Page 1

rodinné Vበnezávisl˘ finanãní poradce

roãník 3 / zima 2008

DIVOKÁ JÍZDA POD KONTROLOu Jak se ochránit před měnovým rizikem Proč nerušit dlouhodobé investice krize byly, jsou a budou cena: 39 Kã, pro klienty AWD zdarma


EDITORIAL

VáŽení a milí ČtenáŘi, před půl rokem jsem na tomto místě psal o bouřlivém dění na kapitálových trzích v důsledku americké hypoteční krize. Dnes by se podobná slova dala zopakovat – snad jen s tím rozdílem, že s přibývajícími negativními zprávami si všichni důležití hráči na finančním trhu začali uvědomovat, že je třeba ubrat plyn při riskantní jízdě v rychlém pruhu a zařadit se zpátky mezi poslušné řidiče. Vzpomněl jsem si na tento příměr v souvislosti s nejbohatším Rusem Sulejmanem KeriIng. Michal Pyšík, movem, který vloni na městské progenerální ředitel menádě ve francouzské Nice rozpůlil AWD Česká republika své ferrari o jednu z palem. Jeho divoká jízda (tentokrát finanční) skončila podobnou havárií i letos, když ztratil značnou část svého majetku spekulativní investicí do akcií.

lostem, kdy vše trvalo i více než rok, se v posledních desetiletích trh zotavuje vždy po několika měsících. Věřím, že nás to může naplňovat optimismem.

Řekl bych, že varování, jehož se nám díky neúprosným ekonomickým statistikám dostává, způsobuje velmi potřebnou očistu.

Michal Pyšík, generální ředitel AWD Česká republika

Je samozřejmé, že kolem současné situace panují mezi lidmi obavy. I proto jsme se rozhodli popsat vám konkrétně, jaký vliv má dnešní dění na různé finanční produkty (str. 8) či jak se lze v turbulentní době ochránit proti měnovému riziku (str. 12). Finanční krize jistě přinesla pokles trhů a ztráty, na druhou stranu i nové příležitosti. Hodnota mnohých cenných papírů je dnes na historických minimech a byla by škoda tuto situaci nevyužít. Kontaktujte tedy svého privátního finančního poradce, ať nepropásnete jedinečnou šanci na výnosnou investici. Do nového roku vám přeji hodně rodinné pohody!

Z pohledu AWD jako dlouhodobých investorů je jen dobře, že se finanční trhy po letech znovu zprůhlední, nadechnou se čerstvějšího vzduchu a začnou opět růst. Stačí se jen podívat na dobu, s jakou se trhy po krizích vracejí na své původní hodnoty (viz str. 6). Oproti historickým udá-

4

10

SVĚT AWD

6 TÉMA - Finanční krize 6 Hledá se finanční psychiatr 8 Finanční produkty v době ekonomické krize 10 Komodity pod mikroskopem investorů 12 Jak se zajistit proti měnovému riziku 14 Světové peníze v pohybu 16 ROZHOVOR

S gen. ředitelem AWD ČR Michalem Pyšíkem

20 FENOMÉN

V mrakodrapu se žije na vysoké noze

22 PTÁTE SE 100 95 75

Vaše otázky a naše odpovědi

23 RELAX

Chateau Mcely - místo splněných přání

24 NÁŠ KLIENT

René Sommer: Kofola byla trochu srdeční záležitost

25 5 0

II

26 HISTORIE Od kančí kůže až po miliardovou bankovku

27 ZÁBAVA

Křížovka, kvíz pro děti

OBSAH

8 16 24 3


svět AWD

svět AWD

Svou finanční budoucnost máte pod kontrolou

Získejte peníze navíc díky privátnímu finančnímu poradenství AWD Pomohli jsme dětem V uplynulém půlroce jsme opět zrealizovali několik dobročinných projektů. Zdravotní kočárek pro Kryštofa

Za poslední půlrok jsme svědky velkých otřesů ve světové ekonomice a oprávněných obav, které negativní zprávy z trhu způsobují. Klienti AWD ale mají své finance pod kontrolou. Privátní finanční poradce vždy na míru sestaví finanční strategii a díky naší nezávislosti máme možnost vám nabídnout skutečně ty nejlepší produkty dostupné na trhu. V takto turbulentní době si můžete být jisti, že vaše finance jsou pod kontrolou.

NEZÁVISLOST SE KLIENTŮM AWD VYPLATÍ Nezávislost AWD pro vás znamená:

Při analýze vašich potřeb musíme, stejně jako při stavbě pyramidy, postupovat od základů. Pro vaši konkrétní situaci zajistíme individuální řešení. Přilepšíte si tak o několik desítek tisíc korun ročně.

• Velký výběr a objektivní poradenství • Individuální doporučení – nemáme žádné vlastní produkty v nabídce • Výhodné produkty a lepší výkony – srovnávací software jako báze pro transparenci trhu a orientaci klientů Ať už jste velmi zaneprázdnění a chcete se svým privátním finančním poradcem mluvit telefonicky, nebo naopak raději sami navštívíte naše poradenské centrum, jsme vám neustále k dispozici a jsme připraveni vám jako klientovi vyjít vstříc. Pokud si to budete přát, sejdeme se s vámi u vás doma nebo v naší kanceláři, o víkendu nebo večer. Snažíme se dobře starat nejen o vaše finance, ale i o váš drahocenný čas.

Schéma privátní finanční strategie AWD zabezpečí vaše finance K tomu, abychom mohli posoudit vaši situaci komplexně a systematicky, nám pomáhá schéma privátní finanční strategie.

4

Nalezneme odpovědi na důležité otázky z oblasti vašich financí: Jak můžu snížit náklady a výdaje? Jak zvýším své příjmy? Jak vysokou budu mít penzi? Co je pro mě výhodnější – nájem bytu, nebo osobní vlastnictví?

INFORMUJTE SE Rádi byste se dozvěděli víc o tom, co pro vás konkrétně můžeme udělat? Není nic jednoduššího než nás ihned kontaktovat. Volejte 844 111 444 K dispozici je vám naše telefonní infolinka, kde vám operátorka pomůže s nejvhodnějším řešením vaší situace a případně poskytne přímý kontakt na poradce, jenž pro vás zajistí odbornou pomoc s vašimi rodinnými financemi. Jděte na www.awdcr.cz Detailní informace o činnosti AWD získáte také na internetové adrese www.awdcr.cz, kde se dozvíte podrobnosti o našich službách a aktuální novinky.

Navštivte Poradenské centrum Chcete se s námi setkat osobně? Rádi vás uvítáme v jednom z našich 15 Poradenských center, která sídlí ve většině velkých měst, a jsou pro vás tudíž dostupná v každém kraji. E-newsletter AWD Chcete-li pravidelně dostávat aktuální informace o zajímavostech a dění na finančním trhu, budeme vám je na vyžádání zasílat přímo do vaší e-mailové schránky.

Koncept privátního finančního poradenství AWD se vám otevírá. To potvrzují nejen klienti, ale i nejrůznější testy poradců po celé Evropě, v nichž se poradci AWD vždy umístili na výborných pozicích. Všech 10 argumentů mluví pro AWD.

10 ARGUMENTŮ PRO AWD

Díky naší nadaci jsme mohli zakoupit tříletému Kryštofovi ze Zlína praktický zdravotní kočárek, na který pojišťovna zamítla uhradit jakýkoliv příspěvek. Kryštof trpí těžkým postižením, jeho mladý život mu komplikuje hypotonický syndrom a epilepsie. V minulosti používal obyčejný kočárek, ze kterého však již vyrostl. Nový kočárek v hodnotě 82 000 Kč je velice kvalitní a je možné jeho využití i v domácím prostředí, je navíc rozměrově plně přizpůsobitelný a dokáže růst s dítětem. Jeho cena byla příliš vysoká a bez příspěvku naší nadace by rodina kočárek nemohla zakoupit.

1) A  WD je vedoucím nezávislým poskytovatelem privátních finančních služeb v Evropě. Jsme jedničkou na trhu v Německu, na čele trhu v Rakousku, nejlepší ve Švýcarsku a nyní také číslo dvě ve Velké Británii. Kromě toho jsme mezi vedoucími nezávislými poskytovateli finančních služeb v České republice, na Slovensku, v Polsku, Chorvatsku, Rumunsku a Maďarsku.

Mechanický vozíček pro Ondru

3) Díky optimalizaci dokážou poradci AWD získat finanční prostředky ve výši minimálně 10 % příjmu navíc. S rostoucím příjmem klientů pak automaticky roste také finanční přínos optimalizace.

Dvanáctiletý Ondra z Břeclavska chodí do  7. třídy a trpí vážným onemocněním zvaným Charcot-Marie-Tooth. Jedná se o neuropatii, při které se postupně zhoršuje hybnost dolních a horních končetin jako následek poškození nervů. Svaly na končetinách slábnou, protože postižené nervy je dostatečně nestimulují. Ondra nutně potřeboval vozíček, bez kterého se neobejde. Z pojišťovny získal vozíček na domácí užívání, ale na nový venkovní již z pojišťovny neměl nárok. Na základě těchto skutečností jsme se rozhodli Ondrovi zakoupit vybraný vozíček za 49 000 Kč, který je vhodný pro nenáročnou jízdu i na dlouhé vzdálenosti.

2) Více než 6400 vysoce kvalifikovaných poradců ve více než 500 obchodních zastoupeních po celé Evropě.

4) AWD sleduje linii komplexního poradenství za pomoci moderních nástrojů, jakým je například privátní finanční strategie.

