Page 1

www.wiadomoscikosmetyczne.pl I S SN 1 895 - 3 9 4 8

W S Z YS T KO O RYN K U KOS M E T YKÓW

Nr 10 (46) październik 2010

Ile

masz lat?

Rynek kosmetyczny czeka na WZROSTY

Tyle na ile wyglądasz

25 lat Dax Cosmetics

DROGERIA ROKU 2011 wyścig po nagrody rozpoczęty!

Jesienne stylizacje, czyli co się nosi na głowie?

Zwalcza 7 oznak starzenia


Obiektywny konkurs!

NAGRADZAMY NAJLEPSZYCH

14

8

7 6

11

6

POMYSŁ

Drogeria Roku to pierwszy tego typu ogólnopolski konkurs, organizowany przez redakcję Wiadomości Kosmetycznych, promujący najlepsze drogerie na rynku.

DLA KOGO?

W konkursie biorą udział właściciele drogerii z całej Polski. Nagrodę przyznajemy w dwóch kategoriach: • Drogeria niezależna lub zrzeszona w sieci franczyzowej • Drogeria własna sieci

IDEA

Konkurs Drogeria Roku jest organizowany w interesie właścicieli drogerii, jak i producentów oraz dystrybutorów kosmetyków. Na podstawie rzetelnych danych wyłaniamy przedsiębiorców, którzy najlepiej radzą sobie z konkurencją i są cennymi partnerami handlowymi. W rankingu liczą się nie tylko obroty i zyski, ale także pomysł na biznes, przemyślana koncepcja sklepu, odpowiedni dobór asortymentu, znajomość lokalnego rynku i własnych klientów.

12

11

14

8

7

12

12A

12A

8

13A

13A

12A

12A

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE!

Zyskasz uznanie w oczach swoich partnerów handlowych. • Wypełnij formularz umieszczony na stronie obok • Z  rób zdjęcia, które będą wizytówką Twojej drogerii. Zaprezentuj, jak wygląda na zewnątrz i wewnątrz. Przedstaw siebie i personel sklepu. Pokaż najważniejsze elementy wystroju drogerii, szczególnie te, które odróżniają ją od konkurencji. • O  pisz swój pomysł na biznes. Pochwal się osiągnięciami. Twój sklep jest wyjątkowy? Koniecznie napisz dlaczego! Odeślij formularz pocztą wraz ze zdjęciami w formie elektronicznej na płycie CD na adres: Wiadomości Kosmetyczne, ul. Wałbrzyska 11, lok. 254, 02-739 Warszawa. Możesz także przesłać wypełniony formularz oraz zdjęcia w formacie JPG lub TIF mailem na adres: redaktor@wiadomoscikosmetyczne.pl wpisując w tytule Drogeria Roku 2011 ZGŁOSZENIE. Formularz do pobrania znajduje się również na naszej stronie internetowej www.wiadomoscikosmetyczne.pl Na podstawie nadesłanych materiałów wybierzemy drogerie, które odwiedzi Tajemniczy Klient i oceni jakość obsługi, prezencję, zachowanie oraz zdolności sprzedażowe pracowników, a także wygląd sklepu, czystość, sposoby promocji i ekspozycji produktów.

ZDOBĄDŹ TYTUŁ DROGERIA ROKU i PIĘKNĄ STATUETKĘ! ODBIERZ CENNE NAGRODY! NIE ZWLEKAJ, ZGŁOŚ SIĘ JAK NAJSZYBCIEJ! Z NAJLEPSZYMI SPOTKAMY SIĘ JUŻ W MARCU NA GALI DROGERIA ROKU 2011 PAMIĘTAJ! Na zgłoszenia czekamy tylko do 31 grudnia 2010 r.


Kwestionariusz zgłoszeniowy DROGERIA ROKU 2011 Dane kontaktowe

Przeciętna marża netto Liczba pozycji asortymentowych

Nazwa firmy Nazwa drogerii

Szkolenia i system motywacji pracowników

Imię i nazwisko właściciela drogerii Ulica Kod pocztowy Miejscowość Tel./fax e-mail:

Obsługa klienta/reklama/wsparcie sprzedaży Proszę wymienić ponadstandardowe działania (np. sprzedaż przez internet, towar na specjalne zamówienie, pokazy makijażu, porady eksperta, akcje samplingowe, programy lojalnościowe, konkursy itp.)

Kategorie

(Proszę zaznaczyć właściwą)

1. Drogeria niezależna lub zrzeszona w sieci franczyzowej 2. Drogeria własna sieci UWAGA! Drogeria musi działać minimum 12 miesięcy. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie kwestionariusza w całości.

Aranżacja drogerii

Dane drogerii

Jakimi szczegółami aranżacji wewnętrznej wyróżnia się drogeria? (np. kolorystyka, oświetlenie, niestandardowe meble, kąciki tematyczne i usługowe itp.)

Data otwarcia Powierzchnia sprzedaży (w mkw.) Liczba zatrudnionych (w przeliczeniu na pełne etaty) Lokalizacja (opis: np. pasaż handlowy, centrum handlowe, główna ulica, zasięg, najbliższa konkurencja)

Proszę wymienić powody, dla których sklep powinien zostać Drogerią Roku?

1. 2.

Dane ekonomiczne

3.

Całkowity obrót za I poł. 2010 roku netto

brutto

Całkowity obrót w 2009 r.

brutto

netto

Miesięczny obrót netto z 1 mkw. powierzchni sprzedaży (średnia za ostatnie 12-miesięcy) Średnia liczba klientów tygodniowo Średnia wartość koszyka zakupów Pieczątka sklepu i podpis

UWAGA! Dane ekonomiczne są przeznaczone tylko dla członków jury. Nie będą publikowane!


W numerze

handel

Drogeria Roku – konkurs, w którym przyznajemy nagrody za wyjątkowe podejście do biznesu. Za umiejętność pogodzenia ze sobą wielu elementów, dzięki którym o właścicielu drogerii można powiedzieć – najlepszy, najbardziej profesjonalny, cenny partner w biznesie. Szczególnie warte podkreślenia jest to, że o zwycięstwie nie decydują tylko obroty i zyski. Liczy się cały pomysł na biznes – wystrój drogerii, jakość obsługi, niestandardowe rozwiązania, które wyróżniają ją na tle innych sklepów. Na te elementy szczególną uwagę zwrócą Tajemniczy Klienci, którzy pojawią się w sklepach, a późnej podzielą się z nami swoimi wrażeniami. Ich wnioski poznają także właściciele drogerii, które będą podlegać ocenie. To niezwykle istotna wiedza. Najcenniejsza, bo pochodząca od klienta, który obiektywnie ocenia każdy, nawet najdrobniejszy szczegół – od czystości podłogi, przez wygląd pracowników, ułożenie produktów na półce, po umiejętność dobrania kosmetyku do jego potrzeb. Właściciele i pracownicy drogerii, które dostały się do finału w poprzedniej edycji konkursu, zrobili z niej wspaniały użytek i zadbali o to, by w ocenie klienta już zawsze zasłużyć na same plusy. Zapraszamy do udziału w konkursie właścicieli drogerii i perfumerii z całej Polski – działających samodzielnie i zrzeszonych pod szyldami sieci. Wystarczy wypełnić kupon zamieszczony wewnątrz pisma i przesłać go na adres redakcji wraz ze zdjęciami sklepu. Wszystkie dane ekonomiczne pozostają wyłącznie do wiedzy członków jury, nie zostaną opublikowane ani podane do publicznej wiadomości. Prestiżowy tytuł Drogeria Roku 2011, piękna statuetka, wspaniałe nagrody czekają! Katarzyna Bochner redaktor@wiadomoscikosmetyczne.pl

22 T  rendy

HANDEL 6 Praktycy  w obiektywie

Drogerie Natura: jeszcze większa specjalizacja w kosmetykach do makijażu. Kosmetyki w Realu. Siła produktów masowych i krajowych dostawców

10 Flesz 

Nowa strategia Drogerii Stars. Negocjacje sieci Jasmin z dostawcami

19 Pod  lupą

Jesienne stylizacje, czyli co się nosi na głowie? Kosmetyki – świąteczny hit od lat

30 Ś  wiat zapachów

Wody alternatywne. Dobry interes na trudne czasy

32 Wizaż

Akademia wizażu Gosha, lekcja 6 Makijaż ust krok po kroku

L’Occitane i Sephora najlepsze według Tajemniczych Klientów

Kariera kosmetyków mineralnych

34 W  yposażenie

Jak uniknąć przechowywania paragonów przez pięć lal?

Z B RAN Z Y

35 Zbliżenia 

Golden Rose inwestuje w detal Dax Cosmetics ma 25 lat

37 Flesz 

Newsy z kosmetycznego rynku

NO WO S C I Rynek kosmetyków po pierwszym półroczu. Zaledwie stabilizacja

SZKO LENI A 16 Wiesz  więcej

Chcę być piękna w każdym wieku Oceanic sięga po składniki nagrodzone Noblem 360 stopni wokół oka

4

wiadomości kosmetyczne – październik 2010

58 Postaw na półce

E X T RA 44 O  tym się mówi Mamy Mistrzynię Makijażu 2010!

Co słychać w kosmetycznym światku?


fot. serwis prasowy DN

handel

Praktycy w obiektywie

Drogerie Natura:

jeszcze większa specjalizacja w kosmetykach do makijażu Polbita przygotowuje się do wprowadzenia nowego formatu sklepów. Być może już w przyszłym roku pojawią się Drogerie Natura o powierzchni 350 mkw. z jeszcze szerszą ofertą kosmetyków do makijażu.

Potencjał? 600 drogerii

Wojciech Filipczyk, prezes spółki Polbita: Potencjał rozwoju Drogerii Natura szacuję na 600 sklepów

Wojciech Filipczyk, prezes spółki Polbita, szczegóły tego projektu trzyma w tajemnicy. Wiadomo jednak, że rozwój sieci Drogerie Natura będzie przebiegał w myśl hasła „Drogerie Natura – Twój doradca w makijażu i pielęgnacji”. Z badań, które spółka regularnie prowadzi, wynika bowiem, że konsumentki cenią ją przede wszystkim za szeroki wybór oferty typowo kosmetycznej. – To nas odróżnia od naszego głównego konkurenta, Rossmanna, który rozwija swoją sieć w koncepcji supermarketu. Od tradycyjnych, niewielkich drogerii różni nas natomiast to, że wszystkie kosmetyki kolorowe są u nas dostępne w samoobsłudze. Byliśmy zresztą pionierem na polskim rynku w tego rodzaju sprzedaży – podkreśla Wojciech Filipczyk.

6

wiadomości kosmetyczne – październik 2010

Polbita świętuje w tym roku 20-lecie istnienia. 13 lat temu spółka otworzyła pierwszą Drogerię Natura w Warszawie. Dziś jest drugą co do wielkości siecią drogerii, należy do niej ponad 230 sklepów własnych i agencyjnych o powierzchni od 100 do 300 mkw. Do końca bieżącego roku wszystkie będą posiadały ujednolicony wystrój i szyld, dopasowany do zatwierdzonego w 2007 r. standardu. – Nasz potencjał oceniam na 600 drogerii. Nie wykluczam, że sposobem na dalszy rozwój będą placówki agencyjne, na pewno nie wrócimy jednak do franczyzy – mówi Wojciech Filipczyk. Bieżący rok spółka zamknie liczbą 20 nowych drogerii. Dalsze tempo rozwoju będzie uzależnione od ogólnej sytuacji gospodarczej i od dostępności atrakcyjnych lokalizacji. – Otwarcia galerii handlowych zaplanowane na przyszły rok już przesuwają się o rok lub dwa, co naturalnie wpływa na nasz terminarz. Pozycja naszej spółki jest jednak nieporównywalnie lepsza, niż kilka lat temu, jesteśmy coraz bardziej pożądanym operatorem w galeriach handlowych, więc jestem spokojny o rozwój – dodaje.

20 mln zł rocznie na inwestycje Na przełomie 2002 i 2003 roku Polbita stała na granicy bankructwa. W 2006 r. wraz

z całym holdingiem IWP została przejęta przez fundusze inwestycyjne i zapadła decyzja o rezygnacji z nierentownej działalności hurtowej. Spółka skoncentrowała się na rozwoju sieci detalicznej. Dziś jest drugą pod względem liczby placówek siecią drogerii w Polsce. Chwali się ponad 9 proc. udziałem w rynku drogerii i sprzedażą na poziomie 378 mln zł. Na inwestycje przeznacza 20 mln zł rocznie. Przez ostatnie 3 lata środki, poza inwestycjami w nowe sklepy, szły na rozwój infrastruktury informatycznej wspierającej działalność detaliczną. Drogerie Natura są wyposażone w system Apollo do zarządzania powierzchnią sprzedaży (półki i podłoga) oraz w system SAF wspomagający zarządzanie zamówieniami na linii sklep-magazyn oraz magazyn-dostawca. Implementacja tego ostatniego systemu pozwoliła na kolejne zmniejszenie poziomu zapasów o 10 proc. przy jednoczesnym zwiększeniu dostępności towarów na półce. 95 proc. zamówień obsługiwanych jest „z automatu”, co daje ogromne oszczędności czasu pracy oraz pozwala na głębsze analizy dotyczące struktury zapasów. System RT jest natomiast zaawansowanym narzędziem do kontaktów ze sklepami. Dział marketingu sieci może dzięki niemu błyskawicznie przeprowadzić ankietę np. na temat nowo wprowadzonej linii


Praktycy w obiektywie

Sieć cały czas powiększa asoryment marek własnych

W nowym formacje Drogerii Natura na kosmetyki do makijażu będzie jeszcze więcej miejsca. Kobiety uwielbiają mieć wybór

produktów i otrzymuje zwrotnie już przeanalizowane dane. Nowoczesny system kadrowo-płacowy pozwala zarządzać bazą pracowników, która przekracza 1700 osób. Zaawansowany system ECP przeznaczony jest do rejestracji czasu pracy i budowania grafików przy zachowaniu zgodności z przepisami prawa w tym zakresie, co nie jest łatwym zadaniem przy zarządzaniem personelem w ponad 230 sklepach. – Są to rozwiązania na najwyższym poziomie technologicznego zaawansowania, jesteśmy pod tym względem najlepiej wyposażoną siecią – podkreśla Wojciech Filipczyk.

Nikomu się nie sprzedajemy Co jakiś czas na rynku pojawia się plotka o rzekomym przejęciu Drogerii Natura przez inną sieć. Jako główny kandydat wymieniany jest Schlecker. Tymczasem Wojciech Flipczyk nie tylko zaprzecza tym informacjom, ale sam nie wyklucza rozwoju sieci poprzez przejęcia. – Jeśli pojawi się interesująca propozycja przejęcia lokalnej sieci, być może będziemy chcieli skorzystać z takiej możliwości. Co do Schleckera, każdy kto choć trochę interesuje się tym rynkiem wie, że w żaden sposób formuła naszych sklepów nie

pasuje do jego koncepcji. Ta sieć szuka przede wszystkim tanich rozwiązań. Wiele z naszych lokalizacji nie pasowałby do koncepcji sklepów Schleckera – tłumaczy. – Proszę nie słuchać plotek, z tego rodzą się tylko nieporozumienia. Jeśli ktoś ma pytania, wątpliwości, jestem do dyspozycji. Polbita jest w rękach funduszy inwestycyjnych, które – jak wiadomo – inwestują w różnego rodzaju przedsięwzięcia w celu uzyskania większych zwrotów aniżeli na rynku kapitałowym. Naturalnym zatem jest to, iż po założonym okresie fundusze wychodzą z tych inwestycji. I nie jest to żadna tajemnica, dlatego też spekulacje na ten temat są niepotrzebne. Natomiast jeśli chodzi o sposoby wyjścia z inwestycji to jest ich kilka – może to być sprzedaż kolejnemu inwestorowi finansowemu lub branżowemu, który zagwarantuje rozwój spółki zgodny z obraną strategią, możliwe jest też wyjście z inwestycji poprzez giełdę. Jeśli zaś chodzi o naszą spółkę to inwestorzy nie podjęli jeszcze decyzji ani o dacie wyjścia, ani o jego sposobie. Typowym okresem inwestycji w segmencie rynku na którym my działamy, czyli rynku detalicznym, jest okres 5-7 lat a my z naszymi inwestorami jesteśmy od 4 lat – dodaje Wojciech Filipczyk.

Powierzchnia sprzedaży została tak zaplanowana, żeby rozkładanie towaru na półkach było wręcz intuicyjne i zajmowało pracownikom jak najmniej czasu

 arki własne – sposób M na odróżnienie się od innych Sieć Drogerie Natura współpracuje z ponad 100 dostawcami najpopularniejszych marek. Gwarantuje im nie tylko szeroką sieć dystrybucji, ale też przejrzystą ekspozycję produktów i regularne promocje. Równocześnie spółka bardzo intensywnie rozwija asortyment marek własnych. – To właśnie marki, które mamy na wyłączność pozwalają nam odróżnić się od innych uczestników rynku – podkreśla Agnieszka Jaszczuk, dyrektor marketingu Drogerii Natura. W produkcję marek własnych na potrzeby sieci zaangażowane są również polskie firmy. Sensique to pierwsza marka własna Drogerii Natura. Wyszła z fabryki krakowskiej firmy Hean. Po kilku miesiącach od wprowadzenia miała już 4 proc. ilościowego udziału w rynku kosmetyków do makijażu. Jej sukces powtórzyła w 2009 r. marka My Secret, produkowana przez firmę Pierre René z Ustki, osiągając po dwóch miesiącach 2 proc. ilościowego udziału w rynku. W odniesieniu do całej sprzedaży Drogerii Natura marki własne w kategorii kosmetyków kolorowych mają ponad 20 proc. udziału ilościowo.

Drogerie Natura: wyniki finansowe Udział w rynku drogerii Udział w całym rynku Sprzedaż w mln zł EBITDA w mln zł

2008 9,0 2,40 332 23,9

2009 9,10 2,60 378 24,9 Źródło: Polbita

październik 2010 – wiadomości kosmetyczne

7


handel

Praktycy w obiektywie

S

Kosmetyki w Realu

iła produktów masowych i krajowych dostawców Z promocją trzeba trafić we właściwy moment, jeżeli chcemy uzyskać oczekiwany efekt sprzedażowy. Zasada ta ma szczególne znaczenie przy sprzedaży kosmetyków w dużych hipermarketach takich jak Real. Tekst: Witold Nartowski Nawet do sześciu tysięcy pozycji asortymentowych liczy dział kosmetyczny w hipermarketach Real. Sieć oferuje średnio 5700 produktów, jednak w okresach nasilonej sprzedaży, przede wszystkim przed świętami Bożego Narodzenia oraz na przełomie wiosny i lata oferta ta wyraźnie rośnie. Real współpracuje z około 80 dostawcami, z których ponad 95 proc. to producenci. Chęć zapewnienia klientowi niskiej ceny produktu powoduje, że korzystanie z ofert pośredników jest tu rzadkością. Na półkach widoczni są najwięksi międzynarodowi producenci kosmetyków, tacy jak Procter & Gamble, L’Oréal, Henkel i Nivea, ale także dostawcy polscy: Ziaja, Dr Irena Eris, Dax Cosmetics, Oceanic czy Bielenda. – Nasz rynek w porównaniu do rynków zachodnioeuropejskich ma charakter szczególny, bowiem bardzo silną pozycję mają narodowe brandy kosmetyków. W dużej mierze wynika to z faktu, że nasi czołowi producenci albo sami

Produkty trafiające w najlepsze miejsca promocyjne są przedmiotem najgorętszych negocjacji z dostawcami

8

wiadomości kosmetyczne – październik 2010

wywodzą się ze środowisk farmaceutycznych, albo bardzo blisko z farmaceutami współpracują. Dysponują więc dużą wiedzą o działaniu różnego typu specyfików i wykorzystują ją przy produkcji, co owocuje produktami wysokiej jakości docenianymi przez konsumentów. Dotyczy to głównie tzw. białych kosmetyków, a więc kremów różnego typu, ale nie tylko, bo i odżywek czy szamponów – uważa Sławomir Borkiet, category manager produktów kosmetycznych w sieci Real.

Pod znakiem produktów masowych

W marketach Real na półkach dominują kosmetyki masowe o charakterze familijnym. Sławomir Borkiet podkreśla, że w tym obszarze oferta jest wyraźnie szersza niż w drogeriach. W tych ostatnich szampony, żele pod prysznic, pianki do golenia itp. bywają uzupełnieniem oferty produktów do makijażu i perfum, które dla odmiany w

Nowości mają szczególne znaczenie dla kategorii kosmetycznej

Realu są jedynie uzupełnieniem kosmetyków masowych. Co oczywiście nie znaczy, że także w tych dziedzinach nie ma w markecie szerokiej propozycji dla klientów. Trudno jednak znaleźć w Realu, w tym segmencie, produkty z najwyższej półki cenowej lub modne nowości perfumeryjne najlepszych światowych marek. Są co prawda sieci, które w niektórych swoich marketach próbują wprowadzić także make-up i perfumy dostępne dotychczas głównie w specjalistycznych drogeriach, trudno jednak mimo początkowych sukcesów sieci przewidzieć, jak sprzedaż się tam rozwinie. – Produkty takie w miarę dobrze rotują 3-4 razy do roku, trudno więc oczekiwać, że staną się one siłą napędową stoiska kosmetycznego w dużym hipermarkecie. U nas klientów przyciąga głównie produkt masowy codziennego użytku, zaś make-up i perfumy są raczej uzupełnieniem oferty – podkreśla Sławomir Borkiet.

