Page 1

30. aprillil - 1. mail 2013 toimus Viljandi Ühendatud Kutsekeskkooli spordihoones võrgupidu Interlan vol 2. Osalema tuli 86 võistlejat üle Eesti. Kohal oli ka kaasaelajaid, kes ennast proovile panna ei soovinud, aga tulid uurima, mis sündmusega on tegu. Võistelda sai nii individuaalaladel kui ka meeskondlikes mängudes. Kokku korraldati võistlused viies mängus – League of Legends, Counter Strike 1.6, Need for Speed: Underground 2, Fifa 2012 ja Red Alert 2.

See on sündmus, kuhu tulevad kokku mängurid üle Eesti, et mängida võrkpalli…

Esimese Interlani ettevalmistamiseks polnud väga palju aega, kõigest nädalaga tuli ära teha see töö, mis muidu võtab aega umbes kolm nädalat. Tänu sellele lõppesid koolipäevad hilistel õhtutundidel arvutilaboris.

Tegelikult asjad nii ikka ei ole. Sündmus on pühendatud hoopis arvuti- ja konsoolimängude mängimisele. Ürituse korraldajad pakuvad osalejatele arvutivõrku, kus nad koos saavad omavahel võistelda, vajadusel renditakse osalejatele ka arvuteid.

Esimene Interlan oli mõeldud ainult meie kooli õpilastele ning kokku tuli 37 osalejat. Peale seda olid poisid kindlad, et üritust peab kordama. Rogeri sõnul iseloomustab nende tegemisi just see lause: "Ainult need, kes on nõus riskima, liiga kaugele minema, saavad teada, kui kaugele nad suudavad minna."

Idee Interlani idee sündis AV 11 õpilasel Roger Otel kooli jõulupeol, kui ta märkas, et peolt puuduvad meie kooli IT-õpilased. Mida teha, et need õpilased ennast kodust arvuti tagant välja viitsiksid vedada?

Ettevalmistused Ürituse ettevalmistamiseks kulus umbes 2 kuud. Selle aja sisse jäi palju planeerimistöid ja läbirääkimisi. Väikese, 5-liikmelise meeskonna liikmed jätsid selleks ajaks oma muud tegevused ootele ning pühendasid oma vaba aja täielikult ürituse korraldamisele. Tõsisem ettevalmistus algas 3 nädalat enne üritust, kui meeskond pidi valmis tegema 200 kaabli otsa, seadistama võrguseadmed ning ette valmistama rentimiseks mõeldud arvutid. (Jätkub leheküljel 3).

Mõne aja möödudes hakkas noormees uurima, kas koolis on inimesi, kes oleksid võrgupeol osalemisest ning selle korraldamisest huvitatud ja kui tuli välja, et sellist üritust pole varem meie koolis toimunud, oli kindel plaan see ära teha. Roger võttis alustuseks punti klassivennad Siim Kaljula ja Timmo Glase ning esimene Interlan toimus 28. veebruaril VÜKK-i ühiselamus.

lk 2

lk 3

lk 4


Rõõmuaeg Kooliaeg hakkab tasapisi lõpule jõudma – on kokkuvõtmiste aeg. Osa kooli lõpetajad teevad usinalt riigieksameid, et jätkata õpinguid kõrgkoolis. Loodan väga, et neil läheb hästi ja nende soov edasi õppida täitub. Enamik pingutab, et õppeaasta lõpuks hea tulemus saavutada – nii kindlustab muredeta ülemineku järgmisele kursusele. Nii on 670-st õpilasest tubli õppimisega 450 õpilast ja keskmise hindega üle 4,0 on 230 õpilast ja ainult neljadeleviitele õpib 102 õpilast. Selline hea õpitulemus teeb rõõmu õppijale ja õpetajale. Oma parimaid peab ka kool ikka meeles ja pakub neile võimalust ka väljaspool kooli maailma tundma õppida. Parimad õppijad ja kutsemeistrid ja nende juhendajad sõitsid mais õppereisile Joensuusse Soomes, et vaadata kuidas naabrid kutsevõistlusi peavad. III-IV perioodi parimad sõidavad juuni alguses Tallinna Lennusadamat kaema, meie kooli Eesti parimad sõidavad aga juuli alguses Leipzigisse maailma kutsevõistlusi vaatama.