5) Náš systém vzdělávání poradců AWD má ten nejvyšší standard založený na knowhow mateřské společnosti AWD Holding. 6) AWD nabízí svým klientům vysoce kvalitní portfolio produktů v oblasti finančních služeb. 7) Privátní finanční poradenství je trhem budoucnosti a vykazuje stabilní růst. 8) V Evropě máme více než 2 miliony stálých klientů. 9) Spolupracujeme s mnoha univerzitnímimi odborníky z oblasti financí a IT, kteří se podílejí na optimalizaci našeho poradenského softwaru. Mezi našimi partnery jsou mimo jiné VŠE Praha, ESF MU Brno a VŠFS Praha. 10) S polečnost AWD dynamicky roste a v roce 2007 zvýšila svůj obrat v ČR o dalších 70 %.

Zdravotní materiál pro Sárinku Malou Sáru Kališovou z Břeclavska, která trpí svalovou atrofií, jsme již jednou podpořili koncem roku 2007. Její nemoc je natolik závažná, že vyžaduje další finance na nákup zdravotního materiálu a pomůcek. Naše nadace se rozhodla tentokrát Sárinku podpořit částkou 120 000 Kč. Z této částky byl zakoupen speciální zdravotní kočárek, masážní lehátko a další potřebný zdravotní materiál. Sářina nemoc je zatím neléčitelná, ale rodina usiluje o to, aby se jejich holčička cítila co nejlépe. Věříme, že k tomu alespoň trochu přispěje i AWD nadace Pomoc dětem.

5


téma – finanční krize

téma – finanční krize Jak dlouho se trhy vzpamatovávají z krize

Hledá se finanční psychiatr, zn. ihned

Název krize

Finanční krize probudila v investorech potřebnou obezřetnost

Rok

Pokles

Trvání krize

Velká hospodářská krize

1929

89%

31 měsíců

II. světová válka

1939

46 %

18 měsíců

8 let

Karibská krize

1962

24 %

3 měsíce

1,5 roku

Ropný šok

1973

42 %

24 měsíců

4 roky

1989

20 %

2 měsíce

3,5 roku

Atentáty na USA

2001

14 %

1 měsíc

1 měsíc

Enron a účetní podvody

2002

28 %

7 měsíců

2,5 roku

Hypoteční krize

2008

31 %

5 měsíců

???

Dalším důsledkem ztráty důvěryhodnosti jednotlivých bank je skutečnost, že rapidně klesá hodnota jejich akcií na burze. V případě náhlého krachu není banka schopna vyplácet lidem jejich vklady, proto vlády mnoha zemí světa začaly úspory vkladatelů v bankách garantovat. Obrovský pokles na burzách má za příčinu pokles hodnoty veškerých investic, tedy například i penzijních fondů. Globální finanční krize se může projevit i v takových aspektech, jako je propouštění zaměstnanců, způsobené nedostatkem úvěrových půjček pro firmy, či

Je otázkou, zda má pro běžného člověka smysl sledovat aktuální vývoj na trhu každý den. Odborníci se totiž shodují, že cesta z hlubin finanční krize bude trvat déle, než jak jsme byli v minulých měsících při běžných výkyvech trhu zvyklí. Tím spíše, že citelné důsledky krize by se měly projevit naplno až v příštím roce. Doufejme zároveň, že se objeví i ty pozitivní důsledky propadu a ekonomika, zralá dnes spíše na psychiatra, se začne znovu zhluboka nadechovat k vyšším výkonům.

6

Kde se vzala... Dlouhé měsíce se o hypoteční krizi mluvilo jako o specifiku Spojených států amerických a jejich příliš tolerantního systému hypoték pro kohokoliv. Dopad na americké finanční ústavy ale nebyl tak mizivý, jak by si mnozí Evropané přáli, a nervozita analytiků vzrůstala s každou novou statistikou o vývoji amerického hospodářství. Z hypoteční krize za oceánem byla rázem finanční krize v Evropě a Asii a dnes, po něko-

lika málo měsících, se čím dál častěji skloňuje slovo recese. Mnozí odborníci, kteří již skutečnou recesi zažili, ale upozorňují: Čím méně strachu mezi běžnými lidmi toto slovo vyvolá, tím dříve se rozkolísané ukazatele uklidní.

Když bankám teče do bot (spousta peněz) Celý finanční systém je založen na systému mezibankovní důvěry, kdy jednotlivé banky

musí mít možnost navzájem si půjčovat finanční prostředky. Vzhledem k vzniklé situaci, která způsobila obecnou nedůvěru vůči solidnosti jednotlivých bankovních institucí, začaly banky odmítat vzájemnou spolupráci. Finanční trh tak zcela zamrzl. Vlády nejrůznějších zemí světa se snaží maximálně pomáhat, a to i adresnými sanacemi v soukromém sektoru. Bankám poskytují astronomic-

25 let

Černé pondělí

ké finanční částky (v Británii 500 miliard liber, v USA 700 miliard dolarů). Mezibankovní důvěru tím však zatím neobnovily.

Díky za každé nové ráno. To si dnes říkají investoři, kteří zaznamenali určitou finanční ztrátu a s každým novým dnem věří v šanci, že se trh odrazí ode dna a začne pomalu, ale jistě znovu růst. Kdo udrží svou netrpělivost na uzdě, má velikou šanci, že své finance opět zhodnotí.

Doba návratu na původní hodnotu

menší příjem zapříčiněný postupným růstem daní. Ani klesající ceny nemovitostí či automobilů nebudou pravděpodobně dostatečnou náplastí na utrpěné finanční bolístky. Zdá se, že čekárna u finančního lékaře je již delší dobu plná pacientů s více druhy nemocí, ale pan doktor se jaksi někde zapomněl. V tuto chvíli tedy nezbývá než věřit v uzdravení a pokorně čekat v řadě.

Šťastný a veselý nový rok? Pokud bude Česká republika následovat západní Evropu, s níž je přes exporty těsně svázána, vrcholný bod hospodářského zpomalení se projeví naplno až na jaře příštího roku. Podle finanční ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové k nám finanční krize v pohybu kapitálu přišla už v okamžiku jejího vypuknutí. Výrazné hospodářské zpomalení, kdy se problémy finančního sektoru začnou odrážet v reálné ekonomice, bychom měli pocítit až v průběhu příštího roku. První náznaky lze podle Šichtařové pozorovat už nyní: „Poslední údaje o růstu HDP a vývoji maloobchodních tržních cen naznačují, že čtvrtý kvartál zaznamená jisté ochlazení. V současné době jsme v sestupné fázi, ale nepředpokládá se sestup do záporných čísel. Rozhodně neočekáváme hospodářkou krizi, spíše hospodářské zpomalení,“ tvrdí Šichtařová. Ačkoliv je mezi mnoha investory znát vystřízlivění z tučných let minulých, jedno je jisté. Trh prochází krizemi pravidelně a pravidelně se z nich také léčí. Pokud vše bude mít za následek střízlivější a obezřetnější přístup v budoucích investicích, pro zdravou ekonomiku je to jen dobře.

7


téma – finanční krize

téma – finanční krize Než se pustíme do rozboru jednotlivých finančních produktů, je dobré si na  začátek uvědomit, že určitě není nutné začít v souvislosti s finanční krizí panikařit a začít vybírat vklady z bank, ať už z běžných, či ze spořicích účtů. O své úspory v bankách se totiž Češi jednoznačně bát nemusí. Proč? Za prvé díky tomu, že naše banky jsou díky svému konzervativnímu obchodnímu modelu (nezaloženému na investicích) od finanční krize poměrně dobře izolovány, za druhé proto, že bankovní vklady jsou ze zákona pojištěny. Naše vláda navíc nedávno toto pojištění zvýšila na 100 procent (z 90 procent) a zvýšila i limit pro pojištění vkladů, a to na 50 000 eur (z 25 000 eur).

díky své konstrukci přinášejí stoprocentní zajištění investované částky při jejich splatnosti. „Peníze klientů jsou totiž investovány tak, aby při splatnosti fondu úplně eliminovaly korekci akciových nebo komoditních trhů,“ řekl o zajištěných fondech pro Finance.cz ­M artin Fuchs, ředitel investičních produktů HSBC Bank v České republice. Zajímavou alternativou jsou pak i fondy peněžního trhu. Ty jsou rovněž poměrně hodně konzervativní, a navíc nabízejí o něco vyšší výnos než termínované vklady či spořicí účty.

Akcie – nízká cena znamená šanci

O tom, že investice či vklady uložené na těchto finančních produktech patří dnes k těm nejvíce bezpečným, jsme psali již v úvodu článku (izolovanost našich bank od krize a zvýšení pojištění vkladů). Zatímco u běžných účtů nelze díky nízkým úrokovým sazbám o investici v pravém slova smyslu mluvit, jsou spořicí účty i termínované vklady pro řadu střadatelů více než zajímavé. Nabízejí dnes totiž celkem zajímavý úrok, a představují tak vhodnou alternativu pro uložení finančních prostředků než finanční krize odezní. U spořicích účtů se u většiny bank pohybuje kolem hranice 3 procent p. a. plus minus půl procenta. I díky tomu je zájem o tyto produkty v této době více než značný. Na spořicí účty dnes ukládají peníze i lidé, kteří je dříve nevyužívali. I na tyto produkty však může mít finanční krize negativní dopad, a to poklesem úrokové sazby, kterou jsou vklady úročeny. V tomto ohledu vždy záleží na České národní bance. Ta totiž v souvislosti s finanční krizí (stejně jako to už udělala řada zahraničních centrálních bank) snížila své úrokové sazby, aby podpořila růst ekonomiky. Citlivé reakce na dění na trhu lze očekávat i v budoucnu.

