Page 28

ÖÈËßÈÍÒÏÈÑÀÓÈÎÍ

FOTO: ARCHIV

Trip

Dálková stezka, která začíná v Komárnu a končí ve Slovenském ráji

TRASA NAPŘÍČ SLOVENSKEM

Toto je trasa pro ty, kteří si nabalí cyklistické brašny a vyrážejí na delší putování. Dálková stezka, na které leží mnoho zajímavostí, je provede kolem Dunaje, přes Malé Karpaty, Povážím, Kysucemi, Oravou, pod Nízké Tatry až k Popradu a dále ke Slovenskému ráji. Začíná se v Komárnu na slovensko-maďarské hranici, po Dunajské cestě se pokračuje do Bratislavy, tady je nutné napojit se na Moravskou cyklistickou cestu pokračující kolem magického hradu Devín k Vysoké pri Morave. Odtud po Malokarpatské cyklotrase. Tady si každá divoká kočka může udělat zastávku a zavítat k vinným sklípkům – zdejší vinaři na sobě pracují, stojí to za to. Odtud se pak pokračuje do Nového Mesta nad Váhom. V obci Podolie je Park miniatúr (makety slovenských hradů a dalších památek v měřítku 1:50). Přes Trenčín se starobylým hradem a Žilinu s pěkně zrekonstruovaným náměstím se jede po Vážské magistrále, na kterou navážou Oravská a Liptovská trasa. Přes Hornádskou magistrálu se dojede až do Slovenského ráje, jednoho z nejromantičtějších míst na Slovensku. A obkroužíte téměř celé Slovensko. WWW.SLOVAKIA.TRAVEL – oficiální stránky Slovenské agentury pro cestovní ruch, mnoho tipů nejenom na cyklovýlety, ale i informace o památkách, lázních, horských túrách WWW.CYKLOKLUB.SK – Slovenský klub cyklistů, tipy na výlety WWW.VITAJTECYKLISTI.SK – certifikace turistických služeb CYKLOTRASY.MTBIKER.SK

TEXT: JANA ANDĚLOVÁ

PROFIL:

RELAX FAKTOR:NA NĚKOLIKA MÍSTECH SE LZE VYKOUPAT, VYZKOUŠET WELLNESS CENTRUM.

ADVENTURE FAKTOR:CYKLISTIKA MŮŽE BÝT SICE DOBRODRUŽNÁ, ALE NIC ZVLÁŠTNÍHO NEČEKEJTE.

FAMILY FAKTOR: VHODNÉ JEN PRO VELKÉ DĚTI, TEENAGERY.

28VELMI RŮZNORODÝ PROFIL. NUTNÉ NAPLÁNOVAT NA NĚKOLIK DNŮ.7CYKLOVÝLET TIPŮ NA POŘÁDNÝ

Víkend strávený v sedle kola je ideální kombinací zdravého pohybu, poznávání a společenského vyžití. Celá Evropa je protkána sítí perfektně značených a různě náročných cyklostezek, které vedou pohodlně podél řek a jezer nebo vybízejí k nasazení sil v kopcovité a horské krajině. Tady je pár tipů na několikadenní výlety v Česku i zahraničí.

FOTO: NĚMECKÁ CENTRÁLA PRO CESTOVNÍ RUCH

ITÁLIE: SELLA RONDA

Flaeming Skate – ráj in-line bruslařů

Toto místo bývá považováno za ráj in-line bruslařů, pokud k nim ale nepatříte, vezměte si sem kolo. Protože tohle je ráj i cyklistů. Flaeming Skate leží v Braniborsku jižně od Berlína a nabízí celkem 210 kilometrů speciálních tras – pro bruslaře a cyklisty. Často vedou po cestách, kam nemají auta přístup. Vydat se tu můžete na různě dlouhé okruhy, které vedou přes příjemná městečka, kolem hospůdek, jezer, sportovišť i historických památek. Nudit se tu nebudete, je to ideální místo, kde se dá „zapřáhnout“ za kolo dětský vozík s malými koťaty a beze strachu, že do vás někdo zezadu narazí, vyrazit na výlet.

Působivý italský masiv Sella v Dolomitech, které jsou na seznamu UNESCO, lze od loňského roku obkroužit na horském kole. Se zkušeným průvodcem a jednodenní univerzální jízdenkou se to dá stihnout za jediný den. Výstup na čtyři dolomitské průsmyky Grödnerjoch, Sellajoch, Campolongopass a Pordoijoch bikerkám usnadní lanovky. Okruh kolem masivu Sella ve směru hodinových ručiček měří 58 kilometrů a zahrnuje převýšení až 3 400 metrů, trasa proti směru hodinových ručiček měří 53 km a překonat musíte 3 000 metrů výškového rozdílu. Bikepass Sella Ronda s průvodcem stojí 40 eur na osobu. Bez průvodce to není možné. Na této trase se odehrává i jeden z nejtěžších bikerských závodů v Evropě. Závod startuje 26. června ve městě Selva Val Gardena.

WWW.FLAEMINGSKATE.DE

WWW.SUEDTIROL.INFO

NĚMECKO: FLAEMING SKATEPROFIL: SPÍŠE ROVINATÝ.

RELAX FAKTOR:

 

V OMEZENÉM POČTU TU LZE JEZDIT NA MOTOROVÉM ČLUNU, VODNÍM SKÚTRU ČI PLACHETNICÍCH.

FAMILY FAKTOR:VELMI KOPCOVITÝ.

JSOU TU HOSPŮDKY, KOUPÁNÍ, UBYTOVÁNÍ.

ADVENTURE FAKTOR:

PROFIL:VHODNÉ PRO RODINY S DĚTMI, I S VOZÍČKEM.

RELAX FAKTOR:DOLOMITY JSOU VŽDY ODPOČINKEM PRO DUŠI.

ADVENTURE FAKTOR:OBJET SELLA RONDU JE OBROVSKÉ DOBRODRUŽSTVÍ.

FAMILY FAKTOR: NEVHODNÉ PRO RODINY S DĚTMI.WILD CAT 04 - léto 2010  

Outdoorový časopis pro holky - cyklistika, běh, turistika, lyžování, in-line

Advertisement