Darmowy Kurier Poznański 10 2019

Page 1

10.10.2019

darmowy miesięcznik

Czempiń, Gądki, Kamionki, Koninko, Kobylepole, Komorniki, Kórnik, Krzesiny, Mosina, Swarzędz, Stęszew, Szczepankowo, Skrzynki, Środa Wlkp., Tulce, Zalasewo, miejscowości przyległe

Nowa ARENA

Nawet do 9 tysięcy osób będzie mogło wziąć udział w wydarzeniach w nowej Hali WidowiskowoSportowej Arena. Modernizacja obiektu rozpocznie się w 2020 roku.

Strona 3

____________________________

Kiedyś było inaczej… szanujemy współczesnych nauczycieli, wspominajmy dawnych

We wrześniu zaczęła się szkoła, w ławkach zasiedli uczniowie, pod tablicą stanął nauczyciel. W październiku obchodzimy święto tych, którzy są w mniejszości. Jak wynika z danych GUS, w Polsce pracuje obecnie ok. pół miliona nauczycieli, uczniów jest ok. 4,6 mln. Dane te zmieniają się z każdym kolejnym rokiem, nie powinna jednak zmieniać się rola ucznia i nauczyciela. Uczeń powinien przyswajać wiedzę, nauczyciel ją przekazywać, nauczyciel wychowywać, uczeń się podporządkować. Trzeba mieć do siebie wzajemny szacunek. Nie zadzieraj z nauczycielem Nauczycielem kiedyś nie mógł zostać każdy. Aby nauczać, trzeba było skończyć studia, co udawało się niewielu. Byli oni wtedy uważani za osoby ważne, godne szacunku i posłuszeństwa. Nauczyciel nauczał i wychowywał.

Wykazywał się ogromną wiedzą, którą pogłębiał i robił to z ogromną satysfakcją. Dla ucznia był autorytetem, człowiekiem, aktywnie uczestniczącym w kształtowaniu jego osobowości i systemy wartości. Nauczyciela traktowano, jako przewodnika oraz trzeciego wychowawcę, zaraz po rodzicach. Nie sprzeciwiano się mu, nawet, jeżeli nie zawsze zgadzano się z karą za nieswoje przewinienia czy też koniecznością dłuższego pozostania w szkole po zajęciach. Nauczyciel „rzeźbił” młodego człowieka, który poddawał się tej sztuce. Miał szacunek ucznia i jego rodziców, co jednocześnie determinowało w nim odpowiedzialność za postawę dziecka, nastolatka i młodzieży. Złe postępowanie było karcone, dobre nagradzane. Sprawiedliwość zawsze okazywała się dobrą drogą. Czy takich nauczycieli już nie ma? Bardzo często wspomina się o zmianie roli nauczyciela. Tak naprawdę jednak ona wciąż jest taka sama – nauczyciel uczy i wychowuje. O zmianach należy mówić raczej w kontekście jego postrzegania oraz relacji, jakie są obecnie między nauczycielem, uczniem i rodzicami. Wciąż zawód nauczyciela wymaga ciężkiej pracy, zdobycia ogromnej wiedzy i nieustannej jej aktualizacji. Nie może lekceważyć złego postępowania, a dobrego nie nagradzać, system kar i nagród uległ jednak zmianie. Uczeń powinien wiedzieć, że osoba, która odpowiada za jego wiedzę i system wartości zasługuje na szacunek. To od niej zależy w znaczącym stopniu, jakim będzie on w przyszłości człowiekiem. Niejedna młoda osoba, wkraczająca w dorosłe życie, żałowała, że nie wszystkie uwagi i wskazówki nauczyciela wdrożyła w życie. 14 października niech będzie dniem, w którym wspominamy dawnych nauczycieli i dziękujemy tym współczesnym, dostrzegając ich ciężką pracę, zaangażowanie i trud, jaki wkładają w wychowanie i nauczanie młodych ludzi.


