Page 1

wave N A J L E P Š I E Č Í TA N I E Z O S V E TA TA N E Č N E J A K L U B O V E J H U D B Y N A S L O V E N S K U

®

WEEKLY

DANNIC

„Tento rok som debutoval v DJ Mag TOP 100 a niektorí ľudia by mohli povedať, že som prišiel odnikiaľ, aj keď v skutočnosti sa DJingu venujem už skoro desať rokov.“

Weekly news l Releases l Global Podcast l Slovak & Czech Sound l Your Parties l Flashback l On Air l Specials l Partylist l uu Číslo: 15/2014 16. týždeň WWW.WAVEMAG.EU


25/04/2014 with special guest

Michal Breeth / Antena / Pappi / Bollo Stame / Tomin Tomovic


WAVE MAGAZINE SOCIALS

REDAKCIA Šéfredaktor: Drahoslav Hanzel Zástupca:

OBSAH

Lenka Opálková Inzercia Lenka Opálková Editor:

4

Veronika Zeiselová

Weekly News

Grafika: Drahoslav Hanzel Redakcia:

6 8

Slovak & Czech Sound

Ladislav Szalai, Dennis Bartalský, Drahoslav Hanzel, Lenka Opálková, Veronika Zeiselová, Rob Leway, Jakub Škrovánek, Marek Jonis... Názov a adresa vydavateľa:

Vlna Hudby, Društevná 393/4, Šaľa IČO: 42207673

Trancefusion Mixes

10 14 16 20 22

Specials

Kontakt:

redakcia@wavemag.eu

PARTNERI

DANNIC Interview Flashback: EDM BIZ

On Air

Partylist

Chceš sa aj ty zúčastniť tvorby časopisu? Máš zaujímavé nápady? Posielaj nám svoje tipy na redakcia@wavemag.eu CENNÍK INZERCIE VO WAVE WEEKLY


WEEKLY NEWS

„I want people to go home feeling good. I want them to become emotional and feel liberated.“

Armin Van Buuren

NAŽIVO Z MINISTRY OF SOUND

Alkohol v prášku? Už čoskoro aj v tvojom bare! Stačí pridať vodu a je to. Skladný, ľahký, ale najmä práškový alkohol Palcohol, by mal prísť na pulty amerických barov pravdepodobne už tento rok. Na úvod je pripravených šesť príchutí, z toho vodka a rum budú v ich základnej podobe a zvyšné štyri budú vo forme kokteilov Cosmopolitan, Mojito, Margarita a Lemon Drop. Ak vás ako prvé napadlo, že budete Palcohol šnupať, tak vás sklameme. Výrobca s touto pohnútkou rátal a odkazuje, že na dosiahnutie rovnakého efektu, ako keby ste ho vypili, by ste potrebovali vyšnupať viac ako polovicu šálky.

Obraz z piatich kamier streamovaný v najvyššej kvalite vás odteraz bude každý piatok a sobotu večer prenášať naživo do priestorov Ministry of Sound v Londýne. Prepnite preto trápne slovenské televízie na reláciu „Live From The Club“.

O NOVÚ HYMNU TOMORROWLANDU SA POSTARÁ... Hans Zimmer! Nemecký skladateľ filmovej hudby a držiteľ Oscara, dvoch Zlatých Glóbusov a dvoch cien Grammy na počesť 10. výročia belgického festivalu vytvorí špeciálny „klasický kúsok s nádychom mystickosti“. Po EDM hviezdach to bude príjemná hudobná zmena a ak by ste o hymne chceli vedieť viac, tak klikajte tu.

OSTGUT TON KONČÍ S MIXOVANÝMI CD Berlínsky label Ostgut Ton bude doposiaľ vydávané mixované CD Berghain a Panorama Bar vydávať už iba ako free download. Prvý free set Panorama Bar je naplánovaný na júl od Ryana Elliotta.

POČULI STE O LIVING ROOM?

Obamovci Frankiemu na rozlúčku Po pohrebe Frankieho Knucklesa sa jeho blízky priateľ David Morales podelil o scan listu, ktorý Barack a Michelle Obamovci poslali pozostalej rodine a priateľom.

WWW.FACEBOOK.COM/WAVEWEEKLY

Ak nie, tak zbystrite zrak aj sluch. Slovenská DJka Kevi Anavi štartuje nový projekt Living Room, v ktorom budete počuť zaujímavých DJov, budete vidieť originálne rekvizity a ak budete pozvaní, zúčasníte sa toho celého aj vy. Prečo Living Room? Pretože sa to bude konať vždy priamo u Kevi Anavi v obývačke. :)

-

WAVE WEEKLY

5


HĽADAJ SVOJ ŽÁNER PODĽA FARBY!

SLOVAK & CZECH

HOUSE

DEEP HOUSE

TECHHOUSE

PROGRESSIVE

SOUND

q

17

PLAY

Michal C & Dolda Mendes (Original Mix) Pardubický Michael C a liberecký Dolda zasadli FS Music Records v piatok 18.4.2014. Zakúpite do štúdia a vydávajú nový spoločný track. Čistý ho na stránkach obchodu Beatport. progressive house v pravom slova zmysle. Singel s názvom Mendes vyšiel na českom labele

6

WAVE WEEKLY

WWW.WAVEMAG.EU


TRANCE

TECHNO, HARDTECHNO

DRUM&BASS

REHO

Remixed

q

Vydavateľstvo Stroboskop vydáva nový release od petržálskeho producenta menom Reho. Release obsahuje 6 trackov s veľmi zaujímavým zvukom a spracovaním. Release je na FREE DOWNLOAD na webe PLAY vydavateľstva Stroboskop.