Farby do włosów stanowią ważną część oferty w dziale kosmetyków do pielęgnacji włosów


Praktycy w obiektywie Nowości wspierają sprzedaż

W hipermarkecie o sukcesie sprzedażowym decyduje kilka czynników. Szerokość oferty, dostępność reklamowanych przez producentów nowości i ich cena, a więc i promocje. Wszelkie negocjacje z dostawcami dotyczą głównie tych elementów. Trzeba trafić z pojawieniem się produktu na półce w najlepszym z możliwych momentów, czyli wtedy, gdy kampania reklamowa, głównie telewizyjna, producenta zapewni najlepsze efekty sprzedażowe. Ułożenie asortymentu na półce jest efektem badań jakościowych i ilościowych oraz prowadzenia projektów z zakresu category managementu. Produkty ustawiane są na bazie drzewa decyzyjnego kategorii – zgodnie z oczekiwaniami klienta, bo to on dla detalisty jest najważniejszy. – W kategoriach kosmetycznych szczególnie widoczne jest znaczenie nowości rynkowych – zauważa Sławomir Borkiet. – Poczynając od nowych formuł kosmetycznych, zaś na opakowaniach kończąc. Właściwie każda marka rokrocznie uzupełniana jest o kolejną nowość, tak więc lista produktów oferowanych pod danym brandem jest coraz szersza.

Jak zorganizować stoisko i półkę?

Przygotowując półkę sklepową kupiec współpracuje oczywiście także z dostawcami. Ich wiedza o sytuacji rynkowej i zmieniających się potrzebach konsumentów ma ogromne znaczenie. Obie strony korzystają przy tym z badań firm prowadzących monitoring rynku takich jak Nielsen. Całość wiedzy kupca i dostawcy poparta wynikami badań pozwala temu pierwszemu podjąć decyzję, który produkt będzie sprzedawany w punktach promocyjnych, który znajdzie się na regale w określonym miejscu, a jaki będzie oferowany na najniższej półce. Podstawowa zasada organizacji półki sklepowej w dziale kosmetycznym jest jedna. Koniec półki najbardziej oddalony od kas jest przeznaczany na produkty najdroższe, zaś bliżej strefy kasowej zaczynają pojawiać się produkty tańsze. W Realu stoisko kosmetyczne podzielone zostało na cztery działy, których oferta w pewnym zakresie pokrywa się. Pierwszy to pielęgnacja włosów, gdzie znaleźć można szampony, odżywki do włosów i oczywiście szeroki wybór farb do włosów. Dział drugi, familijny, obejmuje mydła, żele pod prysznic, pasty do zębów itp. W dziale trzecim, „męskim” znaleźć można pianki i nożyki do golenia, czy męskie dezodoranty, ale nie tylko. Mieszczą się tu wszystkie produkty dla mężczyzn, również żele do kąpieli, szampony, kremy, balsamy i produkty OTC. Największym działem kosmetycznym jest, rzecz jasna, „świat kobiet”. Tu oferta jest największa, bowiem obejmuje także make-up, wyroby perfumeryjne, kremy, produkty higieny kobiecej. Zapachów selektywnych się tu nie znajdzie, ale semiselektywne, dostarczane głównie przez firmę Coty, dostępne są w szerokim wyborze. Część produktów nie jest oferowana w formie samoobsługowej, podawana jest przez sprzedawczynię.

Bez promocji ani rusz

„Męski świat” wydzielony i odpowiednio oznakowany

Sławomir Borkiet podkreśla istotne znaczenie stref promocyjnych zorganizowanych na szczy-

Wyjątkowy charakter stoiska kosmetycznego podkreślają atrakcyjne visuale

tach półek oraz standach ustawionych na środku całego stoiska. Produkty promocyjne oferowane na tych właśnie półkach są przedmiotem najgorętszych negocjacji z dostawcami. Znajdują się tu marki produktów najsilniej wspierane medialnie i zazwyczaj umieszczane także w gazetkach promocyjnych sieci. Wbrew pozorom dobór właściwego momentu promocji ma ogromne znaczenie. Wprowadzenie produktów na te półki zbyt wcześnie lub zbyt późno może oznaczać wyraźnie niższą sprzedaż niż oczekują tego zarówno dostawcy, jak i detaliści. Stoiska kosmetyczne w poszczególnych marketach Real znajdują się, podobnie jak wszystkie hipermarkety sieci, w szczególnym momencie. Trwa bowiem proces remodelingu kolejnych sklepów tej sieci, a więc i działów kosmetycznych. W nowej formule są one jaśniejsze i lepiej oświetlone, bardziej przejrzyste, uzupełnione dodatkowymi dekoracjami umożliwiającymi lepszą prezentację szerokiej oferty produktowej.

Kosmeteria się szkoli Członkowie Klubu Gosh oraz uczestnicy sieci Kosmeteria – Eksperci Urody wzięli udział w szkoleniach zorganizowanych przez firmę Brodr. Jorgensen, przedstawiciela marek Gosh Professional, Kappa i Lumene w Polsce. Konferencje odbyły się w 13 miastach, wzięło w nich udział 1500 osób. Szkolenia poświęcone były psychologicznym aspektom sprzedaży zapachów i obsłudze klienta. Odbywały się w odrębnych panelach – dla właścicieli i kierowników drogerii oraz dla personelu. Jak co roku podczas konferencji klienci firmy mogli kupić kosmetyki ze świątecznej oferty w atrakcyjnych pakietach, a przy okazji wylosować atrakcyjne nagrody. (KB) Rozpoznawanie zapachów i smaków, czyli ćwiczenie narzędzi zmysłów

Arcyciekawe szkolenie na temat psychologii sprzedawania zapachów poprowadziła Ilona Spychalska, product & education director Gosh

Aleksandra Jaśkowiec, product trainer, zbiera ostatnie zamówienia

Za chwilę losowanie nagród za zakup świątecznych pakietów.

Uczestnicy warszawskiego szkolenia

październik 2010 – wiadomości kosmetyczne

9


Flesz

handel

Nowa strategia Drogerii Stars

Drogerie Stars zostały połączone jednym wspólnym systemem komputerowym. Sieć powiększa się o kolejne lokalizacje, a personel przechodzi intensywne szkolenia z zakresu obsługi klienta.

Bieżący rok Drogerie Stars zamkną liczbą 20 własnych sklepów. Wywodząca się z Giżycka sieć z regionalnej staje się ogólnopolską. Ostatnio uruchomiła drogerie w Gdańsku i w Siedlcach. Drogerie Stars są laureatem pierwszej edycji konkursu Drogeria Roku 2010 organizowanego przez redakcję „Wiadomości Kosmetycznych”. Nagrodę w kategorii „drogerie własne sieci” zdobyła placówka w elbląskiej galerii handlowej Zielone Tarasy. Jedyne tego typu w Polsce wyróżnienie zmobilizowało zarząd sieci do intensywnej pracy nad jej doskonaleniem. 2010 rok został poświęcony na inwestycje. Pracowników drogerii ocenia zewnętrzna firma szkoleniowa. Ich awans zależy od tego, jak obsługują klientów

Wyższa jakość obsługi klientów i dostawców – Po odebraniu nagrody Drogeria Roku skupiliśmy się na poprawie standardu obsługi klienta – mówi Wioletta Kowalewska, dyrektor sieci detalicznej. – Korzystamy z usług zewnętrznej firmy szkoleniowej, wspierają nas też dostawcy. Szkolenie personelu będzie procesem ciągłym. Od jakości obsługi, podejścia do klientów, będzie zależała ścieżka rozwoju zawodowego, czyli możliwości uzyskania awansu przez pracowników drogerii – podkreśla. Wszystkie drogerie zostały też spięte w jeden wspólny system komputerowy firmy Comarch. Wdrożenie zakończyło się 30 czerwca. – Dzięki temu programowi będziemy mogli lepiej zarządzać zapasami i promocjami – tłumaczy Wioletta Kowalewska. Wprowadzenie centralnego systemu było koniecznością. Dziś żadna sieć, która poważnie myśli o współpracy z dostawcami i konkurowaniu z najsilniejszymi graczami, nie może się obejść bez tego podstawowego narzędzia do bieżącej analizy sprzedaży.

Do końca roku

zamkniemy negocjacje z kluczowymi dostawcami

Marzena Gradecka, prezes Polskiej Grupy Drogeryjnej o rozwoju sieci drogerii Jasmin

Ile sklepów pod szyldem Jasmin powstanie do końca roku? Zgodnie z założonymi celami biznesowymi do końca roku w sieci powinno działać 200 drogerii. Dziś jest to ponad 60 sklepów, ostatnio przelogowaliśmy m.in. drogerie w Czarnkowie, Gubinie, Krośnie Odrzańskim, Międzyrzeczu i Sulęcinie.

Czy pod tym szyldem występują już również drogerie Aster przejęte przez Polską Grupę Drogeryjną? Znaczna część sklepów zrzeszonych pod szyldem Aster już przystąpiła do sieci Jasmin. Z właścicielami pozostałych drogerii ustaliliśmy okres przejściowy do końca października. Do tego czasu mają podjąć ostateczne decyzje o przynależności do sieci, co m.in. umożliwi im dalsze korzystanie z warunków handlowych wypracowanych dawniej przez sieć.

Dwa formaty placówek Żeby lepiej dopasować asortyment sieci do potrzeb lokalnego rynku, ale także by zwiększyć przychody zarząd sieci podzielił drogerie na dwie grupy. Placówki o większej powierzchni (120-200 mkw.) przyjmą formę drogeryjnych marketów. Ich asortyment zostanie poszerzony m.in. o chemię gospodarczą i szeroki asortyment upominków. Nieco mniejszą reprezentację będą miały natomiast produkty specjalistyczne, dlatego ograniczona zostanie m.in. liczba szaf makijażowych. Mniejsze sklepy (90-120 mkw.), które są umiejscowione w galeriach handlowych, pozostaną typowo perfumeryjno-drogeryjnymi z bogatą ofertą zapachów, kosmetyków pielęgnacyjnych i do makijażu. Sieć rozbudowała także do 2000 mkw. magazyn w Giżycku i wprowadza kolejne marki własne. Drogerie Stars zaliczane są do najważniejszych polskich sieci. Dostawcy doceniają przede wszystkim potencjał kilkudziesięciu sklepów należących do jednego właściciela. Z tego samego powodu firmą interesują się inicjatorzy procesów konsolidacyjnych na rynku drogerii. – Dostajemy szereg propozycji przystąpienia do tworzących się organizacji – przyznaje Wioletta Kowalewska. (KB)

drogerii. Spotkania mają na celu przedstawienie zasad, przewag konkurencyjnych, osiągnięć oraz dotychczasowych efektów funkcjonowania sieci Jasmin. Każdorazowo po części oficjalnej spotykamy się z właścicielami sklepów zainteresowanych przystąpieniem do sieci, wyjaśniamy wątpliwości, podpisujemy umowy.

Jakie wspólne działania marketingowe są już prowadzone w ramach sieci Jasmin? Wspólnie z producentami i dostawcami przygotowujemy specjalne oferty promocyjne oraz konkursy dla konsumentów. Cyklicznie wydajemy gazetkę promocyjną, która zawiera szereg atrakcyjnych ofert skierowanych do konsumenta. Dystrybucja gazetki prowadzona jest pod adresy domowe w rejonie drogerii uczestników sieci, co zdecydowanie podnosi efektywność dotarcia do konsumenta.

Na jakim etapie są negocjacje sieci z dostawcami? Prowadzimy rozmowy o zasadach i warunkach współpracy w 2011 roku. Do końca roku planujemy podpisanie umów z większością kluczowych dostawców i producentów zaopatrujących drogerie Jasmin.

Dziękuję za rozmowę

Katarzyna Bochner

W ciągu ostatnich kilku miesięcy powstały na rynku nowe, konkurencyjne do sieci Jasmin projekty… Tak, ale nie zmieniło to założonego przez nas programu rozwoju. Obecnie realizujemy cykl konferencji i do uczestnictwa w nich zapraszamy właścicieli

10

Drogeria w Toruniu przed zmianą szyldu i projekt nowej wizualizacji

wiadomości kosmetyczne – październik 2010


Pod lupą

L’

handel

Occitane i Sephora najlepsze według tajemniczych klientów

fot. serwis prasowy Sephora

Najbardziej pomocni okazali się Czesi, o aspekty wizualne najlepiej dbają Węgrzy, a w budowaniu lojalności przodują Słowacy – do takich wniosków doszli tajemniczy klienci, którzy na zlecenie firmy ISC przeprowadzili 172 wizyty w największych polskich i zagranicznych sklepach drogeryjnych. Polska w klasyfikacji generalnej zajęła dopiero 4 miejsce, wyprzedzając tylko dwa inne kraje. Tajemniczy klienci, działający na zlecenie międzynarodowej firmy badawczej International Service Check (ISC), odwiedzili największe i najbardziej znane sklepy drogeryjne zlokalizowane w sześciu krajach Europy Środkowej: Polsce, Bułgarii, Rumunii, Czechach oraz na Słowacji i Węgrzech. Ocenie poddali jakość obsługi, postawę, zachowanie i zdolności sprzedażowe pracowników (w tym obsługę przy kasie), a także umiejętność dobrania produktów do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów. Zwracali także uwagę, czy pracownicy podejmują działania nastawione na budowę lojalności, ocenili wygląd, czystość i porządek na terenie obiektów oraz prezencję pracujących tam osób. Pod lupę zostało wziętych 27 sieci, w tym aż osiem przebadano w ujęciu międzynarodowym. W sumie tajemniczy klienci złożyli w drogeriach i kosmetycznych sklepach firmowych 172 wizyty.

Sklepy kosmetyczne objęte badaniem 1. 101 Drogerie 2. Aster 3. Body Basics 4. DM 5. Drogerie Jasmín 6. Drogerie Martina s.r.o. 7. Drogerie Saxofon 8. Estée Lauder 9. Fann Perfumerie 10. Ina Center 11. Inglot 12. Ivis 13. L’Occitane (en Provence) 14. Marionnaud Parfumeries 15. Müller 16. National Distributors 17. Natura 18.Organique Kosmetyki Naturalne i SPA 19. Refan Bulgaria 20. Rossmann 21. Schlecker 22. Sephora 23. Superpharm 24. Tevos 25. The Body Shop 26. Vipera 27. Yves Rocher

Słowacja Polska Czechy Bułgaria, Czechy, Rumunia, Słowacja, Węgry Czechy Czechy Czechy Polska Czechy, Słowacja Rumunia Polska Bułgaria Polska, Rumunia Czechy, Polska, Słowacja, Węgry Węgry Bułgaria Polska Polska Bułgaria Czechy, Polska, Węgry Czechy, Węgry Czechy, Polska, Rumunia Polska Słowacja Polska Polska Czechy, Polska, Rumunia

Tajemniczy klient, Polska: Pracownica, z którą rozmawiałam, była miła i uprzejma, jej znajomość produktów była bardzo dobra, orientowała się w asortymencie, umiała wskazać gdzie w salonie znajdują się inne, podobne produkty, przedstawiała ich zalety i dawała swobodny czas na wybór. Pracownica była bardzo miła i pomocna.

12

wiadomości kosmetyczne – październik 2010

Trzy sieci w polskiej czołówce Pod względem wyglądu najlepsze noty w Polsce otrzymały drogerie L’Occitane (en Provence) – 100 proc. oraz Sephora – 99 proc. W kategorii dotyczącej prezentacji towaru 100-procentowe wyniki zdobyły trzy sklepy kosmetyczne – L’Occitane, The Body Shop oraz Inglot. Zarówno L’Occitane, jak i Sephora zostały docenione za obsługę – obie placówki zdobyły 100 punktów procentowych, tuż za nimi uplasowała się sieć Drogerie Natura z wynikiem 96,8 proc. Najlepszy w budowaniu lojalności okazał się personel zatrudniony w L’Occitane oraz Sephora – obie firmy zdobyły po 90 proc. W klasyfikacji generalnej dwa pierwsze miejsca należą do L’Occitane, która zdobyła 98,4 proc. oraz Sephory, której polscy klienci wystawili notę rzędu 97,4 proc.

Polska na tle krajów europejskich W podsumowaniu badania Polska znalazła się na czwartym miejscu z wynikiem 79,3 proc. Pierwsza pozycja przypadła Czechom (82,2 proc. możliwych do uzyskania punktów), druga Rumunii (81,2 proc.), trzecia Słowacji (79,6 proc.), a piąta i szósta odpowiednio Węgrom (76,9 proc.) oraz Bułgarii (67,8 proc.). W kategorii „Wygląd” zwyciężyły Węgry z wynikiem 95,3 proc. drugie miejsce przypadło Czechom (91,9 proc.), a trzecie Słowacji (89,1 proc.). Drogerie w Polsce ponownie znalazły się na czwartej pozycji zdobywając uznanie 88,2 proc. klientów. Placówki w Rumunii (87,4 proc.) oraz Bułgarii (81,1 proc.) zostały ocenione najsłabiej. Zgodnie z ocenami tajemniczych klientów na najlepszą obsługę personelu drogerii można liczyć w Czechach (80,7 proc.) i Polsce (80,5 proc.). Rumunia w tej kategorii zajęła trzecią pozycję z wynikiem 79,8 proc., czwarte miejsce przypadło Słowacji (76,1 proc.), piąte Węgrom (74,8 proc.), a szóste, ostatnie, Bułgarii (66 proc.). W budowaniu lojalności klienta najlepiej poszło pracownikom słowackich drogerii (74,3 proc.). Zdecydowanie gorzej, bo 68 proc. poparcie zdobyli Czesi. Trzecie miejsce przypadło Rumunii (67 proc.), a dopiero czwarte Polsce (59,9 proc.). Na ostatnich pozycjach znalazły się Węgry z wynikiem 48 proc. oraz Bułgaria – 43,7 proc. (kb) Tajemniczy klient, Rumunia: Gdy spojrzałam na regał z kosmetykami, pracownica podeszła do mnie, pytając, w czym może mi pomóc. Zapytałam o perfumy, na co pani pokazała mi, gdzie się znajdują. Poleciła wiele rodzajów perfum odpowiadających mojemu gustowi. Wiedziała dokładnie, gdzie znajdują się produkty i poleciła przetestować je najpierw na kawałku papieru, dopiero później bezpośrednio na skórze. Czułam, że pracownica jest tutaj po to, aby mi pomóc, gdybym czegoś potrzebowała. Tajemniczy klient, Bułgaria: Jestem w pełni zadowolona z mojej dzisiejszej wizyty. Pracownica, która mnie obsługiwała, była bardzo miła i uprzejma. Była prawdziwą profesjonalistką w swojej pracy, ponieważ wiedziała, jakie barwy produktów będą ładnie na mnie wyglądać. Z prawdziwą przyjemnością polecę ten sklep moim znajomym. Tajemniczy klient, Węgry: Zebrałam sporo, naprawdę przydatnych doświadczeń podczas mojej dzisiejszej wizyty, ponieważ pomimo faktu, że wszyscy pracownicy mieli wielu klientów – pracownica, która mnie obsługiwała, była bardzo pomocna i uprzejma. Jestem pewna, że wrócę do tego sklepu i że polecę go moim znajomym.


Pod lupą

Rynek kosmetyków po pierwszym

półroczu. Zaledwie stabilizacja handel

Za nami pierwsza połowa 2010 roku, nadszedł czas planowania aktywności na kolejny rok – pora więc podsumować, jak radziły sobie na rynku najważniejsze kategorie kosmetyczne w pierwszych dwóch kwartałach tego roku. A trzeba przyznać, że nie był to łatwy okres dla graczy konkurujących na tym rynku, który – po znaczących wzrostach obserwowanych w latach poprzednich – obecnie wykazuje jedynie stabilną sprzedaż. Cała grupa najważniejszych kategorii kosmetycznych (kosmetyki do twarzy i ciała, dezodoranty, szampony, odżywki, koloryzatory i preparaty do układania włosów, mydła i żele pod prysznic, pielęgnacja słoneczna) w pierwszym półroczu (I-VI 2010) w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku (I-VI 2009) zwiększyła wartość swojej sprzedaży jedynie o 2 proc., a jej wolumen o 1 proc. Co więcej, wiele kategorii notuje wręcz negatywny trend w sprzedaży ilościowej, a dwie istotne kate-

Magdalena Małaczyńska, client team manager, Nielsen

gorie zanotowały także spadek wartości (kosmetyki do ciała: -7 proc., kosmetyki do twarzy: -2 proc.). Oczywiście można stwierdzić, że pierwsze półrocze jest dla kosmetyków mniej istotne od drugiego – szczególnie dla tych kategorii, w których najważniejszy jest udział sprzedaży okołoświątecznej. Niemniej jednak obserwowany trend może być niepokojący, zarówno dla producentów, jak i detalistów działających na tym rynku. Na tle pozostałych kategorii pozytywnie wyróżniają się kosmetyki do mycia, w szczególności wykazujące dwucyfrowy wzrost żele pod prysznic (+12 proc. wartościowo, +16 proc. ilościowo), ale także nieco wolniej rosnące mydła (+5 proc. wartościowo, +6 proc. ilościowo).

Rynek kosmetyczny w Polsce

udziały wartościowe poszczególnych kategorii Cała Polska, dane za okres I-VI 2010

Kosmetyki do pielęgnacji Żele słonecznej pod prysznic Mydła

1,3%

6,4%

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy

23,1%

8%

Dezodoranty

Kosmetyki do pielęgnacji ciała

15,5%

6,2%

Koloryzatory do włosów

9,5%

Szampony do włosów Produkty do układania włosów

8,7%

PIELĘGNACJA TWARZY

Odżywki do włosów

4,8%

Kosmetyki dla mężczyzn

Kosmetyki do twarzy są największą pod względem wartości sprzedaży kategorią kosmetyczną i jej spadek ma znaczny wpływ na ogólny obraz rynku. Negatywnym trendem w tej kategorii sterują przede wszystkim kosmetyki pielęgnacyjne dla kobiet (-3 proc. wartościowo), a w szczególności kremy regenerujące oraz kremy na noc (-15 proc.), kremy do specjalnej pielęgnacji (-12 proc.) i maseczki (-5 proc.). W segmencie pielęgnacji dla kobiet jedynie kremy pod oczy wykazują wzrost wartości sprzedaży (+5 proc.). Do spadku kategorii przyczyniają się także Kategoria/segment KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI TWARZY Kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla kobiet Produkty do oczyszczania twarzy dla kobiet Kosmetyki do twarzy dla mężczyzn Kosmetyki przeciwtrądzikowe

14

wiadomości kosmetyczne – październik 2010

16,4%

Kosmetyki dla kobiet produkty oczyszczające do twarzy (-2 proc. wartościowo), a szczególnie mleczka i toniki (oba segmenty: -9 proc.). Relatywnie młody segment kosmetyków dla mężczyzn nadal wykazuje wzrost sprzedaży (+8 proc.), choć nie jest on już tak dynamiczny, jak w roku ubiegłym. Stabilną sprzedaż wykazują produkty przeciwtrądzikowe (+1 proc.). Z kolei najsilniej kurczący się rynek kosmetyków do pielęgnacji ciała (-7 proc. wartościowo) jest sterowany przez dwa drastycznie malejące segmenty: kosmetyków opalających (-29 proc.) i ujędrniających (-24 proc.).

