__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

Najlepszy Ruch dla Chorzowa Bezpłatny biuletyn nr 2 / 2010

komitet wyborczy koła Platformy Obywatelskiej w Chorzowie

Chorzowianie zasługują na rynek z prawdziwego zdarzenia - mówi Andrzej Kotala

czas na zmiany Kotala: dziękuję za zaufanie, proszę o głosy w drugiej turze. Druga tura wyborów na stanowisko prezydenta naszego miasta już piątego grudnia. Wtedy Chorzowianie zdecydują, kto ma rządzić miastem. W walce o  głosy zmierzą się wtedy Andrzej Kotala, kandydat na prezydenta miasta z  ramienia Platformy Obywatelskiej i Marek Kopel, który miastem rządzi już prawie dwadzieścia lat. Kotala uzyskał rekordową w mieście liczbę głosów w głosowaniu do rady miasta – aż 913, tymczasem Kopel – 831. - Ogromnie cieszy mnie ten wynik, jestem wdzięczny za każdy oddany na mnie głos – mówi Andrzej Kota-

2

la. – Chciałbym podziękować wyborcom za zaufanie i prosić o to, by piątego grudnia raz jeszcze zechcieli wziąć udział w  wyborach. W  naszym mieście potrzebne są zmiany. Marek Kopel miał prawie dwadzieścia lat, by je przeprowadzić. Nie udało się jednak zrealizować najważniejszych inwestycji, chociażby budowy obwodnicy miasta. W Chorzowie musi zacząć coś się dziać, bo to miasto i jego mieszkańcy zasługują na wiele więcej. Mają prawo żyć w  mieście im przyjaznym, w którym dba się o ich podstawowe potrzeby jak

O miasto trzeba dbać kompleksowo Co jest do zrobienia w poszczególnych dzielnicach Chorzowa? Jak można rozwiązać najważniejsze problemy?

strona

Kampania sfinansowana ze środków KW Platforma Obywatelska RP

mieszkania, służbę zdrowia czy drogi. Jeśli uda mi się zwyciężyć, dołożę wszelkich starań, by nasz Chorzów zaczął się rozwijać, a jego mieszkańcy chcieli tu pracować i żyć.

Jest na to szansa. Chorzowianie w wyborach na prezydenta miasta dali wyraźny sygnał : chcemy zmian! - Mam nadzieję, że piątego grudnia zwycięży nowoczesna wizja miasta, miasta w  którym dobrze czują się młodzi i  starsi, gdzie jest praca, mieszkania dla wszystkich - nie tylko najbogat-

3 strona

szych - gdzie jest piękny rynek i dobre drogi – przekonuje Andrzej Kotala. – A przede wszystkim miasta, gdzie nie zaprzepaszcza się takich szans jak organizacja EURO 2012.

W niedzielę będziemy głosować w  tym samych lokalach wyborczych co ostatnio, otwarte będą od 8 do 22. - Każdy z  nas ma teraz szansę na to, by coś się w naszym mieście zmieniło – mówi Kotala. – Chorzowa nie stać na to, by zmarnować kolejne cztery lata.

Co dały nam prawie dwudziestoletnie rządy Marka Kopla? Niewiele. Zaprzepaszczono szansę na organizację EURO 2012, a cenę wody urzędnicy wywindowali pod niebiosa.

Chciałbym, żeby Chorzów … był miastem młodych ludzi

… był miastem przedsiębiorców

Brakuje nam miejsc w żłobkach i przedszkolach. Będę pracował nad budową nowych placówek tego typu, dostępnych dla każdego rodzica bez względu na sytuację materialną.

Miasto powinno być przyjazne przedsiębiorcom, będę walczył o ulgi dla nich.

… był miastem dobrej edukacji Chcę, by we współpracy z policją zaczął funkcjonować program „Bezpieczna szkoła”. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem zamykania szkół.

… był miastem dobrych dróg Moim priorytetem będzie budowa obwodnicy Chorzowa oraz modernizacja głównych arterii miasta.

… był miastem sportowych tradycji

… był miastem dobrej opieki medycznej

Ruch Chorzów zasługuje na stadion na miarę XXI wieku. Dołożę wszelkich starań, by taki powstał.

Zadbam o dokończenie modernizacji szpitala przy ul. Strzelców Bytomskich. Nie zapomnę o  bezpłatnych szczepieniach dla emerytów i rencistów.

Zadbam o to, by Chorzowianie w jesieni życia czuli się bezpiecznie i komfortowo.

4 strona

… był miastem przyjaznym dla ludzi starszych

PO – PiS – SLD i RAŚ razem? Tak! I to w naszym mieście! Liderzy tych ugrupowań podpisali porozumienie o współpracy i poparciu dla Andrzeja Kotali .


2

Najlepszy ruch dla Chorzowa

www.andrzejkotala.pl

dom kultury i rewitalizacja

By miasto się rozwijało, trzeba dbać o nie kompleksowo.

P

rzechadzając się ulicą Wolności, jeszcze można odnieść wrażenie, że nie jest w Chorzowie źle. To przekonanie zmienia się natychmiast po tym, jak wejdziemy w pierwszą lepszą bramę lub skręcimy w jakąkolwiek uliczkę. A  kiedy finiszujemy pod estakadą wiemy jedno: to miasto potrzebuje zmian. - To jest centrum Chorzowa – mówi Andrzej Kotala, kandydat na prezydenta miasta. – W najbliższym sąsiedztwie głównego deptaku miasta widać zaniedbane kamienice, dziurawe drogi. To się musi zmienić. Ale nie tylko w  centrum miasta. Mieszkańcy każdej dzielnicy Chorzowa zasługują na to, by poprawiły się ich warunki życia. Wiemy, co ich boli, dlatego udało nam się stworzyć konkretny plan działania. Andrzej Kotala zna problemy każdej chorzowskiej dzielnicy. Ma propozycje ich rozwiązania. Oto one:

Chorzów Stary, Chorzów II, Maciejkowice  Mieszkańcy Chorzowa Starego i Maciejkowic mają utrudnioną komunikację z  centrum miasta. Trzeba im umożliwić jak najwygodniejszy dojazd.

Będę szanował zdanie wszystkich mieszkańców także wtedy, kiedy skończy się kampania. podejmując decyzję nie będę głuchy na argumenty rodziców, ludzi starszych czy młodzieży. Jestem przeciwnikiem likwidacji szkół i oddziałów szpitalnych. Zapewniam, że jeśli obejmę urząd prezydenta nie będzie zmian na stanowiskach pracy i zwolnień - mówi Kotala.

 Niezbędne jest podjęcie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w tych miejscach. Od lat mieszkańcy skarżą się na akty wandalizmu dokonywane w pobliżu ich domów, boją się wieczorem wychodzić z domów.  W  Chorzowie II potrzebna jest ośrodek kultury. Do tej pory mieszkańcy tej dzielnicy nie doczekali się miejsca, gdzie mogliby na przykład rozwijać swoje zainteresowania.  Jest brudno. By się o  tym przekonać wystarczy przejść się po Placu Mickiewicza, dlatego trzeba zadbać o  większy porządek w tych miejscach.  W  Maciejkowicach i  Chorzowie Starym od lat jest problem z  niezagospodarowaną hałdą oraz firmą, która utylizuje śmieci. Mieszkańcy skarżą się na przykre zapachy. Ten problem też można rozwiązać, np. poprzez rewitalizację hałdy. Chorzów Batory  Przez prawie dwadzieścia lat nie udało się nic zrobić z  budynkiem po byłej komendzie przy ul. Ratuszowej. Budynek jest zabytkowy,  stoi i  niszczeje. Trzeba dążyć do jego modernizacji, bo może być perełką dzielnicy.  W tej dzielnicy jest duży problem z komunikacją, np. na zatłoczonej ulicy Stefana Batorego. Problemem jest test też fatalny stan nawierzchni ulic.  Konieczna jest rewitalizacja ulicy 16 lipca i terenów jej przyległych.  Rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 14 wciąż boją się, że placówka zostanie zamknięta. Kotala jest zdecydowanym przeciwnikiem takich działań. Jest za to zwolennikiem równego podziału środków finansowych bez podziału na „lepsze” i „gorsze” placów. Centrum  W  okolicach skrzyżowania ulic Nomiarki i  Żołnierzy Września znajduje się .. dziura w ziemi. Dotąd nie wiadomo, co ma w tym miejscu powstać.  Nadal niedokończony jest temat dworca w centrum miasta. W Tychach miasto przejęło dworzec. Warto o  tym pomyśleć, bo rozsypujący się budynek negatywnie wpływa na image miasta.  Niedokończona modernizacja ul. Wolności. Trzeba zmodernizować ulice do niej przyległe.