MALOCCA In My Mind

q

Nový techno projekt, pod ktorým sa skrýva slovenský house producent Drahosh prináša nový track s názvom In My Mind. Na jeho SoundCloud channele nájdete aj iné tracky v podobnom duchu, ako je už PLAY spomínaný track.

UMMET OZCAN

The Cube (Unbeat 138 Rework)

q

Ak ste si už zvykli, že Unbeat vie potešiť dobrým bootlegom, tak vás určite poteší aj tento týždeň. Jeho Bootleg známeho tracku od Ummet Ozcana si môžete už teraz vypočuť a stiahnuť na jeho SoundCloud channele. Prajeme príjemné počúPLAY vanie.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

NEW STUFF REMIX MASHUP BOOTLEG

DUBSTEP

BREAKZ

HARDCORE

MIXES

MINIMAL

CLICK & PLA Y

INHUMAN TERROR Ak máte radi ostrejšie beaty, tak tento set je pre vás ako stvorený. Zmes temnejšieho drum&bassu namixoval Bublinsky z Inhuman Terror.

GOYAA Z hornej Nitry prichádza nový set v podaní prievidzského rodáka menom Goyaa. V sete si vypočujete kúsky od Kraftwerk, Ben Clock alebo Santos.

ELACRO Chlapík, ktorý stojí za obľúbeným podcastom Macebra namixoval set, ktorý poteší hlavne priaznivcov tvrdšieho electro zvuku.

T MIKE Veľmi príjemný set namiešal rodák z Brezna a člen bookingu Techron.sk. Vychutnajte si výber toho najlepšieho z house a tech house music od T Mike.

BOLLO Bollov set zložený iba z jeho trackov a remixov by ste si rozhodne nemali nechať újsť. Aj keď nejde o najnovší kúsok, tak rozhodne odporúčame.

IAN KITA České vydavateľstvo Naked Records prinieslo tento mesiac set plný oldschoolových deep house prvkov v podaní producenta a DJa, ktorý si hovorí Ian Kita.

Pošli nám aj ty svoj track, bootleg, mashup alebo set na redakcia@wavemag.eu a možno ti ho uverejníme v najbližšom vydaní!


HOUSE

DEEP HOUSE

TECHHOUSE

PROGRESSIVE

PODCAST

THE BEST OF TRANCEFUSION

BEAT SERVICE

DARREN PORTER

FERRY TAYLE

REORDER

UNBEAT & ZOLIKE

ESTIVA

8

WAVE WEEKLY

WWW.WAVEMAG.EU


TRANCE

TECHNO, HARDTECHNO

DRUM&BASS

DUBSTEP

BREAKZ

HARDCORE

MINIMAL

Každý týždeň to najlepšie z celého sveta

FERRY CORSTEN

BT

SEAN TYAS

ALY & FILA

CHRISTIAN BURNS

JOHN ASKEW

WWW.FACEBOOK.COM/WAVEWEEKLY

WAVE WEEKLY

9


S P E C I

A L S

MIX OF THE WEEK

q

HERNAN CATTANEO

Burning Man Festival je event, ktorý sa každoročne koná počas jedného týždňa v nevadskej púšti v oblasti Black Rock Desert. Podľa informácií na z webu ide o niečo, čo sa nedá úplne presne definovať. Je to experimentálny festival, kde sa na týždeň zídu tisíce ľudí (48 000 v 2013) a vytvoria úžasnú party komunitu. O svoj umelecký prejav sa podelil aj Hernán Cattáneo, ktorý patrí medzi TOP juhoamerických DJov a producentov. Svoju kariéru začal ako DJ v malom argentínskom rádiu, ktoré sa zaslúžilo o šírenie elektronickej

20 10 WAVE 18 WAVE WAVE WEEKLY WEEKLY WEEKLY

PLAY

hudby v krajine. Hernán Cattáneo je na scéne známy tým, že svoje sety zakazuje nahrávať (aj preto tu máme práve tento starší set – pozn. autorky). Počas akcie Burning Man ho však sám nahral a podelil sa oň so svetom. Zapnite si príjemné rytmy, beaty, privrite oči a zacítite jemný vánok vo vlasoch, ktorý osviežuje telá rozhorúčené celodenným maratónom tanca... Už v piatok si budete môcť vychutnať Hernána live v bratislavskom klube Nu Spirit. autor: Shiwave

WWW.WAVEMAG.EU WWW.WAVEMAG.EU

WWW.WAVEMAG.EU


S P E C I

A L S

ARTIST OF THE WEEK

q

APHEX TWIN

Pod umeleckým menom Aphex Twin sa ukrýva britský elektronický hudobník a skladateľ Richard David James, narodený 18. augusta 1971. Toto je jeho najznámejšie alter ego, ale hudbu vydáva i pod menami ako AFX, Blue Calx, Bradley Strider, Caustic Window, Smojphace, GAK, Martin Tressider, Polygon Window, Power-Pill, Q-Chastic, The Diceman, The Tuss, alebo Soit-P.P. Magazínom The Guardian bol označený za „najviac tvorivú a vplyvnú postavu v súčasnej elektronickej hudbe“ a napríklad jeho album „Selected Ambient Works 85-92“ bol menovaný ako najlepší album 90. rokov od FACT Magazine. V roku 1991 zalo-

12

WAVE WEEKLY

PLAY

žil label Rephlex Records, kde aj začal vydávať svoje prvé vlastné skladby, no najčastejšie je spájaný s legendárnym labelom Warp Records. Ak by ste chceli vlastniť digitálnu kópiu jeho jedného nikdy nevydaného LP z roku 1994 pod menom Caustic Window, máte exkluzívnu šancu v kampani na Kickstarter.com.

autor: past rascal (past.rascal@wavemag.eu)

WWW.WAVEMAG.EU


„Som za to, aby sa ľuďom dávala šanca, keďže aj mne ľudia najprv v minulosti museli dať šancu.“


ich negatívami. Keď ako umelec napredujete, vždy to znamená, že budú ľudia, ktorým sa vaša práca nebude páčiť a budú k nej veľmi kritickí.

