Magazyn Ślubny WEDDING nr 1/2017

Page 1

TARGI ŚLUBNE

ISSN 2084-753x

INDEKS 286850
ATELI ER PRON OVI A S 2 01 7 COLLEC TI ON STYLE: N EN U FA R

VARSAW FLAGSHIP STORE ATRIUM CENTRUM, AL. JANA PAWLA II 27. ZAREZERWUJ WIZYTĘ TEL. +48 22 160 5393

WWW.PRONOVIAS.COM4

wedding

Ś L U B I W E S E L E S Ą J A K R O M A N T Y C Z N Y S P E K TA K L R E Ż Y S E R O WA N Y M I Ł O Ś C I Ą D W O J G A Z A K O C H A N Y C H W S O B I E L U D Z I . Z A N I M J E D N A K N A S TĄ P I W I D O W I S K O WA P R E M I E R A – W Y P O W I E D Z E N I E S A K R A M E N TA L N E G O TA K – C Z E K A WA S N I E Z W Y K Ł Y E TA P N A R Z E C Z E Ń S T WA . J E S T T Y L K O K I L K A W Ż Y C I U TA K W Y J ĄT K O W Y C H M O M E N T Ó W, K I E D Y Ś W I A D O M I E W K R A C Z A M Y W N O W Y R O Z D Z I A Ł . C Z A S P R Z Y G O T O WA Ń D O Ś L U B U T O W Ł A Ś N I E J E D N A Z TA K I C H C H W I L . G R AT U L U J Ę !

Sięgając po WEDDING, zapraszacie nas do swojego świata ślubnych poszukiwań, dziesiątków przymiarek, długich dyskusji o tym, jak ma wyglądać ten dzień. Z ogromną przyjemnością zawsze przyjmujemy to zaproszenie, a w zamian oddajemy w Wasze ręce numer inspirujący jak wiosna! Pełen kolorów, pięknych ślubów czytelników, zjawiskowych sukni i cennych porad naszych ekspertów. Zajrzyjcie koniecznie do wywiadu z Gemy Maalouf! Ta libańska projektantka zachwyciła swoimi projektami samą Lady Gagę. Tylko nam zdradza szczegóły najnowszej kolekcji uszytej z myślą o potrzebach nowoczesnej Panny Młodej. Takiej jak z naszej sesji CANDY GIRL – łamiącej schematy indywidualistki, która tej wiosny jest niezwykle odważna i w ślubnych decyzjach nie boi się postawić na swoim. Tego sezonu w ślubnych salonach nożyczki poszły w ruch, ponieważ głównym trendem 2017 są rozcięcia. Nasza redakcyjna stylistka Basia Kwinta radzi, jak je nosić, komu i gdzie pasują. Lubimy wsłuchiwać się w głos naszych Czytelniczek, dlatego nie zabraknie odpowiedzi na nurtujące Was pytania, m.in.: jak dobrać biżuterię do figury, organizować wesele z poprawinami czy bez, a świetna wedding plannerka Katarzyna Gajek podpowie, jak nie wejść na ślubne pole minowe. Mam nadzieję, że pełna satysfakcja z idealnego ślubu i szczere wzruszenia staną się wkrótce, przy naszej skromnej pomocy, Waszym osobistym doświadczeniem. Zapraszam do współtworzenia magazynu! Napisz do nas: redakcja@e-wedding.pl

REDAKTOR NACZELNY WEDDING


2 01 7 COLLEC TI ON STYLE: ATLA N TI S

VARSAW FLAGSHIP STORE ATRIUM CENTRUM, AL. JANA PAWLA II 27. ZAREZERWUJ WIZYTĘ TEL. +48 22 160 5393

WWW.PRONOVIAS.COM


6

wedding

Labels & Love Axel Accessories

Swarovski Pronovias

Solar

Axami

Menbur Yes

odcienie

Turkusu Motki2

Mosquito

TURKUS TO NIEZWYKLE SZLACHETNA, ELEGANCKA I B A R D Z O T WA R Z O WA B A R WA S Z C Z E G Ó L N I E DLA BLONDYNEK, W TONACJI MORSKIEJ ZIELENI DOSKONALE PREZENTUJE SIĘ ZARÓWNO

Promod

W I E C Z O R O WA K R E A C J A , J A K I C A S U A L O WA S U K I E N K A . Bonprix


ATELI ER PRON OVI A S 2 01 7 COLLEC TI ON STYLE: N U RI A

VARSAW FLAGSHIP STORE ATRIUM CENTRUM, AL. JANA PAWLA II 27. ZAREZERWUJ WIZYTĘ TEL. +48 22 160 5393

WWW.PRONOVIAS.COM


· ST. PATRI C K 2 01 7 · STYLE: M ON TSE


www.sanpatrick.com


10

wedding

Ralph & Russo

Pura López

Jimmy Choo

Pantofelki Pa n n y M ł o d e j HIT sezonu

Aquazzura / Moliera 2

2017

YES I DO

M E TA L I C Z N Y T R E N D N I E T Y L K O O D WA Ż N I E W S Z E D Ł N A P O L S K I E U L I C E I D O N A S Z Y C H S Z A F, A L E T E Ż N A D O B R E Z A D O M O W I Ł S I Ę N A Ś L U B N Y M K O B I E R C U . B U T Y N A W Y S O K I P O Ł Y S K P O D B I Ł Y S E R C A W I E L U K O B I E T. N I C D Z I W N E G O – T E N J E D E N D O D AT E K P O T R A F I O D M I E N I Ć C A Ł Ą STYLIZACJĘ. ZARÓWNO WIELBICIELKI KLASYCZNEJ ELEGANCJI, JAK I KO C H A JĄC E M O D Ę PA N N Y M Ł O D E Z N A J DĄ CO Ś D L A S I E B I E. P O Ś L U B I E TA K I E B U T Y N I E P O W Ę D R U J Ą W C I E M N Y K ĄT S Z A F Y, A L E J E S Z C Z E NIEJEDNOKROTNIE BĘDĄ DOBRZE SŁUŻYĆ – DŻINSY POŁĄCZONE Z BIAŁĄ KOSZULKĄ ZAMIENIĄ W ORYGINALNY STRÓJ. Liu Jo Aga Prus

Emmy London

Maccioni


www.sanpatrick.com

· ST. PATRI C K 2 01 7 · STYLE: M A LTA


· LA SPOSA 2 01 7 · STYLE: HA I KO


W W W. L A S P OS A . I N F O


14

wedding

Tommy Hilfiger

Yes Maurizio Benttoni

Pawo

akcesoriameskie.pl

Carolina Herrera

Michael Kors

Calvin Klein Aztorin / Apart

Gino Rossi

HIS Outfit Albert Riele / Apart

HIS Outfit

Vistula

Mango

Giacomo Conti

Recman

PA N M Ł O DY W T R Z E C H O D S Ł O N A C H W Ś L U B N E J M O D Z I E M Ę S K I E J W C I Ą Ż K R Ó L U J Ą O D C I E N I E G R A N AT U I C Z A R N Y. S T R Ó J P A N A M Ł O D E G O N I E M U S I B Y Ć J E D N A K P O W I E L E N I E M S C H E M AT Ó W. P R Z Y O D R O B I N I E F A N TA Z J I I K O M B I N A C J I D O D AT K A M I T W Ó J U B I Ó R Z A C H W Y C I T Ę J E D Y N Ą , K T Ó R A N I E B Ę D Z I E M O G Ł A O D E R WA Ć O D C I E B I E W Z R O K U .

1.

PONADCZASOWA KLASYKA

Smoking to ikona elegancji i strój zarezerwowany dla mężczyzn z klasą. Nie zapomnij wybrać czarnej wiązanej muszki i butów z zamkniętą przyszwą!

2.

SZARMANCKI UWODZICIEL

Prosty krój i wyslimowany fason to sprawdzona propozycja. Uzupełniona białą poszetką i granatową muchą w delikatne grochy zada szyku na ślubnym przyjęciu.

3.

ELEGANT Z NUTĄ NONSZALANCJI Granat w tym sezonie wciąż należy do najmodniejszych kolorów. Do gładkiego, klasycznego garnituru doskonale pasuje wzorzysta kamizelka.


W W W. L A S P OS A . I N F O

· LA SPOSA 2 01 7 · STYLE: HA I LEY


· W HI TE ON E 2 01 7 · STYLE: SU RI A


w w w.w h i t e o n e.e s


18

wedding

ŚLUBNE SOS #?

Eksperci WEDDING odpowiadają na pytania czytelników.

Basia Kwinta

Katarzyna Gajek

DJ Błażej Biurkowski

Stylistka i menedżerka w rodzinnej pracowni ślubnej. Autorka bloga bieneleve.pl. Od dziecka przesiąknięta życiem salonu ślubnego, tworzeniem ślubnych kreacji, a przede wszystkim kontaktem z Pannami Młodymi.

Konsultantka ślubna i event plannerka nie tylko z zawodu, ale i z pasji. W branży od 12 lat. Organizatorka ponad 300 ślubów i wesel. Autorka poradników ślubnych. Właścicielka i liderka projektów w agencji Aspire i wykładowczyni w Aspire Academy. Ulubiona wedding plannerka gwiazd – zorganizowała wesela m.in. Małgorzaty Kożuchowskiej, Katarzyny Zielińskiej, Marty Żmudy-Trzebiatowskiej i Lucasa Podolskiego.

Profesjonalnie oprawą muzyczną zajmuje się od kilkunastu lat. Swój warsztat doskonalił pod okiem znanych radiowych i klubowych Dj-ów. Cel, jaki sobie założył, to wyznaczanie standardów i podnoszenie jakości obsługi imprez okolicznościowych, dzięki czemu znalazł się w czołówce branży ślubnej.

S IĘ, Ż E NI E W Y T R Z Y M AM W N I CH CAŁ EJ

P Y TA N I E : M Ó J N A J W I Ę K S Z Y Ś L U B N Y

O MEGAIMPRE ZIE, PEŁNYM PARKIECIE

N O C Y, A L E Z D R U G I E J S T R O N Y C H C Ę

PROBLEM TO LISTA GOŚCI. NIBY TEMAT

I SZALONEJ ZABAWIE DO RANA….

W YG L Ą DAĆ JA K K S I Ę Ż N I C Z K A, A N I E

OKLEPANY I PORUSZANY MILION RAZY,

KR A S NOL U D EK.

JEDNAK JAK PRZYCHODZI DO PRZYGO-

P Y TA N I E: M Ó J N A J W I Ę K S Z Y P R O B L E M NA TEN MOMENT TO BUTY: SZPILKI CZY P Ł A S K I E? N I E N O S Z Ę S Z P I L E K I B O J Ę

TOWANIA WŁASNEJ LISTY, TO ZNOWU O D P OW I ED Ź: Szpilki czy baleriny to dylemat wielu Panien Młodych. Sukienka ślubna dopasowana jest do wysokości naszych obcasów, zatem musimy zdecydować się na konkretną wysokość i nie możemy zmienić butów na dużo niższe w trakcie przyjęcia. Jaką opcję wybrać? Najlepiej sprawdzi się wygodny i zgrabny klasyk − obcas 6−7 cm. Poszukaj butów z naturalnej skóry, takich, w których będzie Ci wygodnie. Koniecznie poćwicz chodzenie na obcasie kilka tygodni przed ślubem. Jednocześnie rozchodzisz buty i przetestujesz je przed Wielkim Dniem. Na wszelki wypadek zabierz ze sobą drugą parę sprawdzonych sandałków na obcasie lub koturnie tej samej wysokości. Jeśli zupełnie nie widzisz się w szpilkach, postaw na baleriny. Poszukaj takich ze zdobionymi przodami albo lakierowanych. Kto powiedział że księżniczka nie może mieć takich pantofelków. NAPISZ DO NAS:

redakcja@e-wedding.pl

JEST PROBLEM! CO ZROBIĆ, JEŻELI RODZINĘ DZIELĄ WIELOLETNIE WOJNY I WOJENKI, A NAWET PANNA MŁODA NIE CHCE ZAPRASZAĆ POSZCZEGÓLNYCH OSÓB, KTÓRE Z WYBORU NIE UTRZYMUJĄ KONTAKTU OD KILKUNASTU LAT? ZAPROSIĆ MIMO WSZYSTKO, BO STARSZYZNA NACISKA I „CO LUDZIE POWIEDZĄ”? O D P OW I E D Ź: Organizacja ślubu wymaga wielu kompromisów. To tylko jeden dzień w życiu, ale tak ważny, że wspomnienia z niego przechowuje się przez dziesięciolecia jako te najcenniejsze. Warto więc zadbać o nie z wyprzedzeniem i otoczyć się w tym dniu osobami, które nikomu nie popsują nastroju. Nie zachęcam do pogłębiania konfliktów rodzinnych. Ale z doświadczenia wiem, że choćby nie wiem jak bardzo się starać, nie da się w 100% zadowolić wszystkich. Dlatego sugeruję, by przy tworzeniu listy gości kierować się sercem i otoczyć się tymi, z którymi łączą Was dobre relacje.

P Y TA N I E: MUZYKA! NIE WIEM, CO WYB R AĆ: Z E S P Ó Ł C Z Y D J- A? :( M A R Z Ę

ODPOWIEDŹ: Przed planowaniem oprawy muzycznej warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, np. jaką mamy wizję imprezy (miejsce, tematyka, scenariusz), czy będzie wystarczająco dużo miejsca na sali, by ustawić zespół, jakie preferencje muzyczne mają zaproszeni goście, jakie są nasze preferencje. Plusem przemawiającym za wyborem DJ-a jest na pewno szerszy repertuar muzyczny, odtwarzanie oryginalnych wersji i dużo większa liczba zagranych utworów w trakcie wieczoru. Plusem przemawiającym za wyborem zespołu jego widowiskowość. Jednak zespół nie jest w stanie zagrać idealnie wszystkich utworów i jego repertuar jest znacznie uboższy. Najnowszym trendem pojawiającym się na rynku jest połączenie DJ-a z muzyką na żywo, np. z saksofonem (www.djsax.pl). To idealne rozwiązanie dla osób mających dylemat: DJ czy zespół? Ostatni wariant pozwoli zaspokoić oczekiwania gości będących zwolennikami „muzyki na żywo”.


w w w.w h i t e o n e.e s

· W HI TE ON E 2 01 7 · SI A


20

wedding

2.

Lista W

E

D

D

I

dla Niej...

1.

SUKNIA NIHER ROSA CLARÁ Suknia w stylu księżniczki z dekoltem w łódeczkę i rozłożystą tiulową spódnicą to propozycja dla Młodych Panien, które marzą o ślubie w iście królewskim stylu.

N

G

KOLCZYKI NOVIA BLANCA – CHARLOTTE Ażurowe kolczyki, które swoim wzorem przypominają koronkę. Będą pasować zarówno do koronkowych kreacji, nawiązując do faktury sukni, jak i do prostych tkanin, kontrastując z gładkością materiału.

4.

3.

„JAK KUPIĆ SUKNIĘ ŚLUBNĄ I NIE ZWARIOWAĆ” BARBARA KWINTA Poradnik przeprowadzi Cię krok po kroku przez poszukiwania wyśnionej kreacji i sprawi, że stres związany z jej wyborem przerodzi się w samą radość. Autorką książki jest nasza redakcyjna koleżanka Basia Kwinta – gratulujemy! Absolutny MUST HAVE 

BOTKI RALPH & RUSSO Coś dla prawdziwych miłośniczek mody! Mowa oczywiście o butach z najnowszej kolekcji Ralph & Russo. Te małe dzieła sztuki robią ogromne wrażenie. Złote liście delikatnie otulają kobiecą kostkę i nadają nogom niepowtarzalny charakter.

5.

GRZEBYK NOVIA BLANCA – SANRISA GOLD

Wyjątkowo subtelny i delikatny grzebyk spodoba się Paniom poszukującym romantycznych dodatków. Grzebyk pasuje zarówno do koka, jak i częściowo upiętych włosów. Idealnie sprawdzi się przy asymetrycznych uczesaniach.S AV E

T H E

D AT E

TARGI ŚLUBNE 25–26 listopada 2017 PGE Narodowy • Warszawa WEDDING - należący do czołówki polskich magazynów lifestyle'owych poświęconych tematyce ślubnej, ma zaszczyt zaprosić na najważniejsze wydarzenie roku w branży ślubnej. TARGI ŚLUBNE WEDDING TO ODPOWIEDŹ… na poszukiwania Młodych Par pragnących, by ich ślub i wesele nie były powieleniem schematów sprzed dekady. Przedstawiamy wiodących projektantów, wedding plannerów i dziesiątki firm, dzięki którym słowa „ślub” i „wesele” nabierają zupełnie nowych znaczeń.

targislubneWEDDING.pl


MODA S P I S

T R E Ś C I

ŚLUB Z WEDDING

SLUB_Z_WEDDING

MAGAZYN WEDDING

6 10 14 18 20 40 44 46 50 64 68 80 96 106 122 124

Odcienie turkusu Pantofelki Panny Młodej Pan Młody w trzech odsłonach Ślubne SOS Top 5 dla Niej Ostre cięcie 1 suknia 3 looki Paleta inspiracji Targi Ślubne Wedding – relacja Wedding Dream by Izabela Janachowska Błyskotliwy przewodnik Panny Młodej W obiektywie Wedding – Candy Girl Gemy Maalouf Ślubny trend alert Mucha vs krawat Top 5 dla Niego

STYL ŻYCIA OKŁADKA modelka: Marta Gajewska photo: Patrycja Sołtan Emerald Project make-up: Dominika Koryciorz Emerald Project fryzura: Kasia Markowska Włosów Kępa suknia: Stella York retusz: Monika Ryczkowska-Wrzesińska

130 134 138 142 144 147 154 156 158 160 162

Czego absoltunie aie robić przed ślubem? Voyage, voyage… Jak przygotować listę gości? Rustykalne wesele Idealny bukiet ślubny Vaporti – Wesele z parą Pomysł na prezent – leśny spacer po domu Pomysł na prezent – srebrny szyk Z poprawinami czy bez? Whimsical Wedding Jak oni to zrobili?

ZDROWIE I URODA 172 174 176 180 182

Centrum urody Moss Pielęgnacja włosów z Balmain Paris Dieta Pana Młodego Przepis na piękno Powiedz TAK swojej fryzurze

TURYSTYKA 188 Buongiorno Italia 191 Dubaj & Oman


Wszelkich informacji handlowych udzieli Państwu Katarzyna Stępień katarzynas@essensedesigns.com +48 512 565 559

D1999


e s s en s e d e sig n s.co mWszelkich informacji handlowych udzieli Państwu Katarzyna Stępień katarzynas@essensedesigns.com +48 512 565 559 6245


martinaliana.com

744


The Difference is in the Details Wszelkich informacji handlowych udzieli Państwu Katarzyna Stępień katarzynas@essensedesigns.com +48 512 565 559


www.ladybird.pl

Słubice Salon Sekret Plac Przyjaźni 27/1 tel. 95/718 60 36

Ladybird model nr 417013


www.ladybird.pl

Ladybird model nr 317083

Wrocław Salon Celebrity ul. Jedności Narodowej 150 A tel. 500 232 656


www.ladybird.pl

Krapkowice Suknie Ĺšlubne Maria Antonina ul. Basztowa 8 tel. 666 350 968

Ladybird model nr 317100


www.ladybird.pl

Ladybird model nr 317023

Gubin Sekret Suknie Ślubne ul. Wyspiańskiego 2F tel. 68/359 33 66


Ladybird model nr 417009

www.ladybird.pl Kolekcja Ladybird 2017 dostępna w salonach: Gubin Sekret Suknie Ślubne ul. Wyspiańskiego 2F tel. 68/359 33 66 Kraków Salon Ślubny Madonna ul. Długa 5 tel. 12/429 53 28 tel. 12/422 24 00 Krapkowice Suknie Ślubne Maria Antonina ul. Basztowa 8 tel. 666 350 968 Łódź Najna Świat Mody Ślubnej ul. Jaracza 4 A tel. 42/630 15 97 Paniówki Fasson Dorota Wróbel ul. Wolności 1A tel. 32/238 66 04 Słubice Salon Sekret Plac Przyjaźni 27/1 tel. 95/718 60 36 Szczecin Salon Ślubny Madonna ul. Koński Kierat 13/róg Plac Orła Białego tel. 91/434 47 43 Warszawa Salon Ślubny Madonna ul. Marszałkowska 99A tel. 22/696 20 30 tel. 22/696 20 31 Warszawa Salon Ślubny Biały Raj ul. Targowa 48 tel. 22/619 97 43 Wrocław Salon Celebrity ul. Jedności Narodowej 150 A tel. 500 232 656 Ladybird BV Handelweg 11, 1271 EJ Huizen Holland ladybird.pl

Prezentacja kolekcji 2018 INTERBRIDE International Fashion Fair Düsseldorf 27-30 maj 2017 Zapraszamy!

Ladybird Polska, suknie ślubne Ladybird Wedding Dresses Przedstawiciel w Polsce: Anna Znajewska-Pawluk, tel. 691854455

38

wedding

Pronovias

#SUKNIE #PROJEKTANCI #POKAZY #FASHION #CATWALK #TRENDY #GARNITURY #BUTY #OBRĄCZKI #STYL #DRESSCODE #INSPIRACJE #BIŻUTERIA #OZDOBY #TOREBKI40

wedding

Ostre cięcie

i

T E KS T:

Barbara Kwinta bieneleve.pl

AUTOR KA BLO G A

Ś W I AT O W E D N I M O D Y Ś L U B N E J JASNO POKAZAŁY – JEDNYM Z GŁÓWNYCH TRENDÓW 2017 SĄ ROZCIĘCIA. I NIE CHODZI WYŁĄCZNIE O GŁĘBOKIE W Y C I Ę C I E W S P Ó D N I C Y, K T Ó R E P O Z WA L A Z A P R E Z E N T O WA Ć ZGRABNĄ NOGĘ W STYLU A N G E L I N Y J O L I E . P R O J E K TA N C I POLUBILI CIĘCIA OD GÓRY DO DOŁU. NOŻYCZKI POSZŁY W RUCH - I NA WYBIEGACH, A TA K Ż E W S A L O N A C H MOŻEMY ZOBACZYĆ KREACJE

POROZCINANE W ZASKAKUJĄCYCH MIEJSCACH. CZEGO SIĘ S P O D Z I E WA Ć W W I T R Y N A C H S A L O N Ó W, J A K N O S I Ć Ś L U B N E R O Z C I Ę C I A I G D Z I E S P R AW D Z Ą SIĘ NAJLEPIEJ?

Klasyczne rozcięcie asymetryczne

na nogę

Najlepiej sprawdzi się przy powłóczystych kreacjach z muślinu, jedwabiu oraz szyfonu. Idealnie, aby suknia lekko dotykała ziemi. Oczywiście dla posiadaczek zgrabnych nóg! Nie musisz być Julią Roberts, ale zadbaj, by Twoje nogi były gładkie i delikatnie opalone. Rajstopy i pończochy nie wchodzą w grę, dlatego przed Wielkim Wyjściem przyprósz nogi bronzerem. Nieodzownym elementem stylizacji z rozcięciem są zjawiskowe szpilki, które dodatkowo wysmuklą nogi i zwieńczą efekt czerwonego dywanu. Jeśli chcesz, by nogi wydawały się dłuższe niż są w rzeczywistości − poszukaj sandałków w odcieniach nude. Kropką nad „i” niech będzie piękny pedicure.

D L A KO G O?

Takie rozcięcie musi być dosyć głębokie – jeśli zacznie się przy kolanie lub tuż nad nim, najpewniej optycznie skróci nogi, a do tego utrudni poruszanie się.

JA K?

Pronovias


41

wedding

Absolutny top trend sezonu 2017. Ostre, głębokie pęknięcie na dekolcie spotkamy w większości kolekcji znanych marek. Projektanci najchętniej zestawiają plunge z kobiecymi syrenkami i majestatycznymi księżniczkami w stylu glamour.

Pęknięcie na dekolcie

plunge

GALA by Galia Lahav

JA K? Przy takim wykrojeniu nie będziesz mogła założyć klasycznego biustonosza. Najlepiej sprawdzą się tutaj staniki U-plunge (większy biust) albo materiałowe miseczki, które będą umieszczone w sukience (mniejszy biust). Podczas mierzenia takiej kreacji sprawdź, czy podczas ruchu nie czujesz się skrępowana – biust może być mocno wyeksponowany!

Alon Livne White

DLA KO GO? Ostre pęknięcie biegnące czasem aż do pępka świetnie zwęża sylwetkę. W ten sposób optycznie wydłużamy szyję i modelujemy talię! Jest idealne dla figury w kształcie klepsydry, a w zestawieniu z fasonem litery „A” świetnie sprawdzi się u Panien Młodych size plus.

sezonu

Rozcięcie spódnicy

na środku

Odsłania obie nogi, trochę przypomina kurtynę teatralną. Najczęściej spotkamy je w lekkich sukienkach z tiulu albo organzy, w duecie z wystającą spódniczką mini.

Agata Wojtkiewicz

D L A KO G O ? Dla długonogich Panien Młodych, które lubią chodzić na szpilkach. Takie rozwiązanie świetnie odwraca uwagę od mankamentów na górze sylwetki. Podobnie jak przy asymetrycznym rozcięciu, tutaj również musisz zadbać o perfekcyjny wygląd nóg od góry po czubki palców. JA K? Wygodnie! Rozcinana kurtyna często występuje jako element, który możesz zdjąć po oficjalnej ceremonii, zatem świetnie sprawdzi się u Panien Młodych, które nie chcą męczyć się w długiej sukience.

Sabe

2017


42

wedding

Wycięcia

na plecach Wykrojenia na plecach spotkamy w tym sezonie we wszystkich krojach sukienek, najczęściej w połączeniu z koronkami, ale też przy gładkich, stabilnych tkaninach. DLA KO GO: Dla każdego typu figury. Wykrojenia w kształcie litery „V” wysmuklą plecy, ale pamiętaj, by zadbać o gładką skórę i proste łopatki. Plecy wykrojone w serduszko albo okrąg nieco poszerzą barki, lecz jednocześnie dodadzą uroku i romantyzmu Twojej stylizacji.

Pronovias

sezonu 2017

JA K? Najczęściej bez stanika, dlatego jeśli Twoje piersi potrzebują dodatkowego wsparcia, głębokie wycięcie na plecach nie wchodzi w grę. Pamiętaj też, by na dwa miesiące przed ślubem zakrywać plecy przed słońcem lub całkowicie je odsłaniać, tak by uniknąć białych śladów po ramiączkach czy bluzce. W dzień ślubu od rana chodź w bawełnianej, lekkiej bieliźnie, by nic nie odcisnęło się na skórze pleców.

