Page 1

Kościół, s. 18

Rozmawiamy z nowym proboszczem wrzesińskiej fary

10 lipca 2009 NR 28 (1001/XX) INDEKS 366773

ISSN 1234-1363

CENA 2,50 zł (w tym 0% VAT)

Ogień z opony

Gospodarka, s. 20

Lekka atletyka, s. 24

Monika Nawrocka radzi, jak przekonać do siebie pracodawcę

Karolina Krawczyk otarła się o pudło juniorskich mistrzostw

redakcja: 061 437 49 50, biuro ogłoszeń: 061 436 52 70

Odkopano 7 trupów W rejonie przyszłej strefy parkowania dokopano się do ludzkich szczątków.

W czwartek okoo poudnia u zbiegu ulic Moniuszki i Chopina odkryto i zabezpieczono szcztki siedmiu osób. Wszystko wskazuje na to, e moe by ich wicej. Na miejsce wezwano policj. W niedalekim odstpie czasu pojawia si tam równie ekipa archeologów. Wedug pierwszych informacji, Pożar, mimo że efektowny, nie wyrządził większych szkód Fot. TOM jakie otrzymalimy od dr. Michaa Brzostowicza z Muzeum ArcheoloPonad sto palet, kilka opon i belek spo- ku magazynowego, przy którym po- gicznego w Poznaniu, pochodzenie no we wtorek po godz, 13.00 przy wsta poar – poinformowa nas Piotr szcztków ustalono na XVI wiek. hurtowni materiaów budowlanych Trawiski, rzecznik prasowy KomenW przeszoci w miejscu odkrycia Budex przy ul. Objazdowej. Na miej- dy Powiatowej PSP we Wrzeni. szkieletów znajdowa si cmentarz sce poaru przyby zastp straaków. Uratowano znajdujcy si obok ewangelicki podlegajcy pod obec– Zabezpieczono miejsce zdarzenia, budynek magazynowy z materia- ny koció pw. Ducha witego, co podano dwa prdy wody: jeden w na- ami budowlanymi oraz pozostae moe tumaczy nietypowe znalezisko. T hipotez potwierdzaj take tarciu na palce si drewniane palety, palety. belki i opony; drugi w obronie budynTomasz Maecki archeolodzy. – Najprawdopodobniej

 Dwa dni po losowaniu Maria

Knopkiewicz obchodziła 58. urodziny. Rower potraktowała jako prezent

Zasady byy proste. Chcc wzi udzia w konkursie z okazji 1000. wydania „WW”, wystarczyo wyci kupony z czterech kolejnych wyda naszego tygodnika i odpowiedzie na pytania. Nieatwe. Najwicej problemów sprawiy dni, w których niegdy ukazywaa si gazeta. Paday róne zestawienia; prawidowe to wtorek i pitek. Rozbienoci tyczyy te miejsca drukowania „WW” (Drukarnia Agora SA w Pile) i daty pierwszego wydania (1990 r.). Problemów nie sprawi adres naszego portalu (www.wrzesnia.info.pl). >>

dok. na s. 9

B. Skoraszewska nowym dyrektorem w ogólniaku przy Witkowskiej Oświata, s. 11

 Ekipa archeologów odkryła już

szczątki 7 szkieletów. Wszystko wskazuje na to, że będzie więcej Fot. CIC

jest to miejsce dawnego cmentarzyska, jakie usytuowane byo na obrzeach miasta – mówi M. Brzostowicz. Onalezienie w tym rejonie szcztków i przystpienie do bada przez grup archeologów bdzie wizao si z przesuniciem w czasie realizacji budowy strefy parkowania. Magorzata Cichacka

Przełom w procesie domniemanego plantatora konopi indyjskich Aktualności, s. 4 Kołaczkowo zorganizowało we Wrześni ogólnopolskie zawody pożarnicze Aktualności, s. 6 Zmarł Stanisław Konrad, wieloletni prezes Mikonu, a wcześniej Modusu Miłosław, s. 14 www.wrzesnia.info.pl Reklama Roz-086h

Na konkurs wpyno kilkadziesit kuponów. Losowanie odbyo si w pitek 3 lipca. Gówne nagrody – rowery – wygray: Maria Knopkiewicz z ul. Legii Wrzesiskiej i Stefania Hofman z ul. Dbrowskiego. – O matko... Nie wierz! – zaniemówia pierwsza z pa, gdy zobaczya niebieski jednolad. – Jak on adnie wyglda z t kokard. Dzikuj! Dwa dni po losowaniu, czyli 5 lipca, pani Maria obchodzia 58. urodziny. Nagrod potraktowaa wic jako prezent. Tym cenniejszy, e wczeniej nie miaa roweru. S. Hofman regularnie uczestniczy w konkursach „WW”. Dwukrotnie wygraa stówk, a raz 30 z.

Powiesiła się na... wieszaku. Nie wiadomo, dlaczego Aktualności, s. 4

Dlaczego ludzie nie chcą zamieszkać w budynkach socjalnych na wsi? Aktualności, s. 7

Rowery dla szczęśliwców Wielki konkurs „Wiadomości Wrzesińskich” rozstrzygnięty!

Jak detektywi łapią sklepowych złodziejaszków? Aktualności, s. 9

WRZESIŃSKI SKŁAD WĘGLOWY

WĘGIEL MIAŁ obra jakość Stefania Hofman kilkakrotnie

uczestniczyła w konkursach „WW” i wygrywała kasę. Teraz trafiła na rower

d dobra cena

tel. (061) 640-32-38, 0 725-201-301

ul. Daszyńskiego 2/3


10 lipca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

2 Opinie Letnie odchudzanie SONDA

Latem wiele osób zaczyna bardziej dbać o sylwetkę i krytyczniej spoglądać w lustro. Dlatego tym razem zapytaliśmy wrzesińskich przechodniów o najlepsze metody na przedplażowe odchudzanie. Czy i jak można szybko zgubić zbędne kilogramy?

N

Moim zdaniem

a odchudzaniu, podobnie jak na medycynie, polityce i pice nonej, znaj si oczywicie wszyscy. Wic ja te. Przyznam bez bicia, e próbowaem wielu sposobów, chocia w adne cuda nie wierzyem i nie wierz. Byem nawet na wczasach odchudzajcych u Hulewiczów w Piwnicznej i tam polegao to na tym, e jado si jaowo, cznie 1200 kcal dziennie, i sporo si azio po górkach, a take wiczyo na siowni, aerobikach (ja nie!) i innych gimnastykach. I schudem, tyle e po paru latach wróciem do pierwotnej wagi, bo godowanie nie jest jednak moim ulubionym zajciem. Potem bya dieta wysokotuszczowa, czyli optymalna. Nieza, chocia niektórzy lekarze wysuwaj zastrzeenia. Ostatnio stosuj odywianie wysokobiakowe; jem w dowolnej iloci sery, raczej chude micho, jaja i ryby. Pyrów, chleba i sodyczy wcale, surowizny bardzo mao. Nie goduj, a jednak waga spada. Si do grania w pik i plaówk te mi nie brakuje, rowerem je dzi mog bez koca, „tamte sprawy” – daj Boe kademu. „Bo srebro i zoto, to nic, chodzi o to...”, wic do roboty, ruszajcie si, Panie i Panowie. I jedzcie mniej.

jedno pytanie – jedna odpowiedź

Gabriela Siejek, emerytka: – Rzeczywiście latem każdy chce lepiej wyglądać. Ja na przykład, żeby poprawić linię, staram się w tym okresie jeść wszystkiego o połowę mniej, a ruszać się dwa razy częściej. Nie jest to może najszybsza metoda, ale za to na pewno skuteczna i zdrowa.

Magdalena Konieczna, pedagog-doradca zawodowy: – Wydaje mi się, że najlepszy sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów to po prostu ograniczenie niezdrowego jedzenia. Sama raczej nie stosuję latem żadnych diet i nie zauważyłam tego wśród moich znajomych. Już częściej słyszę o odchudzaniu przed ślubem, niż przed wakacjami.

zdaniem użytkowników forum www.wrzesnia.info.pl jacektechnik: Diet cud nie ma, może dlatego,

że każdy organizm jest inny. Sam mam brzuszka i niełatwo go zgubić. Ale myślę, że takim w miarę uniwersalnym sposobem, by pozbyć się kilku kg, jest zdrowe odżywianie się. Regularne jedzenie dużo owoców i warzyw, no i przede wszystkim ruch. Rowery, spacery i inne atrakcje ruchowe. Lato temu sprzyja, a na zimę troszkę tłuszczyku nie zaszkodzi, będzie cieplej. duszek: Jeśli ktoś należy do grupy leniuchów, a chce szybko zrzucić kg, to polecam tabletki odchudzające, ale nie te typu Linea czy Bio Cla, bo one tak naprawdę nic nie działają. Zalecam coś z górnej półki [...], przy tym jakaś dieta owocowa i będzie OK. A dla naprawdę otyłych ludzi zalecam, aby przeszli się do lekarza, bo to już poważny problem... Co to fast foody nie zrobią z człowiekiem... wichurra: Jak chcę się nieco wysmuklić, to po prostu mniej jem i unikam bardzo kalorycznych potraw. No i też ostatni posiłek o 19.00.

Najlepsze sposoby na odchudzanie? Hanna Kasprzak, studentka: – Oczywiście, że można szybko poprawić swoją sylwetkę, trzeba tylko chcieć i się o to starać. Według mnie najlepszym sposobem na letnie odchudzanie jest sport i odpowiednia dieta, to znaczy zmiana jedzenia z ciężkiego na lekkie.

opinie internautów na www.wrzesnia.info.pl

Waldemar Śliwczyński

Maria Otta, emerytka: – Ja mam jeden taki swój prosty i sprawdzony sposób na utrzymanie latem dobrej sylwetki: jem dużo świeżych warzyw i owoców. No i zażywam do tego jeszcze jak najwięcej ruchu. To pozwala mi na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia.

mniej jeść ruch, sport 43% 49%

3%

dieta cud

3% odessanie tłuszczu 2%

inne

Satyryczny komentarz tygodnia: najbardziej lubimy ruszać... palcem w pilocie

Jak szybko schudnąć przed wyjazdem na wakacje? Marzena Zbierska: Wiosna i początek lata to czas , kiedy wiele osób zaczyna myśleć o odchudzaniu. Wszystko po to, aby dobrze zaprezentować się podczas wakacyjnych wyjazdów. Jak zdrowo, mądrze i szybko schudnąć?

Andrzej Brzeziński, kulturysta i właściciel studia rekreacyjno-kulturystycznego: – O odchudzaniu należy pomyśleć już trzy miesiące przed planowanym urlopem. Można skrócić ten okres, kres, ale nie bardziej niż do miesiąca. Najlepiej skonsultować nsultować się ze specjalistą z siłowni czy fitness clubu, bu, który ustali odpowiedni trening i dietę. Ćwiczyćć należy co najmniej dwa razy w tygodniu, przez minimum godzinę. Polecam trening siłowo-oporowy orowy w połączeniu z aerobowo-tlenowym. Nie polecam drastycznej zmiany odżywiaiania, ale wyeliminowanie składników, w, które powodują budowanie tkankii tłuszczowej, czyli wszystkiego, co zawiera cukier. Dobre wskazówki oczywiście nie wystarczą. Trzeba jeszcze sporo silnej woli. Efekty mogą być porażające. Znam osobę, której w krótkim czasie udało się schudnąć 10 kilogramów.

Reklama

– wypoyczalnia przyczep, lawet

– monta haków Wrzeœnia, ul. Koœciuszki 87 (obok Cenosu)

tel. 061 4360-609, 0697-60-50-58

GAZ EKO-GAZ

061 436-46-84 0604-710-781 pn-sob 8.00-19.00 niedziela 9.00-13.00

TARTAK NEKLA

wykonuje wiêŸby dachowe wg zamówieñ. boazerie podbiciowe impregnacja ciœnieniowa drewno kominkowe Tarcica obrzynana i nieobrzynana Nekla ul. Dworcowa 33 tel. 061 4386-046, fax 061 4386-076

0605-338-906, 0605-550-379

SKŁAD DREWNA I WĘGLA Gutowo Małe, ul. Powidzka 9 (przy torach kolejowych), tel./fax 061/437-64-56

- konstrukcje dachowe - tarcica obrzynana - EKOGROSZEK - WĘGIEL KAMIENNY - WĘGIEL BRUNATNY - MIAŁ WYSOKOKAL. - płyta: OSB i wiórowa

Inn-282a

– monta¿ samochodowych instalacji gazowych – us³ugi warsztatowe

PROMOCJE

GAZ-FAST


3

Wiadomości Wrzesińskie Reklama

www.wrzesnia.info.pl www.wrzesnia.info.pl Sa-299

10 lipca 2009

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we Wrześni S.A. Informuje, şe w związku z planowanymi pracami inwestycyjnymi na sieci cieplnej w dniach od 20.07 do 21.07.2009 r. we wszystkich budynkach zasilanych z kotłowni C-22 sieci PEC Września S.A. nastąpi brak c.w.u.

Bd-186g

Za utrudnienia bardzo przepraszamy i jednocześnie zapewniamy, şe będziemy robić wszystko, aby ten czas maksymalnie skrócić. Roz-328

XO*UXQZDOG]ND WHO 

tW\QNLV]ODFKHWQH t35202&-$NOHMGRVLDWNL ]EURMRQ\]ZäÑNQHPILUP\ ]äEUXWWR

Inn-305

tPDWHULDä\EXGRZODQH

Wrzeœnia,

ul. Paderewskiego 61 tel./fax (061) 436-13-49 dzia sprzeday www.kas-boks.com.pl e-mail: biuro@kas-boks.com.pl pon-pt 8.00-16.00

Cynkowanie galwaniczne Zieliniec

Psary Małe, ul. Budowlana 10 tel. 061 436-77-70 tel. kom 0508-100-008 fax. 061 436-03-26

PLAST

Maksymalne wymiary detali długość 2900 mm, szerokość 600 mm, wysokość 1200 mm

termel@termel-sc.com.pl www.termel-sc.com.pl

OGRODZENIA PANELOWE FIRMY PeÂłen wybĂłr Atrakcyjne ceny

GAZ

A  AP 

Dom-GAZ pn.-sob. 7.00-19.00 nd. 8.00-14.00

Roz-210

Roz-319

061 436-27-33 061 436-29-49


www.wrzesnia.info.pl

4 Aktualności Samobójcza Nieoczekiwany zwrot śmierć... na wieszaku

W niecodzienny sposób odebraa sobie ycie 78-letnia wrzenianka. Powiesia si na sznurku do suszenia bielizny. Ten z kolei przywizany by do wieszaka. Tragedia miaa miejsce 3 lipca. Dyurny komendy powiatowej policji przyj zgoszenie o godz. 21.13. Telefon wykona syn zmarej. Dozna szoku, gdy wszed do przedpokoju. Prócz mundurowych na miejsce uda si take lekarz. Wanie on stwierdzi zgon. Prokuratura zostaa poinformowana o zajciu, ale nie wszcza postpowania. Uznaa, e nie ma takiej potrzeby. – Nic nie wskazywao na to, by by to czyn o charakterze przestpczym – mówi Krzysztof Helik, prokurator rejonowy. Dowodzi tego opinia lekarska. Medyk wykluczy bowiem wspóudzia w zdarzeniu osób trzecich. Ustalenia s takie: kobieta popenia samobójstwo; mieszkaa sama w bloku przy ul. Sowackiego; nie pozostawia listu, w którym wyjaniaaby motywy swego postpowania. Co istotne, od duszego czasu leczya si psychiatrycznie. Mona podejrzewa, e do tragedii doszo wanie na tym tle. TOS

Jest przełom w sprawie plantacji konopi w Osowie! Opinia, której opracowanie zleci sdzia Radosaw Skiba, brzmiaa sensacyjnie. Susz rolinny znajdujcy si w worku oskaronego to nie, jak utrzymywa zainteresowany, na marchwi, a drobiny zawierajce ywic konopi. Informacja ta zostaa jednak podana dopiero po zeznaniach 36-latka i jego konkubiny. Ci utrzymywali, e zabezpieczony worek, podobnie jak inne, suy do przenoszenia warzyw, chrustu, a niekiedy take wgla. – Ja ich nie uywaam. Po chrust za staw z nimi nie chodziam. Strasznie boj si myszy i szczurów – wyznaa 28-latka. Oskarony potwierdzi t wersj. Tylko on chodzi po opa. Z takim te zamiarem wybra si za staw 17 pa dziernika 2008 r. – Wziem pierwszy lepszy worek. Wytrzepaem go i zoyem w kostk – wspomina. Sam mia si przyzna mundurowym do jego posiadania. Tre opinii adwokat Barbara Wieliska przyja z niedowierza-

Kto widział lub słyszał? Komenda powiatowa policji zwraca si z prob o pomoc w ustaleniu sprawców dwóch rónych zdarze. Do pierwszego doszo w styczniu przy ul. Wrzosowej. Do kobiety idcej w kierunku ul. Miosawskiej podbieg mody mczyzna. Z rki wyrwa jej czarn torebk. Prócz dokumentów i telefonu komórkowego znajdoway si w niej pienidze (15 z). – Ustalilimy, e za spraw seryjnych kradziey torebek stoi 18-letni mieszkaniec gminy Wrzenia. Podczas przesuchania przyzna si do popenienia tylko jednego czynu – mówi Krzysztof Szczeniak, oficer prasowy KPP. Podejrzany uciek w kierunku piwosza „Nad Nilem”. Interesoway

go tylko pienidze. Reszt rzekomo wrzuci do Wrzenicy. Szkopu w tym, e kobieta nie powiadomia policji; jest proszona o kontakt osobisty w celu wyjanienia okolicznoci. Tymczasem wydzia kryminalny próbuje wyjani okolicznoci wypadku, do którego doszo 1 lipca okoo godz. 12.20 na drodze krajowej K92 w Nekli. Pisalimy o nim w zeszotygodniowym wydaniu „WW”. Na skrzyowaniu z sygnalizacj wietln mitsubishi lancer zderzy si z cignikiem siodowym renault. Kierowcy z obraeniami ciaa trafili do szpitali w Poznaniu i we Wrzeni. Wszyscy, którzy mog co wnie do sprawy, proszeni s o kontakt, tel. 061 437 52 15, 061 437 52 73. TOS

Straż Pożarna

Wiadomości Wrzesińskie

„ W sobot 4 lipca w orodku Relax w Orzechowie miejscowi straacy ochotnicy usunli trzy gniazda agresywnych szerszeni. Dwa dni pó niej druhowie interweniowali tam raz jeszcze. „ Równie w sobot

doszo do poaru przy ul. Zawodzie w Nekli. Przez zwarcie w instalacji zapali si transformator. Ogie opanowali wspólnie straacy z Wrzeni i Nekli.

„ W ostatnich minutach

feralnej soboty doszo jeszcze do poaru tapczanu na ul. Wielkopolskiej we Wrzeni. Skuteczn interwencj zaliczyli straacy z komendy miejskiej.

 Dużo ważniejszy od rzeczy zabezpieczonych na plantacji był worek niem. Poprosia o 15-minutow przerw celem zapoznania si z jej treci i ustalenia linii obrony. Oskarony ani myla przyznawa si do uprawiania rolin. Twierdzi, e ju w listach do rodziców sugerowa przebadanie worka i noa, które posiada przy sobie. – Wiedziaem, e jak zostan zbadane, to bd uniewinniony – oznajmi. To jednak jest niczym przy tym, co powiedzia chwil pó niej. Tu

Fot. CIC

po zatrzymaniu, przebywajc jeszcze na plantacji, mia podsysze rozmow policjantów. Pono pady sowa: „To wrzumy mu dwie szyszki i si zwijajmy”. Wyjani przy tym, e szyszka to kwiat marihuany. Wanie na t okoliczno po raz kolejny zostan przesuchani stróe prawa. Pytanie tylko, dlaczego o tym zajciu 36-latek nie poinformowa wczeniej? I czy aby nie jest tak, e toncy brzytwy si chwyta? TOS

Sądowy finał policyjnej obławy na autostradzie A2. Zarzuty usłyszały dwie osoby. Jedna przyznaje się do winy, ale druga już nie W Sądzie Okręgowym w Poznaniu trwa proces wrześnian oskarżonych o nabycie i przewóz znacznej ilości środków odurzających. Chodzi o zdarzenie z 19 listopada 2008 r. W wyniku policyjnej blokady na zjeździe z autostrady A2 został zatrzymany opel combo, którym podróżowało dwóch mężczyzn. W bagażniku auta pod wzmocnioną drewnianą podłogą znajdowało się 1,5 kg suszu roślinnego zapakowanego w foliowe torebki. To była marihuana. Pochodziła z Holandii. Jej czarnorynkowa wartość wynosiła 60 tys. zł. Pasażer przyznał się do popełnianego mu czynu, natomiast kierowca nie; utrzymuje, że nie wiedział, co przewozi. 8 lipca miała miejsce kolejna rozprawa. Przesłuchanych zostało kilku świadków.

„ W poniedziaek 6 lipca w Osowie motocykl zderzy si z traktorem. Zawini i ucierpia kierujcy jednoladem. Wypadek zabezpieczyli straacy z Wrzeni. „ Dzie pó niej w Ka-

czanowie doszo do kolejnej kolizji. Fiat panda zderzy si z renaultem masterem. Pierwszestwo wymusi kierowca fiata. Skutki wypadku usuna lokalna OSP. DAI

Kronika policyjna

10 lipca 2009

„ 400 m napowietrznej

linii telekomunikacyjnej ukradli nieznani sprawcy ze supów midzy Now Wsi Królewsk a Osowem. Dziaali pod oson nocy z 1 na 2 lipca.

„ Niesamowitego pecha

mia waciciel peugeota 206. Na samochód zaparkowany w Gutowie Wielkim spad konar drzewa.

„ Kierowca citroena piWiększość potwierdziła, że zaopatrywała się w marihuanę u jednego z oskarżonych (pasażera opla). Tylko jeden zaprzeczył. Kolejna rozprawa odbędzie się 19 września. TOS

casso zaparkowa na rynku. Otwierajc drzwi, uderzy w audi A4. Do incydentu doszo 30 czerwca, ale zosta zgoszony na policj dopiero po kilku dniach. Czyby waciciele aut si nie dogadali?

„ Kierowa fordem escor-

Sądowy finał zajścia sprzed trzech miesięcy. Oskarżony wyraził skruchę. Zmyślił historię, bo był zdenerwowany

M

ieszkaniec Szczecina został uznany winnym zarzucanych mu czynów. Przyznał, że kłamał, i usłyszał wyrok. Rzecz tyczy zdarzenia z 30 marca br. Tego dnia policja przyjęła zawiadomienie o kradzieży ciągnika siodłowego mercedes z chłodnią. Zgłaszający utrzymywał, że znajdowało się w niej 20 ton mięsa wieprzowego należącego do firmy duńskiej. Auto miało zniknąć z parkingu przy ul. Wrocławskiej. Jeszcze tego samego dnia zostało znalezione pod Kutnem. Co istotne, wersja wydarzeń przedstawiona przez 53-letniego kierowcę była niespójna. Fakty nie zgadzały się, a czasami wręcz wykluczały. Postępowanie prowadzone przez wrzesińską prokuraturę przebiegało dwutoro-

wo. Jedno tyczyło składania fałszywych zeznań i złożenia zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie, a drugie – okoliczności utracenia towaru. 30 czerwca sądowy finał miało to pierwsze. Szczecinianin został uznany winnym zarzucanych mu czynów. W porozumieniu z obrońcą dobrowolnie poddał się karze. Tłumaczył, że utracił towar i, co za tym idzie, nie mógł się z niego rozliczyć. Jak do tego doszło, wykaże osobne postępowanie. Co nie bez znaczenia, mężczyzna wyraził skruchę. Był bardzo zdenerwowany i przestraszony. Został skazany na dziesięć miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na trzy lata próby i oddany przez ten czas pod dozór kuratora. Dodatkowo zapłaci 2 tys. zł grzywny i pokryje koszty postępowania sądowego. TOS

Nocne Polaków rozmowy... w bloku przy ul. Fromborskiej Gdzie spotyka si modzie w wakacyjne wieczory? W piwnicy. Wanie takie miejsce upodobao sobie 6-osobowe towarzystwo. I nie byoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie zachowywao si gono. Stanowczo za gono. O miechach i krzykach dochodzcych z pomieszczenia w bloku przy ul. Fromborskiej stra miejsk poinformowa jeden z mieszkaców. Byo to 30 czerwca okoo godz. 21.30. We wskazane miejsce uda si patrol interwencyjny. Zasta nieletnich, z czego najmodszy mia 13, a najstarszy 16 lat. Nie spoywali alkoholu ani nie palili papierosów. Przyszli tylko na pogaduchy.

– Nikt z nich nie mieszka w bloku, a trzech nie mieszkao nawet na tym osiedlu. Wszyscy zostali pouczeni – informuje Anna Hedrych-Stanisawska, stranik miejski. W piwnicy panowa ogólny niead. Znajdoway si w niej stare kanapy, butelki i puszki po alkoholach, pety, a nawet stary znak drogowy. Sowem: mietnik. Do jego uprztnicia zosta zobowizany administrator spódzielni. Tymczasem nieletni zostali przekazani rodzicom. – Wiedzieli, e ich dzieci s na Fromborskiej, ale nie potrafili okreli, gdzie konkretnie. Myleli, e u kolegi lub koleanki – mówi A. Hedrych-Stanisawska. TOS

tem, cho by pijany. Mia 1,47 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu. Mowa o mieszkacu gminy Miosaw, który 6 lipca zosta zatrzymany przy ul. Wrocawskiej.

„ Trzech sprawców, wy-

korzystujc nieuwag sprzedawców i ochroniarzy, ukrado w Biedronce 28 lakierów do wosów „Taft” i 24 szampony „Head&Shoulders”. Straty wyniosy 550 z.

„ 58-letni mieszkaniec

gminy Pyzdry i 37-letni miosawianin zostali zatrzymani pod pretekstem kradziey napowietrznych linii telekomunikacyjnych. W rce policji wpadli 7 lipca. TOS


5

Wiadomości Wrzesińskie Reklama

10 lipca 2009

www.wrzesnia.info.pl www.wrzesnia.info.pl

:5=(Ĺ’1,$XO.2Ĺ’&,(/1$WHO

Kredyt do 20 000 zł na oświadczenie Kre-109

 kwota kredytu do 80 000 zł  bez formalności, wystarczy własne oświadczenie kredytobiorcy o dochodach  osoby prowadzące działalność gospodarczą nie muszą przedstawiać zaświadczeń o niezaleganiu z ZUS i US  oferta dla osób, które mają skończone 18 lat  KREDYT SAMOCHODOWY  HIPOTEKA GODZINY OTWARCIA 9.00 - 17.00  KARTY KREDYTOWE

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o.o. we Wrześni

zatrudni pracownika na stanowisku samodzielnym administracyjnym Zgłoszenia naleşy kierować na adres ul. Gen. Sikorskiego 38, 62-300 Września, tel. 061-4362-359 Od kandydata oczekujemy:

Miejsce pracy Września

Pra-781

tTBNPE[JFMOPÇ´DJXE[JBÂ’BOJV tPEQPXJFE[JBMOPÇ´DJ tVNJFKÇ—UOPÇ´DJQSBDZX[FTQPMF tNJMFXJE[JBOFXZLT[UBÂ’DFOJFXZČˆT[FLJFSVOFLBENJOJTUSBDKB

wizytĂłwek tel. 0-61 437 49 57 Wrzenia * ul. Fromborska 18

20 z

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT. Minimalna warto zamĂłwienia: 20 z

stopień zaawansowania 75%

G

SOXV

A. Goclik, M. Rozraşewski, Spółka Jawna

Komfortowe mieszkania oraz domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej we Wrześni.

www.wgiplus.pl e-mail: mieszkania@wgiplus.pl

Biuro sprzedaşy: 62-300 Września, ul. Szkolna 3 (Budynek PKO BP – II piętro) w godz. 9.00 – 17.00 tel/fax 061 436 16 16 kom 0601 160 285 kom 0723 179 649 ul. Gen. T. Kutrzeby 5K/13 tel. 061 437 61 65

Bd-281a

Wrzesińska Grupa Inwestycyjna Plus


10 lipca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

6 Aktualności

Na miejsca, gotowi... start! Młodzieżowe drużyny pożarnicze z całego kraju rywalizowały we Wrześni o miano najlepszej. Ogólnopolskie Zawody Modzieowych Druyn Poarniczych w Sportach Obronnych, bo tak brzmiaa oficjalna nazwa, rozpoczy si 1 lipca. Uczestniczyy w nich 24 ekipy, w tym 7 eskich i 17 mskich. Wszystko po to, by – jak czytamy w regulaminie – rywalizowa, promowa sprawno fizyczn, a take ksztatowa odporno, dyscyplin i umiejtno wspódziaania. Gospodarzami zmaga byli koaczkowianie. – Stra poarna przystpia do tych zawodów w 1999 r. My uczestniczymy w nich od samego pocztku – informuje Micha Stefaski, prezes koaczkowskiej jednostki, a zarazem organizator imprezy.

IX

edycja zawodów zgromadzia na starcie 24 druyny. Rol gospodarzy penili koaczkowianie

dzo atwo zgubi. Do tego dochodzi soce, upa, duchota. Druyna z Majdanu miaa wicej szczcia, bo startowaa jako pierwsza. – Soce jeszcze tak nie prayo, ale i tak si zmczylimy. Trasa bya bardzo trudna – twierdzi Marcin Bielecki, czonek druyny. Bardzo selekcyjne byy take po Organizatorzy nie ułatwiali zadania uczestnikom. Na drogę co jakiś czas lali wodę. Efekt? Błoto Fot. Tomasz Szternel zostae konkurencje: sztafeta pywacka 4 x 50 m, bieg zespoowy Rywalizacja rozpocza si 3 lipca. rencji sprawnociowych i 4 punkty okoo 40 rutów – dzieli si swoimi na 1000 m i strzelanie sportowe. ZaDecydujcy dla ukadu tabeli, a za- kontrolne. spostrzeeniami. wody wygray reprezentacje Krypna razem najbardziej widowiskowy by Stanisaw Hoppe, prezes LOK Uczestnicy wbiegali na met kra- (woj. podlaskie) wród dziewczt wielobój sprawnociowy. Na 11-ki- w Nekli, nadzorowa strzelanie cowo wyczerpani. i Warnigu (woj. zachodniopo– Byo ciko, bardzo ciko – nie morskie) wród chopców. Koaczlometrow tras wiodc lenymi z wiatrówki. – Z t celnoci u straduktami druyny wybiegay co 8 mi- aków jest rednio. eby zestrze- kry Tomasz Majchrzak z Koaczko- kowianki zajy 7., a ich koledzy – nut. Miay do zaliczenia 10 konku- li pi pozycji, zuywaj rednio wa II. – W lesie mona si byo bar- 5. i 8. miejsce. Tomasz Szternel

Reklama

Domagają się przywrócenia placu Rodzice proszą o plac zabaw dla dzieci przy ul. Konopnickiej. Przypomnijmy. Dotychczas funkcjonujcy na osiedlu plac zabaw „Myszka Miki” zosta zlikwidowany 26 czerwca. Wnioskowali o to do burmistrza Tomasza Kaunego ssiedzi placu – mieszkacy bloku z ul. Konopnickiej 3/5. Uzasadnieniem by zarówno haas, jak i „trudna modzie” przychodzca na plac. Pod odpowiedni petycj zebrano 10 podpisów. Wystarczyo to, aby urzdnicy ratusza podjli decyzj o jego likwidacji. W ostatnim tygodniu do magistratu wpyna jed-

nak petycja z prob o jego przywrócenie. Opowiedziao si za tym okoo 150 mieszkaców osiedla (z tego 1/3 to podpisy dzieci). – Gdybymy wiedzieli, e oni chc zlikwidowa nasz plac, zablokowalibymy wjazd cikiego sprztu – stwierdza Marta Promenska, która zbieraa podpisy pod drug petycj. Urzdnicy nie pozostawiaj jednak zudze. Placu zabaw przy Konopnickiej ani w starym, ani w adnym innym miejscu nie bdzie. – Teren, gdzie si znajdowa zdemontowany ju plac, bdzie wasnoci wspólnoty mieszkaniowej, która powstanie lada dzie – mówi Robert Klimczak z referatu komunalnego ratusza. – Inne miejsce nie wchodzi

w gr, gdy nie mamy w okolicy odpowiedniego gruntu. Nasza polityka jest taka, aby place lokalizowa w miejscach, gdzie nikomu by one nie przeszkadzay. Dlatego te w parkach s cigle rozbudowywane. KUL

Wyglda na to, e z wikszoci wygraa mniejszo. A w demokracji powinno by odwrotnie... Niewtpliwie cae zamieszanie z placem wygldaoby inaczej, gdyby jego zwolennicy nie przespali momentu interwencji. Teraz to ju jest musztarda po obiedzie. ukasz Róaski

Czekają nas utrudnienia przez remonty dróg Do koca tego roku na terenie miasta i gminy Wrzenia zaplanowany jest szereg prac zwizanych z budow nowych oraz przebudow istniejcych nawierzchni drogowych. Przebudowa drogi gminnej, jak jest ulica Mostowa w Nowym Folwarku (jej wykonanie zaplanowano na koniec wrzenia) nie zostaa jeszcze rozstrzygnita. Kolejnym z zada inwestycyjnych gminy jest remont chodnika przy ulicy Miosawskiej. Wymiana podniszczonej nawierzchni kosztowa bdzie ponad 143 tys. zotych. W najbliszym czasie powstanie te nowe minirondo – w rejonie ulicy Szkolnej, Staszica i wirki i Wigury. Zaplanowana modernizacja ulicy Ratuszowej ma kosztowa ponad 1,5 miliona zotych; wraz z ni prze-

Roman Karowski z wydziau inwestycyjnego urzdu miasta. – W biecym roku planuje si jeszcze w centrum przebudow kolejnych ulic: Staszica, Fabrycznej i Kocielnej – dodaje. Opracowywane s obecnie projekty na utwardzenie dróg pooonych na terenie miamln z potrzeba na przebudow sta i gminy, które bd realizowane Chopina, Moniuszki i 3 Maja w nastpnej kolejnoci. Obecnie w fazie kocowej jest budowa ulicy Armii Pozna oraz ronda na skrzyowaniu z ulicami: Powstabudowana zostanie take cz ulic ców Wlkp. i Szerok. Jana Pawa II i Fabrycznej. Wanym aspektem branym pod Obecnie trwa równie przebudo- uwag przy wykonywaniu prac wa ukadu komunikacyjnego w rejo- s wytyczne wrzesiskiej policji nie ulic Chopina, Moniuszki i 3 Maja. co do liczby miejsc parkingowych – Na powysze zadania zostay dla osób niepenosprawnych, któogoszone i rozstrzygnite przetar- rych w samym miecie jest zaledwie gi oraz wybrani wykonawcy – mówi pitnacie. CIC

1,8


10 lipca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

Aktualności Powstaną nowe lokale socjalne. Będą chętni?

www.wrzesnia.info.pl

7 Chór Kanon we wrzesińskim amfiteatrze

13

osób jest na licie oczekujcych na mieszkanie socjalne w gminie Wrzenia

– Ludzie wolą mieszkać w małych lokalach na terenie miasta, aniżeli w dużych i o wyższym standardzie – stwierdza Alina Rataj

Budynek po byłej szkole w Chociczy Wielkiej zostanie zaadaptowany na mieszkania socjalne. Powstanie też świetlica. Adaptacja pomieszcze ma kosztowa ok. 500 tys. z. Jaka bdzie ostateczna cena, okae si dopiero po przeprowadzeniu przetargu. W budynku powstan cztery mieszkania o powierzchni ok. 50 m2 i jedno o powierzchni 70 m2. Wszystkie bd miay kuchni, azienk, przedpokój oraz dwa pokoje. – Jedno z mieszka bdzie wiksze, poniewa s problemy z nawietleniem. Po prostu nie ma dostpu do okien – wyjania Kazimierz Szymkowiak z ratusza.

Fot. Łukasz Różański

Mieszkania bd miay zaoone indywidualne ogrzewanie (piece wglowe). Dodajmy, e obecnie budynek ogrzewany jest gazem. Pozostawienie takiego rozwizania mogoby jednak spowodowa, e mieszkacy przyszych lokali socjalnych nie byliby w stanie paci rachunków za gaz. W budynku po byej szkole zlokalizowana zostanie równie wietlica wiejska. Jej metra ma wynosi ponad 180 m2. – Wszystkie pomieszczenia bd oddane pod przysowiowy klucz – informuje K. Szymkowiak. – Robót budowlanych jako takich nie bdzie duo. Jest szansa, e pierwsi lokatorzy wprowadz si pod koniec roku. Najpó niej powinno to nastpi na pocztku 2010. Przetarg ogoszony zostanie lada dzie.

Urzdnicy ratusza nie ukrywaj jednak, e ze znalezieniem lokatorów moe by duy problem. – Ludzie nie chc i mieszka na wie – stwierdza Alina Rataj, inspektor z wydziau gospodarki mieszkaniowej w ratuszu. – Kiedy dwa lata temu oddawalimy do uytku mieszkania socjalne po byej szkole w Obaczkowie, zgodzia si je przyj tylko jedna rodzina, której zaoferowalimy zamian lokalu na wyszy standard. Okoo dwudziestu osób odmówio. Ostatecznie zakwaterowalimy tam osoby, z listy lokali socjalnych i z nakazu eksmisji. Jak wyjania A. Rataj, najczstszym powodem odmów przyjcia lokalu w podwrzesiskich miejscowociach s problemy z dojazdem do lekarza... – Nie trafiaj do nich argumenty, e mogliby mieszka w bardzo dobrych warunkach oraz mieliby duo przestrzeni. Obecnie na mieszkanie socjalne w gminie Wrzenia czeka 13 osób a na lokal komunalny – 4. 20 osób figuruje natomiast w wykazie osób przewidzianych do eksmisji. KUL

Na pierwszym z serii koncertów, które przez całe lato w każdą niedzielę o godzinie 17.00 odbywać się będą we wrzesińskim amfiteatrze, wystąpił Miejski Chór Mieszany „Kanon” ze Słupcy. Koncert odbył się 5 lipca. Chórzyści wystąpili pod batutą Agaty Gierłowskiej. Miłośnicy chóralnego śpiewu ze Słupcy w trakcie prawie godzinnego koncertu wykonali kilkanaście utworów. Były to standardy światowej i polskiej muzyki rozrywkowej oraz fragmenty „Skrzypka na dachu”. Ich popisom wokalnym przyglądało się około 120 mieszkańców naszego miasta, którzy zgotowali muzykom owacyjne przyjęcie. Następny koncert już 12 lipca; wtedy to publiczności w letnim repertuarze zaprezentuje się wrzesiński chór Lutnia. Łukasz Adamczyk Reklama

Piekarnia - Cukiernia

Zaprasza na

 I CIASTO nasze nowości: tTIFKLJ UBLȈFOBXZOPT

tDPDLUBJMF UBLȈFOBXZOPT

tUPSU)BXBOB

Września, ul. Sienkiewicza 9 Września, ul. Chrobrego 11 (LOTTO)

Gas-074c

Edu-076

Reklama


10 lipca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

8 Aktualności Spacerkiem po Wrześni

Z gminy do powiatu Wojciech Mól od środy nie jest już dyrektorem Powiatowego centrum Pomocy Rodzinie. Zastąpił go Jerzy Nowaczyk.

