Page 93

93 zastawionym pysznościami. W Paryżu jada się późno, ale za to elegancko i zdrowo. Soczyste pachnące owoce, zwłaszcza melon z Porto to moje ulubione przysmaki. Są od tej reguły wyjątki, jak wszędzie bywają i tacy, którym zależy tylko na zapchaniu żołądka byle czym. Szybkie dania z półproduktów też mają wzięcie.

Po uczcie czas na zwiedzanie Paryż oferuje całą gamę architektonicznych wspaniałości oraz piękno zamknięte w salach muzealnych. Wycieczki przepychają się wokół Trocadero, wieży Eiffla, NotreDame, Luwru, wymieniać można bez końca. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który zabytek Paryża jest najważniejszy. Przechadzając się brzegami Sekwany, co krok napotykamy budowle, które od wieków cieszą się wielką sławą. Każda ulica i kamień kryją w sobie niezwykłą historię. Paryż uważany jest za kulturalne centrum świata. Znajduje się to ponad 400 galerii sztuki i ok. 150 muzeów. Ja wybrałam kilka z nich niekoniecznie obleganych przez zabieganych turystów, za to z miłą obsługą i cennymi zbiorami. Przy Polach Elizejskich polecam Muzeum Sztuk Pięknych pokazujące główne ruchy artystyczne od starożytności do początku wieku XX. Awangardowe dzieła kubistów fowistów oraz jeden z największych obrazów świata – humo-

rystyczna „Wróżka Elektryczność” Raula Dufy. Sam budynek nie zachwyca, ale ciekawostką jest fakt, że powstał w 1937 roku na miejscu, gdzie niegdyś mieściła się Ambasada Polska. Takich ojczystych smaczków w Paryżu jest wiele, zwłaszcza wspomnienie po Chopinie. W Muzeum Życia Romantycznego znajduje się sala poświęcona George Sand, gdzie wśród bibelotów snują się nuty nokturnów Fryderyka.

Paryż to muzyka, bohema i moda Świat sztuki i mody uzupełniał się zawsze, pokazuje to niezwykła wystawa Madame Gres, „Szycie w pracy”. Prezentuje ona około 80 sukien, fotografii i rysunków. Miejsce ekspozycji nie jest przypadkowe to Muzeum Bourdelle, gdzie marmurowe rzeźby korespondują z lekkością plisowanych tkanin. Przywołując artystów, muzyków z paryskich ulic, zwykle mamy na myśli Montmartre. Dawniej ostoja wielkich artystów, dziś zatłoczona przez handlarzy z chińską tandetą. Na każdym kroku spotkać można szalonych rysowników, którzy w 3 minuty stworzą nasz wspaniały portret z Bazyliką Sacré-Coeur w tle. Zaś współcześni artyści upodobali sobie zupełnie inne miejsca do tworzenia. Popularne stały się całe kamienice przerobione na pracownie artystyczne. Są otwarte dla każdego zwiedzającego, za dobrowolna opłatą.

Wici.Info nr 44  

Kulturalny informator. Kielce i region swietokrzyski

Wici.Info nr 44  

Kulturalny informator. Kielce i region swietokrzyski

Advertisement