Poziome i pionowe wycięcia

w talii

Projektanci stosują je w nowoczesnych sukienkach o prostym kroju, najczęściej wykonanych z gładkich, szlachetnych tkanin. Kształtem przypominają ślady po tygrysich pazurach lub łagodniejsze łezki. D LA KO G O: Podkreślą i wysmuklą optycznie talię, nadadzą kobiecych kształtów chłopięcej sylwetce. Idealne dla nowoczesnych, nieco zadziornych stylizacji. JAK? Nie za ciasno! Zarówno sukienka, jak i bielizna pod nią muszą być dobrze dopasowane, ale nie za ciasne. Zbyt opinająca ciało sukienka może spowodować efekt wałeczków wylewających się przez rozcięcia. Uważaj też na zbyt szerokie, prostokątne wycięcia. Aby osiągnąć stylowy efekt, szukaj raczej wąskich pęknięć niż ordynarnych wykrojeń. Dobrze, by kształt wycięcia nie był idealnie prosty, a lekko zakrzywiony (właśnie jak po tygrysich pazurach). Poziome pasy poszerzą i sprawią, że sylwetka wyda się kwadratowa.

Carolina Herrera Maxima

Martina Liana


www.rosaclara.es NEW 2017 2017 COLLECTION COLLECTION

Napisz do nas po polsku: rosaclara@wutezi.com Gdynia- Celebrity Bridal Exclusive: ul. Wielkopolska 31. T. 789231418 Krakow- Karolina: ul.Sw.Filipa 2. T. 126325736 PoznanSalon Slubny Cameoo: ul.Glogowska 18. T. 618654747 Warszawa- Carmen: Al.Jana Pawla II 68. T. 228316399; Mloda i Moda. ul. Koprzywiańska 46. T. 226122141


44

wedding

DIAMENTOWA

KSIĘŻNICZKA Szlachetny kamień jest symbolem nierozerwalności związku. Blask mieniących się kamyczków już na zawsze olśni zakochanego w Tobie Księcia.

ZŁOTY PIERŚCIONEK, ZŁOTY PIERŚCIONEK

Oscar de la Renta

NA SZCZĘŚCIE… Kolor złoty nie zawsze musi przytłaczać przepychem. Subtelne, romantyczne dodatki będą świetnym uzupełnieniem powabnej i jednocześnie klasycznej stylizacji.

Swarovski

Bizoe / pakamera.pl

Emmy London

Swarovski

Enzoani Charlotte Mills / Madeline Wedding Shoes Francesco Russo / Moliera 2

SŁODKA MIŁOŚĆ

RETRO

Aldo / zalando.pl

1suknia

Prawdziwe piękno jest ponadczasowe. Koronkowe buciki i torebka zapinana na bigiel to przepis na niewymuszoną elegancję w stylu vintage.

Apart

3 LOOKI

New Look

KOCHASZ BŁYSKOTKI? A MOŻE WPROST PRZECIWNIE – W TWOJEJ SZAFIE RZĄDZI MINIMALIZM.

Novia Blanca

NIE REZYGNUJ ZE SWOJEGO INDYWIDUALNEGO STYLU W DNIU ŚLUBU. B AW S I Ę D O D AT K A M I ! Pink / Madeline Wedding Shoes


2017 Collection

www.airebarcelona.com Napisz do nas po polsku: rosaclara@wutezi.com Bydgoszcz. Romantica Salon Sukien Slubnych. Ul. M. Focha 14. T. 525853010 Gdańsk. Arttrend. Generała Bora-Komrowskiego 2. T. 58 553 17 42 Katowice. Cloo by M&N Bridal. Mikolowska17. T. 662446156 Krakow. Karolina: Ul.Sw.Filipa 2. T. 126325736 Poznań Salon Nicole. Powstańców Wielkopolskich 2. T. 616611645 Szczecin. Salon Slubny Novia: Rynek Sienny 2/1. T. 512250666 Olsztyn. Arianne. Butik Slubny, Ul. Dabrowszczakow 14. T. 508223701 Warszawa Carmen. Al.Jana Pawla II 68. T. 228316399


46

wedding

Zielony

SZARY Miedziany P A L E TA I N S P I R A C J I

M A R I A Ż Z I E L E N I Z S Z A R O Ś C I Ą Z O S TA Ł D O C E N I O N Y P R Z E Z Ś W I AT O W Y C H WEDDING PLANNERÓW JUŻ W ZESZŁYM SEZONIE. ROK 2017 RÓWNIEŻ BĘDZIE MIJAŁ POD ZNAKIEM TYCH DWÓCH K O L O R Ó W, A L E W M I E J S C E N I E C O O P AT R Z O N E G O D U E T U M A M Y N O W E KO LO R Y S T YC Z N E T R I O. D O T O WA R Z Y S T WA P O P R Z E D N I K Ó W DOŁĄCZYŁ KOLOR MIEDZIANY!

Takie połączenie kolorystyczne idealnie sprawdzi się na ślubach w stylu industrialnym. Pary Młode coraz chętniej decydują się na organizację wesela w starych przemysłowych i postindustrialnych wnętrzach. W zestawieniu z nowoczesnymi geometrycznymi bryłami miedziany prezentuje się niezwykle efektownie.

Z D JĘ C IA: Sarah Street Photography


www.almanovia.com

2017 Collection

Napisz do nas po polsku: rosaclara@wutezi.com
50

wedding

TARGI ŚLUBNE

SEZONU 2017 …kolejny krok to stanąć na ślubnym kobiercu! i

Rafał Wierzbicki Z DJĘ C I A: Agnieszka Krasowicz lemonphoto.pl Stanisław Drężek myfotos.pl TE K S T:

K A Ż D E G O R O K U W L I S TO PA D OW Y W E E K E N D T YS I ĄC E PA R M Ł O DYC H SPOTYKAJĄ SIĘ W JEDNYM MIEJSCU, BY PRZEKUĆ MARZENIA O W Y J ĄT K O W Y M W E S E L U W R Z E C Z Y W I S T O Ś Ć . M O WA O C Z Y W I Ś C I E O NAJBARDZIEJ INSPIRUJĄCYM WEEKENDZIE ŚLUBNYM W ROKU – TA R G A C H Ś L U B N Y C H W E D D I N G . T E G O R O C Z N A , T R Z E C I A E D Y C J A T O P O N A D 3 0 0 W Y S TAW C Ó W I W S P Ó Ł W Y S TAW C Ó W – P R AW D Z I W Y C H M I S T R Z Ó W O R G A N I Z A C J I Ś L U B Ó W I W E S E L . L I D E R Z Y B R A N Ż Y Ś L U B N E J C Z E K A L I N A M Ł O D E PA R Y W N OWO C Z E S N YC H P R Z E S T R Z E N I A C H S TA D I O N U P G E N A R O D O W Y, K T Ó R E IDEALNIE WSPÓŁGRAŁY Z PROFESJONALIZMEM I PERFEKCJĄ N A S Z Y C H W Y S TAW C Ó W.

www.targislubneWEDDING.pl


wedding

#moda #pokazy #design #zaproszenia #obrączki #dekoracje #kwiaty #muzyka #fotografia #specjaliści #auta #jedzenie #miejsca #wedding plannerzy

ALL YOU NEED IS LOVE & TARGI ŚLUBNE WEDDING! Łącznie rozdaliśmy ponad 800 nagród! Już na godzinę przed oficjalnym otwarciem w sobotę, 19 listopada 2016 roku tłum zakochanych planujących zawrzeć związek małżeński zmierzał w kierunku stadionu. Towarzyszyli im podekscytowani rodzice i znajomi pragnący pomóc w wyborze najlepszych ofert ślubnych oraz wygraniu wspaniałych nagród. Każdego dnia Targów na pierwszych stu gości czekała miła niespodzianka w postaci gift packu. Dla wszystkich pozostałych przygotowaliśmy loterię fantową, w której można było wygrać biżuterię

KOLEJNA EDYCJA JUŻ

ArenArt, kalifornijskie wina OAK VIEW, kolorowe makaroniki SUCRE, kosmetyki Bielenda, vouchery na słodkości od „Fabryki Lizaków”, upominki − ekskluzywną porcelanę marki Rosenthal czy też książki ufundowane przez firmę Kartalia. Łącznie rozdaliśmy ponad 800 nagród! Nie zawiedliśmy się również co do hojności wystawców – atrakcyjne rabaty i konkursy kusiły na każdym kroku. Efekt był taki, że mało który z gości opuścił targi z pustymi rękami.

25–26 listopada 2017

51


52

wedding

NAJWIĘKSZE W POLSCE TARGI ŚLUBNE PGE Narodowy • Warszawa Na odwiedzających tegoroczną edycję Targów czekało ponad 100 premier produktów i około 300 wystawców, którzy pokazali inspiracje w każdej kategorii − od biżuterii, dekoracji, kulinariów, przez kosmetyki, aż do mody ślubnej zarówno dla Niej, jak i dla Niego. Wielkość i rangę naszego wydarzenia najlepiej obrazują liczby!

www.targislubneWEDDING.pl


53

wedding

4000 m

2

P O W I E R Z C H N I W Y S TAW I E N N I C Z E J

Kilkanaście

POKAZÓW MODY NA DZIEŃ 9800 O D W I E D Z A J Ą C Y C H

5 0 0M

p r e z e n t o w a n y c h

1000

A

R

E

K

MODELI SUKIEN ŚLUBNYCH

5000 wzorów zaproszeń 2000 WZORÓW OOBRĄCZEK

99,9%

zadowolonych 

ODWIEDZAJĄCYCH

KOLEJNA EDYCJA JUŻ

25–26 listopada 2017


54

wedding

www.targislubneWEDDING.pl


55

wedding

KAŻDA MIŁOŚĆ JEST WYJĄTKOWA i zasługuje na wyjątkową ślubną oprawę Odkrywanie nowych możliwości organizacji ślubów i wesel to jeden z naszych priorytetów, dlatego grubą kreską odcinamy się od tego, co nudne i kiczowate. Od początku istnienia Targów staramy się mądrze inspirować – pokazujemy niebanalne rozwiązania, edukujemy, wybieramy oryginalne pomysły zgodnie z naszym przekonaniem, że każda miłość jest wyjątkowa i zasługuje na wyjątkową ślubną oprawę. W tegorocznej edycji postawiliśmy na wiedzę i profesjonalizm najlepszych liderów branży ślubnej. Na miejscu czekało kilkudziesięciu ekspertów m.in. makijażyści, fryzjerzy, styliści, wedding plannerzy i prawnicy. Zakochani mogli uczestniczyć w szeregu prelekcji, gdzie krok po kroku omawiano wszystkie etapy planowania ślubu. Nasza redakcja codziennie dostaje dziesiątki pytań od przyszłych nowożeńców,

począwszy od spraw oczywistych – jak zorganizować ślub od strony formalnej, czym kierować się przy układaniu menu weselnego, poprzez wybór atrakcji weselnych, a skończywszy na mniej oczywistych, ale równie ważnych, np. o ślubną bieliznę. Podczas warsztatów nie było pytania, które pozostałoby bez odpowiedzi. Niezastąpiona Katarzyna Gajek z Agencji Ślubnej Aspire po raz kolejny czuwała nad stroną merytoryczną prelekcji. Jej doświadczeniu zaufało wiele polskich gwiazd, m.in. Małgorzata Kożuchowska, Kasia Zielińska oraz Marta Żmuda-Trzebiatowska. Tylko naszym odwiedzającym zdradzała tajemnice perfekcyjnego ślubu. Na Pary Młode, które odwiedziły Targi Ślubne WEDDING, czekała również wyjątkowa okazja, aby zostać gwiazdą

KOLEJNA EDYCJA JUŻ

programu Izabeli Janachowskiej – „I nie opuszczę cię aż do ślubu” emitowanego na antenie TVN Style. Gospodyni programu poprowadziła wykład, w którym radziła, co zrobić, żeby pierwszy taniec był niezapomniany i niezbyt stresujący. Grzechem byłoby nie wspomnieć idealnej prezentacji Radosława Mirosa z Signor Leone o modowych grzechach Pana Młodego czy też niestandardowego pokazu bielizny dostosowanej do różnych rodzajów sukien ślubnych Barbary Cabaj z Boutique Bielizny. Jesteśmy szalenie dumni z popularności przygotowanych przez nas prelekcji. Nasi wystawcy to niezwykli przedstawiciele branży ślubnej, prawdziwi pasjonaci, dla których szczęście i satysfakcja Pary Młodej są najważniejsze.

25–26 listopada 2017


56

wedding

MOC ATRAKCJI Plejadę znamienitych postaci musimy uzupełnić o naszego przystojnego konferansjera – Rafała Maślaka. Mister Polski przez dwa dni dzielnie prowadził nas przez świat ślubnych inspiracji. Swoją elegancją i nienagannie skrojonym garniturem mógł być wzorem dla niejednego Pana Młodego. Na scenie obok najprzystojniejszego Polaka czekała moc atrakcji. Tylko na Targach Ślubnych WEDDING mogliśmy podziwiać niepowtarzalny występ z gigantycznym kieliszkiem szampana w wykonaniu Pin Up Candy – prekursorki burleski w Polsce. Performerka przygotowuje Panny Młode do krótkich występów burleskowych, które stanowią

oryginalny prezent dla przyszłych mężów. Wieczory panieńskie z burleską stają się kultowe. Ponieważ burleska stanowi połączenie tańca z teatrem, Pin Up Candy opracowała specjalną choreografię, która uświetnia weselne zabawy, wprowadzając niezapomniany nastrój. Niezwykłą atmosferę na scenie udało się stworzyć projektantce Dorocie Goldpoint, która najnowszą kolekcję postanowiła zaprezentować w specjalnie przygotowanym spektaklu „Ślub na wybiegu”. Wytwornie ubrany orszak weselnych gości, na czele którego stanęła popularna z serialu „Ranczo” aktorka Magdalena Waligórska, wyglądał zachwycająco. Między atrakcjami można

www.targislubneWEDDING.pl

było posłuchać występów DJ & Lady Sax. To idealne połączenie muzyki prezentowanej przez DJ-a z niepowtarzalnym i ujmującym dźwiękiem saksofonu. Wyróżnia ich fakt, że w skład zespołu wchodzą utalentowane saksofonistki, znane z programów „Jaka to melodia” i „Must be the music”. Na przyszłe Panny Młode, ich druhny, mamy i koleżanki czekały stanowiska Emerald Project oraz Semilac. Na tym pierwszym każda z Pań mogła dobrać makijaż i fryzurę idealną do swojego typu urody, na drugim – zadbać o ślubny manicure.


wedding

KOLEJNA EDYCJA JUŻ

25–26 listopada 2017

57


58

wedding

WYZNACZAMY TRENDY Jak co roku, Targi Ślubne WEDDING otworzyły sezon, prezentując przegląd nowości, trendów i najciekawszych rozwiązań, które dopiero wchodzą do Polski. To wydarzenie jest jak inspirujący przewodnik, dzięki któremu słowa „ślub” i „wesele” nabierają zupełnie nowego znaczenia. Gościem specjalnym Targów był Maciej Zień – ikona polskiej mody – który zaprezentował premierową kolekcję sukien ślubnych na sezon 2017. Podczas jego pokazu można było zobaczyć niezwykle kobiece suknie uszyte ze szlachetnej organzy, urozmaicone haftami oraz kryształami Swarovskiego stanowiące swoiste połączenie klasyki z oryginalnością. Maciej Zień w nowym

sezonie postawił na delikatność, elegancję i zwiewność, nadając swojej kolekcji wymiar ponadczasowy. Propozycje rodzimych projektantów idealnie wpisują się w światowe trendy. Subtelne aplikacje i koronki oraz zwiewne, eteryczne tkaniny to wspólny mianownik, który łączy wszystkie pokazy. Na wybiegu Targów Ślubnych WEDDING mogliśmy podziwiać kolekcje takich marek, jak Rina Cossack, Collinter, Lala Bowie, Atelier na Dolnej, Salon Mona Liza, Dorota Goldpoint, Rent’n’Rule, Adria i Laurelle. Topowymi modelami 2017 roku są suknie w innych odcieniach niż biel. Co prawda biały nadal ma się dobrze

www.targislubneWEDDING.pl

i wciąż jest dominującym ślubnym kolorem, ale pojawia się coraz więcej modeli cielistych, w odcieniach szarości i bladego różu. Niezwykle dekoracyjnym elementem obecnego sezonu będą plecy – ozdobione przezroczystą koronką lub szlachetnymi kamieniami. Po pokazach odwiedzający mogli przymierzać, dobierać i przebierać z ogromnej liczby kolekcji mody ślubnej, butów, dodatków. Na gości Targów czekali również styliści, fryzjerzy i wizażyści, którzy udzielali praktycznych konsultacji oraz wykonywali próbne makijaże i fryzury.


wedding

KOLEJNA EDYCJA JUŻ

25–26 listopada 2017

59


60

wedding

P O K A Z Y LAURELLE

DOROTA GOLDPOINT ADRIA

LALA BOWIE

www.targislubneWEDDING.pl


61

wedding

P O K A Z Y ATELIER VIE DE CHÂTEAU

COLLINTER

RINA COSSACK

MONA LIZA

KOLEJNA EDYCJA JUŻ

25–26 listopada 2017


62

wedding

P O K A Z Y RENT' N' RULE

MACIEJ ZIEŃ

NUMER 1 W BRANŻY Chcemy odpowiadać na potrzeby wszystkich Par Młodych i tworzyć wydarzenie, które wnosi nową jakość w branży. Z każdą edycją liczba odwiedzających nasz event rośnie, co utwierdza nas w przekonaniu, że spełniamy oczekiwania i efektywnie łączymy dostawców produktów i usług ślubnych z ich odbiorcami. Mamy nadzieję, że zainaugurowany przez nas sezon ślubny 2017 będzie tak wyjątkowy, jak tegoroczna edycja Targów Ślubnych WEDDING.

JUŻ DZIŚ ZAPRASZAMY NA KOLEJNE

TARGI ŚLUBNE

25–26 listopada 2017

www.targislubneWEDDING.pl

PGE Narodowy • Warszawa64

wedding

WEDDING Dream

Pierwszy kwartał roku sprzyja przewidywaniom trendów ślubnych i przygotowaniom do nadchodzącego sezonu. W końcu już tylko krok dzieli nas od gorączki ślubnej, za moment zacznie się prawdziwe szaleństwo. Czas więc dobrze się przygotować, a skoro tak, może przyda się kilka moich sugestii dotyczących tego, co w tym roku będzie modne. Uwielbiam ten czas, w którym mogę odkrywać i wyławiać moje ulubione tendencje ślubne na nadchodzący sezon. Ta ciekawość i dreszczyk emocji, czy moje przewidywania się sprawdzą, dodają mi energii i sprawiają, że uwielbiam swoją pracę. Zawsze z niecierpliwością czekam na to, aż Instytut Pantone ogłosi swój kolor roku, oglądam pokazy mody, zaglądam na zagraniczne strony internetowe i przeglądam kolorowe magazyny. Zastrzyk pomysłów murowany. W mojej pracy najlepsze jest jednak to, że mogę się dzielić swoimi spostrzeżeniami i inspirować innych, dlatego odkryję dla Was kilka moich ulubionych tendencji rozpoczętego roku 2017.

by Izabela Janachowska IZABELA JANACHOWSKA – EKSPERTKA ŚLUBNA, KTÓRA SWOJĄ WIEDZĄ DZIELI SIĘ Z WIDZAMI NA ANTENIE TVN STYLE ORAZ NA STRONIE WEDDING-DREAM.PL. O D K I L K U S E Z O N Ó W P R O WA D Z I PROGRAM „I NIE OPUSZCZĘ CIĘ AŻ DO Ś L U B U ” , W K T Ó R Y M R AT U J E M Ł O D E PA R Y Z E Ś L U B N YC H O P R E S J I. 19 M A R C A (NIEDZIELA, GODZ. 13.40) W TVN STYLE ZADEBIUTUJE JEJ NOWY PROGRAM „W CZYM DO ŚLUBU?”. IZABELA P O M A G A W N I M P R Z Y S Z Ł Y M M Ę Ż AT K O M O R A Z WA Ż N Y M D L A N I C H O S O B O M W WYBORZE WYMARZONYCH STROJÓW N A T E N J E D E N , W Y J ĄT K O W Y D Z I E Ń .

a rt y ku ł s p o n s o r owa n y

PANTONE


65

wedding

detailsofido.com

Flavor Paper

Go Green...

Apryl Ann Photography

OD GREENERY

do botanical wedding

Głębokie

DEKOLTY VS.

zabudowane GÓRY

Do głęboko wyciętych dekoltów, które doskonale znamy z czerwonych dywanów i które nadal są niezwykle modne, w kontraście powstaje bardzo wiele projektów, w których pierwsze skrzypce grają golfy i półgolfy. Zwróćcie uwagę szczególnie na kolekcje jesienno-zimowe. Są naprawdę piękne.

Jacque Lynn Photography

W tym roku najważniejszym kolorem według Pantone został greenery. Owszem – trudny, ale i bardzo ciekawy. Ja lubię go interpretować przez pryzmat roślin, które po zimie wprowadzają niezwykłe ożywienie i dają prawdziwego energetycznego kopa. A jeśli już mowa o roślinach, to myślę, ze właśnie dzięki temu wyborowi instytutu na dobre rozgości się u nas idea wesel botanicznych, ze sporą porcją roślin, wspaniałymi girlandami i sukulentami jako formą podziękowań dla gości.

Anna Kara

vs

Julia Gastoł Atelier


66

wedding

Viktor & Rolf

Viktor & Rolf

RĘKAWY

! w o b

Przez długi czas w centrum były suknie na gorsecie. W tym roku warto się jednak rozejrzeć za czymś z rękawem. Najlepiej długim i obszernym. Vera Wang w swoich projektach promuje bardzo długie, ale odkrywające ramiona, w kolekcji Kaviar Gauche znajdziecie takie o kroju kimona, u Marchesy w stylu hiszpańskim, a w Jenny Packham idealne boho. Jenny Packham

KOKARDY Zachwyciły mnie również kokardy, które interpretowane są na wiele różnych sposobów. W kolekcjach projektantów pojawiają się zarówno malutkie, dziewczęce, jak i ogromne, niekiedy ekscentryczne, ale zazwyczaj bardzo eleganckie. Szczególnie przypadły mi do gustu te w kolekcjach Viktora & Rolfa. Zresztą zachwyciła mnie cała sesja wizerunkowa kolekcji.

Kwiaty 3D

Angel Sanchez

W kolekcjach na rok 2017 po raz kolejny na pierwszy plan wysunęły się aplikacje 3D. Przede wszystkim są to kwiaty, ale nie tylko. Cieszę się, że tego typu aplikacje nie odeszły razem z 2016 rokiem, bo są niezwykle romantyczne i świetnie wychodzą na zdjęciach. Lela Rose

To tylko część z moich ulubionych odkryć. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie, a po więcej inspiracji jak zawsze zapraszam na mój blog:

flowers

Wedding-Dream.pl68

wedding

Apart Yes Ania Kruk

Swarovski

Chanel

Yes

U Ż Y T E Z W Y C Z U C I E M I S TA R A N N I E W Y S E L E K C J O N O WA N E P R Z Y P R AW Y S P R AW I Ą , Ż E K A Ż D E D A N I E N A B I E R Z E N I E P O W TA R Z A L N E G O S M A K U . TA K S A M O J E S T Z B I Ż U T E R I Ą . O D P O W I E D N I O S K O M P O N O WA N A P O D K R E Ś L I C H A R A K T E R Ś L U B N E J S T Y L I Z A C J I , D O D A B L A S K U , A N AW E T O P T Y C Z N I E Z R Ó W N O WA Ż Y P R O P O R C J E O R A Z O D W R Ó C I U WA G Ę O D M A N K A M E N T Ó W F I G U R Y. J E D N A K TA K J A K Z B Ę D N A

Luminous

Długie, wiszące Jeden z trendów nadchodzącego sezonu. Intensywny dodatek, który komponujemy bardzo ostrożnie. D L A KO G O? Dla posiadaczek wyrazistych rysów twarzy. Ciężkie, długie kolczyki mogą przytłoczyć delikatne buzie, szczególnie jeśli nie planujemy mocnego makijażu. Podłużny kształt kolczyka wyciągnie owal twarzy i optycznie wydłuży szyję.

S Z C Z Y P TA S O L I M O Ż E Z E P S U Ć N A J P Y S Z N I E J S Z E O D E J M Ą U R O K U N A J P I Ę K N I E J S Z E J PA N N I E M Ł O D E J W NAJCUDOWNIEJSZEJ SUKNI. JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ BIŻUTERIĘ, B Y S TA N O W I Ł A I D E A L N Ą C A Ł O Ś Ć Z N A S Z Ą O S O B O W O Ś C I Ą , S Y LW E T K Ą I K R O J E M S U K I E N K I ? P O S Z U K I WA N I A B I Ż U T E R I I R O Z P O C Z N I J Z A R A Z P O W Y B O R Z E K R E A C J I . W E Ź P O D U WA G Ę N I E T Y L K O SWOJE UPODOBANIA, ALE TEŻ ZDOBIENIA NA SUKNI, K S Z TA Ł T D E K O LT U , P L A N O WA N Ą F R Y Z U R Ę I M A K I J A Ż , A N AW E T C H A R A K T E R U R O C Z Y S T O Ś C I . J A K I E O Z D O B Y MOŻESZ ZNALEŹĆ W JUBILERSKICH WITRYNACH?

i

TE KS T:

Barbara Kwinta bieneleve.pl

AU TORKA BLO GA

D O JA K I E J S U K I E N K I ? Wiszące kolczyki sprawdzą się jako wykończenie kreacji z odkrytymi ramionami, najlepiej o prostej formie. Idealny duet stanowią z koronkową syrenką, tworząc stylizację w hiszpańskim stylu. Wiszące kolczyki obronią się także przy kreacji boho, o ile wykonano je z naturalnych materiałów, np. z piór i koralików. FRYZURA: powinna odsłaniać uszy, dlatego najlepiej sprawdzi się gładki kok lub prosty kucyk. U WAG A! Sprawdź, czy długość kolczyków nie będzie przeszkadzać podczas tańca! Zbyt ciężkie mogą sprawić, że po kilku godzinach zabawy zaczną boleć Cię uszy i głowa.

Glitter © Can Stock Photo / axstokes

R I S O T T O , TA K N I E U M I E J Ę T N I E D O B R A N E B Ł Y S K O T K I


69

Apart

Arenart

Yes

Swarovski

wedding

K O LC ZY KI

Klipsy, wkrętki i sztyfty Klasyczne rozwiązanie. Zapewniają delikatny błysk i nie dominują nad resztą kompozycji. Łączymy je z pasującą bransoletką czy delikatnym naszyjnikiem. D L A KO G O? Dla tradycjonalistek ceniących wygodę. Podkreślą delikatną urodę i subtelnie zaokrąglą rysy twarzy. Idealne dla filigranowych Panien Młodych. D O JA K I E J S U K I E N K I? Klipsy i wkrętki można zestawić z każdym fasonem. Pięknie połączą się z sukienkami o podwyższonej linii talii, przy ramionach zakrytych koronką. Dekolt wykrojony w łódkę w połączeniu z okrągłymi wkrętkami z pereł albo kryształków to zestaw ponadczasowy. F R Y Z U R A: drobne kolczyki podkreślą urok krótkiego cięcia.

