__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1


Wolność zaczyna się w domu

Wierzymy, że wszyscy ludzie są twórczy, a dobrze zaprojektowane wnętrze potrafi uwolnić ich potencjał.


Domokracja 8

Ekosystem 35

Mikrokosmos 61

Sensual 87

Supernormal 113

Pracownia 139

SPIS TREĹšCI

W DOMU


Nasz dom to my. Najbliżsi ludzie, ulubione przedmioty, wspomnienia i plany na przyszłość. Na różnych etapach życia potrzebujemy różnego rodzaju przestrzeni, która zmieści cały ten świat. Co sprawia, że dom jest przyjazny mieszkańcom? W VOX wierzymy, że najlepiej czujemy się we wnętrzach, o których wyglądzie sami zdecydowaliśmy. To one w pełni odpowiadają naszym potrzebom i dają poczucie wolności. Nie trzeba podążać za zdefiniowanymi trendami, żeby stworzyć piękne wnętrze. Wystarczy być uważnym na to, co nam służy. I chociaż ilu nas, tyle możliwych światów, zdarza się, że spotykamy podobnych sobie ludzi, kierujących się tymi samymi wartościami, dzielących z nami pasje i zainteresowania. Rozmawiając z nimi i wymieniając się doświadczeniami, możemy skorzystać z już sprawdzonych rozwiązań. Wybrane przez nas style życia niech będą inspiracją i pomocą w procesie tworzenia Waszych wymarzonych domów.

NASZ DOM TO MY

W DOMU


W DOMU

Domokracja

Wielopokoleniowy dom tętniący życiem. Bez podziałów, z miejscem dla każdego. Zmiana, akceptacja, bycie razem. Mądra przestrzeń to taka, w której rozwijają się wszyscy – i rodzice i dzieci.


WOLNOŚĆ

DOMOKRACJA

DOMOKRAC JA

ZACZYNA SIĘ

Wraz z pojawieniem się dzieci nastaje czas największych radości, miłości i spontaniczności. Jednocześnie cała nasza dotychczasowa rzeczywistość zmienia się nie do poznania. Wielopokoleniowa wspólnota, częste spotkania z rodziną i bycie razem w jednej przestrzeni. Jak zachować równowagę wśród tylu osób i światów naraz?

W tym najbardziej rozwojowym momencie życia rodziny silnie doświadczamy dynamicznie zmieniającej się codzienności. ”Dom z dziećmi” rządzi się swoimi prawami i wymaga mądrego, odpowiedzialnego zorganizowania i zarządzania. Jeśli jesteśmy aktywni zawodowo, dużą część dnia spędzamy poza domem. Wracając do niego, chcemy pozostały czas spędzić wspólnie z dziećmi, blisko siebie, skupieni na sobie nawzajem. Łączymy pomieszczenia, wyburzając ściany albo wybieramy projekt oparty na zasadzie open space, co oznacza dosłownie otwartą przestrzeń. Łączy ona najczęściej funkcje pokoju dziennego, kąta telewizyjnego z miejscem odpoczynku, jadalni i kuchni.

12

W DOMU

Kiedy wybieramy taką formę przestrzeni, możemy być pewni, że będzie się tam działo dosłownie wszystko. Zachodzimy wtedy w głowę, jak sprawić, by dom pozostał bezpieczny i komfortowy, w sytuacji gdy od rana do wieczora wypełnia go dziecięcy zgiełk, gonitwa, tony zabawek i rzeczy gubiących się razem z naszymi. Urządzanie otwartej domowej przestrzeni wymaga od nas dużej uważności w zaplanowaniu komunikacji, doborze właściwych mebli czy sprzętów i sprytnego połączenia tego wszystkiego razem.

