Page 1

Aktualności, s. 8

Anna Zielińska chce przykuć się do ratusza. Nie ma domu

22 stycznia 2010 NR 3 (1029/XXI) INDEKS 366773

ISSN 1234-1363

CENA 2,50 zł (w tym 0% VAT)

Aktualności, s. 8

Piłka siatkowa, s. 24

Jak ci ludzie jeżdżą?! Nawet śnieżyce ich nie powstrzymują...

Krispol kontynuuje świetną passę zwycięstw

redakcja: 061 437 49 50, biuro ogłoszeń: 061 436 52 70

Weekendowy dyżur reporterów:

Iglespol zbiera rocznie kilkaset ton odpadów. Na wysypisko trafia tylko mała część. Dorota Tomaszewska

s najnisze w regionie (np. za wywóz 240-litrowego pojemnika Iglespol „kasuje” 14,21 z, a wrzesiski PUK – 15,52 z). Teoretycznie wic wszystko jest w porzdku. Do redakcji „WW” zaczy jednak dociera niepokojce informacje, które sprawiy, e postanowilimy przyjrze si dziaalnoci firmy. Iglespol funkcjonuje na wrzesiskim rynku od kilku lat. I chocia z roku na rok przybywa mu klientów, to z dokumentacji wynika, e na wysypisko do Barda trafia coraz mniej mieci. Przykadowo, w roku 2002 wywieziono tam 470 ton odpadów, a w 2008 roku – niewiele ponad 110 ton. Dlaczego? Kto powie: firma ma wasn sortowni, wic pozyskuje ze mieci surowce wtórne.. Niby tak; pytanie tylko, czy tak wysoki odzysk jest moliwy? W grudniu 2009 Wojewódzka Inspekcja Ochrony rodowiska przeprowadzia w Iglespolu kontrol. Stwierdzono dwie nieprawidowoci. Tadeusz Pupin, kierownik dziau inspekcji WIO w Poznaniu (delegatura w Koninie), informuje:

Wrzesiska firma, zajmujca si m.in. wywozem nieczystoci staych, zbiera mieci od 18 firm (w tym od wspólnot mieszkaniowych z Osiedla Krzya Grunwaldu) oraz 137 osób indywidualnych, mieszkaców gminy Wrzenia. Od 1 stycznia grono jej klientów znacznie si powikszyo; spóka wygraa przetarg na odbiór mieci z nieruchomoci komunalnych zlokalizowanych na terenie gminy Wrzenia. Trudno si dziwi temu, e Iglespol ma tylu klientów – ceny za wiadczone przez zakad usugi >>

dok. na s. 6

Prowincjonalia po raz siedemnasty

Czy we Wrześni płaci się haracze za „opiekę”? Aktualności, s. 4

Kłopoty z odśnieżaniem – ludzie dzwonią Aktualności, s. 8 Bogdan Narożny domaga się od

burmistrza interwencji w sprawie zwolnionego pracownika Fot. TOM

Gestamp zwolnił założyciela związków zawodowych. Ten oddał sprawę do sądu i zrobił unik. Nawet przed gazetą.

 Mario Eikelmann uważa, że słusznie zwolnił Damiana S. i swoich racji dowiedzie w sądzie Fot. TOM czonek rady pracowników (quasizwizku, który reprezentuje pracowników przed dyrekcj). 12 stycznia Damian S. poinformowa kierownictwo, e zakada zwizek Solidarno. Trzy dni pó niej zosta zwolniony. – Powody tego zwolnienia pojawiy si kilka tygodni przed jakkolwiek informacj dotyczc tego, e Damian chcia stworzy zwizki – zapewnia Mario Eikelmann, prezesa Gestamp Polska, który uwaa, e zaoenie zwizku to próba samoobrony S., który dowiedzia si, e ma zosta zwolniony, a teraz usiuje unika odpowiedzialnoci, chronic si pod skrzyda zwizków zawodowych.

Sprawa na pierwszy rzut oka wydaje si bulwersujca. „Dziwne jest to, e chciano od razu zwolni dyscyplinarnie zaoyciela zwizków, wynajdujc jakie bezpodstawne zarzuty” – czytamy w anonimowym mejlu przesanym do redakcji. Czy jednak sytuacja jest a tak jednoznaczna? Okazuje si, e nie. Bez trudu ustalilimy, e prób zaoenia zwizków w Gestampie podj Damian S., jeden z brygadzistów, >>

Fortuna wraca!

dok. na s. 9

Aspirant Fortuna, nasz lokalny policjant i znany bloger, który przed rokiem radził Czytelnikom w sprawach finansowych, wraca na nasze łamy! Już dziś rozpoczynamy publikację kolejnej serii jego porad, przydatnych w każdym domu. Fortuna na stronie 9 dodatku reklamowego opowiada, jak uniknąć kłopotów ze spadkiem, zwłaszcza jeśli zamiast majątku odziedziczymy długi. Zapraszamy też na blog www.fortunaradzi.pl, gdzie trwa konkurs na najciekawsze wpisy i komentarze Czytelników do zamieszczanych porad. Na autorów najlepszych wpisów czekają atrakcyjne nagrody! Blog i publikacje Fortuny powstają w ramach projektu edukacyjnego Stowarzyszenia Gazet Lokalnych dofinansowanego ze środków Narodowego Banku Polskiego. W środę we wrzesińskim Kinie „Trójka” ruszają XVII Prowincjonalia. Jak zwykle w repertuarze znajdą się filmy dokumentalne i fabularne. W tym roku laureatem nagrody honorowej festiwalu będzie Janusz Morgenstern, nestor polskich reżyserów filmowych, autor m.in. „Do widzenia do jutra” (na zdj. kadr z tego filmu zawarty w wystawie na rynku). DAI

CHCESZ ZGŁOSIĆ JAKIEŚ ZDARZENIE? DZWOŃ!

Zablokują drogę w Sokołowie – na pół godziny. W sobotę Aktualności, s. 4

Edu-140

Dokąd jadą śmieci?

Zwolnili. Za co?

501 677 751 lub 501 677 838

Święto paulinów w Biechowie i nowy parking Kościół, s. 18 Upojona kobieta po wyjściu z pijalni piwa nie mogła dojść do domu Aktualności, s. 8 W czasie ferii dzieci się nudzą, więc... zorganizowały napad. Prawdziwy Pyzdry, s. 16 Ministerstwo Sportu nie chce dać kasy na Orlika Miłosław, s. 14 www.wrzesnia.info.pl Reklama


22 stycznia 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

2 Opinie Co im zawdzięczamy? SONDA

Moim zdaniem

Maria Borowiecka, rencistka: – Pamiętam swoich dziadków bardzo dobrze. Zawsze moşna było na nich liczyć i przyjść do nich z kaşdym problemem. Nauczyłam się od nich przede wszystkim bezinteresownej miłości. Sama jako babcia teş staram się tego uczyć swoje wnuki.

zdaniem uĹźytkownikĂłw www.wrzesnia.info.pl xxl: Panie Filipie! (to do Filipa Biernata, ktĂłry pubil-

kuje „Temat tygodnia� na portalu – przyp. red.). Tego pytania to chyba Pan do końca nie przemyślał („za co kochamy swoich dziadków: za dobre obiadki, za kieszonkowe, za opiekę nad dziećmi, a moşe za to, şe po prostu są?� – przyd. red.). Jeśli jest Pan şonaty, to się spytam: za co kocha Pan şonę? Za dobre obiadki, za kieszonkowe, za opiekę nad dziećmi, za cierpliwość, za prezenty...? Czy kochać trzeba za coś? Zapraszam do dyskusji! Bonieq: Moşna kochać pomimo, ale i za coś teş moşna, prawda? Czasem ludziom wydaje się, şe miłość czy szacunek to im się naleşy „z urzędu�, „jak psu zupa�. Otóş, według mnie – nie! Na wszystko trzeba zasłuşyć. Valderama: Ja nie kłaniałem się jednemu mojemu nauczycielowi po skończeniu szkoły, bo nie zasłuşył na to. Niczego nie nauczył, a do tego był chamski i niesprawiedliwy. Jego wnuczki, mam nadzieję, kochały go, bo był ich dziadkiem.

Renata Gośka, doradca handlowy: – Nie miałam i niestety nie mam stałego kontaktu z dziadkami, więc niewiele się od nich nauczyłam. Wydaje mi się jednak, şe dziadkowie powinni uczyć swoje wnuki szacunku dla ludzi, a zwłaszcza dla ludzi starszych.

Artur Robak, sprzedawca: – Ja od swoich dziadków nauczyłem się chyba przede wszystkim szacunku dla şycia. A cała nasza rodzina zawdzięcza im bliskość. Dziadkowie potrafili łączyć nas wszystkich.

Za co kochamy babcie i dziadkĂłw?

Dariusz Nowicki, logistyk: – Dzięki moim dziadkom, a konkretnie dzięki ich opowieściom o wojnie i okupacji, nauczyłem się doceniać prosty fakt – şe şyję w czasach pokoju.

opinie internautĂłw na www.wrzesnia.info.pl

Waldemar Śliwczyński

D

zieci rodz nam si w zasadzie zawsze nie w por. Kiedy jestemy modzi, to albo jeszcze uczymy si, albo wanie rozpoczlimy prac i – ogólnie – jestemy na dorobku. Kiedy z kolei rodzicielstwo przytrafia si nam ju w „susznym� wieku, te jest le, bo siwy tata moe w przedszkolu czy na wywiadówce spotka si z pytaniem: „Przyszed Pan po wnuczka (wnuczk)?�. No ale innego wyjcia nie ma – w jakim wieku bymy dzieci nie mieli, zawsze s wielk radoci. Take dla dziadków! A nawet powiem wicej – zwaszcza dla dziadków, bo taka wnuczka czy wnuczek to sama rado. A nie obowizek – te spadaj niestety na rodziców. Wyj na spacer, pobawi si z brzdcem – to wielka przyjemno, natomiast zmiana pieluchy, przebieranie, karmienie, uspokajanie, nocne wstawanie i inne „atrakcje� zbkowania, to jednak pozostaje przy mamusi i tatusiu. Od prawie roku sam jestem dziadkiem, wic mam ju troch wasnych dowiadcze, bardzo miych. Kademu je polecam, a z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka skadam wszystkim najserdeczniejsze yczenia. Niech yje dziadostwo!

W tym tygodniu obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. W związku z tym zapytaliśmy wrzesińskich przechodniów, co zawdzięczają swoim dziadkom. Czego się od nich nauczyli?

za to, Ĺźe sÄ…

75%

za pieniÄ…dze

14%

6% za cierpliwość 5% za dobre jedzenie za prezenty 0%

Satyryczny komentarz tygodnia: co by było, gdyby człowiek rósł na starość?

jedno pytanie – jedna odpowiedź

Co „dają� nam wnuki? Dorota Tomaszewska: Zwykło się mówić, şe wnuki kocha się bardziej niş własne dzieci. Czy to prawda? Co otrzymujemy od wnuków w zamian za opiekę nad nimi i pomoc w ich wychowywaniu? Lidia Graczyk, babcia trójki wnucząt: – Jestem babcią 3-letniego Kubusia, 1,5-rocznej Julki i 5-miesięcznego Bartusia. Jestem z nich bardzo dumna. Dały mi młodzieńczą radość i mnóstwo energii. Uwaşam swoje wnuki za prezent od şycia. Inne kobiety mogą mi zazdrościć tego, şe jestem juş babcią. Co ciekawe, nie czuję się przy nich jak babcia starowinka, ale wręcz ujmują mi lat. Kocham wnuczęta nad şycie, ale własne dzieci zawsze kocha się najbardziej. Myślę, şe wnuki kocha się po prostu inaczej, şe jest to miłość pozbawiona juş strachu.

Reklama

ww-095

KSERO kolor: cz-b " [Â’t" [Â’ " [Â’t" [Â’

Warszawska 15, Września - Biuro Ogłoszeń „WW�, tel. (61) 640-01-01

kontakt tel. 61 436-16-53 lub 663 990 249

groszek, ekogroszek, miał i koks – luz i workowany,

tbrykiet kominkowy. Posiadamy certyfikaty. Zapewniamy transport.

(4v4$Iw8S[FÇ´OJB VM,PMFKPXB tel. lub.

wykonuje wiêŸby dachowe wg zamówieù. boazerie podbiciowe impregnacja ciœnieniowa drewno kominkowe

Tarcica obrzynana i nieobrzynana Deska tarasowa (dwustronnie ryflowana) Nekla ul. Dworcowa 33 tel. 061 4386-046, fax 061 4386-076

0605-338-906, 0605-550-379

SKĹ AD DREWNA I WĘGLA Gutowo MaĹ‚e, ul. Powidzka 9 (przy torach kolejowych), tel./fax 061/437-64-56

- konstrukcje dachowe - tarcica obrzynana - EKOGROSZEK - WĘGIEL KAMIENNY - WĘGIEL BRUNATNY - MIAĹ WYSOKOKAL. - pĹ‚yta: OSB i wiĂłrowa

GAZ EKO-GAZ

Inn-282a

Roz-466a

prowadzi skup zboĹźa

TARTAK NEKLA

Oferujemy: t węgiel – kostka, orzech,

Roz-485

Magazyn Zboşa z Mieszalnią Pasz GS „S.Ch� Września, ul. Kolejowa 10

061 436-46-84 0604-710-781 pn-sob 8.00-19.00 niedziela 9.00-13.00


3

Wiadomości Wrzesińskie Reklama

www.wrzesnia.info.pl www.wrzesnia.info.pl Gas-121

22 stycznia 2010

Zaprasza na

Zabawę Karnawałową w sobotę 30.01.2010 r. cena zaproszenia 150 zł dla pary W kaşdy piątek wieczorek taneczny! (bilet wstępu jedyne 10 zł)

Restauracja

Września ul. Słowackiego 11 604-139-420

6RNRÂ?RZRN:U]HyQLWHO    3HÂ?QDNRQVXPSFMD ERJDWHPHQX&HQD]DSURV]HQLD]Â?GODSDU\

UH]HUZDFMH

ZOOLOGIA WĘDKARSTWO

XO*UXQZDOG]ND WHO 

d*1$$;r

tW\QNLV]ODFKHWQH t35202&-$NOHMGRVLDWNL ]EURMRQ\]ZäÑNQHPILUP\

Skl-389

Bd-186g

Gas-117

ul. Jana Pawła II 14, Września (w podwórzu)

t

]äEUXWWR

www.sklep-hobby.pl

tPDWHULDä\EXGRZODQH

Roz-407

NAJWIĘKSZY WYBĂ“R WE WRZEĹšNI 

GAZ

WHOID[  G]LDäVSU]HGDĔ\

  

   

! "" ""

Dom-GAZ

Â&#x2021;2*52'=(1,$ .87( Â&#x2021;%$/8675$'<

pn.-sob. 7.00-19.00 nd. 8.00-14.00

Roz-210

061 436-27-33 061 436-29-49

#$   % 


22 stycznia 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Zablokują piętnastkę 30

Walka o zamknięcie Goliata trwa od ponad dwóch lat. Ludzie mają dość ignorancji i biorą sprawy w swoje ręce.

 Smrodu nie da się sfotografować. Oto główne źródło tego sokołowskiego Fot. DOT – Rzeczywicie, zapach powstajcy przy rozmraaniu odpadów i podczas wytopu moe by uciliwy dla mieszkajcych tam ludzi. Jaki czas temu stwierdziem nielegalne pozbywanie si pozostaoci po wytopie tuszczu, tzn. przekazywanie ich do Agropolu, który skadowa je razem z obornikiem na pobliskim polu. Obecnie Goliat ju tego

Człowiek kontra pociąg, czyli wielkie szczęście 80-letniego mężczyzny Do niecodziennego zdarzenia doszło w niedzielę na nasypie z torami kolejowymi przy ul. Powstańców Wielkopolskich we Wrześni. 80-letni mężczyzna wszedł wprost pod koła pociągu InterCity i... przeżył. – Aż trudno uwierzyć, ale w zderzeniu z pociągiem mieszkaniec Wrześni nie od-

niósł żadnych poważnych obrażeń ciała. Skończyło się na złamaniu nogi i urazie głowy – mówi Krzysztof Szcześniak, rzecznik Komendy Powiatowej Policji we Wrześni. Wyjaśnianiem okoliczności niedzielnego wypadku zajęła się prokuratura. DOT

Wrześnianin dilerem 10 lat wizienia grozi 33-letniemu mieszkacowi Wrzeni, który 19 stycznia zosta zatrzymany przez grup operacyjno-szturmow Komendy Powiatowej Policji w rodzie Wlkp. U Marcina K. znaleziono znaczne iloci narkotyków. Sprawa jest rozwojowa. Wszystko zaczo si od 22-letniego mieszkaca powiatu redzkiego, który od kilku miesicy pozostawa pod obserwacj policjantów. – Ustalilimy, e sam spoywa i sprzedaje rodki odurzajce. 18 stycznia dokonalimy zatrzymania – mówi podkom. Robert uczak ze redzkiej policji Czynnoci prowadzone przez funkcjonariuszy pozwoliy na ustalenie, e 22-latek zaopatruje si w nar-

nia kierowca TIR-a zagapi si i wjecha do centrum miasta, przejedajc ca ul. Jana Pawa II i Rynek, a do pomnika im. Dzieci Wrzesiskich, gdzie czekali ju na niego stranicy miejscy. Zdezorientowanego kierowc stranicy „wyprowadzili” z miasta i... ukarali 150-zotowym mandatem oraz 2 punktami karnymi.

minut ma potrwa sobotnia blokada drogi krajowej nr 15. Czy ten krok pomoe mieszkacom?

kotyki na terenie powiatu wrzesiskiego. – Pozostao nam tylko ustali ródo – dodaje uczak. Okazao si, e by nim Marcin K., 33-letni mieszkaniec Wrzeni. – Z posiadanych przez nas informacji wynika, e zatrzymany ju wczeniej by karany za tego typu przestpstwa – precyzuje funkcjonariusz. W trakcie przeszukania mieszkania wynajmowanego przez 33-latka policjanci zabezpieczyli 32 woreczki strunowe z zawartoci suszu ziela konopi indyjskiej, tj. marihuany (w porcjach dilerskich), 20 woreczków amfetaminy oraz susz ziela konopi indyjskiej w postaci bryy na etapie poprzedzajcym konfekcjonowanie. Tomasz Maecki

nie robi. Podczas ostatniej kontroli, która zakoczya si kilka dni temu, stwierdziem, e waciciel firmy nie prowadzi zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i ilociach odpadów. Brak jest jednak uregulowa prawnych odnonie odorów, dlatego pobranie próbek nic by tutaj nie dao. Waciciel zakadu, w celu ograniczenia uciliwoci zapachowej, powi-

nien zastosowa naturaln barier ochronn w postaci nisko- i wysokopiennej rolinnoci – informuje M. Noewski. Tymczasem Marek Kucza, penomocnik waciciela Goliata, twierdzi, e mieszkacy Sokoowa mog spa spokojnie, bo jak tylko skoczy si zima, zakad zostanie zlikwidowany. – Ale my mu nie wierzymy. Ju nie raz tak mówi – oburza si Mirosaw K., dodajc, e skoro nie mog liczy na pomoc wadz i urzdników, to bior sprawy w swoje rce. – Ludzie s zdesperowani. Nie zamierzaj zrezygnowa z zapowiadanego protestu, dlatego w najblisz sobot... midzy godzin 15.00 a 15.30 zablokuj drog z Wrzeni do Gniezna. Do Goliata wzywano nie tylko inspektora WIO , ale take straników miejskich. Z przekazanych nam informacji wynika, e w 2009 roku stranicy interweniowali tam pi razy (trzy wizyty zakoczyy si naoeniem mandatu), a w 2010 ju dwukrotnie. – Przeprowadzilimy take kontrol wodno-ciekow. Niestety, nic wicej nie moemy zrobi, gdy nie ma jeszcze tzw. ustawy smrodowej – wyjania Anna Hedrych-Stanisawska ze stray miejskiej. Dorota Tomaszewska

Czy wrzesińscy biznesmeni płacą przestępcom haracz i dlaczego powinni poinformować o tym policję?

O

tym, że restauratorzy, przedsiębiorcy czy nawet drobni sklepikarze płacą przestępcom haracze za tzw. ochronę, wiadomo nie od dziś. Tak dzieje się w całym kraju. Zastraszeni przez swych „ochroniarzy”, milczą. Nie informują policji, a często nie mówią o tym nawet najbliższej rodzinie. Jednak, jak mówi Jarosław Gruszczyński, Komendant Powiatowy Policji we Wrześni, to nie jest rozwiązanie. Nie tędy droga. – Każda próba wymuszenia pieniędzy musi być zgłoszona do organów ścigania. Jeśli ktoś nie ma zaufania do miejscowej policji, to może poinformować o tym np. Centralne Biuro Śledcze. Musi to zrobić, żeby nie być nękanym przez przestępców. Poza tym, jeśli ktoś raz zapłaci haracz, to powinien się liczyć z tym, że będzie musiał już zawsze płacić, i to coraz więcej i coraz częściej – wyjaśnia komendant. W ostatnich latach na terenie naszego powiatu życie gospodarcze znacznie rozkwitło; przybyło restauracji, luksusowych sklepów. Czy ich właściciele są „ochraniani” przez przestępców? Usiłowaliśmy porozmawiać na ten temat z kilkoma osobami. Niestety, nikt nie chciał. Pytani albo nie mieli czasu, albo twierdzili, że nie mają pojęcia, o czym mowa, albo zwyczajnie nas zby-

wali. Czy może to oznaczać, że w naszym mieście także istnieje takie zjawisko? Że są „opiekunowie”, którym biznesmeni płacą haracze? – Wydaje mi się, że na naszym terenie nie ma takiego procederu, bo w interesie np. restauratorów jest, żeby zgłaszali nam takie przypadki – mówi Krzysztof Szcześniak, rzecznik wrzesińskiej policji, dodając, że jak dotąd żaden z mieszkańców naszego powiatu nie sygnalizował im, że usiłowano wyłudzić od niego pieniądze, tzw. haracz. Ile przestępcy żądają za swoją „ochronę”? Oficjalnie kwot nikt nie poda. Z danych dostępnych w internecie wynika, że najniższa stawka to 200 zł. Tyle płacą straganiarze w dużych miastach. Właściciele sklepów – od 1,5 tys. do 4 tys. zł. Najwięcej ściąga się od restauratorów, właścicieli pubów i przedsiębiorców. Ci, w zależności od wielkości miasta, płacą od 8 tys. do 70 tys. zł (powyższe dane ze strony http://praca.wp.pl). – Kilka lat temu ściągało się haracze we Wrześni. Wiem, bo miałem znajomego, który się tym zajmował. Mówię „zajmował”, bo poszedł siedzieć. Czy teraz ktoś się w to bawi? Nie wiem, ale wątpię, żeby jakaś grupa przestępcza nie zainteresowała się takim terenem i pozostawiła go bez „opieki” – mówi osoba chcąca zachować anonimowość. DOT

„ Stranicy miejscy w minionym tygodniu interweniowali w Noskowie, gdzie trzy psy – dwa mieszace i wilczur – goniy dzieci wracajce do domu ze szkolnego autobusu. Nieodpowiedzialnych wacicieli psów ukarano mandatami. „ W czwartek 14 stycz-

„ W pitek 15 stycznia

stranicy miejscy interweniowali w sprawie nietrze wego mczyzny lecego na peronie kolejowym w Gutowie Wielkim. Do zmarznitego jegomocia wezwano karetk. Po interwencji lekarskiej przewieziono go do domu. Za popenienie wykroczenia dotyczcego „zgorszenia w miejscu publicznym” delikwent otrzyma mandat w wysokoci 150 zotych. AHS/DAI

Kronika policyjna

Sokoowski Goliat zajmuje si wytapianiem tuszczu z odpadów poubojowych. Tego typu produkcja sprawia, e z firmy wydobywa si smród, który – jak mówi mieszkacy wioski – jest nie do zniesienia. – Boimy si o zdrowie swoje i naszych dzieci. Przecie tutaj nie da si normalnie y – twierdz zgodnie ludzie mieszkajcy przy ul. Wiosny Ludów. – Informowalimy o tym róne instytucje, ale nikt nie chce nam pomóc. Kady, kto przyjedzie, przyznaje nam racj – e mierdzi. Ale na tym sprawa si koczy. A oni znowu zaczli wytapianie. Zdaniem Mirosawa K. wystarczyoby, eby pobrano próbki do bada. Wtedy wszystko staoby si jasne. – Jak zbieraem brzoskwinie, to byy dosownie czarne; nie dlatego, e zepsute, ale od nalotu z Goliata. A licie drzew kleiy si, byy tak tuste. I takie same opary my wdychamy – opowiada mczyzna. Spraw doskonale zna Micha Noewski, inspektor z WIO w Poznaniu (delegatura w Koninie), który na wniosek UMiG we Wrzeni przeprowadza kontrol w firmie.

Straż Miejska

4 Aktualności

„ Niedzielny wypad

do Poznania sporo kosztowa jednego z mieszkaców Wrzeni. Mczyzna pad ofiar zodzieja, który z kieszeni spodni ukrad mu portfel z dokumentami, kart bankomatow oraz gotówk w wysokoci 400 z.

„ Wychowanek ko-

aczkowskiego orodka OWDiR, w przypywie zoci, kompletnie zdemolowa jeden z pokoi oraz naublia wychowawcom. Warto zniszcze nie zostaa oszacowana.

„ Ochrona sklepu Rossman, znajdujcego si we Wrzeni przy ul. Warszawskiej, zatrzymaa na gorcym uczynku mczyzn, który usiowa ukra z drogerii 4 sztuki perfum Hugo Boss o cznej wartoci ponad 700 z. Drogiego zodziejaszka zatrzymaa policja. „ Mieszkaniec Wrzeni

dozna obrzku powiek i... przymusowego paczu, po tym jak – w minion niedziel na ulicy Jana Pawa II – nieznany mu przechodzie rozpyli w jego kierunku gaz pieprzowy.

„ W nocy z soboty

na niedziel kto wybi du szyb w oknie kwiaciarni znajdujcej si przy ul. Batorego we Wrzeni i zabra kas fiskaln. Straty oszacowano na 2 tys. z. DOT


5

Wiadomości Wrzesińskie Reklama

22 stycznia 2010

www.wrzesnia.info.pl www.wrzesnia.info.pl

100% wyznań za pół ceny Biuro Ogłoszeń „Wiadomości Wrzesińskich”, ul. Warszawska 15, Września

ia Złóż życzen W na łamach W ułu - cena mod zł 0 to tylko 13,4 brutto ww-098

Przedszkole Niepubliczne

W cenie czesnego: logopeda, ortopeda, bilans roczny dziecka Zajęcia dodatkowe – rytmika, taniec, basen, karate 2. Klub przedszkolaka – opieka nad dzieckiem od pn-sob, cena od 6 zł/h 3. Klub malucha – dla dzieci w wieku od 1,5 do 2,5 lat, przygotowanie dzieci do przedszkola, cena 15 zł/h

cz-b A4: 0,15 zł A3: 0,30 zł kolor: A4: 2,50 zł A3: 5,00 zł

Zew-257

1. Nabór dzieci na rok 2010/2011 do grup: - ogólnorozwojowa – czesne 190 zł z językiem angielskim - anglojęzyczna – czesne 280 zł (całodniowa nauka j. angielskiego)

KSERO

OGŁASZA

Warszawska 15, Września Biuro Ogłoszeń „WW”

4. Przyjęcia urodzinowe dla dzieci

Edu-135

Kontakt: 660-322-901, e-mail: tchatka@wp.pl, www.teczowachatka.eu

Wrzesińska Grupa Inwestycyjna Plus A. Goclik, M. Rozrażewski, Spółka Jawna

G

SOXV

t[BDJT[OFPTJFEMF[LPNGPSUPXZNJ NJFT[LBOJBNJXDJFLBXFKMPLBMJ[BDKJ tEPNZ[HBSBȈBNJJPHSØELBNJ X[BCVEPXJFT[FSFHPXFK tQPNPDXV[ZTLBOJVLSFEZUV Biuro sprzedaży:

www.wgiplus.pl

62-300 Września, ul. Szkolna 3 (Budynek PKO BP – II piętro), w godz. 9.00 – 17.00 tel./fax 061 436 16 16 kom 0601 160 285, kom 0723 179 649

e-mail: mieszkania@wgiplus.pl

ul. Gen. T. Kutrzeby 5K/13, tel. 061 437 61 65

Bd-291Nowa strona


22 stycznia 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

6 Aktualności Aktywny za aktywnego Dokąd jadą śmieci? Zmiana sołtysa Psar Wielkich, Nowego Folwarku i Marzelewa. Wymuszona. Dotychczasowy zrezygnował ze względu na zły stan zdrowia. Wybory uzupeniajce zostay rozpisane na 14 stycznia. Cieszyy si niewielkim, eby nie powiedzie: adnym zainteresowaniem mieszkaców. O wyznaczonej godzinie w wietlicy wiejskiej w Psarach Wielkich stawio si zaledwie 26 z 392 osób uprawionych do gosowania. – A co to kogo interesuje, wybory sotysa... Kto by nie by, cudów nie zrobi – mona byo usysze w kuluarach. Czonkowie rady soeckiej podzikowali Romanowi Urbaniakowi za dotychczasow prac. A jest za co, bo obowizki wodarza wsi peni – z krótk przerw – od 1989 roku. – Nigdy nie byo midzy nami zgrzytów – podkrelili i wrczyli mu kwiaty oraz upominek. – Pracowao si nie najgorzej. Na pewno nie wszystkim dogodziem, ale wiem, e tak si nie da – odpar R. Urbaniak. Chtnych do przejcia po nim paeczki byo niewielu. Ostatecznie w szranki stanli Józef Karmoliski i Marcin Makowski. Pierwszy uzyska 22 gosy, drugi – tylko 4. Taki wynik uczestnicy zebrania skwitowali gromkimi oklaskami. Reklama

<<

 Józef Karmoliński odbierał

gratulacje m.in. od ustępującego sołtysa R. Urbaniaka Fot. TOS

– Bd kontynuowa prac rozpoczt przez mojego poprzednika – zapewni J. Karmoliski. Ma 45 lat, mieszka w Psarach Wielkich, pracuje jako magazynier, jest onaty, nie ma dzieci. Funkcj sotysa bdzie peni do wiosny przyszego roku, bo wanie wtedy upywa kadencja. – To bardzo dobry wybór – nie mia wtpliwoci R. Urbaniak. – On trzy lata dziaa w radzie soeckiej. By jednym z najaktywniejszych czonków. Mona na niego liczy. Jestem przekonany, e si sprawdzi. TOS

dok. ze s. 1

– W zbiorczym zestawieniu danych o gospodarowaniu odpadami podano niewaciwe iloci odpadów wywiezionych na wysypisko w Bardzie. Ponadto, na niektórych kartach przekazania odpadów podano ze kody. – Waciciele firmy musz dokona korekty sprawozdania, poniewa zawarte w nim dane byy niezgodne z prawd – stwierdza T. Pupin. Przeprowadzajcy kontrol Micha Noewski podkrela, e sprawdza dokumenty z lat 2007-2008. – Nie znalazem w nich wikszych nieprawidowoci. Ilo wykazanych posegregowanych odpadów plus ilo mieci wywiezionych na wysypisko do Barda odpowiadaa cznej iloci zebranych odpadów z gminy Wrzenia – twierdzi inspektor, dodajc, e obecny odzysk Iglespolu jest na bardzo wysokim poziomie, prawie 45%. W przyszym roku moe by on jeszcze wikszy, gdy sortownia w Bieganowie zostanie wyposaona w sito. – Taki odzysk jest technicznie niemoliwy – mówi Andrzej Springer, dyrektor w firmie Artura Zysa ze Swarzdza, która te zajmuje si zbiórk odpadów. – Surowców wtórnych mona odzyska 5-6% i okoo 5% odpadów biodegradowalnych, które wybiera si rcznie, czyli resztki warzyw, owoców, z których mona zrobi kompost. Reszta to zwyke mieci. W najlepszych sortowniach na wiecie odzysk wynosi maksymalnie 30%. Nie ma wic mowy, by w takiej sortowni, jak dysponuje Iglespol, wynosi on 70 czy 50%. A to, co widzia w dokumentach inspektor z WIO ... Có, papier wszystko przyjmie. Podobnego zdania jest Magdalena Kowalczyk z Miejskiego Zakadu Odpadów Komunalnych w Koninie, w którym znajduje si jedna z najnowoczeniejszych sortowni w Polsce. – Sdz, e jeli sortownia nie posiada odpowiednich sit do wyselekcjonowania odpadów organicznych i mineralnych, to moe uzyska odzysk w wysokoci najwyej 10%. Nie wicej. Tyle podaj statystyki. My te tyle odzyskujemy – mówi. Z danych uzyskanych w UMiG we Wrzeni wynika, e w 2007 roku Iglespol zebra z terenu naszej gmi-

 W sortowni Iglespolu odpady selekcjonuje się ręcznie ny ponad 470 ton odpadów. Co ciekawe, rok pó niej wykaza, e zebra ju tylko 257 ton, z czego 114 trafio na wysypisko do Barda. Jak to moliwe, e w 2008 roku wyrzucilimy a 200 ton mieci mniej? Tego nie wiadomo. Faktem jednak jest, e Iglespol poda dane, z których wynika, e odzysk wyniós ponad 44%, a przecie sortownia dziaaa dopiero pó roku. Trudno przewidywa, ile wyniesie on w 2009 roku, bo gmina nie ma jeszcze rozliczenia za ubiegy rok, ale wiadomo, e do Barda Iglespol dostarczy okoo 120 ton mieci. Inn spraw jest cena, jak pacimy Iglespolowi za usugi. Wystarczy proste obliczenie, by wykaza, e rodki ze zbiórki mieci nie wystarcz firmie na pokrycie kosztów. Dlaczego? Za 240-litrowy pojemnik pacimy 14,21 z. Wedug przyjtych norm w jednym pojemniku znajduje si okoo 80 kg mieci, co oznacza,

Fot. DOT

e na ton „wchodzi” 12 sztuk. Czyli: za ton zebranych odpadów Iglespol otrzymuje od swoich klientów 170,52 z, natomiast w Bardzie za ton paci 163,50 z. Z jednej tony zatem Iglespolowi zostaje zaledwie 7 z. Z czego wic firma pokrywa koszty zakupu samochodów, paliwa, pracowników? Niestety, na to pytanie nie otrzymalimy odpowiedzi. Zenon Iglewski, szef spóki Iglespol, z którym kontaktowalimy si niejednokrotnie, nie chce si wypowiada. – Prasa i tak wie wszystko lepiej – ucina dyskusj. DOT

Okazuje si, e najnowoczeniejsze na wiecie sortownie mieci powinny uczy si od rcznej sortowni Iglespolu... Mam w to uwierzy? Waldemar liwczyski

W każdym domu czai się śmierć Straż pożarna ostrzega: nawet mała ilość tlenku węgla może spowodować zatrucie, ból głowy, wymioty, śpiączkę, a nawet zgon. „Bd czujny! Trwa okres grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagroenie zatrucia czadem!” – pisz w ostrzegawczym licie do mediów specjalici z Biura Rozpoznawania Zagroe Komendy Gównej Pastwowej Stray Poarnej. Kadego roku z powodu zatrucia tlenkiem wgla ginie kilkadziesit osób. Bardzo czsto nie ma to zwizku z poarem, a wynika jedynie ze zej eksploatacji budynku oraz urzdze i instalacji grzewczych.

A wystarczy stosowa si do przepisów, które zobowizuj nas do czyszczenia kominów cztery razy w roku w domach opalanych paliwem staym (czyli np. wglem, drewnem), dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekym oraz gazowym i co najmniej raz w miesicu do czyszczenia kominów od palenisk zakadów zbiorowego ywienia i usug gastronomicznych. Prawo zobowizuje take wacicieli i zarzdców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Niebezpieczestwo zaczadzenia wynika z faktu, e bezwonny i bezbarwny tlenek wgla jest niewyczu-

23

Wielkopolan ucierpiao w roku 2009 w wyniku zatrucia czadem

walny dla zmysów czowieka. Czad blokuje dostp tlenu do organizmu, poniewa zajmuje jego miejsce w czerwonych ciakach krwi, powodujc przy dugotrwaym naraeniu mier przez uduszenie. Wyjtkowo cik mier... DAI


22 stycznia 2010

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

7

Nasza straĹź remontowa GaszÄ&#x2026; poĹźary i ratujÄ&#x2026; kierowcĂłw w wypadkach. W wolnym czasie... remontujÄ&#x2026; komendÄ&#x2122;.

Â&#x201E; W najnowszym nume-

rze â&#x20AC;&#x17E;Przekrojuâ&#x20AC;? ukazaa si bardzo pozytywna recenzja â&#x20AC;&#x17E;Wypracowania nadobowizkowego z Bohumila Hrabalaâ&#x20AC;? wrzenianina Rafaa Szamburskiego. Ksik wydao Wydawnictwo KROPKA. W

Â&#x201E; Dzisiaj w WOK-u od-

bdzie si spotkanie noworoczne burmistrza Wrzeni. Ciekawe, kto odbierze w tym roku Zote Wrzosy? W

Â&#x201E; Na tym samym spotka-

niu zostanie te wrczona Srebrna liwka Wrzesiskiemu TwĂłrcy Roku 2009, przyznawana przez Kapitu Srebrnej liwki. Komu? To jedna z najcilej chronionych tajemnic, to ma by niespodzianka. W

Â&#x201E; O tym, e na dworze

 Stara boazeria zostaĹ&#x201A;y zastÄ&#x2026;pione przez nowe panele

StraĹźak nie ma wolnej chwili. Kiedy czekamy na akcjÄ&#x2122;, to sprzÄ&#x2026;tamy lub konserwujemy sprzÄ&#x2122;t â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Marek MikoĹ&#x201A;ajczak.

wszystko: od instalacji elektrycznej z aluminiowej na miedzian, szpachlowalimy ciany i sufity, zrzucilimy star boazeri, pooylimy nowe panele na ciany â&#x20AC;&#x201C; Mikoajczak

wymienia zakres robĂłt wykonanych przez mundurowych. Jak podkreli rzecznik, taki system pracy we wrzesiskiej jednostce stray to nie nowo. â&#x20AC;&#x201C; Od dawna tak pracujemy. Musimy sobie jako radzi i wykorzystywa â&#x20AC;&#x17E;zote rczkiâ&#x20AC;?, ktĂłre u nas pracuj â&#x20AC;&#x201C; uwaa. â&#x20AC;&#x201C; A na kadej zmianie kto taki si znajdzie. Mamy specjalist od elektryki, od stolarki czy szpachlowania. Prace byy wykonywane w wolnych chwilach, pomidzy akcjami. Straacy, zamiast siedzie bezczynnie, czekajc na wezwanie, po prostu pracowali. Cho... â&#x20AC;&#x201C; To nie jest tak, e siedzimy i czekamy na akcj â&#x20AC;&#x201C; Mikoajczak protestuje przeciwko powszechnej opinii. â&#x20AC;&#x201C; My cay czas

jest wyjtkowo niebezpiecznie (bo lisko), przekona si we wtorek Kazimierz Kuczma, proboszcz parafii witego Ducha we Wrzeni, ktĂłry, chodzc po koldzie w Biaycach, zama nog. DOT

Fot. archiwum PSP

si szkolimy i pracujemy. W czwartki na przykad mamy prace gospodarcze. Sprztamy ca komend. Teraz odgarniamy nieg. Pitek to czas na konserwacj sprztu. W midzyczasie liczne szkolenia â&#x20AC;&#x201C; wylicza. Zaoszczdzone w ten sposĂłb rodki finansowe, wykorzystano na zakup 10 latarek w wykonaniu przeciwwybuchowym (beziskrowych, uywanych w niebezpiecznych miejscach). â&#x20AC;&#x201C; Bd bardzo przydatne podczas prowadzenia akcji noc i w strefach zadymionych â&#x20AC;&#x201C; koczy Mikoajczak. Jak tylko puszcz mrozy, straacy rozpoczn remont wozowni, w ktĂłrej garaowane s samochody tzw. pierwszowyjazdowe. Tomasz Maecki

Â&#x201E; Nie z powodu zimy,

lecz choroby do szpitala trafi te starosta Dionizy Janiewicz, ktĂłrego zaatakowaa kamica nerkowa. ZarĂłwno ksidzu proboszczowi, jak i starocie wspĂłczujemy i yczymy szybkiego powrotu do zdrowia. Obowizki czekaj... W

Â&#x201E; Tydzie temu w artykule dotyczcym eliminacji OgĂłlnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Piekarz i Cukiernik, korzystajc z listy niepoprawnie sporzdzonej przez organizatorĂłw z Zespou SzkĂł Zawodowych nr 2 we Wrzeni, bdnie podalimy wyniku konkursu. Oto prawidowa klasyfikacja w zawodzie cukiernik: I â&#x20AC;&#x201C; Patryk Zitek (ZSZ nr 2 Wrzenia), II â&#x20AC;&#x201C; Amanda Ciesielska (ZSZ Gosty), III â&#x20AC;&#x201C; Pawe Moszyk (ZSP nr 3 Gniezno), oraz w zawodzie piekarz: I â&#x20AC;&#x201C; Tomasz Simiski (ZSZ nr 2 Wrzenia), II â&#x20AC;&#x201C; Andrzej Ziemniak (ZSZ nr 2 Wrzenia), III â&#x20AC;&#x201C; Mariusz Ciesielczyk (ZSZ nr 2 Wrzenia). DAI

Reklama

Pro Bono Familiae pomysĹ&#x201A; na zimowe ferie

KaĹźdego dnia okoĹ&#x201A;o 12 dzieci bierze udziaĹ&#x201A; w programie przygotowanym na zimowe ferie przez stowarzyszenie Pro Bono Familiae. â&#x20AC;&#x201C; Do tej pory organizowaliĹ&#x203A;my balik karnawaĹ&#x201A;owy, ktĂłry cieszyĹ&#x201A; siÄ&#x2122; róşnym zainteresowaniem, dlatego postanowiliĹ&#x203A;my coĹ&#x203A; zmieniÄ&#x2021;. Od tego roku prowadzimy regularne zajÄ&#x2122;cia we wszystkie dni ferii (z wyjÄ&#x2026;tkiem sobĂłt i niedziel) w godzinach 11.00â&#x20AC;&#x201C;13.00 â&#x20AC;&#x201C; informuje BoĹźena Stygar ze stowarzyszenia PBF. ZajÄ&#x2122;cia skierowane sÄ&#x2026; dla dzieci ze szkĂłĹ&#x201A; podstawowych i odbywajÄ&#x2026; siÄ&#x2122; w siedzibie stowarzyszenia przy ulicy Harcerskiej 3. W ich trakcie dzieci miÄ&#x2122;dzy innymi robiÄ&#x2026; wyroby z masy solnej, ktĂłre nastÄ&#x2122;pnie malujÄ&#x2026; kolorowymi farbkami, grajÄ&#x2026; w przygotowane przez wrzesiĹ&#x201E;skich uczniĂłw gry planszowe oraz sĹ&#x201A;uchajÄ&#x2026; bajek czytanych przez wolontariuszki zaangaĹźowane w projekt. Przewidziane jest rĂłwnieĹź rozstrzygniÄ&#x2122;cie wielu konkursĂłw i wrÄ&#x2122;czenie nagrĂłd. â&#x20AC;&#x201C; Bardzo mi siÄ&#x2122; tu podoba â&#x20AC;&#x201C; zdradza nam dziewiÄ&#x2122;cioletnia Wiktoria, uczestniczka zajÄ&#x2122;Ä&#x2021;. â&#x20AC;&#x201C; Panie sÄ&#x2026; bardzo miĹ&#x201A;e, jest tu wesoĹ&#x201A;o, a ja najbardziej lubiÄ&#x2122; lepiÄ&#x2021; z masy solnej. Ĺ ukasz Adamczyk

www.wrzesnia.info.pl Reklama

Salon Meblowy

MEBLE AS ATRAKCYJNE CENY I PROMOCJE

Zapraszamy :U]HÄłQLDXO(OEOĂŁVND SU]\XO.DOLVNLHM

Czynne:SQSWt VRE

0HE

Wrzesiscy straacy dbaj o komend jak o wasny dom. Nie maj po prostu innego wyjcia. Budynek Komendy Powiatowej Pastwowej Stray Poarnej we Wrzeni powsta na pocztku lat 70. Logicznym jest wic, e stan techniczny budynku pozostawia wiele do yczenia. Prawie 40-letni obiekt co jaki czas wymaga remontĂłw, mniejszych lub wikszych. â&#x20AC;&#x201C; Wanie koczymy remont dwĂłch pomieszcze na dole â&#x20AC;&#x201C; informuje kpt. Marek Mikoajczak, rzecznik prasowy wrzesiskiej stray poarnej. Sytuacja finansowa rodzimych ogniomistrzĂłw, podobnie jak w caym kraju, nie jest najlepsza. Dlatego wic trzeba oszczdza. â&#x20AC;&#x201C; Materiay potrzebne do remontu zakupilimy z budetu jednostki, ale remonty przeprowadzilimy sami â&#x20AC;&#x201C; zaznacza Mikoajczak. Restauracja pomieszcze rozpocza si jeszcze w zeszym roku. Tu przed witami Boego Narodzenia â&#x20AC;&#x201C; Na pierwszy ogie poszo biuro dowĂłdztwa Jednostki Ratowniczo-Ganiczej â&#x20AC;&#x201C; informuje straak. Pomieszczenie przeszo remont kapitalny. â&#x20AC;&#x201C; Wymienilimy dosownie

Co sĹ&#x201A;ychaÄ&#x2021;

AktualnoĹ&#x203A;ci


22 stycznia 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

8 Aktualności Spacerkiem Desperackie wołanie o pomoc po Wrześni Z dnia na dzień ona i jej dziecko zostali bezdomni. Bezradność jest tak wielka, że zdesperowana kobieta chce przykuć się łańcuchem do wrzesińskiego ratusza.

