Page 12

WOKÓŁ BRANŻY

Wierzę, że jeśli się coś robi, trzeba dawać z siebie wszystko i się nie poddawać.

Na stronie sklepu od czasu do czasu naszym oczom ukazuje się kolorowy tukan. Czy to przypadek, a może ma on jakieś znaczenie? Tukan jest związany z ekologią. Jest to jeden z zagrożonych gatunków, który zamieszkuje lasy deszczowe. Pomyśleliśmy, że będzie to wdzięczny symbol dla sklepu, w którym oferujemy baterie łazienkowe i kuchenne, które sprzyjają trosce o środowisko. Jest Pan doskonałym managerem, człowiekiem o ogromnej intuicji i doświadczeniu. Jakie Pana zdaniem cechy powinien mieć dobry manager, aby biznes przynosił sukcesy? To nie jest jedna cecha lub konkretny zespół cech. Uważam, że kluczem do sukcesu jest swego rodzaju uważność i elastyczność połączona z zaufaniem do dobrze dobranego zespołu. Tak jak mówi dziewiąty krok Metody Biegun: „Nie osiedlaj się na biegunie”, nie wyobrażam sobie, aby po tym, jak firma osiągnie sukces, zrealizuje plan etc., osiąść na laurach. W każdej dziedzinie musimy bacznie obserwować rynek i elastycznie odpowiadać na jego potrzeby. Dlatego zawsze musimy mieć otwarty umysł i swego rodzaju odwagę do zmian. W innym przypadku osiągnięty wcześniej sukces może długo nie potrwać. Dlatego otwartość i elastyczność to jedne z głównych wartości, jakie pielęgnujemy w Invenie. Realizuje Pan swoje pasje. Podróżowanie, coaching, pisanie. Kiedy znajduje Pan czas dla siebie? Szczerze powiedziawszy, nie mam go zbyt wiele. Niemniej staram się każdy dzień zaczynać od wyciszenia. Kiedy jestem w Gdyni, zaczynam dzień bieganiem po plaży lub jogą. To daje mi energię na cały dzień. Ważna jest dla mnie również medytacja chrześcijańska oraz lektura dające balans między ciałem a umysłem. To jest bardzo istotne podczas wypraw, które są wymagające pod kątem fizycznym. Wtedy szczególnie należy zadbać o umysł, aby pomimo wszelkich przeciwności osiągnąć cel.

12

WSZYSTKO DZIAŁA! 1 | 2019

FOT. INVENA

E-commerce to obecnie jedna z najsilniej rozwijających się gałęzi handlu. W 2018 roku uruchomiliście własny sklep internetowy. Czy to krok do kolejnego rozwoju firmy? Muszę przyznać, że w 2018 roku ogólnie postawiliśmy na nowe technologie. Stworzyliśmy aplikację mobilną dla instalatorów, o której już wspomniałem i kanał ecommerce. Tu stawiamy głównie na silnie wyselekcjonowaną ofertę. W dużej mierze to armatura, która ogranicza zużycie wody, dlatego sklep służy również jako platforma do promowania ekologii i zachowań sprzyjających trosce o naturę.

Zawsze musimy mieć otwarty umysł i swego rodzaju odwagę do zmian.

Jaką radę ma Marek Kamiński dla młodych przedsiębiorców i osób, które chcą związać się z branżą instalacyjną, ale mają obawy, czy po prostu dadzą radę? Nie jestem zwolennikiem podejmowania decyzji na przysłowiowe „hurra” . Niemniej strach jest równie niebezpiecznym czynnikiem, gdyż w efekcie nie podejmujemy żadnego działania. Tak naprawdę każda zmiana i wiele decyzji wiąże się z wyjściem ze „strefy komfortu”, dlatego wychodzę z założenia, że najpierw trzeba się do tego dobrze przygotować. Rozważyć wszelkie możliwe scenariusze i być na nie przygotowanym wraz z rozwiązaniami zarówno tych pozytywnych, jak i tych problematycznych sytuacji. Kiedy przeprowadzimy te scenariusze w sferze wyobraźni, nie zaskoczą już nas w rzeczywistości. Należy także pamiętać, że nawet jeśli spotkamy się z porażką, może ona okazać się o wiele bardziej wartościowa niż pierwszy sukces. Możemy się z niej wiele nauczyć i zdobyć cenne doświadczenie. Myślę, że ludzie często zamiast oswoić się z błędem, czy właśnie porażką, odrzucają ją, a tak naprawdę to wcale nie musi być nic złego. Wręcz przeciwnie: może okazać się, że to nieco trudniejsza droga do prawdziwego sukcesu. Rozmawiała: Marta Józefczak

Profile for Wszystko Działa

Wszystko Działa! 1/2019  

Wszystko Działa! 1/2019  

Advertisement