13


14

WOLNOŚĆ ZACZYNA SIĘ

W DOMU

DOMOKRACJA

DOMOKRAC JA

15


WOLNOŚĆ ZACZYNA SIĘ

Szukając rozwiązań oszczędzających miejsce, warto zwrócić uwagę na meble wielofunkcyjne i wielozadaniowe. Modułowe meble tapicerowane pozwalają dopasowywać przestrzeń wypoczynkową do okoliczności, układając się w wieloosobowe sofy przy wspólnym oglądaniu filmów lub w odseparowane fotele i szezlongi do spędzania czasu w pojedynkę. Potrzeba łączenia różnych przestrzeni w jedną całość i zapewnienia dobrej komunikacji między nimi wymaga od nas wnętrzarskiej dyscypliny. Dobre rezultaty dają neutralne, nieinwazyjne tła drewnianych, białych lub innych jednokolorowych mebli, zestawione z silniejszymi akcentami drobnych elementów. Te współistniejące światy okiełznamy, dbając o równowagę form, kształtów, wzorów i barw. Meble parawanowe, takie jak dwustronne regały wolnostojące czy systemy mebli tapicerowanych składanych w centralnie usytuowane wyspy, pozwalają nam stworzyć odseparowane od siebie kąty w ramach jednej, z założenia otwartej, przestrzeni. Dobre efekty przynosi włączanie w te

16

DOMOKRACJA

DOMOKRAC JA

W DOMU

podziały oświetlenia z dużą liczbą drobnych, bocznych punktów świetlnych. Przy pomocy różnych poziomów natężenia światła możemy oddzielić miejsca, w których pracujemy od tych przeznaczonych na relaks. Odpowiednie tworzywa i materiały zagwarantują długowieczność wszystkich stałych elementów wnętrza, dzięki czemu nie będziemy musieli ich wymieniać po bardziej energicznych dziecięcych aktywnościach. Urządzając dom z uwagą skupioną na szczęśliwym, bezpiecznym dzieciństwie dzieci, szukajmy rozwiązań prozdrowotnych (odpowiednich farb, lakierów, komponentów, laminatów) oraz takich, które pozwolą nam bezstresowo włączyć dzieci w domowe aktywności. Nieśliskie i łatwe w utrzymaniu czystości podłogi, ściany odporne na zabrudzenia, listwy przypodłogowe kryjące niebezpieczne kablowiska – takie elementy pomogą stworzyć wnętrze zapewniające komfort wszystkim użytkownikom.

17


W przestrzeni pełnej ciekawskich maluchów przydadzą się zarówno sprzęty dostosowane wysokością do ich wzrostu i wieku, jak i specjalne zabezpieczenia przed niepożądanym otwarciem. W rodzinnym domu pomocne będą wszystkie meble, które posiadają dużą liczbę szuflad, skrytek, łatwo dostępnych, zamykanych przestrzeni. Systemy regałowe z separowanymi półkami i zamykanymi wnękami (ważna jest również dodatkowa regulacja wysokości) dają możliwość dedykowania specjalnej przestrzeni dzieciom, które mogą używać ich dla swoich ”światów”, nie burząc jednocześnie ogólnego porządku dorosłych. Takie rozwiązania sprzyjają uczeniu dzieci porządku w duchu poszanowania przestrzeni i praw innych domowników. Wychowująca przestrzeń pokazuje dzieciom, jak ważna jest wzajemna akceptacja i jednocześnie daje im poczucie bezpieczeństwa w koegzystencji z resztą świata.

18

ZACZYNA SIĘ

DOMOKRACJA

WOLNOŚĆ

DOMOKRAC JA

Domokracja to przede wszystkim równe prawa dla wszystkich domowników, a także szukanie równowagi w przestrzeni, gdzie wiele równoległych światów, w ramach wspólnie spędzanego czasu, toczy się jednocześnie. Dom z dziećmi oznacza też dom z założenia wypełniony ludźmi: kiedy maluchy zapraszają swoich rówieśników, kiedy całymi rodzinami odwiedzają nas znajomi, kiedy w codzienne radzenie sobie ze wszystkim włączani zostają dziadkowie czy opiekunki. Organizacja tętniącego życiem domu z dużą, otwartą przestrzenią to niemałe wyzwanie. Ale jeśli zdecydujemy się na taki wybór, mamy szansę stworzyć przyjazne, rodzinne wnętrze umożliwiające radosne i komfortowe spędzanie wspólnego czasu, przy zachowaniu autonomii każdego z domowników.

