Page 1

INSTALACJE NEWS

1


2

INSTALACJE NEWS


W NUMERZE

TOMASZ KOBIERSKI WICEPREZES MIĘDZYNARODOWYCH TARGÓW POZNAŃSKICH Podobnie jak dwa lata temu, rok 2018 jest Rokiem Mistrzów. Nie mam na myśli tylko Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Wszak do Poznania na targi INSTALACJE zjadą mistrzowie instalacji, by w zaciętej rywalizacji walczyć o mistrzowski tytuł i nagrodę główną – nowego Citroena Berlingo. Po raz kolejny w szranki staną również przyszli fachowcy, czwartego dnia targów odbędą się bowiem Mistrzostwa Polski Instalatorów dla Szkół. Poza iście sportowymi emocjami, targi te to możliwość spotkania fachowców, wymiany doświadczeń, wreszcie poszerzenia wiedzy. Razem z naszymi wystawcami i partnerami branżowymi przygotowaliśmy bogaty program wydarzeń. Już pierwszego dnia targów najlepsze produkty zostaną uhonorowane prestiżową nagrodą Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Konkursowe jury przyznało ich w tym roku dwadzieścia dwa. KLUB PREMIER natomiast, jest okazją do poznania produktów po raz pierwszy prezentowanych na rynku polskim. Odbędzie się również szereg spotkań i konferencji dotyczących aktualnych trendów oraz wyzwań stojących przed branżą instalacyjną i fotowoltaiczną. Już po raz IV odbędzie się Konferencja Rynku Urządzeń Grzewczych, Sanitarnych, Instalacji, Wentylacji i Klimatyzacji. PORT PC natomiast przedstawi podczas konferencji „Standardy jutra w technice grzewczej” nowe wytyczne branżowe skierowane do instalatorów i projektantów instalacji grzewczych i chłodzących. Jeden z naszych partnerów – Globenergia, zaprosi uczestników targów na warsztaty fotowoltaiczne MOC HYBRYDY. Zupełną nowością, odpowiedzią na potrzeby branży będzie konferencja – Łazienka PRO, której bogaty program zainteresuje zarówno architektów, jak i projektantów instalacji. Targi to nowości, premiery i znakomicie przygotowana ekspozycja. Targi to emocje, inspiracje, a przede wszystkim LUDZIE. Partnerem Strategicznym targów INSTALACJE jest Polski Związek Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Klimatyzacji i Wentylacji ZHI, a patronat nad targami objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz najważniejsze stowarzyszenia i media branżowe. Należy zaznaczyć, że kwietniowe spotkanie to okazja do odwiedzenia całego bloku targów. W dniach 23-26.04.2018 r. w Poznaniu odbędą się nie tylko Międzynarodowe Targi Instalacyjne INSTALACJE, ale również Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń SECUREX, a wraz z nimi Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO oraz Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej GreenPOWER i Międzynarodowe Targi Energetyki EXPOPOWER. Wierzę bowiem, że to największe wydarzenie biznesowe, skierowane do profesjonalistów z różnych branż, nabiera nowej energii. Życzę Państwu, aby tegoroczne targi stały się okazją do spotkania, poszerzenia wiedzy, zawarcia trwałych kontaktów biznesowych. Zatem do zobaczenia w Poznaniu!

PATRONAT HONOROWY:

PARTNER STRATEGICZNY:

PATRONAT BRANŻOWY:

KRZYSZTOF OSIPOWICZ PRZEWODNICZĄCY ZWIĄZKU ZHI Jako ZHI jesteśmy niezmiernie zadowoleni z dobrze rozwijającej się współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Tegoroczna edycja targów INSTALACJE zapowiada się obiecująco, zarówno ze względu na rekordową liczbę wystawców, jak i na optymistyczne nastroje panujące w branży. Koniunktura dopisuje, perspektywy branży przepełnione są nadzieją, a więc zaistniały wszystkie warunki potrzebne, by oczekiwać udanej imprezy. Na przełomie 2017/2018 r. ZHI wspólnie z MTP rozpoczęło wydawanie periodyku branżowego pod tytułem „Wszystko Działa!”. Wraz z „Instalacje News” otrzymują Państwo jego trzecią edycję. Zachęcamy do lektury. 23 kwietnia odbędzie się IV Konferencja Branży Grzewczo-Instalacyjnej, którą organizujemy wspólnie ze SPiUG – serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w niej. W programie konferencji zaplanowanych jest wiele wystąpień i dyskusji na temat najbardziej aktualnych problemów branży. Z kolei 24 kwietnia odbędzie się Walne Zgromadzenie Polskiego Związku Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Instalacyjnej, Klimatyzacji i Wentylacji ZHI. Zapraszamy także do odwiedzenia Strefy Dystrybucji, gdzie znajdziecie Państwo stoiska członków naszej organizacji. Do zobaczenia na targach INSTALACJE.

