4q334227496ujhy45f.pdf

Page 1

Dariusz Laksa kandydat do Rady Miasta Bytomia Drodzy Państwo, Kandyduję do Rady Miasta, gdyż wciąż wierzę w Bytom. Widzę niewykorzystany potencjał miasta, mojej dzielnicy i wielu mieszkańców, którzy mogą wspólnie rozwijać nasz mały dom. Od dwóch lat jestem radnym Rady Miejskiej. Współtworzę projekt „Bytom Stać Na Sukces”, gdyż chcę żyć w mieście przyjaznym dla mieszkańców, przedsiębiorców oraz osób przyjezdnych. Uważam, że mieszkańcy miasta zasługują na transparentne i racjonalne wydawanie wspólnych pieniędzy z miejskiej kasy. Od urodzenia mieszkam w Miechowicach i właśnie z tą dzielnicą jestem silnie związany. Wielu moich zdolnych i kreatywnych kolegów z podwórka dorosłe życie postanowiło spędzić w innych miastach. Ja zostałem. Tu mieszkam, mam rodzinę i pracuję. Tu jest moje miejsce na ziemi. Z wykształcenia jestem nauczycielem. Wiele lat pracowałem w naszej miechowickiej perełce, Szkole Podstawowej nr 54 im. Wacława Kuchara, jedynej w mieście szkole z basenem. Właśnie tu wiele lat temu zaszczepiono we mnie zamiłowanie do sportu i edukacji. Wróciłem do tej szkoły jako nauczyciel, by dzielić się swą wiedzą i pasją z dziećmi. Obecnie pracuję w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu. W codziennej pracy staram się pokazać młodzieży jak żyć w zgodzie z ogólnie przyjętymi wartościami.

KWW Andrzeja Panka

Uważam, że pomoc innym jest naszym obowiązkiem, a także przywilejem, dlatego poza pracą zawodową udzielam się również charytatywnie. Projekt "Stylowy biegacz", którego jestem autorem, pokazuje, jak w łatwy sposób połączyć przyjemne z pożytecznym. Poprzez bieganie w garniturze stałem się jedną z bardziej rozpoznawalnych osób na zawodach biegowych. Popularność ta otworzyła mi drzwi do organizowania zbiórek pieniężnych dla najbardziej potrzebujących ludzi z mojego miasta i nie tylko. W mojej opinii do pomocy innym wystarczy trochę chęci i odrobina wyobraźni. Projekt „Bytom stać na Sukces” został stworzony dla każdego, począwszy od mieszkańców miasta, którzy podobnie jak ja, żyją w Bytomiu wierząc, że przy odpowiednim wyborze i determinacji władz miasto może odzyskać dawny blask i dobrą opinię wśród jego sąsiadów, skończywszy na nowych, potencjalnych mieszkańcach czy inwestorach. Nasze miasto może się zmienić. Możemy realnie odczuć zmiany, począwszy od poprawy wizerunku poprzez regulowanie przywilejów dla mieszkańców. Bo przecież to każdemu z nas powinno się z każdym rokiem żyć lepiej i prościej.

Lista nr Pozycja 20 2

www.BytomStacNaSukces.pl materiał sfinansowany ze środków KWW Andrzeja Panka


Dariusz Laksa Bytom stać na sukces BYTOM ODZYSKA KONTROLĘ NAD ODPADAMI

W

wielu miastach w Polsce istnieją firmy miejskie, które odpowiadają za odbiór odpadów od mieszkańców. Tak też będzie w Bytomiu. DZIŚ MIASTO NIE KONTROLUJE Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania Bytom zyska skuteczne narzędzie do kontroli rynku „śmieciowego” w mieście. – Dziś w naszym mieście za odbiór odpadów zmieszanych i segregowanych od mieszkańców odpowiada prywatna firma, nad którą Samorząd nie ma właścicielskiej kontroli – podkreśla Dariusz Laksa z „Bytom stać na sukces” .

MIEJSKA SPÓŁKA W przedstawianej propozycji to Miasto tworzy spółkę, która będzie odpowiadała za utrzymanie miasta w czystości oraz odbiór segregowanych i niesegregowanych śmieci od mieszkańców. – Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mieli kilka korzyści. Pierwszą z nich jest absolutna przejrzystość działalności spółki i jej podległość miastu –wyjaśnia Andrzej Panek, lider projektu „Bytom stać na sukces”. OPŁATY DO 20% NIŻSZE Kolejną korzyścią jest możliwość regulowania opłaty za odbiór śmieci segregowanych i niesegregowanych. Przykłady innych

miast pokazują, że tam gdzie odpowiada za to spółka miejska, a nie prywatna opłaty dla mieszkańców potrafią być nawet o 20 procent niższe. ZIELONE POGOTOWIE W ramach swojej działalności spółka utworzy także usługę tzw. zielonego pogotowia, czyli interwencyjnego usuwania nieczystości z przestrzeni miejskiej. – To doskonały sposób na szybkie i skuteczne posprzątanie Bytomia – mówi Dariusz Laksa. Zielone pogotowie będzie interweniować na każde wskazanie mieszkańców usuwając między innymi dzikie wysypiska śmieci z przestrzeni miasta.

