â&#x201E; Sprzedam ford focus kombi, 99 r., 1.8 TDDI, 788-346-423 Â&#x201E; Sprzedam golf III, 1.9 TDI, 97 r, 601-560-683 Â&#x201E; Sprzedam kadett, 1.7, diesel, 91 rok, 505-707-933 Â&#x201E; Sprzedam lub zamieniÄ&#x2122; renault laguna 2,2D, 2003 r., 783-929-890 Â&#x201E; Sprzedam maskÄ&#x2122; peugeot par tner 601-31-55-14 Â&#x201E; Sprzedam matiza, 2000 r, 61-4378-153 Sprzedam mazda 626, EUROPE, 96 r., 1,8, Â&#x201E; ekonomiczny, od kobiety, 602-893-978, 880-564-566 Â&#x201E; Sprzedam mercedes C180, 96 r., 693-838-900 Â&#x201E; Sprzedam mercedesa, ropa, 95 r., 61-4380-565 Â&#x201E; Sprzedam mitsubishi carisma, 96 r, 1.6 16V, 5d, stan bdb, Ĺ&#x203A;wieĹźo sprowadzony, 793-561-923 Â&#x201E; Sprzedam mitsubishi colt, 1.3 benzyna, 2007 rok, peĹ&#x201A;ne wyposaĹźenie, czarny, 5 drzwi, cena 23700, 606-551-130 Â&#x201E; Sprzedam motocykl honda shadow VT600, 96 r, 609-773-367

ZA KARTÄ&#x2DC; POJAZDU

WrzeĹ&#x203A;nia, Stasiewskiego 16, 501-027-680 Â&#x201E; Sprzedam poloneza, rok 96 z gazem, 609-708-816 Â&#x201E; Sprzedam prz yczepÄ&#x2122; kempingowÄ&#x2026;, 609-766-297 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; samochodowÄ&#x2026; niemieckÄ&#x2026;, dĹ&#x201A;. 300, szer. 122, wys. 135, boki aluminiowe, plandeka 2100, 889-997-803 Â&#x201E; Sprzedam quad 110 cm3, 2009 r. wsteczny bieg, napÄ&#x2122;d na Ĺ&#x201A;aĹ&#x201E;cuch, starter elektryczny, blokada rodzicielska, cena do uzgodnienia, stan techniczny bdb, 663-507-252 Â&#x201E; Sprzedam renault clio 1,2, 97 r., 693-966-689 Â&#x201E; Sprzedam renault clio 2002 r. 5 drzwi, 1,5 DCI, 692-357-908 Â&#x201E; Sprzedam renault laguna, 1.8 + gaz, rok 1995, 509-113-360 Â&#x201E; Sprzedam renault laguna, 1.9 DCI, 2001 r, 663-689-166

BEZ POĹ&#x161;REDNIKĂ&#x201C;W

300 zĹ&#x201A;

Kre-143

KREDYT SAMOCHODOWY

www.karta-pojazdu.com.pl Dla pierwszych rejestracji w Polsce w okresie:

1 maja 2004 â&#x20AC;&#x201C; 1 kwietnia 2006

CARCAR-GROUPE Studio Urody â&#x20AC;&#x17E;Fantazjaâ&#x20AC;?

TAPICERSTWO SAMOCHODOWE

infolinia 61 285-67-67

ZWROT

formalnoĹ&#x203A;ci moĹźna zaĹ&#x201A;atwiaÄ&#x2021; we WrzeĹ&#x203A;ni

Â&#x201E; Sprzedam opel corsa 1,0 +gaz, 99 r., 118.000 km, 693-503-154 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa 1,0, 2000 r., 603-260-657 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa 1,3 CDTI, 2004 r. 509-360-133 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa, 1.2, 94 r., czerwony, 2xairbag, 3,800 zĹ&#x201A; do negocjacji, 785-103-499 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa, 1.2, 99 r., 5 drzwi, 601-986-050 Â&#x201E; Sprzedam opel meriva 2003 r, 1,7 TDI, abs, el. szyby, klimatyzacja, c.z, autoalarm, airbag, radio immobiliser, przyciemniane szyby, stan idealny, peĹ&#x201A;na dokumentacja, wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel niepalÄ&#x2026;cy, 61-4385-178, 604-855-153 Â&#x201E; Sprzedam opel vectra 98 r., kombi; mazda premacy 2000 r. 504-974-160 Â&#x201E; Sprzedam opel vectra 98 r., srebrny metalik, 602-863-330 Â&#x201E; Sprzedam opel vectra B, 98 r, 1.8, 785-322-790 Sprzedam opel vectra, 98 r, 1.6 16V, klimatyzaÂ&#x201E; cja, sedan, idealny, Ĺ&#x203A;wieĹźo sprowadzony, okazja, 793-561-923 Â&#x201E; Sprzedam opel zaďŹ ra, 2002 r, 2.0 D, bogate wyposaĹźenie, 7-osobowy, 507-078-128 Â&#x201E; Sprzedam opony pirelli P 6000, 185/60/14 z felgami 4x108, 502-740-365 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 106, 1.0, 96 r, 514-535-350 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 206, 1,4, 2004 r. gaz sekwencja, klimatyzacja, el. szyby, airbag, tel. 604-855-153 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 307 kombi, HDI, 2002 r. 691-618-460 Sa-402

www.wrzesnia.info.pl

Auto na gaz

5

ul. Chrobrego 11 tel. 693 454 341, 509 659 498 502-969-408

czynne: w Ĺ&#x203A;rodÄ&#x2122; 10.00-17.00 Â&#x201E; Sprzedam motorynkÄ&#x2122;, 669-984-413 Â&#x201E; Sprzedam na czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci wartburga z silnikiem VW, 696-791-327 Â&#x201E; Sprzedam opel astra, 1,6 gaz, 93 r., 724-270-867 Â&#x201E; Sprzedam opel astra, 99 r., 1.600 poj., gaz, 668-976-145 Â&#x201E; Sprzedam opel astra, sedan z gazem, 513-846-622

Â&#x201E; Sprzedam renault laguna, 1.9 DCI, 2004 r, granatowy metalik, stan idealny, 661-145-486 Â&#x201E; Sprzedam renault lagunÄ&#x2122;, 97 rok, 1.8 + gaz, 513-846-622 Â&#x201E; Sprzedam renault megane, rok 1998, 1.6 benzyna, 601-389-618 Â&#x201E; Sprzedam renault scenic 1,9 TD, 97 r., hak, 721-606-234 Â&#x201E; Sprzedam renault scenic, 1.9 DCI, 2000, 600-072-766 Â&#x201E; Sprzedam renault scenic, 99 r, 7.500 zĹ&#x201A;, 505-651-688 Â&#x201E; Sprzedam renault twingo, 693-333-436 Â&#x201E; Sprzedam rover 214, 96 r, 1.4, benzyna, gaz, 604-961-430 Â&#x201E; Sprzedam scenic 98, 2,0 benz. + gaz, przebieg 160.000, bogate wyposaĹźenie, 11.500 do negocjacji, 503-099-538 Â&#x201E; Sprzedam seat cordoba, 1.6 benzyna, 1994, stan bdb, cena 3800 do uzgodnienia, 661-926-087 Â&#x201E; Sprzedam seat cordoba, 96 r, 1.6 gaz, 509-836-295 Â&#x201E; Sprzedam seat leon 2006 r. bogate wyposaĹźenie, 501-868-415 Â&#x201E; Sprzedam seicento, 1.1, 692-706-771 Â&#x201E; Sprzedam skoda octavia 1,9 TDI, 99 r., 505-651-688

  NISKIE CENY

Bd-301a

ul. Warszawska 15 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61/ 640 01 01

Â&#x201E; Sprzedam fiat CC, 97 r., cena 1800 zĹ&#x201A;, 665-562-266 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at panda, 2004 r, 662-600-089 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at punto 1,1, 95 r., 500-686-580 Â&#x201E; Sprzedam fiat punto 96 r., zarejestrowany, 501-557-681 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at punto, 98 r, 1.1, benzyna, zarejestrowany, 500-665-591 Â&#x201E; Sprzedam fiat siena 1,6 HL, 98 r., stan bdb, 61-4377-870 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at siena 1998 r., gaz, 660-193-593 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at uno, 97 r., 886-407-674 Â&#x201E; Sprzedam ford escort kombi 93 r., gaz, hak, 601-504-049 Â&#x201E; Sprzedam ford ďŹ esta 1,4 TDCI, 2002/2003 r., 603-260-657 Â&#x201E; Sprzedam ford ďŹ esta 2004 r. diesel, uszkodzony, 602-863-330 Â&#x201E; Sprzedam ford fiesta, 1.4, 1995 r., benzyna +gaz, 663-087-430

Sa-273

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;

Â&#x201E; Avon, 609-938-889 Â&#x201E; Avon- dodatkowy zarobek, moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; awansu, 504-126-269 Â&#x201E; Biznesplan, 693-139-219 Â&#x201E; Dwie osoby dyspozycyjne podejmÄ&#x2026; kaĹźdÄ&#x2026; pracÄ&#x2122; - szybko, solidnie 889-551-132 Â&#x201E; Firma zatrudni do pracy we Francji kierowcÄ&#x2122; kat. C+E + uprawnienia na HDS, wymagane doĹ&#x203A;wiadczenie w zawodzie. CV prosimy przesyĹ&#x201A;aÄ&#x2021; na adres e-mail: gti.nekla@ neostrada.pl, lub na fax: 61-4386-334, kontakt tel. 61-4386-450

Â&#x201E; Mercedes 190, 2,0 benz. 91 r., 788-728-654 Â&#x201E; Opel astra, 1.6, 93 r, c.z, hak, 2000 tys.zĹ&#x201A;, 693-097-487 Â&#x201E; Opel signum, 2.2 DTI, 2004 r, kupiony w Polsce, bogate wyposaĹźenie, 602-234-245 Â&#x201E; Peugeot 306 kombi 1,6, + gaz sekwencyjny 98 r., 790-229-281

www.wrzesnia.info.pl

Sa-394

PRACA

Sa-404

14 maja 2010

  

     !"#$%&'()"*+,"-.#ZMD]GRGXO']LDĂĄNRZFyZ /%&01"2-.34-


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

TĹ UMACZENIA â&#x20AC;&#x201C; zwykĹ&#x201A;e i przysiÄ&#x2122;gĹ&#x201A;e, dokumenty samochodowe

Wszystkie jÄ&#x2122;zyki Edu-167

512-273-843

Zaprasza:

Informacja: tel. 609-370-532 WrzeĹ&#x203A;nia, Rynek 6/6, www.yamahaszkola.pl

Edu-169

* ZajÄ&#x2122;cia muzyczne dla dzieci od 4 miesiÄ&#x2026;ca Ĺźycia * Balet dla dzieci od 5 lat * Nauka na wybranym instrumencie â&#x20AC;&#x201C; dzieci od 6 lat, mĹ&#x201A;odzieĹź i doroĹ&#x203A;li

LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Â&#x201E; NIERUCHOMOĹ&#x161;CI - WWW.NIEDZWIEDZKI.COM Â&#x201E; ATRAKCYJNE MIESZKANIE 3 POKOJOWE NA SPRZEDAĹť www.niedzwiedzki.com 669-111-071 DZIAĹ KI budowlane w Psarach Polskich i NoÂ&#x201E; wym Folwarku www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; LOKALE HANDLOWE DO WYNAJÄ&#x2DC;CIA www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; LOKALE HANDLOWE DO WYNAJÄ&#x2DC;CIA www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; NIERUCHOMOĹ&#x161;CI NIEDĹšWIEDZKI UĹ ATWIAMY KUPNO, SPRZEDAĹť I WYNAJEM! WrzeĹ&#x203A;nia ul.Sienkiewicza 20/1 (Ip. nad AptekÄ&#x2026; Aspirynka) 669-111-071, 61-641-65-65 Â&#x201E; PILNIE POSZUKUJEMY MIESZKANIA 2 POKOJOWEGO GOTĂ&#x201C;WKA!!! 669-111-071 NIEDĹšWIEDZKI

LEASING BEZ BIK!!! KREDYTY GOTĂ&#x201C;WKOWE!!! tEMBPTĂ&#x2DC;C[QSPCMFNBNJX#*, 8S[FÇ´OJBVM,BMJTLB OBQS[FDJXXKB[EVEP,BVøBOEV