Bigiel i zapięcie angielskie Choć nazwy mogą nie brzmieć znajomo, chodzi o najbardziej popularne formy kolczyków średniej długości. Często o kształcie wdzięcznej łezki. DLA KO GO? Łezkowaty kształt zaokrągli trójkątne i prostokątne buzie. Złagodzi rysy twarzy. Rozwiązanie bardziej wyraziste niż sztyft czy wkrętka, jednak na tyle subtelne, by nie przytłoczyć całej stylizacji. D O JA K I E J S U K I E N K I? Modele idealne do kreacji zwiewnych, ale także do mocno zdobionych princesek, w których sprawdzą się jako jedyny element biżuteryjny.

Nausznice Hit stylizacji 2017 – asymetryczna biżuteria ucha okalająca część małżowiny usznej. D L A KO G O? Dla Panien Młodych lubiących nieoczywiste rozwiązania w modzie. D O JAKIEJ SUK I E N K I? Nausznica to wisienka na torcie stylizacji rustykalnej, rodem ze świata nimf i elfów. Genialnie sprawdzi się także w klimatach retro.

koniecznie odsłaniająca uszy − łagodne asymetryczne upięcia i krótkie ścięcia. FRYZURA:

FRYZURA: romantyczne, niskie upięcia i rozpuszczone fale.

Pamiętaj! K O L C Z Y K I T O N I E T Y L K O B I Ż U T E R I A U S Z Ó W. J E Ś L I N A C O D Z I E Ń N O S I S Z B Ł Y S K O T K I N A N O S I E C Z Y U S TA C H ,

Moie

N I E M U S I S Z Z N I C H R E Z Y G N O WA Ć W D N I U Ś L U B U . S T R Ó J I D O D AT K I W Y R A Ż A J Ą T W O J Ą O S O B O W O Ś Ć , P A M I Ę TA J T Y L K O , BY CAŁA STYLIZACJA BYŁA SPÓJNA.

Apart


70

Yes

Swarovski

Ania Kruk

Chanel

wedding

WI SI ORKI I NAS ZYJNIKI

Naszyjniki

Kobiecy dodatek podkreślający kształt dekoltu.

Klasyczne naszyjniki często stanowią element ślubnego kompletu.

Długie wisiorki to świetny sposób na wysmuklenie sylwetki. Podkreślą kobiece walory figury i odciągną uwagę od masywniejszego dołu. Świetnie sprawdzą się u figurowych jabłek i odwróconych trójkątów. Wizualnie wydłużą szyję.

Naszyjnik idealnie podkreśli smukłe i drobne ramiona, stanowi świetne rozwiązanie w przypadku figur typu gruszka oraz trójkąt. Uważaj na naszyjniki ściśle przylegające do szyi − mogą ją skrócić, a nawet utrudnić oddychanie w połączeniu z emocjami i stresem.

D L A KO G O?

D O J A K I E J S U K I E N K I ? Do fasonowych literek A i głębokich, ponętnych dekoltów. POMYSŁ: nikt nie powiedział, że wisiorek

musisz założyć do przodu. Zawieszony na plecy będzie ciekawym dopełnieniem głębokiego wycięcia w tyle sukienki. Długi, wyrazisty wisiorek to mocny akcent biżuteryjny, dlatego najlepiej zrezygnuj wtedy z kolczyków i bransoletki. U WAG A!

Kolie

DLA KO GO?

D O JAKIEJ SUKIENKI? Najlepiej do modeli odsłaniających ramiona, z prostą, niezdobioną górą. Świetnie skomponuje się z rozkloszowanymi dołami i literkami A. P O M YS Ł! Cienkie, dłuższe naszyjniki załóż warstwowo, tworząc delikatną, biżuteryjną pajęczynkę.

Intensywna biżuteria stanowiąca absolutne centrum stylizacji. DLA KO GO? Dla smukłej figury i wyrazistej urody. Musisz także prezentować mocny typ osobowości, aby błysk i ciężar kolii nie przyćmił Twojego blasku. Zrezygnuj z tego dodatku przy masywnym biuście bądź szerokich ramionach. D O JAKIEJ SUKIENKI? Najlepiej do prostych form i gładkich tkanin, rodem ze „Śniadania u Tiffany’ego”. PA M I Ę TA J : jeśli decydujesz się na kolię, zrezygnuj z innych dodatków biżuteryjnych.

Złoto czy srebro?

P O Ł Ą C Z E N I E O B U M AT E R I A Ł Ó W N I E J E S T J U Ż M E Z A L I A N S E M W Ś W I E C I E M O D Y. P R O J E K TA N C I C H Ę T N I E Ł Ą C Z Ą Z Ł O T O I S R E B R O , A TA K Ż E Z Ł O T O B I A Ł E I Ż Ó Ł T E A L B O R Ó Ż O W E . WA Ż N E , A B Y C A Ł O Ś Ć W Y G L Ą D A Ł A S T Y L O W O I PA S O WA Ł A D O T W O J E J K R E A C J I .

Glitter © Can Stock Photo / axstokes

Długie wisiorki


71

wedding

Materiał N A TA K W Y J ĄT K O WĄ O K A Z J Ę P O S TAW N A Z Ł O TĄ L U B S R E B R N Ą B I Ż U T E R I Ę O R A Z K R Y S Z TA Ł K I I K A M I E N I E S Z L A C H E T N E . N I E P O W TA R Z A L N E B Ę D Ą R Ó W N I E Ż D E K O R A C J E H A N D M A D E , K T Ó R E M O Ż E S Z D O W O L N I E S P E R S O N A L I Z O WA Ć , N P. K O L C Z Y K I W Y K O N A N E T E C H N I K Ą S U TA S Z U .

Ania Kruk

Pandora

Monashe

B RAN SOLETKI

PIERSCIONKI

Na rękę

Na kostkę

Zdobi nadgarstek, podkreśla delikatne dłonie Panny Młodej, często gra w duecie z obrączką i pierścionkami.

Niekonwencjonalna dekoracja kostki, chętnie wybierana przez boho Panny Młode.

Delikatna bransoletka sprawdzi się u większości Panien Młodych. Grubsza ozdoba może jednak skracać rękę i sprawiać, że będzie wydawać się masywniejsza.

Dla romantycznych Panien Młodych o smukłych, długich nogach.

D L A KO G O ?

Sprawdzi się zarówno do węższych, jak i szerszych fasonów. Uważaj jednak przy zestawieniu z rękawem 3/4 , 7/8 oraz długim. D O JA K I EJ SUKI EN KI?

DLA KO GO?

D O JA K I E J S U K I E N K I? Bransoletka na kostkę będzie zwieńczeniem stylizacji boho chic. Sprawdzi się do sukienek zwiewnych, długich i krótkich, najlepiej na śluby plenerowe, na plażę i do ogrodu.

jeśli dół Twojej sukienki został wykonany z tiulu, zapięcie bransoletki może zahaczać o delikatną tkaninę. Koniecznie przetestuj to na przymiarce! PA M I Ę TA J :

Ważne! P A M I Ę TA J , B Y Z AW S Z E Z M I E R Z Y Ć B I Ż U T E R I Ę DO TWOJEJ SUKNI ŚLUBNEJ, NAJLEPIEJ JESZCZE PODCZAS PRZYMIARKI W SALONIE.

Apart

Oprócz obrączki i pierścionka zaręczynowego Panny Młode coraz częściej sięgają po dodatkowe pierścionki. Jeśli podoba Ci się takie rozwiązanie, postaw na dekoracje dłoni i skomponuj kilka pierścionków dopełniających. Nakładaj je warstwowo na palce u obu rąk. Zrezygnuj jednak z pozostałej biżuterii. DLA KO GO? Taka dekoracja dłoni może nieco skrócić i obciążyć palce, dlatego sprawdzi się u Panien Młodych o drobnych dłoniach i smukłych palcach. POMYSŁ: do stylizacji boho i bransoletki na kostkę możesz również dołożyć delikatny pierścionek na palec stopy. KO M P L E T Y: wiele Panien Młodych decyduje się na założenie kompletu, na który najczęściej składają się kolczyki, bransoletka i wisiorek. Mimo że to dosyć wygodne rozwiązanie, często daje wrażenie nadmiernego zdobienia, dlatego spróbuj sama skomponować taki zestaw, który wpisze się w Twoją stylizację. Może wystarczy ująć jeden element kompletu albo połączyć kolczyki i bransoletkę z różnych zestawów?
Salon sukien ślubnych

Collinter

www.suknie-collinter.pl

oferuje światowe i nowatorskie spojrzenie na ślubną modę. Proponujemy stylowe suknie ślubne, które szyte są w Miami w USA specjalnie dla naszego salonu. Efekt? Niepowtarzalne i rzadko spotykane w Europie modele sukien ślubnych, które zachwycają!


Salon sukien ślubnych

Collinter ul. Belgradzka 52, Warszawa tel.: 608 047 408

Fot. Tomek SĹ‚upski www. tomekslupski.com

www.suknie-collinter.pl

tel.: 602 260 054


80

wedding

© Can Stock Photo / Gelpi


SUKNIA:

Ladybird OKULARY:

Caroline Abram


82

wedding

SUKNIA:

Stella York


SUKNIA:

Anemoi BIZUTERIA:

Novia Blanca (Zielona bransoletka - własność stylistki)

OZDOBA DO WLOSOW:

Novia Blanca


84

wedding

SUKNIA:

Patricia Szlażko Atelier BIZUTERIA:

Novia Blanca BUTY:

YES I DO


85

wedding

SUKNIA:

Rina Cossack BIZUTERIA:

Novia Blanca


86

wedding

SUKNIA:

Collinter BIZUTERIA:

Novia Blanca BUTY:

YES I DO


wedding

87

BIZUTERIA:

Novia Blanca


88

wedding

OKULARY:

Caroline Abram BIZUTERIA: Novia Blanca

SPODNIE, TOP I SUKNIA:

Rina Cossack


wedding

89


SUKNIE:

Lala Bowie BIZUTERIA:

Novia Blanca BUTY:

YES I DO


KISS

KISS

KISS SUKNIA:

Anemoi BIZUTERIA:

Novia Blanca

wedding

91


92

wedding

SUKNIA:

Ladybird

S W E E T


ZDJĘCIA PATRYCJA SOŁTAN EMERALD PROJECT MAKIJAŻ DOMINIKA KORYCIORZ EMERALD PROJECT FRYZURY KASIA MARKOWSKA WŁOSÓW KĘPA / EMERALD PROJECT RETUSZ MONIKA RYCZKOWSKA-WRZESIŃSKA PRODUKCJA WEDDING MODELKI MARTA GAJEWSKA KAMILA JĘDRZEJCZAK SUKNIE ANEMOI WWW. ANEMOIWEDDING.COM COLLINTER WWW.SUKNIE-COLLINTER.PL STELLA YORK WWW.STELLAYORK.COM LADYBIRD WWW.LADYBIRD.PL LALA BOWIE WWW.LALABOWIE.PL PATRICIA SZLAŻKO ATELIER WWW.PATRICIASZLAZKO.COM RINA COSSACK WWW.RINACOSSACK.COM BIŻUTERIA NOVIA BLANCA WWW.NOVIA-BLANCA.PL OKULARY CAROLINE ABRAM WWW.NOWYSHOWROOM.COM BUTY YES I DO WWW.YESIDOWEDDING.PL BALONY GALERIA BALONOWA WWW. GALERIABALONOWA.PL


Autorskie, zmysłowe i n i e p o w ta r z a l n e

projekty, których o d wa ż n y d e s i g n harmonijnie ko m p o n u j e s i ę

z p r o s tą ,

ascetyczną

formą.

TEL. +48 500-507-500 W W W. PAT R I C I A S Z L A Z K O . C O M

WSPÓŁPRACA: GDAŃSK Atelier na piętrze ul. Świętojańska 47/48 WA R S Z AWA Kamil Moszczyński Te l . : + 4 8 5 3 4 8 3 9 3 1 4


ZAPRASZAMY SALONY DO WSPÓŁPRACY fot. Marcin “kuRa” korczak


96

wedding

ikona stylu

GEMY MAALOUF i

Rafał Wierzbicki materiały prasowe GEMY MAALOUF

RO ZMOWA: ZD J ĘCIA:


wedding

97


98

GEMY MAALOUF

NOWOCZESNA PANNA MŁODA NAJNOWSZA KOLEKCJA URODZONEJ W LIBANIE P R O J E K TA N T K I Z A C H W Y C A RÓŻNORODNOŚCIĄ. SUKNIE GEMY MAALOUF SĄ SZYTE Z MYŚLĄ O NOWOCZESNYCH INDYWIDUALISTKACH, KTÓRE KOCHAJĄ MODĘ I LUBIĄ P R Z E Ł A M Y WA Ć S C H E M AT Y. O D WA Ż N E Ł Ą C Z E N I A N O W O C Z E S N E G O W Z O R N I C T WA Z CUDOWNYMI TKANINAMI NA D Ł U G O Z A PA DA JĄ W PA M I Ę Ć.

wedding


wedding

ZA KAŻDĄ KOBIETĄ KRYJE SIĘ PIĘKNA HISTORIA, KTÓRĄ STARAM SIĘ OPOWIEDZIEĆ W MOICH PROJEKTACH.

Kiedy odkryłaś, że projektowanie stanie się Twoim sposobem na życie? Dorastałam w otoczeniu kolorowych materiałów w fabryce tkanin mego ojca. Fascynacja projektowaniem zrodziła się już w dzieciństwie. Kiedy byłam małą dziewczynką, obcowałam z przepięknymi projektami sukien, które zdobiły wybiegi. Lubiłam podglądać zjawiskowe kreacje celebrytów z czerwonego dywanu. Te doświadczenia obudziły we mnie chęć tworzenia rzeczy pięknych, a marzenie o byciu rozpoznawalną na całym świecie projektantką stało się rzeczywistością. W swoim dorobku masz kilkanaście kolekcji haute couture, prêt-à-porter – dlaczego zdecydowałaś się projektować suknie ślubne? Najlepsze pomysły rodzą się z potrzeby. Pamiętam, że chciałam stworzyć nowoczesny strój dla niekonwencjonalnej Panny Młodej. Od tamtej chwili staram się łączyć świeże spojrzenie z współczesnymi trendami, tak żeby kobiety mogły w moich projektach odnaleźć swój styl oraz poczuć się wyjątkowo i ekskluzywnie.

99


100

wedding

Co wyróżnia Twoje ślubne projekty? Romantyzm w nowoczesnym wydaniu z niepowtarzalną formą i najszlachetniejszymi tkaninami to nasza odpowiedź na potrzeby każdej Panny Młodej. Wiem, jak ważny dla kobiety jest jej styl, dlatego tak dużą wagę przywiązuję do szczegółów. Łączę różnorodne fasony z odpowiednimi tkaninami, aby wydobyć naturalne piękno, które jest w każdej z nas. Które miejsca, zapachy, uczucia są Ci bliskie? Gdzie szukasz inspiracji? W każdej z nas kryje się pierwiastek małej dziewczynki, która śni o miłości w stylu „i żyli długo i szczęśliwie”. Bardzo lubię czerpać inspiracje z tego

PANNA MŁODA GEMY MAALOUF JEST PRZEDE WSZYSTKIM NIESZABLONOWA, LUBI ŁAMAĆ SCHEMATY.

słodkiego bujania w obłokach. Z tych marzeń rodzą się wyjątkowe projekty. Uczucia, z jakimi przychodzi do mnie Panna Młoda, są moją siłą napędową. Za każdą kobietą kryje się piękna historia, którą staram się opowiedzieć w moich projektach. Pomagam kobietom wyglądać dokładnie tak, jak sobie wyobrażały ten wyjątkowy dzień. Podzielisz się z nami swoją definicją kobiecego piękna? Sekret kobiecości kryje się w sile charakteru. Kobieta, która może pozwolić sobie na prawdziwe bycie sobą, nawet jeśli nie jest to w zgodzie z powszechnymi oczekiwaniami, jest kobietą na miarę naszych czasów.


wedding

Jakie panie wybierają Twoje projekty ślubne? Panna Młoda Gemy Maalouf jest przede wszystkim nieszablonowa, lubi łamać schematy. Zawsze perfekcyjnie elegancka, kocha nowoczesny styl, modę i lubi się nią bawić. Jak Panna Młoda w gąszczu setek modeli sukni ślubnych i niekończących się przymiarek ma wybrać jedną suknię ślubną? To uczucie harmonii, które przyjdzie w trakcie miary, podpowie jej, że właśnie ma na sobie tę wyjątkową, idealną dla siebie suknię. Piękno Panny Młodej i magiczna atmosfera zdecydowanie rozniosą się po całym pokoju,

101

a towarzyszące osoby zaniemówią z wrażenia. Tego momentu nie da się przegapić.

SEKRET KOBIECOŚCI KRYJE SIĘ W SILE CHARAKTERU.

Czy projektant może pomóc w tym wyborze? Tyko w jeden sposób. Powinien dostarczać projekty, które pozwolą każdej kobiecie wyrazić siebie i wyróżnić się w tym dniu na swój własny, wyjątkowy sposób. W jakim kierunku podąża moda ślubna? W przeciągu ostatniej dekady nasza branża mocno się zmieniła. Coraz więcej w niej kreatywności, niezależnych projektantów i indywidualnego


102

wedding

podejścia do każdej kobiety. Z prostej balowej białej sukni zrodziły się formy, które zaskakują kolorami, fakturą, koronkowymi rękodziełami. Prawdziwa moda ślubna zaczyna się tam, gdzie projektanta ogranicza jedynie jego kreatywność. Jeśli miałabyś wybrać trzy trendy, które powinny pojawić się w przyszłym sezonie, co by to było? Dlaczego nie spróbować projektów ze znacznie krótszymi sukniami niż dotychczasowe propozycje projektantów. Postawiłabym także na zupełnie nowe kolory oraz suknie odkrywające ramiona uzupełnione lejącymi się pelerynami.

ZAWSZE POWTARZAM: BĄDŹ SOBĄ! AUTENTYCZNOŚĆ JEST W CENIE NIE TYLKO W DNIU ŚLUBU, ALE ZAWSZE.


wedding

Czy jest jakiś projekt, który ma dla Ciebie szczególne znaczenie i odmienił Twoje postrzeganie mody? Wszystkie elementy naszej kolekcji, podobnie jak kobiety, mają własną unikalną historię, swoją lirykę, której nie da się wyrazić słowami, ale tylko poprzez serce i melodię uczuć. Każda zaklęta w sukni opowieść inspiruje mnie tak samo mocno. Twoja rada dla czytelników... Zawsze powtarzam: bądź sobą! Autentyczność jest w cenie nie tylko w dniu ślubu, ale zawsze.

103


al. Niepodległości 153/155, Warszawa ul. Bracka 25, Warszawa Modo, ul. Łopuszańska 22, Warszawa Poznań City Center, ul. Stanisława Matyi 2, Poznań ul. Franciszkańska 2A, Przemyśl


K R E U J E M Y

M A R Z E N I A !

Stylizacja ślubna • Makijaż • Stylizacja włosów Produkcja sesji zdjęciowych • Reportaż Emerald Project Agencja Artystyczna biuro@emeraldproject.pl tel. : + 4 8 5 0 7 0 0 6 9 8 5


106

20 17

wedding

HI Ty sezonu

PRZEWODNIK

Panny Młodej PO ŚWIECIE

SUKIEN

Ślubny TRA ELERT N D!

Pronovias

ŚLUBNYCH


107

wedding

# TRE N D : N OWO C Z E S N A

min im alistka

Patricia Szlażko Atelier

Anemoi Ego Julia Kwaszkiewicz

Agata Wojtkiewicz Atelier

S Z L A C H E T N E M AT E R I A Ł Y, KLASYCZNE KROJE WE WSZYSTKICH DŁUGOŚCIACH I FASONACH. ZACHWYCA JĄ P R O S T O TĄ I E L E G A N C J Ą W M Y Ś L Z A S A D Y, Ż E M N I E J Z N A C Z Y WIĘCEJ. ELEGANCJA W TYM WYDANIU JEST NIEZWYKLE WYTWORNA. KIEDY NIE MASZ J A S N O S P R E C Y Z O WA N E G O POMYSŁU NA SWÓJ WYGLĄD LUB NIE LUBISZ ŚLUBNEGO ANTURAŻU, MINIMALISTYCZNY STYL POZWOLI CI CZUĆ SIĘ Secret Angel by Magdalena Prokop - Elghoriny

KOMFORTOWO I PIĘKNIE W TYM W Y J ĄT K O W Y M D N I U .


108

wedding

Alon Livne White

Rosa Clará

Collinter

Berta

#TREND: GLAMOUR

w ślub nym wyd a n iu S T Y L I Z A C J E G L A M O U R P O W I N N Y B Y Ć E K S T R AWA G A N C K I E , O Z D O B N E I P E Ł N E B L A S K U . D O M I N U J Ą B Ł Y S Z C Z Ą C E M AT E R I A Ł Y, C E K I N Y, O Z D O B N E K A M Y K I , K O R A L I K I I M I E N I Ą C Y S I Ę B R O K AT. P E Ł N E P R Z E P Y C H U D O D AT K I S Ą J A K N A J B A R D Z I E J P O Ż Ą D A N E . K R Y S Z TA Ł O W E RAMIĄCZKA TO HIT SEZONU 2017!


109

wedding

Enzoani

Martina Liana

Anna Campbell

Pronovias

PRZEPIĘKNIE ZDOBIONY D E K O LT W S T Y L U GLAMOUR MIENI SIĘ NICZYM NAJSZLACHETNIEJSZY D I A M E N T.

Pronovias


110

wedding

# T R E N D : M AG I C Z N A Secret Angel by Magdalena Prokop - Elghoriny

Agnieszka Światły

iluz ja Stella York

Alon Livne White

EFEKT PRZYKLEJONEJ DO CIAŁA KORONKI TO JUŻ NIE TYLKO OBSZAR D E K O LT U , A L E T E Ż P L E C Ó W, RĄK I RAMION. KORONKOWE APLIKACJE PRZYBIERAJĄ C O R A Z C I E K AW S Z E F O R M Y. JEST TO SPOSÓB, W JAKI B E Z E K S P O N O WA N I A Z B Y T W I E L E PA N N A M Ł O DA MOŻE WYGLĄDAĆ BARDZO SEKSOWNIE.


111

wedding

Ladybird

Anna Kara

Berta

KOBIECE,

Rosa Clará

ZMYSŁOWE, A JEDNOCZEŚNIE Galia Lahav

BARDZO ELEGANCKIE.


112

wedding

THEIA

Belle Badgley Mischka

Pronovias

JEŚLI PREFERUJESZ STYL ROMANTYCZNY I SŁODKI, Carolina Herrera

T E N D O D AT E K J E S T DLA CIEBIE.

# TREND: KO K A R DY

n ie tylko d la m ałych d z iewczyn e k D U Ż E I M A Ł E , F A N TA Z Y J N I E Z AW I Ą Z A N E Z D O B I Ą N A J N O W S Z E ŚLUBNE KOLEKCJE. DZIĘKI KOKARDOM I KOKARDKOM SUKNIE N A B I E R A JĄ L E K KO Ś C I I KO B I E C E G O W D Z I Ę K U. KO K A R DA PA S U J E WŁAŚCIWIE D O KAŻDEGO.


113

wedding

Ego Julia Kwaszkiewicz

Nurit Hen

Rosa Clará Rina Cossack

Sylwia Kopczyńska

# TREND:

a na imię jej WIOSNA M O T Y W K W I AT O W Y W TYM SEZONIE MOCNO P R Z Y K U WA W Z R O K , JEST JESZCZE BARDZIEJ W Y R A F I N O WA N Y I N A D A J E S U K N I N I E P O W TA R Z A L N Y CHARAKTER. MOŻESZ WYBRAĆ Z A R Ó W N O D E L I K AT N Ą ŁĄCZKĘ, JAK I WIELKIE K W I AT Y W R O Z M I A R A C H XXL. ŁĄCZONE Z KORONKĄ ALBO Z LEKKIM TIULEM W Y G L Ą D A J Ą P O WA B N I E I DZIEWCZĘCO.


114

wedding

Berta

Martina Liana

Nurit Hen

#T R E N D : N U D E

altern atywa d la b ie li MASZ DOSYĆ PRZEDZIERANIA SIĘ PRZEZ MORZE BIELI TIULOWYCH I KORONKOWYCH SUKNI, KTÓRE WYDAJĄ CI SIĘ BLIŹNIACZO D O S I E B I E P O D O B N E . J E D N O C Z E Ś N I E N I E C H C E S Z R E Z Y G N O WA Ć Z EFEKTU NIEWINNOŚCI, JAKI DAJE BIAŁA SUKNIA, WYBIERZ NUDE. ZBLIŻONY DO KOLORU SKÓRY POWINIEN BYĆ W HARMONII Z K A R N A C J Ą . J E Ś L I M A S Z J A S N Ą C E R Ę I C I E M N E W Ł O S Y P O S TAW N A O D C I E Ń C H Ł O D N Y, N P. W P A D A J Ą C Y W R Ó Ż , L U B S Z A M P A Ń S K I . PA N I O M Z C I E M N I E J S Z Ą K A R N AC JĄ P O L E C A M Y S U K N I E W KO LO R Z E KOŚCI SŁONIOWEJ. Sylwia Kopczyńska


115

wedding

Maxima

Ladybird

# TRE N D :

niech żyje

Alon Livne White

BAL

N I E Z O S TA N I E S Z K R Ó L O WĄ B A L U B E Z O S Z A Ł A M I A J Ą C O P I Ę K N E J S U K N I . R O Z Ł O Ż Y S T Y D Ó Ł Z W I E L U WA R S T W T I U L U LUB KORONKI W ROZMIARZE SUPERSIZE JUŻ OD PIERWSZEGO TA Ń C A S K R A D N I E S E R C A W S Z Y S T K I C H G O Ś C I . K R Ó L O WA M O Ż E BYĆ PRZECIEŻ... TYLKO JEDNA.

Pronovias

Stella York


116

wedding

Pronovias

Ladybird

Agata Wojtkiewicz Atelier Galia Lahav

#TREND: C O Ś

metalowego

PA N N Y M Ł O D E W T Y M S E Z O N I E Z A M I A S T K W I AT O W Y C H W I A N K Ó W C Z Ę Ś C I E J W Y B I E R A J Ą M E TA L I C Z N E T I A R Y, K O K Ó W K I , G R Z E B Y K I I O PA S K I, K TÓ R E W P O Ł ĄC Z E N I U Z KORONKAMI DAJĄ EFEKT WOW!