KWW Andrzeja Panka

Lista nr

20

Pozycja

2

NAJLEPSI ABSOLWENCI Z MIESZKANIAMI W BYTOMIU

W

rozwoju miasta warto skorzystać z udanych doświadczeń innych samorządów. W przypadku zagospodarowania miejskiej substancji mieszkaniowej dobrym przykładem jest Łódź, która stworzyła program „Mieszkanie dla studenta i absolwenta”. BYTOM DLA MŁODYCH – W Bytomiu jest bardzo dużo pustostanów, niewykorzystanych lokali gminnych. Musimy zadbać o zatrzymanie ucieczki młodych ludzi z naszego miasta oraz remont miejskiej substancji mieszkaniowej – podkreśla Dariusz Laksa z „Bytom stać na sukces”. Wzorem udanych podobnych przedsięwzięć trzeba zorganizować cykliczny konkurs na lokale komunalne „Bytom dla młodych”. Obejmie studentów i absolwentów, którzy nie ukończyli 30 roku życia i chcą przyszłość zawodową związać z Bytomiem, czy szerzej Śląskiem. PROGRAM SIĘ SPRAWDZA By wziąć udział w programie młodzi ludzie będą musieli przedstawiać tylko rekomenda-

cję rektora uczelni oraz dowód zatrudnienia. Do młodych ludzi trafią wyremontowane mieszkania z preferencyjną stawką czynszową a umowy wynajmu zawarte zostaną na czas trwa-

nia stosunku pracy. Program od wielu lat sprawdza się w Łodzi, która może być przykładem skutecznej rewitalizacji miejskiej tkanki zarówno mieszkaniowej jak i społecznej.

INNI POKAZALI KIERUNEK ROZWOJU

MUZYCZNE, WODNE, TRADYCYJNE

D

S

dze miasta pokazały, że można. Podobne przykłady można mnożyć. Dlatego nie można ulegać stereotypowi, że w Bytomiu nie można. Sąsiedzi, ci z mniejszymi, jak i nieco większymi budżetami, pokazują każdego dnia że jest dokładnie odwrotnie.

zięki rozsądnemu gospodarowaniu publicznymi środkami oraz skutecznemu pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych miasta, które dotychczas podobnie jak Bytom tkwiły w stagnacji, w ciągu ostatnich czterech latach rozwinęły się nie do poznania. INWESTUJĄ W INFRASTRUKTURĘ Dziesiątki inwestycji w miejską infrastrukturę sprawiły, że kilkukrotnie mniejsze od Bytomia sąsiednie Piekary Śląskie wreszcie stworzyły realną ofertę spędzania wolnego czasu dla swoich mieszkańców z sztandarowym centrum rekreacji przy tamtejszym Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Stworzono system inteligentnego parkowania, setki nowych miejsc parkingowych i wiele innych służących mieszkańcom inwestycji. MIASTO PRZYJAZNE MIESZKAŃCOM Niewiele większy od Bytomia

Sosnowiec potrafił wypracować budżet na poziomie 957 mln zł po stronie dochodów, realizując bardzo ambitny plan inwestycyjny w projekty służące lokalnej społeczności. Długa lista inwestycji w obiekty publiczne, drogi oraz np. imponujące place zabaw sprawiły, że miasto jest przyjazne mieszkańcom, wygodne, a wła-

ZIELONA FALA W CHORZOWIE Warto też pokazać przykład zdecydowanie mniejszego, sąsiedniego Chorzowa z budżetem na poziomie 621 mln zł po stronie dochodów. Miasto potrafiło przeprowadzić i zrealizować największą wypożyczalnię rowerów na Śląsku (460 rowerów) oraz stworzyć program „Zielona fala” zakładający priorytetowe przejazdy autobusów i elektroniczne tablice informacyjne. Wszystko dzięki 32 mln złotych pozyskanych dotacji zewnętrznych na projekt „Budowa centrum przesiadkowego chorzowskiego Rynku wraz z infrastrukturą towarzyszącą”.

etki spotkań kandydatów na radnych oraz Andrzeja Panka z mieszkańcami przekonują, że budowa placów zabaw w Bytomiu, to wyjątkowo oczekiwana inwestycja. POTRZEBNE PLACE ZABAW – Ten rodzaj oferty potrzeby jest w każdej z dzielnic, ale w Szombierkach i Łagiewnikach słyszymy o tym zdecydowanie najczęściej – mówi Piotr Bula, kandydat na radnego z list KWW Andrzeja Panka. Mieszkańcy proponują, by tę ofertę różnicować nie ograniczając się jedynie do tradycyjnych miejsc zabaw dla dzieci. – Proponuję, aby w całym Bytomiu powstały interaktywne muzyczne place zabaw – taką propozycję umieścił pan Adam na Mapie Potrzeb i wyzwań Bytomia – W ramach placów dzieci odkrywałyby zagadnienia z dziedziny akustyki, barwy różnych dźwięków oraz miałyby możliwość wspólnego muzykowania.

PARK MIĘDZY SZOMBIERKAMI A ŁAGIEWNIKAMI? Padają też propozycje budowy parku między Szombierkami, a Łagiewnikami, czy stworzenie wodnego placu zabaw na kształt tego w Piekarach Śląskich, Katowicach, Będzinie, czy Jaworznie.

– Faktycznie takich miejsc brakuje w Szombierkach. Mieszkańcy mają prawo oczekiwać takiej oferty w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. O to będziemy zabiegać, jako radni z Szombierek i Łagiewnik – podkreśla Katarzy na Świtalska, kandydatka na radną KWW Andrzeja Panka.


Bytom stać na sukces Dariusz Laksa KWW Andrzeja Panka

Lista nr 20

Pozycja 2

W MIECHOWICACH DA SIĘ MIESZKAĆ LEPIEJ?

Tak

. Myślę, że zarówno w naszej dzielnicy, jak i w całym mieście, mieszkańcy mogą czuć realne działania poprawiające ich codzienny komfort. Lepsze drogi, więcej zieleni, czyste dzielnice, zadbane skwery i place zabaw. To nasza codzienność, z której wciąż korzystamy, a która pozostawia wiele do życzenia. RZETELNIE ROZLICZAĆ Aby tak było potrzeba determinacji samych mieszkańców połączonej z dobrą wolą władz miasta. Samo wybranie swoich reprezentantów do Rady Miasta nic nie daje. Konieczne jest ich sukcesywne i rzetelne rozliczanie z tego, co dobrego zrobili dla swoich dzielnic i mieszkańców.

jest chęć do działania i wprowadzania zmian po stronie prezydenta. W minionych dwóch latach złożyłem na ręce Prezydenta Miasta wiele próśb dotyczących naszej dzielnicy. Plac zabaw przy ul. Dzierżonia, poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Nickla i Dalekiej, naprawa nawierzchni ul. Francuskiej i przyległych do niej ulic, remont posadzki w przedszkolu przy ulicy Bła-

watkowej i wiele innych. O każdą sprawę prosiłem kilkukrotnie i za każdym razem odmowa wiązała się z brakiem pieniędzy w kasie miejskiej. Czy tak powinno być?

