Page 92

wici.info | podróże

Należy smakować każdą chwilę

Skrzydełko czy nóżka – francuskie opowieści We Francji celebrowanie przy stole całej gamy różnych przysmaków jest obowiązkiem smacznym, o ile lubimy wymyślne dania. Przystawki, zastawki, dania główne i podrzędne, sery i desery oraz wino – to podstawowy skład obiadowego menu. Jednym słowem, kolorowy zawrót głowy, od owoców morza zaczynając, na mięsach kończąc. Między tym wszystkim musimy koniecznie znaleźć miejsce na warzywa, bez których żadne danie się nie obejdzie.

Należy rozkoszować się powoli zapachem, a każdy kęs będzie poematem. Ostatni łyk wina wieńczy dzieło, po dwóch godzinach wstajemy od stołu pełni wrażeń kulinarnych. By w pełni poznać kulturę danego kraju, najlepiej zacząć od jedzenia i dać się porwać szaleństwu smaków. Ponad 360 gatunków serów, win – to już osobna historia, kolejna karta we wspaniałej księdze kucharskiej, bo Francuzi kochają gotować – robią to z pasją, każdy element potrawy jest wyselekcjonowany, zakupiony u zaprzyjaźnionego sprzedawcyFrancuskie bazary też mają swój urok, zapachem kuszą świeże owoce, ryby i inne różności. Sprzedający dbają o miłą atmosferę, są niezwykle uprzejmi, częstują potrawami i wszelkimi sposobami chcą zatrzymać potencjalnego klienta.

O tym, jak rozpocząć i zakończyć dzień Nawet najwięksi laicy kulinarni są w stanie wymienić najbardziej popularne potrawy francuskie, takie jak tarta, zupa cebulowa czy słynna bagietka oraz bardziej wysublimowane żabie udka, pasztet z kaczki, ślimaki pod rozmaitymi postaciami i wspaniały deser crème brûlée. Naleśniki francuskie mają nawet swoje święto 2 lutego. Dzień we Francji zazwyczaj zaczynamy od bagietki i kawy, a kończymy późnym wieczorem przy stole

Wici.Info nr 44  

Kulturalny informator. Kielce i region swietokrzyski

Wici.Info nr 44  

Kulturalny informator. Kielce i region swietokrzyski

Advertisement