Ju we wrzeniu zeszego roku podczas sesji rady powiatu starosta Dionizy Janiewicz w ostrych sowach skrytykowa efekty pracy Wojciecha Móla. Jego dziaania nazwa „mao efektown krztanin”. – Moja ocena dziaa jest mierna. W najbliszym czasie zarzd powiatu musi si zastanowi nad dalsz wizj funkcjonowania orodka – zapowie W Poznaniu planują budowę dzia 10 miesicy temu Janiewicz. minaretu – dzieła sztuki. We Wrześni Wikszo zebranych odczytaa akcenty islamskie już są Fot. TOM te sowa jako zapowied dymisji dyrektora PCPR. Ju wtedy mówio si, e dni Móla na stanowisku dyrekto„ „Spacerek” w tym tygodniu ra centrum s policzone. Od miesiprzemierza osiedle Sokoowcy pojawiao si nazwisko nastpcy skie. Zauway, e to osiedle VIPFot. Damian Idzikowski – Jerzego Nowaczyka, do rody za- Nominacja Jerzego Nowaczyka dla wielu nie była zaskoczeniem owskie. Tam wanie dom buduje stpcy dyrektora Orodka Pomocy starosta Dionizy Jniewicz, a nieBurmistrz Wrzeni Tomasz KauSpoecznej we Wrzeni, a wczeniej Olga Komiska, asystentka starosty powiatu podj uchwa o powiedaleko od siebie mieszkaj burrzeniu stanowiska dyrektora PCPR ny wydaje si zaskoczony rozwojem sekretarza gminy. wrzesiskiego. mistrz Tomasz Kauny, dyrektor Powodów decyzji nie podano. panu Jerzemu Nowaczykowi po- sytuacji: 9 lipca sowo stao si ciaem. muzeum Sebastian Mazurkiewicz – Na mocy porozumienia stron Z Mólem nie udao si skontaktowa. przez przeniesienie z innej jednostki – Jestem od 30 czerwca na wakai kolega redakcyjny „Spacerka” z dniem 9 lipca panu Wojciechowi Telefon nowego dyrektora PCPR tak- samorzdowej w drodze porozumie- cjach, zastpuje mnie Jan MaciejewDamian Idzikowski. VIP to VIP, Mólowi, zgodnie z uchwa zarzdu e milcza. nia pracodawców – Komiska zdra- ski. Czyli on musia si na to zgodzi, panie, nie ma to tamto. powiatu, powierzono funkcj inspek– Zgodnie z art. 22 ustawy o pra- dzia szczegóy przejcia Nowaczyka ja nic nie wiem o przeniesieniu. „ Kryzys gospodarczy dopad natora w PCPR – poinformowaa nas cownikach samorzdowych zarzd z OPS do PCPR. wet nasze wrzesiskie Chinatown. Tomasz Maecki W sklepie z chiskim mydem i powidem przy ul. Wojska Polskiego wielka obnika cen. Towar kupisz nawet za 50% ceny. „ „Spacerek” informuje, e w wakacje boisko Orlik jest ju czynne od 10.00 a do zmroku. Kady chtny, aby pogra w nog, mile Liczba osób skierowana do pracy w latach 2002-2008 widziany. Warunek jeden, e aku194 rat nie pada deszcz, bo na boisku 200 175 tworz si kaue, lub – jak mówi 147 urzdnicy – zastoiska wodne. Wte150 135 130 dy mona pogra w waterpolo. Skarb Pastwa walczy z To„ 100 79 warzystwem Bursy Gimnazjalnej o dawny szkolny internat ogólnia50 ka. Moe najpierw wypadaoby po14 sprzta za budynkiem? 0 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 „ Jaki czas temu bloki na Dbrowskiego opanowali grafficiarze. Jednak dzieo jakby troch poszarzao, trzeba by odmalowa. 40 osób odbywa obecnie kar ograni- cy to osoby w wieku od 30-50 lat. – „ Komin Przedsibiorstwa Energeczenia wolnoci polegajc na wyko- Gównie s to mczy ni – mówi tyki Cieplnej mia zosta pomalonywaniu prac spoeczno-uytecznych Anna Hedrych-Stanisawska, strawany na biao-czerwono – wedug pod nadzorem straników miejskich. nik miejski. – Kobiet byo zaledwie zarzdzenia biurokratów z Bruk rednio maj do odpracowania kilka. Mczy ni popeniaj z reguseli. Czas mija, a komin cay czas po ok. 20 godzin. To wci przydat- y przestpstwa polegajce na kieprzypomina dziea Joana Miro! Fot. MAK na pomoc podczas wszelkich prac re- rowaniu samochodem lub rowerem Nic si nie dzieje. Skandal! W ko- Ścieki z posesji niepodłączonych do kanalizacji raczej tu nie trafiają montowych czy porzdkowych. cu Unia nam nakazuje, to trza wySkazani na przymusowe prace kona! prezes Przedsibiorstwa Wodocigów i Kanalizacji. – Razem z wadza- tylko w czerwcu i lipcu zajmowali „ Dobiega koca termomoderniza- Wciąż około 240 posesji nie ma podłączenia do miejskiej sieci mi miasta jestemy zdeterminowani, si m.in. oczyszczaniem ulic z ziemi cja Gimnazjum nr 1 przy Kosyniekanalizacyjnej, choć ma taką aby zmobilizowa tych mieszkaców i chwastów, uporzdkowaniem tererów. I susznie! Kopernik te musi możliwość. do korzystania z sieci. Tym bardziej, nu nad zalewem Lipówka od strony mie ciepo. e posiadanie szamba jest nieuza- ul Czerniejewskiej (systematycznie „ Na ulicy Sowackiego obowizuje zakaz jazdy ciarówk powysadnione take ze wzgldów eko- porzdkuj ciek rowerow), zbieej 12 ton. I co z tego? W czwartek Regulamin utrzymania czystoci nomicznych. Za 1 m3 cieków, które raniem mieci z terenów zielonych, godzin przepracowali w supo poudniu przejadk TIR-em i porzdku na terenie gminy Wrze- trafiaj do kanalizacji, trzeba zapa- malowaniem pomieszcze w Sa- mie wszyscy skazani w czerwurzdzi sobie kierowca z wojenia nakada na mieszkaców tere- ci 4,58 z, a za wywóz tej samej ilo- morzdowej Szkole Podstawowej cu i lipcu wództwa ódzkiego. Przypominam, nów objtych kanalizacj obowi- ci cieków z szamba od 12 do 15 z, w Chwalibogowie, porzdkowaniem e to kongresówa bya! zek przyczenia si do miejskiej czyli trzy razy wicej. W sytuacji kie- schroniska dla zwierzt. Pomagali te sieci. Od jesieni ubiegego roku wy- dy mieszkacy nie s zaintereso- podczas przeprowadzki wietlicy so„ Uwaga na drzewa na Wojska Polskiego. Podczas cofania samowizao si z tego okoo 100 waci- wani podczeniem do kanalizacji, cjoterapeutycznej oraz przesiewali cieli posesji, którzy do tej pory zwle- mona podejrzewa, e cieki z ich piasek na stadionie miejskim, a tak- po spoyciu alkoholu, pobiciu, krachodem przez „Spacerek” od tyu kali. Lada dzie pisma ponaglajce gospodarstwa domowego nie trafia- e malowali krzesa w OPS. dziey czy uchylaj si od pacenia zaatakowao go drzewo. Tak zniez Urzdu Miasta i Gminy Wrzenia j do oczyszczalni cieków. Kara wykonywania nieodpatnej alimentów. Kobiety w modszym wienacka. Po prostu. Pan „Spacetrafi do tych, którzy wci uchylaj Jak poinformowa J. Ochotny, jed- pracy na cele spoeczne moe by na- ku najczciej maj na swoim koncie rek” spokojnie wrzuci wsteczna z moliwoci, która brana jest oona ju na 17-latków. Od poczt- przestpstwa zwizane z agresj, czysi od tego obowizku. ny, a tu up. Oglda si, patrzy – Dotyczy to 240 posesji, co sta- pod uwag przez UMiG, to wykona- ku 2002 roku w gminie Wrzenia byo li np. pobicie, a kobiety nieco starsze a tu drzewo walno w ty golfa... „ W przyszym tygodniu Spacerek nowi 10 procent wszystkich znaj- nie przycza kanalizacyjnego przez 61 takich osób na 874 skazanych. dopuszczaj si malwersacji finansoTOM zmieni nazw na Spacerek dujcych si na terenach skanalizo- urzd i obcienie kosztami oporne- Jednak zdecydowana wikszo od- wych, np. oszustw zwizanych z kreDAI. TOM wanych – mówi Jarosaw Ochotny, go waciciela nieruchomoci. MAK bywajcych kary polegajce na pra- dytami. MAK

Skazani wciąż pracują

Źródło: Straż Miejska

240 razy nie!

896


10 lipca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

9

Sklepowi detektywi? Hipermarkety tak bardzo obawiają się kradzieży, że zatrudniają detektywów. Incognito przechadzaj si midzy pókami i obserwuj, czy który z klientów przypadkiem nie chowa czekolady czy dezodorantu do kieszeni. To, e hipermarkety to do czsto uczszczane przez zodziejaszków miejsca, nie jest tajemnic. Sklepy zabezpieczaj si jak mog, a i tak kadego roku ponosz spore straty. Dlatego zatrudniaj ju nie tylko ochroniarzy, którzy pilnuj porzdku przy wejciu do sklepu. Ostatnio coraz czciej, take we wrzesiskich marketach mona spotka firmowych detektywów. Taki detektyw chodzi z koszykiem midzy regaami i wyglda jak przecitny klient. Ale tak naprawd zakupów nie robi, tylko obserwuje innych i jeszcze na tym zarabia. – Mamy swoje sposoby na zodziei, ale jak ich wyapujemy, nie powiem, bo zdradzibym nasze tajemnice – mówi Jan W.* jeden z wrzesiskich detektywów sklepowych. Bo detektyw sklepowy musi by skuteczny, ale przede wszystkim dyskretny. Jego zadaniem jest namierzenie zodzieja i zapanie na gorcym uczynku. Do zatrudniania detektywów nie przyznaje si nawet market Kaufland.

– Przeciwdziaamy kradzieom, jednak ze zrozumiaych wzgldów nie mog opisa systemu zabezpiecze – unika odpowiedzi Marcin Knapek, rzecznik prasowy sieci marketów Kaufland. Z danych wynika jednak, e rednio wyapywanych jest tam kilku, czasami kilkunastu zodziei miesicznie. – Z ca pewnoci mona powiedzie, ze market Kaufland jest jednym z najczciej okradanych sklepów – mówi Krzysztof Szczeniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrzeni. W tej sieci kada ujawniona kradzie wie si z wizyt policji, cho jej efekty bywaj róne. Zodzieje wiedz doskonale, e przywaszczenie sobie towarów na kwot nisz ni 250 zotych to wykroczenie, a nie przestpstwo. Zdaniem K. Szczeniaka, dobre zabezpieczenie sklepów, czyli nowoczesny sprzt, monitoring, detektywi sklepowi i tradycyjni pracownicy ochrony, powoduj, e straty z powodu kradziey s znacznie mniejsze. W Intermarché oraz Biedronce na zodziejaszków czyhaj kamery monitoringu oraz obsugujce je osoby. Zatrudniona jest take ochrona. – Poza tym staramy si zwraca uwag na podejrzanych klientów – mówi pracownicy obu sieci. adna firma jednak nie przyznaje si do tego, e zatrudnia sklepowych detektywów. Jak jest naprawd, wiedz ci, którzy na kradziey zostali ju przyapani.

upem zodziei najczciej padaj drobne kosmetyki, sodycze czy piwo. Ostatnio odnotowano kradzie W sklepach, w których nie ma ochrony, to pracownicy przyglądają się akcesoriów rowerowych. CIC „podejrzanym” klientom. Ich łupem padają najczęściej drobne kosmetyki, piwo czy słodycze, które łatwo schować w kieszeni lub ukryć pod ubraniem Fot. CIC * nazwisko do wiadomoci red.

Rowery dla szczęśliwców

 Losowanie odbyło się w redakcji „WW”. Przebiegło bardzo sprawnie <<

dok. ze s. 1

– Nie liczyam na nagrod – zapewnia S. Hofman – Przegldaam gazet, ale nic nie widziaam o konkursie. Mówi: „Pewnie nic z tego”. Rower przyda jej si, cho niedawno kupia podobny. Na targu. Zestawy biuterii ufundowanej przez Andrzeja Wojciucha i Wydawnictwo KROPKA trafi do Benedykty Kowalczyk, Piotra Jdrasza-

Fot. LEN

ka i Grzegorza Matuszaka z Wrzeni, a take Agnieszki Poway z Sokoowa. Nagrody pocieszenia (albumy i gadety firmowe) otrzymaj: Ewa Wojciechowska, Karolina Komisarek, Agata Jasiska, Zdzisawa Budziska i Genowefa Krotofil z Wrzeni, Katarzyna Chouj z Sokoowa, Marzena Klimczak z Psar Maych, Alicja Pawlaczyk z Orzechowa. Nagrody mona odbiera w biurze ogosze przy ul. Warszawskiej 15. TOS

Minister Mirosław Drzewiecki nagrodził najlepsze inicjatywy turystyczne. Wrzesińska propozycja została sklasyfikowana na 15. miejscu Fundacja„Tutaj Warto” wśród najlepszych! Została wyróżniona w ogólnokrajowym konkursie o tematyce turystycznej. Komisja Europejska postanowiła wybrać najlepszą polską destynację. Dla niewtajemniczonych, to obszar atrakcyjny dla podróżnych, uwzględniający zakwaterowanie i usługi wspomagające. Ale to także działania podejmowane na rzecz promocji określonego produktu turystycznego. W konkursie mogły wziąć udział samorządy gmin, instytucje i stowarzyszenia. Fundacja „Tutaj Warto” spełniała wszystkie warunki. Po pierwsze – teren, na którym działa, nie jest kojarzony z miejscem powszechnego wypoczynku i uprawiania rekreacji. Po drugie – obejmuje obszary prawnie chronione, w tym te należące do sieci Natura 2000. Po trzecie i ostatnie – proponuje własną ofertę turystyczną. Konkurs został rozstrzygnięty 24 czerwca w hotelu Sheraton. Prestiżową nagrodę z rąk Mirosława Drzewieckiego, ministra sportu i turystyki, odebrali założyciele Rzeczpospolitej Ptasiej. To inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Słońska mająca na celu zrzeszenie miłośników ptaków występujących w tamtej okolicy. Nagroda – kampania promocyjna w całej Europie. Wrzesińska fundacja zajęła wysokie 15. miejsce. – Zaskoczeni nie jesteśmy, ponieważ zgłaszając się do konkursu, wierzyli-

Co słychać

Aktualności

„ Za Spawiem na lewym brzegu Warty gniazdowaa kolonia jaskóki brzegówki. Gniazda jednak diabli wzili. Podniesiony poziom rzeki podmy piaszczyst skarp, ta wpada do wody, a pisklta poginy. To kolejne ofiary gwatownych opadów na poudniu kraju. AW „ Kierowco! Jadc przez Obaczkowo, zwolnij do 30 km/h. Kilkanacie dni temu zastpiono tam znak z ograniczeniem do 50. Powodem – przeomy. CIC „ Najsprawniejszymi zawodniczkami wród kobiet startujcych w Gminnych Zawodach Sportowo-Poarniczych byy reprezentantki OSP Wgierki, których nie wymienilimy w artykule „Siy nie zabrako adnej z nich” sprzed dwóch tygodni. – Nie miaymy konkurencji, ale to nie znaczy, e mona nas pomin – oburzyy si panie. Bijemy si w pier i przepraszamy. ukasz Róaski „ Podczas patrolu pie-

szego w parku im. Dzieci Wrzesiskich stranicy miejscy zostali poinformowani, e przy brzegu Wrzenicy ley czowiek. Po dotarciu na miejsce okazao si, i mczyzna wpad do rzeki. Powodem jego zasabnicia prawdopodobnie by... alkohol. KUL

„ W artykule pt. „Krwawe zaloty, cz. 2” napisaem, e sd skaza oskaronych. Tymczasem podczas rozprawy, która odbya si 30 czerwca, zosta tylko ustalony wyrok. Jego odczytanie miao miejsce 6 lipca. Tomasz Szternel „ Za tydzie napisze-

my o historii pewnego samochodu. Zdradzimy tylko, e zosta skradziony w Szamotuach, a odnaleziony w Psarach Maych. TOS

„ Z kpielisk ssiadu-

śmy w powodzenie – podkreśla prezes Przemysław Dębski (na zdj.). Choć na finałową galę został zaproszony, to nie pojechał. Z natłoku obowiązków. Wyróżnienie, jego zdaniem, pokazuje duży potencjał turystyczny terenu, na którym działa fundacja (gminy: Miłosław, Kołaczkowo, Pyzdry i Września). – Powinniśmy ten potencjał jak najlepiej wykorzystać i właśnie na tym polega rola fundacji – kwituje. Propozycja „Tutaj Warto” ma być promowana przez organizatorów konkursu, gdzie tylko się da. TOS

jcych z Wrzeni tylko to w Przybrodzinie jest warunkowo dopuszczone do uytku. Stan pozostaych nie budzi zastrzee – tak wynika z komunikatu Pastwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu z 8 lipca. TOS

„ Orkiestra pod batu-

t Jacka Rybczyskiego koncertuje na Bakanach. Z naszych ustale wynika, e towarzysz jej dyrektor muzeum Sebastian Mazurkiewicz i zastpca dyrektora WOK-u Marzena Tabaczyska. Tylko po co? TOS

www.wrzesnia.info.pl


10 lipca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

10 Aktualności Na placu boju zostało ich już niewielu

Będą nowe kwatery

Pracownicy firmy meblarskiej Hagrokol nadal walcz o swoje prawa. Z caej zaogi na placu boju zostao ich ju jednak tylko 10. Pocztkowo byo ich pi razy wicej. – Wikszo osób sama si zwolnia. Niektórzy otrzymali te wypowiedzenia – zaznaczaj najwytrwalsi. Przypomnijmy. Pracownicy firmy Hagrokol z dnia na dzie stracili prac. Po witach wielkanocnych przyszli do firmy i... zastali zamknite drzwi. Waciciel poinformowa ich, e zakad sprzeda i za nic ju nie odpowiada. Po medialnej burzy, jaka rozptaa si wokó sprawy, z zaog skontaktowa si nowy pracodawca, który zgodzi si – na do korzystnych dla pracowników warunkach – rozwiza z nimi umowy o prac. Sowa nie dotrzyma. – Dzi nie mamy z nim adnego kontaktu – mówi rozaleni. Zaoga pod koniec maja zoya do prokuratury donos, aby ta wszcza ledztwo w caej sprawie. Prokuratura nie dopatrzya si jednak amania praw pracowników i odmówia wszczcia dziaa: „Nie mona stwierdzi (ze strony pracodawcy – przyp. red.) zoliwoci i sprawiania pracownikom trudnoci” – czytamy w uzasadnieniu. KUL

Nowe miejsca przeznaczone na grobowce i groby ziemne powstaną na cmentarzu komunalnym w ciągu najbliższych trzech lat.

Lato w bibliotece nie tylko z książką „Bibliowakacje” to propozycja oddziau dziecicego Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy we Wrzeni dla najmodszych mieszkaców naszego miasta na spdzenie letnich miesicy. Ju na pierwszych zajciach, które odbyy si we wtorek 7 lipca, zjawio si ponad 30 dzieci, które zasiady w krgu na poduszkach przygotowanych przez organizatorów. Spotkanie powicone byo zasadom udzielania pierwszej pomocy. – Te zajcia prowadz wolontariusze PCK. Zapraszamy na nie równie goci. Dzi bdzie to policja, w nastpne wtorki lipca (zawsze o godz. 11.00 – przyp. red.) odwiedz nas take przedstawiciele pogotowia ratunkowego, ratowników wodnych i stray poarnej – informuje prowadzca spotkanie Marta Sznek. Z kolei rody lipca (take godz. 11.00) powicone bd bajkom i zagadkom pod intrygujcym tytuem „W magicznym krgu czarodziei i czarownic...”. Zajcia odbywa si bd równie w czwartki pod hasem „Smacznie, zdrowo, kolorowo... czyli dzieci gotuj”. Pocztek zaj tradycyjnie o godz. 11.00. Jak informuj organizatorzy, caoci zaj patronuje Czytu. Któ to taki? – Czytu to pluszowy krokodyl, nasza biblioteczna maskotka – dodaa M. Sznek. Biblioteczne spotkania odbywaj si w oddziale dziecicym przy ulicy Batorego 8. Informacje na temat zaj mona uzyska pod numerem telefonu 061 437 91 33. LUKA

Jak zapewnia Ryszard Pietrowicz, prezes Przedsibiorstwa Usug Komunalnych we Wrzeni, obszar cmentarza komunalnego jest wystarczajcy jeli chodzi o potrzeby mieszkaców gminy. – Jako administrator cmentarza, PUK jest zobowizany do zapewnienia cigoci pochówków i dlatego przygotowujemy kolejne kwatery, które zabezpiecz miejsca grzebalne na najbliszych 15 lat – mówi prezes Pietrowicz. Po prawej stronie od gównego wejcia na cmentarz powstanie nowa kwatera przeznaczona na grobowce, obejmujca 500 m2. Dotychczasowa jest prawie w caoci wykorzystana. – Obecnie porzdkujemy teren, budujemy aleje dojazdowe z pozbruku i prowadzimy prace zwizane z doprowadzeniem wody – dodaje R. Pietrowicz. – Poza tym, w cigu najbliszych trzech lat zostan wycite drzewa na terenie o powierzchni 1 ha rozcigajcym si od strony au-

tostrady. Bdzie tam miejsce na trzy kwatery pod groby ziemne. W tym samym czasie prowadzona bdzie rekultywacja tego terenu. Na koniec zostanie odbudowany pot, który zamyka teren cmentarza od strony autostrady. Ogrodzenie powstao tam ju kilka lat temu, ale zostao zniszczone. PUK z uwagi na wycink drzew bdzie zobowizany do nasadze nowych rolin na terenie miasta. Obecnie gotowe s dwie nowe kwatery pod groby ziemne, gdzie powinny odbywa si pochówki przez najbliszych siedem lat. Jak zaznacza R. Pietrowicz, tempo wykorzystania nowych kwater jest mniejsze z uwagi na to, e czciej pochówki odbywaj si w miejscach, gdzie znajdoway si groby przez nikogo nieutrzymywane albo w grobach gbinowych. Rocznie na wrzesiskim cmentarzu komunalnym przybywa 260280 grobów. W zdecydowanej wikszoci s to groby ziemne, gdzie ciao zmarego spoczywa w trumnie. Pochówek urny z prochami to we Wrzeni wci rzadko. W planach R. Pietrowicza jest te remont wntrza domu pogrzebowego. Stary wystrój cian maj zastpi Groby, którymi nikt się nie zajmuje, mogą być miejscem kolejnych pochówków. Fot. MAK marmurowe pyty. MAK Na cmentarzu komunalnym jest ich 40

Zrzutka na strażaków

Dwudziestolatek z Nekli został oskarżony o przestępstwo rozboju z użyciem noża. Grozi mu od 3 trzech lat więzienia

P

rokuratura Rejonowa we Wrześni skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia, przeciwko Dariuszowi G. 20-letniemu mieszkańco-

wi Nekli. Przypomnijmy, że 3 marca 2009 r. Dariusz G. próbował wymusić od rolnika Henryka P., mieszkańca Gierłatowa (gmina Nekla) 500 zł. W zamian za to obiecał, że nie ujawni kompromitujących rolnika zdjęć (chodziło o rzekome wylewanie nieczystości z szamb do rowu). Szantażowany zapłacił tylko 200 zł. Wtedy oskarżony miał rzucić się z nożem na rolnika. Dariusz G. zaprzeczył wersji Henryka P. Prokuratura po dość długim i wnikliwym śledztwie postanowiła wnieść akt oskarżenia przeciwko młodemu miesz-

 Nowoczesną sprężarką można napełniać m.in. butle i aparaty tlenowe Komenda Powiatowa Pastwowej Stray Poarnej we Wrzeni wzbogacia si o nowy sprzt. Zakupia potrzebn sprark do napeniania butli powietrzem. Kosztowaa ona niespena 33 tys. z. Taki sprzt wykorzystywany jest niemal w kadej akcji ganiczej. By dotrze w niebezpieczne miejsca, trzeba bowiem chroni drogi oddechowe. – Do tej pory mielimy sprark, która adowaa butle powietrzne do 200 atmosfer. Nie da si ukry, e sprzt by przestarzay. Pochodzi w kocu z lat 70. – mówi Robert Wojtkowiak, zastpca komendanta powiatowego PSP we Wrzeni. – Now sprark moemy adowa butle do 300 atmosfer, co znacznie skraca czas ich napeniania. Pienidze na zakup sprarki straakom przekazay wszystkie gminy z terenu powiatu wrzesiskiego. Kada z nich na ten cel w swoim budecie wyasygnowaa

kańcowi Nekli. W trakcie śledztwa przesłuchano sześciu świadków, w tym pokrzywdzonego. Dariusz G. został oskarżony o przestępstwo rozboju z użyciem noża. Wcześniej na wniosek prokuratury sąd rejonowy postanowił zaaresztować podejrzanego na dwa miesiące. Potem Sąd Okręgowy w Poznaniu zamienił areszt tymczasowy na poręczenie majątkowe i dozór policyjny. Oskarżonemu grożą co najmniej trzy lata pozbawienia wolności. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że ojciec oskarżonego to emerytowany, znany w Nekli policjant. O przebiegu procesu i o wyroku będziemy informować. Pierwsza rozprawa odbędzie się nie wcześniej niż w przyszłym miesiącu w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. TOM

Fot. KUL

po 2,5 tys. z. Brakujce 20 tys. z przekazao wrzesiskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych „Drogowskaz”. – Poniewa na kompresor zoyy si wszystkie gminy, bdzie on do dyspozycji wszystkich druhów ochotników z terenu naszego powiatu – zapewnia R. Wojtkowiak. By moe w najbliszym czasie wrzesiska komenda wzbogaci si o dodatkowy sprzt. W planach jest zakup aparatów pomiarowych na obecno metanu, tlenku wgla, amoniaku czy chloru. Koszt ich zakupu moe wynie 4 tys. z. Potrzebna jest równie wymiana szczk noyc sucych do cicia karoserii. – Uszkodziy si podczas jednej z akcji – informuje R. Wojtkowiak. – S one dopuszczone do uytku, ale potrzebne s nowe szczki. Koszt ich zakupu nie jest may i moe wynie ponad 6 tys. z. KUL

Wielkie dzięki za wszystkie życzenia dla „WW”!!!

Z okazji 1000. numeru „Wiadomości Wrzesińskich” dostaliśmy od naszych Czytelników mnóstwo życzeń i pozdrowień. Za wszystkie serdecznie dziękujemy. Zapraszamy dzisiaj na Rynek, gdzie o 17.00 otworzymy wystawę „Fotografie Wiadomości Wrzesińskich”. Towarzyszy jej kolejny konkurs – szczegóły na str. 21. Waldemar Śliwczyński


10 lipca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

11

Oświata

Nowa twarz w ogólniaku Moja ocena jest taka; wydawało mi się, że jest lepsza. A co do oceny, no to nie mogę nic więcej powiedzieć – mówi P. Guzik.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami Bogna Skoraszewska wygrała konkurs na dyrektora Liceum Ogólnokształcącego.

 Bogdan Nowak od dziesięciu lat buduje szkołę na poziomie. Z etosem nia kuratorium nie jest wymagana. Ostateczna decyzja naley do organu prowadzcego. Zgodnie z ustaw zarzd moe powierzy penienie funkcji dyrektora maksymalnie na pi lat. Kadencja moe by krótsza, nie mniej jednak ni jeden rok. We wtorek na posiedzeniu zarzdu powierzono kierowanie placówk Skoraszewskiej wanie na pi lat. Dlaczego wygraa Skoraszewska? W czym jej koncepcja funkcjonowania ogólniaka bya lepsza? Wicestarosta Pawe Guzik, przewodniczcy komisji konkursowej: – Musiaby pan zapyta kadego czonka komisji. Moja ocena bya

taka, e wydawao mi si, e jest lepsza. A co do oceny, no to nie mog nic wicej powiedzie. Ja miaem, tak jak kady czonek komisji, tylko jeden gos. Maria Dbicka, szefowa Zwizku Nauczycielstwa Polskiego we Wrzeni, nie chce komentowa wyniku konkursu. – Konkurs jest tajny. Nic nie mog powiedzie w tej sprawie. Prosz wybaczy – ucia dyskusj. Nowa dyrektor, aby wygra, musiaa zdoby uznanie co najmniej piciu czonków komisji. I wedug naszych nieoficjalnych informacji wanie tyle gosów zdobya. Leciejewska – o jeden gos mniej. Oficjal-

Fot. Tomasz Małecki

nie wyniki s tajne i nikt nie moe nam potwierdzi tych danych. Skoraszewska, obecnie pracownik Wielkopolskiego Kuratorium Owiaty, nie chce rozmawia na temat wyników. – Najpierw prosz mi powiedzie, skd ma pan mój numer telefonu. Dopiero potem porozmawiam. Skoro nie chce pan powiedzie, to ja te nie bd z panem rozmawiaa – zagrozia po belfersku. Ze zrozumiaych wzgldów (prawo prasowe) nie moglimy ujawni

róda informacji. – Dyrektorem zostan dopiero 1 wrzenia i wtedy bd moga co powiedzie – odpara zapytana

Witaj szkoło, droga szkoło...

500

Lipiec to najlepszy czas – pod względem cen – na zakup nowych podręczników do szkół. Cho uczniowie maj jeszcze wakacje, niektórzy rodzice wiedz, e najwyszy czas pomyle o wydatkach zwizanych z kupnem szkolnych podrczników. Zarówno rodzice, jak i modzie powoli zaczynaj pyta o podrczniki szkolne. – Na komplet ksiek dla najmodszych uczniów, czyli dla klas I-III szkoy podstawowej, musimy wyda od 150 do 200 z – mówi Maria Burzyska z ksigarni „Alfa” przy ul. Warszawskiej. – Im dziecko starsze, tym bdzie droej – dodaje. – Za zestaw do I gimnazjum zapacimy ju okoo 300 z, natomiast komplet ksiek do liceum kosztuje ju powyej 400 z. Jest to duy jednorazowy wydatek, dlatego przy zakupie czsto udzielane s rabaty – mówi ukasz Stpniak z ksigarni „Dom Ksiki” mieszczcej si przy wrzesiskim rynku. – Taki 5-procentowy rabat obowizywa bdzie do koca lipca – dodaje.

zotych kosztuje uczniów LO najdroszy zestaw podrczników

 Największy ruch w księgarniach jest zawsze w pierwszych kilku dniach

września. Trwające promocje mają zachęcać do kupowania książek już teraz Fot. CIC

Na rabaty i upusty mona take liczy w pozostaych ksigarniach. – Zdarzaj si równie takie sytuacje, w których przyjmujemy we wrzeniu ksiki zakupione przez naszych klientów wanie teraz – mówi Leszek Burzyski z ksigarni „Alfa”. – Rozumiemy, e w ostatniej chwili moe doj do zmiany nauczy-

ciela, a co za tym idzie, i wymaga, std nasze postpowanie, ale oczywicie zanim dokonamy zwrotu gotówki, musi by paragon. Przy wikszych ilociach kontaktujemy si z hurtowni, która odbiera ksiki, aby upewni si, czy taki zwrot nie nadszarpnie naszego budetu – dodaje L. Burzyski.

Niektórzy rodzice, chcc zmniejszy wydatek, dziel zakup podrczników. Cz kupuj teraz, cz za miesic. Na samym kocu dokupuj pozostae. Dzieci, które id do pierwszych klas podstawówek i gimnazjów, nie mog skorzysta z podrczników po rodzestwie. Musz mie zupenie nowe. Od wrzenia do szkó podstawowych i gimnazjalnych wchodzi nowa podstawa programowa. Wizyty w ksigarniach, które do najtaszych nie nale, w tym roku maj przed sob rodzice ponad 4 tys. dzieci. Tylu jest bowiem absolwentów przedszkoli,podstawówek i gimnazjów. Magorzata Cichacka

o koncepcj funkcjonowania ogólniaka pod jej rzdami. Dodajmy, e w pitek rozstrzygnito te konkurs na dyrektora Zespou Szkó Politechnicznych i Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej. W obu przypadkach nie nastpiy zmiany. Zarówno dotychczasowy dyrektor ZSP Bogdan Nowak, jak i Elbieta Tomczak z PPP bd kierowali placówk przez 5 lat. Oboje byli jedynymi kandydatami w konkursie. – Najwaniejsze dla mnie jest to, co zostao rozpoczte par lat temu, czyli budowa szkoy na najwyszym poziomie. Szkoy, która ma swój etos, szkoy, która jest rozpoznawalna – Nowak, nowy-stary dyrektor na Wojska Polskiego, mówi o planach. – Taki proces ju si toczy od paru lat. Polega on na budowaniu zespou nauczycielskiego, otwieraniu nowych kierunków zwizanych z rynkiem pracy – dodaje. Nowak marzy, e jeszcze w tej kadencji uda si rozpocz budow sali sportowej z prawdziwego zdarzenia, auli szkolnej oraz przejcia, które poczy sal ze szko. Wszystkim zwycizcom gratulujemy. Tomasz Maecki

Co słychać

Koniska nauczycielka pokonaa dotychczasow wicedyrektor ogólniaka Wiesaw Leciejewsk. Konkurs odby si w pitek. Komisja konkursowa zoona z dziewiciu osób (trzy ze starostwa, dwie z kuratorium owiaty oraz po jednej sporód grona pedagogicznego, rady rodziców i zwizków zawodowych dziaajcych na terenie szkoy) przez dwie godziny przesuchiwaa poszczególnych kandydatów. Podczas „castingu” kandydat musia m.in. przedstawi koncepcj funkcjonowania placówki. Potem byo gosowanie. Zwycizca zosta kandydatem na dyrektora. – Dotychczas byo tak, e Wielkopolskie Kuratorium Owiaty musiao pozytywnie zaopiniowa zwycizc konkursu, czyli kandydata na dyrektora. Potem organ prowadzcy, w tym przypadku zarzd powiatu, akceptowa decyzj komisji i powierza funkcj dyrektora – informuje Boena Nowacka, naczelnik Wydziau Owiaty i Sportu Starostwa Powiatowego, czonek komisji konkursowej. – Po nowelizacji opi-

„ Budowa kompleksu bo-

isk sportowych w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012” przy Gimnazjum nr 1 we Wrzeni (ul. Kosynierów) bdzie kosztowaa 940 tys. z.

„ Do koca lipca bd

trwa zapisy suchaczy do wrzesiskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przyjcia zainteresowanych odbywaj si w sekretariacie uniwersytetu (ul. Wojska Polskiego nr 2) w poniedziaki i rody (10.00–13.00) oraz wtorki i czwartki (10.00–12.00).

„ Przypomina-

my, e w wakacje od 8.00 do 10.00 mona bezpatnie popywa w wiecie Wodnym „Cenos” (wymagana jest tylko legitymacja szkolna). Nic, tylko korzysta...

„ We wrzesiskiej „szó-

stce” przy ul. Batorego ruszya budowa sieci teleinformatycznej. Z pocztkiem roku szkolnego w placówce uruchomione zostan tzw. elektroniczne dzienniki. KUL


Nagrody można odbierać TYLKO w ciągu 2 tygodni. Po tym okresie przepadają.

12

10 lipca 2009

rozrywka

028 (175)/2009 5)/20 2009 20 0 9

02 (175)/2009 028 (1

Fot. Damian Idzikowski

Dziś czwarty kupon z oznaczeniem „44”.

Jeśli chcesz wygrać sto złotych, zbieraj fragmenty stówki, a komplet naklej na kartkę i wyślij do „WW”, podając swoje dane.

Wygraj stówkę 44

Zabawa pt. „Kto to jest?” była trudna. Poradziła z nią sobie Marzena Klimczak z Psar Małych. Gratulacje! Podajemy rozwiązanie: A – Mariola Kosińska, B – Jolanta Kosmowska, C – Arleta Kretkowska, D – Waldemar Śliwczyński, E – Tomasz Małecki, F – Tomasz Szternel.

Gdzie to jest?

Przesłuchiwał Tomasz Małecki

Sztuka sama w sobie, twórczość wypływa z natury człowieka i z natury totalnej. A wielkie aglomeracje są elementem zakłóceń w relacji tworzenia. Dlatego warto prezentować sztukę na wsi.

Ukwiecona Nekla

Chyba raczej nic. Nie jestem zbyt zaprzyjaźniona z ludźmi z Nekli, aby coś mogło nie wkurzać.

Raczej nie; jeśli już, to sporadycznie

Zdecydowanie na słodko. I na ostro, dużo świeżo zmielonego pieprzu

To zależy od stanu emocjonalnego. I dobrze, i źle

Troszeczkę tego i troszeczkę tego

Nie mam już marzeń

Chyba takich prywatnych spraw

Teraz wszystko traktuję w kategoriach plusów i minusów. Jakbym była młodsza, mówiłabym o porażce. Jeśli osiągam sukces, uznaję to za normę.

Psy, koty i ogródek

Wolna

Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie jestem profesorem zwyczajnym; kieruję czajnym; kieruj rrujjęj ę jjedną edną edn z wielu katedr rzeźby

Zawód: artysta rzeźbiarz, wykształcenie łcenie wyższe

Malutka miejscowość ść Pods Podszymowo odszym od ymowo ym wo koło koło Gni Gniezn Gniezna eznaa ezn

Danuta Mączak

Za składanie fałszywych zeznań nie grozi odpowiedzialność karna.

Czy warto prezentować sztukę przez duże S na wsi, w Zasutowie, gdzie Pani mieszka i stworzyła Galerię Plenerową Juliana?

Co mnie cieszy w Nekli?

Co mnie wkurza w Nekli?

Alkohol w moim życiu

Jedzenie – wolę na słodko czy na słono?

Jak zaczynam dzień, jak kończę?

Film czy książka?

Największe marzenie

Czego nie chciałabym przeczytać w swojej biografii?

Co uznaję za swój największy sukces i porażkę?

Hobby

Stan cywilny i rodzinny

Miejsce pracy

Zawód, wykształcenie

Miejsce urodzenia

Imię i nazwisko

028 (175)/2009

28

edycja internetowa

WW

tydzień emisji - tylko 1 PLN + VAT

wystarczy jeden SMS

www.wrzesnia.info.pl/ogloszenia

Ogłoszenia drobne

Reklama

Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy na kartkę nakleić kupon, który upoważnia do wzięcia udziału we wszystkich lub dowolnie wybranym konkursie. Na odpowiedzi czekamy do środy, do 12:00. Nagrody do odbioru w Biurze Ogłoszeń „WW” przy ul. Warszawskiej 15. Te, które nie zostaną odebrane w ciągu 2 tygodni, przepadają.

KUPON

4. Rozmawia dwóch kolegów: – Stary, mam trochę oszczędności, poradź, w co by tu zainwestować? – Najlepiej w alkohol. – W alkohol? – Tak. Ma wysoki procent i szybko się zwraca. Ania

3. Rozprawa w sądzie. – Dlaczego, strzelając do drzemiącego strażnika, użył oskarżony pistoletu z tłumikiem? – Bo nie chciałem go obudzić, proszę wysokiego sądu.

2. Środek nocy, mąż budzi żonę. – Kochanie, wydaje mi się, że w domu jest włamywacz. Na wszelki wypadek włóż szlafrok. – Zielony czy różowy? Maria

1. Rozmowa w autobusie: – Tym autobusem jeżdżę już dziesięć lat. – Coś podobnego! A gdzie pan wsiadł, jeśli można wiedzieć? Egon

Dziesięć złotych za każdy opublikowany żart, czyli nie zmienia się nic.

chichy

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT. Minimalna warto zamówienia: 20 z

20 z

Wrzenia * ul. Fromborska 18

wizytówek tel. 0-61 437 49 57

Plany repertuarowe: 17-23 lipca – TERMINATOR. OCALENIE

animowany/familijny/fantasy – USA – b.o.

10-16 lipca (od piątku do czwartku)

16.00 i 18.00 – POTWORY KONTRA OBCY

„Pracuj jak pszczoła, a pojesz miodu” – obiecuje autor przysłowia. Za podanie prawidłowego rozwiązania ostatniej krzyżówki nagradzamy Pana Piotra Ciesielskiego z Otocznej. Gratulacje!

Rozrywka

 Ja, superdzieciak, na superplaży!

 Amelka na plaży: „Co tu tak sucho?!”

 Które z nas są bardziej opalone?

Fot. Arkadiusz Kasprzyk

Fot. Agnieszka Grajek

Fot. Anna Majka

Dziś w kategorii plażowicze, plażowiczki wygrywa Anna Majka. Gratulujemy i zapraszamy po nagrodę do biura ogłoszeń na Warszawską 15. Przypominamy, że co tydzień autor jednego z prezentowanych zdjęć otrzymuje w nagrodę 30 zł. Zdjęcie tygodnia wybiera redakcyjne jury. Nasz konkurs to propozycja skierowana do wszystkich, którzy chcą zaprezentować innym swoje prace (podkreślamy: swoje, a nie np. z Internetu). Pamiętajcie, że dowcipny podpis też się liczy i że czasem decyduje o ocenie fotografii. Zdjęcia prosimy przesyłać na adres redakcji (Fromborska 18) i biura ogłoszeń (Warszawska 15), a cyfrowe na e-mail: redakcja@wrzesnia.info.pl. Oto tematyka zdjęć, jakich oczekujemy w najbliższych tygodniach. Za tydzień: w samochodzie lub na motorze. Za dwa tygodnie: na rowerowym szlaku. Do dzieła!

Fotograficzny miszmasz

www.wrzesnia.info.pl

13


Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzes www.wrzesnia.info.pl sni

14 Miłosław

stronę redaguje :

Łukasz Różański tel. 0509 145 155 l.rozanski@wrzesnia.info.pl

Co słychać

10 lipca 2009

Deszcz odznaczeń Odznaczenia, gratulacje i wspólna biesiada – tak OSP Mikuszewo-Chlebowo obchodziło 75-lecie istnienia.

czówce w Sarnicach zrobia si cakiem spora dziura. Drogowców niestety nie wida...

odbdzie si zabawa taneczna (godz. 20.00).

„ W sobot (4 lipca), w gminie gocia pitka Hindusów. Niestety, nie byli to jednak potencjalni inwestorzy, a... turyci!

 Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa została uhonorowana cała jednostka OSP Mikuszewo - Chlebowo Dodajmy, e Prezydium Zarzdu Gównego OSP RP Zoty Medal „Za Zasugi dla Poarnictwa” nadao równie caej jednostce OSP Mikuszewo-Chlebowo. Jednostka OSP Mikuszewo powstaa 14 pa dziernika 1934 roku z inicjatywy ówczesnego sotysa wsi Piotra Rusiaka, który zosta jej

Owoce czterodniowej pracy artystów podczas międzynarodowego pleneru malarskiego Bardo – Miłosław można było podziwiać w kościółku poewangelickim (2–7 lipca). W sumie wystawiono 20 obrazów. Na zdjęciu debiutująca na płótnie Kamila Korta i jej dzieło „Impresja Bardo”. Głównym organizatorem wystawy był wrzesiński klub „Cóś Innego”.

