Page 1

Jak blízko Udatní a smelí Jas Figaro Berlín Teplý Bratislava city More Sivý a daždivý Domovina Čierna doska Kýv sa

Med (archív 2011)


Jak blízko Jak blízko. Iba kúsok opodiaľ, temer tu. K nám

nahrávky zo skúšok kapely Med v roku 2011 na Peknej ceste v Bratislave autor textov: Tomáš Ďurovka autori piesní: Vladimír Holina (1,2,3,5,6,7,9,11), Peter Hajdin (4), Vladimír Slama (10,12), Braňo špaček (8) Med: spev: Tomáš Ďurovka gitary a klávesy: Vladimír Holina gitary a ústna harmonika: Vladimír Slama basgitara: Peter Prekop, bicie: Vladimír Wittgruber Hostia: Bene spev (2), Erik Horák - kontrabas (10) produkcia: Vladimír Holina zvuk: Miroslav Širáň Skupina MED © december 2011


1


Udatní a smelí Brieždi sa, či stmieva, svetlo s tmou sa zlieva, obyvačky blikajú, spálne zívajú, manželky riešia problémy orgazmu.

Taký je život, nech žije periféria! Na koberci veci z vyhádzanej skrine... Už sa domov nevráť! Muži sú svine!

Monoskopy pískajú v ušiach, v beznádejne otupených dušiach a vraždy sa konajú výhradne v kuchyni. Nech hodí šutrom, ten kto je bez viny!

Na ulici kreatívni, perspektívni ľudia, vedia čo chcú a o to viac ma nudia. Nestačí mi to čo mám, no do ničoho nejdem, len vychádzam z predpokladu, že lepšie to neviem! Vychádzam z toho, že nie som najmladší a hlavne život je jeden z najťažších!

Budeme takí, akí byť by sme chceli - udatní a smelí! Peňaženka, kľúče odchádzam z bytu - vyčítavý pohľad tlmeného vzlyku: Ty si už horší, ako bol Berja!

Budeme takí, akí byť by sme chceli udatní a smelí!


2


Jas Zhasol v tvári jas, na krásu nie je čas. Bremeno niesol, nadol klesol, zhasol v tvári jas. Krásu čo mal len predstieral. On chválu kosou žal a slávou sa trblietal. Bremenom slávy všetko zvalil zhasol v tvári jas. Krásu čo v sebe mal iba predstieral. Krásu čo mal len predstieral.


3


Figaro Z pamäti sa mu vynára zastávka s vôňu Figara. Raz sa mu tam zazdalo, že slnko len preň zastalo. Zastalo Slnko, zostalo a dokonca sa naň usmialo - usmialo dievča zázračné, už je všetko opačne. Zblúdený kameň naveky amen! Ruky vzpína k nebesiam, no i tie sa naňo zavesia. Sivomodré chuchvalce lisujú ho jak valce. Predstavu si vytvára, že si brucho vypára. Do vankúšu hlavu zaboriť vedieťto tak vyjadriť! Dva prsty zdvihol, naslinil. Tým to slnko znásilnil,. Teraz mu je súdený kameň v bruchu zblúdený. Zastaviť sa znamená, vteliť sa do kameňa.

Navždy bude skúšať on, dostať ho z tela von. Von Von Von!


4


5

Berlín Zavše si spomínam na tvoj pozdrav z Berlína. Málo sme hrešili, o to viac riešili jedinú starosť: Našu mladosť.


6

Teplý Slzy ti tiekli, keď som ti povedal, že som teplý. Tvoje prsia sa mi hnusia, len predstava ma vraždí – sáčky s mliekom, s kysnutým, vlažným...

Keď sme sa vyzliekli, vášne ti tiekli, no a moje zmäkli. A so ženou vlastne nikdy neboli ani tvrdé, tak to bolo, je a bude a tak to je.

Hladká koža? Fuj, trpím! chcem bozkať svaly, strnisko a chlpy! Slzy ti tiekli, keď som ti povedal, že som teplý.

Slzy ti tečú, tak už na mňa nečum a čuj ma, čo ti vravím: Láska je bolesť a telesné šťavy!

Láska je chémia a telesné šťavy! Slzy a pot, sliny a moč, telesné šťavy. Slzy ti tiekli, keď som ti povedal, že som teplý.


Bratislava city Tisíc piatkov v mŕtvom meste, známe nočné tváre kde ste? K ránu vracali sa s flámu ku spánku cez slnečnú bránu. Tajoplné skratky, samé názvy krycie - hrávali sme spolu sólo na picie. Bratislava City - hlboká, tmavá diera. V mŕtvom meste odohraná ošarpaná éra. Hrávali sme sólo v Bratislave City, prepálená miera, vykradnuté city.

Sľubovali sebe si, že bude ako nebolo, konať treba rýchlo, - zajtra bude neskoro! Bratislava City - hlboká, tmavá diera. V mŕtvom meste odohraná ošarpaná éra. Hrávali sme sólo v Bratislave City, prepálená miera, vykradnuté city. Na picie hrávali sme sólo, čo bolo to bolo...

Na picie hrávali sme sólo, čo bolo to bolo... Tisíc piatkov v mŕtvom meste, známe nočné tváre kde ste? K ránu vracali sa s flámu ku spánku cez slnečnú bránu.

7


More Trolejbus prvý vyšplhá sa do kopca. Do kopca po kockách, do kopca bez konca. Pomaly s vypätím. Elektrický dotyk, zaiskrili drôty, elektrický dotyk. Pomaly velice padajú palice, pamaly padajú. A kdesi nad Hradom, zaostreným pohľadom: videli sme dolu mesto i žeravé zore, videli sme miesto Petržalky more.


8


9

Sivý a daždivý Sivý a daždivý pondelok, trvá bez teba takmer jeden rok. V zahmlenom skle dierka, v nej mokré petržalské paláce, na sedadlách opustené tváre, aj ja idem do práce. A každý deň to isté, a tak ďalej... Od teba ku mne, odo mňa k tebe, dve terasy, jedno nebe. Svit neónu v bráne bzučí. “Vráť sa na zem!”

- povie mi, v petržalskom prízemí, telefónny zvonec. Máš hlas, ktorý nepoznám, keď ohlásiš: “Je koniec!” Ja už nikdy viac nechcem znovu novú ženu! Sám prečo nevediac, hlavou krútiac neveriac. Nikdy viac!


Domovina Ty v sebe nesieš svoju vlasť. Tebe je! Vo mne domovina nehostinná pripomína fabriky a dym z komína. Vo švíkoch hlava praská, zabráň ma, blúdim láska! Jak ty vo mne rastieš, chcem v tebe rásť. Si jediná moja rodná vlasť. Vo švíkoch hlava praská, zabráň ma, blúdim láska! Moja domovina je cudzina.

10


Čierna doska Dvojduša srdcervúca, v kanvici voda vrúca. Do nej dajú vrecúško čaju. Je tma, hudba hrá do prítomnosti. Čo si zajtra bez seba počnú? Sú také piesne, čo rozum tlačia, viac nedajú sa počuť. Vrecúško vyschnuté, periny pohnuté. Vlažná slza na líci, aj voda v kanvici. Svetlo dňa je, už nehraje aparát pieseň nočnú. Sú také piesne, čo rozum tlačia, viac nedajú sa počuť.

11

Treba sa zhostiť sekúnd prítomnosti! A sluch im bude bozkať stará dobrá čierna doska...


12

Kýv sa Kým neminiem sa, tak na mne kýv sa. Si rana vo vedomí, čo stále hnisá. Kým sa neminiem na mne sa kýv, rozpusti sa sladko do mojich slín. Kýv sa na mne, kýv sa, kýv a potom nič len spánok. Ako dieťa sa zobudím, tak kýv sa, už len pre to ráno. Kýv sa na mne, kým sa neminiem. Mysli už len na to, ako sa kývať a ja sa budem celý do teba vžívať. Kýv sa na mne, kým sa neminiem, stačí len tu a teraz. A potom, potom už nech nežijem. Kýv sa na mne, kým sa neminiem.


Tomáš Ďurovka

Vladimír Holina

Vladimír Slama

Peter Prekop

Vladimír Wittgruber

med 2011  

obal cd skupina med

med 2011  

obal cd skupina med