__MAIN_TEXT__

Page 1

261012 771307 9

ISSN 1307-2617

AUTO

Otomotiv - Yan Sanayi - Aksesuar ve Tuning Dergisi - Temmuz- Ağustos 2020 Yıl : 15 Sayı : 161 Fiyat : 20 TL

TUNING WORLD

MARKALOJİ AUTO KONSEPT GÜNCEL *MUSTANG

*PORSCHE

*PIRELLI’NİN AKILLI HAMURLU LASTİĞİ “YENİ CINTURATO P7” TANITILDI *OTOMOTİV ÜRETİMİ İLK 5 AYDA ÜÇTE BİR AZALDI

autotuningworld

*LAMBORGIHINI *VOLVO *FERRARİ *FİAT *MASSERATİ


Editör - Künye

EDİTÖR

Yayın Türü Yaygın Süreli

İlker Kaplan

Yayıncı Dünya Medya Basın Yayın Reklam Tanıtım Hizmetleri

Covid -19 Üretimi Vurdu. Üretimde Rekor Düşüş

T

İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İlker Kaplan 0 505 400 94 34 İdari İşler Müdürü Hatice Karabay 0 505 400 94 33 Reklam Müdürü Zafer Altın 0 546 675 59 49 Muhasebe Müdürleri Sevda Öncü - Düzgün Turgut 0 542 292 83 85

ÜİK sanayi üretimi verilerini açıkladı, Sanayi üretim endeksi, nisanda geçen yılın ( 2019’un) aynı ayına göre yüzde 31,4 azaldı. Bu oranın önümüzdeki aylarda genel anlamıyla ekonomiye özelde ise istihdama yansıması bekleniyor.

Halkla İlişkiler Müdürü Ayşe Savranoğlu

Üretimde yaşanan bu üçte bir oranındaki düşüşün önümüzdeki aylarda istihdama ve genel sanayinin alt sektörlerine de yansıyacağı kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Şu an itibariyle Genel işsizlik oranlarının, yüzde 13,8 genç işsizlik oranlarının da yüzde 24,5 olduğunu TÜİK verilerinden öğreniyoruz. Bu rakamların güvenli olduğunu kabul etsek bile son derece olumsuz bir tablo olduğunu görüyoruz. Ayrıca işten çıkarmaların 3 ay daha yasaklandığı, yetersiz donelerle oluşturulmuş bir ortamda alınan bu verilerin gerçeği yansıtma oranlarının da oldukça düşük seviyede olduğu bir gerçek.

Abone Sorumlusu Defne Deniz Kaplan - Beste Kamburoğlu

Sanayi Üretiminde Üçte Bir Oranında Düşüş Arındırılmış sanayi üretimi nisanda bir önceki aya kıyasla yüzde 30,4 azaldı. Söz konusu ayda, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 32,5, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 13 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 12,4 düşüş kaydetti. Sanayi Üretimi Beklenti Anketi’nde ekonomistler, arındırılmamış sanayi üretim endeksinin nisanda 2019’un aynı dönemine göre yüzde 25,4 azalmasını bekliyordu. Bu beklentilerin üzerinde bir düşüş olduğunu ve yüzde 5 oranında fazladan bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Bu yüzde beş farkın, “Covid 19 Pandemisi” sebebiyle ortaya çıkma olasılığının yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bu rakamların Ekonomiye Yansımaları Yaz aylarında yaşanacak rutin durağanlık ve düşüşler azalarak sürebilir. Ancak eylül ayı başında piyasada ve genel olarak ekonomik verilerde önemli bir daralma ortaya çıkabilir. Üretimdeki daralmanın; kaçınılmaz sonucu olarak istihdamda düşüş yaşanacağını söylemek “kehanet” olmaz. Aynı şekilde ana sanayide yaşanan üretimdeki daralmanın, yan sektörlerde ve bağlantılı sektörlerde faaliyet yürüten bir dizi firmanın zorluklar yaşamasına sebep olacağını söylemek de gerekiyor. Firma kapatmaların yaşanacağını bunun da kırılgan ekonomik dengeleri daha da sarsacağını, herkesin gördüğünü düşünüyorum. Tüm bu veriler ışığında; yetkililerin acil önlemler almaları ve kağıt üzerinde kalacak paketler yerine; “reel üretim ve ekonominin” sorunlarını çözücü yönde, çaba sarfetmeleri gerekiyor. Bizi izlemeye ve okumaya devam edin... 2 Auto Tuning World /

Temmuz - Ağustos 2020

Yazı İşleri Simgenur Savranoğlu Grafik Tasarım Ezgi Kamburoğlu

Fotoğraf Editörleri Murat Çapkın - Sinan Temur İnsan Kaynakları Müdürü Sibel Şanlı İletişim Danışmanı Alper Tuna Bilişim Sorumlusu Kerem Mercan Bölge Temsilcileri Çetin Sülün (Ankara) Mesut Karabay (İzmir) Umut Yıldız (Bursa) Avrupa - Almanya - Temsilcisi Pınar Açıkgöz Sosyal Medya Fatma Kurşun Dağıtım Ali Savranoğlu - Zafer Kamburoğlu Genel Koordinatör Süleyman Kaplan - Hüsniye Kaplan Katkıda Bulunanlar Meryem Savranoğlu - Fatma Kaplan - Selda Kamburoğlu Dağıtımcı Aras Kurye - PTT - Yurtiçi Kargo Yönetim Yeri Akşemsettin Mah. Güneş Sokak No: 48 D :10 Eyüp / İstanbul Tel:0 850 532 94 68 Fax : 0 212 427 00 15 World Media Group www.autotuningworlddergisi.com www.worldmediagroupe.com www.endustri40dergisizirvesi.com www.kesicitakimlardergisi.com www.makineotomasyondergisi.com www.elektrikpanodergisi.com www.ekonomiknokta.com Auto Tuning World Dergisi Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. İçeriğindeki yazınsal ve görsel malzemeler, izin alınmaksızın; yazılı, görsel, işitsel ve elektronik medyada kullanılamaz. Reklamların hukuki sorumluluğu reklamveren firmaya aittir.


İçindekiler

32 40 52 58 İÇİNDEKİLER

2

EDİTÖR

COVİD - 19 ÜRETİMİ VURDU. ÜRETİMDE REKOR DÜŞÜŞ

5

AUTO HABER

Automechanika İstanbul Fuarı 2021’e ertelendİ !

12

AUTO HABER

OTOMOTİV ÜRETİMİ İLK 5 AYDA ÜÇTE BİR AZALDI

14 24

AUTO KONSEPT HİBRİT MOTORLU FORD FİESTA

AUTO KONSEPT

FERRARİ’NİN DEĞERİ DE TÜM MARKALARI SOLLADI

30

MARKALOJİ

Ford’un Zaptedİlemeyen Özgür Ruhu : MUSTANG

36

AUTO SİNEMA Sİnemanın Yıldızı Mustang

40

AUTO KONSEPT

PORSCHE 718 CAYMAN GT4 CLUBSPORT

42

AUTO KONSEPT

48

VOLVO XC40 HİBRİT

AUTO üRETİM

FORD VE VOLKSWAGEN İŞBİRLİĞİ

50

AUTO üRETİM

HONDA SİBER SALDIRI NEDENİYLE TÜRKİYE VE DÖRT ÜLKEDE üRETİMİ DURDURDURDU

52

AUTO KONSEPT

Maserati Ghibli Hybrid Gelİyor

60

AUTO KONSEPT

LAMBORGHıNı HURACAN YENİ VERSİYONU Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

3


4

Auto Tuning World / MayÄąs - Haziran 2020

Au Hab


uto ber

Auto Tuning World / MayÄąs - Haziran 2020

5


Auto Haber

Yeni Tarih: 8 – 11 Nisan 2021

6

Automechanika İstanbul Fuarı 2021’e ertelendİ !

Automechanika

İstanbul olarak 2020 yılı Haziran ayında düzenlemeyi planladığımız Automechanika İstanbul 2020 fuarımızı, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın 21 Nisan 2020 tarihinde Corona Virüs (COVID-19/SarsCoV-2) kaynaklı fuar organizasyonları ve etkinliklerin düzenlenmesine dair açıkladığı mücbir sebeplerden ötürü 2021 yılına ertelemiş olduğumuzu üzülerek bilgilerinize sunarız. Gerek ülkemizin gerekse tüm dünyanın verdiği bu büyük mücadelede ve yaşanılan bu zorlu dönemde, mücbir sebeplerden dolayı söz konusu kararı açıklamanın derin üzüntüsü içinde olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

Bu bağlamda, özellikle geçtiğimiz son birkaç haftada siz değerli katılımcılarımızın, fuarımızı destekleyen derneklerimizin, iş ortaklarımızın ve sevgili ziyaretçilerimizin gösterdiği destek ve işbirliği için yürekten teşekkür eder, sizlerle beraber omuz omuza bu süreci de aşacağımıza olan inancımızın tam olduğunu belirtmek isteriz. Automechanika İstanbul olarak, her bir krizin beraberinde yeni fırsatlar ve çözümler getirdiğine inanıyoruz. Bu bilinçten yola çıkarak, şu an Automechanika İstanbul ve paralelindeki tüm fuarlarımız için dijital platform üzerinde yine global işbirliği oluşturma ve yeni işbirliklerinin yaratılması noktasında fayda oluşturabilecek çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Söz konusu dijital platformun, 2021 yılında yeniden bir araya gelene dek bu süre içerisinde ticaret hacmini canlandırmaya yönelik, önemli bir köprü görevi göreceğine inanıyor, bu noktada da özel ve verimli bir alternatif olması yönünde çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Şüphesiz, 2021’e ertelenen Automechanika İstanbul Fuarı’mız ile ilgili hepinizin soruları olacaktır. Tüm sorularınızın yanıtlarına dair detaylı bilgilendirmeye web sitemiz üzerinden ulaşabileceksiniz. Bunun yanı sıra, katılımcılarımız başta olmak üzere ilgili tüm kişilere, detaylı bilgilendirme e-posta vasıtası ile ayrıca gerçekleştirilecektir. Eş zamanlı olarak tüm basın da bilgilendirilecektir.


Auto Haber

Medİsana İle Yaza Konfor Katın ! Yaz Aylarında Konforlu Sürüş Arayanlar İçin...

