Page 1

Praca w Polsce | Praca za granicą | Rekrutacje stałe Numer: 3 | Zima 2011/12 Wydany przez:

Work Express Sp. z o.o. Agencja Pracy Tymczasowej Certyfikat agencji zatrudnienia nr 1116 Magazyn bezpłatny

W numerze:

Ludzie Godni Zaufania str. 3

Odważyłam się na zmianę - teraz mogę spełnić

swoje marzenie! str. 5

Polecajmy się! ie

rogram

łwp ź udzia

We

ress p x E k r Wo

! b u l C s Bonu .7 ły na str

szczegó

Magazyn dla opiekunek

strona 1


Od redakcji

Work Express | Agencja Pracy Tymczasowej

Szanowni Czytelnicy, Przygotowaliśmy dla Was trzecie już wydanie Express News, magazynu dla Opiekunek i Opiekunów. Mamy nadzieję, że gazetka będzie cieszyła się Waszym zainteresowaniem w równej mierze, jak jej poprzednie edycje. Tym razem spotkaliśmy się z Opiekunkami, które wzięły udział w oferowanym przez firmę programie rekomendacji Work Express Bonus Club. Pani Bożena Wysocka, Opiekunka osób starszych, która z Work Express współpracuje od kilku miesięcy, poleciła firmie swoją przyjaciółkę, Weronikę Terlecką. Pani Weronika pomyślnie przeszła rozmowę kwalifikacyjną i czeka na ofertę pracy. Panie spotkały się w siedzibie Work Express, a my przysłuchiwaliśmy się ich

rozmowie, ciekawi co skłoniło je do udziału w programie. O trudnościach w podjęciu decyzji o zmianie pracy, pokonaniu bariery językowej i wra­ żeniach z pracy jako Opiekunka osób star­ szych w Niemczech oraz współpracy z Work Express opowie nam Pani Dorota Hajdas z Bytomia.

Zapraszamy do współtworzenia Express News. Jeśli macie ciekawą historię i chcecie się nią podzielić – czekamy na Wasze listy! Jeśli spodobało Wam się nasze pismo i chcecie otrzymać kolejne numery bezpośrednio do domu, wystarczy wysłać maila ze swoim adresem. My bezpłatnie wyślemy gazetkę pocztą.

Rozmawialiśmy również z naszymi Koordy­ natorami – Moniką Światłoch, Barbarą Polanowską i Aleksandrem Grochowskim, którzy opowiedzieli nam o współpracy z Opiekunkami i Opiekunami Work Express, przyjemnych i trudnych momentach w pracy oraz o tym, jak wykorzystują cztery pod­

Znasz język niemiecki

w stopniu komunikatywnym?

Masz doświadczenie w opiece nad osobami starszymi?

stawowe wartości, którymi kieruje się Work Express, czyli dialog, wiedzę, uczciwość i pasję, w codziennej pracy.

Mamy ie dla Cieb

PRACĘ

Czekamy na Was pod adresem mailowym:

opiekunka@workexpress.pl

Opiekunka osób starszych

Gwarantujemy: DD Legalną pracę – umowa o pracę, DD Zarobki: ˜˜ 850 - 950 € netto ‘’na rękę’’ komunikatywna znajomość języka niemieckiego, ˜˜ 950 - 1300 € netto ‘’na rękę’’ dobra/bardzo dobra znajomość języka niemieckiego, DD Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Sprawdź czy pracujesz

LEGALNIE !

Pracodawca musi Ci zapewnić: DD Dokument A1 (nie inny), DD Umowę o pracę, DD Składki ZUS od 3359 zł brutto (średnia krajowa). Napisz:

opiekunka@workexpress.pl lub zadzwoń: tel.: 32 351

strona 2

Magazyn dla opiekunek

00 01


Artukuł

Work Express - Ludzie godni zaufania

Koordynatorzy Work Express: Monika Światłoch, Barbara Polanowska, Aleksander Grochowski

Ludzie Godni Zaufania

W codziennej pracy kierujemy się 4 podstawowymi wartościami: dialogiem, wiedzą, uczciwością i pasją, które pozwalają być nam Ludźmi Godnymi Zaufania każdego dnia. Sprawdziliśmy, jak najważniejsze dla nas wartości przejawiają się w pracy Koordynatorów Opiekunek i Opiekunów osób starszych Work Express.

Dialog

mówi Monika.