Anna Campbell

Martina Liana


Suknia: Stella York nr 6379

Mendelssohn Salon Mody Ślubnej

Kraków ul. Długa 12 tel.: 12 421 28 78 www.suknieslubne.pl


Pracownia LALA BOWIE. Projektowanie i szycie na miarÄ™.

www.lalabowie.pl


ul. Szańcowa 42, 01-458 Warszawa tel.: 732 533 455

www.lalabowie.plGARNITUR ŚLUBNY od 599 zł


122

wedding

i

TE KS T:

Rafał Wierzbicki

W S Z A F I E K A Ż D E G O P R AW D Z I W E G O M Ę Ż C Z Y Z N Y W I S I U WA Ż A N A Z A AT R Y B U T D A N D Y S A , D Z I S I A J W R A C A DO ŁASK. OBA ELEMENTY ŁĄCZY WYRAZISTOŚĆ. D O D A J Ą C H A R A K T E R U I M O G Ą S P R AW I Ć , Ż E M A Ł O O R YG I N A L N Y S T R Ó J PA N A M Ł O D E G O Z YS K A R YS INDYWIDUALNOŚCI. CO WYBRAĆ NA ŚLUB? NIE MA JEDNEJ DOBREJ ODPOWIEDZI.

ŚLUBNE STARCIE: Tradycjonaliści powinni postawić na krawat w stonowanych kolorach. Odcienie szarości i granatu idealnie odcinają się od bieli koszuli i współgrają z większością marynarek, a ponadto ładnie eksponują twarz. Taki zestaw można dodatkowo ożywić kolorowym akcentem w postaci kwiatka w butonierce.

Vistula

akcesoriameskie.pl

Panom, którzy chcą zaznaczyć swój styl, proponujemy pastelowe barwy i eksperymenty z wzorami. Kropkowany krawat będzie świetne współgrał z poszetką w kolorze kropek. Nie trzeba się obawiać delikatnych pasków, szkockiej kratki i tureckich wzorów.

Kr awat owa e l e g a n c ja w 5 k r o kac h 1 . Krawat musi współgrać z garniturem. Im bardziej klasyczny krój, tym więcej powściągliwości w wyborze. Uważaj, żeby np. nie powielić pasków z marynarki na krawacie.

2 . Przednia część (szersza) powinna dotykać czubkiem spodni. Krótszą chowamy w specjalnie wszytą z tyłu krawata szlufkę.

3 . Rozmiar ma znaczenie! Szerokość powinna być zbliżona do

szerokości klap marynarki. Wąskie modele zostaw na mniej formalne okazje. Za najbardziej klasyczne uznaje się krawaty ośmiocentymetrowe – są one uniwersalne i pasują do większości sylwetek oraz marynarek. Jeśli jesteś szczupłej postury, możesz pokusić się o wariant sześciocentymetrowy.

4 . Węzeł zależy od typu kołnierzyka w koszuli. 5 . Zwróć uwagę na materiał. Najlepszym wyborem są naturalne tkaniny: jedwab, wełna, len.

M o c n e s t r o n y k r awata : n i e wąt p l i wy at ry b u t m ę s ko ś c i d o b r z e d o pa s owa n y wy r ów n a p r o p o r c j ę sy lw e t k i wybierając bezpieczny granatowy lub szary kolor, n a p e w n o u c h r o n i s z s i ę p r z e d m o d owy m faux pa s c y t ując k l a sy ka „ k l i e n t w k r awac i e j e s t m n i e j awa n t u r u j ą c y s i ę ” , u w a ż a m y , ż e d o t y c z y t o o g ó ł u Pa n ó w

Maurizio Benttoni

Giacomo Conti

N I E J E D E N K R AWAT. N AT O M I A S T M U C H A D O N I E D AW N A


123

wedding

Wilvorst

Muszka sugeruje intelektualizm, prawdziwy lub udawany, a czasem wskazuje też na umysł techniczny, może dlatego, że tak trudno ją zawiązać. Muszkę noszą magicy, lekarze, prawnicy i profesorowie, a także wszyscy ci, którzy chcieliby wyglądać jak oni. Jednak najważniejszy jest fakt, że muszka jest bezpośrednim sposobem na przekazanie światu, że nie zważa się na opinie innych. Warren St. John z "The New York Times"

Na ślub polecamy muszki w delikatnych, jasnych odcieniach z jedwabiu. Świetnym wyborem będą muchy w drobne kropki zestawione z poszetką w kolorze grochów.

Vistula

Savo i r - v i v r e a s p r awa m u c h y 1 . Mucha lepiej komponuje się z ko-

HIS Outfit

szulami z krytą plisą, czyli pasem materiału ukrywającym guziki.

2 . Prawdziwy elegant wybierze muchę wiązaną, a nie na gumce.

3 . Nie wybieraj muchy białej ani czar-

akcesoriameskie.pl

Mimo uniwersalności krawata mucha od kilku sezonów wiedzie prym. Gładkie, w grochy, w pepitę, mikrowzory lub intrygujący ornament strukturalny. Jeżeli są zestawione z eleganckim gładkim garniturem, sprawiają, że stylizacja prezentuje się nowocześnie i wyjątkowo oryginalnie. Łatwo ją skomponować ze stylizacją Panny Młodej czy też motywem przewodnim.

nej. Te kolory zarezerwowane są dla innych strojów. Czarna – do smokingu, biała – do fraka.

4 . Konieczne jest odpowiednie dobra-

HIS Outfit

nie rozmiaru. Jeśli muszka będzie za krótka, to po prostu nie da się jej zawiązać, jeśli jednak będzie zbyt długa, skończymy z wielką kokardą pod szyją, wyglądając jak clown, a nie jak elegancki facet.

WoodCraft

Wybierając bardziej odważną muchę, śmiało możecie ją dopasować do koloru butów Panny Młodej czy też może nawiązywać do czegoś, co lubi Pan Młody (sport, muzyka, hobby). Ciekawym trendem są muchy wykonane z drewna. Nam wyjątkowo do gustu przypadł model z motywem cepelii – idealny na górskie wesele!

At u t y, czy l i m u c h a n i e s i a da ! niezwykły dodatek dla osób lubiących się wyróżniać b ę d z i e w i d o cz n a s p o ś r ó d w i e l u k r awat ów g o ś c i d l a Pa n ó w z c h a r a k t e r e m , n a l e ż y b o w i e m n i e t y l k o u m i e ć się z nią obyć, ale umieć bronić jej całą swoją prezencją Czy już dokonałeś wyboru? Pochwal się w social mediach i wrzuć zdjęcie z

HIT sezonu 2017

#panmlodyWEDDING


124

wedding

Lista

1.

2. SPINKI DO MANKIETÓW DUNHILL LONDON

ZEGAREK FRÉDÉRIQUE CONSTANT YES

dla Niego...

3.

Spinki do mankietów to niekoniecznie relikt przeszłości. Klasycznie męskie wykonane z mosiądzu przedstawiają zarys buldoga. Idealne dla Pana Młodego, który kocha tę rasę i chce podkreślić swój indywidualny styl.

Dobrze dobrany do ubioru może być esencją, zwieńczeniem stylu faceta i dlatego jest dla niego absolutnie niezbędny.

GARNITUR SARTORIAL ATELIER Z dobrym garniturem szytym na miarę jest trochę jak z kuchnią – niezbędne są dobre składniki. Podstawą jest materiał wysokiej jakości, następnie potrzebna jest miękka konstrukcja oraz pasja włoskiego krawca. Wszystko to znajdziecie w Sartorial Atelier. Doskonały na ślub, szyty na miarę, perfekcyjny jak Ty w tym wyjątkowym dniu.

4.

POSZETKA RECMAN Dodatek, który chyba jak żaden inny świadczy o pewności siebie oraz poczuciu własnego stylu mężczyzny. Propozycja od Recmana wykonana jest z wysokiej jakości jedwabiu.

5.

BUTY OXFORDY AGA PRUS

Klasyczne oxfordy z nakładanymi noskami. Uszyte w technice krytopasowej z brązowego bukatu o ciekawym przecieranym rysunku. Tradycyjna rzemieślnicza metoda ręcznego szycia gwarantuje najwyższą wytrzymałość konstrukcji butów i możliwość wielokrotnej renowacji podeszwy. 100% bespoke!


IDEALNY GARNITUR Z dobrym garniturem szytym na miarę jest trochę, jak z kuchnią – potrzebne są dobre składniki. Podstawą jest materiał wysokiej jakości, następnie potrzebna jest miękka konstrukcja oraz pasja krawca.

SZYCIE NA MIARĘ

JAK DOBRZE UBRAĆ SIĘ DO ŚLUBU?

W szyciu miarowym można wyeksponować zalety sylwetki lub ukryć jej mankamenty. Taliowane marynarki są szyte na miękkich płótnach. To zapewnia ubraniu odpowiednie układanie się i sprawia, że nawet po wielu latach noszenia garnitury zachowają swoją niepowtarzalną formę. Współczesne krawiectwo miarowe łączy tradycyjne rzemiosło z nowoczesną konstrukcją oraz najwyższej jakości tkaninami. Taki garnitur docenią miłośnicy męskiej elegancji. I poczują się w nim tak dobrze, jak we własnej skórze.

WŁOSKIE KORZENIE Najbardziej eleganckie garnitury wciąż szyte są ręcznie na południu Włoch. Neapol od pokoleń skupia najlepszych krawców i krojczych. Miękkie wkłady formujące oraz brak poduszek w ramionach nadają włoskim marynarkom niepowtarzalny charakter i wpływają na komfort noszenia. Neapolitański styl to również detale. Piękna szeroka klapa, podwójne stebnowanie, rękaw z charakterystycznym marszczeniem „spalla camicia”.

TKANINY

NAJLEPSZE ŚLUBNE ST YLIZACJE

Zaletą szycia miarowego jest możliwość wyboru z kilkuset dostępnych na rynku tkanin od światowej klasy producentów: Loro Piana, Ariston, Scabal, VBC. Najlepsze na garnitury są wełny od super 120’s do super 150’s. Wełny podwójnie i potrójnie skrętne mają wysoką odporność na gniecenie się, dzięki wysokiej naturalnej elastyczności. Ma to znaczenie zwłaszcza, gdy garnitur powinien nienagannie wyglądać po wielu godzinach spędzonych na uroczystościach czy przyjęciu weselnym.

Doświadczenie w zbieraniu miary, encyklopedyczna wręcz znajomość materiałów, krojów, technik oraz dobry gust są atutami podczas spotkań z klientami w Sartorial Atelier. Każde spotkanie jest starannie zaplanowane, aby spokojnie i bez zbędnej presji czasu móc poznać oczekiwania klienta i móc mu doradzić najwłaściwszy fason garnituru lub marynarki szytej na miarę.

W W W. S A R T O R I A L G R O U P. C O M

TRADYCJA I NOWO CZESNOŚĆ W czasach powrotu do tradycyjnych rzemiosł szycie na miarę przeżywa swoje odrodzenie. Dla wielu mężczyzn jest to też jedyna droga, aby dobrze wyglądać. Skrojony na miarę garnitur może zatuszować mankamenty sylwetki lub też uwydatnić jej zalety. Dla jeszcze innych będzie to po prostu doskonała okazja do zabawy stylem i eksperymentów z łączeniem tkanin, wzorów, krojów.


www.Anemoi.pl

ANEMOI

ANEMOI Katarzyna Gasiorowska ul. Slimaka 40A, 04-862 Warszawa


www.Anemoi.pl

ANEMOI

tel.+48 505 122 492 email: anemoi@anemoi.pl


128

wedding

Patrycja i Michał Jaworscy, Fotograf: Grace & Blush

#PLANOWANIE #ŚLUB #WESELE #KWIATY #DEKORACJE #STYL #FOTOGRAFIA #MUZYKA #MIEJSCA #PREZENTY #DESIGN #INSPIRACJE #PRAWDZIWE ŚLUBY130

wedding

CZEGO

absolutnie

12

MIESIĘCY

przed...

NIE ROBIĆ p

r

z

e

d

ŚLUBEM? i

TE KS T:

Aleksandra Łańcucka

P R Z Y G O T O WA N I A D O Ś L U B U I W E S E L A T O C Z Ę S T O I S T N E S Z A L E Ń S T W O . B I E G A M Y, O R G A N I Z U J E M Y, P L A N U J E M Y, Z A Ł AT W I A M Y, U S TA L A M Y, P O T O , A B Y T E N J E D E N J E D Y N Y, W Y J ĄT K O W Y D Z I E Ń O K A Z A Ł S I Ę I D E A L N Y. J E Ś L I J E S Z C Z E N I E O D C Z U WA C I E T E J S P E C Y F I C Z N E J P R E S J I , T O Z A P E W N E D O WA S Z E G O Ś L U B U P O Z O S TA Ł O S P O R O C Z A S U – P R AW D Z I WA G O R Ą C Z K A P R Z E D Ś L U B N Y C H P R Z Y G O T O WA Ń ROZPOCZYNA SIĘ MNIEJ WIĘCEJ NA ROK P R Z E D W Y Z N A C Z O N Ą D ATĄ . I T U N A J C Z Ę Ś C I E J P O J AW I A J Ą S I Ę N I E R O Z WA Ż N E , A C Z A S E M D R A M AT Y C Z N E W S K U T K A C H D E C Y Z J E – JA RÓWNIEŻ ZALICZYŁAM PODOBNĄ W PA D K Ę I, K U P R Z E S T R O D Z E, W S P O M N Ę O NIEJ W PONIŻSZYM TEKŚCIE. C Z E G O Z AT E M A B S O L U T N I E N I E N A L E Ż Y R O B I Ć PRZED ŚLUBEM?

Zmiana SALI lub KOŚCIOŁA W tym momencie Pary Młode często zaczynają się zastanawiać, czy aby na pewno podjęły słuszną decyzję co do miejsca ceremonii lub wesela. Zdarzyć się mogło, że przypadkiem trafiliście na inne, pozornie idealne miejsce i to, na które zdecydowaliście się wcześniej, wydaje się mniej atrakcyjne, Ale, mówię Wam, to zwykle wrażenie złudne. Pamiętajcie, że z jakiegoś powodu wybraliście już miejsce – przypomnijcie sobie jego zalety i powody decyzji – zmiana sali, kościoła albo urzędu na rok przed ślubem to kiepski pomysł. Przede wszystkim ze względów finansowych – pewnie wpłaciliście już zaliczkę, zapewne dość wysoką, która przepadnie w momencie odwołania rezerwacji. Zmiana miejsca to również bałagan organizacyjny związany z dekoracjami, ustawieniem stołów, menu i zaproszeniami lub, jeśli zdecydowaliście się na takie rozwiązanie, powiadomieniami save the date. Nie warto – jeśli wybraliście konkretne miejsce, to była to raczej rozważna decyzja podjęta na spokojnie, uwzględniająca wszystkie czynniki – zmiana na ostatnią chwilę może spowodować, że nie sprawdzicie wszystkiego i podczas uroczystości mogą pojawić się niechciane niespodzianki.


131

wedding

6

SUKNIA ŚLUBNA lub GARNITUR To za wcześnie. Przez rok może się bardzo wiele zmienić – sami wiecie, jak szybko można stracić lub przybrać na wadze w wyniku stresu. Stroje ślubne wybrać można, ale ostateczna decyzja, przymiarka i zakup powinny się odbyć najwcześniej na pół roku przed ślubem. Warto również zostawić sobie wyjście awaryjne w postaci krawcowej, która będzie w stanie w ostatniej chwili dokonać drobnych poprawek.

Ostateczna

LISTA GOŚCI O tym, kto faktycznie pojawi się na weselu, zdecydujcie nieco później. Możecie oczywiście określić orientacyjną liczbę gości, ale z zapraszaniem ich wstrzymajcie się jeszcze. Wiem z doświadczenia swojego i znajomych, że przez rok można zarówno stracić, jak i zyskać przyjaciół, których chętnie zobaczylibyście na swoim weselu, a nie starczy dla nich miejsca przy stole. Przez ten rok może się również zdarzyć, że zaprzyjaźnione pary rozejdą się i znajdą nowych partnerów, a kumpel singiel odnajdzie miłość swego życia. Ostatecznie listę gości zamykamy mniej więcej na pół roku przed ślubem i wtedy już warto wysłać zaproszenia ślubne.

© Can Stock Photo / designtogether

3

MIESIĘCY

MIESIĄCE

OBRĄCZKI

FRYZJER

przed...

ślubne

Wybrać obrączki ślubne oczywiście warto, ale z zakupem koniecznie zaczekajcie – najbezpieczniej jest kupić je na mniej więcej miesiąc przed ślubem. Po pierwsze, zminimalizujecie ryzyko ich zgubienia – uwierzcie mi, to się zdarza dość często. Po drugie, ponieważ do ślubu pozostało jeszcze sporo czasu, obydwoje możecie nieco przytyć lub wyszczupleć. Dłonie dość szybko reagują na zmianę wagi i może się okazać, że obrączki będą spadać lub, co gorsze, nie będziecie mogli ich sobie założyć podczas uroczystości.

przed...

Dziewczyny, choćby nie wiem jak bardzo Was kusiło, pod żadnym pozorem nawet nie przechodźcie obok salonów fryzjerskich. Stres związany z przedślubnymi przygotowaniami może skłonić Was do nierozważnych decyzji i niepotrzebnego ryzyka. Tu właśnie przyszła pora na moją osobistą przestrogę. W podobnym czasie zdecydowałam się na zrobienie sobie grzywki, która w efekcie nijak nie pasowała do zaplanowanej fryzury ślubnej. Pomimo starań fryzjerki w dniu ślubu, w żaden sposób nie dało się całości skomponować w sensowną fryzurę i wyglądałam tragicznie. To samo dotyczy drastycznego skracania włosów lub, nie daj Boże, farbowania. Włosy nie odrastają, niestety, zbyt szybko, a blondynka będzie miała problem z pozbyciem się czekoladowego brązu (tak, to też kiedyś zrobiłam, na szczęście nie przed ślubem). Oczywiście, warto zadbać o włosy przed ślubem, ale unikajcie jak ognia dużych zmian wizerunkowych – może się zdarzyć, że efekt będzie po prostu zły, a nie zawsze łatwo wrócić do stanu początkowego.


132

wedding

DIETA

PODRÓŻ poślubna

Przedślubna dieta na 3 miesiące przed uroczystością powinna być dokładnie taka, jaką stosowałyście podczas zakupu sukni ślubnej, a w przypadku panów – garnituru. Jeżeli strój wisi już w szafie, nie jest dobrym pomysłem zmiana sposobu żywienia. Dotyczy to w równym stopniu przybierania, jak i tracenia na wadze. Warto zadbać o to, żeby przy zakładaniu sukni ślubnej nie okazało się, że tu się nie dopina, a tam wisi czy odstaje. Jeżeli z jakiegoś powodu nie jesteście zadowoleni ze swojej figury, zadbajcie o nią przed kupieniem strojów ślubnych i dobierzcie je już po diecie, a potem po prostu pilnujcie wagi i co jakiś czas sprawdzajcie, czy wybrane przez Was kreacje wciąż dobrze leżą. Póki jest jeszcze czas, można dokonać niewielkich poprawek.

Jeżeli w podróż poślubną wybieracie się z biurem podróży do Grecji, planowanie możecie rozpocząć nawet na tydzień przed ślubem. Jeśli jednak marzy Wam się długa, egzotyczna wyprawa, warto zaplanować ją minimum pół roku wcześniej. W zależności od wybranego przez Was kraju, mogą być wymagane szczepienia, wizy czy zaproszenia – a to wszystko, niestety, trwa. Pamiętajcie również o sprawdzeniu ważności paszportów, bo choć obecnie na nowy paszport czeka się maksymalnie 30 dni, warto mieć to załatwione wcześniej.

1

MIESIĄC

przed...

ZAPROSZENIA Wysyłanie zaproszeń na 3 miesiące przed ślubem jest nie tylko nieeleganckie, ale również ryzykowne. Ze względu na to, że wesela odbywają się w naszym klimacie zwykle późną wiosną, latem i wczesną jesienią – czyli w sezonie urlopowym – warto poinformować gości o terminie ślubu, zanim podejmą oni decyzje o wakacyjnych wyjazdach. Doskonałym rozwiązaniem jest również tzw. save the date, czyli powiadomienie o planowanym terminie ślubu i wesela, bez podawania szczegółów (godzin i miejsca) właśnie po to, żeby goście mieli szansę na zaplanowanie zarówno obecności na Waszym ślubie, jak i swoich urlopów.

Kosmetyczne ZABIEGI Jeżeli do Waszego ślubu pozostał miesiąc, niewiele można już zrobić lub zmienić. Niestety, Panny Młode decydują się wtedy na upiększające zabiegi kosmetyczne. Pozwala to na oderwanie się od stresujących przygotowań i odrobinę relaksu lub… dostarczenie sobie większej ilości zmartwień. Jak ognia unikajcie inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, które mogą pozostawiać wyraźne ślady – nigdy nie wiadomo, jak zareaguje skóra, a zdjęcia ślubne z zaczerwienioną buzią nie wyjdą najlepiej.

Na miesiąc przed ślubem – tu powtórzę jeden z powyższych punktów – unikajcie również fryzjerów i skracania lub farbowania włosów. Na zmiany przyjdzie czas po ślubie, a na razie uzbrójcie się w cierpliwość i nie dokonujcie drastycznych zmian wizerunku, które mogą, ale wcale nie muszą wyjść korzystnie. Uważajcie również na solarium – piękna opalenizna rzeczywiście wspaniale komponuje się ze śnieżną bielą sukni ślubnej, ale lepiej zakończyć opalanie około 2 tygodni przed ślubem, żeby skóra zdążyła odpocząć i nabrać zdrowego, ładnego koloru.

IMPREZY I SPORTY

ekstremalne

Nie licząc oczywiście wieczorów panieńskiego i kawalerskiego, warto odpuścić sobie intensywne imprezowanie. Alkohol fatalnie wpływa zarówno na cerę, jak i figurę. I chociaż umieszczanie sportu i alkoholu w jednym punkcie może wydać się nieco dyskusyjne, to pamiętajcie o tym, że wyjazd na narty, wspinaczka czy szybka jazda rowerem mogą skończyć się poważną kontuzją, a tych należy unikać, jeżeli chcecie założyć do ślubu eleganckie szpilki.

Powyższa lista z pewnością nie wyczerpuje tematu, bo pomysłowość – wiem po sobie – Panny Młodej pod wpływem stresu jest nieograniczona. Warto jednak zachować choć minimum rozsądku i, podsumowując, unikać wszystkiego, co wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem lub trwałymi zmianami. Nie dokładajcie sobie stresów i postarajcie się przeżyć ten ostatni rok w miarę spokojnie. Ślub i wesele to wydarzenie magiczne i nie ma sensu psuć go niepotrzebnymi stresami, zwłaszcza jeśli tak łatwo ich uniknąć.


internetowy sklep ślubny

wszystkie akcesoria i dekoracje zamówiłam przez internet :)


134

wedding

VOYAGE, VOYAGE...

K ata rz y na Gaj ek Konsultantka ślubna i event plannerka nie tylko z zawodu, ale i z pasji. W branży od 12 lat. Organizatorka ponad 300 ślubów i wesel. Autorka poradników ślubnych. Właścicielka i liderka projektów w agencji Aspire i wykładowczyni w Aspire Academy. Ulubiona wedding plannerka gwiazd – zorganizowała wesela m.in. Małgorzaty Kożuchowskiej, Katarzyny Zielińskiej, Marty Żmudy-Trzebiatowskiej i Lucasa Podolskiego.

Okiem wedding plannera MAŁGOSIA I WITEK KOCHAJĄ PODRÓŻE. Z W I E D Z I L I K AWA Ł Ś W I ATA . Z O G R O M N Y M Z A A N G A Ż O WA N I E M S W O J E W Y J A Z D Y P L A N U J Ą . Z J E S Z C Z E W I Ę K S Z Ą PA S JĄ O N I C H O P OW I A DA JĄ. MOTYW PRZEWODNI ICH ŚLUBNO-WESELNYCH UROCZYSTOŚCI NARZUCAŁ SIĘ WIĘC SAM. P O D R Ó Ż E T O D L A W E S E L A T E M AT W D Z I Ę C Z N Y I B A R W N Y, S Z C Z E G Ó L N I E J E Ś L I R Ó W N I E B A R W N I S Ą S A M I PA Ń S T WO M Ł O D Z I. O R G A N I Z AC JA GLOBTROTERSKIEJ, A JEDNOCZEŚNIE Z I N D Y W I D U A L I Z O WA N E J I M P R E Z Y T O B Y Ł O

P R Z E C Z Y TA J TA K Ż E Z C Y K L U

"Okiem wedding plannera" Ślubne pole minowe s. 138 Buongiorno Italia s. 188

P R Z Y J E M N E W Y Z WA N I E .


135

wedding

Ślub, wesele, a później małżeństwo to niezwykła podróż...

REALIZACJA WESELA:

Aspire Katarzyna Gajek •

DEKORACJE:

Gfiore •

ZAPROSZENIA:

Motifani •

ZDJĘCIA:

Blindman


136

wedding

Przywiązywanie wagi do DETALI Goście powitani robiącą ogromne wrażenie instalacją złożoną z pięknych skrzyń i waliz udekorowanych kwiatami oraz światłem świec, od razu przenosili się w inną rzeczywistość. Utrzymać podróżniczy klimat pomogły nam później dobrze dobrane drobiazgi.

PROSTOTA

i styl

Przygotowując przyjęcie podporządkowane jednemu, bardzo charakterystycznemu motywowi albo kolorowi, łatwo popaść w przesadę. Niewprawionym organizatorom albo parom, które planują uroczystość na własną rękę, często wydaje się, że aby motyw był dobrze przez gości odczytany, musi wręcz „krzyczeć”. To nieprawda. Znacznie lepiej sprawdza się wykorzystanie kilku widocznych i spójnych elementów w dekoracjach, zaproszeniach oraz strojach Państwa Młodych. W przypadku ślubu i wesela Małgosi i Witka najwięcej zabawy „podróżniczą” konwencją mieliśmy, planując scenografię. Zależało nam na tym, aby nie tylko przypomnieć gościom, że Państwo Młodzi to zapaleni globtroterzy, lecz aby zabrać ich wszystkich we wspólną podróż. Zapowiedź tego klimatu widzieli już w motywie zaproszenia, które oparte zostało na „oldskulowym” wzorze dokumentu „wizy do wspólnego życia”. Styl papieru zapowiadał atmosferę imprezy, a jednocześnie całość wyglądała urzędowo i profesjonalnie – nie zabrakło odpowiednich stempli, zdjęcia oraz mapy. Przybyli na wesele goście nie byli więc zaskoczeni najważniejszym i najbardziej widocznym elementem dekoracji, którym były globus i walizki. Aby całości nadać romantyczny charakter, zdecydowaliśmy się na duże torby i kufry w stylu retro, przypominające eleganckie bagaże angielskiego dżentelmena Phileasa Fogga – głównego bohatera powieści Juliusza Verne’a „W 80 dni dookoła świata”.