Už 7.5. sa na pražskom festivale Magnetic predstaví holandský producent Dannic, ktorý sa s našou redakciou podelil o krátky rozhovor. Dannic sa stáva čoraz známejším aj v našej krajine. Marketing okolo tvojej osoby je naozaj masívny. Koľko percent z tvojho úspechu tvorí marketing a koľko tvorí hudba? Myslím, že je to práve moja hudba, ktorá priťahuje ku mne pozornosť. Je jasné, že každý umelec na tejto scéne má za sebou tím, ktorý je tvorený ľuďmi, ktorí majú záujem, aby „Dannic“ ako značka bol úspešný, dobre prezentovaný a dostával dostatok priestoru v médiách. Ale stále platí, že ak nemáš za sebou kvalitnú tvorbu, nebudeš mať dlhú kariéru. Kedy si si uvedomil, že veci, ktoré si už dlhšie robil majú zmysel a vďaka nim môžeš dosiahnuť úspech? Nebolo to tak, že by prišiel nejaký prelomový moment, kedy som si uvedomil, že mám skutočne šancu zmeniť moju vášeň na svoj job. Vždy som bol oddaný hudbe a posadnutý hudbou. Ale prišlo to, keď som začal hrať akcie mimo Holandska, kedy som si povedal, že moja kariéra ide tým smerom, ktorým som vždy chcel. Určite priateľstvo s Hardwellom bolo dosť veľkou súčasťou toho všetkého, keďže vďaka tomu som mal možnosť s ním zdieľať nápady, myšlienky a hlavne sledovať jeho úspech z prvej ruky, čo bolo pre mňa hlavnou inšpiráciou. Posledných niekoľko rokov môžeme vidieť v DJ Mag TOP 100 hlasovaní veľmi veľa nových mien, ktoré na prvý pohľad prišli odnikiaľ. Myslíš, že títo ľudia majú čo ponúknuť hudobnej scéne? Alebo sú to len jednorazové hity, vďaka ktorým sa tam dostanú? Toto je naozaj zaujímavá otázka. Myslím, že naozaj záleží na konkrétnych prípadoch. Zoberte si však mňa za príklad. Tento rok som debutoval prvý raz v tomto hlasovaní a niektorí ľudia by mohli povedať, že som prišiel odnikiaľ, aj keď v skutočnosti robím DJing už skoro desať rokov, ak nie dlhšie. Taktiež to neznamená, že keď nejaký umelec na scénu vypustí niekoľko releasov, nemá dosť schopností získať zaslúžené ocenenie. Ja som za to, aby sa ľuďom dávala šanca, keďže aj mne ľudia najprv v minulosti museli dať šancu. Niekedy sa stáva, že veľké DJské mená sa zapoja do rôznych „flame“ diskusií na Facebooku či Twitteri. Bol si niekedy tak vytočený, že si niekoho konfrontoval priamo v diskusii? Apropo, fanúšikovia celkom radi čítajú takéto typy príspevkov na sociálnych sieťach. Aby som bol úprimný, nie. Nie je to niečo, do čoho by som šiel, lebo som zástanca toho, že každý má právo na svoj názor. A pozitíva sociálnych médií omnoho prevažujú nad WWW.FACEBOOK.COM/WAVEWEEKLY

Produkuješ veľa bootlegov a mashupov. Veľká časť dnešných DJských setov je tvorená bootlegmi a mashupmi. Nemáš pocit akoby sa vytrácala akási originalita? Počul som už veľa názorov, že dnešná hudba nie je produkovanie, ale iba recyklovanie toho, čo bolo vyprodukované už predtým. Nie, ja s týmto nesúhlasím. Sampling je veľkou súčasťou histórie tanečnej hudby. Od úplného začiatku bol jej súčasťou, takže je to niečo, čo bude navždy súčasťou tanečnej hudby. Podľa mňa je to len ďalšia možnosť pre producentov, ako ukázať, že sú kreatívni. Aj tak... Stále je príliš veľa ľudí, ktorí produkujú vlastné mashupy a bootlegy. Tento trend je všade a organizácie pre kontrolu autorských práv s tým majú veľké ťažkosti. Kam to smeruje? Možno takéto problémy pramenia v ľuďoch, ktorí profitujú na svojich mashupoch a bootlegoch, ale keďže je väčšina z nich zdieľaná zadarmo, nevidím v tom žiaden problém. Taktiež si myslím, že je to skvelá cesta pre novú generáciu, aby sa dostala do produkovania. Niektorí producenti dávajú svoje tracky na download zadarmo. Myslíš, že je to najlepšia cesta, ako dostať hudbu priamo k ľuďom? Myslíš, že hudba v budúcnosti bude zadarmo a producenti budú platení iba za ich živé predstavenia alebo DJ sety? Nemyslím, že to zájde až takto ďaleko. Dávať zadarmo hudbu je skvelé na propagačné účely, ale stále je tu priestor pre ľudí, ktorí majú chuť kupovať si hudbu. Kdesi som videl pomenovanie „Dutch House Mafia“ (Dyro, Hardwell, Dannic). Ste mafia? :-) (Smiech) Nemáme žiadne mafiánske spojenie! Je to však niečo, o čom sa naši fanúšikovia na sociálnych sieťach veľa rozprávajú. Je to vskutku lichotivé, keď vás porovnávajú so Swedish House Mafia, ale momentálne sme všetci príliš sústredení na naše vlastné DJské ciele, že nie je čas premýšľať o vytvorení holandskej super house skupiny. Možno neskôr v budúcnosti zistíme, čo môžeme spoločne urobiť, ale momentálne sú spolupráce skôr výnimočné pri špeciálnych príležitostiach, napr. akou bolo tohtoročné Ultra. Hardwell bol už dvakrát na Magnetic festivale, Dyro tu bol minule tiež. Čo môžeme očakávať od teba, Dannic? Och áno, hovorili mi toľko veľa o festivale a hlavne skvelom publiku, že už sa neviem dočkať. Môžete očakávať zvyčajný set s niekoľkými prekvapeniami! Hardwell, Dyro, Dannic. Kto bude štvrtý na Magnetic festivale? Z rodinky Revealed? Predpokladám, že budeme ešte veľa vidieť a počuť meno Julian Calor v nasledujúcich mesiacoch, takže ja by som určite odporúčal jeho ako ďalšieho v rade na Magnetic. autor: Drahosh, Shiwave