VÜKK kuulutab välja fotokonkursi, mis on pühendatud Eesti lipule, konkursi motoks on salm Peeter Grünfeldti luuletusest "Eesti lipp": Sinine ja must ja valge – koduvärvid kaunimad teevad rõõmsaks meie palge, kaunistades kodumaad. Oma töid saavad õpilased ja kooli töötajad esitada 1.-26. mai huvijuhile ruumis PM212 või kirjutades aadressil marge.hein@vykk.vil.ee. Oluline ei ole tehtud foto aeg, kuid see peab kuuluma töö autorile. 28. maist kuni 3. juunini toimub avalik hääletus kooli koduleheküljel ja Facebooki lehel. Parimate tööde autasustamine toimub 4. juunil ehk Eesti lipu päeval kooli aulas õpilaste infotunni ajal.

15.-17. aprillil viibisid meie koolis külalised Soome Turu linna koolidest eesmärgil planeerida ühiseid koostööprojekte.

Iseenda arendamine on igale tulevasele meistrile oluline. Koolielu saavad huvitavaks teha ikka õppijad ise. Tänapäeva kiiresti muutuvas maailmas peab kogu aeg õppima ja uut tehnoloogiat katsetama ja selle kasutusele võtmiseks valmis olema. Selleks on meie koolis täna väga head võimalused. Enese arendamisel on igati oluline kaasa lüüa koolis toimuvatel erinevatel kutsalastel võistlustel, samuti ettevõtmistel, mis pakuvad üldist arengut. Interlan või fotokonkurss „Sinine, must ja valge“ või kinoõhtud õpilaskodus või Viljandi Hansaöödel kaasa löömine … need on kindlasti sellised ettevõtmised, mis igale osalejale uusi kogemusi pakuvad mis tulevikus meistriks saamise vundamendiks on. Võime täna rõõmu tunda, et meil huvijuht Marge Heina eestvedamisel nii palju huvitavat sünnib. Jätkugu meil tahtmist osa saada sündmuste loomises ja neist osasaamises.

Soovitakse avardada koka eriala õpilaste ja õpetajate õppe- ja praktikavõimalusi erivajadustega õpilaste paremaks sotsialiseerimiseks ühiskonda.

Soovin õnnelikku kevadet ja loodan, et kui me kohtume taas, on teil kõigil naeratus silmades ja rõõm südames.

Õpetajavahetus, kus kutsekooli kutseõpetaja tutvub ametiõppega partnerriigis, samuti tööga mõnes toitlustusasutuses.

Tarmo Loodus, direktor

Luolavuorela koolist käisid kohal koostööpartnerid Hannu Lampi, Arto Leino ja Timo Laitakari, kes meie koolile tuttavad juba aastatel 2003-2006 toimunud koostööprojektist „Võrdsed võimalused tööturul“. Hannu Lampi, Loalavuorela kooli esindaja: „Reisi käigus pidasime aru kahe põhikooli (Lahmuse mõisakool ja Ämmuste kool) ja kahe kutsekooliga ( Olustvere Teenindus ja Maamajanduskool ja Viljandi Ühendatud Kutsekeskkool). Arutelude käigus leiti, et kõik osapooled soovivad jätkata ja edasi arendada juba aastaid kestnud koostööd, mille varasemaid tulemusi võib näha eelkõige erivajadustega õpilaste paranenud juurdepääsus kutsekeskharidusele. Edasist koostööd kavandati järgmiselt: Õpilasvahetus, kus kaks põhikooli õpilast koos teise astme õppijaga õpivad partnerriigis 1-2 nädalat. Õppimisel võib olla ühendatud TET-praktika ja tööpraktika. Nii Turus kui Viljandis leidub häid praktikakohti, näiteks toitlustusasutused.