INSTALACJE News Redakcja: Katarzyna Milecka Skład: Wydawnictwo Inwestor Zdjęcia: Archiwum MTP, archiwum firm, fotolia.com Wydawca: Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o. Ul. Głogowska 14, 60-734 Poznań Tel. +48 61 869 2000, faks: +48 61 869 2999

INSTALACJE NEWS

3


Produkty na medal Poszukujesz innowacyjnych i efektywnych technologii? Oto pełna lista nagrodzonych prestiżowym Złotym Medalem na Międzynarodowych Targach Instalacyjnych INSTALACJE 2018. Sprawdź, na których stoiskach znajdziesz medalistów.

ECOCONDENS CRYSTAL 100 – Gazowy kocioł kondensacyjny o dużej mocy

Elektroniczny zawór podtynkowy 430PBOX-430006 TEMPOMATIC 4

TERMET SA, Świebodzice

Pawilon 5 stoisko 63

Innowacyjny system ProClick zastosowany w zaworach mieszających ARV ProClick i siłownikach ARM ProClick firmy AFRISO

Gazowe kotły kondensacyjne ATAG i28EC, i36EC

Automatyczny odpowietrzacz próżniowy Reflex Servitec Mini REFLEX POLSKA Sp. z o.o. Sp.k., Wąbrzeźno

FERRO SA, Skawina Zgłaszający: Wydawnictwo TARGET PRESS Sp. z o.o. Sp.k., Gromiec

Pawilon 5 stoisko 83

Pawilon 5 stoisko 64

Grupa Pompowa W – BLOCK

Hybrydowe wentylatory dachowe FEN

Leszczyńska Fabryka Pomp Sp. z o.o., Leszno

UNIWERSAL Sp. z o.o., Katowice

Delabie Sp. z o.o., Warszawa

ATAG Verwarming Nederland B.V., Holandia Zgłaszający: EKO-TECH-INWEST, Unisław

Pawilon 5 stoisko 153

Pawilon 5 stoisko 158

Pawilon 5 stoisko 52

Pawilon 5 stoisko 135

Inteligentny system grzewczy NIBE –100% energii odnawialnej

Kocioł na pellet Genesis Plus KPP o mocy znamionowej 10, 15, 20 kW

Kocioł ONE o mocy 8 kW

Kompaktowe urządzenie hydroforowe Grundfos SCALA2

NIBE-BIAWAR Sp. z o.o., Białystok

Galmet Sp. z o.o. Sp.k., Głubczyce

Pawilon 4 stoisko 8

Pawilon 5 stoisko 17

Pawilon 5 stoisko 80

Pawilon 5 stoisko 107

Pawilon 4 stoisko 8

LEO TWIST

Palnik do spalania pelletu Grupa M Mini (Model M 26 i M 35)

Podwójny zawór czerpalny CALIDO seria OGRÓD BIS

Pompa ciepła powietrze-woda Bosch Compress 7000i AW 9 ORM-S

Powietrzna pompa ciepła VITOCAL 200-S

AFRISO Sp. z o.o., Czekanów

LEOVAC Michał Czechowicz, Lubochnia

ARKA Sp. z o.o. Sp.k., Koszalin

PELLASX Sp. z o.o. Sp.k., Piła

Przedsiębiorstwo Produkcyjne Heiztechnik Sp. z o.o. Sp.k., Skarszewy

Pawilon 5 stoisko 93

Pawilon 5 stoisko 161

Przenośny detektor gazu ziemnego i LPG typ GD-8 EX

Rekuperator ścienny PRANA – 150 Premium

Rurowy gruntowy wymiennik ciepła GLOBAL

System rurowy Cleverfit Axial

ALTER SA, Tarnowo Podgórne

„PRANA PLATINUM” TzOV, Ukraina Zgłaszający: Ecoventeam Sp. z o.o., Raszyn

PHU GLOBAL-TECH Renata Nowak-Mucha, Dąbrowa Górnicza

Rettig Heating Sp. z o.o., Rybnik /PURMO

Pawilon 5 stoisko 23

Pawilon 5 stoisko 158A

Pawilon 5 stoisko 77

INSTALACJE NEWS

Grundfos, Dania Grundfos Pompy Sp. z o.o., Przeźmierowo

Viessmann Sp. z o.o., Wrocław

Bosch Thermotechnik, Niemcy Zgłaszający: Robert Bosch Sp. z o.o., Warszawa

Pawilon 5 stoisko 117

4

Dwufunkcyjna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego z pompą elektroniczną GPA II

Pawilon 5 stoisko 92

Pawilon 5 stoisko 85

Pawilon 5 stoisko 84

Zawór Energy Valve BELIMO Automation AG, Szwajcaria BELIMO Siłowniki SA, Warszawa

