Tygodnik Program #47

Page 1


WYDARZENIA POLONIJNE

Na góralską nutę - góralski festiwal w Chicago

W dniach 7-8 listopada w Domu Podhalan w Chicago odbył się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny “Na góralską nutę”. Ta dwudniowa uczta góralska ściągnęła gości - zespoły nie tylko z Ameryki, ale także z Kanady. Oczywiście nie zabrakło Prezesa Związku Podhalan w Ameryce Północnej - pana Józefa Cikowskiego i wiceprezesa ds. Kultury - Zdzisława Doruli. Obecni także byli Królowa Związku Podhalan Monika Kois oraz Zbójnik Roku Marcin Gąsienica - Sobczak. Zdj. Sebastian Skóra

Rozszerzona wersja www.tygodnikprogram.com


ZDROWIE

Depresja -

schorzenie XXI wieku Chyba nie ma osoby, która nie wiedziałaby co to jest depresja, nie znałaby kogoś, kto cierpiał na tę przypadłość (prawdziwą lub urojoną). Dlatego, by nie poddać się przemożnemu uczuciu beznadziei lub niemocy warto wiedzieć, co może wywołać depresję.

Rozszerzona wersja www.tygodnikprogram.com

Daria Bartkiewicz Agent

• Ubezpieczenia na samochody, domy, życie • Plany emerytalne • Inwestycje, finansowanie • Usługi bankowe 5245 N Central Avenue, Chicago, IL 60630 Bus 773-930-4760 Fax 773-409-4154 daria@dbinsuresme.com, www.dbinsuresme.com

Przewlekłe choroby

Zmaganie się z chorobami przewlekłymi nie jest łatwe z fizycznego i psychicznego punktu widzenia, dlatego nie można poddawać się. Bardzo ważne jest, by podczas procesu zdrowienia lub walki z wrednych choróbskiem zachować w miarę możliwości pogodę ducha, otaczać się ludźmi pozytywnie nastawionymi do życia, gdyż optymizm jest zaraźliwy.

Nałogi

Wyniki badań naukowych wykazały, że palacze są bardziej i częściej narażeni na stany lękowe lub depresję. Ponieważ papierosy pobudzają nas lub uspokajają, dlatego lekarze zalecają, by znaleźć jakiś inny sposób, bardziej zdrowszy na wywołanie podobnego stanu.

Media społecznościowe

Jeżeli nie potrafimy przeżyć godziny bez sprawdzenia Facebooka, Tweetera lub innych mediów socjalnych to znaczy, że jesteśmy nałogowcami. Zbyt częste sprawdzanie co inni napisali o nas i nadmierne przejmowanie się wszystkim jest prostą receptą na depresję.

Sąsiedzi

Nawet nasi niemili sąsiedzi mogą wywołać w nas nieprzyjemne poczucie bycia gorszym lub odsuniętym na dalszy plan. Starajmy się omijać toksycznych ludzi, otaczajmy sie tylko tymi, którzy akceptują nas takimi, jakimi jesteśmy. W końcu nie każdy musi być naszym przyjacielem.

Dieta

Każda osoba, która próbowała zrzucić wagę, wie jaka ciężka to praca. Oprócz tego, że musimy uważać na każdy kęs to jeszcze dopada nas złość i zły nastrój. Jaka jest na to rada: odchudzajmy się w grupie lub róbmy to umiejętnie pod opieką specjalistów.

Siedzący tryb życia

Chyba nie muszę rozwodzić się nad tą przyczyną. Najwyższy czas ruszyć się i zadbać o kondycję. Nagle okaże się, że świeże powietrze ma zbawienne dla nas skutki.

Niewyspanie

Pamiętajmy - sen jest zbawienny dla naszego ciała i ducha. Niewyspani nie potrafimy logicznie myśleć, jesteśmy nieprzytomni i w złym humorze. Zamiast zarywać noce przed komputerem zróbmy coś dla zdrowia i połóżmy się spać wcześniej.

Niedbanie o własne potrzeby

Każdy z nas ma w sobie silną potrzebę bycia lubianym, akceptowanym i docenianym. Jednak nie przesadzajmy z tym poświęcaniem się dla innych. Czas na małą dozę samolubstwa i zadbanie o siebie. IB Nr 47 PROGRAM 20-26 listopada 2015

1


47

CO NOWEGO? 1 Zdrowie

www.tygodnikprogram.com

20-26 listopada 2015

Depresja - schorzenie XXI wieku

2 W skrócie 3 Terapeuta radzi Medytacja

5 Porady

Zamrażalnik nasz przyjaciel

TYGODNIK ROZRYWKOWO -OG£OSZENIOWY w CHICAGO www.tygodnikprogram.com

“Nie graj muzyki. Pozwól muzyce grać”

POLISH MEDIA GROUP E 4738 N. Harlem Ste#10 Chicago, IL 60706 TEL/FAX 773.286.5990

11 Sport

Happy End

Babskim okiem

Wady i zalety znaków zodiaku

Television Day

Krew na bruku Paryża

Wydanie Nr 865

52000 czytelników

6 Wywiad Programu

8 Gwiazda Programu

13 Magia

MANAGING EDITOR Janeta Jankowiak

14 Porady Dady Œwięto dnia

JUNIOR EDITOR Magdalena Stefanowicz

15 Felieton

CLASSIFIED DEPARTMENT Ma³gorzata Wychudzka PRODUCTION DIRECTOR Ma³gorzata Góralczyk TV GUIDE DIRECTOR Gra¿yna Wasak CIRCULATION MANAGER Wojtek Cyprys WSPÓŁPRACA Ewa Kalisz Andrzej Rogalski Ilona Waksmundzki Iwona Biernacka Photomadox 1. Redakcja nie zwraca nie zamówionych materia³ów. 2. Materia³y filmowe dziêki uprzejmoœci dystrybutorów i stacji telewizyjnych. 3. Artyku³y na podstawie Internetu, materia³ów zebranych. 4. Redakcja ma prawo odmówiæ przyjêcia materia³ów reklamowych i artyku³ów bez podania przyczyny. 5. PROGRAM nie odpowiada za opinie czytelników wyra¿one w ich listach, opowieœciach, wywiadach, etc. 6. Redakcja nie ponosi odpowiedzialnoœci za prawdziwoœæ, rzetelnoœæ i prawa autorskie artyku³ów przys³anych do tygodnika PROGRAM. 7. Artyku³y, teksty sponsorowane, opinie zamieszczone w tyg. PROGRAM nie s¹ opiniami pracowników/zarz¹du. Pismo nie odpowiada za treœæ artyku³ów, reklam, og³oszeñ, etc. Reklamacje do 3-ch miesiêcy wstecz. 8. Tygodnik PROGRAM nie uto¿samia siê z pogl¹dami politycznymi prezentowanymi w magazynie.

W SKRÓCIE

18 Oferty sponsorów Infracellitical

21 Podróże

Niedźwiedzi kieł, czyli autostrada 212

Święto Dziękczynienia

Co kobiety cenią w facetach

22 Kulinarne wariacje

Zapewne słyszeliście Państwo o kobiecie, która to podczas lotu samolotem linii British Airways z Londynu do Bostonu próbowała otworzyć drzwi samolotu. Otóż okazuje się, że szaloną i pijaną kobietą była Polka, 32-letnia Kamila Dolniak, obywatelka Polski. Świadkowie zdarzenia mówią, że Polka, która ledwo trzymała się na nogach, próbowała zapalić elektronicznego papierosa. Kiedy obsługa zwróciła jej uwagę Rodaczka stała się agresywna. Osoba siedziąca obok Polki powiedziała, że najpierw próbowano pijaną Dolniak uspokoić dając jej 3 siedzienia do położenia się. Niestety to nie pomogło w załagodzeniu i uspokojeniu Dolniak. Kolejny pasażer powiedział, że załoga zdecydowała się na założenie kajdanek na ręce i nogi Polki. Do ubezwłasnowolnienia Polki potrzebne były cztery osoby z załogi i 30 minut. Po wylądowaniu w Bostonie trafiła w ręce policji.

Illinois bez uchodźców

25 Dla par

ROZRYWKA

23 Poezja na emigracji Ponglish Horoskop Niewiarygodne 26 Sudoku Angielski z wyższej półki Quiz Babcine sposoby Humor

OG£OSZENIA 12 Nasze Strony Info I-IX Ogłoszenia Drobne

PROGRAM TV na 7 dni 4 itvn 16 Polsat2 24 TV Polonia

Program telewizyjny podawany jest w czasie chicagowskim

www.tygodnikprogram.com

Nasi w mediach

Gubernator Rauner zapowiedział, że Illinois nie przyjmie uchodźców z Syrii. Nasz stan dołączył do przeszło 30, które zadeklarowały wstrzymanie przyjmowania Syryjczyków. Rauner powiedział, że pomoc uchodźcom jest ważna, ale najpierw trzeba zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom.

Gdzie piją „do upadłego” w Illinois?

Co się kryje pod sformułowaniem „do upadłego”? Otóż według Centum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) jest to spożywanie czterech lub więcej napojów alkoholowych przez kobiety i pięciu lub więcej przez mężczyzn podczas jednego spotkania. Również według CDC pijaństwo to wypijanie 15 drinków tygodniowo przez mężczyzn i 8 przez kobiety. Na podstawie tej definicji firma analityczna 24/7 Wall St. zrewidowała dane z każdego stanu w Ameryce. Oto do jakich wniosków doszli w Illinois. Numer 1 na liście zajmuje Chicago. Po nim na miejscu drugim uplasowało się Naperville a zaraz za tym bogatym przedmieściem Elgin. Najbardziej pijackim miastem kraju jest Dubuque w Iowa, gdzie 30,8 procent dorosłych nadużywa alkoholu. (jj)

Polub nas na www.facebook.com/polishweeklyprogram


Rozszerzona wersja www.tygodnikprogram.com

TERAPEUTA RADZI

Najlepszy czas na kupno. Już nie będzie taniej. Super okazje. Tanie domy do zamieszkania, na inwestycje spadkowe, od banków, korporacji, z foreclosure. Duży wybór mieszkań. Wynajmujemy domy i mieszkania.

Medytacja

Short Sale (sprzedaż domów zadłużonych wiêcej niż ich wartoœæ) ZA DARMO - ZERO KOSZTÓW. Pomoc w sprzedaży każdej nieruchomoœci (także tej niesprzedanej przez poprzedniego Agenta). Zatrudnimy Sprzedawców, przyuczymy. Dzwoncie po poradê i ciekawe oferty.

Jeśli myślisz, że medytacja jest tylko dla osób sławnych i ze sporym zasobem wolnego czasu to jesteś w błędzie. Medytować może każdy i każdy może czerpać zyski jakie przynosi medytacja. Zajmie ci to zaledwie 15-30 minut, a zyskasz dla siebie wiele. Oto kilka zalet medytacji. l Medytacja może uczynić cię bardziej produktywnym

Jeśli czujesz, że twój zapał do działania gdzieś zaginął, zacznij medytować. Chwilowe wyciszenie organizmu pozwoli wrócić mu do stanu spokoju, dzięki któremu szybciej zacznie prawidłowo funkcjonować i myśleć.

l Medytacja pomaga nastolatkom

Pamiętasz młode lata? Bunt przeciwko wszystkim i wszystkiemu? Konflikty z całym światem? Wyobraź sobie, że głęboko oddychając oczyszczasz organizm i zapominasz o całym buncie, stajesz się łatwiejszy w kontaktach.

l Medytacja walczy z bólem

Gdy medytujesz ulega zagęszczeniu część mózgu odpowiedzialna za ból. W ten sposób możesz uśmieżyć ból bez zażywania środków przeciwbólowych i zapomnieć o bólu.

l Medytacja daje szczęście

Medytując regularnie możesz pozbyć się złego nastroju, a nawet depresji. Medytując zapominasz o negatywnym myśleniu lub szukasz metod, aby go uniknąć.

l Medytacja w walce z uderzeniami gorąca

W okresie menopauzy wiele kobiet skarży się na uderzenia gorąca i nadmierną potliwość. To właśnie im z pomocą przychodzi medytacja.

l Medytacja na problemy miłosne?