UFM 

Â&#x201E; MIESZKANIA WE WRZEĹ&#x161;NI NA SPRZEDAĹť JUĹť OD 108.000 zĹ&#x201A; na www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; Alpi-plus. Ok. WrzeĹ&#x203A;ni stan surowy zamkniÄ&#x2122;ty 240-300 tys. 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus. Pobiedziska piÄ&#x2122;kne pĂłĹ&#x201A; bliĹşniaka, super wykoĹ&#x201E;czony, wolny od zaraz 180/580 mkw, 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus. Poszukujemy dla klienta domu w cenie ok. 350 tys. 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus. Urokliwy dom na wsi, przy lesie w ok. Nekli, wyremontowany, gotowy do wprowadzenia. 100/5000 mkw, OKAZJA! cena 360 tys. 501-355-506 Â&#x201E; Alpi-plus. WrzeĹ&#x203A;nia, okolica domy do wprowadzenia od 340 tys, 550 tys, 700 tys. 501-355-506 Â&#x201E; Atrakcyjne oferty nieruchomoĹ&#x203A;ci na www.mezynscy-nieruchomosci.222.pl Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia kawalerka 38 mkw, 604-903-964 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal 35 mkw, piÄ&#x2122;tro - wejĹ&#x203A;cie z ulicy, Fabryczna 42, 603-786-569 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal 60 mkw centrum WrzeĹ&#x203A;ni na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; handlowÄ&#x2026; lub usĹ&#x201A;ugowÄ&#x2026;, 663-203-373 Do wynajÄ&#x2122;cia lokal na biuro lub kanceÂ&#x201E; lariÄ&#x2122; I piÄ&#x2122;tro, 100 mkw, Rynek WrzeĹ&#x203A;nia, 602-310-061 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokale 82 i 30 mkw na kaĹźdÄ&#x2026; dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gospodarczÄ&#x2026;, WrzeĹ&#x203A;nia ul. Szkolna 11, 602-310-061 Â&#x201E; Dwupokojowe do wynajÄ&#x2122;cia, tel. 510-850-759 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka Nowy Folwark, 790-300-335 po 15.00 Â&#x201E; DzieÄ&#x2021;mierĂłw sprzedaĹź domu stan surowy Apex, 604-959-082 Â&#x201E; Kawalerka 38 mkw PoznaĹ&#x201E;-Grunwald (bliskocicho), 880-879-306 Â&#x201E; Kawalerka do wynajÄ&#x2122;cia, 518-625-644 Â&#x201E; Mieszkania na sprzedaĹź juĹź od 99.000,- MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy 505-921-833 Â&#x201E; Nekielka, Kaczanowo, Chociczka dziaĹ&#x201A;ki budowlane od 40 zĹ&#x201A;/1mkw, MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy 505-921-833 Â&#x201E; NieruchomoĹ&#x203A;ci www.locum-wojciechowska.pl Â&#x201E; Nowy dom 273/942 + 80 mkw gops.garaĹźowy, WrzeĹ&#x203A;nia, 502-589-263 Â&#x201E; Pokoje do wynajÄ&#x2122;cia, 250 zĹ&#x201A;+opĹ&#x201A;aty, 507-097-799 Â&#x201E; Poszukujemy pilnie dla zdecydowanego klienta mieszkania 3-pokojowego na wynajem, blisko centrum WrzeĹ&#x203A;ni - MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy 505-921-833 Â&#x201E; PoszukujÄ&#x2122; lokalu na biuro ok. 15 mkw centrum, 608-65-32-39 Â&#x201E; PoszukujÄ&#x2122; mieszkania do wynajÄ&#x2122;cia w Pyzdrach lub okolicy, 666-197-027 Â&#x201E; Przyborki, okazja - dom 260 mkw/4967 mkw z budynkiem warsztatowym 100 mkw sprzedamy 880.000,- do negocjacji, MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy, 505-921-833 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; na pokĂłj dziewczynÄ&#x2122; pracujÄ&#x2026;cÄ&#x2026; lub uczennicÄ&#x2122; tel.609-896-349 Â&#x201E; Przyjmiemy bezpĹ&#x201A;atnie oferty sprzedaĹźy, wynajmu i zakupu nieruchomoĹ&#x203A;ci - skutecznie doradzimy i zapewnimy fachowÄ&#x2026; opiekÄ&#x2122; MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy NieruchomoĹ&#x203A;ci - WrzeĹ&#x203A;nia ul. Kaliska 6, 505-921-833 Â&#x201E; RESTAURACJA Z SALÄ&#x201E; BANKIETOWÄ&#x201E; I POKOJAMI HOTELOWYMI DO WYDZIERĹťAWIENIA www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; Sprzedam 1 ha pod zabudowÄ&#x2122; lub inwestycjÄ&#x2122;, 666-519-778 Â&#x201E; Sprzedam 2-pokojowe mieszkanie,47m2, parter, KiliĹ&#x201E;skiego, Locum 61 436 63 41, 608 608 314 Â&#x201E; Sprzedam atrakcyjnÄ&#x2026; dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122;, ul. Monte Cassino, 505-135-319

Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; lokal z meblami biurowymi, tel i internet, zaplecze sanitarne, powierzchnia 34,6 m2 508 183 593

ROLNICZE Â&#x201E; Kiszenie sianokiszonki, prasa, owijarka samozaĹ&#x201A;adowacza, tur, 661-877-823 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; sortownik do ziemniakĂłw ze stoĹ&#x201A;em przebierczym, 781-258-957, 61-2823-552 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemniaki jadalne, 781-231-552 Â&#x201E; PĹ&#x201A;ug podorywkowy 7 kupiÄ&#x2122;, 61-4352-942 Â&#x201E; Rozsiewacz nawozu amazone ZAF 603, 600 l, tabela wysiewu, waĹ&#x201A; przedĹ&#x201A;uĹźnika mocy, 1800, LÄ&#x2026;dek 609-189-662 Â&#x201E; Sprzedam 20 byczkĂłw miÄ&#x2122;snych, 668-345-262 Â&#x201E; Sprzedam 5 prosiÄ&#x2026;t, 887-603-431 Â&#x201E; Sprzedam brony 691-283-931 Â&#x201E; Sprzedam byczka, 605-555-356 Â&#x201E; Sprzedam byczki czarno-biaĹ&#x201A;e, 50-70 kg, 668-199-714 Â&#x201E; Sprzedam byczki miÄ&#x2122;sne, 61-4372-125 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik 912, 1988 rok. Tel. 886-669-598 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik C-360, siewnik poznaniak i prasÄ&#x2122; Z-224, 694-816-108 Â&#x201E; Sprzedam cielÄ&#x2122;ta do chowu, 603-216-547 Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; cielnÄ&#x2026;, Kokoszki 39 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122;, 669-364-134 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;Ăłwki cielne, 607-459-445 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E; paszowy, SÄ&#x2122;dziwojewo 50 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, 694-182-930 Â&#x201E; Sprzedam kombajn bizon ZO50, 74 r., rozsiewacz nawozu 600 kg, 792-486-296 Â&#x201E; Sprzedam kuce szetlandzkie i konia maĹ&#x201A;opolskiego, 61-4376-109 Â&#x201E; Sprzedam mleko kozie, 796-101-124 Â&#x201E; Sprzedam owies i Ĺźyto, 604-671-060 Â&#x201E; Sprzedam pĹ&#x201A;ug 3-skibowy, 783-043-552

Uwaga Rolnicy !!! tT[OVSFLSPMOJD[Z N N N tGPMJBEPTJBOPLJT[POFL "(3*'-&9J4*-0(3&4 tXPSLJSBT[MPXF JQPMJQSPQZMFOPXF tBHSFHBUZVQSBXPXF â&#x20AC;&#x17E;GRUBERâ&#x20AC;? tBHSFHBUZ VQSBXPXPTJFXOF

RĂ&#x201C;ĹťNE Â&#x201E; ArtykuĹ&#x201A;y dzieciÄ&#x2122;ce â&#x20AC;&#x17E; Majaâ&#x20AC;? wĂłzki, foteliki, odzieĹź, zabawki i inne. Nowe i uĹźywane. Atrakcyjne ceny, ul. Witkowska 2 przy szpitalu Â&#x201E; Brykiet ze sĹ&#x201A;omy zamiast drewna- idealny na rozpaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; i wodÄ&#x2122; uĹźytkowÄ&#x2026;, CieĹ&#x203A;le MaĹ&#x201A;e 14, 693-648-306 Â&#x201E; Drzwi PCV tel. 790-300-335 Â&#x201E; Emerycie przyjedĹş na wieĹ&#x203A; - woda las, spacery, 61-438-24-94 Â&#x201E; Laptopy uĹźywane w atrakcyjnych cenach gwarancja 3 miesiÄ&#x2026;ce, legalne systemy, 661-238-583 Â&#x201E; Šóşko piÄ&#x2122;trowe sprzedam, 510-152-413 Â&#x201E; MĹ&#x201A;odzieĹźowa mebloĹ&#x203A;cianka SwarzÄ&#x2122;dzkich Fabryk Mebli w okleinie sosnowej wbudowane 2 biurka i szafa odzieĹźowa, 300 zĹ&#x201A;, 61-4361-916, 602-371-992

Ceny konkurencyjne.

Mach- Pasz WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Czerniejewska 4 UFM

KoĹ&#x201A;aczkowo, ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 38 B Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 609-749-112 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 61-4384-568 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 661-982-315 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 667-342-514 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 693-542-318 Â&#x201E; Sprzedam przetrzÄ&#x2026;sarkÄ&#x2122; do siana prod. niemieckiej. Tel. 888-501-747; 787-304-540 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; HL 6011, 692-159-210 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; HL 8011, rozrzutnik obornika 1-osiowy, stan bdb, 663-771-836 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; samozbierajÄ&#x2026;cÄ&#x2026;, 781-311-973 Â&#x201E; Sprzedam pszenĹźyto, 889-849-670 Â&#x201E; Sprzedam pszenĹźyto, Ĺ&#x201A;adowacz NUJ, 61-4380-547 Â&#x201E; Sprzedam rozrzutnik obornika tandem, 6 ton, 61-4378-201 Â&#x201E; Sprzedam rozrzutnik w oryginale, 889-736-960 Â&#x201E; Sprzedam siano w kostkach i sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w balotach, 698-709-661

P.H. KONRAD 

Šóşko rehabilitacyjne Dewert

Drewniane elektryczne sterowane pilotem w dwĂłch zakresach: - w poziomie 40 - 80 cm - czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;Ä&#x2021; plecĂłw do pozycji siedzÄ&#x2026;cej 90" - czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;Ä&#x2021; nĂłg mechaniczna posiadajÄ&#x2026;ca dodatkowÄ&#x2026; funkcje Ĺ&#x201A;amanie w kolanach - max udĹşwig 150 kg

MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; sprawdzenia przed zakupem Cena: 1800 zĹ&#x201A; (do uzgodnienia) Tel: 792-184-212 Roz-636 Â&#x201E; Okno sklepowe PCV TEL. 790-300-335 Â&#x201E; Posiadam garaĹź do wynajÄ&#x2122;cia, 887-721-207 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; Ĺ&#x201A;óşko piÄ&#x2122;trowe, 513-292-710 Â&#x201E; Sprzedam akordeon weltmeister 120 i 80 nowe, 502-387-358 Â&#x201E; Sprzedam betoniarkÄ&#x2122; 150 l, 501-557-681 Â&#x201E; Sprzedam bramÄ&#x2122; ogrodzeniowÄ&#x2026;, 667-218-098 Â&#x201E; Sprzedam czarnÄ&#x2026; ziemiÄ&#x2122;, Ĺźwir i podsypkÄ&#x2122; + transport, 504-051-696 Â&#x201E; Sprzedam domek drewniany 4,5x3m, 518-104027, 668-390-304 Â&#x201E; Sprzedam domek ogrodowy, 663-305-744

 

    

   tel. 728 333 298 Â&#x201E; Sprzedam siano, przyczepkÄ&#x2122; do samochodu, 784-928-920 Â&#x201E; Sprzedam sianokiszonkÄ&#x2122; w balotach, 601-798-468 Â&#x201E; Sprzedam silnik 1.1 kw, 725-909-941 Â&#x201E; Sprzedam skuter suzuki burgman 125, 2007 r, 661-934-671 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; mieszankowÄ&#x2026; kostka, 889-893-607 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w balotach, 514-905-886 Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w balotach, 61-4385-434 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam talerzĂłwki, 1,7m, 2,4m, 691-645-321 Â&#x201E; Sprzedam tarpana 239 D, 660-878-935 Â&#x201E; Sprzedam ursus C-330, stan techniczny bardzo dobry, Tel. 697-124-430 lub 63-2759-124 Â&#x201E; Sprzedam ursus C360, stan bdb, 88 r, 696-052-961 Â&#x201E; Sprzedam warchlaki tel. 61-4385-365 Â&#x201E; Sprzedam zetor 5320, 2004 r, cyklop poznaniak, rozsiewacz nawozu amazone 600 kg, brony piÄ&#x2026;tki, radĹ&#x201A;a, 608-312-706 Â&#x201E; Sprzedam ziemiÄ&#x2122; 1.74 ha okolice Nekli, w trakcie przeksztaĹ&#x201A;cania, 609-773-367 Â&#x201E; Sprzedam zrywacz Ĺ&#x203A;cierniskowy gruber 3m, 7 Ĺ&#x201A;ap, 98 r.; cyklop 92 r., opryskiwacz pilmet 2000 l, 18m, 2000 r. agregat prÄ&#x2026;dotwĂłrczy 16 kW z silnikiem spalinowym, 604-879-835 Â&#x201E; Spr zedaĹź odchowanych kurek, 61-4382-218 Â&#x201E; Super promocja! SĂłl potasowa, polidap, 607-620-603 Â&#x201E; Trzy jaĹ&#x201A;Ăłwki z marca, Tel. 889-839-984 Â&#x201E; ZamieniÄ&#x2122; sianokoszonkÄ&#x2122; na zboĹźe i sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 691-618-504 Â&#x201E; Ziemniaki jadalne, maĹ&#x201A;e oraz paszowe i 3 tony pszenĹźyta, 605-634-240 Â&#x201E; Ziemniaki kieĹ&#x201A;kowane Lord ok. 500 kg ( 30 skrzynek) sprzedam, 509-653-123