Wydawało się, że już nigdy nie będą wyglądać przyzwoicie. Pasażerom po latach odnowiono jednak wiaty

D

„ Na drodze przy leni-

„ W sobot w Chlebowie

Podsumowali pracę uczestników pleneru

wa zniszczone przystanki autobusowe w Kębłowie zostały wreszcie – po latach – wyremontowane. Nie da się ukryć, że większość przystanków zlokalizowanych na terenie gminy szpeci krajobraz. Na murowanych postojach nie brakuje „twórczych” popisów grafficiarzy czy zdewastowanych ławeczek. Dachy przystanków wyglądają z kolei, jakby się miały w każdej chwili zawalić. Nic więc dziwnego, że nikt do nich się nie przyznaje. – Kiedy zwróciliśmy się do PKS Gniezno z prośbą o przeprowadzenie remontu, otrzymaliśmy w odpowiedzi pismo, iż ci nie są do tego zobligowani, gdyż zajmują się tylko transportem. Zarządca drogi, przy której znajdują się przystanki, również umył ręce – mówi burmistrz Zbigniew Skikiewicz.

dlak, proboszcz parafii pw. w. Jakuba Wikszego Ap. w Miosawiu, zosta mianowany dziekanem dekanatu miosawskiego.

„ Tymczasem wród powiatowych zada drogowych na rok biecy, znale limy remont drogi Paczyn – Ksino. Inwestycja zostaa wyceniona na 300 tys. z.

Chcąc nie chcąc, prace remontowe musiał więc sfinansować urząd gminy. – Koszty trudno oszacować, gdyż wszelkie prace wykonane zostały przez zatrudnionych przez nas pracowników gospodarczych – mówi burmistrz. – W zasadzie kupiliśmy tylko cement, farbę i materiały potrzebne na połatanie dachu. W najbliższych tygodniach gmina planuje odnowić również dwa z czterech zdewastowanych przystanków w Skotnikach. W zeszłym roku „liftingu” doczekały się natomiast murowane postoje w Białym Piątkowie. O dziwo, nie są one niszczone przez tamtejszą młodzież. – Niestety, nie jestem pewny, że tak będzie zawsze i wszędzie – kończy Z. Skikiewicz. – Remontować jednak trzeba, gdyż przystanki nie wyglądają estetycznie a znajdują się przy trasach przelotowych.

pierwszym prezesem. 70 lat pó niej przyczyo si do niej pobliskie Chlebowo i w ten sposób powstaa OSP Mikuszewo- Chlebowo. Z tej ostatniej miejscowoci wród ochotników s jednak tylko dwie osoby. – Moe to przez to, e mamy mao mundurów – mieje si Jan Cichar-

„ Cho pogoda nie

do koca sprzyja kpielom, to w Orzechowie basen otwarty jest ju od 1 lipca. Darmowej kpieli mona zaywa od godz. 10.00 do 18.00.

ski, sotys Chlebowa. – Jestemy ma miejscowoci, ludzie pochonici s prac i tak jako wyszo – dodaje po chwili. – Nasza jednostka zawsze liczy si we wspózawodnictwie sportowo-poarniczym. Szczególnie eskie druyny modzieowe – koczy druh Szymon Dragon.

„ Dzi (pitek) w cze-

szewskim gospodarstwie agroturystycznym „U Leny” integrowa bd si rajcy. Paci maj z wasnej kieszeni.

Prezes Mikonu nie żyje Po dugiej i cikiej chorobie w ostatni sobot, w wieku 64 lat, zmar Stanisaw Konrad, wieloletni prezes miosawskiego Przedsibiorstwa Odzieowego „Mikon”. S. Konrad by absolwentem Wyszej Szkoy Ekonomicznej w Poznaniu. Przez cae swoje ycie zawodowe zwizany by z zakadem „Modus”, który z czasem przeksztacony zosta w „Mikon”. Prac w zakadzie rozpocz w 1968 r. Przeszed podstawowe stanowiska pracy – od kierownika poprzez dyrektora, na prezesie przedsibiorstwa skoczywszy (1996-2009). Da si pozna w swojej pracy jako dobry fachowiec. Dziaa w wielu organizacjach spoecznych, za co uhonorowany zosta licznymi odznaczeniami. W tym roku u S. Konrada zdiagnozowano raka puc, który ostatecznie zabra mu ycie. Naley podkreli, e S. Konrad, pomimo postpujcej choroby, czynnie wcza si w ratowanie „Mikonu”, który od kilku miesicy znajduje si na krawdzi upadku. Msza aobna w intencji zmarego odbya si poniedziaek w kociele. pw. w. Jakuba Wikszego Ap. w Miosawiu. Udzia w naboestwie

„ Reporter Radia Merku-

ry Rafa Regulski 6 lipca odwiedzi Miosaw. Pyta mieszkaców, czy samorzdy powinny umarza policji podatek od nieruchomoci.

„ 266 tys. z bdzie kosz-

towaa adaptacja pomieszcze na mieszkania komunalne po byym orodku zdrowia w Orzechowie. Z kolei za kwot 18 tys. z odrestaurowany zostanie pomnik Wiosny Ludów w Miosawiu.

„ Z pocztkiem tygodnia

rozpoczy si prace zwizane z wymian dachu na budynku magistratu. Pochon one 216 tys. z.

 Stanisław Konrad przepracował

w „Mikonie”, wcześniej „Modusie” 41 lat

wzia m.in. Krystyna ybacka, bya minister edukacji narodowej i sportu. Mow poegnaln w imieniu pracowników, samorzdowców, rodziny i przyjació wygosi natomiast Jerzy Trzmiel, przewodniczcy Rady Nadzorczej „Mikonu”. S. Konrad zostanie pochowany dzi (10 lipca) – zgodnie z jego ostatni wol – w rodzinnej miejscowoci Pruchnik (dawniej woj. przemyskie).

Reklama Rol-092

Straackie wito rozpocza msza polowa na placu przed bibliotek w Mikuszewie, któr celebrowa ks. Mirosaw Stawicki, kapelan powiatowy straaków. Po naboestwie straacy przemaszerowali na pobliskie boisko. Tam odbya si cz oficjalna sobotniej uroczystoci. Jubileusz sta si doskona okazj do udekorowania odznaczeniami i medalami najbardziej zasuonych druhów i samorzdowców. A tych – trzeba przyzna – byo sporo. Zote Medale „Za Zasugi dla Poarnictwa” otrzymali: Tadeusz Przybylski, prezes OSP Mikuszewo-Chlebowo, i Janusz Marciniak, natomiast srebrne odznaki: Jarosaw Sobczak, Remigiusz Wasicki, Szymon Dragon i Mariusz Kasprzak (pena lista na www. wrzesnia.info.pl – przyp. red.). – Zrobilicie mi du niespodziank – mówi zaskoczony J. Sobczak, przewodniczcy Rady Miejskiej w Miosawiu. – To musisz co dzisiaj postawi – zagadn szybko w jego stron burmistrz Zbigniew Skikiewicz.

„ Ks. Krzysztof Re-

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

438 20 22

Policja

437 53 40

OSP Miłosław

438 28 88

Pogotowie Energetyczne

438 21 44

Poczta

438 23 45

Ośrodek Zdrowia

438 30 05

Ośrodek Kultury

438 27 79

INSEMINACJA =:,(5=7

OSK „STRAŻAK”

Ośr. Pomocy Społecznej

Tomasz Dolata Czeszewo, ul. Miłosławska 18,

438 30 96 438 37 58

Bank Spółdzielczy

438 20 31

691-931-544

Zaprasza na kurs kat. B

t dyżur całodobowy t teren gminy Miłosław

tel. 603 968 998 PROMOCYJNA CENA 1200 zł t.BUFSJB’ZT[LPMFOJPXFHSBUJT t%PKB[EQPLVSTBOUB t.PȈMJXPǴǎFH[BNJOVX1P[OBOJV ,POJOJFJ,BMJT[V Edu-039a

Por. lekarza rodzinnego

437 12 52

Naprawa pralek i lodówek

438 36 01

Gabinet weterynaryjny

0607 944 690

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Miłosław, ul. Poznańska 10,„Rolmark”, w godz. 8.00-16.00, tel. 061 438 25 16


Wiadomości Wrzesińskie

www.wrze www.wrzesnia.info.pl es

Kołaczkowo

Filip Biernat tel. 061 437 49 56 f.biernat@wrzesnia.info.pl

Reymont, Maciej i Jagna W głowach decydentów pojawiła się myśl, aby postawić nowy pomnik noblisty. Pomnik Wadysawa Reymonta obejmujcego Macieja Boryn i Jagn, gównych bohaterów „Chopów”, ma ju 32 lata. I wyglda nie najlepiej, poniewa od powstania nie by remontowany. – Zastanawiamy si nad tym, aby wyremontowa istniejcy monument albo postawi zupenie nowy. Myl te o innej lokalizacji, poniewa obecnie pomnik Reymonta jest schowany za paacem, a to mao reprezentacyjne miejsce – mówi wójt Koaczkowa Wojciech Majchrzak. – W Planie Odnowy Miejscowoci, dla wsi Koaczkowo zawarta jest koncepcja przebudowy centrum Koaczkowa, a dokadnie terenów wokó urzdu gminy oraz parku. Ma by zasypany stawek, gdzie powstanie prawdopodobnie klomb. Moe to byoby odpowiednie miejsce na pomnik Reymonta – zastanawia si wójt. Majchrzak zaznacza, e t spraw trzeba bdzie przedyskutowa. Z kolei dyrektor GOK-u Edmund Kubis uwaa, e obecna lokalizacja jest dobra. – Pomnik dobrze komponuje si z parkow zieleni – zauwaa. – Wycieczki, które zwiedzaj paac, mog popatrze sobie na niego przez okno – dodaje. Dyrektor jednak podkrela, e powinna to by kopia istnie-

15

stronę redaguje :

Co słychać

10 lipca 2009

7

na ziemi, artysta dłubie Macieja Borynę

jcego pomnika, ale zrobiona z lepszego materiau. – Projekt pomnika sprawdzi si w naszym rodowisku. Widnieje na logo gminy, wic jego zmiana miaaby dodatkowe skutki – dodaje. Monument konserwowano tylko raz w 2000 r., gdy zosta posmarowany impregnatem, który mia zabez-

Kontenery znikają z oczyszczalni ścieków w Kołaczkowie

Selektywna zbiórka odpadów w gminie Kołaczkowie odbywa się za pomocą worków, które dostarczają firmy śmieciarskie. Dawniej mieszkańcy mogli szkło i plastik wrzucać do specjalnych pojemników. Powstał problem, co zrobić z niepotrzebnymi pojemnikami. Wszystkie kontenery zostały zwiezione do oczyszczalni ścieków w Kołaczkowie i stały tam kilka miesięcy. Aż zaczęły denerwować radnych... – Oczyszczalnia to na pewno nie miejsce, aby te pojemniki tutaj stały. Robi się niepotrzebny bałagan. Wnoszę o to, aby je jak najszybciej uprzątnąć – powiedział podczas ostatniej sesji radny Ryszard Regulski. Od tamtego czasu sprawa nie posunęła się naprzód. Do momentu, gdy sprawą zajęła się... gazeta. Po rozmowie na szczycie (wójt, naczelnik wydziału środowiska, redaktor) w ubiegłym tygodniu sprawa ruszyła z miejsca. – Kontenery, które należały do starostwa powiatowego, zostały z oczyszczalni wywiezione. Pozostały pojemniki, które należą do nas. One nadal znajdują się na terenie oczyszczalni – wyjaśnia wójt Wojciech Majchrzak. Kontenery z oczyszczalni czekają na lepsze czasy, gdy firmom odbierającym śmieci będzie się opłacało zbieranie odpadów za pomocą pojemników...

„ Przy wójcie gminy Koaczkowa dziaa co na ksztat Biura Bezpieczestwa Narodowego. Wójt co tydzie spotyka si z kierownikiem policjantów i komendantem straaków.

przez dwa miesice – czerwiec i lipiec 1977 roku – dutowali suporeks i jednoczenie mieszkali w paacu. Teodezjusz Butyca zmar w 1994 r. yje jeszcze 83-letni dzi Antoni Bolek, który mieszka i tworzy we wsi Zae, niedaleko Jasa. Niestety, artysta nie odbiera telefonu, gdy usiowalimy si z nim skontaktowa. Jak bdzie wyglda nowy pomnik? Tego na razie nikt nie wie. Wójt i dyrektor GOK-u zaproponowali zmiany, teraz bd one konsultowane najprawdopodobniej z radnymi. Bo przede wszystkim trzeba na ten pomys znale wcale niemae pienidze. Nowy pomnik mógby powsta z okazji 85. rocznicy mierci pisarza noblisty, która przypada w przyszym roku.

„ Rozpoczy si pó-

kolonie dla dzieciaków. Uczestniczy w nich okoo 40 osób.

„ Dwie wsie – Bieganowo i Gazewice – wziy udzia w X Regionalnym Pojedynku Spódzielczoci Wsi i Sotysów w Niechanowie. Nasi spisali si bardzo dobrze. Pierwsze miejsce zaja ekipa z Bieganowa, natomiast na czwartej pozycji uplasowaa si druyna z Gazewic. Pojedynek sotysów wygra Janusz Nowicki z Bieganowa. Czwarty by Wiesaw Urbaniak z Gazewic.

Jestem za tym, aby w Koaczkowie powsta nowy pomnik Reymonta. Obawiam si tylko tego, e bdzie znów zrobiony najtaszym kosztem. Bo u nas nie ma tradycji wydawania duych kwot na kultur. Obym si myli. Filip Biernat.

„ Od 13 lipca

do 31 sierpnia bd dziaay nowe placówki pocztowe w formie Stacjonarnych Punktów Obsugi Klienta, zlokalizowane w dwóch wsiach: Bieganowie (nr 18) i Borzykowie (przy ul. Wrzesiskiej 81). Obsuga klientów odbywa si bdzie w dni powszednie w godzinach: Bieganowo 8.00–9.00, Borzykowo 9.30–10.30.

Pobiegną po Złoty Kłos W niedziel 12 lipca o godz. 10.00 w Koaczkowie odbdzie si XXIX Bieg „O Zoty Kos”. Trasa biegu bdzie wioda drog powiatow w kierunku Wszemborza i z powrotem. W sumie 10 kilometrów. W zawodach mog wzi udzia osoby powyej szesnastego roku ycia, które podpisz owiadczenie, e startuj na wasn odpowiedzialno. Wpisowe wynosi 10 zotych. Organizatorzy przewidzieli kategorie wiekowe wród kobiet i mczyzn, bdzie równie klasyfikacja generalna i klasyfikacja maestw. Zawodnicy, którzy uplasuj si na pierwszych trzech pozycjach, otrzymaj nagrody rzeczowe. Przygotowano równie upominki dla maestw. – To ju dwudziesta dziewita edycja biegu. Impreza cieszy si cay czas duym zainteresowaniem. Co roku mamy 130-160 uczestników. To jeden z niewielu biegów, który odbywa si na wsi. Ciesz si równie z tego, e coraz wicej osób startuje z naszej gminy – mówi Henryk Czerniak, organizator biegu. Bieg to równie promocja gminy Koaczkowo. – Co roku odwiedza nas ekipa telewizyjna z Poznania, która relacjonuje nasz bieg – mówi H. Czerniak.

„ 15 lipca o godz. 9.00 w Koaczkowie rozpoczn si badania mammograficzne w specjalnym autobusie. kow bram wjazdow do parku od strony ul. Wrzesiskiej w Koaczkowie.

Fot. archiwum

pieczy gazobeton przed skutkami opadów atmosferycznych. Pomnik Reymonta w Koaczkowie powsta z okazji 110. rocznicy urodzin autora „Chopów”. Monument zosta wykonany w czynie spoecznym przez dwóch artystów z podkarpacia: Teodezjusza Teodora Butyca i Antoniego Bolka. Rze biarze

kurs fotograficzny dla modziey ogoszony przez GOK. Prace mona nadsya do 30 sierpnia.

„ Odmalowano zabyt-

maja 1867 r. urodzi si W. Reymont. Z okazji 110 rocznicy urodzin powsta pomnik

 Rok 1977. Trwa rzeźbienie pomnika w Kołaczkowie. Głowa Reymonta leży

„ Trwa wakacyjny kon-

„ Po Koaczkowie skacz zajce. Lisy i dziki te.

INFORMATOR GMINNY

 Kołaczkowski bieg słynie z tego, że startują w nim małżeństwa oraz (licznie) zawodnicy płci żeńskiej Impreza nie istniaaby, gdyby nie sponsorzy. Gównym dobroczyc jest Powiatowy Bank Spódzielczy oddzia w Koaczkowie, który finansuje trzy czwarte budetu imprezy. S te oczywicie i inni sponsorzy: Urzd Gminy w Koaczkowie, Wielkopolskie Zrzesznie LZS w Poznaniu, take Gminny Orodek Kultury w Koaczkowie.

Urząd Gminy

438-53-24

Policja

438-50-77

Poczta

438-53-28

Biblioteka

438-53-13

Ośrodek Zdrowia

438-50-80

Gminny Ośrodek Kultury

438-50-78 438-52-46

CPN

438-51-84

Gaz

438-53-85

Bank Spółdzielczy

438-53-14

OPS

438-51-12

ZGKiM

438-56-50

Oczyszczalnia Sklep elektroniczny i serwis Ośr. Wspom. Dziecka i Rodziny

438-55-75 0600-097-438 438-53-47

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Sokolniki, ul. Spokojna 4 (pawilon przy aptece)


Wiadomości Wrzesińskie

16 Pyzdry

www.w www.wrzesnia.info.pl wrze stronę redaguje:

Tomasz Szternel tel. 061 437 49 56 t.szternel@wrzesnia.info.pl

Lustrujemy radnych Józef Błaszczak: – Ja przeciwko oświadczeniom nie mam nic. Na pewno mają sens w odniesieniu do burmistrza.

Porównaliśmy oświadczenia majątkowe radnych z dwóch ostatnich lat. I wyciągnęliśmy wnioski. Józef Baszczak potrafi si rzdzi. Mia 10, a obecnie 12 tys. z oszczdnoci. Kupi dziak letniskow o powierzchni 450 m2, któr oszacowa na 30 tys. z. Daewoo lanosa zamieni na mercedesa. Henryk Gonerka do niedawna je dzi volkswagenem golfem (rocznik 1993), ale si go pozby. W zeszym roku wzi te 20 tys. z kredytu. Stanisaw Janiak te „jedzie” na kredycie, ale suszowym (15 tys. z). Zacign go w pyzderskim oddziale Powiatowego Banku Spódzielczego. Termin spaty upywa w 2012 r. Sotys Zapowiedni odoy na czarn godzin 11 tys. z. Marek Kamiski nie inwestuje, bo z czego? Dochodowo prawie 19-hektarowego gospodarstwa rolnego, które prowadzi, jest coraz mniejsza. W 2007 r. wynosia 40 tys. z, a rok pó niej ju tylko 30. Elbiecie Kossowskiej zmalay dochody, ale z tytuu pobierania diety. Nie dziw, bo wczeniej bya prze-

Eugeniusz Staszak: – Oświadczenia nie mają sensu, jeśli nie są sprawdzane przez biegłych. Teraz każdy może napisać, co chce.

wodniczc rady miejskiej. Pobieraa wówczas prawie 9 tys. z, a teraz 6,5. Czesaw Kupiecki potrafi oszczdza. Dwa lata temu mia 9 tys. z, a obecnie 15. Wzrosa mu te renta strukturalna. Roczne pobory oszacowa na ponad 23 tys. z.

Malezyjczycy tworzą, ale też... kąpią się w Warcie

Rozpoczął się XII Ogólnopolski Plener Malarski. Pytanie tylko, czy oby już nie międzynarodowy? A to za sprawą artystów, którzy w nim uczestniczą. Norhana Yunos, Mohd Sabri bin Ahmad Idrus, Nasir Baharuddin i Hafiz Amirrol pochodzą z Malezji. Do Pyzdr, a właściwie Dłuska, gdzie są zakwaterowani, zaprosił ich Marek Haładuda, komisarz pleneru. – Ci artyści znaleźli się tutaj poprzez moje prywatne kontakty. Odwiedzą różne polskie miasta, m.in. Warszawę i Łódź. Później pojadą do Berlina, a niektórzy do Francji – wyjaśnia. Zapewnia, że nie ma czegoś takiego, jak bariera językowa, bowiem Azjaci biegle mówią po angielsku. Do nieporozumień dochodzi częściej na tle kulturowym. – Ale właśnie od tego jest plener. To wymiana myśli, spostrzeżeń i wrażeń. Dlatego z dnia na dzień stanowimy coraz bardziej zgraną grupę – podkreśla M. Haładuda. Michał Czerniak, kustosz muzeum, informację o udziale Malezyjczyków w plenerze uznał za dobry żart. Pierwsze dni spędzone w ich towarzystwie rozbawiły go do łez. – Po którejś z kolacji wychodzi para i pyta, czy dojdzie do rzeki. Tłumaczka mówi, że tak. A oni jak najbardziej poważnie pytają, czy są tam węże i krokodyle – przytacza historię sprzed kilku dni. Ale to nie koniec. Okazało się bowiem, że artysta wszedł do rzeki. Mało tego! Przepłynął ją na drugi brzeg i z powrotem. Plener rozpoczął się 4 lipca i potrwa 13 dni. Jego organizatorem, podobnie jak poprzednimi laty, jest muzeum, a jedynym sponsorem Urząd Marszałkowski w Poznaniu. 2,5 tys. zł, które przekazał, zostaną przeznaczone na wydrukowanie katalogu. Stawkę artystów ze strony polskiej uzupełniają: Monika Gawarecka i Włodzimierz Mazanka z Poznania, Lucyna Pach z Piły, Klaudia Rabenda z Częstochowy, Dariusz Kaca z Łodzi i Jerzy Korput z Warszawy. Są zakwaterowani w Gospodarstwie Agroturystycznym „Pod Kogutem” w Dłusku. Pierwsze dni poświęcili na zwiedzanie okolicy (na zdjęciu w Lądzie). Nowością są konsultacje artystyczne, które odbędą się 10 lipca, i spotkanie z artystami – 3 dni później. Obie inicjatywy są ukłonem w stronę mieszkańców. – Chcemy się podzielić naszymi doświadczeniami, a zarazem podziękować za gościnne przyjęcie – tłumaczy M. Haładuda. Wernisaż został zaplanowany na 16 lipca, na godz. 18.00, oczywiście w muzeum.

Jeszcze w 2007 r. na koncie Grzegorza awniczaka byo zgromadzone 5 500 tys. z. Obecnie nie ma ani grosza. Radny z Ksawerowa naby cignik rolniczy, rocznik 1985. Andrzej yskawa te uszczupli oszczdnoci. Obecnie ma ich 1

300 z. Prowadzi zakad wodno-kanalizacyjny. Dwa lata temu osign z tego tytuu 950 z (przynajmniej tak napisa), rok temu ju ponad 10 tys. z. Naby samochód – peugeota partnera – cho czciej mona go spotka na rowerze. Ewa Nowak wykazaa wzrost dochodu. W 2008 r. wspólnie z mem zarobia ponad 17 tys. z. Mieczysaw Podlewski mia na koncie 150 tys. z, ale rok temu ju tylko 49 tys. z. Nic dziwnego; kupi nowy cignik i pras. Wzrosy mu pobory z tytuu bycia radnym. Wiadomo, zosta przewodniczcym. Z tego tytuu pobra 8 tys. z. U Hanny Skrzydlewskiej nie zmienio si nic prócz wysokoci kredytu zacignitego w PBS. Do spaty zostao jej jeszcze 30 tys. z. Eugeniusz Staszak jest w duo lepszej sytuacji. Musi spaci ju tylko 2 140 z kredytu mieszkaniowego. I pomyle, e jeszcze dwa lata temu byo to ponad 14 tys. z. U Lechosawa Sulkowskiego i Henryka Pyrzyka wszystko po staremu. Nic im nie przybyo i nic nie ubyo. Kazimierzowi Szablewskiemu wzrosy oszczdnoci. Nieznacznie, ale zawsze. Mia 1 200 z, a obecnie – 1 410. Ziarnko do ziarnka i...

Uczcili pamięć kolegi Modzie gór! Zawody wdkarskie, które zostay przeprowadzone 5 lipca na Zbiorniku Szybskim, wygra 18-latek przed 16-latkiem. I cho seniorzy doznali sromotnej poraki, to nie wyniki byy najwaniejsze, tylko idea. Zmagania miay na celu upamitnienie Zdzisawa Gerlofa, zasuonego wdkarza i straaka. Podobnie jak rok temu, zorganizowa je nie zarzd koa, a czonkowie – koledzy i przyjaciele zmarego. – Spotkalimy si kiedy w wskim gronie. Wpad nam do gowy pomys, eby uczci Zdzisia wanie takimi zawodami. Mówimy: „Jak si uda, to si uda. A jak nie, to nie” – wspomina jeden z pomysodawców imprezy. Podobnie jak inni, chce zachowa anonimowo. Nie robi tego dla poklasku, ale ze szczerych chci. Rywalizacj poprzedzia polowa msza wita. Odprawi j gocinnie ks. Mariusz Winiewski, proboszcz parafii w Bieganowie. Po modach 40 zawodników chwycio za wdki. Kilkugodzinne zmagania wygra ukasz Makowski. Zowi ryby o cznej wadze 3 700 g. – Trafiem ze stanowiskiem i zant – cieszy si 18-latek, który powtórzy wynik sprzed roku.

„ Burmistrzowi Krzysz-

tofowi Struyskiemu nie spodobaa si zeszotygodniowa relacja z Festynu witojaskiego. Dzwoni w tej sprawie do... radnego Józefa Baszczaka. Poszo o to, kto by pomysodawc imprezy. Z tego co wiemy, panowie nie doszli do porozumienia.

„ 0,66 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu mia rowerzysta, który 2 lipca zosta zatrzymany w Pietrzykowie. 37-latek odpowie za swe zachowanie przed sdem rejonowym. „ Kolejna gro na kolizja

midzy Pyzdrami a Borzykowem. 3 lipca do rowu zjecha TIR. Wycign go dopiero podnonik. Policji nie zauwaylimy.

„ Nastpnego dnia w Za-

powiedni zosta otwarty i powicony ponad 1,5-kilometrowy odcinek asfaltówki. Przecicia wstgi dokonali: przewodniczcy rady miejskiej Mieczysaw Podlewski i sotys wsi Stanisaw Janiak. Zdegustowany takim obrotem sprawy burmistrz nie uczestniczy w zabawie.

„ 13-latek naruszy niety-

kalno cielesn 35-letniej kobiety. Mówic wprost – kilkakrotnie uderzy j rk w gow. Dziao si to w Tarnowej.

„ Firma zajmujca si

oznakowaniem dróg pracuje nawet w niedziele. 5 lipca malowaa pasy na skrzyowaniu z sygnalizacj wietln.

„ Na posterunku policji

pojawi si podwietlany napis „Policja”. Wczeniej widniay tylko tablice.

„ Saturday House Night

to nazwa imprezy, która odbdzie si 18 lipca na kompleksie boisk przy ul. Nowoogrodowej. Szczegóy za tydzie.

 Zygmunt Dropiński otrzymał puchar za złowienie największej ryby. Okazał się nią 980-gramowy leszcz Równie duym, jeli nie wikszym zaskoczeniem, by Sawomir Kot. 16-latek zowi kilkadziesit sztuk o cznej wadze 3 280 g, co dao mu drugie miejsce. Puchar dla wdkarza z najwiksz ryb na koncie otrzyma Zygmunt Dropiski. Zowi 980-gramowego leszcza.

Zaproszenie do Pyzdr – wystąpi kabaret Koń Polski i zespoły muzyczne Niecodzienny festyn z okazji Dni Pyzdr. Niecodzienny, bo historyczny. Impreza odbędzie się w sobotę 11 lipca. Od godz. 18.00 Rynek opanują wojowie i rzemieślnicy. Pierwsi wystąpią w inscenizacji pt. „Terra Pisdrensis”, która udzieli odpowiedzi na pytanie, jak powstała ziemia pyzdrska i o co bili się tu Słowianie.

Co słychać

10 lipca 2009

Drudzy natomiast zaprezentują swój warsztat i wyroby. Na 19.00 zaplanowany jest występ popularnego kabaretu Koń Polski. Godzinę później zagra orkiestra dęta pod batutą Adama Nyszlera, a po niej zespół Samokhin Band. Zabawę taneczną poprowadzi grupa Coolik Band.

INFORMATOR GMINNY Nr kierunkowy do gminy Pyzdry

0-63

Miejsko-Gminny Ośr. Kultury

276-82-07

Miejsko-Gminny Ośr. Pom. Społ.

213-50-60

Gminne Centrum Informacji

276-72-70

Muzeum Regionalne

276-81-07

Ochotnicza Straż Pożarna

276-81-98

Pogotowie Energetyczne

276-84-77

Komisariat Policji

276-81-97

Przedszkole

276-83-27

Urząd Miasta i Gminy

213-53-20

Szkoła Podstawowa

213-51-48

Por. Psychologiczno-Pedagogiczna 276-72-51 Pyzdry – noclegi, Dłusk 72

0502-541-943

Usługi pogrzebowe

0606-964-795

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Pyzdry, ul. Szybska (Kwiaciarnia Ruch), tel. 0698 105 343


10 lipca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

Nekla

www.w www.wrzesnia.info.pl rz

17

stronę redaguje:

Tomasz Małecki

Nauka i Biznes... i blog Są zaradni, zdolni i ambitni. Najlepsi w swojej szkole. Mówią o sobie, trochę elitarnie: „My, NiB-owcy”.

Co słychać

tel. 061 437 49 56 t.malecki@wrzesnia.info.pl

„ Biblioteka publiczna

od 13 lipca do koca miesica bdzie nieczynna.

„ Przez centrum Nekli

codziennie przejedaj setki samochodów ciarowych. Haas niemiosierny, przydaaby si obwodnica.

„ Na razie lato nie jest

zbyt upalne; raczej deszczowe. I bardzo dobrze, bo gdy tylko soce zawieci mocniej, zwikszy si zapotrzebowanie na wod. I wtedy okae si, e studnia gbinowa wybudowana za ponad 100 tys. z nie dziaa!

„ We wtorek wokó bloKrzysztof Parus, Krzysztof Wleczyk, Jdrzej Biegaski, Weronika Kwiatkowska i Klaudia Sotysiak to uczniowie gimnazjum w Targowej Górce i uczestnicy ogólnopolskiej akcji „Fascynacje zaklte w nauce i biznesie”. Jest to program rozwoju kompetencji kluczowych w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i przedsibiorczoci dla uczniów gimnazjów. Projekt realizowany bdzie do listopada 2011 roku w 73 gimnazjach na terenie caego kraju. cznie we mie w nim udzia nie mniej ni 73 nauczycieli nauk cisych oraz ponad 1 200 uczniów Liderem projektu jest poznaska firma konsultingowa DGA oraz zielonogórskie Centrum Ksztacenia Ustawicznego i Praktycznego. Nadzór merytoryczny nad akcj sprawuje Politechnika Poznaska. – Do programu trafilimy przez przypadek. W szkole dziaa Centrum Ksztacenia na Odlego, które zakadao wanie CKUiP z Zielonej Góry. Kiedy ruszy program, zadzwonili do szkoy i zapytali, czy chcemy w nim uczestniczy – mówi Przemysaw Paszkowiak, nauczyciel i opiekun grupy.

ków przy Dbrowskiego spódzielnia mieszkaniowa z Sokoowa skosia traw. No, brawo!

„ Przy drodze serwisowej w Zasutowie zebrano pobocza. chowski uniewani przetarg na projekt i przebudow oczyszczalni cieków. Powód: le przygotowana specyfikacja. Ciekawe, czy urzdnicy za to odpowiedzialni ponios konsekwencje?

korporacje – w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie i za odpowiednią cenę!

Od pocztku roku, co wtorek i pitek, uczniowie po lekcjach spotykaj si na specjalnych zajciach, podczas których realizuj program. Program autorski, opracowany przez nich samych. Wane, eby by zgodny z hasem projektu. – Na przedsibiorczoci poznawalimy podstawy biznesu. Uczylimy si, w jaki sposób zakada firm, jak to wszystko prowadzi – mówi Jdrzej Biegaski, nieformalny lider grupy. – Omawialimy np. typy osobowoci: sangwinik, choleryk, melancholik i flegmatyk, i zastanawialimy si, do jakiego biznesu nadawaby si dany typ osobowoci. Gimnazjalici poznawali podstawy gospodarki rynkowej. Rozmawia-

Transformacja sztuki

li na temat pracy i przeciwdziaania bezrobociu. Poszerzyli sw wiedz na temat polityki pieninej i inflacji. Kade spotkanie to masa zaj praktycznych i dowiadcze. – Badalimy np. skad chemiczny wody z kranu. Wiele osób byo zszokowanych, jak zobaczyo, co si znajduje w wodzie. To by niezy szok dla maniaków picia wody bezporednio z kranu – opowiada Jdrzej. Jednym z punktów tego projektu byo prowadzenie bloga. – Po kadym ze spotka mielimy napisa notk, umieci zdjcie. Bardzo mile widziane byy multimedia, m.in. filmy, wykresy i jakie prezentacje. Blog to jeden ze sposobów, aby organizatorzy mogli sprawdzi realiza-

cj programu i wybra tych, którzy s najlepsi – relacjonuje Jdrek, który administruje blogiem (http://targowa1.blogspot.com). Internetowe wpisy uczniów z Targowej Górki okazay si na tyle dobre, e zaproszono ich w czerwcu na trzydniow eskapad do Warszawy. Podczas edukacyjnej wycieczki (uczestniczyo tylko 16 grup sporód 150 uczestniczcych w programie) uczniowie odwiedzili m.in. muzeum techniki, Gied Papierów Wartociowych oraz sejm. W Warszawie prezentacja osigni rodzimych gimnazjalistów zdobya wyrónienie. 4 lipca NiB-owcy wrócili z obozu z Dusznik-Zdroju.

 Ważną rolę w instalacji odgrywają cienie W minion niedziel ju po raz kolejny Mczak promowaa na wsi sztuk. Marta Travaglione pokazaa „Transformacj lotu”. – Jest to kompozycja ukadów origamicznych skadajcych si z piciu elementów. Przedstawia kolejne fazy powstania ptaka, który rodzi si po to, aby wystartowa do lotu. Lotu ycia. Oprócz instalacji moda artystka pokazaa pótoraminutowy film inspirowany fotografi pt. „Lot”.

„ W niedziel na torze w Opatówku odbyy si VI eliminacje Mistrzostw Polski Strefy Zachodniej w motocrossie. Szczegóowe wyniki na stronie www.wrzesnia.info.pl oraz na stronach sportowych dzisiejszego wydania „Wiadomoci Wrzesiskich”. „ Dariusz Kapturski, pi-

karz Pomienia Nekla, chce zmieni barwy klubowe. Od nowego sezonu by moe zagra w Victorii Wrzenia.

Brak sygnalizacji świetlnej utrudnia życie kierowcom i zwykłym mieszkańcom Nekli

S

kutki ubiegłotygodniowego wypadku (na zdjęciu) na skrzyżowaniu trasy K92 z drogą powiatową kierowcy odczuwają do dziś. Nie potrwa to jednak

Galeria Plenerowa Juliana w Zasutowie peni funkcj swoistego laboratorium sztuki. Wedug prof. Danuty Mczak, wacicielki galerii, tematem badanym jest: konotacja obiektów rze biarskich w uwarunkowaniach przestrzennych, promocja sztuki w terenie lokalnym (gminnym) oraz artystyczno-dydaktyczny charakter prowadzonej galerii w promowaniu rodowiska lokalnego.

„ Burmistrz Roman Gry-

 Uczestnicy programu grają w Acquire, grę planszową podobną do Monopoly. W tej grze uczestnicy uczą się przejmować

długo. Przypomnijmy, że w minioną środę na krzyżówce doszło do tragicznego wypadku. Najprawdpodobniej (według wstępnych ustaleń; stan faktyczny zostanie ustalony przez biegłych i sąd) kierowca auta osobowego, 45-letnia mieszkanka Szczytnik Czerniejewskich, wymusiła pierwszeństwo i wjechała wprost pod koła auta ciężarowego jadącego trasą krajową od strony Wrześni. Rozpędzony TIR najpierw staranował osobówkę, po czym wbił się w słup sygnalizacji świetlnej. Kilkadziesiąt minut po wypadku na miejscu pojawiła się ekipa techniczna, która ze względów bezpieczeństwa zdemontowała naruszoną konstrukcję. Sygnalizacji nie ma i kierowcy klną na potęgę. Szczególnie ci, którzy chcą przedostać się na przeciwną stronę K92. Zarówno wyjazd od strony Nekli do Czerniejewa, jak i włączenie się do ruchu na pas prowadzący w kierunku Poznania graniczy z cudem. Podobnie kierowcy jadący od strony ul. Powstańców Wielkopolskich oraz Barczyzny mają trudności, aby dostać

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

438-60-11

Policja

438-60-77

Straż Pożarna

438-60-88

Poczta

438-64-40

Urząd pocztowy Targowa Górka

438-66-28

Przych. Lek. Rodzinnego „AMIKOR” 438-60-92 Ośrodek Kultury

438-60-60

Oczyszczalnia ścieków

438-65-75

Gabinet weterynaryjny

się do centrum miasteczka oraz skręcić w lewo w kierunku Wrześni. – W Nekli powstał duży kłopot. Sygnalizacja jest tam zawieszona na specjalnej bramie. Została ona zamówiona u producenta i niebawem do nas dotrze – powiedziała Maria Majchrzak, zastępca dyrektora Rejonu Gniezno Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Potem trzeba ją jeszcze ocynkować. Musimy wylać fundamenty pod bramę oraz zamontować. Następnie zawiesić światła i wszystko zgrać. To musi trochę potrwać, ale sądzę, że do 20 lipca uporamy się z problemem – zapewniła.

438-60-29 600-293-824

Biblioteka Publiczna

438-64-30

Bank Spółdzielczy

438-60-20

Polski Komitet Pomocy Społecznej 438-60-11 Przedszkole

438-60-95

Szkoła Podstawowa

438-60-70

Szkoła Targowa Górka

438-66-86

Zesp. Szkół w Zasutowie

437-29-21 fax 437-25-06

Autohol i przewóz osób

503-509-001 436-33-70

Prawo jazdy

438-62-35 0603-718-734

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Nekla, ul. Chopina 43/4 (sklep Goja)


Wiadomości Wrzesińskie

18 Kościół

w ww www.wrzesnia.info.pl w.wrrz stronę redaguje:

Łukasz Adamczyk tel. 061 437 49 55 redakcja@wrzesnia.info.pl

Co słychać

10 lipca 2009

Z Grabowa do Wrześni Rozmowa z ks. kanonikiem Krzysztofem Kozłowskim, proboszczem fary. – Prosz powiedzie kilka sów na temat swojego pochodzenia i pocztków drogi kapaskiej. – Rodem jestem bydgoszczaninem, gdzie urodziem si ponad 51 lat temu i gdzie do niedawna – mog to poda jako ciekawostk – byem jeszcze zameldowany. Teraz jednak to si zmienio. wicenia kapaskie otrzymaem 25 lat temu, czyli 2 czerwca 1984 roku w Gnie nie, z rk Prymasa Polski kardynaa Józefa Glempa. W tym samym roku skierowany zostaem jako wikariusz na placówk w Pleszewie, gdzie byem do 1989 roku. Ju wtedy zacz si w pewnym sensie mój kontakt z Wrzeni, bo zawsze gdy jechaem z Pleszewa do domu w Bydgoszczy, to przejedaem wanie przez Wrzeni. W latach 1989-1993 byem wikariuszem w parafii Inowrocaw-Mtwy, a pó niej (1993-1999), jak wiele osób z pewnoci pamita, wikariuszem we wrzesiskiej parafii pw. w. Królowej Jadwigi. Musz doda, e w parafii tej pracowao mi si wspaniale. Szczególnie pamitam yczliwo miejscowych parafian. – Po posudze wikariusza we wrzesiskiej parafii zosta ksidz proboszczem. Jak mona scharakteryzowa tamt parafi?

Dekrety i nominacje arcybiskupie Mimo okresu wakacyjnego, arcybiskup Henryk Muszyski nadal wprowadza zmiany personalne i dokonuje nowych nominacji. Z dniem 25 czerwca ks. Krzysztof Redlak, proboszcz parafii pw. w. Jakuba Apostoa w Miosawiu, mianowany zosta dziekanem dekanatu miosawskiego na okres piciu lat. Wicedziekanem tego samego dekanatu zosta ojciec Krzysztof Grzesica, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Biechowie. Nowym wikariuszem w Biechowie zosta ojciec Piotr Czyewski, paulin, który wicenia kapaskie otrzyma 23 maja 2009 roku na Jasnej Górze. Z kolei nowym proboszczem w Grabowie Królewskim zosta ks. Pawe Lewandowski, do tej pory wikariusz w parafii pw. Najwitszej Maryi Panny w ninie. 1 lipca arcybiskup Henryk Muszyski przeniós w stan spoczynku ksidza kanonika Alojzego wiciochowskiego, proboszcza parafii pw. Matki Zbawiciela w Gnie nie. Ten duszpasterz przez wiele lat by proboszczem na Lipówce.