A

lman sağlık ürünleri markası Medisana, hava nemlendirme cihazından tansiyon ölçme cihazlarına, anne bebek ürünlerinden masaj koltuklarına kadar sağlıklı ve konforlu yaşam için yüzlerce ürün sunuyor. Tüm ürünlerinde üç yılla on yıl arasında garanti veren Medisana, kişisel bakım ürünleri kategorisinde de iddialı. Yaza formda ve bakımlı girmek isteyenlere yüksek kalitede ve şık tasarıma sahip ürünler sunan marka “zayıflama kemeri” ile formunu korumak isteyenlerin, “lazer epilasyon cihazı” ile tüy sorunuyla vedalaşmak isteyenlerin, “Araç İçi Soğutuculu ve Masaj Fonksiyonlu Masaj Minderi” ile de sürüş keyfini konforlu geçirmek isteyenlerin favorisi olacak. Evde Epilasyon Rahatlığı İçin... Medisana 99233 IPL 840 Lazer Epilasyon Medisana epilasyon sistemi IPL 840, pürüzsüz ve bakımlı bir cilt için her an yanınızda. Yüz, bacaklar, kollar, koltuk altı ve bikini bölgesi için uygun olan Medisana 99233 IPL 840 Lazer Epilasyon aleti, şık tasarımıyla fazlasıyla dikkat çekici. Saklama çantası hediyesi ile birlikte satışa sunulan ürün derinin altında, tüy köklerini deaktive

ediyor ve böylece tüylerin tekrar uzamasını önlüyor. 4 hafta düzenli kullanımdan sonra tüylerde yüzde 50’ye kadar azalma sağlayan ürün, evde kolay ve güvenli bir kullanım sunuyor. Cilt tonu ve tüy rengini tespit eden otomatik sensör özelliği bulunan ürün, rahat ve konforlu bir kullanım için flash moduna ve 3 dakika hareketsiz kaldığında otomatik kapanma özelliğine de sahip. Formunu Korumak İsteyenler İçin... Medisana 48360 Zayıflama Kemeri Medisana 48360 Zayıflama Kemeri, manuel ve otomatik modu, 5 farklı seviye ayarlanabilir masaj yoğunluğu ve masaj yönü, 3 farklı kademe masaj özelliği ile dikkat çekiyor. Çift motorlu titreşimli masaj kemeri ve saklama çantası ile birlikte satışa sunulan ürün, 15 dakikadan sonra otomatik kapanma özelliğine sahip. Bel, kalça karın gibi yağların fazla olduğu bölgelerde etkin bir şekilde kullanabilen ürün, dijital tasarım kumandası ile kolay kullanım sunuyor ve titreşimli masaj özelliği ile rahatlatma sağlıyor.

Araç İçi Soğutuculu ve Masaj Fonksiyonlu Masaj Minderi Medisana’nın Araç İçi Soğutuculu ve Masaj Fonksiyonlu Masaj Minderi, özellikle yaz tatillerinde arabasıyla uzun yolculuklara çıkmayı sevenler için ideal. Güçlü hava akımı sayesinde hızlı ve etkili araç içi soğuma sağlayan ürün, masaj fonksiyonuna da sahip. 3D nefes alan kumaş ile daha etkili soğuma ve ısınmayı engelleme sağlayan araç içi masaj minderi, kablolu kumandası sayesinde kolay kullanım imkanı veriyor ve terlemeyi önleyerek konforlu bir sürüş sunuyor.

40 yıldır Alman teknolojisi ile sağlık ürünleri üreten Medisana, tüketicilerin hayatına değer katacak ürünleriyle yaz aylarında bakımlı görünmek, forma girmek ve sürüş konforunu artırmak isteyenlere uygun ürünler sunuyor.

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

7


Auto Haber

elektrİklİ araçları otomatİk olarak şarj etmek

Elektrik hareketlilik her geçen gün daha da popüler hale gelirken, bazı alanlarda fonksiyonel standart teknolojilerin geliştirilmesi için hala alan var. Bunun bir örneği ise arabaların şarj edilme şekli: artık kimse şarj istasyonlarıyla dolu sokaklar görmek istemiyor. Endüktif şarj göz önünde çok bulunmuyor ve bazı önemli dezavantajlar barındırıyor. İşte bu noktada Volterio mantıklı ve verimli bir alternatif sunuyor. Şarj edilen robot prototifi FAULHABER kullanarak hareket ediyor.

Ş

arj istasyonları şehir merkezlerinde görüntü kirliliğine sebep olurken, hantal kablo ve fişler de insanların garajlarında rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Garaj tabanına veya yol yüzeyine gömülü bobinlerle temassız endüktif şarjda bu görsel veya mekanik sıkıntıların hiçbiri yoktur. Fakat bu ekstra maliyet anlamında 8

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

geliyor, hem de birden fazla şekilde: bobinlerin göz önünden kaldırılması için zeminin açılıp yenilenmesi; maksimum çıkışın pek çok durumda üç kilowatt olması ve bu yüzden uzun şarj sürelerinin meydana gelmesi; ve bu tür bir şarj ile önemli oranda gücün fizli kablolara göre güç kaybına neden olması. Eğer araç bobinin tam üzerine park edilmezse kayıp daha da büyük oluyor.

Konektör bağlantıyı buluyor Volterio’nun teknolojisi tüm bu sorunlara zarif bir çözüm sunuyor. İnaktif olduğunda, şarj cihazı göze çarpmayan, sadece 6 cm yüksekliğinde bir yapıya sahip. Araç daha sonra şarj edilmek üzere park ediliyor. Ardından,robot kolu teleskopik olarak uzanıyor.


Auto Haber “Mümkün olduğunca düz bir cihaz inşa etmek istedik, bu yüzden en başından itibaren çok az yer vardı”, diyor genç yüksek lisans mezunu mühendis. “Aynı zamanda önemli miktarda ağırlık taşımamız gerekiyor. Bu nedenle, motorlar uygun redüktör ile birlikte - yüksek tork, yüksek hız ve küçük boyut sunmalıdır. ” Güçlü, hızlı ve güvenilir Bu kolun sonunda, diğerinin arabanın alt gövdesinde arayan bir konektör var. İki bileşen daha önce birbirleriyle şifreli kablosuz iletişim yoluyla bilgi alışverişinde bulunuyorlar. Konik-yuvarlak akım taşıyıcısı, geleneksel anlamda bir konektör olmadığından, araç en uygun konuma park edilmemiş olsa bile, tam temas sağlayabilmektedir. Kolun hedefini doğru bir şekilde bulduğundan emin olmak için ultrasonik bir sistem kullanılır. Bağlantı 15 saniyeden daha kısa sürede kurulmuş olur. Konektör sadece 50x50 cm’lik bir mesafede olmalıdır ve araç açılı bir şekilde park edilebilir. Yeni bir garaj veya park yeri inşaatı için tüm üniteyi zemine gömmek de mümkündür.

Ev bağlantılı bir şarj cihazının şarj kapasitesi 22 kilovattır, bu da en büyük araba akülerinin bile 4-5 saat içinde tamamen şarj edilebileceği anlamına gelir. Teknolojinin kendisi, şarj süresini bir saate düşüren 100 kilowatt DC işlemek için tasarlanmıştır. Volterio’nun arkasındaki fikir, Christian Flechl’in 2014 yılında Graz Teknoloji Üniversitesi’nde (Avusturya) yazdığı yüksek lisans tezine dayanıyor. Bugün kendisi VOLTERIO GmbH Genel Müdürü ve ürününü seri üretime geçmek üzere. Prototipin geliştirilmesinde önemli bir husus, robot kolunu üç eksen boyunca hareket ettiren üç motor geliştirmekti:

İnternette yapmış olduğu bir arama onu hızlı bir şekilde FAULHABER’a yönlendirdi, çünkü pek çok şirket bu tür özellikleri karşılayamıyor. “Diğer uzmanlarla yapılan görüşmelerde FAULHABER’ın doğru yol olduğu konusunda güvence aldım ve birlikte çalışmaya başladığımızda bu daha da belirginleşti. FAULHABER tüm projeye kapsamlı teknik önerilerle, doğru motorları seçerek ve motorları kendileri sunarak sponsor oldu. ” Prototiplere planet dişli redüktörlü DC mikromotorlar ve uygun bir hareket kontrolörü takıldı. Buna ek olarak, FAULHABER test amacıyla diğer sürücüleri seçti ve tedarik etti.

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020 9


Auto Haber

CR serisinin yüksek motor performansı, düşük aşınma, güçlü neodim mıknatıslar ve sarımdaki özellikle yüksek oranda bakır içeren çok kararlı bir grafit değişimine dayanmaktadır. Şarj istasyonu yaklaşık 20.000 döngü için tasarlanmıştır. Bu, sürücülerin hizmet ömrünün yalnızca% 1’inin kullanıldığı anlamına gelir. Sağlamlıkları da çok önemlidir, çünkü Volterio üniteleri uzun

10

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

duruşlardan sonra ve zorlu hava koşullarında bile güvenilir bir şekilde çalışmalıdır. Prototip, kapsamlı testlerde çok iyi performans gösterdi. Temel açıdan, teknoloji rakip konseptlerden çok daha üstün. Birçok premium otomobil üreticisi de aynı fikirde. Şarj cihazlarının seri üretime geçmesi için zaten hazırlanıyorlar. Volterio şu anda yeni zorluklar

üzerinde çalışıyor: Christian Flechl, “Otomatik şarj işlemleri birçok farklı şekilde kullanılabilir” diye açıklıyor. “Bu, tüm lojistik alanı için olduğu kadar sürücüsüz araçlar için de geçerlidir. Elektrikli kamyonlar için çözümler de geliştirilme aşamasındadır. Uygun şarj robotları geliştiriyoruz ve FAULHABER’ın değerli desteğine güvenmeye devam ediyoruz. ”


Auto Haber

Normalleşmeye rağmen araç temİzlİğİnİ İhmal etmeyİn •

K

oronavirüsten korunmak için evlerin, sosyal alanların ve işyerlerinin olduğu kadar araçların da temizliği önem taşıyor. Normalleşme süreciyle başlayan yoğun araç kullanımı, dışarıdaki mikropların ve koronavirüsün evlere, işyerlerine taşınması riskini de beraberinde getiriyor. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle Türkiye’nin ilk sigorta şirketi olma unvanına sahip Generali Sigorta, koronavirüsten ve mikroplardan korunmak için araç temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı. Normalleşmeye rağmen koronavirüs sürecinin devam ettiğini ve virüse karşı önlemlerin gevşetilmemesi

gerektiğini belirten Generali Sigorta’ya göre araç hijyeni için dikkat • edilmesi gereken noktalar şu şekilde: •

• •

Araçların virüs, bakteri ve mikropların en kolay yaşayabildiği ve bulaşabildiği alanlardan biri • olduğunu unutmayın. Araca binerken elleri iyice dezenfekte edin. Araç direksiyonunu dezenfektan ürünler veya alkollü maddelerle mutlaka silin. • Araç içerisinde elle temas edilen tüm yüzeylerde hijyeni sağlayın.