PODARUJÄ&#x2DC; Â&#x201E; Oddam gruz, 792-486-296 Â&#x201E; Oddam w dobre rÄ&#x2122;ce czarnÄ&#x2026; suczkÄ&#x2122; jamnika, 889-842-586

Kre-162

HIPOTECZNE!!! tOB[BLVQ CVEPXÇ&#x2014; SFNPOU tQPE[BTUBXOJFSVDIPNPÇ´DJ SĂ&#x2DC;XOJFČ&#x2C6;JOOFKPTPCZ tEPXBSUPÇ´DJ OJFSVDIPNPÇ´DJ tNZ[BÂ&#x2019;BUXJBNZXT[ZTULJF GPSNBMOPÇ´DJXCBOLBDI tNPČ&#x2C6;MJXPÇ´Ç&#x17D;QPNPDZ XUSVEOZDITZUVBDKBDI tSĂ&#x2DC;XOJFČ&#x2C6;OBPÇ´XJBED[FOJF PEPDIPEBDI tCBOLPXFJQSZXBUOF

Â&#x201E; Sprzedam pojedynki do macior, ocynkowane, z demontaĹźu z Niemiec, 601-053-965 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 150 zĹ&#x201A;, Witowo 7 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 601-783-236

SZYBKIE POĹťYCZKI tz dogodnym systemem spĹ&#x201A;at tz ubezpieczeniem tz obsĹ&#x201A;ugÄ&#x2026; Klienta w domu Emeryci i renciĹ&#x203A;ci - promocje ZadzwoĹ&#x201E;: 606Â 670 336 Â&#x201E; Sprzedam garniturki chĹ&#x201A;opiÄ&#x2122;ce rozm. 116, 128 i 140, 502-553-090 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;ĂłdĹş wÄ&#x2122;dkarskÄ&#x2026; â&#x20AC;&#x153;Nortonâ&#x20AC;?, bramÄ&#x2122; z furtkÄ&#x2026; 4 x 1,12, gwoĹździarkÄ&#x2122; â&#x20AC;&#x153;Spitâ&#x20AC;?, 517-939-400 Â&#x201E; Sprzedam meble swarzÄ&#x2122;dzkie, Tel. 603-523-291 Â&#x201E; Sprzedam motor dzieciÄ&#x2122;cy, 504-083-646 Â&#x201E; Sprzedam nowÄ&#x2026; sofÄ&#x2122; 2-osobowÄ&#x2026; rozkĹ&#x201A;adanÄ&#x2026; + 2 pufy, 400 zĹ&#x201A;, 509-789-762 Â&#x201E; Sprzedam nowy piekarnik do zabudowy wirpool, cena 450 zĹ&#x201A; i meble, komody, cena 300 zĹ&#x201A;, 889-697-907, 694-457-936

NAJNIĹťSZE CENY!!! MAĹ E I DUĹťE ILOĹ&#x161;CI!!!

Roz-570

NAUKA

KREDYTY

Â&#x201E; Sprzedam atrakcyjne dziaĹ&#x201A;ki na wsi, 604-671-060 Â&#x201E; Sprzedam dom 7-pokojowy na dziaĹ&#x201A;ce 2800 mkw, 2 duĹźe garaĹźe na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, ZagĂłrĂłw, 503-332-133 Â&#x201E; Sprzedam dom na wsi o pow. 160 mkw, na dziaĹ&#x201A;ce 1100 mkw lub zamieniÄ&#x2122; na mieszkanie w bloku z dopĹ&#x201A;atÄ&#x2026;, 880-193-351 Â&#x201E; Sprzedam dom piÄ&#x2122;trowy wolnostojÄ&#x2026;cy we WrzeĹ&#x203A;ni. tel. 501 602 114 Â&#x201E; Sprzedam dom w stanie surowym 170 mkw na dziaĹ&#x201A;ce 1000 mkw na obrzeĹźach WrzeĹ&#x203A;ni, 784-954-677 Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 835 mkw (60zĹ&#x201A;/mkw) przy leÂ&#x201E; sie Psary MaĹ&#x201A;e, 61/4363-226 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 1006 mkw w Kostrzynie, 502-589-263 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 1213 mkw, Gutowo Wielkie, 783-471-337 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; Pyzdry, ul. Szybska 1496 mkw, 55 tys.zĹ&#x201A;, 600-082-890 po godz. 16 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Bierzglinku 1033 m, 95.000 zĹ&#x201A;, 602-299-380 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w SĹ&#x201A;omowie 1000 mkw, 791-151-631 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; letniskowÄ&#x2026;, zabudowanÄ&#x2026; 872 mkw (lub wynajmÄ&#x2122;), Wiekowo, 785-624-830 Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; z rozpoczÄ&#x2122;tÄ&#x2026; budowÄ&#x2026; na Ĺ oÂ&#x201E; kietka, Locum 61 436 63 41, 608 608 314 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane uzbrojone, 61-4381-327 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane w Podstolicach, 603-111-020 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki letniskowe nad j. WierzbiczaĹ&#x201E;skim 664-033-008 Â&#x201E; Sprzedam kawalerkÄ&#x2122; 28 mkw, 604-151-111, 606-956-006 Â&#x201E; Sprzedam lub wynajmÄ&#x2122; mieszkanie 65 mkw, I piÄ&#x2122;tro, 609-102-101 Â&#x201E; Sprzedam maĹ&#x201A;y dom do remontu w Kaczanowie na dziaĹ&#x201A;ce 800 mkw, cena 150 tys., 606-551-130 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 2-pokojowe, WrzeĹ&#x203A;nia, 604-390-214 Â&#x201E; SPRZEDAM MIESZKANIE 2POKOJOWE W ATRAKCYJNEJ LOKALIZACJI tel. 723-179-649 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 47 mkw 2-pokojowe na ul. Culica urzÄ&#x2026;dzone, 696-499-185 kontakt po 16.00 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 64 mkw - 3 pokojowe, WrzeĹ&#x203A;nia, 504-123-074 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 75,7 mkw, 105 tys., w Orzechowie, 787-241-523 Â&#x201E; Sprzedam TBS 80 mkw, 668-375-654 Â&#x201E; Sprzedam wiertarkÄ&#x2122; stoĹ&#x201A;owÄ&#x2026; przecinarkÄ&#x2122; BTC - 50, 505-061-084 Â&#x201E; SprzedaĹź domu KosynierĂłw 220/1240 Apex 604-959-082 Â&#x201E; SprzedaĹź domu KĂłrnik /bliĹşniak 195/380 Apex 604-959-082 Â&#x201E; SprzedaĹź restauracjo-hotel Psary Apex 604-959-082 Â&#x201E; Szeroki wybĂłr nieruchomoĹ&#x203A;ci w Poznaniu MÄ&#x2122;ĹźyĹ&#x201E;scy 505-110-269 Â&#x201E; WydzierĹźawiÄ&#x2122; grunt pod dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; (np. autokomis) w SĹ&#x201A;upcy przy trasie na Konin, Tel. 603-523-291 Â&#x201E; Wynajem 3pok./ Bierzglinek, Apex 604-959-082 Â&#x201E; Wynajem hali 900 mkw, Psary Apex 604-959-082 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; mieszkanie we WrzeĹ&#x203A;ni, 505-175-586

ĹťWIR

PIASEK - piasek osiany (sortowany 0-2mm) - piasek 0-4 mm â&#x20AC;&#x201C; na posadzki, - ostry â&#x20AC;&#x201C; na betony, - podsypka, czarna ziemia, torf, - kamyczek (róşnej granulacji)

tel. 662-600-089

KREDYTY

oferta jakiej NIGDY ie o ul. Rzeczna 1a tel. 61 437 63 78

Kre-151

Â&#x201E; Sprzedam skoda octavia, 2000 r, tanio, 668-239-936 Â&#x201E; Sprzedam skoda octavia, rok 1998, 1.6 benzyna, zielona, cena 9700, 606-551-130 Â&#x201E; Sprzedam skodÄ&#x2122; felicjÄ&#x2122;, rok 1999, 1.3, MPI, 698-623-435 Â&#x201E; Sprzedam skuter peugeot 2006 r., 602-884-610 Â&#x201E; Sprzedam skuter peugeot speed ďŹ ghter, 2003, 603-260-657 Â&#x201E; Sprzedam skuter peugeot, 2005 r, 512-300-115 Â&#x201E; Sprzedam skuter piaggio TPH 50, 1996 r. zarejestrowany, 724-134-255 Â&#x201E; Sprzedam skuter piaggio, 694-931-546 Â&#x201E; Sprzedam skuter yamaha 99 r., zarejestrowany, 501-557-681 Â&#x201E; Sprzedam suzuki maruti 800, 92 r, 61-4360-958 Sprzedam tico, 98 r, 502-256-205 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam tico, 98 r, 61-4385-135 Â&#x201E; Sprzedam uno, 95 r, 506-619-666 Â&#x201E; Sprzedam volkswagen passat kombi 1.9 TDI, 99 r., 600-629-167 Â&#x201E; Sprzedam VW golf III kombi, 1,9 TD, 93 r., srebrny metalik, c. zamek, elektryczny: szyberdach, lusterka, radio CD, 2xp.p., abs, alufelgi, 781-441-780 Â&#x201E; Sprzedam VW golf IV, 1.6, 2001 r., 506-576-600 Â&#x201E; Sprzedam VW golf IV, 2000 r, 1.9 TDI, 4/5 dzrzwi, komplet opon zimowych, waĹźne ubezpieczenie i przeglÄ&#x2026;d techniczy, stan bdb, 600-279-983 Â&#x201E; Sprzedam VW golf, 2000 r, 1.4 16V, klimatyzacja, zarejestrowany, 505-432-257 Â&#x201E; Sprzedam VW golf, 93 r., 1.8 benzyna, 61-4382-354 Â&#x201E; Sprzedam VW golfa IV, 99 r., 1.9 tdi, czarny metalik, zarejestrowany, 723-259-655 Â&#x201E; Sprzedam VW passat 1,8 benz. 99 r., salonowy, 663-764-097 Â&#x201E; Sprzedam VW passat kombi, 2001 r, 608-818-972 Â&#x201E; Sprzedam VW passat, 1.8, benzyna +gaz, 2.800 do negocjacji, 663-087-430 Â&#x201E; Sprzedam VW polo, 1.4, 99 r, bordo metalik, zarejestrowany, bezwypadkowy, 668-662-446 Â&#x201E; Sprzedam VW polo, 97 r., 1.4, 607-403-866 Â&#x201E; Sprzedam VW vento 97 r., 1,8 + gaz, 512-312-021 Â&#x201E; Tanio sprzedam ďŹ at siena, 98 r, 668-239-936 Â&#x201E; Vectra B, 1,8, 86 r., model 97, hatchback, zĹ&#x201A;oty metalik, zarejestrowany, immobiliser, c. zamek z pilotem, 2xairbag, abs, el. lusterka i szyby - przĂłd, stan bdb, 693-390-483 Â&#x201E; VW passat kombi, 1.8 benzyna, 95 r, 698-277-513 Â&#x201E; VW polo 97 r., 1,6, 5 drzwi, zarejestrowany, cena 7.100, 692-471-072 Â&#x201E; Yamaha YZF 750, 95 r., zarejestrowany, cena 6.100, 692-424-448 Â&#x201E; Sprzedam czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci do forda sierry, 604-381-253 Â&#x201E; WYJAZDY ZAGRANICÄ&#x2DC; PO SAMOCHODY, NA PLACU OK. 2500 AUT, 605ď&#x161;ş723ď&#x161;ş962