Dlaczego nie! Medytacja pozwala obniżyć poziom stresu, oczyszcza organizm, pozwala spojrzeć na wiele spraw ze spokojem. 15-30 minut dziennie to nie jest tak dużo. O wiele więcej czasu spędzamy przed telewizorem. Może warto zrezygnować z jednego serialu i wypróbować medytację. Siwa

Nr 47 PROGRAM 20-26 listopada 2015

3


www.tygodnikprogram.com 20:30 Singielka - 40 11:55 Serwis pogodowy 04:30 Pogoda itvn Sobota 12.05 itvn Niedziela 11.29 21:00 Top Model 12:05 Droga do miłości 04:35 Uwaga! 21:55 Na językach 12:55 Szalone serce 04:50 Pani Gadżet - 13 00:20 Kuba Wojewódzki 13:40 Ukryta prawda 05:15 Droga do miłości 01:05 Szalone serce 00:15 Królewskie klejnoty 22:45 Rumuńskie orkiestry dęte 14:25 Rumuńskie orkie06:05 Serwis pogodowy 01:50 Szkoła 01:15 Tylko z miłości - 4 23:40 Sprzątaczki stry dęte 06:20 Singielka - 43 02:50 Co za tydzień 02:35 Ukryta prawda 15:15 Wiem, co jem - 14 06:50 Na Wspólnej - 2183 03:20 Rozmowy w toku 03:10 Kuba Wojewódzki itvn Wtorek 12.01 15:40 Droga do miłości 07:15 Dzień Dobry TVN 04:00 Fakty 04:00 Fakty 16:30 Szkoła 09:45 Rozmowy w toku 04:25 Sport 04:25 Sport 00:15 Widziane z nieba 17:20 Rozmowy w toku 10:25 Sędzia Anna Maria 04:30 Pogoda 04:30 Pogoda 01:05 Szalone serce 18:10 Ukryta prawda Wesołowska - 55 04:35 Uwaga! 04:35 Uwaga! 01:50 Szkoła 19:00 Fakty 11:10 Szkoła 04:50 Superwizjer 04:50 Świat w waszych 02:35 Ukryta prawda 19:30 Sport 11:55 Serwis pogodowy 05:15 Usta Usta - 13 oczach - 5 19:35 Pogoda 12:05 Droga do miłości 06:00 Jak z niczego zro- 03:20 Rozmowy w toku 05:15 Miasto Kobiet - 2 04:00 Fakty 19:40 Uwaga! 12:55 Szalone serce bić coś - 6/10 06:00 Magiel Towarzyski 20:00 Na Wspólnej - 2182 13:40 Ukryta prawda 06:25 Trzy róże Ewy III 04:25 Sport 06:35 Sablewskiej sposób 20:30 Singielka - 42 14:25 Kto poślubi mojego 08:00 Dzień Dobry TVN 04:30 Pogoda na modę - 1 04:35 Uwaga! 21:00 Kto poślubi mojego syna? - 14 10:15 Wilcze słońce - 3 07:10 Doradca smaku syna? - 14 15:15 Świat w waszych 11:10 Magiel Towarzyski 04:50 Pyszne 25 - 5 07:15 Ugotowani - 13 05:15 Droga do miłości 21:55 Sablewskiej sposób oczach - 5 11:45 Mam talent - 13 08:00 Dzień Dobry TVN 06:05 Serwis pogodowy na modę - 1 15:40 Droga do miłości 13:30 Doradca smaku 10:15 Co za tydzień 22:35 Gloria - film 16:30 Szkoła 13:45 Stan krytyczny - 12 06:20 Singielka - 40 10:40 Maja w ogrodzie 17:20 Rozmowy w toku 11:05 Widziane z nieba 14:40 Szlaki wodne Wysp 06:50 Na Wspólnej - 2180 itvn Czwartek 12.03 07:15 Dzień Dobry TVN 18:10 Ukryta prawda Brytyjskich - 1 12:00 Galapagos 19:00 Fakty 15:40 Na Wspólnej - 553 09:45 Rozmowy w toku 12:50 Będzie pan zado10:25 Sędzia Anna Maria 00:25 Magiel Towarzyski 19:30 Sport 17:10 Ugotowani - 12 wolony - 1 Wesołowska - 52 01:00 Doradca smaku 19:35 Pogoda 18:00 Ale jazda! - 9 13:15 Trzy róże Ewy - 9 01:05 Szalone serce 19:40 Uwaga! 18:30 Legendy motoryzacji 11:10 Szkoła - 205 14:50 Królewskie klejnoty 19:00 Fakty 11:55 Serwis pogodowy 01:50 Szkoła 20:00 Ja to mam szczęście 15:55 Legendy motoryzacji 19:25 Sport 12:05 Droga do miłości 02:35 Ukryta prawda 20:30 Pozycja dziecka 16:20 Kto poślubi mojego 19:30 Pogoda 12:55 Szalone serce -137 03:20 Rozmowy w toku 22:20 Trzynasty apostoł. syna? - 14 19:40 Uwaga! 13:40 Ukryta prawda -563 04:00 Fakty Wybraniec - 8 17:10 Top Model - 13 20:00 Królewskie klejnoty 14:25 Top Model - 13 04:25 Sport 23:25 Wilcze słońce - 3 18:10 Usta Usta - 1 21:10 Galapagos 15:15 Jak z niczego zro- 04:30 Pogoda 19:00 Fakty 22:05 Tylko z miłości - 5 bić coś - 7 04:35 Uwaga! 19:25 Sport 23:35 Superwizjer 15:40 Droga do miłości 04:50 Wiem, co jem - 14 19:30 Pogoda - 206 05:15 Droga do miłości 19:40 Uwaga! itvn Poniedziałek 11.30 16:30 Szkoła 17:20 Rozmowy w toku 06:05 Serwis pogodowy 20:00 Cyrk Bukowsky - 7 18:10 Ukryta prawda 06:20 Singielka - 42 20:55 Koncert dla M. 00:00 Mam talent 19:00 Fakty 06:50 Na Wspólnej - 2182 22:05 Wyspa odrzuconych 01:45 Cyrk Bukowsky - 6 19:30 Sport 07:15 Dzień Dobry TVN 23:45 Królewskie klejnoty 02:40 Złoty Wrzesień. 19:35 Pogoda 09:45 Rozmowy w toku Kronika Galicji 19:40 Uwaga! 10:25 Sędzia Anna Maria 1939-1941 20:00 Na Wspólnej - 2181 Wesołowska - 54 03:30 Magiel Towarzyski 20:30 Singielka - 41 11:10 Szkoła - 207 04:00 Fakty 21:00 Życie bez wstydu 11:55 Serwis pogodowy odc. 2183 04:25 Sport 21:55 Kuba Wojewódzki 12:05 Droga do miłości 04:30 Pogoda 22:45 Uwaga! Pirat 12:55 Szalone serce czwartek, 3 grudnia, 20.00 04:35 Uwaga! 23:20 Świat w waszych 13:40 Ukryta prawda 04:50 Ale jazda! - 9 oczach 14:25 Na językach - 13 Żona prokuratora Sol05:15 Droga do miłości 23:45 Pyszne 25 15:15 Pani Gadżet - 13 skiego targnęła się 06:05 Serwis pogodowy 15:40 Droga do miłości itvn Środa 12.02 06:09 Serwis pogodowy 16:30 Szkoła na swoje życie! Adam 06:20 Singielka - 39 17:20 Rozmowy w toku jest potwornie zdener06:50 Ja to mam szczęście 00:10 Trzynasty apostoł. 18:10 Ukryta prawda wowany - jego serce 07:15 Dzień Dobry TVN Wybraniec - 7 19:00 Fakty nie wytrzymuje… Kie09:45 Rozmowy w toku 01:05 Szalone serce 19:30 Sport dy dochodzi do siebie, jedzie do kancelarii i… 10:25 Sędzia Anna Maria 01:50 Szkoła - 206 19:35 Pogoda Wesołowska - 51 02:35 Ukryta prawda 19:40 Uwaga! zrywa współpracę ze swoim wspólnikiem! We11:10 Szkoła 03:20 Rozmowy w toku 20:00 Na Wspólnej - 2183 dług Roztockiego, to Jerzy - donosząc na Klarę 11:55 Serwis pogodowy 04:00 Fakty 20:30 Singielka - 43 Solskiemu - przyczynił się do jej próby samo12:05 Droga do miłości 04:25 Sport 21:00 Sprzątaczki - 10 bójczej… Damian znajduje swoje zdjęcie z Ma12:55 Szalone serce -136 04:30 Pogoda 21:40 Ugotowani 13:40 Ukryta prawda 04:35 Uwaga! 22:30 Miasto Kobiet - 2 rianem na pierwszej stronie gazety! Jest wście14:25 Galapagos 04:50 Jak z niczego zro- 23:20 Och Karol 2 - kokły na Monikę, że sprzedała go dziennikarzom! 15:15 Pyszne 25 - 5 bić coś media Żona się broni i… ma rację! Damian zostaje 15:40 Droga do miłości 05:15 Droga do miłości itvn Piątek 12.04 zaproszony do telewizyjnego programu o bez16:30 Szkoła 06:05 Serwis pogodowy domności… Eliza wraca do Polski. Szef przy17:20 Rozmowy w toku 06:20 Singielka - 41 18:10 Ukryta prawda 06:50 Na Wspólnej - 2181 01:05 Szalone serce wozi ją z lotniska do domu. Jarek jest o to zły. 19:00 Fakty 07:15 Dzień Dobry TVN 01:50 Szkoła Nie cieszy się nawet z prezentów od ukochanej. 19:30 Sport 09:45 Rozmowy w toku 02:35 Ukryta prawda Zaczyna się wściekać, kiedy Eliza pokazuje mu 19:35 Pogoda 10:25 Sędzia Anna Maria 03:20 Rozmowy w toku zdjęcia z Helsinek, a wśród nich… wspólne sel19:40 Uwaga! Wesołowska 04:00 Fakty 20:00 Na Wspólnej - 2180 11:10 Szkoła 04:25 Sport fie z szefem! Dziewczyna ma tego dość.

Na Wspólnej

4 PROGRAM www.tygodnikprogram.com


PORADY

Rozszerzona wersja www.tygodnikprogram.com

Zamrażalnik nasz przyjaciel

Ceny wariują! Mam wrażenie, że co tydzień wszystko idzie o dolara do góry. Czasami można zaoszczędzić kupując w Sams Club czy Costco, ale trzeba kupić dużo i stąd pytanie co mrozić i jak długo... 1. Czy można zamrażać wszystko?

Prawie. Nie polecamy zamrażać delikatnych warzyw, np. sałata. Kremowe sosy podczas odmrażania przechodzą tak zwaną separację między wodą a kremem i wyglądają nieapetycznie. Kawa, oleje, jajka w skorupce, produkty w puszkach nie powinny być zamrażane. Produkty w puszkach należy najpierw z puszek wyciągnąć, a potem zamrażać.

2. Jak długo przetrzymywać produkty w zamrażalce?

Po pierwsze temperatura powinna być 0 stopni F. • Zupy, bigosy, gulasze: 2-3 miesiące. • Ugotowane mięso wołowe i wieprzowe: 2-3 miesiące. • Świeże mięso wołowe i wieprzowe: 4-12 miesięcy. • Ugotowany drób: 4 miesiące. • Świeży drób: 9-12 miesięcy.

3. Nowość!

Raz zamrożone produkty można mrozić jeszcze raz pod warunkiem, że nie były przetrzymywane poza zamrażarką dłużej niż 2 godziny i w temperaturze poniżej 80F. Pelagia

Renomowane Przedszkola

HAPPY KIDS

przyjmują zapisy dzieci w wieku od 15 miesięcy do 6 lat (dzieci do 3 lat mogą mieć pieluszki). Oferujemy szeroki zakres zajęć edukacyjnych językowych, matematycznych, muzycznych, plastycznych... Rozwijanie wśród dzieci postaw polskości poprzez uczenie historii, polskich tradycji, piosenek, wierszyków, gier. Dla osób zainteresowanych darmowe zajęcia z religii prowadzone przez naszą ulubioną Siostrę Danutę. 3 zbalansowane posiłki dziennie, dodatkowe porcje mleka, warzyw i owoców. Przepiękne, kolorowe wnętrza, świetne bezpieczne place zabaw. A teraz to wszystko prawie do 17% taniej, dla osób o niskich dochodach (to jest ponad $1000 rocznie w Państwa kieszeni). Nasze przedszkole współpracuje z CCAP, Head Start oraz jesteśmy bardzo wysoko wyróżnieni przez EXCELLERATE. Po więcej informacji proszę dzwonić:

773-625-5437

7622 W. Belmont, Chicago

773-427-5437

5815 W Irving Park, Chicago www.HappyKidsPreschool.org

Nr 47 PROGRAM 20-26 listopada 2015

5


„Nie graj muzyki. Pozwól muzyce grać”

Zdj. Adam Kozak

WYWIAD PROGRAMU

O wspólnym koncertowaniu i muzyce z Grażyną Auguścik i Michałem Urbaniakiem rozmawia Ilona Waksmundzki. Jedyny i niepowtarzalny koncert Grażyny Auguścik i Michała Urbaniaka 4 grudnia, w piątek o godz 7:00 pm w Copernicus Center w Chicago. Grażyna Auguścik wpisała się już na zawsze w muzyczną historię “Wietrznego” miasta i zasłużenie piastuje miano ikony muzyki jazzowej, zarówno tutaj, jak i daleko poza granicami Chicago. Kiedy z Nią rozmawiam o jej najnowszym koncercie z Michałem Urbaniakiem, który odbędzie się 4 grudnia w Copernicus Center mam wrażenie, że jest to dużo większa przygoda muzyczna niż sama nazwa wskazuje. Wspólny koncert z legendarnym już Michałem Urbaniakiem, z którym łączy ją ponad 20-letnia przyjaźń nie jest łatwym do zorganizowania przedsięwzięciem. Grażyna w swoje koncerty wkłada maksimum artystycznych umiejętności, zaangażowania i środków, które zdobywa koncertując po Stanach i Europie. Ma na swoim koncie kilka wielkich projektów. The Grażyna Auguścik Orkestar Universale Project, zaprezentowany w Millenium Park w Chicago w 2006, po którym publiczność nagrodziła ją owacjami na stojąco. Jej koncert Chopin World Sound w Millennium Park w Chicago w 2010 zgromadził ponad 10,000 słuchaczy i był wybrany jako jeden z 10 najważniejszych koncertów ostatnich trzydziestu lat w Chicago. „Ona jest muzyczną maszyną” napisał o Grażynie C. Loudon w Jazz Times. Patrząc na Jej grafik, ma się wrażenie, że jest jak “latający Holender”; ciągle w podróży, ciągle śpiewając, ciągle z tą samą pasją dając z siebie absolutnie wszystko. Tym razem koncert z Michałem Urbaniakiem będzie dla Grażyny szczególnym wyzwaniem. Bądź co bądź spotkają się na jednej scenie dwie ikony jazzu, taki mecz à la bokserski na muzykę, smyczki, saksofon i niepowtarzalny głos.