Generali

Sigorta, Mümkünse aracı iç ve dış yıkama yapılacak şekilde normalleşmeye yıkama ve temizleme servislerine verin. 10rağmen 15 günlük aralıklarla aracı dezenfekte edin. tehlikesi Klimanın açıldığı anda çıkan ilk havayı solumayın, devam eden ilk dakikalarda camları açın ve aracı koronavirüsten havalandırın. Aracı mümkün olduğunca emanet korunmak olarak başkasına vermeyin. Vermek için araç zorunda olduğunuz d u r u m l a r ı n ardından aracı temizliğinde mutlaka temizletin, dezenfekte edin. Aracın dışarıdan dikkat edilmesi emdiği havanın kabin içine gelmeden önce gereken temizlenmesini sağlayan polen filtresini kontrol noktaları edin. Uzun süredir kullanımda ise paylaştı. mutlaka değiştirin. Virüs, bakteri ve mikropların bulunma olasılığının yüksek olduğu klima kanallarının temizliği için araç bakım servisinden yardım alın. Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020 11


Sektör Haber

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE TALEP İKİNCİ EL’E KAYACAK Aydın Erkoç: ‘’Sıfır araçların tedariki ile ilgili yaşanan sıkıntılar, pandemi sebebiyle tüketici alışkanlıklarının değişmesi ve yaz aylarının gelişiyle ikinci el otomobil satışlarında hareketlilik başlayacaktır.’’

M

otorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, pandemi ile birlikte üretim, tedarik ve tüketici alışkanlıklarında yaşanan değişikliklerin otomotiv sektörünü derinden etkilediğini belirtti. Sektörün durumu ve geleceği hakkında önemli açıklamalar yapan Erkoç, sektör paydaşlarına da tavsiyelerde bulundu. Koronavirüs (Kovid19) salgını sebebiyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tüm sektörlerin zora girdiğini, ikinci el otomotiv sektörünün de bu salgından olumsuz etkilendiğini ifade eden Aydın Erkoç, otomobil satış rakamlarını değerlendirirken, dünyada ve Türkiye’de normalleşmenin başlamasıyla yaz ayları itibariyle ikinci el otomobile talebin artabileceğini belirtti. 2020’nin ilk üç ayının satış rakamlarını değerlendiren Erkoç ‘’Şu an satışlar azaldığı için ikinci el otomobil fiyatlarının yükselişi de durdu. 12 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

Ancak geçen senenin ilk üç ayıyla kıyaslarsak bu sene ikinci el araç piyasası daha hareketli. 2019’un Mart ayında otomotiv satışları 456 bin 674 adet iken, 2020’nin Mart ayına baktığımızda satışlar 501 bin 921 adet olarak gerçekleşti. Ancak 2020’nin Şubat ayında 611 bin 314 adet olan ikinci el piyasasında pandeminin etkisiyle Mart ayında ciddi bir düşüş yaşandı’’ diye konuştu. ‘’Sıfır araç arzındaki problemlerden dolayı talep ikinci el otomobile kayacaktır’’ Bu süreçte dövizdeki artışların ve sıfır otomobil üretiminin de durmasıyla araç tedarikinde yaşanan olumsuzlukların ikinci el araç ticaretini etkileyeceğini belirten Erkoç şunları kaydetti: ‘’ Tüm dünyada salgının hızla yayılması ve üretim yapılan ülkelerin de zor bir dönemden geçmesi otomotiv şirketlerinin de üretimi durdurmasına sebep oldu.


Sektör Haber

Otomotiv firmalarının birçoğu Nisan ayının sonu itibariyle üretime başladılar, ancak dünya genelindeki tüm fabrikaların tam randımanlı bir şekilde üretime başlamaları Haziran, Temmuz ayı gibi olacaktır. Üretime başlayan sıfır araçların ülkemize lojistiği ve satışa başlaması Ağustos, Eylül, Ekim aylarını bulabilecektir. Bu göstergeler bize sıfır araçların temininde bu yıl zorlukların olabileceğini gösteriyor. Pandemi sonrası dünyadaki tüm sektörlerde olduğu gibi ulaşımda da bireyselleşme olacağını göz önünde bulundurursak tüketicilerin bireysel otomobil alımlarının artacağını, sıfır araç arzındaki problemlerden dolayı da tüm talebin ikinci el araca kayacağını düşünüyorum. Ayrıca değişen tüketici alışkanlıklarıyla araç kiralama, araç paylaşımı, toplu taşıma gibi ulaşım türlerine talebin düşeceğini öngörüyor, bunun da ikinci el otomotiv sektörünün potansiyelini artıracağını düşünüyorum.’’ ‘’Sektördeki paydaşlarımız bu süreci iyi değerlendirmeli’’ İkinci el sektörünü değerlendirirken sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme modeli geliştirmeleri için sektör paydaşlarına da tavsiyelerde bulunan Erkoç, ‘’Bu süreçte meslektaşlarımıza sermaye yapılanmalarını güçlendirmelerini, müşteri memnuniyeti ve satıcı-alıcı arasında güven problemlerinin giderileceği mekanizmaları kullanmalarını, teknolojik alt yapıyı aktif bir şekilde kullanmalarını, pazarlama ve tanıtım faaliyetlerine

önem vermelerini, sektöre yeni giriş yapmış olan ya da yapabilecek olan global firmalarla rekabet edebilmeleri için gerekli olduğundan uygun şartlarda konsolide olmalarını tavsiye ediyoruz’’ diye konuştu. ‘’Devletimizden destek bekliyoruz’’ İkinci el otomotiv sektörünün katma değer yaratan, dövizin ülke içinde kalmasına destek veren, milyonlarca kişiye istihdam sunan ve sanayisinden noterine, maliyesinden finans kurumlarına kadar yaklaşık 45 sektöre girdi sağlayan büyük bir sektör olduğunun altını çizen Erkoç, ‘’Devletimizden bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerimizin korunması ve devamlılığın sağlanması adına gerekli hukuki ve yasal mevzuatların bir an önce faaliyete geçirilmesi adına destek bekliyoruz. Firmalarımızın daha çağdaş normlarda ticaret yapabilmesini sağlayacak lokasyonları temin edilmesi en büyük beklentimizdir’’ dedi. Ticaret Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen ve sektöre bir standart getirecek olan ikinci el araç ticaretinde yetki belgesi alma zorunluluğunun Ağustos ayına kadar uzatıldığını hatırlatan Erkoç ‘’İkinci el araç ticaretini kurumsallaştırıp, kayıt dışılığı ortadan kaldıracak olan yetki belgesi süresinin tekrar uzatılmamasını umuyor, sektör olarak heyecanla bekliyoruz’’ diye konuştu.

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020 13


Sektör Haber

OTOMOTİV ÜRETİMİ İLK 5 AYDA ÜÇTE BİR AZALDI

Yılın ilk 5 ayında toplam otomotiv üretimi, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 34 azalarak 415 bin 454 adet, otomobil üretimi de yüzde 31 azalarak 288 bin 133 adet oldu.

14

B

u yılın ilk beş ayında traktör üretimi hariç toplam otomotiv üretimi, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 34 azalarak 415 bin 454 adet, toplam otomotiv ihracatı ise adet bazında yüzde 38 azalarak 331 bin 391 oldu. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), bu yılın ocak-mayıs dönemine ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Buna göre, nisan ayında, yeni tip koronavirüs (Kovid19) salgınının etkilerinin yoğun hissedilmesinin ardından, otomotiv şirketlerinin tamamı mayıs ayında üretime tekrar geri döndü. Bu kapsamda, mayıs ayında toplam otomotiv üretimi 63 bin 145 adet olarak gerçekleşti. Nisan ayı ise toplamda 11 bin 164 adetle kapanmıştı.

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

Otomotiv sanayisinde kapasite kullanımı yüzde 50 oldu Yılın ilk beş aylık dönemine bakılğında ise toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 34 azalarak 415 bin 454 adet, otomobil üretimi de yüzde 31 azalarak 288 bin 133 adet oldu. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 425 bin 804 adet olarak belirlendi. Salgın etkisiyle normalleşme sürecine devam eden otomotiv sanayisinde ocak-mayıs dönemi kapasite kullanım oranı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşti. Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda (otomobil ve hafif ticari araç) yüzde 51, ağır ticari araçlarda yüzde 32, traktörde ise yüzde 33 oldu.

Ağır ticari araç pazarı ise yüzde 34 arttı Açıklamaya göre, mayıs ayında yük ve yolcu taşıyan ticari araç üretimi 19 bin 881 adet, traktör üretimi ise bin 900 adet oldu. 2020 yılı ocak-mayıs döneminde, ticari araç üretimi bir önceki yıla kıyasla yüzde 39 gerilerken, ağır ticari araç grubunda bu azalış yüzde 23, hafif ticari araç grubunda ise yüzde 40 olarak kayıtlara geçti. Bu dönemde, toplam ticari araç pazarı yüzde 16, hafif ticari araç pazarı yüzde 14 ve ağır ticari araç pazarı ise yüzde 34 arttı. Baz etkisi dikkate alındığında ise yılın ilk beş aylık döneminde ticari araç pazarı 2017 yılının yüzde 52 gerisinde kaldı.


Sektör Haber

Otomobil iç pazarında ithal araç payı yüzde 64 oldu OSD verilerine göre, Türkiye otomotiv pazarı, ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artış kaydetti ve 189 bin 118 adet oldu. Bu dönemde, otomobil pazarı ise yüzde 22 arttı ve 146 bin 528 adet olarak gerçekleşti. Son 10 yıllık ortalamalar dikkate alındığında, ocak-mayıs döneminde toplam pazar yüzde 36, hafif ticari araç pazarı yüzde 49, ağır ticari araç pazarı yüzde 58, otomobil pazarı ise yüzde 30 oranında ortalamanın gerisinde kaldı. Söz konusu dönemde otomobil iç pazarında ithal araç payı yüzde 64 olarak gerçekleşirken, hafif ticari araç pazarında ithal araç payı yüzde 42 oldu. Mayıs ayında Kovid-19 salgını etkilerinin azalmasıyla birlikte, bir önceki yıla oranla iç pazar yüzde 2 azalış gösterdi ve bu dönemde toplam pazar 33 bin 245 adet seviyesinde gerçekleşti.

Baz etkisi dikkate alındığında toplam pazar, 2017 yılı ocak-mayıs döneminin yüzde 42 gerisinde kaldı. Mayısta 44 bin 428 araç ihraç edildi Yılın ilk 5 aylık döneminde toplam ihracat, bir önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 38 azalarak, 331 bin 391 adet olarak gerçekleşti. Otomobil ihracatı yüzde 35 azalarak 232 bin 781 adet olurken, ticari araç ihracatı ise yüzde 46 azaldı. Traktör ihracatı ise 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 28 azalarak 4 bin 707 adet olarak gerçekleşti. Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştirdiği Avrupa’da ticaretin durma noktasına geldiği Nisan 2020’de 9 bin 327 adet olan otomotiv ihracatı, Mayıs ayında 44 bin 428 adet olarak gerçekleşti.

Türkiye ihracatçılar Meclisi verilerine göre ise toplam otomotiv sanayi ihracatı, ocakmayıs döneminde yüzde 14’lük pay ile ihracat sıralamasında ilk sıradaki yerini korudu. Ocak-mayıs döneminde 8,9 milyar dolarlık ihracat Bu yılın ocak-mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 33, avro bazında ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 azaldı. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 8,9 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 29 azalarak 3,5 milyar dolar düzeyinde belirlendi. Avro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 27 azalarak, 3,2 milyar avro oldu.

