Page 45

CO NA TO ODBORNÍK PETR VALEŠ WWW.ETRIATLON.CZ

CHYBOVAT JE LIDSKÉ, ALE... Bohužel chyby v plavecké technice jsou velmi častým jevem. Můžeme je rozdělit do dvou kategorií. Chyby hrubé jsou takové, které plavce diskvalifikují z plavání. To znamená, že po nějaké době musíte nedobrovolně plavání ukončit. Např. uplavete plaveckým způsobem kraul deset metrům a musíte zastavit. Tyto chyby jsou způsobené nezvládnutím základních plaveckých dovedností, bez někoho, kdo plavání alespoň trochu rozumí a poradí vám, co děláte špatně, je neodstraníte. Do této skupiny chyb patří neschopnost splývání, špatné dýchání či špatná orientace ve vodě.

NEZAPOMÍNEJME NA TO, ŽE SE TĚSNĚ NAD HLADINOU ŠÍŘÍ VŮNĚ MNOHEM INTENZIVNĚJI, PROTO POZOR NA TĚŽKÉ KOŘENĚNÉ PARFÉMY ČI AROMATICKÁ JÍDLA, NAPŘ. S ČESNEKEM :-)

Chyby ostatní má šanci vnímavější plavec odstranit sám, např. odkoukáním techniky od zkušenějších spoluplavců. Velice často s využitím internetu – např. server You Tube nabízí nekonečné množství krátkých video souborů s ukázkou dokonalé plavecké techniky.

CO JE SPORTOVNÍ PLAVÁNÍ

Sportovní plavání začalo být v Evropě populární až kolem roku 1800, a to pouze ve stylu zvaném prsa. Kraul neboli volný způsob představil až v roce 1873 John Arthur Trudgen, který ho okopíroval od amerických indiánů. Závodní plavání není založeno jen na fyzické síle, ale současně i na technice, která tvoří cca 50 % rychlosti plavce. V roce 1896 se plavání poprvé objevilo na letních olympijských hrách v Aténách a o čtyři roky později byl zařazen styl prsa. V roce 1952 pak byl za samostatný uznán styl motýl.

PLAVOU SE TYTO TRATĚ: 50 metrů kraul, 100 metrů kraul, 200 metrů kraul, 800 metrů kraul, 1 500 metrů kraul, 50 metrů prsa, 100 metrů prsa, 200 metrů prsa, 50 metrů motýl, 100 metrů motýl, 200 metrů motýl, 50 metrů znak, 100 metrů znak a 200 metrů znak. Existují dva druhy bazénů, ve kterých se závodí, a to 25 metrů dlouhý bazén a 50 metrů dlouhý bazén.

Záměrem článku není popisovat metodiku jednotlivých plaveckých stylů, od toho jsou odborné publikace. Při pohledu do našich bazénů je však dle našeho soudu třeba šířit víc informací o možnostech výuky plavání pro dospělé, aby se pro nás tento velmi komplexní sport nestal zdravotně nebezpečnou záležitostí. Např. prsa se zakloněnou hlavou à la paní radová přetěžují krční páteř, stejně jako nadechování na jednu stranu při kraulu.

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY Neschopnost uvolnění – nedochází ke střídání napětí a uvolnění ve svalech, které plavecké pohyby vytvářejí. Neschopnost výdechu do vody – pokud nevydechnu, není možné se nadechnout, do nadechnutých plic se opět nadechnout nejde – my trenéři říkáme obava z výdechu. Neschopnost zaujmout splývavou polohu – zvedání hlavy, hledání aktuální bezpečné polohy, křečovité pohyby.

UČIT SE, UČIT SE Chodit do školy a naučit se to, co neumím, je přece zcela běžné. Proč tedy dělat výjimku u plavání? Přijdete-li na první hodinu plavání jako začátečník, trenéři s vámi proberou tyto otázky: Proč chodíte plavat? Čeho chcete v plavání docílit? Zlepšit si zdraví, naučit se kraul v dospělosti, kondice, sportovní výkony, absolvovat místní triatlon atd.? Poté dle vašeho umu začnete procvičovat, co dělají paže a jak se vlastně při kraulu dýchá. Plavete přitom v dráze, která odpovídá vaší plavecké zdatnosti, a tím pádem odpadá nepříjemný pocit, že jste pomalá, někoho brzdíte nebo že vám něco nejde. Jedna taková plavecká lekce zabere hodinu. Na začátku se rozplavete a pak se krok po kroku učíte plavecké dovednosti, protože, jak již bylo zmíněno, většina chyb je způsobena nezvládnutím základních plaveckých dovedností, které jsou často způsobeny obavou z neznámého vodního prostředí. Splývání, potápění, orientace ve vodě, dýchání… Nemusíte se bát, že onu hodinu v kuse neuplavete, vždy je prostor pro odpočinek, potřebné vydýchání a případné dotazy.

STRACH A JAK HO PŘEKONAT Jak již bylo naznačeno v úvodu, určité fobie je třeba překonávat, protože díky strachu se dopouštíme zbytečných chyb a získváváme zlozvyky, které se pak špatně odstraňují. Cestou je plavecká výuka dospělých (tzv. plavecké školy), která je koncipována tak, aby každý stačil. Výhodou je, že šanci mají jak naprostí začátečníci, kteří se začínají učit základní plavecké dovednosti ještě před výukou všech plaveckých způsobů, tak zájemci o kondiční trénink. Prima je i plavání ve skupince začátečníků. Dost možná vám právě společné hecování a chvílemi se „topící“ parťáci pomohou překonat počáteční rozčarování, když vám to zrovna moc nepůjde a budete ztrácet vůli vydržet. V partě je zkrátka větší legrace a motivace.

JEDENKRÁT TÝDNĚ PRO REKREACI Jak se říká, co je pro někoho málo, může být již pro druhého moc. Co se dá obecně doporučit, je často skloňované pravidlo: Plavání jedenkrát týdně je pro rekreaci, změnu stereotypu, protažení těla. Pokud plavete dvakrát týdně, můžete o sobě říci „chodím pravidelně plavat.“ Pokud třikrát a víckrát týdně, doporučujeme vyhledat někoho, kdo plavání rozumí, aby vám pomohl s plaveckou technikou a způsobem zatěžování. V případě, že chodíte často plavat a máte již vžité nesprávné návyky, častým plaváním si je můžete ještě upevňovat.

45

WILD CAT 04 - léto 2010  

Outdoorový časopis pro holky - cyklistika, běh, turistika, lyžování, in-line

Advertisement