WAVE WEEKLY

15


FLASHKCAB Wave č.3/2012

STEVE ANGELLO, RICHIE HAWTIN, KASKADE A ABOVE & BEYOND ICH NÁZORY NA SCÉNU NA KONFERENCII EDM BIZ

Na začiatku júna sa v Las Vegas uskutočnila konferencia EDM Biz s podtitulom „obchodná konferencia pre elektronickú hudbu“. V USA sa totiž v poslednom období nedal nezaznamenať enormný nárast záujmu o elektronickú hudbu, ale na druhej strane aj snahu niektorých jedincov zarobiť na tejto situácii. Po dvoch dňoch otvorených diskusii s promotérmi, zástupcami vydavateľstiev, agentmi a ďalšími zástupcami hudobného priemyslu sa posledná diskusia upriamila na tých najpodstatnejších hráčov v tejto hre: producentov. Ako diskutujúci boli pozvaní Richie Hawtin, vedľa neho sediaci Steve Angello, Kaskade (pozn. redakcie: najlepší americký DJ za rok 2011), nasledovala švédska ženská house dvojica Rebecca & Fiona a ako posledný Above & Beyond. Nenechajte sa ale odradiť nosnou témou konferencie. Jej prepis vám prinášame najmä preto, lebo na ňom padlo niekoľko myšlienok, ktoré stojí za to sa o ne podeliť.

Moderátor: Rozprávali sme sa s organizátormi akcii, manažérmi, agentmi, publicistami, vydavateľstvami, ale celá ekonomika stojí na vás a na tom, čo robíte. Toto je prvý krát, čo sa na tejto konferencii rozprávame s umelcami – tvorcami. Je skutočne veľmi dôležité, čo si myslíte o tom všetkom, čo sa v USA práve deje. Kaskade: Pre mňa je fascinujúce sledovať to všetko, čo sa práve deje. Vyrastal som na počúvaní a láske k tejto hudbe, ale ako americké dieťa som si vždy myslel, že je to skôr európska záležitosť. V Amerike to fungovalo len v Chicagu a Detroite, ale keď vidím, kde všade to je teraz, je to skutočne šokujúce. Richie Hawtin: Som na scéne už 25 rokov a je naozaj neskutočné ako je o tom teraz všade počuť. Z istého pohľadu to ale je aj trošku hrozivé. Strávili sme posledných 25 rokov budovaním a vierou v to, čo robíme. Takže to muselo raz prísť do tohto bodu. Výzva pre nás teraz je uistiť sa, že sa nám to nevymkne z rúk. Musíme to udržať pod kontrolou. 16

WAVE WEEKLY

Moderátor: Môžete to porovnať s niečím, čo ste už niekedy predtým zažili? Richie Hawtin: Niekedy mi to pripomína raveovú scénu skorých 90tych rokov v Kalifornii. V roku 1991 som bol na turné s Cybersonic, Moby a The Prodigy. Bolo to vtedy prvé turné elektronického raveu naprieč Amerikou. Vtedy to vyzeralo, že to pôjde do popu. Ale nešlo. Vystupovali sme v Los Angeles a ďalších mestách s ľuďmi, ktorí vtedy úplne nerozumeli tej hudbe. Neboli pripravený. Snažím sa tým povedať, že teraz sú ľudia na scéne dozretí a keby boli dozretí pred dvadsiatimi rokmi, nestratili by sme nad tým kontrolu. Ale teraz môžeme. Nehovorím že „dajte túto hudbu všetkým“ pretože neverím, že to je pre všetkých, len naše pole rozšírme.

Tony McGuinness, Above & Beyond: Pamätám si časy, keď sa chodilo do klubov len aby sme si pozreli baby. Nikto sa nestaral o DJa. Chýba mi to. Celá explózia EDM je len niečo, čo masové média teraz zaregistrovali. Chodíme do USA od roku 2002 robiť tie isté veci, čo aj teraz. Ale v posledných troch rokoch sa to rýchlo zväčšilo. Moderátor: Steve, Swedish House Mafia sa stala masovou. Badáš nejakú temnejšiu stránku takejto popularity? Steve Angello: Nie je v tom rovnováha, je to ťažké. Máte Swedish House Mafiu a potom máte každého z nás sólo. Je to ťažká robota. Myslím si, že je to o plánovaní a stretnutiach, aby sme sa uistili, že si to sami nepokašleme. Sme traja chlapi s tromi egami, vždy sa to môže skomplikovať.