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020 15


Sektör Haber

GENERALİ SİGORTA’NIN ARABA ÇEKİLİŞİNİN TALİHLİSİ AÇIKLANDI Generali Sigorta’nın imza attığı sıfır araba kampanyası sonuçlandı. Kampanya kapsamında yapılan çekilişle 1 talihli Fiat Egea HB 2020 model araba kazanma şansını elde etti.

16 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020


Sektör Haber

1

50 yılı aşkın köklü geçmişiyle Türkiye’nin ilk sigorta şirketi olma unvanına sahip Generali Sigorta’nın 30 Nisan’a kadar süren ve 27 Mayıs günü çekilişi gerçekleşen kampanyası kapsamında 1 talihli, Fiat Egea HB marka araç kazanma hakkını elde etti. Yapılan çekilişin ardından Yalova’da ikamet eden Süleyman Çeken sıfır aracın asil talihlisi, Sivas’ta ikamet eden Gökhan Özçelik ise yedek talihlisi oldu.

Sunay Koray: “Asil talihlimizi bizzat arayarak tebriklerimizi ilettim” Benim Kaskom ürünü özelinde “Benim Kaskom’da Uygun Fiyat, Hediyesi de Kıpkırmızı Bir Fiat” sloganıyla gerçekleştirilen kampanyanın çekilişinin ardından asil talihli Süleyman Çeken’i arayan Generali Sigorta’nın CFO’su ve CEO Vekili Sunay Koray: “Kampanya kapsamında çekiliş ile hediye ettiğimiz aracı kazanan talihlimizi Generali Sigorta ailesi adına

bizzat arayarak tebriklerimizi sundum. Bu güzel haberi kendisiyle paylaşmaktan mutluluk duyduğumuzu aktardığım keyifli bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Generali Sigorta’nın hem acentelerine hem de müşterilerine yönelik kampanyaları devam edecek. Müşterilerimizi yönetim olarak bizzat arayarak, ortak duygularımızı paylaşacağımız nice kampanyalara imza atacağız.” dedi.

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020 17


Au Kons


uto sept


Auto Konsept

TEKNOLOJİ DEVİ SONY KONSEPT OTOMOBİLİ

S

Aracın dışarısındaki objeleri ve insanları ony’nin otomotiv sektörüne neler farkedebilmesi amacıyla 33 farklı katabileceğini göstermek amacıyla sensöre de yer verilmiş. İç mekanda hazırladığı konsept araçta ; Nvidia, ise bağımsız 2’li arka koltuklar, oldukça Continental, Bosch, ZF ve Qualcomm geniş bir cam tavan ve fazlasıyla gibi diğer büyük firmalarla da ortak modern bir konsol görülüyor. çalışılmış.

20 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020


Auto Konsept

Sony, bu aracın teknik özellikleriyle ilgili pek fazla detaya inmiyor fakat aracın elektrik motorlarının toplam 272 beygir güç ürettiğini ve bu sayede 4.8 saniyelik bir 0-100 km/s hızlanma süresinin bulunduğunu belirtiyor. Maksimum hız değeri de 240 km/s olarak açıklanıyor. Aracın diğer özelliği birçok yeni elektrikli otomobil gibi bolca ekrana sahip.

Bu ekran düzenine en yakın araç olarak ise aklımıza Honda E adlı ufak elektrikli şehir otomobili geliyor. Araçta yine diğer birçok yeni elektrikli veya konsept araçta olduğu gibi yan aynalar yerine kameralara yer verilmiş. Bu Sony konsept otomobilinin üretim proseslerine destek veren firma ise Magna Steyr olmuş.

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020 21


Auto Konsept

Bildiğiniz üzere Magna Steyr; yeni Toyota Supra, BMW Z4 ve Mercedes G-Serisi gibi oldukça önemli araçların da üretiminden sorumlu bir firma. Sony, bu konsept otomobilinin seri üretime geçeceği yönünde hiçbir açıklama yapmadı.

22 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos

2020

Yani araç yüksek ihtimalle sadece bir konsept olarak kalacak. Fakat Play Station’daki Gran Turismo Sport adlı yarış oyununa bu aracın eklenmesi söz konusu olabilir.


Auto Güncel

Ford Fiesta, daha önce

HİBRİT MOTORLU FORD FİESTA O

t o m o t i v Ford Fiesta’nın hafif sektöründeki hafif hibrit hibrit versiyonunda açıklandığı rüzgarına Ford Fiesta’da iki farklı güç çıkışı Markanın bulunuyor. üzere markanın katıldı. crossover modeli Ford Söz konusu sistem elektriklenen Puma’da da kullanılan tıpkı Puma’daki gibi 48V hafif hibrit sistemin giriş seviyesinde 125

Ford Fiesta’nın yakıt tüketimini yüzde 5 arasındaki yerini oranında aşağı çektiği söyleniyor. aldı. 48V hafif Fiesta EcoBoost Hybrid olarak adlandırılan hibrit desteğine versiyonda 1.0 litre üç silindirli turbo benzinli ünite, küçük bir lityum kavuşan iyon batarya ve kayış tahrikli entegre marş kompakt motoru bulunuyor. Startstop ve silindir kapatma modelin teknolojisiyle donatılan teknolojileri de bu sistem, Fiesta’ya fazladan 20 Nm tork güncellendi. desteği sağlarken turbo gecikmesini de belli bir oranda azaltıyor. Araçtaki batarya, frenleme esnasında geri kazanılan enerjiyle şarj ediliyor. modelleri

24

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

beygir ve 210 Nm tork üretirken, daha fazla güç isteyenler içinse 155 beygir ve 240 Nm tork sunuyor. Her iki versiyon da standart olarak 6 ileri manuel şanzımanla satın alınabiliyor. 125 beygirlik versiyonun yakıt tüketimi WLTP döngüsüne göre 5.0 l/100 km olarak açıklandı. Ford Fiesta, hafif hibrit sistemin yanı sıra Stop & Go ve hız limiti algılama özelliğine sahip adaptif hız kontrol sistemiyle (ACC) de donatıldı. Söz konusu sistem, aracın hızını o anki limite göre otomatik olarak ayarlayabiliyor.

Ayrıca Fiesta’daki arka çapraz trafik uyarısı da sürücünün tepki vermemesi durumunda otomatik frenleme yapabilen aktif fren desteğine kavuştu. 7 ileri çift kavramalı şanzımanla donatılan modellerde kullanılan Stop & Go özelliği de durk-kalk trafikte Fiesta’nın gaz ve fren fonksiyonlarını kontrol edebiliyor. 3 saniyeye kadar olan duraklamalarda araç kendiliğinden hareket ederken, 3 saniye ve üzeri duraklamalarda sürücünün direksiyon üzerindeki düğme veya gaz pedalına hafifçe müdahale etmesi gerekiyor.


Auto Güncel

Tüm bunların yanında Ford Fiesta’nın kabin teknolojileri de güncellendi. Araçtaki SYNC 3 bilgi-eğlence sisteminin arayüzü elden geçirildi ve butonlar büyütüldü.

Kablosuz akıllı telefon şarj ünitesine de kavuşan Fiesta’da opsiyonel olan Bang & Olufsen ses sistemi kapsamındaki subwoofer’ın yeri değiştirilerek bagaj

kapasitesinin maksimuma çıkarılması sağlandı. Ayrıca Fiesta Active versiyonuna iki yeni sürüş modu eklendi.

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020 25


Auto Konsept

Koronavirüs salgını sonrasında hisse senedi fiyatlarında büyük düşüşler yaşanırken, yıldızı parlamaya devam eden İtalyan otomotiv şirketi Ferrari’nin değeri, kendisinden kat be kat fazla araç üreten General Motors’u geçti.

F

FERRARİ’NİN DEĞERİ DE TÜM MARKALARI SOLLADI

errari İtalya’daki fabrikalarını salgın sonrasında kapatmış olmasına rağmen ilk üç ayda satışlarının yüzde 5 artarak 2 bin 738’e çıktığı, gelirlerinin ise sadece yüzde 1 düşüşle 1.02 milyar dolar olarak gerçekleştiği açıkladı. Bilanço açıklandıktan sonra Ferrari’nin hisselerinde yaşanan sıçrama şirketin toplam piyasa değerini 30.1 milyar dolara çıkardı.

26 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

Böylece yılda sadece 10 bin araç üreten Ferrari, 7.7 milyon araç üreten, 29.3 milyar dolar değeri olan General Motors’u ve 19.2 milyar dolar değerindeki Ford’u geçti. Ferrari’nin çoğunluk hissesine sahip Fiat Chrlysler’ın değeri ise 13 milyar dolarda kaldı. Ferrari’nin hisse fiyatı, şirketin halka açıldığı 2015’ten bu yana yaklaşık 3 kat arttı.


28

Auto Tuning World / MayÄąs - Haziran 2020

Au Mark


uto kaloji

Auto Tuning World / MayÄąs - Haziran 2020 29


Markaloji

Ford’un Zaptedİlemeyen Özgür Ruhu : MUSTANG

Adını Kuzey

Amerika’nın uçsuz bucaksız arazilerinde sürü halinde dolaşan “özgür atlar”dan alan MUSTANG; adının hakkını veren ender otomobil markalarının başında gelir.

30

1

9 6 0 ’ l a r ı n Amerika’sında, otomobil önemli bir kavramdı. Amerikalı üreticiler, büyük hacimli otomobillerden vazgeçmezken halk kararını değiştirmeye başlamıştı. 1960’ların başında otomobil kullanıcıları, büyük hacimli araçların yerine biraz daha küçük boyutlu ama güçlü olanlarını tercih etmeye başladılar. Yani 8 silindirli bir Lincoln veya Cadillac yerine, Porsche, Lotus veya Jaguar daha çok tercih ediliyordu. Ford’un pazarlama dahisi Lee Lacocca, markanın

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

model yelpazesine biraz daha küçük bir otomobil eklemeye karar verdi. Bu modelin; iki kapılı, 4 kişilik, kullanımı kolay ve herkesin satın alabileceği bir araç olmasını hedefl eyen Lee Lacocca, 1961 yılında bu araç için çalışmalara başladı. Tarihler 9 Nisan 1964’ü gösterdiğinde Ford, Michigan Dearborn’daki tesislerinde Mustang’in üretimine başladı. 17 Nisan 1964’de ise ABD’deki tüm televizyonlar, radyolar ve gazetelerde “Evet beklediğiniz otomobil karşınızda, artık sevgili otomobilinize kavuşabilirsiniz” sloganıyla

Mustang’in satışına başladığı müjdeleniyordu. Coupe ve cabrio’da 210 HP gücündeki V8 ya da 101 HP’lik sıra tipi 2.7 lt’lik motorlar görev yaparken bu araç, ilk gün 25 binde adetlik satışa ulaştı. Mustang, Ford Falcon ve Mercury Comets ile platform kardeşiydi ve bunların motorunu kullanıyordu. Bu araç, yılsonuna kadar inanılması güç satış rakamlarına yani 260.000’e ulaştı. Bu rakamlarda; Haziran ve Ekim 1964’de üretime başlayan Mustang V8 ve Mustang Fastback de dahildi.