6 PROGRAM www.tygodnikprogram.com

IW: Skąd wziął się pomysł wspólnego koncertu z Michałem Urbaniakiem? Grażyna: Ten pomysł kiełkował w nas przez wiele lat. W 1992 roku nagraliśmy w studio Michała 5 utworów, ale na żywo wystąpiliśmy razem tylko raz, ponad 10 lat temu w Green Mill w Chicago i odtąd rozmawialiśmy o naszym wspólnym muzykowaniu. 30 października tego roku widziałam i słuchałam Michała podczas przepięknego koncertu z Wielką Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Nie po raz pierwszy pomyślałam wtedy, że na pewno łączy nas ta sama nuta melancholii, ten sam dar odbierania muzyki; podobna wrażliwość, pasje i marzenia o muzyce. Może powinnam powiedzieć, że tak naprawdę nie potrafimy bez niej żyć. Zagrać więc z kimś, kto podziela Twoje pasje, który jest wirtuozem skrzypiec, wizjonerem i innowatorem wytyczającym nowe trendy w muzyce to nie tylko duże wyzwanie, ale i ogromna przyjemność. Gdy słucha się Michała Urbaniaka ma się wrażenie, że żyje kilkoma „życiami” naraz. Michał jest nie tylko muzycznym mentorem, zawsze młody duchem, z ogromnym poczuciem humoru, inspiruje i niepokoi i wciąż szuka nowych dróg dla swojej twórczości. Ma na swoim koncie 60 wydanych płyt. Jako pierwszy skrzypek gra na 5-cio strunowych skrzypcach wykonanych specjalnie dla Niego. Jak kiedyś Miles Davis, Urbaniak jest legendą jazzu dla wielu młodych jazzmanów. W książce Andrzeja Makowieckiego „Ja, Urbanator. Awantury muzyka jazzowego” ze swoistym sobie humorem opowiada o dzieciństwie i dorastaniu w rodzinie, której wiodło się w mrocznych czasach socjalizmu doskonale, poprzez zaradność obojga rodziców i gdzie „Co sobotę na huczne

przyjęcia rodzice zapraszali badylarzy, partyjniaków i artystów, którzy lubili otrzeć się o luksus i bogactwo”. „Kiedy matka wybudowała w ogrodzie basen, sąsiedzi z wściekłości rzucali w dom kamieniami i butelkami z benzyną.” Jako sześciolatek rozpieszczany był jak basza; podczas gdy inne dzieciaki biegały do szkoły z kluczem na szyi, On był wożony przez służące taksówką... Odkąd pamięta, nic dla Niego nie liczyło się poza skrzypcami. Uzależnił się od muzyki zza Oceanu słuchając „Głosu Ameryki”, a objawieniem stał się dla Niego nikt inny niż sam Louis Armstrong, śpiewający i grający niewyobrażalnie wprost na trąbce utwór „Mack The Knife”. Odtąd jego życiem zawładnął, drogi jak samochód w owych czasach, saksofon - instrument imperialistów i podejrzanego establiszmentu. Zdołał namówić mamę, żeby mu taki kupiła w komisie i później już z instrumentem pod pachą biegał na próby zespołów, które rozpadały się tak szybko, jak powstawały. Zanim skończył czternaście lat, pił i palił jak stary, co niestety zostało mu do dziś. Michał mówi o sobie z nutą melancholii: Jako młody chłopak, skrzypek - wirtuoz, grałem recital i koncerty z orkiestrami w szacownych instytucjach, jak filharmonia. Brałem udział w konkursach dla dorosłych i dostałem stypendium w Moskwie u słynnego Davida Ojstracha.


www.tygodnikprogram.com

WYWIAD PROGRAMU

Miałem dwa muzyczne życia: - grając muzykę klasyczną na skrzypcach do godz. 16:00, a później w klubie nocnym „Siódemki” grałem jazz na saksofonie. Chciałem być najlepszym skrzypkiem klasycznym i najlepszym saksofonistą jazzowym. Życie jednak pokazało inaczej i skrzypce zostały w szafie. Zacząłem grać i podróżować po świecie jako młody saksofonista. Zamieszkałem w końcu w wymarzonym Nowym Jorku. Dotrzymałem obietnicy danej Mamie i nie pojechałem do Moskwy. Do skrzypiec powróciłem po ośmiu latach, tylko z konieczności zdrowotnych. Nie mogłem już grać na saksofonie pełną parą, musiałem więc wyjąć skrzypce z szafy i mozolnie zacząć je uczyć grać jazz tak, jak to potrafi robić saksofon. Przez cały ten czas czułem się, jakbym kogoś zdradzał... Do dziś mawiam, że saksofon to moja żona, a skrzypce to moja kochanka. Wyjechałem na stałe z Polski, ponieważ wiedziałem, że w prawdziwym, amerykańskim jazzie i z czarną mło-

Zdj. Iwona Biedermann

W tym samym czasie zakochałem się na śmierć i życie w amerykańskim jazzie i amerykańskiej kulturze.

dzieżą jest więcej do zrobienia niż gdziekolwiek w Europie, gdzie mało kto czuł i rozumiał prawdziwą istotę jazzu. Jazz to życie i zarazem pewien stan emocjonalno-duchowy, który Miles Davies tak pięknie nazwał „odcieniem błękitu”.

Nigdy nie byłem obojętny na to, co słychać wokół mnie. Tak powstało moje słynne Fusion, które zawiodło mnie do Nowego Jorku. Tutaj znalazłem grupę młodych muzyków z dzielnicy Jamajca Queens, z którymi gram do dziś. A moja muzyka ewoluowała dalej: do acid-jazzu i Hip-Hopu. Od czasu, gdy Miles Davis (jego muzyczny idol) zaprosił Michała Urbaniaka do zagrania 3 utworów na skrzypcach na słynnej płycie „Tutu” minęło 43 lata. Gdy ostania płyta Michała, poświęcona pamięci właśnie Milesa Davisa „Miles of Blues” uzyskała status platynowej, koło historii zatoczyło krąg. 4 grudnia Michał Urbaniak zagra z Grażyną Auguścik, z którą łączy go długa przyjaźń i pasja do muzyki. Cieszy się na to wspólne granie i na spotkanie z publicznością chicagowską, która wspaniale czuje jazzowe klimaty. Ma nadzieję zagrać dla jak największej rzeszy słuchaczy, na który serdecznie Państwa zaprasza, bo to będzie niepowtarzalny koncert.

Zapraszamy na koncert już w piątek 4 grudnia.

Nr 47 PROGRAM 20-26 listopada 2015

7


GWIAZDA PROGRAMU

Rozszerzona wersja www.tygodnikprogram.com

... nasza muzyka i teksty trafiają do serc i dusz naszych Rodaków czyli rozmowa z zespołem Happy End, który zagra w ostatni weekend listopada w Chicago. Jak można podsumować w pigułce działalność artystyczną grupy Happy End? Tego się nie da zmieścić w jednej pigułce. My działamy już 40 lat i ciągle końca nie widać. Chociaż gramy mój pożegnalny koncert w Chicago, nie jestem na 100% pewien, czy nie będzie jeszcze innych odsłon tego wydarzenia. Na sukces każdego artysty składają się subiektywne i obiektywne okoliczności. Jeśli publiczność lubi wykonawcę i akceptuje jego twórczość, wówczas artysta musi podążać tą drogą i być wiernym swojemu wizerunkowi. Osobowemu i muzycznemu, aby nigdy nie zawieść swoich fanów. A tak w pigułce – mamy przebojową muzykę, dobre teksty i profesjonalne wykonanie. Jakie znaczenie w karierze Zbyszka i Danusi miało Chicago i tutejsza Polonia? Chicago było pierwszym amerykańskim miastem, które dało nam możliwość zarabiania na życie, które uczyło nas jak współżyć z innymi ludźmi i i jak szanować swoją własną nację. Razem z naszymi rodakami na emigracji przeżyliśmy w sumie ponad 18 lat i wiele się od naszych polonijnych fanów nauczyliśmy. Byli świadkami naszych wzlotów i upadków.

8 PROGRAM www.tygodnikprogram.com

Jedno było zawsze niezmienne - my tworzyliśmy i śpiewaliśmy dla nich, a oni odwzajemniali nasz trud swoją sympatią i poparciem. Chicago ma niezmiennie najważniejsze miejsce w naszych sercach. Z czego jesteście najbardziej dumni? Pomimo bardzo trudnej i niepewnej drogi naszego życia, dobry los dał nam dwójkę wspaniałych dzieci: Rafała (35) i Michelle (28) oraz całkiem niezłą kondycję fizyczną. Poza tym jesteśmy z siebie dumni, że pomimo upływu dziesiątek lat, pozostaliśmy wierni swoim ludzkim i muzycznym ideałom. I że w dalszym ciągu mamy dosłownie miliony wielbicieli i fanów naszej twórczości. Jaka jest recepta na wasz sukces estradowy? Pytanie podobne do pierwszego. Na sukces składa się wiele czynników: talent, znajomości, sporo gotówki i wiara w swoje powołanie. Oraz wierna publiczność. Jaka jest recepta na wasze wspaniałe życie małżeńskie? Znalazłem najwspanialszą osobę pod słońcem, która pomaga mi swoją obecnością, taktem i talentem, aby moja praca była przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem. Jest moją muzą i natchnieniem. Od wielu lat tylko dla niej piszę kolejne utwory, a ona je znakomicie wykonuje. To, że jesteśmy przez prawie 40 lat razem w życiu i na scenie jest niewątpliwie ewenementem. Ale nie zamierzamy tego zmieniać. Poza tym, krótkie rozłąki pomagają tęsknić i kochać goręcej. Jakie te koncerty będą w Chicago w ostatni weekend listopada? To wszystko zależy od najważniejszej części naszych koncertów – od naszej publiczności. Jeśli zechce ona towarzyszyć nam w tej pożegnalnej uroczystości i jeśli będzie gotowa na dobrą, wspólną zabawę, wówczas nasze marzenie się spełni a my będziemy bez granic szczęśliwi. To będzie prawdziwy HAPPY END! W czym tkwi wasza magia, że wciąż na wasze koncerty przychodzą tłumy ludzi? Nie mamy jednej, gotowej recepty. To jest raczej kompleksowa sprawa. Przede wszystkim, nasza muzyka i teksty trafiają do serc i dusz naszych Rodaków. Nie powielamy, nie „małpujemy” nikogo. Poza tym jesteśmy sobą, bez noszenia nosa wysoko i pokazywania, że jesteśmy od kogoś lepsi. Nasze melodie są łatwe do zapamiętania i do śpiewania razem z nami. Inna sprawa to teksty. Treść naszych piosenek jest bardzo bogata i bliska życia każdego z nas. Magia to nasza osobowość. I nasza publiczność, która jest integralną częścią naszych sukcesów i która uosabia się z nami duchowo. Magia to Chicago, które wciąż nam w duszy gra… Materiały dzięki uprzejmości organizatora.


Nr 47 PROGRAM 20-26 listopada 2015

9


10 PROGRAM www.tygodnikprogram.com


SPORT

Sport babskim okiem

Rozszerzona wersja www.tygodnikprogram.com

W cieniu żałoby

Ostatnie dwa tygodnie minęły nam pod znakiem towarzyskich spotkań piłkarskich. Niestety, w cieniu żałoby i smutku po ofiarach ataku terrorystycznego, który miał miejsce 13 listopada pod stadionem narodowym w Paryżu, na którym toczyło się spotkanie towarzyskie Francja-Niemcy. Strach przed kolejnymi atakami spraliżował Europę. Ze względów bezpieczeństwa odwołano spotkanie Belgia-Hiszpania, które miało się odbyć w Brukseli, a tuż przed spotkaniem Niemcy-Holandia, które miało się odbyć w Hanowerze, ewakuowano stadion i odwołano mecz. Swoje towarzyskie spotkania rozegrała także reprezentacja Polski. Nasi piłkarze spotkali się 13 listopada z Islandią, a 17 listopada z Czechami. W obydwóch spotkaniach okazaliśmy się lepszym zespołem i pokonaliśmy rywali. Mecz z Islandią rozpoczął się dla nas niezbyt pomyślnie, 3 minuta, faul, rzut karny i 1:0 dla Islandii. Jednak po słabszej części gry Polacy przebudzili się i mecz zakończył się wynikiem 4:2 dla Polaków. Zdecydowanie druga połowa mogła zachwycić. Kolejne spotkanie rozegraliśmy z Czechami. Krytycy polskiej reprezentacji nie wierzyli w zwycięstwo biało-czerwonych, gdyż w meczu nie zagrał Robert Lewandowski. Jednak na Robercie świat się nie kończy. Piłkarze pokazali klasę i udowodnili że i bez Roberta są silnym zespołem i pokonali Czechów 3:1. Forma polskich piłkarzy jest wysoka i tylko tak trzymać. W końcu Euro 2016 już za siedem miesięcy.

Kobieta z „jajami”

Joanna Jędrzejczyk po raz drugi obroniła pas mistrzyni świata MMA federacji UFC w wadze słomkowej. Jednogłośną decyzją sędziów pokonała Kanadyjkę Valerie Letourneau w walce, która odbyła się 14 listopada w australijskim Melbourne. Polka przez całą walkę dominowała w ringu. Z Australii wróciła nie tylko z piątym zwycięstwem z rzędu, ale także z dwoma rekordami UFC. Zadała najwięcej mocnych ciosów w walce o pas mistrza UFS - 220 uderzeń i najwięcej niskich kopnięć w walce o pas UFC - 70. Joanna z pewnością nie należy do strachliwych pań - woli walki i zapału, a także umiejętności może jej pozazdrościć niejeden facet.