Jednym z najważniejszych problemów Chorzowa Batorego są fatalne drogi.

Nawet w centrum miasta musimy oglądać sypiące się kamienice.

Mieszkańcy Chorzowa II potrzebują ośrodka kultury i zdecydowanej poprawy bezpieczeństwa.

Chorzów Stary jest dzielnicą, która potrzebuje ogromnych zmian.


3

www.slaski.platforma.org/chorzow_m_p_/

Najlepszy ruch dla Chorzowa

80 mln długu, czyli 20 lat kopla Marek Kopel miał dwie dekady na to, by spełnić swoje kolejne obietnice i zrealizować najważniejsze dla miasta inwestycje.

Ż

aden prezydent w regionie tak bardzo nie zawiódł swoich wyborców jak Marek Kopel. W Chorzowie rządzi dwadzieścia lat, a miasto nadal nie doczekało się obwodnicy, rynku, dobrych dróg. Ponadto miasto jest zadłużone na ponad 80 mln zł. To prawie 8 tys. zł na głowę chorzowianina. Kamienice znajdujące się w zarządzie miasta są w opłakanym stanie, estakada nadal straszy.  Zamiast zająć się najważniejszymi dla miasta sprawami, zamyka się szkoły i likwiduje ważne dla mieszkańców linie tramwajowe. Czas rozliczyć Marka Kopla z dwudziestoletnich rządów.

W ciągu dwudziestu lat urzędowania Kopel nie załatwił Chorzowianom:

załatwił Chorzowianom: Droższą wodę Ponad 130 mln złotych m.in. mieszkańcy Chorzowa będą musieli spłacić w cenie wody. To przez opóźnienia w realizacji projektu przykrycia Rawy. Teraz Chorzowianie   płacą za wodę (obok Rybnika) najwięcej w regionie.

Euro 2012 Mieliśmy okazję być miastem, w którym odbywałyby się mecze w ramach EURO 2012. Jednakże chorzowscy urzędnicy źle napisali wnioski. To spowodowało, że nasze szanse na EURO spadły do zera. Dostały je miasta, w  których nigdy wcześniej stadionu nie widziano.

Centrum miasta jak z horroru Przez dwadzieścia lat nie udało się  zbudować rynku z prawdziwego zdarzenia i  zastąpić estakadę obwodnicą miasta. Chorzowianie muszą się zadowalać spacerem po odnowionej głównie od frontu „Wolce”, na której coraz mniej się dzieje.

Specjalnej Strefy Ekonomicznej W Chorzowie mamy tereny poprzemysłowe, które po prostu straszą. Gdyby stworzyć tam odpowiednią infrastrukturę i  przygotować tereny dla potencjalnych inwestorów, wielu Chorzowian miałoby szansę na pracę.

„Piękny” widok sypiącego się budynku po Hucie Kościuszko W samym centrum stoi dawny symbol miasta: hala po Hucie Kościuszko. Przez wiele lat niszczejący moloch dziwił, denerwował i straszył nie tylko Chorzowian, ale i mieszkańców innych miast, którzy jechali główną arterią Chorzowa. Po latach doczekaliśmy się informacji, co dalej z tym problemem.