1200 osób liczyy parafie, w których do tej pory proboszczem by ks. kanonik Krzysztof Kozowski

 Od 25 czerwca ks. Krzysztof Kozłowski jest proboszczem w parafii farnej – W latach 1999-2009 byem proboszczem jednoczenie w dwóch parafiach. Byy to: Grabowo Królewskie i Nowa Wie Królewska. Parafia w Nowej Wsi liczy okoo 300 osób a w Grabowie – 900. Nowa Wie Królewska to take zabytkowy koció, jeden z najstarszych drewnianych kocioów w Wielkopolsce. – Co uwaa ksidz za swój najwikszy sukces w tamtejszej pracy?

– Jeli chodzi o stron duszpastersk, to jako najbardziej istotne wydaje mi si to, e znacznie udao mi si „pocign” prac duszpastersk, w tym z dziemi i z modzie. W kwestii prac i remontów dugo musiabym wylicza. I tak, przykadowo, koció w Grabowie Królewskim wymaga wymiany dachu. W cigu czterech lat udao mi si wymieni ten dach (o powierzchni

1000 m2) za ponad 200 tysicy zotych. Musz tu koniecznie podkreli wielk pomoc parafian, bez których byoby to niemoliwe. Rozpoczem take zakadanie chodnika wokó wityni z kostki granitowej, a w kociele pojawiy si nowe organy. Prace remontowe prowadziem take w Nowej Wsi Królewskiej. By to midzy innymi remont cmentarza, nowy chodnik wokó kocioa czy renowacja samej wityni. - Jakie zadania jako pierwsze zamierza ksidz realizowa w swej nowej parafii, czyli we wrzesiskiej farze? – Naprawd trudno mi jeszcze na to pytanie odpowiedzie. Jest jeszcze za wczenie od momentu, gdy zostaem tu nowym proboszczem. Warunki pracy te s inne. W moich poprzednich parafiach byem jedynym kapanem, a i liczba parafian bya znacznie mniejsza. Musz jeszcze to wszystko ogarn w wymiarze duszpasterskim, a potem przyjdzie czas na plany. Ciesz si jednak z wielkiej otwartoci ludzi, któr byo wida ju na moim oficjalnym powitaniu. Zdaj sobie jednak spraw z wielkich wyzwa, jakie tutaj przede mn stoj.

pw. Ducha w. wydawaa produkty ywnociowe najuboszym parafianom.

„ Nasz ordynariusz Hen-

ryk Muszyski, przychylajc si do proby arcybiskupa Józefa Michalika, zarzdzi 12 lipca zbiórk do puszek przed kocioami w caej naszej archidiecezji. Zebrane rodki przekazane zostan na pomoc ofiarom tegorocznej powodzi, która nawiedzia poudniowe regiony naszego kraju.

„ Zmar ksidz Alfons Billert, dugoletni proboszcz parafii pw. w. Doroty w Strzakowie (od 1990 roku przebywajcy na emeryturze). Uroczystoci pogrzebowe odbyy si w poniedziaek. „ Spotkanie popiel-

grzymkowe w parafii pw. w. Kazimierza Królewicza odbdzie si w poniedziaek 20 lipca (pocztek o godz. 19.00) w Domu Katolickim przy parafii.

„ Kolarska pielgrzymka

na Jasn Gór odbdzie si w dniach 2-3 sierpnia. Zapisy przyjmuje Andrzej Staszak w parafii pw. w. Kazimierza Królewicza.

„ W trakcie wakacji w parafii pw. w. Krzya nie jest odprawiana niedzielna msza w. o godz. 12.00. „ Naboestwo fatim-

skie poczone z procesj wiata wokó kocioa odbdzie si 13 lipca (godz. 20.30) w miosawskiej parafii pw. w. Jakuba Apostoa.

„ Tegoroczne uroczystoci odpustowe ku czci w. Jakuba, patrona miosawskiej parafii, potrwaj a dwa dni. Rozpoczn si 24 lipca o godz. 18.00 msz w. sprawowan na cmentarzu parafialnym w intencji wszystkich zmarych parafian z Miosawia. Z kolei 25 lipca odprawiona zostanie o godz. 18.00 uroczysta suma, której przewodniczy bdzie ks. kanonik Bogdan Czyewski z Gniezna. On take wygosi sowo Boe.

Pieszo na Jasną Górę Trwają zapisy na pielgrzymkę do Częstochowy. Tradycyjnie koniec lipca i pocztek sierpnia to okres wzmoenia ruchu pielgrzymkowego do czstochowskiego sanktuarium. Z wielu miejscowoci naszej archidiecezji na ptniczy szlak wyrusz grupy kolorowe i promieniste. Dla niezorientowanych – grupy kolorowe przez praktycznie ca pielgrzymk id ze sob, a ich nazwy wziy si od kolorów charakteryzujcych ich czonków. Ich przeciwiestwem, jeli chodzi o organizacj, s grupy promieniste; w ich przypadku kada grupa idzie ca drog oddzielnie, a ptnicy spotykaj si dopiero na terenie czstochowskiego sanktuarium. W sumie w tym roku w okresie od 30 lipca do 6 sierpnia z naszej archidiecezji wyruszy 12 grup kolorowych i 13 grup promienistych. Wród ptników oczywicie nie zabraknie mieszkaców naszego miasta. Z Wrzeni tradycyjnie wyrusza Grupa Bkitna, której przewodnikiem jest w tym roku ks. Pawe

„ W tym tygodniu parafia

„ W niedziel wyrusza

autokarowa pielgrzymka do Czstochowy zorganizowana przez wrzesisk Rodzin Radia Maryja.

 W tym roku pątnicy szli już do Gniezna, teraz czeka ich dalsza droga Rybak. Wikariusz z fary prowadzi zapisy i udziela informacji po mszach w. wieczornych. Koszt pielgrzymki wynosi 85 z (istnieje moliwo zniek, np. dla kolejnych czonków rodziny biorcych udzia w pielgrzymce). Z kolei z Biechowa wyrusza grupa promienista, której przewodnikiem bdzie ojciec Piotr Czyewski. Zapisy na t peregrynacj trwa-

Fot. arch.

j do 27 lipca w kancelarii parafialnej w Biechowie. Koszt wynosi 130 z i obejmuje nocleg na Jasnej Górze, obiady w trakcie drogi, koszty zwizane z wynajciem transportu towarzyszcego pielgrzymom na szlaku oraz autokaru, który zabierze ptników z Czstochowy. Szczegóowe wiadomoci o pielgrzymkach na stronie internetowej www.ppag.pl.

„ Ju 17 lipca wyrusza

z naszego miasta autokarowa pielgrzymka parafii farnej do Czech, Niemiec i Austrii.

„ 14 lipca w Gnieznie

odbd si uroczystoci imieninowe naszego ordynariusza, Metropolity Gnie nieskiego arcybiskupa Henryka Muszyskiego.


10 lipca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Historiezyw różnym wieku 19 k c a t S

MIĘDZYNARODÓWKA DEZERTERÓW (1) Opatrywanie etykietkami w imię sterylnie pojmowanej prawdy jest ulubioną metodą hasłowej indoktrynacji, stosowanej wobec umysłów prostych przez mózgi pokrętnie uzwojone. Kiedyś stosowali to Prusacy, którzy wprowadzili Wielkopolan do Europy, ale zdradzono ich haniebnie, gdyż w biedzie, co było tym bardziej godne pogardy, że w pierwszym szeregu znaleźli się dezerterzy. Oplu mona kadego i zakoczy dyskusj wieck wersj religijnej formuy amen, czyli sowami taka jest prawda. Uwielbiam takie prawdy, proste jak ta leninowska. Zgodnie z ni powstanie wielkopolskie byo dzieem przechowaców, przechrztów narodowych i dezerterów, przy czym ci ostatni odegrali rol decydujc, gdy uciekali z broni, na wierno której przysigali. Nawiasem mówic, dezerterzy to jedyna niepokonana formacja wszystkich armii i jest to prawda niepodlegajca dyskusji. Tamtejszego chaosu jednak nie ogarniemy, wic spróbujemy wyowi z niego drobin ludzk, co ma swój sens, gdy w caej przyrodzie wanie tego rodzaju czstki elementarne s najbardziej stabilne i w swej masie ywotne. KAZIMIERZ ZIELI SKI, wrzenianin i patriota lokalny starszej ju nieco daty przyznaje, e nie dysponuje drzewem genealogicznym swojego rodu, gdy w wielodzietnych rodzinach wiejskich o przeyciu decydowaa rolinno nieco mniej okazaa. Ojciec KAZIMIERZA – STEFAN – urodzi si w 1897 w Somowie w rodzinie zwizanej z prac na roli, chocia nie do takich naleaa ziemia. Pospolita bieda, jakiej wówczas byo peno. Chopak ukoczy nisko zorganizowan podstawówk i w wieku 17 lat zosta wcielony do armii pruskiej, co yciowo nie byo takie najgorsze, gdy dawao podstawy

bytu. Trudno okreli jednostk oraz przebieg suby, zintensyfikowanej wielk wojn 19141918, ale wiele wskazuje na to, e wcielono go do jednego z puków bawarskich. Niewdziczni Polacy dezerterowali wtedy z armii pruskiej masowo, podobnie zreszt jak z rosyjskiej i austriackiej, chocia armie te walczyy po obydwu stronach. Mamy wic do czynienia z formacj przedziwn – polsk midzynarodówk dezerterów. Jednak indywidualne losy ukaday si bardzo rónie i tutaj skazani jestemy na ukierunkowane domysy. W ródach mona znale numer ewidencyjny STEFANA ZIELI SKIEGO, czyli 576, co oznaczao kompani wrzesisko-nekielsk. Na pewno te bra udzia w pierwszym, nieudanym szturmie na Szubin 8 stycznia 1919 roku. Nie wiadomo tylko, kiedy i gdzie przeszed na stron polsk, ale dokona tego w grupie 6-7 onierzy. Byli w pruskich mundurach i zabrali ze sob bro, czyli etatowe mausery, a take zapas amunicji. Byli wic onierzami zwartego oddziau. Wszystko wskazuje na to, e STEFAN znalaz si w skadzie silnego desantu kolejowego, który Dowództwo II Korpusu w Szczecinie przerzucio w rejon Gniezna. Odsiecz ta przybya na ten teren w ostatnich dniach grudnia i rozadowaa si na stacji kolejowej w Zdziechowej. Wydarzenie to zaalarmowao powstaców gnie nieskich, którzy jednak nie byli w stanie podj zbrojnego przeciwdziaania i na miejsce uda si batalion wrzesiski pod dowództwem WIEWIÓROWSKIEGO. Do walnej bitwy nie doszo, chocia miay miejsce incydentalne wymiany ognia. Wanie wtedy od skrytobójczej kuli zgin pierwszy powstaniec wrzesiski – WINCENTY DONDAJEWSKI, te dezerter, który na dodatek jad chleb pruski, gdy by reemigrantem z Westfalii. Przebieg

Z teki Stańczyka Kompania wrzesińsko-nekielska ZDZISŁAWA BEUTLERA sformowana została pod koniec grudnia 1918 i jako całość weszła do bitwy o Szubin 11 stycznia, ale manewrowano plutonami. Istniejąca ewidencja ma charakter odtworzeniowy i ramowy, dlatego dodatkowym czynnikiem dezorganizującym jest rejonizacja, np. Nekla podporządkowana była Wrześni, ale leżała w powiecie średzkim.

tych wydarze ju opisywaem – strona pruska ulega presji i pozwolia si spacyfikowa, gdy równie te doborowe oddziay byy ju wysoce zdemoralizowane. Dezerterowali masowo Polacy, ale równie Niemcy z Pomorza. Wtedy prawdopodobnie STEFAN znalaz si w szeregach powstaczych, co byo zjawiskiem nagminnym i traktowanym naturalnie. Munduru nie zmieni, a polskim wyrónikiem bya jedynie czapka z orzekiem oraz biao-czerwona opaska lub kokarda. W poudnie 31 grudnia 1919 roku byo ju w zasadzie po wszystkim i powstacy wrzesiscy w sile ok. 200 onierzy, zapewne ju ze STEFANEM, ruszyli w drog powrotn. Uderzenie na Szubin 8 stycznia 1919 roku zakoczyo si klsk. By to atak koncentryczny, nawet nie le pomylany, ale cakowicie zawioda koordynacja. Polskie zgrupowania uderzyy ze wszystkich stron, ale nie o czasie. Atakujce od wschodu siy wrzesiskie spó niy si o 3 godziny, gdy pokonaa je nocna gooled i byo ju po obiedzie, mimo e dochodzia dopiero 11.00. WIEWIÓROWSKI zdecydowa si jednak na szturm na silnie umocniony dworzec kolejowy, co mona oceni jako chybion pró-

 Stefan Zieliński (1897-1970)

 Kazimierz Zieliński

b ekspiacji. Przepaci to yciem, a STEFAN trafi do niewoli pruskiej, w której znalazo si 93 powstaców. Nikym tego ladem moe by fragment jednego z opracowa lokalnych, w którym czytamy: Bezporednio po walce Niemcy swoim zwyczajem wszczli ostre represje wobec polskich mieszkaców Szubina. Sporód jeców 6 skazano na rozstrzelanie. Publiczne wykonanie wyroku naznaczono na 11 stycznia godz. 18.00. Prusacy nie zabijali wtedy jeców; nie dlatego, e przestrzegali jakich konwencji lub z powodów humanitarnych, i nawet mogliby si poczu uraeni przypisywaniem im takich bahych pobudek. Przyczyna bya inna – powstacy te mieli w swoim rku znaczn liczb jeców pruskich, zdanych cakowicie na ich ask, wic eksterminacja szybko przybraaby wymiar dwustronny. T grup jeców, w tym STEFANA, postanowiono jednak rozstrzela w trybie pokazowym, gdy byli dezerterami kwalifikowanymi, a nie adnymi przypadkowymi czy sytuacyjnymi. 11 stycznia 1919 roku o godz. 15.00 na Szubin uderzyy jednak gówne siy polskie, które w midzyczasie cakowicie si przegru- Dyslokacja oddziałów pod Zdziechową 31 grudnia 1918 roku poway. Caoci dowodzi kolejny dezerter – ppor. ST. LIWI SKI, byy oficer ar- do niechcianych konkluzji, chocia upyw czasu mii pruskiej, który prezentowa ju peny profe- nieco rozmywa barwy tego dramatu. W kadym sjonalizm. Powiedzmy sobie bowiem szczerze, razie do egzekucji nie doszo i wystpi tutaj tie armia pruska pod wzgldem organizacyjnym ming niemal filmowy: STEFAN ZIELI SKI i w zakresie podstawowego rzemiosa wojsko- zosta odbity przez oddzia powstaczy dosowwego moga suy innym za przykad, co miao nie w ostatniej chwili. Mia wic ogromnie duo wymiar bez maa narodowy, gdy II Rzesza bya szczcia, ale na nie te trzeba zasuy. pastwem zmilitaryzowanym. Ale Prusacy byli Po zakoczeniu dziaa powstaczych nic obarczeni kultem rozkazu. Mieli przeprowadzi jednak nie potwierdzao, e by czowiekiem pokazow egzekucj o wyznaczonej godzinie w czepku urodzonym. Wróci do Somowa, ale i tak musiao by. Specjalny pododdzia zajmo- roboty adnej nie byo. Nie mia te adnego wa si skazacami, podczas gdy kady o- wielkiego wyksztacenia, bo skd, a w wojsku nierz potrzebny by na odcinkach frontowych. dosuy si tylko rangi starszego szeregowca. Dezerterzy byli waleni kolbami, po których bli- Zahaczy si jako pracownik fizyczny we wrzezny STEFAN nosi do koca ycia, ale w sumie siskiej cukrowni, ale praca bya nisko patby do bezpieczny, gdy rozstrzelany mia by na i sezonowa, wic perspektywy rysoway si dopiero o 18.00. Nie bdziemy jednak brn kiepsko. Dlatego podj decyzj o wyje dzie z w tego typu rozwaania, gdy moglibymy doj kraju. Cdn.


Wiadomości Wrzesińskie

w ww www.wrzesnia.info.pl w

20 Gospodarka

stronę redaguje:

Marzena Zbierska tel. (0-61) 437 49 56 m.zbierska@wrzesnia.info.pl

Test na pracę we krwi Jak znaleźć idealnego pracownika?

Nigdy nie wiadomo, co czeka nas na rozmowie kwalifikacyjnej. Spodziewamy si pyta o wyksztacenie, dotychczasowe osignicia zawodowe czy oczekiwania co do przyszej pracy. Tymczasem moe si zdarzy, e przyszy pracodawca poprosi nas o rozwizanie testu na inteligencj, wkrcanie rubek na czas lub poda pudeko zapaek i powie: „Prosz mi to sprzeda!” Osoby, które maj za sob kilkanacie rozmów kwalifikacyjnych, mówi, e nic ich ju nie zaskoczy. W zasadzie norm jest, e podczas rozmowy kandydaci proszeni s o wykonanie pewnej czynnoci. Moe to by np. jaka prosta operacja w programie ksigowym, napisanie hasa reklamowego, a do cakiem profesjonalnego projektu... – Poszukiwalimy dobrego automatyka – mówi Adam echtaski, dyrektor personalny Gestampu. – Po wstpnej selekcji kandydatów odbyway si indywidualne rozmowy kwalifikacyjne. Do trudno byo sprawdzi, czy osoby, które zgosiy si do pracy, bd speniay wymagania. Dalimy im zadanie – kandydat mia stworzy na kartce projekt automatyzacji parkingu, który znajduje si przy naszej siedzibie. Czasami rozmowa to za mao; trzeba zobaczy, jak kandydat na pracownika radzi sobie w praktyce.

opinie internautów na www.wrzesnia.info.pl

Przyszły pracodawca często pyta o referencje. Kogo? Byłego szefa.

Co słychać

10 lipca 2009

nie ma idealnych pracowników

45%

9%

z ogłoszenia

12%

z przypadku

4%

dów „Wiosna Ludów” te odbyo si walne zebranie. Prezes Jdrzej Rakowiecki otrzyma absolutorium i pozosta na stanowisku.

w rodzinie

„ W budynku Primaden-

 Jak mówią specjaliści od rekrutacji, pytanie o wynagrodzenie nie powinno

paść na pierwszej rozmowie. Na zdjęciu M. Nawrocka z Adecco (rejon Września)

Zdarza si te, e kandydaci otrzymuj do rozwizania testy psychologiczne. Jak zaznacza A. echataski, takich testów nie naley przecenia: – Pamitam sytuacj, kiedy o prac w Gestampie starao si 20 osób z tej samej firmy, dostali psychotest i niemal wszyscy zdobyli 20 punktów, oprócz jednej osoby, która miaa ich 19. Test okaza si nieprzydatny. Czasami trzeba kierowa si intuicj i poszukiwa u kandydata nie tylko konkretnej wiedzy, ale zobaczy tzw. bysk w oku. Kiedy poszukiwaem dla Gestampu automatyka z umiejtnoci programowania sterowników PLC. Rzadka umiejtno. By jeden kandydat, który co sysza o takich sterownikach. Ale zauwayem, e jak go o to zapytaem, by wyra nie podekscytowany. Dzi jest jednym z najlepszych specjalistów w tej

dziedzinie w firmie. Czasami wane jest nie to, ile kto wie, ale ile moe si nauczy. Kiedy na jedno stanowisko zgosi si wicej ni kilka osób, rekrutacja jest dwu-, trzyetapowa. Najpierw odbywa si wstpna selekcja kandydatów, na podstawie danych zawartych w CV. – Zwykle kilka osób zapraszanych jest na rozmow kwalifikacyjn. Pierwsza rozmowa jest po to, aby si wzajemnie pozna, przedstawi swoje oczekiwania – mówi Monika Nawrocka z agencji pracy Adecco. – Wtedy sprawdza si m.in. zdolnoci manualne, jak to bywa w przypadku rekrutacji pracowników produkcji, albo ocenia dykcj. To konieczne np. przy zatrudnianiu pracowników call center. Pierwsza rozmowa nie jest najlepszym momentem na pytanie po-

tu przy ul. Sdowej swoje usugi oferuje komornik sdowy. Tym sposobem na wrzesiskim rynku dziaa dwóch egzekutorów. Moe to skróci czas windykacji?

tencjalnego pracodawcy o wynagrodzenie. Ten temat powinien poruszy pracodawca i zapyta o oczekiwania kandydata. Nie zawsze skromno to waciwa strategia. Trzeba zna swoj warto i nie przesadza w adn stron – ani si zbytnio nie przecenia, ani nie podawa za niskich kwot. Specjalici od rekrutacji nie ukrywaj, e czsto, zanim podejm decyzj o zatrudnieniu, zasigaj opinii o kandydacie; take wród znajomych, a nawet u poprzednich pracodawców. – Coraz czciej sprawdzamy referencje. Dzwonimy do byych pracodawców i pytamy o opinie na temat pracownika. Zwykle pamitaj byych pracowników i chtnie udzielaj informacji. Czasami w procesie rekrutacji wykorzystywany jest obserwator, czyli osoba, która przysuchuje si rozmowie, robi notatki i pó niej przekazuje swoje spostrzeenia. Wybór odpowiedniego kandydata nie jest atwy. Kiedy kompletnie nie wiem, na kogo si zdecydowa, zadaj sobie pytanie: czy chciaby z tym czowiekiem spdza codziennie osiem godzin w pracy? Czasami si to sprawdza – dodaje A echtaski.

„ Cenos wprowadza

na rynek now seri produktów. To dania oparte na ziemniakach.

„ Ponad 250 osób bdzie

mogo skorzysta z bezpatnych kursów jzykowych, komputerowych i technicznych, organizowanych przez Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej. Rekrutacja rozpocznie si we wrzeniu.

„ Pierwsze prywatne

przedszkole, które powstaje przy ul. Kutrzeby, jest ju na ukoczeniu. Trwa ukadanie polbruku przed budynkiem, a od wrzenia placówka rozpoczyna dziaalno.

„ Materiay opaowe

s wyjtkowo drogie jak na pocztek lata. Za ton wgla trzeba zapaci 700800 zotych, a za ekogroszek nawet 750 zotych.

Pozyskanie funduszy UE to droga przez mękę 80000 70000 60000 50000

20000 10000 0

71 066

30000

69 716

40000

31.05

14.06

28.06

5.07

Źródło: www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Liczba złożonych poprawnych wniosków Stan na 5.07.09

67 081

W latach 2004-2006 znacznie mniej firm i instytucji ni obecnie sigao po pienidze unijne. Gównie dlatego, e mniej osób wiedziao o istnieniu takiej moliwoci. Ostatnio popularno unijnych dotacji wzrosa; po pierwsze za spraw akcji promocyjnych, a po drugie w wyniku wymiany informacji midzy samymi organizacjami. – Konkurencja jest teraz bardzo dua – mówi Beata Bartczak z Agencji Informacyjno-Szkoleniowej, która zajmuje si pisaniem projektów. – Na niektóre konkursy wpywa dziesiciokrotnie wicej wniosków, ni w pierwszych latach po wstpieniu Polski do UE. Dobry przykad to nabór wniosków w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka WRPO na wsparcie i rozwój mikroprzedsibiorstw. W Wielkopolsce wpyno 850 wniosków, a pienidzy wystarczy na sfinansowanie ok. 50 projektów. Jak przyznaje B. Bartczak, zdarza si, e projekt

nie przejdzie oceny formalnej, bo zabrako w nim jakiego drobiazgu, na przykad jednego podpisu w odpowiednim miejscu. Braków formalnych w wikszoci przypadków nie mona ju uzupeni. – Przygotowywaam projekt, w którym koniecznym zacznikiem byo roczne zeznanie podatkowe, czyli PIT – kontynuuje B. Bartczak. – Zostao doczone, ale nie byo zacznika do zeznania, w którym wyszczególnione s odliczenia od podatku. Projekt zosta odrzucony z uwagi na niekompletny zacznik. Wielu z tych, którzy próbowali swoich si w unijnych konkursach i którym si nie powiodo, postrzegaj takie dziaania jako strat czasu. – Nie dziwi si zniechceniu, bo kompletowanie dokumentacji czsto wymaga sporo zachodu – ocenia B. Bartczak. – Konieczne jest dostarczenie caego zestawu zawiadcze, biznesplanu, dokumentów finansowych... Wszystko musi by w dwóch lub trzech kopiach. W kocu caa dokumentacja trafia do komitetu oceniajcego w kartonie, bo to jedyny sposób na pomieszczenie takiej iloci papieru. Jak mówi specjalici, w porównaniu z pierwszymi latami po akce-

64 845

Drobiazgowa kontrola dokumentów i wszechobecna biurokracja – to realia unijnych konkursów.

pomoc Chopska” wzrosy w ubiegym roku o 5,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. GS wypracowaa te wyszy zysk, mimo e wydatki na inwestycje byy dwukrotnie wysze. Niedawno odbyo si walne zebranie. Absolutorium byo jednogone.

„ W Spódzielni Inwali-

z polecenia

27%

„ Obroty GS „Samo-

sji, ocena projektów odbywa si teraz wedug bardziej czytelnych zasad. – W pierwszych czterech latach mona byo odnie wraenie, e wybór projektów przeznaczonych do dofinansowania odbywa si na zasadzie konkursu piknoci – mówi Jerzy Kawak, konsultant ds. funduszy unijnych. – Teraz jest inaczej. Wiksze znaczenie ma fakt, czy projekt wpisuje si w polityk UE i realizuje cele uznawane za podane i priorytetowe. Jeli ze zoonych do oceny dokumentów i analiz wynika, e planowane przedsiwzicie wzmocni pozycj rynkow firmy, firmie uda jej si poszerzy swoj ofert, pozyska nowych klientów i stwo-

rzy miejsca pracy, to taki wniosek ma due szanse na powodzenie. Ale niejasnoci i niedocignicia pozostay. Wci brakuje jednoznacznych definicji niektórych kryteriów. – Wiele problemów stwarza przedsibiorcom interpretacja pojcia innowacyjno – zauwaa J. Kawak. – Ani Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ani Komisja Europejska nie zdoay tego jednoznacznie okreli. W praktyce wnioskodawca stara si przedstawi niezalene opinie z orodków naukowo-badawczych potwierdzajce, e przedsiwzicie ma charakter innowacyjny. Mankament to take konieczno udowadniania przez beneficjenta w trakcie realizacji projektu swojej wiarygodnoci, mimo e umowa zostaa ju podpisana, a stosowne dokumenty zostay przedstawione ju wczeniej. Mówic kolokwialnie, firma musi wci udowadnia e nie jest wielbdem. Mimo wszystko osoby, które maj ju dowiadczenie w pisaniu projektów, w wielu przypadkach nie rezygnuj, próbuj kolejny raz, cho wcale nie jest atwiej. – Jeli chodzi o fundusze unijne, trafne jest powiedzenie: co ci nie zabije, to ci wzmocni – dodaje B. Bartczak.

„ Nowa restauracja roz-

poczyna dziaalno przy ul. Sowackiego. Nazwa lokalu – GospaEjo – zdradza lokalizacj.

„ Bezrobocie w powiecie

ronie. Ostatnie statystyki podaj stop bezrobocia na poziomie 13 procent.

„ W przyszym tygodniu

odbdzie si posiedzenie rady nadzorczej Mikonu. Po mierci Stanisawa Konrada zwolni si fotel prezesa. Wci otwarta jest kwestia przejcia firmy przez Sunset Suits, które zapowiedziano trzy miesice temu. Reklama

INFORMACJA O FIRMACH

tel. 94-34 www.wlkp.info.pl


10 lipca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Czytelników Już za nami kilometry nowych Mamo, jestem! przygód, nowych dróg...

21

Strona

INFORMATOR MIEJSKI Pogotowie ratunkowe 999 Straż pożarna 998 Policja 997

Krystian Łuczak syn Magdaleny i Dariusza z Wrześni

Jessica Zgolińska córka Iwony i Janusza z Grabowa Król.

Urodzony: 1 lipca Waga: 2980 g Wzrost: 52 cm

Urodzona: 2 lipca Waga: 3000 g Wzrost: 56 cm

Wanessa Til córka Marty i Pawła z Wrześni

Julia Tonak córka Jolanty i Andrzeja z Cieśli Małych

Urodzona: 3 lipca Waga: 3700 g Wzrost: 58 cm

Urodzona: 3 lipca Waga: 3505 g Wzrost: 56 cm

Marcel Jankowski syn Moniki z Miłosławia

Piotr Targosz syn Iwony i Krzysztofa z Kleparza

Urodzony: 3 lipca Waga: 3080 g Wzrost: 53 cm

Urodzony: 4 lipca Waga: 3650 g Wzrost: 59 cm

Jędrzej Marian Szczepaniak syn Celiny i Romana z Budziłowa

Łucja Piechalak córka Mileny i Tomasza z Konina

Urodzony: 4 lipca Waga: 2600 g Wzrost: 55 cm

Urodzona: 5 lipca Waga: 3600 g Wzrost: 58 cm

Straż Miejska 986 – pt. 7.00-22.00, sob. 7.00-15.00 Pogotowie energetyczne – centrala 061 437 46 00 Pogotowie ciepłownicze 993 Pogotowie wod.-kan. 994, 061 436 05 47 Informacja PKP 061 94 36 Informacja PKS 061 437 00 66

Harcerze z 35. Drużyny Wędrowniczej „Talpa” z Wrześni w tym roku wkroczyli na szlaki Gór Świętokrzyskich. Przez tydzień pokonywali kolejne kilometry w otoczeniu najstarszych polskich gór. Tak naprawd obóz zacz si ju w poniedziaek 22 czerwca. Wieczorem uczestnicy stawili si w harcówce przy ul. Szkolnej, by zweryfikowa zawarto plecaków. – To konieczne – mówi druynowa pwd. Katarzyna Winiewska HO. – Kady z nas bdzie przez kolejne 7 dni wdrowa z tym plecakiem na plecach, wic moemy wzi tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Lepiej sprawdzi wszystko teraz, ni mie problemy na szlaku. Bus zabra harcerzy nastpnego dnia, tu po 6.00 rano. Jazda do Gruszki, z której zaczynaa si wdrówka, trwaa ponad 5 godzin. Wyruszylimy przed 12.00. Pierwszy dzie powita nas przebudow drogi, któr mielimy i, w wyniku czego zmuszeni bylimy do nadoenia kilku kilometrów. Pogoda bya wspaniaa. – Czasem kropi deszcz, a czasem wiecio soce. Jednak nigdy na tyle, by nam to przeszkodzio – wspomina Agnieszka, jedna z uczestniczek obozu. – Po zejciu z asfaltu i wejciu do rezerwatu szo si naprawd przyjemnie. Dopiero gdy przyszlimy na pole do Klonowa, gdzie nocowalimy, zaczo la. Pierwsze rozkadanie namiotów „zaliczylimy” w deszczu. W nastpne dni pogoda nie rónia si bardzo. Dopiero 3. dnia, który w caoci spdzilimy w Bodzentynie, soce wyszo zza chmur na duej, co dao nam okazj do pozwiedzania miasta. Podzieleni na grupy poznawalimy jego histori, goszczc w domach najstarszych mieszkaców. Prawdziw kopalni wiedzy okaza si nauczyciel, który wiedzia o miecie wszystko, a take pracownicy gminni. Wieczorem, w trakcie zaj programowych, wymienilimy zdobyte informacje oraz zwiedzilimy skansen, koció i ruiny zamku, koo których noc rozpalilimy ognisko. Spalimy na plebanii u przemiych ksiy i fantastycz-

nej gospodyni, majc dostp do ciepej wody. Nastpne dni byy coraz cisze. – Wchodzilimy coraz wyej – relacjonuje Marika. – Najpierw do witej Katarzyny w penym socu, a pó niej na ysic i Gór Agaty w delikatnym deszczu. Gdyby nie plecaki, byby to miy spacer, ale ten ciar robi z wdrówki nie lada wyzwanie. Z powodu ulewnych nocnych deszczów musielimy porzuci namioty i przenie si pod dachy. Spalimy w stodoach, na sianie. – W miejscowociach, w których mielimy zaplanowane noclegi, szczliwie dla nas zawsze znalaz si gospodarz, który uyczy nam na noc stodoy – wspomina druynowa. Jednym z ostatnich punktów naszej wdrówki by wity Krzy. Wzilimy udzia we mszy, zwiedzilimy muzeum i krypty. Po poudniu bylimy ju w Nowej Supi. – Mielimy problemy zdrowotne. Jedna z uczestniczek si rozchorowaa, inni mieli problemy z nogami. Dlatego kadra zadecydowaa, e do Paprocic, czyli miejsca naszego nastpnego noclegu, pojedziemy PKS-em – mówi Lidka. – Bya niedziela, wic czekalimy na przystanku adnych par godzin. Ale mielimy ze sob gitar, wic o nudzie nie mogo by mowy. W Paprociach spdzilimy 2 dni. W poniedziaek przeszlimy si po okolicznych górach, tym razem bez plecaków. Wieczorem odbyo si poegnalne ognisko. Wtorek to ju tradycyjne sprztanie (tym razem nie namiotów, a stodoy), zwijanie bagay, pakowanie plecaków i odjazd do domu. To by niezapomniany obóz, podczas którego mielimy moliwo podziwiania pikna przyrody witokrzyskiego Parku Narodowego. Poznalimy gocinnych i bardzo yczliwych ludzi, którym serdeczne dzikujemy za ciepe przyjcie. Przez cay obóz czerpalimy te rado z samej wdrówki i z przebywania na onie natury. Wicej informacji o nim, o nas i druynie znajduje si na stronie www.wrzos.org. Za udostpnienie busa, który pozwoli nam unikn wielogodzinnej jazdy pocigiem, bardzo dzikujemy wodarzom naszego miasta. pionierka Agata Konstaczak

Całodobowy policyjny „telefon zaufania” 061 437 52 97 Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień, Witkowska 3, 061 436 21 46 Wrzesińskie Stowarzyszenie Abstynentów „Jantar”: prawnik przyjmuje w 1. i 3. środę miesiąca w godz.15.0017.00, psycholog w 2. i 4. czwartek miesiąca w godz.17.4519.45, telefon zaufania: w godz. 10.00-22.00 – 606 903 528 i 061 437 78 42 w godz.16.00-20.00. Punkt Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie 061 437 40 28, 061 437 40 22, 061 437 40 35, czynne w czwartki w godz. 14.00-18.00 w bud. OPS, ul. Szkolna 24 Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 061 640 39 40 Powiatowy rzecznik konsumentów – Starostwo Powiatowe we Wrześni, pon.-pt. w godz. 9.00-14.00, 061 640 44 16 Biblioteka Pedagogiczna, Wojska Polskiego 2a, 061 436 13 33, czynne od pon. do pt. w godz. 10.00-17.00 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Września 061 436 25 96 Czytelnia 061 437 96 45 Wielkopolska Informacja Gospodarcza 061 426 50 50, 94 34 – 24h Schronisko dla psów 0500 191 039 Halo TAXI 061 436 33 33, 0601 808 921

Igor Buksa syn Magdaleny i Rafała z Nekli

Zuzanna Tokarczyk córka Ewy i Sławomira z Trzemeszna

Urodzony: 5 lipca Waga: 3500 g Wzrost: 55 cm

Urodzona: 6 lipca Waga: 4000 g Wzrost: 56 cm

Justyna Drozd, córka Agnieszki i Mieczysława z Kołaczkowa

Jeremi Kozłowski syn Iwony i Marcina z Wrześni

TRANSPORT 0605 261 155

Urodzona: 6 lipca Waga: 3400 g Wzrost: 56 cm

Urodzony: 7 lipca Waga: 3550 g Wzrost: 56 cm

Pizzeria Capri PIZZA NA TELEFON, 061 640 20 71

TAXI, 24h ESKA, 0721 121 121 Taxi Harcerska 061 640 33 33, 061 437 77 77 TAXI PKP 061 437 92 22 TAXI ZET 061 436 55 55 Taxi DARIO (1-8 osób) 602 221 436 USŁUGI TRANSPORTOWE 0889 998 888

Pizzeria Soprano Chrobrego 15, 061 640 21 01

Pizzeria Camelot 061 436 38 09, 0515 299 040 Pizzeria Margeritta 061 437 00 60 Kurczak z rożna – Koszarowa – 15 zł, 509 273 487 Kurczak z rożna przy BIEDRONCE 061 436 79 90

Wiktor Rewers syn Beaty i Pawła z Wrześni

Szymon Józwiak syn Julii i Krzysztofa z Wrześni

Urodzony: 7 lipca Waga: 4100 g Wzrost: 60 cm

Urodzony: 7 lipca Waga: 3540 g Wzrost: 57 cm

Fotografie „Wiadomości Wrzesińskich” Spośród zdjęć prezentowanych na wystawie wybieramy to jedno – według Czytelników – najlepsze. Wszystkie fotografie znajdują się też na portalu www.wrzesnia.info.pl, gdzie można oddać swój głos. Można również głosować tradycyjnie, przysyłając do redakcji kartki lub mejle ze swoimi typami. Konkurs trwa do 30 sierpnia, a wśród głosujących rozlosujemy nagrody. Zwycięzcy wręczymy nagrodę w ostatni dzień wakacji, w poniedziałek 31 sierpnia o godz. 17.00. podczas finisażu na Rynku. Wtedy też nagrody otrzymają osoby, które wzięły udział w głosowaniu. Zapraszamy!

Serwis komputerowy 0695 926 796 Serwis RTV J. Grzegorek, Września, JP II 17, 061 436 25 28, 0601 794 203 Kompleksowe usługi pogrzebowe, ul. Legii Wrzesińskiej 16, Września, 061 436 11 60, kom. 0603 868 607 Kompleksowe Usługi Pogrzebowe PUK 24h, ul. Miłosławska 5, 061 437 92 00, 061 436 28 78, 0508 088 390 Kwiaciarnia „Kaprys” przy szpitalu zaprasza – 9.00-18.00, nd. 9.30-17.30; 061 437 62 97 Kwiaciarnia „Kaprys Plus” zaprasza – 9.00-20.00, nd. 9.30-17.30 i PRACOWNIA FLORYSTYKI ŚLUBNEJ

APTEKI DYŻURUJĄCE 10.07 PANACEUM, ul. Opieszyn 10 tel. 061-43-77-995 11.07 VADEMECUM, ul. Wojska Polskiego 19 tel. 061-43-65-988 12.07 VERBENA, ul. Kosynierów 23 tel. 061-43-65-293 13.07 NOWA, ul. Sienkiewicza 12 tel. 061-43-60-205 14.07 ASPIRYNKA, ul. Sienkiewicza 20 tel. 061-43-77-746 15.07 PRZYPOLOMARKECIE,ul.Paderewskiego52 tel. 061-43-79-040 16.07 W KAUFLANDZIE, ul. Miłosławska 10 tel. 061-43-77-223


10 lipca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

22 Sport Motocross – VI runda Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej

Zapach eteru w Opatówku VI runda Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej w Motocrossie dla MKS Nekla okazała się sukcesem organizacyjnym i sportowym. Tomasz Małecki

Na tor w Opatówku wyjechaa rekordowa grupa 149 zawodników. Zawody, które rozpoczy si w niedzielne samo poudnie, tym razem nie przycigny na obiekt wielu kibiców. Przybyo ich niespena tysic. Zdecydowanie mniej ni w maju, kiedy to w Opatówku organizowana bya druga runda mistrzostw strefy. W sumie odbyo si 16 biegów; po dwa w omiu kategoriach: modzik, modzik licencja, junior, weteran, do 30 lat, powyej 30 lat, klasa otwarta oraz quady. Dla kibiców najwaniejsze znaczenia miaa rywalizacja w grupie open, gdzie jechali ulubiecy – bracia Lonkowie z AP Gogów (na co dzie mieszkacy powiatu wrzesiskiego), utytuowany weteran torów Jacek oraz jego modszy

 Quady od kilku lat są nieodłączną częścią zawodów motocrossowych brat Waldemar. Pierwszy bieg rozpocz si doskonale dla modszego z nich, który ju na pierwszym okreniu wyszed na prowadzenie. Niestety, wyskakujc z ostatniej górki pierwszego okrenia, mia wywrotk. Prowadzenie przej Jacek, który ostro rywalizowa z Karolem Kdzierskim z KM Cross Lublin. Lonka nie utrzyma prowadzenia i zaj 2. miejsce. W drugim biegu by 4., co dao mu ostatecznie 3. miejsce. Wygra K. Kdzierski przed bratem

ukaszem. Doskonale wród licencjonowanych zawodników spisa si zawodnik gospodarzy Bartosz Dorosz, który zaj bardzo dobr pit

pozycj. Po szeciu rundach Dorosz prowadzi w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej. Zawodnicy MKS Nekla zdominowali biegi w kategorii powyej 30 lat. Zwyciy Radosaw Matuszczak (MKS Nekla) przed Sebastianem Kaunym (Zmotoryzowana Wschowa). Trzeci by Marek Begier z Nekli. Kolejne trzy miejsca zajli take zawodnicy gospodarzy: Przemysaw Bandosz, Micha Pawowski i Tomasz Stelmaszyk. Ten ostatni zawodnik po szeciu rundach w klasyfikacji generalnej zajmuje drugie miejsce. Tu za nim jest Bandosz. Prowadzi Kauny ze Wschowy.