Wielkość sprzedaży w 1000 l udziały ilościowe I-VI 2009

I-VI 2010

3 767 28,7 54,4 1,2 15,7

3 722 27,8 55,1 1,2 16,0

Zmiana (%/p%) -1,2 -0,9 0,7 0,0 0,3

Wartość sprzedaży w 1000 zł udziały wartościowe I-VI 2009

I-VI 2010

560 244 64,4 21,5 2,9 11,2

548 442 63,7 21,4 3,2 11,6

Zmiana (%/p%) -2,1 -0,7 -0,1 0,3 0,4


Pod lupą

Kategoria/segment

Wielkość sprzedaży w 1000 l udziały ilościowe

KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI CIAŁA Kosmetyki antycellulitowe i przeciw rozstępom Kosmetyki ujędrniające i wyszczuplające Kosmetyki brązujące Kosmetyki nawilżające Inne funkcje

MYCIE CIAŁA

I-VI 2009

I-VI 2010

3 103,6 20,2 11,8 11,0 52,7 4,2

2 890,6 22,0 10,6 8,6 53,6 5,3

Żele pod prysznic

ŻELE POD PRYSZNIC męskie damskie familijne MYDŁA w płynie w kostce

I-VI 2009

I-VI 2010

6 021,9 20,6 77,1 2,3

6 958,1 20,9 77,6 1,5

15 927,0 50,2 49,8

16 844,4 55,6 44,4

Wartościowo

Kanały sprzedaży

158 389,8 24,0 12,3 10,9 47,3 5,5

147 922,6 25,2 10,0 8,3 49,9 6,6

-6,6 1,2 -2,2 -2,6 2,6 1,1

Zmiana (%/p%)

Wartość sprzedaży w 1000 zł udziały wartościowe

Zmiana (%/p%)

I-VI 2009

I-VI 2010

15,5 0,3 0,5 -0,8

135 237,6 26,4 72,0 1,6

151 683,7 28,6 70,3 1,1

12,2 2,2 -1,7 -0,5

5,8 5,4 -5,4

181 084,2 34,6 65,4

189 470,9 38,0 62,0

4,6 3,4 -3,4

i marek oraz innowacyjnych produktów. Znamienny jest fakt, że największy wzrost wartościowy zanotowały koloryzatory do włosów, które jednocześnie najbardziej kurczą się pod względem ilości sprzedanych produktów. Wskazuje to na najsilniejszy wzrost średniej ceny w tej właśnie kategorii.

Wielkość sprzedaży w 1000 l udziały ilościowe

SZAMPONY DO WŁOSÓW ODŻYWKI DO WŁOSÓW PRODUKTY DO UKŁADANIA WŁOSÓW

I-VI 2010

Ilościowo

Kosmetyki do pielęgnacji włosów wykazują ogółem nieznaczny wzrost sprzedaży wartościowej (+3 proc.), przy jednoczesnym spadku sprzedaży ilościowej (-3 proc.). Różnica ta wskazuje na wzrost średnich cen w kategoriach produktów do włosów, sterowany przez rozwój droższych segmentów Kategoria/segment

I-VI 2009

Zmiana (%/p%)

dla mężczyzn (+21 proc.), jednak żele dla kobiet także wykazują trend pozytywny (+9 proc.). Wzrostem kategorii mydeł sterują z kolei mydła w płynie, których wzrost jest porównywalny do żeli pod prysznic (+15 proc. wartościowo, +17 proc. ilościowo). Tymczasem segment mydeł w kostce – choć nadal wiodący pod względem udziałów – nieznacznie się kurczy (-1 proc. wartościowo).

Wielkość sprzedaży w 1000 l udziały ilościowe

Pielęgnacja włosów

-6,9 1,7 -1,2 -2,4 0,9 1,0

Wartość sprzedaży w 1000 zł udziały wartościowe

Mydła w kostkach

Co z kolei steruje wzrostem rozwijających się kategorii do mycia? W przypadku żeli pod prysznic są to zarówno produkty regularne, jak i typu 2w1, które w minionym półroczu radziły sobie bardzo dobrze (+47 proc. wartościowo). Podobnie jak w przypadku kosmetyków do pielęgnacji twarzy, również na rynku żeli pod prysznic obserwujemy znaczący rozwój produktów przeznaczonych Kategoria/segment

Zmiana (%/p%)

I-VI 2009

I-VI 2010

16 629,77 2 457,05 5 658,81

16 286,10 2 482,79 5 350,34

Drogerie sieciowe

Zmiana (%/p%) -2,1 1,0 -5,5

Wartość sprzedaży w 1000 zł udziały wartościowe I-VI 2009

I-VI 2010

38 439,88 10 731,70 20 384,78

38 975,10 11 284, 94 20 603, 20

Zmiana (%/p%) 1,4 5,2 1,1

Hipermarkety i sklepy tradycyjne

Wspólny dla wszystkich kategorii kosmetycznych jest kierunek zmian wagi kanałów detalicznych. Sprzedaż bardzo wyraźnie przesuwa się do drogerii sieciowych, które odbierają udział niemal wszystkim pozostałym graczom na rynku detalicznym. Znaczenie tracą tradycyjne sklepy małoformatowe (zarówno specjalistyczne drogerie, jak i sklepy spożywcze, spożywczo-przemysłowe i wielobranżowe), których liczba z roku na rok spada. Udziały w sprzedaży kategorii kosmetycznych tracą jednak także wielkoformatowe sieci hiper- i supermarketów, które rozwijają

się liczebnie, ale generują coraz mniejszą sprzedaż kosmetyków na jeden sklep. A co ze sklepami dyskontowymi, o których rozwoju jest przecież tak głośno? W przypadku kategorii kosmetycznych waga dyskontów jest zdecydowanie mniejsza niż dla kategorii spożywczych, czy drogeryjnych. Dla kosmetyków nadal najważniejsze są produkty markowe, ze względu niezwykle istotną kwestię zaufania konsumentów do produktu na tym rynku. Dlatego specjalistyczne sklepy sieciowe, zorientowane właśnie na ten wymagający rynek, radzą sobie tak dobrze.

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla kobiet, lokalizacja sprzedaży (ujęcie wartościowe)

Kosmetyki do pielęgnacji ciała, lokalizacja sprzedaży (ujęcie wartościowe)

I-VI 2009 Typ sklepu Hipermarkety >2500 mkw. 14,6 Supermarkety<2500 mkw. 7,3 Sklepy chemiczne sieciowe 35,9 Sklepy chemiczne niesieciowe 22,9 Sklepy spożywczo-przemysłowe 1,6 Sklepy spożywcze 0,5 Sklepy wielobranżowe 2,4 Kioski 0,9 Apteki 13,9

I-VI 2010 13,7 7,3 39,2 19,9 1,3 0,5 2,0 0,9 15,1

Zmiana (%/p%) -0,9 0,0 3,3 -3,0 -0,3 0,0 -0,3 0,0 1,1

I-VI 2009 Typ sklepu Hipermarkety >2500 21,0 Supermarkety <2500 13,2 Sklepy spożywczo-przemysłowe 2,1 Sklepy chemiczne sieciowe 52,9 Sklepy wielobranżowe 2,1 Kioski 0,7 Apteki 7,2 Sklepy spożywcze 0,9

I-VI 2010 19,3 12,4 2,1 54,3 1,9 0,7 8,5 0,9

Zmiana (%/p%) -1,7 -0,8 -0,1 1,4 -0,2 0,0 1,3 0,0

Źródło: Nielsen, Panel Handlu Detalicznego październik 2010 – wiadomości kosmetyczne

15


Wiesz więcej

C

szkolenia

hcę być piękna w każdym wieku

Współczesna kobieta wygląda o wiele młodziej niż jej równolatki kilkadziesiąt lat temu. Mamy do dyspozycji cała gamę nowoczesnych sposobów, by się odmłodzić, a także kształtować nasze ciała według życzeń. A jednak na skórze najbardziej widać, że zegar biologiczny tyka nieubłaganie. Z biegiem lat coraz bardziej widoczne stają się też efekty zaniedbań w pielęgnacji cery.

mgr Barbara Włudyka, konsultant ds. badań i rozwoju branży kosmetycznej, biolog, kosmetolog, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego

Skóra to żywy organ funkcjonujący na granicy ciała i środowiska. Jej starzenie zaczyna się od chwili osiągnięcia dojrzałości, jednak są czynniki, które przyspieszają ten proces i zmiany mogą pojawić się wcześniej. Promieniowanie UV stanowi pierwszą przyczynę starzenia. Agresja zanieczyszczeń środowiskowych jest intensywna i powoduje osłabienie struktur skóry. Długotrwały stres także nie jest obojętny. Zmiany hormonalne, związane z menopauzą, wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie, wygląd i ogólną jej kondycję. Różne rodzaje starzenia nakładają się z upływem lat. Gdy skóra jest młoda ma zrównoważony proces umierania i odnowy komórek. W skórze dojrzałej brak równowagi, zaczynają dominować procesy destrukcyjne, czyli więcej komórek umiera niż powstaje, więcej ulega niekorzystnym zmianom, następuje spowolnienie procesów, komórki żyją krócej. Pracujemy na wygląd i stan skóry przez całe życie, szczególnie dotyczy to okolic odsłoniętych, narażonych na światło słoneczne. Właściwa profilaktyka i ochrona przed promieniami UV stosowana u dzieci może zmniejszyć objawy starzenia się skóry w przyszłości nawet o 80 proc.

Fotostarzenie

Cera jak brzoskwinia jest odwiecznym marzeniem kobiet. Jednak już w wieku 20+ do-

16

wiadomości kosmetyczne – Październik 2010

padają nas skutki fotostarzenia i trwają przez całe życie. To starzenie zewnątrzpochodne, bo zależy od czynników zewnętrznych. Jest wynikiem działania promieniowania UV, zanieczyszczeń, wolnych rodników i ukochanego, ale nie zawsze rozsądnego opalania. Objawami są suchość i szorstkość naskórka, rogowacenie słoneczne, zaburzenia pigmentacji dające przebarwienia i plamy. Stajemy się bogatsi o zmarszczki. W wyniku elastozy degenerują się włókna budulcowe. Powstają trudne do usunięcia pajączki, czyli teleangiektazje oraz następują zmiany przerostowe gruczołów łojowych. Jakość i ilość tych zmian zależy od indywidualnych uwarunkowań oraz zdolności naszego organizmu do naprawiania szkód. Będzie ona gorsza, gdy palimy papierosy, prowadzimy mało aktywny tryb życia, a nasza dieta jest pozbawiona korzystnych składników.

Chronostarzenie

Jesteśmy zaprogramowani genetycznie i nieuchronnie podlegamy starzeniu genetycznemu. To starzenie wewnątrzpochodne. W genach mamy zapisane kiedy i jak nasze organy, w tym i skóra, zaczną się starzeć. Ta wewnętrzna nieodwołalność daje znać o sobie zwykle około 35+ i towarzyszy do końca. W miarę upływu lat procesy podziałów komórkowych rozregulowują się, gdyż następuje skracanie się końcówek chromosomów, tzw. telomerów. Dodatkowo pojawiają się zaburzenia zaprogramowanej śmierci komórek, czyli apoptozy. Stąd brak równowagi w ilości młodych i starych komórek. Ułomność procesów wynikająca z tych zmian prowadzi do namnażania się wolnych rodników. Te zaś wywołują uszkodzenia białek i materiału genetycznego DNA. Powstają wadliwe włókna kolagenu i elastyny, stają się coraz cieńsze i słabsze, zmniejsza się ilość proteoglikanów w skórze właściwej. Za-

czynają nasilać się zmarszczki mimiczne, które delikatnie zarysowują się już po 25. roku życia. Widać zmarszczki wokół oczu, cienie pod oczami, zaczerwienienia. Skóra traci powoli gładkość, elastyczność, sprężystość i świeżość.

Starzenie hormonalne

Ten typ starzenia zaliczamy do starzenia wewnątrzpochodnego. Związane jest z powolną dysfunkcją gruczołów wydzielania wewnętrznego. Po okresie młodości i maksymalnej produkcji hormonów następuje spadek, co widać w organizmie i na skórze. Około 45+ skóra wydaje się cieńsza, jakby pergaminowa. Tylko pozornie, gdyż w rzeczywistości warstwa rogowa naskórka jest znacznie grubsza niż wcześniej. Następuje natomiast atrofia, czyli zanikanie warstw skóry. To efekt zmian hormonalnych związanych z menopauzą, bo nastąpił spadek produkcji estrogenów. Skóra właściwa traci napięcie, warstwa rogowa naskórka jest sucha. Pojawia się szorstkość, pionowe bruzdy w dolnych partiach twarzy, utrata gęstości skóry, wiotkość, fałdy na szyi. Mięśnie wiotczeją, owal twarzy zatraca swą linię. Dają też znać o sobie błędy przeszłości: palenie papierosów, nadmierne opalanie bez właściwej ochrony, nieprawidłowe odżywianie, nieracjonalne kuracje odchudzające, stres i zanieczyszczenie środowiska.

Już w wieku 20+ dopadają nas skutki fotostarzenia


Wiesz więcej

Ile masz lat?

Tyle na ile wyglądasz Potrzeby skóry zmieniają się z wiekiem, ale zależą od jej typu oraz naszego zdrowia, stanu stresu, pory roku, pogody, poziomu hormonów, otoczenia w miejscach, gdzie codziennie spędzamy wiele godzin. Wiek metrykalny nie zawsze idzie w parze z wiekiem fizjologicznym skóry. Trzeba o tym pamiętać dobierając kosmetyki. Najlepiej skonsultować się z kosmetyczką i dobrać produkty indywidualnie w zależności od potrzeb i wieku fizjologicznego naszej skóry. Informację producenta o sugerowanym wieku dla konkretnego produktu trzeba traktować jako umowną. Zawsze jednak pamiętajmy, by chronić skórę przed szkodami powodowanymi nadmierną ekspozycją na słońce i to cały rok.

35+

25+ Teraz jeszcze prawie nie widać zmian. Czasem pojawiają się cienie lub lekkie opuchnięcia pod oczami, ale szybko mijają. W okolicach oczu zauważamy pierwsze, delikatne zmarszczki mimiczne. Cera jest świeża, o zdrowym, równomiernym kolorycie, jędrna i elastyczna. Prawidłowa produkcja kolagenu i elastyny daje dobre napięcie i gładkość. Skóra nie potrzebuje specjalistycznej pielęgnacji, wymaga przede wszystkim oczyszczania, zabezpieczania przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych i nawilżania. Sprawny, młody organizm posiada mechanizmy zabezpieczające przed działaniem wolnych rodników. Młodej skóry nie należy przeciążać nadmiarem substancji biologicznie czynnych. Najlepsze są kremy o lekkiej konsystencji, które nawilżają, delikatnie odżywiają i złuszczają naskórek, by lepiej wnikały substancje czynne. Dobre są dla niej: algi, ekstrakty z roślin oraz oleje dostarczające skórze witamin, a także prowitamina B5 i alantoina. Kremy na dzień z filtrami UV i bezpieczne opalanie to podstawa. Szczególną uwagę warto zwrócić uwagę na szyję i dekolt, by w przyszłości nie okazało się, że są starsze niż twarz. Im wcześniej zaczynamy troszczyć się o skórę, tym dłużej będzie nam to wynagradzać.

W tym wieku nadal skóra jest jeszcze dość gładka i napięta, ale pojawiają się zmarszczki mimiczne. Szczególnie na czole i w okolicach oczu. Pomogą kremy o właściwościach przeciwskurczowych i rozluźniających typu botox-like. W tym okresie przechodzimy na silniejsze kosmetyki zawierające składniki ujędrniające i przeciwzmarszczkowe, bo cera staje się bardziej sucha i cieńsza. Działalność gruczołów łojowych zmienia się, przez co skóra traci swoją wcześniejszą elastyczność. Jest wrażliwsza na wpływy atmosferyczne. Trzeba wzmocnić jej warstwę ochronną i wygładzić. Mikrokrążenie zwalnia, komórki zaczynają tracić zdolność do szybkiej regeneracji. Niewielkie rogowacenie słoneczne, delikatne przebarwienia skóry już widać. Niezbędne staje się sięganie po aktywniejsze kosmetyki. Nawilżanie i odżywianie to podstawa. Należy dobrze chronić skórę przed wysuszeniem, UV i atakami wolnych rodników. Najlepiej stosować kremy odbudowujące i naprawiające uszkodzenia, takie, które stymulują odnowę komórkową. Dobrze sprawdzają się antyutleniacze, kwas hialuronowy, proteiny, witamina E, A, C, ekstrakty z herbaty, wszelkie polifenole, dobre naturalne oleje, prowitamina B5, bogate ekstrakty roślinne, a także bardzo istotny naturalny czynnik nawilżający NMF czy ceramidy. Złuszczanie naskórka kwasami AHA poprawi wchłanianie aktywnych składników kosmetyków, a składniki wybielające wyrównają koloryt. Raz w tygodniu dobrze zastosować maseczkę, by odżywić i ujędrnić skórę. Pod oczy stosujemy specjalny krem odżywczy. Na noc kładziemy kremy zawierające składniki uelastyczniające, wygładzające skórę. Pamiętamy o pielęgnacji szyi i dekoltu.

Skóra zaczyna sprawiać duże kłopoty, nie ma już takich właściwości regeneracyjnych jak dotychczas. Traci sprężystość i elastyczność, jest słabo nawilżona. Owal twarzy zaczyna się zmieniać. Zaczyna się okres przedmenopauzalny. Trzeba przyspieszyć metabolizm skóry, pobudzić produkcję kolagenu i elastyny, wzmóc odnowę komórkową. Włókna kolagenowe i elastynowe produkowane są już w znacznie wolniejszym tempie, a ich jakość jest gorsza. Zauważamy stopniową utratę blasku i jędrności. Pierwsze zmarszczki mimiczne, które wystąpiły między 30 a 40 rokiem życia, uległy pogłębieniu a do tego doszły jeszcze te, które przybywają z wiekiem. Skóra wyraźnie się wysusza, ponieważ ma teraz około 20 proc. mniej gruczołów łojowych. Podział komórek jest coraz wolniejszy, a ukrwienie i dotlenienie gorsze. Pojawiają się też worki pod oczami, bruzdy między nosem i kącikami ust, drobne zmarszczki na górnych powiekach i dekolcie oraz rozszerzone naczynka krwionośne. Do pielęgnacji trzeba stosować kosmetyki z zawartością składników pobudzających odbudowę komórkową, wspierające procesy regeneracji, m.in. retinol, kolagen, bardzo skuteczne peptydy niskocząsteczkowe, kwas foliowy oraz koenzym Q10. Uzupełniamy braki w nawilżaniu na wszelkie sposoby, złuszczamy naskórek kwasami. Ważny jest dobry przeciwzmarszczkowy krem pod oczy, serum o działaniu liftingującym, nawilżającym i odżywczym. Peeling enzymatyczny powinien być stosowany 2-3 razy w tygodniu. Sięgamy po specjalne produkty do pielęgnacji szyi i dekoltu. Dobrze sprawdzają się maski kremowe, pod które stosujemy silne koncentraty.

Październik 2010 – wiadomości kosmetyczne

17


szkolenia

Wiesz więcej

50+

Po przekroczeniu tego wieku cera staje się bardzo delikatna, cienka i krucha, wymaga starannej pielęgnacji. Jest zwiotczała, z siecią zmarszczek i przebarwień. Najskuteczniejszym składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla tej cery jest wapń, który podany w odpowiedniej formie jest bardzo dobrze przyswajany przez skórę. Wapń pomaga wzmocnić spoistość komórek oraz głęboko odbudować bardzo delikatny naskórek. Powinno się również stosować kremy i preparaty na przebarwienia skórne i plamy starcze. Istotne w pielęgnacji są wypełniacze zmarszczek, kwas hialuronowy w różnej wielkości cząstek, miorelaksanty, składniki uzupełniające płaszcz wodno-lipidowy, czynniki wzmagające zagęszczanie skóry oraz składniki odżywcze.

Skóra traci sprężystość. Na skutek zmniejszonej produkcji estrogenów staje się cieńsza, bardziej wysuszona i wrażliwa. Gruczoły łojowe i potowe nie pracują już na najwyższych obrotach. Pojawiają się plamy starcze i przebarwienia pigmentacyjne, początki podwójnego podbródka, kurze łapki wokół oczu, wiotczenie konturów twarzy. Cała twarz zaczyna być bardziej pomarszczona, pojawiają się zmarszczki na szyi. Teraz kosmetyki pielęgnacyjne powinny posiadać właściwości neutralizujące wszelkie objawy związane z procesem starzenia się. Skóra potrzebuje w tym wieku wyspecjalizowanych preparatów, bogatych w ukierunkowane substancje, np. fitohormony, retinoidy, koenzym Q10, kwas hialuronowy o różnej wielkości cząstek, składniki zwiększające gęstość skóry właściwej i zmniejszające głębokość zmarszczek. Świetnie nadają się do pielęgnacji liczne peptydy niskocząsteczkowe, będące hydrolizatami protein, karotenoidy robiące coraz większą karierę. Pamiętamy o rozjaśnianiu przebarwień. W dojrzałym wieku zmarszczki ulegają znacznemu pogłębieniu. Miorelaksanty pomagające rozprostować zmarszczki mimiczne poprzez blokowanie skurczu mięśni są bardzo pomocne. Aby składniki aktywne mogły zadziałać trzeba pamiętać, że złuszczanie jest ważnym zabiegiem.

60+

Bibliografia: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska – redakcja naukowa Maria Noszczyk; Kosmetyka Imke Barbara Peters; Kosmetologia i farmakologia skóry Marie-Claude Martini

Soraya i Dermika razem w Cederroth Polska Cederroth AB, który od 2000 roku jest właścicielem firmy Soraya, nabył 100 proc. udziałów Dermiki. Do transakcji doszło 6 października 2010 r. – To dla nas szansa na umocnienie pozycji zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku. Dzięki połączeniu portfeli marek, grupa SorayaDermika zamierza się stać niekwestionowanym liderem w pielęgnacji twarzy na polskim rynku – zapowiada Jarosław Cybulski, szef regionu Europy Środkowej szwedzkiej grupy Cederroth AB. Zarówno Soraya, jak i Dermika mają stabilną pozycję w Polsce oraz bogate zaplecze technologiczne. Obydwie firmy kosmetyczne łączy również osoba Jolanty Zwolińskiej, która w 1983 roku założyła firmę Soraya, a 11 lat później odeszła i stworzyła własną – Dermikę. Nowym właścicielem Dermiki jest Cederroth AB, koncern farmaceutyczno-kosmetyczny o silnej pozycji na rynku skandynawskim, specjalizujący w produktach do higieny i opieki zdrowotnej. Cederroth ma główną siedzibę w Szwecji, posiada oddziały w Finlandii, Danii, Norwegii, Polsce i w Hiszpanii. Większość swoich produktów wytwarza we własnych fabrykach w Szwecji, Danii, Polsce i Hiszpanii. Cederroth posiada obecnie 850 pracowników, obroty 220 mln euro. Od 2008 roku jest zarządzany przez CapMan. Dermika, czołowa marka kosmetyków ekskluzywnych, doskonale uzupełni ofertę Cederroth Polska, wśród której są marki Soraya, Salvequick, Family Fresh oraz Pharbio Medical. – Jestem przekonany, że połączenie tych dwóch znakomitych polskich firm kosmetycznych zaowocuje w najbliższej przyszłości ponadprzeciętnym potencjałem tej grupy na rynku światowym – komentuje transakcję Leif Wahlgren, prezes Cederroth AB. – Na razie Cederroth Polska wykorzysta swój potencjał na krajowym rynku – zapowiada Jarosław Cybulski. (KB)

18

wiadomości kosmetyczne – Październik 2010

2

3

1

4

5

1 AA Prestige Pro-DNA Code Serum naprawcze kompleks Essence 21 łączy w sobie aż 21 cennych składników aktywnych, by chronić

zmęczoną skórę przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniami DNA oraz neutralizować efekty upływającego czasu. Oceanic, cena: 63 zł/30 ml

2 Olay Total Effects Serum o wysokiej koncentracji składników aktywnych z Vitaniacyną, która wygładza i odnawia naskórek. Procter & Gamble, cena: 49,99 zł

3 Krem przywracający gęstość skóry na noc z serii Perfecta Odnowa 50+ opracowanej specjalnie dla kobiet w okresie menopauzy. Dax Cosmetics, cena: 21,60 zł/50 ml

4 Natural 3-action Day Treatment Lumene czyli naturalna 3-stopniowa regeneracja w kremie na dzień o działaniu nawilżającym i przeciwzmarszczkowym, zawierającym 98,5 proc. naturalnych składników. Brodr. Jorgensen, cena: 99 zł/50 ml

5 Krem koncentrat młodości 45+ na dzień i na noc.

Zawiera czyste złoto 24 k (ca 2,5 mg w słoiczku). Radykalnie poprawia wygląd skóry, intensywnie nawilża, wygładza, poprawia jędrność i koloryt. Dermika, cena: 84 zł/50 ml


Wiesz więcej

O

ceanic sięga po składniki nagrodzone Noblem Katarzyna Grużewska, kierownik Laboratorium Badawczo-Rozwojowego, Oceanic

Jakie są największe osiągnięcia firmy Oceanic w dziedzinie pielęgnacji przeciwzmarszczkowej? Oceanic od wielu lat jest liderem wprowadzającym na rynek bardzo nowoczesne, innowacyjne kosmetyki przeciwzmarszczkowe. Nasze osiągnięcia w tym zakresie to: polski krem z retinolem i stabilną formą witaminy C, krem przeciwzmarszczkowy z najwyższą dostępną dawką witaminy E, pierwszy w Polsce zabieg do domowej mikrodermabrazji, pierwsza na rynku europejskim linia działająca na sirtuiny, jedyna na rynku europejskim seria kosmetyków działająca jednocześnie na zmarszczki mimiczne i te powstające wraz z upływem lat, jedyna na rynku europejskim seria kosmetyków wykorzystująca osiągnięcia dwóch nagród Nobla (telomeraza, akwaporyny).

Jakie innowacyjne składniki są wykorzystywane w recepturach produktów?

Stosujemy w naszych produktach bardzo dużą ilość różnych składników aktywnych, ich dobór do konkretnej linii jest przede wszystkim związany z indywidualizacją produktu i potrzeb klienta oraz nadrzędnym celem we wszystkich naszych produktach, jakim jest pomoc skórze z alergią i skłonnością do podrażnień. W naszych najnowszych liniach wykorzystaliśmy m.in. Vitasource – składnik, który opóźnia starzenie komórkowe i przywraca aktywność fibroblastów do stanu porównywalnego ze skórą młodszą o dziesięć lat. Korzystne działanie Vitasource zostało dodatkowo potwierdzone w teście in vivo, przeprowadzonym na grupie kobiet 20 w wieku 35-45 lat. Dwumiesięczne stosowanie kremu zawierającego 1,5 proc. Vitasource skutkowało znacznym zwiększeniem elastyczności i jędrności skóry – stwierdzono wzrost obu parametrów średnio o ok. 12,5 proc. względem placebo. Odnotowano również zapoczątkowaną restrukturyzację mikrorzeźby skóry oraz zmniejszenie dezorganizacji linii na powierzchni skóry – zmniejszenie anizotropii o 13 proc. Ten nowoczesny i zaawansowany surowiec może być z powodzeniem wykorzystywany w różnego rodzaju recepturach o

promocja

NOWOŚĆ Marka AA cieszy się zaufaniem Klientów, czego dowodem jest Złoty Laur Konsumenta 2010 w kategorii „Kosmetyki antyalergiczne”.

Atopia / Naczynka / Wrażliwość

www.kosmetykiAA.pl

SpecjaliStyczna pomoc dla Skóry alergicznej z problemami

0%

alergenów parabenów barwników

działaniu przeciwstarzeniowym czy odmładzającym, przynosząc szereg zauważalnych korzyści, takich jak poprawa kondycji i wyglądu skóry.

Jakie składniki są przełomowe dla kosmetyki, jeśli chodzi o działanie przeciwzmarszczkowe i odmładzające? Składniki przeciwzmarszczkowe mające skuteczne działanie i stanowiące przełom w tej dziedzinie to retinol, biostabilna witamina C, składniki o działaniu botox-like, a także zabiegi kosmetyczne przeniesione z gabinetu do domu: mikrodermabrazja, składniki o działaniu wypełniającym zmarszczki oraz o działaniu ochronnym i regenerującym DNA.

Jakie najnowsze serie wprowadziliście Państwo w tym segmencie na rynek? AA PRESTIGE PRO DNA CODE – linia zawierająca składniki aktywne oparte na dwóch nagrodach Nobla, łącząca składniki przeciwzmarszczkowe o wielokierunkowym działaniu, dzięki czemu wykazująca bardzo dużą bioaktywność. AA PRESTIGE PRO CAPILLARY – pierwsza linia łącząca działanie przeciwzmarszczkowe i ochronno-regenerujące naczynia krwionośne.


Wiesz więcej

szkolenia

360 stopni wokół oka

Okolice oczu są najbardziej podatnym na starzenie fragmentem naszej twarzy. Delikatna i wrażliwa skóra wokół oczu jest tak cienka jak skrzydło motyla. Na powiece ma zaledwie pół milimetra grubości oraz niewielką ilość podtrzymujących ją włókien kolagenowych i elastynowych.

wykazały np. znaczną poprawę w zakresie zmniejszenia widoczności zmarszczek i cieni pod oczami, jak również ujędrnienie skóry już po kilku tygodniach regularnej aplikacji.

Wybór właściwego kosmetyku

Aleksandra Artiuch, kosmetolog, główny ekspert marki OLAY

Pomimo swojej delikatnej struktury skóra wokół oczu jest narażona na działanie takich samych czynników zewnętrznych, jak lepiej przygotowana do obrony skóra innych części twarzy. Ta niezwykle subtelna strefa codziennie intensywnie „pracuje” – jest poddawana silnym napięciom, gdy chronimy wzrok przed jaskrawym światłem, drażniona podczas odruchowego pocierania twarzy, czy naciągana podczas demakijażu. Precyzyjna pielęgnacja Patrząc na kosmetologię z historycznego punktu widzenia, wybór metody przeciwdziałającej starzeniu się skóry przypominał decyzję „wszystko albo nic”. Można było pozostawić twarz upływowi czasu, albo też radykalnie usunąć problem jednym cięciem skalpela. Ostatnie 5-10 lat wprowadziło na tym polu istotne zmiany. Pojawiły się zabiegi minimalnie inwazyjne, celujące w specyficzne obszary problemów – Botox, miniliftingi lub wstrzyknięcia, które odsuwają konieczność ingerencji chirurgicznej. Dzięki nim nie ma potrzeby pełnego liftingu, a kobiety mogą same wybrać sposób i metodę odmładzania. Z myślą o kobietach, które chcą bezinwazyjnie, dzień po dniu dbać o młody wygląd skóry, stworzono kosmetyczną alternatywę w postaci profesjonalnej pielęgnacji. Kluczem do sukcesu są zawarte w kosmetykach nowoczesne składniki aktywne, zapewniające skórze wokół oczu spektakularne rezultaty odmładzające, np. pentapeptyd Pal-KTTKS. Badania kliniczne nad skutecznością peptydów

20

wiadomości kosmetyczne – październik 2010

Odpowiedni preparat jest niezwykle ważnym elementem pielęgnacji. Wybierając go warto kierować się nie tyle wiekiem lecz kondycją skóry wokół oczu. Nie mniej ważny będzie także sposób i miejsce nakładania kosmetyku – powinien on być bardzo delikatnie aplikowany, aby nie powodować naciągania skóry. W zachowaniu młodego spojrzenia pomoże także choćby sporadycznie wykonywany, relaksujący masaż. Ruchy rąk powinny być lekkie i jak najmniej rozciągające skórę wokół oczu, która właśnie w tym miejscu jest najmniej napięta i przez to szczególnie podatna na tworzenie się zmarszczek. Niebagatelny wpływ na kondycję skóry wokół oczu ma także właściwe oświetlenie podczas pracy, całoroczna ochrona oczu przed promieniowaniem UV oraz odpowiednia ilość snu. Także codzienny demakijaż powinien być wykonywany specjalnym preparatem, który rozpuści nie tylko cienie, kredkę i eyeliner, ale też wodoodporną maskarę, a ponadto ukoi i zrelaksuje zmęczoną skórę.

Różne potrzeby, różne rozwiązania

Pielęgnacja delikatnej skóry wokół oczu nie może graniczyć się jedynie do nałożenia kremu pod oczy. Powinniśmy działać wokół oka, a dokładnie w trzech strefach: Powieki górne – zdecydowane wzmocnienie i ujędrnienie, efekt liftingujący, redukcja obrzęków Kąciki oczu – wygładzenie, spłycenie linii mimicznych i zmarszczek Pod oczami – rozjaśnienie i rozświetlenie, poprawa kolorytu, redukcja obrzęków, spłycenie linii mimicznych i zmarszczek. Główne problemy skóry wokół oczu, najczęściej wymieniane przez kobiety, to tzw. „kurze łapki”, cienie i obrzęki pod oczami oraz tzw. „opadająca powieka”.

Kurze łapki to maleńkie zmarszczki mimiczne najszybciej pojawiające się wokół oczu. Skąd się biorą? Mrugamy powiekami średnio 10 tysięcy razy dziennie, uśmiechamy się, robimy miny. Skóra wokół oczu aktywnie pracuje, a poza tym jest trzykrotnie cieńsza niż na reszcie ciała. Nic dziwnego, że wcześnie, już około 25 roku życia, tworzą się na niej zmarszczki. Jeśli nie zlikwidujemy ich w porę, zaczną się pogłębiać. Na delikatny żel lub krem nawilżający nigdy nie jest za wcześnie, zwłaszcza gdy widzimy już pierwsze oznaki starzenia się skóry wokół oczu. Kiedy stają się one bardziej widoczne, warto zastosować intensywniejszą kurację odmładzającą, np. z witaminami i peptydami. Idealnie, jeśli wybrany kosmetyk pomaga skutecznie odmłodzić skórę, a jednocześnie zapewnia odpowiednią ochronę, aby efekty utrzymywały się jak najdłużej. Na kurze łapki warto stosować produkt ze specjalnym aplikatorem. Dzięki precyzyjnej aplikacji, substancje aktywne wnikają dokładnie w zagłębienia, przez co są efektywnie absorbowane i odmładzają wygląd skóry „od wewnątrz”. Nie bez znaczenia jest również natychmiastowy efekt redukcji widoczności zmarszczek dzięki specjalnym mikrocząsteczkom o działaniu wypełniającym. Uzyskany rezultat obserwujemy wprawdzie przez kilka, kilkanaście godzin, ale dzięki temu zmarszczka zostaje błyskawicznie wypełniona, zaś składniki aktywne pracują jednocześnie na stałą poprawę wyglądu.


Wiesz więcej Cienie pod oczami i obrzęki są często spowodowane gromadzeniem się płynów, limfy i tłuszczu pod skórą. Mogą być wynikiem stresującego trybu życia, alergii, przebytych chorób lub pamiątką przekazaną w genach przez przodków. Szare obwódki pod oczami na ogół z wiekiem stają się coraz wyraźniejsze. Nieestetyczna opuchlizna najbardziej widoczna jest po przebudzeniu. Aby się jej pozbyć, warto wykonać delikatny masaż okrężnymi ruchami, który stymuluje przepływ płynów ustrojowych i usprawnia ich cyrkulację. Pomaga to zredukować widoczność obrzęków oraz nadaje skórze zdrowszy koloryt. Do takiego masażu warto zastosować specjalny, elastyczny aplikator wypełniony preparatem pielęgnującym. Pomaga on uzyskać optymalną siłę nacisku i jego rozmieszczenie i tym samym uniknąć efektu rozciągania skóry, do którego może dojść przy masażu opuszkami palców. Oprócz kosmetyku pobudzającego mikrokrążenie, zmniejszającego cienie oraz obrzęki pod oczami, można naprzemiennie stosować chłodne kompresy z herbaty lub szałwi oraz odpowiedni makijaż – jasny korektor, puder w naturalnym odcieniu.

Opadająca powieka to najczęściej efekt osłabienia struktury skóry, tym samym utrata jej jędrności i elastyczności. Kolagen jest jednym z kluczowych białek strukturalnych. Działa jak dobry materac sprężynowy, zapewniając skórze jędrność i sprężystość. Niestety, każdego dnia nasze ciało jest narażone na wpływ szkodliwych czynników

Przekaż dalej

środowiskowych, takich jak promienie UV, czy wolne rodniki, które mogą uszkodzić włókna kolagenowe, to z kolei prowadzi do utraty jędrności i elastyczności. W rezultacie skóra sprawia wrażenie rozciągniętej i łatwo poddaje się siłom grawitacji. Efekty tego obserwujemy m.in. na podbródku, linii żuchwy oraz powiekach górnych. Za jędrność skóry odpowiada także tzw. turgor komórkowy, czyli wewnątrzkomórkowe uwodnienie. Turgor jest odpowiedzialny za podtrzymanie napęcznienia, wzmocnienie kształtu i objętości ponad 10 milionów indywidualnych komórek na powierzchni skóry. Skóra z dobrym poziomem turgoru może więc utrzymać jędrny i młody, odnowiony wygląd. Podobny mechanizm obserwujemy u roślin. Pozbawione wody – więdną. Gdy włożymy roślinę do wody odzyskuje ona turgor i na nowo staje się prężna, odzyskując poprzedni kształt. Podobnie dzieje się z naszą skórą – jeśli pomożemy jej zatrzymać utratę wody i przywrócić odpowiednie nawilżenie oraz wzmocnić barierę ochronną, powróci jej młodzieńczy turgor, a komórki odzyskają właściwą objętość i kształt. Na powiekę górną idealny będzie zatem preparat, który nie tylko wykazuje silne działanie odmładzające, ale dodatkowo skutecznie podnosi poziom nawilżenia naskórka. Dodatek składników powodujących natychmiastowe napięcie naskórka i uniesienie powieki powoduje, że nie trzeba czekać tygodniami na pełny efekt pielęgnujący.

!

Nie należy nakładać zbyt dużo preparatu pielęgnacyjnego na skórę w okolicy oczu, gdyż może to wywołać lekką opuchliznę. Rozmieszczamy trzy, cztery kropki kosmetyku na dolnej powiece i dwie pod łukiem brwiowym. Delikatnie rozprowadzamy specyfik środkowym palcem. Używając palca wskazującego, zwiększamy ryzyko naciągnięcia skóry.

CHŁODZĄCY ŻEL POD OCZY ROYAL PEARL ELIXIR (PERŁA + OSTRYGI) likwiduje cienie i obrzęki pod oczami,

AA DNA REGENERACJA KREM REGENERUJĄCOLIFTINGUJĄCY POD OCZY

skutecznie nawilża i redukuje zmarszczki wokół oczu. Dzięki właściwościom uelastyczniającym oleju z łubinu, liftingującym ekstraktu z owsa i odżywczym witaminy H preparat napina i wygładza skórę. Ekstrakt z kasztanowca likwiduje obrzęki i cienie pod oczami. Oceanic, cena: 19 zł/15 ml

wygładza zmarszczki, przywraca jędrność skóry. Zwiększa jej elastyczność i napięcie. Regularnie stosowany gwarantuje efekt widocznego odmłodzenia skóry wokół oczu. Eveline Cosmetics, cena: 14,50 zł/15 ml

OLAY REGENERIST EYE MICRO DERMA-POD ma unikalną formę gąbeczki – ten innowacyjny sposób aplikacji delikatnie wyrównuje i masuje skórę wokół oczu, redukując opuchliznę. Jednocześnie, zawarty w nim kompleks aminopeptydowy intensywnie nawilża, wypełnia linie mimiczne i zmarszczki. Dzięki temu skóra na dłużej zachowuje gładkość oraz jędrność. Opakowanie zawiera 24 wydajne gąbeczki, wystarczające na 8-tygodniową kurację. Procter & Gamble, cena: 84,99 zł

październik 2010 – wiadomości kosmetyczne

21


J

Trendy

szkolenia

esienne stylizacje, czyli co nosi się na głowie? Od artystycznego nieładu i długich włosów czesanych wiatrem po krótkie, geometryczne fryzurki w wyrazistym kolorze. Można powiedzieć, że tej jesieni modne jest to… w czym po prostu czujemy się dobrze.

Podstawą jest naturalny wygląd. Miła dla oka moda, która powoduje, że kobiety z przyjemnością rozpuszczają długie, piękne włosy. Jeśli wybierają krótkie fryzury, to również takie, na których nie widać przerysowanej stylizacji. Fryzjerzy podkreślają: włosy przede wszystkim muszą być zadbane i dobrze obcięte, wtedy w każdym uczesaniu będziemy czuć się dobrze. Wydaje się, że kobietom nie trzeba tego powtarzać. Wg danych marki Dove dla 68 proc. Polek wygląd włosów ma istotny wpływ na samoocenę, a 21 proc. z nich deklaruje, że wygląd włosów jest nawet ważniejszy niż zdrowie! Odniesienie do naturalności odnajdziemy również w koloryzacji włosów. – Nadchodzącej jesieni należy postawić przede wszyst-

kim na głęboki i bogaty w naturalne refleksy kolor – radzą styliści marki Londa. Odchodzi się od szokowania kolorem, eksperymentowania z odcieniami oraz wyraźnymi pasemkami w kontrastujących ze sobą barwach. Modne są włosy w intensywnych, naturalnych i wielotonowych odcieniach. – Nie ma jednej idealnej długości lub koloru włosów – jest wiele obliczy jednego cięcia – podkreśla Sally Brooks, dyrektor artystyczna marki Nivea. Dzięki temu możemy łatwo dopasować fryzurę do ubioru, makijażu, okazji lub nastroju. Odważne osoby, które bez obaw podchodzą do stylizacji swoich włosów, mogą w mgnieniu oka całkowicie zmienić swój wygląd, a co za tym idzie – własne samopoczucie. (KB)

O bezpiecznym farbowaniu włosów w domowych warunkach opowiada Artur Raczkiewicz, stylista Schwarzkopf&Henkel Farbowanie włosów jest jednym z najpopularniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który kobiety samodzielnie wykonują w domu. Co zrobić, aby jego efekt był zadowalający? Podstawą jest baza, czyli naturalny kolor włosów i kolor, który chcemy uzyskać po farbowaniu. Różnica pomiędzy nimi nie powinna być zbyt duża. Rozumiem, że jeśli blondynka w ciągu godziny stanie się brunetką, zmiana może być zbyt drastyczna. Na ogół kobieta jest z tego efektu niezadowolona, choć wcześniej wydawało jej się, że właśnie takiego koloru pragnie. Sięga więc po kolejny produkt, po kolejny i po kolejny, a fryzjer do którego trafia na końcu szukając ratunku, załamuje ręce. Farbowanie włosów w domu musi przebiegać bezpiecznie, a na poczucie tego bezpieczeństwa składa się również kolor, jaki w jego efekcie uzyskujemy. Dlatego różnice kolorystyczne przed i po farbowaniu nie powinny być zbyt duże. Czy są jakieś podstawowe zasady dotyczące dobierania koloru włosów do typu urody, karnacji? Tak, wynikają one np. z chłodnego lub ciepłego odcienia skóry. Pierwszą wskazówką jest jednak oprawa oczu – naturalny kolor brwi jest odzwierciedleniem naszego naturalnego ko-

loru włosów. Rzadko blondynka koloryzuje brwi na czarno – z włosami powinno być bardzo podobnie. Czy brunetka może przejść na odcień blond? Samodzielnie niestety nie. Zdecydowanie odradzam eksperymentowanie w domu z drastycznym rozjaśnianiem i koloryzacją. Jest to zabieg zbyt odpowiedzialny, wymagający odpowiedniego przygotowania włosa, a potem jego regeneracji oraz umiejętnego, równomiernego rozłożenia produktu na całej powierzchni włosów. Podsumowując – podstawy udanej domowej koloryzacji włosów to… Przede wszystkim odpowiedni produkt, który zapewnia głęboki, intensywny, ale wyglądający naturalnie kolor włosów. Produkt, który pokrywa siwe włosy i odrosty, nie wypłukuje się szybko oraz ma dodatkowe działanie pielęgnacyjne. Przed farbowaniem włosów wystarczy nawet amatorska diagnoza włosów – trzeba wiedzieć, z jakim kolorem przychodzę po kosmetyk do koloryzacji, jaki odcień chcę po niej uzyskać i czy będę zmieniać kolor w większym stopniu w przyszłości. Bardzo pomocne są karty kolorów dostępne w drogeriach – można na próbkach włosów ocenić odcień farby. Koniecznie trzeba czytać informacje zawarte na opakowaniach produktów i w ulotkach. Tu naprawdę znajdują się wszelkie wskazówki, które pomogą uzyskać upragniony efekt koloryzacji i przeprowadzić ją bezpiecznie oraz w profesjonalny sposób w domowych warunkach. Dziękuję za rozmowę

22

wiadomości kosmetyczne – październik 2010

Katarzyna Bochner


Trendy

Piotr Domosławski, stylista marki Gosh Professional

Kontrolowana swoboda

szkolenia

Trendy na nadchodzący sezon jesień-zima 2010/2011 to swoboda, trochę wspomnień z wakacji, ale również spokojny i stonowany wizerunek kobiety świadomej własnych potrzeb. Linia fryzur nawiązuje do stylu hippie, czyli długie proste włosy bądź lekko falowane, o naturalnych kolorach, bardzo modnych. Nadal pozostaje odrost, ale wykonany profesjonalnie, a nie taki,

który żyje własnym życiem. Przy takich fryzurach bardzo ważna jest jak najbardziej naturalna stylizacja czyli wszelkiego rodzaju upięcia, koki oraz kucyki lekko niestaranne i niedopracowane. Drugim trendem są krótkie geometryczne fryzury o zdecydowanej formie oraz wyraźnym kolorze. Ten lekko minimalistyczny styl doskonale sprawdzi się zimą.