od 1999 roku

LABORATORIUM PROTETYKI DENTYSTYCZNEJ Elżbieta Szreder

- PROTEZY ZĘBOWE - NAPRAWA PROTEZ Śrem, ul.Chłapowskiego 33

tel. 698 488 943

Reklama 608 321 436 ty e z a g e w o rm a d z s a n z s ie z Na tej stronie znajd POWIATY: POZNAŃSKI, KOŚCIAŃSKI, ŚREMSKI I ŚREDZKI


str 03

Nowa Arena Nawet do 9 tysięcy osób będzie mogło wziąć udział w wydarzeniach w nowej Hali Widowiskowo-Sportowej Arena. Modernizacja obiektu rozpocznie się w 2020 roku. Grupa MTP przedstawiła koncepcję architektoniczną budynku i jego otoczenia. - Dzięki modernizacji Areny, Poznań będzie miał nowoczesny obiekt widowiskowo-sportowy, w którym będą mogły odbywać się ciekawe wydarzenia kulturalne i sportowe - mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania. - Arena to historyczny punkt na mapie Poznania, do którego wielu mieszkańców czuje sentyment. W nowej odsłonie stanie się obiektem nowoczesnym, spełniającym współczesne standardy, nie tracąc przy tym swoich historycznych walorów. Wraz z przylegającą przestrzenią publiczną będzie tętniącym życiem miejscem atrakcyjnym dla mieszkańców i turystów.

Modernizacja obiektu zaplanowana jest na lata 2020 i 2021. Projekt zakłada pozostawienie w niezmienionej formie elewacji budynku. Remontowi ulegnie tylko pokrycie dachowe. W zewnętrznym wyglądzie dominować będą stal, beton i szkło. Całkowitej przebudowie ulegnie wnętrze obiektu. Jego design będzie stawiał na elegancki, ponadczasowy minimalizm. Za przygotowanie koncepcji oraz wielobranżowego projektu budowlanego i wykonawczego jest odpowiedzialna firma CDF Architekci. Generalny wykonawca zostanie wyłoniony w drodze konkursu. - Wnętrze Areny będzie spełniać wymagania, jakie stawia się dziś obiektom widowiskowo-sportowym. Najważniejsza jest jego funkcjonalność. Po przebudowie w budynku będą się odbywać koncerty, wydarzenia teatralne, mecze siatkówki, koszykówki, rozgrywki piłki ręcznej i halowej piłki nożnej, zawody sportów walki. Zależało nam więc na maksymalnym zwiększeniu pojemności widowni – mówi Przemysław Trawa, prezes zarządu Grupy MTP. Poziom podłogi zostanie obniżony o prawie 6 m. Zmieni to układ trybun, które obecnie są łukowe i oddalone od parkietu. Nowe trybuny będą ułożone równolegle do boiska, bardziej strome i kilkupoziomowe. Pozwoli to zwiększyć ich pojemność, ale też wygospodarować miejsce na tzw. skyboxy, czyli przestrzenie o podwyższonym standardzie przeznaczone na spotkania towarzyskie i biznesowe. Trybuny będą mobilne, co umożliwi ich całkowite złożenie i pozostawienie pustej płyty parkietu. W obiekcie znajdą się też szatnie, garderoby, sale konferencyjne, food court oraz restauracja z tarasem, która będzie czynna nie tylko podczas wydarzeń organizowanych w hali. Przedstawiona koncepcja zakłada oprócz remontu Hali Widowisko-Sportowej także modernizację jej otoczenia. Przebudowie ulegnie znajdujący się przed obiektem Plac Olimpijski. Będzie to pełne zieleni miejsce rekreacji i spotkań poznaniaków . Wejście do budynku zostanie obniżone. Goście będą czekać na rozpoczęcie wydarzeń w zadaszonej przestrzeni foyer. W drugim etapie inwestycji pod placem ma zostać wybudowany trzypoziomowy parking dla 700 aut z wjazdem od strony ul. Wyspiańskiego. Po drugiej stronie obiektu będzie się znajdował podziemny parking techniczny z wjazdem od ul. Reymonta. Będzie umożliwiał wjazd samochodami ciężarowymi na poziom parkietu, co umożliwi wwożenie dużych elementów sceny, dekoracji i sprzętu. Nowa Arena w liczbach · Powierzchnia wewnętrzna kondygnacji 21 900 m2 · Kubatura wewnętrzna 182 820 m3 · Wysokość budynku 27,5 m · Średnica Areny 45,5 m · Pojemność: Wydarzenia sportowe: 6100 - 6500 miejsc siedzących Wydarzenia koncertowe: do 9000 osób.