 Parking tylko dla klientów banku

– głosi znak, przy którym auta stoją dniami i nocami, aż toną w śniegu Fot. D

„ Ju ponad tydzie przy chodni-

ku na skrzyowaniu ulic Wojska Polskiego i Witkowskiej w niegu ley przewrócona barierka acuchowa. Jaki pechowy kierowca (lub kobieta, czyli kierownica) zapewne nie wyrobi na zakrcie, skosi barierk i pojecha sobie dalej. „ Z kolei przy skrzyowaniu ulic Królowej Jadwigi i Batorego, na tamtejszym parkingu nalecym do banku PKO BP, stoj samochody pokryte kilkudniow warstw niegu. Nie byoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, e parking ten teoretycznie przeznaczony jest tylko i wycznie dla klientów banku. No ale z drugiej strony... znak nie okrela, o jakich klientów chodzi. By moe waciciele owych aut maj zaoone konta we wspomnianej placówce i w ten sposób s jej klientami. Interpretacja prawa to pikna sprawa... „ Takich dylematów nie mieli stranicy miejscy, którzy w minionym tygodniu, w odstpie kilku dni, ukarali dwie mode kobiety (w wieku 22 i 30 lat) wysokimi mandatami. Panie beztrosko zaparkoway swoje auta na „kopertach”, czyli miejscach przeznaczonych wycznie dla niepenosprawnych. Kada z pa musi teraz w gminnej kasie zostawi 500 zotych. Jak wida, kampania spoeczna prowadzona pod hasem: „Zabrae moje miejsce – zabierz te moje kalectwo”, nie dociera do wszystkich. „ Wszyscy kierowcy maj za to w ostatnim czasie te same problemy. A waciwie jeden: nieg. Wbrew przepisom wikszo wacicieli posesji zgarnia zalegajcy nieg z chodników na jezdnie, co powoduje utrudnienia w ruchu. Sytuacji tej wyszy naprzeciw wadze miasta, które zorganizoway samochody ciarowe do wywozu niegu. Zwizane jest to z zapowiedziami meteorologów, którzy wieszcz kolejne obfite opady biaego puchu. „ Jak to si ma do prac drogowych, które uskuteczniano w tym tygodniu midzy innymi przy rondzie na ul. Wrocawskiej? Chyba nijak. Nie chcemy tu wydawa krzywdzcych osdów, ale moliwe, e cika praca drogowców (bo chyba nikt nie sdzi, e cicie i atanie asfaltu to atwizna?) pójdzie na marne. Spadnie nieg, przyjd mrozy i niedugo aty trzeba bdzie zakada raz jeszcze. Ale moe o to wanie chodzi? DAI

Anna Zieliska ma 33 lata. Do niedawna mieszkaa wraz z mem i synem w jednym z bloków w Zielicu. To tam, jak mówi, znosia krzywdy i upokorzenia ze strony ma. – Z kadym miesicem byo coraz gorzej. W kocu nie wytrzymaam i zoyam pozew o rozwód – opowiada. – W midzyczasie m postanowi sprzeda nasze mieszkanie.

eby byo to moliwe, musiaam si z dzieckiem z niego wymeldowa. Zrobiam to, bo mylaam, e m rozliczy si ze mn, e po sfinalizowaniu transakcji dostan cz pienidzy. Niestety, okazao si, e nie mam do nich prawa, bo lokal by wyczn wasnoci ma. Zostaam wic z niczym. Bez pienidzy i bez dachu nad gow. Nagle ja i mój syn stalimy si bezdomnymi. By grudzie, a pani Anna wraz z dzieckiem nie miaa gdzie si podzia. Tymczasowe schronienie znalaza u rodziny w Nadarzycach, jednak za maleki pokoik (o powierzchni 5 m2) miaa paci ponad 300 z.

 A. Zielińska boi się, że będzie zmuszona zamieszkać pod mostem – Nie sta mnie na taki wydatek . Poza tym mog tam przebywa tylko do koca stycznia. A co bdzie dalej? – mówi A. Zieliska. – Najgorsze jest to, e szukaam pomocy w GOPS w Koaczkowie, bo tam podlegaam jako mieszkanka Zielica, w OPS we Wrzeni, a nawet u jednego z zastpców burmistrza Wrzeni. Wszdzie mnie zbywano. Syszaam tylko, e brak staego meldunku to wielki problem, e przepisy w takich przypadkach ograniczaj ich moliwoci, e tak waciwie to nie mog mi pomóc. A ja si pytam: do kogo mam i, eby t pomoc uzyska, eby nie wyldowa z dzieckiem pod mostem?

Pechowa trasa na Środę

Fot. DOT

– Znana jest nam sytuacja tej pani, ale ze wzgldu na obowizujce nas przepisy nie moemy nic wicej powiedzie – usyszelimy od Lidii Kwiatkowskiej, kierownika GOPS w Koaczkowie. Duo bardziej rozmowna bya Anna Prusak, dyrektor wrzesiskiego OPS-u. – A. Zieliska ma statut osoby bezdomnej, jednak obecnie przebywa w Nadarzycach, wic nie jest mieszkank naszej gminy. Mimo to, zaatwilimy dla jej syna obiady w szkole. Jeli chodzi o mieszkanie, to nie do koca jest prawd, e nie chcemy pomóc tej pani. Zaproponowaam jej lokal w orodku in-

Była zbyt pijana, by dojść do domu. Z pomocą „damie” pospieszyli municypalni. Słowa „dziękuję” nie usłyszeli

K

ompletnie pijana 48-letnia mieszkanka Wrześni nie mogła sama wstać... Taki obrazek zobaczyli 14 stycznia strażnicy miejscy, zaalarmowani przez jednego z przechodniów nieopodal baru „Letnia” (narożnik ulicy Kosynierów i Waryńskiego). Kobieta „utknęła” pomiędzy kontenerem na śmieci a ogrodzeniem jednego z domostw. – Dotychczas bardzo rzadko zdarzało się nam interweniować w sprawie pijanych kobiet. Tego typu interwencje były zazwyczaj „domeną” mężczyzn – mówi Anna Hedrych-Stanisławska ze straży miejskiej. – Niestety, w tym miesiącu już po raz drugi mieliśmy taki przypadek. Pani, która nie wylewała za kołnierz, interweniującym funkcjonariuszom wyraź-

 Policjanci skrupulatnie odmierzali drogę hamowania Trasa wojewódzka nr 432, prowadząca w kierunku Środy Wlkp., to jeden z najbardziej niebezpiecznych odcinków dróg w naszym powiecie. W poniedziaek okoo godz. 13.00 volkswagen transporter zmierzajcy w kierunku Wrzeni z nieustalonych przyczyn zjecha do rowu. Pojazd przekoziokowa przez rów melioracyjny i odbi si od drzewa. Ranny kierowca, mieszkaniec Torunia, trafi do wrzesiskiego szpitala. – Prawdopodobn przyczyn wypadku byo niedostosowanie przez kierujcego prdkoci do warunków panujcych na jezdni – informuje starszy aspirant Krzysztof Szczeniak, rzecznik prasowy wrzesiskiej policji. Tego dnia panoway bardzo trudne warunki drogowe. Na jezdni za-

terwencji kryzysowej, który znajduje si w domu Monaru w Zielicu. Kategorycznie odmówia. Niestety, na terenie Wielkopolski w adnym innym orodku nie ma obecnie wolnych miejsc. – Nie pójd z synem do Zielica za adne skarby, i prosz mnie nie pyta, dlaczego – mówi wyra nie zdenerwowana kobieta. – 31 stycznia musz opuci pokoik w Nadarzycach. Jeli do tego czasu kto mi nie pomoe, to jestem gotowa przypi si acuchem do wrzesiskiego ratusza. Moe wtedy zwróc uwag na swój problem. A. Zieliska doskonale zdaje sobie spraw, e takie posunicie jest ostatecznoci, e pewnie szybko zostanie usunita z okupowanego miejsca, e chwil pó niej wylduje znów na ulicy. Mimo to, jej desperacja jest tak wielka, e – jak mówi – nie zawaha si tego zrobi. – Ta pani jest ofiar przemocy domowej bez wsparcia rodziny. To sprawia, e nie ma racjonalnego poczucia rzeczywistoci. Wymaga natychmiastowej terapii psychologicznej – mówi A. Prusak. – Nam take powiedziaa, co zamierza zrobi, ale ona zapomina, e takie zachowanie moe skutkowa zabraniem jej dziecka. Dziecko nie moe y na ulicy. Dorota Tomaszewska

nie okazała swoje niezadowolenie z ich obecności. Była – delikatnie mówiąc – nieprzyjemna i bardzo agresywna. W końcu na jednego ze strażników podniosła rękę. – Szturchnęła go, ale nie było to groźne – zastrzega szybko A. HedrychStanisławska. – Została przez nas odwieziona do domu. Tam „odebrała” ją pełnoletnia córka. Na pożegnanie municypalni wypisali 48-letniej kobiecie mandat karny w wysokości 150 zł. Wszak radiowóz to nie darmowe taxi... – Myślę, że z pijanymi mężczyznami jest więcej kłopotu, niż z paniami, ale strażnikom jest w stosunku do tych pierwszych łatwiej interweniować – stwierdza na koniec A. Hedrych-Stanisławska. Łukasz Różański

Fot. Tomasz Małecki

legao boto poniegowe. Jak doda K. Szczeniak, kierowca by trze wy i zosta ukarany mandatem w wysokoci 200 z. Na miejsce kolizji przybyli straacy z komendy powiatowej Pastwowej Stray Poarnej. – Dziaania stray polegay na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odczeniu instalacji elektrycznej od akumulatora oraz usuniciu pozostaoci powypadkowych z drogi – poinformowa obecny na miejscu aspirant Rafa Kowalski. Straacy pomogli te w ewakuacji kierowcy z wraku samochodu. To nie pierwszy wypadek na drodze wojewódzkiej 432 w ostatnich miesicach. Na pocztku grudnia w Biaycach doszo do zderzenia czoowego dwóch osobówek. Wczeniej, 11 wrzenia, na tej drodze – tu za granic gminy Wrzenia – doszo do zderzenia peugeota boxera z ciarowym DAF-em. TOM

Ciągle „zapominamy” o odśnieżaniu. Były liczne skargi 18 stycznia od samego rana rozdzwoniy si telefony do stray miejskiej z probami o interwencje. Wszystkie dotyczyy skarg na zasypane niegiem i nieodnieone ulice i chodniki. – Mielimy bardzo gorc lini – mieje si Anna Hedrych-Stanisawska z komendy przy ul. Ratuszowej. – Niedziela przyniosa nam kolejne obfite opady niegu, co spowodowao, e chodniki i ulice migiem pokryy si grub warstw biaego nienego puchu, który, nieodgarnity w por, stwarza spore zagroenie. Trudnoci w komunikacji, jak i lk przed urazami spowodoway, e telefon alarmowy 986 dziaa „na okrgo”.

W sumie suchawk w sprawie nieodnieania arterii podnoszono ponad 20 razy. – Bardzo czsto telefony dotyczyy kilku ulic czy chodników – dopowiada A. Hedrych-Stanisawska. – Na bieco informowalimy wacicieli czy zarzdców terenów o wszelkich uwagach, pouczajc, e ich obowizkiem jest oczyszczanie chodnika ze niegu, lodu i bota poniegowego. Mandatów nie wypisywalimy. Do odnieania gównych chodników i przej dla pieszych w centrum miasta stranicy zaangaowali równie osoby wykonujce prace na cele spoeczne w ramach kary ograniczenia wolnoci. KUL


22 stycznia 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

9

Aktualności

Porzucone po raz kolejny... Czy psów z wrzesińskiego schroniska nikt już nie chce nawet wirtualnie? Pianka, 3-letnia liczna suka w typie rottweilera. W schronisku od wrzenia 2009 roku. Na pierwszy rzut oka wydaje si by ostra – szczeka i szczerzy zby. Moe bya bita. Kiedy ju czowieka pozna, zmienia si w zupenie innego psa. Robi si sodka, agodna, wci chce, eby j gaska. Liszka, 6-letni mieszaniec. W schronisku od 2008 roku. Wydaje si, e to krótko, jednak suczka ju jest zrezygnowana. Prawie nie wychodzi z budy. Mieszka z dwoma innymi psami, ale brakuje jej czowieka. Ps i k u s , 1 0 - l e t n i m i e s z a niec. W schronisku od 2005 roku. Ma mae szanse na realn adopcj. Gdy tylko pojawia si czowiek, Psi-

kus chowa si do budy i nie wyjdzie, dopóki tamten nie odejdzie. To tylko kilka opisów psiaków zaczerpnitych ze strony www.wirtualny-opiekun.pl, powiconej wrzesiskiemu schronisku dla zwierzt. Witryna wanie zostaa przeredagowana i poszerzona o dodatkowe treci. – Midzy innymi po to, eby zachci nowe osoby do wirtualnej adopcji psów, polegajcej na regularnych, comiesicznych wpatach na rzecz schroniska – mówi Micha Skweres, zaoyciel i administrator strony. Tylko niektóre osoby z tych i tak nielicznych, które wczeniej wirtualnie zaadoptoway psy, cigle dokonuj wpat. Wikszo poprzestaa na kilku przelewach. W ten sposób psy zostay porzucone po raz drugi. Jedynym pozytywem jest to, e przynajmniej tym razem zwierzta o tym nie wiedz. Przeciwn postaw prezentuje Agnieszka, moda wrzenianka – bardziej znana pod internetowym pseudonimem Myszka Miki – która konsekwentnie dziaa na rzecz wrzesiskiego schroniska. Przede wszystkim na internetowych aukcjach sprzedaje róne pozyskane przedmioty. Pienidze potem oczywicie wdruj

Wirtualnymi opiekunami mogą zostać nie tylko osoby prywatne, ale także firmy – mówi Agnieszka vel Myszka Miki.

na konto psiej placówki. To ona jest autork opisów psów na stronie wirtualny-opiekun.pl. – Niedugo zaczynam now akcj poszukiwania firm chtnych do wirtualnej adopcji. Mam nadziej, e uda si je znale , tym bardziej e jest to dla nich pewna forma reklamy – stwierdza. Kady chtny do wirtualnej adopcji, nawet tej niekonsekwentnej, moe j podj na wspomnianej stronie. Pozyskiwane w ten sposób pienidze przeznaczane s na biece potrzeby psów. Internetowa adopcja nie wyklucza jednak tej waciwej. Gdy znajdzie si chtny do przygarnicia psa, wirtualna adopcja ulega przerwaniu. DAI

 Borys nie mieszka w klatce. W schronisku pewnie dożyje ostatnich dni

Fot. DAI

Reklama

Zwolnili. Za co? dok. ze s. 1

– 7 stycznia spotkalimy si z kilkoma pracownikami i pewne rzeczy (dotyczce Damiana S. – przyp. red.) si wyday – uzupenia Adam echtaski, dyrektor personalny Gestampu. O jakich „pewnych rzeczach” mówi? – Chronic samego Damiana i jego dane osobiste, nie moemy poda konkretnych powodów – stwierdza wymijajco Eikelmann – Mówimy o powodach, które dla mnie skadaj si na zachowanie, na które nie moe sobie pozwoli pracownik Gestampu. Piastujc stanowisko brygadzisty, powinien by przykadem dla wszystkich – zaznacza. Dyrektor personalny take unika odpowiedzi na pytanie o faktyczne powody zwolnienia Damiana S. – Byy uwagi przeoonych i pracowników. Czara goryczy przelaa si w styczniu – mówi. Jak ustalilimy, Damian S. nie zgadza si z postanowieniem kierownictwa firmy i zamierza wytoczy proces w sdzie pracy. – Nie ma problemu. Przed sdzi trzeba mówi prawd. Wtedy ujawni powody zwolnienia. Bd musia. Teraz nie chciabym si wypowiada publicznie na temat niektórych zachowa i osób – mówi pewny swego prezes Gestamp Polska Bogdan Narony, szef wrzesiskiej rady koordynacyjnej NSZZ Solidarno, jest ca sytuacj oburzony. – Po prostu chc zwolni szefa zwizków. To skandal! – grzmi zwizkowiec. – Prosz dzwoni do pana echtaskiego – odpowiada, gdy pytamy o kontakt do S.

5

czonków liczy rada pracowników w Gestamp Polska

Narony poprosi burmistrza Tomasza Kaunego, aby interweniowa w Gestampie w sprawie zwolnionego pracownika. – To nie jest zadanie burmistrza. Nie mam w zwyczaju wtrca si w dziaalno prywatnych firm – Kauny uci wszelkie dywagacje na ten temat. Co na to wszystko zainteresowany? Trudno stwierdzi. Kontakt z nim by bardzo utrudniony. Telefon subowy zosta mu zabrany. Ustalimy miejsce zamieszkania Damiana S., jednak gdy zadzwonilimy do domofonu, usyszelimy, e... to pomyka i Damian S. tu nie mieszka. Tomasz Maecki

Nie wiem, czy Damiana S. zwolniono susznie. Najpewniej rozstrzygnie to sd. Dyrekcja Gestampu wymijajco, ale jednak udzielia odpowiedzi. A sam zainteresowany? Twierdzi, e on to nie on, cho ssiedzi potwierdzili, e wanie tam mieszka. Skoro nie chce gada, moe ma co do ukrycia? T. Maecki

Zew-251

<<


22 stycznia 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

10 Aktualności Kierowcy za pół godziny płacą więcej Nieznacznie wzrosy opaty za parking przy wrzesiskim szpitalu powiatowym. Za pó godziny postoju od kilku dni trzeba zapaci 1 z. Wczeniej bya to kwota 50 groszy. Bez zmian pozostaa natomiast kwota, jak trzeba wrzuci do „kasy parkingowej” za kad godzin postoju. Nadal wynosi ona 2 z, czyli tyle samo, ile trzeba umieci choby w parkomatach stojcych przy starostwie powiatowym. Przypomnijmy, e z opat za korzystanie z parkingu przy szpitalu zwolnione s osoby niepenosprawne (musz posiada kart inwalidzk). Ale nie tylko. Paci nie musz równie honorowi krwiodawcy, jednak tylko w przypadku, gdy udaj si do szpitala w celu oddania krwi. Przy Samodzielnym Publicznym Zakadzie Opieki Zdrowotnej powstao dwa lata temu ponad sto miejsc postojowych. Na ich budow szpital zacign kredyt. Cay zysk z parkomatów przeznaczony jest na jego spat. I wanie chci jak najwikszego zysku z parkingowej kasy podyktowany jest wzrost cen. Na pocieszenie kierowcom postaje fakt, e w najbliszym czasie nie przewiduje si wzrostu cen za parkowanie w centrum miasta. KUL

Lombard zagra dla chorej Paulinki To bdzie wyjtkowy koncert. Zespó Lombard, Rio Bravo (czyby powrót Elvisa Presleya?) oraz Piotr Ku niak, wokalista Trubadurów, zagraj na rzecz Pauliny Koralewskiej, uczennicy Zespou Szkó Technicznych i Ogólnoksztaccych. Paulina jest niepenosprawna – cierpi na czterokoczynowe poraenie mózgowe. Wpywy z koncertu, tj. z loterii, aukcji obrazów, licytacji oraz dobrowolnych datków, przeznaczone zostan na leczenie i rehabilitacj 17-letniej dziewczyny. Koncert odbdzie si w niedziel 7 lutego (pocztek o godz. 16.00) we Wrzesiskim Orodku Kultury. Jego organizacji podj si komitet przy udziale Caritasu Archidiecezji Gnie nieskiej oraz wrzesiskiego stowarzyszenia Klubu Twórczoci Rónej „Có Innego”. W czasie koncertu organizatorzy przewiduj m.in. moliwo zrobienia zdj z wykonawcami, wywoywanych na miejscu (po 2-3 minutach), i zakupienia ich z autografami artystów. Dochód ze sprzeday zdj równie zasili subkonto Pauliny. Zapraszamy do udziau nie tylko we wspaniaym artystycznym wydarzeniu, ale przede wszystkim w przedsiwziciu charytatywnym – na rzecz chorej, lecz penej optymizmu i wiary w ludzi niepenosprawnej dziewczynki. Szczegóowy plan koncertu ju w najbliszych numerach „WW”. Zapraszamy! Przyjd my, zapromy znajomych, dajmy si poruszy ludzkim losem. KUL

Świetliczane kłopoty 500

Nieuregulowana sprawa własności gruntów blokuje pozyskanie pieniędzy unijnych.

Trzeba poczeka na remonty i modernizacje wietlic wiejskich w Psarach Polskich, Wgierkach i Osowie. Maj one nieuregulowan sytuacj prawn w ksigach wieczystych, dlatego ratusz nie moe wnioskowa o dofinansowanie na ich remonty z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. – W przypadku Psar Polskich i Osowa fragmenty dziaki nale do Skarbu Pastwa – informuje Kunegunda Zakrzewska, naczelnik wydziau gospodarki gruntami i architektury w ratuszu. – Sprawa jest wic do uregulowania, ale wymaga czasu. Inaczej wyglda sytuacja w Wgierkach. Tam w ksigach wieczystych widniej prywatni waciciele, tak e rozwizanie problemu zaley nie od urzdów, a od ludzi. – Przyznaj, e o problemach z nieuregulowanym gruntem dowiaduj si od pana – mówi sotys Osowa Zenon Ka mierczak. – W ubiegym roku wyremontowalimy podog na gównej sali. Wczeniej zrobilimy remont azienek, w kuchni zaoylimy pytki – wylicza. – Wszyst-

tys. zotych jest do wzi cia w ramach unijnego programu PROW

ko z wasnych rodków. Przydaby si remont dachu, który pokryty jest eternitem, no i szambo. Ale na to potrzebne s ju due pienidze. Na szczcie problemów z wpisami do ksig wieczystych nie maj inne wietlice. – Niebawem zoymy wniosek o remont wietlic w Bierzglinku i Kleparzu. W pierwszym przypadku planujemy rozbudow budynku, w drugim remont dachu – informuje Marek Przyjemski z Urzdu Miasta i Gminy we Wrzeni. – W sumie bdziemy zabiega o 500 tys. z. Planujemy równie przeprowadzi prace remontowe wewntrz wietlic w Gutowie Maym, Obaczkowie i Gozdowie. Ratusz za unijne pienidze planuje równie zakupi krzesa do piciu Zenon Kaźmierczak wierzy, że urzędnicy szybko zrobią porządek w papierach Fot. Łukasz Różański wietlic. KUL i za rok unijne pieniądze nie ominą już jego wsi

Świętowała najliczniejsza organizacja w powiecie

„PSL to solidny partner” Ludowcy podsumowali koalicje i zwierają szyki na nadchodzące wybory samorządowe.

20 stycznia w restauracji „Aleksandra” odbyło się noworoczne spotkanie wrzesińskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Zebranych, a przybyło prawie sto osób, powitała przewodnicząca Marianna Okoniewska. Życzenia wszelkiej pomyślności przekazał również ks. Adam Zalesiak. Do ucha przygrywał zaś zespół Gama. KUL

Castor fiber bobruje w parku im. J. Piłsudskiego

Okaleczone drzewa od pewnego czasu można zauważyć na terenie wrzesińskiego parku im. J. Piłsudskiego (nieopodal Wrześnicy). Tym razem sprawcą szkód nie są domorośli wandale, ale bóbr europejski czyli po łacinie castor fiber. Ten gryzoń w Polsce objęty jest ochroną, nic zatem dziwnego, że pojawia się na coraz to nowych terenach. LUKA

wietlica wiejska w Biechowie (gmina Miosaw) pkaa w ubiegy pitek (15 stycznia) w szwach. Zjechali do niej dziaacze wrzesiskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego na noworoczne spotkanie. W sumie przybyo blisko 70 osób. W trakcie spotkania podsumowano dotychczasowe koalicje ludowców w powiecie. – Wspópraca z naszymi koalicjantami z Samorzdnego Powiatu i Platformy Obywatelskiej w powiecie jest bez zarzutu – stwierdzi Jarosaw Sobczak, prezes miosawskiego koa. – Podobnie rzecz si ma z nasz koalicj w gminie Miosaw. Wysoko wspóprac z radnymi ocenia równie druga strona: starosta Dionizy Janiewicz (SP) oraz burmistrz Miosawia Zbigniew Skikiewicz. Ich zdaniem PSL to niekiedy trudny, lecz wiarygodny partner koalicyjny, wnoszcy wiele inicjatyw i bardzo trafnych rozwiza najtrudniejszych problemów, z jakimi borykaj si samorzdy. Oba przemówienia co chwil przeryway gorce oklaski. Na zakoczenie wyraono wol kontynuowania koalicji po zbliajcych si wyborach. W spotkaniu ludowców uczestniczyli take ich sympatycy, m.in. burmistrz Nekli Roman Grychowski. Na sali pojawi si równie... przeor miejscowego sanktuarium o. Krzysztof Grzesica. – To nasz bardzo dobry przyjaciel – wyjania J. Sobczak. Wiadomo, e PSL nie wystawi swojego kandydata na burmistrza Miosawia.

 Noworoczną uroczystość umilała

muzycznie Kapela Ludowa z Żegocina Fot. archiwum

– Nie bd kandydowa – stwierdza stanowczo J. Sobczak. Wewntrzna walka szykuje si jednak o fotel burmistrza Wrzeni. Na start ochot maj wicestarosta Pawe Guzik i radny powiatu Bogdan Kruk. – Jestem namawiany przez kolegów, ale decyzji jeszcze nie podjem – zastrzega szybko ten drugi. – Jeli si zgodz, bdziemy mieli prawybory. Niech wygra lepszy. W Pyzdrach naturalnym kandydatem ludowców wydaje si by obecny burmistrz Krzysztof Struyski, notabene szef pyzdrskich struktur. partii. Z kolei o fotel wójta gminy Koaczkowo ma si pono ubiega Micha Stefaski. ukasz Róaski


22 stycznia 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

11

Kultura

Do zobaczenia na „Dworze” To już pewne, że wystawimy „Straszny Dwór” we Wrześni. To ogromne przedsięwzięcie – mówi K. Kowalski.

Przyjechali z „przebojami” opery, kolędami i poważną obietnicą... Koncert Kazimierza Kowalskiego i solistów Polskiej Opery Kameralnej w odzi – Magorzaty Kuliskiej, Andrzeja Niemierowicza i Andrzeja Jurkowskiego – którym akompaniowaa Ewa Szpakowska, odby si w niedziel w kociele pw. witego Ducha. Akcja informacyjna organizatora – Urzdu Miasta i Gminy Wrzenia – przyniosa oczekiwany efekt w postaci kompletu publicznoci. Artyci najpierw zaprezentowali si w „przebojach” polskiej opery, nastpnie wykonali pieni patriotyczne, by w kocu przej do kold, które zapiewali razem z publicznoci. Wspólnie, a do tego na stojco, wszyscy zgromadzeni wykonali take ostatni utwór koncertu, ulubion pie Jana Pawa II, czyli „Bar-

 K. Kowalski (z lewej) na koniec zaprosił do śpiewania wiceburmistrza Waldemara Grześkowiaka (obok z kwiatami) k”. „Do zobaczenia we wrzeniu na «Strasznym Dworze»!” – zawoa na koniec K. Kowalski. To nie tylko znany piewak operowy, ale wrcz czowiek-instytucja. Wystpowa m.in. w telewizyjnym „Koncercie ycze” oraz w programach „Dobry wieczór, tu ód ”

130 powodów do dumy

 Kadr z filmu „Pruska kultura”, odnoszący się do strajku Dzieci Wrzesińskich, na stronie internetowej wystawy symbolizuje całe kino przedwojenne

Przez sto lat w Polsce powstało 1 500 filmów. Wystawa, która obecnie stoi na wrzesińskim rynku, ogranicza się do 130. Ekspozycja zatytuowana „100 lat polskiego filmu. 1908-2008” zostaa przygotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Kinematografii w odzi oraz Filmotek Narodow. Na wystaw skadaj si fotografie, fragmenty dialogów filmowych i recenzji, a towarzyszy jej strona www.100latpolskiegofilmu.pl, gdzie mona przeczyta wykady gównego konsultanta ekspozycji, Rafaa Marszaka. „Nasza wystawa przypomina wypraw stateczkiem przez ocean” – stwierdza w jej opisie. „Sporód pótora tysica polskich filmów fabularnych wybralimy sto trzydzieci ty-

Fot. DAI

tuów, kierujc si uzupeniajcymi si wzajemnie kryteriami: uznan rang artystyczn, krajowymi i midzynarodowymi nagrodami, inspirujc obecnoci w obrbie danego nurtu, wreszcie wska nikami frekwencyjnymi pokazujcymi zainteresowanie publicznoci” – wyjania R. Marszaek. 100-letnia historia polskiego filmu dzieli si na trzy okresy: kino przedwojenne, powojenne i to realizowane po roku 1989. Na stronie internetowej wystawy ów najnowszy, trzeci okres symbolizuje kadr z filmu „Psy” Wadysawa Pasikowskiego. Drugi, powojenny okres ilustruje kadr z „Popiou i Diamentu” Andrzeja Wajdy, natomiast pierwszy etap polskiego kina symbolizuje scena strajku Dzieci Wrzesiskich z filmu Mojesza Towbina „Pruska Kultura”, odzyskanego z Francji przez Urzd Miasta i Gminy Wrzenia. DAI

i „Kazimierz Kowalski zaprasza”. W I Programie Polskiego Radia prowadzi audycje, w których przedstawia sylwetki wybitnych, a czsto zapomnianych polskich artystów. Wymyli i prowadzi Festiwal Operowo-Operetkowy w Ciechocinku. Pod wasnym nazwiskiem wyda kil-

Fot. DAI

ka pyt. Jako solista i wieloletni dyrektor zwizany jest z Teatrem Wielkim w odzi. Obecnie peni funkcj dyrektora Polskiej Opery Kameralnej w odzi. Po koncercie zaliczylimy z Kazimierzem Kowalskim trzy szybkie. Rzecz jasna, trzy szybkie pytania.

Czy „Rota”, która właśnie kończy sto lat, brzmi codziennie we Wrześni bezprawnie? Co na to syn kompozytora pieśni?

M

aria Konopnicka napisała „Rotę” w 1908 roku, jednak melodia, która nierozerwalnie złączyła się z tekstem, powstała dopiero dwa lata później. Skomponował ją związany z Poznaniem Feliks Nowowiejski (1877-1946), umieszczając na rękopisie zapisu nutowego datę: 13 stycznia 1910 roku. Premierowe wykonanie utworu odbyło się siedem miesięcy później w Krakowie z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Od tego czasu „Rota” jest drugą po Mazurku Dąbrowskiego najpopularniejszą polską pieśnią patriotyczną. Od czasu europrawyborów z 2004 roku melodia „Roty” codziennie o godzinie 12.00 wygrywana jest z wieży wrzesińskiego ratusza. Władze jednak nigdy nie ubiegały się o prawo do odtwarzania „Roty”. Burmistrz Tomasz Kałużny przyznaje, że tę melodię zaoferował miastu sam producent znajdującego się na wieży systemu nagłaśniającego, firma Prais z Poznania. Ta z kolei także nie posiada praw do odtwarzania „Roty”, co potwierdził właściciel firmy Andrzej Prais. Ale czy taka zgoda jest w ogóle potrzebna w przypadku pieśni, która ma już właściwie status dobra narodowego? Barbara Orłowska z wrzesińskiego inspektoratu Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych mówi, że według obowiązującego ustawodawstwa prawa autorskie dziedziczy się do 70 lat (a nie 50 – jak niegdyś) od śmierci twórcy i w tym czasie honoraria za publiczne odtwarzanie utworów muzycznych nieżyjącego kompozytora powinni otrzymywać jego spadkobiercy. Po szczegóły odsyła jednak do Wydziału Nagrań Mechanicznych w warszawskiej centrali ZAiKS-u. Hanna Kuberska, zastępca kierownika wspomnianego wydziału, potwierdza konieczność posiadania praw do odtwa-

rzania „Roty”: – ZAiKS reprezentuje prawa autorskie Feliksa Nowowiejskiego, władze Wrześni powinny więc podpisać umowę z dyrekcją okręgową ZAiKS na publiczne odtwarzanie „Roty” – stwierdza H. Kuberska. Według pani kierownik konieczności tej nie zmienia nawet fakt, że sam spadkobierca praw autorskich kompozytora „Roty”, jego jedyny żyjący syn, Jan Nowowiejski, nie ma nic przeciwko publicznemu odtwarzaniu tej pieśni i nie będzie domagał się za to pieniędzy. – Bardzo się cieszę, że „Rota” codziennie brzmi we Wrześni, czyli w mieście, do którego odnosi się fragment jej tekstu. Cieszę się także, że obecnie przeżywamy renesans twórczości Feliksa Nowowiejskiego, zwłaszcza z okazji stulecia powstania melodii do „Roty” – oznajmia syn kompozytora. – Ojciec napisał „Rotę” w chwili nagłego natchnienia, podczas spaceru po krakowskich błoniach. Tekst otrzymał od córki pani Konopnickiej – opowiada J. Nowowiejski, który w Poznaniu założył i wciąż prowadzi Salon Muzyczny i Muzealny imienia Feliksa Nowowiejskiego. DAI

– Czy piewanie w chodnym kociele byo dyskomfortem? – Nie, poniewa ogrzay nas gorce serca wrzesiskiej publicznoci. – Czy s dzi pan, e widzowie zrozumieli wyrwane z caoci arie oper? – Na pewno. Jeli si piewa prawidowo, ze wiadomoci tego, co si piewa, widz te to rozumie. – Czy wasz powrót do Wrzeni z oper „Straszny Dwór” jest ju pewny? – Tak. Bdzie to ogromne przedsiwzicie; przyjedziemy z chórem, baletem, orkiestr, solistami... Bdziemy o tym jeszcze rozmawia z burmistrzem. Chcemy zorganizowa to na powietrzu. DAI

Koncertowa zima we Wrześni Oferta kulturalna na zimowe miesice w naszym miecie jest do zrónicowana. Jak poinformowaa Marzena Tabaczyska, zastpca dyrektora WOK-u, do najwaniejszych imprez, jakie w najbliszym czasie mona bdzie zobaczy w domu kultury, nale: przegld jaseek (3-4 lutego) zakoczony uroczyst Gal Jaseek (14 lutego), wystp Kabaretu Hrabi (16 lutego) oraz koncert Andrzeja Cierniewskiego (19 lutego). Z kolei ju w najblisz sobot w pubie AQQ wystpi zespó Big Bada Bum. Ten powstay na pocztku roku 2009 w Ostrowie Wielkopolskim band aktualnie zoony jest z muzyków kaliskich oraz ostrowskich, zafascynowanych „czarnymi” nutami i szeroko pojtym groove’m oraz soulem, R&B i funky. Pocztek imprezy o godz. 21.00. Tydzie pó niej w reggae’owe klimaty zabior suchaczy muzycy Ictus Sound. W sobot 13 lutego po raz kolejny w naszym miecie zagra La Guardia, a 27 lutego dla mioników cikich brzmie zaprezentuj si uczestnicy 8. ju edycji Psychodelic Misantrophy Fest. W zwizku z pierwsz rocznic swojej dziaalnoci inny wrzesiski lokal Bulvar24 przygotowuje na czwartek 4 lutego minirewi w stylu Moulin Rouge. – Bd liczne niespodzianki muzyczne i nie tylko, oraz wystawa z sesji zdjciowej z udziaem wrzesiskich i poznaskich modelek, zrobionej w klimatach à la Moulin Rouge – zapewni Jakub Kozerski, waciciel lokalu. LUKA


Nagrody moĹźna odbieraÄ&#x2021; TYLKO w ciÄ&#x2026;gu 2 tygodni. Po tym okresie przepadajÄ&#x2026;.

12

22 stycznia 2010

rozrywka

003 (203)/2010 3)/20 2010 20 0 0

00 (203)/2010 003 (2

Fot. Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski

DziĹ&#x203A; czwarty kupon z oznaczeniem â&#x20AC;&#x17E;51â&#x20AC;?.

JeĹ&#x203A;li chcesz wygraÄ&#x2021; sto zĹ&#x201A;otych, zbieraj fragmenty stĂłwki, a komplet naklej na kartkÄ&#x2122; i wyĹ&#x203A;lij do â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?, podajÄ&#x2026;c swoje dane.

Wygraj stĂłwkÄ&#x2122; 51

Miasteczko rowerowe, ktĂłre nie tak dawno temu zostaĹ&#x201A;o â&#x20AC;&#x17E;uruchomioneâ&#x20AC;? na LipĂłwce, rozpoznaĹ&#x201A;o na zdjÄ&#x2122;ciu wielu wrzeĹ&#x203A;nian (i nie tylko!). SzczÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;cie uĹ&#x203A;miechnÄ&#x2122;Ĺ&#x201A;o siÄ&#x2122; tym razem do Karoliny Kierzenkowskiej z Psar Polskich. Gratulacje!

Gdzie to jest?

PrzesĹ&#x201A;uchiwaĹ&#x201A; Damian Idzikowski

Nie. Bardzo duĹźo siÄ&#x2122; od nich nauczyĹ&#x201A;am, zawsze teĹź staram siÄ&#x2122; ich obiektywnie oceniaÄ&#x2021;.

NadchodzÄ&#x2026;ce inwestycje â&#x20AC;&#x201C; rozbudowa szkoĹ&#x201A;y w Bugaju, budowa hali sportowej czy kanalizacji w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu i Orzechowie.

Brak dostatecznej liczby miejsc parkingowych w centrum miasta.

Bardzo rzadko.

SĹ&#x201A;odko, co zresztÄ&#x2026; widaÄ&#x2021;.

Zaczynam maĹ&#x201A;Ä&#x2026; czarnÄ&#x2026;, koĹ&#x201E;czÄ&#x2122; czytaniem ksiÄ&#x2026;Ĺźki lub oglÄ&#x2026;dajÄ&#x2026;c dobry film w TV.

To drugie. Ostatnio wrĂłciĹ&#x201A;am do czytaniaâ&#x20AC;&#x17E;Potopuâ&#x20AC;?iâ&#x20AC;&#x17E;KrzyĹźakĂłwâ&#x20AC;?.

WyjechaÄ&#x2021; na porzÄ&#x2026;dne wakacje.

Ĺťe dzieliĹ&#x201A;am ludzi na lepszych i gorszych.

ByĹ&#x201A; sukces i wielka poraĹźka. Ale nie lubiÄ&#x2122; o tym mĂłwiÄ&#x2021;...

Czytanie ksiÄ&#x2026;Ĺźek, gra w tenisa stoĹ&#x201A;owego.

SzczÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;liwa mÄ&#x2122;Ĺźatka, dorosĹ&#x201A;y syn i trzymiesiÄ&#x2122;czna wnuczka.

Rencistka. Przez 24 lata pracowaĹ&#x201A;am jako nauczyciel nauczania poczÄ&#x2026;tkowego. 1998 aniapoczÄ&#x2026;tk tkkowe ow owego. wego. go Od 19 1 98 8 jeestem radnÄ&#x2026; Rady Miejskiej w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu. Udzielam siÄ&#x2122; rĂłwnieĹź w Stowarzyszeniu MĹ&#x201A;odych warzyszeniu MĹ&#x201A;o MĹ&#x201A; Ĺ&#x201A;odyc dych h Wielkopolan. Ponadto jestem czĹ&#x201A;onkiem Rady SoĹ&#x201A;eckiej w Lipiu.

WyĹźsze, Uniwersytet KazimierzaWielkiego w By Bydgoszczy. B ydgo dgo dgoszc oszczy. szcczy. zyy

OstrĂłw Wielkopolski.i.