Pawilon 5 stoisko 42


INSTALACJE NEWS

5


6

INSTALACJE NEWS


INSTALACJE NEWS

7


WYDARZENIA

Klub Instalatora – Świat Męskiej Rozrywki! Jeśli właśnie planujecie, które stoiska odwiedzić podczas targów Instalacje, albo zastanawiacie się, gdzie najlepiej spędzicie czas – odpowiedź jest jedna: Klub Instalatora. Zapraszamy Was do stref: Aktywności i Luksusu. W tym roku motywem przewodnim jest Świat Męskiej Rozrywki. Nie zabraknie zatem rywalizacji, luksusowych samochodów i pięknych kobiet. STREFA AKTYWNOŚCI Ponieważ w męskim świecie rywalizacja i wyzwania są istotnymi elementami, na każdego z naszych gości czekać będą niezwykłe atrakcje, podczas których sprawdzić będą mogli swoją celność, wytrzymałość i hart ducha. Zapraszamy Was na: interaktywną strzelnicę, niezapomniany wyścig F1 napędzanej siłami własnych mięśni, a także wyzwania rodem z największych stadionów świata – strzał do bramki z 6 metrów! NAJLEPSI BĘDĄ JEŹDZIĆ LAMBORGHINI! Goście, którzy przejdą przez całą Strefę Aktywności i osiągną najlepsze rezultaty, będą jeździć Lamborghini Gallardo. Codziennie podczas czterech wejść, trzech kolejnych szczęśliwców spełni swoje marzenie. STREFA LUKSUSU Ci, którzy odwiedzą Strefę Luksusu w Klubie Instalatora, będą mieli niezapomnianą możliwość wsiąść za kierownice luksusowych samochodów w towarzystwie pięknych modelek. Wszystkie te wyjątkowe chwile możemy na Wasze życzenie utrwalić na polaroidowej fotografii. Jak dołączyć do Klubu Instalatora?

Aby wejść do Klubu Instalatora i przeżyć niezwykłe przygody, wystarczy zarejestrować się w naszej Recepcji. Więcej informacji udzieli Ci obsługa Klubu. Zapraszamy do spędzenia niesamowitych chwil właśnie z nami!

Serdecznie zapraszają na konferencję:

BRANŻA CHŁODNICZA W OBLICZU AKTUALNYCH UREGULOWAŃ PRAWNYCH PRZY WSPARCIU MERYTORYCZNYM PRELEGENTÓW:

• Urząd Dozoru Technicznego • Biuro Ochrony Warstwy Ozonowej i Klimatu DOWIEDZ SIĘ M.IN.:

• • • • •

Jak dostosować procedury i dokumentację firmy certyfikowanej f-gazowo – po zmianach od marca 2018 Jak zakładać i prowadzić kartę urządzenia zawierającego f-gazy – zmiany od sierpnia 2018 Jakie nowe funkcjonalności wprowadzono do Centralnego Rejestru Operatorów Jak sprzedawać urządzenia napełniane fabrycznie zgodnie z przepisami Jakie kary wymierzane są w praktyce za nieprzestrzeganie ustawy f-gazowej po nowelizacji.

Dla uczestników Targów udział w konferencji jest bezpłatny.

8

INSTALACJE NEWS

24.04.2018, GODZ. 12.00 – 16.00 PAWILON 10


INSTALACJE NEWS

9


FOT. ARCHIWUM SPIUG

WYDARZENIA

IV Konferencja Rynku Urządzeń Grzewczych, Sanitarnych, Instalacji, Wentylacji i Klimatyzacji Poprzednia edycja konferencji odbyła się podczas targów Instalacje w 2016 roku

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych wspólnie ze Związkiem ZHI zaprasza do udziału w spotkaniu osób biorących aktywny udział w rozwoju rynku instalacyjno-grzewczego.

W

spółorganizatorem imprezy jest Polski Związek Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Instalacyjnej, Klimatyzacji i Wentylacji ZHI, przy wsparciu organizacyjnym Międzynarodowych Targów Poznańskich. Partnerami merytorycznymi imprezy są także Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC i Polska Korporacja Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji SGGiK.

Jest to pierwsza od wielu lat wspólna konferencja branży instalacyjno-grzewczej, która jest doskonałą okazją do spotkania dla wszystkich uczestników rynku i ekspertów

CZAS NA WIEDZĘ I NA BUDOWANIE RELACJI Konwencja imprezy jest ściśle związana z programem targów Instalacje 2018. Zakładamy, że uczestnicy konferencji będą chcieli skorzystać z okazji, żeby porozmawiać z dawno niewidzianymi znajomymi z branży. Program imprezy został ograniczony do najbardziej aktualnych i interesujących uczestników tematów prezentacji. Konferencja będzie trwać cztery godziny z przerwą kawową oraz tradycyjnym już rozdaniem statuetek Rynku Instalatora. Żeby wyjść naprzeciw potrzebie rozmów kuluarowych, uczestnicy konferencji będą mieli okazję kontynuować rozmowy podczas tzw. Wieczoru Targowego, który rozpocznie się bezpośrednio po konferencji w tej samej hali. Wieczór targowy, czyli koktajl połączony z kolacją jest wydarzeniem skierowanym wyłącznie do wystawców i ograniczonej liczby specjalnych gości.