_____________________

NA KIERUNKACH: PEDAGOGIKA EKONOMIA ZE S Ż I N J NA PRACA SOCJALNA E INFORMATYKA CZESN ONIE I DIETETYKA W REG FILOLOGIA - NOWOŚĆ PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA - JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE - NOWOŚĆ


rozrywka str 04 _______________________________

Centrum Leczenia Grzybno: DZIEŃ KORBOLA Pierwsze emisje tego święta odbywały się w Jaszkowie, kolejne zostały przeniesione do Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie. Biorąc pod uwagę, iż jest to jedyna szkoła tego typu w okolicy: powiat śremski, powiat kościański, to słusznie, święto to na stałe wpisało się w kalendarz imprez o charakterze rolniczo-ogrodniczym w regionie. Oprócz podziwiania korboli, można tu było podziwiać wystawę starych, ale jeszcze czynnych ciągników rolniczych. Poza tym bardzo atrakcyjnie przedstawiała się wystawa starych modeli aut. Z pewnością każdy znalazł coś dla siebie. Na wszystkich czekała bardzo bogata gastronomia. Począwszy od tradycyjnej zupy z korbola, kompotu z korbala, grochówki, oferowano mnóstwo regionalnych smakołyków. Stoiska z pieczywem i miodem oblegane były najbardziej. Nowością był na tym dniu pokaz ułańskiej szarzy w wykonaniu członków Oddziału Kawalerii Towarzystwa b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

_____________________________________

Pierwszy absolwent...z maturą Józef Fligier- wspomnienia absolwenta szkoły w Grzybnie: W Sączkowie ukończyłem dwuletnią Szkołę Przysposobienia Rolniczego. Następnie w roku 1966 dostałem się do szkoły w Grzybnie, która stała się przepustką z gospodarstwa na studia. To był niesamowity dla mnie awans. Wtedy do Kościana jechały dwa autobusy: rano i wieczorem. Na początku, kiedy przyszedłem do Grzybna miałem pewne zaległości, ale w latach późniejszych to już nadrobiłem wszystko. Świadectwa też miałem dobre, ale maturalne było najlepsze! Pamiętam, jak pierwsi maturzyści tej szkoły (rok 1968) nie dostali się na uczelnie wyższe. Natomiast w kolejnym roku, a więc w 1969 dostałem się na studia w Poznaniu i zostałem pierwszym absolwentem z maturą, który ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą. Teraz w Grzybnie czuję się jak u siebie.

_____________________________________

Pani z kołowrotkiem W niedzielę 29 września, podczas Święta Korbola w Grzybnie, można było spotkać wielu wystawców z wyjątkowymi pasjami. Wśród nich należy wymienić mieszkankę Grzybna, panią Teodozję Ludwiczak. Stoisko pani Teodozji to przede wszystkim piękne hafty i kołowrotek, który ma wyjątkową historię. Przedmiot, który liczy sobie 120 lat podarowł jej ojciec. Nigdy się z nim nie rozstawała i towarzyszy jej przez całe życie. Dzięki kołowrotkowi wykonała wiele kołder, odzieży (swetry, kamizelki, rękawice, skarpety...). Materiałem jest owcza wełna oraz wełna z odzysku. Cieszę się, że mogę pokazać ludziom to, co kiedyś robiły nasze babcie. Czasem na jeden sweter potrzebnych było 14 lag (1 laga- 100g wełny). Jedna lagę zrobie przez jeden wieczór. Obecnie jest olbrzymie zapotrzebowanie na skarpety, szale, czapki...- podkreśla pani Teodozja, która jest właścicielką trzech kołowrotków i dodaje: Na tych nowych nie idzie nic robić, ale ten ma 120 lat i służy najlepiej! Panią Ludwiczak można co roku spotkać w Grzybnie na Dniach Korbola.