Danuta Maria HĂśwelhaus. aus..

Za skĹ&#x201A;adanie faĹ&#x201A;szywych zeznaĹ&#x201E; nie grozi odpowiedzialnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; karna.

Czy w radzie miejskiej trudno jest znaleĹşÄ&#x2021; kolegĂłw do wspĂłĹ&#x201A;pracy?

Co mnie cieszy w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu?

Co mnie wkurza w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu?

Alkohol w moim Ĺźyciu

Jedzenie â&#x20AC;&#x201C; wolÄ&#x2122; na sĹ&#x201A;odko czy na sĹ&#x201A;ono?

Jak zaczynam dzieĹ&#x201E;, jak koĹ&#x201E;czÄ&#x2122;?

Film czy ksiÄ&#x2026;Ĺźka?

NajwiÄ&#x2122;ksze marzenie

Czego nie chciaĹ&#x201A;bym przeczytaÄ&#x2021; w swojej biograďŹ i?

Co uznajÄ&#x2122; za swĂłj najwiÄ&#x2122;kszy sukces i poraĹźkÄ&#x2122;?

Hobby

Stan cywilny i rodzinny

Miejsce pracy

ZawĂłd, wyksztaĹ&#x201A;cenie

Miejsce urodzenia

ImiÄ&#x2122; i nazwisko

003 (203)/2010

3

:U]HÄłQLDXO:DUV]DZVND WHOID[ UHNODP\#ZU]HVQLDLQIRSO

 

WW

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT. Minimalna warto zamĂłwienia: 20 z

20 z

Wrzenia * ul. Fromborska 18

wizytĂłwek tel. 0-61 437 49 57

Przyjmujemy re ze do:

Reklama

Aby wziÄ&#x2026;Ä&#x2021; udziaĹ&#x201A; w losowaniu nagrĂłd, naleĹźy na kartkÄ&#x2122; nakleiÄ&#x2021; kupon, ktĂłry upowaĹźnia do wziÄ&#x2122;cia udziaĹ&#x201A;u we wszystkich lub dowolnie wybranym konkursie. Na odpowiedzi czekamy do Ĺ&#x203A;rody, do 12:00. Nagrody do odbioru w Biurze OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? przy ul. Warszawskiej 15. Te, ktĂłre nie zostanÄ&#x2026; odebrane w ciÄ&#x2026;gu 2 tygodni, przepadajÄ&#x2026;.

KUPON

3. W nadmorskiej miejscowoĹ&#x203A;ci letniskowej facet wchodzi do restauracji, siada za stolikiem i zamawia rybÄ&#x2122;. Gdy kelner podaje rachunek, facet mĂłwi: â&#x20AC;&#x201C; PrzyjechaĹ&#x201A;em tutaj przed dwoma tygodniami i teraz ĹźaĹ&#x201A;ujÄ&#x2122;, Ĺźe juĹź wtedy nie odwiedziĹ&#x201A;em tego lokalu! â&#x20AC;&#x201C; MiĹ&#x201A;o mi to sĹ&#x201A;yszeÄ&#x2021;, drogi panie. â&#x20AC;&#x201C; WĂłwczas ryba, ktĂłrÄ&#x2026; mi pan podaĹ&#x201A;, musiaĹ&#x201A;a byÄ&#x2021; jeszcze Ĺ&#x203A;wieĹźa. MuÄ&#x2021;ka

2. Babcia opowiada wnuczce: â&#x20AC;&#x201C; To wasze pokolenie jest strasznie szybkie. Mnie mÄ&#x2026;Ĺź odwaĹźyĹ&#x201A; siÄ&#x2122; pocaĹ&#x201A;owaÄ&#x2021; dopiero po trzecim dziecku... Martin

1. Biznesmen tĹ&#x201A;umaczy swojej Ĺźonie najnowszy interes: â&#x20AC;&#x201C; Podpisujemy umowÄ&#x2122; na trzy lata. On daje pieniÄ&#x2026;dze, a ja doĹ&#x203A;wiadczenie. â&#x20AC;&#x201C; No, a co bÄ&#x2122;dzie za trzy lata? â&#x20AC;&#x201C; On bÄ&#x2122;dzie miaĹ&#x201A; bardzo duĹźe doĹ&#x203A;wiadczenie, a ja jego pieniÄ&#x2026;dze. Irena

W naszej zabawie wciÄ&#x2026;Ĺź obowiÄ&#x2026;zujÄ&#x2026; te same zasady: Czytelnicy przysyĹ&#x201A;ajÄ&#x2026; nam dowcipy, a my pĹ&#x201A;acimy 10 zĹ&#x201A;otych autorowi kaĹźdego opublikowanego kawaĹ&#x201A;u.

chichy

tydzieĹ&#x201E; emisji - tylko 1 PLN + VAT

wystarczy jeden SMS

www.wrzesnia.info.pl/ogloszenia

edycja internetowa

OgĹ&#x201A;oszenia drobne

Plany repertuarowe: 25-31 stycznia - XVII OFSF PROWINCJONALIA 1-4 lutego - WROTA DO PIEKIEĹ

obyczajowy - USA - od lat 15

19.00 â&#x20AC;&#x201C; AMERYKAĹ&#x192;SKIE CIACHO

komedia/familijny - Francja - b.o.

17.00 â&#x20AC;&#x201C; MIKOĹ AJEK

22-24 stycznia (od piÄ&#x2026;tku do niedzieli)

Jest pewnie wielu ludzi, o ktĂłrych moĹźna powiedzieÄ&#x2021;: â&#x20AC;&#x17E;Anielskie usta, a szataĹ&#x201E;skie serceâ&#x20AC;?. Mamy nadziejÄ&#x2122;, Ĺźe nagrodzony w tym tygodniu Pan CzesĹ&#x201A;aw Sroka z ul. SĹ&#x201A;owian ma same anielskie cechy... Zapraszamy do biura ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; po nagrodÄ&#x2122;!

Rozrywka

â&#x20AC;&#x17E;Siedmiomilowe buty Ĺ&#x161;wiÄ&#x2122;tego MikoĹ&#x201A;ajaâ&#x20AC;? to zdjÄ&#x2122;cie, jakie do naszej redakcji nadesĹ&#x201A;aĹ&#x201A;a Emilia Nowaczyk-Konieczka. Jest to doskonaĹ&#x201A;y przykĹ&#x201A;ad tego, jak moĹźna bawiÄ&#x2021; siÄ&#x2122; fotografiÄ&#x2026;. JuĹź widzÄ&#x2122;, ile Ĺ&#x203A;miechu byĹ&#x201A;o podczas przygotowaĹ&#x201E; i podczas samego fotografowania oraz oglÄ&#x2026;dania gotowej fotograďŹ i. I o to teĹź chodzi w zabawie w fotograďŹ Ä&#x2122; â&#x20AC;&#x201C; Ĺźeby mieÄ&#x2021; z tego radoĹ&#x203A;Ä&#x2021;! Gratulujemy pomysĹ&#x201A;u i wykonania. W przyszĹ&#x201A;ym tygodniu najlepsze zdjÄ&#x2122;cie tygodnia otrzyma nagrodÄ&#x2122; ďŹ nansowÄ&#x2026; â&#x20AC;&#x201C; 30 zĹ&#x201A;. Na PaĹ&#x201E;stwa fotki czekamy jak zawsze do Ĺ&#x203A;rody, a tradycyjnie juĹź nie ma wiodÄ&#x2026;cego tematu â&#x20AC;&#x201C; jest on dowolny. Jak mĂłwi slogan reklamowy â&#x20AC;&#x201C; Nie kiĹ&#x203A; fotek w domu â&#x20AC;&#x201C; przyĹ&#x203A;lij do nas!

 Symbioza jesieni z zimÄ&#x2026; â&#x20AC;&#x201C; tytuĹ&#x201A; autorki zdjÄ&#x2122;cia

 Zima bywa piÄ&#x2122;kna, zwĹ&#x201A;aszcza w sĹ&#x201A;oĹ&#x201E;cu

 Okolice Krakowa, budowa autostrady A4

Fot. Daria Bosacka

Fot. Magdalena Dziekan

Fot. Tomasz MasĹ&#x201A;owski

Tego jeszcze nie byĹ&#x201A;o, Ĺźeby psy po dachach Ĺ&#x201A;aziĹ&#x201A;y! Koty, to co innego, ale psy?! Tak niecodzienne zdarzenie padĹ&#x201A;o fotograďŹ cznym Ĺ&#x201A;upem Tomasza MasĹ&#x201A;owskiego, ktĂłry w tym tygodniu wygrywa nagrodÄ&#x2122; tygodnia â&#x20AC;&#x201C; ksiÄ&#x2026;ĹźkÄ&#x2122; â&#x20AC;&#x17E;WrzeĹ&#x203A;ni portret wĹ&#x201A;asnyâ&#x20AC;?, czyli album z najpiÄ&#x2122;kniejszymi starymi pocztĂłwkami z caĹ&#x201A;ego naszego powiatu. Prosimy o jej odbiĂłr w biurze ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? przy ulicy Warszawskiej 15. Wyróşnienie w postaci publikacji przyznajemy rĂłwnieĹź dwom paniom â&#x20AC;&#x201C; Magdalenie Dziekan za bardzo miĹ&#x201A;e dla oka zimowe zdjÄ&#x2122;cie drzew w szadzi oraz Darii Bosackiej za nieco inne podejĹ&#x203A;cie do tematu zimowego, a mianowicie za skojarzenie jesieni z zimÄ&#x2026;. PostanowiliĹ&#x203A;my rĂłwnieĹź zaprezentowaÄ&#x2021; przeurocze zdjÄ&#x2122;cie malucha przebranego za Ĺ&#x161;wiÄ&#x2122;tego MikoĹ&#x201A;aja, autorstwa Emilii Nowaczyk-Konieczki. Prosimy o wiÄ&#x2122;cej.

Fotograficzny miszmasz

www.wrzesnia.info.pl

13


22 stycznia 2010

Wiadomości Wrzesińskie

14 Miłosław

www.wrzes www.wrzesnia.info.pl ni stronę redaguje :

Łukasz Różański

Orlik może odlecieć bdzie. Orlik moe nam wówczas odfrun. – Wedug mnie ten termin jest nierealny – stwierdza zastpca burmistrza Baej Pera. – Potrzebnych jest mnóstwo dokumentów, midzy innymi pozwolenie na budow czy badanie geologiczne gruntu. Z. Skikiewicz ma jednak nadziej, e samorzd województwa wykae troch cierpliwoci. Po cichu liczy te na pomoc Krystyny Poledniej, czonka zarzdu województwa wielkopolskiego (notabene wrzenianki). – Wierz, e wci mamy jeszcze szans na uczestniczenie w tym programie. W caym tym zamieszaniu burmistrz nie widzi bdu swoich pracowników, dla których (jak równie dla niego samego) decyzja Ministerstwa Sportu nie powinna by zaskoczeniem... Przepisy byy jasne od dawna, byo wic do czasu na opracowanie planu awaryjnego. Prawda jest jednak taka, e za czasów poprzedniego ministra sportu – Mirosawa Drzewieckiego – do tematów kontenerów nie podchodzono tak restrykcyjnie. Teraz to si zmienio. Na nasz niekorzy...

Budowa drugiego boiska w ramach programu „Orlik 2012” wisi na włosku.

 Budowa kompleksu boisk w Miłosławiu jest poważnie zagrożona – Bd si stara szybko przekona konserwatora do zmiany decyzji, ale szanse na to s znikome – mówi burmistrz Zbigniew Skikiewicz. Plan awaryjny zakada zmian lokalizacji budowy Orlika. Miaby on

Opłatek u kombatantów i byłych więźniów

Członkowie miłosławskiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych spotkali się 13 stycznia w hotelu „Boss” na tradycyjnym opłatku. W części oficjalnej sekretarz koła Stanisław Nowaczyk podsumował pokrótce ubiegłoroczną działalność organizacji, która powstała w sierpniu 1949 roku. – Obecnie w naszym kole jest 18 członków zwyczajnych i 46 podopiecznych (żony byłych kombatantów). A było nas 256. Z roku na rok jest nas coraz mniej, staramy się jednak aktywnie uczestniczyć w życiu gminy – mówił. Średni wiek miłosławskich kombatantów to 80 lat. – Na każdej uroczystości reprezentujecie swoją organizację, wystawiając poczet sztandarowy. To budujący i wzruszający widok, gdy widzi się was stojących przy ołtarzu razem ze szkolną młodzieżą – mówił burmistrz Zbigniew Skikiewicz. – Pomimo swojego wieku, jesteście w lepszej formie, niż strażacy. Mieliśmy ich zasłabnięcia, a kombatanci zawsze niezłomnie stoją przy ołtarzu – zauważył ks. Krzysztof Redlak. Na początku spotkania głos zabrał również prezes koła Czesław Szymkowski, który przypomniał zebranym historię... Bożego Narodzenia. Wcześniej minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich kombatantów, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku. Na koniec zebrani podzielili się opłatkiem, życząc sobie przede wszystkim zdrowia i spokojnego życia, a następnie zasiedli do wspólnego stołu. W uroczystości wzięli także udział: kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Teresa Zmuda, Danuta Grajek z urzędu gminy oraz radna powiatowa Henryka Waligóra. – Wasza obecność tutaj świadczy o tym, że nie zlekceważyliście nas i że doceniacie naszą działalność. Dziękuję – mówił S. Nowaczyk.

powsta – co wczeniej kwestionowano – na terenie stadionu miejskiego w Bugaju. Problem jednak w tym, e gmina musi si upora z formalnociami do 15 marca. Jeli nie zdy, dofinansowania z zewntrz nie

Śnieg rujnuje gminny skarbiec. A to dopiero początek zimy Ogromne koszty kilkudniowej walki z zim. Akcje odnieania i solenia gminnych ulic od pocztku roku pochony 42 tys. z. Tymczasem na utrzymanie dróg (odnieanie, równanie dróg gruntowych itd.) w budecie zarezerwowano 220 tys. z. A zima, wedug prognoz, ma si drogowcom dawa we znaki jeszcze przez co najmniej trzy tygodnie. – Na pewno nie postpimy tak, jak burmistrz Bytomia Odrzaskiego, który stwierdzi, e po co wyrzuca pienidze w boto, skoro nieg i tak stopnieje – mówi burmistrz Zbigniew Skikiewicz. – niegu byo ostatnio tak duo, e musielimy wynaj dodatkowy sprzt. – Nie wypisywalimy mieszkacom mandatów za nieodnieanie chodników czy nieusuwanie sopli z dachów – mówi Leonard Dopieraa, komendant stray miejskiej. –

cu kierowca fiata punto wpad w polizg i dachowa. Z kolizji wyszed bez szwanku.

„ Mieszkance Paczyna

skradziono samochód – citroena C3. Do kradziey doszo w miejscowoci Tulce (gmina Kleszczewo).

frowa, operator sieci Era, zwrócia si do urzdu gminy z prob o zmian wysokoci stawek dzierawy masztu, który znajduje si na terenie oczyszczalni cieków w Miosawiu. Zamiast 1 568 z chc paci 1 220 z miesicznie. – Gupich szukaj – orzekli rajcy. W Miosawiu ich nie znale li.

„ Ogoszone przetargi

na modernizacj i rozbudow wietlic w Chlebowie i Paczynie wzbudzaj due zainteresowanie firm budowlanych.

„ Pokaz taca w wyko-

naniu Pawa Janaka, najlepszego (pono) na wiecie sobowtóra i imitatora Michaela Jacksona czeka w sobot na goci klubu Olimpia.

„ We wtorek 26 stycznia

o godzinie 16.00 w urzdzie gminy rozpocznie si sesja rady miejskiej.

„ W poniedziaek ruszy 36. turniej piki siatkowej. O Puchar Przewodniczcego Rady Miejskiej Jarosawa Sobczaka walczy dziewi druyn. Reklama

OSK „STRAŻAK” Tomasz Dolata Czeszewo, ul. Miłosławska 18,

L. Dopieraa: – W wyniku polizgni cia jedna dziewczyna doznaa wstrz nienia mózgu.

tel. 603 968 998

Zaprasza na kurs kat. B PROMOCYJNA CENA 1200 zł t.BUFSJB’ZT[LPMFOJPXFHSBUJT t%PKB[EQPLVSTBOUB t.PȈMJXPǴǎFH[BNJOVX1P[OBOJV ,POJOJFJ,BMJT[V t$JnjH’ZOBCØSLVSTBOUØX Edu-039a

Przeprowadzilimy jednak 22 pouczenia. Wadze gminy zwracaj si te z apelem do rolników, którzy dysponuj odpowiednim sprztem, o bezpatn pomoc w walce z biaym puchem. – Nikt nie musi si obawia, e w razie jakich zniszcze nawierzchni bdzie pocignity do odpowiedzialnoci – zapewnia wodarz.

Reklama

OKNA, BRAMY, ROLETY

Profile okienne DECEUNICK o podwyszonej sztywnoci Okucia ROTTO z naronikiem antywamaniowym Drzwi GERDA, ALUMINIUM, PCV MOSKITIERY, ROLETKI WEWNTRZNE MONOPLAST-PLUS Miosaw, Dzieci Miosawskich 2 tel/fax. 061 4383 400, 509 690 366, 512 495 970

„ 12 stycznia w Kozub-

„ Polska Telefonia Cy-

Sukces na boisku zaley od dobrego planowania. „Naszym” urzdnikom tego najwidoczniej zabrako. Póki co, pika jest jeszcze w grze. A moe by tak sign po kogo z awki rezerwowych? ukasz Róaski

Skl-345

Niepokój pojawi si 18 stycznia, po tym jak do magistratu trafio pismo z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Tamtejsi urzdnicy tupnli nog i nie zgodzili si na budow Orlika w miosawskim parku (na tzw. chince) bez kontenerów na szatnie. Przypomnijmy. W zamyle urzdników gminy zaplecze sanitarnoszatniowe miao powsta w pobliskim gimnazjum. Szatnie do Orlika (zgodnie z wymogami) miay by wydzielone z obiektu szkoy i mie osobne wejcie. Odlego pomidzy pomieszczeniami zaplecza a projektowanymi boiskami wynosi niespena 60 metrów. Tymczasem zaoenia trzeciej edycji programu „Moje boisko – Orlik 2012” mówi, e dopuszczalna odlego nie moe by wiksza ni... 50 metrów (sic!). Dlatego ministerstwo wydao negatywn decyzj. Dodajmy, e na postawienie kontenerów szatniowych bezporednio przy kompleksie sportowym nie zgodzi si wojewódzki konserwator zabytków, który sprawuje piecz nad parkiem. Wodarz gminy z cikim sercem przyznaje, e jest w kropce. Bez zgody ministerstwa urzd gminy nie moe podpisa umowy z urzdem marszakowskim, który przekazuje fundusze (666 tys. z) na realizacj inwestycji.

Co słychać

tel. 0509 145 155 l.rozanski@wrzesnia.info.pl

OKNA KOLOROWE W CENIE BIAYCH

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

438 20 22

Policja

437 53 40

OSP Miłosław

438 28 88

Pogotowie Energetyczne

438 21 44

Poczta

438 23 45

Ośrodek Zdrowia

438 30 05

Ośrodek Kultury

438 27 79

Ośr. Pomocy Społecznej

438 30 96 438 37 58

Bank Spółdzielczy

438 20 31

Por. lekarza rodzinnego

437 12 52

Naprawa pralek i lodówek

438 36 01

Gabinet weterynaryjny

0607 944 690

Serwis komputerowy, internet 061 438 34 56 Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Miłosław, ul. Poznańska 10,„Rolmark”, w godz. 8.00-16.00, tel. 061 438 25 16


Wiadomości Wrzesińskie

Kołaczkowo

www.wrze www.wrzesnia.info.pl es

Filip Biernat tel. 061 437 49 56 f.biernat@wrzesnia.info.pl

Ferie z piłką i pod siatką Zimowe wakacje w gminie Kołaczkowo upływają pod znakiem sportu i rekreacji. W ubiegym tygodniu przedstawilimy szczegóowy program imprez zaplanowanych na tegoroczne ferie. Bya maa niepewno wród organizatorów co do frekwencji. Obawy okazay si próne. Ilo dzieci na poszczególnych zajciach bya zadowalajca. 16 stycznia w Paacu Reymonta w Koaczkowie odbya si spartakiada zimowa dla dzieci i modziey. W poszczególnych konkurencjach zwyciali (szkoy podstawowe i gimnazja) – strzelanie z wiatrówki: Monika Pawlak, Dariusz Górecki, rzut lotk: Kamil Nowicki, Radosaw Radziejewski, warcaby: Patryk Jakubowski, Przemysaw Ptaszyski, rzut woreczkiem do kosza: Mariusz Sroka, Aleksandra Miara, rzut ringo: Agata Majchrzak, Patrycja Krych, przenoszenie fasolki somk: Edyta Dzwoniarek, Jakub Czechowski. W konkursie czytelniczym zwyciay: Joanna Pruchniewicz (klasy I-III), Paulina Mizerka (IV-VI), Katarzyna Kruszyska (gimnazjum). – Jestem zadowolony z frekwencji. W zawodach uczestniczyo okoo 60 osób – mówi Edmund Kubis, dyrektor GOK-u.

„ Wyniki halówki: TW Koaczkowo – LZS Sokolniki 11:2, LZS Borzykowo – Znicz-Pol Wszmbórz 2:5, LZS Grabowo Królewskie – LZS Gazewice 3:1, Oldboy – Junior Bieganowo 10:1, Era-Plast Zielniec – Reni Trans Bieganowo 4:5, LZS Gorazdowo – FC Twardy 1:9. „ Maria Piechocka,

rzecznik Telekomunikacji Polskiej, poinformowaa nas, e mieci zalegajce na schodach centrali telefonicznej zostay posprztane. Sprawdzilimy – faktycznie.

„ Na giedzie kandyda-

tów do boju o fotel wójta pojawiaj si kolejne nazwiska: Micha Stefaski (PSL), Józef Szafarek (Samorzdny Powiat), Czesaw Surowiec (SLD). By moe: Mirosaw Pawlak (PiS, kóka rolnicze). Brakuje jeszcze kandydata z Borzykowa.

 Jak widać, młodzież z udziału w imprezach feryjnych organizowanych przez urząd gminy jest zadowolona

54

gimnazjalistów rzucao woreczkiem do kosza

Troch gorzej byo na pocztku tygodnia, gdy w hali sportowej w Koaczkowie ruszy turniej piki nonej. – Niestety, musielimy odwoa zawody dla klas I-III, poniewa nie stawia si adna druyna. Nie chc wnika, dlaczego si tak sta-

Kolędowanie w Zielińcu

 W. Przybylska, J. Szafarek, E. Pacyński i R. Graczyk w zielinieckich herodach W wietlicy wiejskiej w Zielicu odbyy si tradycyjne „herody”. Miniprzedstawienie przygotowali czonkowie rady soeckiej, którzy przywdziali odpowiednie stroje, jak nakazuje obyczaj. W rol króla Heroda wcieli si Józef Szafarek, anioka graa Wioletta Przybylska, ydem zosta Eugeniusz Pacyski, natomiast hetmanem – sotys Roman Graczyk. By równie rycerz, diabe i mier, która cia gow króla.

15

stronę redaguje :

Co słychać

22 stycznia 2010

Z koldnikami i mieszkacami Zielica integrowa si równie wójt Wojciech Majchrzak (wraz z maonk) oraz ks. proboszcz Mariusz Winiewski. Integrowanie narodu trwao do pó nych godzin nocnych. – To bya udana impreza, koldowanie stao si zielinieck tradycj – powiedzia nam Józef Szafarek, radny powiatowy i mieszkaniec Zielica. Nastpne koldowanie ju w przyszym roku.

o, ale wina chyba nie ley po naszej stronie; o zawodach informowalimy kilkakrotnie i to z wyprzedzeniem – stwierdza Kubis. Zgosiy si tylko dziewczta, a dokadniej, dwa zespoy: Saszetki i Smerfetki. Te drugie wygray 6:2. We wtorek i w rod byo lepiej. 19 stycznia zagrali chopacy z klas IV-VI, zgosio si pi druyn, grano systemem kady z kadym. Klasyfikacja: 1. Gorazdowo, 2. SP Grabowo Królewskie, 3. Modziejewice, 4. OWDiR Koaczkowo, 5. Wszembórz. Najliczniej by obsadzony turniej gimnazjalistów, który odby si 20 stycznia. Do zawodów zgosio si 6 druyn, które podzielono na dwie grupy. Kocowe wyniki : 1. Junior Bieganowo, 2. Gazewice, 3. Junior

„ W Grabowie Królew-

skim trwa dorzynanie drzew wzdu drogi powiatowej. Podobno drzewa s stare i spróchniae.

Borzykowo, 4. Zieliniec, 5. FC Sokolniki i OWDiR (ex aequo). – Pierwsze trzy druyny otrzymay puchary, nagrody i po futbolówce. Nagrody te ufundowa urzd gminy – mówi komisarz zawodów E. Kubis. Przypominamy, e 24 stycznia w hali sportowej w Koaczkowie odbd si kolejne zawody. Tym razem o godz. 9.00 rozpocznie si turniej siatkówki dla mczyzn i kobiet, o 14.00 – turniej tenisa stoowego. Organizatorzy zapraszaj wszystkich, bez wzgldu na wiek – w ping-ponga gra przecie umie kady. Niedzielny turniej bdzie ostatni feriow propozycj. Pozostae rozgrywki odbd si w lutym. 31 stycznia natomiast rozgrywki wznawia koaczkowska liga halowa.

„ W weekend nie mo-

na byo przejecha drogami powiatowymi z Zielica do Gozdowa oraz do Bieganowa. aden pug nie móg poradzi sobie z zalegajcym niegiem. Na odsiecz wezwano spychacze.

„ GOK wyda nowe wi-

dokówki o Koaczkowie w celach promocyjnych. O tym wkrótce.

„ Po Koaczkowie cho-

dz suchy, e oficyn ma przej gmina. Ma by w nim ulokowane przedszkole albo klasy I-III.

Biogazownia na granicy dwóch gmin. Na razie bez protestów Firma Biopower Zieliniec sp. z o.o. ze rody Wielkopolskiej chce wybudowa w Zielicu i Nowej Wsi Królewskiej (na granicy gmin Koaczkowo i Wrzenia) biogazowni. Skontaktowalimy si z inwestorem, ten jednak odmówi udzielenia informacji do chwili uzyskania tzw. uzgodnie rodowiskowych. – Bez tego adna inwestycja nie ruszy – usyszelimy w redzkiej centrali. W zwizku z tym zajrzelimy do raportu o oddziaywaniu na rodowisko, który inwestor musia zoy w dwóch urzdach gminy, we Wrzeni i Koaczkowie. Biogazownia ma powsta na jednej dziace w Zielicu i dwóch w Nowej Wsi Królewskiej. Planowana wielko to 1,44 ha. Najblisze zabudowania znajduj si w odlegoci 600 metrów. Biogazownia ma przetwarza kiszonk kukurydzian, gnojowic wisk i obornik drobiowy na prd i ciepo. Odbiorc energii maj by Pastwowe Sieci Energetyczne. – Znam spraw. Specjalne pismo informujce o tym wisiao u nas w gablocie. Do tej pory nie byo adnych protestów. Jutro (21 stycznia – przyp. red.) mija czas wywieszenia,

To chyba jakieś nieporozumienie, żebyśmy nie mieli żadnej informacji na ten temat. Sprawę wyjaśnię – mówi K. Wójcik.

wic ca dokumentacj przeka do gminy, a stamtd trafi do burmistrza Wrzeni – wyjania sotys Zielica Roman Graczyk. – Nic nie wiem o adnej biogazowni – nie kryje zdziwienia Karol Wójcik, sotys Nowej Wsi Królewskiej – Skoro ja nie wiem, to ludzie te nie wiedz, w zwizku z tym protestów te by nie mogo – dodaje. Zgod na powstanie biogazowni wydaje burmistrz Wrzeni. A decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie na pocztku marca, gdy zakocz si wymagane prawem procedury.

„ Niektórzy twierdz, e

gmin Koaczkowo trzeba zlikwidowa, taka saba jest. W tej sprawie musi odby si referendum.

INFORMATOR GMINNY Urząd Gminy

438-53-24

Policja

438-50-77

Poczta

438-53-28

Biblioteka

438-53-13

Ośrodek Zdrowia

438-50-80

Gminny Ośrodek Kultury

438-50-78 438-52-46

CPN

438-51-84

Gaz

438-53-85

Bank Spółdzielczy

438-53-14

OPS

438-51-12

ZGKiM

438-56-50

Oczyszczalnia Sklep elektroniczny i serwis Ośr. Wspom. Dziecka i Rodziny Internet

438-55-75 0600-097-438 438-53-47 061 438 34 56

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Sokolniki, ul. Spokojna 4 (pawilon przy aptece)


Wiadomości Wrzesińskie skie

16 Pyzdry

www.wrzes www.wrzesnia.info.pl ni

stronę redagują:

Tomasz Szternel

Filip Biernat

tel. 061 437 49 56 t.szternel@wrzesnia.info.pl

tel. 061 437 49 56 f.biernat@wrzesnia.info.pl

Zabawa w przestępców Postanowili zabawić się we włamywaczy. Ale zarzuty, które usłyszeli, są jak najbardziej poważne. Maj 17, 14 i 13 lat. Co ich czy? Lubi filmy. Najbardziej kryminay. Po poudniu 12 stycznia spotkali si w mieszkaniu jednego z nich. Zbijali bki. – Zrobimy napad! – rzuci w kocu jeden z maolatów. Pozostali przyklasnli pomysowi. Ale... jak napad, to musz by kominiarki. – Wytniemy dziury w czapkach! – znale li wyjcie z patowej sytuacji. Ustalili, e wami si do domu przy ul. Wrocawskiej w Pyzdrach, w którym mieszka pidziesiciokilkuletni mczyzna. Dobrze go znali. Skrupulatnie opracowany plan rozpoczli od zakupów w pobliskim spoywczaku. Kupili napoje. Wiadomo – po napadzie moe chcie si pi. Po drodze jeden z nieletnich znalaz metalow rurk. Wzi j. Tak na wszelki wypadek. Budynek obserwowali przez duszy czas; popiech jest przecie zym doradc... W kocu zaoyli na gowy czapko-kominiarki i zapukali do drzwi. Mczyzn, który je otworzy, wepchnli do rodka i przewrócili. – To jest napad! Dawaj siano! – pad rozkaz. – Nie mam, naprawd! – odpar domownik bagalnym tonem. Zacz woa kogo po imieniu. I cho w mieszkaniu nikogo wicej nie byo, to modociani przestpcy dali si nabra. Wzili nogi za pas.

500

zotych warte byy rzeczy, które nieletni najpierw zrabowali, by pó niej... odnie na miejsce

Co słychać

22 stycznia 2010

„ Niczego nie rozumiem w tych Pyzdrach. Na kilku ulicach wisiay tablice o zmianie organizacji ruchu, tylko e... wszyscy je dzili po staremu. „ Na stacji benzynowej Bliska w Pyzdrach trzeba czeka 10 minut, aby sobie napompowa koo. Przynajmniej tak informuje obsuga. Na tankowanie te trzeba czeka? „ Harmonogram zaj

przygotowanych przez gmin na ferie mona znale na stronie internetowej www.pyzdry.pl.

„ Jeden z Czytelni-

 Tarnową nawiedziła banda wyrostków z pobliskich Pyzdr Zrobili kilka yków napoju – a jednak si przyda... Niezraeni niepowodzeniem, postanowili dokona wamania do opuszczonej stodoy w Tarnowej. Z tego co syszeli, miaa tam sta motorynka. Ale wczeniej weszli do kolegi. Chcieli namówi go na skok. Odmówi. Mama mu nie kazaa. Odwiedzili wic kolejnego. Ten ju si zgodzi. Stan na czatach, przy przystanku autobusowym na skraju wsi. Jakby co, mia gwizda. Trzech pozostaych wtargno na teren prywatnej posesji. Pode-

Gimnazjaliści już po studniówce. Teraz do nauki!

Dziewczęta w wyszukanych czarnych sukienkach, a panowie w ciemnych garniturach – tak wyglądali uczestnicy balu gimnazjalnego, który odbył się 16 stycznia w Pyzdrach. Jednak nie wszyscy respektowali zasady wprowadzone dwa lata temu przez radę rodziców. Dziewczęta miały przykrótkie sukienki, buty na wysokim obcasie, a i gołe plecy dało się zauważyć... Zabawę poprzedził – a jakżeby inaczej – polonez. Następnie głos zabrali gospodarze uroczystości i zaproszeni goście. Upojna zabawa w rytmie disco trwała do północy. TOS

Fot. FIB

szli do stodoy, a tu... kódka. Nie byli w stanie jej zerwa. Zmienili zatem plany. Stwierdzili, e wami si do niezamieszkaego budynku pooonego na tej samej dziace. Wybili szyb w oknie i weszli do rodka. Brali wszystko, co wpado im w rce – kosmetyki, sztuce, radio, pilot do telewizora, a nawet wieczki. Wszystko na czn kwot okoo 500 z. Gdy wyszli z mieszkania, przypomnieli sobie o... akordeonie. Z informacji, jakie posiadali, wynikao, e ley on na strychu. Zawrócili wic. Role

pozostay te same – jeden stan na czatach, a zuchwaa trójka ponownie wesza do budynku. Instrument znale li nie bez problemów. By w kartonie po pile spalinowej. Uradowani pieszo wracali do Pyzdr. Ni std, ni zowd podjecha do nich samochód. Ich kolega (a w kadym razie kto, kto ich dobrze zna) wiedzia, e wracali z wamania. Zagrozi, e jak si nie podziel upem, to ich wyda. A na to modociani przestpcy pozwoli sobie nie mogli. Postanowili, e upem si nie podziel. By unikn problemów, wrócili do obrabowanego mieszkania i pozostawili w nim skradzione przedmioty... Po dwóch dniach do drzwi ich mieszka zapukali policjanci. – Wpadlimy na ich trop w wyniku dziaa wasnych – uchyla rbka tajemnicy Krzysztof Szczeniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrzeni. 17-latkowi, który w wietle prawa jest penoletni, prokurator postawi zarzuty usiowania dokonania rozboju i wamania. O losie pozostaych zadecyduje natomiast Wydzia Rodzinny i Nieletnich Sdu Rejonowego w Supcy. Rodzice zatrzymanych byli zszokowani. Zapomnieli powiedzie dzieciom, e w yciu – tak jak w filmie – nie kada historia musi mie happy end. TOS

Udany kulig w Ratajach Lekki mróz, suchy nieg, sanki, traktor i kiebaski – to recepta na udany kulig. W minion sobot mogli si o tym przekona mieszkacy Rataj, a dokadniej, 40 modych uczestników zimowej zabawy. – Kulig organizujemy co roku, tylko nie zawsze aura sprzyjaa zabawie. Ostatnie zimy byy ciepe, przez to nie byo niegu. Zima w tym roku jest siarczysta, mamy suchy nieg i par stopni mrozu, wic zorganizowalimy fajny kulig – mówi Andrzej yskawa, sotys Rataj. Zabawa trwaa trzy godziny. Fundusze na ten cel przekazaa rada soecka, natomiast koo gospody wiejskich zorganizowao kiebaski, które nastpnie uczestnicy kuligu usmayli nad ogniskiem. Miejscowy rolnik uyczy traktor – a potrzeba byo potnego newhollanda, który pocignby tak liczn rzesz saneczkarzy. A tereny w okolicy Rataj s przepikne; eby wspomnie choby cudowne ki nad rozlewiskiem Warty. – Faktycznie, teren jest u nas odpowiedni do takich zabaw. Je dzili-

ków poinformowa nas, e w niedziel ryzykowa yciem, chcc dojecha do Supcy drog wojewódzk nr 466. Wcale nie lepiej byo w kierunku Wrzeni na trasie 442. Po prostu za dugo zwlekano z odnieaniem.

„ Soectwo Kruszyny wodocigowa bdzie Zakad Usugowy WodnoKanalizacyjny Dariusza Bartczaka z Osiciny. „ Kolejna sesja 21 stycznia w samo poudnie. Radni uchwalaj budet. „ Biblioteka Publiczna w Pyzdrach co jaki czas odwiea ksigozbiór – tak „twierdzi” strona internetowa urzdu gminy. Na licie nowoci pojawia si m.in. „Bogini seksu” Kathy Lette. Jest take „Gnój” – jak napisano – Wojciecha Kurczoka. My znamy tylko Wojciecha Kuczoka... „ 17 stycznia graa pyz-

derska halówka: Dragon – Masters-Trzuso 3:1, Kolejorz Team – FC Osiedle 3:4, KaKa-Es Max – PWZ 11:1.

„ Wicej zdj z balu

studniówkowego na www. wrzesnia.info.pl. FIB

INFORMATOR GMINNY Nr kierunkowy do gminy Pyzdry

276-82-07

Miejsko-Gminny Ośr. Pom. Społ. – świadczenia rodzinne – opieka

276-81-70 276-81-75

Gminne Centrum Informacji

276-72-70

Muzeum Regionalne

276-81-07

Ochotnicza Straż Pożarna

276-81-98

Pogotowie Energetyczne Posterunek Policji Przedszkole Urząd Miasta i Gminy

 W okolicy Rataj są malownicze tereny, które cudownie wyglądają również zimą my z góry i pod gór, midzy zaspami. Dzieciaki byy bardzo zadowolone, bo impreza udaa si niesamowicie – nie kryje zadowolenia sotys. Kolejna jazda za rok. FIB

0-63

Miejsko-Gminny Ośr. Kultury

Szkoła Podstawowa

276-84-77 061 437-53-60 276-83-27 276-83-33 (-34) 213-51-48

Por. Psychologiczno-Pedagogiczna 276-72-51 Pyzdry – noclegi, Dłusk 72

0502-541-943

Usługi pogrzebowe

0606-964-795

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Pyzdry, ul. Szybska (Kwiaciarnia Ruch), tel. 0698 105 343


22 stycznia 2010

Wiadomości Wrzesińskie

Nekla

www.w www.wrzesnia.info.pl rz

Tomasz Małecki

Ponad 95 tys. zł trafi jeszcze w tym roku do pięciu miejscowości w gminie. Za te pieniądze powstanie plac zabaw, pracownia komputerowa, a wsie będą po prostu piękniejsze.

„ Wyniki 9. kolejki

pierwszej rundy Nekielskiej Ligi Halowej: WKS Zasutowo – Alken Nekla 9:7, Transmax – Verkap Plus 2:7, Adamski Team – CPN Pozna 5:0 (walkower), Drinking Team – Capri Wrzenia 2:10, ZRW Kubiaczyk – Bloki Nekla 7:5, Ultra Wrzenia – Piekarnia Cukiernia 3:2. Liderem, bez adnej poraki, jest ZRW Kubiaczyk. Tabel zamyka CPN Pozna, który wygra tylko jeden mecz.

„ W 2009 roku na terenie

gminy zarejestrowano 73 urodzenia (33 dziewczynki i 40 chopców). Zmaro 50 osób: 23 kobiety i 27 mczyzn. Na 31 grudnia liczba mieszkaców gminy (z zameldowanymi czasowo) wynosi 7 005.

„ 30 stycznia w NOK-u

odbdzie si Bal Samorzdowca. W tany pójdzie sam burmistrz Roman Grychowski.

 Niebawem zamiast sołtysa Mariusza Jóźwiaka przy wjeździe do Kokoszek staną... kokoszki. To znaczy, kury – Oba te projekty tak si spodobay, e dodatkowo dostay po 10 tys. z, z których nie musimy si rozlicza – zaznacza Grychowski. – To fajnie, e mamy dodatkowe pienidze. Usid z rad soeck i zdecydujemy, na co wyda – komentuje sotys Frckowiak wniosków dostao dofinansowChrapk na pienidze na odnow nie. Cakiem sporo... wsi miay take: Podstolice (wnioskoway o 31 tys. z na zagospodarowanie terenu wokó boisk i placu zabaw), Barczyzna (na wyposaenie wyszo. Planujemy te nasadzenia wietlicy – 10 tys. z) oraz Stpocin drzewek. Przyznam, e nie bardzo (na przebudow wietlicy wiejskiej wierzyem w powodzenie. Tym bar- oraz budow przy niej oczyszczalni dziej cieszy, e si udao – Jó wiak cieków – 46 tys. z). nie ukrywa radoci. – Nie udao si, niestety, adnych Jak wyjani, kokoszki na granicy pienidzy nie dostalimy – ubolewsi bd miedziane; umocowane zo- wa sotys Stpocina Kazimierz Stefaniak. stan na metalowych wspornikach.

45%

W pierwszy dzień ferii w Nekli malowali „dziwną krainę”

 Praca uczennicy z Marzenina zdobyła uznanie jurorów W poniedziaek w szkole w Nekli odbyo si pierwsze otwarcie „drzwi sztuki”. Kilkunastu uczniów i nauczycieli z caego powiatu rozpoczo trzyletni program majcy na celu przede wszystkim rozwijanie zainteresowa i wyanianie uzdolnionych plastycznie uczniów. „Ta dziwna kraina jest niedaleko miejsca, gdzie mieszkam” – to tytu pracy, któr malowali uczniowie.

Co słychać

tel. 061 437 49 56 t.malecki@wrzesnia.info.pl

Odnowa za kasę z Unii Jak by nie patrze, bd to pienidze z Unii Europejskiej. Dotr one do gminy dwoma kanaami: poprzez program Wielkopolska Odnowa Wsi, nadzorowany przez urzd marszakowski, oraz program Leader i Stowarzyszenie wiatowid, do którego naley gmina Nekla. – W sumie zoylimy 11 wniosków, pi do odnowy wsi i sze przez wiatowida – informuje burmistrz Nekli Roman Grychowski. – Pi wniosków rozpatrzono pozytywnie. Najwikszym beneficjentem bdzie Gsiorowo, które z programu Wielkopolska Odnowa Wsi dostanie 21 tys. 115 z – na budow zbiornika wodnego oraz popraw estetyki wsi. – Jestem bardzo zadowolony. Projekt napisaa rada soecka wspólnie z urzdnikami z gminy. Udao si i to cieszy – mówi sotys Gsiorowa Tadeusz Fr ckowiak. Cakowity koszt projektu to 26 tys. 399 z. Brakujce do zamknicia inwestycji pienidze bd pochodziy – podobnie jak w pozostaych przypadkach – z funduszu soeckiego. Z tego samego programu do Kokoszek trafi 15 tys. 140 z. Tam ju niebawem wjedajcych do miejscowoci powitaj tzw. witacze w ksztacie... kokoszek. – Pomys by mój – nie ukrywa sotys wsi Mariusz Jó wiak. – Dyskutowalimy na zebraniu soeckim, co zrobi z funduszem, i tak jako

17

stronę redaguje:

Fot. archiwum

– Sze najlepszych prac wysalimy na konkurs zorganizowany przez Liceum Plastyczne w Poznaniu – informuje Aldona Kubacka, koordynatorka programu. W midzyczasie uczniowie gimnazjum przedstawili prezentacj multimedialn „ ycie i twórczo Piotra Potworowskiego”. Kolejne spotkanie – plener w Nekielce – ju w czerwcu.