Obwodnicy Estakada jest centralnym punktem miasta. Marek Kopel zamiast doprowadzić do budowy obwodnicy i likwidacji estakady proponuje jej remont i nawet stara się o zewnętrzne środki na ten cel. To oznacza, że w  najbliższym czasie o obwodnicy nie mamy co marzyć.

Likwidację linii tramwajowej nr 12 Mimo wielu protestów zlikwidowano linię tramwajową nr 12 łączącą Chorzów z Siemianowicami Śląskimi. Jej likwidacja dla wielu Chorzowian oznaczała problem z dotarciem do pracy, szkoły czy do lekarza.

Rynku i lepszych mieszkań Chorzowianie nie mają rynku, więc muszą się  spotykać się na przystanku tramwajowym albo na ul. Wolności, między bankami. Ponadto wielu Chorzowian mieszka w skandalicznych warunkach, a na nowe lokum czeka się latami.

Zamknięcie szkoły specjalnej przy ul. Omańkowskiej Rodzice chorych dzieci błagali, by nie likwidować szkoły. Prezydent i jego zastępcy tłumaczyli, że budynek nie nadaje się do działalności dydaktycznej. Tymczasem dziś z powodzeniem w  tym budynku funkcjonuje przedszkole.

Nowego stadionu dla Ruchu Chorzów Ruch Chorzów gra w Ekstraklasie. Powinien mieć swój profesjonalny stadion. Marek Kopel odmawia tego piłkarzom i  kibicom, odsyłając ich na remontowany przez marszałka województwa śląskiego Stadion Śląski.


4

Najlepszy ruch dla Chorzowa

www.andrzejkotala.pl

Wspólnie chcą dbać o chorzów

Miasto stoi w miejscu, a jeśli stoi w miejscu – cofa się. Maria Nowak z Prawa i  Sprawiedliwości, Cezary Stryjak z Sojuszu Lewicy demokratycznej i Jerzy Bogacki z  Ruchu Autonomii Śląska poparli kandydaturę Andrzeja Kotali z Platformy Obywatelskiej na prezydenta Chorzowa. Podpisali porozumienie w którym proszą swoich wyborców o  poparcie Kotali i  zakładające zgodną współpracę na rzecz poprawy sytuacji w mieście. - PiS w parlamencie jest oczywiście w  opozycji, ale tu – w  Chorzowie mamy jeden wspólny cel – wprowadzenie miasta na drogę rozwoju gospodarczego. Póki co miasto stoi w  miejscu, a  jak stoi w  miejscu, to się cofa – mówi Maria Nowak.

O poparcie Kotali apelowali wszyscy. - Alternatywą dla rządów Kopla jest kandydatura Andrzeja Kotali i prosimy wszystkich naszych wyborców, aby w drugiej turze oddali swój głos na niego – mówi Jerzy Bogacki. – W  pewnym zakresie popie-

wił Cezary Stryjak. – Wszyscy jesteśmy przecież zgodni co do tego, że Chorzów musi się rozwijać, musimy iść do przodu.

W porozumieniu liderzy zobowiązali się także do wspólnych działań na rzecz przeprowadzenia w  mieście zmian, jak budowa obwodnicy, stadion dla Ruchu Chorzów, poprawę stanu mieszkań komunalnych.

Poparcia Andrzejowi Kotali udzielili liderzy PiS, SLD i RAŚ

Liderzy PO, PiS, SLD i RAŚ zobowiązali się do współpracy na rzecz: 1. Wybudowania obwodnicy centrum Chorzowa oraz zlikwidowania estakady i przywrócenia rynku

3. Poprawy sytuacji ekonomicznej Zespołu Szpitali Miejskich bez sprzedawania kolejnych oddziałów

2. Zmniejszenia bezrobocia poprzez aktywne pozyskiwanie inwestorów, w tym wprowadzenie terenów do katowickiej specjalnej strefy ekonomicznej

4. Modernizacji stadionu Ruchu Chorzów 5. Poprawy stanu mieszkań komunalnych poprzez budowę nowych i modernizację starych

ramy program wyborczy PO, dlatego udało nam się wypracować porozumienie.

