Page 1

OS X vs. Windows Sara Wypler

27.12.2012

Microsoft Windows 7

Apple OS X 10.7 Lion

Porównanie

Windows jest systemem stworzonym przez firmę Microsoft.

OS X jest systemem napisanym przez Apple specjalnie dla komputerów produkowanych przez tę firmę. Strona 3

Czy można porównywać dwa tak różne systemy? Który wypada lepiej?

Strona 2

Strona 4

Alternatywa dla oczywistego Czy dla produktu użytkowanego od lat i znanego nam jak jak własna kieszeń łatwo jest znaleźć alternatywę? Jestem całkowicie zwykłą i przeciętną użytkowniczą komputera. Używam mojego laptopa do przeglądania internetu, oglądania filmów, słuchania muzyki oraz do nauki. Nigdy nie interesowałam się zbytnio działaniem komputera, jego budową oraz szczegółami dotyczącymi oprogramowania. W tej chwili na moim komputerze działa system Windows 7. Wcześniej miałam okazję używać poprzednich wersji systemu, a mianowicie: 98, 2000, XP oraz Vista. Zawsze byłam zadowolona z możliwości mojego systemu operacyjnego. Z każdą następną wersją Windowsa pojawiały się nowe funkcje, system działał (najczęściej) nieco szybciej niż poprzednik, a także wyglądał dużo lepiej. Filozofia pracy z okienkowym GUI Windowsa nie zmieniła się jednak prawie wcale odkąd zaczęłam korzystać z komputera. Wracając do początku mojej wypowiedzi nigdy nie zastanawiałam się nawet czy istnieje jakaś alternatywa dla Windows. Jak się niedawno przekonałam istnieją przynajmniej dwie. Jakiś czas temu mój brat kupił laptopa. Zdziwienie moje było dość duże, gdyż okazało się, że... Nie ma Windowsa, a na jego miejsce mamy dziwny i nowy dla mnie wynalazek szumnie nazywany przez mojego brata OESIKS.

Środowisko graficzne Z angielskiego Graphical User Interface często nazywany skrótem GUI. Jest to grupa wzajemnie współpracujących programów, zapewniającą możliwość wykonywania podstawowych operacji na komputerze (takich jak uruchamianie programów, poruszanie się po katalogach, dokonywanie ustawień itp.) w trybie graficznym, najczęściej okienkowym.


1 2

Korzenie Windowsa sięgają roku 1985. Wtedy był jeszcze mało rozwiniętą nakładką graficzną na MS-DOS. Teraz większość użytkowników korzysta z wersji 7, a niedawno do sprzedaży weszła wersja ósma tego systemu. Windows 7 jest następcą Windows Vista. Został wydany 22 października 2009 roku. Jego środowisko graficzne jest nazywane Aero. Ostatnio została wydana ósma wersja Windows. Niestety do tej pory nie miałam okazji pracować na ósemce ani w ogóle zobaczyć jej na żywo. W każdym razie z informacji znalezionych w internecie wynika, że Microsoft przygotował dla użytkowników sporo zmian w stosunku do siódemki, np. ładny interface Metro oraz ciągła synchronizacja z "chmurą" użytkownika. Brzmi to ciekawie, choć nie wiem jak wszystkie te nowości wpływają w praktyce na

codzienną pracę z komputerem. Zdaję sobie sprawę, że ciężko mi napisać coś odkrywczego na temat systemu Windows. Użytkując go spędzam kilka godzin dziennie już od wielu lat. Jeśli nie wiecie o czym mówię, spróbujcie opisać w odkrywczy sposób dom, w którym mieszkacie od lat. :) Podsumowując - Windows jest dla mnie standardem systemu operacyjnego. Czy OS X jest na tyle dobry, bym zmieniła swoje długoletnie przyzwyczajenia?

Tak wygląda nowy interface Metro wprowadzony w Windows 8. Zastępuje on znane od wielu lat menu Start.

2


OS X był jednym z pierwszych systemów operacyjnych posiadających zintegrowany GUI. Pomimo opinii wielu osób to Windowsowe okienka były wzorowane na systemie Apple, a nie odwrotnie. OS X - dawniej nazywany Mac OS X - jest systemem, którego początki sięgają lat osiemdziesiątych. Z tamtego bowiem okresu pochodzi system NeXTStep, który został następnie wykupiony przez Apple oraz rozwinięty aż do obecnej wersji OS X. Przez długi czas OS X działał tylko na oryginalnych Macach o architekturze PowerPC (patrz ramka Hackintosh poniżej). Dla przeciętnego użytkownika znaczenie mają jednak przede wszystkim różnice między Windows a OS X. Cóż, jest tego trochę... Przede wszystkim możemy zapomnieć o pasku zadań z przyciskiem Start. Paska zadań oraz szybkiego uruchamiania tutaj nie ma w ogóle

Pasek mamy u góry. Po lewej małe jabłuszko rozwija menu z najważniejszymi opcjami komputera włączanie/wyłączanie, ustawienia itd. Po prawej stronie tegoż paska mamy zegar oraz ikonkę bardzo przydatnego narzędzia - spotlight. Pozwala nam ono wyszukiwać dane na komputerze naprawdę bardzo szybko. Reszta górnego paska może być nieco dziwna dla dotychczasowych użytkowników Windows. Zmienia się ona w zależności od aktualnie uruchomionego programu i jest odpowiednikiem znanego z Windows paska z opcjami programu, jak na przykład "Plik", "Edycja", "Widok" itd. Na dole mamy za to Dock. Świetnie rozwiązanie, które pełni tutaj rolę jednocześnie paska zadań jak i paska szybkiego uruchamiania.

Hackintosh Odkąd Apple w swoich komputerach montuje procesory firmy Intel, różnice sprzętowe między Macintoshami a komputerami działającymi pod kontrolą Windows stały się pomijalne. To sprawiło, że zainstalowanie OS X - systemu stworzonego, by działać jedynie na oryginalnych Makach - stało się możliwe również na zwykłym "blaszaku" jeśli tylko jest on zbudowany w oparciu o podzespoły wspierane przez Apple. W ten sposób powstał Hackintosh. Komputer składany samodzielnie, nie będący Makiem, ale działający pod kontrolą OS X. Zaletą jest cena o 50% niższa niż podobnego Maka, lecz poważną wadą jest trudność w uzyskaniu podobnego poziomu stalibności systemu. Po początkowych dyskusjach na temat legalności takiego rozwiązania biegli orzekli jednoznacznie, że instalacja OS X na komputerze nie będącym Macintoshem jest co prawda sprzeczna z licencją systemu, ale nie jest łamaniem prawa.

3


Spróbuję porównać oba systemy. Dane przedstawię w formie tabeli, a następnie wykresu. Należy podkreślić, że to porównane jest całkowicie subiektywne! Dziedzina 1 2 3 4 5

Windows 7

Interfejs Zarządzanie okienkami

OS X 10.7 ✔

Gesty touchpada

Wyszukiwanie w komputerze

Wbudowane przeglądarki internetowe

6 Multimedia 7

Gry

8

9

Ochrona

Cena

Suma punktów:

3

Wytłumaczenie werdyktu OS X wydaje mi się po prostu ładniejszy, a kiedy dłużej na nim popracowałam okazało się, że jest również bardzo wygodny. Punkt dla Windowsa. Wygodne ustawianie okienka na cały ekran, na pół ekranu i tak dalej. W OS X tego brakuje. OS X oferuje gesty touchpada w tak prostej formie, jakiej na Windowsie nigdy nie widziałam. Są bardzo użyteczne. Spotlight w OS X jest dużo łatwiej dostępna i wyszukuje dane dużo szybciej. Safari - przeglądarka wbudowana w OS X jest dla mnie kompletnie niezrozumiała. Nawet z upływem czasu nie zdołałam jej polubić. Działa także nieco wolniej niż Internet Explorer 9. Funkcje multimedialne w OS X są na wyższym poziomie niż w Windows. Wbudowany pakiet iLife jest po prostu lepszy niż Windowsowy Live. Choć sytuacja ciągle się poprawia, to na OS X gry nigdy nie były i nie będą tak dostępne jak dla Windows. OS X jest bezpieczny nawet bez antywirusa. Jego nieduża (póki co) popularność powoduje, że, jak na razie, po prostu brak na niego wirusów. OS X jako samodzielny produkt jest dużo tańszy niż Windows.

6 4


Podsumowując moje porównanie chciałam zwrócić uwagę na bardzo ważny fakt. Choć według tabeli z przyznawanymi przeze mnie punktami zwycięzcą porównania jest Apple OS X 10.7 Lion szczerze mówiąc nadal nie jestem pewna poprawności mojego werdyktu. Na obu systemach pracuje się sprawnie, każdy jest nieco lepszy od drugiego w pewnych dziedzinach. OS X jest na przykład idealnym wyborem dla profesjonalnych grafików, ale z kolei użytkownik często grający w gry będzie zawiedziony tym systemem. Zmierzam do konkretnej konkluzji: moim zdaniem jeśli tylko możemy powinniśmy próbować alternatyw dla sprawdzonych rozwiązań. Nawet jeśli nie przypadną nam one do gustu, może się okazać, że nauczymy się czegoś przydatnego, lub choćby będziemy bardziej świadomi naszego wyboru.

"Niestety ludzie nie buntują się przeciw Microsoftowi. Nie znają niczego lepszego" - Steve Jobs

5

OS X kontra Windows  

Porównanie przez przeciętnego użytkownika dwóch systemów.

OS X kontra Windows  

Porównanie przez przeciętnego użytkownika dwóch systemów.

Advertisement