„ Mieszkanka Nekli pi-

Stefaniak dopiero od nas dowiedzia si, e jego wie dostanie 20 tys. z z programu Leader na urzdzenie placu zabaw. – Pierwsze sysz, nic nie wiedziaem. Skoro to prawda, to wietnie – sotys dziwi si, radujc jednoczenie. – Mamy czas do koca maja? Nie ma sprawy, bdziemy dziaa. Damy rad – zapewni. Z Leadera pienidze dostay take parafie – w Nekli: 20 tys. z na stworzenie z byej salki katechetycznej „wietlicy penej ycia”; parafia w Opatówku pozyskaa 9 tys. z na wyposaenie w komputery i internet centrum parafialnego. – Wszystkie wnioski, które uzyskay dofinansowanie, z wyjtkiem Opatówka, napisali nasi urzdnicy: modzi, zdolni i wyksztaceni – chwali swoich podwadnych Grychowski.

sze do „WW”: Afront. K. Balicki – burmistrz Grychowski, „Wiadomoci Wrzesiskie”, 8-15 stycze 2010 r. Oda do modoci w rywalizacji ze zwierzchnikami. Oda, poezja w walce z dziadami upiorami. Skd to si bierze? No wanie – skd to si bierze? I tak co tydzie... Pozdrawiamy Czytelniczk i czekamy na wicej.

„ Trwaj ferie. Uczniowie strzelaj z wiatrówek (w NOK-u), jed do kina, graj w pik, maluj obrazy. Dzieje si. Jak kto chce, znajdzie dla siebie co interesujcego. Szkoy si spisay, organizujc czas wolny.

Zasłużony nauczyciel z Targowej Górki, regionalista, artysta malarz, zmarł w Kostrzynie Wielkopolskim

S

tefan Pluciński nie żyje. Wieloletni nauczyciel, pedagog, organista i przede wszystkim artysta malarz, zmarł kilka tygodni temu w Kostrzynie Wlkp. Pluciński urodził się 30 sierpnia 1926 roku w Targowej Górce. W roku 1950 ukończył wrzesińskie Liceum Ogólnokształcące. Sześć lat później rozpoczął pracę jako nauczyciel religii w szkole w rodzinnej miejscowości. W międzyczasie ukończył studium nauczycielskie w Poznaniu na kierunku wychowanie plastyczne i zajęcia praktyczno-techniczne. Potem pracował kolejno w szkołach we Wszemborzu i Biechowie. W roku 1973 przeniósł się na stałe do Kostrzyna Wlkp., gdzie podjął pracę w tamtejszej podstawówce. W 1982 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę. Cały czas pracował jako organista w kościele w Targowej Górce, potem w Czerlejnie. Pasją Stefana Plucińskiego było przede wszystkim malarstwo. Namalował m.in. portret gen. Antoniego „Amilkara” Kosińskiego, patrona szkoły w Targowej Górce, który znajduje się placówce. Dał się poznać jako miłośnik historii, w szczególności swojej rodzinnej wsi. W roku 1958 to właśnie on był głównym inicjatorem obchodów 700-lecia Targowej Górki. Wchodził również w skład

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

438-60-11

Policja

438-60-77

Straż Pożarna

438-60-88

Poczta

438-64-40

Urząd pocztowy Targowa Górka

438-66-28

Przych. Lek. Rodzinnego „AMIKOR” 438-60-92 Ośrodek Kultury

438-60-60

Oczyszczalnia ścieków

438-65-75

Gabinet weterynaryjny

komitetu obchodów 730-lecia (16 października 1988). Wtedy to przekazał obraz Kosińskiego, zamówiony specjalnie na uroczystości z okazji nadania szkole imienia „Amilkara” Kosińskiego. Był też członkiem komitetu obchodów 750-lecia, które odbyły się w czerwcu 2008. Pluciński publikował m.in. w nieistniejącym już „Kwartalniku Wrzesińskim”, wydawanym przez Wydawnictwo KROPKA. Zmarł 8 grudnia 2009 roku i został pochowany na cmentarzu w Kostrzynie.

438-60-29 600-293-824

Biblioteka Publiczna

438-64-30

Bank Spółdzielczy

438-60-20

Polski Komitet Pomocy Społecznej 438-60-11 Przedszkole

438-60-95

Szkoła Podstawowa

438-60-70

Szkoła Targowa Górka

438-66-86

Zesp. Szkół w Zasutowie

437-29-21 fax 437-25-06

Autohol i przewóz osób

503-509-001 436-33-70

Prawo jazdy

438-62-35 0603-718-734

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Nekla, ul. Chopina 43/4 (sklep Goja)


22 stycznia 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Co słychać

18 Kościół

Ku czci „Pustelnika” 4

Figi w biechowskim sanktuarium, czyli ojcowie paulini świętują.

paulinów mieszka w Biechowie

Zakonnicy obchodzili 17 stycznia swoje wito patronalne – wspomnienie w. Pawa, Pierwszego Pustelnika. Gówne uroczystoci rozpoczy si msz wit. Parafian i goci powita ojciec Krzysztof Grzesica, proboszcz parafii. Uroczystej sumie za przewodniczy ksidz biskup Bogdan Wojtu. Na uroczystoci pojawi si równie o. Arnold Chrapkowski, wikariusz generalny paulinów. Nie zabrako te wadz wieckich, na czele z Krystyn Poledni , czonkiem zarzdu województwa wielkopolskiego, i starost wrzesiskim Dionizym Janiewiczem. Podczas wspólnotowej mszy w. modlono si w intencji caej wspólnoty zakonników. – Jestecie znani gównie z prowadzonego duszpasterstwa na Jasnej Górze – mówi ks. biskup B. Wojtu. –

Jednak jestecie take obecni w wielu innych miejscach wiata. To wanie wy w naszym kraju rozszerzylicie kult Matki Boej. Po naboestwie kto chcia, otrzyma dary pustyni, m.in. figi. To owoce, którymi ywi si w. Pawe przez 90 lat pustelniczego ycia na pustyni. Na zakoczenie naboestwa ks. biskup B. Wojtu powici równie nowy plac przed sanktuarium. Wykonany on zosta z kostki granitowej. Inwestycja pochona 343 tys. z. Jednak spora cz – bo a 250 tys. z – ma zosta dofinansowana z funduszy europejskich. Konkretnie, z programu „Odnowa i rozwój wsi”. – Plac jest skuty mrozem, zasypany niegiem, wic nie wida go w caej okazaoci. Ale na pewno jest pikny – mówi B. Wojtu. Wideorelacja na www.wrzesnia. info.pl. ukasz Róaski

„ Zgodnie z apelem pry-

masa Henryka Muszyskiego w najblisz niedziel we wrzesiskich kocioach bdzie trwa zbiórka na rzecz ofiar tragicznego trzsienia ziemi na Haiti. Na ten sam cel rodki finansowe zbiera ju Caritas Archidiecezji Gnie nieskiej. Wszyscy zainteresowani mog wpaci dowoln kwot na konto: PKO BP 26 1020 4115 0000 9102 0050 0272 z dopiskiem „Haiti”.

„ Okolicznociowe spo-

tkanie Ruchu Rodzin Nazaretaskich, dziaajcego przy wrzesiskiej parafii pw. witego Ducha, miao miejsce w poniedziaek po wieczornej mszy witej w salce domu katechetycznego.

„ We wtorek w para-

fii witego Ducha odby si comiesiczny wieczór modlitw papieskich.

„ W rod w tej samej

 Biskupowi B. Wojtusiowi podziwianie parkingu uniemożliwił śnieg

Fot. KUL

parafii po wieczornej mszy witej odprawiona zostaa Nowenna do Matki Boej Nieustajcej Pomocy, a take odbyo si spotkanie formacyjno-modlitewne wspólnoty Odnowy w Duchu witym.

„ Parafia pw. w. Kró-

Diabeł hasał po Wiejskim Domu Kultury. Tradycyjnie

Weszli w nowy rok

 Uczestnicy spotkania wspólnie modlili się i śpiewali kolędy Słuchacze Radia Maryja z Wrześni i okolic spotkali się w naszym mieście. We wrzesiskiej siedzibie Towarzystwa Czytelni Ludowych w niedziel odbyo si spotkanie noworoczne czonków i sympatyków wrzesiskiej Rodziny Radia Maryja. Warto zaznaczy: jedno z najwikszych w Wielkopolsce. – W sumie w spotkaniu wzio udzia okoo 70 osób, nie tylko z naszego miasta, ale take m.in. z Nekli, Kostrzyna Wielkopolskiego, Dominowa, Pyzdr, Gutowa Maego i Miosawia. Przyby na nie równie ks. kanonik Kazimierz Gów oraz nasz opiekun ks. Sebastian Huebner z fary. Naley podkreli, e byo to ju 14. z kolei spotkanie Rodziny Radia Maryja we Wrzeni – poinformowaa Cecylia Makowiak, odpo-

Fot. archiwum

wiedzialna za wrzesiskie biuro Rodziny Radia Maryja. Pani Cecylia jest dumna z tego, e o wrzesiskim spotkaniu kilkakrotnie wspominano na antenie tej toruskiej rozgoni radiowej. – Jako odpowiedzialna za wrzesiskie biuro, podsumowaam take miniony rok i przedstawiam plany na nowy. W podsumowaniu roku za najwaniejsze uznaam pielgrzymki, które zorganizowalimy (w sumie byo ich osiem) oraz nasz liczny udzia w uroczystociach patriotycznych i religijnych, w tym w biechowskich ku czci ks. Jerzego Popieuszki. W nowym roku planujemy kolejne pielgrzymki. Na pewno chcemy si uda na grób ksidza Jerzego w dniu jego beatyfikacji. Zorganizujemy równie pod koniec czerwca czterodniow pielgrzymk do Dbowca (poudniowa Polska) i okolicznych sanktuariów – dodaa. ukasz Adamczyk

W niedzielne popoudnie Wiejski Dom Kultury w Psarach Polskich ttni yciem, a to za spraw imprezy dla dzieci i rodziców, przygotowanej wspólnymi siami przez dwie dziaajce przy parafii na Lipówce organizacje katolickie: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Stowarzyszenie Wspierania Powoa Kapaskich oraz Rad Soeck z Psar Polskich. – Imprez noworoczn robimy kadego roku. W tej pierwszym jej punktem bd jaseka przygotowane przez uczniów z Zespou Szkó z Nowego Folwarku pod kierunkiem Justyny Jankowiak. Z minirecitalem muzycznym wystpi równie Paula Izydorek. Tradycyjnie nie zabraknie te balu przebieraców, konkursów, gier i zabaw – poinformowaa wspóorganizatorka imprezy Mieczysawa Murlik ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Warto podkreli, e pod kierunkiem pani Mieczysawy powstaje kadego roku dekoracja towarzyszca temu spotkaniu, które na dobre wpisao si ju do kalendarza mieszkaców Psar Polskich. – Zawsze si staram, eby bya ona (dekoracja – przyp. red.) inna – ucilia. Imprez poprowadzi znany wrzesiski konferansjer Jacek Krajniak. Z jego inicjatywy odby si konkurs kold, które wykonywali zarówno dzieci, jak i ich dziadkowie oraz babcie. Mimo fatalnej pogody, publicznoci z minuty na minut przybywao. I tak, wypeniona praktycznie do ostatniego miejsca sala oklaskiwaa jaseka, które cho uczniowskie, nawizyway równie do wielowiekowej tradycji. Nie zabrako wic

lowej Jadwigi zaprasza wszystkie chtne dzieci na zajcia plastyczne i muzyczne, które odbywaj si podczas ferii we wtorki i czwartki w godz. 12.00–15.00 w salce nad zakrysti.

„ W tej samej wspól-

nocie parafialnej sakrament chrztu udzielany bdzie w najbliszym czasie w sobot 13 lutego (o godz. 18.00) oraz w niedziel 21 lutego (o 12.00).

„ W ubieg niedziel w parafii pw. w. Królowej Jadwigi na cele budowlane zebrano 4 255 z. „ W niedziel 24 stycz-

 W jasełkach przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół w Nowym Folwarku nie zabrakło diabła Fot. LUKA turonia, króla Heroda, a nawet diaba, który hasa po scenie, nie przejmujc si obecnoci na sali dwóch najwaniejszych osób we wsi, czyli sotysa Lecha Michalaka oraz miejscowego proboszcza ks. Czesawa Krolla. I cho diabe kusi, to ostatecznie zwyciyo pozytywne boonarodzeniowe przesanie. – Bardzo si ciesz, e cho wita ju miny, to miaem okazj zobaczy to pikne przedstawienie, które w prostych sowach wyjanio nam, w rozumieniu: wszystkim tu zgromadzonym, sens Boego Narodzenia – skomentowa przedstawienie proboszcz Kroll. Proboszcz doda take, e w Polsce boonarodzeniowe tradycje i koldy zachowujemy do pocztku lutego. ukasz Adamczyk

nia w parafii pw. w. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opatówku przed msz w. sprawowan o godz. 10.00 odbdzie si koncert kold w wykonaniu Chóru Camerata z Wrzeni. Chórzyci z naszego miasta bd piewali równie na mszy w. o godz. 10.30. Miejscowy proboszcz ks. Andrzej Bohdanowicz zaprasza.

„ Spotkanie dla lekto-

rów z Opatówka, którym dyur przypada 23 i 24 stycznia, odbdzie si w pitek 22 stycznia (pocztek o godz. 18.00) na plebanii. Z kolei w zakrystii mona odbiera nowe plany dyurów lektorskich. LUKA

www.wrzesnia.info.pl


22 stycznia 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Historiezyw różnym wieku 19 k c a t S

KRAJOWCY I TUBYLCY (1) Każdy okres historyczny, zwłaszcza przełomowy, powoduje prawdziwy wysyp relacji i wspomnień. Są to często teksty wiarygodne i wartościowe, ale zawsze wycinkowe i na dodatek skażone pewnym rodzajem intencjonalności, wynikającej z egocentryzmu lub wyznawanej ideologii. Taką samą wadę mają pamiętniki, bardziej intymne, ale zawsze pisane z myślą o osobiście wykreowanym, wirtualnym odbiorcy. Prawdziw rzadkoci s natomiast przekazy spontaniczne, kierunkowane dyskretnie i niepostrzeenie z myl o wyizolowaniu, a nie odtwarzaniu stanów faktycznych. Z tego typu dokumentem mamy do czynienia obecnie. Jest to wywiad-rzeka przeprowadzony z czowiekiem ju niemodym przez jego wnuka. Sowa zostay nagrane na archaiczn ju dzisiaj tam magnetofonow, która szczliwie si zachowaa. Jest to wic niezafaszowany autentyk w jzyku miejscowym, a nie w adnym dialekcie wielkopolskim, który jest sztucznym narzeczem stworzonym na potrzeby sceniczno-medialne. Specyfika tej mowy tkwi gównie w skadni i fonetyce, a nie w sownictwie, którego zagszczeniem próbuj epatowa róni bajarze. To si da sucha, ale tak przecie nikt nie mówi. W najwyszej cenie s germanizmy, jzykowa odmiana pieprznych rodzynek. Zapis nie jest zwart konstrukcj i zawiera wiele luk, ale spoiwem jest jego specyficzna aura. Jego autorem jest LUDWIK GRZE KOWIAK (1898-1985), syn STANIS AWA i TEKLI. Ten pierwszy (1857-1932) oeni si z TEKL STAWOW , z któr prowadzi 8-hektarowe gospodarstwo w uszczanowie k. Jarocina. W 1897 kupi 18-hektarowe gospodarstwo w Chociczce, któr pó niej wczono administracyjnie do Chociczki Maej. STANIS AW i TEKLA dochowali si trzynaciorga dzieci, z których bliej zajmiemy si wanie LUDWIKIEM i jego bratem FRANCISZKIEM.

LUDWIK to uczestnik wielkiej wojny 19141918, powstaniec wielkopolski, onierz wojny polsko-bolszewickiej 1920, osadnik wojskowy na Kresach wschodnich oraz obroca ojczyzny w kampanii wrzeniowej 1939, a take kombatant realnego socjalizmu. W chwili przeprowadzania wywiadu, co miao miejsce w 1985, mia ju blisko 90 lat i by czowiekiem mocno schorowanym. Poza tym zapis jest tzw. ciekiem, gdy tekst mówiony róni si zasadniczo od pisanego. Batalistyki i zwizanych z ni efektów nie zabraknie, ale najpierw trzeba si zaj kwesti zasadnicz, tzn. stanem wiadomoci narodowej mieszkaców wsi wielkopolskiej. Obecnie w powszechnym uyciu jest trójktny jak oko Opatrznoci szablon wyznaczany przez Boga, Honor i Ojczyzn, ale nawet sztandary nie s w stanie zakry nagiej prawdy. Nie mona powiedzie, e wie pozostawiona bya samej sobie, gdy oddolnie poddawana bya oddziaywaniu wielkopolskich organiczników, a z góry napominano j z ambon. To jednak nie wystarczao. Status Polaków by mocno zawikany i najbardziej funkcjonalnym terminem wydaje si tutaj by okrelenie tubylcy. Warstwa ta bya nisko wyksztacona, sabo podatna na wszelk indoktrynacj, nawet religijno-narodow, i zaabsorbowana niemal bez reszty codziennymi sprawami bytowymi. Ten medal mia swoj drug stron, równie chropowat. Jeli bowiem przecitny mieszkaniec wsi wcale nie traktowa progu swego domu jak twierdzy, to jeszcze bardziej obca bya mu wszelka prusaczyzna. Przypisany by do ziemi i mao obchodziy go rejestry albo klasyfikacje. Tego typu grupy spoeczne w przeomowych momentach jednocz si, ale dziaaj intuicyjnie, co zawsze jest bezbdnie odczytywane przez samozwaczych przywódców. No ale my jestemy dopiero na pocztku XX wieku i wród ludzi, którymi wrzesiski strajk szkolny a tak bardzo nie wstrzsn. Jak budzia si wiadomo polska? Na pewno nie bya fluidem, który przenika tubylców patriotycznym dreszczem, ale odpowiedzialny i mylcy czowiek mia niejedn sposobno do samookrelenia si. LUDWIK ujmuje to tak: wszystko zaleao od rodziców, a wpywy zewntrzne byy zaledwie dodatkowymi impulsami. W rodzinie STANIS AWA i TEKLI posugiwano si na co dzie wycznie jzykiem polskim, a szkoa niemiecka bya instytucj obcojzyczn. Ale w obaczkowskiej uczelni uczyli czyta i pisa, które to umiejtnoci trzeba oceni jako przydatne yciowo. S nawet tak czsto praktykowane, e z czasem staj si naturalne a do odruchowoci. STANIS AW doskonale zdawa sobie z tego spraw, gdy by wychowywany w wiadomej rodzinie chopskiej. W domu aden dzieciak nie odezwaby si do niego po niemiecku, nawet gdyby chcia, ale pójdzie taki do szkoy i nieszczcie gotowe. Z takim bachorem nigdy nic nie wiadomo. A niech bdzie zdolny albo przynajmniej kujon – takie wynaturzenie te jest moliwe. Przesiknie niemczyzn na dobre i bdzie w domu szpanowa na poliglot. No i przepowiedzie wszystkiego si nie da, gdy pisanie te jest wane. Dlatego STANIS AW poddawa swoje dzieci profilaktyce. W domu w eksponowanym miejscu wisiaa tablica, taka prawdziwa, eby pó niej smarkateria nie ggaa, e w szkole to maj lepsz. Uczy na niej swoj progenitur polskiego abecada, a litery ukada w wyrazy. To nawet byo atwiejsze ni szkolny gotyk. W Obaczkowie nauczycielem by niejaki Ochocki, Polak, który na polu germanizacyjnym zasuy si sabo, ale tak mia ju posad. Edukacja domowa bya w sumie skuteczniejsza od szkolnej, gdy STANIS AW móg si wspomaga autorytetem, na które-

 50- lecie małżeństwa Tekli i Stanisława Grześkowiaków (1930)

 Gospodarstwo w Chociczce (1997, obecnie nieistniejące) Z teki Stańczyka STANISŁAW mawiał: Jak każdy będzie czytał z osobna, to za dość czasu żmudzi. W gospodarstwie to robota jest. Dzieci było tyle, że w domu funkcjonowała cała klasa łączona, wymagająca od prowadzącego doskonałego warsztatu pedagogicznego. A przepowiednie królowej Saby były szczytem mądrości, gdyż uchodziła za kobiecy odpowiednik króla Salomona, z którym zresztą była związana.

go stray móg stan równie pasek lub rózga. Zadanie byo nieatwe, gdy nie wszyscy maj gow do nauki. Jednak kady mody GRZE KOWIAK przechodzi ofiarnie peny cykl szczepie ochronnych, a kondycj narodow wzmacniaa jeszcze otoczka – w tym jzyku mówio si przecie o polskich królach i bohaterach, a nie pruskich, gdy koki przydatne s w pocie, a nie w gbie. Nie byo to jednak wcale regu. Oddajmy gos LUDWIKOWI: ...a na przykad ssiadów chopak – w domu w ogóle nie dbali o to, tam si nie interesowali wcale, jak poszed do wojska, to ani po polsku, ani po niemiecku. Bardzo kiepsko uczy si, bo tam adnego poparcia znikd nie mia – nie umia listu do domu napisa nawet. To ona przysza do nas i pakaa, mówi, e nie umie listu napisa. Nie dbali... Tak. Ci czystej wody tubylcy wcale nie musieli by renegatami, ale mona ich chyba nazwa ciemn mas, podatn na wpywy i zupenie wobec nich bezbronn. Ale liczy si kady wiadomy Polak, gdy przywódcy to nie tylko generaowie czy ministrowie – wielk rol odgrywaj równie autorytety rodowiskowe i bez maa ssiedzkie. To ci ludzie podnieli sztandar narodowy w okresie wielkiej zarazy, jaka wybucha w sierpniu 1914, gdy byli

 Ludwik Grześkowiak (1898-1985) ju uodpornieni na wszystkie infekcje. Byli nie tylko tubylcami, ale awansowali na krajowców, dla których nastpnym progiem jest wasna pastwowo. Ojciec czyta im przecie proroctwa Saby: ...pierwsza wojna bya przepowiedzona, powstanie Polski byo przepowiedzone. To takie przeczucie jakie [...]. I ta pierwsza wojna to tak, wedug proroctwa, to upomnienie narodów. Druga wojna to kara Boa, bo ludzie si nie poprawi, a trzecia wojna – przyjdzie zagada. To to tak pamitam, jak ojciec nam to czyta. I NAJBARZEJ EM SI ZAINTERESOWA TYM, E POLSKA B DZIE.


22 stycznia 2010

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

20 Oświata

Jedni się pną, drudzy spadają W rankingu zestawiono wyniki 428 szkół średnich. Znalazły się tam tylko dwie placówki z naszego powiatu

Tak przynajmniej wynika z tegorocznego rankingu szkó ponadgimnazjalnych „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw”. Na licie znalazo si 428 placówek z caego kraju. Liceum przy ul. Witkowskiej nie zostao nawet sklasyfikowane! Dla dyrekcji (ale nie tylko) jest to wyra ny policzek i sygna, e trzeba si zastanowi, co jest nie tak... – Mamy wiadomo, e czeka nas duo pracy, aby w przyszoci znale si na przyzwoitym miejscu – mówi Bogna Skoraszewska, dyrektor „Sienkiewicza”. Przypomnijmy, e w 2009 roku LO znalazo si na bardzo odlegej 335. pozycji w kraju i 20. w województwie, a w 2008 – odpowiednio – na 158. i 11. Honor powiatu w opublikowanym rankingu uratowa Zespó Szkó Politechnicznych. Placówk umieszczono na bardzo wysokim 15. miej-

atów i finalistów olimpiad w stosunku do ogólnej liczby uczniów danej placówki. ZSP mia jednego laureata i siedmiu finalistów, za w przypadku ZSTiO byo to czterech laureatów i jeden finalista. – Dla mnie ten ranking jest jedn z wielu moliwoci oceny pracy nauczycieli z uczniami uzdolnionymi. Trzeba pamita, e do techników tacy uczniowie trafiaj znacznie rzadziej, ni do liceum ogólnoksztaccego – zauwaa B. Nowak. – W rankingach zawsze znajd si jakie wady i niedocignicia, chociaby w tym roku twórcy rankingu zgubili gdzie dwoje naszych finalistów olimpiady ywnociowej – mówi W. Wawrzyniak. – Ale nie ma si czym przejmowa. B. Skoraszewska: – Kady ranking ma swoje dobre i ze strony. Zawsze jednak cieszy zajcie w nich wysokiej lokaty.

 Mina dyrektora ZSP Bogdana Nowaka mówi wszystko: jest bardzo dobrze scu w województwie, a 179. w skali kraju (rok temu byo to miejsca 12. i 229.). – Mam wielk satysfakcj, e kieruj szko, w której s wspaniali, uzdolnieni uczniowie, e pracuj z nimi znakomici nauczyciele, którzy pomagaj im rozwija talenty – mówi dyrektor ZSP Bogdan Nowak.

Jedyny internat we Wrześni prezentuje się pięknie

W rankingu znalazo si jeszcze miejsce dla Zespou Szkó Technicznych i Ogólnoksztaccych (280. lokata w kraju i 25. w województwie). – Nie miejsce szkoy jest tutaj wane, tylko osignicia uczniów, którzy, zostajc laureatami olimpiad, czyli plasujc si w cisej czoówce kra-

Fot. Łukasz Różański

jowej, uzyskuj indeksy na wysze uczelnie – mówi Wodzimierz Wawrzyniak, dyrektor ZSTiO. W jaki sposób wybrano najlepsze szkoy? W rankingu wzito pod uwag wyniki z 35 olimpiad przedmiotowych i zawodowych. Decydujcy by tu wska nik okrelajcy liczb laure-

Czytaj książki! Po kilkunastu miesiącach przerwy znów można wypożyczać książki we Wrześni.

Wraz z reformą wrzesińskiej oświaty, przeprowadzoną przez obecne władze powiatu, na mapie Wrześni pozostał jeden internat. Ten przy ul. Kaliskiej. Przypomnijmy. Internat przy ul. Wojska Polskiego zmienił się w urząd pracy i kolegium języków obcych. Niegdysiejszy budynek internatu przy dawnej szkole mleczarskiej (ul. Gnieźnieńska) czeka na kapitalny remont i swoje pięć minut. O tym, że do końca lat 70. w bursie przy ul. Słowackiego zamieszkiwali przyjezdni zamiejscowi ogólniaka, już prawie nikt nie pamięta. Pozostał więc tylko jeden internat – przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Jeden, ale za to o najwyższym standardzie. Pod koniec października ubiegłego roku, po kilkumiesięcznych pracach, oddano do użytku niemal całkowicie nowy obiekt. Ze starego pozostały tylko mury. W środku wymieniono prawie wszystko. Stare drewniane okna zastąpiono nowymi – plastikowymi, energooszczędnymi. W sumie wymieniono ponad 100 sztuk. Pieniądze na sfinansowanie tej części inwestycji – 64 tys. zł. – pochodziły z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska. Ponadto przebudowano instalacje: elektryczną i centralnego ogrzewania. Wykonano też szereg robót ogólnobudowlanych. – Wymieniliśmy drzwi, w pokojach pojawiły się nowe wykładziny, a na korytarzach położono płytki – informuje dyrektor ZSTiO Włodzimierz Wawrzyniak. Poza tym kompleksowej modernizacji poddano pomieszczenia piwniczne, gdzie pojawiły się trzy dodatkowe łaźnie. Wygląd zmieniła recepcja i same pokoje, które stały się bardziej funkcjonalne. – W pokojach są nowe meble wraz z całym wyposażeniem – dodaje dyrektor szkoły. Wawrzyniak nie ukrywa radości z remontu. Uważa, że warto było czekać kilka miesięcy, aby osiągnąć spodziewany efekt – W trakcie robót najbardziej ucierpieli uczniowie, ale myślę, że byli bardzo wyrozumiali – stwierdza. Dodajmy, że podczas renowacji obiektu podopieczni mieszkali w szkole przy ul. Gnieźnieńskiej. Obecnie w bursie przy Kaliskiej może mieszkać 150 uczniów. Całkowity koszt remontu budynku to ponad 1 mln zł plus 200 tys. zł na zakup mebli. TOM

Biblioteka publiczna dziaa od poniedziaku. Godziny otwarcia placówki pozostaj bez zmian – codziennie od 8.00 do 18.00, z wyjtkiem poniedziaku; wtedy drzwi do ksigozbioru mona przekroczy dopiero od 10.00. Przypomnijmy, e biblioteka bya nieczynna od 4 sierpnia 2008 roku, z przerw od stycznia do kwietnia 2009, kiedy to zostaa uruchomiona na parterze, w sali wystaw czasowych. W tym czasie trwa generalny remont. Pod okiem konserwatora zabytków. Renowacj obiektu przeduy majowy poar dachu nad placówk. – Remont polega m.in. na wymianie instalacji elektrycznej wraz z osprztem. Rozprowadzilimy te sie teletechniczn: internetow, telefoniczn, do monitoringu i alarmow – informuje wiceburmistrz Waldemar Grzekowiak, p.o. dyrektora biblioteki. Ponadto wyremontowano dwie toalety oraz wymieniono cz tynku i stropu nad bibliotek. – Musielimy wymieni podog zniszczon w czasie akcji ganiczej podczas poaru w budynku. Na szczcie ksigozbiór i regay wtedy nie ucierpiay – uzupenia Grzekowiak. Wedug tymczasowego dyrektora placówki, trudno poda dokadne koszty remontu. – Poniewa wik-

Co słychać

Wrzesiński ogólniak wielkim przegranym.

„ 13 lutego w Paa-

cu na Opieszynie odbdzie si XV Bal Licealny. S jeszcze wolne miejsca. Cena biletu: 320 z od pary. Informacje pod nr. tel. 501 513 039 lub w sekretariacie szkoy przy ul. Witkowskiej.

„ Blisko 132 tys. z b-

dzie kosztowaa adaptacja pomieszczenia klasowego na zaplecze szatniowo-sanitarne, które bdzie suyo osobom korzystajcym z Orlika przy Samorzdowej Szkole Podstawowej nr 1.

„ 29 stycznia w WOK-u odbdzie si balik karnawaowy dla dzieci do lat 9 (pocztek: godz. 16.00).

 W wyremontowanej bibliotece

znajduje się 28 tys. 996 woluminów Fot. TOM

szo prac remontowych prowadzona bya i rozliczana na wspólne konto muzeum i biblioteki. Mona w przyblieniu przyj, e remont samej biblioteki kosztowa ok. 140 tys. z – mówi Grzekowiak. To jednak nie koniec prac w zabytkowym budynku. Ze wzgldów organizacyjnych zostaa wyremontowana tylko cz biblioteki w najstarszej czci gmachu (od strony ulicy Dzieci Wrzesiskich). Po remoncie pomieszcze wrócia na swoje miejsce wypoyczalnia. – W najbliszym czasie rozpoczniemy prace w skrzydle od strony ul. ks. Laskowskiego, gdzie bd si mieciy pomieszczenia magazynowe i administracyjne – koczy wiceburmistrz. Tomasz Maecki

„ Uwaga! Bezpat-

ny wstp na kryty basen przez cay przyszy tydzie dla dzieci i modziey z gminy Wrzenia (w godzinach 8.00–11.00). Trzeba si tylko okaza wan legitymacj szkoln.

„ 28 stycznia w gimna-

zjum przy ul. Sowackiego odbdzie si halowy turniej piki nonej modziey szkó gimnazjalnych (od godz. 9.30).

„ Rozpoczyna si XV

edycja samorzdowego konkursu nastolatków „Omiu wspaniaych”. Zgoszenia modych osób, które udzielaj si spoecznie, przyjmowane s we wrzesiskim ratuszu do 12 marca. KUL


22 stycznia 2010

Wiadomości Wrzesińskie

Teczka interwencji z www.wrzesnia.info.pl

Strona

www.wrzesnia.info.pl

Czytelników Wygraj bilet na kabaret Hrabi!

„ Internauta: Chciaabym si dowiedzie, jak to jest – czy tak-

sówkarze maj obowizek wozi w swoich samochodach foteliki do przewoenia dzieci? Czsto korzystam z usug taxi, czasami z maym dzieckiem, ale jeszcze nie spotkaam si, by który z wrzesiskich taksówkarzy mia taki fotelik.

„ Bronisaw Rzymyszkiewicz, taksówkarz z ponad 20-letnim

staem: – Na razie nie mam takiego fotelika ani ja, ani aden z wrzesiskich taksówkarzy. Po pierwsze, nie mamy chyba takiego obowizku, a po drugie, zajmuje on zbyt wiele miejsca. Poza tym nie sposób mie go zamontowanego na stae, a wozi w baganiku te nie bardzo moemy, bo przecie klienci wkadaj tam baga.

21 INFORMATOR MIEJSKI Pogotowie ratunkowe 999 Straż pożarna 998 Policja 997 Straż Miejska 986 – pon.-pt. 7.00-22.00, sob. 7.00-15.00 Pogotowie energetyczne – centrala 061 437 46 00 Pogotowie ciepłownicze 993 Pogotowie wod.-kan. 994, 061 436 05 47 Informacja PKP 061 94 36 Informacja PKS 061 437 00 66

„ Krzysztof Szczeniak, rzecznik Komendy Powiatowej Policji

Całodobowy policyjny „telefon zaufania” 061 437 52 97

we Wrzeni: – Przepisy jasno reguluj t kwesti. Art. 39 ustp 4 prawa o ruchu drogowym mówi, e pasaerowie taksówek zwolnieni s z obowizku zapinania pasów bezpieczestwa oraz z koniecznoci przewoenia dzieci w fotelikach. Poza tym sami kierowcy taksówek take nie musz zapina pasów, kiedy maj pasaerów. Tak wic, odpowiadajc na pytanie internauty: taksówkarze nie musz posiada fotelików dla dzieci.

Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień, Witkowska 3, 061 436 21 46

„ Internauta: Parkingi przy ulicy Kociuszki oraz w okoli-

Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 061 640 39 40

cy firmy Bimex i targowiska miejskiego nie zostay odnieone od momentu pierwszych opadów niegu! Czy moe kto mi wyjani, dlaczego?

„ Ryszard Klepacki, prezes Wrzesiskiej Spódzielni Mieszka-

niowej: – Parkingi od strony ulicy Kociuszki zostay przekazane gminie i to ona za nie odpowiada. My dysponujemy pienidzmi zebranymi od mieszkaców i staramy si, eby podlege nam ulice i chodniki byy odnieone i przejezdne. Poza tym chyba adne suby nie odnieaj parkingów. Normaln i oczywist rzecz jest, e to osoby z nich korzystajce powinny zadba o ich stan. Powinnimy wykaza si wikszym zrozumieniem i sami co zrobi. DOT

Drogi Czytelniku! Widziae co wanego, bulwersuje Ci jaka sprawa, jeste wiadkiem wypadku drogowego.... teraz moesz nas o tym poinformowa, bdc w drodze. Wystarczy, e wylesz SMS o treci: TC.TI Twoja informacja, na numer 70068*. Koszt SMS-a to 50 gr plus VAT. adna informacja nie pozostanie bez odzewu.

Wrzesińskie Stowarzyszenie Abstynentów „Jantar”: prawnik przyjmuje w 1. i 3. środę miesiąca w godz.15.00-17.00, psycholog w 2. i 4. czwartek miesiąca w godz.17.45-19.45, telefon zaufania: w godz. 10.00-22.00 – 606 903 528 i 061 437 78 42 w godz.16.00-20.00. Punkt Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie 061 437 40 28, 061 437 40 22, 061 437 40 35, czynne w czwartki w godz. 14.00-18.00 w bud. OPS, ul. Szkolna 24

 Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys podczas ubiegłorocznego występu 16 lutego do Wrzesińskiego Ośrodka Kultury zawita kabaret Hrabi. Wystąpi u nas ze swoim nowym programem o intrygującym tytule... Program „Syf i Malaria” – tytu, rzeczywicie, co sugeruje... I nie bez powodu! Oj, nie jest to zwyky program. To program-katastrofa, który toczy si jednoczenie w kilku paszczyznach i wcale nie jest atwy ani dla widzów, ani dla wystpujcych. Trzeba uwaa. W tym programie kabaret Hrabi mieje si przede wszystkim z siebie – artystów kabaretowych. Nie ma takiego nieszczcia scenicznego, które by nie dotkno

tego spektaklu, ale artyci dzielnie walcz do samego koca. W tej walce nie ma zwycizców i przegranych – nie liczy si wynik, liczy si walka. A ju teraz – specjalnie dla Czytelników „Wiadomoci Wrzesiskich” – rozpoczynamy konkurs, w którym do wygrania jest 5 podwójnych zaprosze na wystp kabaretu! Wystarczy poprawnie odpowiedzie na dwa pytania (dzi oraz w przyszy pitek), a kartk z odpowiedziami przynie lub wysa do biura ogosze (ul. Warszawska 15) bd do redakcji (ul. Fromborska 18). Poza imieniem, nazwiskiem i adresem, prosimy poda take numer telefonu. Oto dzisiejsza zagadka: Jaki tytu mia program, z którym kabaret Hrabi odwiedzi Wrzeni w roku 2009?

Powiatowy rzecznik konsumentów – Starostwo Powiatowe we Wrześni, pon.-pt. w godz. 9.00-14.00, 061 640 44 16 Biblioteka Pedagogiczna, Wojska Polskiego 2a, 061 436 13 33, czynne od pon. do pt. w godz. 10.00-17.00 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Września 061 436 25 96 Czytelnia 061 437 96 45 Wielkopolska Informacja Gospodarcza 061 426 50 50, 94 34 – 24h Schronisko dla psów 0500 191 039 Gabinet weterynaryjny, Kilińskiego 13 502-256-205 Halo TAXI 061 436 33 33, 0601 808 921 TAXI, 24h ESKA, 0721 121 121 Taxi Harcerska 061 640 33 33, 061 437 77 77 TAXI PKP 061 437 92 22 TAXI PKP #2 889 999 130 TAXI ZET 061 436 55 55 Taxi DARIO (1-8 osób) 602 221 436 TAXI 1-6 osób, 661-278-227 TAXI SUPER, wieczór, noc, 607-515-515 USŁUGI TRANSPORTOWE 0889 998 888 TRANSPORT 0605 261 155

Mamusiu, tatusiu, już jestem!

Pizzeria Soprano Chrobrego 15, 061 640 21 01 Pizzeria Capri PIZZA NA TELEFON, 061 640 20 71 Pizzeria Camelot 061 436 38 09, 0515 299 040 Pizzeria Margeritta 061 437 00 60 Kurczak z rożna – Koszarowa – 15 zł, 509 273 487

Maksymilian Pawlak syn Natalii i Przemysława z Kołaczkowa

Bartosz Mikołajczak syn Aldony i Jarosława z Pięczkowa

Katarzyna Weronika Andrzejewska córka Renaty i Jarosława z Chlebowa

Nikola Miazgowicz córka Inez i Michała z Lednogóry

Kurczak z rożna przy BIEDRONCE 061 436 79 90

Urodzony: 11 stycznia Waga: 3860 g Wzrost: 59 cm

Urodzony: 12 stycznia Waga: 3920 g Wzrost: 56 cm

Urodzona: 13 stycznia Waga: 3230 g Wzrost: 55 cm

Urodzona: 13 stycznia Waga: 3790 g Wzrost: 58 cm

Serwis RTV J. Grzegorek, Września, JP II 17, 061 436 25 28, 0601 794 203

Sara Ślosarz córka Doroty i Macieja z Pobiedzisk

Martyna Górska córka Weroniki i Grzegorza z Nekli

Amelia Anna Zalewska córka Bożeny i Grzegorza ze Strzałkowa

Bartosz Fechner syn Pauliny i Mateusza z Wrześni

Urodzona: 14 stycznia Waga: 3400 g Wzrost: 55 cm

Urodzona: 14 stycznia Waga: 2175 cm Wzrost: 47 cm

Urodzona: 16 stycznia Waga: 3510 g Wzrost: 58 cm

Urodzony: 17 stycznia Waga: 3890 g Wzrost: 58 cm

Jakub Weber syn Iwony i Łukasza z Zielenia

Michalina Kwiatkowska córka Bernadety i Pawła z Gniezna

Wiktoria Plucińska córka Małgorzaty i Wojciecha z Zasutowa

Jan Pieczyński syn Hanny i Szymona z Niechanowa

Urodzony: 17 stycznia Waga: 3840 g Wzrost: 60 cm

Urodzona: 18 stycznia Waga: 3150 g Wzrost: 55 cm

Urodzona: 19 stycznia Waga: 3420 g Wzrost: 56 cm

Urodzony: 19 stycznia Waga: 3790 Wzrost: 58 cm

Hubert Sobaszkiewicz syn Marleny i Bogusława z Wrześni

Wojtuś Biernaczyk syn Sylwii i Tomasza z Kaczanowa

Katarzyna Twardosz córka Karoliny i Radosława z Wrześni

Urodzony: 19 stycznia Waga: 3590 g Wzrost: 57 cm

Urodzony: 19 stycznia Waga: 3670 g Wzrost: 63 cm

Urodzona: 20 stycznia Waga: 3050 g Wzrost: 57 cm

Serwis komputerowy 0695 926 796

Kompleksowe usługi pogrzebowe 24h, ul. Legii Wrzesińskiej 16, Września, 061 436 11 60, kom. 0603 868 607 Kompleksowe Usługi Pogrzebowe PUK 24h, ul. Miłosławska 5, 061 437 92 00, 061 436 28 78, 0508 088 390 Kwiaciarnia „Kaprys” przy szpitalu zaprasza – 9.00-17.00, nd. 9.30-17.30; 061 437 62 97 Kwiaciarnia „Kaprys Plus” zaprasza – 8.00-21.00, nd. 9.3017.30 i PRACOWNIA FLORYSTYKI ŚLUBNEJ, ul. Kościuszki 70 a, tel. 061 436 71 51

APTEKI DYŻURUJĄCE

to miejsce czeka na Twoje dziecko

22.01 VADEMECUM, ul. Wojska Polskiego 19 tel. 61-43-65-988 23.01 VERBENA, ul. Kosynierów 23 tel. 61-43-65-293 24.01 VERBENA, ul. Kosynierów 23 tel. 61-43-65-293 25.01 ASPIRYNKA, ul. Sienkiewicza 20 tel. 61-43-77-746 26.01 PRZYPOLOMARKECIE,ul.Paderewskiego52 tel. 61-43-65-284 27.01 W KAUFLANDZIE, ul. Miłosławska 10 tel. 61-43-77-223 28.01 NA SŁAWNIE, ul. Fromborska 46a tel. 61-43-67-798


22 stycznia 2010

Wiadomości Wrzesińskie

22 Sport

www.wrzesnia.info.pl

PIŁK A NOŻNA www.victoria.wrzesnia.pl

Piłka nożna – turniej halowy juniorów młodszych

WTPN najlepsze z wrzesińskich drużyn

Juniorzy nie zawiedli Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej we Wrześni, organizowany przez Victorię dla zawodników urodzonych w roku 1993 i młodszych, okazał się sukcesem zarówno sportowym, jak i organizacyjnym. Główne trofeum przypadło Poznaniakowi Poznań, a drugie i trzecie miejsce zajęli wrześnianie.