Indywidualny styl – mieszaj i łącz! W świecie mody wiodącym trendem sezonu jesień/zima 2011 jest „Mix & Match” – czyli mieszanie i łączenie. Nowa kolekcja fryzur autorstwa Sally Brooks, dyrektor artystycznej Nivea pokazuje, w jaki sposób z łatwością, stosując różne produkty do stylizacji włosów, można tworzyć efektowne fryzury i indywidualne style, nie zmieniając obcięcia. „Mix & Match” widzimy również w makijażu, gdzie neutralne usta idą w parze z mocnym makijażem oczu, lub odwrotnie.

Soft and Sexy

Długie, lekko wycieniowane włosy zostają przekształcone w lśniącą burzę pełną fal o głębokim blasku, wychwytującą promienie słoneczne.

Eteryczny Anioł

Poprzez połączenie gładkości boków z burzą anielsko karbowanych włosów fryzura robi magiczne wrażenie. fot. serwis prasowy Nivea

Zalotnie i z fantazją

Nowoczesne podejście do klasycznego koka z dodatkową miękkością uzyskaną poprzez nastroszenie zewnętrznej warstwy włosów daje efekt wykończenia jak ze snu.

Miejski Glam

Krótkie włosy zostają odmienione przez ich przygładzenie do tyłu za pomocą żelu i uczesane w fale otulające głowę.

Alicja w Krainie Czarów

Długie, ponętne, wypielęgnowane włosy są ułożone w delikatne fale i uwydatnione dzięki dziewczęcej grzywce.

1

Multitonalny kolor do 8 tygodni w 100 procentach pokrywający siwe włosy – to nowa Londa z technologią Color Blend. W każdym odcieniu farby połączone zostały trzy różne, bogate w pigmenty tony, by efekt farbowania był jak najbardziej naturalny. Cena: 10,99 zł

24

wiadomości kosmetyczne – październik 2010

2 Syoss Color

– profesjonalna koloryzacja na rynku detalicznym, stworzona przy udziale i testowana przez światowej sławy stylistów. Zawiera mieszankę intensywnych pigmentów koloru. Maseczka po koloryzacji wzbogacona została o prowitaminę B5 oraz proteiny pszenicy. Cena:18 zł

3

Dzięki farbie Perfect Mousse, koloryzacja włosów staje się niewiarygodnie łatwa. Po raz pierwszy eksperci Schwarzkopf stworzyli kosmetyk do trwałej koloryzacji o superlekkiej formule pianki. Można ją bez wysiłku rozprowadzić na włosach, by wykreować perfekcyjny, intensywny kolor i wspaniały połysk. Schwarzkopf & Henkel, cena: 23 zł


Trendy

szkolenia

Kosmetyki

świąteczny hit od lat

Kosmetyki to najpopularniejszy prezent pod choinkę.Ponad 1/3 Polaków deklaruje, że wybiera je jako prezent bożonarodzeniowy dla swoich najbliższych. – Sezon świąteczny zaczyna się już w listopadzie i trwa praktycznie do końca grudnia – wielu konsumentów przyznaje, że po podarunek wybiera się często tuż przed Wigilią – mówi Małgorzata Bielicka, corporate communication manager Nivea Polska. Nabywcami zestawów świątecznych są zarówno kobiety (67 proc.) jak i mężczyźni (36 proc.), przy wyborze kierują się przede wszystkim marką i ceną (źródło: Omnibus 2008). Wartość sprzedaży w kategoriach kosmetycznych w okresie listopad-grudzień 1 000 800 600

5% 6% 10%

5% 6% 9%

16%

16%

20%

20%

5% 6% 10% 16% 20%

200 0 ND 2007

ND 2008

ND 2009

Źródło: Nielsen

400

Inne kategorie Pielęgnacja twarzy dla kobiet Dezodoranty Pielęgnacja twarzy dla mężczyzn* Żele pod prysznic Pielęgnacja ciała

Grażyna i Janusz Dąbrowscy, właściciele drogerii Gabriela w Żurominie Nie zamawiamy zestawów w dużych ilościach. Bierzemy pod uwagę oczywiście cenę, ale marka zdecydowanie się liczy. Jest to silnie widoczny trend – mogą to być produkty z nieco niższej półki cenowej, ale muszą być sygnowane znaną marką. Niezwykle ważne jest dla nas również to, aby zestawy miały neutralne opakowania, a każdy kosmetyk był zapakowany w oddzielny kartonik. Wtedy jest to tzw. bezpieczny towar, który można sprzedać po świętach, w razie potrzeby na sztuki.

26

wiadomości kosmetyczne – październik 2010

Ewa Majszyk, właścicielka drogerii Ewelina w Mińsku Mazowieckim Cena, a właściwie stosunek ceny do jakości, to najważniejsze kryterium, które bierzemy pod uwagę przy wyborze świątecznej oferty. Wiadomo też, że większym powodzeniem cieszą się kosmetyki o znanych markach, wspierane reklamą. Zwracamy również uwagę na wartości dodane, czyli produkty, które konsument otrzymuje gratis. Część producentów poradziła już sobie z pogodzeniem dwóch konkurencyjnych rynków – tradycyjnego i nowoczesnego, i przygotowują dla nich odrębne oferty. Mimo że Rossmann jest moim bezpośrednim konkurentem, działa dwa kroki obok, radzę sobie ze sprzedażą zestawów świątecznych.

To dlatego zaraz po wakacjach w działach sprzedaży i marketingu firm kosmetycznych atmosfera staje się coraz bardziej napięta. Końcówka roku decyduje o całorocznych wynikach, a na te w dużej mierze ma wpływ sprzedaż świątecznej oferty. Liczy się czas (trzeba ją wprowadzić do dystrybucji przed konkurentami) i atrakcyjność samych zestawów, jak i pakietów, w których są oferowane dla hurtowni i detalu. Szczególnego wysiłku wymaga zatowarowanie tradycyjnych sklepów. Te muszą zmierzyć się ze świątecznym boomem zakupowym w super- i hipermarketach, dyskontach oraz w silnych sieciach drogeryjnych, dlatego nie zachłystują się okolicznościową ofertą. Właściciele tradycyjnych drogerii – szczególnie z dużych miast, gdzie wielkopowierzchniowa konkurencja jest największa – przyznają, że kupują mniej zestawów świątecznych niż w poprzednich latach. Zwracają bardzo dużą uwagę na ich zawartość i cenę. Liczy się dla nich to, żeby zestawy były atrakcyjnie podane, nie miały typowo świątecznej grafiki oraz, by zawarte w nich kosmetyki były zapakowane w jednostkowe kartoniki. Bardzo cenią sobie współpracę z firmami, które przygotowują oddzielną ofertę dla tradycyjnego handlu – inną niż dla hipermarketów. (KB)

Beata Pszczółkowska, właścicielka drogerii Herbakos w Zielonce Kiedyś zamawialiśmy większe ilości zestawów świątecznych niż obecnie. Wybierając ofertę zwracamy uwagę na markę kosmetyków, cenę, wygląd, zawartość – to miks cech, które decydują o atrakcyjności zestawów. Oczywiście bardzo liczy się dla nas to, żeby oferta nie powtórzyła się w hipermarketach – cenimy sobie współpracę z przedstawicielami handlowymi, którzy informują nas wcześniej o tym, co warto zamówić. Bardzo by nam pomogło, gdyby to była stała praktyka wszystkich firm, chcielibyśmy wiedzieć, jakie zestawy skierują do handlu nowoczesnego, a jakie są przygotowane specjalnie dla nas. Zwroty zestawów świątecznych nie są praktykowane, więc zamawiając je zwracamy również uwagę na to, żeby wszystkie produkty były w kartonikach – możemy je wtedy ewentualnie sprzedać oddzielnie.


Trendy 1 2

1

Pollena-Ewa przygotowała dziewięć zestawów upominkowych, które są dedykowane trzem różnym grupom docelowym. Zestawy Eva Natura – dla kobiet, Kanion – dla mężczyzn oraz Eva Natura for teens, opracowane z myślą o wymagających nastolatkach. Te ostatnie, oprócz kosmetyków zawierają modną kosmetyczkę. – Piękne opakowania wyróżniają nasze zestawy na półce spośród produktów konkurencji. Od października aż do końca grudnia ich sprzedaż będzie miała szerokie wsparcie marketingowe w postaci intensywnej reklamy na łamach najbardziej poczytnych czasopism kobiecych – podkreśla Małgorzata Nawrocka, specjalista ds. promocji TZMO. Żel pod prysznic, balsam do ciała i dezodorant, cena: 29,99 zł 3

Eveline Cosmetics

Zestawy kosmetyczne firmy Ziaja są dostępne tylko

w handlu tradycyjnym. Oferta składa się z 6 zestawów skomponowanych z najpopularniejszych linii pielęgnacyjnych: Oliwkowej, Pomarańczowej, Jaśminowej, Masło Kakaowe, Sopot Spa, Kozie Mleko oraz 3 zestawów Ziaja Med (dostępne tylko w aptekach). W każdym zestawie znajduje się gratisowy produkt. – Chcielibyśmy również zwrócić uwagę na praktyczne i estetyczne opakowania nawiązujące do rozpoznawalnych przekazów reklamowych naszej firmy oraz atrakcyjne ceny – mówi Joanna Kowalczuk, kierownik działu marketingu Ziaja. Krem na dzień, krem na noc, płyn micelarny, cena: 17 zł NETTO

3

4

przygotowała szeroki wybór atrakcyjnie zapakowanych zestawów kosmetycznych. Wśród nich znajdują się zarówno kosmetyki od pielęgnacji twarzy, przeznaczone dla różnych grup wiekowych, jak i do pielęgnacji ciała, wzbogacone dodatkowym kosmetykiem do makijażu – to wartość dodana dla klienta ostatecznego. – Dla naszych dystrybutorów przygotowaliśmy atrakcyjne terminy płatności, co znajdzie bezpośrednie przełożenie na warunki dla detalistów, którzy również, za zakup pakietów, otrzymają nagrody rzeczowe – mówi Marzena Piwowarska, PR manager Eveline Cosmetics. Żel pod prysznic, krem do ciała, błyszczyk, cena: 24,99 zł

2

4

Zestawy Nivea trafiły do handlu tradycyjnego we wrześniu, handel nowoczesny rozpoczął zaopatrywanie się w nie w październiku. Firma przygotowała 12 zestawów świątecznych, z czego 8 dla kobiet i 4 dla mężczyzn. W każdym znajduje się jeden produkt gratis, są elegancko opakowane – można je od razu położyć pod choinką. Dodatkowy upominek stanowią praktyczne kosmetyczki. – Produkty znajdujące się w zestawach to najlepiej sprzedające się SKU w swoich kategoriach, wspierane w mediach przez cały rok – podkreśla Małgorzata Bielicka, corporate communication manager, Nivea Polska. Krem na dzień, krem na noc i krem pod oczy, cena: 49,99 zł 5 Od końca października zestawy świąteczne będą dostępne w ofercie

firmy Giolii, która jest dystrybutorem włoskich aromatycznych kosmetyków Tesori d’Oriente. Jednym z głównych atutów tych produktów są ich oryginalne opakowania, które świetnie prezentują się na półce w łazience. W opakowaniu zbiorczym znajduje się 8 zestawów. Perfumy, żel pod prysznic i eleganckie pudełko do biżuterii, cena: 38,72 netto

5

6 6

Miraculum, Pani Walewska, Brutal i Wars – produkty tych marek znalazły się w zestawach kosmetyczno-perfumeryjnych oferowanych przez Grupę Kolastyna. 14 propozycji zostało przygotowanych z myślą o wielbicielach klasycznych zapachów i sprawdzonych preparatów kosmetycznych. Zestawy pielęgnacyjne zawierają kosmetyki dopasowane do wieku i rodzaju skóry. Wszystkie podano w eleganckich opakowaniach. Krem na dzień i krem na noc z serii La Rose, cena: 32 zł

październik 2010 – wiadomości kosmetyczne

27


Trendy Zestawy marki Gosh i Kappa zostały skierowane przede wszystkim do handlu tradycyjnego – do sklepów zrzeszonych w klubie Gosh i sieci Kosmeteria Eksperci Urody. Niewielka część oferty jest dostępna również w sieci Douglas. W zestawach perfumeryjnych jeden produkt jest gratisem – w zestawach męskich ma wartość 30 zł, w damskich – 40 zł. Świąteczna oferta trafiła do drogerii we wrześniu, ale termin płatności za nią został ustalony na grudzień. – Oferta jest wyjątkowa, bo kierowana do wybranych sklepów, nie ma masowego charakteru. Właściciele drogerii mają absolutną pewność, że przed świętami te zestawy nie pojawią się znacznie tańsze w żadnej sieci. Jest to równocześnie gwarancja wysokich narzutów – podkreśla Edward Hajdrych, dyrektor handlowy Brodr. Jorgensen. Ekspozycję zestawów ułatwiają specjalnie przygotowane rękawy, które pokazują ich zawartość. Zestawy nie mają insygniów świątecznych, co umożliwia ich odsprzedaż nie tylko w okresie świątecznym. Woda toaletowa, żel pod prysznic, dezodorant w aerozolu, cena: 124,90 zł

1

szkolenia

1

2 Szeroki wybór zróżnicowanych cenowo zestawów świątecznych

w różnych wariantach zapachowych przygotowała marka STR8. Zawierają one różne kombinacje najpopu larniejszych produktów. Płyn po goleniu i dezodorant w sprayu z żelem pod prysznic w prezencie. Cena: ok. 50 zł

2

3

3 Każdy zestaw

C-THRU to unikalna propozycja zamknięta w wysokiej jakości opakowaniu. Zestawy są bardzo zróżnicowane cenowo, dzięki czemu spełniają oczekiwania klientów dysponujących różnym budżetem świątecznym. Dostępne są we wszystkich wariantach zapachowych: Golden Touch (nowość), Emerald, Pearl Garden, Black Diamond, Amethyst, Sparkling Sapphire i Crystalline. Woda toaletowa i dezodorant wewnątrz efektownej skrzyneczki. Cena: ok. 75 zł 4 Ekskluzywne zestawy bocheńskich produktów naturalnych

Salco

5

au Naturel, dedykowane do domowego Spa. Znajduje się w nich m.in. naturalny peeling solny zawierający Bocheńską ól Jodowo-Bromową, nawilżający balsam do ciała oraz mleko kąpielowe White Spa o waniliowo-migdałowym aromacie. Pakowane na stylowej drewnianej podstawce w przeźroczystą folię, z ręcznikami firmowymi i ozdobione rafią przyciągają wzrok. Można je zamówić w różnych zapachach: różanym, kwiatowym i cytrusowym bezpośrednio u producenta. Peeling solny, mleczko kąpielowe, mydło naturalne, ręcznik, cena: 75 zł

4 5 Każdy zestaw świąteczny firmy Bielenda składa się z trzech kosmetyków,

wśród których jeden jest prezentem od marki. Dla skóry normalnej dedykowany jest zestaw z serii Granat, dla suchej i odwodnionej – Awokado, dla naczynkowej – Kasztan, a dla pozbawionej blasku – Karoten. Wszystkie zestawy są limitowane, sprzedawane w atrakcyjnej cenie. Dystrybucji kosmetyków na półki sklepowe towarzyszą intensywne działania marketingowe, m.in. pierwsza kampania telewizyjna marki Bielenda – sponsoring wybranych programów i seriali adresowanych do kobiet, emitowanych w ogólnopolskich stacjach. Masło do ciała, krem do twarzy i olejek do kąpieli, cena: 25 zł

6 Tegoroczna oferta zestawów świątecznych marki AA dla detalistów

5

28

wiadomości kosmetyczne – październik 2010

obejmuje 16 zestawów kosmetyków z segmentu massmarketowego oraz 9 zestawów AA Prestige. Zarówno w linii massmarketowej, jak i selektywnej znajdują się produkty przeznaczone dla kobiet i mężczyzn we wszystkich kategoriach wiekowych. Ich atrakcyjność polega na wartości dodanej. W każdym z zestawów jeden z produktów oferowany jest w prezencie. – Terminy płatności w przypadku zestawów świątecznych są dłuższe niż standardowe. Detaliści, którzy składają zamówienia wczesną jesienią mogą dokonać płatności przed samymi świętami Bożego Narodzenia – podkreśla Sylwia Grądziel-Brzezińska, dyrektor działu sprzedaży kosmetycznej. – Staramy się, by przygotowane przez nas zestawy świąteczne były atrakcyjne nie tylko handlowo. Ogromną wagę przywiązujemy zarówno do estetyki, jak również do ich funkcjonalności – dodaje Beata Czechowska, brand manager AA Cosmetics. Krem na dzień i maseczka intensywnie regenerująca, cena 46,72 zł


ZAPACH DLA KOBIET


Świat zapachów

W

szkolenia

ody alternatywne.

Dobry interes na trudne czasy Wody alternatywne przeszły w Polsce długą drogę. Od importu do rodzimej produkcji wód o wysokiej jakości i pięknej kolorystyce. Znalazły także swoje miejsce w selektywnych perfumeriach, gdzie stanowią ciekawe uzupełnienie oferty między innymi dla obcokrajowców odwiedzających centra naszych miast. Odpowiedź na pytanie, czy warto wprowadzać je do oferty, stała się dzięki tym faktom oczywista.

Marcin Małysz, kierownik sprzedaży Asco

Ponad dziesięć lat temu w branży kosmetycznej pojawiły się na półkach nowe produkty. Początkowo dość słabej jakości wody toaletowe były sprowadzane z za granicy i sukcesywnie zaczęły zalewać polski rynek, oferując konsumentom odpowiedniki markowych perfum za przystępną cenę. Z czasem polscy przedsiębiorcy sami zajęli się produkcją bardzo dobrej jakości wód wykorzystując powstającą niszę w rynku. Warto pamiętać, że były to czasy kiedy produkt nie wymagał dopracowanego wsparcia ze strony marketingu, nie wspominając o udziale profesjonalnych działów handlowych. Wówczas liczył się tylko dobry produkt. Pod hurtowniami ustawiali się klienci – ludzie prowadzący swój biznes na placach targowych czy drogeriach po to, aby chętnie kupić towar który zejdzie „na pniu”. Tak rozpoczyna się historia „wód alternatywnych w typie”, które z czasem jako całkiem polski produkt stały się sporą częścią biznesu wielu odbiorców – sklepów, hurtowni dystrybucyjnych i „stolikowców” na placach targowych.

30

wiadomości kosmetyczne – październik 2010

A biznes okazał się być całkiem niezły. Dzisiaj w sklepach wody te można kupić w cenie od kilkunastu złotych – w małych osiedlowych punktach wielobranżowych, do prawie czterdziestu na tak zwanych „wyspach” w galeriach handlowych dużych miast, takich jak Lublin czy Łódź. Przy takiej kalkulacji decyzja o poszerzeniu o nie asortymentu sklepu wydaje się być łatwą.

Rozwój rynku tanich zapachów Wraz z rosnącym zainteresowaniem konsumentów powstała potrzeba dalszego rozwoju rynku wód alternatywnych. Z uwagi na fakt, że tego rodzaju wody są produktem perfumeryjnym a nie kosmetycznym wdrożenie ich do sprzedaży nie wymagało skomplikowanych procedur. Nowo powstające firmy produkujące wody toaletowe wymusiły więc wzajemnie na sobie tworzenie mobilnych działów handlowych, które wcześniej wydawały się być zupełnie niepotrzebne. Ponadto sam rynek zaczął wymagać profesjonalnej obsługi. Stale poszerzane portfolio produktów, konieczność fachowego doradztwa i regularnego uzupełniania produktów na półce zostały powierzone przedstawicielom handlowym, dla których sprzedaż wód toaletowych z niższego segmentu cenowego okazała się być sporym wyzwaniem. Czas pokazał, że dzisiaj są oni świetnymi fachowcami i niejedna firma mogłaby się od nich uczyć. Należy sobie zadać pytanie – co jest takiego trudnego w sprzedaży tanich zapachów i jakich umiejętności ona wymaga?