Rusza Puchar Świata w skokach narciarskich

Zaczyna się sezon skoków narciarskich. Pierwszy już w ten weekend. Trener reprezentacji skoczków Łukasz Kruczek postawił w pierwszych zawodach tego sezonu, które odbędą się w niemieckim Klingenthal na siedmiu skoczków Kamila Stocha, Piotra Żyłę, Klemensa Murańkę, Jana Ziobro, Dawida Kubackiego, Macieja Kota oraz Bartłomieja Kłuska. Trzymamy mocno kciuki za naszych zawodników i życzymy im wysokich i długich lotów i pięknego lądowania telemarkiem. Rudzia

Nr 47 PROGRAM 20-26 listopada 2015

11


www.tygodnikprogram.com

NASZE STRONY INFO

PODATKI

DENTYŒCI

Poltax Corp - Ewa Duch 7325 W. Leland Ave., Harwood Hts.,IL 60706 .................Tel.: (773) 744-6984

Belmont-Austin Dental Center Robimy braces

JOE’S Taxes Indywidualne–Spó³ki–Korporacje 9950 W Lawrence, pok.101C Schiller Park, IL 60176 .................Tel.: (847) 233-0520

Advantage Dental Care 7300 N Western Ave, Chicago .................Tel.: (773) 338-8433

6019 W. Belmont Ave., Chgo, IL 60634

.................Tel.: (773) 745-7188

Avenue Dental Clinic

Profesjonalne us³ugi dentystyczne.

PERFECT TAX 3518 W Fullerton Ave., Chgo, IL 60647 Podatki, korporacje, apostille. TANIO! .................Tel.: (773) 278-0334 6739 W. Belmont, Chicago .................Tel.: (773) 407-4402 Bertagna Gregory A DDS, 8383 Belmont Ave, River Gr., IL 60171

J & K Consultants Inc. .................Tel.: (708) 452-1200 4507 W Lawrence Ave #107, Chicago, IL 60630-2516 Bride Small Dental Marina Vitkin D.D.S. .................Tel.: (773) 604-5220 5430 N. Milwaukee, Chicago IL 60630 .................Tel.: (847) 543-4200 MDS Financial Services Inc 4403 W Lawrence Ave Ste. 208, Devon Central Clinic, Ltd., Chicago, IL 60630 6259 N. Milwaukee Ave, Chgo IL 60714 .................Tel.: (773) 725-4047 .................Tel.: (773) 631-6607 Glamour Dental Care, PC,

DELIKATESY

Dr. Monika Tyszkowski DDS, 6825 W. Addison Ave, Chgo IL 60634

Alexandra Foods - Pierogi .................Tel.: (773) 736-6610 Je¿eli chcesz siê z nami og³osiæ, zadzwoñ: 3304 N. Central, Chicago .................Tel.: (773) 282-3820 Golf Glen Dentistry, Tel.: Marta Milejczyk, DDS, Pytaj o Magdę, Iwonę lub Anię; polishmedia@yahoo.com Andy’s Deli www.golfglendentistry 5442 N Milwaukee, Chicago 9301 Golf Rd, Des Plaines, IL 60016 www.polishweeklychicago.com ..................Tel.: (773) 6317304 .................Tel.: (847) 824-7467 1721 W Division, Chicago .................Tel.: (773) 394-3376 Hayes Mary J Dds, 4021 W Kinzie, Chicago 737 N Michigan Ave., Chgo, IL 60611 Chór Im. Fryderyka Chopina Zwi¹zek Lekarzy Polskich ..................Tel.: (773)722-1000 ..................Tel.:(312) 266-8198 5833 W Diversey, Chgo, IL 60614 5512 W Belmont Ave, Chgo, IL 60641 .................Tel.: (773) 745-7799 .................Tel.: (773) 777-3388 Cicero Deli Joyful Dental Care., 3206 N Cicero, Chicago 6314 N Cicero Ave., Chicago, IL 60646 Dar Serca Zrzeszenie Amerykañsko-Polskie .................Tel.: (773) 777-1615 .................Tel.: (773) 736-7767 3860 N 25th Ave, Schiller Park, IL 60176 4808 W Berenice, Chicago, IL .................Tel.: (847) 671-2711 .................Tel.: (773) 282-8555 J Kim Dental Ltd., 6276 W Archer, Chicago, IL Montrose Deli 4044 N Narragansett Ave, Katyñ - Families Foundation .................Tel.: (773) 767-7773 Znakomita jakoœæ, znakomite ceny! Chicago IL 60634 5813 Capri Ln, Morton Grove IL 60053 3834 N Cicero, Chicago, IL Œwie¿e owoce i warzywa. .................Tel.: (773) 545-4426 .................Tel.: (847) 966-0788 .................Tel.: (773) 282-8206 Zapraszamy na zakupy!

773-286-5990

5411 N Montrose, Chicago ..................Tel.: (773) 725-6123

ORGANIZACJE POLONIJNE

Rich’s Foods 4747 N Harlem, Harwood Hts .................Tel.: (708) 867-6663 Zwi¹zek Klubów Polskich

5835 W Diversey, Chgo, IL 60639

.................Tel.: (773) 745-7799

UBEZPIECZENIA A-50

Albert Dyduch Farmers Insurance Agency, Inc.

Zwi¹zek Podhalan w Ameryce

4808 S Archer Ave, Chgo, IL 60632

.................Tel.: (773) 523-7632 Zwi¹zek Polek w Ameryce

6641 N Northwest Hwy, Chcgo IL 60631 Ekskluzywne ubezpieczenia. Auta, .................Tel.: (847) 384-1200 domy, biznesy. Ponad 30 programów ubezpieczeniowych na zdrowie i American Polish Aero Club ¿ycie. Najwiêksza iloœæ zni¿ek na 7042 N Milwaukee Ave, Niles IL 60714 rynku. Klienci Allstate - 25% zni¿ki.

Polish American Hunting Club

.................Tel.: (773) 622-0006 .................Tel.: (773) 384-0900 Polski Instytut Naukowy w Ameryce 6100 N Cicero, Chicago, IL 60648

.Tel.: (773) 286-0500 wew.367 The Kosciuszko Foundation

1513 W Harrison St, Chgo, IL 60607

.................Tel.: (312) 829-1455 Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce 6005 W Irving Park, Chgo, IL 60634

................ Tel.: (773) 777-7150 Zwi¹zek Harcerstwa Polskiego

6434 W Belmont Ave, Chgo, IL 60634

.........Tel.: (708) 867-9300 .................Tel.: (847) 647-0911 .................Tel.: (773) 276-8341

12 PROGRAM www.tygodnikprogram.com

Stowarzyszenie Emigracji Polskiej

5835 W Diversey Ave, Chgo, IL 60639 1135 N Clever #312, Chgo, IL60642

LEKARZE Codziennie pilne przyjęcia! POLSKI OKULISTA DR ROMUALD KUZA 40 lat praktyki.

Klinika oczna i salon optyczny. Medicare, BCBS. Leczenie.

Badanie wzroku darmowe (free) przy zakupie całych okularów. www.polskiokulista.com

5352 Milwaukee, Chicago, IL 60630

.........Tel.: (773) 777-7444 A-49


Rozszerzona wersja www.tygodnikprogram.com

MAGIA ZODIAKU

Wady i zalety znaków zodiaku Każdy z nas chciałby idealnego partnerstwa. Niestety w życiu jest inaczej. Dlatego może warto znać kilka podstawowych cech, jakie charakteryzują poszczególnych przedstawicieli zodiaku. Sprawdź, do którego znaku najlepiej pasujesz.

BARAN

STRZELEC

BYK

KOZIOROŻEC

Może być niepraktyczny i impulsywny, ale jednocześnie ma ogromną wyobrażnię i jest dynamiczny. Zarozumiały, nie dotrzymuje tajemnic, szczodry wobec tych, których kocha. Trochę powolny i flegmatyczny, wytrwały w dążeniach, pokojowo nastawiony do świata. Hedonista, ceniący sobie życiowe przyjemności.

BLIŹNIĘTA

Intelektualista o podkreślonej ekstrawersji. Wszechstronność zainteresowań, sugestywność wypowiedzi, niestałość uczuciowa, szybki przesyt i znudzenie tym, co zna.

RAK

Wrażliwość, zamartwianie się na zapas, przywiązanie do domu i rodziny, zmienność nastrojów, zgryźliwość, zamykanie się w sobie.

LEW

Energia, impulsywność, niecierpliwość, łatwowierność. Nie jest podstępny, otwarcie wyraża swoje niezadowolenie, posuwając się do nietaktu. Cecha wiodąca to nadmierna ambicja. Pilny, staranny, dokładny. Jest wrogiem życia ponad stan. Stroni od wszystkiego, co niepoważne, połowiczne, improwizowane.

WODNIK

Nie toleruje rutyny, uporu, niezdecydowania, tego, co może ograniczać jego wolność. W stosunku do otoczenia jest wyniosły, trudno mu się porozumieć z ludźmi.

RYBY

Powściągliwość, marzycielstwo, nieśmiałość, często pewna bezbarwność. Raczej słaby charakter, podatny na nałogi i cudze wpływy. Siwa

Uczciwość, czasem wręcz naiwność. Szczery, otwarty, do bólu prawdomówny. Każdego mierzy własną miarą. Największy zodiakalny ekstrawertyk.

PANNA

Czystość, systematyczność, dokładność, punktualność, jasność osądów i umiłowanie porządku to jej zalety. Wadami są małostkowość, mędrkowanie i czepliwość wobec podwładnych.

WAGA

Wyrobienie towarzyskie, poczucie sprawiedliwości i porządku społecznego, umiłowanie eleganckich form, ogromna próżność na tle samego siebie.

SKORPION

Życiowy wojownik, zaangażowany zawodowo, skupiony na zadaniu do wykonania. Wadą jest jego słynna pamiętliwość i umiejętność wyczekania momentu na oddanie otrzymanego kiedyś ciosu.

Nr 47 PROGRAM 20-26 listopada 2015

13


PORADY Dady!

ŚWIĘTO DNIA

Television Day

www.tygodnikprogram.com

21 listopada

Dzień telewizji

Szukasz szczerej odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie? Nie masz kogo zapytać? Porady Dady są odpowiedzią na Twoje problemy. Tu dowiesz się prawdy! Miesiąc temu straciłam w wyniku wypadku samochodowego bardzo bliską mojemu sercu przyjaciółkę. Został po niej nie tylko duży smutek i piękne wspomnienia wspólnego czasu razem, ale także dzieci. Była matką samotnie wychowującą dwie córki. Ojciec - wiem kim on jest, ale dzieci nie wiedzą o tym, nie znają go. Dziewczynki trafiły pod opiekę babci, ale wiem, że jest im bardzo ciężko. Z ich ojcem mam jakiś tam kontakt. Mieszka w innym stanie i nie wie o śmierci mojej przyjaciółki. Czy powinnam go poinformować? Nie wiem czy powinnam się mieszać w to. Ania Dlaczego twoja przyjaciółka nie chciała, aby ojciec był obecny w życiu jej dzieci? To podstawowe pytanie. Jest kryminalistą? Jest pijakiem? Był żonaty, a ona była skokiem w bok? Był niedojrzały emocjonalnie? Dlaczego nie chciała kontaktu? Odpowiadając na te pytania powinnaś wiedzieć czy powinnaś się mieszać w to czy nie. Jeśli nie jest złym człowiekiem dzieci powinny mieć szansę na poznanie jedynego żyjącego rodzica. Życie ograbiło je już z jednego. Dada Kolumna Porady Dady nie jest prowadzona przez licencjonowanych lekarzy/ psychoterapeutów. W kolumnie tej znajdziesz osobistą refleksjê czy też poradê na drêczące ciê pytania. To tak jakbyœ siedział/a z przyjaciółką/elem na kanapie przy kawie czy piwie... Piszcie: polishmedia@yahoo.com lub na adres redakcji 4738 N. Harlem Ste#10, Harwood Hts, IL 60706

14 PROGRAM www.tygodnikprogram.com

Telewizja (z greki “tele” - daleko, z łaciny “visio” - oglądać) to dziś niańka, nauczycielka, dostarczycielka rozrywki i prawie członek rodziny. W latach 90. XX wieku pod patronatem Narodów Zjednoczonych zorganizowano pierwsze Światowe Forum Telewizji. Zgromadziło ono liderów w dziedzinie mediów wizualnych, którzy zajęli się analizą rosnącej roli telewizji, jej wpływu na opinię publiczną, sposobem przekazywania wiadomości oraz uchwalili światowy dzień telewizji. Decyzja ta była podyktowana zwiększającym się znaczeniem opiniotwórczej roli telewizji, zwłaszcza jeżeli chodzi o informowanie na temat globalnych konfliktów, zagrożenia pokoju światowego, kwestii ekonomicznych i socjalnych. Dziś, po dwudziestu latach od tego wydarzenia współczesne społeczeństwo, naukowcy i ustawodawcy są bardziej ostrożni w wyrażaniu swych pochlebnych sądów. Głównie sprzeciwiają się bezkrytycznej akceptacji telewizji jako obiektywnego środka masowego przekazu. Krytykują jednostronność medium, manipulację faktami dla osiągnięcia większej oglądalności oraz roszczenie sobie prawa do bycia autorytetem. Zwracają uwagę na komercjalizację i schlebianie niskim gustom, wskazują na jej wybiórczość i wpływ na zanik więzów międzyludzkich. A wszystko zaczęło się tak niewinnie, kiedy to w Warszawie w 1937 roku uruchomiono pierwszą eksperymentalną publiczną stację telewizyjną (nadaje do dziś jako TVP1). Następnie na przełomie lat 80. i 90. zaczęły powstawać lokalne prywatne stacje tv, komercyjne i wreszcie kanały tematyczne nadawane przez telewizje satelitarne. Obecnie popularne kablówki oferują setki specjalistycznych kanałów. Dziś telewizja jest wszędzie, nie ma takiego miejsca na Ziemi i nie tylko, gdzie nie dotarłaby ekipa tv, nie ma takiego wydarzenia, które nie byłoby relacjonowane przez dziesiątki stacji telewizyjnych. Ale czy rzeczywiście wszystko co jest pokazywane na małym ekranie, co znajduje się w ramówce warte jest oglądania? Odpowiedź jest niestety przecząca. W tym zalewie tandety i niewiele wartych programów i ogłupiających show ciężko znaleźć jest coś wartościowego. Dlatego poświęćmy ten dzień na przyjrzenie się ofercie programowej, zwłaszcza temu, co oglądają nasze pociechy. IB