 Słabszy początek w finale nie pozwolił WTPN-owi odrobić już strat Bardzo słaby występ zanotowały drużyny Victorii Września, zajmując dwa miejsca na końcu stawki w organizowanym przez siebie corocznym Halowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Wrześni. Honoru naszego miasta z powodzeniem bronia reprezentacja Wrzesiskiego Towarzystwa Piki Nonej, która gówne trofeum przegraa dopiero w finale, ulegajc SKP Supca. Organizatorzy rozegranego w niedziel turnieju spotkali si z do duymi problemami na samym wstpie. Na kilka godzin przed rozpoczciem rywalizacji z powodu problemów finansowych w swoich klubach z przyjazdu do Wrzeni zrezygnoway zespoy Mieszka Gniezno i Dyskobolii Grodzisk Wlkp. Obsad w ostatniej chwili udao si uzupeni zespoami 1920 Mosina i reprezentacj WTPN. Osiem rywalizujcych druyn podzielono na dwie grupy. Victoria II trafia do grupy A, gdzie po przegraniu wszystkich meczów zaja ostatnie miejsce. Victoria I i WTPN trafili natomiast do grupy B. Tu Victoria dopiero w ostatnim swoim meczu odniosa zwycistwo, ale pozwolio to tylko na zajcie trzeciego miejsca w grupie. Zespó WTPN-u od pocztku prezentowa si bardzo do-

Fot. RC

brze, przypiecztowujc swój udzia w finale wygran nad Reprezentacj Polski Bezdomnych. Dla kibiców przybyych do hali Gimnazjum nr 2 dopiero po poudniu duym zaskoczeniem byo to, e dwa wrzesiskie zespoy ujrzeli ju na pocztku walki o miejsca. W pojedynku o miejsce 7. Victoria II pokonaa 1920 Mosin. Mecz Victorii I o miejsce 5. z Lechi Kostrzyn zakoczy si porak 1:2. W pojedynku o 3. miejsce Reprezentacja Polski Bezdomnych ulega 2:3 Unii Swarzdz. Podczas bardzo wyrównanego i emocjonujcego finau reprezentacja WTPN przegraa 3:4 z SKP Supca. Klasyfikacja kocowa 1. SKP Supca 2. WTPN Wrzenia 3. Unia Swarzdz 4. Reprezentacja Polski Bezd. 5. Lechia Kostrzyn 6. Victoria I Wrzenia 7. Victoria II Wrzenia 8. 1920 Mosina Najlepszym strzelcem turnieju z 5 bramkami na koncie zosta Micha Walerczyk (SKP Supca). Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrano Marcina Herzoga (Unia Swarzdz), a najlepszym bramkarzem – Rafaa Karczewskiego (Reprezentacja Polski Bezdomnych). Najlepszym wrzesiskim pikarzem zosta Bartosz Nowicki. Robert Czerniak

Podczas sobotnich zawodów do rywalizacji przystpio osiem druyn. Na parkiecie hali przy ulicy Kosynierów mona byo ujrze zespoy Warty rem, Polonii roda Wlkp., Warty Pyzdry, Poznaniaka Pozna, Sucharów Suchy Las, UKS Olimp Wrzenia, a take Victori I i Victori II Wrzenia. W pocztkowej fazie rywalizowano w dwóch grupach, z których o prawo do udziau w finale walczyy po dwa najlepsze zespoy. Ostatnim etapem turnieju byy ju mecze o bezporednie miejsca w klasyfikacji kocowej. Zespó Victorii I trafi do grupy A, w której zdecydowanie wygra wszystkie spotkania i z pierwszego miejsca zakwalifikowa si do fazy pófinaowej. Victoria I – Warta rem 5:0 Victoria I – Warta Pyzdry 5:1 Victoria I – Suchary Suchy Las 10:1 W grupie B znalazy si wrzesiskie druyny UKS Olimp i Victoria II. Modsi rocznikowo pikarze UKS Olimp zaprezentowali si znakomicie, wygrywajc dwa spotkania i remisujc z pó niejszym triumfatorem turnieju. Ostatni mecz grupowy pomidzy UKS Olimp a Poznaniakiem mia kluczowe znaczenie dla dalszych losów rywalizacji. Remis oznacza, e rónic jednej bramki poznanianie zajli pierwsze miejsce w grupie, a to spowodowao, e do walki o fina pikarze UKS Olimp musieli stan przeciwko swoim kolegom z Victorii I. Ju w fazie grupowej kompletnie zawiedli natomiast zawodnicy z druyny Victorii II, którzy cay czas grali bez wiary we wasne moliwoci, dajc si atwo pokona kolejnym przeciwnikom.

SPONSORZY VICTORII

 Juniorzy Victorii I Września wyższość przeciwnika musieli uznać dopiero w finale. Przegrali z poznaniakami Fot. RC Victoria II – Poznaniak Pozna 2:8 Victoria II – UKS Olimp 2:6 Victoria II – Polonia roda 1:5 UKS Olimp – Poznaniak Pozna 1:1 UKS Olimp – Polonia roda 4:0 Mecze pófinaowe Victoria I Wrzenia – UKS Olimp Wrzenia 5:2 Warta rem – Poznaniak Pozna 2:9 Mecz o III miejsce Warta rem – UKS Olimp 3:3 (1:3 k) Fina Victoria I – Poznaniak Pozna 3:5 Podczas meczu finaowego wrzenianie kompletnie przespali pocztek, tracc bramk ju w 10. sekundzie, a w krótkim czasie dwie nastpne. Pogo Victorii za wynikiem zdecydowanie podnosia dramaturgi pojedynku. Kocówka meczu, z czerwon kartk dla Huberta Hypkiego i wykluczeniami z obu stron, okazaa si niezwykle interesujca. Niestety, mimo kilku szans Victorii, strat nie udao si ju odrobi. Klasyfikacja kocowa 1. Poznaniak Pozna 2. Victoria I Wrzenia 3. UKS Olimp Wrzenia 4. Warta rem 5. Polonia roda 6. Suchary Suchy Las

7. Warta Pyzdry 8. Victoria II Wrzenia Po zakoczeniu turnieju przyznano równie nagrody indywidualne. Królem strzelców z 9 trafieniami na koncie zosta Mikoaj Panowicz (Poznaniak Pozna). Najlepszym zawodnikiem wybrano Jakuba Groszkowskiego (Victoria I Wrzenia), a miano najlepszego bramkarza przypado Patrykowi Przybylskiemu (Victoria I Wrzenia). Organizatorzy wybrali równie najlepszego gracza z Wrzeni, którym zosta Szymon Krawczyski (UKS Olimp Wrzenia). Bramki dla Victorii I zdobyli: Jakub Groszkowski 8, Jakub Zakrzewisz 6, Adrian Kogut 6, Hubert Hypki 3, Patryk Walkowiak 3, Marek Domalski 2. Bramki dla Victorii II zdobyli: Patryk Bielecki 3, Mateusz Szymczak 2, Bartomiej Melewski 1, Filip Olejniczak 1. Bramki dla UKS Olimp zdobyli: Szymon Krawczyski 4, Patryk Buczkowski 3, Janusz urawski 3, Mikoaj Plichta 2, Filip Budasz 2, Szymon Markiewicz 1, Arkadiusz Juchacz 1. Robert Czerniak


22 stycznia 2010

Wiadomości Wrzesińskie

Sport

www.wrzesnia.info.pl

W W W.W R ZE SN IA . IN FO. PL /SP O R T

23

Minisiatkówka – turniej organizowany przez UKS Olimp

Klubowy półfinał. Zmowa rywali...

Walka dziewcząt

Orkanowi nie udało się awansować do najlepszej czwórki w województwie.

1

Ze stawki trzech druyn uczestniczcych w poznaskim turnieju awans uzyskay dwie. Orkanowi, pomimo jednego odniesionego zwycistwa, sztuka ta si nie udaa. Dua w tym zasuga Energetyka Pozna, który po zapewnieniu sobie udziau w rozgrywkach finaowych nie zachowa zasady fair play i wystawi drugi skad. Energetyk Pozna – Orkan Wrzenia 3:0 (25:15, 25:15, 25:13) W pierwszym meczu turnieju wystpujce w roli gospodarza siatkarki Energetyka Pozna rozegray bardzo dobre zawody, pokonujc Orkan Wrzenia 3:0. Wrzenianki miay problemy z przyjciem zagrywki i tym samym z dobr wystaw i mocnym atakiem. Energetyk Pozna – Calisia Kalisz 1:3 (22:25, 25:16, 22:25, 16:25) – Trener zespou z Poznania, Marek Jankowiak, po ugraniu jednego seta z Calisi, który dawa mu stuprocentowy awans, zmieni w tym momencie ca pierwsz szóstk. Mia prawo tak postpi, ale nie miao to nic wspólnego z duchem sportowej walki, zwaszcza wtedy, kiedy takim postpowaniem krzywdzi si zespó siedzcy z boku – tak prze-

bieg pojedynku Energetyka z Calisi komentowa trener Orkana Tomasz Bako. Orkan Wrzenia – Calisia Kalisz 3:1 (25:21, 26:24, 22:25, 25:20) Do swojego drugiego pojedynku z Calisi Kalisz na boisko wyszed jakby inny zespó Orkana. Po wygraniu przez wrzenianki pierwszej partii na moment do gosu doszy kaliszanki. Przy stanie 10:18 dla Calisii na zagrywk wesza jednak Marta Banaszak i zdobya siedem punktów pod rzd, a to w konsekwencji pozwolio na zwycistwo 26:24. Nie mogce odda adnego seta w tym meczu wrzenianki nie wytrzymay jednak presji, przegrywajc w trzeciej odsonie. W czwartym secie ju na pocztku Orkan odskoczy na bezpieczn przewag, któr utrzyma do samego koca spotkania. Mecze Orkana o miejsca 5-6 z MKS MOS Turek zaplanowano na 6 i 7 lutego. Skad Orkana Wrzenia: Joanna Szczepaniak, Monika Szafraniak, Paulina Stasiak, Daria ysiak, Magorzata Psyk, Agata Czerniak, Ewa Dro dzik (libero)oraz Marta Banaszak, Klaudia Krawczyk, Magdalena Nawrocka. RC

set do ugrania – tylko tyle zabrako Orkanowi do awansu...

 Doświadczenie młodych siatkarek zdobyte w turnieju zaprocentuje już niebawem W minioną sobotę w hali sportowej Gimnazjum nr 2 we Wrześni odbył się III Turniej Mini Piłki Siatkowej Dziewcząt Klas IV i V Szkół Podstawowych. W turnieju udzia wzio ponad 70 modych siatkarek z Kociana, rody Wielkopolskiej, Miosawia, Orzechowa i remu. Wrzeni reprezentoway zespoy UKS Olimp i UKS Spartakus. W kategorii klas pitych 16 zgoszonych druyn walczyo najpierw w czterech grupach. Po rozegra-

niu grup eliminacyjnych i pófinaowych zostay utworzone grupy finaowe, w których grano ju o poszczególne miejsca w turnieju. O duym pechu mog mówi siatkarki Olimpu I (Anna Nowak, Karolina Rakowska, Dagmara Motyl), które jednym punktem przegray w decydujcym o wejciu do grupy walczcej o miejsca 1-4 meczu. Ostatecznie zespó Olimp I zaj miejsce 6., Olimpowi II przypado miejsce 9., a drugi klub z Wrzeni – Spartakus – zaj odpowiednio miejsca 10. i 16. Turniej w tej kategorii wiekowej wygray siatkarki ze rody Wlkp., przed zespoami z Orzechowa i Miosawia.

Fot. archiwum

Faza grupowa turnieju klas czwartych od pocztku przebiegaa pod dyktando dziewczt z zespou Olimp I (Adrianna G siorek, Julia Reszelewska), które pocztkowo wygray wszystkie 12 meczów. Niestety, w grupie finaowej przegray dwa z piciu spotka i ostatecznie zajy 4. miejsce. Zwycistwo w tej kategorii przypado siatkarkom z Miosawia, a drugie i trzecie miejsce dziewcztom ze rody. Zespó Olimp III zaj miejsce 5., a Olimp II – 9. Wszyscy otrzymali dyplomy, a czoówka – puchary, medale i nagrody. Przyznano te indywidualne wyrónienia. RC

Wyniki – sport w skrócie • Więcej na www.wrzesnia.info.pl/sport • Wyniki – sport w skrócie • Więcej na www.wrzesnia.info.pl/sport PIŁKA SIATKOWA II liga mężczyzn XVI kolejka, 16.01.2010 r. Krispol Września – Olimpia Sulęcin Orion Sulechów – Grześki Kalisz AZS UAM Poznań – Chemik Bydgoszcz AZS UZ Zielona Góra – Cuprum Lubin Czarni Pruszcz Gdański – Trefl II Gdańsk 1. Grześki-Hellena Kalisz 2. AZS UZ Zielona Góra 3. AZS UAM Poznań 4. Cuprum MUNDO Lubin 5. Olimpia Sulęcin 6. Krispol Września 7. Chemik Bydgoszcz 8. Czarni Pruszcz Gdański 9. Orion Sulechów 10. Trefl II Gdańsk

16 16 16 16 16 16 16 16 16 16

40 39 34 29 27 26 18 10 9 8

XVII kolejka, 23.01.2010 r. Czarni Pruszcz Gdański – Krispol Września Trefl II Gdańsk – Orion Sulechów Grześki-Hellena Kalisz – AZS UAM Poznań Chemik Bydgoszcz – AZS UZ Zielona Góra Cuprum Lubin – Olimpia Sulęcin

3:0 0:3 3:2 3:1 3:1 44:15 42:18 40:25 36:25 34:26 34:28 25:37 16:42 16:43 13:41

Wrzesińska Liga Rekreacyjna Piłki Siatkowej Ekstraklasa Orlik Adams Miłosław – BeClever 2:3 Juniorzy Progress – Leader School 0:3 Matador Książno – Nicolaus Powidz 0:3 Bona Tarnovia – TKKF Września 3:1 APP Września – Old Boys Poznań 2:3 1. Nicolaus Powidz 2. APP Września 3. Old Boys Poznań 4. BeClever 5. Leader School 6. Orlik Adams Miłosław 7. Bona Tarnovia 8. TKKF Września 9. Juniorzy Progress 10. Matador Książno

7 8 8 7 8 7 6 6 8 7

I liga Kopernik Słupca – Avesrtruz Blanco 1. VC Shrek 2. Koszary I 3. Kopernik Słupca 4. Squad

6 5 6 6

20 19 18 15 12 9 6 5 3 1

21:4 21:9 22:11 19:12 15:16 13:14 11:16 8:15 6:24 5:21

5. Avestruz Blanco 6. TKKF II Września 7. Kadeci Progress 8. Klimosz

6 5 5 5

9 6 3 0

12:13 9:12 5:14 1:15

II liga Starostwo Powiatowe – Są Gorsi Koszary II – Kreatorzy 2010 EKKA – Iskra Kołaczkowo Kadeci II Progress – Ratusz Września 1. EKKA 2. Mały VIP 3. Ratusz Września 4. Koszary II 5. Są Gorsi 6. Starostwo Powiatowe 7. Iskra Kołaczkowo 8. Kadeci II Progress 9. Kreatorzy 2010

6 7 7 7 7 6 7 6 8

3:2 3:1 3:1 0:3 18 16 15 13 10 9 8 3 1

18:3 17:6 17:10 17:12 13:15 11:13 11:15 5:16 7:24

2:3 17 18:2 11 12:6 11 13:11 9 11:9

Zwycięstwa siatkarek Olimpu Walczące o miejsca 9-12 w Wielkopolsce młodziczki Olimpu Września pokonały podczas wyjazdowego meczu Libero Pleszew. Losy wygranego

Redakcja: 62-300 Września, ul. Fromborska 18, tel. 061 437 49 50, fax 061 436 72 85; http://www.wrzesnia.info.pl, redakcja@wrzesnia.info.pl. Redaguje zespół: Waldemar Śliwczyński (redaktor naczelny), Jolanta Śliwczyńska (z-ca redaktora naczelnego), Marek Urbaniak (sekretarz redakcji), Marzena Zbierska, Filip Biernat, Tomasz Małecki, Tomasz Szternel, Damian Idzikowski, Łukasz Różański. Współpracują: Roman Nowaczyk, Łukasz Adamczyk, Małgorzata Cichacka, Dorota Tomaszewska. Sport: Leszek Nowacki, Leszek Karwasiński, Robert Czerniak. Skład komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Artur Korpik, Anna Jakubek, Krzysztof Korpik, Krzysztof Liberkowski. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Biuro ogłoszeń: Maria Kosińska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia Pacanowska, Marika Dubiel. 62-300 Września, ul. Warszawska 15, tel. 061 436 52 70, fax 061 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy, 62-300 Września, Szczecińska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, Piła, ul. Krzywa 35. Kolportaż: Mariusz Tomczak, tel. 0603 118 930. Redakcja „WW” zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów oraz nadawania tytuów listom. Tekstów i materiaów niezamówionych nie zwracamy. Anonimów nie drukujemy. Redakcja „WW” nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone. nakład: 10.800

2:1 (16:25, 25:20, 16:14) pojedynku z Libero ważyły się do samego końca. Pierwszy set w wykonaniu wrześnianek był najgorszy w sezonie. W trzecim secie zawodniczki Olimpu przegrywały już 6:14. Niemożliwe stało się jednak możliwym. Julia Roszak bezbłędnie zagrywała już do końca meczu przy słabym odbiorze Pleszewa. Walczące o miejsca 15-22 kadetki Olimpu w czwartek 14 stycznia wygrały u siebie 3:0 (25:15, 25: 20, 25:12) z UKS Atlas Tarnowo Podgórne. Rewanżowe niedzielne spotkanie w Tarnowie również zakończyło się wynikiem 3:0 (25:17, 25:20, 26:24) dla Olimpu. Były to pierwsze w tym sezonie wygrane spotkania siatkarek Olimpu. Victoria na obozie zimowym W poniedziałek 18 stycznia piłkarze Victorii Września udali się na kilkudniowy zimowy obóz przygotowawczy do Świdnicy. Oprócz pierwszego zespołu w obozie uczestniczą podopieczni Janusza Hofmana występujący w Wielkopolskiej Lidze Juniorów Młodszych. Pojechało tam 22 seniorów Victorii, z Mateuszem Duszyńskim włącznie. Transfer młodego piłkarza z Wrześni do Jaroty

Jarocin jest na bardzo zaawansowanym etapie, ale jak niesie wieść gminna, do dopracowania zostały jeszcze szczegóły finansowe pomiędzy klubami. Futsalowy sukces LO Po raz pierwszy w historii naszego powiatu doszło do rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych w futsalu. Podczas turnieju zorganizowanego w hali przy ulicy Kosynierów walka o tytuł mistrza powiatu okazała się niezwykle zacięta, a poziom drużyn wyrównany. Zawody zakończyły się końcowym sukcesem wrzesińskiego Liceum Ogólnokształcącego, które straciło punkty tylko z powodu remisu z Zespołem Szkół Politechnicznych. Politechnicy, którzy w turnieju nie przegrali żadnego meczu, remisując dwa razy i raz wygrywając, szansę na tytuł mieli zresztą do samego końca. Decydujący okazał się wynik pojedynku LO z ZSZ nr 2 Września. ZSTiO Września – LO Września 2:3 ZSP Września – ZSZ nr 2 Września 2:1 ZSTiO Września – ZSZ nr 2 Września 3:4 ZSP Września – LO Września 1:1 ZSP Września – ZSTiO Września 1:1 LO Września – ZSZ nr 2 Września 3:1 RC

Na sportowych arenach Sobota, 23.01, hala przy Sowackiego Futsal, III liga 17.00 Techpak – Kociuszki 17.40 Akat – Intertrend 18.20 PFERD USM – Koaczkowo 19.10 Cyfra + Alsen – Malmer 19.50 Hotel Boss/A-Team – Orze Niedziela, 24.01 – futsal, III liga 10.30 Akat – PPHU Orze 11.10 Cyfra+Alsen – Techpak 11.50 Hotel Boss – TW Koaczkowo

12.40 Malmer – Intertrend 13.20 PFERD USM – Ob./Psary II liga:14.00 – WGI Plus – Rozbud 14.40 Szerszenie – Typograf 15.30 E.wrzesnia.pl – WA-MA TS 16.10 Philips – Koszary I liga: 17.00 Avans/Orange – BeClever 17.50 Master Sport – Chwalibogowo 18.50 Bosch Service – Capri 19.40 MPT PiK – Fundamenty


Siatkówka, s. 23

Młode siatkarki zbierały doświadczenie

Piłka nożna s. 22

Siatkówka s. 23

Odmienne nastroje po dwóch turniejach Victorii

Juniorki Orkana były o krok od awansu do finału...

Piłka siatkowa – II liga mężczyzn, Krispol Września – Olimpia Sulęcin 3:0

Finisz co się zowie... Krispol wygrał trzeci mecz bez straty seta. Serię trzeba jednak dalej przedłużać.

9

kolejnych setów wygra Krispol. Szansa na wyrubowanie tego rekordu jest realna

Leszek Nowacki

Olimpia Sulcin miaa dotychczas patent na Krispol. Sulcinianie na przestrzeni ostatnich czternastu miesicy wygrali z wrzenianami wszystkie pi meczów. – Jeeli zwyciymy i dzisiaj, bd móg zdradzi receptur – artowa przed pojedynkiem Stanisaw Szablewski, trener Olimpii. – Wiem, e bdzie ciko. Musimy jednak wygra, bo zaley nam na czwartym miejscu w lidze. Nie dlatego, e ju teraz marzy nam si awans. Nikt nie chce koczy rozgrywek w styczniu. Te same cele przywiecay Krispolowi, cho z trzech ekip walczcych o ostatni lokat uprawniajc do walki w play-off o I lig, by w najgorszej sytuacji. – Nie tylko musimy wygra za trzy punkty, ale jeszcze bdziemy nasuchiwa wieci z Zielonej Góry. Jeeli Cuprum nie zdobdzie tam punktów, otworz si przed nami nadzieje na walk z najlepszymi – way szanse trener Krzysztof Wójcik. Oba zespoy przystpiy do meczu osabione. W ekipie goci zabrako Romana Bartuziego, byego reprezentanta Polski, który ze wzgldu na nadcinienie wyldowa w szpitalu. Straty wrzenian nie byy tak dotkliwe. Na sportowym parkiecie nie pojawi si Przemysaw Najdek, któ-

 W sobotnim pojedynku Krispol nie miał słabych punktów. Znakomita passa jest kontynuowana skuteczne bloki Adama Józefczaka dobiy goci. W drugiej odsonie przy stanie 8:6 dla Krispolu zablokowa Tomasz Kotecki. W nastpnej akcji rywale zaatakowali w aut i Krispol odskoczy na bezpieczny dystans. Dziki mocnym zagrywkom Marcina Iglewskiego powikszy go do siedmiu oczek (14:7) i przeciwnik zoy bro. Trzecia partia rozpocza si udanie dla rywali. Ju na pocztku seta czterokrotnie zablokowali wrzenian, ry wanie wybiega na parkiet... ba- w tym Iglewskiego a trzy razy. Na rilowy! Ucze Zespou Szkó Politech- post nie trzeba byo dugo czeka. nicznych mia studniówk, a Krispol Z drugiej linii punktowa Bartomiej asygnowa do gry tylko dziewiciu Wojnowski, a i „Stary Iga” rewanosiatkarzy. wa si za czapy. Od stanu 13:9 siatLosy pierwszego seta wayy si karze Wójcika pogubili dwa przyjbardzo dugo. Przy stanie 19:19 dwa cia zagrywki, dwa razy pomylili si

– Ju od duszego czasu gramy skuteczn siatkówk . Wojnowski dobrze sobie radzi na pozycji atakuj cego.

Fot. LEN

w ataku i gocie wyszli na jednopunktowe prowadzenie. W kocówce wszystko wrócio ju do normy. Józefczak zabi przechodzc pik, a Iglewski skarci Olimpi w byskawicznej kontrze. Zaszczytu zakoczenia pojedynku dostpi Mateusz Lesiak. – Ju od duszego czasu gramy skuteczn siatkówk – cieszy si po meczu trener Wójcik. – Bartek Wojnowski dobrze sobie radzi na pozycji atakujcego. Wielka szkoda, e wczeniej w gupich okolicznociach pogubilimy kilka punktów. Dwa, trzy oczka wicej i bylibymy w komfortowej sytuacji na finiszu ligi. Teraz nie wszystko zaley ju od nas. Dzisiaj potrafilimy odrzuci zagrywk rywala od siatki. Przeamalimy

z pass meczów z Olimpi. Wszyscy nasi chopacy zasuyli na sowa uznania. Nie byo sabych punktów. Krispol przerwa jedn seri, ale kontynuuje drug. Tydzie temu pisalimy, e wygra sze kolejnych setów, a ta sztuka nie udaa si jeszcze nigdy w historii drugoligowej wrzesiskiej siatkówki. Po meczu z Olimpi rekord zosta wyrubowany do dziewiciu setów, a to jeszcze nie koniec... Strata do Olimpii wynosi ju tylko jeden punkt. Cuprum przegrao w Zielonej Górze i ma zaledwie trzy oczka wicej. Trzy zespoy konkurujce o czwarte miejsce nadal bd si ze sob spotyka. Ju jutro lubinianie podejmuj sulechowian, a za osiem dni przyjedaj do Wrzeni. Kocówka sesji zasadniczej ligi zapowiada si niezwykle interesujco. Po raz pierwszy nie zaprztamy sobie gowy spraw walki o pozostanie na drugoligowym froncie. Teraz marz si nam wysze cele, które po ostatniej kolejce stay si bardziej realne. Kalkulatory poszy w ruch. Krispol zagra w skadzie: Marcin Iglewski, Krystian Kempiski, Adam Józefczak, Tomasz Kotecki, Bartomiej Wojnowski, Mateusz Lesiak i Mateusz Iglewski (libero) oraz Jakub Wicek i Krzysztof Grpka. Krispol – Olimpia 3:0 (25:21, 25:15, 25:22)

cz-b A4: 0,15 zł A3: 0,30 zł kolor: A4: 2,50 zł A3: 5,00 zł

KSERO

Reklama

Warszawska 15, Września Biuro Ogłoszeń „WW”

11 kg

]GRZR]HP±]á QDVWDFML/3*±]á

793 501 415 61 436 16 55

Roz-447

Dowóz pon.-sob.


Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;

     

22 stycznia 2010 NR 3 (1029/XXI) INDEKS 366773

ISSN 2080-4008

bezpĹ&#x201A;atny dodatek â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?

ul. Warszawska 15 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 061/ 640 01 01 www.wrzesnia.info.pl

biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: 061 436 52 70

Restauracja

Hotel â&#x20AC;&#x17E;Polonia Podstoliceâ&#x20AC;? zaprasza na

â&#x20AC;&#x17E;PSAROWIANKAâ&#x20AC;? WESELA POGRZEBINY OSIEMNASTKI oraz inne okazje

13.02.

arnawa 

OSTATKI

150 z/para (pena konsumpcja)â&#x20AC;&#x17E;Bal w rytmach lat tychâ&#x20AC;? - Gra SEKRET

Gas-122

Psary Mae ul. Nekielska 7 tel. 606-881-726â&#x20AC;&#x17E;Bal w rytmie rock and rollâ&#x20AC;&#x2122;aâ&#x20AC;? - Gra FAMED

DELTA WÄ&#x2DC;GIEL

 

Szosa Witkowska 13a 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia

Roz-511

KAMIENNY, BRUNATNY, MIAĹ , EKOGROSZEK DREWNO OPAĹ OWE

nocle ratis

tel. 061 436-64-19

Roz-512

Roz-500a

13.02.2010 roku w godz. 20.00-4.00 w Ĺ&#x203A;wietlicy wiejskiej w Chwalibogowie odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122;

(Sigma)

  

tel. 608-490-295, 61 438-68-26/59         ! "  ##$#%

organizowana przez RadÄ&#x2122; RodzicĂłw przy SSP w Chwalibogowie. Do taĹ&#x201E;ca przygrywa zespĂłĹ&#x201A; Sonet. Cena biletu 140 zĹ&#x201A;/para

Kontakt 695-976-375 lub 61-438-12-93

   tLSĂ&#x2DC;ULJFUFSNJOZ tOJTLJFDFOZ tLPNQMFLTPXF SFNPOUZ tXZTUBXJBNZ GBLUVSZ Bd-298

Dysponujemy wolnymi miejscami

na imprezÄ&#x2122; karnawaĹ&#x201A;owÄ&#x2026;

&#0 &( &1 . 1 & 

&2  &3   &( 3 &4 3 &

      

      

  !     

 "  # $$$ =HVSyĂŁ6]NyĂŁ=DZRGRZ\FKQU LP3RZVWDÄ&#x2122;FyZ:LHONRSROVNLFKZH:U]HĤQL

505-921-833 505-110-269

[UZNLVQPOFN SBCBUV 5=8¢3$/(1,( :0,187 -(67(k$/(5*,.,(0 32.21$-$/(5*,ÂŚ tNFUPEBCJPSF[POBOTV BQBSBU#*$0. tUFSBQJBCF[CPMFTOBJCF[JOXB[ZKOB tFMJNJOBDKBHÂ&#x2019;PEVOJLPUZOPXFHP tUFTUZBMFSHJD[OFJUFSBQJBPED[VMFOJPXB tSFXFMBDZKOBTLVUFD[OPĹžĹ&#x2014;EP *OGPSNBDKBJ[BQJTZ tel. 061/426 49 36

Roz-275a

tel. 0607-072-525 te 607-345-607, 61 438-80-08 www.nowyfolwark.pl

sponsorom: &  ' &() )*' &+ , ) 

  &  &( - 

&( , &.- 

&/!

tel. kom. 509 433 043

Roz-516

Country Club 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia - Nowy Folwark ul. Mostowa 1

Gas-123

Roz-515â&#x20AC;&#x17E;Bal Dla Zakochanychâ&#x20AC;? - Gra DUET HIT

VNÂ?DGDVHUGHF]QHSRG]LĂ&#x2020;NRZDQLD

ZABAWA KARNAWAĹ OWA

6 lutego

   

! 

â&#x20AC;&#x17E;Bal w rytmie rumbyâ&#x20AC;? - Gra SEKRET

VNĂŁDGDSRG]LÄ?NRZDQLDZV]\VWNLP NWyU]\SU]\F]\QLOLVLÄ?GRXĤZLHWQLHQLD

V Powiatowego Uczniowskiego Konkursu Fryzjerskiego DZV]F]HJyOQRĤFL Â&#x2021;&HFKRZL5]HPLRVĂŁ5yÄ°Q\FKZH:U]HĤQL Â&#x2021;6WDURVWZX3RZLDWRZHPXZH:U]HĤQL Â&#x2021;8U]Ä?GRZL0LDVWDL*PLQ\ZH:U]HĤQL Â&#x2021;)LUPLHĂ&#x2026;3URJUHVVÂľ Â&#x2021;:LHONRSROVNLHM,]ELH5]HPLHĤOQLF]HM Â&#x2021;)LUPLH.XF]RUD Â&#x2021;RUD]SDQLRP0DĂŁJRU]DFLH&]HUQLDN,]DEHOL.DÄŽPLHUF]DN $QQLH.HPSLDN0LURVĂŁDZLH2JURGRZF]\N

']LÄ?NXMHP\ SRQDGWR ZV]\VWNLP SUDFRGDZFRP

]D ZVSDQLDĂŁH SU]\JRWRZDQLH PĂŁRG\FK DGHSWyZ V]WXNL IU\]MHUVNLHMELRUÄ&#x2C6;F\FKXG]LDĂŁZZZNRQNXUVLH


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

Pra-873

"ABIS" S.C. IRENA I BOGDAN SPOCHACZ zatrudni pracownikĂłw na stanowiska:

t%0%;*"Â&#x152;6413;&%"Ĺ&#x2018;: $;ÄĄÄ˝$*;".*&//:$) t.&$)"/*," 4".0$)0%08&(0 t#-"$)"3;" t%0%;*"Â&#x152;6413;&%"Ĺ&#x2018;: 4".0$)0%Âť8 t%*"(/045ÄĄ

Â&#x201E; J. angielski - nauczanie i korepetycje (podstawĂłwka + gimnazjum), 787-137-007 Â&#x201E; J. angielski, 695-080-748 Â&#x201E; Korepetycje j. niemiecki, 669-634-770 Â&#x201E; Matematyka, ďŹ zyka, chemia, 663-014-129 Â&#x201E; Metematyka, 603-784-118 Â&#x201E; NIEMIECKI - korepetycje 695-084-642 Â&#x201E; Niemiecki - nauka, korepetycje, 783-045-283

ZgĹ&#x201A;oszenia (list motywacyjny + CV) kierowaÄ&#x2021; na adres: Firma Motoryzacyjna "Abis"s.c. Irena i Bogdan Spochacz ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 30/27, 63-000 Ĺ&#x161;roda Wlkp. e-mail:spochacz@peugeot.com.pl tel. 61 285 80 10 Â&#x201E; Do autoryzowanego salonu z zapleczem klientek fryzjerkÄ&#x2122; przyjmÄ&#x2122;, 509-446-478 Â&#x201E; Dyspozycyjna Pani zajmie siÄ&#x2122; sprzÄ&#x2026;taniem domĂłw, mieszkaĹ&#x201E;, 61-6708-913 Â&#x201E; English House Studio JÄ&#x2122;zykĂłw Obcych we WrzeĹ&#x203A;ni zatrudni wykĹ&#x201A;adowcÄ&#x2122; j. angielskiego, francuskiego, hiszpaĹ&#x201E;skiego 608-749-455 Â&#x201E; Firma transportowa przyjmie kierowcĂłw kat. C+E na 1/2 etatu (moĹźe byÄ&#x2021; rencista) trasy krajowe, 608-391-785 Â&#x201E; MiÄ&#x2122;dzynarodowa firma transportowa przyjmie kierowcÄ&#x2122; kat. C + E, mile widziane ADR w transporcie miÄ&#x2122;dzynarodowym z doĹ&#x203A;wiadczeniem, oferujemy samochody wysokiej klasy, dobre pĹ&#x201A;ace, 0608-391-785

Pra-885

Â&#x201E; PodejmÄ&#x2122; pracÄ&#x2122; kierowcy kat. B, 792-386-206

Zatrudni

NAUKA Â&#x201E; J. angielski - korepetycje, 503-192-474

kierowcĂłw kat. C+E Mile widziane uprawnienia na koparki. 

 Â&#x201E; PodejmÄ&#x2122; pracÄ&#x2122; kierowcy na zlecenie, 502-546-189 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; do pracy w sklepie spoĹźywczym, CV ze zdjÄ&#x2122;ciem proszÄ&#x2122; zostawiaÄ&#x2021; w sklepie JEDYNKA, ul. Kutrzeby 8C/5 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; pracÄ&#x2122; robotnik budowlany, wykoĹ&#x201E;czeniĂłwka, 792-386-206 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; pracownikĂłw do dociepleĹ&#x201E;, 723-635-994 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; szwaczki, tapicerka meblowa, 691-028-010 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczennicÄ&#x2122; w zawodzie fryzjer, 507-533-371 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ucznia w zawodzie lakiernik samochodowy, 606-244-063 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; uczniĂłw w zawodzie tapicer, 505-056-751 Â&#x201E; Szukam pracy- monter drzwi, posiadam samochĂłd, 606-906-742 Â&#x201E; USI SpĂłĹ&#x201A;dzielnia WielobranĹźowa zatrudni mechanika maszyn krawieckich, tel. 61-4360-541 Â&#x201E; ZaopiekujÄ&#x2122; siÄ&#x2122; starszÄ&#x2026; osobÄ&#x2026;, 604-415-483 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; hydraulika, livetime.pl

18 jÄ&#x2122;zykĂłw w ofercie

nowe zapisy na Nowy Rok ul. Sienkiewicza 14, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia

tel. 61 436-02-16

Â&#x201E; Wypracowanie z przedmiotĂłw humanistycznych i przyrodniczych; prace maturalne, 661-242-557

MOTORYZACYJNE Â&#x201E; AKUMULATORY NOWE I UĹťYWANE z gwaracjÄ&#x2026; 36Ah - 220Ah motocyklowe; za 100kg zĹ&#x201A;omu akumulatorowego - odliczamy 40zĹ&#x201A; od ceny, WrzeĹ&#x203A;nia, Orkana 8, 061-4361-019, 889-076-691 Â&#x201E; Audi 80, 1.6 TD tanio, 665-102-892 Â&#x201E; CC 900, I wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel, 97 r., 602-513-380 Â&#x201E; Ford escort, 96 r, 3 drzwi, 1.6 na czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci, 888-840-888 Â&#x201E; Golf III, 93 r, 5 drzwi, 1.6 benzyna, wspomaganie, 4500 zĹ&#x201A;, zarejestrowany, 604-571-378 Â&#x201E; Honda city 2006 r., 1,4, benzyna, salonowa, 602-658-516 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; cinquecento 699-008-041 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; WSK lub ramÄ&#x2122;, 782-810-356 Â&#x201E; KUPUJEMY AUTA do zĹ&#x201A;omowania. GotĂłwka i dokumenty od rÄ&#x2122;ki 601-757-165 Â&#x201E; Naprawa szyb samochodowych, 604-809-133 Â&#x201E; Opel corsa B, 2000 r. 1,5 TD, 661-265-962 Â&#x201E; Punto 1,6 gaz, 96 r., 516-015-405 Â&#x201E; Renault megan classic, 98 r., 1,4 benzyna, super stan techniczny, 7.500 zĹ&#x201A;, hyundai accent 2000 r., 1,3, benzyna, super wyposaĹźenie 9.500 zĹ&#x201A;, - sprowadzone o wszystkich opĹ&#x201A;atach; opel omega B kombi, 96 r., 2,0 benzyna + gaz, bogate wyposaĹźenie, zarejestrowana, 5.900 zĹ&#x201A;, 500-614-490, www.auto-nekla.otomoto.pl Â&#x201E; Skup katalizatorĂłw samochodowych, 503-416-909 Â&#x201E; Sprzedam astra 1,6, 92 r., tanio, 697-444-912 Â&#x201E; Sprzedam audi A4, 1,6 benz. 1997 r. sedan, 669-314-202 Â&#x201E; Sprzedam berlingo 1,4, 2006 r. 660-783-144 Â&#x201E; Sprzedam BMW 18, benzyna + gaz, 97 r lub zamiana, 600-076-501

PRZEWOZY DO NIEMIEC BUSEM wyjazdy: Ĺ&#x201C;roda, sobota powroty: czwartek, niedziela wyjazdy grupowe (kraj-Europa) przewĂłz towarĂłw â&#x20AC;&#x201C; auta na lawecie JAĹ&#x2019;KO

Janusz Przespolewski 62-410 ZagĂłrĂłw ul. DĂŞbowa 2 tel. (063) 276-12-78, 0603-851-598 0162-164-95-52

â&#x20AC;&#x201C; wypo&yczalnia przyczep, lawet

GAZ-FAST WrzeĹ&#x201C;nia, ul. KoĹ&#x201C;ciuszki 87 (obok Cenosu)

697-60-50-58 Â&#x201E; Sprzedam citroen AX 1.0, 98 r., 692-578-009 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at 126p, 420 zĹ&#x201A;, 782-810-356 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at punto 1.1, 1994 r. 5 drzwi, zarejestrowany, super stan, 3.900, 502-362-741 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ ata punto 2004 r., gaz, 605-311-712 Â&#x201E; Sprzedam ford escort 1,8 TD, 98 r., klimatyzacja, 692-424-448 Â&#x201E; Sprzedam ford ďŹ esta 97 r., 1,8 D, 503-421-501 Â&#x201E; Sprzedam ford ďŹ esta, 2008 r, lekko uszkodzony, 9500 km, 669-391-702 Â&#x201E; Sprzedam ford fiesta, 92 r, stan dobry, 61-4371-441 Â&#x201E; Sprzedam ford mondeo kombi, 2.0 TDI, 2001 r, 782-957-012 Â&#x201E; Sprzedam golf III, GTI lub zamieniÄ&#x2122; 665-666-258 Â&#x201E; Sprzedam lub zamieniÄ&#x2122; na taĹ&#x201E;szy honda civic1,5V-tec, 663-887-942 Â&#x201E; Sprzedam matiz 99, 601-759-243 Â&#x201E; Sprzedam mazda 626, 97 r, 782-691-237 Â&#x201E; Sprzedam mercedes Aklasy 1,4, 98 rok, 502-681-996 Â&#x201E; Sprzedam mitsubishi spacestar 1,8 benzyna 2004. Citroen C1 2008, 0502-681-996 Â&#x201E; Sprzedam opel astra II, 2000 r, 500-244-327 Sprzedam opel calibra z gazem lub zamieniÄ&#x2122; Â&#x201E; na golf III z gazem, 785-322-763 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa C, 2002 r, 500-723-588 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa D, 1,2 benz. 2007 r.; renault modus 1,2 benz. 2007 r. 505-684-690 Â&#x201E; Sprzedam opel vectra A, 95 r, 1.8 beznyna, 726-205-429 Â&#x201E; Sprzedam opel vectra kombi, 2001, 2,2DTI, 721-686-033 Â&#x201E; Sprzedam opel vectra, 1.7 TD, 96 r, 693-465-490 Â&#x201E; Sprzedam opony uĹźywane do aut osobowych i busĂłw, SĹ&#x201A;omĂłwko 20, 667-275-527

ZWROT

ZA KARTÄ&#x2DC; POJAZDU

300 zĹ&#x201A; www.karta-pojazdu.com.pl Dla pierwszych rejestracji w Polsce w okresie:

1 maja 2004 â&#x20AC;&#x201C; 1 kwietnia 2006

CARCAR-GROUPE formalnoĹ&#x203A;ci moĹźna zaĹ&#x201A;atwiaÄ&#x2021; we WrzeĹ&#x203A;ni ul. WrocĹ&#x201A;awska 42 (biurowiec) 2 piÄ&#x2122;tro, pokĂłj 23 tel. 693 454 341, 509 659 498 czynne: w Ĺ&#x203A;rodÄ&#x2122; 9.00-13.00 w czwartek 13.00-17.00