STADION WAŻNIEJSZY NIŻ MIESZKAŃCY? Podpisanie umowy na budowę stadionu piłkarskiego dla drużyny grającej w piątej klasie rozgrywkowej jest ważniejsze niż inwestycje, które odczuje bezpośrednio każdy z nas, idąc chodnikiem, siedząc na wygodnej ławce w parku, posyłając dziecko do przedszkola, czy przechodząc na druga stronę ulicy w miejscu, gdzie od wielu lat powinno znaleźć się przejście dla pieszych.

WIELE MOICH PRÓŚB ODRZUCONYCH Jednak drugą stroną medalu

W minionych dwóch latach złożyłem na ręce Prezydenta Miasta wiele próśb dotyczących naszej dzielnicy. O każdą sprawę prosiłem kilkukrotnie i za każdym razem odmowa wiązała się z brakiem pieniędzy w kasie miejskiej

ZŁE STANDARDY DO ZMIANY Uważam, że priorytetem władz miasta powinna być poprawa szeroko rozumianej infrastruktury w naszych dzielnicach w ciągu całej kadencji. W każdym roku można sukcesywnie dokonywać remontów i napraw. Obecne standardy obejmują „rozkopanie miasta” tuż przed wyborami, by mydlić mieszkańcom oczy, jak to ma miejsce obecnie na Placu Słonecznym, przebiegającej tam ulicy Francuskiej czy w kilku innych miejscach miasta, gdzie na pokaz tuż przed wyborami rzucono się do chaotycznych remontów. Warto zerknąć na tereny spółdzielni, które mimo wielu koniecznych napraw są sukcesywnie remontowane i odnawiane przez cały rok z założonym harmonogramem, a nie jak w przypadku terenów miejskich, tuż przed wyborami.

WSPARCIE DLA SZEŚCIU BYTOMSKICH SZKÓŁ - CHARYTATYWNY PROJEKT przez ponad 2 lata uczniowie tej szkoły w ramach lekcji wychowania fizycznego pobierali bezpłatnie naukę pływania na miejskiej pływalni.

ukończona i mogła przyjąć najmłodszych uczniów. ODMALOWANIE POMIESZCZEŃ Kolejna szkołą jaką objął mój projekt była SP44 w Szombierkach. Ona również borykała się z podobnymi problemami – budowlanymi. Od wielu miesięcy część sali lekcyjnych oraz korytarzy była zalewana podczas mocniejszych opadów. Po uszczelnieniu dachu nie znaleziono jednak środków na odmalowanie pomieszczeń. Szkoła otrzymała od sponsora farby, które pozwoliły odświeżyć sale lekcyjne oraz korytarze.

W

2014 roku rozpocząłem char ytatywno-spor towy projekt pod nazwą „7 kontynentów 7 maratonów 7 szkół”, w którym założyłem wsparcie 7 bytomskich szkół podstawowych. Sposobem na to był mój udział w 7 maratonach biegowych. Jako nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 54 im. Wacława Kuchara widziałem, z jakimi problemami boryka-

ją się nasze placówki oświatowe. Realizacja tego projektu pozwoliła mi pozyskać środki finansowe i sponsorów na wsparcie szkół w sprzęty, jakie były potrzebne w ówczesnym czasie w szkołach. Część z nich mogłaby wydawać się prozaiczna, jednak realia były inne. UKOŃCZENIE NOWEJ ŚWIETLICY Pierwszą szkołą, która otrzymała

wsparcie, była moja macierzysta szkoła. Jako jej nauczyciel doskonale wiedziałem, jakie miała potrzeby. Wspólnie z Panią dyrektor Anną Wójcik ustaliliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsze ukończenie nowej świetlicy szkolnej. W ramach projektu pozyskałem sponsora, który ufundował dla szkoły kafle podłogowe. Dzięki temu świetlica została szybko

DARMOWE BILETY NA BASEN DLA DZIECI Szkoła Podstawowa nr 3 postawiła bezpośrednio na dzieci. Pani dyrektor poprosiła o darmowe wejścia jej uczniów na basen miejski, aby tam pobierały naukę pływania. Tę prośbę udało się zrealizować błyskawicznie, gdyż ówczesny dyrektor OSiR Adam Stromidło bardzo przychylnie podszedł do mojego pisma i już na pierwszym spotkaniu ustalone zostały szczegóły tej współpracy. Dzięki temu

W ramach projektu pozyskałem sponsora, który ufundował dla szkoły kafle podłogowe. Dzięki temu świetlica została szybko ukończona i mogła przyjąć najmłodszych uczniów

SPRZĘT SPORTOWY Kolejne szkoły chcąc podnieść standard nauczania wychowania fizycznego poprosiły o sprzęt sportowy, który służył dzieciom podczas realizacji lekcji oraz zajęć pozalekcyjnych a były to szkoły 28 oraz 42. Do projektu dołączyło również Przedszkole Miejskie nr 23 z ulicy Bławatkowej. W przedszkolu pojawiły się nowe ławeczki gimnastyczne, a dzieci miały zapewnioną przez sponsora wodę mineralną, z której mogły korzystać przez cały rok. WODA DO PICIA Swoją drogą można sobie zadać pytanie: dlaczego w XXI wieku naszego miasta nie stać, albo nie jest zainteresowane, by zapewnić w przedszkolach miejskich wodę? Wodę, której dzieci mogłyby się napić w ciągu dnia np. po zajęciach sportowych lub po prostu z zwykłego pragnienia…