Markaloji

Mustang V8’in, üstten çift eksantrikli 4.6 lt’lik motoru 271 HP gücündeydi, bu araç sporkoltukları, spor direksiyonu ve overdrive’lı şanzımanıyla öne çıkıyordu. 1965’de Mustang’de yapılan birkaç küçük değişiklikle 1964 ve 1965 ayrıldı. Bu nedenle 1964 modeller 1964 ½ olarak anılmaya başlandı.

1965’te Caroll Shelby, daha güçlü Mustang’ler üretmek için Ford’la birlikte çalışmalara başladı. 1967 yılındaysa Mustang, tamamen yenilenmişti ancak şasisi değişmedi. Boyutları ciddi oranda büyüyen Mustang’in V8 motoru 6.2 lt’ydi ve 320 HP güç üretiyordu.

Bu dev hız makinesinin GT seçeneği spor ekipmanlarla, yan çıtaları ve sis farlarıyla öne çıkarken Mustang ailesi özellikle Mach 1 ve 302 Boss ile 1969’da adeta kanatsız bir uçak gibiydi. 1971’de Mach 1 biterken üretime devam eden 302 Boss ise 5.8 saniyede 0’dan 100 km/ s’ye hızlanıyordu.

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020 31


Markaloji

Ancak 1974 yılında yaşanan petrol krizi çılgın Amerikalı üreticilere adeta bir tokat attı. Mustang de, Camaro, Fire-bird, GTO gibi bu ekonomik sıkıntıdan nasibini almıştı ve 1974 yılında Mustang II üretilmeye başlandı.

32

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

Artık Mustang’in duraklama dönemi başlamıştı. Bu arada Amerikan halkı, performans ve ekonomi ile öne çıkan Japon otomobillerine yönelmişti ve uzun süre Mustang’in varlığı bile unutulacaktı.

1979 yılında Mustang III tanıtıldı. Bu araç zamanla; SHO, Turbo ve Cobra ile güç seçenekleriyle efsaneyi yaşatmaya çalışsa da sadece 1987’de üretilen Mustang GT 5.0 bu amacı biraz olsun yerine getirebildi.


Markaloji

1993 yılında üretilmeye başlayan Mustang GT ile Ford Amerikan halkının yeniden favorileri arasına girmeyi hedefl iyordu ancak o yıllardaki birçok araç zaten hem güçlü hem de performanslıydı. Ford, 2005 yılında üretilmeye başlayan 5’inci nesil 1964’ün hatlarını taşıyor. Hau Th ai-Tang tarafından tasarlanan güncel Mustang’de Mart 2009’un son gününde tanıtılan Ford GT 500 ise 5.4 lt’lik 540 HP gücündeki motoruyla geçmiş başarına biraz daha yaklaşacak gibi görünüyor. Bugün, 55’inci yaşını kutlayan Ford Mustang, 1964’ten günümüze kadar aralıksız üretilse de hep ilk bir kaç yılıyla anılan bir model oldu.

Mustang’in tarihi boyunca ön panjurunun değişmezi olan yabani atı, aslında İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan P-51 süper avcı uçağından alınmıştı.

Altıncı jenerasyon 2014’de geldİ Ford’un yeni tasarımı Yeni Mustang’de kullanılan gelişmiş güvenlik teknolojileri otomobilin Premium hissini artırırken, ilk defa bağımsız arka süspansiyonun kullanılması gözlerden kaçmıyor. Otomobilde 4, 6 ve 8 silindirli güç ünitelerine yer veriliyor: 2.3 lt Ecoboost, turbo 4 silindirli, 3.8 lt Cyclone V6 ve 5.0 lt’lik V8.

Böylece Mustang bir kez daha değişen dünyaya ayak uydurabilen bir otomobil olduğunu kanıtladı ve tarihinde ilk kez Avrupa’da satılmaya başladığında, pazarın popüler özelliği olan turbo motora geçiş yapmış oldu. 3.8 lt’lik V6 sadece Amerika’da satılacakken Avrupa pazarına sunulmayacak aynı şekilde Ecoboost da ABD’de yok. Geçmişin en popüler ünlülerinin mutlaka garajlarında olan bir araba haline gelmiş. Ve halen bu şekilde devam etmektedir. Zaten sevilmeyen bir araba olsa, 6 nesildir üretilmezdi.

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020 33


34

Auto Tuning World / MayÄąs - Haziran 2020

Au Sine


uto ema

Auto Tuning World / MayÄąs - Haziran 2020 35


Nostalji-Sinema

Sİnemanın Yıldızı Mustang M

ustang, sinema dünyası dahil olmak üzere bir çok alanda kullanılmıştır. Geçmişin en popüler ünlülerinin mutlaka garajlarında olan bir araba haline gelmiş. Ve halen bu şekilde devam etmektedir. Zaten sevilmeyen bir araba olsa, 6 nesildir üretilmezdi. Ford Mustang, Ford tarafından Ford Falcon modelinden esinlenerek üretilen otomobil, ilk kez 9 Mart 1964’de Ford’un Michigan Dearborn’daki tesislerinde üretilmiştir.

36 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020


Nostalji-Sinema

17 Nisan 1964 yılındaki New York Fuarında görücüye çıkan otomobil 1964 yılında başrolünde Sean Connery’in oynadığı James Bond Goldfinger(Altın Parmak) filminde boy göstermiştir. Ayrıca 17 Şubat 2008’de ABD’de gösterime giren Knight Rider sinema filminde de kendi kendine hareket edebilebilen, konuşabilen akıllı otomobil KITT ise 5. nesil Ford Mustang GT500KR Shelby kullanılmaktadır.

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020 37


Sektör Konsept

PORSCHE 718 CAYMAN GT4 CLUBSPORT Yeni Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport Teknik Özellikleri

2019 Yeni Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport Teknik Özellikleri Açıklandı.

P

orsche, yeni pist canavarı “718 Cayman GT4 Clubsport” modelini tanıttı. Trackday ve Competition olarak iki farklı seçeneğe sahip olan bu araç, ortadan motorlu otomobil de fabrika çıkışlı iki versiyonlu olarak sunulan ilk araç niteliği kazandı. İşte detaylar… Dört yıl önce Cayman GT4 Clubsport ile tanışmıştık. Şimdi ise ondan çok daha fazlasını sunan spor otomobille birlikteyiz. Boxer motorun can verdiği 2019 Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport modelinde iki farklı versiyon bulunuyor: Trackday ve Competition. Baz versiyon olarak Trackday seçeneği amatör sürücülere hitap ediyor. Elektronik kontrol sistemleri ile gelen bu model de istenildiği zaman elektrik frenleme ve kontrol elemanları devre dışı bırakılıp eğlencenin sınırlarını kaldırabiliyor. Standart olarak klima sistemi, tavandaki kurtarma kapağı, yangın tüpü ve 80 litrelik FT3 güvenlik yakıtı hücresine sahip olan otomobil, bütün Porsche merkezleri’nde servise girebiliyor.

40 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos

2020

Yeni Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport modelinin Competition versiyonu tamamen yarış odaklı hazırlanmış. 115 litre güvenlikli yakıt tankı, entegre hava krikosu, 911 GT3 R’den adapte edilmiş, çabuk ayrılabilen yarış direksiyonu, otomatik yangın söndürme sistemi gibi birçok yarış aracı özelliği bu versiyonda sunuluyor.

Boyutsal baktığımızda 4456 mm uzunluk, 1778 mm genişlik, 1238 mm yükseklik, 2456 mm aks aralığına sahip olan spor otomobil, 1320 kg boş ağırlıkla yürüyor. Motor kısmında geldiğimiz zaman 3.8 litrelik altı silindirli Boxer ünite bulunuyor ve 718 Cayman GT4 Clubsport için 425 ps 420 beygir 425 nm tork güç sunuyor. Arkadan itişli ve çift kavramalı şanzımanlı bu aracı önceki Cayman GT4 Clubsport ile karşılaştırdığımız zaman 40 ps 5 nm tork daha güçlü olduğunu görüyoruz. 18 inçlik jantlara sahip olan 718 Cayman GT4 Clubsport modelinde ayarlanabilir MacPherson amortisörler, elektromekanik direksiyon sistemi, önde 380 mm’lik çelik fren diskleri, COSWORTH ICD gösterge paneli, elektronik gaz kelebeği sistemi, CFRP motor sporu direksiyonu gibi özellikleri de bünyesinde barındırıyor. Şubat 2019’da teslimatına başlanacak olan Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport için fiyat bilgisi henüz paylaşılmadı. Sırada foto galeri var.


Sektรถr Konsept

Auto Tuning World / Temmuz - AฤŸustos

2020

41


Sektör Konsept

VOLVO XC40 HİBRİT Volvo’nun crossover bölümündeki temsilcisi XC40’ın T5 Twin Engine motorlu plug-in hibrit versiyonu Pekin Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Volvo’nun kompakt modüler araç mimarisi (CMA) üzerine üretilen ilk model olan XC40’ın plug-in hibrit modeli 1.5 litre, 3 silindirli motorla gelecek.

V

olvo, yeni otomobiller üretmek yerine, tüm modellerini elektriklendireceğini açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde Volvo, XC40’ın plug-in hibrit versiyonunu tanıttı. Araç benzinli motoru kullanmadan da ilerleyebiliyor. Fakat otomobilin elektrik menzili i ve tüm detayları hakkında maalesef bilgi verilmedi. 42 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

motorunu kullanacak Hibrit, Power ve otomobilin benzinli Pure olmak üzere üç motorunun 180 bg, ana sürüş modunun elektrikli motorunun bulunacağı otomobilin ise 75 bg güç sunacağı Pure modunda iken tahmin ediliyor. İki sadece elektrikli motoru motorun toplam kullanması bekleniyor. performanda ise Volvo Individual ve off-road XC40 hibritin 250 bg güç, modlarına sahip olacak 400 Nm tork üreteceği Volvo XC40 hibrit, hafif açıklandı. arazi yeteneklerine de Volvo’nun önümüzdeki sahip olacak. yıllarda elektrikli bir Volvo’nun 1.5 litre hatchback üretmeside hacmindeki T3 benzinli bekleniyor.