W DOMU

19


więcej na vox.pl

DOMOKRAC JA

20

Drzwi Smart Białe lakierowane z mufami

Ściana Kerradeco Plywood

Panele podłogowe Querra Dąb Piaskowy

od 699 zł

159 zł/m 2

44,90 zł/m 2

Stolik Spot

Stolik Custom

s67/g51/w56 cm

s90,5/g90,5/w30 cm

599 zł

899 zł

Klocki drewniane

Figurka Lacasa

Dekoracja Tic Tac Toe

Figurka Ptaszek Dot

149 zł

od 32 zł

49 zł

9,90 zł


Łóżko i łóżeczko 4 You

Regał dwustronny 4 You

Łóżko Nest

Łóżko Spot

s233/g238/w206 cm

s168/g 40,5/w 206 cm

s140,5/g205/w173,5 cm

s213/g100/w167 cm

3877 zł (bez materaca)

1059 zł (bez skrzynek)

1799 zł (bez materaca)

1589 zł (bez materaca)

Stół 4 You

Ławka 4 You

Taboret Tuli

Stolik Tuli

Regał Tuli

s200/g100/w76 cm

s170/g36/w46 cm

s46/g25/w30,5 cm

s59,5/g50/w49 cm

s90/g42/w86,5 cm

2473 zł

579 zł

129 zł

179 zł

449 zł

Salaterka Tassel

Łyżka do salatki Keno

od 24 zł

17 zł

Zestaw do przypraw Tassel duży 79 zł

Kosz Druh 79 zł

Pojemnik Pica

Pojemnik Curo

Pled Malta

Pled Rhombo

69 zł

44 zł

179 zł

249 zł


WOLNOŚĆ ZACZYNA SIĘ

Podłoga winylowa Viterra White Oak

Narożnik Modus

99 zł/m 2

3790 zł

Listwa przypodłogowa Estilo E301

Lampa komodowa Muse

Lampa komodowa Muse

49,90 zł/szt

199 zł

399 zł

DOMOKRACJA

więcej na vox.pl

s295/g188/w75 cm

Poduszka Muldo

Ramka Mun III

Ramka Muno III

Happy Lights

49 zł

25 zł

25 zł

129 zł

W DOMU

21


22

WOLNOŚĆ ZACZYNA SIĘ

W DOMU

DOMOKRACJA

DOMOKRAC JA

23


WOLNOŚĆ ZACZYNA SIĘ

DOMOKRACJA

DOMOKRAC JA

Kiedy pojawiają się dzieci, przede wszystkim zmienia się rola mieszkania. Wcześniej dużo więcej czasu spędzaliśmy na mieście, a mieszkanie służyło przede wszystkim do spania. Teraz te proporcje się odwróciły, dlatego znacznie większą rolę odgrywają jakość i funkcjonalność. Duży regał pozwolił okiełznać wciąż rosnącą kolekcję książek. Salon wzbogacił się o praktyczny, rozkładany stół z szufladami. Kącik małej Hani znajduje się jeszcze w naszej sypialni, ale niebawem łóżeczko zostanie przeniesione do pokoju starszego brata. W łóżku Tymka nie są już potrzebne szczebelki, dlatego przekształciliśmy go w dwa meble – biurko i tapczanik. W naszym mieszkaniu najbardziej lubię to, że jest nasze. Każdy jego element został starannie przez nas wybrany. Przeczytałam kiedyś o tym, jak duży wpływ na nasze samopoczucie ma otaczanie się tylko tymi ludźmi i przedmiotami, które kochamy i wzięłam to sobie do serca.