Všechny světové akciové trhy zažily v souvislosti s finanční krizí rekordní propady. Pokud máte v akciích zainvestováno, tato skutečnost vám jistě neunikla. Co tedy za této situace dělat? Určitě ne začít masivně vyprodávat, naopak s prodejem je lepší počkat, až současná situace odezní a trhy se vrátí do normálu. Akcie jsou však díky svým současným nízkým cenám také velkým lákadlem, jelikož nabízejí solidní potenciál budoucího zisku, je však důležité si uvědomit, že tato investice s sebou nese i velkou míru rizika. Jak tedy za současné situace investovat? Určitě platí, že obezřetně. Nerealizovat jednorázové velké investice, ale postupně pravidelně realizovat spíše menší nákupy jednotlivých akciových titulů. Bezpečnější jsou určitě velké, stabilní firmy.

Podílové fondy – trpělivost a pravidelné investice Stejně jako u akcií i u podílových fondů v současnosti platí pravidlo – nepanikařit a neprodávat. Pokud totiž někdo díky současné neutěšené situaci na trhu neudrží nervy na uzdě a z obavy před další ztrátou své investice prodá, pak svou ztrátu (která do té doby byla pouze účetní položkou) skutečně zrealizuje. Vyplatí se tedy vůbec do podílových fondů v současnosti investovat? Odpověď je ano, jen je skutečně nutné dodržovat jistá pravidla. Určitě nejvhodnější formou investování do podílových fondů je v současnosti pravidelná investice – té naopak současné nízké kurzy fondů nahrávají (zejména dobré je to pro začátek investování). Další možností jsou takzvané zajištěné fondy. Tyto fondy

Finanční produkty v době ekonomické krize Finanční krize, která doslova děsí ekonomy, bankéře či velké investory, vzbuzuje nemalé obavy také u široké veřejnosti. Ptáte se nás, jaký bude další vývoj v oblasti hypoték či co dělat s klesajícími akciemi? Pokusili jsme se na nejčastější dotazy odpovědět.

8

9

V bezpečí: běžné účty, spořící účty a termínované vklady

Stavební spoření – na krizi nezávislé Stavební spoření patří mezi produkty, které jsou krizí ovlivněny poměrně málo či nejsou ovlivněny vůbec, tudíž rušit stavební spoření kvůli finanční krizi zcela postrádá smysl. Důležité je uvědomit si fakt, že pokud zrušíte stavební spoření předčasně, přijdete o veškerou do té doby poskytnutou státní podporu i úroky z ní. Jeho nespornou výhodou je také to, že vklady jsou pojištěny. Díky štědré státní podpoře, která je k němu poskytována, představuje nyní

stavební spoření poměrně zajímavou investiční alternativu.

Životní pojištění a penzijní připojištění – menší výnosy Oba tyto produkty mají řadu věcí společných. Prostředky na penzijním připojištění ani na životním pojištění sice nejsou ze zákona pojištěny, nicméně peněžní prostředky v nich uložené by neměly být krizí nějak významně ohroženy. Oba dva finanční produkty budou také mít s největší pravděpodobností v současné době díky finanční krizi nižší připisované výnosy (penzijní připojištění ale ze zákona musí dosahovat kladných výnosů, a připisovat tak kladné zhodnocení). Na druhou stranu oba jsou to dlouhodobé finanční produkty, a tak je důležité zejména zhodnocení připisované na konci spoření. Případné zrušení kteréhokoliv z těchto produktů také není právě levnou záležitostí – u penzijního připojištění přijdete o veškeré státní příspěvky a úspory na daních, u životního pojištění je pak nutné též vrátit úspory na daních, a pokud máte životní pojištění uzavřené po kratší dobu (dva tři roky), připravte se na to, že přijdete o veškeré vložené prostředky.

Hypotéky – proměnlivé úroky, přísnější podmínky Hypotéky patří mezi finanční produkty, které jsou a budou finanční krizí ovlivněny poměrně výrazně, a to ve dvou rovinách – jednak se krize odrazí na pohybu úrokové sazby, zároveň lze očekávat, že hypotéky bude dostávat méně lidí – banky totiž budou obezřetnější při jejich schvalování. Hypoteční úvěry svými rozhodnutími výrazně ovlivňuje Česká národní banka, pokud v příštích měsících znovu sníží úrokové sazby, mohly by jít i úrokové sazby hypoték v příštím roce s největší pravděpodobností dolů. Lze očekávat, že ČNB bude i v budoucnu postupovat v souladu s Evropskou centrální bankou (která úroky nedávno snížila o půl procentního bodu) a bude na dění trhu reagovat podporou růstu českého HDP. Na druhou stranu by si potenciální žadatelé o hypotéku měli uvědomit, že banky budou v poskytování hypoték stále obezřetnější a dostat v budoucnosti od banky hypotéku nebude takovou samozřejmostí, jako tomu bylo dosud. Jakou si brát v současnosti fixaci? S ohledem na předpokládané snižování úroků hypoték v příštím roce se současným žadatelům o hypotéku vyplatí spíše krátké fixace.

9


Téma – finanční krize

téma – finanční krize Příčinou současných výkyvů na trzích je špatná struktura hospodářství. Pomalu přichází čas, kdy se hospodářství dává do pořádku. Likvidují se špatné investice a všechny zdroje z nepovedených podnikatelských záměrů se přesouvají zpátky tam, kde mají smysl a předpokládá se u nich zhodnocení. To s sebou nutně přináší pokles cen ve všech odvětvích, která byla v minulosti nadhodnocena. Každodenní výkyvy v řádu desítek procent nejsou již pro nikoho překvapením a nevyhýbají se ani komoditám. Výběr investice tedy musí podléhat profesionální analýze, a jak dnes analytici radí, na zhodnocení má smysl se dívat spíše z dlouhodobého hlediska.

října). U ropy se v krátkodobém výhledu očekávají pouze dočasné korekce, žádný cenový bungee jumping během několika měsíců údajně nehrozí. Co platí dnes, nemusí stejně platit zítra – to je poučení z minulých měsíců, kterého je radno se držet.

v budoucnu porostou. „Vedle ropy je v současné době zlato jednou z nejatraktivnějších investic. Z krátkodobého hlediska očekáváme sice další propady, ale jako dlouhodobou komoditu zlato určitě doporučuji,“ uvedl pro Rodinné finance analytik Petr Čermák ze společnosti Colosseum. Zvýšenou poptávku zaznamenali čeští obchodníci s komoditami v posledních měsících také u diamantů.

Ropné štěstí v globálním neštěstí Jestli finanční krize zatím přinesla něco pozitivního, tak to jsou klesající ceny ropy, potažmo benzinu a nafty. Levná paliva by tak mohla firmám a lidem částečně ulevit a snížit jejich náklady. V průběhu posledního roku zaznamenala tato komodita závratný cenový růst i pokles. Byla to právě prudce zdražující ropa, která následně způsobila zvýšení cen u  potravin až o  45 procent. Když se trochu ohlédneme v čase a vezmeme do ruky například minulé číslo Rodinných financí, najdeme v něm odhad analytiků z  JP Morgan, kteří počítali s cenou ropy v roce 2009 pod hranicí 90 dolarů.

Komodity pod mikroskopem investorů Situace na trzích zůstává napjatá a řadu investorů dál straší obavy ze skutečné recese nejen v USA, ale i v dalších zemích. Po divokém obchodování v průběhu letošního roku si málokdo troufne spekulovat, zda jde o trvalejší obrat k lepšímu. Dosavadní prudké výkyvy trhů totiž zatím svědčí o velké nervozitě investorů, kteří se čím dál častěji přiklánějí k jistotám v podobě některých komodit.

10

Jak vidno, trhům stačilo na korekci ceny ropy i méně času. Černé zlato sice v polovině července atakovalo 150dolarovou hranici, ale negativní vliv americké hypoteční krize již v tu dobu dorazil přes všechny oceány a svět měl po potravinové krizi z jara 2008 zcela jiné téma k řešení. Analytikům bylo v létě pořádně horko při každodenním čtení zpráv z bankovního a investičního sektoru, jenž hlásil jednu negativní informaci za druhou. Zasáhne krize pouze USA? Nakolik se projeví v Evropě? A jde vůbec o krizi, nebo o skutečnou recesi? Názory se sice různily, ale jedno zůstalo stejné pro všechny: strach způsobil, že se všichni investoři začali chovat obezřetně. Trhy reagovaly na očekávanou sníženou spotřebu a cena ropy sklouzla až na hranici 60 dolarů (na konci

Drahé kovy bývaly v těžkých dobách   investorským únikem do jistoty, dnešní trh   ale nabízí i jiné příležitosti v oblasti komodit

Je tedy ropa tou pravou komoditou pro investice? Podle finanční ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové dnes platí, že každý investuje do něčeho jiného (s ohledem na tzv. rizikový profil či celkový objem majetku). „Co má ale momentálně největší potenciál, je pravděpodobně ropa a další komodity na ropu přímo navázané,“ potvrzuje Šichtařová a dodává: „Ale v okamžiku, kdy začne ekonomika znovu zrychlovat, dojde pravděpodobně k velmi prudkému nárůstu. Jestliže v současné době ropa klesla ze 140 pod 80 dolarů za barel, tak v příštím roce můžeme očekávat zpětný chod, od 80 až na 135 dolarů za barel.“

Dobrá rada nad zlato? Odborníci radí investovat také do drahých kovů, zejména do zlata a stříbra, jejichž ceny

Drahé kovy bývaly v těžkých dobách investorským únikem do jistoty, dnešní trh ale nabízí i jiné příležitosti v oblasti komodit. Určité riziko nese trh s uměním, který není tak likvidní z důvodu velkého rizika plagiátů. Potenciál mají i potravinové komodity. Platí to zejména o zemědělských plodinách, jako jsou obilí, sója a kukuřice. Poptávka po nich sice mírně klesne, vzhledem k nižší nabídce ale zůstanou atraktivní. Podobně na tom mohou být i energetické komodity, ty zemědělské budou podle mínění předních analytiků ale zajímavější. Světlá budoucnost je předpovídána i kávě. I když světová ekonomika zpomalí, neočekává se totiž všeobecně po světě tak prudký propad, aby razantně zasáhl i spotřebu potravin.

11


Téma – finanční krize

Téma – finanční krize

Euro vs. koruna

opční prémie přičetl k zisku ze zajišťované pozice. Mezi slabé stránky opcí se řadí fakt, že jsou dražší než CFD.

Rok 2008

EUR/CZK 26,50

Cílem hedgingu není zisk, ale eliminace rizika

26,25 26,00 25,75

K tomu, aby firma či investor byl schopen sám bez cizí pomoci zajišťovat rizika, není potřeba žádných výrazných znalostí finančních derivátů. Nejdůležitější je si uvědomit jednu zásadní věc. Pozice, pomocí které zajišťujeme, tedy opce nebo jiný derivát, musí vždy mít opačný ziskový scénář než pozice zajišťovaná. To znamená, že pokud budeme na poklesu kurzu eura tratit, musíme si otevřít pozici, která bude na poklesu eura vydělávat, tedy krátká

25,50 25,25 25,00 24,75 24,50 24,25 24,00 23,75 23,50

Jak se zajistit proti měnovému riziku? Mnoho tuzemských firem a investorů zatím ani neuvažuje o zajištění proti měnovým rizikům. Tato rizika si kvůli rozkolísanému kurzu koruny sice stále více uvědomují, ale domnívají se, že zajištění proti nim je pouze pro velké podniky a investory, kteří zajišťují obrovské nominální hodnoty. To už dávno není pravda.

Existují dvě hlavní skupiny, které jsou měnovým rizikem ovlivněny. První jsou běžní investoři. Mnozí z nich si sice myslí, že na ně měnové riziko nemůže, je to však přesně naopak. I malý investor vkládající své prostředky do rukou manažerů podílových fondů s velkou pravděpodobností přišel o kus svých prostředků jen kvůli vlivu posilujícího kurzu koruny. Řeč je samozřejmě o fondech denominovaných v amerických dolarech nebo eurech, kterých je ovšem většina. Stejný případ platí pro investory vlastnící americké akcie, ETF, certifikáty a podobně. Nepřímo pak může mít sílící koruna vliv i na akcie obchodované na české burze. Pokud se jedná o akcii společnosti, která má většinu tržeb v cizí měně, třeba euru, budou tržby přepočítané v korunách klesat. Do druhé skupiny patří různé podnikatelské subjekty. Pro ně je vnímání měnového rizika ještě kritičtější, jelikož se od něj často odvíjí jejich úspěch či neúspěch, a někdy dokonce i samotná existence. Učebnicovým příkladem je firma exportující své zboží do zahraničí a realizující tak své tržby v jiné měně, než ve které realizuje

12

svou spotřebu. Vedle exportérů sem patří i firmy, které například drží část svých aktiv v eurech nebo mají výrobní závody v zahraničí. Pro všechny tyto subjekty je zajištění takřka nezbytností. Otázka tedy zní, jak na to.

Zajištění pro každého Ještě než popíšeme, jak se zajišťovat, neboli hedgeovat, je nutné eliminovat mýtus, který o zajišťování koluje. Často se totiž lze setkat s tím, že investoři nebo firmy žijí v domnění, že se jedná o praktiky přístupné pouze velkým hráčům a je nutné zajišťovat obrovské nominální hodnoty. Není to samozřejmě pravda. Trh se začíná přizpůsobovat a podle toho vypadá i dostupnost zajišťovacích produktů. Existuje sice řada společností, které nabízejí zajištění od 20 000 eur, ale také společnosti, které vás zajistí již od podstatně nižších částek – například již od 1000 eur nebo amerických dolarů. U vyšších sum se jedná většinou o tzv. forwardy nebo měnové swapy, u nižších o kontrakty na vyrovnání rozdílu (CFD), což jsou finanční

23,25 23,00 22,75

01

02

03

04

05

06

Měsíc deriváty podobné forwardu jen s tím rozdílem, že při vypršení kontraktu nedojde k fyzické dodávce měny nebo měnové opce.

Jak proces zajištění měnového rizika probíhá? Zajišťování jako takové není nikterak složitou záležitostí, doba pokročila a provedení může být otázka několika kliknutí do počítače z kanceláře nebo bytu. Dejme tomu, že se bude jednat o aktiva ve výši 10 000 eur. Je jedno, jestli jsou to prostředky investované v cizí měně, nebo třeba pohledávka vývozně orientované společnosti, jejíž zaplacení proběhne za tři měsíce. Důležité je to, že v případě posílení koruny bychom na této pozici tratili. Pro tak malou částku však připadá v úvahu především CFD nebo opce. CFD jsou finanční deriváty operující na základě finanční páky, což znamená, že k zajištění 10 000 eur postačí mnohem menší suma peněz. Výše této zálohy neboli marže se liší společnost od společnosti – pro náš příklad poslouží páka 1:100. To znamená, že pro zajištění oněch deseti tisíc eur je třeba pouhých 100 eur na otevření pozice. Cenou CFD je tzv. spread neboli rozdíl mezi nabídkovou a poptávkovou cenou. Ten se opět může lišit, ale měl by vzhledem ke zmiňovanému objemu být méně

07

08

09

10

11

12 Zdroj: ČNB

než pět set korun. Prostředky na účtu je však dobré mít vyšší, než je marže. Je totiž potřeba, aby účet odolal nepříznivému pohybu a pozice se z důvodu margin call (výzva k doplnění prostředků) sama neuzavřela.

(prodejní) pozice u CFD nebo nákup put opce. Dalším faktorem je pak objem, který je potřeba zajistit. Ten by měl být v případě měn totožný na obou pozicích. Nutné je rovněž pochopit, že cílem hedgingu není zisk, nýbrž jen a pouze eliminace rizika plynoucího z nepříznivého pohybu kurzů. Podtrženo sečteno, hedging je pro firmy vystavené výše zmíněným vlivům v dnešní dynamické době téměř nezbytností. To vše s minimálními náklady a naprostou dostupností a jednoduchostí. Určitě je potřeba se do budoucna nad možností zajištění zamyslet a v případě nejistoty vyhledat odbornou pomocnou ruku.

Opce jsou naprosto odlišným instrumentem a žádná marže se zde neskládá, byť finanční páka funguje naprosto stejně. Opce jsou specifickým podmíněným derivátem, který vám dává právo nákupu nebo prodeje podkladového aktiva. Cenou opce je tzv. opční prémie, která zároveň představuje horní hranici ztráty. Ze skutečnosti, že se jedná o právo, nikoli povinnost, vyplývá spousta výhod. Jednou z nich je fakt, že nenesete žádné riziko, neexistuje margin call a v podstatě po dobu existence opce odpadá spousta starostí a pozice se nemusí hlídat. Druhou, výraznější výhodou je, že v případě oslabování koruny by pozice začala po zaplacení prémie vydělávat, což u CFD neplatí. U CFD se tedy jedná pouze o zafixování na určitém kurzu, a pohyb nahoru nebo dolů už nic nezmění, jelikož se vyrovná zisk na zajišťované a ztráta na zajišťující pozici, součet by tedy měl být co nejbližší nule. V případě opce by se při oslabení koruny zisk po odečtení zaplacené

13


Téma – finanční krIze

Téma – finanční krIze

SVĚTOVÉ PENÍZE V POHYBU

Bohatýři rychle nabyli, rychle pozbyli

ŘEKLI O FINANČNÍ KRIZI

Bohatnout díky půjčkám mohlo mnoho východoevropanů a hlavně Rusové rádi dávali bankám do zástavy akcie svých firem. Jakmile ale přišla krize, banky se ozvaly a nucený výprodej akcií za mizivou cenu byl na světě. Bohatýři zchudli i přesto, že všechna konkrétní čísla jsou v podstatě jen velmi hrubé odhady. Nikdo nedokáže předpovídat budoucnost, tím spíš v neklidných časech, ale ohléd-

Sulejman Kerimov

nutí za historickým vývojem ekonomiky spolu s dalšími střípky z dění za poslední

majetek 24,5 mld. dolarů Nejbohatší Rus sice na začátku roku údajně provedl skvělý obchod, když v době vrcholu ruské burzy prodal akcie plynárenského Gazpromu za 21 miliard dolarů, jeho následný krok už tak povedený nebyl: nově nakoupené akcie Morgan Stanley, Credit Suisse či UBS spadly do listopadu o 2/3 své hodnoty. Jistě větší tragédie než jeho slavná loňská havárie v luxusním ferrari.

dobu nám poskytuje pestrou mozaiku názorů a faktů.

Evropa

1945

1950

Ropa

1955

1960

1965

1970

zlato

1980

1985

1990

nemovitosti

1995

2000

Hypoteční krize (2008)

Atentáty na New York (2001)

Černé pondělí (1989) 1975

2005

komodity

1000 USD

131 USD

50 USD Zatímco měsíční průměrná cena ropy byla v červenci 131,22 dolaru za barel, v polovině listopadu se blížila 50 dolarům.

Zdroje: OPEC, Bloomberg, CRB Index, WFO

1940

Ekonomika ČR je v kontextu krize mezi méně ohroženými. Znatelnější dopady v podobě úspor nákladů očekáváme sice až v roce 2009, ale pokud Češi nezpanikaří pod návalem negativních titulků v novinách, budeme si žít v relativní finanční jistotě.

Ropný šok (1973)

Vzestupy a pády trhů v době krize

1935

14 14

Česká republika

Mnoho vlád zemí Evropské unie sanovalo své ekonomiky gigantickou pomocí bankovním domům. Zatímco Francie či Německo nemají příliš zásadní problémy, na dluh žijící Maďarsko muselo požádat EU o miliardy eur.

II. světová válka (1939)

Velká hospodářská krize (1929)

V Americe je aktuálně skloňovanějším pojmem než finanční krize slovo recese. Statistika o hospodářském zpomalení je neúprosná, krachy jsou na denním pořádku, stejně neúprosně se ale s krizí chce vyrovnat i administrativa nového prezidenta.