Projekt tablicy informacyjnej, która wskazywała przybyłym na uroczystość miejsce przy stole, wykorzystywał wątek globusa i mapy (również utrzymany był w stylu retro). W dekoracjach stołów pojawiały się klasyczne zegary i stylizowane kompasy. Nawiązanie do podróżowania przemyciliśmy również w słodkim bufecie, gdzie pojawiły się

porcelana z motywem mapy oraz drobne, słodkie przekąski udekorowane jadalnymi płatkami z wzorem dawnych, zagranicznych znaczków i stempli pocztowych, starych map i globusów. Stoły oznaczyliśmy nazwami państw, które Państwo Młodzi odwiedzili podczas wielu swoich podróży. Każdy stół zabierał osoby przy nim zasiadające do innego zakątka świata, do Meksyku, Nowej Zelandii, na Islandię. Specjalnie na potrzeby tego ślubu uszyliśmy poduszeczkę w poszewce z motywem mapy świata, na której zaprezentowane zostały obrączki. (Zdjęcie tej poduszeczki pokazane na Instagramie wzbudziło wiele zachwytów i sprawiło, że spłynęły do nas zapytania o to, gdzie można „takie cudo” kupić).


wedding

Tematyczne ATRAKCJE

Ślub i weselne przyjęcie odbywały się w plenerze. Jako atrakcję dla gości przygotowaliśmy hipnotyzujący taniec z ogniem. Ogromne wrażenie zrobił też na wszystkich kilkupiętrowy tort, który wyglądem przypominał stos różnej wielkości walizek. Przez całą imprezę gościom uprzyjemniali czas grający na żywo pianista i saksofonista oraz DJ, których repertuar doskonale pasował do stylu retro zastosowanego w dekoracjach. Zabawa była bardzo udana, a goście i Państwo Młodzi zachwyceni atmosferą, jaką udało nam się wyczarować, o czym świadczą podziękowania, jakie otrzymaliśmy na zakończenie współpracy:

„Pani Kasiu, pięknie dziękuję za organizację naszego ślubu i wesela. (…) Dziękuję za zaangażowanie, profesjonalizm…, za pomysły, za dopieszczenie szczegółów, za każdy najmniejszy elemencik, w który Pani włożyła swoje serducho. (…) Z całego serca dziękuję za magiczny dzień, który jest Pani zasługą. Dziękuję ślicznie (…) za przecudną muzykę, za wyjątkową dekorację, słodkości pełne magii, oczywiście za wybór miejsca, które nie tylko swoją naturalną urodą, ale i profesjonalizmem i wyjątkową kuchnią zrobiło ogromne wrażenie”.

www.aspire.pl

137


138

wedding

Okiem wedding plannera K ata rz y na Gajek TWORZENIE LISTY GOŚCI TO − JAK WYNIKA Z MOJEGO 12-LETNIEGO DOŚWIADCZENIA W P R AC Y Z PA R A M I PLANUJĄCYMI ŚLUB I WESELE − JEDNO Z NAJTRUDNIEJSZYCH

ŚLUBNE POLE MINOWE …c z y l i j a k p r z yg o t ować l i s t ę g o ś c i ?

ZADAŃ STOJĄCYCH PRZED NARZECZONYMI. JESTEŚCIE PIERWSZY R A Z W R O L I PA Ń S T WA M Ł O D Y C H I N I E Z AW S Z E WIECIE, JAKIM KLUCZEM S I Ę K I E R O WA Ć . R O D Z I C E NACISKAJĄ, BYŚCIE Z A P R O S I L I O S O B Y, KTÓRYCH NIE ZNACIE L U B N I E P A M I Ę TA C I E . PODOBNIE JAK W WIELU INNYCH ŻYCIOWYCH S Y T U A C J A C H , TA K I TU NIE DA SIĘ USZCZĘŚLIWIĆ WSZYSTKICH. CO ZROBIĆ, BY U N I K N ĄĆ W PA D E K I BYĆ ZADOWOLONYM Z R E Z U LTAT U ?

P R Z E C Z Y TA J TA K Ż E Z C Y K L U

"Okiem wedding plannera" Voyage, voyage... s. 134 Buongiorno Italia s. 188

NR 1

na liście zadań Większość par zaczynających przygotowania stresuje się, że jeśli rozpoczną planowanie zbyt późno, to nie uda im się znaleźć odpowiedniego miejsca na wesele lub ktoś zarezerwuje wszystkie najlepsze zespoły albo zabraknie czasu na uszycie idealnej sukni ślubnej. Tymczasem jednym z najważniejszych punktów w ślubnym spisie „rzeczy do zrobienia” jest przygotowanie listy gości. Tworzenie jej bywa też jednym z pierwszych momentów wymagających od Was − Narzeczonych wypracowania kompromisów między sobą wzajemnie i z innymi członkami rodziny.

Trudnymi doradcami w tworzeniu listy gości są rodzice. Często naciskają, że konieczne jest zrewanżowanie się zaproszeniem na ślub i wesele znajomym, którzy kiedyś zaprosili ich na wesele swoich dzieci. Inne pytania, które często zadaje sobie wiele Par Narzeczonych to na przykład: Czy musimy zapraszać wujostwo i kuzynostwo, mimo że nie widzieliśmy ich od ponad 20 lat? Czy daleką rodzinę wypada zaprosić tylko na ślub? Czy musimy zapraszać na wesele dzieci? Jak wytłumaczyć rodzicom, że na naszej wymarzonej liście gości nie uwzględniliśmy wszystkich ich znajomych? Pojawiają się tu również


139

wedding

dylematy związane z kosztami: Czy rodzina Pana Młodego powinna ponosić koszty związane z zaproszeniem gości z jego strony, a rodzina Panny Młodej związane z zaproszonymi gośćmi z jej strony? Czy może podział kosztów powinien przebiegać zupełnie inaczej? Na przykład po połowie. Jeśli pragniecie, aby lista Waszych gości była jak najbliższa tej wymarzonej, a musicie wziąć pod uwagę zdanie rodzinnych doradców, przygotujcie się na kilkutygodniową batalię, wymagającą użycia wszystkich Waszych umiejętności negocjacyjnych i mediacyjnych. Być może wydaje się Wam teraz, że odzieram ten wspaniały czas planowania ślubu i wesela z romantyzmu, ale twarda rzeczywistość jest taka, że czasem sami Narzeczeni nie mają decydującego głosu w sprawie własnego wesela. Często ostatnie zdanie w sprawie listy gości należy do tego, kto uroczystość finansuje. Jeśli to rodzice wykładają pieniądze, dzieci muszą zaakceptować fakt, że na ich weselu pojawią się znajomi mamy i taty. Jeśli uroczystość finansujecie samodzielnie – wtedy łatwiej Wam będzie przekonać wszystkich do własnego zdania, choć pewnie też nie bez problemów.

ETYKIETA

ślubna

Chyba każda para, z którą pracowałam, ma na swoim koncie jakieś „ofiary” będące rezultatem wyborów podejmowanych w trakcie planowania listy gości. Spędzam z Narzeczonymi wiele czasu i często jestem uczestnikiem dyskusji na temat tego, „co powinniśmy”, „co ludzie powiedzą”, „czy ich nie obrazimy”. Ostatecznie często liczba pozycji w spisie gości sprowadza się do pieniędzy. Powiedzmy, że zgodnie z Waszymi planami stać Was na zaproszenie 100 osób, a rodzice wymuszają dodatkowych 20. Z czego zrezygnujecie? Z wymarzonej sukni? Z najlepszego fotografa, którego zdjęcia zawsze Was zachwycały? A może trzeba będzie zmienić cały model uroczystości i zamiast całonocnego wesela ograniczyć się do obiadu poślubnego dla bliskich i wieczornej imprezy dla znajomych? Dobrze jest podjąć świadomie decyzję na samym początku, tak aby na każdym kolejnym etapie nie odczuwać frustracji. Najważniejsza rada, jakiej udzielam „walczącym” z listą gości Narzeczonym jest taka, aby pamiętali, że ludzie to energia. A w czasie ślubu i wesela

CHCEMY

potrzeba im wyłącznie pozytywnej energii. Czy zatem warto zapraszać kogoś, kto jest Wam nieprzychylny? Jeśli przyjdą, to czy ich złe nastawienie, negatywna energia – narzekanie i marudzenie nie popsują Wam nastroju? Z drugiej strony, jeżeli spory z rodzicami sprowadzają się ostatecznie do zaproszenia nie 20, a 2 czy 4 dodatkowych osób, to może nie warto się kłócić...

Z DZIEĆMI

czy bez?

Kwestia tego, czy wypada zaprosić na wesele rodziców bez dzieci, to temat kolejnej niekończącej się dyskusji w świecie Narzeczonych. Według mnie wesele to impreza dla dorosłych. Spędziłam na przyjęciach ostatnich 12 lat i rzadko się zdarza, żeby wszyscy rodzice i dzieci na jednej imprezie byli naprawdę zadowoleni. Jeśli latorośle na weselu muszą się pojawić, konieczne jest zapewnienie im opieki. Jestem zdecydowaną zwolenniczką zapraszania dzieci na ślub. Nie widzę też problemu w tym, aby po ślubie dzieci zostały zaproszone na obiad weselny.

MUSIMY

S TA Ć N A S


140

wedding

Resztę wieczoru powinny już jednak spędzić w domu lub pod opieką członków rodziny albo niani. W przeciwnym razie za 2−3 godziny ani one, ani ich rodzice nie będą się dobrze bawić. Jeśli dzieci na weselu muszą się pojawić, normą staje się zatrudnianie opiekunek i animatorów, którzy zajmą się najmłodszymi gośćmi. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami i wiele par uważa za absurd to, aby musieli ponosić jeszcze takie wydatki. Tyle że dzieci pozostawione na weselu bez opieki mogą nieźle namieszać i zakłócić przebieg skrupulatnie opracowanego scenariusza. W końcu to tylko dzieci. Czasem jednak dzieci po prostu należy zaprosić. Pracowałam kiedyś z parą, która w wysłanych zaproszeniach nie uwzględniła dzieci, ale podczas potwierdzania przybycia wielu gości zaznaczyło, że będzie z dziećmi. Zdarzało mi się organizować wesela, w których uczestniczyło 20, a nawet 40 dzieci. To takie drugie „małe wesele” na weselu. Planując opiekę nad dziećmi, trzeba szczególnie zadbać o dwa momenty. Pierwszy to składanie przysięgi małżeńskiej (w kościele albo w urzędzie). Wtedy powinna panować błoga cisza – to chwila ważna, podniosła i wzruszająca, której atmosferę mogą popsuć krzyczące czy biegające po kościele latorośle. Drugi taki moment to „pierwszy taniec Pary Młodej”. Zawsze dbam

LISTA PODSTAWOWA

LISTA REZERWOWA

+

o to, aby wtedy na parkiecie byli tylko Państwo Młodzi.

wśród zaproszonych tylko dlatego, że ktoś inny zrezygnował.

KROK po kroku

JAK zapraszać?

Zacznijcie od stworzenia LISTY PODSTAWOWEJ. Dodajcie do niej LISTĘ REZERWOWĄ. Jeśli macie dużo czasu do momentu ślubu, roześlijcie SAVE THE DATE – z informacją o terminie i miejscu, w jakim planujecie uroczystości (można je wysłać nawet na 6 czy 12 miesięcy wcześniej). Z informacji zwrotnych zorientujecie się, jaki procent gości „się wykruszy”.

Nie myślcie, że kiedy lista gości jest już gotowa, to kończą się dylematy. Bo oto stajecie przed kolejnym: Czy zaproszenia trzeba koniecznie przekazać osobiście?

Ostateczne zaproszenia należy przekazać gościom na 2−3 miesiące przed ślubem. Zawsze proście o potwierdzenie przybycia, najlepiej na minimum 3 tygodnie przed terminem wesela. Z mojego doświadczenia wynika, że zwykle 10−15% zaproszonych rezygnuje z uczestnictwa w uroczystościach ze względu na inne zobowiązania, plany wyjazdowe albo jakieś zdarzenia losowe. Z tego też powodu warto w umowach z właścicielami obiektów deklarować nieco mniejszą liczbę gości, niż zakładana. Znacznie prościej będzie ją można zwiększyć niż zredukować. Decyzja należy do Was, ale ja odradzam dopraszanie gości „na ostatnią chwilę”. Na tydzień przed można zaprosić na urodziny, ale na wesele nie wypada. Goście łatwo wyczują, że znaleźli się

INFO 6–12 miesięcy przed ślubem

SAVE THE DATE

LISTA AKTUALNA

2–3 miesiące przed ślubem

ZAPROSZENIA

Zacznijcie od matematyki. Bez względu na to, co wypada, spróbujcie oszacować czas, jakiego Wam potrzeba, aby dostarczyć wszystkim zaproszenia osobiście. Przełóżcie to na godziny oraz dni i przeanalizujcie, czy przy Waszych aktualnych obowiązkach rodzinnych i zawodowych będziecie w stanie do wszystkich dotrzeć w odpowiednim terminie. W przypadku większości par, z którymi współpracuję, okazuje się, że dostarczenie wszystkich zaproszeń osobiście jest po prostu nierealne. W Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy Zachodniej standardem jest wysyłanie zaproszeń tradycyjną pocztą do wszystkich – nawet do rodziców i najbliższej rodziny. W Polsce zwyczaj przekazywania zaproszeń osobiście jest bardzo silny, choć nieco się rozluźnia w zderzeniu z aktualnym tempem życia. Dlatego najbardziej popularny dzisiaj model to taki, w którym osobiście przekazuje się zaproszenia członkom najbliższej rodziny. Wszyscy pozostali otrzymują zaproszenia listownie. Aby mieć pewność, że zaproszenia dotrą do adresatów, można do nich zatelefonować i uprzedzić ich, że wkrótce w swojej skrzynce pocztowej powinni spodziewać się takiej przesyłki. Przygotowanie zaproszeń, ich treść, odmiana polskich nazwisk na zaproszeniach, a później kwestia usadzenia gości to kolejne sprawy. O tym jednak opowiem przy innej okazji. Pamiętajcie, by do każdego zadania na przedślubnej liście podchodzić z pozytywnym nastawieniem. W końcu chodzi o Wasz najpiękniejszy dzień życia. Na pewno się uda!

www.aspire.pl142

wedding

Sabe

Braedon Photography

Wsi spokojna, wsi wesola... CZYLI RUSTYKALNE WESELE

Love Prints

P R Z Y J Ę C I A W TA K I M K L I M A C I E T O P R Z E D E W S Z Y S T K I M H O Ł D O D D A N Y N AT U R Z E . WSZECHOBECNA ZIELEŃ, DUŻO DREWNA I SZKŁO (NAJLEPIEJ Z RECYKLINGU). DO TEGO K O R O N K O WA S U K N I A , C A S U A L O W Y G A R N I T U R , P R O S T E T K A N I N Y I M A M Y R O M A N T Y C Z N Y, N I E P O W TA R Z A L N Y N A S T R Ó J . Jose Villa Photography

Wianki Anki Anna Sasinowska Agnieszka Wysocka Photography

Teale Photography

RADA WEDDING:

Wianki Anki Anna Sasinowska Adrian Gudewicz Fotografia

PASTELOWA CZERWIEŃ

Wianek z kwiatów idealnie dopełni rustykalną stylizację Panny Młodej. W p ołączeniu z romantycznym upięciem bądź też rozpuszczonymi włosami – efekt WOW gwarantowany! Co zrobić, aby kwiaty w ozdobie mimo braku wody wyglądały świeżo? Delikatnie namocz wianek w małej ilości wody na dnie miski. Każda roślina p owinna dostać trochę wilgoci. Następnie włóż wianek do reklamówki, a reklamówkę do lodówki! Żywotność kwiatów, nawet w upalny dzień lata, zostanie przedłużona o kilka godzin.


143

wedding

Decoris

Faith Teasley Photography

Rustykalny bukiet charakteryzuje się wieloma gatunkami kwiatów w kompozycji, łączeniem łąkowych roślin z trawami, zbożami i liśćmi. Najlepiej, jeśli nie ma regularnej formy i kształtu. Zamiast wstążek użyj juty, koronki lub rafii. Celowy nieład w ułożeniu kwiatów doda dziewczęcego charakteru Twojej stylizacji.

Decoris

SPIS ROŚLIN, KTÓRE MOŻESZ W Y K O R Z Y S TA Ć , T W O R Z Ą C R U S T Y K A L N E KOMPOZYCJE: EUSTOMA, GOŹDZIK I G O Ź D Z I K B R O D AT Y, R Ó Ż A , G I P S Ó W K A , Ś N I E D E K , TAW U Ł K A ( Z WA N A T E Ż B R I D A L W R E AT H – I D E A L N A D O W I A N K A P A N N Y M Ł O D E J ) , K AWA , K R A S P E D I A , C Z O S N E K ,

Bukiety Bankiety

MAK, MIKOŁAJEK NADMORSKI, OSET O Z D O B N Y, C Z A R N U S Z K A , K U S K U S I WSZYSTKIE INNE, KTÓRE ZNAJDZIESZ W BABCINYM OGRODZIE ORAZ NA POLNEJ ŁĄCE :)

Daj drugie życie starym przedmiotom. Metalowa bania może na czas wesela stać się lodówką na piwo, a w drewnianych ramach po obrazach mogą wisieć poprzypinane na jutowym sznurku Wasze zdjęcia. Słoiki ozdobione koronką, stare wazony, świece, wiązki słomy na siedziska, palety i skrzynki po owocach – macie ogrom możliwości! Rustykalna paleta kolorów to przede wszystkim pastele, ciepłe barwy ziemi i oczywiście zieleń, która została kolorem roku 2017 według Pantone.

Bukiety Bankiety

Decoris

personalcreations.com

# d r e w n o b i e l o n e i n at u r a l n e # w i k l i n y # k a m i e n i e # s z k ł o # ko r o n k i # m i e d z i a n e d o dat k i # św i e c e # p r z e d m i o t y z o d zys ku # l a m p i o n y # m e c h # s zys z k i # s e zo n ow e owo c e i wa r z ywa LAWENDOWE WZGÓRZE

LEŚNA POLANA

CIEPŁA BRZOSKWINIA


144

wedding

idealny

B U K I E T ś

l

u

b

n

y

pracownia-zieleni.com.pl

BUKIET ŚLUBNY ZDARZA NAM SIĘ RAZ W ŻYCIU I POWINIEN BYĆ DOSKONALE D O P A S O WA N Y, P O P R Z E Z W Y B Ó R K W I AT Ó W, K O L O R Ó W, K S Z TA Ł T U O R A Z R O Z M I A R U . W I Ą Z A N K A Ś L U B N A O D D A J E S T Y L W E S E L A , P O W I N N A K O R E S P O N D O WA Ć Z T W O J Ą OSOBOWOŚCIĄ I UZUPEŁNIAĆ SUKNIĘ ŚLUBNĄ.


wedding

taki jak Ty...

Z DJĘCIA:

pracownia-zieleni.com.pl

145


146

wedding

bukietyzbroszek.pl

E K S T R AWA G A N C K I E BUKIETY Z BROSZEK ...

piękny florissima.pl

hibiskus.pl

bukietyzbroszek.pl

hibiskus.pl

hibiskus.pl


147

wedding

Vaporti

Wesele z parą! a rt y ku ł s p o n s o r owa n y VA P O R T I S H O T S - C Z Y L I D R I N K I W PA R Z E D L A W S Z Y S T K I C H C H C Ą C Y C H P I Ć Z K L A S Ą . S A M ZWROT WDYCHANIE ALKOHOLU BRZMI ZASKAKUJĄCO, JEDNAK DZIĘKI MASZYNIE Z USA JEST T O J A K N A J B A R D Z I E J M O Ż L I W E ! F I R M A VA P O R T I B I E R Z E U D Z I A Ł W W Y D A R Z E N I A C H W C A Ł E J P O L S C E D L A F I R M I O S Ó B P R Y WAT N Y C H .

Co tak naprawdę kryje się w Vaporti Shots? Jest to innowacyjny sposób, by móc mieszać drinki, koktajle i shoty. Vaporti Shots podawane są w specjalnych butelkach. Wydobywają prawdziwy smak napoju, dzięki czemu jest to aromatyczne i przyjemne doświadczenie. Para jest zużywana przy użyciu słomki, natomiast płyn który pozostaje w butelce można pić jak każdy normalny shot lub koktajl. Zaletą shotów jest to, że jest to zdrowsza forma podawania napoju oraz ma mniej kalorii. Jeśli do tej pory zabawa bez przysłowiowego kaca nie była możliwa musisz spróbować Vaporti Shots!

Firma Vaporti jest wyłącznym i oficjalnym dystrybutorem na rynku Polskim. W czasach, kiedy każdy chce zaproponować swoim gościom coś wyjątkowego "parowe drinki od Vaporti" to wyjątkowy i sprawdzony sposób na uatrakcyjnienie każdej uroczystości. Skontaktuj się , a dopasujemy ofertę na Twój wyjątkowy dzień. Tel.: +48 62 727 22 60, +48 531-517-900

www.vaporti.pl
154

wedding

P

O Wazon Fly's Eye Krafla 276 PLN www.pakamera.pl

M

na prezent LEŚNY SPACER PO DOMU

Zegarek stojący Grab Prowizorka 455 PLN www.pakamera.pl

Stołek Albero Interior 199 PLN www.9design.pl

Terrarium donica wazon szklarnia 199 PLN www.pakamera.pl

Inspirując się japońskim zwyczajem leśnych kąpieli (shinrin-yoku) − a więc powolnych spacerów po lesie, którym towarzyszy wdychanie substancji emitowanych przez drzewa − i przy zastosowaniu w elementach dekoracyjnych naszego mieszkania koloru Forest Bathing, czyli soczystej zieleni, przełamanej purpurą i limonką, uzyskamy połączenie, które niczym terapia kolorami wyciszy i wpłynie pozytywnie na nasz nastrój. Ciemne odcienie zieleni (szmaragd, butelkowa zieleń, mięta) dodadzą naszej przestrzeni aury tajemniczości i wyrafinowanej elegancji. W zielonych wnętrzach nie może zabraknąć żywych roślin w doniczkach, terrariach i wiszących koszach.

Obraz na płótnie Marriage LUdesign gallery 168 PLN www.pakamera.pl

Bliskość przyrody, zieleń lasu i naturalne materiały to dominujący trend we wnętrzarstwie w roku 2017. To nowoczesny styl w klimacie ekologii i ruchu wellness, który jednocześnie jest klasyczny i ponadczasowy, bo czerpie wprost z natury – ziemi, roślinności, kwiatów oraz owoców, zarówno pod względem kolorystyki, jak i faktury. Kolory ziemi w dodatkach i na ścianach wnętrz w połączeniu z miękką strukturą drewna, skóry, wełny albo papieru pozwolą nam tworzyć niebanalne połączenia i aranżować przytulne pomieszczenia.

Wieczny kalendarz drewniany Ekodizajn 51 PLN www.pakamera.pl

Zestaw 3 półek Monsone Interior 849 PLN www.pakamera.pl

Stołek Tatanka 379 PLN www.westwing.pl


155

wedding

© Can Stock Photo / smithore

L

Ś

Y

S

Ł

Stolik Drought ze szklanym blatem Interior 799 PLN www.9design.pl Hubert Qbidesign 129 PLN www.pakamera.pl

Miniszklarnia Pacific Teardrop 299 PLN www.westwing.pl

Lampa zapachowa Sfera zielona Lampe Berger 240 PLN www.lampeberger.com.pl

Las w słoiku Forest-Lovers 396 PLN www.pakamera.pl

Poduszka Polly Filling wzór 4 Interior 69 PLN www.9design.pl

Dekoracja Home 159 PLN www.westwing.pl

Fotel wiszący Balancin 2349 PLN www.westwing.pl


156

wedding

Dziadek do orzechów Nut Splitter Alessi 70 PLN www.fabrykadesignu.com

P

O

M

na prezent SREBRNY SZYK Srebro i złoto przez długi czas były zarezerwowane jedynie dla wnętrz pałacowych. Kolory te z powodzeniem możemy jednak wykorzystać również w nowoczesnych, prostych aranżacjach.

Fotel Foliage Kartell 4580 PLN www.kartellshop.pl Serwetnik Jaguar platynowy L'Objet 720 PLN / 4 szt. www.esnobismo.com

Mogą przy tym przybierać wiele różnych form, począwszy od stylowych dodatków, przez niewielkie akcenty, gotowe połyskujące, wzorzyste tapety, kończąc na tkaninach i ceramice. Srebro − świetnie komponując się z większością kolorów − daje komfort dopasowania praktycznie do każdego mieszkania. Doskonale pasuje do czerni, bieli, szarości, brązu, ale i fioletu, czerwieni, zieleni oraz błękitu. Srebrny w aranżacji może być głównym elementem dekoracyjnym lub delikatnym akcentem. Najistotniejsze będą wtedy kolory towarzyszące srebrnemu, ich ilość i proporcje barw względem siebie. Wszystko razem zdecyduje o ostatecznym charakterze naszego wnętrza. Warto przełamywać stereotypowe łączenia barw i pobawić się różnymi kolorami, wzorami, fakturami i formą.

Zaparzacz do kawy Cactus! Alessi 640 PLN www.fabrykadesignu.com

Wazon Bolla srebrny KARE Design 579 PLN www.9design.pl

Świecznik Abbracciaio Kartell 600 PLN www.kartellshop.pl

Solniczka i pieprzniczka Sparrow 89 PLN www.westwing.pl

Cooler na wino RockFord 399 PLN www.westwing.pl


157

wedding

L

Ś

Y

S

Zestaw sztućców Maria Kaseta 24 części Rosenthal 1570 PLN www.rosenthal-online.pl

Ł

Stolik kawowy Maroko srebrny Interior 1059 PLN www.9design.pl Komplet 2 pojemników dekoracyjnych Flora 79 PLN www.westwing.pl

Łyżeczka do mokki Babette Alessi 110 PLN / 4 szt. www.fabrykadesignu.com

Świecznik Dominique 229 PLN www.westwing.pl

Cukiernica Enteh 119 PLN www.westwing.pl

Figurka Athlete 70 cm - srebrna Interior 1309 PLN www.9design.pl


158

wedding

Wspólne

ŚNIADANIE

CZY BEZ?

PIKNIK

na łonie natury © Can Stock Photo / jannoon028

Wesele z poprawinami

Eleganckie lub na luzie. W restauracji albo w domu rodziców. Opcji jest mnóstwo – wybór należy do Was. Śniadanie lub wczesny obiad pozwolą Wam na spędzenie dodatkowego czasu z gośćmi, a gościom na powrót do domów w rozsądnych godzinach i odpoczynek.

Świetnym pomysłem jest również zorganizowanie nietypowych poprawin w formie pikniku lub ogniska na świeżym powietrzu. Jeżeli dysponujecie działką pod miastem – tym lepiej. Jest to znakomite rozwiązanie dla par, które planują poprawiny dla przyjaciół i znajomych.

Wspólna

IMPREZA P O P R AW I N Y T O W N A S Z Y M K R A J U W C I Ą Ż DOŚĆ POPULARNA TRADYCJA I CHOĆ WYMAGA D O D AT K O W Y C H N A K Ł A D Ó W F I N A N S O W Y C H , N I E Ł AT W O J E S T Z N A L E Ź Ć D L A N I E J AT R A K C Y J N Ą A LT E R N AT Y W Ę .