Â&#x201E; Sprzedam opony uĹźywane w roĹźnych rozmiarach od 50 do 60 zĹ&#x201A;, WrzeĹ&#x203A;nia ul. Opolska 22, 505-935-536 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 106, 2004 r., 61-437-20-80 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 406 1,8 benzyna 95 r., 603-775-238 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 406, 96 r., 1,8 benz. cena 4.500, 783-937-905 Â&#x201E; Sprzedam polonez truck i seicento 99 r., 511-998-285 Â&#x201E; Sprzedam przyczepy wywrotki, 6t i 10t, 601-536-358 Â&#x201E; Sprzedam renault laguna, 1.8 benzyna, 96 r, srebrny metalik, 601-958-988, 691-142-826 Â&#x201E; Sprzedam renault scenic, 1.6, 98 r, 606-906-742 Â&#x201E; Sprzedam samochĂłd dostawczy mercedes sprinter 312, max dĹ&#x201A;ugi, max wysoki, 97 rok produkcji, stan bardzo dobry, 602-516-458

Â&#x201E; Sprzedam seicento, 1.1, 2000 rok, 694-140-762 Â&#x201E; Sprzedam sharan 2000 r. i almera 99 r., 603-742-401 Â&#x201E; Sprzedam suzuki swift uszkodzony - tanio, 666-746-808 Â&#x201E; Sprzedam tanio alfa romeo 145, 691-934-188 Â&#x201E; Sprzedam tanio ford escort 98 r., 1,4 gaz, 691-029-560 Â&#x201E; Sprzedam toyota avensis 2,2D, 2007 r., salonowa, 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam twingo 94 r., 691-781-975 Â&#x201E; Sprzedam vectra B kombi, 97 rok, zarejestrowany, 7.600, 692-028-369 Â&#x201E; Sprzedam vw sharan 96 r., gaz sekwencja, 603-051-799 Â&#x201E; Suzuki GSXR 600, 92 r., 726-633-679

AUTO-GAZ MONTAĹť

â&#x20AC;&#x201C; BUSEM DO NIEMIEC, HOLANDII, BELGII

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 1000 mkw, 3 km od WrzeĹ&#x203A;ni 62 zĹ&#x201A;/mkw, 608-653-239

DOM-GAZ

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 724-294-787 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; nad jeziorem Lednickim 2076 mkw, 99.000 www.el-x.pl 61-426-65-36 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; Psary Polskie 576 mkw 695-041-483 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Kaczanowie 865 mkw, 40.000 zĹ&#x201A;, 668-671-404 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Parach Polskich 742 mkw, 63 tys.zĹ&#x201A;., 507-670-043 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; we WrzeĹ&#x203A;ni 1200 m, 605-311-712 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; rzemieĹ&#x203A;lniczo- budowlanÄ&#x2026; 1170 mkw, Szosa Witkowska, 668-266-166 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; z warunkami zabudowy 1000 i 1200 m, Gonice, 61-4387-168 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane od 650 mkw do 1059 mkw okolice lasu jeziora Powidz od 70 zĹ&#x201A;/m www.el-x.pl 61-426-65-36 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane przy drodze ul. Paderewskiego, 508-355-341 Â&#x201E; Sprzedam lub zamieniÄ&#x2122; dom w zabudowie szeregowej, LipĂłwka, 606-378-136

Â&#x201E; Tanie opony, zimowe koĹ&#x201A;a, aluminowe felgi, maĹ&#x201A;e dojazdĂłwki 889-076-691 Â&#x201E; Terenowe auto kupiÄ&#x2122;, 608-241-045

LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia 2 pokojowe mieszkanie 46 mkw, I piÄ&#x2122;tro ul. Kutrzeby, 800 zĹ&#x201A; + kaucja + opĹ&#x201A;aty, 728-788-412 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia dwa lokale handlowe o pow. 70 mkw w centrum WrzeĹ&#x203A;ni, 602-772-447 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia hala 200 mkw pod dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; magazyn, Psary Polskie, 663-962-117 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia kawalerka we WrzeĹ&#x203A;ni dla mĹ&#x201A;odych, 723-798-580 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal na biuro, gabinet lub sklep we WrzeĹ&#x203A;ni, 35 mkw., 501-677-718 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal ok 40 mkw zieleniak ul. Chrobrego, 61-4364-042, 723-780-449 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 3-pokojowe, Culica, 600-467-577, 695-879-040 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 54 mkw WrocĹ&#x201A;awska, 516-516-364 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia nowe mieszkanie 58 mkw, 605-525-572 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia pokĂłj, 889-216-333 w sobotÄ&#x2122; po 13 Â&#x201E; DOMY na sprzedaĹź Gniezno okolice w tym: PIÄ&#x2DC;TROWY 130 mkw garaĹź 397.000 www.el-x.pl 61-4266-536 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka budowlana 1150 mkw, Psary Polskie, 602-63-20-94 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki 3km od WrzeĹ&#x203A;ni, szkoĹ&#x201A;a las, rzeka, 0609-90-27-90 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane w Gutowie MaĹ&#x201A;ym, 888-155-275 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ki budowlane, moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; wyboru powierzchni, StrzaĹ&#x201A;kowo, 691-202-777 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; grunt rolny, 600-280-509 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; mieszkanie 2,3-pokojowe w bloku do 140 tys. 793-993-005 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; lub gospodarstwo rolne. PĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026;, 515-168-844 Â&#x201E; Lokal handlowy do wynajÄ&#x2122;cia 97 mkw, ul. Kutrzeby, 519-161-421 Â&#x201E; Mieszkania hotelowe do wynajÄ&#x2122;cia 602-68-20-25 Â&#x201E; MIESZKANIA NA SPRZEDAĹť Gniezno i okolice m.in.: niskoczynszowe, dwupokojowe 35 mkw nowe budownictwo wyposaĹźone 129.500 www.el-x.pl 61-426-65-36 Â&#x201E; Mieszkanie trzypokojowe do wynajÄ&#x2122;cia we WrzeĹ&#x203A;ni dla mĹ&#x201A;odego maĹ&#x201A;ĹźeĹ&#x201E;stwa 723-798-580 Â&#x201E; Mieszkanie w bloku we WrzeĹ&#x203A;ni 50 mkw zamieniÄ&#x2122; na mniejsze 0889-746-568 Â&#x201E; NieruchomoĹ&#x203A;ci â&#x20AC;&#x17E;EL-Xâ&#x20AC;? profesjonalna obsĹ&#x201A;uga transakcji prowadzona przez prawnika SPRZEDAĹť KUPNO ZAMIANA NAJEM ! KUPUJÄ&#x201E;C NIERUCHOMOĹ&#x161;Ä&#x2020; ! ZOSTAW SWOJÄ&#x201E; W ROZLICZENIU, 61-4266-536, 601-544-021 www.el-x.pl Â&#x201E; Okazyjnie sprzedam dom Psary MaĹ&#x201A;e 604-33-70-43 Â&#x201E; Posiadam do wydzierĹźawienia 85 mkw, wszystkie media, MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw, 602-658-516

kupno wynajem

  mgr Benedykta Wojciechowska Licencja UMiRM nr 591

â&#x20AC;&#x201C; dowĂłz na miejsce â&#x20AC;&#x201C; TV w samochodzie â&#x20AC;&#x201C; licencja, peÂłne ubezpieczenie â&#x20AC;&#x201C; moÂżliwoĹ&#x201C;ĂŚ zabrania wiĂŞkszego bagaÂżu

poĹ&#x203A;rednictwo, wyceny pomoc prawna

63/241-72-24, 600-503-953 w Niemczech: 0049-1794-395-584

16-letnie doĹ&#x203A;wiadczenie ul. Sikorskiego 38 tel. 436-29-49 domgaz@op.pl

PrzewĂłz osĂłb

Â&#x201E; Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia pomieszczenia nadajÄ&#x2026;ce siÄ&#x2122; na gabinety lekarskie, klinikÄ&#x2122;, biuro. Parter 200 mkw centrum WrzeĹ&#x203A;ni, 694-787-318 Â&#x201E; PoszukujÄ&#x2122; do wynajÄ&#x2122;cia kawalerkÄ&#x2122; lub pokĂłj z aneksem kuchennym i Ĺ&#x201A;azienkÄ&#x2026; - od zaraz, 518-341-686 Â&#x201E; PoszukujÄ&#x2122; lokalu do wynajÄ&#x2122;cia na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; handlowÄ&#x2026; w centrum WrzeĹ&#x203A;ni, 601-055-409 Â&#x201E; Sprzedam 1ha + czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;Ä&#x2021; jeziorka 69.000 lub wiÄ&#x2122;kszy areaĹ&#x201A; przy lesie, www.el-x.pl 61-426-65-36 Â&#x201E; Sprzedam 2 dziaĹ&#x201A;ki budowlane, 603-325-176 Â&#x201E; Sprzedam dom w centrum WrzeĹ&#x203A;ni 889-160-722 Â&#x201E; Sprzedam dom w stanie surowym zamkniÄ&#x2122;tym 100 mkw + poddasze uĹźytkowe 80 mkw na dziaĹ&#x201A;ka 850 mkw nowo postawiony na obrzeĹźach WrzeĹ&#x203A;ni, 888-258-743 Â&#x201E; Sprzedam dom wolnostojÄ&#x2026;cy we WrzeĹ&#x203A;ni 663-560-775 Â&#x201E; Sprzedam dom wolnostojÄ&#x2026;cy we WrzeĹ&#x203A;ni, 600-859-680

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, Rynek 4 tel./fax 061/4366-341, 0602-757-779 e-mail: bon.locum@wp.pl

Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3-pokoje, 57 m kw, IV piÄ&#x2122;tro, WrzeĹ&#x203A;nia, 602-52-74-30 Â&#x201E; Spr zedam mieszk anie 33 mkw 602-68-20-25 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 56 mkw we WrzeĹ&#x203A;ni, 792-281-859 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie bezczynszowe, 79 mkw, garaĹź + budynek gospodarczy, 668-638-433 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie deweloperskie 3 pokoje 54,11 mkw, IVp, piwnica, miejsce postojowe, GnieĹşnieĹ&#x201E;ska, 61-4360-314 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie na os. KoĹ&#x203A;ciuszki, 696-485-115 Â&#x201E; Sprzedam okazyjnie dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; letniskowÄ&#x2026; w Kosewie z mediami, Pilne! WyjeĹźdĹźam za granicÄ&#x2122;, 63-2765-212 Â&#x201E; Sprzedam teren rekreacyjny nad jeziorem przy lesie 8130 mkw, www.el-x.pl 61-426-65-36 Â&#x201E; SprzedaĹź domu Bieganowo 220/800 Apex 604-959-082 Â&#x201E; SprzedaĹź domu KĂłrnik Apex 604959-082 Â&#x201E; SprzedaĹź domu, KosynierĂłw 220/1420 Apex 604-959-082

KREDYTY HIPOTECZNE tOBMBUNBY t1-/ $)' &630 tOB[BLVQ CVEPXÇ&#x2014; tQPE[BTUBX tOBTQÂ&#x2019;BUÇ&#x2014;LSFEZUĂ&#x2DC;X tEMBPTĂ&#x2DC;C[QSPCMFNBNJ#*,

GOTĂ&#x201C;WKOWE tOBTQÂ&#x2019;BUÇ&#x2014;LSFEZUĂ&#x2DC;X tOBEPXPMOZDFM

UBEZPIECZENIA tNBKÇ&#x152;ULPXF tLPNVOJLBDZKOF tOBČ&#x2C6;ZDJF

v.Ć&#x2013;Ç&#x2C6;:ĆŠ4$:w 8S[FÇ´OJB VM,BMJTLB 

Kre-130

FIRMA MOTORYZACYJNA

â&#x20AC;&#x201C; montaÂż samochodowych instalacji gazowych, hakĂłw â&#x20AC;&#x201C; usÂługi warsztatowe

www.wrzesnia.info.pl

Sa-258

Â&#x201E; Absolwentka UAM - Pedagogika (mgr) poszukuje pracy (obsĹ&#x201A;uga komputera, prawo jazdy kat. B) 605-532-985 Â&#x201E; Autoryzowany Gabinet Kosmetyczny zatrudni kosmetyczkÄ&#x2122;. Wymagania: wyksztaĹ&#x201A;cenie Ĺ&#x203A;rednie lub wyĹźsze, bdb. umiejÄ&#x2122;tnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; przedĹ&#x201A;uĹźania paznokci metodÄ&#x2026; ĹźelowÄ&#x2026;, wykonywanie makijaĹźu, dobry kontakt z klientem. Oferty ze zdjÄ&#x2122;ciem skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; osobiĹ&#x203A;cie: Studio Urody HEBE, Warszawska 38 lub hebe.wrzesnia@wp.pl Biuro zatrudni studentkÄ&#x2122; do 26 lat 509-518-453 Â&#x201E;

Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; na 1/2 etatu, oferty prosimy skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; Cukiernia Kuczora Bierzglinek ul. Platanowa 1 do godz. 10 Â&#x201E; ZATRUDNIÄ&#x2DC; KOSMETYCZKÄ&#x2DC;, STYLISTKÄ&#x2DC; PAZNOKCI. SĹ UPCA TEL 518 489 499 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; magistra farmacji, 660-440-420 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; uczciwego lakiernika do prowadzenia lakierni samochodowej, 663-486-796 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; zootechnika. Zainteresowane osoby proszÄ&#x2122; o kontakt 663-75-61-85 Â&#x201E; Zatrudnimy pracownika, montaĹź szyb samochodowych, doĹ&#x203A;wiadczenie blacharz-mechanik, 61-4369-198

Sa-394

PRACA

Usl-156

22 stycznia 2010

Edu-137

2


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

 

          ! " #603-742-419 $ % &'!# ()* Â&#x201E; Skup macior, knurĂłw i trzody. OdbiĂłr z zagrody, 604-472-331 Â&#x201E; Skup trzody i bydĹ&#x201A;a, Gutowo MaĹ&#x201A;e, 61-4388-381 Â&#x201E; Sprzedam agregat uprawowy BOMET 3m, 2007 r., rozsiewacz nawozu AMAZONE, ZAF 803, hydrauliczny; siewnik + pielnik do burakĂłw, pĹ&#x201A;ug 4, polski, 607-382-142 Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik URSUS C 355, Gonice, Â&#x201E; 61-4387-168 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik URSUS C 360-3P, 87 r., 663-768-568 Â&#x201E; Sprzedam cielaka byczka, kuca 2 lata, przyczep niskÄ&#x2026; wywrotkÄ&#x2122;, 880-416-970

Â&#x201E; Oddam szczeniaki w dobre rÄ&#x2122;ce, 692-471-072

RĂ&#x201C;ĹťNE Â&#x201E; Antyki kupiÄ&#x2122;, 609-880-956 Â&#x201E; Drzwi zewnÄ&#x2122;trzne antywĹ&#x201A;amaniowe, przeszklone, nowe od 890 zĹ&#x201A;. MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; transportu w dowolne miejsce na terenie kraju, 052-315-05-56, 0601-809-546 Â&#x201E; GARAĹťE BLASZANE, RĂ&#x201C;ĹťNE ROZMIARY OD 1500 ZĹ , TANIE PĹ OTY I OGRODZENIA, BRAMY GARAĹťOWE, RATY, 062-733-88-30, 0607-680-103 Â&#x201E; Grzejniki panelowe, nowe, zapakowane, wszystkie wymiary, najlepsze ceny. MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; transportu w dowolne miejsce na terenie kraju, 052-315-05-56, 0601-809-546 Â&#x201E; Ĺ Ă&#x201C;ĹťKA - piÄ&#x2122;trowe, pojedyncze, dwuosobowe, antresole. TANIO!!! CENY PRODUCENTA, 782-503-058 MASZ NIEPOTRZEBNE KSIAĹťKI, CZASOPISMA? Â&#x201E; ZADZWOĹ&#x192;! ODKUPIÄ&#x2DC; 1ZL/KG 600-522-552 Â&#x201E; Monety, banknoty, zĹ&#x201A;oto, telefony, Sklep NUMIZMATYCZNY, skup - sprzedaĹź 511616-666, WrzeĹ&#x203A;nia Rynek 12 (wejĹ&#x203A;cie od ul. Dzieci WrzesiĹ&#x201E;skich) Â&#x201E; Meble tapicerowane wyrĂłb sprzedaĹź 608-594785, 608-594-790 www.olameble.pl Â&#x201E; Okazja sprzedam TV LCD 40â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 608-241-045 Â&#x201E; OKAZYJNIE sprzedam nowe drzwi, peĹ&#x201A;ne, prawe, szerokoĹ&#x203A;Ä&#x2021; 80 cm, kolor calvados, cena 220 zĹ&#x201A;, tel. 692-261-591 Â&#x201E; Producent sprzeda budy dla psa, 660-783-144 Â&#x201E; Sprzedam drewno kominkowe (pociÄ&#x2122;te) 782-871-185

Jestem studentkÄ&#x2026; ASP

i zbieram do celĂłw artystycznych

zdjÄ&#x2122;cia wykonane przez fotoradary po to, aby w przyszĹ&#x201A;oĹ&#x203A;ci zrobiÄ&#x2021; z nich wystawÄ&#x2122;. JeĹźeli jesteĹ&#x203A; skĹ&#x201A;onny oddaÄ&#x2021; mi takie zdjÄ&#x2122;cie, to przeĹ&#x203A;lij je proszÄ&#x2122; na adres: Aleksandra Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ska Wydawnictwo Kropka ul. Fromborska 18, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia lub zeskanowane na adres: babol4@wp.pl

Bd-258d

Wszystko na wymiar Terminy â&#x20AC;&#x201C; 7 dni

660 517 289

Me-064

Â&#x201E; SprzedaĹź Ĺ&#x201A;yĹźew, nart, Fabryczna 32 (w podwĂłrzu) Â&#x201E; SprzedaĹź sprzÄ&#x2122;tu do Ä&#x2021;wiczeĹ&#x201E; ATLAS, rowerki, wioĹ&#x203A;larze, Ĺ&#x201A;aweczki, Bierzglinek Bukowa 50, 61-4389-000

sala NAD JAKUBKIEM

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 20 B tel. 061-43-66-105

Zaprasza

Â&#x201E; ANTENY - INSTALACJE NAZIEMNE I SATELITARNE: CYFRA+, CYFROWY POLSAT, N-telewizja, TELEWIZJA NA KARTÄ&#x2DC;, z telekomunikacji MONTAĹť, USTAWIANIE, NAPRAWA, 0504-658-004

WEXEL tel. 061-4388-829 0509-365-337

USĹ UGI â&#x20AC;˘ koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; â&#x20AC;˘ wywrotka HDS

! "#   $% & 

  

 !""#

Â&#x201E; Sprzedam drewno kominkowe, 669-391-702 Â&#x201E; Sprzedam eko-piec z podajnikiem na groszek, 1600 zĹ&#x201A;, uĹźywany 3 sezony, 660-214-251 Â&#x201E; Sprzedam koĹ&#x201A;dry pĂłĹ&#x201A;puch gÄ&#x2122;si grube, SwarzÄ&#x2122;dz, 727-610-544 Â&#x201E; Sprzedam komin wolnostojÄ&#x2026;cy kwasoodporny, ocieplany kompletny 7m, 200x300, 609-181-833 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;óşko piÄ&#x2122;trowe 1-osobowe, 609-365-667 Â&#x201E; Sprzedam maty podgrzewajÄ&#x2026;ce na fotel samochodowy, 504-258-969 Â&#x201E; Sprzedam meble mĹ&#x201A;odzieĹźowe, 695-879-040 Â&#x201E; Sprzedam naroĹźnik kuchenny dÄ&#x2122;bowy + 3 krzesĹ&#x201A;a, 500 zĹ&#x201A;, 695-476-329 Â&#x201E; Sprzedam naroĹźnik skĂłropodobny, 2 fotele i solidnÄ&#x2026; Ĺ&#x201A;awÄ&#x2122;, 61-4364-340, 511-011-305

Ogrodzenia, balustrady, kraty, rolety.

'( " 

 ) ( *+* Gas-116

,-.,-.- /./

Â&#x201E; Uwaga! Sklepy, hurtownie! Sprzedam tanio odzieĹź z Anglii, 696-448-281 Â&#x201E; W kaĹźdÄ&#x2026; sobotÄ&#x2122; o godz. 19.00 w â&#x20AC;&#x153;Psarowianceâ&#x20AC;? Psary MaĹ&#x201A;e - impreza mĹ&#x201A;odzieĹźowa, wstÄ&#x2122;p 8 zĹ&#x201A;. WÄ&#x2122;giel brunatny, 665-047-244 Â&#x201E; Â&#x201E; www.olameble.pl Â&#x201E; WyprzedaĹź! Wypoczynki, naroĹźniki, stoĹ&#x201A;y, 660-783-144

1RZ\SXQNW XÄ&#x201D;\ZDQ\FK esGURELD]JĂ&#x2018;Z

Â&#x201E; Sprzedam odtwarzacz DVD bez Divix, 60 zĹ&#x201A;, 695-667-594

Eko-groszek workowany z on

603-917-033, 502-649-212 Â&#x201E; Sprzedam piec co, naczynie wrĂłwnawcze, grzejniki Ĺźeliwne, 727-610-544 Â&#x201E; Sprzedam pralki, wirĂłwki, lodĂłwki, rowery treningowe, stepery, okapy, kuchnie elektryczne, odkurzacze, mikrofale, opiekacze, zlewy, magle, szafki Ĺ&#x201A;azienkowe, radia, telewizory, wieĹźe, foteliki biurkowe, samochodowe, stoliki RTV, biurka, Ĺ&#x201A;óşka, materace, dywany, chodniki, koĹ&#x201A;dry poduszki, Ĺ&#x201A;yĹźwy, narty, Ĺźyrandole, walizki, klatki, lustra, masaĹźery, maszyny do szycia, Ĺźelazka, sanki, maty ozonowe, piecyki grzewcze, 61-427-43-41 Â&#x201E; Sprzedam rozrusznik, gĹ&#x201A;owicÄ&#x2122; i inne czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci do SW-400, 695-921-260 Â&#x201E; Sprzedam spawarkÄ&#x2122; 3-fazowÄ&#x2026; niemieckÄ&#x2026;, Bierzglinek, Cisowa 2761-4350-655, 61-4350-656 Â&#x201E; Sprzedam stolik RTV 788-564-680

Â&#x201E; BELC ANTO ZESPĂ&#x201C;Ĺ MUZ YCZNY, 0500-029-180 Â&#x201E; Blacharstwo - Dekarstwo - Ciesielstwo - Ocieplanie poddaszy itp. 0513-549-965 Â&#x201E; Budownictwo ogĂłlne i mieszkania pod klucz, UsĹ&#x201A;ugi dekarsko-blacharskie, montaĹź wkĹ&#x201A;adĂłw kominkowych, ciesielstwo, 61-4365-379, 506-912-109 Â&#x201E; Ciesielstwo, dekarstwo, 605-241-402 Â&#x201E; Cyklinowanie, montaĹź podĹ&#x201A;Ăłg, szpachlowanie, malowanie, pĹ&#x201A;ytki, adaptacja poddaszy, 608-519-956

Dekarstwo, ciesielstwo usĹ&#x201A;ugi wod-kan, co

:U]HÄ&#x2C6;QLDXO)DEU\F]QD ZSRGZĂ&#x2018;U]X

696-45-36-65, 517-22-36-53

3URPRFMHGR

Alimenty, rozwody,  

ZUS, gospodarcze, 

:U]HÄ&#x2C6;QLD 

Â&#x201E; Cyklinowanie, ukĹ&#x201A;adanie paneli podĹ&#x201A;ogowych, parkietĂłw krajowych i egzotycznych, deski barlineckiej, desek podĹ&#x201A;ogowych, wykĹ&#x201A;adzin dywanowych, 0608-701-989 Czyszczenie tapicerki meblowej, dywaÂ&#x201E; nĂłw agregatem i Ĺ&#x203A;rodkami czyszczÄ&#x2026;cymi Karcher 3 zĹ&#x201A;/m kw 0604-381-253 Â&#x201E; Dekarstwo, blacharstwo, papy termozgrzewalne, 600-020-619 Â&#x201E; DJ - muzyka - imprezy okolicznoĹ&#x203A;ciowe, WESELA, tel. 600-097-438 Â&#x201E; Docieplenia poddaszy, zabudowa pĹ&#x201A;ytÄ&#x2026; karton-gips, docieplenia budynkĂłw, tynki, elewacje, 609-174-753

tel. sklep 061 437-62-67, serwis 061 640-42-82 e-mail: sklep@komputer-wrzesnia.com.pl

Profesjonalna

!"#$%&' #"$ tTZTUFNZBMBSNPXF tTJFDJLPNQVUFSPXF tBVUPNPOJUPSJOHJNPOJUPSJOH tLBTZĂśTLBMOF tOBXJHBDKB

Â&#x201E; Sprzedam sukniÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;lubnÄ&#x2026; rozm. 38/40, bolerko, welon z krysztaĹ&#x201A;kami Swarovskiego, moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; wysĹ&#x201A;ania zdjÄ&#x2122;cia sukienki na maila, 781-782-186 Â&#x201E; Sprzedam tanio mebloĹ&#x203A;cianki, 782-699-528 Â&#x201E; Sprzedam telewizor ITT Nokia 14â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 781-668-915 Â&#x201E; Sprzedam waĹ&#x201A;ki, koĹ&#x201A;ki drewniane z Orzechowa, 220 cm x 9 cm, cena 3,9 zĹ&#x201A;/szt., 601-478-051 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzki gĹ&#x201A;Ä&#x2122;bokie, spacerĂłwki, laski, foteliki, 660-783-144 Â&#x201E; SprzedaĹź kostki brukowej cegieĹ&#x201A;ka czerwona, graďŹ towa, szara do 40 zĹ&#x201A;/m, 723-699-949

Â&#x201E; Atrakcyjne zabudowy wnÄ&#x2122;kowe, szafy, kuchnie, drzwi przesuwne, skĹ&#x201A;adane, terminy 7 dni, 660-517-289 Auto transport towarowy busem, przeproÂ&#x201E; wadzki 781-609-342

GRQLFHPRVLùG]SRUFHODQDV]NäRLWS

Roz-324g

tel. 507-131-455

w cenie 50

Â&#x201E; AGD, naprawa, pralki, zmywarki, piece, 665-809-224

       niska cena

Bramy, automatyka, napÄ&#x2122;dy. Bramy garaĹźowe segmentowe.

Â&#x201E; ABC- Naprawa pralek, lodĂłwek, 061-4383601, 0601-736-232

PUB Jakubek

Konkurencyjne ceny - szybka obsĹ&#x201A;ugaUSĹ UGI Â&#x201E; Abc- NAPRAWA PRALEK U KLIENTA 669213-699, 61-4360-813

Usl-117

Rol-117

Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a, odbiĂłr z zagrody, 512-314-050

PODARUJÄ&#x2DC;

- piasek osiany - Ĺźwir - podsypka - pokruszony gruz - utwardzanie drĂłg - kamyszek - czarna ziemia - cement i wapno - kopanie stawĂłw i skarpowanie - rozbieranie starych budynkĂłw - wywĂłz gruzu od klienta - usĹ&#x201A;ugi koparkÄ&#x2026;, spycharkÄ&#x2026; i Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026; - usĹ&#x201A;ugi transportowe

3

Inn-457a

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; C328, 325 lub 4011 do remontu, 726-447-303 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; gĂłrny zaczep do ciÄ&#x2026;gnika 7211, 606-576-551 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; jemioĹ&#x201A; do ciÄ&#x2122;cia burakĂłw z silnikiem oraz kupiÄ&#x2122; zboĹźe paszowe - pĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026; i wĹ&#x201A;asny transport, 503-110-514 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; maĹ&#x201A;e cielaki rasy miÄ&#x2122;snej, 609-955-120 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; przyczepÄ&#x2122; 3,5 - 4 t, wywrotna na boki i do tyĹ&#x201A;u. DzwoniÄ&#x2021; od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku w godz. 9.00-15.00 pod nr tel. 512-716-867 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; stare przyczepy do remontu, 726-447-303 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; lub gospodarstwo rolne. PĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026;, 515-168-844 Â&#x201E; Kurki odchowane sprzedam 506-494-770 Â&#x201E; OtrÄ&#x2122;by pszenne i Ĺ&#x203A;ruta rzepakowa!!! 61-438-16-78 Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a 61-4381-318, 606-497-658 Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a i trzody chlewnej, macior i knurĂłw, 608-505-716

ĹťWIR

szafy; kuchnie - 800 zĹ&#x201A;/mb. zabudowy wnÄ&#x2122;k - 850 zĹ&#x201A;/mb.

Roz-351a

tel. 600 235 141

Rol-119

PĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; w dniu dostawy.

www.wrzesnia.info.pl

SZAFY DLA CIEBIE

tLPNQMFLTPXB PCTÂ&#x2019;VHBTFSXJTPXB Kom-020

Skupujemy

PIASEK

Roz-336a

ROLNICZE Â&#x201E; Bramy inwentarskie i garaĹźowe, 601-198-582 Â&#x201E; Cebule, buraczki, marchew, pietruszka - sprzedaĹź, 601-759-243 Â&#x201E; CiÄ&#x2026;gniki ursus zetor, Ĺ&#x201A;adowacze, napÄ&#x2122;dy, czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci i podzespoĹ&#x201A;y uĹźywane, Gniezno, 601-598-983 Â&#x201E; Firma skupuje byczki (kaĹźdej rasy) w wadze od 50-120 kg, bez poĹ&#x203A;rednikĂłw, 513-514-087 Â&#x201E; Komis sprzÄ&#x2122;tu rolniczego sprzeda: MASSEY FERGUSON, VALTRA, CLAAS, RENAULT JOHN DEERE, 691-384-570

Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E; i Ĺźyto, 667-949-466 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E;, 726-633-679 Â&#x201E; Sprzedam kombajn buraczany Neptun, sadzarkÄ&#x2122; do ziemniakĂłw i opryskiwacz, 63-2765-212 Â&#x201E; Sprzedam kosiarki dyskowe 6 szt., cena od 2000 zĹ&#x201A;, przetrzÄ&#x2026;sarki, zgrabiarki do siana, prasy rolujÄ&#x2026;ce, StarkĂłwiec PiÄ&#x2026;tkowski k.Ĺ&#x161;rody Wlkp., 515-185-700 Â&#x201E; Sprzedam mĹ&#x201A;ode koguty brojlery, Szemborowo 1, 063-2759-083; 608-718-395 Â&#x201E; Sprzedam opryskiwacz 24/28 i pĹ&#x201A;ug 4-skibowy obrotowy, 600-504-048 Â&#x201E; Sprzedam prasy rolujÄ&#x2026;ce Claas roland 44, 62, JD 550, 590, Welger RP 12, Krone, Ĺ&#x201A;aĹ&#x201E;cuchowe 120x120 i inne, ciÄ&#x2026;gniki rolnicze, 515-185-700 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 511-445-252 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; sztywnÄ&#x2026;, 3,5 tony, bez burt, z dokumentami, cena 1800 zĹ&#x201A;, oraz rozrzutnik obornika Mengele 4,5 t, 515-185-700 Â&#x201E; Sprzedam pszenicÄ&#x2122;, pszenĹźyto i kukurydzÄ&#x2122;, 602-797-431 Â&#x201E; Sprzedam pszenĹźyto 693-102-063 Â&#x201E; Sprzedam siewnik Poznaniak, szer. 3m, 607-874-652 Â&#x201E; Sprzedam siewnik zboĹźowy famarol 3m, 602-797-431 Â&#x201E; Sprzedam Ursus C385 z przednim napÄ&#x2122;dem i Ĺ&#x201A;adowaczem czoĹ&#x201A;owym 2 sekcyjnym z Ĺ&#x201A;yĹźkÄ&#x2026;, zarejestrowany, ubezpieczony, şóĹ&#x201A;w-zajÄ&#x2026;c, opony 80 %, wpeĹ&#x201A;ni sprawny + przedni tuz do odĹ&#x203A;nieĹźacza, wersja eksportowa, 888-78-2264, 061-285-18-12 Â&#x201E; Sprzedam Zetory 7245 i 5245 sprowadzone, nie malowane, stan bdb, 515-185-700 Â&#x201E; Sprzedam ziemie uprawnÄ&#x2026; 1,24 ha, 782-828-099 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki jadalne oraz paszowe, 602-516-458 Â&#x201E; Sprzedam ziemniaki jadalne, 501-772-411 Â&#x201E; SprzedaĹź loszek hodowlanych, 604-693-508, 608-815-755 Â&#x201E; Tanie kredyty obrotowe dla rolnikĂłw. Konsolidacja kredytĂłw rolniczych. Dojazd do klienta. ZaĹ&#x201A;atwiamy wszystkie formalnoĹ&#x203A;ci, tel. 61851-24-34, gsm 601-65-62-65.

Roz-265

Â&#x201E; SprzedaĹź dziaĹ&#x201A;ki budowlanej 600 mkw, Kopernika Apex 604-959-082 Â&#x201E; SprzedaĹź gruntu GrĂłjec k/Ĺ&#x161;rody Wlkp. Apex 604-959-082 Â&#x201E; Szukam hali 200-300 mkw nieogrzewanej z dogodnym dojazdem WrzeĹ&#x203A;nia- okolice 501-326-772 Â&#x201E; Szukam maĹ&#x201A;ego pokoju do wynajÄ&#x2122;cia, 506-811-884 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne, 692-440-205 Â&#x201E; Wynajem hali Psary MaĹ&#x201A;e 900 mkw, Apex 604-959-082

Roz-457

22 stycznia 2010

XXXLPNQVUFSXS[FTOJBQM


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

USĹ UGI Â&#x201E; Drewno kominkowe - opaĹ&#x201A;owe, 0692-576-267 Â&#x201E; Duet muzyczny Non Stop, 61-4365-734, 512-577-279 Â&#x201E; Duet muzyczny ZenMar, 695-476-712 Â&#x201E; Elektroinstalacje, pomiary, 608-658-498 Â&#x201E; Elektroinstalacje, pomiary, 660-821-380

!%&!'(

')* +

+,!-*. /  

 

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia ul. Warszawska 33 www.karcher-wrzesnia.pl Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, tapetowanie, suďŹ ty podwieszane, tel. 694-270-682 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, tynkowanie, zakĹ&#x201A;adanie regipsĂłw i pĹ&#x201A;ytki - solidne wykonanie, 886-224-231 Â&#x201E; Meble tapicerowane na wymiar, renowacje, 607-922-490 Â&#x201E; Meble tapicerowane wyrĂłb sprzedaĹź 608-594785, 608-594-790 www.olameble.pl Â&#x201E; Ocieplanie poddaszy, panele, szpachlowanie, regipsy, malowanie itp. 509-273-322 Â&#x201E; P.U. ASK Kadry i pĹ&#x201A;ace. UsĹ&#x201A;ugowe prowadzenie dokumentacji pracowniczej i pĹ&#x201A;acowej, 695667-594 po 15.00 Â&#x201E; Paznokcie Ĺźelowe, akrylowe, makijaĹź, 782-691-236 Â&#x201E; PITY, VAT budownictwo, ksiÄ&#x2122;gowoĹ&#x203A;Ä&#x2021; FIRM, 606-536-883 Â&#x201E; PĹ&#x201A;ytkarstwo 24zĹ&#x201A;/ mkw i inne remonty, montaĹź armatury, 692-302-758 Â&#x201E; PĹ&#x201A;ytkarstwo, 697-284-725 Â&#x201E; PoprowadzÄ&#x2122; ksiÄ&#x2026;ĹźkÄ&#x2122; przychodĂłw i rozchodĂłw, ZUS, ryczaĹ&#x201A;t, VAT 692-795-887 Â&#x201E; PosprzÄ&#x2026;tam prywatne mieszkania i biura, 600-634-249 Â&#x201E; PotnÄ&#x2122; drzewo, 787-320-673 Â&#x201E; Profesjonalne odĹ&#x203A;nieĹźanie dachĂłw i nie tylko, oferujemy wywĂłz, 513-549-965

Usl-176a

1. Budowanie od podstaw: domy jednorodzinne, , '0 * itp.; 9<,  = 3. Pomoc przy zakupie ,   , 

PRANIE DYWANĂ&#x201C;W I TAPICERKI - 61 437 62 37 - 508 067 342

'-.0. 12. 3.-*/ (.$$$ */%3/4 -.4, ZASUTOWO, ul. Polna 4 tel. kom. 792-690-415,  IJK  Â&#x201E; Firma dekarsko-blacharska, ciesielstwo, murowanie, boazerie wew. i zew, docieplanie strychĂłw, wszystkie materiaĹ&#x201A;y z wĹ&#x201A;asnej hurtowni 785-917-794 Â&#x201E; Firma Mar-Instal oferuje: instalacje centralnego ogrzewania, wodno -kanalizacyjne, gaz, kominki, 666-543-570 Â&#x201E; Firma remontowo-budowlana wykona malowanie, szpachlowanie, pĹ&#x201A;ytki, panele oraz inne roboty wykoĹ&#x201E;czeniowe, 505-485-932

Â&#x201E; Profesjonalny serwis RTV, A. Kubiak, 504-592-133 Â&#x201E; Profesjonalny zespĂłĹ&#x201A; muzyczny www.duet-hit. com, 606-244-789

tprojekty budowlane HPUPXF PSB[JOEZXJEVBMOF tÇ´XJBEFDUXBFOFSHF UZD[OFCVEZOLĂ&#x2DC;X tQS[FHMÇ&#x152;EZCVEZOLĂ&#x2DC;X tOBE[PSZ tJOOFVTÂ&#x2019;VHJ

Â&#x201E; Gastronomia, przygotowujemy przyjÄ&#x2122;cia okolicznoĹ&#x203A;ciowe: chrzciny, komunie, osiemnastki. Catering itp., 781-346-441 Â&#x201E; Glazura, Ĺ&#x201A;azienki, trudne projekty, duĹźe doĹ&#x203A;wiadczenie, 602-319-209, 61-4388-800

QS[ZQÂ&#x2019;BUOZNQBSLJOHV 

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia Usl-172

tel. 61 670 98 89

Â&#x201E; Remonty kapitalne, wykaĹ&#x201E;czanie wnÄ&#x2122;trz, docieplanie, elewacje, usĹ&#x201A;ugi budowlane, 508-053-363

Â&#x201E; Kominki, 604-808-764 Â&#x201E; Kompleksowe wykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz, 509-273-621 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie i inne prace wykoĹ&#x201E;czeniowe, 693-221-410 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, panele, pĹ&#x201A;ytki, nida 784-428-737 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, pĹ&#x201A;ytki, pĹ&#x201A;yta gipsowa, panele, 667-108-054 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, pĹ&#x201A;ytki, pĹ&#x201A;yta gipsowa, panele, 667-108-054

Â&#x201E; Videofilmowanie + fotografia Ĺ&#x203A;lubna 609-303-211 Â&#x201E; VIDEOFILMOWANIE - FOTOGRAFIA Ĺ&#x203A;lubna gratis. 889-39-36-36 Â&#x201E; VideoďŹ lmowanie, 601-262-268 Â&#x201E; WideoďŹ lmowanie 750 zĹ&#x201A;, 669-531-307 Â&#x201E; WIDEOFILMOWANIE, 603ď&#x161;ş400ď&#x161;ş249

100 %

wyznaĹ&#x201E;

     BHP 609 827 617

za pĂłĹ&#x201A; ceny

   606 269 685

Usl-174

Â&#x201E; Wycinanie drzew, 697-355-076 Â&#x201E; Wycinka drzew trudnych z kosza i bez, 608-225-816 Â&#x201E; WykaĹ&#x201E;czanie wnÄ&#x2122;trz, 782-691-237 Â&#x201E; Wynajem podnoĹ&#x203A;nikĂłw koszowych, 0501429-384, 0502-974-584 Â&#x201E; WYRĂ&#x201C;B, sprzedaĹź i montaĹź siatki ogrodzeniowej najtaniej w regionie SĹ&#x201A;upca, 0632755-193, 0602-390-489

Kompleksowe

  513-182-302 Â&#x201E; Zdun, 502-220-773 Â&#x201E; ZDUĹ&#x192;STWO 061-4360-101 Usl-110

UsĹ&#x201A;ugi

koparko-Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2026;, minikoparkÄ&#x2026; 695-716-913

Â&#x201E; ZESPĂ&#x201C;Ĺ MUZYCZNY â&#x20AC;&#x153;SZAFA-GRAâ&#x20AC;? + gitara, akordeon, 696-608-810

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; Muzyczny FAMED 0502-423-869

ul. Fabryczna 39/4

Â&#x201E; PrzewĂłz osĂłb do Niemiec, Hamburg, Kieel, Lubeck i okolice, 505-149-129, 49-1774-793-383

Â&#x201E; KARCHER, czyszczenie dywanĂłw, tapicerki meblowej i samochodowej, usĹ&#x201A;ugi wykonujemy u klienta, 0880-832-358

Â&#x201E; USĹ UGI WOD. KAN. CO. 600-365-595

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny Dialekt, videoďŹ lmowanie, 0788-362-646

Â&#x201E; PrzewĂłz osĂłb busem 19 - osobowym 506-070-158

Â&#x201E; Hydraulik - usĹ&#x201A;ugi, 600-718-495 Â&#x201E; Hydraulik, 601-536-890 Â&#x201E; Instalacje sanitarne wod-kan, c.o. gaz, solidnie, fachowo, ceny konkurencyjne, 608-126-710 Â&#x201E; Instalacje wod-k an- co - gaz, tanio, 0788-937-950

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi transportowe bus + laweta, przewĂłz do 6 osĂłb, 608-874-303

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; Muzyczny 500-555-124

Â&#x201E; Firma Transportowa ALEX, samochĂłd mercedes-sprinter Ĺ&#x201A;ad. 7 palet oczekuje propozycji 604-861-518 Â&#x201E; Fotografia Ĺ&#x203A;lubna www.fotourbanscy. iportfolio.pl 793-003-027

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi podnoĹ&#x203A;nikiem koszowym 21m, prace wysokoĹ&#x203A;ciowe (wycinanie drzew trudnych) 510-59-48-72 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi remontowo-konserwacyjne instalacji c.o. wod-kan, szeroki zakres wykonywania instalacji szybko i fachowo, 721-744-746

www.wrzesnia.info.pl

Usl-177

22 stycznia 2010

Inn-486b

4

Â&#x201E; Remonty, malowanie, regipsy, szpachlowanie, pĹ&#x201A;ytki, 788-038-579 Â&#x201E; Schody drewniane, 606-723-757 Â&#x201E; SERWIS KOMPUTERĂ&#x201C;W, APARATĂ&#x201C;W CYFROWYCH, KAMER, DESKOPY I LAPTOPY NOWE I UĹťYWANE, NAWIGACJE, Strony WWW, ul. LASKOWSKIEGO 5, 695-926-796 Â&#x201E; Szafy z drzwiami przesuwnymi i inne meble na wymiar, 608-874-303 Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie, adaptacje poddaszy, montaĹź paneli, deski barlineckiej okien drzwi, 501-438-102 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne. 692-969-424 Tanio lawety do wynajÄ&#x2122;cia, 600-139-259 Â&#x201E; Â&#x201E; Transport busem, przeprowadzki kompleksowo 781-609-342 Â&#x201E; Transport osĂłb, towarĂłw, BUS, 796-488-708 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, 693-342-688 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, wykonywanie nawadniania ogrodĂłw, 601-72-73-72 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie, kamienia, bruku, 697-355-076 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi budowlano-remontowe i kopanie pod przyĹ&#x201A;Ä&#x2026;cza WOD-KAN, 669-956-620 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi busem ciÄ&#x2122;Ĺźarowym 693-102-063 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi elektryczne, 694-763-830 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi ogĂłlnobudowalne, 728-954-152, 63-244-74-91

Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny SONET, 0695-916-826, 0506-372-746 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny TEMPUS, 607-836-929 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny, 608-234-863 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny, 694-205-040 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny, 695-030-738

MATRYMONIALNE Â&#x201E; Poznam mÄ&#x2122;ĹźczyznÄ&#x2122; 30-35, 692-868-546

ZWIERZÄ&#x2DC;TA Â&#x201E; Sprzedam berneĹ&#x201E;skie psy pasterskie i owczarki kaukaskie, szczeniÄ&#x2122;ta po rodowodowych rodzicach, 661-112-969 Â&#x201E; Sprzedam cocker spaniel, 668-713-639 Â&#x201E; Sprzedam nowofundlandy, owczarki niemieckie 502-668-298 Â&#x201E; Sprzedam szczeniaki owczarka niemieckiego 783-479-628 Â&#x201E; Sprzedam szczeniÄ&#x2122;ta chiĹ&#x201E;skie grzywacze, beagle, yorki, chihuahua, 61-4360-769, 603-348-791 Â&#x201E; Sprzedam szczeniÄ&#x2122;ta labradora, 602-764-961, 61-477-50-57

LEKARSKIE

ZĹ&#x201A;óş Ĺźyczenia na Ĺ&#x201A;amach WW - cena moduĹ&#x201A;u to tylko 13,40 zĹ&#x201A; brutto

Â&#x201E; MasaĹźe relaksacyjne i lecznicze, 508-403-669

KOMPUTEROWE Â&#x201E; Sprzedam monitor 512-451-492 Â&#x201E; Sprzedam monitor Sony Trinitron, 24â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 792-386-206

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?, ul. Warszawska 15, WrzeĹ&#x203A;nia


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

do pracy w Ciastkarni

Zomowanie pojazdĂłw

Informacji   

63 275-00-64

Firma DHT Sp. z o.o.

