Page 48

ÖÈËßÈÍÒÏÈÑÀÓÈÎÍ

Windsurfing

WINDSURFING JAK A PROČ S NÍM ZAČÍT Často když stojím na břehu nějakého jezera nebo na pláži u moře za svým fotoaparátem a pokouším se pořídit pár zajímavých fotografií svého přítele, který na prkně krouží elegantní osmičky, přemýšlím, jestli bych se do windsurfingu také někdy pustila. Nedalo mi to a začala jsem se poptávat, proč je vlastně vidět na prkně tak málo holek, jestli vůbec nějaké holky jezdí a jak se k tomuhle sportu dostat.

TEXT: MARTINA PRÁŠILOVÁ

FOTO: ARCHIV

CO K WINDSURFINGU POTŘEBUJI

48

Základem je určitě plachta, prkno a samozřejmě chuť… Postrojená plachta se skládá ze stěžně, nástavce, ráhna a samotné plachty. Prkno musí mít flosnu (ploutev), poutka, větší prkna ještě kačenu (větší ploutev) a důležitý je kloub, který prkno s plachtou spojuje. Pokročilí jezdci dále potřebují trapéz s trapézovými úvazky a případně neoprén či lycrové tričko, když je chladněji. Vám postačí boardshorty a tričko nebo plavky a můžete vyrazit. Nesmíme ale samozřejmě zapomenout na vítr, protože právě ten nás pohání kupředu.

DĚLÁ HEZKÁ TĚLA Windsurfing dělá hezká těla, jelikož je fyzicky hodně náročný a zatěžuje hodně svalstva, nejvíce pak záda, ramena a paže.

přistupovat se samozřejmostí a vašemu vztahu to nejspíš moc neprospěje. Poproste raději jeho kamaráda – nebo spíš kamarádku.

odvát na místa, ze kterých se těžko vracíte. A pokud není v blízkosti někdo s motorovým člunem, ze zábavy by se rychle mohl stát hororový příběh.

VÝBĚR VHODNÉHO MÍSTA

NÁKUP ZÁKLADNÍ VÝBAVY NEMUSÍ VYJÍT NA STATISÍCE

Ideálním místem pro začátečnici je bezesporu takové, které má ze dvou stran břeh a několik vhodných míst pro sestup do vody. Vzhledem k tomu, že se ze začátku budete muset poměrně často vracet zpět proti větru, vyberte místo, kde nebudete překonávat žádné překážky – tedy rovnou pláž. I zde se několik začátečnic potýkalo s tím, že se na surfu dostalo do míst, odkud se pak neuměly vrátit, takže cestou zpět plavaly i s celou výzbrojí. U nás to můžete zkoušet například na Nechranicích, Lipně nebo Nových Mlýnech, ale lépe se vám bude určitě začínat v Egyptě, Řecku nebo Chorvatsku.

JAK A S KÝM ZAČÍT Nejlepší určitě je mít výbavu pro začátečnice, která je lehká a dobře ovladatelná. Začít pak můžete buď samy někde na rybníce, nebo nejlépe v některých z mnoha windsurfařských škol, což je pro získání základů určitě to nejlepší. Mnoho děvčat windsurfařek se shoduje na tom, že by vás neměl učit přítel. Budete se před ním bát ztrapnit, on bude k mnoha věcem

KAM VÍTR, TAM PLÁČ, NEBOLI RADĚJI NE Ideální síla větru pro vaše začátky je cca 2 až 5 m/s. Vyberte si také raději rovnou hladinu, která vám pomůže při udržování rovnováhy. Krásné vlny by se pro vás mohly stát noční můrou. Při silném větru by se vám mohlo stát, že se nejenže nebudete moci na prkně udržet, ale mohl by vás

Další nepříjemnou zkušeností několika dívek bylo, že své první krůčky na windsurfingu podnikaly s nevhodnou výbavou. Příliš velké, nebo naopak příliš úzké prkno a velká těžká plachta, která nejde zvednout ani ze země na břehu, vám v začátcích určitě nepomůže, naopak může být důvodem, proč s tím vším hned praštit. A to by byla skutečně škoda.

DOPORUČUJEME VYHNOUT SE:  PRKNŮM A PLACHTÁM STARŠÍM PĚTI LET  PRKNŮM A PLACHTÁM, KTERÉ MAJÍ DÍRY, NEJSOU SKUTEČNĚ VELMI DOBŘE OPRAVE NÉ NEBO VYPADAJÍ OPOTŘEBOVANĚ  PRKNU, KTERÉ JE UŽŠÍ NEŽ 70 CENTIMETRŮ, KTERÉ MÁ HLADKÝ POVRCH NA HORNÍ PLOŠE, NEMÁ STŘEDOVOU PLOUTEV A NENÍ KOMPATIBILNÍ S MODERNÍM TYPEM FLOSEN  PLACHTĚ, KTERÁ JE VĚTŠÍ NEŽ 6,5 M2 NEBO JE URČENA NA ZÁVODY A KTERÁ VYŽADUJE KOUPI NOVÉHO STĚŽNĚ NEBO RÁHNA

WILD CAT 04 - léto 2010  

Outdoorový časopis pro holky - cyklistika, běh, turistika, lyžování, in-line

Advertisement