Moderátor: Túto otázku posuniem aj na Above & Beyond. Teraz sa vám veľmi darí s vašimi vlastnými akciami. Máte vypredané už tri večery v klube The Shrine v Los Angeles. Myslíte si, že je pre vás dôležité byť v „bubline“ na tejto scéne? WWW.WAVEMAG.EU


Moderátor: Richie, čo si myslíš o výraze „EDM“? (electronic dance music) Veľa ľudí totiž priznáva, že tento výraz nemajú moc radi. Richie Hawtin: Ak sa pokúšam vysvetliť ľuďom, ktorí nevedia čo robím, výraz EDM dáva zmysel. Je to slovo, ktoré hovorím týmto ľuďom už 20 rokov. Techno alebo house je asi príliš špecifické. Ale už nemám rád výraz „EDM“ tak, ako som zvykol predtým. Je také presýtené. Ale ako inak môžete opísať to, čo robíme? Možno by sme mali odstrániť „D“ a hovoriť len o elektronickej hudbe. Totiž nie všetko čo robíme je tanečné. Kaskade: Myslím si, že výraz „EDM“ je na vysvetlenie pre ľudí ako moja mama.

Kaskade

Tony McGuiness, Above & Beyond: Nikdy som nevidel niekoho nadšeného z toho, že je fanúšikom „EDM“. Neviem si ani nikoho predstaviť s tetovaním „EDM“ na ruke. To je dôvod, prečo potrebujeme žánre, lebo ľudia sú hrdí na to, že sú napríklad minimal techno fanúšikmi. Jono Grant, Above & Beyond: Keď som začal chodiť po kluboch, keď som bol ešte príliš mladý na to, aby som mohol chodiť von, počul som v klube veľa odlišných štýlov. Potom po roku 2000 vznikli hard dance akcie, trance akcie, progressive akcie. Pre mňa to nie je zaujímavé, pretože som milovník hudby. Malo by to byť o skvelej hudbe na konci dňa a zabudnúť na to, ktorého žánru to je.

myslím si, že umelci, ktorí len teraz začínajú a nemajú okolo seba dobrý team ľudí, musia robiť všetko a to ich obmedzuje. Na Twitteri a Facebooku umelci cítia, že musia budovať komunitu svojich fanúšikov, ale v skutočnosti kľúčovou vecou, na ktorú by sa mali zamerať je hudba. A potom sa pozriete na niekoho, ako je Deadmau5. Prišiel k svojej značke úplnou náhodou, ale v podstate to je talentovaný hudobník. Vidíte decká na fórach ako hovoria, že to okolo neho je len rozruch a iné zlé reči a to ma naozaj hnevá, lebo je to človek, ktorý dostal možnosť vybudovať skvelú značku a je aj skutočne talentovaný. Moderátor: Myslím si, že každý v tejto diskusii bol vedený k hudbe prostredníctvom komunity. Rád by som, keby niektorí z vás opísali prvé miesto, kde ste cítili, že ste našli svoju rodinu. Richie, som zvedavý, čo mi na to odpovieš. Richie Hawtin: Žil som vo Windsore v Kanade, pri hraniciach s Detroitom. Bolo to malé mestečko a ja som bol jedným z tých čudných detí oblečených v čiernom. Po čase sme chceli nájsť ľudí, s ktorými by sme sa spojili. To ma prinieslo do Detroitu. Našiel som svoju cestu práve do klubu Majestic, kde hral DJ menom Blake Baxter. Bolo to v ´87 a ´88 roku. Neviem ale, či to bolo niečo na štýl „mieru a lásky“, kde sa všetci objímajú. Nebolo to také. Pamätám si ale, ako som chodil do Music Institute, kde hrával Derrick May. Bola to tmavá miestnosť s obrovskými reproduktormi. Každý si tu robil svoje vlastné veci. Stále neverím, že elektronická hudba je pre každého – myslím si, že to je obmedzené a mimo jadra a to je to, čo som cítil v tej rodine a v tom momente. Máme niečo špeciálne a nie je to pre každého. Moderátor: Čo donútilo 16 ročného chalana, aby odišiel z Windsoru do Detroitu nájsť tento undergroundový svet? Richie Hawtin: Bolo skutočne veľa deciek vo Windsore, ktoré by naozaj nikdy nešli do Detroitu. Niektorí rodičia by ich ani nepustili. Bolo to pár rokov po tom, čo bol Detroit americkým hlavným mestom vrážd. Žijete v malom mestečku a pri pohľade na druhú stranu rieky vidíte to veľké mesto, ktoré vyzerá