Monika Światłoch (Kabata) została zarekomendowana firmie przez koleżankę i rozpoczęła współpracę z Work Express w Dziale Kadr i Płac. Po kilku miesiącach zaczęła rekrutować kandydatki na Opiekunki osób starszych, zajęła się też koordynacją Pracowników. Aktualnie jest Koordynatorem Opiekunek osób starszych, zatrudnionych w pracy w Niemczech.

Praca z ludźmi była priorytetem przy poszukiwaniu zatrudnienia również dla Barbary Polanowskiej, której ukończone studia socjologiczne i zarządzania zasobami ludzkimi niewątpliwie pomagają w codziennej pracy. Swoją karierę w Work Express zaczęła od stażu, po którego pozytywnym zakończeniu objęła stanowisko Koordynatora.

- Jestem szczęśliwa, że tak potoczyły się moje losy. Zawsze marzyłam o pracy z ludźmi, a pełnione przeze mnie obowiązki opierają się przede wszystkim na nieustannym dialogu z Pracownikami –

Najmłodszy stażem w firmie, Koordynator Aleksander Grochowski, o ofercie pracy Work Express dowiedział się na targach kariery, organizowanych przez uczelnię na której studiuje.

- Work Express to najlepsze, spośród miejsc pracy, gdzie dotychczas byłem zatrudniony. Szczególnie doceniam zespół, w którym pracuję, spędzamy ze sobą mnóstwo czasu, dlatego atmosfera w pracy jest niezwykle ważna – przyznaje Aleksander. - Nasza praca to nie tylko dialog z Opiekunkami i Opiekunami Work Express, ale również ze współpracownikami. Najważniejsze jest to, że zawsze możemy na siebie liczyć. Tworzymy zgrany zespół, pomagamy sobie nawzajem w trudnych sytuacjach. To praca do której przychodzimy z chęcią – dodaje Barbara.

Wiedza Koordynatorzy zajmują się Pracownikami oddelegowanymi do pracy za granicę. Każdy Pracownik otrzymuje dane kontaktowe do dedykowanego mu Koordynatora, dzięki czemu zawsze, kiedy ma pytania, wątpliwości i skargi dotyczące pracy w Niemczech, może skontaktować się z Koordynatorem.

Magazyn dla opiekunek

strona 3


Artykuł: Work Express - Ludzie godni zaufania

- Nie tylko odpowiadamy na pytania, ale także staramy się wspierać Panie, doradzać im i wspólnie rozwiązywać problemy. Otwarcie dzielimy się z Pracownikami zdobytą wiedzą i doświadczeniem – twierdzi Monika. Dział koordynacji pełni ważną rolę. Jest tak zwanym pierwszym ogniwem w kontakcie z Pracownikami. To do Koordynatorów dzwonią Pracownicy, żeby pogłębić wiedzę dotyczącą pracy w projekcie. W wyjątkowych sytuacjach można dzwonić na telefon alarmowy, pod którym Koordynatorzy Work Express są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

liczyć – mówi Aleksander. Opiekunki wysyłają Koordynatorom zdjęcia z podopiecznymi, kartki z miejsc, w których pracują, składają życzenia świąteczne, obdarowują słodkimi podarunkami. -Jedna z pań powiedziała, że absolutnie nie życzy mi… awansu, bo chce, żebym tylko ja zajmowała się jej wspieraniem – śmieje się Monika.

Pasja Spokój, opanowanie i cierpliwość, tak niezbędne w pracy z ludźmi, nasi Koordynatorzy osiągają dzięki realizowaniu swoich pasji.

Uczciwość Pracownicy kontaktują się z Koordynatorami w wielu różnych sprawach, najczęściej związanych z dokumentacją, wynagrodzeniem, ale również z warunkami pracy i organizacją powrotu do Polski. - Zdarza się, że Panie opowiadają nam o swoich wrażeniach z pracy, relacjach z podopiecznymi, ale dzwonią też do nas w prywatnych sprawach, traktują jak przyjaciół, na których zawsze mogą

- Zawsze wysłuchujemy dokładnie tego, co mają nam do powiedzenia Panie. W przykrych momentach pocieszamy naszych Pracowników i pomagamy w rozwiązaniu ich problemów. Uczciwie mówimy o tym, jak możemy danej sytuacji zaradzić. Uczciwie informujemy też o warunkach pracy, jakie nasze Opiekunki mogą zastać w miejscu pracy. Nieporozumienia, które czasem się pojawiają, wynikają z niepełnych informacji, jakie otrzymaliśmy od niemieckiego partnera – przyznaje Barbara.