Po weselu jesteście wykończeni i Wy, i Wasi goście, dlatego możecie zaplanować poprawiny na tydzień po weselu, na przykład w formie wspólnego wypadu na miasto.

SPACER

C Z Y WA R T O W I Ę C O R G A N I Z O WA Ć P O P R AW I N Y ? A J E Ś L I NIE CHCEMY LUB ZE WZGLĘDÓW FINANSOWYCH NIE M O Ż E M Y S O B I E N A N I E P O Z W O L I Ć – C O Z A P L A N O WA Ć D L A G O Ś C I Z A M I A S T P O P R AW I N ?

Pamiętajcie, że poprawiny to nie jest konieczność. W niektórych przypadkach jednak warto je zorganizować i mają swoje zalety. Jeżeli z przyczyn rodzinnych część Waszych gości przyjedzie z daleka, warto zadbać o to, żeby dzień po weselu mogli oni jeszcze wspólnie z nami świętować. Powrót na drugi koniec kraju po całonocnych tańcach może być kłopotliwy ;) Ponadto po większości wesel pozostaje mnóstwo jedzenia, które, niestety, zwykle się marnuje. Poprawiny znakomicie rozwiążą tę sprawę. To również okazja do świętowania zupełnie na luzie, bez

przedślubnego stresu i towarzyszących wydarzeniu nerwów. Poprawiny to również – niestety – dodatkowy koszt związany z wynajęciem sali, zespołu i organizacją noclegu dla gości, dlatego warto ustalić tę kwestię podczas planowania ślubu i wesela – to decyzja, którą musicie podjąć dość wcześnie. Dodatkowo dochodzi również ogromne zmęczenie − zarówno Wasze, jak i gości − dlatego jeśli zależy Wam na przedłużeniu uroczystości, ale w mniej oficjalnej wersji, możecie zorganizować poprawiny w nieco bardziej nowoczesnej formie.

Najprostszym, ale też i bardzo przyjemnym pomysłem jest wspólny spacer – w zależności od okolicy: na przykład po miejskiej starówce czy po lesie. Forma i długość poprawin zależą przede wszystkim od Waszej pomysłowości oraz możliwości finansowych, jednak pamiętajcie o tym, że nawet brak poprawin nie powinien być przez Waszych gości przyjęty negatywnie – oni też, podobnie jak Wy, będą zmęczeni i z pewnością chętnie wrócą do domów, aby zregenerować siły przed poniedziałkiem.

i

T E KS T:

Aleksandra Łańcucka


wedding

Wino w kolorze wiosny a rt y ku ł s p o n s o r owa n y I N S T Y T U T PA N TO N E O G Ł O S I Ł, Ż E KO LO R E M R O K U 2017 B Ę D Z I E S O C Z Y S TA Z I E L E Ń , K R Y J Ą C A S I Ę P O D O F I C J A L N Ą N A Z WĄ „ G R E E N E R Y ” . Z G O D N I E Z D Y K T O WA N Y M I T R E N D A M I , DOSKONAŁYM WYBOREM NA TEGOROCZNY SEZON ŚLUBNY B Ę D Z I E W I N O Z E T Y K I E TĄ W T R AW I A S T Y M K O L O R Z E , K T Ó R E Z PEWNOŚCIĄ PODBIJE SERCA GOŚCI WESELNYCH.

Instytut Pantone, który słynie z kreowania własnej skali kolorów, ożywczą zieleń nazwał symbolem nowego początku i pierwszego dnia wiosny, w którym wszystko budzi się do życia. Unikatowe barwy Pantone co roku odzwierciedlają trendy wykorzystywane przez grafików, kreatorów mody, czy wedding plannerów. Idealnym

momentem na organizację wesela w myśl tegorocznej barwy będzie Wielkanoc. Rześkie i uniwersalne wino z Nowego Świata to niewątpliwie honorowy gość wesela w klimacie „greenery”. Doskonale wpasuje się tu białe, półwytrawne Oak View z zielonkawą etykietą,

159

Oak View Kalifornijskie, białe, półwytrawne wino o bukiecie pełnym egzotycznych owoców, z nutą wanilii w tle. Doskonały kompan weselnego menu. Świetnie sprawdzi się w lekkiej kuchni śródziemnomorskiej lub w towarzystwie białych mięs. Należy podawać schłodzone, najlepiej w temperaturze 8-10°C.

na której widnieje dąb. Taki design butelki dodatkowo podkreśli świeżość i wiosenny charakter wesela w okresie Wielkanocy. Dodatkowym atutem w aranżacji przestrzeni będą naturalne liście, zioła czy stojaczki na etykiety dla weselników wykonane z korków do wina.


160

wedding

Zaproszenia ślubne Decoris Wedding Collection − ręcznie malowane i wydzierane zaproszenia z naklejanymi złotymi elementami. Wszystko przewiązane woskowanym sznurkiem z dodatkiem bardzo modnego w tym nadchodzącym sezonie laku. Połączenie różu i granatu − ten duet kolorów sprawdza się zawsze!

Whimsical WEDDING

C O U K R Y WA S I Ę P O D TA J E M N I C Z Ą N A Z W Ą WHIMSICAL? W DOSŁOWNYM TŁUMACZENIU ZNACZY „KAPRYŚNY”, JEDNAKŻE MA S I Ę TO N I JA K D O T E G O, C Z Y M N A P R AW D Ę J E S T T E N S T Y L .

To propozycja dla wymagających indywidualistów, którzy lubią odważne i nieoczywiste rozwiązania. Bajeczny, romantyczny, owiany mgiełką tajemniczości, czyli właśnie whimsical. Przeplatające się style boho, vintage i rustykalny nadają baśniowy klimat.

Organizację whimsical wedding polecamy zacząć od wyboru odpowiedniej kolorystyki: połączenie jasnych barw z wyraźnymi akcentami pozwoli uzyskać efekt niewymuszonej elegancji. Roślinne girlandy i bogate bukiety przeniosą Was w magiczną krainę beztroski, gdzie możecie zacząć pisać Waszą wspólną bajkę! EKIPA: Decoris.pl − papeteria i organizacja sesji luckyinlove.pl − zdjęcia wietrznepole.pl − kwiatowe dekoracje Polna Zdrój − miejsce


Nowości 2017

www.dora.lublin.pl Największy w Polsce producent galanterii ślubnej, komunijnej i chrzcielnej.

Firmom zainteresowanym współpracą, wysyłamy bezpłatne katalogi.

DOROTA MAJEWSKA ul. Niemcewicza 24, 20-359 Lublin tel./fax: +48 81 44 44 810, tel. kom.: +48 666 811 240, e-mail: poczyta@dora.lublin.pl

Zapraszamy do współpracy.


162

wedding

Jak oni to zrobili? ŚLUB CZYTELNIKÓW

Anna & Maciej TOMKIEWICZ

KURKOWSKI


wedding

163

Na ślub zdecydowaliśmy się spontanicznie, jak tylko spontanicznie można podjąć taką decyzję po 18 latach wspólnego życia. Od początku do końca miała to być nieformalna okazja do zobaczenia bliskich. Na co dzień mieszkamy w Anglii i bardzo brakowało nam takich spotkań. Nigdy nie planowaliśmy ślubu, więc był to naprawdę pretekst do imprezy wśród najbliższych!

Ale cyrk! Ku ry s i ę h a j ta ją ! Mój tata od urodzenia nazywa mnie „Kura” (wiem, trochę dziwnie  ). Macieja nazwisko (Kurkowski) nie wymagało wielkiej kreatywności od jego znajomych − on też był „Kura”. Od lat mam naszyjnik z napisem „Kurka”, a Maciej ma wytatuowanego koguta na ramieniu (to jego znak zodiaku chińskiego horoskopu). Jesteśmy po prostu „Kury”, dlatego nie mogło zabraknąć tego motywu na ślubie.

Sen nocy letniej… Jestem trochę freakiem planowania i przez rok przeczesywałam internet w poszukiwaniu inspiracji. Zaczytywałam się w blogach ślubnych, niestety, wtedy jeszcze nie polskich, np. greenweddingshoes.com. Wybór miejsca ślubu i wesela był dla nas oczywisty, ponieważ moi rodzice są właścicielami przeuroczej agroturystyki – „Gzinianka”. Nie było innej opcji jak wesele w Domu. Domu przez duże D, bo po wyjeździe z Polski to jest właśnie ten Dom, do którego się wraca. Historia, którą będziemy pewnie przez resztę życia przytaczać jako anegdotę, zdarzyła się na tydzień przed ślubem. Przez „Gziniankę” przeszło tornado, które w 5 minut zniszczyło roczne przygotowania rodziców (wypielęgnowane kwiaty, malowane trawniki etc.). Tydzień, podczas którego mieliśmy szykować dekoracje, został przeznaczony na odgruzowywanie „Gzinianki”. A na dekoracje mieliśmy czas... w nocy. Daliśmy radę! I chociaż nie udało się zrobić wszystkiego, co sobie zaplanowałam, całość była od początku

do końca nasza, a impreza taka, jaką chcieliśmy. Biorąc pod uwagę miejsce wesela, nie było sensu silić się na nowoczesny minimalizm. Rzecz działa się na wsi, więc mieliśmy małe złote zwierzęta na stołach (kupione w sklepie z zabawkami figurki za 15 zł pomalowaliśmy złotym sprayem). Kwiaty z mamy ogrodu, pompony w moich ulubionych kolorach, świeczki w słoikach. Wszystko dekoracje zrobiliśmy w 100% sami. Ceremonia była zarazem magiczna

i surrealistyczna. Sakramentalne „tak” powiedzieliśmy na polanie, na której 18 lat wcześniej pierwszy raz się pocałowaliśmy! Nigdy nie czułam się tak kochana. Otoczona najbliższymi nam ludźmi byłam szczęśliwa, widząc ich wszystkich, niektórych pierwszy raz od lat. Mieliśmy dwie najpiękniejsze druhny na świecie – naszą córkę Lenę i córkę mojego brata Różę. Córka powiedziała mi na ucho „to najpiękniejszy dzień w moim życiu” i już wiedziałam, że to wszystko ma sens.


164

wedding

Będziemy obcinać k r awat y Nie zależało nam na tradycyjnym weselu z całym tym przepychem i pompą. Powiedzieliśmy gościom, że mogą być ubrani na luzie, a krawaty będziemy obcinać. Miało być swobodnie i wygodnie. I było. Mieliśmy grupę na FB, gdzie goście zamawiali wcześniej utwory, jakie DJ miał zagrać. Tańczyliśmy więc do Nirvany, De Press, Róż Europy. A pierwszy taniec był do „Girl you’ll be a woman soon” z „Pulp Fiction” − naszego ulubionego filmu.

Suknia, czyli mission impossible Autorem tego cuda jest moja mama. Długo nie mogłam się zdecydować, jaką (suknię, nie mamę) chciałabym mieć. Aż w końcu po miesiącach poszukiwań trafiłam ma zdjęcie TEJ jedynej. Zawsze chciałam, żeby suknię uszyła mi mama. Jest najlepszą krawcową na świecie i chociaż od dawna nie szyje zawodowo, tylko jej byłam w stanie zaufać i powierzyć taką misję. Z pozoru mission impossible − każda aplikacja była najpierw wycięta z tkaniny koronkowej, potem mama dopasowywała i mocowała te wycięte kawałki tak, żeby na wcześniej uszytej sukni stworzyć nowy motyw. Spędziła nad tą suknią setki godzin i szybko zaczęłam żałować, bo wiedziałam, że był to dla niej gigantyczny stres. Ale efekt oczywiście kosmicznie obłędny. Suknia zebrała (i nadal zbiera) setki pochwał. Widziałam, jaką radość sprawiał mamie każdy komplement. Czułam się w niej naprawdę wyjątkowo i byłam niesamowicie dumna, że mam taką rewelacyjną mamę.

R a d a d l a Pa n i e n Młodych: Najważniejsze są wspomnienia, po to jest ten dzień. Nieważne są markowe buty (moje były za 150 zł) czy garnitur. W tym dniu chodzi o emocje. Bądźcie tu i teraz, razem, chłońcie każdą sekundę. To jest najważniejsze.

Książka a d r e s owa : Miejsce: Ag r o t u ryst y ka „G z i n i a n ka” Make-up: Anna Czapnik Fotograf : Bajkowe Śluby Budżet: 13 000 PLN166

wedding

Jak oni to zrobili? ŚLUB CZYTELNIKÓW

Patrycja & Michal J AW O R S C Y


167

wedding

Glamour & Vintage

Od zawsze marzył mi się ślub za granicą, ale przede wszystkim (i chyba najbardziej) ślub w stylu vintage. W tej konwencji czuję się prawdziwie sobą. Od małego uwielbiałam przeglądać czarno-białe zdjęcia moich przodków i raz po raz odkrywać rodzinne historie z nimi związane.

Retro glamour z epoki z lat dwudziestych XX w i e ku Bardzo zależało mi na tym, aby nasz ślub wyglądał elegancko i był ponadczasowy. Stąd pomysł na bardzo formalny strój Pana Młodego − czarny smoking z jedwabną, wiązaną muchą, czarnymi lakierkami, pasem smokingowym, koszulą z czarnymi jubilerskimi guzikami, białą poszetką oraz białym goździkiem. Mój ubiór również inspirowany był latami dwudziestymi. Miałam na sobie dopasowaną, koronkową suknię z cielistym podbiciem, satynowe buty w szpic i bardzo delikatną biżuterię. Wisienką na torcie był nieziemski welon od Sibo Designs. Od zawsze zachwycały mnie staromodne welony otulające głowę, welony-czepki czy przepiękne koronkowe welony mantilla, najlepiej długie, katedralne.

N a j waż n i e js z a jest pamięć Wielką wagę przykładam do korzeni i tradycji rodzinnych. Moi dziadkowie byli dla mnie najwspanialsi na świecie. Zawsze powtarzali, jak bardzo chcieliby być na moim ślubie. Niestety, nie było im to dane, dlatego tak niezmiernie ważne było dla mnie, aby w tym szczególnym dniu byli przy mnie. Zeskanowałam więc ukochaną fotografię ślubną moich dziadków i włożyłam do malutkiej ramki. W dniu ślubu tak przygotowana ramka wisiała przyczepiona wśród wstążek do mojego bukietu. Ta mała, a jakże ważna rzecz dodawała mi otuchy i wewnętrznego ciepła na sercu.

Nasze talizmany Naprawdę długo zastanawialiśmy się, jak sprawić, by nasze obrączki były dla nas wyjątkowe. Przede wszystkim miały być naszymi talizmanami, przypominającymi zarówno w lepszych, jak i gorszych chwilach o naszej miłości. Jak jednak tego dokonać? Po długich namysłach w końcu wpadł mi do głowy pomysł idealny. Z wierzchu miały być klasyczne i skromne, stworzone na wzór obrączki mojej babci, natomiast w środku miały skrywać

tajemnicę – grawer z magicznym słowem „Kocham Cię” napisany naszym własnym pismem (moim pismem na obrączce męża i odwrotnie) oraz zielony szmaragd, znajdujący się we wnętrzu obrączki, widoczny tylko po jej zdjęciu. Mieliśmy to szczęście, że udało nam się znaleźć wspaniałą firmę „Wasze Obrączki”, która nie tylko podjęła się tego zadania, ale także dała nam możliwość uczestniczenia w procesie tworzenia obrączek.

Diabeł tkwi w szczegółach Zamiłowanie do stylu vintage bardzo chciałam połączyć z moją drugą pasją – leśnictwem. Motyw leśny stał się naszym tematem przewodnim, który przejawiał się na każdym kroku, acz w małych detalach. Razem z Narzeczonym zaprojektowaliśmy własny, imienny stempel w kształcie poroża, który wykorzystaliśmy na kopertach do naszych zaproszeń. Dodaliśmy także do każdego zaproszenia bażancie piórko. Nasze winietki osiadły na niewielkich srebrnych porożach, z kolei przed tortem ustawione były dwa, pomalowane złotą farbą przez moją mamę, łosie symbolizujące Młodą Parę.


168

wedding

Skromne przyjęcie dla najbliższych zamiast wesela Bardzo nie chcieliśmy tradycyjnego wesela. Nie było tańców, zabaw weselnych ani nawet tłuczenia kieliszków czy powitania chlebem i solą, nie było nawet pierwszego tańca! Był za to klimatyczny występ Pana Młodego na fortepianie z dedykacją dla Panny Młodej, poruszająca i jednocześnie zabawna przemowa świadka oraz kilkuminutowy filmik z naszego zagranicznego ślubu cywilnego. W trakcie przyjęcia czas umilał nam pianista.

Kokardę” udało nam się stworzyć magiczny klimat, sprzyjający ciepłym rozmowom i miłej, romantycznej atmosferze. Nasze malutkie i nietypowe przyjęcie było poniekąd eksperymentem. Do końca nie wiedzieliśmy i nie byliśmy przekonani, czy goście − przyzwyczajeni do typowych wesel − będą zadowoleni, czy się odnajdą, nie zanudzą. Nie myśleliśmy jednak, że całe to przedsięwzięcie uda się aż tak wspaniale. Było warto!

Rady dla przyszłych Pa n i e n i Pa n ó w Młodych:

Magiczne dekoracje Na całe szczęście razem z mamą mamy niemalże identyczny gust, dzięki czemu każdy, nawet najdrobniejszy szczegół planowałyśmy razem. Ponieważ na punkcie detali i dodatków mamy hopla, już na dwa lata przed, obmyślałyśmy, wyszukiwałyśmy i kompletowałyśmy wszystkie dodatki. Skompletowałyśmy nawet całą zastawę i inne dekoracje na stół Państwa Młodych, które finalnie pojawiły się na naszym stole w dniu ślubu. Głównymi kolorami przewijającymi się na naszym ślubie była butelkowa zieleń, biele, szarości i złoto, gdzieniegdzie także srebro. Przy pomocy ogromnie utalentowanej Ani z „Na

Nawet jeśli ktoś obiecuje, że zajmie się daną rzeczą w dniu ślubu – ustalcie szczegóły, spytajcie, czy o obietnicy pamięta. Dopilnujcie wszystkiego samodzielnie. Jeśli planujecie skorzystać z pomocy innych osób, rozdzielcie konkretnie zadania. Róbcie swoje, nie oglądajcie się na nieprzychylne opinie. To przecież ma być Wasz wymarzony dzień! Nie zostawiajcie zakupu garnituru i innych dodatków dla Pana Młodego na ostatnią chwilę.

Ks i ąż ka a d r e s owa : Fotograf : Grace & Blush

Welon: Sibo Designs

E k i pa f i l m owa : GreenArt Studio

B u t y Pa n n y M ł o d e j : Badgley Mischka z s a l o n u K s i s w Wa r s z a w i e

Kwiaty i dekoracje: Na Kokardę Obrączki: Wa s z e O b r ą c z k i

Okrągłe pudło na ślubną biżuterię i bieliznę: Trousseau & Co.

R e s tau r acja : B i s t r o Wa r s z a w a

M a k i ja ż : Kata rzy na Łu cza k (Crazy Make Up Team)

Tort: Galeria Słodkości

Smoking: Wi lvo r st ( z sa lo n u T y l ko O na )

Limuzyna: Limuzyna do ślubu

Mucha: Poszetka.com

Pa p e t e r i a : Love Prints

B u t y Pa n a M ł o d e g o : Zalando

Suknia: Atelier Juliette

Spinki do mankietów: Vistula


UKRYJ NIEDOSKONA£OŒCI. PODKREŒL PIÊKNO. Zamień dotychczasowy fluid na

#MAKE-UP ACADEMIE

WYPRÓBUJ NOWĄ JAKOŚĆ • w doskonały sposób poprawiają wygląd cery BEZ EFEKTU MASKI • perfekcyjnie kryją niedoskonałości i przebarwienia • matują, dodają młodzieńczego blasku, ujednolicają wygląd cery

Zobacz filmik o produktach:

• każdy dostępny w 3 idealnie dopasowujących się do cery odcieniach

naturalny 1 2 3

www.bielenda.pl

be¿owy 1 2 3

karmelowy 1 2 3


170

wedding

Marta Gajewska

#BEAUTY #KOSMETYKI #FRYZURY #PIĘKNO #MAKE-UP #SPA #DIETA #FIT #ZDROWIE #CIAŁO #PIELĘGNACJA #SPA #PORADY #PSYCHOLOGIA172

wedding

Przede wszystkim dbaj... a rt y ku ł s p o n s o r owa n y

Fo t o g r a f : Joanna Zawiślan-Siuda Wł o sy : Centrum Urody Moss – Anna Cichocka Modelka: Klaudia www.haukotella.com


173

wedding

I D E A L N A F R Y Z U R A W D N I U Ś L U B U W Y M A G A W C Z E Ś N I E J S Z E G O P R Z Y G O T O WA N I A K O N D Y C J I W Ł O S Ó W, K T Ó R Ą Z A P E W N I I C H T R O S K L I WA P I E L Ę G N A C J A . Z D R O W E I Z A D B A N E W Ł O S Y Z AW S Z E P R Z Y C I Ą G A J Ą S P O J R Z E N I A I D O D A J Ą U R O K U , A P R Z E C I E Ż N A T Y M Z A L E Ż Y PA N N I E M Ł O D E J.

Włosy, podobnie jak nasza skóra, potrzebują właściwej pielęgnacji. Regularne olejowanie, stosowanie odżywek czy maseczek to część pielęgnacyjnych rytuałów, na które warto znaleźć odrobinę czasu, aby móc cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami. Nieocenionym elementem, który pozwoli zadbać o włosy przed najważniejszym dniem w naszym życiu, są jednak przede wszystkim profesjonalne zabiegi wykonywane w salonie. Gwarantują one natychmiastowe efekty i widoczną poprawę stanu włosów. Z doświadczenia wiem, że 90% klientek umawia się na wykonanie próbnej fryzury, zapominając, że warto najpierw udać się na konsultację, która pozwoli zbadać kondycję włosów. W większości salonów takie spotkanie jest darmowe – podpowiada Anna Cichocka, starszy stylista Moss, fryzjer ślubny. W trakcie

takiej konsultacji sprawdzamy stan i kondycję włosów, ponieważ zależy nam, aby w dniu ślubu wyglądały one pięknie, zdrowo i lśniąco. Skutecznym i wyjątkowo przyjemnym rozwiązaniem są odżywcze, stymulujące, nawilżające czy normalizujące Rytuały SPA dla włosów. Dzięki takim zabiegom włosy lepiej się układają, są bardziej elastyczne i wzmocnione koktajlem cennych składników. Profesjonalne rytuały sprawią, że ślubna fryzura będzie wyglądała niepowtarzalnie i nabierze wyjątkowego wdzięku, a włosy staną się zdrowsze i mocniejsze – od cebulek aż po same końce – dodaje ekspert. Zabiegi SPA to kilkuetapowe procedury, które przywracają włosom blask i sprężystość. Rozpoczynają się od dwukrotnego, dokładnego umycia

włosów. Następnie włosy są lekko osuszane ręcznikiem, po czym aplikowany jest na nie specjalny odżywczy i rewitalizujący preparat. Po wzbogaceniu komórek włosa w cenne składniki nawilżające, włosy poddawane są działaniu specjalnej sauny, w której paruje nagrzana do 40 stopni woda. Para i ciepło sprawiają, że składniki aktywne wnikają głęboko w strukturę włosów, dbając o nie od wewnątrz. Sauna potęguje wchłanianie oraz działanie substancji zawartych w odżywczej masce. Na zakończenie preparat zmywany jest letnią wodą, która zamyka łuski włosa. Chcąc więc cieszyć się idealną fryzurą w dniu ślubu, zadbajmy o to już teraz. Stosujmy regularnie odpowiednie preparaty dla typu i potrzeb naszych włosów, nie zapominając o zaplanowaniu silniejszej kuracji poprawiającej ich kondycję.


1 74

wedding

Pielęgnacja włosów

z Balmain Paris a rt y ku ł s p o n s o r owa n y

O D K I L K U L AT N A P O L S K I M R Y N K U K R Ó L U J E M A R K A B A L M A I N PA R I S H A I R CO U T U R E D E D Y K O WA N A D O P I Ę G N A C J I I S T Y L I Z A C J I WŁOSÓW DLA KOBIET I DLA MĘŻCZYZN.

Nowości od Balmain Paris Marka proponuje serię kosmetyków do włosów wzbogaconych proteinami jedwabiu i eliksirem arganowym. KRYSTALICZNY JEDWAB tworzy transparentną powłokę na włosach wzmacniając je i chroniąc przed wysuszeniem. Jedwab zawiera 17 z 19 aminokwasów zawartych we włosach ludzkich, dlatego też tak łatwo rekonstruuje zniszczone partie włosa i wygładza końcówki, chroni przed zniszczeniem w trakcie stylizacji oraz rewitalizuje włos nadając połysk. Drugi składnik: ELIKSIR ARGANOWY pochodzacy z hydrolizy oleju z ziarenek drzewa arganowego jest naturalnym składnikiem antystarzeniowym, który równocześnie wygładza, regeneruje i chroni przed zniszczeniem i wysuszeniem. Argan jest bardzo bogaty w witaminy (głównie vit. E), naturalny olej, minerały, aminikwasy, antyoksydanty, keratynoidy. Trzy serie: VOLUME (Objętość), M O I S T U R I Z I N G (Nawilżenie) i REVITALIZING (Revitalizacja) z linii Care for Hair Couture zawierają różne poziomy stężenia tych dwóch

skałdników w zależności od typu włosów. Kosmetyki do stylizacji i pielęgnacji nie zawiraja parabenów i siarczanów z wyjątkiem szampomu Moisturizing i Revitalizyng, które zawierają tylko siarczany. Kosmetyki do stylizacji dzięki zawartości protein jedwabiu i arganu pozwalają na łatwą i szybką stylizację każdego typu włosów. Zapach całej serii jest delikatnie kwiatowy i zniewalający. Opakowanie zaś proste opatrzone etykietą ze składem kosmetyku na przodzie.

THERMAL PROTECTOR SPRAY 100 ML 129,00 zł

W swej prostocie i elgancji marka nie zapomniała też o zestawach upominkowych. Eleganckie i piękne białe pudełko wyposażone w kosmetyki z najwyzszej półki będzie cudownym prezentem na każdą okazję dla każdej bliskiej nam osoby.

CAŁĄ SERIĘ MOŻNA KUPIĆ U AUTORYZOWANEGO DYSTRYBUTORA:

sklep.balmainhairpoland.pl

Spray ochronny chroniący przed gorącem urządzeń do stylizacji włosów, przesuszeniem i przegrzaniem włosów. Ułatwia rozczesywanie i układanie włosów. Zawiera proteiny jedwabiu i elixir arganowy oraz charakterystyczny przepiękny zapach dla linii kosmetyków Balmain.

ASH TONER 200 ML 119,00 zł Odżywczy spray do włosów niwelujacy żółty odcień blondów. Ułatwia rozczesywanie i układanie włosów. Zawiera prpteiny jedwabiu i elixir arganowy. Eozpylenie niewielkiej ilości spray'u pozwala na szybkie uzyskanie zimnego odcienia blondu. Produkt można stosować na mokre i suche włosy.