Fot. Tomasz Małecki

W kategorii do 30 lat sporód nekielskich zawodników najwyej, na ósmym miejscu, uplasowa si Piotr Ddaj (by 11. i 8. w poszczególnych biegach). W tej kategorii bezkonkurencyjny okaza si Krzysztof Szynklewski z MKO Oborniki. Dobrze zapowiadajcy si nekielski junior Damian Kowalczyk uplasowa si w swojej grupie na trzecim miejscu (4. i 2. miejsce w biegach). Wród juniorów najlepszy okaza si Patryk Dziasek z GRECH Nysa Racing. W pozostaych kategoriach neklanie nie wystartowali. Z dziennikarskiego obowizku podajemy,

e wród modzików wygra Robert Szkopek z OKM Ostrów Wlkp. Dominik Chudzik (MKO Oborniki) by najlepszy wród modzików z licencj. Tu warto odnotowa dobr, czwart pozycj Krystiana Lonki (syna Waldemara), na co dzie mieszkajcego w Zasutowie, lecz startujcego w barwach AP Gogów. Mimo e pierwszego biegu mody Lonka nie ukoczy (awaria motocykla), zdoby 14 punktów. W kolejnym stracie by drugi, co w sumie zaowocowao miejscem tu za podium. Dariusz Majchrzak (MKO Oborniki) wygra oba biegi w kategorii weteranów. Pawe Bartkowiak z WKM Wschowa nie mia sobie równych podczas wycigów quadów. W sumie podczas niedzielnych zawodów w czterech kategoriach wystartowao 20 zawodników MKS Nekla. Sporód nich a 15 zdobywao punkty do nieoficjalnej klasyfikacji klubowej mistrzostw strefy. Z 1649 punktami nekielski klub zajmuje w klasyfikacji 4. miejsce i do trzeciej Zmotoryzowanej Wschowy traci ledwie cztery oczka. O tym, e tor w Opatówku sprzyja gospodarzom, niech wiadczy fakt, e w niedziel neklanie odrobili do wschowian a 47 (sic!) punktów w klasyfikacji ogólnej. ukasz Lonka (syn Jacka) w tym samym czasie wystartowa w siódmej rundzie Mistrzostw Europy Juniorów w Bielstein w Niemczech. Niestety, dziewitnastoletni motocyklista nie moe zaliczy wystpu do udanych. W dwóch biegach zaj 12. i 9. miejsce. W kocowej klasyfikacji uplasowa si na 9. pozycji.

Organ bez członków Kameralne, ale i zamknięte. Walne zgromadzenie członków Victorii podgrzało atmosferę wokół piłki. Kopana zawsze wzbudzaa wielkie emocje. Taki jej urok. Nie inaczej jest we Wrzeni, gdzie tradycyjnie cieraj si dwa obozy: aktualnie zarzdzajcy klubem i ich zdeklarowani krytycy. Zarzd ogosi termin walnego zgromadzenia sprawozdawczego czonków klubu. Opozycjonici w telefonach i mejlach do redakcji zawoali: – Dlaczego nie zaproszono kibiców, jak dotd bywao? Dlaczego nie podano miejsca spotkania? Co chce si ukry przed opini publiczn? – Statut klubu mówi jednoznacznie: w walnym zgromadzeniu mog wzi udzia czonkowie i zaproszone osoby. Nikt z kibiców nie zwróci si do mnie z prob o udzia w nim. Nikomu bym nie odmówi – ripostuje prezes Piotr Kopaczewski. Jeszcze 1 kwietnia (to nie prima aprilis) najwikszy klub sporto-

wy we Wrzeni, szczyccy si dwustoma trenujcymi zawodnikami, mia dwóch (sic!) czonków. Pozostali zalegali ze skadkami i zgodnie ze statutem stracili prawo do decydowania o losach klubu. Co ciekawe, tylko dwaj emeryci w odpowiednim czasie signli do kieszeni, by wysupa 60 zotych, i nie byli to wcale czonkowie zarzdu! Tu przed walnym do tego elitarnego grona, w trybie pilnym, by zaegna gro b kompromitacji, doczyo jeszcze siedem osób. W maej salce konferencyjnej nowej hali (bez klimatyzacji i moliwoci choby uchylenia okna – brawa dla projektanta!) obok uprawnionej dziewitki miejsce znalazo si jeszcze dla trenera pierwszego zespou, jednego ze sponsorów i dziennikarza „WW”. Ta trójka dostaa zaproszenie. Krytycy obecnego zarzdu przewidywali, e komisja rewizyjna „w starym, komunistycznym stylu przyklepie rachunki zarzdu”. A tu niespodzianka – nic takiego nie nastpio. Przyczyna bya jedna: komisja przez dwa lata nie zdoaa nawet zafunkcjonowa!

– Przypominaem panu Stanisawowi Jerzakowi, by zgodnie ze statutem przygotowa sprawozdanie. Przewodniczcy komisji stwierdzi jednak, e tego nie zrobi, bo nie ma czasu. Przyznam si, e pierwszy raz si z czym takim spotkaem – bezradnie rozkada rce prezes Victorii. W rezultacie zgromadzenie podjo uchwa o wyznaczeniu ostatecznego terminu do zoenia sprawozdania przez komisj. Przewodniczcy ma czas do 30 wrzenia. I w tym miejscu rodzi si pytanie, które rozstrzygn mog tylko prawnicy: czy bez sprawozdania komisji rewizyjnej mona byo kontynuowa obrady i podejmowa wice decyzje? Piotr Kopaczewski przedstawi zgromadzeniu sprawozdanie merytoryczne i finansowe z dziaalnoci klubu od 2007 roku. Nie wzbudzio ono wikszych uwag zebranych. Jedynie dwaj najstarsi czonkowie podnieli kilka spraw. Prezes tumaczy si z braku oficjalnej strony internetowej klubu, sabego nagonienia na meczach i pó nej rezygnacji z usug trenera Jana Stpczaka. Przekonywa, e kibice nie powinni je -

 Gęsta atmosfera zebrania spowodowana była brakiem klimatyzacji w salce konferencyjnej, a nie stawianiem zarzutów pod adresem zarządu Fot. LEN dzi na mecze jednym autokarem z zawodnikami, nawietli problemy z pozyskaniem sponsorów. To wanie nieprzeduenie umowy gównego mecenasa z klubem, zdaniem prezesa, przekrelio ambitne sportowe plany Victorii. Czonkowie dyskutowali na temat sposobu przycigania kibiców na mecze i moliwoci pozyskania dodatkowych rodków do budetu klubu. Stefan Wichacz niemiao zapyta, co ze stanowiskiem trenera pierwszego zespou, co z Waldkiem Przysiud.

– A pan jak uwaa? – odbi pieczk Kopaczewski, który przed zebraniem, w wywiadzie dla naszej internetowej telewizji zapewnia, e ostateczn decyzj co do szkoleniowej przyszoci Przysiudy podejm czonkowie. Wichacz by za, opozycji nie byo, dyskusji równie, tote mona byo przyj, e czonkowie klubu nie stracili zaufania do trenera. Atmosfera, jak to w jednorodnym rodowisku, bya spokojna. Stronnik obecnych wadz mógby j nazwa rzeczow. Leszek Nowacki


10 lipca 2009

Wiadomości Wrzesińskie

Sport

www.wrzesnia.info.pl

W W W.W R ZE SN IA . IN FO. PL /SP O R T

Płomień zadowolony ze stabilizacji

Skoczna wieś W Czeszewie dziewczyny podskakują wyżej niż gdziekolwiek. Odpowiedzialny za to jest jeden człowiek. Kobieca wrzesiska lekkoatletyka liczy sobie ponad pó wieku. Nie moe by przypadku w tym, e dwie najlepsze skoczkinie wzwy swoje sportowe ostrogi zdobyway w tej nadwarciaskiej wsi. Kolejne zapowiadaj atak na ich pozycje. – Nie wiem, skd to si wzio, skd ten skok wzwy – wzrusza ramionami Roman Chojnacki, nauczyciel z czeszewskiej podstawówki. – Pocztkowo skakalimy na lekcjach wychowania fizycznego z chopakami. Nastawilimy si na minisiatkówk, wiec skoczno i sprawno ogólna bya bardzo potrzebna. Przypadkowo dostrzegem, e spore uzdolnienia w tym kierunku przejawia Patrycja Rodowska, wnuczka wietnego swego czasu siatkarza Orlika. Patrycja po kilku latach przesza pod skrzyda trenera Adama Kaczora i teraz legitymuje si wynikiem 170 cm. – Szybko te utworzyem grup skoczki, której przewodziy Monika Wawrzyniak, Karolina Purga i Dominika Chojnacka. Dziewczyny odnosiy sukcesy w czwartkach lekkoatletycznych, take w krajowych finaach tej imprezy rozegranych w Warszawie. Monika aktualnie jest mistrzyni Wielkopolski modziczek. W tym roku legitymuje si wynikiem 167 cm, trzecim w tej kategorii w kraju. To za jej namow utworzyem kolejn grup dziewczyn, obecnie czwartoklasistek, które próbuj swoich si wzwy. Pierwsze powane starty dziewczyn dobrze wró

 Roman Chojnacki pozuje pod poprzeczką zawieszoną na wysokości, którą w tym roku pokonała Monika Wawrzyniak

na przyszo. Marika Ratajczak nie tylko wygraa krajowy fina czwartków, ale take w barwach Polski triumfowaa w midzynarodowych zawodach. Due nadzieje wi te z Monik Warczygow (córk Emilii z domu Ka mierczak, dobrej skoczkini w dal i potkarki z koca lat osiemdziesitych – przyp. red.), srebrn medalistk z Warszawy, z Maj Filipiak, która w finale krajowym zaja szóste miejsce, i z Paulin Matuszak. – Dysponujemy raczej spartaskimi warunkami do treningu. Zeskok

Wyniki – sport w skrócie PIŁKA NOŻNA Liga Wiejska LZS Piłkarze spod znaku LZS zakończyli pierwszą rundę swoich rozgrywek. Drugą, wzorem ligi rosyjskiej, rozegrają jesienią. Wyniki XI kolejki Ostrowo Szlacheckie – Grzybowo 1:3 Września os. Sokołowskie – Kaczanowo 5:3 Otoczna – Białężyce/Chocicza W. 6:4 Gozdowo – Marzenin 0:5 Węgierki – Chwalibogowo 0:3 (wo) Sędziwojewo pauza 1. LZS Chwalibogowo 2. LZS Otoczna 3. Września Os. Sokołowskie 4. LZS Marzenin 5. LZS Grzybowo 6. LZS Białężyce/Chocicza W. 7. LZS Ostrowo Szlacheckie 8. LZS Kaczanowo 9. LZS Sędziwowejow 10. LZS Węgierki 11. LZS Gozdowo

10 10 9 10 10 10 10 10 9 9 9

27 22 21 18 16 11 10 9 7 6 5

41:6 28:21 31:17 20:13 33:25 23:27 22:37 23:29 11:26 20:30 10:31

Fot. LEN

pozyskaem z AWF Pozna i bdzie nam suy jeszcze wiele lat. Aluminiowe stojaki kto nam „wyniós” i teraz wykorzystujemy drewniane, archaiczne, znalezione gdzie na strychu. Rozbienia, któr budoway same dziewczyny, jest tylko na lew nog odbijajc. Nikt jednak nie narzeka. Przeciwnoci s po to, by je pokonywa, podobnie jak poprzeczk. To hartuje – przekonuje Chojnacki. A inni biadol, e bez pienidzy, bez odpowiednich warunków nie moe by wyników. To jak to jest? Leszek Nowacki

Więcej na www.wrzesnia.info.pl/sport

Plan meczów sparingowych Victorii Przygotowująca się do nowych rozgrywek pod wodzą Waldemara Przysiudy Victoria Września zaplanowała rozegranie czterech meczów sparingowych. Pierwszy z nich zostanie rozegrany najprawdopodobniej na boisku w Sokołowie 18 lipca o godzinie 17.00 z Victovią Witkowo. Plan meczów: 18.07, godz. 17.00 Victoria – Victovia Witkowo 22.07, godz. 18.00 Victoria – Lechia Kostrzyn 25.07, godz.17.00 Victoria – Błękitni Owińska 1.08, godz.12.00 Huragan Pobiedz. – Victoria Dodatkowy nabór do Kosyniera Trenerzy Kosyniera Sokołowo zamierzają uzupełnić kadrę dwóch najmłodszych zespołów. Chłopcy z roczników 1997/1998 oraz 1999 i młodsi z terenu wrzesińskiej gminy, którym marzy się piłkarska kariera, mogą spróbować sił w Sokołowie. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 15 lipca (środa) o 17.00 na boisku przy ulicy Sportowej. W sytuacji gdyby termin ten nie odpowiadał dzieciom lub ich opiekunom, jest możliwość kontaktu telefonicznego z trenerem pod numerem 601 092 596.

23

FUTSAL Turniej dla starszych panów Cykl zawodów mają młodzi piłkarze, potrzeba rywalizacji nie opuszcza też starszych miłośników kopanej. Za tydzień, 17 lipca, na boisku Orlik 2012 rozegrany zostanie turniej dla oldbojów powyżej 40. roku życia. Jego początek wyznaczono na godzinę 21.00. Zgłoszenia do nocnych zawodów przyjmuje Janusz Hofman – i osobiście, i pod numerem telefonu 603 966 030. Ostateczny termin zgłoszeń upływa 15 lipca. PIŁKA SIATKOWA PLAŻOWA Miejsce, które... nie cieszy Ilona Zielińską z Martyną Wardak na siódmym miejscu zakończyły drugi turniej cyklu Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej. W pierwszych zawodach wrześnianki zaszły o szczebel wyżej. Miejmy nadzieję, że doczekamy się w tegorocznym sezonie miejsca w pierwszej czwórce. Oby w wielkim finale. Na plaży w Świnoujściu wystąpiła też juniorka Dorota Konieczka, która w reprezentacyjnej parze z „naturalizowaną” Pauliną Eską uplasowała się na dziewiątej pozycji.

Redakcja: 62-300 Września, ul. Fromborska 18, tel. 061 437 49 50, fax 061 436 72 85; http://www.wrzesnia.info.pl, redakcja@wrzesnia.info.pl. Redaguje zespół: Waldemar Śliwczyński (redaktor naczelny), Jolanta Śliwczyńska (z-ca redaktora naczelnego), Marek Urbaniak (sekretarz redakcji), Anna Surdyk, Marzena Zbierska, Filip Biernat, Tomasz Małecki, Tomasz Szternel, Damian Idzikowski, Łukasz Różański. Współpracują: Roman Nowaczyk, Łukasz Adamczyk, Małgorzata Cichacka. Sport: Leszek Nowacki, Leszek Karwasiński, Robert Czerniak. Skład komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Artur Korpik, Anna Jakubek, Krzysztof Korpik, Krzysztof Liberkowski. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Biuro ogłoszeń: Maria Kosińska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia Pacyńska, Marika Dubiel. 62-300 Września, ul. Warszawska 15, tel. 061 436 52 70, fax 061 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy, 62-300 Września, Szczecińska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, Piła, ul. Krzywa 35. Kolportaż: Mariusz Tomczak, tel. 0603 118 930. Redakcja „WW” zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów oraz nadawania tytuów listom. Tekstów i materiaów niezamówionych nie zwracamy. Anonimów nie drukujemy. Redakcja „WW” nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone. nakład: 10.800

Pomimo zajcia przez pikarzy Pomienia Nekla do odlegego miejsca w tabeli, wydaje si, e trudne chwile neklanie maj ju za sob. Próba budowy nowej druyny, po odejciu latem ubiegego roku wikszoci graczy z pierwszego skadu, okazaa si udana. Stworzony zespó ma jeszcze wiele mankamentów, zwaszcza jeli chodzi o chwilowe zapaci w grze obronnej, ale jest szansa, aby liczba ponad dwóch traconych goli w meczu ulega zredukowaniu. W przekroju sezonu neklanie nie mieli wikszych problemów z podstawowymi zawodnikami pierwszej jedenastki, ale cay czas brakowao wartociowej awki rezerwowych. Strata chociaby jednego gracza ze skadu powodowaa, e nastpny mecz Pomie gra jakby w osabieniu. Jesieni neklanie mieli zdecydowanie korzystniejszy bilans bramkowy, ale zdobyli tylko 16 punktów w 16 meczach. Zespó traci mniej goli, ale gra do zachowawczo. Wiosn gra druyny ulega poprawie, Pomie potrafi wygrywa z liderami tabeli, ale te przejcie na bardziej ofensywny styl spowodowao seri strat, które okazyway si ju nie do odrobienia. Zdecydowanym minusem wiosny jest na pewno zaprzestanie udziau w treningach przez kilku modych miejscowych graczy. – Sezon w klubie oceniamy pozytywnie. Pomimo olbrzymich kopotów kadrowych i zapaci, w jak popad zespó seniorów po zakoczeniu poprzednich rozgrywek, bardzo wczenie, bo ju na pocztku wiosny, zapewnilimy sobie utrzymanie w lidze. Utrzymanie si i budowa nowej druyny byo zreszt naszym gównym celem. W tej chwili skad si ustabilizowa i wszystko wskazuje na to, e do nowego sezonu moe

36

punktów zdoby Pomie w rozgrywkach klasy okrgowej. To najwicej od wielu lat

uda nam si zmontowa cakiem ciekawy zespó. W klubie wytworzya si te dobra atmosfera. Pomimo tego, e nie naleymy do potentatów finansowych, staramy si sobie radzi, a coraz lepsza wspópraca z wadzami gminnymi dobrze rokuje na przyszo. Myl, e podczas nowych rozgrywek bdziemy walczy przynajmniej o miejsce w rodku tabeli – tak ostatnie osignicia Pomienia i optymistyczne plany na przyszo przedstawia kierownik druyny Edward Jankiewicz. Pomie ostatecznie zaj 12. pozycj w tabeli z 36 punktami na koncie. Liczba zgromadzonych punktów okazaa si najwiksza od kilku lat, chocia zespoowi udawao si te plasowa minimalnie wyej w tabeli. Bilans bramkowy zespou wyniós 43:65. Na zdobycz punktow zoyy si: 10 zwycistw, 6 remisów i 14 poraek. Bramki dla Pomienia zdobywali: Mateusz Kapturski 8, Dariusz Kapturski 7, Sebastian Bernard 5, Marcin Majchrowski 5, Mateusz Jackowski 3, Marcin Kwarta 3, Patryk Wachowiak 3, Maciej Bartkowiak 2, Mieczysaw Majchrowski 1, ukasz Lewandowski 1, Bartosz Lis 1, ukasz Szczygie 1. RC

Orlik zalany, turniej przełożony

W czasie deszczu dzieci się nudzą.... Chłopacy głównie dlatego, że nie mogą zagrać wyczekiwanego turnieju. W środę, 8 lipca, na boisku Orlik 2012 zażarty bój mieli toczyć mali piłkarze z roczników 2000 i 2001. Niestety, fatalna pogoda uniemożliwiła rywalizację. Janusz Hofman, szef obiektu i animator zawodów, zapowiedział, że impreza, mimo szczelnie wypełnionego terminarza, jednak się odbędzie. Chłopacy będą mogli zdobywać gole w najbliższą środę, 15 lipca, od godziny 10.00. Deszcz powinien spędzać sen z oczu nie tylko piłkarzom, ale także wykonawcy boiska przy Kościuszki. Nie po raz pierwszy po kilkugodzinnych opadach na boisku stoi woda. A nie powinna. 30 procent połowy boiska od strony szkoły tonęło w deszczówce, głębokość kałuż sięgała 2 cm. Chociaż piłkarze nie są z cukru, to gra w takich warunkach, właśnie na sztucznej trawie, nie jest możliwa. Nawierzchnia jest nazbyt śliska. Otwierając jesienią Orlika w różnych miejscowościach, minister Mirosław Drzewiecki ofiarowywał czerwoną piłkę, którą ponoć można było grać zimą. Okazało się szybko, że śniegu nie ma jak usunąć, by nie uszkodzić płyty. Teraz dochodzi woda. To gdzie tu wyższość sztucznej trawy nad naturalną, że o kosztach nie wspomnę? LEN


Motocross, s. 22

Jacek i Waldek Lonkowie tym razem pokonani

Piłka nożna, s. 22

Lekka atletyka, s. 23

Kto może, a kto chce uczestniczyć w walnych zebraniach?

Czeszewo jest naznaczone... skocznością

Słupsk – Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Juniorów

O setne sekundy Przegrała brąz o mgnienie oka. Juniorski medal będzie mogła wywalczyć jeszcze za rok. Karolina Krawczyk sezon lekkoatletyczny rozpocza od mocnego uderzenia. Dwukrotnie bia rekord Wrzeni seniorek na 100 metrów, poprawiaa swoj yciówk na dwukrotnie duszym dystansie. W pobitym polu, odbierajc rekord naszego miasta, zostawia Marzen Kocielniak, ubiegoroczn finalistk juniorskich mistrzostw wiata. Reklama

 Adam Kaczor wychował wielu dobrych sprinterów. Byli wśród nich też

olimpijczycy. Karolina Krawczyk jest następna w kolejce. Młodej zawodniczce życzymy miejsca w polskiej sztafecie już na igrzyskach w Londynie Fot. LEN Reklama

11 kg

]GRZR]HP±]á QDVWDFML/3*±]á

061 436 16 55

W Supsku swojej medalowej szansy uczennica Zespou Szkó Technicznych i Ogólnoksztaccych upatrywaa w biegu na 200 metrów. Na setk chciaa dosta si do finaowej rozgrywki. W pitek, w pierwszym dniu mistrzostw, wrzenianka zrealizowaa swoje zamierzenia w biegu na 100 metrów. Dotara do finau, w którym zaja siódme miejsce z czasem 12,35 s (w eliminacjach 12,32). W obu biegach zmagaa si z wiatrem, tote wynik gorszy od yciówki zaledwie o 0,1 sekundy by dobrym prognostykiem przed sobotnio-niedzieln walk o medal. W niedziel, na dwukrotnie duszym dystansie, osiemnastolatka tylko otara si o podium. Lini mety mina jako czwarta w czasie 25,20 s, cho reakcj startow miaa najlepsz sporód finalistek. Brzowa medalistka wyprzedzia Karolin zaledwie o 0,04 s! Rónica tak maa,

e praktycznie niezauwaalna dla ludzkiego oka. Podopieczna trenera Adama Kaczora pobiega szybciej w sobotnich eliminacjach (24,89 s), ale w osigniciu tego wyniku pomaga jej zbyt silny wiatr (+2,8 m/s) i wynik nie znajdzie si w tabelach najlepszych rezultatów. Adam Kaczor o osigniciach swojej podopiecznej dowiedzia si od nas telefonicznie. Do Supska nie pojecha. Nie by te rozczarowany wynikiem sprinterki: – Karolina, biorc pod uwag przeciwne wiatry w finaach, pobiega na miar swoich moliwoci – usyszelimy w suchawce. – Obawiaem si troch tego startu, bo moja zawodniczka ostatnio uskaraa si na bolce kolano i lej trenowaa. Jest jednak o rok modsza od wikszoci medalistek i wierz, e w nastpnych mistrzostwach Polski juniorek stanie na podium. Leszek Nowacki


sRGODWFRW\G]LHĂ?ZNDÂ&#x203A;G\PGRPX sQDNÂ?DGEOLVNRHJ]HPSODU]\

ISSN 2080-4008

bezpĹ&#x201A;atny dodatek â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?

biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: 061 436 52 70 Gas-075e

10 lipca 2009 NR 9 (1001/XX) INDEKS 366773

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; ul. Warszawska 15 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 061/ 640 01 01 www.wrzesnia.info.pl

CENTRUM DORADZTWA WRZEĹ&#x161;NIA tel. 0 662 272 732, 0502 347 719

wizytĂłwek tel. 0-61 437 49 57

sZNDÂ&#x203A;G\

SLÂ&#x2022;WHN

WDQHF] ZLHF]RUNL

Wrzenia * ul. Fromborska 18

20 z

QH

FLRZH RNROLF]QRy sLPSUH]\ H MQ F\ Q NXUH FHQ\NRQ

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT

MAKIJAĹť PERMANENTNY â&#x20AC;˘ brwi â&#x20AC;˘ usta â&#x20AC;˘ kreski na powiekach Nowoczesnym aparatem z laserem biostymulacyjnym

LASER IPL â&#x20AC;˘ trwaĹ&#x201A;a depilacja owĹ&#x201A;osienia â&#x20AC;˘ zamykanie naczyĹ&#x201E; krwionoĹ&#x203A;nych â&#x20AC;˘ usuwanie przebarwieĹ&#x201E; â&#x20AC;˘ leczenie trÄ&#x2026;dziku ropowiczego â&#x20AC;˘ leczenie trÄ&#x2026;dziku róşowatego â&#x20AC;˘ zmniejszanie blizn i rozstÄ&#x2122;pĂłw

Kos-002d

Rol-079b

t1JTBOJF#J[OFT1MBOĂ&#x2DC;X t,SFEZUZEMBCJ[OFTVJSPMOJDUXB QSFGFSFODZKOF HPUĂ&#x2DC;XLPXF IJQPUFD[OF t%PSBE[UXP 6CF[QJFD[FOJB t,TJÇ&#x2014;HPXPÇ´Ç&#x17D;EMBĂśSNJSPMOJDUXB

FALE RADIOWE â&#x20AC;˘ redukcja zwiotczeĹ&#x201E; â&#x20AC;˘ redukcja cellulitu â&#x20AC;˘ redukcja tkanki tĹ&#x201A;uszczowej â&#x20AC;˘ redukcja rozstÄ&#x2122;pĂłw â&#x20AC;˘ poprawa owalu twarzy WrzeĹ&#x203A;nia, Rynek 22

061 4360-687, 505-82-44-92

www.salonelegancja.pl

RozpoczynajÄ&#x2026;ca dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021;

restauracja WrzeĹ&#x203A;nia, nia, SĹ&#x201A;owackiego 11

organizuje:

tPTJFNOBTULJ tXFTFMB tQPHS[FCJOZ tCBOLJFUZ JJOOFJNQSF[Z PLPMJD[OPÇ´DJPXF

Gas-078a

ul. SĹ&#x201A;owackiego 11 (bursa) I piÄ&#x2122;tro pokĂłj nr 2, tel/fax 061Â 640 0324

tel. 0 604-139-420


Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (061) 436-52-70

50% zniżki na zamieszczenie ogłoszenia drobnego: tdla uczniów i studentów poszukujących pracy tdla pracodawców chcących zatrudnić uczniów lub studentów to sprzedaży podręczników

Fabryka Wsporników EUR „NEPA” Sp. z o.o. Otoczna 43, 62-302 Węgierki

Pra-704c

dajemy

Zatrudni: MECHANIKA UTRZYMANIA RUCHU Wymagania: Znajomość spraw mechanicznych oraz uprawnienia na spawanie elektryczno -gazowe.

Prosimy o przesyłanie CV w terminie 7 dni od daty ukazania się ogłoszenia na adres firmy lub adres e-mail: nepa@post.pl

„ Piekarnia cukiernia zatrudni cukiernika z doświadczeniem, 0663-203-373 „ Praca dla aktywnych i ambitnych kobiet, które w wolnym czasie chcą zwiększyć swoje dochody. Wellness. 888-155-266 „ Prawo jazdy B operator wózka widłowego z praktyką pilnie podejmie prace 0691-844-095 „ Przyjmę absolwentkę na staż do sklepu spożywczego, 880-242-195 „ Przyjmę do pracy piekarza z doświadczeniem, 0607-507-737 „ Przyjmę do pracy zbrojarzy, cieśli szalunkowych, pomocników budowlanych. Tel. 661 958 004; 606 173 907. „ Przyjmę fryzjerkę, 0606-145-328

Międzynarodowa Firma Finansowa (www.dsa.pl)

Pra-628

do końca sierpnia

„ Avon- dodatkowy zarobek, możliwość awansu, 0504-126-269 „ Cukiernia zatrudni panią na stanowisko sprzedawca z doświadczeniem, 0796-287-528 „ Do prac remontowych, budowlanych, tapicerskich, stolarskich, livetime.pl „ Firma budowlana zatrudni na stanowisko mechanik/serwisant podestów ruchomych, teleskopowych i nożycowych. Dobre warunki pracy, samochód służbowy, tel. komórkowy. Tel. 0 509 896 350. „ Firma zleci ułożenie płytek ceramicznych, 0664-033-008 „ Kierowca kat. B poszykuje pracy 798-9912-901 Malarz poszukuje pracy, 0600-25-48-12 „

Siedziba firmy - ul. Harcerska 3, Września, Stowarzyszenie Pro Bono Familiae

oferuje dodatkową,

popołudniową pracę wykształcenie min. średnie; wiek 25-55. Wyślij CV i LM na adres: rekrutacja.dsa@o2.pl Skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.

„ Przyjmę malarzy, szpachlarzy, dzwonić po godz. 19.00, 0695-488-068 „ Przyjmę płytkarza od zaraz, 0698-630-247 „ Przyjmę pomocnika do montażu okien, 0503-631-043 „ Przyjmę spawacza MIG - rencista lub emeryt, 061-4362-615 „ Rencista, instalator -spawacz podejmie pracę, 0506-397-232 „ Zakład stolarsko -tapicerski przyjmie uczniów, 0607-922-490 „ Zatrudnię bufetową, 608-820-587 „ ZATRUDNIĘ kobiety i mężczyzn na stanowisko PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO - PRELEGENTA, 0605-455-407 „ Zatrudnię kombajnistę, 0796-101-124 „ Zatrudnię osobę do wykończenia wnętrz, 0695-938-763 „ Zatrudnię wykwalifikowanego murarza oraz montera płyt GK, 0664-033-008

NAUKA „ Sprzedam fiat punto, 2002 r. 5 drzwi, 0505-432-257 „ Sprzedam podręczniki 1 i 2 klasy LO H. Sienkiewicza z rozszerzonym j. polskim i historią 061-4380-549 Wakacyjny 4-tygodniowy intensywny kurs j. „ angielskiego - gwarantowany wzrost kompetencji o 1 poziom, kontakt: pchelka27buziaczek.pl i podanie numeru kontaktowego. Oddzwonię

MOTORYZACYJNE

Biuro Ogłoszeń ul. Warszawska 15 62-300 Września tel. 061/ 640 01 01 www.wrzesnia.info.pl

„ Sprzedam alfa romeo 145, 1,4, 1995 r. 0666-744-780 „ Sprzedam alufelgi 15, 4x100, tanio, 0605-467-226 „ Sprzedam audi A 4, 1,9 TDI 2004 r., sedan, czarna perła, automat, cały czas serwisowany, bezwypadkowy, bardzo bogate wyposażenie, dwa komplety kół i dywaników, przegląd do maja 2010, 0693-119-600

„ Astra II 2000/01 1,7 DTI, 5d, 16 000; do opłat 0888-152-631 „ BMW 318i, 1992 r. sprzedam lub zamienię na mniejszy, 0694-007-690 „ Fiat CC 700, 93 r., 0880-618-719 Fiat stilo 1,9 JTD, 2002 r. 15.900 zł. 888-155-332 „ „ Ford fiesta 91 r., 0503-302-558 „ Okazyjnie sprzedam nową solidną przyczepkę 0796-154-494 „ Omega kombi 1997 r. 0788-653-748 „ Opel corsa 98 r., 0669-377-704 „ Opel kadett 1,3, 87 rok, 0605-422-126 „ Opel tigra 97 rok, 1.4, 16 V, klima, zarejestrowany 793-027-541 „ Renault clio, 1993 r. 0669-377-704 „ Skup aut na części lub całe, 0507-829-644

„ Sprzedam audi A3, 1997 r. 0505-960-558 „ Sprzedam audi A4, 1,9 TDI, klimatronic, 1998 r. 0517-380-833 „ Sprzedam CC 700, 96 r., 0661-263-950 „ Sprzedam CC, 1994 r. 0791-623-617 „ Sprzedam CC, 1998 r. 0602-636-758 „ Sprzedam daewoo nubira 1998 r. lub zamienię na tańszy, 0603-430-095 „ Sprzedam daewoo tico SX 99 r., 60 tys. km, stan dobry, cena do uzgodnienia, 501-484-307 „ Sprzedam fiat palio wekend 99 r., wiśnia metalik, 0698-755-904 „ Sprzedam fiat panda 1,2, 2004 rok, bogate wyposażenie 601-568-129 „ Sprzedam fiat tipo 1,4 gaz, 1992 r. tanio, 0666-744-780 „ Sprzedam fiata grande punto 2007 rok, 0505-588-918 „ Sprzedam ford escort, 1991 r. 1,4, 0507-829-644 „ Sprzedam ford escort 1,6, 16 V, 97 r., 0783-161-010 „ Sprzedam ford fiesta gaz, 92 r., 2450 zł, 0665-762-469 „ Sprzedam ford ka, 1996 r. świeżo sprowadzony, 0669-391-702 „ Sprzedam ford mondeo 1,8, gaz, 1998 r. 0512-878-872 „ Sprzedam ford mondeo 1999 r. 1,8 B, 0791-623-617 „ Sprzedam ford sierra kombi, Diesel, stan dobry, ważny przegląd i OC do 2010r, 900zł, do negocjacji, 0724-141-540 „ Sprzedam golf III, 1,9 D, 1992 r.; peugeot 206, 1,6 HDI, bogate wyposażenie, 0669-391-702 „ Sprzedam mazdę 626, z klimatyzachą, po opłatach, 0782-691-237 „ Sprzedam mercedes 207 na części, 0507-829-644

MOTO-AUTEX Gnieźnieńska 14 Września

WOLNE TERMINY NA USŁUGI

BLACHARSKIE I LAKIERNICZE TANIO I SOLIDNIE „ Sprzedam mercedes C-200 diesel, 1994 r. 0609-254-919 „ Sprzedam merivę 2004 r. diesel, seat arosa 1999 r.1.0 z klimatyzacją, 603-228-837 „ Sprzedam nissan almera 1999 r.; nissan primera 1999 r.; seat ibiza 2007 r. cena 4 tys. euro, uszkodzony, 0508-157-331 „ Sprzedam nissan micra 1200zł, 788-362-646 6 Sprzedam mazda 626 kombi 1,8, 98 r., bardzo zadbana; citroen xantia 2,0 + gaz 97 r., 603-775-238 „ Sprzedam nissan micra 97 r., 1,0, 0661-750-988 „ Sprzedam nissan primera 2,0, 1995 r. gaz, do poprawek lakierniczych, tanio, 0502-681-996 „ Sprzedam opel astra 1,6, 1993 r. 0666-744-780 „ Sprzedam opel astra 1.7 TDI, 2001 r. 0602-513-546 „ Sprzedam opel astra 1995 r. 1,7 TDI, 0791-623-617 „ Sprzedam opel astra 2000 r., 1,4, salonowy, bezwypadkowy, rover 75 D, 0602-658-516

„ Sprzedam opel astra kombi, 1,6, 1997 r. klimatyzacja, abs, c. zamek, 2 x airbag, wspomaganie kierownicy, 0692-218-965 „ Sprzedam opel astra kombi, 1994 r. cena 5200, 0509-558-468 „ Sprzedam opel corsa 1,2, 80 KM, 2005 r. klimatyzacja, 5-drzwiowy, 0604-996-995 „ Sprzedam opel corsa 2003 r., (możliwość zamiany na tańszy z dopłatą) 663-488-754 „ Sprzedam opel kadett 89 r., VW golf II, 85 r., 0605-394-722 „ Sprzedam peugeot 205, 1,0, 1990 r. 1200 do negocjacji, 0602-453-294 „ Sprzedam peugeot 307, 2,0 HDI, 2005 r. czarny, 0513-814-818 „ Sprzedam peugeot 406, 2000 r. HDI, 061-4385-280 „ Sprzedam Punto 1.1, 94, 501-557-648 „ Sprzedam quada sportowego ATV 200, 2007 r. zarejestrowany, 2.900 zł. 0517-908-960 „ Sprzedam renault 19, 1995 rok, gaz, benzyna, 0609-965-600 „ Sprzedam renault clio 1,2 benz. 1994 r. 0663-768-550 Sa-281b

El Cars

Elektromechanika pojazdowa

t*OTUBMBDKFFMFLUSZD[OF t%JBHOPTUZLB LPNQVUFSPXB t4ZTUFNZ[BCF[QJFD[Fǩ Przemysław Kóska Słomowo 57, 500-134-048 „ Sprzedam renault clio 1999 r. 5 drzwi klimatyzacja, 0517-380-833 „ Sprzedam renault kango 2000 rok, 1,9 DTi, sprowadzony, 0785-979-320 „ Sprzedam renault laguna 2,0 benzyna + gaz, okazja, dobra cena do uzgodnienia, 0601-782-915

GAZ

Monta¿ INSTALACJI SAMOCHODOWYCH Mechanika samochodowa Wrzeœnia, Kosynierów 69 061 4366-978, 0508-186-037 „ Sprzedam renault laguna, 99 rok, benzyna, pełna opcja, 502-526-540 „ Sprzedam renault megane 1,6, gaz, 1996 r. stan bdb, 0693-957-032 „ Sprzedam renault megane 1997 r. zarejestrowany, 0600-258-740 „ Sprzedam renault megane classic, 1,6 1998 r. 0509-836-295 „ Sprzedam renault modus, 2006 r., 502-565-201 Sprzedam renault twingo 93 rok, 0785-979-320 „ „ Sprzedam seat ibiza 1,9 SDI, 2002 r. czerwony metalik, cena do uzgodnienia, 0721-102-776 „ Sprzedam seat toledo 98 rok, 1,9 TDI, 0507-540-966 „ Sprzedam seat toledo1,9 TDI, 600-295-477 „ Sprzedam seicento 2003 r. 0602-636-758 „ Sprzedam seicento 900, 2000 r. czerwony, 0600-347-045 „ Sprzedam skoda fabia, 04 r., 1,9 SDI, 0669-356-850 „ Sprzedam skuter 2008 rok, na gwarancji, 0693-566-198 „ Sprzedam skuter Raptor, 2006 r. cena 1250, 063-2135-491 „ Sprzedam skuter YAMAHA NEOS 0601-696-774 „ Sprzedam toyota corolla 2000 r. 1,9 D, 5 drzwi; fiat stilo 2002 r. 1,9 JTD, 3 drzwi, 0605-414-342 „ Sprzedam toyota starlet 1,3 benz. 1996 r. 0509-315-660 „ Sprzedam uno 97 r., 0604-816-903 „ Sprzedam vectra 1,6, 91 r., tel. 663-683-458 „ Sprzedam Volkswagen POLO 1,9 TDI 2006 r. 0604-959-082 „ Sprzedam volvo S60 D5, 2003 r. 0691-663-636 „ Sprzedam volvo V40, diesel, 99 rok, 501-466-176 „ Sprzedam VW golf 97 r., benzyna + gaz 0697250-407, 0601-774-027 „ Sprzedam vw golf III 1,9 TD, 1992 r. stan bdb, 5500 zł. 0506-584-305 „ Sprzedam VW golf III 97 r., 0507-097-757 Sprzedam vw golf III, GTI, 1992 r.; ford escort, „ 1,6, 96 r. 0886-236-629 „ Sprzedam vw passat B5, 1997 r. 1,6 benz. srebrny metalik, książka serwisowa; renault megane 2005 r. bogate wyposażenie, srebrny metalik, książka serwisowa, 0600-296-380 „ Sprzedam żuka, 0694-031-805 „ Sprzedaż części samochodowych: ford, opel, renault, toyota, mercedes, 0507-829-644 „ Sprzedaż i naprawa rozruszników, alternatorów regenerowanych, gwarancja 0507-829-644

„ Tanio fiat brava 98 r., stan bdb, 0691-029-560, 0601-252-960 „ Twingo 1997 r. żółty, 0601-883-160 „ Sprzedam golf III 97, 0666-054-245 okazja „ Vw t 4, 98, 1.9 d stan licznika 294000 km, 0600819-748, 061/4382-918 „ Sprzedam skuter 2007, tanio 0697-309-512 „ Koła laguna-scenic 0507-387-559 „ Sprzedam lub zamienię vw passat 2.5v6 kombi 1999 0606-642-050 „ Sprzedam fiat siena 1.2 1999, 0669-032-110 „ Sprzedam ford escord 94, 1.8D, 0665-050-096 „ Sprzedam fiat punto elxx, 1.2, 96, wspomaganie, abs, centralny zamek, elektryczne szyby, klima, cena do uzgodnienia, 0663-709-680