ako Gotham: hrozivé, nebezpečné, cool, futuristické. A bolo to jednoducho atraktívne. Našiel som tam temnejšiu, divnejšiu hudbu a aj nových priateľov. Narazil som na Derricka, Kevina Saundersona a ostatných chalanov v čase, keď sa len chystali preraziť a ocitol som sa uprostred tohto prevratu. Sedíme tu po 25tich rokoch, celý priemysel a peniaze lietajú dookola, ale my po celé tie roky robíme len to, čo cítime, že je správne. Moderator: Steve, povedz nám ty o svojich ranných inšpiráciách. Steve Angello: Keď sme vyrastali, Sebastianov (Ingrosso) otec mal dve vydavateľstvá, takže sme vyrastali na techno scéne s Adamom Beyerom, Thomasom Kromem a Carlom Lekebuschom. Počúval som breaks a hip hop, lebo keď som bol mladší, bol som scratchový DJ. Potom prišiel Daft Punk. S tým som sa vedel viac stotožniť, lebo v tom bolo veľa zlomov a samplov. Ako som vyrastal, scéna vo Švédsku bola veľmi slabá a to nás inšpirovalo. Polícia klasifikovala všetky tanečné akcie ako drogové akcie. Mali špeciálnu skupinu, ktorá jednoducho ukončovala akcie. Bolo to pre nás ťažké. Mali sme v meste malý klub pre gayov Rainbow Room, do ktorého sa zmestilo 80 až 100 ľudí. Ja, Sebastian, Axwell a Eric Prydz sme tu začali hrať každý jeden víkend. Rainbow Room z nás spravila to, čo sme teraz. Moderátor: Je teda pravda, že Eric Prydz bol kedysi časťou Swedish House Mafie? Steve Angello: Bolo to asi takto. Swedish House Mafia nebola sformovaná skupina. Vo Švédsku sme mali na konci 90-tych rokov fórum, kde sa zdržiavali všetci DJi a producenti. Keď sme do Švédska niekoho zavolali, aby si s nami zahral, tak sa zvykol pýtať: „Chalani, čo ste zač, nejaká housová mafia?“ Čiže názov vymysleli oni. My sme ho nepoužívali. Potom jedného dňa Pete Tong počul o tomto príbehu a povedal: „Počul som, že ste Swedish House Mafia.“ A my sme si povedali, OK, ako chceš. Len jednoducho robme to, čo chceme, raz za čas sa spojme a uleťme si, nebude to nič veľké. A o pár rokov neskôr sme hrali na Madison Square Garden.

Moderátor: Ako by si teda opísal váš sound? Jono Grant, Above & Beyond: Vzišli sme z trancovej scény a to, čo robíme teraz ... no, niektorí ľudia sa sťažujú na názov našej rádiovej relácie, Trance Around The World, lebo už zrejme trance nehráme. Koniec-koncov púšťaš si to v čo veríš v danej chvíli a to sa mení zo dňa na deň. Na zopakovanie toho, čo povedal Richie, myslím si že v 90-tych rokoch v Európe bolo veľa DJov berúcich peniaze na ruku a robiacich všetky druhy nebezpečných ťahov a promotéri boli takí istí. Teraz sa biznis veľmi zmenil, ale to čo vystupujúci stále robia je to isté: držia sa svojich zbraní. Je tu nebezpečenstvo spôsobené evolúciou v biznise, že sa z umelcov vyvinú taktiež biznismeni. A

WWW.FACEBOOK.COM/WAVEWEEKLY

Above & Beyond

uu WAVE WEEKLY

17


Richie Hawtin

Moderátor: Above & Beyond, rád by som počul vaše skoré klubové zážitky ... Jono Grant, Above & Beyond: Hral som v kapelách a mal veľa hudobných priateľov, ale do tanečnej hudby som sa dostal vďaka Goa mixu Paula Oakenfolda v ´95 alebo ´96 roku. Mal som ho na kazete a boli na nej niektoré skladby, ktoré skutočne stáli zato. Predtým som počúval Depeche Mode a New Order. Pamätám si jeden kľúčový moment, keď som počul po prvý krát skladbu od Stardust „Music Sounds Better With You“ a hoci hudba, ktorú produkujeme nie je ako táto skladba, bola to jedna z tých, ktorá na mňa neuveriteľne zapôsobila. Tony McGuiness, Above & Beyond: Ja som nikdy nechcel byť DJ. Moja zábava bola v tancovaní. Všetci moji priatelia si nakupovali platne a ja som to považoval za príliš nudné. Chcel som len chodiť do klubu, dať si drink a dostať sa na to najväčšie pódium, ktoré som mohol nájsť, keďže som dosť malý. Bol som prvý, čo tancoval a posledný, ktorý odchádzal z klubu. Medzi ´94 a ´98 rokom bol v Londýne výbuch undergroundu. Niečo ako stupeň vo vývoji, ktorý v USA chýba. Bolo to to málo v strede medzi undergroundom a veľkým biznisom, ktorý ako sa zdá, v USA chýba: dlhé rady pred klubom, všetci zanietený do toho, čo bola undergroundová scéna. Otázka z publika: Myslíte si, že veľké vydavateľstvá nikdy nepochopia nezávislú kultúru, o ktorej EDM je? Ako môžeme vidieť u Above & Beyond, že rozumejú tejto 18 ON THE WAVE OF MUSIC

kultúre a ich label je natoľko úspešný, že si môžu dovoliť svoj vlastný stage na festivale Electronic Daisy Carneval (pozn. redakcie: najväčší festival elektronickej hudby v USA). Myslíte si, že tieto veľké vydavateľstvá niekedy pochopia o čo sa tu snažíte už 20 a viac rokov? Steve Angello: Nie. Nepochopia to. Je to biznis, chápeš? EDM je práve teraz populárna. Všetky veľké vydavateľstvá mi volajú každý jeden deň a pokúšajú sa kúpiť môj label. Tieto vydavateľstvá nepoznajú mojich fanúšikov, nepoznajú náš jazyk, nepoznajú komunitu. Všetko, čo rastie a ľudia tam hore to zbadajú, tak sa zľaknú a kúpia to. O tom to je. Pokiaľ ale budeme kreatívny a budeme to robiť s vášňou, bude všetko v poriadku. Otázka z publika: Na niektoré akcie v nočných kluboch sú neskutočne vysoké ceny. Počas Music Week na Miami sú kluby, ktoré si vypýtajú aj 400 dolárov za vstup. Som zvedavý, ako to vnímate vy Cena za vstup do klubu, aby ste videli svojho obľúbeného umelca je astronomická. Kaskade: Myslím si, že to je poľutovaniahodné. Ja sám by som si nemohol dovoliť ísť na polovicu akcii na ktorých niekedy hrávam. Ale je čas aj miesto na všetko. Hrám na Miami v klube LIV, ale hrám aj v Staples Centre, kde je vstup 20 dolárov. Niekto, kto zaplatí za vstup 500 dolárov sa nechce zdržiavať s niekým, kto zaplatí 10 babiek. Rád by som hral toľko akcií, koľko by som len mohol, ale mám taktiež rodinu, takže sa pokúšam aj normálne žiť.