Rozszerzona wersja www.tygodnikprogram.com

FELIETON

Krew na bruku Paryża – To okrutne, ale trzeba to powiedzieć: w piątek to Francuzi zabijali innych Francuzów. Na naszej ziemi żyją osoby, które od przestępczości przechodzą do radykalizacji, a następnie do zbrodni terrorystycznych – powiedział prezydent Hollande we francuskim parlamencie. Te słowa wprawiły w osłupienie poważną część opinii publicznej nie tylko we Francji. Prezydent Hollande pokazał w ten sposób, że błądzi w chmurach “poprawności politycznej” gdy tymczasem śmiertelne niebezpieczeństwo wisi nad Europą. Zamachy przeprowadzono w piątek 13 listopada wieczorem w sześciu miejscach stolicy Francji. Do wybuchów doszło w pobliżu Stade de France, gdzie odbywał się mecz towarzyski Francja–Niemcy. Do ataku bronią maszynową doszło w sali koncertowej Bataclan, gdzie miał miejsce koncert muzyki „metalowej” oraz w czterech innych miejscach X i XI dzielnicy Paryża. Zginęło 132 osoby, a ponad 350 zostało rannych. Jak dowodzi historia, zbrodnicze akty o takiej skali prawie nigdy nie są „przypadkowe”. Są one zwykle elementem jakiejś większej strategii. Rządy, organizacje jawne i tajne, różne agresywne ugrupowania, wykorzystują terroryzm, żeby osiągnąć konkretne cele. Czy tak było w tym przypadku? Środowiska socjalistyczne Europy, które wydają się być głównym propagatorem importu Islamistów na stary kontynent po zamachu w Paryżu wpadły w panikę. Cała ich praca propagandowa polegająca na wybielaniu procesu i myleniu opinii publicznej co do rzeczywistych skutków inwazji zdawała się w jednym momencie obrócić się w gruzy. Stało się to oczywiste po tym, co się wydarzyło w Paryżu, co niesie za sobą najazd setek tysięcy ludzi z Bliskiego Wschodu. Pierwsze reakcje rządów były jednoznaczne i można było się spodziewać, że przyniosą zmiany polityczne jeśli chodzi o ten problem. Nawet Francois Hollande wprowadził „stan wyjątkowy” i zamknął granice. Szybko jednak politycy rządzący Europą zaczęli łagodzić swoje stanowisko. Po paru dniach media zaczęły odwracać przysłowiowego kota ogonem. To już nie ISIS i islamiści byli tymi, którzy byli sprawcami tragedii tylko „radykalni mieszkańcy Europy”! Stąd się wzięła cytowana na początku wypowiedź prezydenta Francji. Nie trzeba było długo czekać, aby przeczytać wypowiedź matki dwóch morderców-terrorystów pochodzących z Belgii, która stwierdziła, że jeden z jej synów „wysadził się w powietrze niechcący” (drugi jako jedyny ocalał i jest poszukiwany listem gończym). Kobieta zapewniła też, że jej syn „nie chciał nikogo zabić”, gdyż był „dobrym człowiekiem”! Wiadomo już na pewno, że jeden z zamachowców-samobójców z Paryża - ten, który zdetonował bombę nieopodal Stade de France - wjechał na terytorium UE jako syryjski uchodźca. Został zarejestrowany w październiku na greckiej wyspie Leros. Terroryści pokazali, że zorganizowanie operacji terrorystycznej w Paryżu - w środku terytorium „wroga” nie stanowi dla nich żadnego problemu. Kto sfinansował i zorganizował operacje? Na pewno byłby w stanie tego dokonać ISIS, który ze sprzedaży ropy zarabia miesięcznie około 50 milionów dolarów. Zagadką jest to, dlaczego przez kilka lat walki z tą organizacją nikt na terenie Syrii nie zbombardował ich rafinerii szybów wydobywczych i nie sparaliżował sprze-

daży przez nich ropy na rynkach międzynarodowych? To wielce symptomatyczna sytuacja. Reakcja po kilku dniach od zamachu wskazuje też, że lewica postanowiła wykorzystać wydarzenie do własnych celów. Komisja Europejska ogłosiła, że chce ograniczeń w dostępie do broni. Ma ona zaproponować, by na terenie UE osoby prywatne nie mogły kupować broni półautomatycznej. KE chce też ostrzejszych zasad kontroli broni, czyli zamiast ludziom dawać szansę na samoobronę czynić ich jeszcze bardziej bezbronnymi. Stanowiska głównych graczy w Europie szybko stały się bardzo miękkie: „Żyjemy współczuciem, miłością bliźniego, radością przynależności do wspólnoty” - mówiła Merkel, jakby chciała swoją filozofię traktowania uchodźców przenieść na walkę z międzynarodowym terroryzmem. W innym tonie wypowiedział się polski nowy minister spraw zagranicznych Waszczykowski. „Czy można wyobrazić sobie, że my wyślemy swoje wojsko na Bliski Wschód, a kilkaset tysięcy Syryjczyków będzie piło kawę na Unter den Linden, czy na placu Zamkowym? Mogliby odwojować sobie to państwo” - powiedział. Na marginesie warto wspomnieć o ciekawym symbolicznym kontekście. Wydarzenia w Paryżu miały miejsce 13-go w piątek, jak wiadomo, taka data uważana jest za wyjątkowo pechową. Mało ludzi wie natomiast skąd wziął się ten przesąd. Otóż wiąże się on z konkretnym wydarzeniem historycznym. 13 października 1307 roku w piątek, król francuski Filip IV Piękny uwięził członków Zakonu Templariusze (protoplaści współczesnej masonerii) zarzucając im herezję, świętokradztwo, innowierstwo, czary, rozpustę, odstępstwo od wiary i spiskowanie z Saracenami (Arabami). Wielu Templariuszy zamordowano, łącznie z wielkim mistrzem Jacques de Molay, który płonąc na stosie rzucił klątwę na władców Francji i Papiestwo! Od tamtej daty piątek 13-go uważany jest za pechowy dzień. Władcy tego świata lub pretendujący do tej funkcji kochają symbolikę, która jest ich narzędziem porozumiewania w kluczowych sprawach. Może więc chodziło o znak, przypomnienie jakiejś grupie ludzi czy nawet państwu o układzie sił na świecie? Trudno zauważyć niektórym słonia w menażerii, a mamy do czynienia z narastającym konfliktem, który ma już kontekst regularnej wojny. Ktoś ukuł termin wojny hybrydowej, która według definicji jest prowadzona bez oficjalnej deklaracji, „innymi środkami” niż do tego nas przyzwyczaiła historia. W każdym razie jest ona jeszcze bardziej niebezpieczna i śmiercionośna niż te tradycyjne, bo odbywa się skrycie. Krew na bruku Paryża świadczy, ze sprawy już dawno przekroczyły granice wydarzeń przypadkowych. Andrzej Rogalski Nr 47 PROGRAM 20-26 listopada 2015

15


www.tygodnikprogram.com

polsat2 00:35 02:35 07:35 08:35 11:00 12:00 12:30 13:05 13:45 14:45 15:50 16:25 17:00 17:30 18:00 19:00 19:30 20:00 21:00 21:30 22:30 23:00

polsat2 00:35 02:35 07:35 08:35 11:00 12:00 12:30 13:05 13:35 14:05 15:50 16:25 17:00 17:30 20:00 20:30 21:30 22:00 23:00

Sobota 11.28

Pielęgniarki, 19-20 Dlaczego ja?, 498-502 Nasz Nowy Dom, 47 Miodowe Lata, 71-73 Malanowski i Partnerzy Tajemnice Kniei, 4 Ewa gotuje, 258 Wydarzenia Trudne sprawy, 484 Pamiętniki z wakacji, 32 Świat według Kiepskich Rodzina Zastępcza, 102 Daleko od noszy, 64 Oblicza Ameryki, 650 Przyjaciółki, 64 Imperium Disco Polo, 42 Wydarzenia Nasz Nowy Dom, 47 Świat według Kiepskich, 2XL, 4 Oblicza Ameryki, 650 Miodowe Lata, 106-107 Niedziela 11.29

Pielęgniarki, 21-22 Trudne sprawy, 479-483 Nasz Nowy Dom, 48 Miodowe Lata, 74-76 Malanowski i Partnerzy Tajemnice Kniei, 5 Ewa gotuje, 259 Wydarzenia Interwencja Kabaretowa Ekstraklasa Świat według Kiepskich Rodzina Zastępcza 103 Daleko od noszy, 65 SPORT W POLSACIE 2 Wydarzenia Nasz Nowy Dom, 48 Oblicza Ameryki, 650 Przyjaciółki, 65 Dzień, który zmienił moje życie

15:50 16:25 17:00 17:30 18:25 19:30 20:05 20:20 21:00 21:30 22:00 22:30

Świat według Kiepskich Rodzina Zastępcza 104 Daleko od noszy, 66 Dlaczego ja?, 503 Trudne sprawy, 485 Wydarzenia Interwencja Pierwsza miłość, 2178 Świat według Kiepskich Fotorodzinka Ewa gotuje 997 - Fajbusiewicz na tropie 23:00 Dzień. który zmienił moje życie, 81

polsat2 00:00 01:00 02:00 03:00 04:55 05:55 07:25 08:25 11:00 12:00 13:05 13:45 14:45 15:50 16:25 17:00 17:30 18:25 19:30 20:00 20:20 21:00 21:30 22:00 22:30 23:00

05:50 07:20 08:20 11:00 00:00 Pielęgniarki, 116 12:00 01:00 Awantura o kasę, 156 13:05 02:00 Pamiętniki z wakacji, 38 13:45 03:00 Miodowe Lata, 21-23 14:45 05:00 Daleko od noszy - Szpital 15:50 Futpolowy, 38-39 16:25 06:00 Świat według Kiepskich 17:00 06:30 Szalona lokomotywa 17:30 07:00 Świat według Kiepskich 18:25 07:30 Rodzina Zastępcza, 272 19:30 08:30 Miodowe Lata, 77-79 20:00 11:00 Malanowski i Partnerzy 20:20 12:00 Dlaczego ja?, 503 21:00 13:05 Wydarzenia 21:30 13:45 Trudne sprawy, 485 22:00 14:45 Pamiętniki z wakacji, 33

polsat2

Poniedziałek 11.30

16 PROGRAM www.tygodnikprogram.com

polsat2 00:00 01:00 02:00 03:00 05:05 06:05 07:35 08:35 11:00 12:00 13:05 13:45 14:45 15:50 16:25 17:00 17:30 18:25 19:30 20:00 20:20 21:00 21:30

Czwartek 12.03

Pielęgniarki, 119 Awantura o kasę, 159 Pamiętniki z wakacji, 41 Miodowe Lata, 30-32 Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, 44-45 Świat według Kiepskich Rodzina Zastępcza, 275 Miodowe Lata, 86-88 Malanowski i Partnerzy Dlaczego ja?, 506 Wydarzenia Trudne sprawy, 488 Pamiętniki z wakacji, 36 Świat według Kiepskich Rodzina Zastępcza, 107 Daleko od noszy, 69 Dlaczego ja?, 506 Trudne sprawy, 488 Wydarzenia Interwencja Pierwsza miłość Świat według Kiepskich Z tyłu sceny - Daniel Olbrychski Przez żołądek do serca, Skarby III Rzeszy, odc.32

polsat2 00:00 01:00 02:00 03:00 05:05 06:05 07:35 08:35 11:00 12:00 12:05 13:45 14:45 16:50 16:25 17:00 17:30 18:25 19:30 20:00 20:20 21:00 21:30

Piątek 12.04

Pielęgniarki, 120 Awantura o kasę, 160 Pamiętniki z wakacji, 42 Miodowe Lata, 33-35 Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, 46-47 Świat według Kiepskich Rodzina Zastępcza, 276 Miodowe Lata, 89-91 Malanowski i Partnerzy Dlaczego ja?, 507 Wydarzenia Trudne sprawy, 489 Pamiętniki z wakacji, 37 Świat według Kiepskich Rodzina Zastępcza,108 Daleko od noszy, 70 Dlaczego ja?, 507 Trudne sprawy, 489 Wydarzenia Interwencja Pierwsza miłość, 2182 Świat według Kiepskich Mała Czarna - Urszula Dudziak Taaaka ryba, 106 Miodowe Lata,108

Pielęgniarki, 117 Awantura o kasę, 157 Pamiętniki z wakacji, 39 Miodowe Lata, 24-26 Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, 40-41 Świat według Kiepskich Rodzina Zastępcza, 273 Miodowe Lata, 80-82 Malanowski i Partnerzy Dlaczego ja?, 504 Wydarzenia Trudne sprawy, 486 22:00 22:30 Pamiętniki z wakacji, 34 22:30 23:00 Świat według Kiepskich Rodzina Zastępcza, 105 Daleko od noszy, 67 Dlaczego ja?, 504 Trudne sprawy, 486 odc. 507 Karuzela uczuć - piątek, 4 grudnia, 17.30 Wydarzenia Interwencja Pierwsza miłość Świat według Kiepskich Gwiazdy na dywaniku, Zdrowie na widelcu, 82 Stołeczna drogówka, 29 Dzień. który zmienił moje życie, 82