Pra-889

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; na staĹź zarejestrowanego w urzÄ&#x2122;dzie pracy do sklepu przemysĹ&#x201A;owego sprzedawcÄ&#x2122;. CV ze zdjÄ&#x2122;ciem zostawiÄ&#x2021; w redakcji WW Szukam pracy we WrzeĹ&#x203A;ni lub okolicy z dziedziÂ&#x201E; ny administracja, ksiÄ&#x2122;gowoĹ&#x203A;Ä&#x2021; lub innej biurowej. DoĹ&#x203A;wiadczenie w ksiÄ&#x2122;gowoĹ&#x203A;ci, wyksztaĹ&#x201A;cenie wyĹźsze, 791-021-426

Producent  

  na stanowisko

012 34 "50 34   j. angielskiego        ! " #  $ " %&

   $ '( $

Skup zomu 61 4366 232, 609 538 301 Â&#x201E; Sprzedam mercedes benz A170 CDI, 2002 r, 698-408-828, 61-4388-336 Â&#x201E; Sprzedam nissan micra, 1.0 16V, 96 r, 600-705-196 Â&#x201E; Sprzedam opel astra kombi, 1,7 DTI, 2002 r. srebrny metalik, klimatyzacja, 506-144-916 Â&#x201E; Sprzedam opel astra kombi, 2000 r., 1,7 DTI, 661-363-348 Â&#x201E; Sprzedam opel astra, 96 r., 1.6, zarejestrowany, 519-438-332 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa C 1,3 CDTI, 2004 r. 604-355-321 Â&#x201E; Sprzedam opel corsa C, 1.2, 2002 r, ABS klimatyzacja, poduszka powietrzna, alu + zimowe, czarny, zarejestrowany, 516-050-470 Â&#x201E; Sprzedam opel omega, 97 r, 2.5 V6, automat, cena do uzgodnienia, 603-053-643 Â&#x201E; Sprzedam opel tigra, 96 r, 609-447-607 Sprzedam opel vectra kombi, 1.6, gaz, 97 r, Â&#x201E; 609-448-641 Â&#x201E; Sprzedam opel vectra, 2.0, gaz, 92 r, 798-541-202 Â&#x201E; Sprzedam opel zaďŹ ra van, 2001 r, 605-943-061 Â&#x201E; Sprzedam opel zaďŹ ra, 1,6, 16V, benzyna, 1999r., sprowadzony, 661-781-183, 695-768-295

BIURO OPIEKUNEK, POĹ&#x161;REDNICTWA PRACY

Pra-894

MOTORYZACYJNE Â&#x201E; Astra 94 gaz, 501-162-834 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kaĹźdy samochĂłd do 500 zĹ&#x201A;, 695-312-208 Â&#x201E; Naprawy blacharsko-lakiernicze, 661-781-104 Â&#x201E; Okazyjnie opel corsa 1.2, 92 r., 511-847-135 Â&#x201E; Opel calibra 2,0, 16V, 3.900zĹ&#x201A;, zamiana 501-103-623 Â&#x201E; Renault megane, 2002 r, 1.9 DTI, srebrny, klimatyzacja, 661-145-386 Â&#x201E; Renault scenic 2001 r., 1,9 DCI, zarejestrowany, 61-4382-811 Â&#x201E; Renault twingo 94 r., cena 3.800 zĹ&#x201A;, zamiana 504-190-138 Â&#x201E; Skup aut na czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci lub caĹ&#x201A;e, 507-829-644 Â&#x201E; Skup aut na czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci lub caĹ&#x201A;e, 886-482-456 Â&#x201E; Skup aut uszkodzonych i caĹ&#x201A;ych, odbiĂłr wĹ&#x201A;asnym transportem, 886-482-456 Â&#x201E; Sprzedam aprilla RS-125, 1997 r. 783-154-864 Â&#x201E; Sprzedam astra 93 r. gaz, 5 drzwi, 3.600, seicento 99 r., 604-704-125 Â&#x201E; Sprzedam BMW 316, 93 r, 609-447-607 Â&#x201E; Sprzedam BMW 320 diesel E46, 2003 r. 604-355-321

Bierzglinek, ul. Ĺ&#x161;wierkowa 4 tel. 61 438-90-04 kom. 604-852-264

Sa-310

DOMOWE S.O.S.

* Opiekunki do dzieci oraz osĂłb starszych, chorych * Pomoce domowe, osoby sprzÄ&#x2026;tajÄ&#x2026;ce * Prace przydomowe â&#x20AC;&#x201C; odĹ&#x203A;nieĹźanie, prace remont, naprawcze, zakupy z dostawÄ&#x2026; do domu, wyprowadzanie psĂłw, inne. * PoĹ&#x203A;rednictwo w zatrudnianiu pracownikĂłw do ďŹ rm. WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Ĺťwirki i Wigury 27, 606-834-077 pon., wt., pt. â&#x20AC;&#x201C; 10.00-16.00, Ĺ&#x203A;r., czw. 15.00-17.00

Â&#x201E; Sprzedam peugeot 206, 1.4 HDI, 2005 r, 4d, srebrny, klimatyzacja, 661-145-386 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 306, 1,4 + gaz, 94 r., 3.300 do negocjacji, 609-235-683 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 306, 95 r., 1,9 diesel, 698-537-802 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 307, 2.0 HDI, 2003 r, 661-781-104 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 406, 97 r., 785-322-790 Â&#x201E; Sprzedam renault clio, 2002r, benzyna + gaz ford focus 1,6 TDCI, 2007r. peugeot 207,1,4, 2007r, VW passat 1,9 ; 2002r, 61-4363-076, 601-726-460 Â&#x201E; Sprzedam renault megane 1,6, 96 r., 608-121-438 Â&#x201E; Sprzedam renault megane sedan, 1,5 DCI, 03 r. perĹ&#x201A;a, 18.900 zĹ&#x201A;, 502-621-896 Â&#x201E; Sprzedam scenic, 2002 r, 2.0 benzyna, automat, 602-677-635

PROFESJONALNIE

POPROWADZĂ&#x160; KSIĂ&#x160;GOWOĹ&#x2019;Ă&#x2020; ZUS â&#x20AC;&#x201C; przekaz elektroniczny WypeÂłniamy deklaracje Intersat

Rozliczenie VAT rolnikĂłw Zwrot VAT-u za artykuÂły budowlane 0605-296-347, 061 428-25-18

ODBIERAMY DOKUMENTY U KLIENTA

609-181-833 693-836-683 Â&#x201E; Sprzedam skoda fabia, 2003 rok, 1.4, benzyna, pierwszy wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;ciciel, 601-366-659 Â&#x201E; Sprzedam subaru legacy, 95 r, lekko uszkodzony, 510-394-301 Â&#x201E; Sprzedam volkswagen polo 1,9 TDI 2006 r. 604-959-082 Â&#x201E; Sprzedam vw polo, uszkodzony, 94 r., 1.500 donegocjacji, 782-691-197 Â&#x201E; SprzedaĹź czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci samochodowych: ford, opel, renault, toyota, mercedes 507-829-644 Â&#x201E; SprzedaĹź i naprawa rozrusznikĂłw, alternatorĂłw regenerowanych, gwarancja, 507-829-644 SprzedaĹź rozrusznikĂłw i alternatorĂłw do Â&#x201E; wszystkich typĂłw samochodĂłw, pompy paliwowe, moduĹ&#x201A;y zapĹ&#x201A;onowe, 886-482-456 Â&#x201E; Toyota carina, 1.6, 97 r, 608-734-315 Â&#x201E; VW passat kombi, 95 r, 1.8 benzyna, 698-277-513 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 307, 2003r 604-709-692 Â&#x201E; Sprzedam uaz 469B 4x4 80 r cena 3 tys zĹ&#x201A; 665-122-417 Â&#x201E; Sprzedam czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci do toyota corolla 1,6 benzyna 608-781-206 Â&#x201E; Sprzedam mercedes a class 1.4 benzyna peĹ&#x201A;ne wyposaĹźenie 1998r, zarejestrowany w kraju, srebrny, stan bdb cena 11,900 601-954-953 Â&#x201E; Sprzedam citroen xara picasso 2007 1.6 hdi 54000km peĹ&#x201A;na opcja,uszkodzone prawe dzwi przĂłd, sprowadzony, ksiÄ&#x2026;Ĺźki serwisowe cena 23 tys 601-954-953 Â&#x201E; Sprzedam BMW E36 92r 316i 669-110-404 Â&#x201E; Ford escord 1,6-16v rok 92 607-798-071 Â&#x201E; Sprzedam opel astra 1.6, gaz, granatowy 5 drzwi , poduszka, c.zamek, alu felgi cena 3500, 880-979-386 Sprzedam golf 4 sdi ,98r wspomaganie, c.zaÂ&#x201E; mek, el.szyby, poduszka powietrzna ABS 693-545-817

LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Â&#x201E; NIERUCHOMOĹ&#x161;CI NIEDĹšWIEDZKI ! UĹ ATWIAMY KUPNO, SPRZEDAĹť I WYNAJEM! WrzeĹ&#x203A;nia ul.Sienkiewicza 20/1 (Ip. nad AptekÄ&#x2026; Aspirynka) 669-111-071, 61-641-65-65 Â&#x201E; AKTUALNE OFERTY NIERUCHOMOĹ&#x161;CI NA WWW.NIEDZWIEDZKI.COM Â&#x201E; DARMOWE PRZYJMOWANIE OFERT SPRZEDAĹťY TEL. 669-111-071 NIEDĹšWIEDZKI Â&#x201E; KUPIMY MIESZKANIE NA KOĹ&#x161;CIUSZKI 669-111071 NIEDĹšWIEDZKI Â&#x201E; WWW.NIEDZWIEDZKI.COM WWW.NIERUCHOMOSCI.WRZESNIA.INFO Â&#x201E; Â&#x201E; DO WYNAJÄ&#x2DC;CIA LOKAL HANDLOWY I BIUROWY www.niedzwiedzki.com 669-111-071 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia kawalerka, 604-753-160 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal handlowy 25 mkw, Chrobrego, 508-171-676 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 0728-965-079 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 2-pokojowe, 600-455-063 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 52 mkw, 886-666-022 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie umeblowane 55 mkw w centrum WrzeĹ&#x203A;ni, 606-683-705, 61-4365-226 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie, teren ogrodzony, 660-214-251 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia nowy lokal do adaptacji, Locum, 061-436-63-41, 602-75-77-79 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia pokoje, 504-748-232 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia trzy pomieszczenia uĹźytkowe, parter ul. Staszica, 501-190-194 Â&#x201E; Dom, szeregowiec LipĂłwka- sprzedam 600-354-337 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Pyzdrach, 063-2135-063 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kamienice z lokatorami lub bez, 515-168-844 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; zadĹ&#x201A;uĹźonÄ&#x2026; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, 515-168-844 Â&#x201E; Lokal do wynajÄ&#x2122;cia 25 mkw, 502-544-893 Â&#x201E; Mieszkanie do wynajÄ&#x2122;cia 62 mkw, 781-078-235 Â&#x201E; Mieszkanie do wynajÄ&#x2122;cia bloki WrzeĹ&#x203A;nia nr tel. 605-261-446 Â&#x201E; Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 3-pokojowe, 56 m, ul. 17 Dywizji Piechoty, 665-744-707

ROLNICZE Â&#x201E; Ĺ adowarka teleskopowa merlo 26,6, prasa zwijajÄ&#x2026;ca claas variant 260, welger RP200, ciÄ&#x2026;gnik rolniczy john deere 6300 z turem, 607-666-809 Naprawa rozrusznikĂłw, alternatorĂłw, instaÂ&#x201E; lacji do ciÄ&#x2026;gnikĂłw, kombajnĂłw u klienta 507-829-644 Â&#x201E; Naprawa silnikĂłw wysokoprÄ&#x2122;Ĺźnych do ciÄ&#x2026;gnikĂłw i kombajnĂłw, 507-829-644 Â&#x201E; Sprzedam byczki -krzyşówki ras miÄ&#x2122;snych, 605-788-838 Â&#x201E; Sprzedam byczki, 668-345-262

RzeĹşnia kupuje maciory i knury, cena 2,30 + VAT OdbiĂłr z gospodarstwa PĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026; lub przelewem

609-218-648

Â&#x201E; Sprzedam kombajn zboĹźowy Claas Dominator 88, new holand tx 68, sieczkarnia do kukurydzy claas jaguar 690, mengele 6800 mamut z kemperem, 603-053-646 Sprzedam ogierka, 887-927-428 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta 18 szt, 721-890-642 Â&#x201E; Sprzedam przyczepy wywrotki, 6t i 10t, 601-536-358 Â&#x201E; Sprzedam przyczepy wywrotki, 6t i 10t, 601-536-358 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; i siano, 887-603-431 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w balotach, 600-599-692 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x203A;rutownik BÄ&#x2026;k, 501-599-258 Â&#x201E; Sprzedam tura do ciÄ&#x2026;gnika rolniczego john deere z serii 6300-6400, 607-666-80 Â&#x201E; Sprzedam zetor 6211, 86 r., 605-788-911 Â&#x201E; Sprzedam rozsiewacz nawozu Amazon 600L 61/4382-815 Â&#x201E; Sprzedam mini Ĺ&#x201A;adowarkÄ&#x2122; 95, 692-507-608 Â&#x201E; Sprzedam buraczki 665-122-417 Â&#x201E; Sprzedam 4 jaĹ&#x201A;Ăłwki ok 200 kg 886-348-949 Â&#x201E; Sprzedam C360 77r cena 8tys zĹ&#x201A; 601-706-333 Â&#x201E; Sprzedam zboĹźe 607-891-082

RĂ&#x201C;ĹťNE Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia sala na imprezy okolicznoĹ&#x203A;ciowe, bale itd. 504-748-232 Â&#x201E; Drewno suche, rozpaĹ&#x201A;kowe, workowane i paczkowane 889-564-243 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; zadĹ&#x201A;uĹźonÄ&#x2026; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021;, 515-168-844 Â&#x201E; Odsprzedam towar z likwidacji sklepu szkĹ&#x201A;o, upominki, zabawki, 502-544-893 Â&#x201E; Skup antykĂłw z likwidacji mieszkaĹ&#x201E; - zegary, zegarki, monety, militaria, ordery, widokĂłwki, dokumenty, ksiÄ&#x2026;Ĺźki, róşnoĹ&#x203A;ci, wysokie ceny, 0694-834-800, 061-4245-037 Sprzedam drewno, 660-446-092 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam duĹźe sanie konne, 609-035-140

SPRZEDAĹť

zagÄ&#x2122;szczarek do gruntu, zacieraczek do betonu, krawÄ&#x2122;dziarek, wibratorĂłw buĹ&#x201A;awowych, agregatĂłw prÄ&#x2026;dotwĂłrczych, betoniarek, motopomp, silnikĂłw spalinowych do zagÄ&#x2122;szczarek, piĹ&#x201A; do ciÄ&#x2122;cia betonu i asfaltu oraz czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci do w/w sprzÄ&#x2122;tu, przyczep samochodowych

UWAGA! NISKIE CENY OFERUJEMY:

PRZYCZEPA 25zĹ&#x201A;/doba ZAGÄ&#x2DC;SZCZARKA DO GRUNTU od 60zĹ&#x201A;/doba I INNE

Â&#x201E; Sprzedam byki ok. 300 kg, 607-459-445 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik MTZ Pronal, 2002 r i prasÄ&#x2122; Z276/1, 94 r, 603-752-619 Â&#x201E; Sprzedam cielaka jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; HO, 61-4385-009 Â&#x201E; Sprzedam cielaka jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122;, 695-494-196 Â&#x201E; Sprzedam cielaki byczki, 691-844-620 Â&#x201E; Sprzedam cielÄ&#x2122;ta byczki 120 kg, jaĹ&#x201A;Ăłwki cielne, ziemniaki jadalne, marchew jadalnÄ&#x2026;, 661-830-581 Â&#x201E; Sprzedam duĹźe prosiÄ&#x2122;ta 31 szt. 330 zĹ&#x201A;/para, 886-221-592 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; wysokocielnÄ&#x2026; i parnik elektryczny 160l, 63-2133-255 Â&#x201E; Sprzedam kombajn Bizon i opryskiwacz 600 litrowy, 604-690-941 Â&#x201E; Sprzedam kombajn Claas 98SE, fadroma Ĺ 200, Ĺ&#x201A;adowacz cyklop, przyczepÄ&#x2122; wywrot na trzy stony, 61-4272-703

GNIEZNO, ul. PĂ&#x201C;Ĺ WIEJSKA 43

Inn-339

CUKIERNIKA

AutozĹ&#x201A;omowanie

Â&#x201E; Posiadam do wynajÄ&#x2122;cia plac 1.700 mkw bezpoĹ&#x203A;rednio przy trasie WrzeĹ&#x203A;nia-Gniezno 5 km od WrzeĹ&#x203A;ni na komis itp., 515-168-844 Â&#x201E; Posiadam mieszkanie do wynajÄ&#x2122;cia 55 mkw, urzÄ&#x2026;dzone, luksusowe, 950 zĹ&#x201A; + opĹ&#x201A;aty; 518-597-590 Â&#x201E; Sklep do wynajÄ&#x2122;cia w centrum SĹ&#x201A;upcy, 20 mkw, 695-177-411 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; 3 tys, 2 tys. mkw we WrzeĹ&#x203A;ni przy lesie 80 zĹ&#x201A;/ mkw, 503-679-612 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 900 mkw, Barczyzna 16, 695-103-511 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; Gutowo MaĹ&#x201A;e, 661-238-976 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; lub dom, 887-603-431 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026; 0601-998-559 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; rolnÄ&#x2026; 2 ha w Gozdowie, 60 tys. 886-585-786 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki pod zabudowÄ&#x2122; w Gieczu, 607-224-055 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 49 mkw, PiastĂłw, I piÄ&#x2122;tro, 698-626-416 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3 pokojowe, 660-034-702 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 50 mkw po kapitalnym remoncie, parter, umeblowane, cena do negocjacji, 503-175-866 Â&#x201E; Sprzedam teren przemysĹ&#x201A;owy 4 ha przy Autostradzie A2 na wysokoĹ&#x203A;ci SĹ&#x201A;upcy, 515-168-844 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; mieszkanie dwupokojowe w nowym budownictwie na ul. Culica, nr tel. 600-045-174 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; pomieszczenia magazynowo-biurowe, livetime.pl Â&#x201E; Sprzedam las sosnowy 5,40 ha MiÄ&#x2026;skowo 61/2851-202 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; siedliskowÄ&#x2026; 1,2 ha 723-104-667

5

tel. 061-425-77-89, 0600-635-628 www.salbert.com.pl

   ! " ! 

# $% & $  '" ()*( /8 :;:<=>??@:;:>>;=/< ) A )===)(

Kre-135

 

Pra-891

 "Samopomoc Ch   

Â&#x201E; Sprzedam seat cordoba, rok 2000, 1.4, benzyna, kupiony w Polsce, 783-478-724 Â&#x201E; Sprzedam seat leon 2006 r. 1,9 TDI, przebieg 61 tys. bogate wyposaĹźenie, 508-639-846 Â&#x201E; Sprzedam seat toledo, 98 r, fiat 126p, 97 r, 791-623-617

NOWOĹ&#x161;Ä&#x2020;!

Â&#x201E; Osoba do gotowanie dla rodziny potrzebna, 501-431-398 Â&#x201E; PodejmÄ&#x2122; pracÄ&#x2122;, prawo jazdy kat. B i uprawnienia na wĂłzek widĹ&#x201A;owy, 695-476-227 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; murarzy i szpachlarzy do wykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz, 695-938-763

Â&#x201E; Sprzedam BMW E36, 1994 z moĹźliwoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; zamiany na fokusa, 692-302-758 Â&#x201E; Sprzedam citroen saxo, 96 r., 504-189-294 Â&#x201E; Sprzedam czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci do golf III, silnik 1.8, 666-829-693 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at 126 p. 95 r., 507-829-644 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at cinquecento 97 r., 889-175-722 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at palio weekend, 98 r, 1.2, benzyna, gaz, 5500 zĹ&#x201A;, 669-032-129, 669-356-860 Â&#x201E; Sprzedam ďŹ at uno, 2000 r, gaz, 667-341-453 Â&#x201E; Sprzedam ford ďŹ esta, 99 r, ford escort, 98 r, 604-879-652 Â&#x201E; Sprzedam ford fokus, 1,8 turbo diesel, combi, sprowadzony, 2000r., 695-768-295, 501-529-212 Â&#x201E; Sprzedam instalacjÄ&#x2122; gazowÄ&#x2026; (w kole), 507-829-644 Â&#x201E; Sprzedam koĹ&#x201A;a z oponami zimowymi do passata, 663-764-095 Â&#x201E; Sprzedam laguna kombi 2002 r. 19.900 zĹ&#x201A;; golf III 1,4 + gaz, 4.900 zĹ&#x201A;, 513-182-346 Â&#x201E; Sprzedam lublina wywrotkÄ&#x2122; 1992 r. 608-199-815 Â&#x201E; Sprzedam megane, 1.6, 97 r, klimatyzacja itp. 664-185-803 Â&#x201E; Sprzedam mercedes 307 bus 1988 r. 507-829-644

www.wrzesnia.info.pl

Rol-113

PRACA

Sa-287

22 stycznia 2010


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

Meble z Zachodu

Â&#x201E; Spr zedaĹź br ykietĂłw ze sĹ&#x201A;omy, 609-226-366 Â&#x201E; CegĹ&#x201A;a silikat 607-891-082 Â&#x201E; Sprzedam â&#x20AC;&#x201C; tarcica N/O jesion i dÄ&#x2026;b gruboĹ&#x203A;Ä&#x2021; 55 m/m â&#x20AC;&#x201C; sucha 608-781-206 Â&#x201E; Sprzedam luksfery kolor miodowy ok 400 sztuk 886-107-318 Â&#x201E; Sprzedam komody wys 81/120/35 z szuďŹ&#x201A;adami BRW 650 zĹ&#x201A;, Piekarnik do zabudowy elektryczny, nowy Whirpoll 500 zĹ&#x201A;, 694-457-936

USĹ UGI Roz-517

693 648 306 ! "" 

Â&#x201E; Aaaa Szpachlowanie malowanie, pĹ&#x201A;ytki, cyklinowanie, 696-928-312 Â&#x201E; ABC szpachlowanie, malowanie, pĹ&#x201A;ytki, panele, remonty, 698-765-208 Â&#x201E; Blacharstwo, dekarstwo, ciesielstwo, usĹ&#x201A;ugi ogĂłlnobudowlane, kompleksowa zabudowa poddaszy, ďŹ rma Dach-pol, 693-184-192

GARAĹťE BLASZANE BRAMY GARAĹťOWE â&#x20AC;&#x201C; PRODUCENT

TRANSPORT, MONTAĹť GRATIS - CAĹ Y KRAJ

Zapraszamy ul. Sikorskiego

Gutowo Wielkie 11

KREDYTY

gotĂłwkowe konsolidacyjne samochodowe hipoteczne leasing

Oferta dla firm! Korzystne warunki nabycia sprzÄ&#x2122;tu i samochodĂłw. (releasing) SzczegĂłĹ&#x201A;y - zapraszamy do PARTNER FINANSOWY

ul. Gen. Kutrzeby 5K/14, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia

061 436-55-47

Kre-133

tel.0602-227-666 www.ďŹ rma-chochlik.pl

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. KosynierĂłw 23 691 791 971

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi wod. kan. co. gaz, 661-278-232 Â&#x201E; Usuwanie sopli, nawisĂłw Ĺ&#x203A;nieĹźnych, odĹ&#x203A;nieĹźanie dachĂłw skoĹ&#x203A;nych, 510-594-872

Promocja fryzur

Â&#x201E; Stolarstwo meblowe , kuchnie na wymiar, szafy przesuwne , zabudowa wnÄ&#x2122;k 608-778-027

karnawaĹ&#x201A;owych i studniĂłwkowych

TY RA

606-488-137

0DUWD.DUROLQND.LQJD3LRWUXÄ&#x2C6; 3DWU\FMD1DWDOND.DVLDL3DZHäHN

CzyĹ&#x203A;cimy i udraĹźniamy sprÄ&#x2122;ĹźynÄ&#x2026; (500 obr./min) kanalizacje wewnÄ&#x2122;trzne. Kamera TV do rur!!!

0DÂ?HPRMHUĂ&#x2020;FH VHUGXV]NRJRUÂ&#x2022;FH QLNWPQLHWDNMDNEDEFLDLG]LDGHN QLHNRFKDSRGVÂ?RĂ?FHP

Godziny otwarcia pon., pt. 10.00 â&#x20AC;&#x201C; 18.00 wt., Ĺ&#x203A;r., czw. 11.00 â&#x20AC;&#x201C; 21.00 sob. 8.00 â&#x20AC;&#x201C; 14.00 Usl-179

Â&#x201E; Bus 9 osĂłb 791-612-246 Â&#x201E; Firma budowlana - remonty od A do Z + odĹ&#x203A;nieĹźanie, 504-748-232 Â&#x201E; Hudraulik 791-612-246 Â&#x201E; Komputerowe przepisy wanie prac 691-969-253

USĹ UGI HYDRAULICZNE

â&#x20AC;˘ instalacje wodno-kanalizacyjne C.O. i gaz â&#x20AC;˘ przydomowe oczyszczanie Ĺ&#x203A;ciekĂłw â&#x20AC;˘ baterie sĹ&#x201A;oneczne â&#x20AC;˘ roczne przeglÄ&#x2026;dy instalacji gazowych

tel. 783 015 995

Â&#x201E; MAR-BUD malowanie, szpachlowanie, tapetowanie, panele, regipsy itp. 509-591-031 Â&#x201E; MEBLE tapicerowane na wymiar, przerĂłbka, naprawa, 505-056-751 Â&#x201E; MontaĹź anten, 604-809-133 Â&#x201E; OdĹ&#x203A;nieĹźanie dachĂłw i hal, firma Dach-pol, 724-133-076 Â&#x201E; OdĹ&#x203A;nieĹźanie dachĂłw, 609-447-607 Â&#x201E; PĹ&#x201A;ytki, panele, hydraulika, elektryka itp. 507-229-921 Â&#x201E; PĹ&#x201A;ytki, pĹ&#x201A;ytka GK, ocieplanie poddaszy i wszelkie usĹ&#x201A;ugi remontowe, 609-391-227

DISC JOCKEY Oprawa muzyczna

 9

  *  MN  -0

USĹ UGI WETERYNARYJNE Gabinet weterynaryjny

Â&#x201E; Koparko-Ĺ&#x201A;adowarka wywrotka, ODĹ&#x161;NIEĹťANIE, 606-297-689

dla maĹ&#x201A;ych zwierzÄ&#x2026;t

ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 46, WrzeĹ&#x203A;nia, tel. 61 672 10 08

KOMPLEKSOWO Ciekawe pomysÂły, atrakcyjna cena!

pn.-pt. 800-1200 i 1400-1800, sob. 1000-1400

0 602 646 590

PRZEWĂ&#x201C;Z OSĂ&#x201C;B BUSEM do Niemiec, Holandii i Belgii Wyjazdy: czwartek i niedziela. Zabieramy z miejsca, odwozimy na miejsce.

KOMPUTEROWE

ATIZ

SRÂ&#x203A;\F]NL

    !

 

 

Â&#x201E; Renowacja mebli, drewnianych, zabytkowych, przedwojennych, 782-978-540

ZAKĹ AD TAPICERSKI

Serwis, doradztwo

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Fromborska 53 POLECA:

509-262-765

Â&#x201E; Szpachlowanie, malowanie, ukĹ&#x201A;adanie pĹ&#x201A;ytek, konkurencyjne ceny, 886-220-155 Â&#x201E; Transport do 1,5 t, 609-447-607 Â&#x201E; Transport, przeprowadzki, 507-829-644

Â&#x201E; Sprzedam konie i kuce, 513-569-967 Â&#x201E; Sprzedam szczeniaki yorki, 600-277-819 Â&#x201E; Sprzedam szczeniÄ&#x2122;ta syberian husky, 61-4388-330 Â&#x201E; Sprzedam yorki 6-tygodniowe, zaszczepione, 663 464 490

ul. Warszawska 15, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 061/ 640 01 01 www.wrzesnia.info.pl

 & '$  * $ $+ /24

ZWIERZÄ&#x2DC;TA

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;

JRWĂ?ZNRZH

Â&#x201E; Remonty ogĂłlnobudowlane, 606-297-689

Usl-178

20 z

Wrzenia * ul. Fromborska 18

Â&#x201E; Pogotowie komputerowe, 794-343-799

UsĹ&#x201A;ugi lawetÄ&#x2026;

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; zlecenie budowy domĂłw jednorodzinnych, 660-446-092 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; zlecenie na wykoĹ&#x201E;czenie domu, 698-765-208

komputerowe

wizytĂłwek tel. 0-61 437 49 57 *z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT

600 455 091, 602 678 855

wesel i imprez okolicznociowych tel. 604-479-053 e-mail: deptula2@vp.pl

Kochanym dziadkom

5  -6 7 

oraz 7  8 

Â&#x201E; WykoĹ&#x201E;czenia wnÄ&#x2122;trz, czysto i solidnie, 660-925-974 Usl-058

6SU]HGDÂ&#x203A;PHEOLZFHQLH SURGXFHQWDRUD]UHDOL]DFMD QLHW\SRZ\FK]DPĂ?ZLHĂ?

GXÄ&#x201D;R]GURZLD]RND]MLLFKÄ&#x2C6;ZLĂśWD Ä&#x201D;\F]ĂąNRFKDMĂąFHZQXNL

Brak odpĹ&#x201A;ywu w toalecie, zmywaku?

Usl-054

Roz-501

Me-068

DARMAT Tapicerstwo Meblowe

.RFKDQ\P']LDGNRP (OÄ&#x201D;ELHFLHL-HU]HPX=LĂ&#x2018;äNRZVNLP

Pogotowie Kanalizacyjne 24 h/365 dni

RATY

(61) 812-54-69, (63) 278-62-25, (54) 233-81-41, (52) 388-22-73, (65) 526-20-87 (67) 349-18-75, 0 509-574-644 www.konstal-garaze.pl

Â&#x201E; Tynki cementowo-wapienne 10 zĹ&#x201A;/mkw, 660-446-092 Â&#x201E; Tynki gipsowe i cementowo-wapienne maszynowo, szpachlowanie, malowanie, 880-469-347 Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi remontowo -budowlane, malowanie, szpachlowanie, montaĹź pĹ&#x201A;yt gipsowych, zakĹ&#x201A;adanie paneli - podĹ&#x201A;Ăłg (szlifowanie), pĹ&#x201A;ytki, 604-717-556

Kre-129

     

       

Promocja do 20%

Usl-027

 

ul. Fabryczna 32 (w podwĂłrzu) Me-059b

Usl-150

Â&#x201E; Sprzedam kolumny milton 80, 200 zĹ&#x201A;, 669-032-129 Â&#x201E; Sprzedam kosiarkÄ&#x2122; rotacyjnÄ&#x2026;, 721-019-992 Sprzedam krzeseĹ&#x201A;ko do karmienia, leĹźaczek Â&#x201E; niemowlÄ&#x2122;cy, stan idealny, 691-969-253 Â&#x201E; Sprzedam poroĹźe jelenie, 669-739-431 Â&#x201E; Sprzedam regaĹ&#x201A;y magazynowe, 694-007-690 Â&#x201E; Sprzedam sukniÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;lubnÄ&#x2026;, gorset+ spĂłdnica, 509-318-111 Â&#x201E; Sprzedam tv 28â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122; i 32â&#x20AC;&#x2122;â&#x20AC;&#x2122;, 888-258-067

.DÄ&#x201D;GD%DEFLDE\äDPDäùG]LHZF]\QNĂą .DÄ&#x201D;G\']LDGHNELHJDäNLHG\Ä&#x2C6;]DSLäNĂą &KRG]LOLGRV]NRä\SRWHPGRUDVWDOL 0LHOLSLĂśNQHPDU]HQLD FLĂśÄ&#x201D;NRSUDFRZDOL Z\FKRZDOLVZRMHG]LHFL DF]DVOHFLOHFLOHFL ']LVLDMQDSRFLHFKĂśPDMĂą :QXNLNWĂ&#x2018;UH,FKNRFKDMĂą

Usl-075a

RĂ&#x201C;ĹťNE

www.wrzesnia.info.pl

Usl-136

22 stycznia 2010

Usl-157

6

tXZQPD[ZOLJ tOBSPČ&#x2C6;OJLJ tTPGZ tBNFSZLBOLJ tSFOPXBDKBTUBSZDI NFCMJJLS[FTFÂ&#x2019; Me-055

RATY

ZAPRASZAMY

Reklamy na str. redakcyjne przyjmowane sÄ&#x2026; do Ĺ&#x203A;rody

do godz. 12:00

ModuĹ&#x201A;y pomiÄ&#x2122;dzy ogĹ&#x201A;oszenia drobne przyjmowane sÄ&#x2026; do Ĺ&#x203A;rody

do godz. 17:00

PozostaĹ&#x201A;e i ogĹ&#x201A;oszenia drobne do czwartku do godz. 13:30


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

22 stycznia 2010

Ä˝[E\[O[F\Kħ6QDKG$CDWPKWOKÄ&#x2018;C D[ħ\CYU\GD[Ä&#x2018;CU\E\úħNKYC Ä˝[E\[O[$CDEKWÄž[EKCPCLFÄ&#x2018;WÄžU\GIQ RQEKGEJ[\YPWMĂ&#x17D;YKRTCYPWMĂ&#x17D;Y U\E\úħEKCK\FTQYKCFQDTGIQ Kochanej babci

Jadwidze Kwiatkowskiej z Targowej GĂłrki

    

 

   

   1DV]DEDEXQLDMHVWQDMOHSV]DQDyZLHFLH ZV]\VWNLP:DPSRZLHPER:\QLHZLHFLH 0\EDEFLĂ&#x2020;NRFKDP\yFLVNDP\]DV]\MĂ&#x2020; QLHFKEĂ&#x2020;G]LH]GURZDLODWÂ&#x203A;\MH

Kochanej Babci Teresie Kubczak

www.wrzesnia.info.pl

7

:GQLX:DV]HJRÄ&#x17E;ZLÄ&#x160;WD ZQXF]ND3DWU\FMD R:DVSDPLÄ&#x160;WDRF]\ZLÄ&#x17E;FLH VNĂĄDGDÄŞ\F]HQLDV]F]Ä&#x160;Ä&#x17E;FLD ]GURZLDL]DGRZROHQLD

MaĹ&#x201A;e moje rÄ&#x2122;ce, serduszko ko gorÄ&#x2026;ce a i Prababcia nikt mnie tak jak Babcia nie kocha pod sĹ&#x201A;oĹ&#x201E;cem.

ababci Kochanej Babci i Prababci zedborza Marii StÄ&#x2122;pieĹ&#x201E; z Przedborza duĹźo zdrowia ĹźyczÄ&#x2026; wnuk Krzysztof z ĹźonÄ&#x2026; i prawnuczka Kasia 1LHFKRG%DÂ?W\NXDÂ&#x203A;GRVWĂ?S7DWU Â&#x203A;\MHQDP%DEFLD]']LDGNLHPVWRODW

Kochanym Dziadkom

   

KSERO

z Przedborza

wszystkiego dobrego  

   

       

Z okazji Dnia Babci i Dziadka    

dla Marianny Tobolskiej    

 

     

 

    !"

Kochana Babciu BoĹźenko, Kochany Dziadku Mieciu w dniu Waszego Ĺ&#x203A;wiÄ&#x2122;ta chcielibyĹ&#x203A;my, aby kaĹźdy dzieĹ&#x201E; byĹ&#x201A; taki jak dziĹ&#x203A; peĹ&#x201A;en radoĹ&#x203A;ci i ciepĹ&#x201A;a. Niech los, co ma najlepszego, Ĺ&#x203A;ciele Wam pod nogi Tego wszystkiego ĹźyczÄ&#x2026; Wam wnuki Martynka, Patryk, Ada, Marcel, MikoĹ&#x201A;aj, Nina i MichaĹ&#x201A;

cz-b A4: 0,15 zĹ&#x201A; A3: 0,30 zĹ&#x201A; kolor: A4: 2,50 zĹ&#x201A; A3: 5,00 zĹ&#x201A;

1LHFKDM']LDGHN]%DEFLÄ&#x17D; WDNQDPGĂŁXJRÄł\MÄ&#x17D; SyNLNRPDULPXFKD PRU]DQLHZ\SLMÄ&#x17D; $W\PXFKRW\NRPDU]H SLMFLHZRGÄ&#x201C;SRZROL QLHFKVLÄ&#x201C;']LDGHN]%DEFLÄ&#x17D; QDÄł\MÄ&#x17D;GRZROL

Kochanym Dziadkom             

Warszawska 15, WrzeĹ&#x203A;nia Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? tel. (061) 640-01-01

Impreza od A do Z Szanowni PaĹ&#x201E;stwo 26 lutego oddamy do rÄ&#x2026;k CzytelnikĂłw kolejnÄ&#x2026; edycjÄ&#x2122; dodatku tematycznego â&#x20AC;&#x17E;Impreza od A do Zâ&#x20AC;?. PiÄ&#x2122;kne, wspaniaĹ&#x201A;e, wyjÄ&#x2026;tkowe... takie wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;nie ma byÄ&#x2021; przyjÄ&#x2122;cie, ktĂłre zamierzamy z róşnych okazji wydaÄ&#x2021; dla zaproszonych goĹ&#x203A;ci, a to jak wiemy nie jest wcale Ĺ&#x201A;atwe. Dlatego oddajmy sprawÄ&#x2122; w rÄ&#x2122;ce profesjonalistĂłw, zaufajmy ich doĹ&#x203A;wiadczeniu, niech sprawiÄ&#x2026;, Ĺźe nasze przyjÄ&#x2122;cie na dĹ&#x201A;ugo pozostanie w pamiÄ&#x2122;ci goĹ&#x203A;ci jako przemiĹ&#x201A;e towarzyskie wydarzenie. Problemem bywa teĹź, gdy jako zaproszeni goĹ&#x203A;cie szukamy prezentu, kreacji, fryzjera... Dodatek â&#x20AC;&#x17E;Impreza od A do Zâ&#x20AC;? ma na celu uĹ&#x201A;atwiÄ&#x2021; Czytelnikom przygotowania do Ĺ&#x203A;lubu, wesela, komunii, imprezy firmowej, jubileuszu itp. PomogÄ&#x2026; w tym oferty restauratorĂłw, sklepĂłw jubilerskich i odzieĹźowych, zespoĹ&#x201A;Ăłw muzycznych, didĹźejĂłw, studiĂłw fotograficznych, kamerzystĂłw, kwiaciarni, salonĂłw kosmetycznych i fryzjerskich, biur podróşy itd. do ktĂłrych tÄ&#x2122; ofertÄ&#x2122; kierujemy. Dodatek bÄ&#x2122;dzie tego samego formatu co gazeta, wydrukowany na tym samym papierze i w peĹ&#x201A;nym kolorze. Cena moduĹ&#x201A;u 35 zĹ&#x201A;otych netto (uwzglÄ&#x2122;dniamy rabaty staĹ&#x201A;ych klientĂłw). Zainteresowanych zapraszamy do Biura OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; przy ulicy Warszawskiej 15. Maria KosiĹ&#x201E;ska - 0501-677-718, m.kosinska@wrzesnia.info.pl Artur Mokracki - 0501-677-818, a.mokracki@wrzesnia.info.pl

oferta reklamowa dla firm


8

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

22 stycznia 2010

100 % wyznaĹ&#x201E; za pĂłĹ&#x201A; ceny Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?, ul. Warszawska 15, WrzeĹ&#x203A;nia

www.wrzesnia.info.pl

ia ZĹ&#x201A;óş Ĺźyczen W na Ĺ&#x201A;amach W uĹ&#x201A;u - cena mod zĹ&#x201A; 0 to tylko 13,4 brutto ww-098

wizytĂłwek tel. 0-61 437 49 57

20 z

Wrzenia * ul. Fromborska 18

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT

Roz-514

     !"#   

  

   

  ! "  # 

 #! #  $

$%&'$())*+,*%(-) ,(%.'/('0"!