10

INSTALACJE NEWS

TYM ŻYJE BRANŻA W tym roku o prezentacje poprosiliśmy przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, ASM, ICEB, Euler Hermes, PORT PC oraz ZHI i SPiUG. Tematy, które będziemy przedstawiać, dotyczą aktualnej sytuacji na rynku instalacyjno-grzewczym oraz na rynku budowlano-mieszkaniowym. Przewidujemy następujące tematy prezentacji: • Parametryzacja wyrobów budowlanych • Rynek budowlany w Polsce w kontekście gospodarki i obywateli • Płatności w branży instalacyjno-grzewczej • Podsumowanie trendów rynku urządzeń grzewczych w Polsce, efekt działań antysmogowych • Rynek dystrybucji materiałów instalacyjnych w Polsce • Klasyfikacja wyrobów ETIM w branży instalacyjno-grzewczej • Certyfikacja budynków pod kątem niskiej emisji. Konferencja jest skierowana głównie do producentów urządzeń grzewczych, przedstawicieli innych firm związanych z techniką grzewczą, dystrybutorów działających na rynku instalacyjno-grzewczym, instalatorów, pracowników naukowych, urzędników na poziomie gmin i województw oraz mediów. Aby wziąć udział w konferencji, konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie. Więcej informacji na stronie zhi.org.pl i spiug.pl

23.04.2018, GODZ. 13.00-17.30 PAWILON 15, SALA 1G


INSTALACJE NEWS

11


WYDARZENIA

Standardy jutra w technice grzewczej – konferencja PORT PC W ramach konferencji ukażą się nowe wytyczne branżowe PORT PC cz. 7 i cz. 8 skierowane do instalatorów i projektantów instalacji grzewczych i chłodzących. Planowane jest wydanie tzw. wersji „zielonej” (próbnej) wytycznych w zakresie instalacji i doboru pomp ciepła oraz oddzielnie w kwestii równoważenia hydraulicznego.

W

IV kwartale 2018 r. planowane jest wydanie końcowych wersji obydwu wytycznych. Takie rozwiązanie stosowane jest w wielu krajach. Da ono szansę branży na przedyskutowanie najważniejszych zagadnień dot. nowych wytycznych i wzięcie aktywnego udziału w opracowaniu końcowych wersji wytycznych. Wytyczne mają pomóc w doborze i projektowaniu systemów grzewczych z pompami ciepła w budynkach jedno- i wielorodzinnych, i obejmują prawie wszystkie rynkowe rozwiązania pomp ciepła do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej. Wytyczne te można traktować jako przewodnik projektowy i instalacyjny. Dodatek do wytycznych zawiera listy kontrolne, typowe schematy i przykłady wspierające procedurę projektowania i doboru. Kwestia równoważenia hydraulicznego ma podstawowe znaczenie w zakresie efektywności instalacji grzewczych oraz zapewnienia komfortu cieplnego. Co jest istotne, pozwala na skuteczne działania antysmogowe zmniejszające z jednej strony koszty eksploatacji, z drugiej obniżające emisję zanieczysz-

czeń szczególnie w zakresie tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń. Niewyrównoważona instalacja może zwiększyć koszt eksploatacji urządzeń grzewczych (oraz emisję zanieczyszczeń) nawet o 5-15%. PORT PC szacuje, że w Polsce ponad 90% instalacji grzewczych w budynkach jednorodzinnych nie jest wyrównoważonych hydraulicznie. Jest to ważne w instalacjach z takimi urządzeniami grzewczymi, jak kotły gazowe oraz na paliwo stałe, ale szczególnie jest to istotne w instalacjach z pompami ciepła, gdzie dodatkowy koszt ogrzewania może przekroczyć poziom 20%. Nowe wytyczne PORT PC idealnie uzupełniają się z wydanymi już ponad 2 lata temu wytycznymi dotyczącymi jakości wody grzewczej (cz. 4 i 5, na bazie wytycznych VDI 2035 cz. 1 i cz. 2 ). Więcej informacji na stronie www.portpc.pl 24.04.2018, GODZ. 10.00-17.00 PAWILON 15, SALA 1G

Harmonogram konferencji PORT PC „Standardy jutra w technice grzewczej” 10.00

Rejestracja uczestników, kawa powitalna, przekazanie materiałów

10.30

Przywitanie uczestników, rozpoczęcie konferencji – Paweł Lachman

10.35

Wytyczne PORT PC cz. 7 – dobór pomp ciepła i instalacji z pompami ciepła – Paweł Lachman