Lider SLD miał nadzieję, że dzięki temu wspólnemu działaniu, w tym roku będziemy mieć wyjątkowego … Mikołaja. - Zróbmy prezent sobie i  miastu, głosujmy na zmiany – mó-

- Cieszę się z tego poparcia, mam nadzieję, że to pomoże nam wszystkim w  zmianie wizerunku miasta – mówi Andrzej Kotala, który piątego grudnia stanie do walki o  fotel prezydenta z  Markiem Koplem. – Musimy to w  końcu zrozumieć, że za długo trwa wejście Chorzowa w XXI wiek. Wystarczy przejechać się po wszystkich dzielnicach naszego miasta by zobaczyć, jak wiele jest do zrobienia, w  jakich strasznych warunkach muszą mieszkać Chorzowianie, jakimi muszą jeździć drogami. Mamy szansę zawalczyć o  to, by było nam lepiej. Zróbmy to, bo na cztery kolejne lata zastoju po prostu nas nie stać.

ruch Chorzów w ekstraklasie, ale bez stadionu Pół miliarda złotych wydadzą kibice, którzy przyjadą na EURO 2012. Ale nie w Chorzowie.

P

amiętacie tę radość, kiedy dowiedzieliśmy się, że jest szansa na to, by w naszym mieście odbywały się mecze w ramach EURO 2012? Byliśmy dumni. Wszyscy byli zgodni: to ogromna szansa dla miasta: będą budowane nowe drogi, powstaną hotele, będzie więcej miejsc pracy, a  do miasta zjadą się miłośnicy piłki nożnej z całej Europy. I to u nas będą mieszkać, jeść i … zostawiać pieniądze. To była ogromna szansa. Jednak EURO u  nas odbywać się nie będzie. Za to w  pierwszej kolejności odpowiedzialne są władze miasta z  prezydentem Koplem na czele – mówi Andrzej Kotala, kandydat na prezydenta Chorzowa. – Powód jest prosty: już na samym starcie straciliśmy szansę na EURO. Chorzowscy urzędnicy napisali źle wniosek i  UEFA podjęła decyzję, że nie jesteśmy w  stanie tych mistrzostw dobrze zorganizować. Błąd polegał m.in. na tym, że nie

uwzględniono wszystkich połączeń KZK GOP organizowanych przy okazji imprez masowych, przedstawiono niekompletną bazę hotelową w naszym województwie. W  przypadku takiej imprezy wnioski powinni pisać profesjonaliści. Warto, bo szacuje się, że kibice zostawią w miastach w których odbywać się będą mecze pół miliarda złotych! Nie wykorzystano szansy na organizację EURO, choć na Stadionie Śląskim organizowano wiele masowych imprez, grały tam gwiazdy światowego formatu. Marszałek Województwa Śląskiego, mimo to, wyłożył pieniądze na modernizację obiektu – miasto nie wydało na ten cel ani złotówki. Nie będziemy stolicą europejskiego sportu, nawet krajowego, choć Ruch Chorzów święci tryumfy w Ekstraklasie. Piłkarze robią wszystko, by klub był w  czołówce polskiego football - u, tymczasem Marek

Drużyna taka jak Ruch Chorzów powinna mieć profesjonalny stadion.

Kopel i Wspólny Chorzów odmawiają im prawa do nowoczesnego stadionu, odsyłając ich na Stadion Śląski. - To niepoważne, drużyna z taką tradycją powinna mieć własny profesjonalny stadion – przekonuje Kotala. – Zasługują na to nie tylko piłkarze, ale i  kibice. Wielu z  nich kibicuje klubowi od pokoleń. O  tradycję trzeba dbać, a  nie niszczyć ją takimi decyzjami. Priorytetem będzie dla mnie nie tylko budowa obwodnicy miasta, ale zadbanie o  dobry stadion dla Ruchu.

Profile for WlasnaGazeta.pl

97d8asf798sdfa3ivxcz3sdaf  

97d8asf798sdfa3ivxcz3sdaf  

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded