Page 39

rář a řidič autobusu – klepali na bránu svatého Petra, aby byli přijati do nebe. Uspěl prý jen řidič, protože on dokázal k modlení přimět daleko více lidí než farář… Něco na té historce možná bude!

BEZ DOBRÝCH BRZD ANI RÁNU Od Formentoru se vydejte zpět k Portu de Pollença a dále na třicet kilometrů dlouhou a tvrdou štreku do kopce – do vápencových hor Serra de Tramuntana ke klášteru v Lluc. Tohle nejposvátnější místo na Mallorce opravdu stojí za návštěvu. Nachází se v údolí s bujnou vegetací a je stále provozován mnichy. Seberete zde své síly, abyste se mohli vydat na výstup na nejvyšší bod Mallorky Puig Major (1445 m n. m.). Cesta vede přes krásné cesmíny a borovicemi vonícími hory s širokými rozhledy, strmými stěnami, rozviklanými vrcholky pocukrovanými sněhem a hlubokými údolími. Ač velikostí se Serra de Tramuntana blíží ke Krkonoším, typově odpovídá vysokohorskému prostředí. Na jaře svahy pokrývají barevné květy. V létě je teplota tradičně o několik stupňů nižší než ve zbytku ostrova, což cyklisté obecně vítají. Po zhruba hodině jízdy potkáte malý oranžový kiosk uprostřed samoty, za nímž je odbočka do desetikilometrového kaňonu Sa Calobra, který vede z hor dolů k moři ke stejnojmenné zátoce. Ruce vás budou bolet od brzdění, ale krása kaňonu plného jeskyní, jezírek a volně žijících horských koz vám dá na tyto strasti rychle zapomenout.

Nevýhodou je, že vyjet zpět musíte stejnou cestou, která se ale změní v procházku v pekle. Budete doslova šplhat do nebe. A až budete nahoře, stále se bude před vámi tyčit posledních dvacet kilometrů na Puig Major, který však není kvůli vojenské radarové stanici přístupný. Přesto výhledy stojí za to a odměnou vám bude i dlouhý, měkký sestup do idylického městečka Formalux, kolem něhož se rozprostírají háje pomerančovníků, citrónovníků, mandlovníků a olivovníků. Další zastávkou naší tour de Mallorka bude městečko Soller ležící v závětří nejvyšší hory ostrova. Přestože už máte v nohou dost našlapaných kilometrů, nezůstávejte v horách a pokračujte do pět kilometrů vzdáleného města na pobřeží Port de Soller s vynikající pláží. Za městem leží na útesech stará pitoreskní strážní věž Torre Picada, procházka k ní vám sice ubere další část již tak pošramocených zásob energie, ale rozhodně se vyplatí.

VE STOPÁCH CELEBRIT A BARBARŮ Pak už opět nasedněte na kola a pokračujete do Valldemossy. Na cestě se zastavte v idylickém městečku se strmými ulicemi Deia, kde můžete potkat Rogera Moora a další slavné filmové herce. V typicky horské vesnici Valldemosse se pak zastavte na náměstí, objednejte si šálek kávy, kus slavného mandlového dortu (dejte si ho jako menu, kalkulace na kávu nebo dort jsou výrazně dražší než menu) a užívejte si místní fantasticky uvolněný život.

Narodila se zde jediná svatá ostrova Catalina Tomás a také v místním kartuziánském klášteře strávil zimu 1838–39 slavný pár Frederik Chopin (trpící tuberkulózou) s George Sandovou, aby si zde odpočinul od klepů v Paříži, které hrozily zničením jejich vztahu. Sandová Valldemossu nazvala nejhezčím místem, kde kdy žila, ale místní obyvatele nazvala barbary a pohany. Krásu tohoto neuvěřitelně dojemného místa umocňuje historické jádro, dva kláštery a staré olivové háje v okolí. V obci má zámeček Mr. Mallorca, jak tady říkají americkému herci Michaelu Douglasovi. Poslední štace našeho okruhu míří zpět do Palmy. Napřímo to máte zhruba třicet kilometrů rozumným terénem nebo si vyberte šedesát kilometrů po velmi krásné a křivolaké pobřežní silnici s komplikovanějším terénem. Kruh se v Palmě uzavírá. Ale garantuji vám, že příští jaro vás budou svrbět ruce a určitě pomyslíte na návrat. Jako každý, kdo jednou zkusil kolo na Mallorce… PROFIL FAKTOR:PROFIL SI MŮŽETE ZVOLIT DLE LIBOSTI. OD LEHKÝCH VYJÍŽDĚK AŽ PO VELMI TĚŽKÁ BIKOVÁ DOSTAVENÍČKA V HORÁCH.

RELAX FAKTOR:VŠUDYPŘÍTOMNÉ MOŘE NABÍZÍ NEJLEPŠÍ REGENERACI SAMO O SOBĚ. NAJDETE ZDE ALE I WELLNESS CENTRA, DOBRÉ VÍNO, JÍDLO A ČERSTVÉ OVOCE TAKÉ JISTĚ ZABODUJE.

ADVENTURE FAKTOR:MALLORKA VÁS NUDIT NEBUDE. TRASY JSOU ZDE RŮZNORODÉ, NĚKTERÉ DOSLOVA BEROU DECH. A KDYBY VÁS TO NUTILO, ADRENALIN ZDE VYBIJETE I JINAK.

FAMILY FAKTOR:DĚTI ZDE BUDOU JAKO V RÁJI, SLAVNÁ TURISTICKÁ DESTINACE JIM NABÍDNE, COKOLIV SI BUDOU PŘÁT.

39

WILD CAT 04 - léto 2010  

Outdoorový časopis pro holky - cyklistika, běh, turistika, lyžování, in-line

WILD CAT 04 - léto 2010  

Outdoorový časopis pro holky - cyklistika, běh, turistika, lyžování, in-line

Advertisement