Page 18

ÖÈËßÅÎÂÔÒ

Servis

OPRAVA PÍCHLÉ DUŠE Možná jste se při čtení slova servis pousmály, neboť to je něco, co přenecháváte mužskému pohlaví. Protože muži jsou ti, kteří se zabývají technickými věcmi. Už se vám ale určitě stalo, že jste měla chuť vyrazit na kolo a zrovna se ve vašem okolí nenašel nikdo, kdo by se k vám přidal, nebo jste prostě vyrazily na dámskou jízdu. A to jsou okamžiky, kdy se vám tyto základní věci můžou náramně hodit. Píchnout duši je velmi snadné a je to jeden z nejčastějších defektů na kole. Takže se pojďme podívat, jak nejjednodušeji na to, aby nás defekty neodrazovaly od dalších vyjížděk.

TEXT: KATKA SOBOTKOVÁ

FOTO: LUBOŠ SUŠILA

CO BYSTE S SEBOU MĚLY VŽDY DO BATŮŽKU, KAPSY OD DRESU NEBO BRAŠNIČKY PŘIHODIT?

18

Určitě se vám bude hodit sada na lepení, dvě montpáky, pumpa (je lepší pořídit kvalitnější a někdy i větší pumpu, s mrňavými, nic nevážícími budete foukat celou věčnost, vynikající je taková, která fouká oběma směry, máte tak nafouknuto za chvilku bez velké námahy), případně náhradní duši, pokud se vám nebude chtít lepit, anebo bude díra příliš velká na zalepení, duši prostě vyměníte. Pokud jedete ve skupině, můžete se dohodnout mezi sebou, co kdo pobere.

A JAK NA TO? Nejprve sundáte kolo. Ať už budete defekt lepit anebo měnit duši, není nutné sundávat plášť. Ten si pomocí montpák přetáhnete přes ráfek pouze na jedné straně, abyste mohly duši lehce vytáhnout. Když máte

duši venku, vrhnete se na lepení. Pokud si nejste jistá nebo potřebujete osvěžit paměť, na každé lepící sadě najdete stručný návod. Když je duše zalepená, nasadíte ji zpět. Duši je dobré si trochu předfouknout, aby se dobře vkládala pod plášť. Než ji znovu nasadíte, je dobré ještě zkontrolovat, zda v plášti nezůstal onen předmět, který defekt způsobil (po chvíli byste lepení musely opakovat). Když

je duše opět pod pláštěm, nasadíte jej na ráfek. Začnete od ventilku a postupujete dál po obvodu. Někdy celý proces zvládnete jen rukama, někdy si pomůžete montpákami. Na závěr kolo dofouknete a nasadíte zpět do vidlice či rámu.

A CO DĚLAT, JEZDÍTELI NA BEZDUŠOVÝCH PLÁŠTÍCH? Máte hned několik možností. Plášť můžete zalepit stejným způsobem, jako lepíte duši, jen lepíte zevnitř přímo plášť, nebo můžete využít speciální těsnící pěnu, která se prodává ve spreji. Tu stříknete dovnitř pláště přes ventilek. Plášť sice opravíte, ale znečistíte tak ráfek a vnitřek pláště. Poslední variantou je použití duše (tu musíte vy nebo někdo jiný samozřejmě mít s sebou), opravu pak necháte až na doma. Jen nezapomeňte, že musíte předtím, než duši pod plášť vložíte, vyšroubovat ventilek.

A CO GALUSKY? Ty můžete opravit stejně jako bezdušové pláště tak, že přes ventilek stříknete tmelící pěnu, která dokáže spravit díry až do velikosti dvou milimetrů.

WILD CAT 04 - léto 2010  

Outdoorový časopis pro holky - cyklistika, běh, turistika, lyžování, in-line