Issuu on Google+

Internet'e Bağlanma iPhone; Mail, Safari, YouTube, Stocks, Maps, Weather uygulamalarını ya da App Store veya iTunes Wi-Fi Music Store’u her kullanışınızda Internet’e otomatik olarak bağlanır.

iPhone Internet'e Nasıl Bağlanır? iPhone, ya bir Wi-Fi ağı ya da hücresel veri ağı üzerinden Internet'e bağlanır. iPhone, bağlanıncaya dek sırasıyla şunları yapar: ÂÂ Son kullandığınız Wi-Fi

ağlardan geçerli olanı üzerinden bağlanır.

ÂÂ Son kullanılan Wi-Fi ağlarından hiçbiri geçerli değilse, iPhone, kapsama alanındaki

Wi-Fi ağlarının listesini gösterir. Bir ağa dokunup katılmak için gerekliyse parolayı girin. Parola gerektiren ağların yanında kilit simgesi gözükür. iPhone'un geçerli ağları otomatik olarak göstermesini engelleyebilirsiniz. Bakınız: “Wi-Fi”, sayfa 109. ÂÂ Hiçbir Wi-Fi ağı geçerli değilse veya hiçbirine katılmamayı seçtiyseniz, iPhone

hücresel veri ağı üzerinden ( , veya ) Internet'e bağlanır. iTunes Wi-Fi Music Store'a hücresel veri ağı üzerinden erişemezsiniz. Ne bir Wi-Fi ağı ne de hücresel veri ağı geçerli değilse, iPhone Internet'e bağlanamaz. Not: Özgün (ilk çıkan) iPhone sahibiyseniz, telefon görüşmesi yaparken hücresel veri ağı üzerinden Internet'i kullanamazsınız. Telefonda konuşurken Internet uygulamalarını kullanabilmek için de Wi-Fi bağlantınızın olması gerekir. Birçok Wi-Fi ağı ücretsiz olarak kullanılabilmektedir; iPhone operatörünüz tarafından sunulan Wi-Fi noktaları da bunlara dahildir (bazı bölgelerde geçerlidir). Bazı Wi-Fi ağları ise belli bir ücret ödenmesini gerektirir. Ücret uygulanan bir yerde bulunan Wi-Fi ağına katılmak için, genellikle o servise kaydolmanıza olanak sağlayan bir web sayfasını görüntülemek üzere Safari’yi açabilirsiniz.

Bir Wi-Fi Ağına Katılma Wi-Fi ayarları, Wi-Fi'yi açmanızı ve Wi-Fi ağlarına katılmanızı sağlar. Wi-Fi'yi açma:  Settings > Wi-Fi öğesini seçip Wi-Fi seçeneğini açın. Bir Wi-Fi ağına katılma:  Settings > Wi-Fi öğesini seçin, iPhone kapsama alanındaki ağları saptarken kısa bir süre bekleyin, sonra da bir ağ seçin (bazı Wi-Fi ağlarına katılma ücrete tabi olabilir). Gerekiyorsa parolayı girip Join düğmesine dokunun (parola gerektiren ağlar kilit simgesiyle birlikte gözükür). Bir Wi-Fi ağına kendiniz bu şekilde katıldıktan sonra, bu ağ kapsama alanı içindeyken iPhone ona otomatik olarak bağlanacaktır. Kapsama alanı içinde önceden kullanılan birden fazla ağ varsa, iPhone en son kullanılana bağlanır.

32

Bölüm 2    Temel Konular


iPhone Türkçe Kullanım Klavuzu