Page 114

Charakterystyczne dla Katowic jest też to, że multipleksy niemal sąsiadują z małymi kinami, bo również rozłożone są centralnie. Co prawda, jeśli ktoś ma ochotę na dalszą wyprawę, to bez problemu znajdzie coś „kameralnego” dla siebie w aglomeracji. Małych kin dzielnicowych już nie ma. Pozostaje za to pytanie czy te małe w centrum miasta miałby racje bytu, gdyby działały samodzielnie, a nie pod opieką samorządowej instytucji kultury? Odpowiedź może być trudna do przełknięcia, szczególnie gdy wziąć po uwagę fakt, że ogólna frekwencja w katowickich kinach nie należy od najwyższych w Polsce.

6. Warszawa: przepraszam, kto tu chodzi do kina? Anna Brzezińska-Czerska Intelektualista w wyciągniętym swetrze, chuda dziewczyna z kolorowymi włosami, starszy pan w meloniku – tak mieszkańcy Warszawy, miasta o największej w Polsce liczbie kin, postrzegają widzów. Czy przez ten „modowy” pryzmat można też ocenić kondycję tych małych kin? Warszawa od lat jest liderem pod względem liczebności kin. Obecnie działa ich ponad 20. A nawet więcej, bo specyfika dynamicznie rozwijającej się aglomeracji bezpośrednio przekłada się na dynamikę zmian na rynku kinowym, a mnogość inicjatyw związanych z kinami tworzonymi sezonowo np. przy klubokawiarniach lub działającymi sporadycznie przy muzeach często wymyka się definicjom. Większość kin stacjonarnych wciąż stanowią te małe. Zgodnie jest to z tradycją miasta, gdzie przed wojną działo około 70 przybytków X Muzy, ale nie oznacza, że one trzymają rynek. Dwanaście kin należy do wielkich sieci Cinema City (7) i Multikino (5). Z racji liczby sal, lokalizacji, a także wysokiego standardu to one generują dziś największą widownię. W obliczu tej siły „kolosów” ważną część stanowią kina posiadające trzy lub więcej sal, a jednocześnie starające się zachować atmosferę kina tradycyjnego (Femina, Atlantic, Praha, Kinoteka). Pozostałe wpisują się w definicję małego, tradycyjnego kina. Do najbardziej charakterystycznych, a co za tym idzie najprężniej działających, należą: Iluzjon, kino.LAB, Kultura, Luna, Muranów i Wisła. Profil miasta zbudowaliśmy jednak na szerszych obserwacjach oraz na badaniu fokusowym samych widzów78.

78 Por. rozdział VII. Marka kin. 114

W małym kinie. Raport z dużych miast  

Warszawski Muranów, poznańskie Rialto, krakowski Kijów – w Polsce wciąż działa ponad 400 tradycyjnych kin. Jaki mają repertuar, jak budują s...

Advertisement