Dariusz Laksa Bytom stać na sukces BEZPIECZNE BYTOMSKIE ULICE

KWW Andrzeja Panka

Lista nr

20

Pozycja

2

ROWEREM PO BYTOMIU I METROPOLII

kańcy Falistej skarżą się na zły stan odpływów w ulicach, co przy każdym większym deszczu powoduje uciążliwe podtopienia. OŚWIETLENIE I KANALIZACJA – O stan ulic trzeba zadbać kompleksowo zaczynając od kanalizacji i odpływów, a na ekologicznym oświetleniu kończąc – podkreśla Janusz Piórek, kandydat na radnego z KWW Andrzeja Panka. Ostatnie podtopienia miały miejsce kilka tygodni temu. Dlatego oprócz rozwiązań systemowych ważna jest szybka reakcja służb odpowiedzialnych za stan odpływów i ich natychmiastowa konserwacja.

K

arb boryka się z problemami dotyczącymi bezpieczeństwa. Aby zapewnić je mieszkańcom należy zadbać między innymi o prawidłowe doświetlenie ulic. – Problem został nam zgłoszony

podczas spotkań z mieszkańcami – mówi Izabela Kozak, kandydatka na radną z KWW Andrzeja Panka. – mieszkańcy dzielnicy Karb skarżyli się, że po zmroku strach wyjść na ulicę. Problem dotyczy wielu ulic w tej dzielnicy w tym ulicy Technicznej. Z kolei miesz-

BEZPIECZNE PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH Kolejnym elementem podniesienia poziomu bezpieczeństwa będzie budowa „wyniesionych” przejść dla pieszych zarówno w dzielnicy Karb, Miechowice, jak i Bobrku. – Podczas przejazdu przez takie przejście samochody muszą zwolnić, bo jego konstrukcja nie pozwala na przejazd z dużą prędkością – wyjaśnia Danuta Gabryel, kandydatka na radną KWW Andrzeja Panka. Przejścia takie są doskonale oznakowane i doświetlone.

S

ystem wypożyczalni rowerów oparty o automatyczne stacje dokujące dla jednośladów to inicjatywa wielu samorządów w Polsce. Bytom musi również wdrożyć własny system obejmujący swoim zasięgiem wszystkie dzielnice miasta. Wypożyczenia do 30 min. będą bezpłatne, po tym czasie trzeba będzie liczyć się z symboliczną opłatą. Inwestycja ta poprawi komunikację wewnątrz miasta, wpłynie też pozytywnie na poprawę jakości powietrza. Bytomianie, dla zdrowia i przyjemności będą mogli zastąpić samochód ro-

Wartym wspierania pomysłem jest propozycja ŚPR, by trasy rowerowe stworzyć także na śladach dawnej kolei wąskotorowej

werem. Opisywany system będzie kompatybilny z systemem projektowanym w Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii, tak aby poruszanie się rowerami miejskimi było proste nawet poza granicami naszego miasta. Rozwój sieci wypożyczalni rowerów pociągnie za sobą rozwój odpowiedniej infrastruktury. W Bytomiu nie powstanie żadna nowa droga czy chodnik, bez ścieżki dla rowerów. Dobrym, wartym wspierania pomysłem jest propozycja Śląskiej Partii Regionalnej, by trasy rowerowe stworzyć także na śladach dawnej kolei wąskotorowej.

MÓJ KANDYDAT NA PREZYDENTA MIASTA


Bytom stać na sukces Dariusz Laksa KWW Andrzeja Panka

Lista nr 20

Pozycja 2

PRZEBIEC MARATONY W GARNITURZE?

JEŚLI W TRAKCIE BYTOMSKIEGO PÓŁMARATONU MINĄŁ WAS MĘŻCZYZNA W GARNITURZE, TO NIE, NIE BYŁ TO BIEGNĄCY NA SPOTKANIE SPÓŹNIONY BIZNESMEN. TO STYLOWY BIEGACZ - NAUCZYCIEL W ZESPOLE SZKÓŁ MISTRZOSTWA SPORTOWEGO W BYTOMIU, KTÓRY POSTANOWIŁ POŁĄCZYĆ PASJĘ BIEGANIA Z DZIAŁALNOŚCIĄ CHARYTATYWNĄ. I TRZEBA PRZYZNAĆ, ŻE POŁĄCZYŁ JE W DOŚĆ EKSCENTRYCZNY SPOSÓB

D

ariusz Laksa, bo to o nim mowa, po tę formę charytatywnego wsparcia sięgnął, gdy poprzednie projekty uznał wstępnie za zakończone i jednocześnie widział, że aktualna formuła wsparcia powoli się wyczerpuje. Należało sięgnąć po coś, co przykłuje uwagę ludzi.

POMYSŁ NA STYL „Nic tak bardzo nie wzbudza zainteresowania jak odmienność, a jeżeli dzięki temu można zrobić coś dobrego dla innych, staje się to bezcenne” - tak o powołaniu swojego najnowszego projektu wspominał Dariusz. I tak też powstała idea biegacza w niecodziennym stroju, jakim jest garnitur. Nim jednak przejdziemy do najnowszego charytatywnego projektu Dariusza, warto wspomnieć poprzednie, ponieważ te były nie mniej ambitne.

7K 7M 7S To skrót od siedmiu kontynentów, 7 maratonów i 7 szkół. Projekt wyjątkowy, gdyż z jednej strony Dariusz postawił sobie za cel ukończenie maratonu na każdym z kontynentów, a z drugiej strony, zależało mu na wsparciu finansowym 7 bytomskich szkół.

Na chwilę obecną Dariusz ukończył 6 maratonów. Pozostał ostatni, najdroższy, bo maraton na Antarktydzie.