Po pierwsze znajomość asortymentu Znajomość oferty reprezentowanej firmy to podstawa. Niestety szerokość asortymentu powoduje że najczęściej dobre przyswojenie wiedzy o produktach zajmuje przedstawicielowi handlowemu około trzech miesięcy. Najlepsi potrafią operować nazwami nut zapachowych perfum. Ważne jest to, żeby posiadać informacje nie tylko na temat samych nazw produktów, ale także ich odpowiedników w świecie linii selektywnych czy semiselektywnych. W handlu produktami perfumeryjnymi kluczowe znaczenie ma znajomość upodobań odbiorcy, w tym wypadku osoby decyzyjnej w sklepie. Sprzedawcy chętnie polecają te linie, które im najbardziej się podobają, co ma swoje dobre i złe strony. Przykładem niech będą zapachy słodkie – większość sprzedawców ich nie lubi i z reguły bronią się przed ich zakupem, co w cale nie oznacza, że te nie są chętnie kupowane np. przez młodszą klientelę.

Ekspozycja, czyli oczy kupują Dobra ekspozycja może przynieść sklepowi nawet czterdziestoprocentowy wzrost sprzedaży. Niestety, do tej pory żadna z firm produkujących wody alternatywne nie podjęła się stworzenia planogramów ustawień swoich produktów. Wynika to między innymi z faktu, że szerokość asortymentu znacznie ogranicza tworzenie logicznej ekspozycji pod względem graficznym. Jest jednak kilka zasad, które mogą pomóc w jej zbudowaniu.


Świat zapachów Pamiętaj!  ie zamykaj zapachów w szafach. Konsument musi mieć do nich bezpośredni dostęp N Do szafy ekspozycyjnej nie wstawiaj samych testerów. Ekspozycja robi się nieczytelna Półkę z zapachami podziel na sekcję damską i męską Ustawiaj wody na półce od lewej do prawej strony, zaczynając od nowości. Przed każdą postaw tester • Nie podpisuj zapachów alternatywnych nazwami selektywnych produktów. Taka forma reklamy jest zabroniona • • • •

Konsument podświadomie podejmuje decyzję o zakupie zapachu w ciągu pierwszych dziesięciu sekund

Mówi się, że konsument podejmuje podświadomie decyzję o zakupie zapachu w ciągu pierwszych dziesięciu sekund, dalsza część procesu zakupu jest tylko utwierdzaniem się w wyborze. Najistotniejszą sprawą jest więc czytelność ekspozycji. Żeby kupić wodę toaletową trzeba ją po pierwsze zobaczyć, a po drugie mieć do niej dostęp, by zapoznać się z zapachem. A jak powinna wyglądać sama ekspozycja? Półkę sklepową należy podzielić na „sekcję damską” i „sekcję męską” ustawiając wody od lewej strony (tu umieszczamy nowości) do prawej, przed każdą stawiając odpowiadający jej tester. Podstawową osią ekspozycji jest ro-

dzaj ustawienia – pionowe lub poziome. Praktyka pokazuje, że ten drugi wariant sprawdza się zdecydowanie lepiej. Jeżeli tylko szerokość asortymentu na to pozwala starajmy się ustawiać wody w poziomie. Dobrze, gdy każdy producent ma swoje miejsce. Wtedy całość wizualizacji dopełniona listwą wyróżniającą markę, wobblerem (kiwaczką) lub sąsiadującym plakatem wygląda czytelnie i profesjonalnie. Przyklejając materiały serwisowe zwracajmy uwagę na to, czy w sklepie alarm wyposażony jest w czujniki ruchu. To ważne, gdyż w przypadku odklejenia się kiwaka w nocy może włączyć się alarm i w konsekwencji narobić sporego zamieszania. Przy planowaniu wyglądu ekspozycji dobrze jest pamiętać o ustawianiu obok siebie podobnych graficznie butelek. Jeżeli dysponujemy stojącym na ziemi ekspozytorem – szafą z pleksi lub podświetlaną szklaną gablotą starajmy się nie montować drzwi – konsument musi mieć bezpośredni kontakt z produktem. Czego należy unikać kreując wizualizację? Pamiętajmy, że złym pomysłem jest wstawianie do szafy samych testerów – przy takim ustawieniu zupełnie tracą czytelność. Podobnie jest z wysokością samej półki – produkt leżący na ziemi nie ma szans na sprzedaż. Przestrzegałbym również przed opisywaniem produktu nazwą selektywnego odpowiednika, gdyż taka forma reklamy jest zabroniona i w razie kontroli może stać się przyczyną kłopotów.

pierki do testowania zapachu) reklamówki do pakowania zakupionych wód na prezent i aktualne katalogi firm, z którymi współpracuje (żeby szybko móc zamówić u producenta wodę, której brakuje na półce). Łącząc posiadanie tych materiałów z czytelną ekspozycją i fachową wiedzą na temat produktu możemy liczyć na sukces w sprzedaży.

Dobra ekspozycja może przyniesć nawet

40%

wzrost sprzedaży

Wsparcie sprzedaży Każdy ze sklepów oprócz testera musi posiadać obowiązkowo blottery (cienkie pa-

październik 2010 – wiadomości kosmetyczne

31


Wizaż AKADEMIA WIZAŻU

G OS H A

szkolenia

Dzięki makijażowi ust bardzo szybko możemy zmienić cały swój wygląd. Dzisiaj omówię takie sposoby przygotowania ust, by makijaż na nich prezentował się bez zastrzeżeń, miał odpowiednią trwałość, a same usta nabierały idealnego kształtu.

lekcja 6 Makijaż ust krok po kroku

Aleksandra Jaśkowiec, product trainer, Gosh Professional

Usta, podobnie jak oczy, są nośnikiem informacji, naszych emocji. Można z nich wyczytać nastrój oraz nastawienie do drugiej osoby. Kobiety szczególnie podkreślają tę zmysłową część twarzy – pomadkami i błyszczykami. Jednak żeby kosmetyki prezentowały się dobrze na ustach, muszą one być pielęgnowane przez cały rok. Nie można dopuścić by, były przesuszone i spierzchnięte, bo wówczas nawet najpiękniejszy makijaż nie będzie podkreślał urody. Dlatego tak ważne jest używanie kosmetyków kolorowych, które zawierają filtry oraz mają właściwości natłuszczające i zmiękczające.

Przygotowanie ust pod makijaż

Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne to podstawowa baza każdego makijażu. Oto przygotowanie ust do make-upu krok po kroku: 1. Wykonujemy demakijaż ust. 2. Wklepujemy tonik i go odsączamy, by uzyskać trwałość pigmentów i stabilność nakładanych kosmetyków (szczególnie polecane dla osób, którym zdarza się utlenianie kosmetyków i zmiana ich zabarwienia). 3. Wklepujemy krem na dzień, bogaty w filtry. To konieczność, bo usta pokryte delikatną powłoką skórną są szczególnie narażone każdego dnia na drażniące działanie czynników zewnętrznych, takich jak promienie słoneczne, wiatr, mróz, itp. 4. Delikatnie wklepujemy korektor lub podkład na całą powierzchnię ust i na obrzeża, by zakryć pigment czerwieni wargowej. Jest to czynność, która z jednej strony ma na celu zakrycie obrysu ust i skorygowanie go po przez wyrysowanie go na nowo (w przypadku gdy usta są asymetryczne), jak również przedłuża trwałość kosmetyków. 5. Wykonujemy obrys konturówką, której barwa ma być zbliżona do koloru pomadki lub jest o ton ciemniejsza. Obrys ust absolutnie nie

32

wiadomości kosmetyczne – październik 2010

może być znacznie ciemniejszy od wypełnienia – makijaż wygląda wtedy sztucznie. Dodatkowo konturówkę (szczególnie polecane są te z wodoodporną formułą) można stosować nie tylko do obrysu, ale również do wypełnienia całej powierzchni ust, by przedłużyć trwałość makijażu. 6. Po dokładnym nałożeniu pomadki, usta odciskamy wkładając chusteczkę higieniczną miedzy górną i dolną wargę, następnie dużą ilością pudru oprószamy usta i na nowo wypełniamy je pomadką. Ta czynność sprawi, że uzyskamy bardzo dużą stabilność kosmetyków. 7. Na zakończenie, na środkową część ust możemy nałożyć lekko połyskujący błyszczyk, który nada im pełnego kształtu.

Kolor ust a temperament

Ulubione kolory zawsze mają wpływ na nasze usposobienie i tak też jest w przypadku odcieni nakładanych na usta. Panie, które wybierają jasne, delikatne róże, to kobiety romantyczki, trochę nieobecne, bujające w obłokach. Brązy wybierają kobiety skryte, preferujące bezpieczne kolory, które pozwalają im pozostać trochę w cieniu. Natomiast zupełnie odwrotnie ma się sytuacja w przypadku kobiet, które nawet w dziennym looku usta podkreślają intensywną czerwienią, burgundem, czy fioletem. To kobiety zdecydowane, pełne temperamentu, lubiące być w centrum zainteresowania. Dlatego w doborze kolorów pomadek czy błyszczyków kierujemy się nie tylko typem urody, ale również temperamentem i rzecz jasna okazją, na jaką przygotowywany jest makijaż.

Jak rozjaśnić uśmiech?

Nie każda kobieta może nałożyć na usta dowolny odcień pomadki lub błyszczyka. Nie każdy odcień nadaje się też na każdą okazję. Kolor pomarańczowy i złoto-brązowy niestety podkreśli żółte szkliwo zębów. Można natomiast optycznie rozjaśnić uśmiech używając kolorów chłodnych z niebieskimi refleksami np. o zabarwieniu poziomkowym lub fuksji. W świetle świec niedobrze wygląda makijaż ust w ciepłych tonacjach i wykonany kosmetykami z pudrowym wykończeniem – bardzo łatwo wówczas o efekt zmęczonej twarzy. W świetle jarzeniowym niedobrze prezentują się wszelkie odcienie o chłodnym zabarwieniu, a zwłaszcza w ciemnych tonacjach. Uwaga! Jeśli proponujemy klientce kosmetyki do ust w takich kolorach, należy je zaprezentować w świetle dziennym. Suche, popękane usta źle wyglądają we wszelkich odcieniach z perłowym wykończeniem.

Makijaż ma dawać poczucie harmonii, dlatego też zawsze stosujemy się do reguły, że podkreślamy mocniej albo oczy, albo usta Bezpieczne testowanie koloru

Często kobiety proszą w drogerii o konkretny kolor pomadki, bo właśnie taki spodobał się im u koleżanki. Nie oznacza to jednak, że im również będzie w takim odcieniu dobrze. Omawiałam już typy urody, które w tym przypadku mają duże znaczenie. Kobiety o chłodnym typie urody – lato i zima – mają pigmentację ust w odcieniach poziomkowo-fuksjowych, a typy ciepłe, wiosna i jesień – w odcieniach brzoskwiniowo-ceglanych, dlatego ten sam kolor pomadki może wyglądać u nich zupełnie inaczej. Z tego wynika, że sprawdzanie koloru na dłoni niewiele nam da. Pomadka powinna być „przymierzona” na usta. Pojawia się tu problem, jak w praktyce bezpiecznie testować kosmetyki. Używanie testera przez wiele osób jest niehigieniczne, grozi przenoszeniem chorób, w tym wirusa opryszczki. Do testowania pomadek i błyszczyków najlepiej udostępnić jednorazowe szpatułki. Warto również polecać konsumentkom pędzelki do ust, by mogły w domu wykonywać dokładny makijaż i do końca wykorzystać swoją ulubioną pomadkę. Więcej o makijażu ust na różne okazje oraz o technice korygowania kształtu ust w kolejnej lekcji naszej Akademii. Zapraszam!


Kariera

Wizaż

kosmetyków mineralnych Popularność kosmetyków opartych na minerałach jest związana nie tylko z modą na naturalny styl życia. Sięgają po nie osoby o szczególnie wrażliwej cerze, skłonnej do podrażnień. Te produkty bowiem nie tylko upiększają, ale także pielęgnują cerę.

Do stosowania kosmetyków mineralnych przyznawały się gwiazdy największego formatu – Madonna, Paris Hilton, Victoria Beckham. Tajemnica tkwi w składzie tych produktów. Jak wskazuje nazwa, kosmetyki oparte są na minerałach – naturalnych pierwiastkach, z których medycyna i kosmetologia nauczyły się czerpać to co najlepsze. Wśród podstawowych zalet kosmetyków mineralnych wymienia się to, że nie zatykają porów i nadają się do stosowania nawet przy cerze trądzikowej. Nie podrażniają skóry, a wręcz mają właściwości kojące (można je stosować po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych). Nie zawierają wypełniaczy, takich jak talk, tłuszcze, środki zapachowe i konserwujące, co minimalizuje ryzyko alergii. Makijaż wykonany przy ich użyciu jest trwały, ale delikatny, dlatego podobno sięgają po nie nawet mężczyźni. W mineralnych kosmetykach znajdziemy pierwiastki znane od tysięcy lat. Na przykład cynk – źródła podają, że odkryli go Chińczycy około promocja

1500 r. p. n. e. W starożytnych Chinach sproszkowane perły, które zawierają cynk, były wykorzystywane do produkcji pudrów i szminek. Do europejskiej kosmetologii cynk przywędrował znacznie później, dopiero w XVIII wieku. W 1746 r. Andreas Margraaf po raz pierwszy oznaczył i opisał jego cząsteczkę. W 1869 roku francuski naukowiec Rualin dowiódł, że cynk odgrywa niezwykle istotną rolę w prawidłowym wzroście człowieka. Od tego czasu, w wyniku licznych badań, udowodniono, że cynk ma ogromny wpływ na zdrowie i piękno ludzkiego ciała. To „minerał piękna", który poprawia wygląd i koloryt skóry, a także bierze czynny udział w przetwarzaniu kwasów tłuszczowych, co ma wpływ na proces jej regeneracji. Dodatkowo pierwiastek reguluje gospodarkę hormonalną oraz produkcję łoju wewnątrz skóry, co sprawia, że jest jednym z podstawowych składników preparatów przeciwtrądzikowych. Wpływ cynku na system immunologiczny powoduje, że skóra na

dłużej zachowuje siłę i zdrowie oraz zahamowuje proces powstawanie wolnych rodników. Kolejny składnik wykorzystywany w kosmetyce – magnez – nazywany jest „minerałem życia”. Reguluje przemiany energetyczne w komórkach skóry, wspomaga działanie witaminy B i uczestniczy w regeneracji komórek. Działa też przeciwuczuleniowo, reguluje aktywność mięsni i nerwów, równoważy gospodarkę hormonalną, działa antystresowo. Miedź, wraz z cynkiem i witaminą C, wspomaga prawidłowy rozwój elastyny – włókien wspierających od wewnątrz strukturę skóry. Bogate w miedź preparaty kosmetyczne ujędrniają i uelastyczniają skórę, redukują drobne zmarszczki, wpływają na poprawę jej wyglądu. Minerały robią ostatnio prawdziwą karierę w przemyśle kosmetycznym, ale na pewno nie powiedziano w tym temacie jeszcze ostatniego słowa. (KB)


fot. serwis prasowy Rossmann

szkolenia

Wyposażenie

J

ak uniknąć przechowywania paragonów przez pięć lat?

Rośnie popularność urządzeń fiskalnych z elektronicznym zapisem kopii paragonów. Zamiast dwóch rolek papieru mamy w nich jedną, na której drukowane są oryginały wydawane klientom. Kopia zapisywana jest na nośniku elektronicznym.

Dane zabezpieczone elektronicznie są lepiej chronione Oszczędności i korzyści z zastosowania takiego rozwiązania wydają się oczywiste już na pierwszy rzut oka – do tej pory, oprócz wydruku oryginału paragonu wydawanego klientom, druga kopia przeznaczona dla właściciela sklepu powinna być przechowywana przez wymagany ustawowo okres pięciu lat. – W tym czasie kopie mogą być kontrolowane przez urzędników skarbowych – wyjaśnia Robert Szmidt, dyrektor handlowy Posnet Polska. Aby paragony były czytelne, zalecane są odpowiednie warunki ich przechowywania, czyli zacienione i chłodne pomieszczenie o niezbyt dużej wilgotności. Inaczej wydruki mogą wyblaknąć już po kilku tygodniach. Natomiast zastosowanie urządzeń z kopią elektroniczną zmniejsza zużycie rolek papieru termicznego oraz radykalnie ogranicza przestrzeń potrzebną na ich magazynowanie. Zamiast tego mamy wygodne i małe karty SD. – Nowe produkty z elektroniczną kopią zostały bardzo dobrze przyjęte przez użytkowników. Coraz więcej podatników decyduje się na zakup takich urządzeń – zarówno drukarek fiskalnych, jak i kas – zauważa Piotr Chronowski z firmy Novitus. Przyznaje, że podczas obowiązywania promocji sprzedaje się ich nawet dwa razy więcej niż tradycyjnych modeli.

34

wiadomości kosmetyczne – październik 2010

Oszczędniej, szybciej i wygodniej

Do podstawowych zalet urządzeń z elektroniczną kopią zaliczyć można szybszą i prostszą wymianę papieru. Wymieniamy tylko oryginał, ponieważ kopii papierowej po prostu nie ma. Ponadto, w tego typu modelach zastosowane są przeważnie mechanizmy drukujące typu „wrzuć i pracuj”, co jest dodatkowym atutem, w porównaniu z tradycyjnymi kasami, w których należy nawinąć kopię na nawijacz. Nasi rozmówcy wskazują również na znacznie mniejsze zużycie papieru oraz na niższe koszty przechowywania zadrukowanych rolek. – Na jednej karcie SD o pojemności 2GB można zapisać tyle samo informacji co na około 3330 rolkach papieru. Zastosowanie ponad trzykrotnie dłuższej, bo stumetrowej rolki oryginału, zmniejsza częstotliwość wymiany papieru, a co za tym idzie zapewnia szybszą i bardziej płynną obsługę klientów – mówi Robert Szmidt. Nowe rozwiązania poprawiają także wygodę i funkcjonalność użytkowania urządzeń fiskalnych, ponieważ zastosowanie uniwersalnej karty SD/SDHC umożliwia szybki i łatwy dostęp do archiwum. Niebagatelne jest również bezpieczeństwo danych (np. dodatkowa pamięć, w której tworzona jest „kopia kopii”). Zapisane informacje są za-

bezpieczone elektronicznie, co umożliwia weryfikację ich autentyczności również bez udziału urządzenia fiskalnego, z którego pochodzą. Dzięki temu można tworzyć dowolną liczbę kopii bezpieczeństwa na dowolnych nośnikach (płyty CD, DVD, komputer, dyski przenośne, pendrive itp.).

Taniej czy drożej?

Bartłomiej Borysławski z firmy Jantar zapewnia, że zakup urządzenia fiskalnego z kopią elektroniczną nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. – Jedyne czym różnią się takie modele, to sposób zapisu danych o sprzedaży oraz o wydrukowanych dokumentach – wyjaśnia. Piotr Chronowski z Novitusa dodaje, że urządzenia z elektroniczną kopią są droższe od swoich „tradycyjnych” odpowiedników maksymalnie o 200 zł, ale w bywa, że w przypadku promocji cenowych różnica ta topnieje do zera. Obsługa modeli z elektroniczną kopią niczym nie różni się od klasycznych urządzeń, poza znacznie prostszą i szybszą wymianą papieru. (SAM) Na jednej karcie SD o pojemności 2GB można zapisać tyle samo informacji co na około 3330 rolkach papieru


fot. serwis prasowy Golden Rose

Zbliżenia

G

olden Rose inwestuje w detal Golden Rose rozbudowuje sieć firmowych salonów, ale walczy też o więcej miejsca na półkach drogerii. Firma zainwestowała w nowy magazyn, wprowadza też na polski rynek kolejne serie produktów

Tekst: Katarzyna Bochner – Nie możemy narzekać na koniunkturę – mówi Ewa Pawłowska, prezes firmy Golden Rose. – Najtrudniejszy był dla nas ubiegły rok, gdy rosły kursy walut, ale nie odczuliśmy spadku sprzedaży. Wprost przeciwnie, wartościowo rośnie ona o 10-15 proc. rocznie – zapewnia. Golden Rose Sp. z o.o. jest częścią tureckiego koncernu Erkul Cosmetics i wyłącznym dystrybutorem marek Golden Rose, Classic, Miss Selene oraz Roxanne w Polsce. Spośród 80 krajów współpracujących z koncernem jesteśmy na wysokim 7 miejscu pod względem wysokości obrotów markami koncernu. Polski oddział odpowiada także za import kosmetyków na wybrane rynki. – Dostarczamy produkty m.in. do Czech, Słowacji i Irlandii, ale też do takich egzotycznych krajów jak Zimbabwe. Cieszy nas rosnący popyt na nasze kosmetyki w krajach Zachodniej Europy, gdzie bardzo mocną pozycję mają międzynarodowe koncerny – podkreśla Wioletta Wilisz, trade marketing manager Golden Rose. Erkul Cosmetics dysponuje własną fabryką opakowań, co przekłada się na jednostkowy koszt produktów, pozwala też na szybkie testowanie nowych rozwiązań i materiałów.

 zierżawa stoisk – pomysł na wejście do D małych miejscowości Polska spółka rozwija sieć firmowych salonów Golden Rose. Jest ich już 20 w centrach handlowych, w największych miastach. Najnowszy powstał w CH Platan w Zabrzu. – Firmowe salony dają nam przede wszystkim możliwość zaprezentowania pełnej oferty kosmetyków do makijażu, co nie zawsze udaje się w dro-

geriach należących do indywidualnych właścicieli – mówi Ewa Pawłowska. W centrach handlowych powstają także stoiska-wyspy Golden Rose. Są dobrym sposobem na zaistnienie w danym miejscu, gdy w centrum handlowym nie ma wolnych lokali. Ostatnio okazało

nie jest zatrudniona przynajmniej jedna profesjonalna makijażystka. Wszystkie ekspedientki mają pełną wiedzę o kosmetykach, aby umiejętnie dobrać je do potrzeb i urody konsumentki – wyjaśnia Joanna Pawłowska, sales manager Golden Rose. – Połowa powodzenia w tym biznesie to dobre produkty, druga połowa to doświadczony sprzedawca – dodaje Ewa Pawłowska.