KSERO D[C t" [Â&#x2019; t" [Â&#x2019; LPMPSt" [Â&#x2019; t" [Â&#x2019; Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?, ul. Warszawska 15, tel. (061) 640-01-01

 #   !     % &   #      & $ '    # ''% ( &      " # $ #  )  * # )# #+      " #  ) ,$ / 1# 8 1# / () " #  $ #& %        ; 

 "  #!  +

OGĹ OSZENIE o wszczÄ&#x2122;ciu postÄ&#x2122;powania w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego

Czy byÂłeĹ&#x201C; juÂż w tym sklepie ?

Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717 ze zmianami) UrzÄ&#x2026;d Miasta i Gminy Nekla informuje, Ĺźe na wniosek Referatu Inwestycji i Rolnictwa wszczÄ&#x2122;to postÄ&#x2122;powanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego polegajÄ&#x2026;cego na rozbudowie sieci kanalizacyjnej w miejscowoĹ&#x203A;ci Nekla - rejon ul. Ogrodowej i MikoĹ&#x201A;aja Reja. Teren objÄ&#x2122;ty zasiÄ&#x2122;giem budowy obejmuje dziaĹ&#x201A;ki oznaczone numerami geodezyjnymi: 207/5, 275, 256/1, 236, 234/5, 195, 199/7, 200/10, 209/3, 220, 163/1, 1/3, 197, 1243, 269/4, 970, 1061.

Roz-513

W zwiÄ&#x2026;zku z powyĹźszym informujemy strony postÄ&#x2122;powania, Ĺźe mogÄ&#x2026; w UrzÄ&#x2122;dzie Miasta i Gminy Nekla, ul. Dworcowa 10, pok. 14 w poniedziaĹ&#x201A;ki w godz. 8-16, w pozostaĹ&#x201A;e dni tygodnia od 7-15 zapoznaÄ&#x2021; siÄ&#x2122; z zamierzeniem inwestycyjnym oraz zgĹ&#x201A;osiÄ&#x2021; wnioski dowodowe lub ewentualne uwagi i zastrzeĹźenia w terminie 21 dni od daty ukazania siÄ&#x2122; niniejszego ogĹ&#x201A;oszenia.

www.wrzesnia.info.pl

Burmistrz Miasta i Gminy Nekla /inĹź./ Roman Grychowski


22 stycznia 2010

Akcja edukacyjna Narodowego Banku Polskiego

www.wrzesnia.info.pl

9


10

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

22 stycznia 2010

OKNA â&#x20AC;˘ DRZWI â&#x20AC;˘ FASADY

Bd-217a

OKNA DRZWI ROLETY BRAMY

Z PVC I ALUMINIUM FORIS - OKNA PVC BEZ OĹ OWIU PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 16, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia PN-PT 8.00-16.30, SO 9.00-13.00 tel./fax: 061/436-70-44, 0 507 029 437 Bd-219a

www.wrzesnia.info.pl

WrzeĹ&#x203A;nia ul. KiliĹ&#x201E;skiego 11 tel. (061) 435-08-21

atrakcyjne ceny â&#x20AC;˘ krĂłtkie terminy

MIESZKAJ ZDROWO!!!Bd-164f = *!+!<

Z.U.H. ul. Ciszaka 35

www.paznokcie-wrzesnia.blogspot.com

Siatki na owady 

.04,*5*&3:t30-&5:t30-&5,*

STYLIZACJA PAZNOKCI ĹťEL I AKRYL

tel. 061 43-65-497; 0510-272-212

poziome pionowe

"# # 

PRETTY NAILS - zdobienia Ĺ&#x203A;wiÄ&#x2026;teczne i sylwestrowe - studniĂłwkowe paznokcie dla maturzystek 50/60 zĹ&#x201A; - do koĹ&#x201E;ca stycznia do kaĹźdej stylizacji oferujemy zabieg parafinowy na dĹ&#x201A;onie GRATIS! PozostaĹ&#x201A;e stylizacje juĹź od 60 zĹ&#x201A; WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Szkolna 21 tel. 723-665-768, 518-614-290

ALUZJE

Paczkowo $#%& ' * +/!;<<

ROLETY zewnĂŞtrzne, wewnĂŞtrzne

GESCRAP POLSKA Sp. z o.o. l. D#o"o 4, 62-300 8ze tel. 61 633-47-42, 602-394-861

Nowo otwarty punkt

SKUPU ZĹ OMU Pte #ot%H

KSERO cz-b A4: 0,15 zĹ&#x201A; A3: 0,30 zĹ&#x201A; kolor: A4: 2,50 zĹ&#x201A; A3: 5,00 zĹ&#x201A;

DRAGON Meble Kuchenne na wymiar

ul. Warszawska 27a

tel. 061 640-18-83

AGD do zabudowy

czynne pn-pt 10.00-17.00; sob. 10.00-14.00

Warszawska 15, WrzeĹ&#x203A;nia Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? tel. (061) 640-01-01

HYDRAULIK Wrzenia ul. Przemysowa 1 tel./fax (061)4364846 Sklep Instalacyjny

Technika grzewcza i sanitarna

e-mail: nowbudprim@nowbudprim.pl

tPLOBJES[XJ17$CF[PÂ&#x2019;PXJPXZTZTUFN'PSJT tPLOB ES[XJPSB[GBTBEZBMVNJOJPXFXTZTUFNBDI 1PO[JP "MVQSPG tSPMFUZ[FXOÇ&#x2014;US[OFTZTUFN"MVQSPG #FDMFWFS tSPMFUZXFXOÇ&#x2014;US[OFNBUFSJBÂ&#x2019;PXFĂśOF[KB tQBSBQFUZXFXOÇ&#x2014;US[OF[LPOHMPNFSBUV NEG QDW ESFXOP QPTUGPSNJOHV tQBSBQFUZ[FXOÇ&#x2014;US[OF[BMVNJOJVN TUBMJ tCSBNZHBSBČ&#x2C6;PXFTFHNFOUPXF VDIZMOF tNPTLJUJFSZ tPLOBJOXFOUBSTLJF

Bd-297

Nasza oferta:

Doradztwo â&#x20AC;&#x201C; sprzeda kot1y olejowe, gazowe instalacje z miedzi i tworzyw sztucznych grzejniki aluminiowe, p1ytowe, 1azienkowe wodomierze mieszkaniowe O zbiorniki na olej W wk1ady kominowe ze stali szlachetnej ST W kanalizacja sanitarna A ON armatura wodoci!gowa K Y ceramika sanitarna W przydomowe oczyszczalnie ciekĂłw kinety kanalizacyjne

SPRZEDA HURTOWA I DETALICZNA

0,/"r%3;8*r1$7*"-6.*/*6.

Oferujemy korzystne warunki wspĂłpracy oraz atrakcyjne ceny Zapraszamy pon. pt. 7.00-16.00, sob. 7.00-13.00

Roz-505

oferuje atrakcyjne ceny


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

11

ZakĹ&#x201A;ad Doskonalenia Zawodowego w Poznaniu OĹ&#x203A;rodek KsztaĹ&#x201A;cenia Zawodowego WrzeĹ&#x203A;nia ul. KoĹ&#x203A;cielna 5, tel. 061 436 11 83 i 0501 602 025 ZakĹ&#x201A;ad Doskonalenia Zawodowego posiada certyfikat PN-EN ISO 9001-2001

Zapraszamy do udziaĹ&#x201A;u w kursach tLJFSPXDBXĂ&#x2DC;[LĂ&#x2DC;XKF[EOJPXZDI[OBQÇ&#x2014;EFNTJMOJLPXZN tCF[QJFD[OBPCTÂ&#x2019;VHBoXZNJBOBCVUMJHB[PXZDIXXĂ&#x2DC;[LBDIKF[EOJPXZDI tOBQFÂ&#x2019;OJBOJF[CJPSOJLĂ&#x2DC;XTBNPDIPEPXZDIHB[FN-1( tPCTÂ&#x2019;VHBTVXOJD QPEFTUĂ&#x2DC;XSVDIPNZDI EČ&#x2021;XJHĂ&#x2DC;XUPXBSPXZDI t4&1EP,8 tVQSBXOJFOJBFOFSHFUZD[OFCF[PHSBOJD[FÇŠ tEP[Ă&#x2DC;SoFLTQMPBUBDKBVS[Ç&#x152;E[FÇŠJOTUBMBDKJDJFQMOZDI tQBMBD[LPUÂ&#x2019;Ă&#x2DC;X$0 t4QBXBOJFFMFLUSPEÇ&#x152;PUVMPOÇ&#x152;o .."

 FMFLUSPEÇ&#x152;UPQMJXÇ&#x152;XPTÂ&#x2019;POJFEXVUMFOLVXÇ&#x2014;HMBo4 ."(

 FMFLUSPEÇ&#x152;OJFUPQMJXÇ&#x152;XPTÂ&#x2019;POJFBSHPOVo 5*(

 HB[PXFHPBDFUZMFOPXPoUMFOPXFHPo ("4

tQFEBHPHJD[OZEMBJOTUSVLUPSĂ&#x2DC;XQSBLUZD[OFKOBVLJ[BXPEV tEMBLBOEZEBUĂ&#x2DC;XOBXZDIPXBXDĂ&#x2DC;XQMBDĂ&#x2DC;XFLXZQPD[ZOLVE[JFDJJNÂ&#x2019;PE[JFČ&#x2C6;Z tLJFSPXOJLĂ&#x2DC;XXZDJFD[FLT[LPMOZDI tPCTÂ&#x2019;VHBLBTĂśTLBMOZDI t#)1PLSFTPXFEMBXT[ZTULJDIHSVQ[BXPEPXZDI tQJFSXT[BQPNPDQS[FENFEZD[OB JJOOFLVSTZOB[MFDFOJFĂśSN Edu-139

Nauka Jazdy

TURBO .RQLQXO3R]QDĂ?VND 

!   Licencja MF 1893/03 WrzeĹ&#x201C;nia, Fabryczna 13 (vis-a-vis parkingu) tel. 061 4367-523, 0600-421-508 e-mail: wpaszun@wp.pl

â&#x20AC;˘ Kompleksowa obsÂługa firm â&#x20AC;˘ PIT-y roczne

Kredyty Bankowe /ren a 1 (e /re 2k e3 # te 4 4# 4 #0

 " 

! ### $

% &   '  $ (  "& 

 ) " *   "  $ EGZAMINY I OSTATNIE GODZINY JAZDY 

  W PRZYJAZNEJ ATMOSFERZE  ! "#$%. &'(" ))*+,*)+,+* -!* ,/*++ 0 , %1" (* ( ,*

!" +,, -,+,+ ,,, ,

Edu-125

22 stycznia 2010


22 stycznia 2010

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

PRACOWNIA PSYCHOLOGICZNA ElĹźbieta Kapturska Posiada uprawnienia do prowadzenia badaĹ&#x201E;:

GABINET STOMATOLOGICZNY, ul. HARCERSKA 10 Lek. stom. Ewa Thomas- Zaremba

Oferujemy: â&#x20AC;˘ bezpatne przeglÄ&#x2026;dy i porady â&#x20AC;˘ bezbolesne leczenie zachowawcze w miĹ&#x201A;ej atmosferze â&#x20AC;˘ stomatologia estetyczna â&#x20AC;˘ wybielanie zÄ&#x2122;bĂłw w 30 min. - PROMOCJA! â&#x20AC;˘ uzupeĹ&#x201A;nienia protetyczne (korony porcelanowe, mosty, protezy) â&#x20AC;˘ chirurgia

Gabinet czynny od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku w godz. 9.00-17.00 MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; rejestracji telefonicznej

tel. 061-4363-533

Lek. med. JOANNA MICHALSKA

SPECJALISTA NEUROLOG Lek-270

tkierowcĂłw zawodowych i amatorĂłw t powypadkowe t instruktorĂłw nauki jazdy t osĂłb ubiegajÄ&#x2026;cych siÄ&#x2122; o posiadanie broni t operatorĂłw suwnic, sprzÄ&#x2122;tu ciÄ&#x2122;Ĺźkiego itp. t kierowcĂłw wĂłzkĂłw akumulatorowych

www.wrzesnia.info.pl

Lek-249b

12

czynna codziennie w godz. 8.00-15.00

Pra-893

SĹ&#x201A;upca, ul. PoznaĹ&#x201E;ska 41 (Mostostal) tel. 63 275-81-20, kom.: 503-131-731

- neurologia dzieciĂŞca - neurologia dorosÂłych REJESTRACJA TELEFONICZNA: 061 868-94-29, kom. 0600-107-840

POĹ OĹťNICTWO I GINEKOLOGIA spec. W. Kwiatkowski

USG: poĹ&#x201A;oĹźnicze, przezpochwowe i piersi

NH"Q(& T UVN WI8WXYJZ

ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 3, WrzeĹ&#x203A;nia 0606-312-327

/0 '

Lek-221

PrzyjÄ&#x2122;cia: wtorki, czwartki 15.00-17.00

KOS Elektro System

*$Q&T

SpĂłĹ&#x201A;ka z o.o. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. WrocĹ&#x201A;awska 43

mgr MaĹ&#x201A;gorzata MasĹ&#x201A;owska

2. Operator drÄ&#x2026;Ĺźarek wgĹ&#x201A;Ä&#x2122;bnych Pra-892

3. Operator drÄ&#x2026;Ĺźarek drutowych Wymagania: - wyksztaĹ&#x201A;cenie o proďŹ lu mechanicznym - znajomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; rysunku technicznego i obsĹ&#x201A;ugi komputera - mile widziane doĹ&#x203A;wiadczenie zawodowe na w/w stanowiskach

Dokumenty aplikacyjne (CV, LM) prosimy przesĹ&#x201A;aÄ&#x2021; na adres ďŹ rmy lub kadry@kos.pl Pra-869

      

  !  " ! !!"#$ %&$'"#$ ( )#! *+' #! *,, "#$ /'01' #1%1"211#2 " '

I " A*" ' J  M 3 #1! 1'0%"#$! 1' / $'"#$ 3! "'"4 '#1' "0 3! #1#1' $' 3' ""'"#$ #1' 3 0 8 #M 3"'#"25/ #' 31 '# 3! 1 " J M 3#%!%"&! #6! "! 1'#$%"#$ ! 1'/ $'"#$ 3 '6! 1#1"#$ 6 ! #" 3! #67 '0 '1' "! #" '0 '1%"/'21"2%1 3!0! #6 #"! 8/"' ! "! ''"#"1!2" " !9;2" / "< =!

 ! "! # Wymagania: # $     % %

# $    & # '  

$ % " &

' Wymagania: # (  % )  % *

)    

     

# +  & )

# $    & # $   &  # '  Oferujemy: # ,)  # - 

  /0 )

     " 1) 2

 " 3( 

&   % % % %

 4  )  &%  )    5  2 6728927: 2 ;% $ % ;% $ 2 < = >?? 2 9??@B

tUSVEOPÇ´DJT[LPMOZDI JXZDIPXBXD[ZDI t[BCVS[FÇŠ[BDIPXBOJB E[JFDJJNÂ&#x2019;PE[JFČ&#x2C6;Z tUFSBQJJNPD[FOJB OPDOFHPE[JFDJ JJDISPE[JO tJOOF

Lek-269

oferuje pomoc w zakresie:

1. Operator Frezarek CNC

A'" 2  /# / >?A BC# D"')#E Q(& TUVN WI8WXYJZ'( 8)X >@ /=A?;/* ! V $%  Z '  : (# =;>; A '4 #12" F'/;>;[\>> A ])( Pra-890

GABINET PSYCHOLOGICZNY

ZATRUDNI w zakĹ&#x201A;adzie w Nekli osoby na stanowiska:

;4 #1 ""#$ '#$ "#$ /6 "#$  '"#$    """#$ &'#%  ' ' '1 >?A 5 VN WI 8WXYJZ '!

tel. 606-454-191 GABINET LEKARSKI Lek. Gerard WilczyĂąski

Specjalista otolaryngolog WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Ciszaka 26 wtorek i czwartek 16.00 â&#x20AC;&#x201C; 17.00 rejestracja telefoniczna 061 436-51-64, 0602-664-925

Gabinet Dermatologiczny â&#x20AC;&#x17E;PRODERMEDâ&#x20AC;? lek. dermatolog Anna Ratajczak WrzeĹ&#x201C;nia ul. WiewiĂłrowskiego 6 tel. 061 640-02-20, 0503-00-46-48 Gabinet czynny od poniedziaÂłku do pištku w godz. 8.00-13.00, 15.30-18.00 po uzgodnieniu telefonicznym take w soboty

Gabinet Lekarski POONICTWO â&#x20AC;&#x201C; GINEKOLOGIA USG â&#x20AC;&#x201C; sonda brzuszna i pochwowa

Katarzyna CzĂŞstochowska spec. ginekolog poonik WrzeĹ&#x201C;nia ul. KiliĂąskiego 4 wtorki i czwartki od 16.00 Rejestracja tel. 0602 177 154 i 4360 102


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

Gabinet Lekarski

KARDIOCHIRURGICZNY

PRACOWNIA PROTETYKI STOMATOLOGICZNEJ tech. dent. Lidia Kumecka

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Fromborska 27

Dr n.med. Piotr Buczkowski

lek. med. Henryk GĂłrniak

Asystent Kliniki Kardiochirurgii w Poznaniu ul. DÂługa 1/2

PrzyjÄ&#x2122;cia od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku w godz. 9.00 â&#x20AC;&#x201C; 12.00, 16.00 â&#x20AC;&#x201C; 18.00 PozostaĹ&#x201A;e dni nagĹ&#x201A;e zachorowania

PrzyjĂŞcia: kaÂżda III sobota miesišca od godz. 10:00 do 12:00 Hipokrates, WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Wojska Polskiego 13 Rejestracja: codziennie 18:00-20:00 tel. O601-793-838

61 4362 989, 603 561 420

 !  " !  # $  % W  

PROTEZY EXPRESOWE NAPRAWY PROTEZ, SZYNY DO WYBIELANIA ZÄ&#x2DC;BĂ&#x201C;W

lek. dent. Halina Olejniczak-Wiszniewska

Lek-227

62-300 Wrzenia, ul. Sowackiego 2, tel. 061 436-57-40 w.24

przyjmuje pn., wt., czw. 15.00-21.00, w soboty po uzgodnieniu

lek. dent. Piotr Wiszniewski przyjmuje w Ĺ&#x203A;rody 15.00-21.00

* badania wszystkich grup zawodowych * bezpatne badania uczniĂłw i studentĂłw * badania kierowcĂłw zawodowych i amatorĂłw * peen zakres bada w jednym miejscu * wykonujemy badania w zakadach pracy Poradnia czynna pn. - czw. 7.00 - 14.30, w pt. do 13.30

WrzeĹ&#x203A;nia, Plac Ĺ&#x161;w. StanisĹ&#x201A;awa 1 (wejĹ&#x203A;cie obok Veritasu w podwĂłrze)

tel. 0602-830-899 PeĹ&#x201A;en zakres usĹ&#x201A;ug: nowoczesne, precyzyjne leczenie kanaĹ&#x201A;owe przy uĹźyciu mikroskopu KAPS oraz wypeĹ&#x201A;nianie kanaĹ&#x201A;Ăłw metodÄ&#x2026; termicznÄ&#x2026;, leczenie dorosĹ&#x201A;ych i dzieci; protetyka: korony, mosty, protezy ruchome; piaskowanie zÄ&#x2122;bĂłw; leczenie chorĂłb przyzÄ&#x2122;bia; chirurgia, implanty, wĹ&#x201A;asne RTG cyfrowe PACJENCI Z DOLEGLIWOĹ&#x161;CIAMI BĂ&#x201C;LOWYMI PRZYJMOWANI BEZ WCZEĹ&#x161;NIEJSZEJ REJESTRACJI

Gabinet Leczenia Nerwic

SPECJALISTYCZNE CENTRUM STOMATOLOGICZNE

â&#x20AC;&#x17E;HIPOKRATESâ&#x20AC;? Monika & Marcin Borowicz

Waldemar KieÂłczewski

Sienkiewicza 12 WrzeĹ&#x201C;nia pt. 15.00-16.00

62-300 WrzeĹ&#x201C;nia, ul. WaryĂąskiego 6c

Zapraszamy od poniedzia³ku do pištku w godzinach 9-21

Wykonujemy nastĂŞpujšce zabiegi: - implantacja pojedynczych zbĂłw - implantacja bezzbia - leczenie recesji dzise - prace protetyczne na implantach - korony i mosty â&#x20AC;&#x201C; penoceramiczne, cyrkonowe, Procera - protezy cakowite i czciowe: akrylanowe, nylonowe, tytanowe - specjalistyczne leczenie kanaÂłowe przy uÂżyciu mikroskopu operacyjnego najnowszej generacji - stomatologia estetyczna: leczenie zmian prĂłchnicowych, zamania zbĂłw, przebarwie - usuwanie kamienia nazbnego oraz osadĂłw - wybielanie zbĂłw - ekstrakcje zbĂłw - na miejscu wasna pracownia RTG

PROTETYKA EXPRES

NAPRAWA I WYKONYWANIE PROTEZ ZĂ&#x160;BOWYCH WARSZAWSKA 24 (naprzeciw szpitala)

Rejestracja telefoniczna w godzinach 9.00-21.00 tel.

GABINET STOMATOLOGICZNY

Gabinet Stomatologiczny VITADENT

chirurg stomatolog tel. 601-696-800

lek. stom. Anita Orchowska-Cebularz

lek. dent. Irena PanieĹ&#x201E;ska-Tupaj

i prywatnie

(od pon. do pt.) 061 436-72-48 lub 507-117-063

Lek-216m

tel. 061 4360-365, 0506-585-086

ul. Sšdowa 1 (wejĹ&#x201C;cie od ul. Fabrycznej) od pn do pt 17.00-19.00 oraz stany nagÂłe tel. 061 437-95-56, 0696-779-712

Lek-243a

lek. dent. Nina Tupaj-Grzelak tel. 792-944-752 przyjmuje pn. 9.00-15.00, sob. 11.00-17.00 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Prusa 5, tel. 061-4377-987

Lek-225e

DENTHAL Gabinet Stomatologiczny

Niepubliczny Specjalistyczny ZespĂł Opieki Zdrowotnej â&#x20AC;&#x17E;SPECIMEDâ&#x20AC;?

przyjmuje pn.-pt. (z wyjÄ&#x2026;tkiem Ĺ&#x203A;rody) 16.30-22.00

Zofia GĹ&#x201A;adych

tel. 061 4366-328, 0608-590-821 czynna: pn. 16.00-18.30 Ĺ&#x203A;roda, piÄ&#x2026;tek, sobota 9.00-12.00 czw. 10.00-14.00, 16.00-18.30

Poradnia Medycyny Pracy

13

PORADNIA ORTODONTYCZNA

ul. Culica 2d/26

Specjalista pediatra chirurg dzieciÄ&#x2122;cy

â&#x20AC;˘ Ocena badaĂą: koronarografii i echo-serca â&#x20AC;˘ Kwalifikacja do zabiegĂłw operacyjnych (by-passy, operacje zastawek serca) â&#x20AC;˘ Opieka pooperacyjna

www.wrzesnia.info.pl

Lek-271

Prywatny Gabinet Konsultacyjny

Lek-268

22 stycznia 2010

GABINET STOMATOLOGICZNY

DEPILACJA LASEROWA

lek. stom. ogĂłlnej

NAJSKUTECZNIEJSZY SYSTEM TRWAĹ EGO USUWANIA ZBÄ&#x2DC;DNEGO OWĹ OSIENIAPAWEÂŁ KRUPKA WRZEĹ&#x2019;NIA ul. LAZUROWA 2 tel. 061 436-35-66,

LASER DIODOWY MEDIO STAR

Os. LipĂłwkaZAMYKANIE NACZYĹ&#x192; NA TWARZY I KOĹ&#x192;CZYNACH DOLNYCH, USUWANIE PRZEBARWIEĹ&#x192;, FOTOODMĹ ADZANIE

NFZ pon. 13â °â °â&#x20AC;&#x201C;17â °â °, Ĺ&#x203A;r. 9â °â °â&#x20AC;&#x201C;13â °â ° GABINET PRYWATNY

Informacja, rejestracja: AMIKA, ul. PiastĂłw 16, tel. 061-4379-999

czw. 9â °â °â&#x20AC;&#x201C;13â °â °, 15â °â °â&#x20AC;&#x201C;19â °â ° pt. 9â °â °â&#x20AC;&#x201C;13â °â °, 15â °â ° â&#x20AC;&#x201C; 19â °â ° tel. (061) 436-30-44, 0600-601-035Lek-235b

lekarz specjalista

Danuta Kowalska WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Sšdowa 6 umowa z NFZ - tel. 061 436 78 32 w poniedziaÂłki i czwartki - 14:00-18:00 we wtorki, Ĺ&#x201C;rody i pištki - 8:00-12:00 GABINET PRYWATNY WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Dšbrowskiego 8/1 wtorek 18:00 -19:00, pištek 16:00-17:00 rejestracja tel. 061 436 11 95 po 15:00

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. KiliĹ&#x201E;skiego 14

LARYNGOLOGSpecjalista ChorĂłb Oczu Klaudia StefaĹ&#x201E;ska-GĂłral

Lek-229apn, wt, czw, pt 1500â&#x20AC;&#x201C;1900

OKULISTYKA

NOWOĹ&#x161;Ä&#x2020;!!! LASER VARILITEGABINET INTERNISTYCZNO-HOMEOPATYCZNY WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Paderewskiego 50a

Dr nauk medycznych DANUTA MIKOAJEWSKA Specjalista chorĂłb wewntrznych Specjalista medycyny rodzinnej Czynne pon. - czw. TYLKO PO REJESTRACJI TELEFONICZNEJ

tel.: 0-61 436 30 24


22 stycznia 2010

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

Ä?SLHV]P\VLÄ&#x160;NRFKDĂźOXG]L WDNV]\ENRRGFKRG]Ä&#x2026; ks. Twardowski

Wszystkim, ktĂłrzy uczestniczyli     #   

czynne od 9.00 do 18.00 sobota od 9.00 do 15.00

)-@)A/F+A%G'//FG

GRECJA - RZYM

tT[BMFJLPÂ&#x2019;OJFS[FGVUFSLPXF tSÇ&#x2014;LBXJD[LJTLĂ&#x2DC;S[BOFEBNTLJF JNÇ&#x2014;TLJF t4,Âť3:EBNTLJFJNÇ&#x2014;TLJF EVČ&#x2C6;ZXZCĂ&#x2DC;S NBSZOBSLJ Č&#x2C6;BLJFUZ QÂ&#x2019;BT[D[F LVSULJ tFMFHBODLJFHBSTPOLJ tUPSFCLJ

^(")'#%$D'II

>=A=\=;>;)>/"

WYNAJEM SPRZÄ&#x2DC;TU BUDOWLANEGO Oferujemy: t[BHÇ&#x2014;T[D[BSLB tBHSFHBUQSÇ&#x152;EPUXĂ&#x2DC;SD[Z tCFUPOJBSLBtESBCJOZ tSVT[UPXBOJBXBST[BXTLJF

'WYXW!*JX_ Y!_*` _! Wb'QIJ !`'ITWdXJf!*W Wh*JX_ j*I!WY` _ !T`Qb_!JfIJfQd*Wf!XI8I`XWJQI'IDf*W !'IXJ IQIYJjmJXJ!*WqWQW!bIQI''I !fWQJ I*I!q`XIWu`X`Wv`Y`JX_W jJ W !QJX`YJ!XN_!8WY_*W !XII I !fW WXI J

Roz-462

Ĺ&#x203A;p. StanisĹ&#x201A;awa Pawlaka ($ ' ! " #    +   AB+1 # !  # $   # ! # '   $

t1$7t0$:/, t$:/,5:5"/

GiÄ&#x2122;cie blach na wymiar

POLECAMY tEVČ&#x2C6;ZXZCĂ&#x2DC;SGVUFSOBUVSBMOZDI EÂ&#x2019;VHJDIJLSĂ&#x2DC;ULJDI tkoĹźuszkiLSĂ&#x2DC;ULJFJEÂ&#x2019;VHJF naturalne, damskie i mÄ&#x2122;skie

USĹ UGI KUĹ&#x161;NIERSKIE

=# (# #    

 >' * ? 1 

tel. 061 436 02 80

RYNNY

Skl-243b

 '  ! $    

SKLEP - ul. Malborska 15, WrzeĹ&#x203A;nia

Ĺ&#x161;roda Wlkp., ul. Paderewskiego 11 (przy dworcu PKS) tel. 61 285-63-69

- najnowsza kolekcja

Ĺ&#x203A;p. JĂłzefa WiÄ&#x2026;cka

www.wrzesnia.info.pl

Sklep Futra SKĂ&#x201C;RY OdzieĹź

Bd-280b

14

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Wawrzyniaka 12A tel. 668-239-710

Bd-296

,QIRUPDFMD)XQGDFML']LHFL:U]HVLĂžVNLFK

)XQGDFMD ZVSĂ&#x2018;äSUDFXMH ] 8U]ĂśGHP 0LDVWD L *PLQ\ :U]HÄ&#x2C6;QLD 6WDURVWZHP3RZLDWRZ\PRUD]3&35ZG]LHG]LQLHSRPRF\VSRäHF]QHM =DU]ĂąG )XQGDFML ]ZUDFD VLĂś ] XSU]HMPĂą SURÄ&#x2C6;EĂą GR VSRäHF]HĂžVWZD PLDVWD L SRZLDWX ZU]HVLĂžVNLHJR R SU]HND]DQLH SRGDWNX GRFKRGRZHJR GRW\F]\GRZROQHMIRUP\UR]OLF]HQLD ]DURN QDU]HF])XQGDFML']LHFL:U]HVLĂžVNLFK :UR]OLF]HQLDFKSRGDWNRZ\FKZ\VWDUF]\ZSLVDèQD]ZĂś)XQGDFML

)XQGDFMD']LHFL:U]HVLĂžVNLFKQU.56

Roz-508

:V]\VWNLP RILDURGDZFRP VHUGHF]QH SRG]LÜNRZDQLD VNäDGD =DU]ùG )XQGDFML :LPLHQLX=DU]ùGX ,UHQD+U\FDM:RäRV]\Q

ZAPRASZAMY

pn.-pt. 7.00-17.00 sob. 7.00-14.00

LIGA OBRONY KRAJU

Edu-118

â&#x20AC;˘ materiaĹ&#x201A;y budowlane i wykoĹ&#x201E;czeniowe â&#x20AC;˘ systemy dociepleĹ&#x201E; â&#x20AC;˘ sucha zabudowa wnÄ&#x2122;trz â&#x20AC;˘ farby, lakiery, impregnaty â&#x20AC;˘ narzÄ&#x2122;dzia malarskie, budowlane, ogrodnicze â&#x20AC;˘ elektronarzÄ&#x2122;dzia â&#x20AC;˘ kostka brukowa â&#x20AC;˘ instalacje sanitarne, elektryczne, hydrauliczne â&#x20AC;˘ systemy zamocowaĹ&#x201E; â&#x20AC;˘ opaĹ&#x201A; â&#x20AC;˘ pasze i koncentraty

f)# !%#!! G " ! H D " ?I ? &J+ 6/#" >/);; *M  F ' K* LJN*J, K,O O+O PL 8M ! Q # ' K* LKOL++ ' K,K K+L ,PJ

OĹ&#x203A;rodek Szkolenia KierowcĂłw

we WrzeĹ&#x203A;ni przy ul. SĹ&#x201A;owackiego tel. 61 4360 â&#x20AC;&#x201C; 291, tel. kom. 500 â&#x20AC;&#x201C; 135 â&#x20AC;&#x201C; 439 w godz. 7 - 18, w soboty 7 - 13

Otwiera kurs w dniu 2.02.2010 o godz.16.00:

Przewozu rzeczy i osĂłb dla kierowcĂłw, ktĂłrzy otrzymali prawo jazdy: tLBU%QS[FEXS[FÇ´OJB tLBU$QS[FEXS[FÇ´OJB

Nekla, ul. Wiosny LudĂłw 2

#MJČ&#x2C6;T[FJOGPSNBDKFX#JVS[F 0Ç´SPELB-JHJ0CSPOZ,SBKV

061-4386-130, 0697-660-094

Prowadzimy ciÄ&#x2026;gĹ&#x201A;y nabĂłr na wszystkie kategorie prawa jazdy, wĂłzek widĹ&#x201A;owy, taxi i ADR.

Sprzedam komplet 8 oryginalnych Ĺ&#x201A;óşek firmy

SLENDER LIFE

do Ä&#x2021;wiczeĹ&#x201E;, masaĹźu, rekreacji i rehabilitacji. StoĹ&#x201A;y byĹ&#x201A;y maĹ&#x201A;o eksploatowane przez rok oraz posiadaĹ&#x201A;y gwarancjÄ&#x2122; do listopada 2009 r.

STAN SPRZÄ&#x2DC;TU IDEALNY! Jest to najnowszy model stoĹ&#x201A;Ăłw, w ktĂłrym zamontowane sÄ&#x2026; dodatkowe urzÄ&#x2026;dzenia wyciszajÄ&#x2026;ce, caĹ&#x201A;kowicie eliminujÄ&#x2026;ce wibracje.

IDEALNA PROPOZYCJA 

tel. 601 214 824

Roz-456

tG]LDäDOQRÄ&#x2C6;èZVSRPDJDMĂąFĂąHGXNDFMHV]NĂ&#x2018;äUR]ZĂ&#x2018;MSR]DV]NROQ\FK IRUPG]LDäDOQRÄ&#x2C6;FLVSRUWRZ\FKLUHNUHDF\MQ\FKG]LHFLLPäRG]LHÄ&#x201D;\ VW\SHQGLD GOD G]LHFL L PäRG]LHÄ&#x201D;\ RUD] ]DNXS SRGUĂśF]QLNĂ&#x2018;Z V]NROQ\FK tOHF]HQLHG]LHFLFKRU\FKLUHKDELOLWDFMĂśQLHSHäQRVSUDZQ\FK ]U]HV]RQ\FKZ:7=:U]HÄ&#x2C6;QLD3LHWU]\NRZR&]HV]HZR RUD]ZÄ&#x2021;URGRZLVNRZ\P'RPX6DPRSRPRF\Z*R]GRZLH tOHF]HQLHLUHKDELOLWDFMĂśRVĂ&#x2018;EFKRU\FKQDFKRUREĂśQRZRWZRURZĂą FKRUREĂś3DUNLQVRQD tZVSRPDJDQLHG]LDäDOQRÄ&#x2C6;FL6WRZDU]\V]HĂž]U]HV]DMĂąF\FKRVRE\ FKRUHLQLHSHäQRVSUDZQH tGRILQDQVRZDQLHLPSUH]LQWHJUDF\MQ\FKGODRVĂ&#x2018;EQLHSHäQRVSUDZQ\FK tSURZDG]HQLHNXUVĂ&#x2018;ZLQIRUPDW\F]Q\FKL]DMÜèNRPSXWHURZ\FK GODG]LHFL

Bd-267

=DU]ĂąG )XQGDFML )': VNäDGD RVRERP IL]\F]Q\P L ZäDÄ&#x2C6;FLFLHORP ILUP RILDURGDZFRPSRGDWNXGRFKRGRZHJR]DURNUR]OLF]HQLRZ\ VHUGHF]QHSRG]LĂśNRZDQLH:SäDFRQHNZRW\SU]H]QDF]RQRQD


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

22 stycznia 2010

www.wrzesnia.info.pl

15

GRZEGORCZYK PRIM PRZYDOMOWE CIEKĂ&#x201C;W OCZYSZCZALNIE Ĺ&#x161;CIEKĂ&#x201C;W

Roz-056c

SKOTNIKI 31, 62-320 MIĹ OSĹ AW tel./fax 061 438-28-31 kom. 695-716-913 www.grzegorczyk-prim.pl

Oferta:

rT[BNCBFLPMPHJD[OF rVTÂ?VHJLPQBSLPÂ?BEPXBSLÇ&#x2021; NJOJLPQBSLÇ&#x2021; r[CJPSOJLJOBXPEÇ&#x2019;EFT[D[PXÇ&#x2021;

DG-OKNA

Nie wynajmuj! 

KREDYTY * D$@TG

Producent: - okien i drzwi z PCV - okien i drzwi z aluminium - rolet zewnetrznych

R*+D/YG

W ofercie sprzedaĹźy: - okna dachowe - parapety wewnÄ&#x2122;trzne - parapety zewnÄ&#x2122;trzne - siatki przeciw owadom

Kre-118

 A (

UWAGA

Konsolidacja kredytĂłw

W PROMOCJI CENA BRAMY GARAĹťOWEJ 2500 X 2125 - 2.000 ZĹ NETTO

do  HHH

ROLETA ZEWNÄ&#x2DC;TRZNA 140 ZĹ /NETTO - 1 m2

Towarzystwo UbezpieczeĹ&#x201E; S.A.

#  # *B=HI1JKLHL 

 GGG

Oferujemy ubezpieczenia: komunikacyjne- OC, AC, NWK, ASSISTANCE majÄ&#x2026;tkowe osobowe rolne turystyczne

)*=MKLJNO1*>8L1O?*=O = +P # 

POSTAW NA NOWOCZESNE ROZWIÄ&#x201E;ZANIA

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Legii WrzesiĹ&#x201E;skiej 24 tel. 061 640 16 49

=A C+EQ;QE&D;&RE FES&;FS&;;;

NOWY

PUNKT OPĹ AT

hE^WB/^ t^z^d</Z,hE</

CENTRUM DORADZTWA PHU AGROFINANSE

Problemy z gotĂłwkÄ&#x2026;? PĹ&#x201A;ynnoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; ďŹ nansowÄ&#x2026;?

tel.  662 272 732, 61 640 0324 Redaguje zespĂłĹ&#x201A;: Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski (redaktor naczelny), Maria KosiĹ&#x201E;ska (z-ca redaktora naczelnego). Biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: Maria KosiĹ&#x201E;ska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia Pacanowska, Marika Dubiel. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Warszawska 15, tel. 061 436 52 70, fax 061 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl, http://www.wrzesnia.info.pl SkĹ&#x201A;ad komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Anna Jakubek. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;scy, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, SzczeciĹ&#x201E;ska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, PiĹ&#x201A;a, ul. Krzywa 35. KolportaĹź: Mariusz Tomczak, tel. 0603 118 930. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstĂłw oraz nadawania tytuĂłw listom. TekstĂłw i materiaĂłw niezamĂłwionych nie zwracamy. AnonimĂłw nie drukujemy. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone.

Kre-121

t1JTBOJF#J[OFT1MBOĂ&#x2DC;XEMBCJ[OFTVJSPMOJDUXB t,SFEZUZJEPLVNFOUBDKBLSFEZUPXBEMBCJ[OFTVJSPMOJDUXB t8OJPTLJJ#J[OFT1MBOZEMB6S[Ç&#x2014;EV1SBDZ t8ZQFÂ&#x2019;OJBOJFXOJPTLĂ&#x2DC;XPÇ´SPELJVOJKOF SP[MJD[BOJFJOXFTUZDKJ XOJPTLJPEPQÂ&#x2019;BUZCF[QPÇ´SFEOJFJSPMOPÇ´SPEPXJTLPXF t1SPXBE[FOJFLTJÇ&#x2014;HPXPÇ´DJEMBNBÂ&#x2019;ZDIĂśSNJSPMOJDUXB6CF[QJFD[FOJB

Rol-121

ul. SĹ&#x201A;owackiego 11 (bursa) I piÄ&#x2122;tro pokĂłj nr 2 WrzeĹ&#x203A;nia

Brak zdolnoĹ&#x203A;ci kredytowej?

Jest rozwiÄ&#x2026;zanie!!! JeĹ&#x203A;li posiadasz samochĂłd weĹş poĹźyczkÄ&#x2122; pod jego zastaw!!! Bez zaĹ&#x203A;wiadczeĹ&#x201E; z pracy, U.S. i ZUS. Rolnicy tylko zaĹ&#x203A;wiadczenie o posiadaniu gospodarstwa. Ta i wiele innych ofert dostÄ&#x2122;pne w Biurze Kredytowym pod numerem 61 4367 620

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Rynek 10 (w bramie)

Roz-506

f # >> (Bursa) ;p6'rp01rO Zapraszam p zau p%'u za#$*,,,5*J,,

SprzedaĹź ratalna Pomiar i dostawa gratis Szybki i profesjonalny montaĹź

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Staszica 10, 061 4360-476

Bd-271

)#! C;DEEEE!&  ?   # FDE!GGG


16

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

22 stycznia 2010

www.wrzesnia.info.pl

$&/536.,05Â&#x160;Âś8*/45"-"$+&$0 ."$*&+.&-&84,* ,PUÂ?ZHB[PXF *..&3("4 r&0-045"3 [Â? r"7*0 [Â? r;&64 [Â?

3"5:r53"/41035r8:,0/"84580

LPUÂ&#x2019;ZČ&#x2C6;FMJXOFJTUBMPXFtLPUÂ&#x2019;Z[QPEBKOJLJFN LPUÂ&#x2019;ZHB[PXF HS[FKOJLJ CPJMFSZ QPNQZ T[BNCBtQS[ZEPNPXFPD[ZT[D[BMOJFÇ´DJFLĂ&#x2DC;X [FTUBXZTPMBSOFtLBCJOZJXBOOZ

 =  >"?@> Q* V">"X>@[ \ ] ^  X?@["?[ ZAWIADOMIENIE K +Q;U '   # =( V# !        + F +; #  DR  DEE+      #X1+,+K;E DEE+ SE +R;R Y ! 

 # #       # $ # # Z>  [*8/HDE;D\ ! QF !  ! + M    $ !   (!!  ! $ # '   # + K  #  '  % ,' V# !  ) =!+8#   )   K    ) E+

Roz-510

=(V# !  =  >  

wizytĂłwek tel. 0-61 437 49 57

20 z

Wrzenia * ul. Fromborska 18

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT

Bd-295b

 [Â?

Wiadomosci Wrzesinskie 1029  

Numer 1029 Wiadomosci Wrzesinskich

Wiadomosci Wrzesinskie 1029  

Numer 1029 Wiadomosci Wrzesinskich

Advertisement