Enron a účetní podvody (2002)

USA

-66%

„Není pochyb o tom, že strach je dnes všeobecně rozšířený a zachvátil i ostřílené investory. V nejbližší době se zvýší nezaměstnanost, podnikatelská aktivita začne škobrtat a novinové titulky budou i nadále hrůzostrašné. A proto nakupuji akcie. V dlouhodobém výhledu budou zprávy o akciovém trhu příznivé.“  Warren Buffett, investiční guru „Nebude to lehké, vyškrábat se z téhle jámy, do které jsme spadli. Ale nezapomeňte, že Amerika je silná země. Musíme pomoci malým firmám a podnikatelům, ale i velkým odvětvím. Náprava ekonomiky, která se potýká s důsledky finanční krize, nebude snadná ani rychlá.“ Barack Obama, nově zvolený americký prezident 

Roman Abramovič majetek 10 mld. dolarů Bývalý čukotský gubernátor a majitel fotbalové Chelsea přišel v životě o peníze nejen při velmi „drahém“ rozvodu, ale něco ho stály i letošní nákupy uměleckých děl pro jeho novou přítelkyni Dashu Zhukovou. Zatímco tyto radosti ho stály dohromady méně než 500 milionů dolarů, během krize letos přišel o cca 18 miliard, a opustil tak přední místa východoevropských boháčů.

Islandské finance u ledu

-45%

Zdeněk Bakala majetek 1,2 mld. dolarů Uhlobaron ze Šumavy, jak bývá někdy známý český finančník Zdeněk Bakala nazýván, sice úspěšně uvedl akcie své firmy NWR na burzu, finanční krize ale s atraktivním titulem pěkně zamávala. Od května akcie NWR spadla za první půlrok z 440 Kč na 65 korun, v posledních týdnech se postupně zvedá na hodnotu kolem 100 korun.

Velmi mrazivé pocity měli obyvatelé Islandu letos na podzim, když začalo být víc než jasné, že kdysi silné domácí banky nejenže investovaly v problémových USA, ale hlavně tak činily velmi riskantně. Nedostatek financí ale neměla jen většina bank, hodnota jejichž investic šla do záporných čísel. Zadlužena je totiž většina Islanďanů, kteří kvůli slabé islandské koruně po letech splácení svých půjček nyní mnohdy dluží více než na začátku.

-75%

Co říká odborník 730 USD

Dva roky se zlato šplhalo vzhůru, aby jeho cena dosáhla 13. 3. 2008 hodnoty 1000 dolarů za trojskou unci. Od té doby ale klesá, nyní se drží kolem 730 USD.

-30 %

-10 %

Trh s nemovitostmi zažívá asi největší turbulence. I když mnozí investoři tratili desítky procent, aktuálně trh s bydlením opět nabízí zajímavé investorské příležitosti.

Komodity byly vždy držákem v horších časech - přesto zaznamenaly největší pokles hodnoty za 28 let a zejména nad potravinami se vznáší velký otazník opakující se potravinové krize.

Ing. Tomáš Rampula, produktový manažer AWD  Jednorázové investice do akcií utrpěly významné ztráty.  Jednorázové investice do dluhopisů neutrpěly významné ztráty.  Jednorázové investice do fondů peněžního trhu utrpěly mírné nebo žádné ztráty.  Zhodnocení penzijních fondů v roce 2008 se bude blížit nule, zákonem je garantována „neztráta“.  Hodnota účtů a zhodnocení ve stavebním spoření se nijak nemění. Naše doporučení V případě jednorázových investic zachovejte klid a nepanikařte. Pravidelné investice neukončujte nebo nezastavujte. Byla by to velká chyba.

Tato číslovka je v dnešní době asi nejvíce magická. Stoprocentní byly hypotéky, které mnozí Američané přestali splácet. Stoprocentní byly první zprávy o tom, že hypoteční krize by měla být jen americkým problémem. A stoprocentní analýzu a předpověď by dnes bral každý investor. Jediná stoprocentní rada však je následující: Dlouhodobé investice jsou vždy dobře ochráněné a člověk by neměl pod tlakem každodenních zpráv ztrácet rozvahu.

15 15


rozhovor

rozhovor Financemi se začal zabývat už jako student vysoké školy a z jeho soukromé firmy se stal vzor finančního poradenství v zemi. Nynější generální ředitel AWD ČR Michal Pyšík mluví v rozhovoru pro Rodinné finance o šancích, které nám nabízí finanční krize, o kvalitě poradců, ale i o pomoci dětem.

CHCEME SI ŽIVOT UŽÍT Zdá se vám o finanční krizi, nebo spíte dobře i v těchto časech? Krize byly a budou. Vždy je důležité nesložit ruce do klína a nenaříkat, ale využít plně aktuální situace, být proaktivní. Současnou krizi vidíme naopak jako jedinečnou příležitost pro naše klienty nakoupit za ceny, které se již nemusí opakovat. Spím klidně. Dneska je situace na trhu nečitelná, navíc Češi vlastně ani nevědí, kdy a jaké reformy je ještě čekají. Jak vidíte z dlouhodobějšího hlediska vývoj na našem trhu? Vy jste se na začátku dotkl finanční krize. Je faktem, že jsme si prožili tučná léta. Bylo to příjemné, ale pro mnohé je to pryč. Pro AWD tenhle negativní výkyv trhu žádný velký problém neznamená, protože my s klienty investujeme dlouhodobě a plánovaně. Všechny ty investiční plány, spořicí plány, penzijní plány, které jsou konstruovány na 15, 20 nebo 30 let, mají za sebou třeba první dva nebo tři roky, vše se teprve rozjíždí.

Michal Pyšík, generální ředitel AWD Česká republika

Nemá cenu spoléhat se na stát 16

Co tedy podle vás bude hrát prim ve finančních potřebách Čechů v příštích letech? Co se týká dlouhodobého výhledu, bude tématem číslo jedna zajištění na penzi. Stát bude mít čím dál méně peněz. I když dnes v novinách čteme, že se rodí tisíce dětí, je to sice hezké, demografický vývoj je ale stejně negativní. Já osobně říkám svým zákazníkům, ať se vůbec nedívají na to, kolik dostanou ze státní penze. Nemá cenu počítat, jestli dostanete 8300, nebo 8700 Kč měsíčně. Je to úplně jedno. Spolehnout se musejí jen sami na sebe. Podnikatelům to říkám ještě důrazněji. Ať už proběhne nějaká penzijní reforma, ať už tak radikální jako na Slovensku, nebo to bude jen kosmetická úprava

bankéře. Jak se na jejich nabídku díváte v porovnání se službami AWD? Poptávka po privátních finančních poradcích stoupá a banky na to musejí reagovat. Vytvářejí ony zmiňované osobní či privátní bankéře a chtějí tak oslovit bohatší klientelu. Já nebudu říkat, v čem jsme lepší, ale uvedu jejich výpověď: zatímco jeden bankovní poradce mi řekl, že pro movité zákazníky mohou vybrat až 200 investičních fondů, odvětil jsem mu, že my v AWD klientovi vybíráme z těch jeho 200 fondů plus z dalších 1300 fondů od renomovaných světových správců. Obrovská výhoda je, že my jsme nezávislí. Máme výrazně širší nabídku produktů, než mají zástupci bank. Navíc privátní bankéři se koncentrují především na správu ak-

„Pro AWD tenhle negativní výkyv trhu žádný velký problém neznamená, protože my s klienty investujeme dlouhodobě a plánovaně.“ našeho penzijního pilíře, myslím si, že to vůbec nebude řešit situaci. A jiné potřeby? Další velké téma, a to i v politice, je zdravotní reforma. Majetek Čechů roste, žijeme si výborně. Proto budou lidé poptávat zajištění zdraví a nadstandardní zdravotní péči – prostě si budou chtít svůj bohatý život naplno užít. V jednom z rozhovorů jste uvedl zajímavý fakt, že Češi sjednávají z cca 85 % své finanční produkty v bankovních ústavech. Ty jim dnes módně nabízejí tzv. osobního

tiv. Už se ale s klientem nepobaví kvalifikovaně na téma zajištění příjmů či zajištění majetku. Výhoda AWD oproti bankovním poradcům je komplexnost našich služeb. To je i důvod, proč celá řada špičkových bankovních poradců přechází do AWD.

VŠE PRO VÝBORNÉHO PORADCE Jak vypadá váš běžný den? Máte nějakou pravidelnou agendu? Musím se přiznat, že neznám termín „běžný den“. Každý den je jiný. Obvykle den začínám tak, že zavedu děti do školky a do školy.

Lze si tedy i na finanční krizi vzít něco pozitivního? Ano, právě pokles cen akcií na světových trzích hodnotím velmi pozitivně, protože naši zákazníci si nyní na začátku všech svých plánů mohou nakoupit cenné papíry za historicky nejnižší hodnotu. V tomto paradoxně velmi vydělají. Jen se teď nesmějí bát investovat pravidelně – žádné jednorázové investice. Musejí se ale rozhodnout včas. Až se vše uklidní a trhy budou o 20 pro­cent­ výš, tak bude pozdě a oni přijdou o ten rozhodující moment. I slavný investor Warren Buffett říká, že investuje, když trhy krvácí.

17


rozhovor

rozhovor kvality našich lidí, skutečně přísní. U nás se poradce může stát manažerem až zhruba po dvou letech. Teprve tehdy máme jistotu, že to už je člověk schopný přenášet náš systém dál a udržet ho, aby se nedeformoval. Raději na začátku chvíli počkáme, abychom si byli jistí, že daný člověk je „člověk AWD“ a že se na něj můžeme spolehnout. V tom okamžiku do něj masivně investujeme, podporujeme rozvoj jeho poradenského centra, kromě finanční podpory mu dáváme možnost se pravidelně vzdělávat. Ruku v ruce s tím se zvyšuje i kvalita poradenství, kterou jsme pak schopní klientům nabídnout.