Koordynatorzy muszą jednak liczyć się również z trudnościami. Opieka osób starszych wymaga wiele cierpliwości i odporności na stres. Opiekunki oczekują wsparcia szczególnie wtedy, kiedy doskwiera im samotność lub trudno jest im poradzić sobie z codziennymi problemami.

Monika pochłania powieści, biografie i literaturę psychologiczną, gra również w squasha, Basia hoduje rybki, a Olek pasjonuje się motoryzacją i marzy o udziale w Targach Motoryzacyjnych w Genewie. - Nie ukrywamy, że również praca jest naszą ogromną pasją! – podsumowuje Monika.

Dlaczego

warto „„ Na terenie Niemiec działamy od 2005 roku. Dzięki nam, pracę jako Opiekunowie osób starszych, znalazło już przeszło 1700 osób. Nasi Pracownicy pracują w blisko 200 niemieckich miastach, „„ S tawiamy na rozwój naszych Pracowników, staramy się, aby stale podnosili swoje kwalifikacje, dlatego systematycznie organizujemy kursy pierwszej pomocy oraz kursy językowe, „„ p rzeprowadzamy badania satysfakcji wśród naszych Pracowników i na ich podstawie staramy się poprawić naszą ofertę, „„ P owołaliśmy stanowisko Rzecznika Pracownika, do którego Pracownicy mogą zgłaszać wszelkie uwagi i su-

strona 4

Magazyn dla opiekunek

współpracować z Work Express? gestie dotyczące współpracy z Work Express,

mów aktywizacji osób bezrobotnych, uczestniczymy w targach pracy,

„„ C hcemy aby nasze hasło ludzie godni zaufania miało odbicie w rzeczywistości, dlatego angażujemy się w akcje społeczne, takie jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Pomóż Pomagać - Akcja 1% bądź, organizowany od 2008 roku, Mikołajkowy Wieczór Teatralny dla dzieci naszych Pracowników oraz dzieci z okolicznych domów dziecka,

„„ Promujemy działania proekologiczne: zbieramy makulaturę, zużyte baterie, plastikowe nakrętki, zużyte telefony komórkowe i przekazujemy je instytucjom i organizacjom, które w zdobyte w ten sposób środki przeznaczają na pomoc dzieciom,

„„ J esteśmy firmą odpowiedzialną społecznie – w ramach naszego autorskiego projektu Pociąg do pracy pomagamy absolwentom, studentom oraz osobom po 45 roku życia w odnalezieniu się na rynku pracy: organizujemy warsztaty i szkolenia na uczelniach, staże w ramach progra-

„„ S pecjaliści Work Express są najczęściej cytowanymi ekspertami rynku pracy za granicą i wypowiadają się na łamach Newsweeka, Rzeczpospolitej, Gazety Wyborczej, Dziennika Gazety Prawnej, Polski Dziennika Zachodniego czy Metra. Nasi pracownicy występują również w relacjach telewizji TVP 1, Polsat, TVN, i wypowiadają się w takich radiostacjach jak Radio Zet czy RMF FM.


Wywiad

Odważyłam się na zmianę – teraz mogę spełnić swoje marzenie!

zmianę

Odważyłam się

na teraz mogę spełnić swoje marzenie!

Pani Dorota Hajdas ukończyła kurs języka niemieckiego, który zaoferował jej Work Express. Wieloletnie doświadczenie w branży opiekuńczej oraz dobry wynik na egzaminie z języka niemieckiego pozwoliły jej na podjęcie pracy w Work Express. W wywiadzie, który zgodziła się nam udzielić, Pani Dorota opowiada o swoich wrażeniach z pracy jako Opiekunka osób starszych w Niemczech i ze współpracy z firmą. Dorota Hajdas z Koordynatorką Work Express Barbarą Polanowską

„„Gdzie zdobyła Pani doświadczenie, tak cenne w pracy w branży opiekuńczej?

Pracowałam w zakładzie opiekuńczoleczniczym dla przewlekle chorych przez 19 lat. Tam zdobyłam doświadczenie, dowiedziałam się też co znaczy ciężka praca – opiekowałam się średnio 30 osobami na oddziale. Skończyłam też 2 kursy związane z opieką.

„„Dlaczego zdecydowała się Pani na zmianę pracy i wyjazd do Niemiec?

W Work Express zaproponowano mi dużo lepsze warunki pracy i warunki finansowe. Pracując jako Opiekunka osób starszych w Niemczech mam zdecydowanie więcej czasu dla siebie, jestem spokojniejsza. Opiekowanie się jednym podopiecznym jest na pewno mniej wymagającą pracą niż zajmowanie się w jednym czasie kilkudziesięcioma osobami.

„„Jak poradziła sobie Pani z barierą językową?

Firma zaoferowała mi udział w trwającym dwa miesiące kursie języka niemieckiego. Udało mi się nauczyć naprawdę sporo.

Szkolenie prowadził bardzo miły pan, który potrafił zainteresować nas tematem. Ważne było też to, że uczyłyśmy się zwrotów, które są użyteczne w codziennej pracy w opiece. Po kursie zdałam egzamin i wyjechałam na projekt. Tam szkoliłam język w praktyce.

„„Czy ma Pani dobre relacje ze swoją podopieczną?

Wyjeżdżam do tej samej rodziny, gdzie zawsze spotykam się z gorącym przyjęciem. Podopieczna jest bardzo miła, z rodziną wyjeżdżamy na wspólne wycieczki, byliśmy na przykład w Austrii czy nad Jeziorem Bodeńskim.

„„Dlaczego zdecydowała się Pani na ofertę pracy Work Express?

Znalazłam ofertę pracy firmy w Internecie, później spotkałam się z tą samą ofertą również w gazecie. Długo nie potrafiłam zrobić pierwszego kroku, bałam się, że nie dam sobie rady. Do podjęcia decyzji zmotywowała mnie córka. W końcu odważyłam się przyjechać do oddziału w Katowicach. Zostałam bardzo miło przyjęta przez pana Kubę, który przeprowadzał ze mną rozmowę. Zaoferowano mi kurs językowy, a kiedy czekałam na ofertę pracy z firmy, zadzwonił do mnie mój syn i powiedział, że właśnie czyta Work Express News, gdzie Opiekunki wypowiadają się jak pracuje im się w tej firmie. Był też wywiad z panią rekuter, która wymieniała co najlepiej zabrać ze sobą do pracy w Niemczech, te rady bardzo mi się przydały! To bardzo miłe, że teraz ja na łamach gazetki będę mogła podzielić

się swoimi doświadczeniami.

„„Czy ma Pani kontakt z innymi Opiekunkami i Opiekunami?

Oczywiście! Piszemy do siebie SMS-y, wymieniamy się swoimi wrażeniami z pracy. Poleciłam też w programie Work Express Bonus Club pana, który bardzo dobrze zna język niemiecki. Opisałam mu pracę w firmie, pan odwiedził stronę internetową www.workexpress.pl i również sam poczytał o firmie, oferta go zainteresowała więc złożył CV i czeka na propozycję pracy. Fajnie, że jest taki program, w którym można polecać znajomych. Wiem, że pracę w Work Express mogę polecać, bo firma jest wiarygodna. Ja nie zamierzam już zmieniać pracodawcy.

„„Jak radzi Pani sobie w trudniejszych chwilach?

Zdarza się, że jestem smutna, tęsknię za rodziną i bliskimi. Wtedy dzwonię do mojej córki, która mieszka w Polsce, albo do synów, którzy na stałe są w Niemczech. Wiem też, że zawsze mogę liczyć na moje Koordynatorki – wcześniej panią Ewę, teraz panią Basię. Zawsze dzwonią, pytają jak się czuję i czy wszystko u mnie w porządku. Kiedy czuję się źle, staram się robić to, co lubię najbardziej, czyli jeździć na rowerze, czytać książki, pływać albo jeździć samochodem. Uwielbiam też wędkować! Myślę też o moim największym marzeniu – chcę kupić sobie dom w okolicach Włocławka, skąd pochodzi moja rodzina. Rozmawiała: Magdalena Topolewska

Magazyn dla opiekunek

strona 5


Artykuł

Polecajmy się!

Polecajmy się!

Weronika Terlecka i Bożena Wysocka

Pani Bożena Wysocka, Opiekunka osób starszych Work Express, wzięła udział w programie rekomendacji Work Express Bonus Club, w którym poleciła firmie swoją przyjaciółkę Weronikę Terlecką. Obie Panie spotkały się z nami i opowiedziały o swoich wrażeniach z pracy w opiece, przyjaźni i decyzji o uczestnictwie w programie. Bożena Wysocka: Prowadziłam pracownię krawiecką, ale kiedy zyski zaczęły słabnąć, zdecydowałam się przebranżowić. Postanowiłam zmienić swoje życie. Wybrałam się na kurs masażu, manicure, a później opiekuna osób starszych i dzieci ze znajomością języka niemieckiego. Na zakończenie kursu odbyło się spotkanie z paniami z Work Express, które przedstawiły nam ofertę wyjazdu, odpowiedziały na wszystkie pytania i przekazały materiały informacyjne. Miałam już doświadczenie w opiece osób starszych więc postanowiłam spróbować. Chciałam wyjechać do Niemiec legalnie, bo tylko wtedy czuję się bezpiecznie. Mam opłacony ZUS, wyjazdy liczą się do lat pracy, mam dodatki socjalne. W trud-

strona 6

Magazyn dla opiekunek

nych sytuacjach zawsze mogę liczyć na pomoc koordynatora, no i sama nie muszę szukać niemieckiej rodziny, bo pracę znajduje mi Work Express. Firma znalazła pracę nie tylko dla mnie, ale również dla mojej przyjaciółki. Kiedy dowiedziałam się o programie Work Express Bonus Club, w którym można firmie polecać znajomych do pracy, od razu pomyślałam o Weronice. Weronika Terlecka: Bożenka zmotywowała mnie do wyjazdu przez agencję. Wcześniej byłam zatrudniona przez inną firmę, która wysyłała opiekunki do pracy. Niestety miałam trudności ze skontaktowaniem się z firmą, kiedy byłam w Niemczech, zarobki też były nie takie,

na jakie umawiałam się na rozmowie kwalifikacyjnej. Dlatego się zraziłam. Zgodziłam się na polecenie mojej osoby, bo ufam Bożence. Przyjaciółka powiedziała mi, że firma dba o pracowników i wysyła prawidłowe wynagrodzenie w terminie. Zupełnie inaczej też jest się traktowanym przez rodzinę, u której się przebywa, bo rodzina wie, że zawsze ktoś za mną stoi, firma jest trochę jak strażnik. Zdecydowałam się jechać dlatego, że Bożenka opowiadała mi wiele ciepłych słów o firmie i rodzinie, u której przebywała. BW: Rodzina, u której byłam w maju, przywitała mnie bardzo mile. Zaprzyjaźniłam się z nimi, do tej pory piszemy do siebie. Opiekowałam się panią, która miała


Work Express Bonus Club

93 lata, a jeszcze rok wcześniej chodziła na fitness, uczyła się obsługi komputera, kilka lat wcześniej jeździła samochodem. Pani była bardzo sympatyczna. Niemcy z natury są jednak dość chłodni, a pani uwielbiała, kiedy ją przytulałam, głaskałam. To było wzruszające. Starsze, schorowane osoby wymagają mnóstwo cierpliwości. Opiekunki muszą być odporne na stres, trzeba mieć w sobie dużo czułości i empatii. Ważny jest też uśmiech. Często wnosimy do domów, w których zamieszkujemy, mnóstwo radości. Wiem, że Weronika taka właśnie jest, bo dobrze się znamy.

WT: Obie mieszkamy w Zabrzu, a poznałyśmy się kilka la temu, przez wspólną koleżankę. Obie pracowałyśmy już wtedy jako opiekunki więc miałyśmy dużo tematów do rozmów. Zaczęłyśmy wymieniać się doświadczeniami, wspólne rozmowy są dla nas bardzo ważne. Nie jest to łatwa praca, wymaga poświęceń, dlatego ważne są wspólne rozmowy z innymi opiekunkami. No i wiarygodność firmy, w której jest się zatrudnionym. Jakiś czas temu zadzwonił do mnie pan Jakub z Work Express i powiedział, że zostałam polecona firmie. To miłe, że sama nie musiałam ubiegać się o pracę, tylko

Program Rekomendacji

to do mnie firma zadzwoniła. Byłam już na rozmowie kwalifikacyjnej, która była bardzo miła, przeszłam ją pozytywnie, a teraz czekam na propozycję wyjazdu. BW: Wiem, że firma ma do mnie zaufanie, ponieważ zatrudniła osobę, którą sama poleciłam. Dzięki programowi moja przyjaciółka również może wyjechać do pracy z Work Express. Poleciłam jej firmę, ponieważ wiem, że jest solidna i można na nią liczyć – w innym wypadku na pewno nie zarekomendowałabym firmy swoim bliskim. Wiem, że Weronika nie będzie jedyną osobą, którą polecę firmie.

Magazyn dla opiekunek

strona 7


strona 8

Magazyn dla opiekunek

Express News - Zima 2011  

Rozmowy z naszymi Pracownikami to dla nas źródło bezcennych informacji i ciekawych historii. Wszystkie historie, które opisaliśmy - wydarzył...

Advertisement