Page 63

ZA BOUŘKOVÝCH DNŮ VYLÉZAJÍ ĎÁBLÍCI ZE SVÝCH DĚR A SNAŽÍ SE KAMENY TREFIT KUŽELKU - ČTYŘICET METRŮ VYSOKOU SKALNÍ VĚŽ, KTEROU ALE VĚTŠINOU MINOU. O 1 500 METRŮ NÍŽE, NA ALP DEBORENCE, PAK LIDI OHROŽUJE PADAJÍCÍ KAMENÍ A SILNÉ SESUVY PŮDY. Les Diablerets je horské středisko ve Švýcarských Alpách. Nachází se v oblasti Bernských Alp v nejvýchodnějším cípu francouzsky mluvícího kantonu Vaud. Stará vesnice, tvořená převážně typickými švýcarskými dřevěnými domy, vyrostla těsně pod vrcholky stejně zvaného masívu.

ĎÁBLOVO MÍSTO Les Diablerets bylo kdysi považováno za nebezpečné a prokleté místo. Legenda praví, že se kdysi krásné a úrodné pastviny údolí Ormonts proměnily v nehostinnou kamennou poušť s ledovcem ve svých horních patrech. Od těch dob nebylo z pastvin slyšet písně pasáčků a zvuky kravských zvonců, ale rámus valícího se kamení. Hory se staly místem schůzek čarodějnic i samotného ďábla, který nahoře na ledovci dodnes hrává kuželky. Jedna obří kamenná kuželka tam ještě stojí, skalní útvar na jižním konci ledovce nese jméno Ďáblova kuželka (Quille du Diable). Nakonec i samo Les Diablerets značí v překladu „ďáblíci“. V dnešní době nemusí mít návštěvnice Les Diablerets strach z ďábla, nicméně pro strach uděláno mít stejně musí – Les Diablerets je totiž významným střediskem adrenalinových sportů. Zároveň koncepčně oslovuje rodiny s dětmi, nabízí jim spoustu aktivit, upravené cesty pro kočárky, dětská hřiště… Takže pro každého něco a pro sportovně založené čtenářky Wild Cat ještě daleko více.

LÉTO V LES DIABLERETS

JAK DO LES DIABLERETS Kdo se do Les Diablerets nechce vydat sám po svých, může využít již postavené silnice či železnice. Vlakem je nejrychlejší cesta z Prahy přes Curych do Lausanne, případně Bernu a Vispu, a pak dále do Aigle a odtud, z údolí Rhóny, se vyšplhat mezi kopce nahoru do hor. Autem je možné vybrat si z několika variant. Nejrychlejší cesta je po dálnici směrem na Bern, Lausanne, Vevey, Aigle. Krajinově hodnotnější a kratší, ale zároveň klikatější cesta vede z Bernu přes Spiez, Gstaad a Gsteig. Cesta je to náročná, ale rozhodně stojí za to. Les Diablerets se nachází v nadmořské výšce 1 163 metrů nad mořem. Má zhruba 1 300 stálých obyvatel, přičemž v zimě jejich počet vzroste až na 8 000. Kromě hor, krásných panoramat a výhledů, čerstvého vzduchu a sportovních a rekreačních aktivit nabízí vesnice zhruba 20 různých restaurací, 5 barů a 1 noční klub, 17 obchodů, 1 výstavní galerii, muzeum… 46˚18'16''N 7˚11'26''E

Hlavní atrakcí Les Diableretes, která je k dispozici jak v létě, tak v zimě, je ledovec Glacier 3000. V zimě a dlouho do jara se na něm lyžuje, ale i v létě je na místě náležitě adrenalinová atrakce: nejvýše položená bobová dráha na světě. Na ledovci také startuje jedna z 32 nejkrásnějších turistických tras Švýcarska, alespoň podle výběru agentury Switzerland Tourism. Něco do sebe má ale už jen pouhá přítomnost na futuristické horní stanici lanovky, okořeněná třeba jen kávou nebo pohodovou procházkou k Ďáblově kuželce – tedy pokud se tak dá nazvat pohyb ve výšce 3 000 m n. m. Les Diablerets je z turistiky živé a je to také vidět na škále aktivit, které tu lze podnikat. Na nejrůznější adrenalinová dobrodružství můžete vyrazit samy nebo v doprovodu nějakého sympatického instruktora. Z nabídky tamních adventure agentur uveďme například canyoning, monster bikes čili speciální kola pro sjezdy terénem, hydro speed či lanový park. Les Diablerets je možno objevovat i ze vzduchu na paraglidu. V Centre Paradventure nabízí jak samostatné, tak tandemové lety. Zajímavé jsou také alpinistické túry s průvodcem do míst, kam se sám nezkušený člověk raději nevydá. Pro zdatné je k dispozici via ferrata (obtížnost D+, 830 m převýšení, 2 až 3 hodiny a pro všechny, co holdují horským túrám, až 250 km nejrůznějších stezek pro pěší a pro horská kola. Pro relaxaci či pobyt ve vesnici je k dispozici také plavecký bazén, tenisové kurty, minigolf, wellness a další.

63

WILD CAT 04 - léto 2010  

Outdoorový časopis pro holky - cyklistika, běh, turistika, lyžování, in-line