Â&#x201E; WWW.NIEDZWIEDZKI.COM Â&#x201E; AKTUALNE OFERTY NIERUCHOMOĹ&#x161;CI NA WWW.NIEDZWIEDZKI.COM Â&#x201E; KUPNO SPRZEDAĹť WYNAJEM Sienkiewicza 20, 669-111-071 www.niedzwiedzki.com Â&#x201E; KAWALERKA 36 mkw NA SPRZEDAĹť www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; MIESZKANIE 2POKOJOWE W ATRAKCYJNEJ LOKALIZACJI - SPRZEDAM tel. 601-160-285 Â&#x201E; Sprzedam dom w Biechowie, Locum 61 4366341, 608-608-314

Rol-135

MOTORYZACYJNE

www.wrzesnia.info.pl

Rol-108

14 maja 2010

Kre-171

6


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

14 maja 2010

Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw, 693-221-410 Â&#x201E; Ocieplenia, malowanie, pĹ&#x201A;ytki 606-162-098 Â&#x201E; PĹ&#x201A;ytkarstwo, 697-284-725 Usl-150

SPRZEDAĹť NAPRAWA SERWIS PRZYCZEP

Usl-058

NAPRAWA AGD

pralki, lodĂłwki, zmywarki,

 Â&#x201E; Sprzedam piec CO, 669-250-391, 61-4382-863 Â&#x201E; Sprzedam pĹ&#x201A;yty betonowe, ogrodzeniowe, 601-560-683 Â&#x201E; Sprzedam quada 110, 502-531-367 Â&#x201E; Sprzedam quada BASHA 200, 2008 r., 663-934-082 Â&#x201E; Sprzedam roczna wersalkÄ&#x2122; + 2 pufy, beĹź-pomaraĹ&#x201E;cz, 350 zĹ&#x201A;, 889-914-348 po 16.00 Â&#x201E; Sprzedam rower damski, mÄ&#x2122;ski, 606-907-216 Â&#x201E; Sprzedam sofÄ&#x2122;, Ĺ&#x201A;awÄ&#x2122; i 2 fotele, 660-487-789 Â&#x201E; Sprzedam tanio rower gĂłrski mÄ&#x2122;ski i dzieciÄ&#x2122;cy, 793-427-030 Â&#x201E; Sprzedam tuje (Brabant) wys. do 1,50, cena 15 zĹ&#x201A;, Szmaragd 20 zĹ&#x201A;. kolumna 12 zĹ&#x201A;. MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; nasadzenia, WrzeĹ&#x203A;nia - Szeroka 66, 880-242-195 Â&#x201E; Sprzedam TV 32â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 888-258-067 Â&#x201E; Sprzedam uĹźywane organy yamaha PSR 175, nowe rakiety tenisowe, 721-743-872 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek atlantic espiro stan bdb cena 300 zĹ&#x201A;, 663-098-052 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek dzieciÄ&#x2122;cy, 2-funkcyjny Inglesina Magnum, uĹźywany, stan b. dobry, cena 400 zĹ&#x201A; - gratis 2 wanienki, fotelik samochodowy, tel. 507-322-142 Â&#x201E; Wiatrowe elektrownie - zagroĹźenie dla ludzi i Ĺ&#x203A;rodowiska. Zobacz w internecie http://stopwiatrakom.eu Powiedzmy STOP budowie Farmy Wiatrowej KoĹ&#x201A;aczkowo! Â&#x201E; WyrĂłwnarko-frezarka, 800 zĹ&#x201A;, 505-039-518 Â&#x201E; Ĺťwir, czarna ziemia, podsypka, 606-297-689

USĹ UGI Â&#x201E; Budowa domĂłw, kompleksowe remonty i wykoĹ&#x201E;czenia, dekarstwo, pĹ&#x201A;ytki, itp., 692-761-618 Â&#x201E; Cyklinowanie, 607-922-490 Â&#x201E; Czyszczenie odpĹ&#x201A;ywĂłw kanalizacjnych 604-526-005 Â&#x201E; Czyszczenie pozbruku 604-526-005 Â&#x201E; Czyszczenie tapicerki meblowej, dywanĂłw agregatem i Ĺ&#x203A;rodkami czyszczÄ&#x2026;cymi Karcher 3zĹ&#x201A;/m kw 604-381-253 Â&#x201E; Czyszczenie tapicerki samochodowej, 530-753-828 Â&#x201E; Dachy od A do Z fachowo, 604-246-375 Â&#x201E; Kolorowa izolacja balkonĂłw na Ĺźywicy, 61-4367-063, 667-945-206 Â&#x201E; Kominki, 604-808-764 Â&#x201E; Kompleksowe ukĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, remonty ogĂłlnobudowlane, www. kozbruk.eu.interia.pl 606-297-689

Â&#x201E; PotnÄ&#x2122; drzewo, tanio, 787-320-673 Â&#x201E; Roboty malarskie, 691-090-573 Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie, zakĹ&#x201A;adanie paneli; potnÄ&#x2122; drzewo i skoszÄ&#x2122; trawÄ&#x2122;, 665-498-261 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie pozbruku, 665-037-171 Â&#x201E; UmyjÄ&#x2122; okna, posprzÄ&#x2026;tam starszym ludziom 604-229-540

KARCHER czyszczenie dywanĂłw i tapicerki tLBOBQBPE[Â&#x2019; tGPUFM[Â&#x2019;tEZXBO[Â&#x2019;N2 tQVGB[Â&#x2019;tBVUPPE[Â&#x2019;

tel. 698-417-556

MontaĹź instalacji elektrycznych, RTV/SAT, szybko i profesjonalnie

603-301-017

ukĹ&#x201A;adanie kostki brukowej i granitowej

IM-BRUK

MATRYMONIALNE Â&#x201E; Tylko dla paĹ&#x201E;, 721-006-471

ZWIERZÄ&#x2DC;TA Â&#x201E; Klacz siwa pogrubiana 10-letnia -sprzedam, cena ok. 6000 zĹ&#x201A;, 501-355-506 Â&#x201E; Owczarki niemieckie 15-tygodniowe, 502-668-298 Â&#x201E; Sprzedam owczarki niemieckie dĹ&#x201A;ugowĹ&#x201A;ose szczeniÄ&#x2122;ta, 661-670-716 Â&#x201E; Sprzedam TANIO szczeniaki owczarka niemieckiego 665-103-801

Â&#x201E; SERWIS KOMPUTEROWY Z DOJAZDEM, LAPTOPY NOWE UĹťYWANE AKCESORIA, NAWIGACJE, LASKOWSKIEGO 5, 695-926-796 Â&#x201E; Sprzedam komputer 696-843-236

KSERO

www.imbruk.pl Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi remontowo-wykoĹ&#x201E;czeniowe, ocieplenia budynkĂłw, Firma- sprawny remont, 600-954-632 Â&#x201E; ZakĹ&#x201A;adanie przyĹ&#x201A;Ä&#x2026;czy wodno-kanalizacyjnych, odwadnianie budynkĂłw, usĹ&#x201A;ugi mini koparkÄ&#x2026;, 507-136-745

ul. Fabryczna 39/4

Zapchana kanalizacja? Sedes, zlew, wanna?

do godz. 12:00

ModuĹ&#x201A;y pomiÄ&#x2122;dzy

ogĹ&#x201A;oszenia drobne

do godz. 17:00

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 670 98 89

PozostaĹ&#x201A;e i ogĹ&#x201A;oszenia drobne do czwartku do godz. 13:30

ZadzwoĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x201C; udroĹźnimy! tel. 602-227-666

Usl-220

KAMERA TV DO RUR!!!

na str. redakcyjne przyjmowane sÄ&#x2026; do Ĺ&#x203A;rody

QS[ZQÂ&#x2019;BUOZNQBSLJOHV 

Usl-172

www.firma-chochlik.pl

Reklamy

przyjmowane sÄ&#x2026; do Ĺ&#x203A;rody

0692-760-892

DziaĹ&#x201A;amy caĹ&#x201A;Ä&#x2026; dobÄ&#x2122;/365 dni

www.wrzesnia.info.pl

696-45-36-65, 517-22-36-53

tprojekty budowlane HPUPXF PSB[JOEZXJEVBMOF tÇ´XJBEFDUXBFOFSHF UZD[OFCVEZOLĂ&#x2DC;X tQS[FHMÇ&#x152;EZCVEZOLĂ&#x2DC;X tOBE[PSZ tJOOFVTÂ&#x2019;VHJ

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi ogĂłlnobudowlane, dachy- pokrycia dachowe, wiÄ&#x2122;Ĺşba dachowa, docieplenia budynkĂłw, murowanie od podstaw, 504-820-058

ul. Warszawska 15 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61/ 640 01 01

Dekarstwo, ciesielstwo usĹ&#x201A;ugi wod-kan, co

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi nowÄ&#x2026; koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026;, 608-522-095

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Fromborska 53 POLECA:

ZAPRASZAMY

tel. 783 015 995

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?, ul. Warszawska 15

ZAKĹ AD TAPICERSKI

Me-055

â&#x20AC;˘ instalacje wodno-kanalizacyjne C.O. i gaz â&#x20AC;˘ przydomowe oczyszczanie Ĺ&#x203A;ciekĂłw â&#x20AC;˘ baterie sĹ&#x201A;oneczne â&#x20AC;˘ roczne przeglÄ&#x2026;dy instalacji gazowych

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi budowlane, remonty, ocieplenia, elewacje, solidnie i fachowo, 606-991-372

POGOTOWIE KANALIZACYJNE

RATY

USĹ UGI HYDRAULICZNE

KOMPUTEROWE Usl-003a

2TQLGMVRQOKCTY[EGPC FQYĂ?\OQPVCÄ&#x201C;)4#6+5

61-438-36-01, 601-736-232

Usl-219

Me-078

Usl-222

/#;41$ QHGTWLG

Â&#x201E; PopoĹ&#x201A;udniami i weekendami poĹ&#x201A;oĹźÄ&#x2122; pĹ&#x201A;ytki, po szpachluje i pomaluje, zabuduje wnÄ&#x2122;trza z nidy itp., solidnie i tanio, 691-057-008 Â&#x201E; PorzÄ&#x2026;dki w ogrodach, zaniedbane doprowadzimy do stanu uĹźywalnoĹ&#x203A;ci, 889-551-132

Inn-896c

Ĺ&#x161;roda Wlkp., ul. Polna 6 61 285 22 58 603 912 660, 602 762 210

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;

Usl-117a

Sa-401

KOMPLEKSOWO Ciekawe pomysÂły, atrakcyjna cena!

0 602 646 590

SPRZEDAĹť CZÄ&#x2DC;Ĺ&#x161;CI %013;:$;&1

tXZQPD[ZOLJ tOBSPČ&#x2C6;OJLJ tTPGZ tBNFSZLBOLJ tSFOPXBDKBTUBSZDI NFCMJJLS[FTFÂ&#x2019;

PRANIE DYWANĂ&#x201C;W I TAPICERKI - 61 437 62 37 - 508 067 342 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia ul. Warszawska 33 www.karcher-wrzesnia.pl

r-"8&5 r508"308:$) r10%.050$:,r10%Â&#x160;Âś%Ç&#x201A;

s/GDNGPCY[OKCT OGDNGMWEJGPPG U\CH[YPĂľMQYGICTFGTQD[ U[RKCNPKG OGDNGDKWTQYG OGDNGĂŁC\KGPMQYG s5RT\ĂľV#)&

Inn-486b

Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, zakĹ&#x201A;adanie paneli podĹ&#x201A;Ăłg, szlifowanie, klejenie pĹ&#x201A;ytek, wykoĹ&#x201E;czenia Ĺ&#x201A;azienek, 604-717-556

www.wrzesnia.info.pl

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny ARD, 608-330-529 Â&#x201E; Ĺťwir, podsypka, czarna ziemia, koparko-Ĺ&#x201A;adowarka, przygotowanie terenu pod budowÄ&#x2122;, prace ziemne, wywĂłz gruzu, montaĹź szamb ekologicznych, 606-297-689

7


8

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

14 maja 2010

www.wrzesnia.info.pl

ZATRUDNIMY OSOBY

DO PRACY BIUROWEJ PRZY TELEFONIE -VCJT[LPOUBLU[MVEĆ&#x2018;NJ

5XĂ&#x2DC;KXJFLOJFNB[OBD[FOJB %PÂ&#x2019;Ĺ&#x2022;D[EPOBTXF8S[FĹžOJ

tEPHPEOFHPE[JOZQSBDZ tCBSE[PBUSBLDZKOFXBSVOLJmOBOTPXF Pra-972

SpĂłĹ&#x201A;dzielnia kĂłĹ&#x201A;ek Rolniczych w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu

*âĂ?:1Â&#x2013;.6,Ă&#x2C6;*2:Â&#x2013; .6,Ă&#x2C6;*2:(*2

ul. PaĹ&#x201A;czyĹ&#x201E;ska 7

zatrudni pracownika

Wymagania:

NLONXOHWQLH GR¹ZLDGF]HQLH]DZRGRZH NVLrJRZR¹ÞNDGU\ GREUD]QDMRPR¹Þ Mr]\NDDQJLHOVNLHJR ZDUXQHNNRQLHF]Q\ 

diagnosta

'RNXPHQW\ SRGDQLH&9

SURVLP\VNĂŁDGDĂžZUHGDNFML:: ]GRSLVNLHP.VLrJRZ\)+ OXESU]HV\ĂŁDĂžSRF]WĂąHOHNWURQLF]QĂą QDDGUHVSUDFD#ILWWFRPSO

informacje â&#x20AC;&#x201C; biuro ksiÄ&#x2122;gowoĹ&#x203A;ci SpĂłĹ&#x201A;dzielni w godz. 8:00-16:00 tel. 61/438-34-16

na stacji kontroli pojazdĂłw

FABRYKA WSPORNIKĂ&#x201C;W EUR â&#x20AC;&#x17E;NEPAâ&#x20AC;? Sp. z o.o. Otoczna 43, 62-302 WÄ&#x2122;gierki tel. 61 633-47-34

Zatrudni:

Inspektora BHP z uprawnieniami

na 1/2 etatu Oferty prosimy przesyĹ&#x201A;aÄ&#x2021; na adres firmy oraz e-mail: nepa@post.pl w terminie 7 dni od daty ukazania siÄ&#x2122; ogĹ&#x201A;oszenia. Pra-975

Zapraszamy do naszego BIURA OGĹ OSZEĹ&#x192;, WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Warszawska 15 Maria KosiĹ&#x201E;ska tel. 501-677-718, e-mail: m.kosinska@wrzesnia.info.pl

Artur Mokracki tel. 501-677-818, 608-689-207, e-mail: a.mokracki@wrzesnia.info.pl

plakatĂłw A3 tel. 0-61 437 49 57 W 2 GODZINY

*

       

240 z

KRISPOL Sp. z o.o. - producent z branĹźy budowlanej o ugruntowanej pozycji w Polsce i zasiÄ&#x2122;gu miÄ&#x2122;dzynarodowym, do swojej siedziby w okolicach WrzeĹ&#x203A;ni

* z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT

poszukuje kandydatĂłw na stanowisko:

WydzierĹźawiÄ&#x2122; lub sprzedam

WydzierĹźawiÄ&#x2122;:

BRYGADZISTA

budynek hotelowy

tpomieszczenie warsztatowo â&#x20AC;&#x201C; magazynowe ok. 150 m2

11.06.2010

Oddam w dzierĹźawÄ&#x2122; halÄ&#x2122; na warsztat lub magazyn o pow. ok 500 m2

Pra-974

)LUPDKDQGORZD]VLHG]LEĂą ZH:U]HÂąQL]DWUXGQLRG]DUD]

Pra-973

11 czerwca 2010 roku w â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ciach WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;? ukaĹźe siÄ&#x2122; kolejny specjalny dodatek zatytuĹ&#x201A;owany â&#x20AC;&#x17E;Twoje Cztery KÄ&#x2026;tyâ&#x20AC;?, ktĂłry bÄ&#x2122;dzie raportem na temat bardzo silnej w naszym powiecie branĹźy budowlanej, remontowej i z zakresu urzÄ&#x2026;dzania wnÄ&#x2122;trz. PrzygotowujÄ&#x2026;c ten dodatek, chcemy naszym Czytelnikom daÄ&#x2021; kompendium wiedzy na temat najwiÄ&#x2122;kszych i najwaĹźniejszych firm zwiÄ&#x2026;zanych z tÄ&#x2026; dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026;, pracujÄ&#x2026;cych w powiecie wrzesiĹ&#x201E;skim i w najbliĹźszej okolicy: od hurtowni materiaĹ&#x201A;Ăłw budowlanych, po specjalistyczne zakĹ&#x201A;ady usĹ&#x201A;ugowe, sklepy, producentĂłw materiaĹ&#x201A;Ăłw i elementĂłw wykorzystywanych w budownictwie, developerĂłw, ubezpieczalnie, instytucje finansowe i inne.

Osoby zainteresowane prosimy o telefon 501-614-370 01 61 lub e-mail: biuro-aplikacje@wp.pl Pra-947

Szanowni PaĹ&#x201E;stwo!

(20 pokoi)

(22x23x6) cena do uzgodnienia

+ restauracjÄ&#x2122; z barem na dziaĹ&#x201A;ce 4.000 m2

DziaĹ&#x201A;kowcĂłw 9, WrzeĹ&#x203A;nia tel 889-853-540

ul. DziaĹ&#x201A;kowcĂłw 9, WrzeĹ&#x203A;nia tel 889-853-540

tCJVSBPLN2 8S[FÇ´OJB VM%[JBÂ&#x2019;LPXDĂ&#x2DC;X UFM

GĹ&#x201A;Ăłwne zadania: t[BS[Ç&#x152;E[BOJFQPEMFHÂ&#x2019;ZN[FTQPÂ&#x2019;FNJKFHPFGFLUZXOF motywowanie t[BQFXOJFOJFUFSNJOPXFKSFBMJ[BDKJ[MFDFÇŠQSPEVLDZKOZDI oraz przestrzegania standardĂłw jakoĹ&#x203A;ciowych tPQSBDPXZXBOJF QSPQPOPXBOJFPSB[XESBČ&#x2C6;BOJFVTQSBXOJFÇŠ JSP[XJÇ&#x152;[BÇŠQPEOPT[Ç&#x152;DZDIKBLPÇ´DJJXZEBKOPÇ´Ç&#x17D;QSPEVLDKJ

Wymagania: t8ZLT[UBÂ&#x2019;DFOJFXZČ&#x2C6;T[FUFDIOJD[OF t%PÇ´XJBED[FOJFXLJFSPXBOJV[FTQPÂ&#x2019;BNJQSBDPXOJD[ZNJ t%PCSBPSHBOJ[BDKBQSBDZ t6NJFKÇ&#x2014;UOPÇ´Ç&#x17D;NPUZXPXBOJBJXTQJFSBOJBQSBDPXOJLĂ&#x2DC;X

Osoba zatrudniona na ww. stanowisku moĹźe liczyÄ&#x2021; na: t$JFLBXÇ&#x152;JQFÂ&#x2019;OÇ&#x152;XZ[XBÇŠQSBDÇ&#x2014;XEZOBNJD[OJFSP[XJKBKÇ&#x152;DFKTJÇ&#x2014; firmie t%VČ&#x2C6;Ç&#x152;TBNPE[JFMOPÇ´Ç&#x17D;XQSPXBE[POZDIE[JBÂ&#x2019;BOJBDI t"USBLDZKOFXBSVOLJ[BUSVEOJFOJB Â 0GFSUZQSPTJNZLJFSPXBÇ&#x17D;OBBESFT Krispol Sp. z o.o. Psary MaĹ&#x201A;e, Budowlana 1, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia lub adres e-mail: l.michalski@krispol.pl Prosimy o doĹ&#x201A;Ä&#x2026;czenie klauzuli o treĹ&#x203A;ci â&#x20AC;&#x17E;WyraĹźam zgodÄ&#x2122; na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb rekrutacyjnych (zgodnie z ustawÄ&#x2026; z dn. 29.08.1997 o Ochronie Danych Osobowych, Dz.U. Nr 133 poz.883)."

Zastrzegamy sobie prawo kontaktu jedynie z wybranymi osobami.


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

' !( )(#  )* + ,#  /  ) ,#  * !   " ,  * * ! (# #  #  ! , )   "" (1  # # #  & 8!" # *1  "

#";"   ##  )  "&   #  ""  # "!&

Producent

Parafia Farna we WrzeĹ&#x203A;ni i Fundacja Dzieci WrzesiĹ&#x201E;skich

oferuje:

zapraszajÄ&#x2026; na pielgrzymko-wycieczkÄ&#x2122; do WĹ OCH

rogrodzenia betonowe rpodmurĂłwki pod siatkÄ&#x2122; rbloczki wibroprasowane rnadproĹźa rpĹ&#x201A;ytki chodnikowe, obrzeĹźa rpĹ&#x201A;yty wjazdowe aĹźurowe rpĹ&#x201A;yty drogowe rkrÄ&#x2122;gi, zwÄ&#x2122;Ĺźki, pokrywy rksztaĹ&#x201A;tki wieĹ&#x201E;cowe â&#x20AC;&#x201C; szalunkowe rtransport z HDS

W programie zwiedzanie: Wenecji, Rzymu, Watykanu, Tivoli,

termin: 11 - 19.10.2010 /9 dni/ r cena: 1.480 zĹ&#x201A; + 110 Euro

BiaĹ&#x201A;e PiÄ&#x2026;tkowo 3c, tel./fax 61 4383 194 608 406 657, 606 359 410

  " # "* ! ) !* #   "  "  *  # "*$"# )"&

ZespĂłĹ&#x201A; PieĹ&#x203A;ni i TaĹ&#x201E;ca â&#x20AC;&#x17E;ZIEMIA WRZESIĹ&#x192;SKAâ&#x20AC;? zaprasza na

KURS TAĹ&#x192;CA TOWARZYSKIEGO i weselnego Pierwsze zajÄ&#x2122;cia 17.05.2010 (poniedziaĹ&#x201A;ek) godz. 19.00 aula SzkoĹ&#x201A;y Podstawowej Nr 1 we WrzeĹ&#x203A;ni ul. Szkolna 1 (przy stadionie)

Zapisy i informacje tel. 509 779 443 lub 61 4361 159

i inne siatki zgrzewane tCSBNZtGVSULJ

"=>(%!*'?!*+%,!*+<"(!+5(!5!@,$BH>&

Roz-629

Castel Gandolfo, AsyĹźu, Monte Cassino, Florencji, Werony. BliĹźsze informacje moĹźna uzyskaÄ&#x2021; u ks. RafaĹ&#x201A;a PÄ&#x2122;chorzewskiego w parafii Farnej lub w kaĹźdy czwartek w godz. 16.30 â&#x20AC;&#x201C; 18.00 w siedzibie Fundacji Dzieci WrzesiĹ&#x201E;skich przy ul. Szkolnej 12 oraz pod numerem telefonu: 508 170 333.

Roz-634

        ! --&:&-& ;&:&-& "  # " $   % '+/"!<<'*"5'",*+/"$%!("&

9

www.wrzesnia.info.pl

Edu-100

APEL 5' !+,"6(7*8'*!"/$+!6+,!9'

Bd-306

14 maja 2010

Produkcja â&#x20AC;&#x201C; Kaczanowo 508-088-662, 061/ 4389-253 www.stal-pol.pl

     ) ' $

Roz-579

GESCRAP POLSKA Sp. z o.o.

Jacek Nowaczyk StanisĹ&#x201A;awowo 15, 601-759-243

Inn-397g

Drzewa i krzewy iglaste, liĹ&#x203A;ciaste. Róşe w wielu odmianach. Tuje brabant 2 m na ĹźywopĹ&#x201A;oty oraz inne

Nowo otwarty punkt

SKUPU ZĹ OMU oferuje atrakcyjne ceny Pte ot

Roz-505

Poleca:

l. oo 4, 62-300 ze tel. 61 633-47-42, 602-394-861

t1SBDVKFT[XJOTUZUVDKJQPNBHBKÇ&#x152;DFKPTPCPN[BHSPČ&#x2C6;POZNXZLMVD[FOJFNTQPÂ&#x2019;FD[OZN t$IDFT[ BCZQPNPD5XPKFKJOTUZUVDKJCZÂ&#x2019;BKFT[D[FCBSE[JFKTLVUFD[OB t8JFT[ Č&#x2C6;FXPLPMJDZE[JBÂ&#x2019;BKÇ&#x152;JOOF QPEPCOFJOTUZUVDKF 

NawiÄ&#x2026;Ĺź wspĂłĹ&#x201A;pracÄ&#x2122;! WeĹş udziaĹ&#x201A; w konferencji na temat partnerstwa publiczno-spoĹ&#x201A;ecznego!

