Page 1

Paryż i jego wspaniałe zabytki

Wiktoria Duda kl. I „a” II Liceum Ogólnokształcące w Rudzie Śląskiej 07 – 10 – 2013


Spis Treści : 1)

Ogólne informacje o Paryżu

2)

Zabytki w Paryżu

3)

Muzeum d`Orsay

4)

Katedra Notre Dame

5)

Łuk Triumfalny

6)

Wieża Eiffla

7)

Disneyland

8)

Krótki wierszyk od autora

9)

Bibliografia


Ogólne informacje o Paryżu Paryż znajduje się w północnej części Republiki Francuskiej. Jest największym miastem jak również stolicą tego państwa. Obszar tej ogromnej metropolii dzieli się na 20 dzielnic i zajmuje obszar ok. 105 km2. Centrum zamieszkuje ok. 2 mln ludzi, a cała aglomeracja liczy ponad 12 mln ludności, na każdym kilometrze kwadratowym mieszka 24 600 ludzi. Merem Paryża jest Bertrand Delanoë.

Wiele turystów, którzy przyjeżdżają do Paryża ( są to zwłaszcza Japończycy) odczuwają wielkie rozczarowanie i niedosyt, ponieważ konfrontują się z szarą rzeczywistością, a nie Paryżem z filmów czy literatury. To wrażenie jest jeszcze często potęgowane prze barierę językową i zmęczenie podróżą. Na szczęście po kilku godzinach oswojenia się z miastem wszystko wraca do normy i możliwe jest podziwianie tego przepięknego miasta.

Pisarz Victor Hugo mawiał:

„Wszystko, co istnieje w dowolnym miejscu na ziemi, istnieje też w Paryżu.”


Zabytki Paryża Paryżanie bardzo nie lubią mieszania nowoczesności z tradycyjną kulturą architektoniczną. Nie rzucają oni słów na wiatr. Potwierdzeniem jest fakt, że naprawdę nie znajdziemy nowoczesnych budynków czy wieżowców w samym centrum Paryża. Wszystkie drapacze chmur są zbudowane w nowoczesnej dzielnicy Paryża, La Défense. Ze złośliwością mieszkańców na początku swojego istnienia napotkała się m.in. szklana piramida Louvru, Wieża Eiffla czy muzeum Pompidou ( przez tamtejszą ludność zwane „Rafinerią w centrum Paryża”).

Kilka zabytków Paryża:

- Muzeum Louvr - Bazylika Sacré – Coeur - Cmentarz Père Lachaise - Dzielnica Montmarte - Wieża Eiffla - Pałac w Wersalu - Centrum Pompidou.


Muzeum d`Orsay Paryskie Muzeum d`Orsay jest usytuowane na lewym brzegu Sekwany, jest to najlepsze miejsce dla wszystkich miłośników sztuki. W 1978r. miejsce to zostało wpisane na listę zabytków, wcześniej pełniło funkcje dworca kolejowego, dlatego w 1939r., kiedy okazało się, że tory nie są przystosowane do nowych pociągów dworzec został zamknięty. W czasie II Wojny Światowej budynek ten pełnił funkcje miejsca, w którym były zbierane paczki, a później wysyłane do jeńców wojennych. Od 1989r. Budynek funkcjonuje, jako Muzeum Sztuki XIX w. Na powierzchni 45 tyś. metrów kwadratowych zwiedzający mogą podziwiać różnego rodzaju sztukę m.in. obrazy, rzeźby czy fotografie. W tym miejscu znajduje się największa zbiorowość dzieł artystów impresjonizmu i postimpresjonizmu, takich jak: Renoir, Van Gogh, Monet czy Sisley.


Katedra Notre Dame Notre Dame należy do kilku najbardziej rozpoznawalnych katedr na świecie. Znajduje się on na rzecznej wyspie Île de la Cité. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1163r., kiedy to ówczesny biskup nakazał zburzenie starego kościoła i budowę na tym miejscu nowej Katedry sławiącej Naszą Panią. Wszystkie remonty wykończeniowe zakończyły się w 1345r. Najbardziej rozpoznawalnym elementem katedry jest zachodnia fasada, która składa się z dwóch 70-cio metrowych wież, trzech portali oraz rozety, przez którą wpada światło do środka świątyni. Katedra została wzniesiona na planie krzyża, składa się z pięciu naw i bardzo długiego prezbiterium. Wymiary katedry to: 48m szerokości, 130m długości i w najwyższym punkcie 35m wysokości. Oprócz rozet świątynia jest oświetlana przez światło słoneczne za pomocą różnorodnych witraży. W Katedrze Notre Dame po raz pierwszy zostały zastosowane łęki oporowe, tzn. elementy, które mają obciążać podpory sklepień.