Poszukiwani operatywni dystrybutorzy

Ewa Pawłowska, prezes Golden Rose: Bardzo zależy nam na dobrej współpracy z handlem tradycyjnym, szukamy obecnie dwóch nowych dystrybutorów, którzy pomogą nam efektywniej zaopatrywać sklepy

się też, że to właśnie te niewielkie punkty potrafią zrobić większy obrót niż regularny salon. Stąd wziął się pomysł na bardziej intensywny rozwój tej sieci sprzedaży i oddawanie „wysp” w dzierżawę prywatnym właścicielom. – Takie osoby mają nad nimi lepszą pieczę, można powiedzieć, że bardziej się starają, gdy pracują na własny rachunek – wyjaśnia Ewa Pawłowska. – Liczymy też, że dzięki takiemu rozwiązaniu uda nam się wejść z pełną reprezentacją marki do mniejszych miast – dodaje. W salonach firmowych Golden Rose trwają szkolenia pracowników. Firma kładzie na nie jeszcze większy nacisk niż dotychczas. – W każdym salo-

Z handlem tradycyjnym Golden Rose współpracuje przez przedstawicieli handlowych. To oni mają zachęcać właścicieli drogerii do wprowadzania na półki kolejnych produktów z oferty firmy. Jest ona najbardziej znana z lakierów do paznokci, tymczasem w swoim portfolio w Polsce ma blisko 4 tys. kosmetyków do makijażu i zapachowych. – Bardzo zależy nam na dobrej współpracy z handlem tradycyjnym, szukamy obecnie dwóch nowych dystrybutorów, którzy pomogą nam efektywniej zaopatrywać sklepy – podkreśla Ewa Pawłowska.

 przyszłym roku większe nakłady W na reklamę Spółka zainwestowała w nową siedzibę i magazyn, a w przyszłym roku chce zwiększyć rozpoznawalność marki i zainwestować w reklamę prasową. – Nie decydujemy się na reklamę telewizyjną – jej koszty musielibyśmy przenieść na konsumenta, a bardzo nam zależy na utrzymaniu cen produktów. Nasze kosmetyki powstają na najlepszych komponentach, mają naprawdę świetną jakość, a zarazem nie kosztują wiele i to są ich główne zalety – podkreśla Ewa Pawłowska. Dla przykładu 8,90 zł to cena najnowszych cieni do powiek Silky Touch. Za chwilę wejdą na rynek kosmetyki z nowej mineralnej serii, później linia pomadek. październik 2010 – wiadomości kosmetyczne

35


fot. serwis prasowy Dax Cosmetics

D

ax Cosmetics ma 25 lat 0 60 proc. zwiększyły się moce Dax Cosmetics po rozbudowie fabryki. Polski producent kosmetyków obchodzi w tym roku 25-lecie działalności. Z tej okazji uhonorował swoich najlepszych kontrahentów okolicznościowymi statuetkami.

Anna Maria Jopek, ambasadorka marki Yoskine z ekipą działu eksportu Dax Cosmetics

Dax Cosmetics to jedna z czołowych polskich firm kosmetycznych. Założyli ją w 1984 r. absolwenci Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Warszawie i obecni prezesi Jacek Majdax i Wojciech Szulc. To oni, na początku działalności wytwarzali własnoręcznie 10 kg kosmetyków dziennie. Dzisiaj dzienna produkcja Dax Cosmetics sięga 8 ton, a firma zatrudnia blisko 250 osób. Ponad 30 proc. kadry stanowią pracownicy z ponad pięcioletnim stażem, a co 5 osoba jest w Dax dłużej niż 10 lat. Większość kadry kierowniczej związana jest z firmą już od ponad 15 lat.

3,5-krotny wzrost sprzedaży i kontrakty z gwiazdami Od 2001 roku Dax Cosmetics ma swoją siedzibę w Duchnowie koło Warszawy, gdzie mieszczą się laboratoria, fabryka, magazyny surowców, opakowań i wyrobów gotowych,

36

wiadomości kosmetyczne – październik 2010

a także biura. Wysokie standardy w zarządzaniu firmą i dbałość o najwyższą jakość kosmetyków sprawiły, że w 2004 roku Dax uzyskał Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001-2000. Ostatnie pięć lat historii firmy to okres dynamicznego rozwoju. Dowodem jest 3,5-krotny wzrost sprzedaży w latach 20042009. Nie umknął on uwadze środowiska biznesowego i zaowocował licznymi nagrodami. Firma otrzymała między innymi nagrodę Wehikuł Czasu 2007 i trzykrotnie, w latach 2007, 2008 i 2009 tytuł Gazeli Biznesu, z roku na rok awansując w rankingu tego konkursu. W 2010 r. Dax Cosmetics został nominowany do reprezentowania Polski w prestiżowym konkursie European Business Awards, w którym jako jedna z zaledwie trzech polskich firm otrzymał tytuł Ruban d’Honneur. Producent przez ostatnie lata intensywnie inwestował w kampanie reklamowe w mediach i podpisał kontrakty z gwiazdami. Anna Maria Jopek jest ambasadorką prestiżowej marki kosmetyków pielęgnacyjnych Yoskine, Laura Łącz – jednej z najbardziej znanych polskich marek kosmetyków do makijażu – Celia.

Ćwierć wieku nieprzerwanej obecności na rynku Dax Cosmetics świętował w wyjątkowy sposób. W warszawskim hotelu Marriott na wspaniałym bankiecie spotkali się partnerzy handlowi, klienci i dostawcy firmy. Z rąk prezesów Dax Cosmetics odebrali jubileuszowe statuetki w podziękowaniu za profesjonalną współpracę. Wieczór poprowadzili jedni z najpopularniejszych prezenterów w Polsce – Grażyna Torbicka i Marcin Prokop. Do łez rozbawił gości występ aktora Jerzego Kryszaka, a koncert Beaty Kozidrak i zespołu Bajm rozgrzał widownię do czerwoności – ku rozpaczy zgromadzonych bisów nie było. Jako support Bajmu wystąpił polski zespół Snake Charmer. Przebój „Born in the PRL” w jego wykonaniu wprowadził gości w klimat tyleż samo żartobliwych co sentymentalnych wspomnień o czasach minionych. Na tle tej wędrówki swoją historię opowiedzieli założyciele Dax Cosmetics.

60 proc. więcej mocy produkcyjnych Dobre wyniki firmy i umocnienie marek stały się impulsem do podejmowania nowych wyzwań. W sierpniu br. zakończyła się rozbudowa fabryki. Unowocześnione zostały laboratoria badawczorozwojowe, fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. Pojawiły się nowe wielkotonażowe mieszalniki, nowoczesne tubiarki i saszetkarki. Dzięki ostatnim inwestycjom moce produkcyjne spółki wzrosły o 60 proc., a powierzchnia produkcyjna zwiększyła się z 4000 do 7000 mkw. Nowe ma-

Jacek Majdax (z prawej) i Wojciech Szulc – założyciele i prezesi Dax Cosmetics


Zbliżenia

Statuetki jubileuszowe Dax Cosmetics z podziękowaniami za długoletnią i owocną współpracę odebrali: klienci: Drogeria DAMIANI z Rybnika Drogeria EWELINA Świat Kosmetyków z Torunia Drogeria ALICJA ze Skoczowa PERFUMERIA Teresa Lik z Warszawy Drogeria DONNA z Warszawy Hurtownia SONIA Sp. z o.o. z Rzeszowa Hurtownia BAX z Gliwic Hurtownia SC EWA z Warszawy ROSSMANN Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o.o. POLBITA Sp. z o.o. TESCO Polska Sp. z o.o. SUPER-PHARM Poland Sp. z o.o. dostawcy: CARTONDRUCK Polska Sp. z o.o. PASSAGE Cosmetics Laboratory MPS International Ltd. Sp. z o.o. Z.P.T.S. WITOPLAST Spółka Jawna usługi marketingowe: MINDSHARE Polska Sp. z o.o. KONCEPT Sp. z o.o.

szyny i nowoczesna aparatura badawcza pozwala na masową produkcję kosmetyków z wykorzystaniem najnowszych światowych technologii.

W pełni samowystarczalni Tak jak 25 lat temu, tak i teraz Dax tworzy swoje produkty w pełni samodzielnie, od idei, przez recepturę, aż do projektowania opakowań. Opracowywanie własnych oryginalnych receptur pozwoliło firmie stać się prekursorem wielu nowoczesnych rozwiązań na naszym rynku. Jak podaje producent, to Dax Cosmetics jako pierwsza polska firma kosmetyczna wprowadził na rynek preparaty ochronne do opalania z filtrami UV, kosmetyki z liposomami, z retinolem, kosmetyki antybakteryjne i antycellulitowe, a nawet preparaty inspirowane zabiegiem dermabrazji laserowej. W portfolio Dax Cosmetics znajduje się ponad 400 produktów. Część z nich funkcjonuje na rynku od kilkunastu lat. Przykładem jest maseczka peel-off, która zadebiutowała w 1993 r. Obecnie produkty Dax tworzą 60 linii kosmetycznych w ramach pięciu głównych marek: Perfecta (flagowy okręt firmy, pod którym występują kosmetyki pielęgnacyjne do twarzy i ciała), DaxSun (ochronne preparaty do opalania – drugi mocny filar firmy), Yoskine (eks-

Lirene weszła do niemieckiego Rossmanna

Joanna Brodzik ambasadorką Olay

Produkty Lirene, jako jedynej polskiej marki kosmetycznej, dostępne już są w drogeriach sieci Rossmann w Niemczech. Po trzech miesiącach próbnych sieć zdecydowała się kontynuować współpracę z Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris i wprowadzić na półki 9 produktów z linii Folacyna Intense, Folacyna Advanced i Folacyna Progress. (KB)

„Zmieniłam swój krem na Olay Total Effects” – mówi Joanna Brodzik, pierwsza ambasadorka marki Olay w Polsce. Do tego samego będzie zachęcać wszystkie Polki. Jako odnosząca sukcesy zawodowe aktorka i zapracowana matka doskonale odzwierciedla profil kobiety, do której marka Olay kieruje produkty z linii Total Effects, kompleksowo zwalczające aż siedem oznak starzenia się skóry – podano w komunikacie o tym wydarzeniu. (KB)

Coty przejmuje dystrybucję Sally Hansen Firma Coty Polska poinformowała, że od 1 stycznia 2011 przejmuje dystrybucję marki Sally Hansen na polskim rynku. W grudniu 2007 r. koncern kosmetyczny Coty kupił firmę Del Labs, właściciela m.in. marki Sally Hansen. Jednak początkowo w Polsce marka ta była nadal prowadzona przez zewnętrznego dystrybutora – firmę Telma. Od 1 stycznia 2011 Coty Polska będzie wyłącznym producentem i dystrybutorem kosmetyków marki Sally Hansen w Polsce. (KB)

Lady Gaga dołącza do gwiazdozbioru Coty Coty pracuje z kolejną gwiazdą światowego formatu. Powstaje pierwszy zapach i marka zapachowa Lady Gaga. Światowa premiera zapachu nastąpi prawdopodobnie wiosną 2012 roku. (KB)

Agnieszka Gryc, dyrektor marketingu Dax Cosmetics i aktorka Laura Łącz, ambsadorka marki Celia

kluzywne kosmetyki pielęgnacyjne dla kobiet szczególnie wymagających), Cashmere (innowacyjne kosmetyki do makijażu) i Celia (znana polska marka o długiej tradycji w kosmetyce kolorowej). Kosmetyki produkowane przez Dax Cosmetics są dostępne w drogeriach, aptekach i sklepach wielkopowierzchniowych w całej Polsce. Znają je także konsumenci w 20 krajach świata, m.in. w USA, Kanadzie, Jordanii, Białorusi, Wielkiej Brytanii i Korei Południowej. (KB)

fot. serwis prasowy P&G

Kolastyna podpisała porozumienie z BRE Bankiem Zarząd Grupy Kolastyna S.A. w upadłości układowej podpisał 24 września br. porozumienie z BRE Bankiem S.A. w sprawie zasad spłaty wypowiedzianych przez bank umów kredytowych. Łączna wartość zobowiązań Grupy Kolastyna wobec BRE Banku na dzień 20 września br. wynosiła łącznie 15 715 000 zł na podstawie czterech umów kredytowych, które zostały wypowiedziane przez bank 1 lutego br. w związku ze złożeniem przez ówczesny zarząd spółki wniosku o upadłość z możliwością zawarcia układu. Podpisane porozumienie reguluje harmonogram spłaty kredytu bieżącego w ratach miesięcznych 1 092 000 zł do 28 lutego 2011 r. Po tym terminie BRE Bank rozważy ustalenie nowego harmonogramu spłaty pozostałych kredytów. Zmniejszeniu ulegają także naliczane przez bank odsetki za opóźnienie od kwot zadłużenia głównego, z poziomu odsetek ustawowych do stawki WIBOR dla depozytów 1-miesięcznych powiększonej o 4,5 punktów procentowych marży banku. BRE Bank to największy wierzyciel Grupy Kolastyna wśród banków. (KB)

październik 2010 – wiadomości kosmetyczne

37


Postaw na półce 1

Vintage Muse Kate Moss

Kobieca, kremowo-kwiatowa woń. Otwiera się nutami śliwki i rabarbaru oraz czarnej porzeczki. W sercu wyczuć można kwiatowe trio z peonii, fiołka i orchidei, które ustępują bazie – aromatom białego piżma, ambry i akordów czekolady. Cena detaliczna: 60 zł/15 ml Producent: Coty

2

Naomi by Naomi

Nuta głowy, to cierpka cytryna, malina i egzotyczny owoc guawy. Nutę serca stanowią zapach róży połączony z delikatnymi tonami lilii wodnej. Nuty bazy, to kremowe drzewo sandałowe połączone z delikatną paloną wanilią, mocną kawą i kremowym toffi. Cena detaliczna: 134 zł/50 ml Dystrybutor: Siroscan

Pudry w kulkach Simple Beauty 4

WOW! Crazy Volume Mascara 3

Nie rozsypują się, nie brudzą ubrań i są łatwe w aplikacji. Rozświetlająco-brązujące subtelnie podkreślają i modelują rysy twarzy. Skóra nabiera promiennego wyglądu. Maskują drobne niedoskonałości i wygładzają powierzchnię skóry. Cena detaliczna: 15 zł/17 g Producent: Achtel

Otula rzęsy pogrubiającą formułą, dającą efekt gęstej firany. Naturalne woski zapewnią rzęsom giętkość i elastyczność. Szczoteczka eliminuje nieestetyczne grudki oraz precyzyjnie rozczesuje rzęsy. Cena detaliczna: 13,30 zł Producent: Bell

1

Golden Touch

Nowa woda toaletowa C-Thru dla współczesnych, pełnych pasji, spontanicznych kobiet z klasą. Nutę głowy tworzą czarna porzeczka, bergamotka i czerwona pomarańcza. Nuta serca to kombinacja aromatów jaśminu, brzoskwini i śliwki. Bazę zapachu tworzą zmysłowe piżmo, paczula, drzewo cedrowe i sandałowe. Cena detaliczna: 34,90 zł EDT 30 ml Producent: Sarantis

38

wiadomości kosmetyczne – październik 2010


Postaw na półce Szminka Cream Color 1

Smakowita gama kolorystyczna owoców leśnych, słodkiego karmelu, mlecznej czekolady i kremu waniliowego. Szminka nawilża i pielęgnuje, koi spierzchnięte, podrażnione usta. Pachnie poziomkami. Polimery są odpowiedzialne za intensywny i długotrwały kolor. Cena detaliczna: 10 zł Producent: Vipera Cosmetics

3

Lash Accelerator Rimmel London

Mascara wydłuża i odżywia rzęsy. Wyglądają na pełniejsze, mocniejsze, bardziej gęste i bujne. Mascara jest dostępna w trzech kolorach: czarnym, ultra czarnym i brązowym. Cena detaliczna: 29,99 zł Producent: Coty

2

Cienie MG Cashmere Matt

Limitowana kolekcja lekkich, matowych cieni MG Magic. Ich aksamitna formuła sprawia, że kolory idealnie odwzorowują się na powiece i nie blakną. Kolekcja składa się z 18 odcieni. Została stworzona z myślą o kobietach lubiących klasyczny a zarazem nietuzinkowy makijaż. Cena detaliczna: 5,59 zł Dystrybutor: Polska Grupa Drogeryjna

Preparat powiększający usta 4

Kosmetyk włoskiej marki Pupa dodaje ustom objętości i przywraca ich jędrność i nawilżenie. Wygładza drobne linie i zmarszczki. Pomaga zachować młody wygląd ust. Przedłuża trwałość pomadki i błyszczyka – może być używany jako baza. Cena detaliczna: 95 zł/15 ml Dystrybutor: Balic Company

Pure Brilliance Celine Dion 5

Zapach otwiera się połączeniem gruszki, jabłka, zielonych listków i frezji. W sercu zapachu uchwycono nuty wiciokrzewu, konwalii oraz lilii. Zmysłową i ciepłą bazę stanowi piżmo, brzoskwinia oraz jasne drzewa. Cena detaliczna: 45 zł/15 ml Producent: Coty

Maskara XXL Beaty Queens BeYu 6

Nadaje rzęsom objętość i głęboką czerń. Precyzyjna szczoteczka XXL dociera nawet do rzęs w kącikach oczu. Kosmetyk nie skleja rzęs i nie kruszy się. Produkt nieperfumowany. Cena detaliczna: 44 zł Dystrybutor: Gler

październik 2010 – wiadomości kosmetyczne

39


Postaw na półce

1

Rozgrzewające serum modelujące Eveline

Termoaktywne serum modelujące brzuch uda i pośladki z serii 3D Slim Extreme redukuje złogi tłuszczu, skutecznie usuwa zmagazynowane lipidy, jednocześnie uaktywnia procesy oczyszczania organizmu z wody i toksyn. Dzięki zastosowaniu formuły Thermo Fat Burner znacząco redukuje cellulit oraz poprawia elastyczność i jędrność skóry. Cena detaliczna: 18 zł/250 ml Producent: Eveline Cosmetics

2

Malwa masło do ciała

Masło regenerujące i zapobiegające starzeniu się skóry. Wyciąg z pereł działa nawilżająco, tonizująco i remineralizująco, wzmacniając skórę. Ekstrakt z goji rewitalizuje oraz zapobiega starzeniu się skóry. Cena detaliczna: 12,50 zł/200 ml Dystrybutor: Global Cosmed Group

Dove Krem intensywnie nawilżający 3

Dzięki gęstej konsystencji oraz składnikom odżywczym zapewnia skórze właściwą ochronę jesienią i zimą. Zwiększa ochronę przed utratą wody ze skóry. Po nałożeniu pozostawia uczucie gładkiej i elastycznej skóry. Do pielęgnacji skóry całego ciała, w tym rąk i twarzy. Cena detaliczna: 3 zł/30 ml Producent: Unilever

4

Luksusowy krem koncentrat

Krem półtłusty na dzień i na noc do cery bardzo wrażliwej z troxerutyną i kolagenem Herbal Pharmacy Antiallergique Care. Działa przeciwstarzeniowo, ujędrniająco i odżywczo. Pobudza mikrokrążenie i wzmacnia naczynka krwionośne. Chroni przed promieniowaniem UVA/B. Cena detaliczna: 22,05 zł/50 ml Producent: Mincer Mona Liza

Nike 150 dla kobiet! 5

Blue fantasty, pink paradise, spicy love, sensual touch – to cztery zapachy, które tworzą nową linię Nike 150 dla kobiet. Są odpowiedzią na męska linię Nike 150, której nazwy oparto na czterech żywiołach – cool wind, green storm, blue wave oraz on fire. Nike 150 dla kobiet dostępne są w wersji perfumowanych dezodorantów. Cena detaliczna: 15 zł Dystrybutor: Asco

6

Podkład Mattitude HD Astor

Zapewnia nieskazitelny wygląd cery nawet z bardzo bliska. Długotrwale matuje, kryje niedoskonałości, redukuje zmarszczki mimiczne. Niweluje widoczność porów. Nawilża, ale nie pozostawia uczucia tłustej skóry. Zawiera filtr SPF 22. Cena detaliczna: 45,99 zł Producent: Coty

40

wiadomości kosmetyczne – październik 2010


Postaw na półce 2

212 VIP Carolina Herrera

Atrakcyjny, świeży, radosny zapach 212 VIP to nowa luksusowa interpretacja klasycznego zapachu Caroliny Herrery – 212. Nutę głowy – świeżą i orzeźwiającą – tworzą bergamotka i pomarańcza. Wysmakowaną nutę serca – pąki kwiatów, jaśmin, tuberoza. Elegancką i zmysłową nutę głębi – wanilia, piżmo i drzewo sandałowe. Cena detaliczna: 195 zł EDP 30 ml Dystrybutor: Euro Fragrance

1

Korektor dermatologiczny

Dopasowuje się do każdego typu cery i wyrównuje jej koloryt. Redukuje problemy i niedoskonałości skóry. Umożliwia skórze oddychanie i nie zatyka porów. Produkt odporny na pot i wodę. Dostępny w 3 wersjach: antybakteryjny, rozświetlający i korygujący. Cena detaliczna: 9,50 zł Producent: Mollon Cosmetics

Perfumowany balsam do ciała La Rose Miraculum 3

Natural Finish podkład Astor 4

Intensywnie nawilża, odżywia i wygładza skórę. Zawiera różany kompleks pochodzenia organicznego oraz oleje: arganowy i makadamia o działaniu przeciwzmarszczkowym. Witamina E oraz masło Shea sprzyjają prawidłowemu nawilżeniu i regeneracji naskórka. Cena detaliczna: 12 zł/150 ml Producent: Miraculum