,POGFSFODKBQOPartnerstwo publiczno-spoĹ&#x201A;eczne. POLECAM! PECÇ&#x2014;E[JFTJÇ&#x2014;20 majaXHPE[10.00-14.00 XSali Konferencyjnej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we WrzeĹ&#x203A;ni QS[ZVM8PKTLB1PMTLJFHP 

t8*Ć&#x2013;Ç&#x2021;#Ć&#x2013;%"$)08Ć&#x2039;  t5"3$*$Ć&#x2013;  tÂ&#x152;"5:  t#0";&3*Ć&#x2013;10%#*5,08Ć&#x2039;  t%3&8/0,0.*/,08&  t#3:,*&5404/08: tel./fax 61 438-45-14   

Usl-196

W programie przedstawione zostanÄ&#x2026; m.in. takie zagadnienia jak: tQBSUOFSTUXPQVCMJD[OPoTQPÂ&#x2019;FD[OFJKFHPSPMBXE[JBÂ&#x2019;BOJBDIQPNPDZTQPÂ&#x2019;FD[OFK tQS[ZLÂ&#x2019;BEZLPOLSFUOZDISFBMJ[PXBOZDIQBSUOFSTLJDIE[JBÂ&#x2019;BÇŠ tOBS[Ç&#x2014;E[JBSFBMJ[BDKJE[JBÂ&#x2019;BÇŠXQBSUOFSTUXJF %[JÇ&#x2014;LJEPĂśOBOTPXBOJV[FÇ´SPELĂ&#x2DC;X6OJJ&VSPQFKTLJFKXSBNBDI&VSPQFKTLJFHP'VOEVT[V 4QPÂ&#x2019;FD[OFHPudziaĹ&#x201A; w konferencji jest bezpĹ&#x201A;atny 1FÂ&#x2019;FOQSPHSBNLPOGFSFODKJPSB[X[Ă&#x2DC;S[HÂ&#x2019;PT[FOJBEPTUÇ&#x2014;QOFOBTUSPOJF www.partnerstwo.info.pl

Serdecznie zapraszamy do udziaĹ&#x201A;u!

Roz-620

TARTAK OFERUJE:


10

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

14 maja 2010

www.wrzesnia.info.pl

OKNA â&#x20AC;˘ DRZWI â&#x20AC;˘ FASADY Z PVC I ALUMINIUM FORIS - OKNA PVC BEZ OĹ OWIU PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY

Bd-219a

ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 16, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia PN-PT 8.00-16.30, SO 9.00-13.00 tel./fax: 061/436-70-44, 0 507 029 437

MIESZKAJ ZDROWO!!! Bd-217a

DRAGON

OKNA DRZWI ROLETY BRAMY

Meble Kuchenne na wymiar

ul. Warszawska 27a

tel. 061 640-18-83

AGD do zabudowy Roz-576b

PRO

tel. (061) 435-08-21

atrakcyjne ceny â&#x20AC;˘ krĂłtkie terminy

czynne pn-pt 10.00-17.00; sob. 10.00-14.00

OKNA MOCJA

WrzeĹ&#x203A;nia ul. KiliĹ&#x201E;skiego 11

DRZWI PARAPETY art. metalowe, narzÄ&#x2122;dzia BiaĹ&#x201A;Ä&#x2122;Ĺźyce 55, 604 417 553

HYDRAULIK Wrze!nia ul. Przemysowa 1 tel./fax (061)4364846

wizytĂłwek tel. 0-61 437 49 57

Sklep Instalacyjny

Technika grzewcza i sanitarna Doradztwo â&#x20AC;&#x201C; sprzeda koty olejowe, gazowe instalacje z miedzi i tworzyw sztucznych grzejniki aluminiowe, pytowe, azienkowe wodomierze mieszkaniowe O zbiorniki na olej W wkady kominowe ze stali szlachetnej ST W kanalizacja sanitarna NA O armatura wodocigowa YK ceramika sanitarna W przydomowe oczyszczalnie ciekĂłw kinety kanalizacyjne

Wrzenia * ul. Fromborska 18

20 z

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT

0,/"t%3;8*t8*53:/:;1$8 8S[FÇ´OJB VM1JBTUĂ&#x2DC;X UFM XXXTVQFSUIFSNQM FNBJMTVQFS!TVQFSUIFSNQM

SPRZEDA HURTOWA I DETALICZNA

Oferujemy korzystne warunki wspĂłpracy oraz atrakcyjne ceny Zapraszamy pon. pt. 7.00-16.00, sob. 7.00-13.00

Bd-164f

 

Me-077

Bd-308MEBLE SOSNOWE t MATERACE

Paczkowo

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. SĹ&#x201A;owackiego 32 WejĹ&#x203A;cie od Chrobrego (pawilony) www.sklep-sosenka.pl tel. 61-436-51-69

#$% & ' *+!/;; < '!*!; =" # #"# # 

 

.04,*5*&3:t30-&5:t30-&5,*

ROLETY

zewnĂŞtrzne, wewnĂŞtrzne

ALUZJE poziome pionowe

Nasza oferta:

0,/"r%3;8*r1$7*"-6.*/*6.

Siatki na owady

Z.U.H. ul. Ciszaka 35 tel. 061 43-65-497; 0510-272-212

Bd-297

e-mail: nowbudprim@nowbudprim.pl

tPLOBJES[XJ17$CF[PÂ&#x2019;PXJPXZTZTUFN'PSJT tPLOB ES[XJPSB[GBTBEZBMVNJOJPXFXTZTUFNBDI 1PO[JP "MVQSPG tSPMFUZ[FXOÇ&#x2014;US[OFTZTUFN"MVQSPG #FDMFWFS tSPMFUZXFXOÇ&#x2014;US[OFNBUFSJBÂ&#x2019;PXFĂśOF[KB tQBSBQFUZXFXOÇ&#x2014;US[OF[LPOHMPNFSBUV NEG QDW ESFXOP QPTUGPSNJOHV tQBSBQFUZ[FXOÇ&#x2014;US[OF[BMVNJOJVN TUBMJ tCSBNZHBSBČ&#x2C6;PXFTFHNFOUPXF VDIZMOF tNPTLJUJFSZ tPLOBJOXFOUBSTLJF


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

14 maja 2010

Sklep z WYPOSAÂŻENIEM ÂŁAZIENEK

WYPRZEDAĹť

WRZEĹ&#x2019;NIA, ul. Kaliska 30 pn.-pt. 9.30-17.30, sb. 9.30-13.00 Skl-217r

kabin i brodzikĂłw z EKSPOZYCJI

od 1 czerwca sklep przeniesiony na ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 12

Biuro Podróşy i UbezpieczeĹ&#x201E; GROMADA WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Opieszyn 8 tel. (61) 436-16-42, kom. 609-896-349

WEEKENDY 2010 Zew-305

WILNO - TROKI

SpĂłjrz w moje oczy...

Radni Powiatowi

a teraz zamĂłw wizytĂłwkÄ&#x2122; internetowÄ&#x2026;

St. Oliwa i WĹ&#x201A;. Podzerek

2-6 czerwca 2010

WIELKA PROMOCJA TRĂ&#x201C;JMIASTO 18-20 czerwca 2010

280 zĹ&#x201A;

USTKA 19-23 lipca 2010 23-25 lipca 2010

w biurze PosĹ&#x201A;a Zb. Dolaty

650 zĹ&#x201A;

449 zĹ&#x201A; 290 zĹ&#x201A;

NIECHORZE 25-28 lipca 2010 315 zĹ&#x201A; 7-11 sierpnia 2010 388 zĹ&#x201A; 12-15 sierpnia 2010 315 zĹ&#x201A;

ww-117

(nad aptekÄ&#x2026; koĹ&#x201A;o Biedronki)

peĹ&#x201A;niÄ&#x2026; dyĹźur w kaĹźdÄ&#x2026; Ĺ&#x203A;rodÄ&#x2122; w godz. 15.00-17.00 ZAPRASZAMY Roz-638

juĹź od 500 zĹ&#x201A;

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, Warszawska 15 tel. 512-140-464, portal@wrzesnia.info.pl

KRAKĂ&#x201C;W - ZAKOPANE 26-29 sierpnia 2010

365 zĹ&#x201A;

UBEZPIECZENIA OC, AC, MAJÄ&#x201E;TKOWE 10 FIRM DO WYBORU

ZespĂłĹ&#x201A; SzkĂłĹ&#x201A;

Edu-156

DOGODNY PARKING OBOK BIEDRONKI

Stowarzyszenia OĹ&#x203A;wiatowcĂłw Polskich we WrzeĹ&#x203A;ni

PRZYJMUJE KANDYDATĂ&#x201C;W do szkĂłĹ&#x201A; zaocznych na rok szkolny 2010/2011

SZKOĹ Y PONADGIMNAZJALNE t-*$&6.0(Âť-/0,4;5"Â&#x152;$Ć&#x2039;$& QPHJNOB[KVN oMBUB t6;61&Â&#x152;/*"+Ć&#x2039;$&-*$&6.0(Âť-/0,4;5"Â&#x152;$Ć&#x2039;$& QPT[LPMF[BXPEPXFK oMBUB

SZKOĹ Y POLICEALNE t10-*$&"-/&456%*6.,04.&5:$;/&oMBUB t10-*$&"-/&456%*6.30-/*$;&oMBUB t10-*$&"-/&456%*6.#&;1*&$;&ĆŠ458"*)*(*&/:13"$: SPLV

;HÂ&#x2019;PT[FOJBJJOGPSNBDKFX4FLSFUBSJBDJFT[LPÂ&#x2019;ZD[ZOOZN PEQPOJFE[JBÂ&#x2019;LVEPQJÇ&#x152;ULVXHPE[PE00EP00 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Kaliska 2 bl.B, tel. 61 4363 304 www.zssop.ovh.org

Roz-635

U NAS NAJTANIEJ

www.wrzesnia.info.pl

11


12

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

14 maja 2010

www.wrzesnia.info.pl

Lek-249b

GABINET STOMATOLOGICZNY, ul. HARCERSKA 10 Lek. stom. Ewa Thomas- Zaremba

Oferujemy: â&#x20AC;˘ bezpatne przeglÄ&#x2026;dy i porady â&#x20AC;˘ bezbolesne leczenie zachowawcze w miĹ&#x201A;ej atmosferze â&#x20AC;˘ stomatologia estetyczna â&#x20AC;˘ wybielanie zÄ&#x2122;bĂłw w 30 min. - PROMOCJA! â&#x20AC;˘ uzupeĹ&#x201A;nienia protetyczne (korony porcelanowe, mosty, protezy) â&#x20AC;˘ chirurgia

Gabinet czynny od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku w godz. 9.00-17.00 MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; rejestracji telefonicznej

tel. 061-4363-533

5=8¢3$/(1,( :0,187 Roz-275a

-(67(k$/(5*,.,(0 32.21$-$/(5*,ÂŚ tNFUPEBCJPSF[POBOTV BQBSBU#*$0. tUFSBQJBCF[CPMFTOBJCF[JOXB[ZKOB tFMJNJOBDKBHÂ&#x2019;PEVOJLPUZOPXFHP tUFTUZBMFSHJD[OFJUFSBQJBPED[VMFOJPXB tSFXFMBDZKOBTLVUFD[OPĹžĹ&#x2014;EP *OGPSNBDKBJ[BQJTZ tel. 061/426 49 36

tel. kom. 509 433 043

Obwieszczenie Starosty WrzesiĹ&#x201E;skiego

wizytĂłwek tel. 0-61 437 49 57

Na podstawie art. 11d ust.  5 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003  r. o szczegĂłlnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie drĂłg publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r., nr 193, poz. 1194 ze zm.) oraz art.  49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960  r. Kodeks postÄ&#x2122;powania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2000 r., nr 98, poz. 1071 ze zm.) zawiadamiam

Wrzenia * ul. Fromborska 18

20 z

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT

Ĺźe w dniu 11 marca 2010 r. zostaĹ&#x201A;o wszczÄ&#x2122;te na ĹźÄ&#x2026;danie Gminy WrzeĹ&#x203A;nia postÄ&#x2122;powanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizacjÄ&#x2122; inwestycji drogowej polegajÄ&#x2026;cej na przebudowie i rozbudowie drogi gminnej obejmujÄ&#x2026;cÄ&#x2026; budowÄ&#x2122; chodnika i przebudowÄ&#x2122; czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci zjazdĂłw, na dziaĹ&#x201A;kach nr ewid.: 337/1, 341/68, 341/33 i 341/15, obrÄ&#x2122;b WrzeĹ&#x203A;nia oraz nr ewid. 100/5, 99, 112, 64/3, obrÄ&#x2122;b Przyborki. Z aktami sprawy zapoznaÄ&#x2021; siÄ&#x2122; moĹźna w Wydziale Administracji Architektoniczno  â&#x20AC;&#x201C; Budowlanej Starostwa Powiatowego we WrzeĹ&#x203A;ni, pokĂłj nr 2 â&#x20AC;&#x201C; w godzinach urzÄ&#x2122;dowania. Uwagi i wnioski w niniejszej sprawie skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; moĹźna w terminie 14 dni od daty publicznego ogĹ&#x201A;oszenia, tj. do 28.05.2010 r., pisemnie na adres Starostwa Powiatowego we WrzeĹ&#x203A;ni, ul.  Chopina 10, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia lub ustnie do protokoĹ&#x201A;u w Wydziale Administracji Architektoniczno-Budowlanej, pok. nr 2.