„Když se podíváte například na finanční krizi, všechny zprávy přišly výrazně později než ve chvíli, kdy o situaci věděli klíčoví hráči na finančním trhu.“

DÍVÁM SE KOLEM SEBE Finanční svět je svým způsobem velmi konzervativní. Kde jinde se inspirujete než u finančních společností? Snažím se inspirovat všude. V oblasti financí si držím takzvaně informační hygienu. Když si čtu noviny, raději přečtu názory než nějaké aktuální zprávy. Na média v tomhle směru moc nedám. Když se podíváte například na finanční krizi, všechny zprávy přišly výrazně později než ve chvíli, kdy o situaci věděli klíčoví hráči na finančním trhu. Vím třeba, že v českém

A pak si v kanceláři přečtete čerstvé noviny? Noviny si přečtu většinou až večer. Když jdu ráno do kanceláře, pak jen tehdy, mám-li domluvené schůzky, porady nebo jiné termíny. Jinak pracuji raději z domova. Nejdůležitější okamžik je pro mě právě večer, kdy si vše sesumíruji, obtelefonuji své manažery a řekneme si, co se bude dít další den. Za co konkrétně jste ve své pozici v AWD zodpovědný? Moje funkce ve firmě se skládá ze tří rolí. První rolí je být jednatelem AWD ČR, což představuje spíš takové strategické plánování. Máme vynikající back-office, a díky tomu můžu být trošku nad operativou a běžnými starostmi. Snažím se zároveň udržovat si jednoduchý pohled na věci, řídím se selským rozumem. Když vidím, že někdo vymyslí něco strašně komplikovaného, čemu ani on sám nerozumí, tak se snažím takové věci upravit. Druhá moje role je mít zodpovědnost za region České a Slovenské republiky vůči mateřské skupině AWD. Je o vás ale známo, že se stále věnujete i přímo síti poradců AWD...

18

Ano, to je moje třetí pracovní role. Chci se udržet v kondici a vědět, co se děje nejen na centrále či v celé Evropě z pohledu AWD, ale i co se děje přímo mezi lidmi na trhu. Proto jsem si nechal hlavní zodpovědnost za řízení části poradenské sítě v ČR. Na Moravě mám kolegy, kteří mě následují pět nebo deset let, a stále spolu udržujeme kontakt. Přímo vedu jednotlivé

to desetileté období za velmi důležité, protože jsem poznal, co je podnikatelská etapa, kdy si člověk sám ty systémy vytváří a zkouší systém pokus–omyl. Cesta to byla klikatá, ale zároveň úspěšná a my jsme dostali velkou šanci spojit se s AWD. Díky tomu jsem v praxi dostal a dodnes dostávám vysokou manažerskou školu od AWD.

finančním sektoru dostalo již několik bank finanční injekci – to se prostě v novinách nebo na internetu nedozvíte. Proto se dívám hodně kolem sebe, mluvím s lidmi, s podnikateli a top manažery úspěšných podniků. Jste finančně zajištěný a úspěšný člověk. Jak vnímáte pomoc nebo podporu lidem, kteří neměli v životě takové štěstí či možnosti?

Věnujete se firmě hodně, ale máte i početnou rodinu. Jak dokážete skloubit profesní a soukromý život? Určitě si udělám čas na své děti. Když mám příležitost, zavezu je do školy a do školky, a pokud je to v mých silách, tak je i vyzvednu a věnuji se jejich zálibám. Často ale doma pokračuji dál v práci. Když už jsem v kanceláři v naší brněnské centrále, tak v mém diáři najdete jen porady, jednání, ale že bych tam přemýšlel a řešil si

„Naše prověřená cesta je najít člověka mimo náš obor, vychovat z něj výborného poradce a ověřit si, že umí poskytovat poradenství na vysoké úrovni.“ Pro mě je to automatická součást života a vedu k tomu i své děti. Víte, že AWD ČR se stala čtvrtou zemí v našem koncernu po Německu, Švýcarsku a Rakousku, která založila v roce 2006 AWD nadaci Pomoc dětem. Naši poradci mají možnost dobrovolně přispívat 1 % ze svých příjmů na účet naší nadace, takže ročně jsme schopni zrealizovat zajímavé projekty. Člověk si to vždy uvědomí až v okamžiku, kdy mi kolegové připraví zprávu, co se díky naší pomoci podařilo realizovat.

svoje věci, to v žádném případě. Dnes všechno řeším hlavně z domu a z auta, to je moje hlavní office na strategické uvažování. Na druhé straně ale miluju probírat věci s kolegy, kdy si při rozhovorech tříbíme myšlenky. Nejintenzivnější pracovní čas pro mě přichází po šesté hodině večer do jedenácté v noci, kdy už netrávím moc času s rodinou, neboť děti jdou spát. To je přesně ta chvíle, kdy mám na všechno klid.

ING. MICHAL PYŠÍK Věk: 38 let Rodina: manželka, tři děti (kluci) Sport: fotbal, tenis, alpské lyžování, jachting

„Říkám svým klientům, ať se vůbec nedívají na to, kolik dostanou ze státní penze. Nemá cenu počítat, jestli dostanete 8300, nebo 8700 Kč měsíčně.“ ředitele regionálních center v Ostravě, Olomouci, Brně a nově i Českých Budějovicích. To mi umožňuje být ve velmi blízkém kontaktu s naší běžnou prací a potřebami našich klientů. Váš podnikatelský příběh je přímo ukázkový. Z malé české firmy jste dokázal vytvořit společnost, o niž projevila zájem AWD jako globální hráč. Dodnes zde ale působíte, přestože byste nemusel. Co vás k tomu motivuje? Já jsem založil svoji společnost v roce 1993 a  do  roku 2002 jsem tady budoval českou značku, českou poradenskou firmu. Považuji

Spoustu věcí jste se tedy naučil ze zahraničního know-how AWD. Jak je pro vás těžké ten správný přístup ke klientovi předávat dál svým zaměstnancům? Kromě vytvoření nějaké struktury chodu firmy a celého poradenského procesu jde hlavně o výběr našich poradců a manažerů a také o jejich vzdělávání. Pochopili jsme, že naše cesta je najít člověka mimo náš obor, vychovat z něj výborného poradce a ověřit si, že umí poskytovat poradenství na vysoké úrovni. Je mi jasné, že náš klient musí mít ve svého poradce důvěru, a proto jsme, co se týká

Kultura: hudba, kino, architektura Módní značka: Ermenegildo Zegna Auto:  AUDI S8, Range Rover Restaurace: Borgo Agnese (Brno) Nejlepší obchod: první seminář finančního plánování v roce 1992 Nejhorší obchod: nikdy se na věci takto nedívám  K Vánocům si přeje: klid, šťastné děti, další touhu a inspiraci pokračovat dále

19 19


fenomén

fenomén

Od ornamentů vzhůru k nebi Před sto lety se umělci začali odklánět od ornamentů secese k funkci. Ideje funkcionalismu se zároveň promítly do architektury a moderního inženýrství a jeho vrcholem se staly mrakodrapy. Zajímavé pro Česko je, že jedním z prvních v Evropě byl Baťův zlínský mrakodrap, dnes významná funkcionalistická památka.

V mrakodrapu se žije na vysoké noze Je to svérázná soutěž – kdo překoná největší mrakodrap na světě a vytáhne budovu ještě výš? Obří budovy vždy patřily k symbolům bohatství a pokroku. Kromě designu se ale dnešní tvůrci soustřeďují i na supermoderní funkce. Vzniká například i mrakodrap otáčející se za paprsky Slunce.

V Americe největší boom zažívalo Chicago a newyorský Manhattan. V centru rostly k nebi vysoké budovy, z nichž většinu zde najdete dodnes – MetLife Tower, Chrysler Building anebo Empire State Building. Slavné Rockefellerovo centrum se stavělo skoro celá třicátá léta. Původně soubor čtrnácti budov ve stylu art deco byl nejrozsáhlejší moderní stavbou v soukromých rukou, konkrétně rodiny ropných magnátů Rockefellerových. Kromě spousty pracovních prostor ale američtí miliardáři nezapomněli na přístupná veřejná prostranství, kavárny, střešní terasy, a dokonce ani na zimní kluziště, které uprostřed komplexu najdete dodnes.

Byznys s nadhledem Mrakodrap představuje odedávna symbol výjimečného a reprezentativního sídla společností, a to především z finanční oblasti. Manhattanské mrakodrapy jsou většinou domovem pro investiční

skupiny, pojišťovny, stejně tak najdeme podobné příklady i jinde ve světě – jedním z nejzajímavějších je londýnský mrakodrap 30 St. Mary Axe zvaný okurka, sídlo zajišťovny MunichRe. Byznys s nadhledem se ale dá dělat i v Praze. Pražským mrakodrapům dominuje rekonstruovaná City Tower na Pankráci se 109 metry a 27 podlažími, v níž najdete i pražské Poradenské centrum AWD.

Ložnice v 38. patře Žít doslova na vysoké noze je možná snem mnohých, realitou ale pouze pro vyvolené. V ještě nedokončeném dubajském mrakodrapu si lze pořídit apartmán třeba za cenu v přepočtu kolem 100 milionů korun. A to v případě, že se nájemník spokojí jen se dvěma nebo třemi ložnicemi. Odměnou je však investorovi nejen luxusní a velmi originální bydlení, ale také zpravidla okouzlující výhled – pokud ovšem náhodou netrpí závratí. A víme, jak třeba v Praze dokáže výhled na Hrad vyšponovat cenu i celkem obyčejného bytu.