Sektรถr Konsept

Auto Tuning World / Temmuz - AฤŸustos

2020

43


Sektör Konsept

PIRELLI’NİN SICAKLIK VE YOL ŞARTLARINA ADAPTE OLABİLEN AKILLI HAMURLU YENİ CINTURATO P7, PREMİUM

LASTİĞİ “YENİ CINTURATO P7” TANITILDI

OTOMOBİL ÜRETİCİLERİYLE BİRLİKTE YÜRÜTÜLEN ORTAK GELİŞTİRME PROGRAMI SAYESİNDE DAHA FAZLA GÜVENLİK, VERİMLİLİK

Milano – Lastik devi Pirelli’nin yüksek performanslı yaz lastiği yeni Cinturato P7, artırılmış güvenlik, verimlilik ve

VE KONFOR

sürdürülebilirlik özellikleriyle öne çıkıyor. Pirelli’nin yetmiş

SUNUYOR.

yıllık geçmişe sahip Cinturato geleneğini ileriye taşıyan yeni lastik, önceki nesil P7’nin sürekli geliştirilmesinden edinilen tecrübelerden de yararlanıyor. Pirelli, yaz mevsimine girmeye hazırlandığımız bu günlerde yeni lastiği tüm Avrupa ve Asya pazarlarında satışa sunduğunu duyurdu.

44 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020


Y

ENİ CINTURATO P7’NİN ÖNCELİĞİ “GÜVENLİK”

Pirelli’nin Nisan sonu ile Mayıs başı arasında 18 inç ve üstü ebatlarda lastik kullanan sürücüler arasında yaptığı bir araştırmanın sonuçları, özellikle sosyal mesafe önlemlerinin uygulamada olacağı gelecek dönemde araç kullanımının artacağı yönünde bir trendi ortaya koydu. Çin’deki katılımcıların %68′i otomobillerini daha çok kullanacaklarını söylerken bu oran İtalya’da %31, Almanya’da ise %20 oldu. Ankete katılanların %50′den fazlası otomobillerinde optimum güvenliği sağlamak için yıl sonundan önce lastik değiştirmek istediklerini ifade etti. Katılımcıların tercihlerini belirleyen kriterlerde lastik güvenliğine ve kalitesine daha çok dikkat edildiği görüldü: güvenlik özelliklerine öncelik veren katılımcıların oranı Almanya’da %59, İtalya’da %78 ve Çin’de % 86 seviyelerine yükseldi. PREMIUM OTOMOBİL ÜRETİCİLERİNİN İŞ BİRLİĞİ İLE GELİŞTİRİLDİ Cinturato P7, 2009 yılında lanse edilen ve homologasyonda lider haline gelen önceki nesilden itibaren Pirelli ile dünyanın premium otomobil üreticilerinin yakın iş birlikleri sayesinde sürekli güncellendi ve geliştirildi. Pirelli Cinturato P7’nin en yeni nesli, bugünün modern sürücüleri için en öncelikli özellikler arasında yer alan güvenlik ve verimliliği vurguluyor. Yoğun bir araştırma ve geliştirme programı yürüten Pirelli mühendisleri, lastiklerle ilişkilendirilen bazı tipik zorlukları aşabilecek yüksek teknolojili bir ürün geliştirdiler. Cinturato P7 için yaratılan yeni teknolojiler, ıslak zeminde ve düşük dönme direncinde performans gibi birbiriyle çelişen koşullar arasında uzlaşma sağlayabiliyor; böylece dünyanın her yanındaki sürücüleri ve otomobil üreticilerini tatmin edecek yeni teknolojik standarda ulaşılıyor. Yeni nesil Cinturato’nun teknik inovasyonlarından biri olan yeni akıllı hamuru, ortam sıcaklığına göre değişebilen bir tür ‘mekanik zekâ’ içeriyor; başka bir deyişle, hamur adeta ikisi bir arada bir yapıya sahip oluyor. HER ŞEYDEN ÖNCE GÜVENLİK AMA KONFOR VE ÇEVREYE SAYGI DA ÖNEMLİ Yeni Pirelli Cinturato P7′nin temel özelliğini güvenlik oluşturuyor.

Pirelli’nin premium otomobillere yönelik yeni lastiği, önceki versiyonun kuru zemindeki performansını iyileştirmenin yanı sıra ıslak zeminde kullanımı, suda kızaklamayı ve özellikle frenlemeyi ciddi ölçüde geliştiriyor; böylece 100 km/s hızdan tam durma noktasına gelme mesafesi dört metre kısalıyor. Pirelli mühendislerinin geliştirdiği inovasyonlar, akustik konforu (yoldan gelen gürültünün azaltılması sayesinde) ve sürüş keyfini iyileştirirken yeni lastik yoldaki engebelerin sarsıntısını azaltıyor. Toplam lastik ömrünün yüzde altı uzaması, lastiklerin değiştirilme sıklığının azalması anlamına geliyor. Dönme direnci ortalama olarak bir sınıf düşerken (eksi %12) yakıt tüketiminin % 4 (WLTP ölçümüyle) iyileşmesini ve CO₂ emisyonlarının azalmasını sağlıyor. SICAKLIĞA VE YOL ŞARTLARINA UYUM SAĞLAYAN YENİ ‘AKILLI HAMUR’ Yeni nesil Cinturato P7 ile sunulan inovasyonların başında her lastiğin temel unsurlarından biri olan ve yolla temas eden sırt deseni geliyor. Yeni Cinturato P7 için özel olarak yaratılan sırt deseni, tutuşu artırmaya ve lastiğin polimerlerinin işlevini geliştirmeye yardımcı olan spesifik silikon reçineleriyle zenginleştirildi. Silikonla etkileşimi geliştirmek için kimyasal olarak modifiye edilmiş sentetik elastik bir malzeme olan bu polimerler, lastiğin kullanım anındaki sıcaklığına göre değişebiliyor. Bu durum, yeni hamurun silikon parçacıklarının daha iyi dağılması ve aralarında daha etkin etkileşim olması sayesinde bir tür ‘mekanik zekâdan’ yararlanmak anlamına geliyor. Böylece, lastiğin özellikleri sürüş ve sıcaklık koşullarına göre değişerek sürücüye son derece geniş, optimal bir çalışma aralığı veriyor. SANAL GERÇEKLİKTEN DOĞAN SIRT DESENİ Yeni Cinturato P7′nin sırt desenini oluşturan her parça, özel olarak suyu en verimli şekilde tahliye edecek şekilde tasarlandı. Yanlamasına ve boylamasına oluklu desen, hem ıslak hem de kuru zeminde mümkün olan en kısa duruş mesafesini elde etmek için tasarlanan özel omuz bloklarına kadar çeşitli spesifik işlevlere sahip bulunuyor. Bunların ötesinde, bu blokların gerçek tasarımı ve sertlik dağılımı da yeni Cinturato’nun viraj alırken mümkün olan en büyük temas alanına sahip olmasını sağlıyor ve her koşulda güvenli ve isabetli bir sürüş

Sektör Konsept

deneyimi (ve dolayısıyla konfor) sunuyor. Bilgisayarda sanal gerçeklik ortamında hayata geçirilen ve ardından fiziksel olarak test edilen lastiğin tasarım süreci, hem sürüş keyfini hem akustik konforu optimize ediyor. ELEKTRONİKLE DİYALOG SAYESİNDE DAHA KISA FREN MESAFESİ Pirelli mühendislerinin üzerinde çalıştığı bir diğer özellik, mevcut elektronik sürücü destek sistemleriyle ‘konuşma’ kabiliyeti oldu. Örneğin ABS açısından, aynı otomobil büyüklüğü ve lastik ebadı olduğu varsayılarak, otomobilin elektronik sistemleriyle sinerji yaratmak için optimize edilen sırt deseni, daha kısa mesafede durabilmeyi mümkün kılıyor. Fren testleri, 100 km/s hızda frene basıldığında yeni Cinturato P7′nin ortalama dört metrelik mesafede durabildiğini ortaya koyuyor ve önceki nesle kıyasla kuru zeminde +1,3%, ıslak zeminde +6,7% daha iyi performans sağlıyor. Yeni Cinturato’nun dünyanın lider otomobil üreticileriyle iş birliği içinde sanal lastik modellerinden yararlanılarak geliştirilmesi, lastiklerin mevcut sürücü destek sistemleriyle çalışacak şekilde optimal düzeyde ayarlanabilmesini de sağladı. Buna iyi bir örnek olarak şerit kontrol sistemleri gösterilebilir. Bu sistemler, ‘bilinmeyen’ bir lastikle eşleştirildiğinde söz konusu lastiğin spesifik dinamiklerini tanımadıkları için sürekli düzeltmeler yapılabilmesine imkan sağlıyor. Araca, üreticisine özgü işaretler taşıyan yeni Cinturato P7 takıldığında aracın şerit koruma sistemi, lastiği ‘ezbere’ bildiği için sürekli düzeltme yapmak ihtiyacını ortadan kaldırıyor. YENİ İÇERİKLER SAYESİNDE DAHA FAZLA TUTUŞ, DAHA AZ AŞINMA Yeni Pirelli Cinturato P7 için yaratılan içerikler, daha fazla mekanik direnç sağlamanın yanı sıra çeşitli sürüş durumlarında daha iyi yol tutuşunu da garanti ediyor. Daha çok ‘kilometre’ yapabilen bu hamurda aşınmanın azaltılması, tam set lastikle daha uzun mesafenin alınabilmesi ve sürücülerin ekonomik açıdan tasarruf edebilmesi anlamına geliyor. Hamurda yüksek moleküler ağırlığa sahip, başka bir deyişle çok uzun kimyasal element zincirleri içeren polimerlerin kullanılması sayesinde lastiğe aşınmaya karşı daha yüksek direnç ve artırılmış dayanıklılık gibi mekanik özellikler kazandırılıyor. Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos

2020

45


Sektör Konsept

Sırt hamurunun lastikle bir bütün olarak tasarlanması sayesinde lastiğin yoldaki ayak izini optimize eden, sürüş sırasında oluşan sıcaklığı düşüren ve tutuşu artırırken aşınmanın azaltılmasına katkıda bulunan optimal dengeli bir lastik sırtı elde edildi. DAHA HAFİF VE VERİMLİ YAPISIYLA DAHA DÜŞÜK YAKIT TÜKETİMİ VE DAHA AZ ÇEVRESEL ETKİ Hamurun mekanik direncinin artırılmasıyla birlikte sırt için gerek duyulan malzeme miktarı azalırken (ve lastiğin toplam ömrü maksimuma çıkarılırken) kullanılan her malzemenin kapsamlı bir şekilde incelenmesinin ardından lastiğin toplam ağırlığı da düşürüldü. Daha az malzeme; ağırlığın azaltılması, dönme direncinin düşürülmesi ve kaynakların daha bilinçli kullanılması anlamına geliyor. Bunların tümü yakıt tüketiminin düşmesini, dolayısıyla sürücülerin ekonomik olarak tasarruf etmesini ve çevresel etkinin azalmasını sağlıyor. Pirelli mühendisleri ayrıca yeni Cinturato P7′nin yapısından ödün vermeden takviye edici içerikler üzerinde de çalıştı. Tutuşa son derece dirençli kordların seçilmesi ve daha optimal sayıda kullanılması ise lastiğin ağırlığının azaltılmasına katkı sağladı.