Steve Angello: Hádam sa s promotérmi každý jeden deň o cenách lístkov. Myslím si, že je dôležité byť schopný poskytnúť svojim fanúšikom zaručený počet lístkov pre každú show, a teda fan ticket (lístky pre fanúšikov). Nemôžem zmeniť pravidlá klubu, nemôžem povedať majiteľom, aby znížili ceny. Pozri sa, keby som si mohol vybrať, bol by som pre každého zadarmo, ale nemôžem. Keby sme mali každý večer party zadarmo, produkcia by stála za hovno, zvuk by stál za hovno, neboli by ani bary. Stáli by sme tam a hrali na stole. Tento problém s vysokými cenami vidíme už roky na Ibize. V auguste stoja lístky 100 €. To je veľa peňazí na to, aby si išiel do klubu. Ale druhá vec je, že kluby sú neustále napratané, tak prečo ísť dole s cenami lístkov? autor: EDM BIZ edit: Lenka

Steve Angello

WWW.WAVEMAG.EU


HOUSE TIME

NEON

Každý štvrtok 21:00 - 22:00 Rádio Frontinus

Každý piatok 19:00

17. týždeň je nepárny, a to znamená, že vo štvrtok večer bude v relácii Housetime.sk guest mix. O tom, že to za mixom vedia aj ženy, nás presvedčí DJane MissHell, ktorá namieša 60 minút tech housu.

Tento týždeň si od tvorcov podcastu Neon vypočujete guest mix od Kyau & Albert. Zo slovenských producentov sa v piatok predstaví Ad Ryan a vypočujete si tiež klasickú rezidentnú zostavu Pico, Stame, Robbie, Fester a Dave.

BASSLINE

GET FUN

Každý piatok a sobota 18:00 - 20:00 Rádio Sity

Každá sobota 21:00 - 23:00 Fun Rádio

Nová tanečná relácia Bassline na Rádiu Sity ponúkne v tomto týždni minimix, o ktorý sa postará Dennis, vypočujete si set od techno legenty Tokyho a veľa inej skvelej hudby.

Get Fun aj tento týždeň prinesie 2 hodiny kvalitnej EDM. Hosťom bude DJ EKG, ktorého môžete počuť v Get Fun raz za mesiac. Svoj set odohrá aj Milan Lieskovsky a drum&bass DJ NPC.

20

WAVE WEEKLY

WWW.WAVEMAG.EU


PARTYLIST TVOJ KLUBOVÝ PROGRAM NA NAJBLIŽŠIE TÝŽDNE S WAVE GOLDFISH ROXY Praha Štvrtok 24.4.2014 House Goldfish, Fatty M, Manio, Biodan

SUNDANCE IN THE CLUB PONORKA Prešov Piatok 25.4.2014 House, Electro, Big Room Folly, Robin, Yanco

SUNSHINE DELUXE ARÉNA Šamorín Sobota 26.4.2014 House, Tech House Drahosh, Miller, Lyxx, Smoly

HOUSE SPOT #5 AAMON B-DAY PARTY RADOSŤ Bratislava Štvrtok 24.4.2014 House Aamon, PmdR, Steelth, Inkwall

MOODY NIGHT #5 GIARDINO CAFÉ Tornaľa Piatok 25.4.2014 House, Techhouse, Techno Drahosh, Dns, Gustawson

SOUL EX MACHINA TAKEOVER PERPETUUM Brno Sobota 26.4.2014 Drum&bass IM3, Dreamworkers, Quest / Pesha, Rough:result feat. Kinea

TUJAMO MINISTRY OF FUN Banská Bystrica Piatok 25.4.2014 Progressive, Electro, Mainstream Tujamo, Dave, Mustee HOOFBEATS M-KLUB Valašské Meziríčí Piatok 25.4.2014 Techno Counterstrike, Gasmask 71, Raddem, B-Style, Apoka, Buster, Joshu4, Kubass, Reloptiv KAISERDISCO ROXY Praha Piatok 25.4.2014 Tech House Kaiserdisco, Biodan, Tazz, DJ Slater & U-Prag Drummers STAR TECH - B2B SHOW FAVÁL Brno Piatok 25.4.2014 Techno, Hard Techno Reaky vs. Flis, Otiatros vs. Steen, George S. vs. Phil Albedo, Lucasch vs Mildee, Lenzy vs. Tronic...

DUBFLEX: SMRTONOSNÁ PASCA SUBCLUB Bratislava Piatok 25.4.2014 Trap, Dubstep, Drumstep, Drum&bass Komander Ground, Dubshoock, Winside, Conceptor, Robx LUXURY WITH HERNAN CATTANEO NU SPIRIT Bratislava Piatok 25.4.2014 Progressive House, House Hernan Cattaneo, Michal Breeth, Antena, Pappi, Bollo, Stame, Tomin Tomovic LOONY HOUSE YES Praha Piatok 25.4.2014 House Jon Rundell, Dosem, Michael J, Ravic, Subgate, Revis, Miquel, Karloss HYPERSPACE HUNGEXPO Budapešť Sobota 26.4.2014 Techno, Tech House, Minimal... Chris Liebing, Pan Pot, Marco Bailey, Hernan Cattaneo, Gary Beck, Minicoolboyz, Sian, Hot X...