LOKALE I NIERUCHOMOŚCI

Sprzedam działki budowlane i przemysłowe na terenie Wrześni

Roz-158c

PRACA

www.wrzesnia.info.pl

Kontakt: +48 50 50 11 999 www.posnaniainvestment.pl „ AKTUALNE OFERTY NIERUCHOMOŚCI NA www.niedzwiedzki.com „ LOKALE! UŻYTKOWE I BIURA WYNAJEM www. niedzwiedzki.com 669-111-071 „ NIERUCHOMOŚCI NIEDŹWIEDZKI. UŁATWIAMY KUPNO, SPRZEDAŻ I WYNAJEM! Września ul.Sienkiewicza 20/1 (Ip. nad Apteką Aspirynka) 669-111-071, 61-641-65-65 „ DOMY we WRZEŚNI www.niedzwiedzki.com 669-111-071 „ TANIO! Sprzedamy Miłosław M4-pokojowe www.niedzwiedzki.com 669-111-071 „ TANIO! Sprzedamy Miłosław M4-pokojowe www.niedzwiedzki.com 669-111-071 „ Do wynajęcia 2-pokojowe we Wrześni. Tel. 697 736 410. „ Mieszkania we Wrześni od 2460zl/m2 www. niedzwiedzki.com 669-111-071 „ WWW.NIERUCHOMOSCI.WRZESNIA.INFO „ Do wynajęcia 2 pokoje z kuchnią w ANASTAZEWIE na spokojny wypoczynek najchętniej starsze osoby, 0604-565-366 „ Do wynajęcia Bar - Oberża w Czeszewie, niedrogo, może być weekendowo, 061-4384-569 „ Do wynajęcia kawalerka, 0609-370-628 „ Do wynajęcia nowe 2-pokojowe mieszkanie we Wrześni z piwnicą i miejscem garażowym, 664-757-399 „ Dom na wsi sprzedamy B.O.N. Mężyńscy, 0505-921-833 „ Dom szeregowiec - Lipówka, 0600-354-337 „ Kawalerka do wynajęcia 0604-504-565 „ Krzykosy 2,40 ha siedlisko, 3,04 budowlany grunt, B.O.N. Mężyńscy, 0505-921-833 „ Kupię kamienicę z lokatorami lub bez tel. 515-168-844 „ Kupię mieszkanie we Wrześni 2 lub 3 pokojowe do 60 m kw 691-278-589 „ Kupię zadłużoną nieruchomość tel. 515-168-844 „ Livetime.pl Hurtownia mebli. Do wynajęcia hale od 100-1500 m kw, magazynowe, biurowe „ Lokal handlowo-usługowy do wynajęcia 40 m kw, ul. Kościelna,wysoki standard 0604-138-982

SPRZEDAM DOM WOLNO STOJĄCY WE WRZEŚNI, KONTAKT TEL: 600 859 680

Roz-304

10 lipca 2009

Sa-297

2

„ Pilnie poszukuję do wynajęcia lokalu na biuro, może być na obrzeżach Wrześni, 0605-455-407 „ Pokoje do wynajęcia, 0663-203-373 „ Pokój do wynajęcia 350 zł, 0505-132-964 „ Posiadam do wynajęcia plac 1.700 m kw, bezpośrednio przy trasie Września -Gniezno 5 km od Wrześni na komis itp. tel. 515-168-844 „ Posiadam lokal 70 m kw, na sklep lub biuro, parter, ul. 3 Maja, duży parking 2500 zł./miesięcznie tel. 515-168-844 „ Posiadam lokal do wynajęcia, 0511-011-344, 061-4362-676 „ Poszukuję do wynajęcia lokalu hadlowego, 0695-264-760 „ Poszukuję do wynajęcia lokalu handlowego, centrum Wrześni, okolice szpitala o pow. 35 do 60 m kw, 0509-148-997 Poszukuję mieszkania do wynajęcia Pyzdry, Mi„ łosław lub okolice, 785-593-844


„ Kupię byczki do 300 kg. Tel. (063) 213 32 55. „ Kupię dmuchawę do zboża, 511-445-252 „ Kupię neptuna, przyczepę i orkana, 0664-800-275 „ Kupię zgrabiarkę (pająk 7) i C-330, 0785-726-260 „ Naprawa rozruszników, alternatorów, instalacji do ciągników, kombajnów u klienta, 0507-829-644 „ Naprawa silników wysokoprężnych do ciągników i kombajnów, 0507-829-644 „ Sprzedam byczki i byki 889-192-545 „ Sprzedam byczki rasy mięsnej 0605-788-838 „ Sprzedam C-360, rozrzutnik obornika 2-osiowy i podbieracz do bizona, 0785-726-260 „ Sprzedam chłodnię do mleka 800l, 0669-752-227 „ Sprzedam cielaka jałóweczkę mięsną, 0608-312-706 „ Sprzedam cielaka jałówkę i byka, 061-427-32-43 „ Sprzedam cielaka, byczka, 604-671-060 „ Sprzedam cielaka, byczka, 887-927-428 „ Sprzedam dmuchawę do zboża i jęczmień, 0796-101-124 „ Sprzedam dwukołówkę i kepa 0691-645-321 „ Sprzedam jałówkę cielną HF, ładowacz Cyklop nowy typ, przyczepę wywrotkę 4 t. fadromę Ł200, 061-4272-703 „ Sprzedam jałówkę po wycieleniu, oraz cielęta miesne, 061-427-33-31

Skup – Sprzedaż – Zamiana monety r banknoty r złoto r euro bilon r telefony r inne

(wejście od Dzieci Wrzesińskich)

„ Żwir, czarna ziemia, torf, 0606-297-689 „ Sprzedam rusztowanie elewacyjne 180 m kw, 0604-154-147 „ Sprzedam meblościankę 061/4382-925 „ Sprzedam suknię ślubną białą rozm.38 tel.0669-404-189

dla firm do 400 tys. zł - bez zaświadczeń US i ZUS - bez wykazywania dochodów

AGENCJA TURYSTYCZNA

PARTNER FINANSOWY

SUN TRAVEL

ul. Gen. Kutrzeby 5K/14, 62-300 Września

RÓŻNE „ Kupię zadłużoną nieruchomość tel. 515-168-844 „ Oddam darmo gruz, 0601-696-774 „ Przyjmę gruz. Każdą ilość. 660-670-359” „ Rury czarne średnica 40 i 50, kable do spawarki, przedłużacz siłowy tanio sprzedam, 0506-397-232 „ Sprzedam antyki oraz inne meble używane, 0602-764-738 „ Sprzedam barakowóz budowlany 6 x 2,5 m, okolice Nekli Barczyzna, 0605-238-000

ZDROJEWSKI SKLEP t SERWIS t WYPOŻYCZALNIA

makita – logo

Pożyczki bez BIK-u Pracujesz? Masz rentę? Emeryturę?

tylko u nas tylko teraz wysoka przyznawalność

ŻWIR

Zadzwoń

„ Sprzedam betoniarkę 145 l /230, kosę spalinową i kosiarkę spalinową, 0722-076-461 „ Sprzedam drewno budowlane, 501-793-454 „ Sprzedam kabel elektryczny 5 x 4 mm, 24 metry, 501-793-454 „ Sprzedam maszynkę gazową 3-palnikową, 0666-877-630 „ Sprzedam meblościankę młodzieżową, niebieską 0508-722-920 po 16.00 „ Sprzedam pustaki stropowe 600 szt. belka stropowa 7,8 m, 19 szt. całość 5000 zł. 0667-342-411 Sprzedam ROLLETIC -do masażu ciała, „ 0604-959-082

- piasek osiany - żwir - podsypka - pokruszony gruz - utwardzanie dróg - kamyszek - czarna ziemia - cement i wapno - kopanie stawów i skarpowanie - rozbieranie starych budynków - wywóz gruzu od klienta - usługi koparką, spycharką i ładowarką - usługi transportowe Konkurencyjne ceny - szybka obsługa Września, ul. Gnieźnieńska 20 B tel. 061-43-66-105

Firma KARCHEX • sprzedaż profesjonalnych nowych i używanych myjek ciśnieniowych • serwis, Adres Dziadkowo 5b e-mail: karchex@vp.pl tel. 0 507158699, 0 606211056

Inn-994

(12km od Krotoszyna, przy trasie nr.15)

„ Przydomowe oczyszczanie ścieków, szamba ekologiczne, kompleksowe wykonanie, 0606-297-689 „ Remonty od A do Z, 061-571-935, 0608-849-338

PRZEWÓZ OSÓB BUSEM do Niemiec, Holandii i Belgii Wyjazdy: czwartek i niedziela. Zabieramy z miejsca, odwozimy na miejsce.

Usługi lawetą 600 455 091, 602 678 855

ul. Fabryczna 39/4 (przy parkingu)

62-300 Września

„ Budowa domów od podstaw, tynki, posadzki, klinkier, 0605-343-004 „ Cyklinowanie, 0607-922-490

PRANIE DYWANÓW I TAPICERKI -61 4 376 237 -0508 067 342

62-300 Września ul. Warszawska 33 www.karcher-wrzesnia.pl „ Czyszczenie dachów i elewacji, usuwanie grafitti, 0508-198-316

PIASEK

„ Posprzątam i zaopiekuję się pomnikiem, 0691-284-128 „ Profesjonalne wykonawstwo prac malarskich wykończenia wnętrz 0693-677-794

TELEFON 061 223 21 68

USŁUGI

HIT kredytowy

TAXI DARIO 602-221-436

OTWARTE: pon -pn od 12 do 18, sobota od 10 do 14

„ P.S.S.W Miłosław 11 listopada 20 zakupi złom i metale kolorowe. Atrakcyjne ceny! 0607-647-894 „ Sprzedam tuje 100 cm – 7 zł Środa wlkp. 061/2850-657 „ Sprzedam huśtawki i studzienki drewniane ogrodowe, 0605-313-504

ELEKTRONARZĘDZIA

ul. Rynek 6, tel. 061 436-20-98, 0 511-284-860

Usl-091a

061 436-55-47

WAŻNE Z KIM, WAŻNE GDZIE

NAJNIŻSZE CENY W MIEŚCIE NAJLEPSZE BIURA PODRÓŻY 100 ZŁ W PREZENCIE TANIE WYCIECZKI LAST MINUT Września, ul. 68 Pułku Piechoty 8 koło poczty na ul. Kutrzeby

klimatyzacja, DVD Powyżej 500 km – 0,90zł/km- kraj, zagranica

„ Docieplanie budynków, 0693-221-410 „ KARCHER, czyszczenie dywanów i wykładzin, tapicerki meblowej i samochodowej, usługi wykonujemy u klienta - tanio, 0880-832-358 „ Malowanie agregatem malarskim - duże powierzchnie, krótki czas realizacji 0661-934-714

tel. (061) 670-98-89 • największy wybór gotowych projektów budowlanych (budynki mieszkalne, inwentarskie, garaże, i inne) • świadectwa energetyczne • nadzory i inne usługi

Usl-024a

gotówkowe konsolidacyjne samochodowe hipoteczne leasing

od 1 do 8 osób,

części • akcesoria • gwarancja

„ Wypożyczę rusztowanie klinowe, zagęszczarkę gruntu, przecinarkę do betonu, 0889-478-475 „ Znaleziono żółwia okolice ul. Słowian 0609-370-503 „ Żwir na podsykę, czarna ziemia, torf, 504-051-696

KREDYTY

TRANSPORT OSOBOWY

Usl-075a

ul. Rynek 12

Września, Harcerska 3 061 436-78-46

„ Oddam gruz, 0792-052-354 „ Oddam ziemię i gruz 609-370-503

Skl-363a

511 616 666

Najniższe ceny

PODARUJĘ

(061) 436-60-89

Sklep Numizmatyczny „NUMIZ”

3

„ Szpachlowanie, malowanie,tapetowanie, panele, 0692-536-688 „ Transport, przeprowadzki, 0507-829-644 „ Umyję okna, posprzątam itp. 0691-284-128 „ Usługi blacharsko -dekarskie, ciesielstwo, 0605-467-226 „ Usługi budowlano - remontowe. Malowanie, szpachlowanie, tapetowanie, sufity podwieszane, płytki, adaptacja poddaszy, 0507-530-84 „ Usługi geodezyjno-kartograficzne, Filip Zbierski, Psary Polskie 166F, 501-793-454 „ Usługi tapicerskie, 0607-922-490 „ Usługi transportowe bus + laweta, przewóz do 6 osób, 0608-874-303

Usl-034

„ Malowanie, szpachlowanie, tapetowanie, 0600-25-48-12 „ Malowanie. Sprzątamy po sobie gratis. Pranie dywanów /wykładzin, 0696-791-315 „ Ocieplanie budynków, tynki zewnętrzne “Terabona” nowość - natryskowe tynki akrylowe itp. 0509-273-322 „ Piaskowanie konstrukcji metalowych, 0727-535-856

KARCHER Samochody r Kosmetyka Dywany r Wykładziny Pozbruk r Czyszczenie Elewacje rCzyszczenie

Usl-057b

ROLNICZE

Jeżeli jesteś skłonny oddać mi takie zdjęcie, to prześlij je proszę na adres: Aleksandra Śliwczyńska Wydawnictwo Kropka ul. Fromborska 18, 62-300 Września lub zeskanowane na adres: babol4@wp.pl

Inn-486a

„ Sprzedam siedlisko 0609-102-139 „ Strzałkowo - budowlane, Mężyńscy 0505-921-833 „ Września - szeregowiec 109 m kw, sprzedamy - B.O.N. Mężyńscy, 0505-921-833 „ Www.niedzwiedzki.com „ Wynajem hali 1000 mkw lub 500 m kw, Psary Małe, Apex 0604-959-082 „ Wynajem mieszkań 2-pok, Poznań, Apex 0604-959-082 „ Wynajmę mieszkanie 3-pok. Bierzglinek Apex 0604-959-082 „ Mieszkanie do wynajęcia 30m kw Miłosław 0668-517-874 „ Bon milicki 0604-455-451 pilnie dla klienta gotówkowego poszukuje domu we Wrześni i okolicy. Cena do 280,00 pln „ Bon milicki www.nieruchomosci-milicki.pl. Tel. 0604-455-451 sprzeda grunty rolne w okolicach Miłosławia i Borzykowa „ Sprzedam las sosnowy 56 letni 5,40 ha Miąskowo, 061/2851-202

po to, aby w przyszłości zrobić z nich wystawę.

Roz-317

608 027 547

zdjęcia wykonane przez fotoradary

Kre-111

• powierzchnia działki 6997 m² • budynek socjalno – biurowy 230 m² • budynek magazynowy 520 m² • budynek garażowo – magazynowy 220 m² • całość ogrodzona, dwie bramy, prąd, woda, szambo 1 km od Wrześni

Roz-251

SPRZEDAM NIERUCHOMOŚĆ

i zbieram do celów artystycznych

Bd-258d

„ Spr zedam dom Bieganowo, Apex 0604-959-082 „ Sprzedam dom letniskowy położony w Giewartowie nad jeziorem powidzkim, odległość od jeziora 50 m, 0601-092-713, 061-4363-930 „ Sprzedam dom w stanie surowym 170 m kw, na działce 1000 m kw, na obrzeżach Wrześni tel. 0793-033-593 „ Sprzedam dom Września -Kosynierów Apex 0604-959-082 „ Sprzedam domek /letniskowy, Wylatkowo Apex 0604-959-082 „ Sprzedam domek letniskowy, Giewartowo Apex 0604-959-082 „ Sprzedam domek w Skorzęcinie 0604-816-903 „ Sprzedam działkę budowlaną 42 ary w Tomicach z możliwością budowy domu do 180 m kw, 0667-342-411 „ Sprzedam działkę budowlaną w Osowie, 2000 m kw 0695-833-355 „ Sprzedam działkę budowlaną w Pyzdrach, 0667-344-600 „ Sprzedam działkę Nekla Apex 0604-959-082 Sprzedam działkę rolną 0,85 ha w Borzykowie „ 0691-645-321 „ Sprzedam działkę Września/Kopernika 660 m kw, Apex 0604-959-082 „ Sprzedam działkę wszystkie media 1280 m kw w Miłosławiu, 0602-658-516 „ Sprzedam działki Nekielka Apex 0604-959-082 „ Sprzedam mieszkanie 3 pokojowe, po remoncie, os. Piastów, 0603-993-496 „ Sprzedam mieszkanie w domu czterorodzinnym na wsi oraz działkę 663 m kw, 0517-092-644

„ Sprzedam suknię ślubną, rozmiar 40, 175 cm 508-158-016 „ Sprzedam tapczan, fotele 200 zł, narożnik duży 300 zł. sofa 3-osobowa rozkładana 200 zł 0694-429-137 „ Sprzedam telewizor 29` SONY 061-4363-083 „ Sprzedam TV 20` i 32`, 888-258-067 „ Sprzedam wiązary dachowe, szer. 10m, 12 szt. 0502-468-306 „ Stemple budowlane, 0607-451-314 „ Stopnie dębowe sprzedam 0785-318-102 „ Ścisłe centrum Wrześni - ściana pod bilbord do wynajęcia 0604-504-565

Jestem studentką ASP

Kre-012j

„ Sprzedam dom 170/440 na os. Sławno we Wrześni ul. Łużycka 17. 0600-922-091

„ Sprzedam jałówkę z papierami po wycieleniu z cielakiem lub bez, 0697-628-084 „ Sprzedam jeczmień jary, 3 tony, 889-850-694 „ Sprzedam jęczmień jary, kopaczkę elewatorową, 0693-169-810 „ Sprzedam jęczmień z pszenicą i prasę łańcuchową 0607-459-445 „ Sprzedam jęczmień, 0607-554-351 „ Sprzedam jęczmień, pszenżyto 0504-974-315 „ Sprzedam klacz ze źrebakiem, 10 lat, rasa wielkopolska, ciemnogniada, 512-429-225 „ Sprzedam kombajn ziemniaczany Anna 2-rzędowa, 0601-924-307 „ Sprzedam ładowacz TROLL, mercedes 124, 200D, 0605-118-446 „ Sprzedam mieszankę zbożową i pszenżyto, 0606-284-032 „ Sprzedam odpady ziemniaków, odsortowane, od jadalnych 0501-772-411 „ Sprzedam opony 14.9/24, 12.4/24, 11.2/24, 0606-850-322 „ Sprzedam opony używane 14,9-28, 660-200-746 „ Sprzedam opryskiwacz 400 l, 15m, pilmet, 0505-243-851 po 12.00 „ Sprzedam pług podorywkowy 7 i wóz zbierający, 0725-271-357 „ Sprzedam prasę Z 224, podbieracz do BIZONA 888-178-647 „ Sprzedam prasę Z-224, 0692-382-044 Sprzedam prosięta, 0603-966-016 „ „ Sprzedam prosięta, 696-146-481 „ Sprzedam przetrząsaczo zgrabiarkę, 5 lub 7 gwiazd, 0608-312-706 „ Sprzedam pszenżyto, 061-4386-770 „ Sprzedam pszenżyto 3t, 420 zł za tonę 061-4365-894 „ Sprzedam pszenżyto, 0603-325-176 „ Sprzedam pszenżyto, żyto, pszenicę, 0601-924-307 „ Sprzedam rozrzutnik 1-osiowy, 061-4386-649 „ Sprzedam rozrzutnik obornika tandem, polski, po remoncie + cyklop. Tel. 698 350 822. „ Sprzedam słomę, 061-4385-280 „ Sprzedam tanio gęsi 0663-602-375 „ Sprzedam ZETOR 6340, 2004r., przyczepę HL 6-tonowa, wywrotlka, rozsiewacz 2-talerzowy tonowy, 0501-843-728 „ Sprzedam żyto, 1 tona, 787-314-112 „ W ciągłej sprzedaży młode ziemniaki, małe “lulki” i odpadowe, ceny hurtowe, 605-634-240 „ Sprzedam owies i słomę, 0661-285-025 „ Sprzedam gorczycę, 0661-285-025 „ Skup bydła rzeźnego (opasowego) 0662-269-366 „ Sprzedam cielęta, 0662-269-366 „ Sprzedam silnik od c330 kompletny 0609-874-544 „ Sprzedam przyczepę wywrotkę sztywną, prasę z224, rozrzutnik obornika 2-osiowy, 0605-084-957 „ Sprzedam pszenżyto 0604-703-574 „ Ziemniaki małe na paszę sprzedam , 0504-694051, 0504-710-187

Kre-101

„ Skorzęcin - domek do wynajęcia, 061-4365-010 „ Skorzęcin domki do wynajęcia 0602-182-735 „ Sprzedam 4 ha przy Autostradzie A2 na wysokości Słupcy pod AG tel. 515-168-844

www.wrzesnia.info.pl

Usl-095a

Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (061) 436-52-70

10 lipca 2009

tel. 796 478 383


4

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

10 lipca 2009

  fotografii

 

USĹ UGI Â&#x201E; Wynajem podnoĹ&#x203A;nikĂłw koszowych, 0501429-384, 0502-974-584 Â&#x201E; Ĺťwir, czarna ziemia, torf, 0606-297-689 Â&#x201E; Kompleksowe ukĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, 0606-297-689

    z 5 siĂłstr  ! !

Â&#x201E; Malowanie wnÄ&#x2122;trz 0661-926-087 Â&#x201E; Koparko -Ĺ&#x201A;adowarka, prace ziemne, wywĂłz gruzu, 0606-297-689

MATRYMONIALNE Â&#x201E; Emeryt 75-165-75 (mĹ&#x201A;ody wyglÄ&#x2026;d, wĹ&#x201A;asnoĹ&#x203A;ciowe, WrzeĹ&#x203A;nia, domator, katolik bez naĹ&#x201A;ogĂłw, opiekuĹ&#x201E;czy, zaradny, uczciwy, pozna PaniÄ&#x2026; o podobnych cechach do lat 64, szczupĹ&#x201A;awÄ&#x2026;, miĹ&#x201A;ego usposobienia gotowÄ&#x2026; na wspĂłlne Ĺźycie, 608-626-072 Â&#x201E; MiĹ&#x201A;y i dyskretny mÄ&#x2122;Ĺźczyzna wykonuje masaĹź towarzyski dla PaĹ&#x201E;, 0784-378-716

ZWIERZÄ&#x2DC;TA Â&#x201E; Sprzedam kury ozdobne, biaĹ&#x201A;e, jedwabiste oraz kogutki Bantanki, 061-4363-499, 0601-620-981 Â&#x201E; Sprzedam owczarki niemieckie, krĂłtkowĹ&#x201A;ose, 9 tygodniowe, po rodowodowych rodzicach, 0600-296-380 Â&#x201E; Sprzedam szczeniÄ&#x2122; Bernardyn (pies), 785-051-898 Â&#x201E; Sprzedam szczeniÄ&#x2122;ta husky 0784-749-591 Â&#x201E; Tanio sprzedam szczeniÄ&#x2122;ta owczarka niemieckiego, 0603-671-461 Â&#x201E; Pinczerki 0695-296-055 Â&#x201E; Sprzedam psa syberian husky roczna suczka,0661-941-596 Â&#x201E; Sprzedam klacz wlkp. z rodowodem, czteroletnia, 061/4383-277

www.wrzesnia.info.pl

JeĹ&#x203A;li jesteĹ&#x203A; w trakcie poszukiwania dobrej drukarni, koniecznie zapoznaj siÄ&#x2122; z naszÄ&#x2026; ofertÄ&#x2026;.

"  #$ Wiek i miejsce zamieszkania nie majÄ&#x2026; znaczenia. ProszÄ&#x2122; siÄ&#x2122; kontaktowaÄ&#x2021; na tel. 510 497 875 lub: r.e.n.e@wp.pl % 

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; ul. Warszawska 15, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 061/ 640 01 01 www.wrzesnia.info.pl

Reklamy

Kre-086

KREDYT NR 1 NA RYNKU

na str. redakcyjne przyjmowane sÄ&#x2026; do Ĺ&#x203A;rody

do godz. 12:00 ModuĹ&#x201A;y pomiÄ&#x2122;dzy

TYSIÄ&#x201E;CE

ogĹ&#x201A;oszenia drobne

ZADOWOLONYCH

przyjmowane sÄ&#x2026; do Ĺ&#x203A;rody

KLIENTĂ&#x201C;W WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 6

KREDYTY 061 436-70-00 061 640-19-43 UBEZPIECZENIA 0 661-237-563

do godz. 17:00

PozostaĹ&#x201A;e

OdzyskajÄ&#x2026; zdrowie dzieci rodzice i dziadkowie

Roz-221

ww-054f

i ogĹ&#x201A;oszenia drobne do czwartku do godz. 13:30

8 minut

8 MINUT ZMIENI TWOJE SAMOPOCZUCIE

odstresuje, uodporni, zrelaksuje, zniweluje bĂłl, doda energii

POMOĹťE W LECZENIU...

bezsennoĹ&#x203A;ci â&#x20AC;&#x201C; migreny â&#x20AC;&#x201C; alergii â&#x20AC;&#x201C; astmy â&#x20AC;&#x201C; reumatyzmu â&#x20AC;&#x201C; cukrzycy â&#x20AC;&#x201C; osteoporozy depresji â&#x20AC;&#x201C; otyĹ&#x201A;oĹ&#x203A;ci â&#x20AC;&#x201C; impotencji â&#x20AC;&#x201C; neuralgii â&#x20AC;&#x201C; zaburzeĹ&#x201E; ciĹ&#x203A;nienia krwi zĹ&#x201A;amaĹ&#x201E; i kontuzji â&#x20AC;&#x201C; moczenia nocnego i dziennego â&#x20AC;&#x201C; zatorowoĹ&#x203A;ci zaburzeĹ&#x201E; hormonalnych â&#x20AC;&#x201C; schorzeĹ&#x201E; stawĂłw â&#x20AC;&#x201C; zapalenia drĂłg rodnych ĹźylakĂłw, zapalenia ĹźyĹ&#x201A; â&#x20AC;&#x201C; choroby Buergera â&#x20AC;&#x201C; obrzÄ&#x2122;kĂłw i krwiakĂłw bliznowacenia ran â&#x20AC;&#x201C; bĂłlĂłw zwyrodnieniowych krÄ&#x2122;gosĹ&#x201A;upa i stawu biodrowego

ZAPEWNIAMY KONSULTACJÄ&#x2DC; LEKARSKÄ&#x201E; przeĹ&#x201A;om w terapii pulsujÄ&#x2026;cymi polami magnetycznymi, bliskÄ&#x2026; podczerwieniÄ&#x2026; i dĹşwiÄ&#x2122;kiem

JEDYNY GABINET W WIELKOPOLSCE

Centrum Zdrowia i SiĹ&#x201A; Witalnych GraĹźyna Felicka, 62-310 Pyzdry,ul. Rynek 5 nr caĹ&#x201A;odobowy 0 504 746 239 Rehabilitacja rĂłwnieĹź w domu

D[ZOOFQOQUtTPC

OdzieĹź dla dzieci i nastolatkĂłw

na caĹ&#x201A;Ä&#x2026; kolekcjÄ&#x2122; Skl-277c

- 50% ww-049

WyprzedaĹź do


Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (061) 436-52-70

OFERUJE:

• WIEŹBĘ DACHOWĄ • TARCICĘ • ŁATY • BOAZERIĘ PODBITKOWĄ • DREWNO KOMINKOWE

tel./fax 061 438-45-14

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym we Wrześni Mariusz Celmer (tel. 061 437-49-30) ogłasza, że dnia 12.08.2009 o godz, 9.00 w budynku Sądu Rejonowym we Wrześni mającego siedzibę przy Jana Pawła II 10 w sali nr 14, odbędzie sie pierwsza licytacja nieruchomości należącej do: Zdzisław Michalski Dorota Michalska stanowiącej: budynek mieszkalny jednorodzinny wolnostojący o pow. użytkowej 218,40 m² położonej Września, Kasprowicza 13 dla której Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego we Wrześni prowadzi księgę wieczystą nr KW 11111 Suma oszacowania wynosi 184 600,00 zł, zaś cena wywołania jest równa 3/4 sumy oszacowania i wynosi 138 450,00 zł. Licytant przystępujący do przetargu zobowiązany jest złożyć rękojmię w wysokości 1/10 sumy oszacowania tj. 18 460,00 zł w gotówce lub na konto komornika z odnotowaniem wpływu na koncie kancelarii komornika PKO BP SA I o. Centrum w Gnieźnie 23 1020 4115 0000 9602 0004 0204 Zgodnie z przepisem art. 976 par 1 kpc w przetargu nie mogą uczestniczyć osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły oraz inne osoby wymienione w tym artykule. Nieruchomość można oglądać w dniu 29.07.2009 r. od godz. 9.00 do godz. 9.30 Komornik Sądowy

KREDYTY!!! t)*105&$;/&

- na zakup, budowę, remont - pod zastaw nieruchomości - z dopłatami do odsetek – Preferencyjne - dla osób mających problem w BIK-u - pomoc w trudnych sytuacjach - na oświadczenie o dochodach

t(05»8,08& t,0/40-*%"$:+/& „Mężyńscy - Nieruchomości” Września, ul. Kaliska 6 (naprzeciwko Kauflandu) Kre-103

505 921 833, 504 942 894

LIGA OBRONY KRAJU

Ośrodek Szkolenia Kierowców

we Wrześni przy ul. Słowackiego tel. 061 4360 – 291, tel. kom. 0500 – 135 – 439 w godz. 7 - 18, w soboty 7 - 13

OGŁASZA ZAPISY NA KURS PRAWA JAZDY kat. A, B, C, T, E-B, E-C, D

Gwarantujemy: - wysoko wykwalifikowaną kadrę - zajęcia teoretyczne - doszkolenia - komputer do dyspozycji kursantów - możliwość korzystania z placu manewrowego - badania lekarskie na miejscu - raty do 24 miesięcy - w cenie kursu jazda samochodem wyposażonym w urządzenie do nauki kontrolowanego poślizgu

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

Edu-006

OTWARCIE KURSU: 13.07.2009 r. godz. 16.30 CZAS TRWANIA KURSU 4-6 TYGODNI

KREDYTY

www.wrzesnia.info.pl

5

• SAMOCHODOWE • GOTÓWKOWE • KONSOLIDACYJNE

OGRODZENIA OZDOBNE BRAMY

Zomowanie pojazdów

NAPĘDY, AUTOMATYKA

Września, Rynek 10 (w bramie) tel. 061-436-76-20

Skup zomu

516-662-216

Roz-309

Roz-189

TARTAK

Kre-018a

10 lipca 2009

061 4366 232, 0609 538 301


Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (061) 436-52-70

"ABIS" S.C. zatrudni pracowników na stanowiska:

Pra-532h

IRENA I BOGDAN SPOCHACZ

BLACHARZ, LAKIERNIK,

Wynagrodzenie ok. 3000 netto Proszę o składanie CV. ASO Volkswagen 63-000 Środa Wlkp., Kijewo 37 „ Zatrudnię płytkarzy 0669-740-694 „ Zatrudnię samodzielnych płytkarzy -fachowców, 0606-804-852 „ Zatrudnię zbrojarzy, 0608-367-848 „ Zwrot podatku z pracy Anglia, Dania, Niemcy, Europa, USA, 071-385-20-18

Zgłoszenia kierować na adres: Firma Motoryzacyjna "Abis" s.c. Irena i Bogdan Spochacz ul. Wrzesińska 30/27, 63-000 Środa Wlkp. e-mail: spochacz@peugeot.com.pl (list motywacyjny + CV)

tel. (061) 285-80-10 „ Poszukuję pracy. Język angielski, niemiecki, po studiach językowych, NKJO, 0505-935-459 „ Potrzebny tokarz 061-4382-313 „ Praca na zlecenie w terenie, wymagane prawo jazdy, CV - 62-300 Września, skrytka pocztowa 47 „ Praca w Holandii dla wykwalifikowanych malarzy i płytkarzy, +31/61-65-121, +31/61-39-85-344 Pracowników budowlanych z umiejętno„ ścią ocieplania zatrudnię, 0691-015-321 „ Przyjmę do pracy kat. C i E, na przewóz żywca, 0601-958-990 „ Przyjmę pracowników do montażu ociepleń, elewacji, 0500-297-831 „ Przyjmę samodzielnego murarza, 0504039-626 po 19.00 „ Pr z yjmę samodzielnego murar za, 0605-296-001 „ Przyjmę sprzedawcę do sklepu 0509-19-04-36 Przyjmę uczennicę fryzjerkę 0666-070-540 „

Organizatorzy "V Powiatowej Akcji Letniej"

zatrudnią Pra-780

PIELĘGNIARKI w turnusach od 17 lipca do 18 sierpnia 2009 r. Szczegóły - tel. 061 640-44-38 „ Przyjmę ucznia blacharstwo pojazdowe Gonice 17, 0512-112-003 „ Przyjmę ucznia w zawodzie rzeźnik-wędliniarz, 061-438-58-52 „ Przyjmę uczniów do zakładu stolarskiego 061-4363-496 wieczorem „ Rencista- prawo jazdy B iC, poszukuje pracy, 0603-561-576 „ Restauracja SETHI zatrudni kucharzy lub do przyuczenia. CV składać w Restauracji „ Sklep “Heban” przyjmie panią do prowadzenia pełnej księgowości. Wiadomość w sklepie ul. Kolejowa 9, 061-4379-604 „ Spawacz MAG szuka pracy, 0721-019-947 „ Szukam pracy na wakacje 665-718-119 „ Szukasz pracy a docieplasz, malujesz, szpachlujesz? Dobre, pewne wynagrodzenie. Zadzwoń! 0783-050-278 „ Tapicernia przyjmie uczniów oraz czeladnika na 1/2 etatu, 0505-056-751 „ Zakład pakowania -sortowania jaj, ferma drobiu zatrudni do pracy kobiety i mężczyzn z doświadczeniem rolniczym, w wieku do 40 lat. Dzwonić pod nr tel. 061/286-18-05 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 -15.00 „ Zatrudnię do naprawy skuterów i rowerów, Września ul. Sikorskiego 30 „ Zatrudnię do pracy w budownictwie z doświadczeniem, 0508-053-363 „ Zatrudnię fryzjerkę, 0698-684-711 „ Zatrudnię lakiernika samochodowego z doświadczeniem, 0503-131-605 „ Zatrudnię na myjnię samochodową i stację gazu, 0507-184-652 „ Zatrudnię operatora kombajnu zbożowego oraz operatora prasy zwijającej, 0601-853-969

„ CHEMIA- korepetycje + przygotowanie do poprawek, matury, 061-4362-034, 0889-364-019 „ Sprzedam podręczniki do I i II kl. Liceum, ul. Kaliska z rozszerzonym j. polskim i historią, 607-823-502 „ Sprzedam tanio książki do II klasy Gimnazjum nr 1, 061-4363-684 „ Studentka anglistyki udziela korepetycji dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym + przygotowanie do matury, 0509-273-028

MOTORYZACYJNE „ AKUMULATORY NOWE I UŻYWANE z gwaracją 36Ah - 220Ah motocyklowe; za 100kg złomu akumulatorowego - odliczamy 40zł od ceny, Września, Orkana 8, 061-4361-019, 889-076-691 „ Auto-Złom, Stacja demontażu pojazdów, możliwość odbioru pojazdu od klienta. Wystawiamy zaświadczenie o demontażu pojazdu. Mielżyn, ul. Polna 20, tel. 509-277-286; 649-900-071

AUTO-GAZ MONTAŻ 16-letnie doświadczenie

DOM-GAZ ul. Sikorskiego 38 tel. 436-29-49 domgaz@op.pl

„ Ford fiesta 95 r., 1,1, 0507-243-586 „ Ford focus kombi, endura DI, 1,8, 2001 rok, srebrny metalik, okazja!, 0691-749-937 „ Kupię motocykle MZ (ES, TS) lub inne, literaturę, części, itp. 0607-566-516 „ KUPUJEMY AUTA do złomowania. Gotówka i domunety od ręki 0601-757-165 „ Opel vectra B, 1,8 16V, 1996 r. klimatyzacja, srebrny metalik, 0506-144-916 „ Pilnie sprzedam golf III GTI, okazja! 0665-666-258 „ Polonez atu plus - sprzedam, 508-836-218 „ Punto 1,2, 2000 r., 0664-096-614 „ Skoda felicja, 1997 r. 1,6 gaz, wspomaganie, lekko uszkodzony przód, 2200 zł. 0698-829-874 „ SKUP katalizatorów samochodowych, 0503-416-909

Autozłomowanie

609-181-833 693-836-683 „ Sprzedam forda escorta, kombi, 1.6, benzyna, rocznik 98, zakupiony w Polsce w salonie, trzeci właściciel, 504-143-773 Sprzedam golf III, 1,9 TD, 1993 r.4.800 zł. do ne„ gocjacji, do rejestracji, 0695-280-204 „ Sprzedam lanos 98 r., gaz, uno 97 r., sierra 92 r, diesel, TANIO, 0604-704-125 „ Sprzedam lub zamienię na mniejszy nissan serena 2,3 D, 98 r., pełna elektryka + hak,rejestrowany na 8 osób, 0516-259-218 „ Sprzedam lub zamienię na mniejszy vw passat, 1,9 TDI, 2005 r., kombi, 0660-252-611 „ Sprzedam mazda 323 F, 96 r., stan bdb, zarejestrowana, 0608-375-395 „ Sprzedam mercedes 2,9TD, 96 r., sedan, grafit metalik, stan bdb, 0509-623-588 „ Sprzedam opel astra 1,6 benz. + gaz, 1996 r. 061-4372-410 „ Sprzedam opel corsa 1,0, 2000 r. garażowany, 3 lata w kraju, mało jeżdżący - 1 użytkownik w starszym wieku, 061/437-10-87 „ Sprzedam opel vectra 1,6, 1997 r. kombi, zarejestrowany, 0602-495-233 „ Sprzedam opel vectra 2,0 + gaz, 1996 r. 0500-260-289 „ Sprzedam opel vectra 2,0 DTI, 1999 r. po liftingu, 0698-992-169 „ Sprzedam opel vectra A na części 505-058-018 „ Sprzedam opel vectra CD, 2,0 16V, 1996 r. 0606-506-737

DYWANIKI SAMOCHODOWE AKCESORIA 1. WELUROWE - samochody osobowe - samochody dostawcze - TIR 2. GUMOWE (Schonek, Petex, Rigum, ZPV)

„ Skup, sprzedaż, zamiana wózków widłowych oraz maszty do ciągników i widły. Uprawnienia na wózki widłowe. tel. 602-725-994, 063-21-32-405 „ Skutery w bdb stanie sprzedam, 0602-771312, 0602-861-266 „ Sprzedam alufelgi opel, ford, citroen, peugeot, VW 0605-244-065 „ Sprzedam audi 80, 1995 r. gaz, składak, cena 2500, 0692-080-201 „ Sprzedam audi 80, coupe, 2,0 16V, 1994 r. bogate wyposażenie, 0880-671-660 „ Sprzedam audi 90, 1989 r. cena 2800, 0697-486-025 „ Sprzedam CC 700,93 r., zadbany, 0785-960-437 „ Sprzedam CC 900, 98 r. 0790-434-677

„ Sprzedam opel vectra, 1996 r. 1,8 16 V, srebrny metalik, sedan, gaz sekwencja, 0698-352-844 „ Sprzedam peugeot 206 2003, 0692-339-016 „ Sprzedam peugeot 206, 1,4 HDI, 2006 r., i 2004 r., 0668-189-945 „ Sprzedam peugeot 206, 1,4, HDI 2006 r., 5d, 505-058-015

Przewóz osób – BUSEM DO NIEMIEC

PRZEWOZY DO NIEMIEC BUSEM

Hanover, Duisburg, Krefeld, Geldern i okolice – dowóz na miejsce – TV w samochodzie – licencja, pe³ne ubezpieczenie – mo¿liwoœæ zabrania wiêkszego baga¿u

wyjazdy: œroda, sobota powroty: czwartek, niedziela wyjazdy grupowe (kraj-Europa) przewóz towarów – auta na lawecie

tel. 063/241-72-24 0600-503-953 w Niemczech: 0049-1794-395-584

3. Maty bagażnikowe 4. Osłony tunelu 5. Osłony przeciwbłotne 6. Akcesoria samochodowe Słomowo 38, 62-300 Września tel. 061/ 4387-881, kom. 888-155-252

JAŒKO

Janusz Przespolewski 62-410 Zagórów ul. Dêbowa 2 tel. (063) 276-12-78, 0603-851-598 0162-164-95-52

„ Sprzedam peugeot 206, 2001 r., 500-029-177 „ Sprzedam podnośnik samochodowy, najazdowy 2t, 4-kolumnowy, stan idealny 0609-550-484

ZŁOMOWANIE POJAZDÓW • zaświadczenia • skup pojazdów • transport pojazdów

Sa-292

przyjmę

NAUKA

do DZIAŁU OBSŁUGI KLIENTA W SERWISIE

na kolonie

po Technikum Samochodowym

www.wrzesnia.info.pl

697-220-230 „ Sprzedam polo 89 r.,0502-526-583 „ Sprzedam renault 5, 1990 r., 1,1, 0880-414-883 „ Sprzedam renault clio 1,2, 94 r., 5d, 0603-260-657 „ Sprzedam renault clio 1,4, 2000 r. bogate wyposażenie, 0666-554-111 „ Sprzedam renault megane 96, gaz, klimatyzacja, 0668-307-331 „ Sprzedam rover 200, 98 r., 0785-47-27-96 Sprzedam seat ibiza 1,4, 1998 r. 0600-979-974 „ „ Sprzedam skoda felicja kombi, 97 r., 1,3 gaz, biała, 3.500zł do negocjacji, 0783-702-120 „ Sprzedam skuter peugeot i YAMAHA 50 cm3, 2005 r., stan idealny 0609-550-484 „ Sprzedam suzuki baleno 1,6, 1996 r. 0886-214-893 „ Sprzedam tanio fiata tipo, 1 600zł, elektryka, 792-842-613 „ Sprzedam tico 0694-352-420 „ Sprzedam WSK 125 0609-391-854 „ Sprzedam zipp astec 2007 r. 0508-235-198 „ Sprzedam ŻUK A 111 H, benzyna +gaz, 1995 r. 0606-506-737 „ Tanie opony, aluminowe, felgi, małe dojazdówki 889-076-691 „ Tanio lawety do wynajęcia, 600-139-259 „ Tanio punto 1995 r. 792-842-613 „ Terenowe kupię, 0728-136-680 „ VW polo 1,4i, 96 r., modrak metalik, 5-drzwi, 6 400 + opłaty, stab bdb 0609-550-484

LOKALE I NIERUCHOMOŚCI „ Biuro Obrotu Nieruchomościami “HELIK” zaprasza do składania ofert sprzedaży, wynajmu nieruchomości, 0662-042-226

„ Do wydzierżawienia 2 hale 300 m kw i 90 m kw, 5 km od Słupcy 503-062-980 „ Do wynajęcia pokój na wczasy w Kołobrzegu 505-985-057 „ Do wynajęcia 2 biura w budynku Banku Śląskiego, 0608-346-567 „ Do wynajęcia ładne mieszkanie 77,8 m kw, II piętro Kościuszki, 696-791-366 „ Do wynajęcia M2, 0695-987-860 „ Do wynajęcia mieszkanie 47 m kw, 2 pokojowe w pełni umeblowane, ul. Kutrzeby, 0501-173-481 „ Do wynajęcia pawilon usługowo-handlowy nowy 200 m kw 0507-867-017 „ Do wynajęcia pokoje hotelowe w centrum Wrześni, 061/436-52-26, 0606-683-705 „ Do wynajęcia pokój, 0607-145-164 „ Do wynajęcia sklep przy ul. Siennej (ok. Rynku) pow. 22 m kw, 889-481-584, 888-023-379 „ Do wynajęcia w centrum luksusowe 2-pokojowe, kompletnie wyposażone mieszkanie, 0608-346-567 „ Domy i działki w internecie pod adresem www. azbud.gratka.pl „ Działki 3km od Wrześni, szkoła las, rzeka, 609-90-27-90 „ Działki budowlane Nekielka, 501-729-086 „ Kaczanowo, sprzedam dom 70 m kw., z halą produkcyjną 360 m kw., działka 4.900 m kw., HELIK, 0662-042-226 „ Kupię ziemię lub gospodarstwo rolne. Płatne gotówką, tel. 515-168-844 „ Małżeństwo z dzieckiem poszukuje mieszkania do wynajęcia, 0692-248-363 po 15.00 „ Mieszkanie do wynajęcia, 0601-794-197 „ Mieszkanie hotelowe do wynajęcia 0602-68-20-25 „ Na obrzeżach Wrześni sprzedam działki budowlane, 0608-346-567 „ Nieruchomości „EL-X” - profesjonalna obsługa transakcji prowadzona przez prawnika. SPRZEDAŻ, KUPNO, ZAMIANA, NAJEM KUPUJĄC NIERUCHOMOŚĆ ZOSTAW SWOJĄ W ROZLICZENIU, 061-426-65-36, 0601-544-021, www.el-x.pl

„ Nowy Folwark, willowa, sprzedam dom 130 m kw., z zakładem produkcyjnym 150 m kw., HELIK, 0662-042-226 „ Okazyjnie sprzedam dom, 0604-337-043 OKAZYJNIE sprzedam działkę budowla„ ną w Nekli 1290 m kw, 0660-821-283, 0664-958-626 „ Okazyjnie sprzedam uzbrojone działki letniskowe w Kosewie, tel. 663-641-041 „ Pokoje do wynajęcia 0663-203-373 „ Posiadam do wynajecia lokal pod działalność gosp. o powierzchni 111 m kw, przy ul. Koszarowej tel. 602 640 519 „ Posiadam lokal handlowy do wynajęcia - Września, Rynek, 602-769-722 „ Posiadamy do wydzierżawienia pomieszczenia biurowe i magazynowe, 506-091882, 722-333-555 Roz-330

FIRMA MOTORYZACYJNA

Doradcę Serwisu

„ Sprzedam CC 96 r., gaz, 0604-704-125 „ Sprzedam CC, 700, 1996 r. 0609-581-469 „ Sprzedam cinquecento 700, 1993 r. 0604-813-384 „ Sprzedam citroen C2, 1,4 HDi, 2007 r. 0696-061-538 „ Sprzedam daewoo tico SX 99 r, stan dobry, cena do uzgodnienia 501-484-307 „ Sprzedam daewoo tico, 1998 r. bordo metalik, 0793-566-073 „ Sprzedam felgi aluminiowe 15 do mercedesa A klasa 0509-683-359 „ Sprzedam fiat 126 ELX, przebieg 49 tys. 1997 r. stan idealny, 0606-334-620 „ Sprzedam fiat 126 p. 1994 r. i piec żeliwny c.o. 0663-337-561 „ Sprzedam fiat punto, 1,2, 94 r., 5d, 0603-260-657 „ Sprzedam fiat uno 1,0, 93r., 5d, 0603-260-657 „ Sprzedam ford Ka, 97 rok, fioletowy, 504-959-997 „ Sprzedam ford fiesta 1,3, 2002 r. 0727-610-544 „ Sprzedam ford fiesta 1,4, TDCI 2003 r., 5d, 0603-260-657 „ Sprzedam ford mondeo GHIA kombi, 2000 r., gaz, klimatronik, komputer, elektryczne szyby i lusterka 660-223-334

Sa-276

„ AVON 0609-938-889 „ Avon- dodatkowy zarobek, możliwość awansu, 0504-126-269 „ BYŁEŚ POSZKODOWANY W WYPADKU? zadzwoń, zdarzenia nawet 10 lat wstecz, 0518-489-829 „ Emerytowaną pielęgniarkę do opieki nad starszą osobą zatrudnię, 0603-377-909 „ Firma odzieżowa poszukuje przedstawiciela handlowego - mężczyznę, kontakt tel. 0792-188-265

„ Zatrudnię osobę na stanowisko przedstawiciela handlowego w hurtowni paszowej, mile widziana znajomość branży rolniczej, 0663-932-090 Pra-767a

PRACA

Sa-287

10 lipca 2009

Sa-258

6

Wrzesińska Grupa Inwestycyjna Plus A. Goclik, M. Rozrażewski, Spółka Jawna

ogłasza przetarg na

budowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych Projekty do odbioru w biurze sprzedaży mieszkań Września, ul. Szkolna 3.