Dlaczego ja?

polsat2 00:00 01:00 01:55 02:50 04:50

Wtorek 12.01

22:30 Chłopaki do wzięcia, 81 23:00 Dzień. który zmienił moje 23:00 Dzień. który zmienił moje życie, 84 życie, 83

Środa 12.02

Pielęgniarki, 118 Awantura o kasę, 158 Pamiętniki z wakacji, 40 Miodowe Lata, 27-29 Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, 42-43 Świat według Kiepskich Rodzina Zastępcza, 274 Miodowe Lata, 83-85 Malanowski i Partnerzy Dlaczego ja?, 505 Wydarzenia Trudne sprawy, 487 Pamiętniki z wakacji, 35 Świat według Kiepskich Rodzina Zastępcza, 106 Daleko od noszy, 68 Dlaczego ja?, 505 Trudne sprawy, 487 Wydarzenia Interwencja Pierwsza miłość, 2180 Świat według Kiepskich, Aleja Sław, 88 Jem i chudnę, 48 Zioło

Uczucia Kornelii Tracz wariują, gdy kobieta po raz pierwszy napotyka na swojej drodze Marcina Iwanczewskiego. Jeszcze żaden mężczyzna tak na nią nigdy nie działał. Ale jak to? Okulistka z dobrego domu i nieobyty kierowca Tira? Kornelia jest żoną Aleksandra, z którym ma dwójkę dzieci i wspólnie prowadzi gabinet lekarski. Ale między małżonkami nie ma już ani miłości, ani namiętności, dlatego Kornelia chce spróbować z Marcinem. Nowy związek okulistki wystawiony zostaje na wiele prób. Aleksander nastawia dzieci - Hannę i Eryka przeciw matce. Także rodzice Kornelii nie mogą zrozumieć jej zachowania. Jak może ona zostawić dostatnie życie u boku zaradnego męża i odejść do biednego kierowcy? Kornelia uważa, że sama wystarczająco dużo zarabia i nie jest zdana na łaskę męża. Ale najbardziej boli ją, że dzieci się od niej odsuwają. Gdy Aleksander niszczy Kornelii szansę na otrzymanie nowej pracy, Marcin ma w końcu dość i odchodzi od Kornelii. Ta wraca do rodziny, Aleksander jej cały czas złośliwie dogaduje. Kornelia jest zdruzgotana…


Nr 47 PROGRAM 20-26 listopada 2015

17


OFERTY SPONSORÓW

INFRACELLITICAL

Wystarczy tylko 1 zabieg w miesiącu, aby zaczęto mylić Cię z Twoją córką!!!

UWAGA PROMOCJA! $110 za ZABIEG

www.WaszaKlinika.com

918 W. Algonquin Rd, Arlington Heights, IL l 773-630-4855 18 PROGRAM www.tygodnikprogram.com


OFERTY SPONSORÓW

luksusowy zabieg na twarz

Odpowiednio nawilżona skóra wygląda młodziej, jest jędrniejsza, bardziej promienna. Powietrze w kilku procentach składa się z wody, twój naskórek w co najmniej 10. Prawa fizyki są nieubłagane. Przez to, że wartości te dążą do wyrównania, skóra nieustannie oddaje część wilgoci otoczeniu. Czy ci się to podoba czy nie, woda w mniejszym lub większym stopniu nieustannie wyparowuje z twojej skóry. W ciągu przeciętnego dnia ulatuje z niej około 300 centymetrów sześciennych wody. Postępujący ubytek wody oznacza zaś utratę elastyczności skóry, łuszczenie, rozluźnienie włókien kolagenu i elastyny prowadzące do uwidocznienia zmarszczek i bruzd. Nie da się ukryć, że gdy skóra jest odpowiednio nawodniona wygląda młodziej. Czas też robi swoje. Z upływem kolejnych lat skóra coraz bardziej traci wilgotność. tywnych, które nadają skórze młody wygląd. Składnikami akJak mimo to zapewnić sobie optymalne nawilżenie? Odpowiedzią jest InfraCelltical, czyli „Ekspresowe Nawilżenie” tywnymi, przyłączanymi do cząsteczek kwasu hialuronowego to ekskluzywny zabieg na twarz, którego celem jest radykalne są witaminy A, E i C, aloes, skwalen, beta-glukan, prowitamina B5. zwiększenie nawilżenia skóry, zapewniające młodzieńczą ję- Jak przebiega zabieg? drność, sprężystość i witalność. Zabieg InfraCelltical to zabieg nieinwazyjny i przyjemny. Do Z jakiego powodu InfraCelltical uważany jest za zabieg luk- jego wykonania konieczne jest specjalne innowacyjne urządzenie wykorzystujące fale dźwiękowe, dzięki czemu stosowane susowy? Jest to ulubiony zabieg gwiazd, który pokochało Hollywood środki przenikają do głębokich warstw powłoki skórnej. Zabieg i kobiety na całym świecie. Doceniły go m.in. Madonna, Kim rozpoczyna się od oczyszczenia twarzy połączonego z krótkim Kardashian, Miley Cyrus, Jennifer Lopez, Eva Longoria, Naomi jej masażem. Następnie kosmetolog umieszcza na twarzy płat nasączony substancjami aktywnymi zawartymi w środku InfraCampbell czy Justin Timberlake. Celltical. Ultracienka struktura płata sprawia, że idealnie dopaCzym jest InfraCelltical? InfraCelltical to nowa, nieinwazyjna metoda odmładzania skó- sowuje się on do konturu twarzy, a składniki aktywne łatwiej ry. Jedną z tajemnic jej skuteczności jest zastosowanie dwóch penetrują w głąb skóry. Następnie osoba prowadząca zabieg postaci kwasu hialuronowego: niskocząsteczkowego, który wygładza twarz urządzeniem wykorzystującym fale dźwiękowe. przenika do głębszych warstw skóry wraz z przyłączonymi Gdy kwas hialuronowy oraz inne składniki aktywne w stu procentach dostaną się pod skórę z twarzy usunięty zostaje płat. składnikami aktywnymi oraz wielkocząZabieg kończy się masażem skóry twarzy z steczkowego, którego zadaniem jest wiązać jednoczesnym naniesieniem kolejnej dawki wilgoć z otoczenia i utrzymywać w skórze wilgoć zgromadzoną za sprawą niskoczą- ŚWIĄTECZNA PROMOCJA: wysoko stężonego kwasu hialuronowego. Jak długo trwa zabieg InfraCelltical? steczkowego. Jakich rezultatów możesz się spodzie- KUPUJĄC PAKIET DOWOLNYCH Czas trwania zabiegu wynosi ok. 45 minut. ZABIEGÓW W KLINICE Jakie odczucia towarzyszą zabiegowi? Czy wać po zabiegu InfraCelltical? Efekt metody InfraCelltical jest błyskawicz- INFRA-MEDICA OTRZYMUJESZ zabieg jest bolesny? Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nieinny i widoczny już po pierwszym zabiegu. W PREZENCIE GIFT CARD Od razu odczuwane jest wyraźne napięcie NA JEDEN WYBRANY ZABIEG* wazyjny. Działanie zabiegu jest przyjemne i odprężające. skóry i spłycenie zmarszczek. Cera po zabiegu jest gładka i promienna. InfraCelltical Jak postępować po zabiegu? przywraca skórze zdrowy, młody wygląd oraz jednolity koloryt. Zabieg InfraCelltical nie wymaga rekonwalescencji. Można go wykonać nawet kilka godzin przed ważnym wydarzeniem w Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu? Efekt jednego zabiegu jest natychmiastowy. Utrzymuje się celu odświeżenia i poprawy wyglądu skóry. Zaraz po zabiegu przez około miesiąc. Można go zatem wykonać tuż przed „wiel- można również nałożyć makijaż. kim wyjściem” czy ważnym wydarzeniem, np. wyjazdem. Czy zabieg powoduje skutki uboczne? Komu rekomendowany jest ten zabieg? Ilu zabiegów i w ja- InfraCelltical nie powoduje żadnych niepożądanych efektów. kiej częstotliwości potrzeba dla uzyskania zadowalających Zalicza się on do tzw. zabiegów lunchowych, po których od razu można nałożyć makijaż i wrócić do codziennych aktywności. efektów? InfraCelltical proponowany jest każdemu po 35 roku życia. Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu? W celu utrzymania efektów zalecane jest wykonywanie zabie- Zabieg metodą InfraCelltical jest całkowicie bezpieczny, można gu raz w miesiącu. W przypadku bardzo zniszczonej skóry (np. go stosować nawet u osób z łuszczycą i egzemą. poprzez nadmierne opalanie, palenie papierosów, etc.) zaleca Jaka jest cena zabiegu? się serię czterech zabiegów w odstępach cotygodniowych, a Obecnie proponujemy zabieg InfraCelltical w promocyjnych następnie jeden zabieg raz w miesiącu. cenach: zabieg za $110 lub pakiet 6 zabiegów za $480 (1 zaJak działa InfraCelltical? bieg w miesiącu przez pół roku – oszczędzasz aż $180). Głównym składnikiem InfraCelltical jest kwas hialuronowy oraz serum biocelulozowe zawierające peptydy wypełniające Uwaga promocja! Obecnie „lifting bez skalpela” kosztuje zazmarszczki i bruzdy. Cząsteczka kwasu hialuronowego, która ledwie $120. Ponadto zachęcamy do skorzystania z zabiegu wykorzystywana jest w metodzie InfraCelltical, spełnia dwie oczyszczania jelita grubego ze złogów, pasożytów oraz kamieni Materiały i zdjęcia Infra-Medica najważniejsze funkcje: nawilża i jest nośnikiem składników ak- kałowych.

UWAGA!

Więcej informacji o zabiegach znajdziecie Państwo na www.WaszaKlinika.com lub pod numerem telefonu 773-630-4855. Klinika mieści się przy 918 W. Algonquin Rd w Arlington Heights.

*Zabiegi np. hydrokolonoterapię, sesję wyszczuplającą, InfraCelltical lub lifting bez skalpela. Promocja ważna od 18 listopada do 31 grudnia 2015 roku. Nr 47 PROGRAM 20-26 listopada 2015

19


PODRÓŻE

Niedźwiedzi kieł, czyli autostrada 212

20 PROGRAM www.tygodnikprogram.com


PODRÓŻE

Rozszerzona wersja www.tygodnikprogram.com

Beartooth Highway to jedna z najbardziej widokowych dróg Ameryki. 68-milowa trasa rozciąga się od miasteczka Red Lodge w Montanie prowadząc prosto do północno - wschodniej bramy wjazdowej Parku Yellowstone w Wyoming.

Te 68 mil to nie tylko kręta droga, będąca rajem dla motocyklistów. To również zapierające dech w piersi widoki na góry Absaroka i Beartooth. To płaskowyże usiane polodowcowymi jeziorami, to piękne, zalesione doliny, wodospady i dostatek zwierzyny. To tutaj każdy turysta ma szansę zobaczenia 20 szczytów liczących ponad 12000 stóp każdy. Jest to najwyżej położona droga w Wyoming i Montanie oraz najwyższa na terenie Północnych Gór Skalistych. Na spokojny przejazd podróżujący potrzebuje około 4 godzin. Powoli, bez nerwów i pośpiechu. Trzeba zatrzymać się przy kilku jeziorach polodowcowych, w których odbijają się otaczające je góry i roślinność. Trzeba zrobić zdjęcie na jednym z zakrętów, gdzie również jest warto ze spokojem popatrzeć nie tylko w dół, ale także na pejzaże rozwijające się przed nami, gdzie bez końca naszym oczom ukazują się coraz to piękniejsze pasma górskie. Oczywiście nie można ominąć postoju przy znaku Bear’s Tooth, gdzie w oddali widać górę wyglądającą jak kieł niedźwiedzi. Ci którzy kochają wodę muszą zwolnić w dwóch miejscach. Pierwsze to miejsce o nazwie Beartooth Ravine & Lake, które jest bardzo łatwo przejechać nie zatrzymując się. Jadąc tą trasą wydaje się środowiskowcy z Montany nie bardzo chcą abyśmy my turyści zatrzymywali się tutaj w zbyt wielu miejscach. Miejsca widokowe nie są zbyt dobrze oznakowane. Wygląda to bardziej jakby ktoś, ot tak, od niechcenia w ostatnim momencie postawił znak oznajmiający, że tu warto zaczerpnąć świeżego powietrza. Kolejną wodną atrakcją są wodospady pomiędzy Island Lake a Pilot and Index Peak Overlook. To widok, który zostanie z wami na długo. Warto zatrzymać się przy wodospadzie Beartooth Falls, aby chociaż przez moment zachłysnąć się jego widokiem. Droga zaczyna się lub kończy w miasteczku Red Lodge w stanie Montana. W nim również jest warto spędzić przynajmniej jeden dzień. Malutkie czarujące centrum wypełnione restauracjami, barami z muzyką na żywo oraz sklepikami umili każdemu z nas popołudnie czy wieczór. Wybierając się tą drogą należy pamiętać, że nie znajdziemy na niej stacji benzynowych pomiędzy Red Lodge a Cooke City. A od połowy września ze względu na nieoczekiwane opady śniegu droga może zostać zamknięta w każdym momencie. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie poświęconej tej autostradzie, www.beartoothhighway.com oraz stronie www.nps.gov Siwa

Nr 47 PROGRAM 20-26 listopada 2015

21


KULINARNE WARIACJE

Rozszerzona wersja www.tygodnikprogram.com

Święto Dziękczynienia Każdego roku w czwarty czwartek listopada Amerykanie zasiadają do suto zastawionego stołu, aby celebrować z rodziną i przyjaciółmi Święto Dziękczynienia. A wszystko zaczęło się w 1621 roku, kiedy to koloniści wraz z Indianami Wampanoag zasiedli razem do dziękczynnego obiadu w miejscowości Plymouth. We wrześniu 1620 roku statek o nazwie Mayflower opuścił miejscowość Plymouth w Anglii ze 102 pasażerami na pokładzie. 102 osoby wyruszyły w poszukiwaniu nowego domu i wolności wyznawania ich religii. Po przeszło miesiącu pielgrzymi dotarli do Cape Cod, a po upływie kolejnego zdecydowali osiedlić się w wiosce Plymouth w Massachusetts. Pierwsza zima na nowym lądzie była brutalnym doświadczeniem. Do kolejnej wiosny dożyła tylko połowa z nich. Reszta zmarła z głodu, na szkorbut oraz z powodu wybuchu chorób zakaźnych. W marcu 1621 roku pielgrzymi poznali Indian z plemień Abenaki i Pawtuxet. To ci drudzy pokazali białym jak wyhodować kukurydzę, wyciągnąć ekstrakt z drzew klonowych, łowić ryby w rzekach, unikać trujących roślin. Pawtuxet również zadbało o zawarcie sojuszu pomiędzy pielgrzymami a plemieniem Wampanoag. W listopadzie 1621 roku pielgrzymi zebrali pierwsze plony kukurydzy. Gubernator William Bradford zarządził wielką ucztę, na którą zaprosił również przedstawicieli Wampanoag. Celebracja trwała trzy dni, które spędzono na modlitwie, jedzeniu i rozmowie. Od tego pierwszego dnia dziękczynienia, przez kolejne dwieście lat dni dziękczynne obchodzone były według zasad poszczególnych kolonii oraz stanów. Dopiero w 1863 roku Prezydent Abraham Lincoln ustanowił, że Święto Dziękczynienia będzie obchodzone w listopadzie.