I n n y m z charytatywnych projektów wartych odnotowania jest „Korona Maratonów z Zuzią Raczkowską”, w którym Dariusz postawił sobie za cel ukończenie cykli maratonów zaliczanych w poczet tzw. Korony Maratonów. BYŁO BLISKO POBICIA REKORDU Najnowszy charytatywny projekt „Stylowy Biegacz” zadebiutował 16 października 2016r. podczas Półmaratonu Królewskiego w Krakowie, kiedy to Dariusz próbował pobić rekord Guinessa w biegu w garniturze. Niestety, niesprzyjająca pogoda spowodowała, że do pobicia zabrakło mu niespełna minuty. Na szczęście, to drobne niepowodzenie, wcale nie podcięło mu skrzydeł. A wręcz przeciwnie. I co ważne, udało mu się również podczas biegu wesprzeć rehabilitację Amelki Suwały z Bytomia.

MÓJ SPOSÓB NA POMAGANIE „Charytatywne bieganie w garniturze stało się moim sposobem na pomaganie, a ja sam zostałem Stylowym Biegaczem” - mówił Dariusz i słów nie rzucił na wiatr. Stylowego Biegacza można było już zobaczyć i podczas maratonu w Philadelphii, gdy wspierał rehabilitację Wiktorii Janczyk, we Wrocławiu, gdzie wspólnie z Zuzią Raczkowską na wózku pokonali zarówno dystans i zbierali na jej rehabilitację, czy podczas jednego z najcięższych ultramaratonów polskich: Biegu Rzeźnika, który odbywał się w samym sercu Bieszczad. TY TEŻ MOŻESZ POMÓC Stylowy Biegacz nie zwalnia. I podczas każdego ze swoich biegów stara się wspierać jednego z podopiecznych. On, jak i rzesza jego sympatyków, którzy wspierają akcje dotacjami na konto z fundacji. Stylowy Biegacz jest również dostępny w sieci. Na stronie dariuszlaksa.pl, jak i na jego fanpage na Facebooku znajdziecie informacje i o kolejnych przebiegniętych maratonach, i o podpopiecznych, którym stara się pomagać, jak i numery kont bankowych fundacji, na które może dokonywać wpłat.

Nic tak bardzo nie wzbudza zainteresowania jak odmienność, a jeżeli dzięki temu można zrobić coś dobrego dla innych, staje się to bezcenne

Wiktoria, Amelka, Olek, Zuzia i Maja oraz Wojtek - to osoby dla których biega Stylowy Biegacz. Każdy może również wesprzeć ich rehabilitacje, wpłacając pieniądze bezpośrednio na konta związanych z nimi fundacji.


Dariusz Laksa Bytom stać na sukces

KWW Andrzeja Panka

Lista nr

20

Pozycja

2

ŚMIECI OGROMNĄ ZMORĄ NASZEGO MIASTA K

iedy mieszkańcy wychodzą na ulicę w ramach protestu, problem jest poważny i nie można go zamiatać pod dywan. Dwa protesty mieszkańców, jakie w minionym okresie zorganizowałem, pokazały skalę problemu. Nie ma zgody mieszkańców na wwożenie do miasta ton śmieci pod przykrywką rekultywacji.

a petycję, z którą przeszliśmy, musieliśmy przekazać bezpośrednio Marszałkowi Województwa. Kilka tygodni później spotkaliśmy się na bytomskim dworcu, a przemarsz wiódł ulicą Dworcową, Gliwicką przez rynek aż pod ratusz.

NIELEGALNE WYSYPISKO Nawet w naszej dzielnicy powstało nielegalne wysypisko, które istnieje po dziś dzień, mimo zapewnień władz, że zostanie zlikwidowane. PREZYDENT IGNORUJE W okresie wakacyjnym wraz z grupą kilkudziesięciu mieszkańców przemaszerowaliśmy z dzielnicy Bobrek pod Urząd Miasta, by zademonstrować, że nie zgadzamy się na zrobienie z naszego miasta wysypiska śmieci. Niestety, Prezydent nie spotkał się z protestującymi,

Jesteśmy odpowiedzialni za stan miasta, w którym żyjemy i to co pozostawimy naszym dzieciom

I tym razem Prezydent nie znalazł czasu dla protestujących, a próba załagodzenia napiętej atmosfery wywołanej przez jego zastępców przerodziła się w niepotrzebna pyskówkę. ZIELONY BYTOM "Chcemy Bytom mieć zielony, a nie całkiem zaśmiecony" to jedno z częściej skandowanych haseł przez protestujących. W niedalekiej przyszłości planuję zorganizować kolejne przemarsze, jeżeli władze miasta, nawet te nowo wybrane, nie podejmą realnych i skutecznych działań w walce z "mafią sieciową". Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan miasta, w którym żyjemy i to co pozostawimy naszym dzieciom. Stąd sprawa czystości Bytomia i likwidacji nielegalnych wysypisk stać się powinna priorytetem dla władz i wyborców.

NOWY–STARY TRAMWAJ DO MIECHOWIC SPORT NA ZDROWYCH ZASADACH

R

ozwój sportu amatorskiego poprzez miejskie konkursy oraz wsparcie finansowe oddolnych, społecznych inicjatyw, budowa silnego sportu zawodowego opartego na zdrowym fundamencie szkoleniowym, rozwój mniej popularnych dyscyplin – tak w wielkim skrócie wygląda program Andrzej Panka i „Bytom stać na sukces”.

T

en projekt ciągnie się od lat i nie może doczekać realizacji. Dzielnice miasta należy skomunikować nie tylko za pomocą przepustowych dróg, ale także za pomocą transportu szynowego.

TRAMWAJ USPRAWNI KOMUNIKACJĘ – Dlatego trzeba wrócić do pomysłu, który dziś odłożono do szuflady – podkreśla Dariusz Laksa, kandydat na radnego KWW Andrze-

– Bytom ma być miastem z kompletną ofertą sportową dla mieszkańców i pełną bazą infrastrukturalną i organizacyjną dla sportowców oraz działaczy sportowych – podkreśla Lech Jadczak, kandydat na radnego KWW Andrzeja Panka. ja Panka. – Tramwaj zdecydowanie zmniejszy korki i usprawni komunikację z centrum miasta. Korzyść będzie dla mieszkańców Miechowic, ale zyska także centrum miasta. Odtworzenie połączenia szynowego sprawi bowiem, że mieszkańcy największej dzielnicy Bytomia będą chętniej podróżowali do centrum wpływając na jego ożywienie. ZYSKAJĄ TEŻ INNE DZIELNICE – To zysk także dla innych dzielnic,

przez które tramwaj kiedyś jeździł. Bo musimy pamiętać, że do 1983 roku mogliśmy korzystać z tego połączenia. W nowej kadencji trzeba wrócić do realizacji tego projektu – mówi Michał Napierała, kandydat na radnego KWW Andrzeja Panka. Zadanie trzeba sfinansować ze środków zewnętrznych, aby nie obciążać budżetu Bytomia. O konieczności od budowy tej linii świadczy bardzo wysoka częstotliwość kursowania linii autobusowych na tej trasie.

ZDROWY FUNDAMENT FINANSOWY Miasto zmieni podejście do sportu zawodowego. Samorząd będzie budował potencjał piłkarski czy hokejowy w oparciu o zdrowy fundament finansowy, organizacyjny i szkoleniowy. Drużyny zawodowe będą budowane od podstaw, przy współpracy najlepszych i sprawdzonych w Polsce oraz w Bytomiu szkoleniowców.

INFRASTRUKTURA ROZWIJANA RÓWNOLEGLE Z WYNIKIEM – Zarządzanie sportem musi być gospodarne, a rozwój symetryczny. Infrastruktura będzie się rozwijała równolegle z wynikiem sportowym. Obecny model zarządzania bytomskim sportem zawodowym skapitulował – mówi Sebastian Kozielski, kandydat na radnego z listy Andrzeja Panka.

WSPARCIE DLA KAŻDEGO Każdy klub, który zrzesza nawet kilkadziesiąt osób powinien mieć pewność wsparcia finansowego i organizacyjnego. Bo bardzo często pomoc przy sprawach księgowych i formalnych jest dla działaczy nieoceniona. Szkolenie młodzieży w wielu dyscyplinach to nie tylko temat sportowy, ale społeczny.


Bytom stać na sukces Dariusz Laksa KWW Andrzeja Panka

Lista nr 20

Pozycja 2

POMAGAMY BO CHCEMY I LUBIMY

Od

lat staram się aktywnie działać w naszej dzielnicy wspierając różne inicjatywy oraz włączając się w ich realizację. Tylko w minionym roku byłem współorganizatorem oraz sponsorem pięknej inicjatywy Państwa Jagielskich, którzy wymyślili sportowe spotkanie „Zabiegaj o Rodzinę”. Bieg, w którym poza akcentem sportowym był również akcent charytatywny, mianowicie zbiórka pieniędzy na 4 letnią Amelię Suwała chorującą na artrogrypozę, miał również wymiar religijny, gdyż liczna grupa uczestników, po zakończeniu zmagań sportowych, odmówiła wspólną modlitwę. Bieg będzie odbywał się w kolejnych latach, a jego uczestnicy w każdym roku będą zabiegali… o inny dobroczynny cel. GONITWA „Gonitwa” to bieg godności organizowany przez ośrodek ORWE. Co roku środki pozyskane podczas jego organizacji przekazywane są na wsparcie podopiecznych ośrodka, którzy każdego dnia walczą w nim o swoją sprawność i jej utrzymanie. W tym roku odbyła jest jego II edycja, a ja po raz kolejny włączyłem się w tę inicjatywę. Tym razem już jako współorganizator oraz jeden ze sponsorów. Impreza przyciągnęła tłumy do parku „Kachla”, a efekty końcowy zbiórki był bardzo zadowalający. Środki zebrane

podczas biegu zostaną przeznaczone na remont dachu ośrodka, w którym rehabilituje się obecnie wiele dzieci.

Obok nas żyje wiele osób, którym można pomóc. Trzeba tylko takie osoby umieć zauważyć

MIECHOWICKI DZIEŃ DZIECKA Miechowicki Dzień Dziecka organizowany przez SMM również przyciągnął wielu mieszkańców oraz ponad pięćdziesięcioosobową grupę dzieci, które uczestniczyły w zawodach sportowych, które prowadziłem. Rywalizacja biegowa rozgrywana była na dy-

stansach dostosowanych do wieku dzieci, a każde z nich na mecie otrzymało słodki poczęstunek. Pogoda w dniu imprezy dopisała i wielu mieszkańców dzielnicy wraz z rodzinami mogło uczestniczyć w przygotowanych atrakcji. WSPÓŁPRACA Z PRZEDSZKOLAMI Poza włączaniem się i współorganizowaniem imprez dla mieszkańców staram się, by moje inicjatywy kierowany byłe w róż-

nych kierunkach. Od kilku lat współpracuję z przedszkolami wspierając je na różny sposób. Zakup nowego wyposażenia, wody dla dzieci, upominków okolicznościowych to nie jedyne działania z mojej strony. OSOBY W POTRZEBIE Otrzymuję również prośby od osób w potrzebie. Są to niestety często bardzo trudne sytuacje do rozwiązania. Jednak z wieloma z nich udało mi się poradzić.

Wymiana nieszczelnego okna powodująca stałe zalewanie podczas opadów, czy prośba o pomoc od mężczyzny z orzeczeniem o niepełnosprawności, który nie miał się gdzie podziać, a któremu pomogłem wypełnić odpowiednie dokumenty i wraz z nim zawieźć je do jednostki miejskiej zajmującej się takimi sprawami. Obok nas żyje wiele osób, którym można w czymś pomóc, choćby tylko wysłuchać. Trzeba tylko takie osoby umieć zauważyć.

BYTOMSKA RADA POŻYTKU PUBLICZNEGO SKĄD SIĘ WZIĘŁY KAPELUSZE?

D

rodzy Państwo, od stycznia 2018 roku jestem członkiem Bytomskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. POMAGAMY ROZSTRZYGAĆ SPORY Jesteśmy gronem doradczym, którego głównym zadaniem jest wydawanie opinii na temat projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery pożytku publicznego. Pomagamy też rozstrzygać ewentualne spory pomiędzy organizacjami pozarządowymi, a miastem. Mówiąc językiem potocznym, głównym celem Bytomskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego jest pomoc w wypro-

mowaniu organizacji pozarządowych działających na terenie Bytomia. SZANSA NA ROZWÓJ DLA KAŻDEGO Często założenie nowej organizacji czy stowarzyszenia kończy się tylko na dobrym pomyśle, ponieważ ludzie chcący założyć taką działalność nie wiedzą jak się do tego zabrać, co więcej nie chcą postawić kroku w przód odczuwając strach przed tym, że na pewno się nie uda i władze miasta mogłyby wyciągać w stosunku do nich jakieś konsekwencje. My funkcjonujemy po to, żeby te złe nastawienie wyeliminować. Dajemy szansę rozwoju

i wypłynięcia na szerokie wody każdemu, wystarczy zwyczajnie postawić ten pierwszy krok. Bardzo dużym plusem rady jest fakt, że jesteśmy ludźmi z różnych sfer i każdy z nas specjalizuje się w innej dziedzinie, co daje możliwość fachowej oceny i pomocy w najróżniejszych sytuacjach. Żeby usprawnić funkcjonowanie, Rady chciałbym, aby w przeważającej mierze zasiadli w niej członkowie organizacji pozarządowych i to oni mieli większy wpływ na funkcjonowanie tej rady. Usprawni to jej działanie, a miasto nie będzie kreować, a tylko wspierać jej działania.

Od

wielu tygodni, w wielu punktach miasta rozdajemy biało – niebieskie kapelusze. – Kapelusze to znak naszej miejskiej rewolucji. Rewolucji bez ofiar, bez krwi, rewolucji bardzo pozytywnej i budującej

nasze miasto, jednoczącej ludzi wokół idei odbudowy Bytomia. Postanowiliśmy podarować mieszkańcom kapelusze, bo historycznie są one w Bytomiu symbolem buntu przeciw złej władzy i zwycięstwa. A do tego większość Bytomian dąży – mówi

Andrzej Panek, lider projektu „Bytom stać na sukces”. Dzisiejsze kapelusze to nawiązanie do sytuacji, którą opisał w książce opowiadającej o historii sportu w Bytomiu red. Leszek Błażyński. Kapelusze mieli na głowach piłkarze Polonii, którzy wracali z USA z Pucharem Ameryki. Były one dla nas wszystkich symbolem innej, lepszej rzeczywistości. Symbolem, który bardzo nie spodobał się ówczesnej, komunistycznej władzy. Dziś z kapeluszami polonistów wracamy na ulice Bytomia, by pokazać, że zmiana w naszym mieście jest o krok, który wspólnie zrobimy, w dniu wyborów samorządowych – 21 października.


Dariusz Laksa Bytom stać na sukces

KWW Andrzeja Panka

Lista nr

20

Pozycja

2

BYTOM STAĆ NA SUKCES - 40 PROPOZYCJI

PROPOZYCJE KWW ANDRZEJA PANKA

Zlikwidujemy pustostany. Poprzez Będą place zabaw. Będziemy dążyć do programy bardzo korzystnego wynajmu budowy dużego, funkcjonalnego placu udostępnimy miejskie lokale rodzinom zabaw w każdej z dzielnic Bytomia. oraz przedsiębiorcom.

Zbudujemy żłobki. W Bytomiu potrzeba miejsc w żłobkach. Dlatego stworzymy kolejną miejską placówkę.

Obniżymy opłaty w żłobkach. W BytoStworzymy sieć wypożyczalni miu są one zdecydowanie za wysokie rowerów. To pozwoli na lepsze i potrafią sięgać 500 zł miesięcznie. Obskomunikowanie dzielnic miasta ze niżmy je do poziomu, który jest w Rudzie śródmieściem. Przyczyni się do popraŚląskiej – 250 zł. wy jakości powietrza. Nie pozwolimy na wprowadzenie obciążenia mieszkańców tzw. „deszczówką”. Bytomianie nie mogą być obciążani opłatami, których mieszkańcy sąsiednich miast nie ponoszą.

Zbudujemy „Zielony rynek miasta”. Będzie on miejscem, w którym swoje miejsce znajdzie rodzina z dziećmi, osoby starsze, czy osoby, które chcą spędzić czas w restauracji, kawiarni, czy pubie.

Chodniki tylko ze ścieżkami. Sprawimy, że każdy budowany w mieście chodnik będzie musiał mieć ścieżkę rowerową.

Wyznaczymy „przeciwpasy”. Czyli miejsca na jezdniach, po których mogą poruszać się tylko rowerzyści.

Będzie tańsza woda. Obniżymy stawki za wodę dla mieszkańców, dzięki gospodarnemu dysponowaniu budżetem Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Powstanie kryta pływalnia z funkcjami spa. O jej lokalizacji zadecydują mieszkańcy podczas konsultacji społecznych. Mieszkańcy Bytomia otrzymają zniżki na wejście oraz bezpłatną komunikację do miejskiej pływalni.

Wreszcie skuteczny monitoring. Rozbudujemy i usprawnimy system, tak aby żadna niebezpieczna sytuacji nie umknęła uwadze miejskich służb.

Śmieci od mieszkańców odbierze miejska spółka. A nie jak teraz prywatna firma. Dzięki takiemu rozwiązaniu Bytom odzyska kontrolę nad rynkiem śmieciowym w mieście.

Obniżymy ceny za odbiór odpadów. Będzie to możliwe dzięki temu, że za odbiór odpadów odpowiedzialna będzie spółka kontrolowana przez samorząd.

Miasto przejmie miejskie składowisko. Dzięki temu będziemy mieć pełną kontrolę nad skalą składowania odpadów komunalnych w Bytomiu.

System 15 min na interwencję. Dokładnie tyle czasu będą miały służby porządkowe by zareagować na każde zgłoszenie dotyczące czystości, czy bezpieczeństwa w mieście.

Zbudujemy „BeCetKę”. Czyli najważniejszą drogę w naszym mieście. Przy finansowaniu zewnętrznym zaczniemy ją budować w ciągu 18 miesięcy od wyborów. Droga ograniczy problemy komunikacyjne i uwolni nowe tereny inwestycyjne.

Powstanie Centrum Obsługi Inwestora. Dzięki temu każdy – nieważne czy mały czy duży inwestor otrzyma od miasta opiekuna, który pomoże mu działać w Bytomiu.

Inwestycyjna mapa miasta. To projekt, który pozwoli oferować tereny inwestycyjne w Bytomiu przedsiębiorcom z kraju i świata. Będzie to internetowa mapa z kompletem informacji dla inwestorów.

Nowy model współpracy z kopalnią. Spotkania prezydenta miasta z władzami kopalni będą obywały się raz w miesiącu. Wszystko, by sprawniej likwidować szkody górnicze.

„Mieszkanie dla absolwenta”. ZrealiUrząd w Internecie. Urzędnicy będą Wrócimy do realizacji budżetu obywazujemy program, który sprawdza się np. odpowiadali na podstawowe pytania telskiego. Dzięki temu mieszkańcy będę w Łodzi. Najlepsi studenci i absolwenci mieszkańców i wskazywali ścieżkę podejmowali decyzje o inwestycjach śląskich uczelni, którzy zamieszkają załatwienia spraw poprzez komunikator w ich dzielnicach. Głosowanie będzie w Bytomiu otrzymają preferencyjne internetowy. To ułatwi i przyspieszy możliwe także w Internecie. warunki wynajmu lokali. obsługę mieszkańców.

Pokoje dla dzieci. Będę istniały w każdej z miejskich instytucji, które odwiedzają rodziny z dziećmi. Dzięki nim rodzice szybciej załatwią formalności, a dzieci spędzą czas w przyjaznej przestrzeni.

Odszkodowania za szkody górnicze. Będą kilkukrotnie wyższe, bo wrócą do poziomu nie mniejszego niż ten sprzed kilku lat. Dzięki temu przyspieszą remonty lokali mieszkalnych. Pieniądze będą inwestowane w modernizacje dzielnic dotkniętych szkodami.

„Mieszkanie dla seniora”. Na początek kilkanaście mieszkań Ściągniemy pieniądze z zewnątrz. wielopokojowych ze wspólną częścią Zbudujemy dom opieki. W tej chwili Stworzymy Centrum Pozyskiwania Środwypoczynkową i kuchnią. Pozwoli to działają w Bytomiu trzy takie placówki, ków Zewnętrznych. Będzie zajmowało odpowiedzieć na potrzeby seniorów które mają miejsce dla 300 osób. Posię pozyskiwaniem środków dla miasta, oraz uwolnić część miejskiej substan- trzebna jest czwarta o wysokim standarspółek komunalnych, bytomskich cji mieszkaniowej dla młodych rodzin. dzie opieki. Skróci to czas oczekiwania. przedsiębiorców oraz organizacji. Rozwiązanie sprawdza się w wielu europejskich miastach.

Stworzymy wybiegi dla psów. W każdej dzielnicy. To jeden ze sposobów na utrzymanie czystości w mieście.

Polityka „zero tolerancji” dla firm śmieciowych. Tak, jak kiedyś walczono z dopalaczami tak powalczymy ze śmieciami.

Mini domy kultury prowadzone przez Uporządkujemy i zmodernizujemy Wprowadzimy jednolity system obiegu organizacje pozarządowe. Zamienimy tereny wokół BCK. Dzięki temu tamta dokumentów we wszystkich miejskich pustostany po sklepach na małe, lokalprzestrzeń zyska pełną funkcjonalność instytucjach oraz spółkach, co usprawni ne domy kultury z ciekawymi zajęciami rekreacyjną i będzie przyjazna dla jakość i szybkość obsługi mieszkańca. popołudniowymi dla dzieci – na zasamieszkańców. dzie świetlic, czy kółek zainteresowań.

Podłączymy do CO. Miejska spółka zadba o wydatne przyspieszenie podłączania do systemu centralnego ogrzewania miejskich oraz prywatnych zasobów. To jeden ze sposobów walki ze smogiem.

Zielone podwórko w kamienicy. Projekt kieszonkowych parków stworzonych w placach między kamienicami, będzie uzupełnieniem „zielonego rynku”, który zrealizujemy.

Modernizacja Elektrociepłowni Urząd i prezydent pod ręką. BezprobleSzombierki. Dzięki niej poszerzymowy kontakt z urzędem i prezydentem my ofertę kulturalną Bytomia. Ta poprzez wszystkie możliwe kanały koinwestycja pozwoli na uatrakcyjnienie munikacji (spotkania osobiste, telefon, naszego miasta w oczach mieszkańinternet) ców sąsiednich miast.

Rozwój sportu amatorskiego. Poprzez miejskie konkursy na dotacje oraz wsparcie finansowe oddolnych, społecznych inicjatyw. Rozwój mniej popularnych dyscyplin (rugby, szermierka, sporty walki, tenis ziemny i stołowy itd.)

Budowa silnego sportu zawodowego. Ale opartego na zdrowym fundamencie szkoleniowym. Rozwój infrastruktury sportowej pójdzie w ślad za wynikiem sportowym.

Stabilizacja budżetu miasta oraz spółek miejskich. Czyli ograniczenie niepotrzebnych wydatków oraz dostosowanie ich do faktycznych potrzeb społecznych.