Page 73

JAK VYBÍRAT PRVNÍ KOLO

FOTO: CRATONI

1. MĚLO BY BÝT CO NEJMENŠÍ A NEJLEHČÍ. 2. MUSÍ PŮSOBIT BEZPEČNĚ, PEVNĚ, STABILNĚ. 3. POKUD JE TO MOŽNÉ, VYDEJTE SE NA NÁKUP S DĚTMI. POSAĎTE JE NA KOLO, OVĚŘTE SI, ZDA DOSÁHNOU NA ZEM. 4. ZKONTROLUJTE, ZDA MÁ KOLO BALANČNÍ KOLEČKA, PŘEDNÍ BRZDU, ZADNÍ BRZDU  PROTIŠLAP, KRYT PŘEVODNÍKU A ŘETĚZU. JE TAKÉ DOBRÉ VYBRAT KOLO, U KTERÉHO LZE SNADNO MĚNIT VÝŠKU A NAKLOPENÍ SEDLA A ŘÍDÍ TEK, ABY SE DĚTEM SEDĚLO POHODLNĚ, KDYŽ POVYROSTOU. VHODNÉ JSOU ZALEPENÉ KONCE ŘÍDÍTEK. 5. PLATÍ, ŽE U KOL S BALANČNÍMI KOLEČKY BY MĚLY DĚTI S MÍRNĚ POKRČENOU NOHOU DOSÁHNOUT NA PEDÁLY. BEZ BALANČNÍCH KOLEČEK NA ZEM.

JAK VYBRAT SPRÁVNÉ ODRÁŽEDLO 1. STEJNĚ JAKO PŘI NÁKUPU DĚTSKÝCH KOL PLATÍ, ŽE ODRÁŽEDLO BY MĚLO BÝT LEHKÉ, TAK ABY HO DĚTI UTLAČILY A RODIČE UNESLI JEDNOU RUKOU. 2. UŽ NA PRVNÍ POHLED BY MĚLO PŮSOBIT BEZPEČNĚ, PEVNĚ, STABILNĚ. 3. DEJTE POZOR NA OSTRÉ HRANY. TY ODRÁŽEDLO V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NESMÍ MÍT. 4. POZOR NA CHEMII. TESTY NĚMECKÝCH SPOTŘEBITELSKÝCH ČASOPISŮ ZJISTILY, ŽE NĚKTERÁ MO HOU OBSAHOVAT NEBEZPEČNÉ LÁTKY K DOSTÁNÍ JSOU I U NÁS. 5. SEDÁTKO BY MĚLO BÝT NÍZKO, ABY DÍTĚ OBĚMA CHODIDLY DOŠLÁPLO NA ZEM. NEJLEPŠÍ JE VÝŠ KOVĚ NASTAVITELNÉ.

PRVNÍ KOLO

FOTO: CRATONI

Velkým hitem posledních let jsou dětská odrážedla – kola bez šlapek, na kterých se děti učí držet rovnováhu. Mají své odpůrce i zastánce. Ti, kdo svým nejmenším odrážedlo pořídili, si ho nemohou vynachválit, odpůrci to považují za zbytečné. „Můžete naběhat desítky kilometrů při přidržování sedla, nebo můžete zkusit odrážedlo,“ radí odborné weby. Ceny odrážedel začínají na 1 500 Kč, koupit můžete i dřevěné – počítejte ale, že za něj zaplatíte přes tři tisíce. Děti si tato minikola bez šlapek většinou rychle oblíbí. Techniku jízdy zvládnou bez větších problémů a prozkoumat okolí nyní mohou, aniž by to pro ně byla velká zátěž. Pomůže to i rodičům – maminka se rychleji dostane do obchodu nebo na procházku s kočárkem a mladším sourozencem. Stále je ale dost rodičů, kteří považují odrážedlo za zbytečnou investici. „Naučili jsme děti jezdit na kole i bez toho,“ namítají.

Nejmenší dětská kola jsou takzvaná 12palcová – podle průměru ráfku kol. Prodává je většina renomovaných výrobců. K základní výbavě patří balanční kolečka, neměla by také chybět přední brzda s pákou na levé straně řídítek ani klasická zadní brzda – protišlap. Důležitý je kryt převodníku a řetězu, aby se dětem do kola nedostaly tepláky nebo tkanička od bot. Tato kola jsou vhodná pro děti od dvou do čtyř let. Některé děti ho ale „neušlapou“ dříve než ve třech letech. Takové kolo ovšem neslouží k delším výletům, dítě se s ním pouze seznamuje. Pokud se s cyklistikou začíná později, například ve čtyřech letech, poohlédněte se rovnou po čtrnáctipalcových kolech. Ta už jsou přizpůsobena opravdové jízdě a můžete na něm začít vyrážet na první delší výlety, pokud to dítě zvládne. Vydrží tak do sedmi let. Od pěti, šesti let můžete v obchodě sáhnout po šestnáctipalcových kolech. Ty jsou už vhodné na dlouhé výlety. Nejmenší dětská kola se vyrábějí ze slitiny hliníku, ty jsou lehčí a vydrží více, běžné jsou i ocelové rámy – za ty zaplatíte méně. CENA KOLA: 12palcová kola: 3 000–4 000 Kč 16palcová kola: 3 500–5 000 Kč

73

WILD CAT 04 - léto 2010  

Outdoorový časopis pro holky - cyklistika, běh, turistika, lyžování, in-line

Advertisement