46 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

Otomobil üreticilerinin başlıca taleplerinden biri olan toplam ağırlığın düşürülmesi, dünya çapında giderek sıkılaşan emisyon hedeflerine ulaşmaya da yardımcı oluyor. PIRELLI’NİN HER MÜŞTERİYE YARDIMCI OLAN ELECT, RUN FLAT VE SEAL INSIDE TEKNOLOJİLERİ Pirelli’nin en iyi tanınan teknolojileriyle hayat bulan yeni Cinturato P7, lastiklerin homologasyon aldığı tüm farklı yeni otomobil modelleri için ya da özel beklentileri olan sürücülerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere adapte edilmiş bulunuyor. Bunlardan biri olan Pirelli Elect serisi, elektrikli veya şarj edilebilir hibrit otomobiller için özelleştirilmiş bir teknolojiler paketi olarak bir süre önce lanse edildi. Pirelli Elect serisi, elektrikli motorların güçlü performans özelliklerine uyacak şekilde anlık kavrama, batarya menzilini maksimuma çıkarmak için daha düşük dönme direnci ve elektrikli kullanımın sessizliğinden ve konforundan yararlanmak için daha düşük gürültü düzeyi gibi özellikleriyle öne çıkıyor. Yeni Cinturato P7, lastik patlasa bile yola devam etmeyi sağlayan Run Flat ve Seal Inside teknolojilerini de içerebiliyor.

Run Flat, aracın ağırlığını desteklemek için takviye edilmiş yan duvarlardan yararlanırken Seal Inside, dört milimetreye kadar genişlikteki delikleri anında tıkayabilen özel bir köpük salgılıyor. CINTURATO P7: PREMIUM OTOMOBİL ÜRETİCİLERİNİN EN SIK TERCİH ETTİĞİ, SINIFININ LİDERİ LASTİK Yeni Cinturato P7’yi geliştirme çalışmaları yaklaşık üç yıl önce başladı. Satış sonrası versiyonlardan önce yakın gelecekte yola çıkacak otomobiller için üreticiler tarafından homologasyonu alınan orijinal ekipman lastikler yaratıldı. Yeni P7’nin şimdiden 70’den fazla homologasyonu bulunuyor ve bu sayının 2020 sonu itibarıyla 100’ü aşacağı öngörülüyor. Bu spesifik homologasyonlardan her biri, ilgili otomobil üreticisinin de eş zamanlı olarak katıldığı özel bir araştırma ve geliştirme programı gerektiriyor. Özellikle 17 inç ve üstü jantlara sahip otomobiller için ‘işaretli’ lastikler içeren Cinturato P7 serisi, önceki versiyonun aldığı 100’den fazla homologasyonla birlikte 23 yeni homologasyona sahip Pirelli Cinturato P7, böylece premium otomobil üreticilerinin en sık tercih ettiği lastik olarak sınıfın lideri olduğunu kanıtlıyor.


Sektör Haber

FORD VE VOLKSWAGEN İŞ BİRLİĞİ Ford ve Volkswagen elektrikli ve ticari araçlar ile sürücüsüz araçların üretimi için işbirliği yapacak. Ford, Volkswagen’in elektrikli sürüş araç setini kullanarak, elektrikli araç üretecek. Volkswagen de Ford’un mühendisliğini yaptığı van ve pikabın üretimini yapacak.

F

ordMotor ve VolkswagenAG, elektrikli araçlara, ticari araçlara ve sürücüsüz araçlara yönelik projeler üzerinde iş birliği anlaşmaları imzaladılar.

2023’TE ÜRETİME BAŞLAYACAKLAR Varılan anlaşmaya göre Ford Motor, Volkswagen’in modüler elektrikli sürüş araç setini kullanarak 2023’ten başlayarak Avrupa için yeni elektrikli araçlar üretecek. FORD TASARLAYACAK VOLKSWAGEN ÜRETECEK Volkswagen de Ford tarafından mühendisliği yapılan bir city van ve 1 tonluk kargo van

48 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

üretimi gerçekleştirecek. Ford Ranger platformu kullanılarak bir pikap üretimi de 2022’de başlayacak. MALİYET AZALTACAKLAR Ford ve Volkswagen 2019 yılı ocak ayında otonom sürüş teknolojileri, elektrikli otomobiller ve hafif ticari araç konularında ortaklık yapacakları duyurulmuştu. Her iki üretici bu sayede milyar dolar seviyelerinde maliyet azaltmış olacak.


Auto Üretim

HONDA SİBER SALDIRI NEDENİYLE TÜRKİYE VE DÖRT ÜLKEDE ÜRETİMİ DURDURDU

Honda Motor Co. küresel otomobil ve motorsiklet üretiminin bir kısmının siber saldırı nedeniyle

Ohio’daki

ana durduğunu fabrikanın yanı sıra Türkiye, Hindistan ve açıkladı. Brezilya’daki fabrikalarda üretim durdu. Reuters’ın haberine göre Honda sözcüsü yaptığı açıklamada, şirket sunucularının fidye yazılımından etkilenmiş olabileceğinin düşünüldüğünü söyledi. 50 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

Pazartesi günü gerçekleştirilen şüpheli saldırı nedeniyle kalite kontrol sistemlerinin zarar görmediğinden emin olmak isteyen Honda’nın bazı fabrikalarındaki üretimi durdurması, şirketin küresel üretimini etkiledi.

Şirket sözcüsü, bugün itibarıyla birçok fabrikada üretimin yeniden başladığını; ancak fidye yazılımının üretim sistemlerini kesintiye uğratması nedeniyle Ohio’daki ana fabrikanın yanı sıra Türkiye, Hindistan ve Brezilya’daki fabrikalarda üretim duruşunun sürdüğünü söyledi.


Auto Ăœretim

Auto Tuning World / Temmuz - AÄ&#x;ustos 2020 51


Auto Makale

Maserati Ghibli Hybrid Gelİyor İtalyan lüks otomobil üreticisi Maserati, Avv. Giovanni Agnelli Fabrikası’nda 100 bin adetten fazla ürettiği efsane modeli Ghibli’nin hibrit versiyonunu hayata geçirmeye hazırlanıyor. Gerçekleştirdiği modernizasyon yatırımlarıyla üretim hatlarını yenileyen ve geleceğin teknolojilerini tecrübesiyle buluşturan marka, böylelikle Ghibli Hybrid ile tarihinin ilk hibrit motorlu aracını da ortaya çıkarmış olacak. Maserati Ghibli Hybrid’in ülkemizde Ekim ayında satışa sunulması planlanıyor.

Ghibli modelinin hibrit versiyonunu, sürdürülebilir bir gelecek için dünya pazarlarına sunacak.

T

arihinde 105 yılı geride bırakan Maserati, otomobil tutkunlarının hafızalarına damga vuran Ghibli modelini yeni bir seviyeye taşımaya hazırlanıyor. Maserati, bu kapsamda bugüne kadar Avv. Giovanni Agnelli Fabrikası’nda 100 bin adetten fazla ürettiği efsane 52 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

Estetik ve güçlü otomobil üretim geleneğini yeni dönem vizyonuyla buluşturan Maserati’nin modernizasyon yatırımının meyvelerinden olan çevreci Ghibli, aynı zamanda markanın ürettiği ilk hibrit motorlu otomobil olmasıyla da önem taşıyor. Ghibli Hybrid, Maserati’nin Türkiye’deki tek temsilcisi olan FerMas aracılığıyla Ekim ayında Maserati tutkunlarıyla buluşacak.


Auto Güncel

Volvo Car Turkey’İn yenİ genel müdürü bellİ oldu

Volvo Car Turkey‘in yeni Genel Müdürü, 26 yıldır Volvo Ailesi’yle çalışan Magnus Boman oldu. Son 7 yıldır Volvo Car Danimarka Genel Müdürü olarak görev yapan Boman görevini, EMEA Bölgesi Satış Sonrası Hizmetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak atanan Sabri Sözen’den devralmaya hazırlanıyor. 54 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020


EKONOMİK NOKTA

ENDÜSTRİ 4. 0 ZİRVESİ

WORLD MEDIA GROUP ORGANİZASYONUDUR...

TEKNOLOJİ

Endüstri 4.0 Zirvemizin bu yıl dördüncüsü gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl sektörün lokomotifi; 10 sponsor, 50 katılımcı firma ve 560 sektör profesyoneli ziyaret etti.

www.worldmediagroupe.com www.ekonomiknokta.com

Ekonomi, Sanayi, Otomotiv sektörünü; dergilerimizi ve internet sitelerimizi tek çatı altında toplayan web adresimiz / internet televizyonumuz. (Yıllık 361 bin görüntüleme)

Ekonomi Nokta; Finans, Sanayi, Otomotiv, tekstil, inşaat, teknoloji, sektörlerini tek çatı altında toplayan haftalık ekonomi gazetemiz ... (Tiraj - baskı : Aylık baskı: 10.000 adet e-gazete 50.000 adet)

www.makineotomasyondergisi.com www.kesicitakimlardergisi.com

Makine - Otomasyon - Robotik dergimiz. (Tiraj - baskı : Aylık baskı: 5.000 adet / e-dergi 30.000 adet)

Kesici Takımlar ve Tutucular sektörünün ilk ve tek dergisi. (Tiraj - baskı : Aylık baskı: 5.000 adet / e-dergi 30.000 adet)

www.endustri40dergisizirvesi.com www.elektrikpanodergisi.com

Türkiye’nin ilk Endüstri 4.0 zirvesi ve dergisi. (Tiraj - baskı : Aylık baskı: 5.000 adet / e-dergi 30.000 adet) Türkiye’nin ilk Elektrik ve Pano dergisi. (Tiraj - baskı : Aylık baskı: 5.000 Adet / e-dergi 30.000 adet)

www.autotuningworlddergisi.com

Onbeş Yıldır kesintisiz yayınlanan tek otomobil tuning Dergisi (Tiraj - baskı : Aylık baskı: 5.000 adet / e-dergi 30.000 adet)

WORLD MEDIA BÜNYESİNDE YAYINLANAN DERGİLER Haber İletişim İlker Kaplan WORLD MEDIA GROUP Genel Yayın Yönetmeni 0 505 400 94 34 makineotomasyondergisi@gmail.com

Reklam İletişim Hatice Karabay WORLD MEDIA GROUP Reklam Koordinatörü 0 505 400 94 33 makineotomasyondergisi@gmail.com

Reklam İletişim Zafer Alkan WORLD MEDIA GROUP Reklam Müdürü 0 546 675 59 49 worldmediamuhasebe@gmail.com

Muhasebe İletişim Düzgün Turgut - Sevda Öncü WORLD MEDIA GROUP Muhasebe Müdürü 0 542 292 83 85 makineotomasyondergisi@gmail.com

Grafik Tasarım İletişim Simge Savranoğlu - Mete Şahin WORLD MEDIA GROUP Grafik Tasarım 0 212 427 00 15 worldmediareklam@gmail.com

11


Auto Güncel

S

on 7 yıldır başarılı bir şekilde Volvo Car Danimarka Genel Müdürü olarak görev yapan Magnus Boman, Volvo Cars ile geçirdiği 26 yıllık kariyeri süresince birçok ülkede ve çeşitli unvanlarda görev yaptı. Global bir deneyim çeşitliliğine sahip olan Magnus Boman, doğum yeri olan İsveç’te, 1994 yılında Volvo Cars’ta kariyerine başladı. Boman kariyeri boyunca Volvo Cars’da Satış Planlama ve Dağıtım, Ürün Teklifi, Pazarlama ve Satış Yönetimi çeşitli gibi alanlarda görev yaptı. Magnus Boman, Volvo Car Danimarka’da ekibiyle görev yaptığı 7 yıl boyunca, Danimarka’yı geçtiğimiz yıllarda üç kat artan satış hacmi, network ve organizasyonel değişimleri ile etkileyici bir dönüşüm yolculuğuna çıkarmayı başardı. Tüm bunlar, Volvo Cars’ın yeni tüketici deneyimi ve teknoloji dönüşümüne hazırlanma sürecinin bir parçası ve otomotiv sektörünü yepyeni yerlere taşıyor. Volvo Car Turkey Yeni Genel Müdürü Magnus Boman, Danimarka’daki Genel Müdürlük görevinden önce Göteborg merkezli Batı Avrupa Satış Operasyonları Direktörü’ydü. Magnus Volvo Cars’taki kariyeri boyunca, 10 yıl Asya’da Singapur, Japonya ve Malezya’da yönetici olarak çeşitli pozisyonlarda bulundu. Yeni göreviyle ilgili konuşan Magnus Boman, “Türkiye’de bu yeni kariyer yolculuğa başlayacağım için büyük bir heyecan besliyorum. Volvo Cars, global olarak otomotiv sektörüne yeni teknolojiler sağlamak ve değişen tüketici davranışlarını analiz ederek bu yöndeki taleplerini karşılamak için ciddi çalışmalar gerçekleştiriyor. 56 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

Türkiye’deki yeni ekibim ve iş ortaklarımızla birlikte bu çalışmaların bir parçası olmak için sabırsızlanıyorum” dedi. Boman bir diğer heyecanının da Türkiye ve Türkiye’nin tarihiyle ilgili olduğunu söyleyerek, “Büyük ve köklü tarihi ile Türkiye’yi hem coğrafi hem kültürel açıdan merak ediyorum. Dünya kültürüne yön veren zenginlikteki bu kültürü keşfetmek heyecan verici” diye konuştu. 1962 doğumlu Magnus Boman evli ve üç çocuk babası. Eylül ayı itibariyle göreve başlayacak olan Magnus Boman, eşiyle birlikte Türkiye’de yaşayacak. Eylül ayına kadar Volvo Car Turkey Genel Müdürlüğü görevi Sabri Sözen tarafından yürütülmeye devam edecek.


World Media

Röportaj

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI”

IV . ENDÜSTRİ 4. 0 ZİRVESİ *Otomotiv * Ana Sanayi *Jant *Lastik *Amortisör

* Chip *TedarikSanayi *Vip Dİzayn *Makine *Otomasyon

* Cad Cam *Kesici Takım *Tutucular * Kaynak *Rulman

* Lineer * Aşındırıcılar * İş güvenliği * Metal İşleme * Borulama

* Proses * Plastik * Fuar *Organizasyon *Kalıp

Sponsorluk için temas kurabilirsiniz : 0 505 400 94 34 - 0 505 400 94 33 - 0 546 675 59 49 www.endustri40dergisizirvesi.com - makineotomasyondergisi@gmail.com - worldmediareklam@gmail.com Auto Tuning World / Mayıs - Haziran 2020 57


Auto Haber

LAMBORGHıNı HURACAN YENİ VERSİYONU İ

talyan marka Lamborghini, Huracan Evo RWD Spyder’ı tanıttı. Lamborghini, Huracan yelpazesinin son üyesi Huracan Evo RWD Spyder’ın üstündeki örtüyü kaldırdı. Evo RWD Coupe modeli gibi 5.2 litrelik V10 motordan gücünü alan Evo RWD Spyder 610 bg güç üretiyor. Yedi ileri çift kavramalı şanzımana sahip Evo RWD Spyder’ın 0’dan 100 kilometreye hızlanması sadece 3.5 saniye sürerken, maksimum hızı ise 324 km/h. Şasi ve tavanda alüminyum, karbon fiber gibi materyallerin kullanılması Evo RWD Spyder’ın dört çeker versiyona göre hafiflemesini sağlamış. Siparişleri açılan Evo RWD Spyder’ın ilk tslimatlarının yaz aylarında olması bekleniyor.

58 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020


Auto Haber

Auto Tuning World / Temmuz - AÄ&#x;ustos

2020

59


Auto Konsept

İTALYAN BOĞASI LAMBORGHINI

2019 Lamborghini Huracan Evo Özellikleri

İ

talyan boğası Lamborghini, aileye yeni bir üye daha kazandırdı. 2019 Lamborghini Huracan Evo, Performante versiyonunun küllerinden doğarak karşımıza çıktı. Standart Huracan’dan çok daha hızlı olan bu süper spor otomobili tanımaya hazır mısınız ? Lamborghini Huracan Evo Özellikleri Huracan Evo, 20 inçlik yeni jantla geliyor. Aesir adlı bu jantlara önde 245/30 R20, arkada ise 305/30 R20 ebatlı Pirelli P Zero lastikler eşlik ederken opsiyon olarak 245/30 R20, arkada ise 305/30 R20 ebatlı P Zero Corsa lastikler alınabiliyor. Tasarımsal olarak Huracan Performante’ye çok benzeyen aracın yaşam alanı benzer yapıda olup standart Huracan’dan daha şık görünüme sahip.

60 Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos 2020

640 ps 630 beygir 600 nm tork güç üreten Huracan Evo’yu dizginlemek için önde 6 pistonlu 380 mm, arkada 4 pistonlu 356 mm karbon seramik disk frenler kullanılmış. Böylece aracın 100 km/s hızla giderken tamamen durması 31.9 metre de gerçekleşebiliyor. Standart Huracan’dan Farkı 2019 Lamborghini Huracan Evo stock Huracan’dan 30 ğs 40 nm tork daha güçlü olup 0-100 km/s hızlanması 0.3 saniye, 0-200 km/s hızlanması ise 0.9 saniye daha iyi (0-200 km/s 9 saniye) olup ağırlıkları aynıdır. Lamborghini Huracan Evo 0-100 km/s Genel hatlarıyla aracın öne çıkan özelliklerini anlattım. Teknik anlamda daha iyi tanımak için son bilgilere geçelim. Akabinde ise fotoğraflara mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.


Auto Konsept 2019 Lamborghini Huracan Evo Teknik Özellikleri • • • • • • •

Motor: 5.2 litre V10 640 ps 630 beygir 600 nm tork Şanzıman: 7 ileri çift kavramalı otomatik Performans: 0-100 km/s: 2.9 saniye – Maksimum hız: 325 km/s Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4520 mm / 1165 mm / 1933 mm Bagaj Hacmi: 100 litre Yakıt Tankı: 83 litre Boş Ağırlık: 1422 kg

2019 Lamborghini Huracan Evo Teknik Özellikleri Lamborghini Huracan Evo Lamborghini Huracan Evo 0-100 km/s Lamborghini Huracan Evo Kaç Beygir Etiketler: evohuracanlamborghinilamborghini huracanlamborghini huracan evolamborghini huracan evo 0-100lamborghini huracan evo kaç beygirlamborghini huracan evo özellikleri

Auto Tuning World / Temmuz - Ağustos

2020

61


Auto Konsept

62 Auto Tuning World / Temmuz - AÄ&#x;ustos 2020


Auto Konsept

Auto Tuning World / Temmuz - AÄ&#x;ustos

2020

63


Gelecek sayımızda yayınlanmasını istediğiniz ürün ve etkinlik haberlerinizi, world dosyası ve yüksek çözünürlüklü jpeg dosyalarıyla zenginleştirerek yazı işlerimize gönderebilirsiniz.

KAPAK KONUSU

Türkiye sektörel anlamda üretime dönük faaliyetlere önem vermek ve ekonomisini buna göre şekillendirmek zorunda. Bu bilimsel aklın egemen kılınması ve detaylı çalışmaların yapılmasını zorunlu hale getiriyor. Biz de bir çok sektöre hitap eden yayınlarımızla spesifik konuları masaya yatırıyoruz. Derinlemesine ele alıyoruz.

DOSYA KONUSU

Sizde

Sektör teknolojilerindeki yeni gelişmeler, çözümler, kullanım alanlarındaki yeni eğilimler ve bunun Dergilerimizde işletme yerinizi maliyetlerine etkisini mercek altına ayırtın, doğru alıyoruz. Sektörün lokomotif hedef firmlarının görüşlerine başvuruyoruz. kitlenizi ulaşın! Röportaj - haber - makale olarak detaylı bir şekilde sektörlere fokusluyoruz.

WORLD MEDIA GROUP BÜNYESİNDE YAYINLANAN DERGİLER

Haber İletişim İlker Kaplan Auto Tuning World Dergisi Genel Yayın Yönetmeni 0 505 400 94 34 tuningworldmedia@gmail.com

Reklam İletişim Hatice Karabay Auto Tuning World Dergisi Reklam Koordinatörü 0 505 400 94 33 tuningworldmedia@gmail.com

www.endustri40dergisizirvesi.com

www.autotuningworlddergisi.com

www.worldmediagroupe.com

www.elektrikpanodergisi.com

www.makineotomasyondergisi.com

Ad

:...............................................................................................

Soyad

:...............................................................................................

Adres

:...............................................................................................

ABONE FORMU

www.kesicitakimlardergisi.com www.ekonomiknokta.com

...............................................................................................

İlçe

:...............................................................................................

Şehir

:...............................................................................................

Posta Kodu

:...............................................................................................

Telefon

:...............................................................................................

Faks

:...............................................................................................

e-mail

:...............................................................................................

Tarih

İmza

Abonelerimiz ve reklamverenlerimiz abone ve reklam ücretlerini aşağıdaki hesaplara yatırabilirler ;

* İlker Kaplan Akbank Perpa Şubesi Şube Kodu: 0633 hesap No: 0063828 ............................................................ *İlker Kaplan İNG Bank Çağlayan Şubesi Şube Kodu: 265 Hesap No: 373 42 71

*İlker Kaplan Denizbank Zİncirlikuyu Şubesi Şube Kodu: 9142 Hesap No : 1777284 ..................................................................... *İlker Kaplan PTT - Posta Çeki Hesap Bilgisi İlker Kaplan Posta Çeki Hesap No : 5775693


Profile for world media groupe

AutoTuningWorldDergisi-163  

AutoTuningWorldDergisi-163  

Advertisement