CONVEX RIDERS Levice Sobota 26.4.2014 Drum&bass, Dubstep, House Jazzcause, Androgyn, Kurpi, Resistance DNB FUSION VOL. 19 1/2 VINYL MUSIC PUB Nitra Sobota 26.4.2014 Drum&bass Stanlee, Mir - G, Mr. Baker, Dunas, Patre55 PROGRESSIVE APPROACH JERSEY Bratislava Sobota 26.4.2014 Progressive House, Electro House, House Mario Foksa (Dyon), Michal Cortez, Michal Jesensky PICO2STAME COOLTURÁK Piešťany Sobota 26.4.2014 Progressive House, Electro House Pico, Stame

ULTRAZVUKK RADOSŤ Bratislava Sobota 26.4.2014 House, Techno PLUSplus, Mann&Klamm 33-45 UHU Bratislava Streda 30.4.2014 Tech House, Techno Jamie Bissmire, Toky, Branislav Be, Juraj Grafik MIE: BAIKAL NU SPIRIT CLUB Bratislava Streda 30.4.2014 House Baikal, Haberland, Glaubic, C.O.D.E, Mishek JUNGLIST SUBCLUB Bratislava Štvrtok 30.4.2014 Ragga, Jungle Forest, Cerulo, Stroho & Stanley WARP TECH #1 ERKÁ KLUB Ružomberok Piatok 2.5.2014 House, Tech House JTBIG a.k.a. Tlama (Biomin H) PULL IT! RE:FRESH Bratislava Piatok 2.5.2014 Grime, Dubstep, UK Funky, Trap, Juke ,Techno Inso, Shutcoo, Biomat PSYCODROME - NOISE POISON WARM-UP SUBCLUB Bratislava Piatok 2.5.2014 Psytrance Cosmo, Alpha, Tripko & Smokey Quartz, Lyserg Vs Krl

Pošli nám aj ty svoj tip na party na mail veronika@wavemag.eu, ak bude žánrovo vyhovovať magazínu, tak ho uverejníme.


WAVE

BURN RESIDENCY - MIX OFF SASAZU Praha Piatok 2.5.2014 Techno, House... Daniel Sanchez, Subgate, Pompeiy, Sabiani, Denes Toth, Tokatko, Zuzka LEPORELO_FM NIGHT NU SPIRIT Bratislava Sobota 3.5.2014 Techno, Tech House Ambivalent, Kevi Anavi, Aamon, PLUSplus, Baltazar, Skank, Milos

MAGNETIC FESTIVAL INCHEBA Praha Streda 7.5.2014 Trance, Progressive.. Dannic, Makj, Dvbbs, Deniz Koyu, Blasterjaxx, Billy the Kit, John Culter, Martin Garrix, Ummet Ozcan FRESH CLUBING 4 KRAVÍN Valašské Klobouky Piatok 9.5.2014 Techno, Tech House Ian Fuzzy, Lucasch, Naoki Uda, Matthiass, Martini

SWITCH ON VOL. 2 SWITCH Tatranská Lomnica Sobota 3.5.2014 House, Techno... FIRY, Trance Chamois, Zwrtoolka, Mola, Kaffu

ELECTRONIC DELIKWENT HOPKIRK Bratislava Piatok 9.5.2014 Minimal, Tech House... Chucky

GOODBYE [[[TRIDENT SPY Partizánske Sobota 3.5.2014 Drum&bass B-Complex, Olis Bakulu & Slight, Cenco & Dykman, Kato, Beaty, Ero Drummer, Gesi, Insect, Paplon, Faktor, Piatok, Byto, Conect, Couman, Maly, Shek, Necro & Presenta, Mc Brush

PAUL VAN DYK STEEL ARENA Košice Piatok 16.5.2014 Trance, Progressive.. Paul Van Dyk, Claudia Cazacu, Barnes & Heatcliff, Nifra, Styller

DRUMOTÉKA RE:FRESH Bratislava Sobota 3.5.2014 Drum&bass Emperor, Aircross, Xbzx & Illmundie CRAZY IM MAI FLEX Viedeň Utorok 6.5.2014 Techno Andre Galluzzi, Anna Ullrich, Crazy Sonic

WWW.FACEBOOK.COM/WAVEMAG.EU

TECHNO ESSENCE UHU Bratislava Sobota 17.5.2014 Techno Zoltán Katona - Kato (HU), La Certa, Bari, Mellcossa DJs, Snom EAR-GASMIC - THE RAVE EDITION BATELIÉR Bratislava Sobota 24.5.2014 Trance, Rave, Progressive, House... Mark Sherry, Joe Cormack, JoshJoy, Unbeat & Zolike, Cole, Smoly & Semtex, Nasty Noise, Pace to P.M.


OBJE NIEKTDNAJ SI ORÉ Z STAR O ŠÍCH MAGA VYDANÍ

ZÍNU WAVE

Po čet starých vyd an í magaz í nu je obm edz ený . Pre v iac i n fo p í š n a m a i l o b c h o d @ wave ma g . e u, a l e b o vo l a j n a te l . č: 0 9 4 8 0 2 9 5 3 7 www.wavemag.eu

2014_Wave Weekly (16 týždeň) 15/2014  

Jediný magazín o tanečnej a klubovej hudbe na Slovensku a v Českej republike. Viac info na www.wavemag.eu

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you