Mrakodrap každý den otáčí se za sluncem Bydlení nebo práce v mrakodrapech navíc podněcuje fantazii mnohých architektů-vynálezců, kteří se možná mohou někdy cítit jako renesanční génius Leonardo da Vinci, který vymýšlel nadčasové stroje. Proto jsou mrakodrapy trochu jako vesmír-

né lodě komplexem nejnovějších sofistikovaných materiálů, moderních technologií, ale v posledních letech i ekologického přístupu k architektuře a bydlení. Ve známé pařížské čtvrti plné mrakodrapů La Défense by tak měla například vyrůst ekologická budova, která bude díky využití větrné a solární energie energeticky samostatná. První extravagantní rotující mrakodrapy architekta Davida Fishera poháněné větrem a sluncem by zase měly vyrůst v Dubaji a Moskvě. A Fisher se nespokojí s několika rotujícími patry; rotovat budou rovnou všechna.

Nejvyšší na světě Tak jako nás svou velikostí a velkolepostí fascinují díla stavitelů pyramid, zůstáváme se zatajeným dechem stát v nohách nejvyšších mrakodrapů na světě. Mezi nejvyšší mrakodrapy dnes patří 509 metrů vysoká budova v Taipeji se 101 patry, šanghajské Světové finanční centrum, dvě věže Petronas Towers v malajském Kuala Lumpuru a další obři v Šanghaji, Hongkongu a jiných čínských městech. Mezi asijskými tygry je v žebříčku vklíněna Sears Tower v americkém Chicagu. Stavba sice přesahuje „jen“ o málo 442 metrů, ale její anténa se tyčí až do výšky 527 metrů. Už tak neuvěřitelnou realitu však předčí ještě velkolepější plány. V Dubaji by totiž měla už za rok vyrůst nová budova Burj Dubai, představte si, do výšky neuvěřitelných 807 metrů!

4/0-2!+/$2!09

800

600

500

400

300

200

509 m

452 m

443 m

442 m

421 m

369 m

333 m

109 m

Taipei 101, Taipei

Petronas Towers, Kuala Lumpur

Empire State Building, New York

Sears Tower, Chicago

Jin Mao Building, Šanghaj

Bank of China, Hongkong

Shimao Intl. Plaza, Šanghaj

City Tower, Praha

20

807 m

0

Burj Dubai, Dubaj

100

21


Ptáte se

relax

Chateau Mcely místo splněných přání

zajímá vás...

Ve Svatojiřském lese stojí zámek, jehož hostům se plní přání dřív, než na ně vůbec pomyslí. Vypadá to lehce, ale v pozadí je velké úsilí zámeckého týmu. Přes půl století středočeský zámek Mcely chátral. S novými majiteli, Jamesem a Inez Cusumano, a po rozsáhlé rekonstrukci se otevřel prvním hostům v roce 2006. „Paní Inez zámek zachránila před zánikem a vdechla mu nový život. Starala se o každý detail a výsledkem je odlehčené venkovské sídlo uprostřed Svatojiřského lesa a pětihektarového anglického parku,“ popisuje marketingová manažerka Chateau Mcely Eva Plchová. Vize pětihvězdičkového hotelu (který má dnes zelenou certifikaci a Oscara v oblasti cestovního ruchu – World’s Leading Green Hotel) „chceme změnit svět tím, že změníme ten váš“ se stává skutečností.

Vy se ptáte, odborníci z AWD odpovídají

KDYKOLIV Máte dotaz ohledně správy vašeho finančního majetku, jsme připraveni na něj odpovědět a nabídnout vám patřičná řešení. stejně jako našim ostatním klientům, jejichž dotazy přinášíme v této rubrice.

Podílový fond, ve kterém mám finance, má zainvestováno i na Islandu. Když jsem se to dozvěděl, dost mě zamrazilo, protože jsem slyšel o hororové situaci islandského bankovního sektoru. Ovlivní investice na Islandu nějak hodnotu akcie mého podílového fondu? Jiří F. Záleží na angažovanosti vašeho podílového fondu na Islandu. Pravděpodobně půjde maximálně o několik procent z celého portfolia fondu. Kdyby byla angažovanost řekněme 3 % a došlo ke 100% ztrátě hodnoty tohoto aktiva, mohlo by dojít k poklesu hodnoty podílového listu maximálně o 3 %. Aktuální hodnota islandských aktiv je již však velice nízko, proto se případné prohloubení islandského problému projeví na ceně podílového listu ještě méně. Mám uloženou nezanedbatelnou sumu peněz na  Novém Zélandu. Peníze leží na spořicím účtu s úrokem 7 %. Za posledních 10 měsíců však novozélandský dolar (NZD) oslabuje vůči české koruně, a já tak na kurzu tratím. Říkal jsem si, že je lepší vyčkat – pěkný 7% úrok mi kompenzuje ztrátu na kurzu. Nyní se ale NZD propadl

22

až pod 12 Kč/dolar... Myslíte, že plánované podzimní snížení úrokových sazeb ovlivní kurz NZD v můj prospěch? Má cenu dále čekat? Marcel K. Zprávy nejsou pro vás moc optimistické. Předpovědi na  výši úrokových sazeb na  Novém Zélandu ukazují na postupné snižování úroků nejen letos, ale i v průběhu příštího roku. Snižování sazeb vede ke snižování kurzu místní měny, tedy ve váš neprospěch. Dalším dopadem snižování těchto sazeb bude i snižování úročení spořicích účtů. To nejlépe ilustruje situace u nás – když Česká národní banka snížila základní 2T repo sazbu, hypoteční banky reagovaly snížením úrokových sazeb úvěrů, stejně tak ale banky snížily sazby i u vkladů. Před 14 měsíci jsem nakoupila ISCS Sporotrend a od té doby klesá. Co víc, současná krize na trhu s ním zamávala ještě více. Jsem ve ztrátě 60 % (cca. 1,2 mil. Kč) a nevím co dál. Petra H. Při pohledu do zpětného zrcátka se bohužel ukázalo, že vaše investice byla započata de facto na úplném vrcholu čtyřletého růstu. His-

torie ukazuje, že po takto strmých propadech vždy dojde k oživení a kurzy začnou opět růst. Nicméně poslední rok dokázal umazat růst minulých čtyř let a nedá se počítat s tím, že by se kurz Sporotrendu zvedl na své maximální hodnoty během pár týdnů či měsíců. Určitě to bude běh na delší trať. Oživení a alespoň nějaký nárůst se dá však očekávat. Vlády i centrální banky po celém světě dělají zásadní kroky pro stabilizaci finančního sektoru. Proto bych doporučoval nepanikařit, a neukončovat tak vaše investování s takto velkými ztrátami.

MÁTE TAKÉ DOTAZ? Kontaktujte privátního finančního poradce AWD (kontakt vám poskytneme na infolince 844 111 444). Vaše dotazy rovněž zodpoví naši odborníci prostřednictvím internetové AWD poradny: www.awdcr.cz/poradna

Slavnostním otevřením na zámku práce neskončila, s každým novým hostem opět začíná. „Převažuje náročná, zcestovalá a sofistikovaná klientela, která hledá výjimečný zážitek. Máme laťku nastavenou vysoko a udržet ji stojí hodně úsilí celého týmu,“ upozorňuje Eva Plchová. Všichni se snaží, aby hosté cítili rodinnou přátelskou atmosférou. „Klademe důraz na osobní přístup a zážitek z celého pobytu. Nesnažíme se vytvářet standardní hotel,“ dodává.

Přání je rozkazem aneb Sraz bíglů pro nevěstu Není tedy divu, že přání se hostům mohou splnit dřív, než na ně možná sami pomyslí. „Sna-

žíme se plnit hostům každé přání a snažíme se jim také sami předcházet,“ tvrdí Eva Plchová a vzpomíná: „Nejkurióznějším přáním byl sraz bíglů pro nevěstu den po svatbě v anglickém parku pod okny svatebního apartmá. Překvapení od ženicha se vydařilo.“ Vytvořit a udržet snový tým zámeckého personálu, na kterém celý zážitek hostů stojí, je po­

dle Evy Plchové na životě na zámku to nejtěžší. „Pokud hosty neobsluhují a nestarají se o ně milí zaměstnanci, zážitek se nekoná,“ konstatuje. A dodává: „Příjemně mne překvapilo, kolik zaměstnanců a hostů cítí speciální atmosféru místa a kolik lidí se do něj zamiluje, tak jako já s manželem, který má zámek kompletně na starosti.“

Vánoce jako u babičky Za vrchol celoročního snažení a výjimečnou záležitost považuje Eva Plchová konec roku, Vánoce a Silvestra. „Pro hosty chystáme kouzelný advent se speciálním programem a Vánoce v duchu českých tradic, tak jak je známe z Babičky Boženy Němcové,“ prozrazuje. Zve také na silvestrovské oslavy s živou show pana majitele, který měl v 50. letech kapelu v USA. Ostatně zámek byl za dob své největší slávy proslulý i bouřlivými večírky mladých Thurn-Taxisů. Více informací o tomto luxusním resortu najdete na: www.chateaumcely.cz

23


náš Klient

náš Klient Předpokládám, že jste natolik zaneprázdněný, že jste neměl možnost se vašim rodinným financím věnovat dostatečně. Měl jsem standardní produkty, jaké mají všichni – životní pojištění, stavební spoření a nějaké pojištění domácnosti. Ale už jsem nijak nepátral, zda mám skutečně ta nejvýhodnější řešení na trhu. Proto jsem se v létě letošního roku stal klientem AWD. Co vás přivedlo do náruče privátního finančního poradce z AWD? Byl to kolega, který zprostředkoval můj první kontakt s poradcem AWD panem Noskem. Sám jsem už nějakou dobu přemýšlel o tom, že by to chtělo s našimi rodinnými financemi něco udělat, takže toto setkání se strefilo do správné chvíle. A služby, které mi nabídla společnost AWD, mě přesvědčily, že tu mé finance budou v dobrých rukou. Navíc jsme si s poradcem AWD panem Noskem „sedli“ i jako lidé. Člověk ve vaší pozici nemůže být ekonomický naivka. Byl jste na první schůzce s finančním poradcem AWD ostražitý? Nabídku, kterou pan Nosek připravil, jsme samozřejmě hodně důkladně probrali – ne snad, že bych chtěl za každou cenu hledat nějaké chyby, ale přece jen jsem věděl, na co se ptát.

