Page 70

których dzieci są troszkę odchowane [E4], hipsterka [E2], choć ta ostatnia pojawia się najczęściej w kinach znajdujących się w sąsiedztwie klubokawiarni jak w poznańskiej Muzie, czy krakowskiej Pauzie. Ci ludzie nam się mieszają, że często jest tak, ze tutaj seans a później piwko i to jest też podobny klimat, choć tam jest bardziej hipstersko niż u nas. Ale to się fajnie łączy [E2] – opowiadają rozmówcy. Jeden z nich stosuje jednak jeszcze inne określenie: hipsteryzm dawnych czasów tłumacząc go jako snobizm na dobrego widza, który chce film zobaczyć w ciszy, jakieś kontemplacji bez nachosów [A5].

Widzowie w wieku 40+ i 50+ A co ze starszymi widzami z grupy 40, 50+? Na osi czasu określającej wiek widzów małych kin pojawia się wyrwa. Dziura tych, którzy nie mają czasu, którzy nie chodzą, bo pracują, mają dzieci [A5]. Do kin studyjnych bowiem przychodzą ci, co mają dużo wolnego czasu [D5], są widzowie 25-35, potem długo, długo nic [A5] – żalą się kiniarze42. Niedoreprezentacja tej grupy wiekowej jest powszechnym problemem uczestnictwa Polaków w kulturze. Podobne rozpoznania mają zarządcy innych instytucji kultury. Wystarczy sięgnąć po diagnozę Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę: „Zoom na domy kultury” z 2009 roku, w którym to grupa w tym wieku, a zatem zapracowane osoby w okresie aktywności zawodowej, jest określana jako „z definicji nieaktywna na polu działań społecznych”43 czy też „niechętna do współpracy”44. Wdzięczną grupa odbiorców są natomiast seniorzy. To dość znamienne dla małych kin. Widownia kin studyjnych się starzeje. Albo się zestarzała [D3] – stwierdza jeden z rozmówców. I faktycznie, większość kin zapytanych o dominującą grupę wiekową na widowni, obok studentów wskazuje seniorów. Są to w większości (…) panie z wyższym wykształceniem na emeryturze. To też publiczność nie zupełnie przypadkowa. My ją tutaj hołubimy, nie ukrywam. Tworzą trzon naszej widowni (…). Bilety muszą być dla nich tanie, ale za to są wierną publicznością [F1] – mówią kierownicy ustalając dla emerytów stałe zniżki biletów, a co po niektórzy wyznaczając nawet specjalne dni w tygodniu, kiedy senior może kupić bilet nawet za jedyne 5 złotych. 42 W tabeli zestawiającej częstotliwość korzystania z kina przedstawionej w raporcie Uczestnictwa w kulturze mieszkańców Polski (Kancelaria Sejmu, Biuro Studiów i Ekspertyz) zaledwie 2% ankietowanych w wieku 30-49 lat odpowiedziało, że odwiedza kina często; takich odpowiedzi udzieliło zaledwie 0,9% ankietowanych w wieku 50-59 lat. 43 Zob. Zoom na domy kultury, Warszawa 2009, s. 39. 44 Tamże, s. 41.

70

W małym kinie. Raport z dużych miast  
W małym kinie. Raport z dużych miast  

Warszawski Muranów, poznańskie Rialto, krakowski Kijów – w Polsce wciąż działa ponad 400 tradycyjnych kin. Jaki mają repertuar, jak budują s...

Advertisement