11.00

Wytyczne PORT PC cz.8 – równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. – Grzegorz Ojczyk

11.30

Przerwa kawowa do 11.50

SESJA I – Wytyczne PORT PC cz.7

SESJA II – Wytyczne PORT PC cz. 8

11.50

Wstępna i podstawowa analiza zastosowania pomp ciepła – Artur Kaczmarczyk

11.50

Wytyczne PORT PC – układy hydrauliczne – Paweł Lachman

12.25

Projektowanie podzespołów i całej instalacji – Paweł Lachman

12.25

Równoważenie instalacji do 30 kW i system certyfikacji instalatorów PORT PC – Grzegorz Ojczyk

13.00

Przerwa na lunch

13.00

Przerwa na lunch

14.00

Analiza danych meteorologicznych w Polsce i tryby pracy pomp ciepła – Paweł Lachman

14.00

Prezentacja firmowa WILO

14.20

Określenie udziału mocy pompy ciepła w pokryciu zapotrzebowania na ciepło – Paweł Lachman

14.20

Prezentacja firmowa Afriso

14.40

Schematy hydrauliczne – Artur Kaczmarczyk

14.40

Prezentacja firmowa Danfoss

15.00

Likwidacja hałasu – Adolf Mirowski

15.00

Prezentacja firmowa Belimo

15.20

Przerwa kawowa

15.40

Przepisy f-gazowe – Szymon Piwowarczyk

15.40

Prezentacja firmowa PURMO

16.00

Dobór zasobników ciepłej wody – Adam Koniszewski

16.00

Prezentacja firmowa Giacomini

16.20

Dolne źródła ciepła – Jakub Koczorowski

16.20

Prezentacja firmowa Caleffi

16.40

Przykład doboru pompy ciepła – Adolf Mirowski

16.40

Prezentacja firmowa Grundfoss

17.00

12

15.20 Przerwa kawowa do 15.40 Przerwa kawowa

Zakończenie konferencji

INSTALACJE NEWS


INSTALACJE NEWS

13


Obowiązujące wymagania stawiane urządzeniom wentylacyjnym i klimatyzacyjnym. Wspomaganie projektowania programem BIM

Konferencja Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa PROGRAM KONFERENCJI 11:00 -11:30 „Praktyczne konsekwencje wymagań dyrektywy ErP w projektowaniu wentylacji”. dr inż. Jarosław Muller, Politechnika Krakowska

11:30-12:00 Najważniejsze zagadnienia związane z BIM w praktyce - standardy - wdrożenie - case study. mgr inż. Paweł Wierzowiecki

12:00 -12:30 Centrale wentylacyjne. Innowacje i nowinki techniczne - Dariusz Stefanowski (Klimor), Arkadiusz Romański (Juwent)

12:30-13:00 Przerwa kawowa

13:00-13:30 „Szczelność powietrzna i termografia” - dr inż. Andrzej Górka, Politechnika Poznańska

13:30-14:00 „Wytyczne do projektowania systemów wentylacji pożarowej. Rola systemów w strategii ochrony ppoż. budynków wielokondygnacyjnych” - dr inż. Grzegorz Kubicki, Politechnika Warszawska. 25.04.2018 r., GODZ. 11.00-14.00 PAWILON NR 10, FOYER

14

INSTALACJE NEWS


INSTALACJE NEWS

15


spotkanie liderów i profesjonalistów Forum ŁAZIENKA.PRO to spotkanie profesjonalistów branży łazienkowej na targach Instalacje 2018. Podczas trzech dni przedstawiciele segmentu łazienkowego będą poznawać nowości, trendy oraz rozmawiać o rynku. To pierwsze tak duże i kompleksowe wydarzenie dla branży łazienek w Polsce!

KIEDY

GDZIE

KTO

23-25 kwietnia 2018

Poznań Międzynarodowe Targi Poznańskie Targi INSTALACJE 2018 Pawilon 5A

przedstawiciele producentów, właściciele firm handlowych, architekci, designerzy, projektanci oraz wykonawcy

PROGRAM 23 KWIETNIA BIZNES

24 KWIETNIA PROJEKTANCI

25 KWIETNIA WYKONAWCY

Pierwszego dnia Forum spotkamy się przede wszystkim z przedstawicielami firm związanych z branżą łazienkową.

Drugiego dnia Forum spotkamy się z architektami i projektantami wnętrz. Chcemy pokazać nowości rynkowe oraz przybliżyć aktualne trendy w aranżacji wnętrz.

Trzeci dzień Forum zaplanowaliśmy z myślą o wykonawcach. Głównym tematem, o którym chcemy rozmawiać, są płytki wielkoformatowe zyskujące coraz bardziej na popularności oraz aspekt marketingowego rozwoju firmy instalacyjnej.

13:35 Przerwa 13:55 Lider w branży łazienkowej… czyli kto? Blaski i cienie w salonach łazienkowych – prezentacja Marcelina Matusiaka, Strategic Insight Managera z GfK Polonia. 13:40 Liderzy opinii w branży łazienkowej – 5 kroków do skutecznej komunikacji z instalatorami i projektantami - prezentacja Justyny Krawczyk-Sokołowskiej, Strategy Director w J2 Communication Designers, 14:55 Produkt, rynek, nowości. Wystąpienie gościa specjalnego: Sebastian Diener (Dipl.-Ing. (FH) for Architecture), Marketing i Product Manager Project Business w firmie Villeroy&Boch Fliesen GmbH.

15:30 Wprowadzenie od Redakcji: Trendy i nowości łazienkowe – co pokazały największe targi polskie i zagraniczne 15:50 Nowości, które zmieniają wnętrza – prezentacje nowych produktów 16:50 Wykłady gości specjalnych wydarzenia: • Jak zmienia się przestrzeń współczesnej łazienki i jak wpływa to na wzornictwo produktów do niej przeznaczonych – prezentacja Mikołaja Wierszyłłowskiego z pracowni Wierszyłłowski i Projektanci, • O współpracy na linii producent-projektant oraz pracy nad nagrodzoną nagrodą iF Design Awards, Top Design oraz Must Have Łódź Design Festival umywalką Cadence dla firmy Marmite opowiedzą Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski z pracowni Pawlak & Stawarski, • „Człowiek w centrum procesu rozwoju produktu dzięki designowi” – Michał Drożdż – Dyrektor ds. Strategii Produktowej Ceramiki Paradyż; ekspert rozwoju nowych produktów,

18:10 Projektowe afterparty. Wieczorne spotkanie w pawilonie łazienkowym w strefie Galerii Innowacji. Okazja do jeszcze bliższych, bezpośrednich kontaktów dostawców i architektów.*

16

IN INSTALACJE NEWS

12:00 Wprowadzenie od redakcji: Płytki wielkoformatowe na polskim rynku 12:20 Wykład/warsztaty – 15-minutowe spotkania i miniwarsztaty dla wykonawców 13:30 Klient, architekt, rynek - jak skutecznie dbać o wizerunek firmy i wykonawcy

Poznaj łazienkowe nowości! GALERIA INNOWACJI Przez cały czas trwania targów Instalacje oraz Forum ŁAZIENKA. PRO zwiedzający będą mogli odwiedzić przygotowaną na tę okazję Galerię Innowacji. To wystawa produktów, które pokazują, jak rozwija się rynek łazienek – najciekawszych nowości, przełomowych technologii albo po prostu innowacyjnych produktów, które warto znać.

Szczegóły na www.lazienka.pro ORGANIZATORZY


INSTALACJE NEWS

17


WYDARZENIA

PROFESJONALISTO, ZABEZPIECZ WIEDZĘ NA TARGACH - Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń SECUREX i wystawa Poznań Media Expo Blisko 250 wystawców zaprezentuje setki zaawansowanych nowości, w tym nagrodzone Złotym Medalem. To niepowtarzalna okazja dla profesjonalistów do zapoznania się z trendami obowiązującymi na rynku. Inteligentny Budynek, Klub Premier, Drone Zone – to tylko niektóre ze stref, gdzie na żywo będzie można sprawdzić, jak branża zabezpieczeń mierzy się ze zmieniającą się rzeczywistością. Oprócz ekspozycji, organizatorzy przygotowali sporą dawkę wiedzy. SECUREX BeIN - w ramach bezpieczeństwa informacji będzie miało miejsce między innymi praktyczne przedstawienie rozporządzenia (RODO) zmieniającego aktualne podejście do ochrony danych osobowych. Przetwarzanie danych, takich jak monitoring, dane biometryczne czy identyfikacyjne będzie podlegało nowym zasadom, a przetwarzanie danych osobowych pracowników czy też klientów będzie podlegało nowym standardom zabezpieczeń. Warto dowiedzieć się, czego można się spodziewać po 25 maja 2018 r. Konferencja Smart City Conf - Expo traktować będzie o nowoczesnych rozwiązaniach ułatwiających życie mieszkańcom, realizowanych poprzez narzędzia e-administracji oraz o innowacyjnych produktach technologicznych. Dedykowana jest przedstawicielom samorządów, świata nauki i biznesu. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń w zakresie najefektywniejszego wykorzystania najnowszych technologii do podniesienia komfortu codziennego życia w mieście. Zapraszamy 24.04.2018 r. Platforma Szkoleniowa MTP i PISA - 24.04.2018 r. odbędzie się I edycja programu edukacyjnego dla profesjonalistów. W Parku Mistrzostw targów SECUREX wykładowcy Polskiej Izby Systemów Alarmowych przeprowadzą skrócone zajęcia z wybranych programów kursów. Park Mistrzostw w kolejne dni zamieni się w arenę zmagań VI

Mistrzostw Polski Instalatorów Systemów Alarmowych, a ostatniego dnia targów odbędzie się w nim II edycja programu edukacyjnego dla uczniów szkół technicznych.