  \  ]\ 

^!'/"<$/")"*'H!$X!(H!6+,!# !+/ !,!!!(_!H#B+/">H# (!'>H!/%>H$5'*!(!%H& 5<'"5%"/+,$/(!<'H"9"%$5!'H*7=>(_ 5'%9%!*'(!"(_#/",!(_B",` X7% ,@9'+)$<"# (_''X> +("# X7% 9)'*># <'+/ <'+/"/># (_''X> '($# 9$># (>+/># H!@!",!# (_''X> <)$(# ,# $,)"5$ /"*!9'# *!(# H!9> !*!%!>(_#!*>H!!'>(_/$/"B& "<!"<'%9""/>5!'*>H(>,%$"X!97*#X'/",! +>+/H<'*"%"'+![9"?"B%<+$%/"/>&

OFERTA KREDYTĂ&#x201C;W BANKOWYCH

Studio Zgrabnej Sylwetki Pierwsza wizyta poÂłowa ceny!

Kre-155

! $  " #$ ! & &

!"$   !" "   " !"#$#&&"& " !' 

! # "" # !  

k do 50arnety % TAN

 

 

IEJ

!"# $ !& "$#&&"& ( !""$ " #( ! & ( !   

( ! ' # 

Roz-470

ZAPRASZA Wreia, $%& Le9ii Wresi6skieB ., te%& - . - .4

PowstaĂącĂłw Wlkp.14 tel. 61-4350-025

ROLLEN !"#$$ # % # 

PeÂłen wybĂłr Atrakcyjne ceny

W ofercie dodatkowo posiadamy: p$kt op)at $Xepieceia kom$ika cyBe, maB[tkowe, itp&

()* &+, ,% -#/""0

&%!+"&$

Psary MaĹ&#x201A;e, ul. Budowlana 10 tel. 061 436-77-70, tel. kom 0508-100-008 fax. 061 436-03-26 termel@termel-sc.com.pl www.termel-sc.com.pl

OGRODZENIA PANELOWE FIRMY

NOWA, LEPSZA

     ! "# $

Roz-534

PLAST

    !"#!$#!% !&' Roz-238a

Niniejsze obwieszczenie stanowi dopeĹ&#x201A;nienie obowiÄ&#x2026;zku wynikajÄ&#x2026;cego z art. 10 ustawy Kodeks postÄ&#x2122;powania administracyjnego. Roz-639

Solarium

%& 

!  

!ul. SÂłowackiego 10, tel. 61 4376-244 !ul. ÂŻwirki i Wigury 1, tel. 61 4350-033 !ul. PowstaĂącĂłw Wlkp. 14, tel. 61 4350-025


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

ul. Culica 2d/26 tel. 061 4366-328, 0608-590-821 czynna: pn. 16.00-18.30 Ĺ&#x203A;roda, piÄ&#x2026;tek, sobota 9.00-12.00 czw. 10.00-14.00, 16.00-18.30

GABINET STOMATOLOGICZNY

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Fromborska 27

PORADNIA ORTODONTYCZNA

lek. stom. ogĂłlnej

lek. med. Henryk GĂłrniak

Zofia GĹ&#x201A;adych

PAWEÂŁ KRUPKA

Specjalista pediatra chirurg dzieciÄ&#x2122;cy

 !  " !  # $  % W  

Gabinet Lekarski

WRZEĹ&#x2019;NIA ul. LAZUROWA 2 tel. 061 436-35-66,

PROTEZY EXPRESOWE NAPRAWY PROTEZ, SZYNY DO WYBIELANIA ZÄ&#x2DC;BĂ&#x201C;W

PrzyjÄ&#x2122;cia codziennie po uzgodnieniu telefonicznym.

Os. LipĂłwka

pn, wt, czw, pt 1500â&#x20AC;&#x201C;1900

61 4362 989, 603 561 420

Poradnia Medycyny Pracy

lek. dent. Halina Olejniczak-Wiszniewska

Lek-227

przyjmuje pn., wt., czw. 15.00-21.00, w soboty po uzgodnieniu

lek. dent. Piotr Wiszniewski przyjmuje w Ĺ&#x203A;rody 15.00-21.00

* badania wszystkich grup zawodowych * bezpatne badania uczniĂłw i studentĂłw * badania kierowcĂłw zawodowych i amatorĂłw * peen zakres bada w jednym miejscu * wykonujemy badania w zakadach pracy Poradnia czynna pn. - czw. 7.00 - 14.30, w pt. do 13.30

WrzeĹ&#x203A;nia, Plac Ĺ&#x161;w. StanisĹ&#x201A;awa 1 (wejĹ&#x203A;cie obok Veritasu w podwĂłrze)

tel. 0602-830-899 PeĹ&#x201A;en zakres usĹ&#x201A;ug: nowoczesne, precyzyjne leczenie kanaĹ&#x201A;owe przy uĹźyciu mikroskopu KAPS oraz wypeĹ&#x201A;nianie kanaĹ&#x201A;Ăłw metodÄ&#x2026; termicznÄ&#x2026;, leczenie dorosĹ&#x201A;ych i dzieci; protetyka: korony, mosty, protezy ruchome; piaskowanie zÄ&#x2122;bĂłw; leczenie chorĂłb przyzÄ&#x2122;bia; chirurgia, implanty, wĹ&#x201A;asne RTG cyfrowe PACJENCI Z DOLEGLIWOĹ&#x161;CIAMI BĂ&#x201C;LOWYMI PRZYJMOWANI BEZ WCZEĹ&#x161;NIEJSZEJ REJESTRACJI

Gabinet Leczenia Nerwic

SPECJALISTYCZNE CENTRUM STOMATOLOGICZNE

â&#x20AC;&#x17E;HIPOKRATESâ&#x20AC;? Monika & Marcin Borowicz

Waldemar KieÂłczewski

Zapraszamy od poniedzia³ku do pištku w godzinach 9-21

Sienkiewicza 12 WrzeĹ&#x201C;nia pt. 15.00-16.00

Wykonujemy nastêpujšce zabiegi:

PROTETYKA EXPRES

NAPRAWA I WYKONYWANIE PROTEZ ZĂ&#x160;BOWYCH WARSZAWSKA 24 (naprzeciw szpitala)

LASER DIODOWY MEDIO STAR

NOWOĹ&#x161;Ä&#x2020;!!! LASER VARILITE

Lek-221

Lek-229a

(od pon. do pt.) 061 436-72-48 lub 507-117-063

Lek. med. JOANNA MICHALSKA

OKULISTYKA

SPECJALISTA NEUROLOG

Specjalista ChorĂłb Oczu Klaudia StefaĹ&#x201E;ska-GĂłral

- neurologia dzieciĂŞca - neurologia dorosÂłych

NFZ pon. 13â °â °â&#x20AC;&#x201C;17â °â °, Ĺ&#x203A;r. 9â °â °â&#x20AC;&#x201C;13â °â ° GABINET PRYWATNY

REJESTRACJA TELEFONICZNA: 061 868-94-29, kom. 0600-107-840

Gabinet Lekarski USG â&#x20AC;&#x201C; sonda brzuszna i pochwowa

PrzyjÄ&#x2122;cia: wtorki, czwartki 15.00-17.00 ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 3, WrzeĹ&#x203A;nia 0606-312-327

tel.

POBOCNICTWO â&#x20AC;&#x201C; GINEKOLOGIA

USG: poĹ&#x201A;oĹźnicze, przezpochwowe i piersi

Katarzyna CzĂŞstochowska spec. ginekolog po o1nik WrzeĹ&#x201C;nia ul. KiliĂąskiego 4 wtorki i czwartki od 16.00 Rejestracja tel. 0602 177 154 i 4360 102

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. KiliĹ&#x201E;skiego 14

czw. 9â °â °â&#x20AC;&#x201C;13â °â °, 15â °â °â&#x20AC;&#x201C;19â °â ° pt. 9â °â °â&#x20AC;&#x201C;13â °â °, 15â °â ° â&#x20AC;&#x201C; 19â °â ° tel. (061) 436-30-44, 0600-601-035 Prywatny Gabinet Konsultacyjny

KARDIOCHIRURGICZNY Dr n.med. Piotr Buczkowski Asystent Kliniki Kardiochirurgii w Poznaniu ul. DÂługa 1/2 â&#x20AC;˘ Ocena badaĂą: koronarografii i echo-serca â&#x20AC;˘ Kwalifikacja do zabiegĂłw operacyjnych (by-passy, operacje zastawek serca) â&#x20AC;˘ Opieka pooperacyjna PrzyjĂŞcia: kaÂżda III sobota miesišca od godz. 10:00 do 12:00 Hipokrates, WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Wojska Polskiego 13 Rejestracja: codziennie 18:00-20:00 tel. O601-793-838

GABINET LEKARSKI

lek. dent. Irena PanieĹ&#x201E;ska-Tupaj

Lek. Gerard WilczyĂąski

Specjalista otolaryngolog

chirurg stomatolog tel. 601-696-800

WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Ciszaka 26

i prywatnie

przyjmuje pn. 9.00-15.00, sob. 11.00-17.00 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Prusa 5, tel. 061-4377-987

Lek-243a

lek. dent. Nina Tupaj-Grzelak tel. 792-944-752

tel. kom. 509 241 817

BEZPĹ ATNE BADANIA SĹ UCHU wtorek 13:00 - 17:00 piÄ&#x2026;tek 12:00 - 16:00 poniedziaĹ&#x201A;ek 14:00 - 18:00

8 b\g

Lek-276

WrzeĹ&#x203A;nia, Med+Reh ul. SĹ&#x201A;owackiego 42

po uzgodnieniu telefonicznym take w soboty

spec. W. Kwiatkowski

GABINET STOMATOLOGICZNY

WrzeĹ&#x203A;nia, SPECIMED ul. SĹ&#x201A;owackiego 2

Gabinet czynny od poniedzia³ku do pištku w godz. 8.00-13.00, 15.30-18.00

POĹ OĹťNICTWO I GINEKOLOGIA

ZAMYKANIE NACZYĹ&#x192; NA TWARZY I KOĹ&#x192;CZYNACH DOLNYCH, USUWANIE PRZEBARWIEĹ&#x192;, FOTOODMĹ ADZANIE Informacja, rejestracja: AMIKA, ul. PiastĂłw 16, tel. 061-4379-999

Gabinet Dermatologiczny â&#x20AC;&#x17E;PRODERMEDâ&#x20AC;? lek. dermatolog Anna Ratajczak WrzeĹ&#x201C;nia ul. WiewiĂłrowskiego 6 tel. 061 640-02-20, 0503-00-46-48

NAJSKUTECZNIEJSZY SYSTEM TRWAĹ EGO USUWANIA ZBÄ&#x2DC;DNEGO OWĹ OSIENIA

- implantacja pojedynczych zbĂłw - implantacja bezzbia - leczenie recesji dzi se - prace protetyczne na implantach - korony i mosty â&#x20AC;&#x201C; penoceramiczne, cyrkonowe, Procera - protezy cakowite i czciowe: akrylanowe, nylonowe, tytanowe - specjalistyczne leczenie kanaÂłowe przy uÂżyciu mikroskopu operacyjnego najnowszej generacji - stomatologia estetyczna: leczenie zmian prĂłchnicowych, zamania zbĂłw, przebarwie& - usuwanie kamienia nazbnego oraz osadĂłw - wybielanie zbĂłw - ekstrakcje zbĂłw - na miejscu wasna pracownia RTG

Rejestracja telefoniczna w godzinach 9.00-21.00

tel. 061 4360-365, 0506-585-086

DEPILACJA LASEROWA

62-300 WrzeĹ&#x201C;nia, ul. WaryĂąskiego 6c

Lek-235b

62-300 Wrzenia, ul. S)owackiego 2, tel. 061 436-57-40 w.24

Lek-225e

DENTHAL Gabinet Stomatologiczny

Niepubliczny Specjalistyczny ZespĂł) Opieki Zdrowotnej â&#x20AC;&#x17E;SPECIMEDâ&#x20AC;?

przyjmuje pn.-pt. (z wyjÄ&#x2026;tkiem Ĺ&#x203A;rody) 16.30-22.00

13 Lek-271

PRACOWNIA PROTETYKI STOMATOLOGICZNEJ tech. dent. Lidia Kumecka

www.wrzesnia.info.pl

Lek-268a

14 maja 2010

wtorek i czwartek 16.00 â&#x20AC;&#x201C; 17.00 rejestracja telefoniczna 061 436-51-64, 0602-664-925

LARYNGOLOG lekarz specjalista

Danuta Kowalska WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Sšdowa 6 umowa z NFZ - tel. 061 436 78 32 w poniedziaÂłki i czwartki - 14:00-18:00 we wtorki, Ĺ&#x201C;rody i pištki - 8:00-12:00 GABINET PRYWATNY WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Dšbrowskiego 8/1 wtorek 18:00 -19:00, pištek 16:00-17:00 rejestracja tel. 061 436 11 95 po 15:00

GABINET INTERNISTYCZNO-HOMEOPATYCZNY WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Paderewskiego 50a

Dr nauk medycznych DANUTA MIKOAJEWSKA Specjalista chorĂłb wewntrznych Specjalista medycyny rodzinnej Czynne pon. - czw. TYLKO PO REJESTRACJI TELEFONICZNEJ

tel.: 0-61 436 30 24


14

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

14 maja 2010

Edu-112a

OĹ&#x161;RODEK SZKOLENIA KIEROWCĂ&#x201C;W

  1 ;  '  &' #( ?" "("  " " !# ) !