str. 05 Instalatorzy to gwarancja jakości w fotowoltaice. Dołącz do zespołu Columbus Energy! Dobrze zamontowana instalacja fotowoltaiczna to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego na pokolenia. Columbus Energy, lider rynku PV w Polsce, poszukuje instalatorów fotowoltaiki na dachach i gruntach. Firma zatrudni zarówno doświadczonych specjalistów, jak i ekipy początkujące, dla których przewidziany jest cykl szkoleń. Każda zatrudniona osoba będzie mogła skorzystać z pakietu wspierającego rozpoczęcie pracy, a pierwsze 20 ekip otrzyma samochód. W ramach startu przewidziane są szkolenia produktowe, opieka koordynatora instalacji, a także pomoc przy otwarciu działalności gospodarczej i prowadzeniu księgowości. Kluczowe jest szkolenie techniczne z zakresu instalacji fotowoltaiki, które po preferencyjnej cenie 99 zł poprowadzi renomowany ośrodek UDT w Krakowie. Dlaczego warto rozpocząć pracę z Columbus Energy? Instalacje fotowoltaiczne to przyszłość branży energetycznej, a rynek odnawialnych źródeł energii notuje dynamiczny wzrost każdego miesiąca. Instalatorzy mogą być więc pewni ciągłości zleceń w swoim regionie zamieszkania. Columbus Energy jest liderem na polskim rynku PV i ekspertem w swojej dziedzinie. Zaufało mu już ponad 6200 klientów w całym kraju. Szybki montaż, wykwalifikowana kadra i świetne warunki pracy to znaki rozpoznawcze firmy.

Dowiedz się więcej o współpracy z Columbus Energy:

Tel. 726 190 700

Uwaga : Oferta dla firm, deweloperów, dla podmiotów indywidualnych. Ze względu na dynamiczny rozwój firmy i szeroki asortyment wykonywanych usług pragniemy przedstawić ofertę na wykonywanie dla Państwa usług w zakresie:

Produkcji balustrad schodowych Produkcji balustrad balkonowych Produkcji barier drogowych Produkcji konstrukcji wiat, śmietników, boksów technicznych, boksów na rowery Produkcji konstrukcji podestów technicznych , schodów zewnętrznych Produkcji ogrodzeń, bram wjazdowych, furtek Wszystkie konstrukcje stalowe zabezpieczamy antykorozyjnie metodą cynkowania ogniowego lub malowania proszkowego. Każde wykonane zlecenie również montujemy. Każde zlecone nam prace wykonaliśmy terminowo i solidnie zgodnie z Prawem Budowlanym, obowiązującymi przepisami i sztuką budowlaną. DZIAŁAMY ZGODNIE Z ZAKŁADOWĄ KONTROLĄ PRODUKCJI ORAZ WG EN 1090-1 Posiadamy doświadczenie oraz referencje na obiektach sportowych tj: stadiony, hale sportowe, pływalnie. Jednocześnie pragniemy nadmienić , że posiadamy również referencje na obiekty edukacyjne, szkolno-wychowawcze, biurowce, sanatoria, oraz szpitale.

Zadzwoń. Umówimy się na spotkanie. Wycenimy. Tel. 881 418 418

_____________________________________________________________

________________

Współpracujemy z takimi firmami jak:

______________________________________________

STRABAG Sp.z.o.o, SKANSKA POLSKA, TJOMAN, MOLEWSKI Sp.z.o.o , MCC – S.A, ZARZĄDCA WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH, LUX – DOM Sp.z.o.o, ANWI-BUD


Informacje str 06 _______________________________

Informacje policyjne Centrum Leczenia NA PODSTAWIE www.wielkopolska.policja.gov.pl, www.poznan.policja.gov.pl, www.srem.policja.gov.pl i www.sroda-wielkopolska.policja.gov.pl

