Page 1

Wiki – narzędzie do współtworzenia stron internetowych.

Lekcja III Administracja wiki. W celu administrowania stronami, członkami, plikami, etc. musimy znaleźć odpowiednie pole zatytułowane Zarządzaj wiki. Na naszej przykładowej wiki znajdziemy je w pasku bocznym, po lewej stronie. W niektórych szablonach będzie po stronie prawej albo nawet u góry. Część z opcji, które tutaj opiszę znajdziemy także w rozwijalnym menu, za przyciskiem EDYTUJ. Gdy najedziemy kursorem na 3 kropeczki, pokaże się pole more options. Klikamy wtedy lewym przyciskiem myszki, aby mieć do nich dostęp. Nie omówimy wszystkiego co znajduje się w części administracyjnej, a jedynie te rzeczy, które mogą nam się przydać najczęściej w pracy nauczycielskiej.

Zarządzanie członkami. Podstawowym celem wiki jest współtworzenie. Zwykle tworzymy wiki z myślą o współpracy, na przykład pomiędzy naszymi uczniami. Możemy też wykorzystać ją do stworzenia bazy materiałów z naszymi współpracownikami. Inną możliwością jest stworzenie wiki rodzinnej: ze zdjęciami, opisami, etc. Opcji jest bardzo dużo. Najważniejsze, abyśmy umieli zaprosić te osoby, którym chcemy dać dostęp jako współpracownikom. Jeśli zależy nam tylko na tym, aby inne osoby widziały naszą wiki, wystarczy po prostu przesłać im adres URL, ponieważ funkcjonuje ona jak jakakolwiek inna strona w internecie. Jeśli jednak chcemy, aby wybrane osoby mogły ją współredagować, musimy zaprosić


ich jako jej członków. Jak to zrobić? Są różne sposoby. My wykorzystamy bezpośrednio pole Zaproś ludzi. W tym celu: ➢ wchodzimy do Zarządzaj wiki; ➢ w części Ludzie klikamy na polecenie Zaproś ludzi; ➢ pojawi się dodatkowa tabelka, wpisujemy adresy w pole górne, a w dolnym treść zaproszenia (można ew. zostawić to proponowane przez system, ale będzie jak widać po angielsku); ➢ osoby zaproszone dostaną powiadomienie na maila. W momencie gdy zgodzą się na bycie członkami naszej wiki, zobaczymy ich jako nowych członków. Zarządzanie już dodanymi członkami jest stosunkowo proste. Wystarczy w części już opisanej wyżej Ludzie wybrać pole Członkowie. Tutaj możemy: 1. usunąć danego członka; 2. nadać mu prawa organizatora (uwaga, będzie miał te same uprawnienia co autor wiki); 3. zdegradować członka – organizatora do zwykłego.


Zarządzanie stronami. Na drugiej lekcji nauczyliśmy się edytować stronę główną. Nasza wiki na pewno będzie miała o wiele więcej stron, które nazywać możemy sobie dla ułatwienia podstronami. Aby je stworzyć wystarczy w poleceniu Pages and Files wybrać New Page (po prawej stronie u góry). Po nadaniu tytułu i kliknięciu Utwórz, automatycznie zostajemy przeniesieni do edycji tej nowej strony.

Uwaga: jeśli nic na niej nie napiszemy, nie pojawi się ona w pasku bocznym. Lepiej więc napisać cokolwiek, nawet jakbyśmy mieli to potem wymazać, aby nie stresować się, gdzie ona „zaginęła”. Taką stronę można oczywiście usunąć, zablokować (aby jej nie mogli edytować uczniowie), zmienić jej nazwę. Wszystkie te opcje znajdziemy w zarządzaniu stronami. Wystarczy kliknąć ponownie Pages and Files, zaznaczyć po lewej stronie stronę, którą chcemy zablokować/usunąć i wybrać odpowiednie polecenie z prawego, górnego rogu.

Ktoś może się zastanowić czemu ma służyć opcja blokowania danej podstrony na wiki, skoro z zasady jest to narzędzie do współpracy. Otóż możemy sobie wyobrazić, że do niektórych stron chcemy dać dostęp naszym uczniom, a do innych nie. Na przykład nie chcemy, aby zmieniali nam coś na stronie głównej czy w pasku bocznym (też go możemy zablokować). Jest to funkcja bardzo przydatna ponieważ uczniowie czasami mogą coś nadpisać w miejscu, którego wcale nie chcieli edytować, szczególnie na początku pracy z wiki, gdy dopiero uczą się jej obsługi.


Przesyłanie plików. O opcji tej pisałam już w lekcji pierwszej, przy okazji wstawiania zdjęcia do paska bocznego. Warto o niej pamiętać, jeśli jakieś są problemy z przesłaniem zdjęć/plików w pierwszy opisany sposób. Przypomnę, że przycisk do przesyłania plików znajdziemy w części Pages and Files. Jak na pewno zauważyliśmy, nie trzeba nawet wchodzić do części Zarządzaj wiki, ponieważ prawie bezpośrednio nad tym poleceniem widnieje właśnie Pages and Files.

Zmiana typu wiki. Typ naszej wiki określamy już przy jej zakładaniu. Jeśli tego nie zrobimy, system będzie nas o niego pytał. Standardowo, przy założeniu wiki, decydujemy się na wersję darmową Basic. Istnieje jeszcze opcja Plus oraz Super. Różnice widać na zrzucie ekranu poniżej:


Jak wspomniałam we wprowadzeniu, dla celów edukacyjnych możemy poprosić o darmowe uaktualnienie naszej wiki do opcji Plus, normalnie płatnej. Wszystkie te informacje znajdziemy w części o subskrypcji: Zarządzaj wiki – Ustawienia – Subskrypcja.

Powiadomienia o zmianach. Jeśli ktoś pracuje tylko z jedną wiki, powiadomienia mogą nie wydawać się tak istotne. Jednakże już przy większej ilości osób wprowadzających zmiany na naszej wiki, warto użyć opcji automatycznego powiadomienia o zmianach. Najlepiej „zapisać się” do całej wiki. W tym momencie, gdy ktokolwiek wprowadzi jakąś zmianę na którejkolwiek z podstron, będziemy automatycznie otrzymywali maila z informacją na podany przez nas adres przy zakładaniu konta. Aby otrzymywać te maile, należy po prostu wejść do części administracyjnej i tam wybrać: ➔ Narzędzia; ➔ Powiadomienia; ➔ Dodaj, po prawej stronie u góry; ➔ wybrać nazwę naszej wiki (pokaże się początek jej adresu URL); ➔ wybrać czy chcemy być informowani o zmianie na stronach (Page Edits) czy także o przesłaniu przez kogoś plików (File Changes); ➔ kliknąć Zaktualizuj.


Dopiero po odświeżeniu strony zobaczymy, że teraz system wikispaces „widzi”, iż monitorujemy, czyli śledzimy zmiany na naszej wiki.

Więcej o wikispaces oraz wiki w nauczaniu możecie znaleźć na mojej stronie. To już koniec naszej przygody z wiki. Pamiętajcie, że jestem gotowa pomóc Wam w przypadku problemów. Wystarczy do mnie napisać na weragorska@gmail.com.

Wiki lekcja III.  

Trzecia i ostatnia lekcja na temat aplikacji do współtworzenia stron internetowych - WIKI.