Page 24

VECTOR 35

AIR 33 RED

Možnost pitného vaku Camelbag compatible

Plášťěnka Raincover

Dvoukomorový batoh. Šitá záda jsou stejně jako u ostatních typů zkonstruována s ohledem na co nejlepší větrání při optimálním rozložení nákladu. Jedna tvarovaná Duralová výztuha, jedna vnitřní a jedna vnější kapsa. Odnímatelná pruženka na čele batohu, boční strečové kapsy, poutka pro uchycení trekových holí, reflexní poutko na blikačku.

35 l

BLACK

BLACK

Možnost pitného vaku Camelbag compatible

1,35 kg

Two compartment backpack. The sewn backpack carrying system is made to reach the best ventilation possible together with optimal load distribution. One shaped duralumin back support, one inner and one outer pocket. Removable stretch cord in front, side stretch pockets, loops to fix trekking poles, reflective loop to fix flashlamp.

FLY 30

Plášťěnka Raincover

Lehký jednokomorový batoh s výborně odvětraným zádovým systémem. Pružné boční kapsy a možnost připnout trekkingové hole.

24

Nejmenší dvoukomorový batoh v naší nabídce. Velmi pohodlný zádový systém AVBS s pevnou a tvarově stálou síťovinou, který umožňuje maximální možné odvětrání zad při zachování optimálního rozložení nákladu. Předpětí zádového oblouku vytváří dvě pružné ocelové výztuhy zasazené do lamel v horní a dolní části batohu. Velká vnitřní zádová kapsa, prostorná čelní zipová kapsa s organizérem na nářadí, reflexní poutka v horní části batohu pro zavěšení přilby, reflexní poutko na blikačku. Zipová přepážka horní a dolní komory. Odnímatelná pruženka na čele batohu, velké boční strečové kapsy, pružné poutko na trekové hole.

33 l

1,15 kg

The smallest two compartment backpack in our offer. Very comfortable back carrying system AVBS with fixed and shape keeping mesh that provide the best ventilation possible together with optimal load distribution. Prestress of back curve is made with two flexible steel supports in plates in the up and down sides of the backpack. Large back inner pocket, spacious front Zipper pocket with tool organizer, reflective loops on the upper side of the backpack to fix helmet, reflective loop to fix flashlamp. Zippered divider between up and down compartments. Removable stretch cord in front of the backpack, large stretch side pockets, stretch loop to fix trekking poles.

INTEGRAL 30

BLUE

Možnost pitného vaku Camelbag compatible

Plášťěnka Raincover

RED

30 l

BLACK

RED

0,9 /0,65 kg* * bez zádové výstuhy * without back reinforcement

Light one compartment backpack with very well vented back system. Loops for attaching poles, stretch side pockets.

BATOHY / BACKPACKS

Možnost pitného vaku Camelbag compatible

Plášťěnka Raincover

Prostorný městský batoh s pořadačem a s kapsou na notebook.

30 l

PETROL

0,76 kg

Spacious urban backpack with binder and pocket for notebook.

katalog 2012 ke stažení