22 PROGRAM www.tygodnikprogram.com

Żurawiny z jabłkami

12 oz świeżych żurawin 1–1 1/2 duże, zielone jabłko – Granny Smith, drobno pokrojone w kostkę 2 szalotki, pokrojne na malutkie kawałki 2 łyżeczki startej skórki z pomarańczy 1/3 cup’a soku z pomarańczy 3 łyżki cukru szczypta soli koszernej • W food processor poszatkuj żurawiny na średniej wielkości kawałki. • Przełóż żurawiny do garnka. • Dodaj sok, skórkę z pomarańczy, szalotki, cukier i jabłko. • Gotuj przez 5 minut na małym ogniu. • Wyłóż do miseczki. Podawaj zimne jako konfiturę do indyka. W poprzednich wydaniach tygodnika Program znajdziecie Państwo wiele przepisów na Święto Dziękczynienia (#45), ciekawą kolumnę porównującą to amerykańskie święto do naszych polskich tradycji (#46), jak również spojrzenie na ten dzień z punktu widzenia diety i zachowania dobrej formy. Zapraszamy do odkurzenia poprzednich wydań lub odwiedzenia naszego archiwum wydań na stronie www.tygodnikprogram.com (jj)


Rozszerzona wersja www.tygodnikprogram.com

POEZJA NA EMIGRACJI

ROZRYWKA

HOROSKOP Baran (21.03 – 19.04)

Agonia Na metalowych skrzydłach zakotwiczeni w purpurowym blasku. Zadufani w sobie Plądrujemy świat dla własnej wygody Zamieniamy zieleń w cuchnące śmieciowiska, w szklane ulice, w żelazne sztaby i złomowiska. Bez dojścia do tlenu W betonowych bunkrach umierają kolorowe motyle. A my, zdziwieni, ze spokojem przyglądamy się powolnej Agonii Ziemi. T. Ciesinski

Jeśli dbasz o linię, to nie folguj sobie w przyjemnościach podniebienia. Sprawy finansowe również będą istotne. Zadbaj o stan swojego konta.

Byk (20.04 – 20.05)

Twoja sytuacja finansowa napawa optymizmem. W tym tygodniu łasuchy powinny uważać, żeby nie złapać dodatkowych kilogramów.

Bliźnięta (21.05 – 21.06)

Będzie się działo w uczuciach. Samotni mogą spodziewać się porywów namiętności. Nie przegap okazji do zawarcia nowej znajomości.

Rak (22.06 – 22.07)

Świetnie sobie poradzisz z codziennymi wyzwaniami. Odczujesz życzliwość osób w twoim otoczeniu. Dzięki miłej atmosferze uda ci się wiele osiągnąć.

Lew (23.07 – 22.08)

Jeśli jesteś samotny, to jest duża szansa, że właśnie teraz zostaniesz zauważony i pojawią się chętni do ubiegania się o twoje względy.

Panna (23.08 – 22.09)

NIEWIARYGODNE

Osoby bardziej doświadczone od ciebie posłużą ci dobrymi radami i nakierują na właściwe tory. W miłości może być trochę niestabilnie.

Waga (23.09 – 22.10)

Koniecznie znajdź czas dla swojej drugiej poW stanie New Jersey noszenie kamizelki kuloodpornej podczas popeł- łówki, żeby pobyć tylko we dwoje. Ukochany niania morderstwa jest surowo zabronione. odwdzięczy ci się okazując szczere uwielbienie i podziw.

PONGLISH

Skorpion (23.10 – 21.11)

Zaplanuj strategię na przyszłość, w razie gdyby czyli jak mówimy w Chicago pojawiło się coś lub ktoś, kto będzie zagrażał twojej karierze. W uczuciach czeka cię powodzemieć ofa - mieć dzień wolny od nie. pracy (of) Magda ma dziś ofa więc poszła Strzelec (22.11 – 21.12) Wzrośnie twoja pewność siebie i co rusz będą ci na szoping. się trafiać okazje do flirtowania. Tylko nie angażuj się w pogawędki przy kawie w pracy. mil (od ang. meal) posiłek l.mn. mile (posiłki) Koziorożec (22.12 – 19.01) Będę się starała, żeby moje mile Życie zawodowe przyniesie ci satysfakcję. Ponie miały zbyt dużo karbów. konasz swoje ograniczenia i zdobędziesz nowe umiejętności, które podniosą twoją pewność siebie. misnąć (od ang. miss) nie zaWodnik (20.01 – 18.02) uważyć - Dlaczego nie odpisałaś na mo- Zainwestuj w siebie, bo dzięki temu poczujesz się lepiej sam ze sobą, a niespodziewane komjego smsa? plementy poprawią twoje samopoczucie. - O! Sorówka! Misnął mi się.

Ryby (19.02 – 20.03)

mitingować się (od ang. me- Ryby bez zajęcia powinny słuchać wewnętrznego eting) spotykać się głosu, bo może podpowie im, czym się zająć i w - Zmitingujmy się dziś o 18. Pa- jakiej dziedzinie realizować swoje powołanie. suje ci? - Spoko. Jest ok. Nr 47 PROGRAM 20-26 listopada 201523


www.tygodnikprogram.com 12:45 Dobranocka 13:00 Wiadomości 13:30 Sport 00:05 Nad Niemnem 00:05 Flesz historii 13:35 Pogoda 00:25 Sto minut wakacji - 4 00:25 Awantura o Basię - 4 13:50 Na dobre i na złe - 608 01:00 Pytanie na śniadanie 01:00 Pytanie na śniadanie 14:50 Polonia w Komie 03:55 Polonia w Komie 03:55 Polonia w Komie 15:05 Polonia 24 04:05 Tańczący z naturą 04:05 Polonia 24 16:35 Halo Polonia 04:35 Tygodnik.pl 04:35 Halo Polonia 17:40 Handlarz cudów - dramat 05:25 Polska z Miodkiem 05:35 Wiadomości 18:20 Bajki Pana Bałagana 05:35 Wiadomości 05:50 Barwy szczęścia - 1296 18:45 Dobranocka za oceanem 05:50 Barwy szczęścia - 1293 06:25 M jak miłość - 1166 19:00 Wiadomości 06:25 Ranczo - 116 07:20 Egzamin z życia - 48 19:25 Sport 07:25 Teatr Telewizji - Noc listo08:15 Wilnoteka (Wilnoteka) 19:30 Pogoda padowa 08:35 Biało - Czerwoni z 19:45 Na dobre i na złe - 608 09:25 Naszaarmia.pl - 190 Chrząstawy 20:45 Na sygnale - 74 09:55 Rezydencja - 46 09:35 Do zobaczenia w Krakowie 21:10 Polonia w Komie 10:20 Polonia w Komie 09:55 Rezydencja - 49 21:20 Polonia 24 10:30 Teleexpress 10:20 Polonia w Komie 21:50 Halo Polonia 10:55 Kulturalni PL 10:30 Teleexpress 22:40 Las Story - 18 11:55 Barwy szczęścia - 1293 10:50 Polska z Miodkiem 23:05 Zakończenie dnia 12:25 Nad Niemnem 10:55 Makłowicz w podróży tv polonia Sobota 12.05 12:45 Dobranocka Podróż 39 Hiszpania 13:00 Wiadomości 11:25 Saga rodów 13:25 Sport 11:55 Barwy szczęścia - 1296 00:00 Barwy szczęścia - 1295 13:35 Pogoda 12:25 Informacje kulturalne 01:00 Pytanie na śniadanie 13:50 Cisza nad rozlewiskiem 00:00 Program ekumeniczny 12:45 Dobranocka 04:20 Polonia 24 14:50 Polonia w Komie 00:25 Znak Orła - 8 13:00 Wiadomości 04:50 Halo Polonia 14:05 Polonia 24 01:00 Pytanie na śniadanie 13:25 Sport 05:50 Pamiętaj o mnie 14:35 Halo Polonia 03:55 Polonia w Komie 13:35 Pogoda 06:10 Ojciec Mateusz - 171 15:40 TOMASZ LIS NA ŻYWO 04:05 Polonia 24 13:55 Determinator - 5 07:00 Na dobre i na złe - 608 17:45 Rezydencja - 46 04:35 Halo Polonia 14:50 Polonia w Komie 08:00 Michał Urbaniak 18:15 Sto minut wakacji - 4 05:35 Wiadomości 15:05 Polonia 24 09:00 Kulturalni PL 18:45 Dobranocka za oceanem - 05:50 Barwy szczęścia - 1295 15:35 Halo Polonia 10:00 Słownik polsko@polski Lis Leon 06:25 Cisza nad rozlewiskiem 16:40 Służby specjalne - 3 10:30 Gwiazdy, hity, historie 19:00 Wiadomości 07:25 Gdzie się podziało 80 17:30 Polska z Miodkiem Czesław Niemen 19:25 Sport milionów 17:45 Rezydencja - 49 10:55 M jak miłość - 1168 19:30 Pogoda 08:30 Jak to działa - Historie 18:15 Awantura o Basię - 4 11:50 Tygodnik.pl 19:45 Cisza nad rozlewiskiem pewnych wynalazków 18:45 Dobranocka za oceanem - 12:45 Dobranocka 20:35 Polonia w Komie 09:00 Tygodnik Kulturalny Pomysłowy Dobromir 13:00 Wiadomości 20:45 Barwy szczęścia - 1293 09:55 Rezydencja - 48 19:00 Wiadomości 13:25 Sport 21:20 Polonia 24 10:20 Polonia w Komie 19:25 Sport 13:35 Pogoda 21:50 Halo Polonia 10:30 Teleexpress 19:30 Pogoda 13:45 Strażacy - 9 22:40 Sztuka życia - 99 Alicja 10:55 Okrasa łamie przepisy 19:45 Determinator - 5 14:40 Pamiętaj o mnie Węgorzewska 11:25 Studio Wschód 20:35 Polonia w Komie 15:05 Zakochany anioł -komedia 23:05 Zakończenie dnia 11:55 Barwy szczęścia - 1295 20:45 Barwy szczęścia - 1296 16:55 Skarby prowincji 12:25 Wilnoteka (Wilnoteka 21:20 Polonia 24 17:15 Słownik polsko@polski tv polonia Wtorek 12.01 12:45 Dobranocka 21:50 Halo Polonia 17:50 M jak miłość - 1168 13:00 Wiadomości 22:40 Saga rodów - Ród Kło18:45 Dobranocka za oceanem 00:00 Cafe Historia 13:30 Sport sowskich 19:00 Wiadomości 00:25 Żegnaj, Rockefeller - 6 13:35 Pogoda 23:00 Polska z Miodkiem 19:20 Sport 01:00 Pytanie na śniadanie 13:50 Egzamin z życia - 48 23:05 Zakończenie dnia 19:25 Pogoda 03:55 Polonia w Komie 14:50 Polonia w Komie 19:40 Strażacy - 9 tv polonia Piątek 12.04 04:05 Polonia 24 15:05 Polonia 24 20:30 Pamiętaj o mnie 04:35 Halo Polonia 15:35 Halo Polonia 20:50 Zakochany anioł -komedia 05:35 Wiadomości 16:40 Biało - Czerwoni z 00:30 Bajki Pana Bałagana 22:35 Tygodnik.pl; magazyn 05:50 Barwy szczęścia - 1294 Chrząstawy 01:00 Pytanie na śniadanie 23:20 Zakończenie dnia 06:25 Strażacy - 8 17:45 Rezydencja - 48 03:55 Polonia w Komie tv polonia Niedziela 12.06 07:20 Astronarium 18:15 Znak Orła - 8 04:05 Polonia 24 07:50 Zapiski Łazęgi - Lipiany 18:45 Dobranocka za oceanem - 04:35 Halo Polonia 08:05 Test o internecie Mały pingwin Pik - Pok 05:35 Wiadomości 00:25 Smaki polskie 09:55 Rezydencja - 47 19:00 Wiadomości 05:50 Na sygnale - 74 00:45 Dary Losu 10:20 Polonia w Komie 19:25 Sport 06:25 M jak miłość - 1167 01:40 Polska z Miodkiem 10:30 Teleexpress 19:30 Pogoda 07:25 Determinator - 5 01:50 Astronarium 10:50 Polska z Miodkiem 19:45 Egzamin z życia - 48 08:20 Benefis - Jacka Cygana 02:20 Załoga Eko 10:50 Nożem i widelcem - 96 20:35 Polonia w Komie 09:20 Kocham Kino 02:50 Ziarno 11:05 Alchemia zdrowia i urody 20:45 Barwy szczęścia - 1295 09:55 Załoga Eko 03:20 Doktor Murek - 7 11:20 Nie ma jak Polska - 57 21:20 Polonia 24 10:20 Polonia w Komie 04:30 Pamiętaj o mnie 11:55 Barwy szczęścia - 1294 21:50 Halo Polonia 10:30 Teleexpress 04:50 Między ziemią a niebem 12:25 Informacje kulturalne 22:40 Wilnoteka (Wilnoteka) 10:55 KabareTOP czyli kabare- 05:00 Anioł Pański 12:45 Dobranocka 22:55 Zapiski Łazęgi towa lista przebojów 05:15 Między ziemią a niebem 13:00 Wiadomości 23:05 Zakończenie dnia 11:25 Reportaż polonijny 05:30 Sposób na Bali 13:25 Sport 11:55 Na sygnale - 74 05:45 Pod Tatrami 13:35 Pogoda 12:25 Cafe Historia 05:55 Czekamy na Światowe tv polonia Poniedziałek 11.30