Kofola byla trochu srdeční záležitost

Šéf české Kofoly svěřil své rodinné finance AWD V práci má finanční toky zcela pod kontrolou a hledá ty nejlepší cesty k tomu, jak snížit náklady a zvyšovat zisky společnosti, kterou vede. Jak ale generální ředitel skupiny Kofola pro Českou republiku René Sommer přiznává, u rodinných financí ještě donedávna platilo staré přísloví o kovářově kobyle, která chodí bosa.

Původní kvalifikací jste strojní inženýr, kudy pro vás vedla cesta ke Kofole? Byla poměrně dlouhá a klikatá. Nejprve jsem se oženil a přestěhoval se z rodné Prahy na Moravu za manželkou, dcerou pana Kostase Samarase, který je hlavou celé skupiny Kofola. A společně s rodinou pana Samarase jsme začali podnikat. Původně jsme začínali v roce 1991 jako malá rodinná firma, která se zabývala dovozem ovoce a zeleniny z Řecka. Zkoušeli jsme odtud dovážet i další věci, jako například mořskou sůl, jeden čas jsme dokonce importovali i Metaxu a citronové koncentráty. Ty se na trhu dobře uchytily, proto jsme si později pronajali v Opavě vhodné prostory a začali vyrábět citronovou limonádu z řeckých koncentrátů přímo tady. V privatizaci jsme koupili výrobní závod v Krnově, přesunuli sem výrobu citronového koncentrátu a začali vyrábět i další nealko nápoje. Odtud už jste ke známé značce Kofola neměli daleko... Někdy na přelomu let 1999 a 2000 jsme se začali se společností Galena (později Ivex), která vlastnila ochrannou známku Kofola i celé know-how, bavit o možnosti spolupráce. Značka Ko-

24

fola byla v té době dost zanedbaná a na ústupu ze slávy. Pravděpodobně by brzy zmizela z trhu, my jsme ale začali kofolu znovu vyrábět. Nejprve licenčně - během prvního roku jsme zjistili, že ta značka má potenciál a dá se s ní výborně pracovat. Když se pak naskytla příležitost, riskli jsme to a značku koupili. Měli jsme trochu problém přemluvit banku, aby nám na to půjčila – tehdy to byla jedna z prvních transakcí tohoto druhu a bankéři na nás hleděli dost s nedůvěrou – nechápali, proč by měli půjčit peníze na něco tak nehmotného, jako je ochranná známka.

Vaše žena také funguje v Krnově v rámci rodinné firmy? Ne. Ze začátku sice s námi pracovala, ale pak jsme si řekli, že pokud máme mít i nějaký rodinný život, může ve firmě na sto procent fungovat jen jeden z nás. Manželka je tedy v domác-

Co vy – jak moc jste věřili, že se podaří upadající známku pozvednout k nové slávě? Už v době, kdy jsme začínali jednat o licenční spolupráci, jsme si samozřejmě udělali marketingový průzkum a zjistili, že značka Kofola v hlavách lidí stále ohromným způsobem žila, měli ji spojenou se svým dětstvím a mládím. Přestože nebyla na pultech, každý si při slově „kofola“ vzpomněl na tancovačky a čaje o páté, kde se kofola pila s rumem. Koneckonců i pro nás samotné to byla tak trochu srdeční záležitost. Jak vypadala vaše cesta do křesla generálního ředitele? Jak už to v rodinných firmách bývá, prošel jsem si v podstatě úplně vším. Na  začátku, když jsme se ještě věnovali dovozu ovoce a zeleniny z Řecka, jsem polovinu pracovní doby trávil v montérkách a byl jsem u všeho – od vykládá-

nosti, plus na částečný úvazek chodí s jedním z našich dvou psů do stacionáře za postiženými dětmi na canisterapeutická cvičení. Jak početná je vaše rodina? Máme dvě děti – dceři je šestnáct a synovi dvanáct let. A navíc máme, jak už jsem zmínil, dva

„Dříve jsem měl standardní produkty jako všichni – ale nepátral jsem, zda mám ta nejvýhodnější řešení na trhu. Proto jsem si vybral AWD.“ ní kamionů až po rozvoz zboží po prodejnách. Taková kumulovaná funkce zahrnující vše od skladníka a závozníka až po obchodního zástupce. Když jsme pak koupili sodovkárnu v Krnově, nastoupil jsem tam jako generální ředitel – tehdy to byla malá firmička o 23 lidech, kde jsem znal nejen všechny zaměstnance, ale i jejich děti, a šlo obsáhnout v podstatě všechny funkce v jedné osobě. Pak jsme ale začali růst a už bylo nutné začít řízení dělit mezi více lidí, takže jsem působil jako finanční ředitel a zčásti jsem měl pod sebou také IT a personální úsek. Když se před dvěma lety struktura firmy transformovala na klasickou holdingovou strukturu, které vévodí Kofola holding coby matka ostatních výrobních firem, vrátil jsem se na pozici generálního ředitele české Kofoly, kde jsem vlastně původně začínal.

psy a několik dalších zvířat. Mimo jiné i dva koně. Já sám na koni sice jezdím, ale už nemám žádné sportovní ambice, naše dcera ale ano – a už se letos začala na závodech pěkně umísťovat. Užijí si vás při vašem cestování taky doma? Snažím se o to. Samozřejmě, že člověk musí té práci něco obětovat, a pokud se chceme stále rozvíjet, nejde to za osm hodin denně od pondělí do pátku a padla. Už je to ale lepší než na začátku, kdy měl člověk pocit, že je nepostradatelný, a dovolená pro něj bylo cizí slovo. Dneska už se snažím aspoň na dovolené skutečně vypnout, o víkendu na chalupě sice mobil zvoní, ale aspoň většinou nepouštím počítač, protože je tam „naštěstí“ pomalé internetové připojení.

25


Historie

Od kančí kůže po miliardovou bankovku

KŘÍŽovk a o ceny

zábava

Pobavte se během luštění křížovky! Deset vylosovaných úspěšných luštitelů získá balíček od společnosti AWD. V tajence se skrývá dokončení citátu slavného investora Warrena Buffetta: „Investujte, ...(tajenka).“ Správné znění tajenky pište na krizovka@awdcr.cz do 25. 2. 2009.

Na počátku byl... barter Tradiční výměnný obchod, zvaný v dnešní době též barter, fungoval hlavně v počátcích civilizace. Platidlem bylo vždy to, co mělo v dané době či na daném území hodnotu. Mohl to být třeba dobytek, kožešiny, sůl, různé druhy vzácného koření či například čajové cihly –s těmi se obchodovalo v Nižním Novgorodu, kde končily cesty čajových karavan.

Mušle a ulity Po směnném obchodu přišli obyvatelé Afriky­ s platidlem v podobě mušlí a ulit, které proděravěné navlékali na šňůrky.

Papírové bankovky Euroměna Evropským fenoménem dneška je euro a další ­národní měny odcházejí do historie. Odejde tam zřejmě, dříve či později, také česká koruna.

Stříbrňáky První mince se začaly razit v 7. století př. n. l. v Malé Asii, v Evropě se rozšířily hlavně stříbrné římské denáry, a to až od 6. století. Středověké mince byly symbolem moci a zprávou o daném území. Proto se na Boleslavovy denáry razil kříž, žehnající ruka nebo kaple – vysílaly do ciziny zprávu o křesťanské zemi. Denáry později vystřídaly brakteáty, groše, dukáty a tolary.

První bankovky znala Čína v 10. století. V Evropě tiskli první bankovky v druhé půlce 17. století Švédové. U nás vstoupily do oběhu první papírové peníze, tzv. bankocedule, za vlády Marie Terezie v roce 1762, přesně sto let před první dolarovou bankovkou.

Československá koruna Československou korunu nový stát zavedl v roce 1919. Za dvacet let však Masaryka, Jiřího z Poděbrad a další osobnosti, českého lva i slovanské motivy vystřídala protektorátní korunová měna. Po válce se měnily tváře podle momentálního politického kurzu. Ještě v roce 1989, kdy lidé vydělávali průměrně 3161 Kčs, přišla do oběhu zeleno-žluto-fialová stokoruna se zachmuřeným Klementem Gottwaldem; platila jen rok.

26

100mld. bankovka

PRO DĚTI Najdi pět rozdílů

Inflace přidává nuly nejen cenám, ale i bankovkám. Primát drží bankovka v hodnotě 100 000 000 000 zimbabwských dolarů.

Rodinné finance – 2/2008 Vydavatel: AWD Česká republika s. r. o., Holandská 3, 639 00 Brno Kontakt: info@awdcr.cz, www.awdcr.cz, zákaznická infolinka: 844 111 444 Redakční rada: Ing. Pavel Manhalter, Ing. Michal Pyšík, Ing. Pavel Nesejt Výroba: Boomerang Publishing, s. r. o., Nad Kazankou 37/708, 171 00 Praha 7, tel.: 244 023 101, www.bpublishing.cz Foto: ČTK, Getty Images, Isifa, Petra Dostálová Registrace: MK ČR 16933

III 27


AWD - Rodiné finance  

Časopis pro zákazníky nejprestižnější poradenské společnosti v ČR

AWD - Rodiné finance  

Časopis pro zákazníky nejprestižnější poradenské společnosti v ČR

Advertisement