Viljandi ja Turu koostööl on ühine ajalugu juba Hansalinnadena. Seda asjaolu peetakse silmas praktikakohtade valimisel, mis lõpeb mõlema osapoole tugeva osalemisega 2015-ndal aastal Hansapäevade korraldamisega Viljandis“


Üritusele tagasi mõeldes on emotsioon hea ja hindeks paneks ühe tubli nelja, sest päris ilma probleemideta siiski ei saanud. Võrgupeo korraldamine ei ole üldse tegelikult nii kerge, kui see kõrvalt näida võib. Ainult vähesed teavad, kui palju selle kõige korraldamiseks eeltööd tehti, osalejad näevad ju ainult seda, mis on valmis. Nende kohale jõudes on olemas kõik vajalik – seadistused, kaablid, toolid, lauad jne.

Tulemused Counter Strike 1.6 esikoht – CRAZY5, liikmed Mairo "Souzz" Sorgus, Karel "KalsA" Uffert, Artur "TREVOR" Ivask, Rauno "sency" Varep, Lauri "spice" Värv. Counter Strike 1.6 teine koht – UNABL3D, liikmed Richardo "RLN" Paberits, Lauri "Beaten" Pendonen, Rainer "sNk" Grigorjev, Markel "SKINNY" Utsal, Denis ' bAz ' Hatlevitš.

29. aprillil olid vajalikud ettevalmistused tehtud ning kõik oli ürituseks valmis, kuid 30. aprillil ilmnesid esimesed probleemid. Hommik algas sellega, et võrk, mis on ürituse jaoks kõige tähtsam, ei toiminud. Tund enne üritust saime võrgu korda, kuid natuke aega enne ürituse algust ilmes, et vool ei olnud laiali jagatud, seega oli oht, et kui inimesed on kohal, ei pea see asi vastu. Ja juhtuski, see mida kartsime – vool ei pidanud vastu ja elekter läks pidevalt ära, aga tänu Laido juhendamisele saime probleemi kiirelt lahendatud. Ürituse algus oli seega üpris stressirohke ning tekkisid mõtted, et tahaks lihtsalt minema kõndida ja kõik sinna paika jätta, kuid just Ott oli see, motiveeris mind jutuga, et pole hullu, me ei anna alla. Lihtsalt vaatame mis saab ning lõpuks saime asjad korda ja üritus läks täie hooga edasi. Ürituse läbiviimine oli lahe ja kuna mulle meeldib inimestega suhelda, siis sain ka palju uusi tutvusi ja kontakte, kes on huvitatud ürituse edasisest toimumisest. Võin julgelt öelda, et Interlan vol. 3 tuleb kindlasti, isiklikult sooviksin veel suuremalt seda korraldada. Oleme juba mõelnud, et järgmine kord võiks arvestada juba umbes 200 osalejaga. Interlan võiks saada VÜKK-i traditsiooniks, mis tekitaks õpilastes huvi siia IT-d õppima tulla. Omalt poolt tänaks veel inimesi, kes olid Interlan-iga tihedalt seotud: Ott Kukk, Marge hein, Roger Ote ning ennast kiitmast ma ei väsiks Valdo Müllär. Need olid inimesed, kes olid asja juures kõige aktiivsemad.