III Forum Bezpieczeństwa Społeczności Lokalnych - temat przewodni Forum, które odbędzie się 23.04.2018 r., to rola policyjnych klas mundurowych a kształtowanie postaw obywatelskich młodzieży w aspekcie bezpieczeństwa. Tegoroczne Forum to możliwość wymiany doświadczeń w zakresie 11-letniego funkcjonowania klas o profilu policyjnym, dyskusji nad potrzebą doskonalenia ich rozwiązań prawno-organizacyjnych. Po zakończeniu wydarzenia uwagę uczestników przykuje policja wraz ze swoją brawurową akcją pt. „Napad na konwój bankowy”.

Targi na żywo. Podczas targów będzie można uczestniczyć w pokazach. Nie można przegapić akcji pokazowej Polskiej Izby Ochrony. „Dama z gronostajem” – to wokół tego dzieła zaaranżowana zostanie jedna z nich, pokazująca możliwości zastosowania analityki obrazów w ochronie wartościowych przedmiotów, zastosowanie prewencyjne głośników IP, możliwości zastosowania systemu opartego na beaconach w ochronie przedmiotów wartościowych, czy sprawności grupy interwencyjnej w ujęciu sprawców przestępstwa. Więcej informacji: www.securex.pl.

Zabezpiecz biznes, wiedzę, umiejętności, emocje.

Merytorycznie i emocjonująco na targach SAWO 2018 Targi SAWO 2018 to profesjonalnie przygotowana przestrzeń wystawiennicza oraz atrakcyjny program rzeczowych konferencji, organizowany we współpracy z: • Państwową Inspekcją Pracy, Państwową Inspekcją Sanitarną, Urzędem Dozoru Technicznego • Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – PIB • Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pracowników Służby BHP i czasopismem „ATEST” • czasopismem „Promotor BHP” • portalem Kultura Bezpieczeństwa.

18

INSTALACJE NEWS

Warto zarezerwować też czas na widowiskowe zawody piłki sikawkowej – Hydroball oraz pokaz ratownictwa chemiczno-ekologicznego przygotowany przez poznańską Komendę Wojewódzką PSP. Planowane są również szkolenia z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych z wykorzystaniem komory ogniowej na paliwo gazowe marki Dräger. Ponadto sporą dawkę emocji zapewni obecność FireGirls – modelek, które współtworzą i promują kultowe kalendarze poświęcone tematyce strażackiej. Serdecznie zapraszamy!


WYDARZENIA

23-26.04.2018

M

iędzynarodowe Targi Energetyki EXPOPOWER oraz Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej GREENPOWER to jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń, od lat gromadzące w Poznaniu polską i zagraniczną branżę nowoczesnej energetyki, innowacyjności oraz odnawialnych źródeł energii. W targach uczestniczą firmy z wielu krajów świata. To dobra okazja, by poznać rynkowe trendy, także międzynarodowe, wymienić doświadczenia, dowiedzieć się, przed jakimi wyzwaniami i możliwościami stoi branża. Zakres tematyczny obydwu wydarzeń obejmuje szeroką gamę zagadnień związanych z energetyką przemysłową, ale również systemami automatyki, sterowania oraz instalacji niskiego napięcia, jak i zagadnieniami z energią odnawialną prezentującą produkty, usługi i rozwiązania z zakresu energii słonecznej, wiatrowej, wodnej, biomasy, biopaliw, elektromobilności oraz technologii energooszczędnych.

SZCZEGÓŁOWY ZAKRES EKSPOZYCJI EXPOPOWER TO: • Wytwarzanie i akumulowanie energii elektrycznej • Maszyny i urządzenia energetyczne • Systemy przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej • Linie napowietrzne i kablowe • Aparatura i układy elektroniki przemysłowej stosowane w energetyce • Narzędzia i sprzęt do prac pod napięciem • Pojazdy specjalistyczne dla energetyki • Napęd elektryczny • Maszyny elektryczne • Systemy automatyki i sterowania • Informatyka • Aparatura kontrolno-pomiarowa • Materiały elektrotechniczne • Elementy i podzespoły instalacyjne • Oświetlenie elektryczne • Handel hurtowy i detaliczny materiałów i urządzeń elektroenergetycznych • Prace badawczo-rozwojowe • Projektowanie instalacji energetycznych i elektrycznych • Szkolenia i doskonalenie zawodowe • Wydawnictwa branżowe oraz media SZCZEGÓŁOWY ZAKRES EKSPOZYCJI GREENPOWER TO: • Fotowoltaika • Biogaz • Biopaliwa • Energia wodna • Energia wiatrowa • Energia geotermalna • Doradztwo energetyczne i finansowe • Technologie pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych i rozproszonych • Technologie oparte na odnawialnych źródłach energii • Urządzenia i linie technologiczne do produkcji peletu • Elektromobilność