Więcej informacji pod nr tel. 601 753 610 „ Poszukujemy do kupna domy, działki, gospodarstwa i inne nieruchomości, AZBUD - NIERUCHOMOŚCI, 061-425-85-89 lub 509-302-522 „ Poszukuję do wynajęcia mieszkania lub domu Września, okolice do 10 km, 0516-638-663 „ Przyborki 1200 m kw, 80zł/m, 0693-379-900 Przyjmę na pokój dziewczynę, 0607-803-004 „ „ Przyjmę na stancję uczennicę lub ucznia, 0516-170-776 „ Sprzedam 1/2 kamienicy 189 kw pow użytkowej Września Kościelna 723-415-137 „ Sprzedam dom mieszkalny z zabudowaniami o powierzchni 18 arów, Barczyzna 6, 692-966-935 „ Sprzedam dom parterowy Psary Małe, 0506-46-37-97 „ Sprzedam dom piętrowy we Wrześni tel. 501602114 „ Sprzedam dom w Orzechowie, 0605-339-167 „ Sprzedam dom w Przyborkach 0696-938-332 „ Sprzedam domek letniskowy nad j. powidzkim, 0503-131-605 „ Sprzedam działkę 910 m kw, 57zł/m Małachowo k/Wrześni, EL-X 061/4266-536 „ Sprzedam działkę budowlaną 1000 m kw. w Obłaczkowie, 0509-243-840 „ Sprzedam działkę budowlaną 724-294-787 „ Sprzedam działkę budowlaną w Przyborkach 2 600 m kw, 90 tys zł,792-68-62-78 „ Sprzedam działkę budowlaną, 0511-284-425 Sprzedam działkę budowlaną, 695-862-105 „ „ Sprzedam działkę budowlaną,centrum Wrześni, 568 m kw, 0601-729-525 „ Sprzedam działkę pod budynek mieszkalny o powierzchni 900 m kw., Psary Polskie - ulica w prawo za budynkiem nr 89 (jadąc przedłużeniem ulicy Czerniejewskiej), cena 70 zł/m kw., tel. 517-589-661 po godzinie 16:00 „ Spr zedam działkę rekreac yjną, 0501-813-539 „ Sprzedam działki budowlane w Gutowie Małym oraz bramę wjazdową 5 metrową, 0888-155-275 „ Sprzedam działki budowlane w Nekli, 0507-839-490 „ Sprzedam działki ze stawami lub bez stawów. Mieszczące się 6km od Wrześni, blisko lasu, uzbrojone, pod zabudowę. Tel. 665550509. Sprzedam grunt 8130 m kw, wśród lasów nad „ jeziorem z linią brzegową okolica Powidzkiego 23,90 zł/m EL-X 061/4266-536 „ Sprzedam grunt rolny 8,6 ha, 0502-507-135 od 15.00 -20.00


WYNAJMÄ&#x2DC; 90 m2 - biura 90 m2 - magazyn

PODARUJÄ&#x2DC;

Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; nowo wykoĹ&#x201E;czony budynek 100 m kw na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; WrzeĹ&#x203A;nia, EL-X 061/4266-536 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; za gotĂłwkÄ&#x2122; 1 lub 2 pokojowe mieszkanie, moĹźe byÄ&#x2021; zadĹ&#x201A;uĹźone, 0502-673-809

Â&#x201E; Oddam gruz budowlany workowany, 0604-263-596 Â&#x201E; Oddam gruz, 061-4361-468 Â&#x201E; Oddam odpady styropianu, ktĂłre mogÄ&#x2026; sĹ&#x201A;uĹźyÄ&#x2021; do ocieplenia stropodachu, 0600-287-802 Â&#x201E; Oddam owczarka niemieckiego w dobre rÄ&#x2122;ce, 0880-671-660 Â&#x201E; Oddam pĹ&#x201A;yt y stropowe â&#x20AC;&#x153;Stok bet â&#x20AC;? 0880-671-660 Â&#x201E; Oddam szczeniÄ&#x2122;ta w dobre rÄ&#x2122;ce, 061-4387-039 2 Oddam sĹ&#x201A;oiki, 640-06-13

RĂ&#x201C;ĹťNE

ROLNICZE Â&#x201E; Klacz karo-gniada, lat 5, 667-269-086 Â&#x201E; Komis sprzÄ&#x2122;tu rolniczego sprzeda ciÄ&#x2026;gniki: massey ferguson, valtra, claas, renault, Ĺ&#x201A;adowarki teleskopowe, 0691-384-570 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; lub gospodarstwo rolne. PĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026;, tel. 515-168-844 Â&#x201E; Kurki odchowane sprzedam. DowĂłz gratis. 0506-494-770 Â&#x201E; Skup trzody chlewnej i bydĹ&#x201A;a, atrakcyjne ceny, szybkie terminy pĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;ci lub gotĂłwka, 502-669-449, 693-35-23-37

Â&#x201E; Drewno kominkowe - opaĹ&#x201A;owe, 0692-576-267

ATIZ

Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; stare instrumenty muzyczne, 0692-522-492 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; monety, banknoty 0511-616-666 KupiÄ&#x2122; pĹ&#x201A;yty winylowe (gramofonowe) duĹźe i Â&#x201E; maĹ&#x201A;e, 0505-043-025 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; silnik elektryczny 1-3 kW, 0662-600-089 Â&#x201E; Ĺ Ă&#x201C;ĹťKA PIÄ&#x2DC;TROWE - TANIO!!! Ceny producenta, 782-503-058 Â&#x201E; Šóşka piÄ&#x2122;trowe, pojedyncze, dwuosobowe, antresole. TANIO!!! CENY PRODUCENTA, 782-503-058 OdzieĹź z Angli, wybierana, sprzedaĹź hurtowa, Â&#x201E; 696-44-82-81

poyczki gotĂłwkowe (na telefon) bez porĂŞczycieli minimum formalnoĹ&#x201C;ci szybka wypÂłata (1 dzieĂą) moÂżliwoĹ&#x201C;ĂŚ rat dla kaÂżdego OPROCENTOWANIE NIÂżSZE O 20% WrzeĹ&#x201C;nia, WrocÂławska 42 (przy ZUS-ie)

pn-pt 11.00-17.00 tel./fax 061/4377-281, 0698-627-594

Â&#x201E; GARAĹťE BLASZANE, RĂ&#x201C;ĹťNE ROZMIARY OD 1500 ZĹ , TANIE PĹ OTY I OGRODZENIA, BRAMY GARAĹťOWE, RATY, 062-733-88-30, 0607-680-103 Â&#x201E; Jazda konna: nauka i wyjazdy w teren, 0697-628-120 Â&#x201E; Krzewy ozdobne, Nowa WieĹ&#x203A; KrĂłlewska 59/2, 0665-881-930

PROFESJONALNIE

POPROWADZĂ&#x160; KSIĂ&#x160;GOWOĹ&#x2019;Ă&#x2020; ZUS â&#x20AC;&#x201C; przekaz elektroniczny WypeÂłniamy deklaracje Intersat

Rozliczenie VAT rolnikĂłw Zwrot VAT-u za artykuÂły budowlane 0605-296-347, 061 428-25-18

ODBIERAMY DOKUMENTY U KLIENTA

OFERUJEMY:

GNIEZNO, ul. PĂ&#x201C;Ĺ WIEJSKA 43

Inn-339

PRZYCZEPA 25zĹ&#x201A;/doba ZAGÄ&#x2DC;SZCZARKA DO GRUNTU od 60zĹ&#x201A;/doba I INNE tel. 061-425-77-89, 0600-635-628 www.salbert.com.pl Â&#x201E; PĹ&#x201A;ytki Ĺ&#x201A;azienkowe, armatura Ĺ&#x201A;azienkowa, antyki, meble holenderskie, artykuĹ&#x201A;y dekoracyjne do wnÄ&#x2122;trz i ogrodĂłw, duĹźy wybĂłr, ul.Warszawska 18 (w Domatorze), 604-526-106 Â&#x201E; Pokoje do wynajÄ&#x2122;cia! Tanio w KoĹ&#x201A;obrzegu, 0604-860-307 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; z wykopu, Nekla, 0660-821283, 0664-958-626

MEBLE KUCHENNE szafy pod zabudowÄ&#x2122;, meble do Ĺ&#x201A;azienek, garderoby, szafki, komody regaĹ&#x201A;y, Me-049

512-812-875

Â&#x201E; Skup antykĂłw z likwidacji mieszkaĹ&#x201E; - zegary, zegarki, monety, militaria, ordery, widokĂłwki, dokumenty, ksiÄ&#x2026;Ĺźki, róşnoĹ&#x203A;ci, wysokie ceny, 0694-834-800, 061-4245-037 Â&#x201E; Sprzedam 2 szt. okna 145/2,08 i uĹźywany piec do co, 0793-482-606 Â&#x201E; Sprzedam 3-drzwowÄ&#x2026; biaĹ&#x201A;Ä&#x2026; szafÄ&#x2122; z nadstawkÄ&#x2026; i lustrem 061-4362-074 Â&#x201E; Sprzedam automat i namiot, 0783-937-917 Sprzedam bujak elektryczny granatowy na baÂ&#x201E; terie HAUCK od 0-12 kg. 140 zĹ&#x201A;, leĹźaczek czerwono szary 60 zĹ&#x201A;, stan idealny, 0508-067-342 Â&#x201E; Sprzedam butle gazowÄ&#x2026; 11 kg 880-610-633 Â&#x201E; Sprzedam huĹ&#x203A;tawki, stoĹ&#x201A;y i altanki ogrodowe, 061-4351-008, 0697-051-008

1RZ\SXQNW esGURELD]JĂ&#x2018;Z XÄ&#x201D;\ZDQHGRQLFHPRVLĂąG] SRUFHODQDä\Ä&#x201D;ZRURONL GHVNRURONLLLQQHELEHORW\

:U]HÄ&#x2C6;QLDXO)DEU\F]QD ZSRGZĂ&#x2018;U]X

RA

TY

Â&#x201E; Sprzedam kanapÄ&#x2122; 3-os. zielona eko-skĂłra, 0607-613-668 Â&#x201E; Sprzedam kosiarki, lodĂłwki, zamraĹźarki, rowery, pralki, wirĂłwki, foteliki biurkowe, samochodowe, leĹźaki, odkurzacze mikrofale, piece elektryczne, okapy, zlewy, szafki Ĺ&#x201A;azienkowe, magle, monitory, telewizory, radia, Ĺ&#x201A;óşka, materace, dywany, chodniki, koĹ&#x201A;dry, poduszki, Ĺ&#x203A;piwory, Ĺźyrndole, walizki, klatki, lustra, kule inwalidzkie, krajalnice roĹźna, wĂłzki, kaski, maszyny do szycia, klimatyzatory, wiatraki, frytkownice, markizy, Ĺźelazka, wiosĹ&#x201A;a, 061-427-43-41, 788-56-12-22 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;óşeczko drewniane dzieciÄ&#x2122;ce, huĹ&#x203A;tawkÄ&#x2122; metalowÄ&#x2026; domowÄ&#x2026; i wĂłzek dzieciÄ&#x2122;cy 3-funkcyjny, 0785-331-001 Â&#x201E; Sprzedam meble fryzjerskie, 0665-050-815

NAJNIĹťSZE CENY!!! MAĹ E I DUĹťE ILOĹ&#x161;CI!!!

Roz-256

UWAGA! NISKIE CENY

Roz-324

061-4363-141 606-233-754

zagÄ&#x2122;szczarek do gruntu, zacieraczek do betonu, krawÄ&#x2122;dziarek, wibratorĂłw buĹ&#x201A;awowych, agregatĂłw prÄ&#x2026;dotwĂłrczych, betoniarek, motopomp, silnikĂłw spalinowych do zagÄ&#x2122;szczarek, piĹ&#x201A; do ciÄ&#x2122;cia betonu i asfaltu oraz czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci do w/w sprzÄ&#x2122;tu, przyczep samochodowych

Â&#x201E; Sprzedam meble, Ĺ&#x201A;óşko piÄ&#x2122;trowe, 0660-783-144 Â&#x201E; Sprzedam meble, wypoczynki, naroĹźniki, Ĺ&#x201A;awy, stoĹ&#x201A;y, komodÄ&#x2122;, zestaw dÄ&#x2122;bowy, Ĺ&#x201A;óşka piÄ&#x2122;trowe, 0660-783-144 Â&#x201E; Sprzedam mebloĹ&#x203A;ciankÄ&#x2122; 150 zĹ&#x201A;, 0784-191-905 Â&#x201E; Sprzedam naroĹźnik lewy 061-4363-270 Â&#x201E; Sprzedam niedrogo sukniÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;lubnÄ&#x2026; z dodatkami, rozm. 36, 0782-116-072 wieczorem Â&#x201E; Sprzedam nowe i uĹźywane wĂłzki gĹ&#x201A;Ä&#x2122;bokie, spacerĂłwki, laski, foteliki, nosideĹ&#x201A;ka, zabawki, motory na akumulator 660-783-144 Â&#x201E; Sprzedam nowy hydrofor 0609-162-048 Â&#x201E; Sprzedam nowy stĂłĹ&#x201A; 165 cm, po rozĹ&#x201A;oĹźeniu 205 cm, szeroki 90 cm cena 400 zĹ&#x201A;. 0501-677-718 Â&#x201E; Sprzedam odzieĹź dzieciÄ&#x2122;cÄ&#x2026;, roz od 56; wĂłzek BRACKER, 0505-061-053 Â&#x201E; Sprzedam okna, grzejniki, drzwi uĹźywane z Niemiec, 0608-346-440, 061-4388-643 Â&#x201E; Sprzedam owerlok 3-nitkowy + 2-igĹ&#x201A;Ăłwka - kapĂłwka, 0608-213-404 Â&#x201E; Sprzedam piec kaďŹ&#x201A;owy, 784-191-905 Â&#x201E; Sprzedam pĹ&#x201A;ytki chodnikowe 35 x 35 cm, 80 szt.; wĂłzek podwĂłrkowy rÄ&#x2122;czny, 0727-610-544

ĹťWIR

7

Â&#x201E; Stemple budowlane sprzedam 061-4352-942 Â&#x201E; Tanio sprzedam okna drewniane uĹźywane, 0608-046-167 Â&#x201E; WÄ&#x2122;giel brunatny, 0665-047-244 Wielkopolski Bank SpĂłĹ&#x201A;dzielczy - KREDYTY OBÂ&#x201E; ROTOWE DLA ROLNIKĂ&#x201C;W. Pracownik banku dopeĹ&#x201A;ni formalnoĹ&#x203A;ci, tel. 061 436 78 08, gsm 601 65 62 65

Â&#x201E; Wynajem rusztowaĹ&#x201E; elewacyjnych, 0667-795-365 Â&#x201E; WYRĂ&#x201C;B, sprzedaĹź i montaĹź siatki ogrodzeniowej najtaniej w regionie SĹ&#x201A;upca, 063275-51-93, 0602-39-04-89

USĹ UGI Â&#x201E; AA Budujesz, ocieplasz, remontujesz z ďŹ rmÄ&#x2026; KON-BUD 665-651-943 Â&#x201E; AA OFERUJÄ&#x2DC; USĹ UGI TRANSPORTOWE, PRZEPROWADZKI KOMPLEKSOWE. Wystawiam faktury VAT. 0502-606-361 Â&#x201E; AAA Remontowo wykoĹ&#x201E;czeniowe, budowa kominkĂłw, grilli ogrodowych, 0600-954-632

PIASEK - osiany (pĹ&#x201A;ukany â&#x20AC;&#x201C; sortowany) - ostry â&#x20AC;&#x201C; na betony - podsypka - kamyszek (róşnej granulacji) - torf, czarna ziemia

tel. 0662-600-089 Â&#x201E; Sprzedam pojemniki 1000 litrĂłw w koszach 0504-051-696 Â&#x201E; Sprzedam rower damski wygodny 727-610-544 Â&#x201E; Sprzedam samochĂłd na akumulator, 0504-368-532 Â&#x201E; Sprzedam sofÄ&#x2122; 2-osobowÄ&#x2026;, cena do uzgodnienia, 0515-116-996 Â&#x201E; Sprzedam solidne plandeki 6 x 3 m, 8 x 4 m, doskonaĹ&#x201A;e dla rolnictwa i budownictwa 0691-751-801 Â&#x201E; Sprzedam spacerĂłwkÄ&#x2122; 0500-050-850 Â&#x201E; Sprzedam spawarkÄ&#x2122; transformatorowÄ&#x2026;, 0508-836-218

Pralnia Wodna WrzeĹ&#x203A;nia, Koszarowa 4 604-790-810, 640-01-02

czynna 8.00-18.00 sob. 8.00-13.00 PRZYJMUJEMY RĂ&#x201C;WNIEĹť ODZIEĹť DO CZYSZCZENIA CHEMICZNEGO

â&#x20AC;&#x201C; PRODUCENT

Â&#x201E; Abc- Naprawa pralek u klienta 061-4360813, 0669-213-699 Â&#x201E; Adaptacja poddaszy suďŹ ty podwieszane, Ĺ&#x203A;cianki dziaĹ&#x201A;kowe w pĹ&#x201A;ycie GK, szpachlowanie, malowanie, docieplenia i elewacje budynkĂłw 0605-593-715

TRANSPORT, MONTAĹť GRATIS - CAĹ Y KRAJ

Â&#x201E; AGD- Naprawa pralek, lodĂłwek, 0614383-601, 0601-736-232

(061) 812-54-69, (063) 278-62-25, (067) 262-47-21, (052) 388-22-73, 0 509-574-644 www.konstal.tit.pl

Â&#x201E; ALARMY, kamery, kontrola dostÄ&#x2122;pu, instalacje elektryczne, 0506-070-846 Â&#x201E; ANTENY - INSTALACJE NAZIEMNE I SATELITARNE: CYFRA+, CYFROWY POLSAT, N-telewizja, TELEWIZJA NA KARTÄ&#x2DC;, z telekomunikacji MONTAĹť, USTAWIANIE, NAPRWA,0504-658-004 Biuro rachunkowe MemoriaĹ&#x201A; -usĹ&#x201A;ugi w peĹ&#x201A;nym Â&#x201E; zakresie, 0609-508-989

GARAĹťE BLASZANE BRAMY GARAĹťOWE

Â&#x201E; Sprzedam spawarkÄ&#x2122; transformatorowÄ&#x2026; i lodĂłwkÄ&#x2122; przeszklonÄ&#x2026; 0695-516-479 Â&#x201E; Sprzedam stĂłĹ&#x201A; ogrodowy, okrÄ&#x2026;gĹ&#x201A;y drewniany z parasolem, 0602-650-940 Â&#x201E; Sprzedam stĂłĹ&#x201A; prostokÄ&#x2026;tny rozkĹ&#x201A;adany, 8 krzeseĹ&#x201A; wyĹ&#x203A;cieĹ&#x201A;anych, 0606-655-592 Â&#x201E; Sprzedam sukniÄ&#x2122; Ĺ&#x203A;lubnÄ&#x2026;, rozm. 38, 400 zĹ&#x201A;. 0603-036-898

KREDYTY

gotĂłwkowe konsolidacyjne samochodowe na oĹ&#x203A;wiadczenie z dojazdem do klienta na terenie WrzeĹ&#x203A;ni Kre-112

Â&#x201E; Blacharstwo - Dekarstwo - Ciesielstwo - Ocieplanie poddaszy itp. 0513-549-965 Â&#x201E; Budowa domĂłw, ocieplanie budynkĂłw styropianem i watÄ&#x2026;, 722-362-621 Â&#x201E; Budownictwo ogĂłlne i mieszkania pod klucz, UsĹ&#x201A;ugi dekarsko-blacharskie, montaĹź wkĹ&#x201A;adĂłw kominkowych, ciesielstwo.061-436-53-79, 0506-912-109 Â&#x201E; Budownictwo, docieplanie, remonty kapitalne, 0508-053-363 Â&#x201E; Czyszczenie tapicerki meblowej, dywanĂłw agregatem i Ĺ&#x203A;rodkami czyszczÄ&#x2026;cymi Karcher 3zĹ&#x201A;/m kw 0604-381-253 Kre-108

GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 14 WrzeĹ&#x203A;nia

SPRZEDAĹť

Usl-097

UĹťYTKOWY

Â&#x201E; PĹ&#x201A;ug obrotowy KVERNELAND, brona talerzowa KVERNELAND, agregat uprawowo-siewny 3m, rozsiewacz RAUCH, ramiÄ&#x2122; do waĹ&#x201A;u KVERNELAND 061-4274-298 Â&#x201E; SKUP bydĹ&#x201A;a, 061-438-13-18, 0606-497-658 Â&#x201E; SKUP trzody i bydĹ&#x201A;a, pĹ&#x201A;atne od rÄ&#x2122;ki 061-4388-340 Â&#x201E; Sprzedam bronÄ&#x2122; talerzowÄ&#x2026; MF, na V, rozsiewacz 2 talerzowy kuhn, 0693-577-387 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik URSUS, 1012, klacz 4-letniÄ&#x2026; ujeĹźdĹźonÄ&#x2026; z rodowodem, 062-7411-121 Â&#x201E; Sprzedam gorczycÄ&#x2122; 0603-264-117 Â&#x201E; Sprzedam gorczycÄ&#x2122; poplony, wiÄ&#x2122;kszÄ&#x2026; iloĹ&#x203A;Ä&#x2021;, SÄ&#x2122;dziwojewo 50, 061-4387-190 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; i krowÄ&#x2122; na wycieleniu, 063-2133-255 Â&#x201E; Sprzedam jaĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; wysokocielnÄ&#x2026; rasy miÄ&#x2122;snej, 0605-612-163 Â&#x201E; Sprzedam jÄ&#x2122;czmieĹ&#x201E; jary, 500-135-113 Sprzedam kombajn ziemniaczany, ANNA Â&#x201E; 0509-048-216 Â&#x201E; Sprzedam krowÄ&#x2122; wysokocielnÄ&#x2026;, rozsiewacz nawozu BÄ&#x2026;k, 063-220-51-49 Â&#x201E; Sprzedam KVERNELANDY, 0500-050-850, 061-427-42-93 Â&#x201E; Sprzedam loszki hodowlane 0606-686-691 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;adowacz CYKLOP i opryskiwacz zawieszany 200l, 513-221-163 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;ubin sĹ&#x201A;odki oczyszczony, 0504-350-154 Â&#x201E; Sprzedam opryskiwacz zawieszany 400l, i dwukoĹ&#x201A;ĂłwkÄ&#x2122; zarejestrowanÄ&#x2026; 0663-174-639 Â&#x201E; Sprzedam prasÄ&#x2122; Z 224, 0696-420-186 Â&#x201E; Sprzedam prasy kostkujÄ&#x2026;ce Claas Markant 6.500,00 zĹ&#x201A;, Z 224 - 5.900,00 zĹ&#x201A;, Riviere Casalis (duĹźe kostki) - 29.500,00 zĹ&#x201A;, tel. 0515-185-700 Â&#x201E; Sprzedam prasy rolujÄ&#x2026;ce 120x150: Deutz Fahr, 12.500,00 zĹ&#x201A;, Gallignani, 10.500,00 zĹ&#x201A;, Welger RP15 14.000,00 zĹ&#x201A;, Blanchot, 18.000,00 zĹ&#x201A;, Claas Rolland 2 szt. - 13.000,00 zĹ&#x201A;, tel. 0515-185-700 Â&#x201E; Sprzedam sieczkarniÄ&#x2122; FORSCHNITT E 281 0667-949-557 Â&#x201E; Sprzedam siewnik poznaniak 2,7 m, opryskiwacz 12m, pĹ&#x201A;ug 3-skibowy, CieĹ&#x203A;le Wielkie 14, 061-4378-150 Â&#x201E; Sprzedam siewnik zboĹźowy Famarol, 3 metry, 0602-797-431 Â&#x201E; Sprzedam sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; (kostka), pszenicÄ&#x2122;, Ĺźyto, przyczepkÄ&#x2122; jednoosiowÄ&#x2026;, 781-823-112 Â&#x201E; Sprzedam ursus C-330 M, 1986 r. 0668-517-665 Â&#x201E; Sprzedam URSUS C-355 76 r., i przyczepy 513-221-163 Â&#x201E; Sprzedam zbiornik do mleka 600 l, 061-438-74-15 Â&#x201E; SprzedaĹź kurczakĂłw brojlerĂłw do uboju, Gulczewko 11, 514-682-430 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; siano, pĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026; 061-4388-340

www.wrzesnia.info.pl

Inn-928a

LOKAL

Roz-325

Â&#x201E; Sprzedam KAMIENICÄ&#x2DC; sklep mieszkania powierzchnia produkcyjna centrum EL-X 061/4266-536 Sprzedam lokal usĹ&#x201A;ugowo -handlowy, 17 m kw, Â&#x201E; 0608-705-772 Â&#x201E; Sprzedam lub wynajmÄ&#x2122; mieszkanie 69,4 m kw, po remoncie, II piÄ&#x2122;tro, WrzeĹ&#x203A;nia, 0660-034-702 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 2-pokojowe, 48 m kw, os. TysiÄ&#x2026;clecia, 0501-259-219 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3 pokojowe 10 km od WrzeĹ&#x203A;ni - 0609-181-869 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 48 m kw niskie opĹ&#x201A;aty, 695-464-366 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 69 m kw, Ip. 139.000 zĹ&#x201A; centrum WrzeĹ&#x203A;ni, EL-X 061-4266-536 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie w centrum miasta, 52 m kw + sypialnia na antresoli, 0501-042-978 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie wĹ&#x201A;asnoĹ&#x203A;ciowe 4 pokojowe, 0663-046-665 Â&#x201E; Sprzedam pĂłĹ&#x201A; bliĹşniaka 0513-566-051 Â&#x201E; Sprzedam pĂłĹ&#x201A; domu osobna ksiÄ&#x2122;ga wieczysta Czerniejewo 109.000 zĹ&#x201A;. EL-X 061/4266-536 Â&#x201E; Sprzedam teren inwestycyjny pod dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; stacjÄ&#x2122; zajazd market PRZY TRASIE KRAJOWEJ 8.100 - 40.000 m kw EL-X 061/4266-536 Sprzedam trzypokojowe 75 m kw, garaĹź Â&#x201E; 109.500 zĹ&#x201A;, EL-X 061/4266-536 Â&#x201E; WrzeĹ&#x203A;nia - okolica, dziaĹ&#x201A;ka 5000 m kw., pod zabudowÄ&#x2122; przy drodze asfaltowej, prÄ&#x2026;d, woda na dziaĹ&#x201A;ce, cena 100.000 zĹ&#x201A;, AZBUD, 061-42585-89 lub 509-302-522 Â&#x201E; WydzierĹźawiÄ&#x2122; kiosk z lokalizacjÄ&#x2026;, 0512-207-982 Â&#x201E; WydzierĹźawiÄ&#x2122; lokale o pow. ok. 50 m kw i 25 m kw. /parter/ w centrum SĹ&#x201A;upcy, deptak przy starĂłwce na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; handlowÄ&#x2026; lub podobnÄ&#x2026;. Tel. 602-373-667 Â&#x201E; WynajmÄ&#x2122; mieszkanie dwupoziomowe w StrzaĹ&#x201A;kowie, ul. SĹ&#x201A;oneczna 1, 53 m kw, kontakt tel. 0602-481-805

NOWOĹ&#x161;Ä&#x2020;!

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

10 lipca 2009

506-051-957

Â&#x201E; Sprzedam sypialniÄ&#x2122; Ĺ&#x201A;óşko + 2 stoliki nocne (nowe materace), 0662-186-451, 0662-186-450 Â&#x201E; Sprzedam sypialniÄ&#x2122;, 608-379-993 Â&#x201E; Sprzedam widĹ&#x201A;y do wĂłzka widĹ&#x201A;owego 0509-683-359 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzek, leĹźaczek, chodzik, fotelik + rzeczy chĹ&#x201A;opiÄ&#x2122;ce, cena 350 zĹ&#x201A;. 0512-207-982 Â&#x201E; Sprzedam wĂłzki widĹ&#x201A;owe od 2,0 t do 3,5 t, GPW i BuĹ&#x201A;gar stan idealny 0609-550-484 Â&#x201E; Sprzedam zagÄ&#x2122;szczarki do gruntu 100 i 180 kg, 0601-444-020 Â&#x201E; Sprzedam zamraĹźarkÄ&#x2122; BOSH 250l, 061-4389-000 Â&#x201E; Sprzedam zamraĹźarkÄ&#x2122;, 0697-942-778 Â&#x201E; SprzedaĹź kosiarek i ciÄ&#x2026;gniczkĂłw do trawy oraz przeglÄ&#x2026;dy i naprawa WrzeĹ&#x203A;nia, Fabryczna 32 (w podwĂłrzu) Â&#x201E; SprzedaĹź rowerĂłw - DUĹťY WYBĂ&#x201C;R - Bierzglinek Bukowa 50 Â&#x201E; SprzedaĹź stoĹ&#x201A;Ăłw bilardowych, 600-288-265 Â&#x201E; SprzedaĹź wynajem rusztowaĹ&#x201E; warszawskich, tel. 0600-354-337

KREDYTY t(PUĂ&#x2DC;XLPXF t/BPÇ´XJBED[FOJF t,POTPMJEBDZKOF tNFHBLPOTPMJEBDKBEP[Â&#x2019; tHPUĂ&#x2DC;XLBEP[Â&#x2019; tCBSE[PXZTPLBQS[Z[OBXBMOPÇ´Ç&#x17D; tPCOJČ&#x2C6;FOJFSBUZEP tXZQÂ&#x2019;BUBHPUĂ&#x2DC;XLJXUZNTBNZNEOJV

#F[QJFD[OZLSFEZUXLSZ[ZTJF PrzyjdĹş lub zadzwoĹ&#x201E;:

8S[FÇ´OJB VM'BCSZD[OB" (dawna siedziba wiadomoĹ&#x203A;ci wrzesiĹ&#x201E;skich)

UFM  LPN


Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (061) 436-52-70

10 lipca 2009

Kre-078d

8

Kredyt Gotówkowy uruchomienie w ciągu 1 dnia

Dla emerytów i rencistów

„ Kolorowa izolacja balkonów na żywicy epoksydowej, 0667-945-206 „ Malowanie, gipsowanie, remonty mieszkań, 0501-813-539 „ Malowanie, szpachlowanie i ocieplanie budynków, 0601-568-450, 880-349-513 „ Malowanie, szpachlowanie, nida-gips, płytki, panele, starotynk, tanio, 0669-751-135 „ Malowanie, szpachlowanie, panele, płytki, nida 784-428-737

WEXEL tel. 061-4388-829 0509-365-337

- do 15 000 zł na dowód

USŁUGI • koparko-ładowarką • wywrotka HDS

dla firm do 400 tys. zł - bez zaświadczeń US i ZUS - bez wykazywania dochodów

Usl-058

USŁUGI

„ Malowanie, szpachlowanie, płytki, regipsy, ocieplanie, 0514-323-975 „ Malowanie, szpachlowanie, podwieszanie sufitów i inne prace wykończeniowe, 0604-961-539

„ Dekarstwo, blacharstwo, ciesielstwo, podbitki dachowe, Tel. 0604-246-375 „ Dekarstwo, blacharstwo, papy termozgrzewalne, 0600-020-619

Brak odpływu w toalecie, zmywaku? Czyścimy i udrażniamy sprężyną (500 obr./min) kanalizacje wewnętrzne. Kamera TV do rur!!!

• instalacje wodno-kanalizacyjne C.O. i gaz • przydomowe oczyszczanie ścieków • baterie słoneczne • roczne przeglądy instalacji gazowych

tel. 783 015 995

Usl-027

Pogotowie Kanalizacyjne 24 h/365 dni tel.0602-227-666 www.firma-chochlik.pl

USŁUGI HYDRAULICZNE

„ Dekoracja kr zeseł, wesela itp. 0506-214-244 „ Dekoracja wnętrz - ściany, kominki, filary stiuck wenecki, glinka wenecka, marmur klasyczny, trawertn oraz malowanie, szpachlowanie, płyta g-k i panele, 0783-775-733 „ Docieplanie budynków, 0604-961-539 „ Duet muzyczny, 0695-030-738 „ Elektroinstalacje 0608-234-863 „ Elektroinstalacje, pomiary 0692-154-824 „ Firma BUD-REM oferuje docieplanie budynków, remonty itp, 0785-310-707, 0788-994-110

„ Montaż paneli, remonty, 0721-102-811 „ Murarz 0669-411-305 „ Nadzory i projekty budowlane - mgr Łukasz Idziak, 0665-50-50-20 „ NAGROBKI (lastrico) - remonty, 606-631-423 „ Naprawa sprzętu AGD, pralki, zmywarki, piece. 665-809-224 „ Naprawa szyb samochodowych, 604-809-133 „ Ocieplanie budynków, 693-221-410 „ Ocieplanie budynków- styropian, wełna, elewacje 665-651-943 „ Ocieplenia, 25 zł/m, 787-270-481 ODNAWIANIE WANIEN - 0600-979-826 „ „ Płytki, 0728-362-091

Inn-457a

Lokaty i konta ul. Warszawska 38, Września tel. 061-436-04-01, 438-56-74 519-193-794 e-mail: ps480.wrzesnia@epoczta.pl

Biuro Ogłoszeń ul. Warszawska 15 62-300 Września tel. 061/ 640 01 01

www.wrzesnia.info.pl

„ Szpachlowanie, malowanie, układanie płytek, montaż okien, drzwi, zakładanie tynku mineralnego, 0794-536-650 „ Szafy dla Ciebie. M. Piotrowski. Zabudowy wnękowe, komody i inne meble na wymiar. Terminy 7 dni roboczych. Pomiar, dowóz i montaż gratis, 0660-517-289 „ Szycie kołder z pierza, 0693-501-593 „ Tartak obwoźny, przecieranie drewna u klienta, 0606-111-498 „ Transport bus i przeprowadzki, 0661-379-951 „ Transport ciężarowy towarów - bus, 0695-030-738 „ Tynki maszynowe - gipsowe, 0606-217-188 „ Układanie kostki brukowej, 0602-296-816 „ Usługi elektroinstalacyjne, antenowe, domofony itp. 0667-199-333 „ Usługi elektryczne, pomiary i dozór (kamery, domofony) 0721-148-248 „ Usługi koparko-ładowarką, łyżka - teleskop, 0503-750-516 „ Usługi ogólnobudowlane: budowa domów - stan surowy i pod klucz, licowanie cegłą klinkierową, ocieplanie, remonty, 504-039-626 „ Usługi podnośnikiem koszowym, ocieplanie, malowanie, mycie elewacji, drobne prace dekarskie i budowlane, wycinanie drzew 510-59-48-72 „ USŁUGI WOD. KAN. CO. 0600-365-595 „ Wideofilmowanie wesel, 0695-177-245 „ WIDEOFILMOWANIE, 0603-400-249

układanie kostki brukowej i granitowej

Reklamy na str. redakcyjne przyjmowane są do środy

do godz. 12:00

Inn-896c

IM-BRUK

www.wrzesnia.info.pl

Moduły

0692-760-892 www.imbruk.pl „ Hydraulik - konkurencyjne ceny na usługi i materiały instalacyjne, 697-693-902 „ Hydraulik 0601-536-890 „ Instalacje elektryczne 792-802-380, 0661-281-885 „ Instalatorstwo elektr yczne TANIO, 0509-127-717

„ Zawiozę 8 osób 787-453-482 „ ZDUŃSTWO 061-4360-101

„ Jaguarem do ślubu? 605-941-115

„ Zespół muzyczny Dialekt, videofilmowanie, 0788-362-646

„ Zespół muzyczny 608-234-863 „ ZESPÓŁ MUZ YCZNY BELC ANTO, 0500-029-180

Kre-059

„ Zespół Muzyczny FAMED 0502-423-869

Września ul. Dzieci Wrzesińskich 5 tel. 061/436-50-96

KREDYTY Od 370 zł dochodu Na oświadczenie do 20 tys.