Zapraszamy!1 76

wedding

Z O S TA L I Ś M Y P R Z Y Z W Y C Z A J E N I D O T E G O , ŻE PRZED ŚLUBEM ODCHUDZA SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM PA N N A M Ł O DA. A CO J E Ś L I I M Ę Ż C Z Y Z N A W T Y M ZWIĄZKU MA KILKA NADPROGRAMOWYCH KILOGRAMÓW? CZY POWINIEN ZMNIEJSZYĆ MASĘ CIAŁA PRZED ŚLUBEM? KIEDY NAJLEPIEJ ZACZĄĆ? GDZIE SZUKAĆ P O M O C Y ? J A K A D I E TA B Ę D Z I E N A J L E P S Z A D L A P A N A MŁODEGO? OCZYWIŚCIE, UNIWERSALNE ODPOWIEDZI N A T E P Y TA N I A , D O B R E D L A W S Z Y S T K I C H P A N Ó W − N I E I S T N I E J Ą , A L E P O S TA R A M Y S I Ę P O D P O W I E D Z I E Ć , J A K M Ą D R Z E Z A C Z Ą Ć Z M I A N Ę N AW Y K Ó W Ż Y W I E N I O W Y C H , TA K A B Y P O P R AW I Ć F U N K C J O N O WA N I E S W O J E G O ORGANIZMU, KORZYSTNIE WPŁYNĄĆ NA SAMOPOCZUCIE, D O S TA R C Z Y Ć W S Z Y S T K I C H N I E Z B Ę D N Y C H S K Ł A D N I K Ó W ODŻYWCZYCH ORAZ ZRZUCIĆ, JEŚLI JEST TO K O N I E C Z N E , Z B Ę D N E K I L O G R A M Y.

i

TE KS T:

Klaudia Wiśniewska

Dietetyk kliniczny Instytut Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej SANVITA

DIETA dla Pana Młodego

Dodatkowe obowiązki przed ślubem najczęściej niekorzystnie wpływają na styl życia Pary Młodej. Brak czasu przyczynia się zwykle do ograniczenia aktywności fizycznej oraz niewłaściwych wyborów żywieniowych. Często decydujemy się na korzystanie z gotowych dań lub półproduktów, zamawiamy jedzenie na wynos albo idziemy do barów szybkiej obsługi serwujących fast foody. To wszystko sprawia, że Pan Młody może mieć nie tylko problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, ale może również zyskać kilka dodatkowych kilogramów. Ponadto ze względu na stres, który towarzyszy ślubowi i wszystkim przygotowaniom, zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze może wzrosnąć.

KIEDY

zacząć?

Wszelkie zmiany w stylu życia przed ślubem należy zaplanować odpowiednio wcześnie. Czas potrzebny na poprawę nawyków żywieniowych uzależniony jest oczywiście od przyjętego celu. Jeśli chcemy zredukować masę ciała i poprawić wygląd sylwetki, warto zabrać się do tego kilka lub kilkanaście miesięcy przed samym wydarzeniem. Zdecydowanie mniej czasu na zmiany potrzebujemy, jeśli naszym głównym celem jest poprawa samopoczucia oraz drobna korekta aktualnych nawyków żywieniowych. Niezależnie od przyjętego celu warto wybrać się na konsultację do specjalisty – dietetyka, który pomoże wprowadzić wszelkie zmiany w diecie bez negatywnych skutków zdrowotnych. Za rozsądną redukcję masy ciała uznaje się utratę 0,5−1 kg masy ciała tygodniowo, co daje od 2 do 4 kg masy ciała miesięcznie. Szybko przebiegający proces odchudzania jest niekorzystny dla zdrowia, ponieważ może prowadzić do znacznego zmniejszenia masy mięśniowej oraz pogorszenia stanu odżywienia i pojawienia się negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z deficytu poszczególnych składników odżywczych.

© Can Stock Photo / YakobchukOlena


177

wedding

WYNIK BMI i interpretacja:

JAK OBLICZYĆ, ILE CZASU POTRZEBA

< 18,5 18,6–24,99 25,0–29,99 > 30

do osiągnięcia idealnej masy ciała?

1.

Oblicz BMI

BMI =

JAKA DIETA

będzie najlepsza?

masa ciała (kg) wzrost (m)2

Możesz spróbować samodzielnie sprawdzić, czy Twoja masa ciała jest prawidłowa. W tym celu najszybciej posłużyć się wskaźnikiem masy ciała (BMI − body mass index). Podziel swoją masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Jeśli wartość jest nieprawidłowa – Twoja dieta niezwłocznie powinna ulec poprawie! Przykład: Masz 180 cm wzrostu i ważysz 91 kg. Po obliczeniu Twoje BMI wynosi 28 kg/m2. Wynik świadczy o nadwadze. Powinieneś sprawdzić, jaka powinna być Twoja prawidłowa masa ciała, aby odpowiednio ustalić cel.

2. 3. 4.

Oblicz idealną masę ciała

Najprostszym i najczęściej stosowanym wskaźnikiem jest wzór Brocka. Idealna masa ciała dla mężczyzny [kg] = (wzrost [cm] – 100) x 0,90. Zgodnie z tym wzorem przy 180 cm wzrostu powinieneś ważyć 72 kg.

Ustal swój cel Przyjmijmy, że ideałem, do którego dążysz, będzie 72 kg. Do zrzucenia masz zatem 19 kg.

Oblicz, ile czasu potrzebujesz

Przyjmując, że prawidłowa redukcja masy ciała wynosi od 0,5 do 1 kg tygodniowo, na walkę z kilogramami możesz przeznaczyć od 19 do 38 tygodni, czyli od około 5 do 10 miesięcy. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę, że każdy organizm jest inny i odchudzanie wcale nie musi przebiegać książkowo. Proces ten może być szybszy lub wolniejszy, ponieważ zależy od bardzo wielu czynników.

PA M I Ę TA J ! WZORY MOGĄ OKAZAĆ SIĘ BARDZO POMOCNE W OKREŚLENIU S W O I C H C E L Ó W. N A L E Ż Y P A M I Ę TA Ć , Ż E N I E S Ą

NIEDOWAGA PRAWIDŁOWA WAGA NADWAGA OTYŁOŚĆ

JEDNAK

N A R Z Ę D Z I E M I D E A L N Y M . N I E S T E T Y, N I E U W Z G L Ę D N I A J Ą S K Ł A D U CIAŁA: ILOŚCI MASY MIĘŚNIOWEJ I TKANKI TŁUSZCZOWEJ, WIĘC N A D O D AT K O W E B A D A N I A WA R T O W Y B R A Ć S I Ę D O D I E T E T Y K A .

Dieta dla Pana Młodego powinna być przede wszystkim indywidualnie dostosowana do zapotrzebowania. Jest ona uzależniona głównie od aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Dieta ma opierać się przede wszystkim na zasadach racjonalnego żywienia. Stosowanie diet alternatywnych o zmodyfikowanej ilości poszczególnych składników odżywczych: białek, tłuszczów bądź węglowodanów bez nadzoru specjalisty może być niebezpieczne dla zdrowia ze względu na wyższe ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych. Część popularnych „diet cud” jest sprzeczna z większością badań naukowych i niejednokrotnie brakuje danych dotyczących słuszności ich stosowania. Istnieje prawdopodobieństwo, że na skutek stosowania takich diet przed ślubem może dojść do niedoboru niektórych witamin lub składników pokarmowych, co może niekorzystnie wpłynąć na wygląd zewnętrzny oraz samopoczucie. Jaka dieta będzie najlepsza? Rozsądna, racjonalna, oparta na zasadach prawidłowego żywienia i taka, którą jesteśmy w stanie stosować długofalowo. Badania wskazują, że im więcej restrykcji i eliminacji w diecie, tym mniejsze efekty jej stosowania. Zatem zanim wyeliminujemy gluten lub laktozę ze swojej diety przy braku wskazań zdrowotnych – zastanówmy się trzy razy lub zasięgnijmy opinii specjalisty.


178

wedding

CO JEŚĆ

a czego unikać?

Dieta mężczyzny powinna być jak najbardziej urozmaicona, tak aby pozwoliła na dostarczenie w odpowiednich ilościach wszystkich składników odżywczych.

WARZYWA

i owoce...

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi podstawę posiłku powinny stanowić przede wszystkim warzywa i owoce. W miarę możliwości należy korzystać z produktów surowych i sezonowych. Zimą i późną jesienią, kiedy asortyment tych artykułów się zmniejsza, można sięgnąć po produkty mrożone. Warzywa powinny być dodane praktycznie do każdego posiłku, ponieważ są nie tylko cennym źródłem witamin i składników mineralnych, ale także błonnika, który pomaga w regulacji perystaltyki jelit i jest źródłem antyoksydantów pomocnych w walce ze stresem. Spożywając je na surowo, minimalizujemy straty składników odżywczych. Należy również pamiętać, że większość warzyw to produkty niskokaloryczne, których ilość w diecie śmiało można zwiększać!

Produkty

ZBOŻOWE Uzupełnieniem powinny być produkty zbożowe będące dobrym źródłem węglowodanów złożonych. Spośród nich najkorzystniej jest wybierać produkty pełnoziarniste: pieczywo z mąki nisko oczyszczonej z ziarnami w środku, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy oraz kasze, takie jak: jaglana, gryczana, pęczak. Produkty wysoko oczyszczone, do których zaliczyć możemy białe pieczywo, makarony pszenne oraz biały ryż, charakteryzują się zdecydowanie

Podział warzyw W ZALEŻNOŚCI OD KALORYCZNOŚCI

WA R Z Y WA

WA R Z Y WA

WA R Z Y WA

O N I S K I E J WA R T O Ś C I ENERGETYCZNEJ

O Ś R E D N I E J WA R T O Ś C I ENERGETYCZNEJ

O W Y S O K I E J WA R T O Ś C I ENERGETYCZNEJ

(>25 KCAL/100 G)

(25−50 KCAL/100 G)

(<50 KCAL/100 G)

S A Ł ATA , S Z P I N A K ,

BURAK, DYNIA, BÓB,

FASOLA, SO CZEWICA,

RUKOLA, ROSZPONKA, BOĆWINA, CYKORIA,

BRUKSELKA, FASOLKA S Z PA R A G O WA , G R O S Z E K

CIECIERZYCA, ZIARNA SOI, SUSZONY GROCH,

OGÓREK, POMIDOR, PA P R Y K A, R Z O D K I E W K A,

Z I E L O N Y, J A R M U Ż , K A P U S TA C Z E R W O N A ,

K O N S E R W O WA N E ZIARNA GROSZKU

BROKUŁ, CEBULA,

K A P U S TA W Ł O S K A ,

ZIELONEGO,

G R Z Y B Y, K A B A C Z E K , K A L A F I O R, K A L A R E PA,

M A R C H E W, P I E T R U S Z K A , POR, SALSEFIA, SELER.

KUKURYDZA K O N S E R W O WA .

Te warzywa można jeść

Spożywając te warzywa,

K A P U S TA K I S Z O N A , R A B A R B A R, R Z E PA, S Z PA R AG I.

Te warzywa można jeść BEZ OGRANICZEŃ.

W ZWIĘKSZONEJ ILOŚCI, ALE NIE BEZ OGRANICZEŃ.

niższą zawartością witamin z grupy B, a także poszczególnych składników mineralnych, między innymi potasu, magnezu i żelaza. Zapotrzebowanie na te składniki rośnie w przypadku większej ilości stresu towarzyszącego ślubnym przygotowaniom, dlatego warto postawić na mądry wybór produktów zbożowych.

Produkty zawierające BIAŁKA

Białko stanowi główny element budowy wszystkich tkanek organizmu człowieka, więc w diecie nie może go zabraknąć! Dobrym źródłem białka jest chude mięso (pierś z kurczaka, indyka, chude kawałki wieprzowiny, wołowiny, cielęciny), ryby, jaja oraz mleko i przetwory mleczne. Nie trzeba zapominać również o roślinach strączkowych, mimo że są warzywami zawierają naprawdę znaczne ilości białka. Średnio znajduje się w nich od 20 do 35% białka, a w produktach sojowych może być nawet do 50%. Rośliny strączkowe są bogatym źródłem żelaza, cynku, miedzi i potasu oraz błonnika pokarmowego.

NALEŻY TRZYMAĆ SIĘ OKREŚLONYCH PORCJI.

Unikać należy natomiast przede wszystkim tłustych mięs oraz zbyt częstego jedzenia mięsa czerwonego.

Zdrowe

TŁUSZCZE Bezwzględne unikanie tłuszczu w diecie nie jest konieczne. Tłuszcz może być obecny w codziennym menu, ale w odpowiedniej ilości. Ograniczenie spożycia tłuszczu powinno dotyczyć przede wszystkim tłuszczów nasyconych, które w większości pochodzą z produktów zwierzęcych. Zaliczyć do nich możemy takie produkty jak tłuszcze widoczne (masło i smalec) oraz te bardziej ukryte w tłustych gatunkach mięs. Źródłem tłuszczów nasyconych roślinnych, których ilość należy limitować, są olej kokosowy i palmowy. Tłuszcze nasycone znajdują się również w produktach przetworzonych, głównie słodyczach, gotowych sosach, dressingach, a także w gotowych zupach w proszku. W codziennej diecie mężczyzny powinny się znaleźć natomiast orzechy, nasiona, pestki oraz oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy i olej lniany.


179

wedding

Odpowiednia ilość

K

Pamiętajmy, że większość wypijanych płynów w ciągu dnia powinna stanowić czysta woda. Należy wykluczyć z diety wszelkie płyny zawierające wartość energetyczną (słodkie napoje gazowane i niegazowane, nektary) oraz ograniczyć lub wyeliminować słodzenie. Śmiało można sięgać po herbaty ziołowe, herbatę zieloną, białą lub czerwoną. Sporadycznie można sięgać po świeżo wyciskane soki, ale lepiej jest przygotowywać koktajle, smoothie na bazie całych owoców i warzyw.

L

K

A

złotych rad...

PŁYNÓW

Naukowcy wciąż zwracają naszą uwagę na fakt, że odwodnienie organizmu spowodowane zbyt małą ilością spożywanych płynów może przyczyniać się do pogorszenia koncentracji, obniżenia nastroju oraz zmniejszenia zdolności wysiłkowych organizmu. Dlatego starajmy się każdego dnia wypijać odpowiednią ilość wody. Uśredniając, w przypadku mężczyzn będzie to około 2 litrów płynów. Pozwoli to na lepszą kontrolę masy ciała i wspomoże odchudzanie.

I

OBRÓBKA TERMICZNA JEST NIEZWYKLE I S T O T N A W P R Z Y P A D K U P R Z Y G O T O W Y WA N I A P O S I Ł K Ó W, P O N I E WA Ż W P Ł Y WA N A I C H W A R T O Ś Ć E N E R G E T Y C Z N Ą . S TA R A J M Y S I Ę P R Z Y G O T O W Y WA Ć G O T O WA N E ,

POSIŁKI

DUSZONE

LUB

NA

PA R Z E,

PIECZONE,

A WA R Z Y WA I O W O C E W M I A R Ę M O Ż L I W O Ś C I S P O Ż Y WA J M Y N A S U R O W O . P A N I E R K A M I Ę S A M A C Z Ę S T O D WA R A Z Y W I Ę C E J K A L O R I I NIŻ SAMO MIĘSO W ŚRODKU! OGRANICZMY S Ó L , W Y E L I M I N U J M Y C U K I E R D O D AWA N Y D O D AT K O W O D O Ż Y W N O Ś C I – S P O W O D U J E TO NIE TYLKO PRZYSPIESZENIE REDUKCJI MASY

CIAŁA,

UNIKNĄĆ

ALE

RÓWNIEŻ

PROBLEMÓW

POZWOLI

ZDROWOTNYCH

W P R Z Y S Z Ł O Ś C I . WA Ż N E J E S T T E Ż , A B Y K A Ż D E G O D N I A S P O Ż Y WA Ć 4 − 5 P O S I Ł K Ó W W R E G U L A R N Y C H O D S T Ę PA C H C Z A S O W YC H . NALEŻY

P A M I Ę TA Ć

NIEODŁĄCZNYM

RÓWNIEŻ,

ELEMENTEM

ŻE

KAŻDEJ

DIETY I ZDROWEGO STYLU ŻYCIA JEST AKTYWNOŚĆ

FIZYCZNA!

CODZIENNIE

RUCHU POWINNO BYĆ JAK NAJWIĘCEJ. NIE ZAPOMINAJMY O NIM W PRACY I PO P R A C Y, W R A C A J Ą C D O D O M U . Z A P L A N U J M Y D O D AT K O W E T R E N I N G I . R E K O M E N D O W A N E M I N I M U M TO 150 M I N U T T YG O D N I OWO. OPTYMALNIE JEST JEDNAK (SZCZEGÓLNIE W TRAKCIE REDUKCJI MASY CIAŁA), GDY D O D AT K O W Y W Y S I Ł E K F I Z Y C Z N Y W C I Ą G U TYGODNIA WYNOSI PRZYNAJMNIEJ 300 M I N U T. D I E TA BYĆ

PA N A

ZBYT

MŁODEGO

NIE

RESTRYKCYJNA.

POWINNA MUSI

BYĆ

U R O Z M A I C O N A I O P A R TA N A Z A S A D A C H RACJONALNEGO ODŻYWIANIA. NO I MA ORAZ

REZYGNACJA

Z

WSZELKIEGO

R O D Z A J U N A Ł O G Ó W. J E Ś L I P A N M Ł O D Y ODPOWIEDNIO

WCZEŚNIE

PODEJMIE

KROKI ZMIENIAJĄCE JEGO STYL ŻYCIA, NA PEWNO W TRAKCIE ŚLUBU I WESELA B Ę D Z I E C I E S Z Y Ł S I Ę S M U K Ł Ą S Y LW E T K A I ZDROWYM WYGLĄDEM.

© Can Stock Photo / deandrobot

© Can Stock Photo / monticello

J E J T O WA R Z Y S Z Y Ć A K T Y W N O Ś Ć F I Z Y C Z N A


180

wedding

3. 1. 4. 5. 2.

Przepis na

piękno

6.

7.

8.

9.

10.

11.


181

wedding

12.

14. 13.

15.

16.

17. 1. ARTDECO BEAUTY BOX TRIO – Kasetka magnetyczna udekorowana motywem wiosennych kwiatów. Trzy cienie magnetyczne w pastelowych odcieniach. 2. ARTDECO COLOR & CARE MASCARA – Optyczny efekt pogrubienia + wysokie właściwości odżywcze, dzięki zawartym olejkom z kokosa, aloesu, jojoby i arganu. 3. ORIFLAME WODA TOALETOWA WONDER FLOWER – Uwolnij swoją wyobraźnię I odkryj zapach, który wzbudza radosny entuzjazm, towarzyszący oczekiwaniu na niespodzianki. 4. PUPA LASTING COLOR GEL – Glass Effect Nail Polish, czyli błyszczący efekt „połyskującej tafli szkła”. Piękny odcień pudrowego różu oraz moreli. 5. PUPA PINK MUSE TOP COAT – Sparkles Top Coat. Limitowany, transparentny top coat ze złotymi drobinkami. 6. REVLON MULTICARE BASE + TOP COAT – Odżywienie, przygotowanie, ochrona, połysk oraz wyjątkowy kolor to podstawa perfekcyjnego manicuru! Nowa linia kosmetyków do pielęgnacji paznokci w połączeniu z szeroką ofertą lakierów Revlon pozwala wykonać w domu profesjonalny manicure. 7. REVLON REVLON ESSENTIAL CUTICLE OIL. 8. YONELLE TRIFUSION MASKA BIOCELLULOSE MASK – Maska na bazie medycznej biocelulozy zachwyca efektem głębokiego liftingu. Błyskawicznie poprawia napięcie i naprężenie skóry, spłyca zmarszczki, rozjaśnia koloryt, nadaje młodzieńczy blask i sprężystość. 9. ESOTIQ 3D SECOND SKIN PERFECTOR – Delikatny krem do twarzy oparty na kompleksie o strukturze 3D oraz ekstraktach z alg morskich zapewnia wielowymiarowe nawilżenie i odżywienie twarzy. 10. FARMONA SKIN CRYSTAL CARE – Wyjątkowe składniki, takie jak koralowiec, jedwab morski, algi atlantyckie czy ekstrakt z planktonu, doskonale nawilżają skórę, a także zwalczają wolne rodniki, opóźniając proces starzenia się skóry. Doskonale wygładzają i poprawiają kondycję skóry, przywracając jej aksamitną gładkość i delikatność. 11. REVLON REVLON KISS BALM – Juicy Peach. 12. PUPA VAMP! PALETTE – Paleta cieni do powiek, efekt płynnego pudru. Świetlisty i intensywny makijaż przez cały dzień. Limitowany odcień Charming Nudes – kompozycja 4 doskonale pasujących do siebie odcieni nude. 13. PUPA PINK MUSE CHUBBY BALM – Piękne, nawilżone i odżywione usta. Uniwersalny odcień różu, który zmienia się w zależności od pH ust. 14. ESOTIQ FOLLOW THE BODY – Perfumy Follow The Body pozostawią po sobie niezapomniany powiew ziemisto-drzewnej mieszanki, który przenika całość kompozycji. Akordy białych kwiatów i drzewa sandałowego uwodzą i pozostawiają po sobie lekki powiew tajemnicy. 15. FARMONA OLEJEK DO KĄPIELI I POD PRYSZNIC, ROZŚWIETLAJĄCA MGIEŁKA DO CIAŁA Kosmetyki TUTTI FRUTTI – Owocowa rozkosz, która zniewala zmysły i ciało! Cudownie owocowe kosmetyki do ciała o wyjątkowych właściwościach pielęgnacyjnych i soczyście świeżych zapachach. 16. FARMONA PURE-EXFOLIATE SLOIK, QUICK-HYDRATION SPRAY DERMISS – Nowa definicja pielęgnacji ciała. Nasza skóra posiada naturalne zdolności samoodżywiania i regeneracji, a zadaniem kosmetyków jest ją w nich wspierać. 17. ORIFLAME POMADKA THE ONE 5-W-1 COLOUR STYLLIST – Odcień Very Burgundy.


182

wedding

Po w i e d z

swojej fryzurze i

TE KS T:

Beata Berendowicz i Sławek Kublin Akademii B&K

S TYL I Ś C I F R Y ZUR

K A Ż D A K O B I E TA P A M I Ę TA C Z A S Y, G D Y J A K O M A Ł A DZIEWCZYNKA WYOBRAŻAŁA SOBIE SIEBIE STOJĄCĄ W B I A Ł E J S U K N I P R Z E D O Ł TA R Z E M . T Y S I Ą C E P O M Y S Ł Ó W, K W I AT Y W E W Ł O S A C H , D Z I E C I Ę C A F A N TA Z J A . . . N A G L E OKAZUJE SIĘ, ŻE WSZYSTKIE DOTYCHCZASOWE W Y O B R A Ż E N I A S TA J Ą S I Ę R Z E C Z Y W I S T O Ś C I Ą . C O Z R O B I Ć , A B Y W T Y M J E D Y N Y M , N I E P O W TA R Z A L N Y M D N I U W Y G L Ą D A Ć TA K , J A K S O B I E W Y M A R Z Y Ł Y Ś M Y ?


183

wedding

Fryzury: Joanna Dziedzic, Akademia Berendowicz & Kublin, Modelka: Karolina Konowalska, Make-up: Monika Kozakiewicz, Zdjęcia: Step4hair

Wir przedślubnych przygotowań to nie kadr wycięty prosto z bajki. Każda Panna Młoda pragnie, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Suknia przygotowana, sala dopracowana, kościół pełen kwiatów, mnóstwo spraw i myśli… A co na głowie? Radzimy, aby tą kwestią Panna Młoda nie zaprzątała sobie głowy i powierzyła swoje losy profesjonaliście – styliście. Fryzura ślubna to nie lada wyzwanie dla fryzjera. Ważne jest, aby współgrała ona ze wszystkimi elementami stroju. Uczesanie jest równie istotne jak suknia ślubna. Obie te rzeczy muszą ze sobą korespondować.

C o z r o b i ć , a b y Pa n n a Młoda w tym dniu cz u ł a s i ę wyjąt kowa w swojej fryzurze? Czego unikać, a na co zw r ó c i ć uwag ę ? Pozwól, aby w Twojej ślubnej bajce to fryzjer-stylista był czarodziejem. Każda Panna Młoda ma swój ustalony schemat, kilkadziesiąt obejrzanych katalogów, milion pomysłów na idealnie dopasowaną fryzurę... Nie daj się jednak ponieść obecnym trendom. Czasem warto odstąpić od nich na rzecz nietypowych rozwiązań, aby nie podążać za typowo komercyjnymi schematami.

Jeśli chcesz olśniewać i czuć się wyjątkowo, postaw na oryginalność i daj się ponieść wyobraźni fryzjera. Bo jest on również artystą, który ma wizję i poczucie stylu. W kilku prostych krokach podejdź do tematu fryzury. Na początku przedstaw ogólny zarys swojej kreacji i wizji na całość Twojej osoby. Wyraź własne odczucia, powiedz, w czym czujesz się najlepiej, czy są to rozpuszczone, lekko spięte czy może lekko opadające fale. Fryzjer powinien wziąć pod uwagę Twoje preferencje.

(...) Pozwól, aby w Twojej ślubnej bajce to fryzjer-stylista był czarodziejem.


184

wedding

Wyraź własne odczucia, powiedz, w czym czujesz się najlepiej (...)

K a ż d a Pa n n a M ł o d a p r e z e n t u j e i n n y t y p u ro dy, stą d i st o t n e j e st indywidualne dobranie fryzury. • Do owalnej twarzy dopasujemy różnorodne fryzury, gdyż w każdym innym typie dąży się do podkreślenia rysów twarzy, a tutaj mamy ułatwione zadanie. Jeśli więc jesteś posiadaczką tego typu urody, możesz pozwolić sobie na szeroki wybór. • Właścicielki twarzy trójkątnej powinny zastanowić się nad asymetryczną grzywką i upiętymi falami, które optycznie wyrównają proporcje twarzy. Przy prostokątnej buzi również warto zainwestować w objętość i grzywkę, aby dodać szerokości na twarzy. • Przy kwadratowej twarzy idealnie sprawdzają się loki – mogą być one rozpuszczone bądź upięte, wskazana jest asymetria. Natomiast przy okrągłej twarzy odsłaniamy czoło i nadajemy objętości u nasady, reszta włosów powinna pozostać prosta.

Jeśli jesteś bardzo wymagająca i nieustępliwa w swoim pierwszym wyborze, pamiętaj, że świat fryzjerstwa jest pełen udogodnień. Nie martw się, możesz być pewna, że fryzjer-stylista wyczaruje uczesanie, o jakim marzyłaś. Inwestując w takie akcesoria, jak wypełniacze, poduszeczki, dokładane włosy, spinki oraz klamerki, można w prosty sposób odpowiednio wymodelować fryzurę, nadać jej zupełnie nowy wymiar, dodać objętości, a także ukryć niedoskonałości.