Seminaria i konferencje odbywające się podczas targów EXPOPOWER i GreenPOWER to ważny głos w dyskusji o przyszłości polskiego sektora energetycznego i jego roli dla polskiej gospodarki. W tym roku szykujemy wydarzenia konferencyjne o tematyce: oświetlenia, instalacji, e-mobility, fotowoltaiki oraz energetyki jądrowej. Dzięki Enea Operator, która zapowiedziała swój szeroki udział jako Patron Strategiczny Targów, pragniemy, aby goście targowi wiedzę zdobytą na seminariach uzupełniali bezpośrednimi spotkaniami na stoiskach z liderami branży: 1. Forum Innowacyjnej Energetyki #EnergInn1.0 #energia #innowacje #elektromobilność #B+R #smart #przyszłość 23-24 kwietnia 2018 2. BUDOWA ELEKTROWNI JĄDROWEJ – TECHNOLOGIA, FINANSOWANIE, BEZPIECZEŃSTWO I ZARZĄDZANIE PROJEKTEM 23 kwietnia 2018 3. Czysta Gmina dzięki „Akademii Pelletu” 23 kwietnia 2018 4. IX Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu „Bezpieczeństwo i energooszczędność w oświetleniu” TECHNIKA ŚWIETLNA 2018 24 kwietnia 2018 5. XVI Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu „Instalacje elektryczne niskiego, średniego i wysokiego napięcia” STACJE ELEKTROENERGETYCZNE 2018 25 kwietnia 2018 6. Konferencja Naukowo-Techniczna – „Energooszczędne napędy elektryczne w przemyśle” 25 kwietnia 2018 7. III Branżowe Forum Fotowoltaiczne – Rynek fotowoltaiczny w Polsce - duże wzrosty i spore problemy do rozwiązania 25 kwietnia 2018 Więcej na stronie: www.greenpower.mtp.pl oraz

www.expopower.pl INSTALACJE NEWS

19


20

INSTALACJE NEWS


INSTALACJE NEWS

21


PLAN EKSPOZYCJI INSTALACJE 2018

GODZINY OTWARCIA PONIEDZIAŁEK (23.04) – 9:00 - 17:00

23-26.04.2018

WTOREK (24.04) – 9:00 – 17:00 ŚRODA (25.04) – 9:00-17.00 CZWARTEK (26.04) – 9:00 -16:00 CZYNNE WEJŚCIA: Wejście Wschodnie od ul. Głogowskiej Wejście Zachodnie od ul. Śniadeckich, teren MTP

24-26.04.2018

ZACHODNIE 6

WJAZD ZACHODNI

5

7 7A SALA ZIEMI

8 8A

15

4

5G 5A

14

3A

10

11

3

WSCHODNIE

KONFERENCJE I WYDARZENIA SP ECJALNE 24-26.04.2018

CENNIK BILETÓW INSTALACJE 2018 BILET UPRAWNIA DO WEJŚCIA NA WSZYSTKIE IMPREZY W BLOKU TARGÓW Bilety normalne

Jednorazowy

Wielorazowy

Bilet elektroniczny dla profesjonalistów (po rejestracji online www.mtp24.pl)

20 ZŁ

5O PLN

Bilet dla profesjonalistów (po rejestracji na miejscu)

30 zł

60 PLN

Bilet dla publiczności (bez rejestracji)

70 zł

X

Bilet elektroniczny wstępu i wjazdu dla profesjonalistów (po rejestracji online na www.mtp24.pl)

80 zł

240 PLN

10 zł

Dzień dla szkół 26 kwietnia 2018

Bilety dla grup szkolnych Bilet dla grup szkolnych, jednorazowego wstępu, dostępny w kasie. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza - SZKOLNEJ LISTY UCZESTNIKÓW oraz dokonanie płatności w kasie biletowej MTP.

Zaproszenie bezpłatne należy aktywować na stronie www.mtp24.pl. Aktywacja w kasie kosztuje 10

zł.

Rejestracja polega na wypełnieniu ankiety rejestracyjnej online na stronie mtp24.pl lub w kasie biletowej po przyjeździe na targi. Podczas rejestracji wymagane jest podanie podstawowych danych o firmie, m.in. nazwy, adresu, numeru kontaktowego. PROSIMY O ZACHOWANIE BILETU DO WYJŚCIA!

22

INSTALACJE NEWS


INSTALACJE NEWS

23

Instalacje News 2018  
Instalacje News 2018  

Najważniejsze informacje o targach INSTALACJE 2018

Advertisement