5

Podkład nawilżający. Zmniejsza widoczność porów i tuszuje niedoskonałości. Lekka konsystencja pozwala oddychać skórze, pozostawiając ją gładką i świeżą. Do wszystkich typów cery. Cena detaliczna: 31,99 zł Producent: Coty

Lirene Shower Vitamin

Żel oczyszcza skórę i dostarcza jej składników odżywczych. Drobinki zatopione w żelowej formule delikatnie masują skórę i sprawiają, że odzyskuje ona zdrowy koloryt. Witaminy E i C wpływają na jędrność skóry. Zapach jaśminu orzeźwia, dodając energii. Cena detaliczna: 8,99 zł/250 ml Producent: Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris

6

Zimowy pakiet Floslek

Krem zimowy przeciwsłoneczny SPF 50+ to nowość, którą firma Floslek oferuje w specjalnym świątecznym, pakiecie kremów ochronnych Winter Care, przygotowanym dla hurtowni i detalu. Gratis – komplet na zimę: szalik, czapka i rękawiczki oraz krem ochronny dla dzieci i niemowląt na zimę Soplelek – stanowi 15 proc. pakietu. Producent: Floslek

październik 2010 – wiadomości kosmetyczne

41


Postaw na półce

Szampon Timotei Kids Piraci z Wysp 1

Oparty na w 100 proc. naturalnych ekstraktach z arbuza. Łagodna i odżywcza formuła ułatwia rozczesywanie włosów i sprawia, że pozostają one bardziej miękkie i błyszczące. Nie szczypie w oczy. Cena detaliczna: 6,49 zł/250 ml Producent: Unilever

Krem do włosów Dove 2

Do stosowania na noc. Krem intensywnie regeneruje zniszczone włosy. Tak, jak wszystkie produkty z linii Dove Intense Repair zawiera dwie przełomowe technologie – Fibre Actives, która odbudowuje włosy od środka oraz Micro Moisture Serum, która wspomaga ich odbudowę na powierzchni. Cena detaliczna: 19,29 zł/ 120 ml Producent: Unilever

Ultrapłukanki do włosów blond i siwych 3

Brzoskwiniowy balsam do ciała Eva Natura for teens

Płukanka niebieska nadaje włosom platynowy odcień i eliminuje żółte tony. Ożywia naturalny połysk włosów, ułatwia ich rozczesywanie. Srebrna niweluje żółte tony włosów siwych, nadaje im lekko popielaty odcień. Płukanka ułatwia rozczesywanie włosów, sprawia, że są lśniące. Cena detaliczna: 5,50 zł/130 ml Producent: Laboratorium Kosmetyczne Joanna

4

Mydło w płynie Familijne mango i witaminy 5

To kosmetyk z nowej linii pielęgnacyjnej Eva Natura for teens dedykowanej nastolatkom. Pielęgnuje i nawilża skórę a soczysty, brzoskwiniowy zapach dodaje energii. Zawiera lśniące drobinki, które rozświetlają skórę. Regularnie stosowany nadaje stopniową opaleniznę. Cena detaliczna: 9,90 zł/200 ml Łagodne mydło w płynie polecane nawet dla osób o skóProducent: Pollena-Ewa rze delikatnej i wrażliwej. Zawiera system antybakteryjny, który pomaga utrzymać właściwą higienę oraz zachowuje korzystne bakterie, a niszczy szkodliwe. Wzbogacone substancjami pielęgnującymi, odżywczym kompleksem witamin A, E, NNKT(F), B oraz wyciągiem z owoców mango. Zmywa różnego rodzaju zabrudzenia, usuwa niemiły zapach potu. Skóra po jego użyciu jest odświeżona i nie wymaga stosowania preparatów pielęgnacyjno-natłuszczających. Cena detaliczna: 7,50 zł Producent: Pollena Savona

7

Delia krem rozgrzewający do stóp 6

Krem przeznaczony jest do pielęgnacji stóp narażonych na działanie niskich temperatur oraz dla osób z zaburzeniami krążenia. Jego działanie rozgrzewające oparte jest o właściwości ekstraktów z imbiru, papryki i rozmarynu, które poprawiają ukrwienie skóry. Formuła kremu uzupełniona jest o mocznik i glicerynę, które nawilżają i zmiękczają skórę stóp ułatwiając wnikanie i działanie składników aktywnych. Cena detaliczna: 6 zł/100 ml Producent: Delia Cosmetics

42

wiadomości kosmetyczne – październik 2010

Mydło w płynie z proteinami mleka i miodu 7

Kosmetyk stworzony na bazie naturalnych składników. Delikatnie myje i pielęgnuje pozostawiając przyjemnie gładką skórę i subtelny zapach. Skóra staje się miękka i delikatna, a naskórek zregenerowany i odżywiony. Cena detaliczna: 7 zł/450 ml Producent: Barwa


Postaw na półce

Dystrybutorzy Wiadomości Kosmetycznych ADISTOR Sp. z o.o. ul. Szajnochy 3, 85-738 Bydgoszcz tel./fax (52) 376 10 60 - 61 www.adistor.com.pl adistor@adistor.com.pl ALEX ul. Chwarznieńska 170 b 81-602 Gdynia tel. (58) 621 47 76 P.H. AMA S.A. ul. Matuszewska 14 03-876 Warszawa tel. (22) 332 35 50 fax (22) 332 35 51 www.ama.waw.pl biuro@ama.waw.pl

DROGERIE NATURA Sp. z o.o ul. Lesznowska 20B 05-870 Błonie tel./fax (22) 731 19 00 www.drogerienatura.pl

POLO POŚREDNICTWO HANDLOWE ul. Boruty 3 15-157 Białystok tel./fax (85) 651 55 66

DUO ul. Połczyńska 64 75-816 Koszalin tel. (94) 346 53 70, 345 16 39 fax. (94) 342 00 57 www.duohurt.com.pl

SC EWA SJ. DYSTRYBUTOR KOSMETYKÓW Al. Jerozolimskie 202 02-486 Warszawa tel. (22) 874 01 04 fax (22) 863 57 90 scewa@scewa.pl

ELITEX Sp. z o.o. Międzyrzecze Górne 370 43-392 Międzyrzecze tel./fax (33) 818 30 52 www.elitex.com.pl elitex_bb@poczta.onet.pl

AMBRA Sp. z o.o. ul. Hutnicza 7 43-502 Czechowice-Dziedzice tel. (32) 214 43 40 fax (32) 214 43 41 www.ambra-czechowice.pl zamowienia@ambra-czechowice.pl

PPHU EMERALD-NEW CENTRUM DYSTRYBUCJI KOSMETYKÓW al. 1000-lecia 47 26-110 Skarżysko-Kamienna tel. (41) 25 12 096, 0 516 151 356 emerald_xl@wp.pl

AN-MAR Sp. z o.o. ul. Poznańska 15 62-020 Swarzędz Jasin tel. (61) 818 13 99 fax (61) 817 20 16 www.anmar.com.pl anmar@anmar.com.pl

EWA HURTOWNIA KOSMETYCZNO-CHEMICZNA ul. Nowodworska 32 59-200 Legnica tel. (76) 854 54 94 www.hurtownia-ewa.pl sliwinska@rubikon.pl

P.P.H.U. ATUT ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 64, 98-200 Sieradz, tel. (43) 822 60 24 wzawit@wp.pl

FROG MS DELKO Sp. z o.o. ul. Biskupińska 5a 30-732 Kraków tel. (12) 656 31 23, 656 28 25 www.delko-krakow.pl delko@delko-krakow.pl

FHU ARTEX Sp. j. Bogdan Rycerz ul. Borsucza 12 30-408 Kraków tel. (12) 266 43 13 BAX ul. Robotnicza 2 93-418 Gliwice tel. (32) 335 53 10 BŁYSK Sp. z o.o. ul. Rolnicza 71B 44-336 Jastrzębie-Zdrój tel./fax (32) 473 02 25 www.blysk.com.pl blysk@blysk.com.pl CHEMIO-LAND BIS S.C. ul. Kamińskiego 16 63-900 Rawicz, tel. (65) 546 42 00 chemio@interia.pl COLORSTYL S.C. 35-303 Rzeszów, ul. Kwietniowa 54 tel./fax (17) 856 13 22 colorstyl@wp.pl DAN HURTOWNIA KOSMETYKÓW ul. Michała Kmiecika 13 70-809 Szczecin tel./fax (91) 464 45 18 dawid.kurpiewski@wp.pl

Hurtownia Halina Szymanów, ul. Lotnicza 47 51-180 Wrocławw tel. (71) 327 66 69 www.hurtowniahalina.pl JAVENA GRYGIEŃĆ S.J. ul. Waryńskiego 26 16-400 Suwałki tel. (87) 566 75 15 fax (87) 566 79 62 www.javena.com.pl javena.office@javena.com.pl KOMPLEX-TORUS Sp. z o.o. ul. Gierdziejewskiego 7 02-495 Warszawa tel. (22) 397 75 55 fax (22) 478 34 00 www.komplex-torus.com.pl recepcja@komplex-torus.pl

Kremy do rąk zawierają aktywny L-Bifidus, który chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Pozwala jej utrzymać optymalny poziom nawilżenia przez 24 godziny. Aloes zapewnia nawilżenie skóry normalnej. Miód odżywia i łagodzi skórę suchą i wrażliwą. Masło shea odżywia skórę wysuszoną. Mango wygładza skórę szorstką. Producent: L’Oréal

SONIA FIRMA HANDLOWO-PRODUKCYJNA ul. Boya-Żeleńskiego 25 35-105 Rzeszów tel. (17) 86 01 200 fax (17) 86 01 204 www.sonia.pl sonia@sonia.pl RO-MIR Sp. z o.o. ul. Wielicka 28 30-552 Kraków tel. (12) 290 06 21 fax (12) 290 06 21 wew. 27 www.romir.pl krakow@romir.pl TABOX SP. z o.o. ul. Nad Baranówką 4 31-762 Kraków tel. (12) 656 45 26, 656 07 85 www.tabox.com.pl tabox@tabox.com.pl TARA SP.J. ul. Korczaka 7/9 42-200 Częstochowa tel./fax (34) 365 30 56, 324 65 79 www.tara.pl tara@xsystem.com.pl TARKON-GRADI ul. Paprotna 3 51-114 Wrocław tel. (71) 323 21 42 fax (71) 32 32 101 www.tarkon-gradi.com.pl centrala@gradi.wroc.pl

2

Lumene krem do rąk Głęboko nawilżający krem do rąk Arctic Aqua 24h Deep Hydration Hand Cream polecany do skóry, która potrzebuje intensywnego nawilżenia i odżywienia. Kosmetyk zawiera czystą wodę arktyczną z wartościowymi minerałami, takimi jak: potas, soda, cynk, miedź i Hydroxylitol – składnik, który pomaga utrzymać optymalne nawilżenia przez 24 godziny. Cena detaliczna: 25 zł/100 ml Dystrybutor: Brodr. Jorgensen

TEMIDO ul. Łagiewnicka 1c 41-608 Świętochłowice tel./fax (32) 245 01 71 www.temido.pl biuro@temido.pl

Niewidzialne rękawiczki 3

T&T ul. Tadeusza Kościuszki 27 85-079 Bydgoszcz tel. (52) 345 25 60

KORONA-KOSMETYKI S.J. G.Richter, D.Skwierczyńska ul. Pułaskiego 37 85-619 Bydgoszcz tel. (52) 348 93 40 www.denicarte.pl korona.kosmetyki@interia.pl

WIR ul. Rybnicka 123 C 44-310 Radlin tel. (32) 455 23 88, fax (32) 453 08 64 www.hurtownia-wir.com.pl wir@hurtownia-wir.com.pl

KOSMETYK S.J. ul. Bukowska 82 62-070 Dopiewo tel. (61) 894 19 97 www.kosmetykserwis.com.pl sebastian@kosmetykserwis. com.pl

WIT Dystrybutor Kosmetyków ul. Ustronna 3/9 93-350 Łódź tel/fax (42) 683 12 95 fax (42) 684 02 78 www.wit.pl, wit@wit.pl

P.H. DAVI Czachorowo 46, 63-800 Gostyń tel./fax (65) 572 01 31 KRYSTOZAM www.davi.com.pl ul. Namysłowskiego 2 sekretariat@davi.com.pl 22-400 Zamość tel. (84) 639 17 31, DEL-ART. A.M. OCHNIK SJ. 0 600 321 800 ul. Daszyńskiego 8, www.krystozam.pl 20-250 Lublin krystozam@wp.pl tel. (81) 748 38 85 delart@wp.pl LESTER S.A. ul. Posag 7 Panien 6 DELKO RDT KSIĘŻYCOWA Warszawa Ursus Sp. z o.o. tel. (22) 478 22 22 ul. Dworcowa 3, 10-413 fax (22) 478 33 33 Olsztyn www.lester.pl tel. (89) 533 53 65 lester@lester.pl www.drk.net.pl olsztyn@delko.com.pl NAVO Polska Grupa Dystrybucyjna Sp. z o.o. DOM POD JAGNIĘCIEM ul. Nowokościelna 35, ul. Półłanki 22 43-100 Tychy 30-740 Kraków tel. (32) 325 60 00 tel./fax (12) 653 05 24 fax (32) 325 60 04; www.dpj.pl infolinia 0 801 677 744 biuro@dpj.pl www.navo.pl biuro@navo.pl DROGERIE ASTER SA ul. Chwaszczyńska 151 E NIKA 81-571 Gdynia ul. Domaszowska 140 tel. (58) 627 31 11 25-420 Kielce fax (58) 627 31 10 tel./fax (41) 344 50 34 www.drogerieaster.pl www.nika.kielce.pl biuro.gdynia@drogerieaster.pl sprzedaz@nika.kielce.pl DROGERIE ASTER Sp. z o.o. POLSKA GRUPA KOSMETYCZNA ul. Żmigrodzka 41/49 DYSTRYBUCJA Sp. z o.o. 60-171 Poznań ul. Skośna 12 tel. (61) 662 97 00 30-383 Kraków fax (61) 662 97 01 tel. (12) 264 42 95 www.drogerieaster.com.pl fax (12) 264 42 96 drogerie_aster@wp.pl biuro@pgk-dystrybucja.pl

Nawilżająca Pielegnacja 7 dni Garnier 1

Odżywczo-ochronny krem do rąk. Buduje skuteczną barierę ochronną. Pielęgnuje skórę i utrzymuje ją w dobrej kondycji. Zawiera kozie mleko, kwas hialuronowy, kolagen i elastynę, wyciąg z wanilii, oliwę z oliwek. Cena detaliczna: 5,40 zł/100 ml Producent: Eveline Cosmetics

FHU VANILA Przemysław Barnowski Witów 218 C, Chochołów 103 34-513 Chochołów tel. 0606 385 429 tel./fax (18) 20 760 37 www.vanilahurt.pl vanilahurt@poczta.fm VIA – VENETO Sp. j. ul. Główna 36, 61-007 Poznań tel. (61) 878 05 75 ZAM Sp. z o.o. ul. Chrobrego 14 87-100 Toruń tel./fax (56) 623 34 65 zamtorun@neostrada.pl ZIP WIECZOREK Sp. z o.o. ul. Fabryczna 15/4, 20-301 Lublin tel. (81) 746 54 66 fax (81) 745 07 60 www.zipwieczorek.pl info@zipwieczorek.pl

Przedstawicieli tych hurtowni pytaj o

Wiadomości: Pantone 2705 C Kosmetyczne: Pantone 226 C

Szampon Easy Care Dream Repair 4

Do uszkodzonych i pozbawionych połysku włosów. Otacza włos tworząc powłokę ochronną. Proteina jedwabna usuwa zanieczyszczenia oczyszczając włókno włosa i przywracając mu zdrowy połysk. Olejki jojoba i awokado odbudowują i wygładzają osłabione włosy. Cena detaliczna: 29,90 zł/300 ml Producent: Artego

październik 2010 – wiadomości kosmetyczne

43


fot. serwis prasowy Coty

O tym się mówi

Premiera Astor Mattitude HD

extra

Domnica Cernasov v-ce president R&D Coty

Anna Przybylska, ambasadorka marki Astor, pojawiła się na premierze najnowszego podkładu do twarzy Mattitude HD. Aktorka miała okazję firmować w kampaniach reklamowych wiele świetnych kosmetyków wprowadzanych na rynek przez Coty. Ten podkład jest wyjątkowy – przekonywała – matujący, a zarazem lekki, dzięki niemu cera wygląda świeżo przez cały dzień. O innowacyjnej formule produktu opowiadała Domnica Cernasov v-ce president R&D Coty, która na tę okazję specjalnie przyjechała do Polski. Dorota Sekulska, PR manager Coty Polska, mówiła o tym, czego od dobrego fluidu oczekują kobiety. (KB)

Anna Przybylska i Dorota Sekulska, PR manager Coty Polska

Yoskine dla kobiet wiernych swoim ideałom „Wierna swoim ideałom” – konferencja pod tym hasłem rozpoczęła nowy cykl działań marki Yoskine. Indywidualizm, własna droga, konsekwencja, świadomość siebie, dojrzałość, a także kobiecość, klasa, intymność, pozytywne emocje – to wartości, które marka pielęgnuje i wspiera. Seria Yoskine dla kobiet po 60 roku życia jest najnowszą, która została wprowadzona na rynek. Jej premierę uświetnił koncert wyjątkowego duetu – Anny Marii Jopek, ambasadorki Yoskine i Urszuli Dudziak. Dr Joanna Nowak z laboratorium badawczo-rozwojowego Dax Cosmetics omówiła składniki i działanie produktów YOSKINE 60+. Psycholog Agnieszka Pluta z Millward Brown SMG/KRC przedstawiła wynik badań przeprowadzonych dla marki. Wynika z nich, że dla współczesnej kobiety najważniejsze są rodzina i zdrowie, ale także macierzyństwo, poczucie bezpieczeństwa i szczęśliwy związek oraz uczciwe życie. Coraz bardziej liczą się też potrzeby związane z indywidualnym rozwojem. Konferencję poprowadziła znana prezenterka telewizyjna Beata Sadowska. (KB)

Od lewej: Beata Sadowska, dr Joanna Nowak z laboratorium badawczorozwojowego Dax Cosmetics oraz psycholog Agnieszka Pluta z Millward Brown SMG/KRC

WIADOMOŚCI KOSMETYCZNE Cena: 10,70 (w tym 7% VAT) Pismo bezpłatne dla handlu Nakład: 15 tys. egz. Adres redakcji: 02-739 Warszawa ul. Wałbrzyska 11 lok. 254, tel./fax 22/549 94 50 www.wiadomoscikosmetyczne.pl info@wiadomoscikosmetyczne.pl

46

Członek grupy wydawniczej

Prezes zarządu: Paweł Kapuściński Redaktor naczelna: Katarzyna Bochner, 22/549 94 60, 0604 931 366, redaktor@wiadomoscikosmetyczne.pl

wiadomości kosmetyczne – PAŹDZIERNIK 2010

Anna Maria Jopek z Agnieszką Gryc, dyrektor marketingu Dax Cosmetics (z prawej) i Agnieszką Czółnowską, brand manager Yoskine

fot. serwis prasowy Dax Cosmetics

Anna Maria Jopek i Urszula Dudziak – gwiazdy niewątpliwie wierne swoim ideałom dały wspaniały popis wokalny

Redakcja: Anna Klichowska, 22/549 94 64, 0505 415 459 anna.klichowska@wiadomoscikosmetyczne.pl Anna Krężlewicz, Grzegorz Szafraniec, Hubert Wójcik Kierownik działu sprzedaży i marketingu: Bożena Graczyk, 22/549 94 57, 0506 116 527 bozena.graczyk@wiadomoscikosmetyczne.pl Product manager: Tomasz Pawlak, 22/549 94 65 tomasz.pawlak@wiadomoscikosmetyczne.pl

Opracowanie graficzne i DTP: Baobaba Design – Ewa Sawicka e.sawick@baobaba.pl, tel. 509 488 063 Wydawca: Wydawnictwo Gospodarcze Sp z o.o. Druk: Zakłady Graficzne Taurus Stanisław Roszkowski Sp. z o.o. Kazimierów 13, 05-074 Halinów tel./fax 22/783 66 82, 22/783 60 00 www.drukarniataurus.pl

Zdjęcie na okładce: 123rf


O tym się mówi AA Prestige w prestiżowym wydaniu W warszawskim hotelu Polonia Palace firma Oceanic zorganizowała wyjątkowy wieczór w klimacie francuskim. Okazją było wprowadzenia na rynek nowej gamy kosmetyków AA Prestige do pielęgnacji skóry z określonymi problemami. Prezentację nowych kosmetyków uświetnił recital Marcina Wyrostka, zwycięzcy II edycji programu „Mam talent” oraz występ wyjątkowego duetu – Kayah i Marcina Wyrostka w specjalnie przygotowanym na ten wieczór repertuarze. Wśród gości pojawiło się wiele znanych pań, m.in. Jolanta Kwaśniewska, Magda Mołek, Anna Samusionek, Monika Richardson, Elżbieta Penderecka, Bogna Sworowska czy Anna Ibisz. (KB)

fot. serwis prasowy Oceanic

Dorota Soszyńska, właścicielka firmy Oceanic w towarzystwie Jolanty Kwaśniewskiej i Kayah

Dorota Soszyńska, Marcin Wyrostek i ekipa Oceanic

Kayah i Marcin Wyrostek w duecie

Golden Rose o planach i nowościach

fot. serwis prasowy Unilever

Marka Golden Rose postanowiła o sobie przypomnieć i w warszawskiej restauracji St. Antonio zaprezentowała tegoroczne nowości. Prezes firmy Ewa Pawłowska opowiedziała o planach rozwoju i promocji firmy. Marta Pawlik-Antoniak zaprezentowała możliwości bogatej palety kosmetyków Golden Rose w praktyce, wykonując makijaże na różne okazje. (KB)

Ewa Pawłowska, prezes Golden Rose (w środku), wizażystka Marta Pawlik-Antoniak (z lewej) i Joanna Pawłowska, sales manager Golden Rose

PAŹDZIERNIK 2010 – wiadomości kosmetyczne

47


Wiadomosci Kosmetyczne 10-2010  

Wiadomosci Kosmetyczne 10-2010

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you