Co zrobić, aby fryzura przez całą noc wyglądała niczym prosto z salonu fryzjerskiego? Oczywiście stawiamy na utrwalenie! Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z lakierem i innymi produktami tego


wedding

185

typu. Fryzury z lekkim nieładem, z kilkoma wychodzącymi kosmykami włosów wyglądają oryginalnie, a przede wszystkim naturalnie. Przy wykończeniu stylizacji fryzjerzy polecają używać produktów, takich jak: pianka, tonik oraz puder. Warto pokusić się również o delikatne muśnięcie uczesania olejkiem do włosów. Każda kobieta w tym wyjątkowym dniu, jakim jest ślub, będzie chciała mieć wisienkę na torcie, a w kwestii fryzury jest to ozdoba niejednokrotnie zastępująca welon. Nieodzownym elementem fryzury ślubnej są wszelkiego rodzaju dodatki. Tutaj stajemy przed wielkim dylematem, bo w tak szerokiej gamie wzorów i niekończącym się asortymencie ciężko wybrać jeden niepowtarzalny akcent. Wśród obecnych trendów królują opaski ślubne zastępujące sam welon. To ciekawe i niekonwencjonalne rozwiązanie, gdyż opaski są wykonane z materiału idealnie dopasowującego się do sukni ślubnej. Doskonale współgrają z całą stylizacją i wyglądają niezwykle oryginalnie. Ciekawym rozwiązaniem są również spinki z opadającymi łańcuszkami, które wkomponowują się w upięcie, intrygując i dodając blasku. Jednak aby fryzura nie wyglądała kiczowato bądź też nie przysłoniła idei wymarzonego uczesania, warto posłużyć się radą fryzjera. Pomysłów na oryginalne upięcia jest mnóstwo, kilka z nich zaprezentowaliśmy dodaje Joanna Dziedzic, stylistka z katowickiego Salonu Fryzjerskiego Berendowicz & Kublin.

Nieodzownym elementem fryzury ślubnej są wszelkiego rodzaju dodatki.

− Warto już co najmniej dwa miesiące przed ślubem umówić się na wizytę konsultacyjną, gdzie wstępnie będzie można ocenić kondycję włosów i zastosować zabiegi pielęgnacyjne dopasowane idealnie do Twojej struktury włosa. Tego typu spotkanie jest bardzo istotne, gdyż kosmetyki stosowane przez fryzjerów są profesjonalne i nie dostaniemy ich w zwykłych drogeriach. Dzięki systematycznym zabiegom włosy w dniu ślubu będą zdrowe i błyszczące bez dodatkowych ulepszeń. Jeśli jesteś posiadaczką krótkich włosów o dobrej kondycji, możesz pokusić się o przedłużanie. Niestety, nie każde włosy można przedłużyć, muszą one mieć odpowiednią długość. Jeśli jednak chcesz zostać przy opcji krótkiej fryzury, możesz w łatwy sposób ulepszyć ją niezwykłą ozdobą bądź kwiatami. Szczególnie modnym akcentem jest używanie do ozdoby świeżych kwiatów. W tej kwestii warto jednak zaczerpnąć opinii florystki, aby dobrać kwiaty, które wytrzymają całą ceremonię oraz ucztę weselną, a zarazem będą idealnie współgrać z kwiatami znajdującymi się w Twoim bukiecie. Bajka kończąca się wyjątkowym słowem „TAK” dla każdej Panny Młodej prowadzi przez dylematy, rozterki i próby, aby w rezultacie uzyskać wymarzony LOOK pod każdym względem. Nie tylko stroju, makijażu, ale również fryzury!


186

wedding

© Can Stock Photo / TaniaLerro

#ODKRYJ #POLSKA #ŚWIAT #NIEZNANE KIERUNKI #PRZYGODA #ZAWSZE RAZEM #JA I TY #MIŁOŚĆ #MIESIĄC MIODOWY #NOWE #MIEJSCA #ROMANTYCZNY #ŚLUB ZA GRANICĄwedding

BUONGIORNO

Okiem wedding plannera K ata rz y na Gaj ek

P R Z E C Z Y TA J TA K Ż E Z C Y K L U

"Okiem wedding plannera" Voyage, voyage... s. 134 Ślubne pole minowe s. 138

Jak zorganizować ślub i wesele we Włoszech?

Fotograf Maciej Skowroński

© Can Stock Photo / TaniaLerro

188


189

wedding

© Can Stock Photo / TaniaLerro

Ś L U B W W I E C Z N Y M M I E Ś C I E A L B O W O S Ł AW I O N Y M D Z I Ę K I F I L M O W I Z P I E R C E ’ E M BROSNANEM I ŚWIETNĄ TRINE DYRHOLM − SORENTO TO MARZENIE NIEJEDNEJ PA R Y. O R G A N I Z A C J A Ś L U B U I W E S E L A W W I Ę K S Z O Ś C I F I L M Ó W P R Z E B I E G A B E Z P R O B L E M Ó W I Z AW S Z E J E S T R Ó W N I E P I Ę K N I E C O R O M A N T Y C Z N I E . R Z E C Z Y W I S T O Ś Ć B Y WA B A R D Z I E J Z A S K A K U J Ą C A . O C Z Y M P O W I N N I Ś C I E W I E D Z I E Ć , J E Ś L I S Ł O N E C Z N A I TA L I A T O R Ó W N I E Ż WA S Z E Ś L U B N E M A R Z E N I E ?

NIE TYLKO

Rzym

Myśląc o ślubie we Włoszech, większość par oczyma wyobraźni widzi się na zdjęciach z Koloseum, Fontanną di Trevi lub Bazyliką Świętego Piotra w tle. I choć to życzenie jest bardzo kuszące i nikogo bym takiego marzenie nie pozbawiała, to jednak zachęcam zawsze do pomyślenia również o innych miejscach we Włoszech. Jest w czym wybierać, a lokalizację można dopasować do stylu planowanego przyjęcia czy spotkania poślubnego z bliskimi. Jeśli zależy Wam na prostocie, klimacie rustykalnym, przywiązaniu do natury, wybierzcie Toskanię.

Jeśli wolicie imprezę z rozmachem i chcecie, by było niezwykle romantycznie, a jednocześnie nie przeszkadzają Wam tłumy i związane z tym dodatkowe zadania logistyczne, postawcie na Wenecję. Tym, którzy kochają Włochy, ale też marzą o ślubie na plaży, nad brzegiem morza, polecam Sycylię. Wśród Amerykanów bardzo popularne jest zawieranie ślubów na Cinque Terre – to fragment riwiery liguryjskiej, na którym położonych jest 5 miejscowości: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Właśnie to ostatnia cieszy się największym zainteresowaniem ślubnych turystów ze Stanów Zjednoczonych, może ze względu na Urząd Stanu Cywilnego z tarasem

i urokliwym widokiem oraz zlokalizowanym blisko urzędu pięknym zamkiem idealnie nadającym się na przyjęcie weselne. Ja szczególnej uwadze polecam Positano. Jeśli chodzi o włoskie lokalizacje na ślub i wesele, to absolutny TOP dla Amerykanów i Brytyjczyków. Positano jest miejscem nie tylko romantycznym, ale wręcz magicznym, i to bez względu na to, czy organizuje się tam ślub w kościele, czy na urzędowym tarasie. Niestety, pośród włoskich lokalizacji jest najdroższe. Nawet w Rzymie udaje się znaleźć tańsze i droższe hotele i restauracje, spośród których warto wybierać, w Positano są tylko te droższe. Wrażenie i wspomnienia jednak na pewno niezapomniane.


190

wedding

© Can Stock Photo / AnibalTrejo

O czym

TRZEBA WIEDZIEĆ Opłaty związane ze ślubem w Rzymie są zawsze takie same, bez względu na to, czy zaplanujemy uroczystość w szczycie sezonu turystycznego, czy poza nim. Opłata urzędowa za ślub w tygodniu wynosi 1200 euro, 1400 euro − za ślub w sobotę lub w niedzielę. Ten koszt nie uwzględnia jednak zapłaty np. za tłumaczenie dokumentów, których dostarczenie w języku włoskim jest niezbędne. Termin wpływa znacząco na wszystkie inne opłaty, typu bilety lotnicze, rezerwacje hoteli, restauracji i pozostałych usług – w sezonie będzie oczywiście najdrożej. W Positano opłata za ślub udzielony rano w środku tygodnia wynosi od 600 euro w górę, za ślub w weekend w godzinach popołudniowych można zapłacić nawet 1500 euro. W rejonie Cinque Terre opłata urzędowa wynosi natomiast 250 euro. Kwoty za śluby kościelne i konkordatowe są bardziej zróżnicowane. Organizacja tych uroczystości jest też nieco bardziej skomplikowana, ale nie niemożliwa.

Najdroższy może okazać się ślub w Ambasadzie Polskiej w Rzymie w obecności konsula. Co prawda sama wysokość opłaty to 500 euro, ale trzeba doliczyć koszty tłumaczeń dokumentów, a od 2015 roku również wziąć pod uwagę przepis, który nakłada na Narzeczonych obowiązek dostarczenia (na minimum 30 dni przed planowaną datą ślubu) zaświadczenia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Zaświadczenie to należy doręczyć osobiście i podpisać je w obecności konsula. W praktyce oznacza to, że para na minimum 31 dni przed ślubem musi przybyć do Rzymu tylko po to, aby złożyć taki dokument.

Jeśli w Rzymie - TO GDZIE?

Jeśli, bez względu na wszystkie trudności, zdecydujecie się na ślub w Rzymie, na pewno nie będziecie żałować. Szczególnie, jeśli podczas przygotowań skorzystacie z profesjonalnej pomocy ślubnego konsultanta, który w organizacji ślubów i wesel w Wiecznym Mieście ma już doświadczenie. Są

cztery najbardziej popularne w Rzymie miejsca do zawarcia ślubu cywilnego. Pierwsze to Sala Rossa in Campidoglio – znajdująca się na Kapitolu, piękna, purpurowa sala z widokiem na Forum Romanum. Tu ceremonie odbywają się tylko w piątki, soboty i niedziele rano. Kolejna lokalizacja to Complesso Vignola Mattei alle Terme di Caracalla, czyli pamiętający XI wiek zdekonsekrowany kościół, w którym ślubów udziela się w każdy dzień tygodnia z wyjątkiem wtorków. Jest też Villa Lais – położona na terenie parku była kaplica, gdzie śluby odbywają się w poniedziałki i piątki po południu oraz w soboty. A także Sala Azzurro a Ostia Lido, zwana salą błękitną, dostępna na śluby od poniedziałku do piątku przez cały dzień oraz w soboty i niedziele rano. Zagraniczne śluby, szczególnie w takich pięknych miejscach jak Rzym oraz Positano, wymagają może nieco więcej pracy, ale pozostają w pamięci na zawsze. Jeśli Wy również marzycie o ślubie w takim magicznym miejscu, zachęcam do kontaktu. W Aspire z sukcesem pomagamy spełniać marzenia o ślubie i weselu we Włoszech.

www.aspire.pl


191

wedding

DUBAJ

& Oman © Can Stock Photo / Subbotina

W PODRÓŻY Dubaj, miasto niewyczerpanych możliwości. Mandale: © Can Stock Photo / ViSnezh

Dubaj to jeden z siedmiu emiratów Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Położony jest nad Zatoką Perską nad Morzem Arabskim. Dubaj zamieszkują głównie obcokrajowcy, natomiast ludność rdzenna stanowi zaledwie ułamek całej populacji. Co ciekawe, w Emiratach nie można zamieszkać na stałe, nie będąc Emiratczykiem z urodzenia, można jedynie pozostać rezydentem do dnia przejścia na emeryturę. Niemalże nieograniczone zasoby finansowe Zjednoczonych Emiratów

pochodzące z wydobycia ropy naftowej przyczyniły się do szybkiego rozwoju tego miejsca. Rozwój ten uwidocznił się głównie w architekturze, rynkach finansowych czy firmach informatycznych.

Rokrocznie Dubaj przyciąga coraz więcej turystów spragnionych zobaczenia na własne oczy nowoczesnej metropolii, która wyrosłą na piaskach pustyni.

Zachęcająca sytuacja finansowa Dubaju działa jak magnes dla firm z całego świata, swoje siedziby mają tu między innymi Microsoft, IBM, CNN oraz Reuters.

To miejsce, w którym przymiotnik „najlepszy” może zdezaktualizować się w rok, a nawet w miesiąc. W tym miejscu wszystko jest w ciągłym ruch, dążeniu do doskonałości, przełamywania granic i osiąganiu najdoskonalszych i najbardziej awangardowych form.

Dużą rolę w rozwoju miasta odegrała również branża turystyczna, prężnie rozwijająca się w tym rejonie Emiratów.

Przykładem jest architektura, choćby słynna budowla Burdż al-Arab – czyli wieża Arabów. To jeden z najbardziej


wedding luksusowych hoteli świata, mieszczący się w wieżowcu w kształcie żagla, wybudowanym na sztucznej wyspie. Praktyka budowy na sztucznych wyspach jest częstym rozwiązaniem w Dubaju, przykładem są Palm Islands oraz Palm Jumeirah − kompleks wysp usypanych w kształcie plam widzianych z kosmosu. Mieszczą się tam luksusowe osiedla mieszkalne, resorty, hotele oraz centra handlowe. Najwyższym budynkiem świata znajdującym się w Dubaju jest wieża Kalifa, czyli Burj Khalifa − mierzy ona aż 829,8 m, ma 163 piętra. Wieża wybudowana została zaledwie w 5 lat za niespełna 1,5 miliarda dolarów. Ten budynek to kwintesencja Dubaju, który jako miejsce oferuje nieograniczone możliwości. Dubaj to tętniące życiem miasto, pełne centrów handlowych, hoteli, restauracji i atrakcji turystycznych. Do ciekawszych pozycji do zwiedzenia należy na pewno kompleks fontann, które zachwycają widowiskiem kolorów, dźwięków i wody. Twórcą fontann jest ta sama firma, która stworzyła słynne fontanny w Las Vegas przyciągające miliony widów rocznie. Niewątpliwie interesującym miejscem wyróżniającym się na tle architektury Dubaju jest Muzeum Dubajskie, mieszczące się w XVIII-wiecznym Forcie Al Fahidi. Zwiedzając muzeum, możemy zapoznać się z historią Emiratów oraz obejrzeć tradycyjne instrumenty muzyczne pochodzące z tego rejonu.

© Can Stock Photo / ventdusud

Klimat panujący w Dubaju sprzyja kąpielom i wypoczynkowi nad wodą, zachęcająca piaszczysta plaża Dżamira zadowoli każdego amatora relaksu nad morzem. Średnia temperatura w lecie sięgająca 40 stopni, a nawet więcej sprawia, że Dubaj to iście słoneczna destynacja. Ale nie tylko plaża i słońce, jest również miejsce dla miłośników sportów zimowych. Prawdziwym szaleństwem na gorącej pustyni, na której powstał Dubaj, jest stok narciarski Ski Dubaj mieszczący się w centrum handlowym Mall of Emirates. Przez cały rok można tutaj jeździć na nartach, zjeżdżać na sankach i... spotkać

Mandale: © Can Stock Photo / ViSnezh

192


193

wedding

oferują wysoki standard usług, jak muzyka na żywo i wykwintne drinki, ale na pewno nie ma mowy o spożyciu alkoholu w miejscach publicznych – na ulicy albo na plaży. Niemile widziane jest także fotografowanie i zbyt uporczywe zachowanie wobec Arabek − może skończyć się to interwencją policji. Zjednoczone Emiraty to kraj wyróżniający się stosunkowo liberalnym prawem, jednakże należy uszanować zasady panujące w tym miejscu, tak aby nieświadomie nie narazić się na nieprzyjemności. Dubaj to miejsce warte odwiedzenia nie tylko raz w życiu. Ciągłość dynamicznych zmian i wciąż rozrastająca się metropolia sprawiają, że Dubaj żyje, rośnie i wciąż zachwyca!

© Can Stock Photo / RuthBlack

Kiedy będziesz w Dubaju, pomyśl o tym, aby koniecznie odwiedzić sąsiadujące państwo – Oman. To do końca jeszcze nieodkryte przez turystów miejsce zachwyca krajobrazem, miłym usposobieniem jego mieszkańców i wspaniałymi zabytkami wpisanymi na listę UNESCO. Najprostszym sposobem podróży ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Omanu jest bezpośredni przelot do stolicy – Maskatu. Z Polski oferowane są przeloty z przesiadką.

pingwiny! W Dubaju prężnie rozwija się działalność kulturalna. Znajdują się tu liczne teatry, sale koncertowe oraz galerie sztuki. To tu odbywa się coroczny festiwal filmowy ściągający sławy z całego świata. Najwygodniejszym sposobem podróży do Dubaju jest bezpośredni przelot z Warszawy obsługiwany przez uznawane za jedne z najlepszych linii lotniczych świata – Emirates. Lot trwa niecałe 6 godzin.

Jak dolecieć do Dubaju i ile dni zostać na miejscu? Do zwiedzenia Dubaju wystarczą 4 dni, można zatrzymać się w jednym z hoteli, począwszy od najbardziej luksusowych propozycji po zadowalające hotele trzygwiazdkowe, które pozwolą nam nie zbankrutować pierwszej nocy. Zwiedzając Dubaj, musimy pamiętać o różnicach kulturowych. Jest to miejsce, w którym należy zachować umiar w spożyciu alkoholu oraz sposobie zabawy. Kluby nocne znajdujące się przy licznych hotelach

OMAN

Słodkie daktyle, zapach kadzidła i kandżar przy pasie. Oman to państwo w południowo-wschodniej część Półwyspu Arabskiego, leży nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską, sąsiaduje ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską oraz Jemenem. Jego stolicą jest Maskat położony nad Zatoką Omańską. Oman choć odkrywany przez podróżnych, wciąż jest niedocenianym miejscem w branży turystycznej. To właśnie Oman w starożytnych czasach leżał na szlaku kadzidła i był jednym z większych producentów tego pożądanego towaru. To miejsce spokojne


194

wedding

i bezpieczne, ludzie zamieszkujący ten kraj są mile usposobieni do przyjezdnych, chętni do pomocy i obdarowywania bezinteresownym uśmiechem. Pomimo panującego prawa szarijatu, kraj ten nie jest zamknięty na ludzi z Zachodu. Przebywając w Omanie, można samodzielnie i bezpiecznie poruszać się po całym terenie. Dobrym rozwiązaniem jest wynajem samochodu z napędem na cztery koła i eksploracja piaszczystych krajobrazów pustyni Wahiba Sands. Zachwycające wąwozy − Wadi, w których podczas pory deszczowej powstają oazy, wypełniają się wodą o kolorze szmaragdowolazurowym. Do bardziej znanych Wadi należą: Wadi Tiwi oraz Wadi Shab. A wokół daktylowce i słodkie daktyle. Baza hotelowa to głównie zakwaterowanie na wyższym poziomie, zatem dla tych, którym bliżej jest do natury, dobrym rozwiązaniem jest nocleg w namiotach. Można biwakować praktycznie wszędzie, bez ograniczeń. Na stacjach benzynowych warto zaopatrzyć się w niezbędną wodę oraz bardzo tanią benzynę.

omantrek.com

© Can Stock Photo / philipus

Oman to wspaniała architektura. W przeciwieństwie do Zjednoczonych Emiratów, jest tu wiele starożytnych pozostałości, takich jak świątynie oraz forty. Nie ma przytłaczających drapaczy chmur ani nowoczesnych galerii i centrów rozrywki. Praktycznie w każdym mieście jest ciekawa budowla, łącząca teraźniejsze życie z zamierzchłymi czasami tego kraju. Warte zwiedzenia są miasta Nizwa i Sohar − spotkamy tam budynki wpisane na listę UNESCO. Bezludnie piaszczyste plaże rozciągają się wzdłuż wybrzeża kilometrami. I nawet tu − na plaży − można rozbić namiot i spędzić noc pod gwiazdami. W Omanie kobiety, jak i mężczyźni noszą tradycyjne stroje uwzględniające zasady Koranu. Kobiety mają zasłonięte włosy, noszą długie burki.Mężczyźni przy pasie mają kandżar, nóż w kształcie półksiężyca z pięknie zdobioną pochwą. Nóż taki (replika oryginału) to wspaniała pamiątka z tego kraju.

Dobrym pomysłem na spędzenie czasu w Omanie jest trekking. Kraj ten to nie tylko pustynie i długa linia brzegowa, ale również góry, najwyższy szczyt masywu górskiego Al-Dżabal al-Achadar to Dżabal Szams o wysokości 3018 m n.p.m. Oman to piękny kraj, który zachował dużo z własnej tradycji, obyczajów i kultury. Nie jest miejscem przepełnionym nowoczesnością, wciąż można poczuć

się tutaj jak w innej epoce. Ludzie są przyjaźni, a krajobrazy zachwycające.

i

TE KS T: Katarzyna Fengler www.WowWeddings.pl


kalejdoskop ślubny

195


196

kalejdoskop ślubny

Instytut Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej

S A N V I TA INSTYTUT ZDROWEGO ŻYWIENIA I DIETETYKI KLINICZNEJ Ul. Bracka 18 lok. 46 00-028 Warszawa - Śródmieście tel. 535 300 340 www.instytutsanvita.pl

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ DIETETYCZNĄ I DOWIEDZ SIĘ: - Jak zdrowo i skutecznie schudnąć - Jak osiągnąć idealna masę ciała - Jaka dieta jest dla Ciebie najlepsza - Jak zapobiec chorobom związanym z nieodpowiednim sposobem żywienia - Jak obniżyć cholesterol i wyrównać poziom glukozy - Jak zadbać o właściwy rozwój Twojego dziecka

GALERIA B A L O N O WA - W E D O I T, THEY DON’T ORGANIZACJA ŚLUBÓW ZA GRANICĄ: SYCYLIA

Ul. Wileńska 5/56, 31-413 Kraków Możliwość spotkania w biurze w Warszawie. tel. 501 251 53 www.wowweddings.pl

Zajmujemy się profesjonalną organizacją ślubów za granicą. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w organizacji ślubów oraz wyjazdów w najdalsze egzotyczne zakątki świata. Polskojęzyczni konsultanci na miejscu otoczą pary swoją opieką. Zapewniamy najwyższy poziom usług.

VIAMOD

Warszawa M1 Marki ul.Piłsudskiego 1 Stoisko Viamod obok sklepu Yves rocher. Warszawa Atrium Targówek ul.Głębocka 15 Stoisko Viamod na wprost sklepu Sephora. Płock Galeria Mazovia ul.Wyszogrodzka 127 Stoisko Viamod obok drogerii Rosmmann. Płock Atrium Mosty ul.Tysiąclecia 2a Stoisko Viamod obok sklepu Vision Express

www.galeriabalonowa.pl Tel. 504-918-875

Niesztampowe przyjęcia to nasza pasja. O balonach wiemy wszystko! Nasze są modne, eleganckie i wytrwają do ostatniego gościa. Zaprojektujmy wspólnie indywidualną, balonową dekorację.


kalejdoskop ślubny

197


198

kalejdoskop ślubny

ZREALIZUJ Z NAMI

SWOJE MARZENIA!

JZEVENTS PROFESJONALNA ORGANIZACJA IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH Joanna Zejfert EVENTS tel.: 695-137-313 joanna.zejfert@gmail.com www.jzevents.pl Zajmujemy się profesjonalną organizacją ślubów, wesel oraz innych imprez okolicznościowych. Naszym celem jest stworzenie projektu zgodnego z Państwa marzeniami i oczekiwaniami oraz jego realizacja. Działamy z zaangażowaniem, nasza praca jest naszą pasją. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

PRACOWNIA ZIELENI FLO RYS T Y K A I DEKOR AC JE ŚLUBNE Magdalena Jędrzejczak www.pracownia-zieleni.com.pl www.facebook.com/pracowniazieleni

Zajmujemy się kompleksowym tworzeniem dekoracji ślubnych – od bukietu, przystrojenia miejsca ceremonii oraz przyjęcia weselnego, po aranżację sesji ślubnych. Cenimy sobie naturalne piękno kwiatów i staramy się by tworzyły one idealnie dobrane tło Waszej uroczystości.

VIAMOD

Bydgoszcz Galeria Pomorska ul.Fordońska 141 Stoisko Viamod na wprost sklepu Sinsay. Radom M1 ul.Grzecznarowskiego 28 Stoisko Viamod na wprost kas Auchan, tuż obok sklepu Apart. Zamość Galeria Twierdza ul.Przemysłowa 10 Stoisko Viamod na wprost salonu Plus. Poznań M1 ul.Szwajcarska 14, Stoisko Viamod na wprost sklepu Deichmann


199

kalejdoskop ślubny

GDZIE KUPIĘ


200

wedding

Bądź z nami online

SLUB_Z_WEDDING

ŚLUB Z WEDDING

Magazyn WEDDING

www.e-wedding.pl

Redaktor Naczelny

Dział Promocji i Reklamy

R AFAŁ WI ER Z BI CKI

Dyrektor Promocji i Wydawniczy

rafal.wierzbicki@e-wedding.pl

RENATA MIGALSKA

renata.migalska@e-wedding.pl Projekt graficzny i skład

+48 509 757 745

MA JA MAD EJSKA

maja.madejska@e-wedding.pl +48 660 744 512

Zastępca Dyrektora Promocji i Wydawnictwa ANNA KĘDZIO RA

marketing@e-wedding.pl Szparowanie fotografii M AGDALEN A KWAŚN I EWSKA

Dział Reklamy

Sekretarz Redakcji

beata.obidzinska@e-wedding.pl

AN N A JACUKOWI CZ

+48 501 522 159

BEATA O BIDZIŃSKA

info@e-wedding.pl Dział Finansowy i Prenumerata Korekta

AGNIESZKA ŚW IĘCICKA

BEATA SAR ACYN

agnieszka.swiecicka@e-wedding.pl

Współpraca Redakcyjna

Wydawnictwo

BEATA BER EN D OWI CZ

LEO PRO JECT S.C.

BŁ AŻ EJ BI UR KOWSKI

Al. Wojska Polskiego 22

K ATAR Z YN A F EN G LER

05-820 Piastów, Warszawa

KATAR Z YN A G A JEK

redakcja@e-wedding.pl

I Z ABELA JAN ACHOWSKA SŁ AWEK KUBLI N BAR BAR A KWI N TA A L E KSAN D R A Ł AŃ CUCKA K LAUD I A WI ŚN I EWSKA

Adres do korespondencji: ul. Wąchocka 1F, pokój 11, 03-934 Warszawa

Wydawca czasopisma Wedding ostrzega sprzedawców, że sprzedaż aktualnych i archiwalnych numerów czasopisma po innej cenie niż wydrukowana na okładce jest działaniem na szkodę wydawcy i skutkuje odpowiedzialnością karną i cywilną. Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych, zastrzega sobie prawo do redagowania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam. Wszystkie prawa autorskie do tekstów i fotografii zastrzeżone.