Pół miliona nielegalnych papierosów Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i Komisariatu Policji w Pniewach zatrzymali 61-letniego mężczyznę, który handlował wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy. Zabezpieczono także prawie pół miliona sztuk papierosów. Zatrzymanemu postawiono zarzuty z Kodeksu Karno Skarbowego. Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu, oraz z Komisariatu Policji w Pniewach, przeprowadzali wspólne działania dotyczące nielegalnych wyrobów tytoniowych. Od dłuższego czasu gromadzili oni materiał dowodowy, który jasno wskazywał kto i gdzie dokonuje tego nielegalnego procederu. 2 października br. policjanci zatrzymali 61-letniego mieszkańca Szamotuł. Podczas przeszukania jego samochodu dostawczego, mundurowi zabezpieczyli prawie pół miliona nielegalnych papierosów. Starty jakie mógł ponieść Skarb Państwa w wyniku tego przestępstwa to 500 tys. złotych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono także majątek ruchomy zatrzymanego mężczyzny o wartości ok. 80 tys. złotych. Zatrzymanemu mężczyźnie postawiono zarzuty z Kodeksu Karno Skarbowego. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.

Policjanci z poznania zatrzymali pedofila poszukiwanego przez Irlandię Północną Poznańscy „Łowcy Głów” zatrzymali mężczyznę poszukiwanego dwoma europejskimi nakazami aresztowania. Podejrzany ukrywał się w Łodzi. O pomoc w poszukiwaniach zwrócił się polski oficer łącznikowy pełniący służbę w Wielkiej Brytanii. Mężczyzna został zatrzymany w poniedziałek w Łodzi. Na jego trop wpadli policjanci z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Poznaniu. O pomoc znalezieniu podejrzanego zwrócił się podinsp. Bartosz Furgałą Oficer Łącznikowy Polskiej Policji i Radca Ambasady RP w Londynie. Policja z Irlandii Północnej od jakiegoś czasu prowadziła dwa śledztwa w sprawie przestępstw seksualnych na szkodę dzieci oraz osób starszych i nieporadnych. Podejrzanym okazał się Polak mieszkający na stałe od kilkunastu lat w Irlandii Północnej. Postawionych mu zostało ponad osiemdziesiąt zarzutów. Okazało się, że po opuszczeniu policyjnego aresztu mężczyzna zniknął. W związku z tym, 4 i 26 września tego roku zostały za nim wydane dwa europejskie nakazy aresztowania (ENA). Policjanci z Poznania, którzy zajęli się sprawą ustalili, że podejrzany sprzedał swoje mieszkanie w Irlandii Północnej. za dość dużą sumę pieniędzy. Kilkanaście lat wcześniej służył jako najemnik w Legii Cudzoziemskiej. To mogło wskazywać, że mógł zaszyć się w jakimś zakątku na świecie i odszukanie go nie będzie proste. Mimo, że policyjni „Łowcy Głów” na co dzień rezydują w Poznaniu, pojechali sprawdzić pewne informacje do Łodzi. Coś, co wydawało się mało prawdopodobne okazało się prawdą. Uciekinier jakiś czas temu poznał kobietę z tego miasta i dwa miesiące temu wprowadził się do jej mieszkania. Tam został obezwładniony i zatrzymany. Wiadomość o zatrzymaniu przekazana została od razu przekazana do Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, które koordynowało akcję oraz naszemu oficerowi łącznikowemu, który był w stałym kontakcie z Policją Irlandii Północnej. Zatrzymany trafił do Aresztu Śledczego w Łodzi. Tam będzie oczekiwał na decyzję sądu o przekazaniu go do Irlandii Północnej. Andrzej Borowiak / fot. Adrian Wykrota

____________________

Na czas __________ Firma "Na czas" oferuje przewozy krajowe i zagraniczne wygodnym autokarem marki Setra 417gt hd. Liczba miejsc 59. Norma spalin Euro 5

.

Tel. 501 57 49 57 502 52 57 73 e-mail: naczas@wp.pl Waldemar Piwek Manieczki, os. Słowiańskie 3, 63-112 Brodnica


str. 07

______ ogłoszenia drobne na:

______

www.portalsremski.pl

PLISY

REKLAMA 608 321 436 e-mail: darmowykurier@gmail.com

Reklama

www.gazetydarmowe.pl

e-mail: reklama@gazetydarmowe.pl


Reklama / ogłoszenia

str 08

430,-

1599,-

2699,-

899,LENA pow.sp.190x120

770,-

1070,-

1150,VITO wymiary 226/157cm pow. spania 200/140cm

449,-

1350,MILANO pow. spania: 190x145 cm

240,-