GOTÓWKA W TYM SAMYM DNIU!

„ Płytki, karton gips, panele, klinkier, gipsowanie, szpachlowanie, 0600-020-169 „ Płytki, szpachlowanie, malowanie, panele, sufity podwieszane, ścianki działowe. FACHOWO 661-934-714 „ Podnośnik koszowy 21 m, 510-59-48-72 „ Posadzka maszynowa, 9 zł./m2, 0785-980-192 „ POSADZKI BETONOWE-MASZYNOWO tel- 502-284-884

„ Zespół muzyczny, 502-934-723 „ Zlecenia ogólnobudowlane pozbruk -kamień, 061-4373-911, 0781-596-240 „ Zlecę docieplenie stropodachu, 0606-991-372

„ Profesjonalny serwis RTV, A. Kubiak, 0504-592-133

„ Pan 52 lata, wdowiec, pozna Panią w porównywalnym wieku, tel. 602-891-789

„ Profesjonalny zespół muzyczny www.duet -hit.com, 0606-244-789 „ PROJEKTOWANIE I ZAKŁADANIE OGRODÓW, TRAWNIKÓW, ZAKŁADANIE BRUKU Z KAMIE NIA POLNEGO 0507065159 „ Przewozy okazjonalne (ślubu, pogrzeby, chrzciny) samochód 7-osobowy - klimatyzacja 508-047-609 „ Schody drewniane, 0606-723-757 „ Schody, mury, tynki, posadzki, ocieplenia, remonty, solidnie i fachowo, 0606-991-372 „ Szpachlowanie, malowanie, płyta nida, ocieplanie budynków. 660-157-701, 781-405-803

„ Zespół muzyczny SONET, 0695-916-826, 0506-372-746

MATRYMONIALNE ZWIERZĘTA „ Spr zedam szczenięta bernardyna, 0609-391-854 „ Układanie psów, rozwiązywanie problemów behawioralnych, 0604-658-050

KOMPUTEROWE „ SERWIS KOMPUTERÓW I APARATÓW CY FROWYCH, DESKTOPY I LAPTOPY NOWE I UŻYWANE, NAWIGACJE, STRONY WWW, 0695926796

pomiędzy

ogłoszenia drobne przyjmowane są do środy

do godz. 17:00

Pozostałe i ogłoszenia drobne do czwartku do godz. 13:30


Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (061) 436-52-70

OPRAWA OBRAZÓW I LUSTER

9

i inne siatki zgrzewane Produkcja – Kaczanowo 508-088-662, 061/ 4389-253 www.stal-pol.pl Roz-274a

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym we Wrześni Mariusz Celmer (tel. 061 437-49-30) ogłasza, że dnia 12.08.2009 o godz. 09:30 w budynku Sądu Rejonowego we Wrześni mającego siedzibę przy ul. Jana Pawła II 10 w sali nr 14, odbędzie się druga licytacja nieruchomości

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym we Wrześni Mariusz Celmer (tel. 061 437-49-30) ogłasza, że dnia 12.08.2009 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego we Wrześni mającego siedzibę przy ul. Jana Pawła II 10 w sali nr 14, odbędzie się druga licytacja nieruchomości

należącej do: Zdzisław Mermela, Danuta Mermela stanowiącej: lokal o pow. 63,10 m², piwnica o pow. 11,30 m², boks gospodarczy o pow. 15,13 m² oraz udział w nieruchomości wspólnej 85/1000 położonej: 62-025 Kostrzyn Wlkp., Wiktorowo 9/11 dla której Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego we Wrześni prowadzi księgę wieczystą nr KW 28356 oraz KW 24145, KW 24149. Suma oszacowania wynosi 113 600,00 zł, zaś cena wywołania jest równa 2/3 sumy oszacowania i wynosi 75 733,33 zł.

należącej do: Ireneusz Wolski stanowiącej: nieruchomość rolna o pow. 3,1952 ha położonej: 62-300 Września, Gozdowo dla której Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego we Wrześni prowadzi księgę wieczystą nr KW 3331. Suma oszacowania wynosi 144 700,00 zł, zaś cena wywołania jest równa 2/3 sumy oszacowania i wynosi 96 466,67 zł.

Bd-267

Roz-182

PASSEPARTOUT WITRAŻE MEBLOWE Wrzenia, ul. Piastów 7 Tel. 061 640-05-87

www.wrzesnia.info.pl

• materiały budowlane i wykończeniowe • systemy dociepleń • sucha zabudowa wnętrz • farby, lakiery, impregnaty • narzędzia malarskie, budowlane, ogrodnicze • elektronarzędzia • kostka brukowa • instalacje sanitarne, elektryczne, hydrauliczne • systemy zamocowań • opał • pasze i koncentraty

Licytant przystępujący do przetargu zobowiązany jest złożyć rękojmię w wysokości 1/10 sumy oszacowania, tj. 11 360,00 zł w gotówce lub na konto komornika z odnotowaniem wpływu na koncie kancelarii komornika PKO BP SA I O. Centrum w Gnieźnie 23 1020 4115 0000 9602 0004 0204.

Licytant przystępujący do przetargu zobowiązany jest złożyć rękojmię w wysokości 1/10 sumy oszacowania, tj. 14 470,00 zł w gotówce lub na konto komornika z odnotowaniem wpływu na koncie kancelarii komornika PKO BP SA I O. Centrum w Gnieźnie 23 1020 4115 0000 9602 0004 0204.

Zgodnie z przepisem art.976 § 1 kpc w przetargu nie mogą uczestniczyć osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu Państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły oraz inne osoby wymienione w tym artykule.

Zgodnie z przepisem art.976 § 1 kpc w przetargu nie mogą uczestniczyć osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu Państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły oraz inne osoby wymienione w tym artykule.

Nekla, ul. Wiosny Ludów 2

Nieruchomość można oglądać w dniu 29.07.2009 r. od godz. 9.30 – 10.00

Nieruchomość można oglądać w dniu 29.07.2009 r. od godz. 10.00 – 10.30 Komornik Sądowy

061-4386-130, 0697-660-094

Komornik Sądowy

ZAPRASZAMY

pn.-pt. 7.00-17.00 sob. 7.00-14.00

Fabryka Mebli

kierownik tapicerni kierownik szwalni kontroler jakości tapicer stolarz montażysta szkieletów pomocnik tapicera krawcowe mężczyzn do pakowania i załadunku mebli mężczyzn do przyuczenia w w/w zawodach OFERUJEMY stabilne miejsce pracy zatrudnienie na umowę o pracę wysokie zarobki możliwość korzystania ze stołówki zakładowej i obiadów możliwość bezpłatnego dojazdu do i z pracy Pisemne oferty prosimy składać na adres: Fabryka Mebli „Matex”, Starczanowo 4, 62-330 Nekla lub na adres e-mail: kadry@matex-polstermoebel.com.pl Informacji telefonicznych udziela dział kadr, od poniedziałku do piątku w godz od 8.00 do 15.00, tel. 061 43-73-339/319/322

Pra-119i

10 lipca 2009


10

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

10 lipca 2009

OKNA â&#x20AC;˘ DRZWI â&#x20AC;˘ FASADY

Bd-217a

OKNA DRZWI ROLETY BRAMY

Z PVC I ALUMINIUM FORIS - OKNA PVC BEZ OĹ OWIU PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 16, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia PN-PT 8.00-16.30, SO 9.00-13.00 tel./fax: 061/436-70-44, 0 507 029 437 Bd-219a

www.wrzesnia.info.pl

WrzeĹ&#x203A;nia ul. KiliĹ&#x201E;skiego 11 tel. (061) 435-08-21

atrakcyjne ceny â&#x20AC;˘ krĂłtkie terminy

MIESZKAJ ZDROWO!!!

DRAGON Meble Kuchenne na wymiar

ul. Warszawska 27a

tel. 061 640-18-83

AGD do zabudowy

czynne pn-pt 10.00-17.00; sob. 10.00-14.00

Bd-164d

RATY 1465x1435 = 460 zÂł R+UR 2065x1435 = 530 zÂł R+UR 2065x865 = 350 zÂł R 865x1435 = 290 zÂł UR

ul. Szkolna 11

ceny netto

Tel./fax 061 8157-399

kom. 0600-178-709

MOSKITIERY â&#x20AC;˘ ROLETY â&#x20AC;˘ ROLETKI

Sklep â&#x20AC;&#x17E;Sosenkaâ&#x20AC;?

Me-043a

Paczkowo

Sklep Instalacyjny

MEBLE SOSNOWE â&#x20AC;˘ MATERACE Instalacje wod.-kan.-co., tel. 603 136 745

HYDRAULIK Wrzenia ul. Przemysowa 1 tel./fax (061)4364846 Technika grzewcza i sanitarna Doradztwo â&#x20AC;&#x201C; sprzeda koty olejowe, gazowe instalacje z miedzi i tworzyw sztucznych grzejniki aluminiowe, pytowe, azienkowe wodomierze mieszkaniowe O zbiorniki na olej W wkady kominowe ze stali szlachetnej ST W kanalizacja sanitarna NA O armatura wodocigowa YK ceramika sanitarna W przydomowe oczyszczalnie ciekĂłw kinety kanalizacyjne

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. SĹ&#x201A;owackiego 32 WejĹ&#x203A;cie od Chrobrego (pawilony) tel. 061-436-51-69, www.sklep-sosenka.pl

ROLETY

zewnĂŞtrzne, wewnĂŞtrzne

ALUZJE poziome pionowe Siatki na owady

SPRZEDA HURTOWA I DETALICZNA

Z.U.H. ul. Ciszaka 35

Oferujemy korzystne warunki wspĂłpracy oraz atrakcyjne ceny Zapraszamy pon. pt. 7.00-16.00, sob. 7.00-13.00

1RZRRWZDUWD

Skl-367

tel. 061 43-65-497; 0510-272-212

*$/(5,$ .20,1.Âą: :U]HÄ&#x2C6;QLD

XO3U]HP\VäRZD WHUHQ92;

WHO
Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

Nr post. MPP-09-2009

Lednica, dnia 30.06.2009 r.

$%&'(&)$)* (&'(

$) *+/$2()3$'( & ) $/)$ +&$'& ) )3+&3(%*2) 9*'2)'*)3$9%/* (&)*+/:)) %/:)

www.wrzesnia.info.pl

11

Â&#x2021;2*52'=(1,$ .87( Â&#x2021;%$/8675$'< MX¢RG]ĂŁEUXWWRPE Jako jedyni na rynku posiadamy Certifikat ISO 9001:2000 co Ĺ&#x203A;wiadczy o najwyĹźszej jakoĹ&#x203A;ci wykonania.

** (* 2 Muzeum Pierwszych PiastĂłw na Lednicy 9+&% 62-261 LednogĂłra Dziekanowice 32 /&&$' 061/427-50-10 *: 061/427-50-20

Wystawa gotowych wzorĂłw

('$+

&)$) %22( )3$%/3$ *'(*)$) 9(&&'(&)* (&'(*)3 (2'&$ :)+&9($/)* (&'(*           !"#   $ ! & % !$# '*2&'(&) ) ()#*+#*8#+8%8 ! !$  &$ :)&+(')+&*(*2 ()* (&'(*  8G K *G+G $# 8# =< > ?   $ & ? <!   ? @&? A www.lednicamuzeum.pl. (# B >& ?  & < > ? $ & '# C E   F  ? $# !:)&+/)'*& )% *9*")9$)9'(* 24 lipca 2009 r. 9$)$9(' 12.00 w sekretariacie Muzeum Pierwszych PiastĂłw na Lednicy. #:)/ *+2(&)$&+/)'*%/3()9'(* 24 lipca 2009 r. $)$9('(& 12.15 w sali konferencyjnej Muzeum Pierwszych PiastĂłw na Lednicy. I# > !;;   ;<$?  A - cena wykonania zamĂłwienia - 100 % :# @&? <$? &'K N > ;K   # H# O& >  8G # Roz-327

Kas-Boks Sp. z o.o. ul. Paderewskiego 61 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel/fax 061/4361-349 GSM 691983422

ZAPRASZAMYtczynne od pn-pt od 8.00-17.00

Roz-279

10 lipca 2009

â&#x20AC;˘ Serwis autoryzowany central telefonicznych SLICAN, PANASONIC, SIEMENS, ELMEG â&#x20AC;˘ Serwery telekomunikacyjne â&#x20AC;˘ UrzÄ&#x2026;dzenia IP, VOIP â&#x20AC;˘ SYSTEMY TELEKOMUNIKACYJNE (Callcenter, infolinia, rejestracja rozmĂłw) â&#x20AC;˘ SERWIS GWARANCYJNY I POGWARANCYJNY

Nr post. MPP-10-2009

Lednica, dnia 30.06.2009 r.

osenie o a ieni

o artoci poni e ot o reone prepisac danc na podsta ie art. st. 

www.teletronik.info ul. KoĹ&#x203A;ciuszki 56, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, tel. 061 / 437 99 10 Usl-039

inor

e o scci postpo ania o dieenie a ienia p icneo . rediot a ienia           !"#     ! !$%& '# nacenie  ()#*+#*8#+8%8 ! !$  &$ . erin reaiac i a ienia : &;  << $& # 8# =< > ?   $ & ? <!   ? @&? A # &$$&#<# (# B >& ?  & < > ? $ & '# C E   F  ? $# !. ert nae s ada" do dnia *( < *GGH # do odin 13.00 w sekretariacie Muzeum Pierwszych PiastĂłw na Lednicy. #. t arcie oert nastpi dnia *( < *GGH # o odinie +8#+)  > ?? E$$&   na Lednicy. I# > !;;   ;<$?  A - cena wykonania zamĂłwienia - 100 % :# @&? <$? &'K N > ;K   # H# O& >  8G # Roz-326

KREDYTY GOTĂ&#x201C;WKOWE -TGF[VPCQÄ&#x2021;YKCFE\GPKG FNCQUĂ?DHK\[E\P[EJTQNPKMĂ?Y KHKTO

KREDYT KONSOLIDACYJNY tOPXFOJČ&#x2C6;T[FPQSPDFOUPXBOJF #*, tLSFEZUCF[TQSBXE[BOJBX#*, tT[ZCLPJXZHPEOJF

kilka rat = 1 rata

KĂľ 2T\[LFÄ&#x2018;KU L RT\GMQPC

WRZEĹ&#x161;NIA, ul. Legii WrzesiĹ&#x201E;skiej 24, tel. 061 640 16 49 Ĺ&#x161;RODA WLKP., ul. DÄ&#x2026;browskiego 5, tel. 061 285 51 91

Kre-107a

aa ia c Muzeum Pierwszych PiastĂłw na Lednicy dres 62-261 LednogĂłra Dziekanowice 32 teeon 061/427-50-10 a. 061/427-50-20


12

10 lipca 2009

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

;<=>??@A)>)BCDE)E?@F?@

Bioterapeuta C* $(+)A (2HI+&(J% (, E(%/+)=&( ()()C&(2(K) &%/)'*'K)2&'($') ()+&/&') 9+$ (2(&&:) 9)3$'*9)M)*/)% /&2'(&)3$**) 9($) )+ '2 9$&( $2(*2K)/* (2) * ) &) +$% 3*K) 2$+$) %&+2*K) &) $ K) 3+&+$%/) 3+$%/*/K) 2$+$) $2 K) K) 2%/K) ('(* (K) 2$+$) 3 2K) '&+& K) *9 ) /+* (&''&$K) '&+ (2&K) (+&') () (&&)(''2K)'(&) (&'($'2)/ /* :) &+*3(*) 3$&*) '*) /+9'($ ) 2 ) *(& K $)/* ()%%/&)3$ **)$%(*")'* &3%&))+& /*/:

    

#$ % &! '!& & ())* +! &) +'

Roz-238

       ! "

;+9)E(*%/*)()O(') )B& () Q>&$? ' $  & =& F$& N  $ R =F%%(GGGS(8)SGH  *T &? *GGH # N < ; < ;< & ? < 9*'(*) 9&2 () $) %/*&'( ) $ *(*2 () (' &%/2 () 2& ) 3 (2'&$) 3$&* 2&$) '*) 9$ (&) %/*2 () *$ & ) $% (& ) &&$'(() I$+ $ & ) C3:) ) $:$:) '+) QMRSQ:M) '*) 9(*2&) $'*2$'& ) '+) & (9:) !#U) 3$$ $'& ) )*+$ & )O+2&: B $ < ' & >&$?&  < ;< ' & U; E  & R $# V +G <# +( <N # :%+T < N  I%+) <W ; && ? & NW  $! $ $  ' & *+  $ ; ? N# X$& E  & R S%S Q'# & 

Roz-288b

:Ăľ*,(/35=(6,(:$1< t&,0(304;&, Ä&#x2021;ç $-$.2 t,045,"t03;&$) :<62. &(1$ 1,6.$ t(304;&,t.*"Â&#x2019; tOPXPÇ´Ç&#x17D;#3:,*&5v3&,03%w

ZAPRASZAMY!

=<N Q B $"

Roz-281

&,001"Â&#x152; /&,-" VM1PXTUBÇŠDĂ&#x2DC;X8MLQtUFM

BK $# K +G

*%*)3+&/*+)$&+/$ 

'*)2(&)'(&+ 2$$2(  # 8:H8ST < $# X? <# !$? +:IT &2 < !$; <& N#

=<N Q B $"

Roz-331

> ' NW  =QB BK $# K +G  8+ < 2GGH #

BK $# K +G

$&+

&)9$)%3+&9* '(&+ 2$$" o pow. 0,3901 ha +*)) 9' (&)( +$ 

=<N Q B $" BK $# K +G

*%*)3+&/*+)$&+/$ 

'*)2(&)'(&+ 2$$2(  # 8:H8S( < $# K? +G <# !$? 8G(+&2 < !$; <& N# > ' NW  =QB BK $# K +G  8+ < *GGH #

Roz-246

X$  A N ? =QB % # YGT+Z (8T%+8%T*


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

10 lipca 2009

Gabinet Dermatologiczny â&#x20AC;&#x17E;PRODERMEDâ&#x20AC;? lek. dermatolog Anna Ratajczak WrzeĹ&#x201C;nia ul. WiewiĂłrowskiego 6 tel. 061 640-02-20, 0503-00-46-48 Gabinet czynny od poniedziaÂłku do pištku w godz. 8.00-13.00, 15.30-18.00

GABINET STOMATOLOGICZNY, ul. HARCERSKA 10 Lek. stom. Ewa Thomas- Zaremba

13

PORADNIA ORTODONTYCZNA Zofia GÂładych lek. stom. specjalista II stopnia ortodoncji

pon 15.00-17.00 roda 15.00-18.00 sobota 10.00-12.00

Wrzenia, ul. OPIESZYN 10 tel. 0600-794-681

Lek-249b

po uzgodnieniu telefonicznym tak"e w soboty

www.wrzesnia.info.pl

Oferujemy: â&#x20AC;˘ bezpatne przeglÄ&#x2026;dy i porady â&#x20AC;˘ bezbolesne leczenie zachowawcze w miĹ&#x201A;ej atmosferze â&#x20AC;˘ stomatologia estetyczna â&#x20AC;˘ wybielanie zÄ&#x2122;bĂłw w 30 min. - PROMOCJA! â&#x20AC;˘ uzupeĹ&#x201A;nienia protetyczne (korony porcelanowe, mosty, protezy) â&#x20AC;˘ chirurgia

Gabinet czynny od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku w godz. 9.00-17.00 MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; rejestracji telefonicznej

tel. 061-4363-533

POĹ OĹťNICTWO I GINEKOLOGIA

lek. dent. Halina Olejniczak-Wiszniewska

spec. W. Kwiatkowski

Lek-225e

DENTHAL Gabinet Stomatologiczny

USG: poĹ&#x201A;oĹźnicze, przezpochwowe i piersi

lek. dent. Piotr Wiszniewski przyjmuje w Ĺ&#x203A;rody 15.00-21.00 WrzeĹ&#x203A;nia, Plac Ĺ&#x161;w. StanisĹ&#x201A;awa 1 (wejĹ&#x203A;cie obok Veritasu w podwĂłrze)

tel. 0602-830-899 PeĹ&#x201A;en zakres usĹ&#x201A;ug: nowoczesne, precyzyjne leczenie kanaĹ&#x201A;owe przy uĹźyciu mikroskopu KAPS oraz wypeĹ&#x201A;nianie kanaĹ&#x201A;Ăłw metodÄ&#x2026; termicznÄ&#x2026;, leczenie dorosĹ&#x201A;ych i dzieci; protetyka: korony, mosty, protezy ruchome; piaskowanie zÄ&#x2122;bĂłw; leczenie chorĂłb przyzÄ&#x2122;bia; chirurgia, implanty, wĹ&#x201A;asne RTG cyfrowe

PrzyjÄ&#x2122;cia: wtorki, czwartki 15.00-17.00 ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 3, WrzeĹ&#x203A;nia 0606-312-327

PACJENCI Z DOLEGLIWOĹ&#x161;CIAMI BĂ&#x201C;LOWYMI PRZYJMOWANI BEZ WCZEĹ&#x161;NIEJSZEJ REJESTRACJI

Lek-221

przyjmuje pn., wt., czw. 15.00-21.00, w soboty po uzgodnieniu

Prywatny Gabinet Konsultacyjny

Niepubliczny Specjalistyczny ZespĂł Opieki Zdrowotnej â&#x20AC;&#x17E;SPECIMEDâ&#x20AC;?

Dr n.med. Piotr Buczkowski Asystent Kliniki Kardiochirurgii w Poznaniu ul. DÂługa 1/2

wizytĂłwek tel. 0-61 437 49 57

â&#x20AC;˘ Ocena badaĂą: koronarografii i echo-serca â&#x20AC;˘ Kwalifikacja do zabiegĂłw operacyjnych (by-passy, operacje zastawek serca) â&#x20AC;˘ Opieka pooperacyjna

STOMATOLOG

Gabinet Stomatologiczny VITADENT

DEPILACJA LASEROWA

specjalizacja z chirurgii stomatologicznej

lek. stom. Anita Orchowska-Cebularz

NAJSKUTECZNIEJSZY SYSTEM TRWAĹ EGO USUWANIA ZBÄ&#x2DC;DNEGO OWĹ OSIENIA

ul. Sšdowa 1 (wejĹ&#x201C;cie od ul. Fabrycznej) od pn do pt 17.00-19.00 oraz stany nagÂłe tel. 061 437-95-56, 0696-779-712

LASER DIODOWY MEDIO STAR

Wrzenia * ul. Fromborska 18

20 z

w 20 minut Roz-275

tNFUPEBCJPSF[POBOTV BQBSBUCJDPN tUFSBQJBCF[CPMFTOBJCF[JOXB[ZKOB tDBÂ&#x2019;LPXJUBFMJNJOBDKB HÂ&#x2019;PEVOJLPUZOPXFHP tSFXFMBDZKOBTLVUFD[OPĹžĹ&#x2014;EP *OGPSNBDKBJ[BQJTZ tel. 061/426 49 36

tel. kom. 509 433 043

Anna Ulanowska GABINET PRYWATNY: â&#x20AC;&#x201C; Tuwima 10 Rejestracja telefoniczna 061/4360-509, 0607-686-301

lub osobiĹ&#x201C;cie

Informacja, rejestracja: AMIKA ul. PiastĂłw 16, tel. 061-4379-999

Lek-229

*z gotowego projektu w formie elektronicznej. Cena netto bez VAT

* badania wszystkich grup zawodowych * bezpatne badania uczniĂłw i studentĂłw * badania kierowcĂłw zawodowych i amatorĂłw * peen zakres bada w jednym miejscu * wykonujemy badania w zakadach pracy Poradnia czynna pn. - czw. 7.00 - 14.30, w pt. do 13.30

PrzyjĂŞcia: kaÂżda III sobota miesišca od godz. 10:00 do 12:00 Hipokrates, WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Wojska Polskiego 13 Rejestracja: codziennie 18:00-20:00 tel. O601-793-838

5=8¢ 6.87(&=1,( 3$/(1,(

62-300 Wrzenia, ul. Sowackiego 2, tel. 061 436-57-40 w.24

Lek-227

Poradnia Medycyny Pracy

KARDIOCHIRURGICZNY

GABINET STOMATOLOGICZNY lek. dent. Irena PanieĹ&#x201E;ska-Tupaj chirurg stomatolog tel. 601-696-800

przyjmuje pn.-pt. (z wyjÄ&#x2026;tkiem Ĺ&#x203A;rody) 16.30-22.00

i prywatnie

przyjmuje pn. 9.00-15.00, sob. 11.00-17.00 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Prusa 5, tel. 061-4377-987

Lek-243a

lek. dent. Nina Tupaj-Grzelak tel. 792-944-752

DERMATOLOGIA ESTETYCZNA Nowoczesne nieoperacyjne metody poprawiania defektĂłw urody, profilaktyka i usuwanie objawĂłw starzenia siÄ&#x2122; skĂłry lek.med. Julita WoĹ&#x201A;owiec WrzeĹ&#x203A;nia, AMIKA, ul. PiastĂłw 16, tel.061/4379999 specjalista dermatolog wtorek, piÄ&#x2026;tek od 14.00, poniedziaĹ&#x201A;ek, sobota od 10.00 PEĹ EN ZAKRES ZABIEGĂ&#x201C;W DERMATOLOGII ESTETYCZNEJ (WYPEĹ NIANIE ZMARSZCZEK,

PROMOCJA! W lipcu i sierpniu 10% rabatu na botox, wypeĹ&#x201A;nianie zmarszczek, powiÄ&#x2122;kszanie oraz modelowanie ust kwasem hialuronowym

Lek. Gerard WilczyĂąski

Specjalista otolaryngolog WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Ciszaka 26 wtorek i czwartek 16.00 â&#x20AC;&#x201C; 17.00 rejestracja telefoniczna 061 436-51-64, 0602-664-925

Gabinet Lekarski POONICTWO â&#x20AC;&#x201C; GINEKOLOGIA USG â&#x20AC;&#x201C; sonda brzuszna i pochwowa

Katarzyna CzĂŞstochowska spec. ginekolog poo,nik WrzeĹ&#x201C;nia ul. KiliĂąskiego 4 wtorki i czwartki od 16.00 Rejestracja tel. 0602 177 154 i 4360 102

OKULISTYKA Specjalista ChorĂłb Oczu Klaudia StefaĹ&#x201E;ska-GĂłral WrzeĹ&#x203A;nia, ul. KiliĹ&#x201E;skiego 14 NFZ pon. 13â °â °â&#x20AC;&#x201C;17â °â °, Ĺ&#x203A;r. 9â °â °â&#x20AC;&#x201C;13â °â ° GABINET PRYWATNY

czw. 9â °â °â&#x20AC;&#x201C;13â °â °, 15â °â °â&#x20AC;&#x201C;19â °â ° pt. 9â °â °â&#x20AC;&#x201C;13â °â °, 15â °â ° â&#x20AC;&#x201C; 19â °â ° tel. (061) 436-30-44, 0600-601-035

Lek-235b

GABINET LEKARSKI

GABINET INTERNISTYCZNO-HOMEOPATYCZNY WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Paderewskiego 50a

Dr nauk medycznych DANUTA MIKOAJEWSKA Specjalista chorĂłb wewntrznych Specjalista medycyny rodzinnej Czynne pon. - czw. TYLKO PO REJESTRACJI TELEFONICZNEJ

tel.: 0-61 436 30 24

Lek-248b

UST, POLICZKĂ&#x201C;W, TRWAĹ A DEPILACJA LASEROWA, BOTOX, MIKRODERMABRAZJA DIAMENTOWA, PEELING MEDYCZNY, MEZOTERAPIA, KRIOCHIRURGIA, ELEKTROKOAGULACJA, ZAMYKANIE NACZYĹ&#x192;, DERMATOSKOPIA, COSMELAN)


14

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

10 lipca 2009

www.wrzesnia.info.pl

=N&   <N $ =N =N

Panu Sylwestrowi Staszakowi <$ K& mBD. =N  & & 

do koĹ&#x201E;ca sierpnia dajemy

B &  $    & <'$

Ĺ&#x203A;p. StanisĹ&#x201A;awa Szczepaniaka Ks. proboszczowi Andrzejowi Bohdanowiczowi, deeacjo&, rodzinie ssiado& oraz prz jacioNo& serdeczne podzi;owania sNada rodzina

Magdalenie i Jackowi Szczepaniak   <N $  <$ K& 

qK)@F? N? '  V^ F V_R

50% zniĹźki

@ N;!& '& &$ & < ?;K& &KW K& 'N

Ĺ&#x203A;p. StanisĹ&#x201A;awa Konrada   E =# # ENN$ <N N <N' =  <N $  X F ? ' N? @ R  <  E =#

na zamieszczenie ogĹ&#x201A;oszenia drobnego: tdla uczniĂłw i studentĂłw poszukujÄ&#x2026;cych pracy

OGĹ OSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Komornik SÄ&#x2026;dowy przy SÄ&#x2026;dzie Rejonowym we WrzeĹ&#x203A;ni Mariusz Celmer (tel. 061 437-49-30) ogĹ&#x201A;asza, Ĺźe dnia 12.08.2009 o godz. 11:00 w budynku SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni majÄ&#x2026;cego siedzibÄ&#x2122; przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 10 w sali nr 14, odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; pierwsza licytacja nieruchomoĹ&#x203A;ci naleĹźÄ&#x2026;cej do: JarosĹ&#x201A;aw Zalas, Renata Zalas stanowiÄ&#x2026;cej: dziaĹ&#x201A;ka gruntowa nr 141/3 o pow. 1.2804 ha poĹ&#x201A;oĹźonej: 62-320 MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw, Kozubiec dla ktĂłrej WydziaĹ&#x201A; KsiÄ&#x2026;g Wieczystych SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni prowadzi ksiÄ&#x2122;gÄ&#x2122; wieczystÄ&#x2026; nr KW 12183

tdla pracodawcĂłw chcÄ&#x2026;cych zatrudniÄ&#x2021; uczniĂłw lub studentĂłw to sprzedaĹźy podrÄ&#x2122;cznikĂłw

OGĹ OSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Komornik SÄ&#x2026;dowy przy SÄ&#x2026;dzie Rejonowym we WrzeĹ&#x203A;ni Mariusz Celmer (tel. 4374-930) ogĹ&#x201A;asza, Ĺźe dnia 12.08.2009 o godzinie 11.30 w budynku SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni majÄ&#x2026;cego siedzibÄ&#x2122; przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 10 w sali nr 14, odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; pierwsza licytacja nieruchomoĹ&#x203A;ci naleĹźÄ&#x2026;cej do:

JarosĹ&#x201A;aw Zalas, Renata Zalas stanowiÄ&#x2026;cej: dziaĹ&#x201A;ka nr 18 o Ĺ&#x201A;Ä&#x2026;cznej pow. 10.6009 ha, rolna, czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ciowo zabudowana, budynek mieszkalny o pow. 191,51 m², budynek gospodarczy o pow. 246,73 m², chlewnia o pow. 983,50 m², kurnik o pow. 66,36 m², szopy o pow. 74,53 m². PoĹ&#x201A;oĹźonej: 62-320 MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw, Mikuszewo dla ktĂłrej WydziaĹ&#x201A; KsiÄ&#x2026;g Wieczystych SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni prowadzi ksiÄ&#x2122;gÄ&#x2122; wieczystÄ&#x2026; nr KW 970. Suma oszacowania wynosi 2.328.919,00 zĹ&#x201A; zaĹ&#x203A; cena wywoĹ&#x201A;ania jest rĂłwna 3/4 sumy oszacowania i wynosi 1.746.689,25 zĹ&#x201A;. Licytant przystÄ&#x2122;pujÄ&#x2026;cy do przetargu zobowiÄ&#x2026;zany jest zĹ&#x201A;oĹźyÄ&#x2021; rÄ&#x2122;kojmiÄ&#x2122; w wysokoĹ&#x203A;ci 1/10 sumy oszacowania tj. 232.891,90 zĹ&#x201A; w gotĂłwce lub na konto komornika z odnotowaniem wpĹ&#x201A;ywu na koncie kancelarii komornika PKO BP SA O. Centrum w GnieĹşnie 23 1020 4115 0000 9602 0004 0204. Zgodnie z przepisem art. 976 § 1 kpc w przetargu nie mogÄ&#x2026; uczestniczyÄ&#x2021; osoby, ktĂłre mogÄ&#x2026; nabyÄ&#x2021; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; tylko za zezwoleniem organu paĹ&#x201E;stwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiĹ&#x201A;y oraz inne osoby wymienione w tym artykule. NieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; moĹźna oglÄ&#x2026;daÄ&#x2021; w dniu 29.07.2009 od godziny 11.00 do 11.30. Komornik SÄ&#x2026;dowy

OGĹ OSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Komornik SÄ&#x2026;dowy przy SÄ&#x2026;dzie Rejonowym we WrzeĹ&#x203A;ni Mariusz Celmer (tel. 061 437-49-30) ogĹ&#x201A;asza, Ĺźe dnia 12-08-2009 o godz. 11:15 w budynku SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni majÄ&#x2026;cego siedzibÄ&#x2122; przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 10 w sali nr 14, odbÄ&#x2122;dzie siÄ&#x2122; pierwsza licytacja nieruchomoĹ&#x203A;ci naleĹźÄ&#x2026;cej do: JarosĹ&#x201A;aw Zalas, Renata Zalas stanowiÄ&#x2026;cej: dziaĹ&#x201A;ka gruntowa nr 82/2 o pow. 4.3389 ha poĹ&#x201A;oĹźonej: 62-320 MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw, Kozubiec dla ktĂłrej WydziaĹ&#x201A; KsiÄ&#x2026;g Wieczystych SÄ&#x2026;du Rejonowego we WrzeĹ&#x203A;ni prowadzi ksiÄ&#x2122;gÄ&#x2122; wieczystÄ&#x2026; nr KW 2209

Suma oszacowania wynosi 39 495, 00 zĹ&#x201A;, zaĹ&#x203A; cena wywoĹ&#x201A;ania jest rĂłwna 3/4 sumy oszacowania i wynosi 29 621,25 zĹ&#x201A;.

Suma oszacowania wynosi 133 846,00 zĹ&#x201A;, zaĹ&#x203A; cena wywoĹ&#x201A;ania jest rĂłwna 3/4 sumy oszacowania i wynosi 100 384,50 zĹ&#x201A;.

Licytant przystÄ&#x2122;pujÄ&#x2026;cy do przetargu zobowiÄ&#x2026;zany jest zĹ&#x201A;oĹźyÄ&#x2021; rÄ&#x2122;kojmiÄ&#x2122; w wysokoĹ&#x203A;ci 1/10 sumy oszacowania, tj. 3949,50 zĹ&#x201A; w gotĂłwce lub na konto komornika z odnotowaniem wpĹ&#x201A;ywu na koncie kancelarii komornika PKO BP SA I O. Centrum w GnieĹşnie 23 1020 4115 0000 9602 0004 0204.

Licytant przystÄ&#x2122;pujÄ&#x2026;cy do przetargu zobowiÄ&#x2026;zany jest zĹ&#x201A;oĹźyÄ&#x2021; rÄ&#x2122;kojmiÄ&#x2122; w wysokoĹ&#x203A;ci 1/10 sumy oszacowania, tj. 13 384,60 zĹ&#x201A; w gotĂłwce lub na konto komornika z odnotowaniem wpĹ&#x201A;ywu na koncie kancelarii komornika PKO BP SA I O. Centrum w GnieĹşnie 23 1020 4115 0000 9602 0004 0204.

Zgodnie z przepisem art.976 § 1 kpc w przetargu nie mogÄ&#x2026; uczestniczyÄ&#x2021; osoby, ktĂłre mogÄ&#x2026; nabyÄ&#x2021; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; tylko za zezwoleniem organu PaĹ&#x201E;stwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiĹ&#x201A;y oraz inne osoby wymienione w tym artykule. NieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; moĹźna oglÄ&#x2026;daÄ&#x2021; w dniu 29.07.2009 od godz. 11.00 do godz. 11.30 Komornik SÄ&#x2026;dowy

Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; ul. Warszawska 15 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 061/ 640 01 01 www.wrzesnia.info.pl

Zgodnie z przepisem art.976 § 1 kpc w przetargu nie mogÄ&#x2026; uczestniczyÄ&#x2021; osoby, ktĂłre mogÄ&#x2026; nabyÄ&#x2021; nieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; tylko za zezwoleniem organu PaĹ&#x201E;stwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiĹ&#x201A;y oraz inne osoby wymienione w tym artykule. NieruchomoĹ&#x203A;Ä&#x2021; moĹźna oglÄ&#x2026;daÄ&#x2021; w dniu 29.07.2009 od godz. 11.00 do godz. 11.30 Komornik SÄ&#x2026;dowy


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (061) 436-52-70

10 lipca 2009

www.wrzesnia.info.pl

15

GRZEGORCZYK PRIM Roz-056b

SKOTNIKI 31, 62-320 MIĹ OSĹ AW W tel./fax 061 438-28-31 kom. 695-716-913 www.grzegorczyk-prim.pl

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE Ĺ&#x161;CIEKĂ&#x201C;W

Oferta: rT[BNCBFLPMPHJD[OF rVTÂ?VHJLPQBSLPÂ?BEPXBSLÇ&#x2021; r[CJPSOJLJOBXPEÇ&#x2019;EFT[D[PXÇ&#x2021;

DG-OKNA

Rewelacja!

JEDYNA TAKA OFERTA NA RYNKU!!!

Producent: - okien i drzwi z PCV - okien i drzwi z aluminium - rolet zewnetrznych

KREDYT HIPOTECZNY NA OFWIADCZENIE!!! PoNcz drogie kredyty w jeden, dobierz kwot; ktĂłra ciebie interesuje nawet do 1.000.000 z jeKli chodzi o dochody, to naprawd; wystarczy twoje oKwiadczenie ustne

KREDYT SAMOCHODOWY

UWAGA

NA OvWIADCZENIE DO 100.000 z

W PROMOCJI CENA BRAMY GARAĹťOWEJ 2500 X 2125 - 2.000 ZĹ NETTO

KREDYT GOTĂ&#x201C;WKOWY

ROLETA ZEWNÄ&#x2DC;TRZNA 140 ZĹ /NETTO - 1 m2

NA OvWIADCZENIE DO 20.000 z

SprzedaĹź ratalna Pomiar i dostawa gratis Szybki i profesjonalny montaĹź

Wszelkie informacje: tel. 061 640-21-70, 508-158-111, 504-126-030 POWSZECHNY DOM KREDYTOWY WrzeKnia ul. Fabryczna 44

POSTAW NA NOWOCZESNE ROZWIÄ&#x201E;ZANIA Kre-088

SKLEP - ul. Malborska 15, WrzeĹ&#x203A;nia tel. 061 436 02 80

PROMOCJA RYNNY PCV

10%

ZAPRASZAMY

w lipcu

Bramy, automatyka, napÄ&#x2122;dy. Bramy garaĹźowe segmentowe.

Roz-265

Bd-280

RABAT

Ogrodzenia, balustrady, kraty, rolety.

tel. 507-131-455 Redaguje zespĂłĹ&#x201A;: Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski (redaktor naczelny), Maria KosiĹ&#x201E;ska (z-ca redaktora naczelnego). Biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: Maria KosiĹ&#x201E;ska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia PacyĹ&#x201E;ska, Marika Dubiel. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Warszawska 15, tel. 061 436 52 70, fax 061 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl, http://www.wrzesnia.info.pl SkĹ&#x201A;ad komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Anna Jakubek. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;scy, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, SzczeciĹ&#x201E;ska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, PiĹ&#x201A;a, ul. Krzywa 35. KolportaĹź: Mariusz Tomczak, tel. 0603 118 930. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstĂłw oraz nadawania tytuĂłw listom. TekstĂłw i materiaĂłw niezamĂłwionych nie zwracamy. AnonimĂłw nie drukujemy. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone.

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Staszica 10, 061 4360-476

Bd-271

W ofercie sprzedaĹźy: - okna dachowe - parapety wewnÄ&#x2122;trzne - parapety zewnÄ&#x2122;trzne - siatki przeciw owadom


10 lipca 2009

Reklama - biuro ogłoszeń, tel. (061) 436-52-70

Usl-053

16

BIURO RACHUNKOWE Spółka biegłych księgowych

BILANSISTA Pełna Księgowość, Księga PiR Rozliczenie Płac i ZUS

PODPIS ELEKTRONICZNY Autoryzowany Punkt Potwierdzania Tożsamości

Zestawy do podpisu Dokumentacja Wdrożenia

Września, ul. Słowackiego 11 tel./fax 061 4366-206 kom. 601-948-022, 607-668-404

ZAKŁAD BETONIARSKI „PIOTROWSCY” Nekla, ul. Dworcowa 22 A, www.piotrowscy.pl tel. (0 61) 43 72 079, tel./fax (0 61) 43 86 313

BETON towarowy - pompa 24 metry STROPY Teriva - dowóz do 50 km GRATIS BLOCZKI betonowe M-5 i M-6 NADPROŻA L-19 PUSTAKI ŚCIENNE ALFA OGRODZENIE BETONOWE KERAMZYT IZOLACYJNY Bd-210b

www.wrzesnia.info.pl

1001 - Wiadomosci Wrzesinskie  

1001 wydanie wiadomosci Wrzesinskich

Advertisement