13:50 Ojciec Mateusz - 171 14:40 Polska z Miodkiem 14:50 Polonia w Komie 15:05 Polonia 24 15:35 Halo Polonia 16:40 Gdzie się podziało 80 milionów 17:45 Rezydencja - 47 18:15 Żegnaj, Rockefeller - 6 18:45 Dobranocka za oceanem Kolorowy świat Pacyka 19:00 Wiadomości 19:25 Sport 19:30 Pogoda 19:45 Ojciec Mateusz - 171 20:35 Polonia w Komie 20:45 Barwy szczęścia - 1294 21:10 Polska z Miodkiem 21:20 Polonia 24 21:50 Halo Polonia 22:40 Nad Niemnem 22:55 Zapiski Łazęgi - Lipiany 23:05 Zakończenie dnia tv polonia Środa 12.02

24 PROGRAM www.tygodnikprogram.com

tv polonia

Czwartek 12.03


www.tygodnikprogram.com Dni Młodzieży 06:00 Transmisja Mszy Świętej 07:25 Dary Losu 08:25 Okrasa łamie przepisy 08:50 Alchemia zdrowia i urody 09:05 Skarby prowincji 09:25 Retromania 09:55 Tańczący z naturą 10:25 Polska z Miodkiem 10:30 Teleexpress 10:55 M jak miłość - 1169 11:50 Racja stanu 12:45 Dobranocka 13:00 Wiadomości 13:25 Sport 13:35 Pogoda 13:45 Ranczo - 117 14:40 Teatr Telewizji - Damy i Huzary 16:15 Pod Tatrami 16:35 Pamiętaj o mnie 16:55 Racja stanu 17:25 Program rozrywkowy 17:40 Polska z Miodkiem 17:50 M jak miłość - 1169 18:45 Dobranocka za oceanem 19:00 Wiadomości 19:20 Sport 19:30 Pogoda 19:40 Ranczo - 117 20:40 Teatr Telewizji - Damy i Huzary 22:25 Pamiętaj o mnie 22:40 Tańczący z naturą 23:10 Zakończenie dnia

M jak Miłość

odc. 1168 sobota, 5 grudnia, 17.50

Rodzina Mostowiaków próbuje przekonać Pawła, by nie wyjeżdżał do Anglii. Do akcji ratowania Zduńskiego przed emigracją dołącza nawet Budzyński. Tomek spotyka przypadkiem Marylę, swoją byłą partnerkę z policji. Joasia wpada na pomysł, by „wyswatać” dziewczynę z Markowskim. Marcin próbuje pocieszyć Izę - załamaną po śmierci dziewczyny, którą się opiekowała. A do Polski niespodziewanie powraca chłopak pani kurator: Artur

Co kobiety cenią w facetach

DLA PAR

Czy zastanawialiście się panowie, co najbardziej cenią w was panie? Zapewne wielu z was powie, że grubość porfela.... Są i takie kobiety, ale dla większości pań najważniejsze są: • wierność - kobiety przywiązują się do partnerów, planują z nimi rodzinę, potomstwo, przyszłość aż po sądne dni i nic tak • pewność siebie - tym także panowie mobardzo w życiu je nie zrani jak niewierność. żecie zaimponować kobietom. Niezdecydo• słowność - kobiety cenią facetów, na któ- wani i bez swojego zdania mężczyźni nie są rych mogą liczyć w każdej sytuacji. I nie widziani łaskowym okiem. musisz być wielkim osiłkiem, bo nie chodzi o siłę mięśni, ale chodzi o to, aby kobieta mogła na tobie polegać, abyś dotrzymywał raz danego słowa.

• hojność - sknera i chytrus - takich panów nie lubią kobiety, ale za dobrze też nie patrzą na rozrzutnych facetów, którzy sypią dużymi napiwkami. Trzeba miec wyczucie.

• życzliwość - młode kobiety lubią tak zwanych „złych” chłopaków, ale z wiekiem dojrzewają i cenią dżentelmenów, którzy potrafią być życzliwi i opiekuńczy w stosunku do swoich partnerek.

• umiejętność słuchania - ale takiego prawdziwego, dogłębnego. Kobiety z reguły dużo mówią i lubią być wysłuchane, dlatego panowie jeżeli chcecie zapunktować na plus, nauczcie się słuchać.

• moralność - miej odwagę mówić prawdę, nawet gdy nie jest to miła prawda. Kobiety cenią facetów prawdomównych, którzy nie oszukują. Nawet najbardziej boląca prawda jest lepsza od najmniejszego kłamstwa.

• romantyczność - kobiety lubią być rozpieszczane i obsypywane prezentami, nawet najmniejszymi i symbolicznymi. Nie musicie panowie kupować drogich perfum i klejnotów, ale wystarczy, że zabierzecie • ojcostwo - bycie dobrym ojcem - na to li- partnerkę np. na kawę i romantyczny spaczy każda kobieta wiążąc się z partnerem, cer po downtown Chicago. bo co to za przyjemność samej wychowy- • seks - nie ma udanego związku bez dować dzieci i jeszcze obsługiwać partnera. brego seksu. Kobiety są dość wymagające Rodzicielstwo powinno rozłożyć się na dwie pod tym względem i nie zawsze łatwo podostrony. łać ich łóżkowym zachciankom. Powodzenia panowie! • poczucie humoru - śmiać się u boku facems ta, który ma poczucie humoru a nie wiecznie muchy w nosie jest tym, co lubią i cenią kobiety. Więc panowie, od dziś częściej się uśmiechamy i opowiadamy dowcipy.

• inteligencja - kobiety doceniają mądrych panów, którzy potrafią wyjść z każdej sytuacji obronną ręką dzięki swojej inteligencji. • pasja - samochody, piłka nożna, gra na jakimś instrumencie, itp - kobiety lubią facetów, którzy mają jakieś hobby, a nie tylko picie piwa z kolegami.

Nr 47 PROGRAM 20-26 listopada 2015

25


Rozszerzona wersja www.tygodnikprogram.com

ROZRYWKA

SUDOKU

5 8 5 2

6 3 9 1

2 5 3 2 8

6 9 4 6 7 4 8

4 7 2

3 1 4 1

9 6 9 3 3

QUIZ

Co wiesz o Thanksgiving? 1. Kanadyjczycy obchodzą Święto Dziękczynienia w: a) ten sam dzień co Amerykanie b) drugi poniedziałek listopada c) drugi poniedziałek października 2. Plemię, które zaprosiło pielgrzymów do wspólnego świętowania to: a) Wampanoag b) Iroquois c) Patauxet 3. Pierwsze Święto dziękczynienia obchodzono w roku: a) 1620 b) 1621

c) 1622 4. Prezydent, który ustanowił Święto Dziękczynienia to: a) George Washington b) Abraham Lincoln c) Franklin D. Roosevelt 5. Prezydent, który ogłosił Dzień Dziękczynienia świętem narodowym to: a) George Washington b) Abraham Lincoln c) Franklin D. Roosevelt 6. Statek, na którym przypłynęli pielgrzymi do Plymouth: a) The Speedwell b) The Bounty c) The Mayflower

Odpowiedzi: 1.c, 2.a, 3.b, 4.b, 5.a, 6.c

26 PROGRAM www.tygodnikprogram.com

Rozwiązanie z bieżącego numeru - rozwiązany diagram należy nadsyłać do 1 grudnia 2015 roku pod adres redakcji: 4738 N. Harlem Ste#10, Harwood Hts., IL 60706. Nagrodę za rozwiązanie sudoku z #41 wylosowała pani Maria Olejak z Des Plaines. Nagroda, gadżet ufundowany przez itvn do odebrania w biurze. Tel. 773.586.5990. Gratulujemy!!!

HUMOR Stoją dwie blondynki na przystanku autobusowym. Jedna pyta się drugiej: - Którym jedziesz autobusem? - Jedynką. A ty? - Dwójką. Jedzie autobus z numerem 12 blondynka mówi do drugiej: - Patrz jedziemy razem!

BABCINE SPOSOBY Kamień na bateriach łazienkowych Bez trudu poradzi sobie z nim ocet lub cytryna. Ocet - chusteczkę higieniczną lub papier toaletowy moczymy w occie, nakładamy na zakamienione miejsce, zostawiamy na 15-20 minut, po czym zdejmujemy i przecieramy gąbką. Cytryna - plasterki cytryny nakładamy na zakamienione miejsce, zostawiamy na 15-20 minut, zdejmujemy, przecieramy gąbką.

UCZ SIĘ Z NAMI Angielski z wyższej półki Devil may care If you live a devil-may-care life it means you are willing to take more risks than most people. Devil’s advocate If someone plays Devil’s advocate in an argument, they adopt a position they don’t believe in just for the sake of the argument.


Nr 47 PROGRAM 20-26 listopada 2015

27


WYDARZENIA POLONIJNE

Niepodległosć znaczy wolnosć – słowa najpiękniejsze Dzień 11 listopada 1918 roku - jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Po 123 latach życia pod zaborami, jeden z najbardziej dumnych narodów swiata, nie ulegając procesowi rusyfikacji i germanizacji. Jedna z okolicznościowych uroczystosci odbyła się w ostatnią sobotę października w Polskiej Parafialnej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling. „Niepodległosć znaczy wolnosć – słowa najpiękniejsze” – to hasło przewodnie montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez nauczycielkę Dorotę Jakubowską wraz z uczniami klas V-VIII.

28 PROGRAM www.tygodnikprogram.com

Rozszerzona wersja www.tygodnikprogram.com


WYDARZENIA POLONIJNE

Jesień w Hunters

Dnia 13-go listopada w kolejnej odsłonie Czterech pór roku - Jesień wystąpili znani artyści scen polonijnych: Basia Błasik, Dori Koz, Kamilka Orzeł, Sławomir Bielawiec, Sławomir Maciejczyk, Andrzej Krukowski. Spektakl zaś reżyserowała Bożenka Chorabik - Hutnicka, która również zaprezentowała swój profesjonalizm i kunszt aktorski w roli pierwszoplanowej. Być może jest to jej powrót do prawdziwego zawodu. Pragniemy gorąco podziękować wszystkim artystom, za ich niekwestionowany talent i poświęcenie. Było to niecodziennne widowisko, zapierające dech w piersiach. To właśnie za Ich sprawą udało nam się stworzyć niepowtarzalny klimat. Wspaniały kontakt z publicznością oraz profesjonalizm występujących sprawiły, że był to wyjątkowy dzień. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i za stworzenie tak pogodnej i miłej atmosfery. Do zobaczenia juz niebawem w Restauacji Hunters. Dorota Habel, Zdj. Anna Szczepinska

Nr 47 PROGRAM 20-26 listopada 2015

29


WYDARZENIA POLONIJNE

Otwarcie nowej lokalizacji AT&T w Norridge

Zbudowaliśmy ten sklep z myślą o naszych wspaniałych klientów. Chcemy, aby nasi klienci czuli się jak w domu podczas wizyty w naszym sklepie. Mamy niesamowite nowe produkty, które można wykorzystać w sklepie przed zakupem, na przykład nasz system Digital Life, który pomaga kontrolować cały twój dom przez aplikacje; zaczyna się tylko $40 miesięcznie i może być zakupiony w naszym sklepie. Mamy wygodne miejsce, aby obejrzeć nasz wspaniały advanced TV (Uverse i Direct TV). Zapraszamy do odwiedzenia naszej nowej lokacji w Norridge. Materiał dzięki uprzejmości At&t Zdj. Paweł Nocoń - Photomadox

30 PROGRAM www.tygodnikprogram.com

Rozszerzona wersja www.tygodnikprogram.com


WYDARZENIA POLONIJNE

Targi ślubne

W niedzielę, 15 listopada w sali w Hotelu Marriott O’Hare odbyły się Targi ślubne pod czujnym okiem Beaty Wolczynski z Laurel Bridal.

Nr 47 PROGRAM 20-26 listopada 2015

31