Łuk Triumfalny Łuk Triumfalny został wzniesiony w 1806r. na cześć głośniej wygranej Napoleona Bonaparte pod Austerlitz. Znajduje on swoje miejsce na placu Charles de Gaulle, zwany również placem gwiazdy, ponieważ to właśnie w tym miejscu łączy się ze sobą 12 ulic m.in. sławne Pola Elizejskie. Wysokość Arc de Triomphe to 51 metrów, a szerokość 45 metrów, większy łuk znajduje się tylko w Phenianie. Wysokość łuku potwierdza również fakt, iż w 1919r. Charles Godefroy przeleciał samolotem Nieuport wewnątrz łuku w celu upamiętnienia zakończenia I Wojny Światowej. Architekt, który na specjalne zlecenie Napoleona stworzył Łuk Triumfalny inspirował się głównie architekturą Starożytnego Rzymu. Zdobienia znajdujące się na łuku przedstawiają dzieje francuskiej armii oraz sceny znanych bitew. Na Łuku Triumfalnym pojawia się 660 nazwisk żołnierzy armii napoleońskiej w tym 7 Polaków, nazwiska poległych zostały podkreślone. U podnóża budowli znajduje się pomnik nieznanego żołnierza, który symbolizuje wszystkie ofiary poległe podczas I WŚ.


Wieża Eiffla Wieża Eiffla jest symbolem Paryża, jak i całej Francji. Od początku swojego istnienia została zwiedzona przez ok. 230 mln turystów z całego świata. Jej wysokość to 300,5, lecz z anteną wynosi 324m. Wieża została zbudowana z okazji Wystawy Światowej przez Gustawa Eiffla. Budowa rozpoczęła się w 1887r., a zakończyła 31 marca 1889r. Zużyto na nią ok. 7000 ton stali, 2,5 miliona nitów, przy jej budowie pracowało 300 robotników, jeden niestety stracił życie.

Interesujące fakty: - podczas silnego wiatru konstrukcja może się przechylać nawet o 7cm - podczas upałów wysokość wieży zwiększa się od kilku do 18 cm - średnio, co 7 lat konserwatorzy malują wieże Eiffla zużywając ok. 50 ton farby, do tej pory malowano ją 17 razy - na całym świecie stworzono kilka imitacji wieży Eiffla m.in. w Pradze (60m) czy w Las Vegas (165m) - od początku istnienia wysokość zmieniała się kilka krotnie, dlatego że montowano coraz to nowsze anteny, łącznie zwiększyła się o 12m - fundamenty konstrukcji sięgają w głąb podłoża od 8 – 14 metrów - wieża była najwyższą konstrukcją do 1930r., kiedy to w Nowym Jorku wzniesiono Chrysler Building (319m).


Disneyland Disneyland jest jedynym tak dużym parkiem rozrywki w Europie, mieści się w podparyskiej miejscowości Marne-la-Vallée. Został otwarty w 1992r. i od tego czasu stał się najczęstszą atrakcją odwiedzaną przede wszystkim przez rodziny we Francji i w Europie. Cały Disneyland składa się z: dwóch parków rozrywki, alei handlowej, siedmiu hoteli, stacji kolejowej i pola golfowego.

Fakty, ciekawostki, rekordy: - jest czwartą najczęściej odwiedzaną atrakcją na świecie - ok. 15 mln turystów rocznie - 19 kilometrów kwadratowych powierzchni - Paryski Disneyland jest jedynym parkiem rozrywki na świecie gdzie jest możliwość zakupu alkoholu - 53 atrakcje przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych - pokazy fajerwerków w Disneylandzie są chronione pięcioma patentami - pracuje tutaj 14 500 pracowników - do dyspozycji gości oddane jest 5 800 pokoi noclegowych - krążą pogłoski, ze zbudowany w szczerym polu Disneyland miał problem z plagą myszy i nie były to Myszki Miki - w zasięgu dwugodzinnego lotu od Disneylandu mieszka ok. 320 mln ludzi - The Newport Bay Club jest największym hotelem w Europie Zachodniej.


Miejsce Paryż, To miejsce na ziemi Huk tego wielkiego miasta, Równoważy spokój, który człowiek Tam odnajduje. Ktoś kiedyś powiedział: „Każdy znajdzie swój Paryż” Czy to prawda? Sama nie wiem. Lecz jedno jest pewne, Każdy kto tam był, chce na pewno powrócić.


Bibliografia: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81uk_Triumfalny_w _Pary%C5%BCu

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCa_Eiffla

http://pl.wikipedia.org/wiki/Disneyland

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mus%C3%A9e_d%27Orsay

http://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_NotreDame_w_Pary%C5%BCu

http://pl.wikipedia.org/wiki/Victor_Hugo

Paryż i jego wspaniałe zabytki kopia  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you