Ĺ&#x203A;p. Bogdana Andrzejaka Jazdy w Poznaniu i w Koninie

tel.: 0Â 605-311-712

1 #(1 "! "*# ! 

"!" ! !!1 " ( "   # *  1 ( 

 ;  " "( " " !# ) !

www.wrzesnia.info.pl

 " # *  B "     

Ĺ&#x203A;p. Adriana Och RODZINIE 11*) #(1  #&' " %8 

#  C)# (FG 8FH>" 

Ĺ&#x203A;p. Mariana Bogusia 1 #(1 "*1 " ( " 

  # * 1  

;  # *    1 ' 8 +A >( "1  # 1(1< ! !>( "1! # 1;(1;" >" ( !

""( " "" #  

""( " "" #   *  " 

Ĺ&#x203A;p. Feliksa Olejniczaka &<  # )  1  '  #      #(1 # *"  & ( "  1 "  # *  1  

;  # * "lekarzom i <!el@9!arkom, (a)em$<er+oelo*!55z!a)$e*@/rze9oz<!/ala *erze!  ( i i > " r+z$l!$X!ak,  eXa+/!ao*!o*!(k!em$ " i #i * i #  "" i! !i! i

Ĺ&#x203A;p. Feliksa Olejniczaka 1   i 

Bd-267

Ĺ&#x203A;p. Janiny Izdebskiej â&#x20AC;˘ materiaĹ&#x201A;y budowlane i wykoĹ&#x201E;czeniowe â&#x20AC;˘ systemy dociepleĹ&#x201E; â&#x20AC;˘ sucha zabudowa wnÄ&#x2122;trz â&#x20AC;˘ farby, lakiery, impregnaty â&#x20AC;˘ narzÄ&#x2122;dzia malarskie, budowlane, ogrodnicze â&#x20AC;˘ elektronarzÄ&#x2122;dzia â&#x20AC;˘ kostka brukowa â&#x20AC;˘ instalacje sanitarne, elektryczne, hydrauliczne â&#x20AC;˘ systemy zamocowaĹ&#x201E; â&#x20AC;˘ opaĹ&#x201A; â&#x20AC;˘ pasze i koncentraty ZAPRASZAMY

pn.-pt. 7.00-17.00 sob. 7.00-14.00 Nekla, ul. Wiosny LudĂłw 2

061-4386-130, 0697-660-094

1   " ( " 

! # "!" !!! 1 

;  1  '  ""( "  " !# ) !

Ĺ&#x203A;p. Ireny Ĺ yjak

""( " "" #    <"

Ĺ&#x203A;p. Ignacego PrzewoĹşnego & #&      #(1 "*  ( "  1 "  # * 1   

/XG]LHNWyU\FKNRFKDP\]RVWDMÄ&#x2026;QD]DZV]H ER]RVWDZLOLÄ&#x17E;ODG\ZQDV]\FKVHUFDFK *   1 ; '   '  ""("  " " !# ) !  ! J*> *;K"

Ĺ&#x203A;p. Antoniego Ziobrowskiego

1 #(1 "! "* # ! "!" ! !!1 " ( " 

1 #(1 "! "*# ! "!" ! !!1 " ( " 

;  # *  1 (  

  # *  1  B 


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

14 maja 2010

www.wrzesnia.info.pl

15

GRZEGORCZYK PRIM Roz-056c

SKOTNIKI 31, 62-320 MIĹ OSĹ AW tel./fax 061 438-28-31 kom. 695-716-913 www.grzegorczyk-prim.pl

PRZYDOMOWE CIEKĂ&#x201C;W OCZYSZCZALNIE Ĺ&#x161;CIEKĂ&#x201C;W

Oferta:

rT[BNCBFLPMPHJD[OF rVTÂ?VHJLPQBSLPÂ?BEPXBSLÇ&#x2021; NJOJLPQBSLÇ&#x2021; r[CJPSOJLJOBXPEÇ&#x2019;EFT[D[PXÇ&#x2021;

DG-OKNA

Nie wynajmuj!  

KREDYTY

D8bT

Producent: - okien i drzwi z PCV - okien i drzwi z aluminium - rolet zewnetrznych

R Â&#x2026;DY

W ofercie sprzedaĹźy: - okna dachowe - parapety wewnÄ&#x2122;trzne - parapety zewnÄ&#x2122;trzne - siatki przeciw owadom

Kre-118

  ( 

UWAGA

Konsolidacja kredytĂłw

W PROMOCJI CENA BRAMY GARAĹťOWEJ 2500 X 2125 - 2.000 ZĹ NETTO

do -  )Â&#x2020;Â&#x2020;Â&#x2020;

Kre-121

 " !# "  >TUH'F8UF"  ! !SSS >;FV8W'>J F'W<>W  &C) XX   +" &PYLYXP%ML%[PQP\%LQ\%LLL

Problemy z gotĂłwkÄ&#x2026;? PĹ&#x201A;ynnoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; ďŹ nansowÄ&#x2026;? Brak zdolnoĹ&#x203A;ci kredytowej?

RYNNY

t1$7t0$:/, t$:/,5:5"/

POSTAW NA NOWOCZESNE ROZWIÄ&#x201E;ZANIA

JeĹ&#x203A;li posiadasz samochĂłd weĹş poĹźyczkÄ&#x2122; pod jego zastaw!!!

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Staszica 10, 061 4360-476

Bez zaĹ&#x203A;wiadczeĹ&#x201E; z pracy, U.S. i ZUS.

Bd-280b

Rolnicy tylko zaĹ&#x203A;wiadczenie o posiadaniu gospodarstwa. Ta i wiele innych ofert dostÄ&#x2122;pne w Biurze Kredytowym pod numerem 61 4367 620

GiÄ&#x2122;cie blach na wymiar

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Rynek 10 (w bramie)

bÂ&#x2021; \ Â&#x2026;Â&#x2021;  

Meble

Poleca:  

 

tLVDIFOOFOBXZNJBS tÂ&#x2019;B[JFOLPXF HPUPXF

t[MFXZLS[FNPXF HSBOJUPXF tT[BGZQS[FTVXOF

 !"#$%&$'"

694-880-779

Roz-637

ZAKĹ AD BETONIARSKI â&#x20AC;&#x17E;PIOTROWSCYâ&#x20AC;?

Me-083

 

 

Nekla, ul. Dworcowa 22 A, www.piotrowscy.pl tel. (0 61) 43 72 079, tel./fax (0 61) 43 86 313

#JFS[HMJOFL VM#VLPXBBETON towarowy - pompa 24 metry STROPY Teriva - dowĂłz do 50 km GRATIS BLOCZKI betonowe M-5 i M-6

Redaguje zespĂłĹ&#x201A;: Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski (redaktor naczelny), Maria KosiĹ&#x201E;ska (z-ca redaktora naczelnego). Biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: Maria KosiĹ&#x201E;ska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia Pacanowska, Marika Wojtela. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Warszawska 15, tel. 61 436 52 70, fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl, http://www.wrzesnia.info.pl SkĹ&#x201A;ad komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Anna Jakubek. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;scy, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, SzczeciĹ&#x201E;ska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, PiĹ&#x201A;a, ul. Krzywa 35. KolportaĹź: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstĂłw oraz nadawania tytu$Ăłw listom. TekstĂłw i materia$Ăłw niezamĂłwionych nie zwracamy. AnonimĂłw nie drukujemy. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? nie odpowiada za tre% reklam i og$osze&. Wzory reklam zastrze'one.

SprzedaĹź ratalna Pomiar i dostawa gratis Szybki i profesjonalny montaĹź

Jest rozwiÄ&#x2026;zanie!!!

SKLEP - ul. Malborska 15, WrzeĹ&#x203A;nia tel. 061 436 02 80

ROLETA ZEWNÄ&#x2DC;TRZNA 140 ZĹ /NETTO - 1 m2

NADPROĹťA L-19 PUSTAKI Ĺ&#x161;CIENNE ALFA OGRODZENIE BETONOWE KERAMZYT IZOLACYJNY Bd-210b

Bd-271

1+LMPPPP1%  < "" " QMP1SSS


16

14 maja 2010

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

,PUÂ?ZHB[PXF *..&3("4 r&0-045"3 [Â? r"7*0 [Â? r;&64 [Â?

3"5: 53"/410 3"5:r53"/41035r8:,0/"84580  >  ?"@#? Q+ V"?"X?#[ \ ] ^  X@#["@[

LPUÂ&#x2019;ZČ&#x2C6;FMJXOFJTUBMPXFtLPUÂ&#x2019;Z[QPEBKOJLJFN LPUÂ&#x2019;ZHB[PXF HS[FKOJLJ CPJMFSZ QPNQZ T[BNCBtQS[ZEPNPXFPD[ZT[D[BMOJFÇ´DJFLĂ&#x2DC;X [FTUBXZTPMBSOFtLBCJOZJXBOOZ

Bd-295d

 [Â?

â&#x20AC;˘ Serwis autoryzowany central telefonicznych SLICAN, PANASONIC, SIEMENS, ELMEG â&#x20AC;˘ Serwery telekomunikacyjne

â&#x20AC;˘ SERWIS GWARANCYJNY I POGWARANCYJNY

www.teletronik.info ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 56, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, tel. 061 / 437 99 10 Usl-039

USĹ UGI KSIÄ&#x2DC;GOWE - ksiÄ&#x2026;Ĺźka przychodu-rozchodu - ryczaĹ&#x201A;t - VAT

- ZUS - zwrot VAT na materiaĹ&#x201A;y budowlane

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Ciszaka 35 tel. 61 436-54 97, kom. 500-76-86-95

OGĹ OSZENIE o wszczÄ&#x2122;ciu postÄ&#x2122;powania w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U . z 2003 r. Nr 80, poz. 717 ze zmianami) UrzÄ&#x2026;d Miasta i Gminy Nekla informuje, Ĺźe na wniosek Wielkopolskiej SpĂłĹ&#x201A;ki Gazownictwa Sp. z o.o. OddziaĹ&#x201A;-ZakĹ&#x201A;ad Gazowniczy w Poznaniu, ul. Grobla 15, 61-859 PoznaĹ&#x201E; reprezentowanej przez Pana Arkadiusza ToĹ&#x203A;ka wszczÄ&#x2122;to postÄ&#x2122;powanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego polegajÄ&#x2026;cego na budowie gazociÄ&#x2026;gu Ĺ&#x203A;redniego ciĹ&#x203A;nienia na dziaĹ&#x201A;kach oznaczonych nr ewid. 690, 661/2, 634, 639 poĹ&#x201A;oĹźonych w Nekli. W zwiÄ&#x2026;zku z powyĹźszym informujemy strony postÄ&#x2122;powania, Ĺźe mogÄ&#x2026; w UrzÄ&#x2122;dzie Miasta i Gminy Nekla, ul. Dworcowa 10, pok. 14 w poniedziaĹ&#x201A;ki w godz. 8-16, w pozostaĹ&#x201A;e dni tygodnia od 7-15 zapoznaÄ&#x2021; siÄ&#x2122; z zamierzeniem inwestycyjnym oraz zgĹ&#x201A;osiÄ&#x2021; wnioski dowodowe lub ewentualne uwagi i zastrzeĹźenia w terminie 21 dni od daty ukazania siÄ&#x2122; niniejszego ogĹ&#x201A;oszenia. Burmistrz Miasta i Gminy Nekla inĹź. Roman Grychowski

Roz-633

â&#x20AC;˘ SYSTEMY TELEKOMUNIKACYJNE (Callcenter, infolinia, rejestracja rozmĂłw)

Usl-207

â&#x20AC;˘ UrzÄ&#x2026;dzenia IP, VOIP

Wiadomosci Wrzesinskie - numer 1045  

Wiadomosci Wrzesinskie

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you