Ewa, Adam, Hania i Tymek

24

W DOMU

25


WOLNOŚĆ ZACZYNA SIĘ

DOMOKRACJA

DOMOKRAC JA

Nasza rodzina 2+2, ze względu na to, że jestem dogoterapeutką, wzbogaciła się o dwa puchate samojedy. Taka gromadka potrzebuje zdecydowanie większej przestrzeni, dlatego z mieszkania w bloku przeprowadziliśmy się do domu za miastem. Zawsze marzyłam o tym, żeby dzieci miały oddzielne pokoje, by każdy miał swój kąt, za który będzie odpowiedzialny, miejsce tylko na swoje zabawki. Tymkowi nie chciałam fundować typowo chłopięcego pokoju – niebieski, samochody, itp. Wolałam neutralny pokój, który można zmienić samymi dodatkami. Szukałam prostych form, jasnych kolorów i mebli, które pomieszczą zarówno ubrania, jak i zabawki. Wybraliśmy olbrzymią szafę i oryginalną komodę (super jest to, że można zamontować do niej dodatkowo przewijak — przebieram Melę, nie zabierając Tymkowi nawet odrobiny miejsca w pokoju). Do kompletu wybrałam łóżeczko z tej samej serii. Ale dla mnie równie ważne są dodatki – obrazki, dywan, coś na ścianę, bo dopiero spójna całość tworzy klimat.

Beata, Mateusz, Melania i Tymon

26

W DOMU

27


WOLNOŚĆ ZACZYNA SIĘ

DOMOKRACJA

DOMOKRAC JA

Nasze mieszkanie na dziewiątym piętrze wieżowca tętni życiem. Dwa małe pokoje i salon z kuchnią, a w nich dwoje dorosłych i dwoje maluchów. Udało nam się wygodnie zorganizować tę przestrzeń, tak aby każdy czuł się swobodnie. Ze szczególną dbałością podeszliśmy do tematu przechowywania. Prosty, jasny regał VOX z równiutkimi przegródkami to ratunek dla naszego domu. Mieści wiele, pomoże w porządkach, a ładne i ważne przedmioty pięknie eksponuje.

Dominika

28

W DOMU

29


WOLNOŚĆ ZACZYNA SIĘ

Izabela Kułakowska

DOMOKRACJA

DOMOKRAC JA

Agnieszka Tkaczyńska Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren (IMD) jest organizacją pozarządową, która od 25 lat realizuje projekty o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym, wprowadzając i upowszechniając innowacyjne i wysokiej jakości rozwiązania na rzecz rozwoju i edukacji małych dzieci.

Dzielnie sam to zrobię Dzieci to mali badacze, którzy aktywnie i samodzielnie poznają świat. Najlepszym obszarem do nauki i badania jest ich najbliższe otoczenie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaaranżowanie domowej przestrzeni, która będzie inspirować, uczyć i jednocześnie pozwoli maluchowi na wyciszenie się i odpoczynek. Życie rodzinne nie toczy się jednak wyłącznie w domu. Przestrzenie publiczne dostosowane do potrzeb rodziców i dzieci to również niezwykle ważny temat, coraz bardziej obecny w świadomości społecznej.

30

W DOMU

31


Małe dzieci uczą się od urodzenia, a ich rodzina jest dla nich dobrą bazą do rozwoju i zdobywania ważnych umiejętności życiowych. Rodzice to pierwsi towarzysze postępów małego dziecka. Więź, która tworzy się pomiędzy dzieckiem a rodzicem, jest fundamentem rozwoju jego osobowości, buduje zaufanie do siebie i świata oraz przekonanie o możliwościach wpływania na to, co dzieje się wokół dziecka. Dzieci, obserwując i badając rodzinne otoczenie, zbierają doświadczenia, poznają otaczający je świat, uczą się rozumieć rozmaite procesy i zjawiska. Uczestniczenie w codziennych sytuacjach, takich jak rozmowy, posiłki, ubieranie, mycie, spacery czy sprzątanie, stwarza dzieciom możliwość aktywnego działania i rozwijania umiejętności emocjonalnych, społecznych i poznawczych.

32

DOMOKRACJA

WOLNOŚĆ

DOMOKRAC JA

ZACZYNA SIĘ

Codzienność to również naturalna szansa na bycie z rodzicem, na wspólne spędzanie czasu i zabawę. Dziecko, towarzysząc dorosłemu w domowych sytuacjach, takich jak np. wspólne pieczenie ciastek, odkurzanie, mycie luster lub wieszanie prania, w sposób naturalny buduje relację z rodzicem, rozwija samodzielność, doświadcza poczucia kompetencji i uczy się odpowiedzialności. Rodzic, rozmawiając z dzieckiem, nazywając czynności z życia codziennego, pomaga mu zrozumieć to, co się dzieje. Staje się ważnym przewodnikiem; tym, który wspiera i zachęca dziecko do samodzielnego myślenia oraz podejmowania wyzwań. Warto tak zorganizować i zaaranżować domową przestrzeń, aby była dostosowana do wieku, potrzeb i aktualnych zainteresowań dziecka, np. stosując wielofunkcyjne meble, dostosowane do wzrostu dziecka, które będą sprzyjać wspólnym działaniom.

Dzieci odkrywają świat również w zabawie, która mobilizuje całą ich energię, uczucia, możliwości ruchowe, wyobraźnię, uwagę. W sposób naturalny wybierają takie aktywności, które są dla nich ciekawe i otwierają im drogę do nowych odkryć. W czasie zabawy zadają sobie pytania i same poszukują odpowiedzi, uczą się na zasadzie prób i błędów, bez obaw, że poniosą porażkę. Gdy maluch próbuje wprawić piłkę w ruch albo ćwiczy układanie kloców jeden na drugim, doświadcza, czym jest ruch, zaczyna rozumieć zjawisko przyczyna-skutek, uczy się, jak projektować i planować, a także, co oznacza bycie kreatywnym. W zabawie dzieci wyrażają swoje emocje i uczucia. Odgrywają też codzienne przeżycia, próbując je lepiej zrozumieć i poradzić sobie z nimi; np. dzieci, którym urodziło się rodzeństwo, często odzwierciedlają to wydarzenie w zabawie – karmią, przewijają lalki, śpiewają kołysanki, idą na spacer, itp.

Entuzjazm maluchów towarzyszący nabywaniu nowych umiejętności w zabawie jest większy, gdy u ich boku stoją osoby, które je kochają i wyrażają swoje uznanie. Dla dzieci ważne jest, aby rodzice rozpoznawali ich potrzeby, dawali odpowiednio dużo czasu na ich poczynania, podążali za ich aktualnymi zainteresowaniami i pomysłami, dostosowując przestrzeń do zabawy i działania. Dobrze zaprojektowana, uniwersalna, partycypująca przestrzeń warunkuje wysoką jakość życia wszystkich jej odbiorców oraz stwarza warunki do tego, by dzieci, które z niej korzystają, stały się świadomymi i aktywnymi uczestnikami życia społecznego. W ostatnich latach w Polsce, w wyniku rozwoju nauki oraz dynamicznych zmian społeczno-kulturowych, obserwujemy zmianę obrazu dziecka, czyli to w jaki

W DOMU

sposób postrzegamy małe dzieci, kim są, czego potrzebują do rozwoju, w jaki sposób uczą się oraz jaka jest rola dorosłych w towarzyszeniu w ich rozwoju. Nowe podejście do małych dzieci i ich rodzin spowodowało, że są oni coraz bardziej obecni w przestrzeni publicznej, a głos dzieci jest coraz bardziej słyszany i uwzględniany, zarówno w przestrzeni domowej, edukacyjnej, jak i społecznej. Obecnie obserwujemy, że przestrzeń publiczna, czyli różnego rodzaju instytucje działające na rzecz rodzin (muzea, domy kultury, biblioteki, poradnie, urzędy, parki, place zabaw, ulice) są dostępne, czyli otwarte na obecność i uczestnictwo rodzin z małymi dziećmi. Nadal jednak wyzwaniem w tym obszarze jest odejście od tradycyjnego myślenia o przestrzeni dla dzieci – przestrzeni

przestymulowanej, kolorowej, wypełnionej plastikiem, infantylizującej dzieci, oferującej gotowe i jednoznaczne zabawki, na rzecz przestrzeni, która oferuje rozwiązania mobilne, wielofunkcyjne, estetyczne, zapewniające dzieciom równowagę bodźców, możliwość swobodnego ruchu, wspierające autonomię, kontakt z naturalną przyrodą. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby przestrzeń publiczna uwzględniała indywidualność i różnorodność wszystkich rodzin, a szczególnie tych, które ze względu na swoją sytuację życiową są zagrożone wykluczeniem społecznym. Otwarta i skoncentrowana na potrzebach wszystkich mieszkańców przestrzeń staje się egalitarna i może być dobrym narzędziem wyrównywania szans edukacyjnych i życiowych oraz zapobiegania marginalizacji.

33


Tytuł oryginału

W domu Zespół redakcyjny

Małgorzata Bernady, Julita Mańczak, Bartosz Dziadek, Paweł Gaj, Przemysław Jędrowski Koncept merytoryczny i stylistyczny

Małgorzata Bernady Autorzy tekstów

Małgorzata Bernady, Julita Mańczak Redakcja

Julita Mańczak Fotoedycja

Bartosz Dziadek Produkcja

Paweł Gaj Korekta

Joanna Szymkowiak Zaproszeni eksperci

Izabela Kułakowska i Agnieszka Tkaczyńska (Instytut Małego Dziecka), Michał Depa i Katarzyna Westerska (ro_ślinka), Magdalena Sękowska, Agata Kiedrowicz, Filip Springer, Julia Izmałkowa Fotografie

Greg Nelec Studio Stylizacja wnętrz

Aleksandra Gerlach, Natalia Całus, Małgorzata Bernady Fotografie w domach bohaterów i ich wypowiedzi

ladnebebe.pl (str. 22-25), ”Zwykłe Życie” (str. 26-27, 74-75), Paulina Kania (str. 120-123) Projekt graficzny i skład

Bękarty Drukarnia

MAGS Production Druk na papierze Munken Pure ISBN

978-83-953198-0-8 Wydawca

Ceny prezentowane w niniejszym wydawnictwie są cenami sugerowanymi. Producent zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian kolorystyki, wymiarów, funkcji i cen prezentowanych wyrobów. Podstawą zawarcia umowy sprzedaży jest transakcja bezpośrednio przeprowadzona w salonie lub za pośrednictwem sklepu internetowego. Niniejsze wydawnictwo jest publikowane jedynie w celach informacyjnych i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. W wydawnictwie zaprezentowano przykładowe wzory z oferty. Informacja o pełnej ofercie dostępna jest w salonach stacjonarnych lub na stronie internetowej pod adresem: www.vox.pl. Niektóre artykuły prezentowane na zdjęciach aranżacyjnych stanowią jedynie dekorację i nie są na sprzedaż. Copyright by Meble VOX Sp. z o.o. S.K. Kopiowanie i rozpowszechnianie jakichkolwiek materiałów zawartych w tym wydawnictwie bez pisemnej zgody wydawcy jest zabronione. Zamieszczone kolory mogą odbiegać od rzeczywistości. Wszystkie dane zawarte w wydawnictwie obowiązują w miesiącu oddania go do druku – luty 2019 r.


bycie razem, bez podziałów, miejsce dla każdego, światło, świadomość, mobilność, dom z dziećmi, mój wybór, wyciszenie, funkcjonalność, wystarczająco dobrze, zieleń, dotyk, tu i teraz, rodzina, odpoczynek, moje miejsce, ład w nieładzie, praca, małe przyjemności, pasja, rozwój, wolność

Profile for Wnętrza VOX

W DOMU - Domokracja  

W DOMU - Domokracja  

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded