Page 1

Vánoční překvapení uvnitř čísla

D

B

K

Magazín

02

zima 2007

Slavíme vánoční svátky v DBK S Helenou Bedrnovou o módních trendech Tipy na dárky pro muže, ženy i děti Změna otevírací doby: Pondělí – pátek 9–21 Sobota, neděle 9–19 www.dbkpraha.cz


sleva

0 až 2.00

y t Agenc Studen

sleva

20 %

United olors of BenC etton

sleva

40 %

sleva

1.000 Kč s l e vžab y

Čedok

u na sl

30 % Klier

sleva

20 %

FAnn parfum erie

Elle

K

dyž od 1. listopadu 2007 nakoupíte ve FAnn parfumeriích ČR za více než 1000 Kč, obdržíte FAnntastickou šekovou knížku, kde najdete 14 kupónů . na SLEVY v celkové hodnotě Ušetřená částka vám tak vlastně zpětně „uhradí“ váš nákup ve FAnn parfumerii.

NĚKOLIKA TISÍC KORUN

Příklady slev a nákup čeho vám ve FAnn parfumerii šeková knížka nahradí: partner

produkt

cena

SLEVA

ALLURE

hodinky Allure SW 3452-LE

5.380 Kč

30%

SABAI

Aroma masáž 1 hodina

1.290 Kč

300 Kč

UŠETŘENÁ ČÁSTKA

1.914 Kč =

Ve Vánočním katalogu FAnn parfumerií 2007 je pro vás připravena bohatá nabídka novinek, dárků i vánočních kazet, kterými můžete potěšit sebe nebo překvapit někoho ze svých blízkých. Výběr z více než 100 světových značek zaručuje, že i vy tu najdete ideální dárek, který právě hledáte !

Více informací naleznete ve virtuální parfumerii na www.fann.cz nebo ve své oblíbené FAnn parfumerii: Praha DBK Praha, Budějovická 1667/64


obsah

E

D

I

T

O

Vážení zákazníci a čtenáři, uplynulo sotva pár měsíců od chvíle, kdy jsme pro vás otevřeli dvě patra plná módních obchodů a rozmanitých restaurací, a už je tady čas Vánoc. Již po tak krátké době můžeme říct, že nové nákupní prostředí DBK se od počátku setkalo s velkým zájmem návštěvníků. Velký úspěch zaznamenává naše centrum Gastro, kde si každý den můžete pochutnat na čerstvě připravovaných orientálních či domácích specialitách. S obdobným zájmem se setkaly také velké značkové prodejny s módou i menší speciálky a provozovny služeb. Naší aktuální snahou je stabilizovat naše služby na co nejvyšší úrovni i to, aby se příjemné překvapení ze zářijového znovuotevření DBK stalo každodenní kvalitou. Hledáme pro vás také optimální prodejní dobu. Není to jednoduché, dostat obchodní dům s takovou tradicí ze zajetých a mnohdy příliš hlubokých kolejí, ale jsme přesvědčeni, že naši snahu o hledání nové identity DBK v budoucnu oceníte.

DBK magazín 02

Vychází čtvrtletně v Praze, číslo 02, datum vydání 29. 11. 2007 Vydává: DBK Praha, a. s., Budějovická 1667/64, Praha 4 Šéfredaktorka: Andrea Štokrová

R

I

A

aktuálně 04

Vánoční a mikulášské oslavy v DBK

téma 06

Nakupujeme dárky pro své blízké

rozhovor 10

Srdeční záležitost Heleny Bedrnové

životní styl 12

Co na vánoční stůl

nájemci 14

Stylová móda pro mladé

partneři 15

Neziskové organizace Lékořice a Jedle

program 16

Harmonogram svátečních akcí v DBK

gastro 17

Kulinářské speciality a něco navíc

mapa 18

Orientační plán centra

L

Nastává advent, pro někoho čas zamyšlení a dobročinných skutků, pro jiné zas doba plná shonu a vybírání vánočních dárků pro jejich blízké. Pro jedny i druhé jsme se snažili připravit něco zajímavého. Prodlouženou prodejní dobu jistě uvítají milovníci nákupů. Všem jsou určeny tipy a nápady pro nakupování vánočních dárků, které najdete v tomto magazínu. Pokud se snažíte všemu shonu raději vyhnout, vezměte děti nebo vnoučata a přijďte do DBK jen tak. Prohlédnout si třeba velký historický betlém, nebo nasát atmosféru vánočních tradic, jejichž prezentaci jsme pro vás připravili uvnitř DBK. Nechte se inspirovat tradičními českými Vánocemi v DBK. Pokud se vám u nás líbí, řekněte to svým známým. Na vaše připomínky a nápady se těšíme na e-mailové adrese magazin@dbkpraha.cz. Hezké Vánoce a šťastný nový rok! Mgr. Miroslav Velfl ředitel DBK PRAHA, a. s.

Výroba: Farm CZ, s.r.o., se sídlem Hloubětínská 1/38, 198 00 Praha 9 Evidenční číslo přidělené ministerstvem kultury: MK ČR E 17837 Redakce magazínu ani DBK nejsou zodpovědni za obsah inzerátů.

03

www.dbkpraha.cz


aktuálně

Praha 4 naděluje v DBK Na pořádnou mikulášskou nadílku se 4. 12. mohou v DBK těšit děti i jejich rodiče. Akci pořádá Městská část Praha 4, pro malé i velké je připraven bohatý, více než dvouhodinový program. Více informací najdete na straně 16.

City Sport nově v DBK

Kluci v akci se vrací Filip Sajler a Ondřej Slanina alias Kluci v akci se tentokrát první prosincovou neděli v DBK zaměří na vánoční recepty. Budou se připravovat pečená kachní prsa, bramborové purée, mascarpone krém s banány, nebo třeba chutně upravené krevety. Více na straně 17.

architektonický prvek

Potrpíte-li si na kvalitní oblečení sportovního stylu, potom pro vás máme dobrou zprávu. Zboží těch nejlepších světových značek sportovního oblečení je v DBK k dostání od poloviny listopadu, kdy zde byla otevřena nová prodejna sítě City Sport. V regálech obchodu na vás čeká bohatá nabídka oblečení i obuvi renomovaných firem jako jsou Adidas, Reebok, Nike či Puma.

Futuristické výdechy ventilace 04

magazin@dbkpraha.cz

Při pohledu na originálně pojaté kapotované výdechy ventilace zasazené na vedlejší parkoviště DBK si uvědomíme, jak novátorský byl na konci šedesátých let projekt Věry Machoninové. Vedle praktické funkce mají tyto futuristické objekty nespornou estetickou kvalitu, která zásadním způsobem ovlivňuje atmosféru prostoru, v němž jsou výdechy umístěny.


DBKSLUŽBY

anketa

Ptali jsme se v DBK

Kadeřnictví KLIER – kterýkoliv den a bez objednání

1. Proč jste si k nakupování vybrala právě DBK? 2. Jaký sortiment nejčastěji kupujete svým blízkým? 3. Kolik jste maximálně ochotna utratit za vánoční dárek? 4. Jdete do nákupního centra s jasnou představou, co sháníte, nebo se rozhodujete až na místě?

Olga, 23 let, studentka VŠE, Praha 1. Mám to blízko z domova, znám to tady, vím, co můžu čekat. Líbí se mi, že v DBK nebývá tolik lidí a taky se po rekonstrukci dost výrazně rozšířila nabídka zboží a služeb. 2. Většinou oblečení nebo sportovní vybavení. 3. Jako studentka si nemůžu moc vyskakovat, maximálně tak dva tisíce korun. 4. Obvykle vím, pro co jdu, ale když už jsem v obchodě, často se nechám inspirovat a koupím něco nečekaného.

Dagmar, 56 let, úřednice, Praha 1. Protože to sem mám nejblíž – jsem z Jižního Města. 2. Nedá se přesně říct, teď zrovna tu jsem kvůli nábytku. 3. Maximálně do pěti stovek. Já mám moc vnoučat, takže to ani víc nejde. 4. Nemám přesnou představu, kupuji to, co se mi líbí.

Jaroslava Hynková, 56 let, v důchodu, Praha 1. Chodíme sem už od dob, kdy ho postavili, pro nábytek a různé spotřebiče do domácnosti. 2. Nejčastěji asi oblečení vnoučatům a nějakou elektroniku pro mladé. 3. Do tří tisíc korun. 4. Většinou jdu pro konkrétní věc.

Lenka, 41 let, zdravotní sestra, Vidnava (okres Jeseník) 1. Nebyl to cílený výběr, prostě jsem sem zajela na doporučení. 2. Asi oblečení a nějaké drobné dárečky – pro děti nějaké malé „hlouposti“, hračky a pro dospělé knížku nebo něco praktického. 3. My si dáváme v rodině spíš menší dárky, limit bych viděla tak někde kolem tisícovky. 4. Nějakou představu o tom, co chci koupit, mám, ale jinak většinou koupím to, co mi zrovna padne do oka.

Kateřina Zemánková, 33 let, chemik (toho času na mateřské dovolené), Praha 1. Protože to sem mám blízko – bydlím asi pět minut odtud. 2. Nejčastěji teď asi pro dítě jídlo a plínky. (smích) A pak košile pro tatínka. 3. Do tisícovky. 4. Jak kdy. Někdy jdu třeba i jen tak okukovat a nekoupím nic, jindy zase pro konkrétní zboží a na nic okolo nekoukám.

Vypadat skvěle nemusí být těžké. Kupte si nové, dobře padnoucí oblečení, zvolte kvalitní kosmetiku a líčení a hlavně nezapomeňte na péči o účes. Moderní sestřih a zdravě vyhlížející vlasy jsou základem dokonalé image. Největší poskytovatel kadeřnických služeb v ČR Kadeřnictví Klier působí na trhu již deset let a naleznete ho v prvním suterénu DBK. Svěřit se zde můžete do rukou profesionálů, kteří se vám budou snažit splnit jakékoliv přání týkající se vašich vlasů, jejich zdraví a úpravy. Místní kadeřnictví je oproti ostatním salonům této sítě specifické i tím, že nabízí prodej vlastní profesionální vlasové kosmetiky, která vám doma umožní každodenní ošetřování vlasů v té nejvyšší kvalitě. Do kadeřnictví Klier lze vyrazit kterýkoliv den v týdnu a není nutné se předem objednávat. Ušetřete čas a spojte nakupování s návštěvou kadeřnického salonu, v DBK není nic snazšího. 05

www.dbkpraha.cz


téma

!

text: Vendula Perglerová foto: archiv

Užijte si vánoční nákupy v klidu Opět je tady doba, kdy se zamýšlíme nad tím, jakými dárky pod vánočním stromečkem uděláme radost svým blízkým. Někdo nakupuje s předstihem, někdo na poslední chvíli. Většina Čechů však zahajuje nákup vánočních dárků až v listopadu a prosinci. Pořizování dárků odkládají především muži, téměř polovina z nich začíná nakupovat až v prosinci. A kolik za vánoční dárky vydáme peněz? Rok od roku více. Češi letos za nákupy v předvánočním období zřejmě opět utratí rekordní množství financí. Po loňském průměru pět tisíc na hlavu

06

magazin@dbkpraha.cz

se tak opět očekává mírný nárůst. Díky zvyšující se kupní síle obyvatelstva si totiž české domácnosti mohou dovolit pojmout Vánoce velkoryseji, než bývalo zvykem. Abychom se z nakupování vánočních dárků nezbláznili a aby nám tato jinak radostná činnost nepůsobila zbytečný stres, je dobré vše v klidu doma promyslet a teprve pak se vydat do obchodů. Pokud zvolíte obchodní centrum DBK, které je umístěné přímo u stanice metra Budějovická, máte garantovány nákupy pod jednou střechou. Můžete tady vybírat z nabídek obchodů s módním oblečením, obuví, sportovními potřebami i oblečením, parfumerií i knihkupectví. A nejen to. Můžete se posilnit v některém z etnických fast foodů, v české restauraci či v pizzerii. Nebo se občerstvěte kávou či džusem z čerstvě vymačkaného ovoce a v klidu si promyslete, čím byste své nejbližší překvapili, co by jim udělalo největší radost.

Víte, že… Ženy předpokládají, že oproti svým mužským protějškům utratí v průměru asi o 400 Kč více. Nejčastějšími vánočními dárky jsou oblečení a obuv. U dětí následují hračky a knihy, u dospělých knihy drží druhou příčku a třetím nejčastějším sortimentem je kosmetika a drogistické zboží, tedy různé parfémy a pěny na holení. Častým takzvaným dárkem pro celou rodinu je spotřební elektronika, tedy např. nová televize či DVD přehrávač, a není divu – její ceny neustále klesají. (Vyplývá to z průzkumu společnosti Unilever a agentury Opinion Window.)

Ženy utratí v průměru asi o 400 Kč více

!

Co pod stromeček nepatří Živá zvířata – pokud si to obdarovaný vyloženě nepřál, je velice riskantní kupovat mu nějakého domácího mazlíčka. Zvíře není jako papuče, které bez problému odložíte do botníku a máte od nich pokoj. Dietní přípravky – ačkoliv váš protějšek dobře ví, že má nějaké to kilo navíc, určitě není taktní připomínat mu to ještě balením Herbalifu pod stromeček. Praktické věci – žehlička, varná konvice nebo pračka se doma určitě hodí, rozhodně ale málokterou ženu potěší, když něco podobného dostane od muže svého srdce k Vánocům.


Pro ženy Nasekali jste si, pánové, za celý rok spoustu průšvihů a malých hříšků? Nejvyšší čas si je vyžehlit těmi správnými vánočními dárky. Zapomeňte na to, co by pod stromečkem potěšilo vás, a vžijte se do kůže své drahé polovičky.

Detektivka (od ženy) pro ženy Napínavé čtení o pátrání po pachateli vraždy desetileté holčičky na malém městě. Knižní klub 249 Kč

Ladovská zima? Letošní zima má být podle předpovědí meteorologů studenější než ta loňská. Vaši přítelkyni, manželku či maminku ale určitě chladnější počasí nezaskočí v teplé čepici, šále a rukavicích. C&A info o ceně v obchodě

Sexy botičky a šik kabelka Krásná v každém ročním období, taková je žena, která nakupuje u Bati. Pořiďte jí perfektně padnoucí kozačky i stylovou kabelku z kolekce Propaganda. Vaše žena si to rozhodně zaslouží. BAŤA kozačky 2399 Kč kabelka 899 Kč

Dobré světlo Udělejte si krásnou vánoční atmosféru a zapalte doma voňavou svíčku. HOROSKOP od 79 Kč do 229 Kč

Kompletní dámský outfit SPOT bunda Roxy 2850 Kč tričko Fox 750 Kč jeans Roxy 2550 Kč kabelka Roxy 1250 Kč

07

www.dbkpraha.cz


Pro muže Vánoce jsou ideální příležitostí, kdy si žena toho svého může alespoň trochu přizpůsobit svým představám. Vyhoďte mu ten starý vypelichaný župan, nakupte novou pánskou kosmetiku a udělejte z něj zase o něco lepšího člověka. Pánská řada Matis Jen málokterou činnost mají muži na celém světě tak neradi jako holení. I tahle nepopulární povinnost se však může rázem stát příjemnější s kvalitní pěnou, gelem po holení a toaletní vodou. FANN pěna 749 Kč gel 999 Kč toaletní voda 1349 Kč

Pánské kožené rukavice Černá barva a kůže – to je klasika. Kromě toho, že jsou elegantní a nevyjdou z módy hned příští rok, také výborně zahřejí. Pořádné rukavice jsou prostě v zimě nezbytným doplňkem každého gentlemana. Marks & Spencer 705 Kč

Portské čtyřikrát jinak Ten váš se může v klidu usadit do ušáku a vybrat si hned ze čtveřice různých značek portského. MARKS & SPENCER 395 Kč

Pánské trenýrky Represent Moderní spodní prádlo pro moderního muže. Dream 250 Kč

08

magazin@dbkpraha.cz

Hodinky jsou v kursu Pořádné hodinky, které mají vkus a styl, prostě k chlapovi patří a nic na tom nemění ani fakt, že časomíru máme dnes skoro všichni na svých mobilních telefonech. Pánské hodinky Certina se rozhodně budou na zápěstí vašeho manžela, přítele, tatínka nebo syna skvěle vyjímat. NELA TIME 2850 Kč


Pro děti Nikdo nemiluje Vánoce víc než děti. Vzpomeňte si, jak jste kdysi sami netrpělivě čekali, až zazní zvoneček oznamující příchod Ježíška, a jak jste se radovali z dárků, které jste pak našli pod stromečkem. Teď to můžete znovu prožít se svými dětmi. Sněhová koule K zimě neodmyslitelně patří sněhové vločky. Když nebudou o Vánocích padat ty opravdové, určitě vaše malé ratolesti potěší alespoň svítící sněhová koule. Marks & Spencer 445 Kč

Veselý oslík pro nejmenší Zapomínat bychom neměli ani na ty úplně nejmenší, na miminka. Potěšte je oslíkem se zabudovaným hracím strojkem. Čtyřlístek 699 Kč Šetřit už odmalička ...a potom prasátko rozbít? Do toho se nikomu nebude chtít. Na výběr je hned několik druhů a motivů. Horoskop od 129 Kč

A vzhůru na hory Děti rostou jako z vody, proto jim pravděpodobně loňské zimní oblečení bude malé. Řešení je po ruce. Dětská bunda Reima Vanilla a kalhoty Reima Frost jsou nejen pěkné a praktické, ale i zahřejí. Skibi Kids Shop kalhoty + bunda 3140 Kč

Nohy v teple a v suchu Zimní obuv Super Fit s Gore-texem vám zaručí, že ten váš rošťák může běhat ve sněhu, aniž by se mu boty během pár minut promočily. LITTLE FOOT 1839 Kč

Dětské kolo Specialized Hotrock První kolo je dárek, který si děti budou pamatovat celý život. Skibi Kids Shop 3590 Kč

09

www.dbkpraha.cz


rozhovor

Helena Bedrnová DBK je pro mě srdeční záležitostí Známá česká módní návrhářka a stylistka Helena Bedrnová se do povědomí veřejnosti dostala především díky pořadu „Vypadáš skvěle!“, kde spolupracovala na módních proměnách účinkujících. V DBK je její značkový butik již tradiční prodejnou a od září 2007 k němu nově přibylo také vizážistické studio New Image, kam si můžete přijít pro radu či kompletní poradenství.

Zabýváte se módními trendy a stylingem, povězte nám, co by v šatníku žádné ženy nemělo letos v zimním období chybět? Letos jsou velmi módní pleteniny, takže by v šatníku určitě neměl chybět nějaký módní pulover. Nosí se zavinovací, kimonové, s raglánovými rukávy a nebo maxi dlouhé propínací. Stylový a pohodlný outfit na vánoční nákupy – jak si myslíte, že by měl vypadat? Případně co doporučujete? Při nákupech je nejdůležitější pohodlí a praktické oblečení, které nás nijak neomezuje. Nejvhodnější je tedy outfit v naturálním nebo sportovním stylu, například volnější džíny, pulover z příjemného, jemnějšího materiálu, boty na nízké platformě a velká stylová taška. Je podle vás nějaké typické oblečení, které se vztahuje k vánočním svátkům? Co například nosíte ke štědrovečerní tabuli? Jak už sám termín „vánoční svátky“ napovídá, mělo by i oblečení být „sváteční“. Jedná se přece o chvíle, které jsou výjimečné svou atmosférou, proto by se i oblečení mělo od toho každodenního lišit. Záleží i na prostředí, ve kterém vánoční svátky trávíme. Typické oblečení ne-

10

magazin@dbkpraha.cz


Proměna DBK by u mě dostala 100 procent!

V červnu byly uvnitř obchodního domu jen holé obvodové zdi a za pár týdnů už ve stejném prostoru zářily nové pasáže

existuje, důležité je, aby se v něm člověk cítil příjemně a svátečně.Typicky slavnostní oděvy jsou společenské šaty. Ty pak můžeme nahradit pohodlnější verzí, například kombinací stylového topu se zdobením nebo metalickými efekty. Top můžeme kombinovat například s taftovou sukní nebo saténovými kalhotami. Já osobně preferuji společenské šaty. Jak se vůbec vy osobně díváte na oslavy Vánoc? Jak slavíte Štědrý večer? Vánoce jsou pro mě jedny z nejkrásnějších dní v roce. Jsou to dny, kdy si užívám pohody. Pocházím z velké rodiny, a tak slavíme Vánoce několik dní za sebou. Štědrý večer slavím jen v úzkém kruhu rodiny s přítelem a dcerou. Celý den je pro nás takovou malou slavností, která vrcholí slavnostní večeří s přípitkem, nesmí chybět vánoční kapr a samozřejmě „ježíškovská nadílka“. Co byste si přála pod stromeček? Co by vás nejvíce potěšilo? Aby Pavel Nedvěd ještě alespoň jednou hrál za Spartu. To by mě nejvíc potěšilo, protože Pavla Nedvěda

kromě asi milionů lidí na celém světě miluje i můj přítel. Jaké vánoční dárky nejraději nakupujete? Se svým přítelem hračky a oblečení pro tříletého Adámka, syna mojí sestry. Přítel se vrací do dětských let, testuje všechna autíčka a vláčky, přičemž já se ohromně bavím. Jakým módním kouskem či doplňkem z vaší prodejny v DBK si mohou ženy na Vánoce udělat radost? Připravujete nějaké speciální vánoční akce? Naše vánoční nabídka je obrovská, kromě například značkových kabelek, šperků, pletených šál, designérských kousků bot máme limitované kolekce oděvů určené především pro vánoční nákupy. Vánočních akcí připravujeme hned několik. Jsou to výhodné dárkové poukazy pro naši stálou klientelu. Dále dárky k nákupům, například značková kosmetika. Připravili jsme také zvýhodněné nákupní balíčky a sety. Nabídku doplňujeme každý druhý den o další nové zboží. Snažíme se, aby sortiment byl co nejširší a mohla si u nás vybrat opravdu každá žena.

Váš butik je v DBK již tradičním obchodem. Jaký je váš osobní vztah k DBK? DBK je pro mě srdeční záležitostí. Můj obchod má od září letošního roku úplně nový „kabátek“. Pro mě je to pořád takový malý velký zázrak. V červnu byly uvnitř obchodního domu jen holé obvodové zdi a za pár týdnů už ve stejném prostoru zářily nové pasáže s mnoha obchody. A protože prý jedna ze zásad šťastného života je umět se radovat z toho, co se vám podařilo, chodím se potají dívat do výloh svého obchodu a v duchu skáču radostí. Je něco, co v DBK postrádáte, co byste změnila? Myslím, že výsledný efekt přestavby je perfektní. Já osobně bych nezměnila vůbec nic. Po rekonstrukci se DBK proměnilo v moderní nákupní prostor. Jak jste spokojena s výsledkem této vizážistické proměny? Tahle proměna by u mě dostala 100 procent! Jsem doslova nadšená.Výsledek naprosto předčil všechna moje očekávání. 11

www.dbkpraha.cz


životní styl

!

text: Lucie Kettnerová foto: archiv

Hospodáři štědrovku, dětem po výslužce... Ať si říká kdo chce co chce, nejkrásnější Vánoce jsou stejně ty tradiční české. Každému hned asi vytanou na mysli ladovské výjevy zasněžených návsí, jesličky, panímámy v šátcích a rozzářené dětské oči. Pojďte s námi nakouknout, jak takové vánoční svátky našich prapraprababiček vlastně vypadaly.

Co na vánoční stůl Třeboňský kapr, který je dnes se Štědrým večerem neodmyslitelně spjatý, je na našich stolech vlastně úplnou „novinkou“. Jako hlavní chod se připravuje pouhých sto let. Tradičními jídly byly oplatky s medem nebo česnekem, houbová či bramborová polévka, kuba (vařené kroupy s houbami a česnekem), kaše z krupice nebo hrachu, která symbolizovala hojnost, a čerstvé i sušené ovoce. Vánočka z bílé mouky (neboli štědrovka) byla dlouho považována za vybranou lahůdku, první upečenou vánočku vždy dostával hospodář, aby se mu v příštím roce urodilo hodně obilí. Od každého jídla pak kousek dostala i domácí zvířata, aby byla v nadcházejícím roce zdravá.

Kam s dárky Dárky byste až do poloviny 19. století nenašli pod stromečkem, ten měli zpočátku jen bohatší lidé. V každé domácnosti však stával betlém. Vyřezávaný dřevěný, papírový nebo třeba perníkový. I ty nejchudší rodiny se snažily 12

magazin@dbkpraha.cz

ho mít krásně vymalovaný a ničím neobvyklým nebývaly v chaloupkách jesličky dlouhé až tři metry. Vánoční stromek, který betlémy postupně vytěsnil, stával za oknem nebo na stole a zdobil se červenými jablíčky, zlacenými ořechy, cukrovím, časem přibyly voskové svíčky a skleněné ozdoby.

Čím obdarovat Ještě během 19. století se dárky dávaly spíše symbolické. Zpočátku skromná potěšení, jako cukroví, ovoce nebo pro čeledíny penízek, vystřídaly praktičtější věci (oblečení, pomůcky do školy) a pro děti hračky. Stálé oblibě se těšilo dávání vlastnoručně vyrobených předmětů, které ukazovaly, že jsme na obdarovaného při výrobě mysleli. Vyrobit si takový dáreček nebo nazdobit perníčky můžete v DBK během adventu i vy.

Vyzkoušejte to také Drátování neboli drátenictví se k nám dostalo v 19. století ze Slovenska. Potulní dráteníci chodili dům od domu a nabízeli, že sdrá-

tují rozbité hrnce, džbány nebo talíře. Nabízeli při tom k prodeji i různé ozdobné předměty z drátků. Dnes se nám již rozbitou mísu opravovat nevyplatí, umění zdobit předměty drátky se však těší stále většímu zájmu. Stačí k tomu jen kulaté kleště a měkký, třeba měděný drát. Oplétat drátem se dají kamínky, lahve, skleničky, květináče, ti zručnější se mohou pustit do výroby přívěsků nebo náušnic. Šikovné ruce se uplatní i při výrobě paličkované krajky, která se těšila největší oblibě v 17. a 18. století, následný technický rozvoj však pro ni znamenal pohromu. Levná strojová výroba nákladnější ruční práci vytlačila. Přesto tato dovednost zůstala zejména mezi ženami zachována a nás dodnes těší pohled na krásné dekory na šaty, prostírání, záclony či obrázky na zeď. Kdo se rozhodne paličkování vyzkoušet, potřebuje válec, na němž se pracuje (nazývaný též herdule), přízi, špendlíky, provázek, nákres motivu a samozřejmě nezbytné paličky.

Luděk Prchal doporučuje

Rychlé kokosové řezy Ingredince: 8 bílků, 20 dkg cukru, 25 dkg strouhaného kokosu, 5 dkg hrubé mouky krém: 4 polévkové lžíce mléka, 2 dkg cukru práškového, 5 dkg kakaa, 8 žloutků, 35 dkg másla, čokoládová poleva (čas ještě více ušetříme, pokud si ji koupíme hotovou) Z bílků a cukru ušleháme sníh. Přimícháme mouku a kokos. Těsto nalijeme do vymazaného a vysypaného plechu s vyšším okrajem, pečeme v mírně vyhřáté troubě. Zatímco se nám těsto peče, připravíme si krém. V páře ušleháme do zhoustnutí mléko, cukr, kakao a žloutky. Když krém dostatečně zhoustl, odstavíme jej a do jemna vmícháme máslo. Natřeme na vychladlý piškot a polijeme čokoládovou polevou, kterou jsme před tím rozpustili ve vodní lázni. Dáme na chladné místo a po ztuhnutí polevy můžeme začít krájet.


Napečou za vás

Stromeček měli až do poloviny 19. století jen bohatší lidé

Jestliže jste se letos třeba rozhodli zdobit jen perníčky a na pečení vánočního cukroví vám čas nezbývá, navštivte Lahůdky Prchal v prvním suterénu. Domácí vánoční cukroví balené v kazetách bude nedílnou součástí nabídky této provozovny. Objednat si je možné i chlebíčky, zdobené dorty nebo celé dárkové koše. V Lahůdkách lze také posedět a dát si tu čerstvé chlebíčky nebo zákusky a k tomu italskou kávu nebo skleničku vína.

...a také se tu zdravě a rychle občerstvíte Pokud vám při tom všem vyhládlo, zastavte se v crepérii Palačinky – bagety Prchal. Pochutnáte si tu na velmi jemných a vláčných palačinkách (s průměrem 40 cm) podle originálního receptu, které se budou připravovat bez použití tuku přímo před vámi. V nabídce je vedle 5 slaných i 20 sladkých náplní. Třeba ovocné náplně nemají chybu, neboť obsahují 60 % kusového ovoce. Toto sladké pokušení je dozdobeno poctivou šlehačkou. Hlad zaženou i bagety a saláty (ovocné, zeleninové nebo v kombinaci s masem), které jsou připravovány čerstvé průběžně po celý den. Produkty z obou provozoven vám do okolních kanceláří dokonce i doručí.

Palačinky jsou připravovány podle originálního receptu.

Zdravá výživa Všichni se těšíme na svátky klidu a pohody. Často však Vánoce zdravé výživě nepřejí. Jídlo je bohatší, tučnější, a kdo by odolával lákavě vonícímu vánočnímu cukroví? Výrazně se tak překračuje denní energetický příjem, a bohužel i tělesná aktivita je většinou redukována na sezení u televize. Díky tomu nechtěně přibývame na váze a u některých z nás nastává zhoršení zdravotních potíži od žaludečních slabostí až k žlučníkovým záchvatům. Proto by po Vánocích měla následovat lehká očistná strava zahrnující konzumaci potravin s nízkým obsahem cukru. Na stole by se měla objevovat jídla z čerstvé zeleniny, luštěnin, celozrnné pečivo a ovoce. Nadále platí známá zásada: jezte málo a častěji. Dostatečný přívod vitamínů, hlavně v zimním období, chrání před rýmou, nachlazením či různými chřipkami. Dodržujete zásady stravování, ale přebytečných kil neubývá? Určitě jste zapomněli na pohybový režim. Procházky v přírodě navíc posilují i imunitní systém, takže teple se obléct a vyrazit na pořádný špacír! MUDr. Anna Ivanková

13

www.dbkpraha.cz


nájemci

text: Lucie Kettnerová foto: archiv

Stylová móda pro mladé

Streetovou módu renomovaných značek a vše pro skate a snowboarding naleznete v prvním suterénu. Obléknou vás od bot po čepici a nepřipadá v úvahu, že byste tady koupili něco, co není in.

Spot Streetwear Shop Najdi si svůj styl

Spot Shop je novým obchodem ve světě streetové módy. Nabízí originální značkové oblečení pro lidi, kteří nechtějí splynout s davem a zároveň se nehodlají vzdát svého pohodlí. Osobitý design a pohodová atmosféra prodejny vaše nákupy zpříjemní. Široká nabídka Spot Shopu zahrnuje trička, mikiny, bundy, kalhoty, džíny, sukně, spodní prádlo a módní doplňky, jako jsou třeba batohy a kabelky, čepice, peněžen-

Dream

Vše, o čem jste snili Obchod Dream splní sen každého skateboardisty a snowboardisty. Vybrat si můžete z nepřeberné nabídky oblečení, bot, snowboardových kompletů (za jedny z nejnižších cen v Praze), skateboardů, doplňků a dalšího zboží. Na své si tu přijdou milovníci značek Adio, DuFFS, Rusty, Horsefeathers, Matix či Burton. Pokud těmto adrenalinovým sportům zatím neholdujete, stejně si tu najdete moderní a pohodlné oblečení pro volný

14

magazin@dbkpraha.cz

čas. Sortiment je několikrát týdně doplňován o nové zboží, takže při každé návštěvě na stojanech pro sebe objevíte něco, co vám udělá radost. Novinky a slevy jsou pravidelně uváděny na www.dreamboardshop.cz, takže o nabídce máte stálý přehled. Prodavačky a prodavači jsou odborně proškoleni a připraveni vám pomoci vybrat věci na svah či skate. Bát se sem nemusí zajít ani sportovní začátečníci, obsluha jim doporučí zboží odpovídající jejich zkušenostem i cenovým možnostem.

ky, pásky, hodinky či sluneční brýle. Vybírat můžete z trendů renomovaných značek. Dámská móda je zastoupena jmény Roxy, Carhartt a Fox, pánskou streetovou kolekci tvoří Quiksilver, Fox a rovněž streetová legenda Carhartt v nabídce je i limitovaná kolekce originálních moderních triček Urban Legend, image dovedou k dokonalosti sluneční brýle Spy nebo Smith. Budete-li sledovat aktuality na www.spot-shop.cz, žádný vychytaný módní kousek vám neunikne.


partneři

text: Lucie Kettnerová foto: archiv

Lékořice a Jedle

Představujeme dvě neziskové organizace, které budete mít možnost více poznat a eventuálně i finančně podpořit při svých adventních nákupech. Takže až v DBK uvidíte rozzářený vánoční strom, zastavte se u něj na chvíli a seznamte se tu s prezentacemi sdružení Lékořice a Jedličkova ústavu.

Do nemocnice chodí dobrovolně

Co nabízí Jedle

I když lékaři a sestřičky v nemocnicích věnují pacientům maximální péči, na něco jim čas prostě nezbývá. Třeba na povídání, hraní nebo malování. Vnášet do nemocnice více lidského kontaktu a posilovat duševní pohodu nemocného se rozhodli lidé z občanského sdružení s voňavým názvem Lékořice. Dobrovolnické centrum Lékořice, které působí při Fakultní Thomayerově nemocnici s poliklinikou v Praze (FTNsP), oslavilo na podzim již druhé narozeniny. Dobrovolníci různého věku v současné době pravidel-

Jedličkův ústav je s Prahou 4 spojen téměř 95 let. V krásném místě u vyšehradských hradeb zřídil prof. MUDr. Rudolf Jedlička rok před první světovou válkou první český ústav pro tělesně postižené děti. Nedílnou součástí školy byly cvičné dílny, přesně v duchu Jedličkova hesla „údy se léčí prací“. Dnes se ústavu neřekne jinak než Jedličkárna nebo prostě Jedle a za dobu svého fungování rozšířil poskytování jak ambulantních, tak rezidenčních služeb. Narostl i počet klientů. Z původních deseti chlapců, kterým profesor Jedlička umož-

ně navštěvují dětská oddělení neurologie, psychiatrie, chirurgie-traumatologie a dětskou kliniku. Bez nároku na finanční odměnu docházejí za dětmi každý týden na 1–2 hodiny, hrají si s nimi, malují nebo zpívají. Dospělým pak chodí dobrovolníci zpříjemnit pobyt do léčebny pro dlouhodobě nemocné, na chirurgii a internu. Dobrovolnické centrum Lékořice realizuje ve FTNsP i jednorázové akce, jako dětský den či dobročinný bazar, do nichž se mohou zapojit ti, kteří na pravidelné návštěvy nemocných nemají čas.

nil vzdělávání, navštěvuje v současné době více než 170 žáků a studentů několik typů škol (základní, zvláštní i střední, tři obory střediska praktického vyučování) nebo tu bydlí a docházejí do jiných pražských středních i vysokých škol. Dalších 200 dětí a mladých lidí z běžných škol využívá ambulantní služby Speciálního pedagogického centra. Hlavním cílem Jedličkova ústavu a škol pro tělesně postižené (jak zní oficiální název) je připravit mladé lidi pro samostatný život a pomoci jim v co největší míře se integrovat do společnosti.

15

www.dbkpraha.cz


program

Vánoce přicházejí do DBK

V -1. patře vedle prodejny Baťa bude od začátku prosince stát dva metry vysoký, působivě nasvícený vánoční strom. Ten bude zkrášlen ozdobami vyrobenými dětmi z Jedličkova ústavu a dětmi i seniory z Thomayerovy nemocnice. Po celou dobu adventu tady budou zákazníci DBK moci přispívat do sbírky, jejíž výtěžek půjde na Thomayerovu nemocnici, sdružení Lékořice a Jedličkův ústav. Pojďme si představit program tradičních českých Vánoc, které v DBK začínají druhý prosincový den.

016 16

magazin@dbkpraha.cz

2. prosince

9., 16. a 23. prosince

Začíná advent, doba očekávání Vánoc. Na adventním věnci se zapaluje první svíčka, této neděli se také říká železná. Prostranství a promenády v Gastro DBK jsou vyhrazeny vánočním workshopům na téma lidová řemesla. Vyrobit nebo zakoupit si zde můžete drátované vánoční ozdoby, bižuterii nebo svíčky, naučí vás tu také, jak se připravují slaměné ozdoby a panenky ze šustí. Seznámit se zde můžete také s lidmi ze sdružení Lékořice, kteří vám každou neděli představí svou činnost a zodpoví vše, co vás zajímá.

Druhá, třetí a čtvrtá adventní neděle se nazývají bronzová, stříbrná a zlatá. Každou neděli se na adventním věnci zapaluje další svíčka. Adventní barva je fialová, proto i svíčky by měly nést tuto barvu. Vždy poslední odpoledne v týdnu si opět můžete vyzkoušet lidová řemesla a podpořit sdružení Lékořice. Seženete u nás také kapra a stromeček, nepostradatelné doplňky každé správné vánoční domácnosti. Stromky se před DBK budou prodávat od 9. do 23. prosince, kapři od 18. do 24. prosince.

4. prosince

21. prosince

Svátek má svatá Barbora. Dříve obcházely ženy v bílém oděvu (Barborky) domácnosti a nadělovaly dětem různé dárky. Dodnes se zachoval zvyk trhání třešňových větviček, které mají vykvést do Štědrého dne. Pokud se kvítka objeví, dívka se příští rok určitě vdá. V DBK tou dobou chodí Mikuláš a naděluje dárky. Každý, kdo dorazí na mikulášskou besídku, dostane časopis Sluníčko nebo Mateřídoušku. Připraveny jsou ještě další dárky, Lego, hračky, sladkosti nebo vánoční balíčky. Akci organizuje Městská část Praha 4, účast přislíbili starosta Pavel Horálek a senátor Tomáš Töpfer.

Štědrý den pomalu klepe na dveře, děti i dospělí se už nemohou dočkat Ježíška. Aby vám to čekání lépe uteklo, připravilo DBK pro malé i velké „Vánoční odpoledne,“ za účasti známých osobností, dětských sborů a živých kapel. Dětem můžeme slíbit i divadelní představení.


gastro

Každou neděli speciální menu za zvýhodněnou cenu

Gastro DBK

Celý týden jen pro vás a ještě něco navíc Jak již nadpis napovídá, Gastro DBK poskytuje svým zákazníkům celotýdenní servis a nyní navíc připravuje speciální nedělní akce. Během pracovního týdne tak můžete Gastro využít k příjemnému posezení u kávy, ke klidnému a chutnému obědu, či naopak k rychlému a levnému občerstvení, které vás nikterak nezdrží od vašich pracovních povinností. Na jednom místě naleznete různorodé kuchyně, které dozajista uspokojí vaše chutě a představy. Jelikož chce Gastro svým zákazníkům poskytovat stále více a více, připravilo následující akce, které se rozeběhnou již 2. prosince.

Snídaňová menu

Nedělní brunch

Každý den od 8 hod. si můžete pochutnat na snídaňových menu, mezi kterými nebudou chybět čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, koktejly z ovoce, káva, zdravé zeleninové a ovocné saláty, obložené bagety nebo třeba křehké palačinky.

Každou neděli od 10 do 14 hod. bude k dispozici ve všech gastro provozech (Pizzeria Coloseum, Restaurace Nový Jarmark, Gelaterie, Lahůdky Prchal, Mangaloo freshbar, Bagety – palačinky Prchal, Safir, Cactus, Punjabi food, Bilbo Šmak) speciální nedělní menu, a to za zvýhodněnou cenu, nebo s dezertem zdarma atd.

Wi-fi Od pondělí do neděle bude také k dispozici bezplatné připojení k internetu, které vám umožní vyřídit pracovní či mimopracovní povinnosti i během vašeho jídla. V sobotu a v neděli bude připojení k internetu fungovat neustále od 8 do 21 hod., v pracovním týdnu od pondělí do pátku od  8 do 21 hod., krom doby od  11 do 15 hod.

Take away

Různorodé nedělní akce pro děti

Nedělní vaření s klukama v akci, Filipem a Ondřejem Nebude chybět živé vaření specialit pod vedením Filipa a Ondřeje nebo jejich výborných kolegů, spojené s delikátními ochutnávkami, prezentací kulinářských produktů, školou vaření (www.cerstvaskolavareni.cz) a spoustou zajímavých hostů. Na tato nedělní vaření se můžete těšit již první adventní neděli.

Protože mezi zákazníky patří nejen dospělí, ale i děti, Gastro DBK si pro ně připravilo překvapení formou loutkového divadla, kuchařského kejklování s kejklířem Vítkem či dětského vaření v režii Filipa Sajlera, kde si děti vyzkouší, jak se zdobí pizza apod.

Vzhledem k tomu, že v okolí DBK je mnoho administrativních budov a ne všem zaměstnancům se vždy daří nerušeně a poklidně poobědvat, nabízí Gastro DBK možnost zabalení pokrmu s sebou. 017 17

www.dbkpraha.cz


mapa

-2

VCHOD

PATRO

SCHODIŠTĚ

-2

ESKALÁTORY

VÝTAH

WC

P PARKOVIŠTĚ

HŘIŠTĚ

0

1

GASTRO

METRO

P

-1 -1

2

4

1

3

4

P

2

5

3

P

6

-1 6

5

8

7

7

8 9

8

11

10

9

8

12

7

6 7 13

P

6 5

16 19

14

4 3

-1

24

magazin@dbkpraha.cz

4

3 21

22

25 27

26

6 7

2

9

9

11

-2 1

5

23

10

2

18

3 4

18

20

2

5

15

17

1

28

1

1

10

12

8


GASTRO

2

MÓDA

1

SPORT

SLUŽBY

DÁRKY, HRAČKY

3

6

8

3 4

5

4

C&A CITY SPORT MARKS & SPENCER DM DROGERIE SCAN QUILT MANIA SHOP COFFEE HEAVEN EVA & Co.

BYDLENÍ

2

3

5

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

BAŤA KOMERČNÍ BANKA KNIŽNÍ KLUB FALTYS & PARTNER FOKUS OPTIK GALERIE SPIRÁLA RAPID SERVICE PET CENTER KLIER DREAM VINOTÉKA BIO DAY NEW IMAGE BOON SPOT ŽRALOK LUTEX PAPÍR CENTRUM COPY CENTRUM HODINÁŘSTVÍ ARA SHOES V - ELEGANTE HB HELENA HOROSKOP EL NELA AURA FOTOLAB

ŠPERKY, HODINKY

-1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

-1

9

1

ELEKTRO

-2 1 2 3 4 5 6 7 8

7

2

KRÁSA, ZDRAVÍ

1 2 3 4 5 6 7 8 9

2 PIZZERIE COLOSEUM NOVÝ JARMARK PUNJABI FOOD BILBO ŠMAK SAFIR CACTUS PALAČINKY-BAGETY MANGALOO FRESHBAR LA BELLE OLIVE LAHŮDKY PRCHAL

1 2 3 4 5

0

6 7 8 9

BILLA BUTERFLY DOMECEK EXIM TOURS SETOS GECO TABÁK LÉKÁRNA ABC KVETINY COLOSEUM CAFÉ

1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

OBUV, KŮŽE

KARA TRUTNOV JOHN GARFIELD LUTEX DÁRKY FANN PARFUMERIE DIM LEVI´S OP PROSTĚJOV SCARABELLA NELA TIME GESTIL CARO-KONTEX

PLANETA HRAČEK SKIBI LITTLE FOOT ČTYŘLÍSTEK ČTYŘLÍSTEK

3 EURONICS SPOLTEX HARTMAN MIROS

4 1

SPECTRUM

5 2 3

SPECTRUM DELFI - SKŘÍNĚ

VŠECHNO PĚKNĚ PO RUCE

19

www.dbkpraha.cz


DBK  

Customer magazine for shopping centre DBK.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you