Valdo Müllär Interlani peakorraldaja

Counter Strike 1.6 kolmas koht – Ideal, liikmed Sten "delpan" Koobas, Mark-Remi "CheFo" Viira, Risto "Fusion" Tölp, Crish "kcrhzz" Lepp, Martin "f0rest" Mäemees. League of Legends esikoht – Skintimidated , liikmed Siim "Mezmeriser" Punab, Theodor "Isand Mõrv" Niinepuu, Martin "Maaar" Maar, Karl-Erik "Kkuusq" Sarv, Kristjan "Spjoon" Reiska. League of Legends teine koht – Miribilis, liikmed (Egert "Siilikene" Adrat, Risto "SirNukesAlot" Luuri, Karl "Flying Monk" Pärn, Oskar"Hello Mr Chair"Udras, Franco "0ooooo" Poolak) League of Legends kolmas koht – masterMindz, liikmed Kevin "indjep" Helimets, Silver "V1PAN" Potasenkov, Andre "2gevend" Bringfeldt, Talis "mir0x" Tooming, Veiko "HAi" Kond. Fifa 2012 esikoht - Veiko "Hai" Kond Fifa 2012 teine koht - Talis "mir0x" Tooming Fifa 2012 kolmas koht – Kevin "indjep" Helimets Red Alert 2 esikoht - Sander "Pirate $ir.S" Juurik Red Alert 2 teine koht - Ott "OTT" Kukk Red Alert 2 kolmas koht - Tõnis "Muff!n." Vahter Need for Speed U2 esikoht - Enar "Ents" Kirikall Need for Speed U2 teine koht - Eduard "eDja" Boldõr Need for Speed U2 kolmas koht - Martin "holtzeN" Holtsmann


Mulle meenub oma kooliajast, kuidas klassikaaslased kiusasid endast pisemat poissi. Panid ta mõneks ajaks kappi kinni, togisid – ja seda alati valju naeru saatel. Mõnele kõrvalisele võis see paista naljatamisena, ka kiusatav poiss püüdis läbi valu juhtunut naljaks keerata. Pääsenuna kiusajate käest, võis teda näha nutmas – asi oli naljast kaugel. Probleemiga ei tegelenud keegi, sest koolis puudus psühholoog, kooliarst, ka politseid ei kutsutud kooli asja lahendama. Olukord lahenes alles ajapikku, kui saadi vanemaks, targemaks, paranes omavaheline suhtlus ning klassis valitses taas sõbralik õhkkond. Sarnaseid juhtumeid võib leida pea igast koolist ning sageli ei oska või taha keegi mõistagi, et tegu on tõsimeeli koolikiusamise ja mitte naljateoga. Millised on põhilised müüdid koolikiusamisest ja milline tegelikkus? Kas ainuke lahendus koolikiusamisest pääsemiseks ongi vaid vanemaks ja targemaks saamine? Müüt: koolivägivald leiab aset siis, kui kedagi kooli territooriumil pekstakse. Tegelikkus: koolivägivald ei ole ainult peksmine. Füüsiliselt võib see tähendada näiteks löömist ja tõukamist, psühholoogiliselt aga sõimamist, narrimist, ähvardamist, väljapressimist. Lisaks kuulub kiusamise alla ka kaasõpilase pahatahtlik grupist väljaarvamine, tõrjumine, grimassitamine, ignoreerimine, teksti ja piltidega alandamine ning mõnitamine. Müüt: kiusatav on ise selles süüdi, et teda kiusatakse. Tegelikkus: enamjaolt satuvad kiusamise ohvriks need, kes teistest mingil moel erinevad. Olgu selleks välimus, iseloom või mõni muu tegur. Kiusaja leiab vajadusel alati põhjuse, miks kellelegi liiga teha ning seejuures ei anna ta endale aru, et kiusatav ise oma seisu või olemuse parandamiseks midagi ette võtta ei saa. Kindlasti ei ole koolikiusamine õigustatud ega põhjendatud.

ja küllaltki hea õpiedukusega nooruk. Enamjaolt on nende näol tegu oskuslike manipuleerijatega, kes võivad ühtedele olla parimaks sõbraks, teistele jõhkraks tagakiusajaks. Ässitades teisi kiusamisele, jäävad nad ise sageli süüst puhtaks ja arvavad ekslikult, et nad ei olegi kellelegi midagi halba teinud. Müüt: teiste kiusamine on lahe ja naljakas. Tegelikkus: kellegi tagakiusamises ei ole midagi lahedat või naljakat – see on seaduserikkumine. Igasugune vägivald, ka psühholoogiline, on seadusega keelatud ning seadusega pahuksisse minejat ootab ees karm karistus. Alaealise saab politsei suunata komisjoni, kus talle määratakse sobilik mõjutusvahend. Tõsisemate juhtumite korral võib asja hakata arutama juba kohtunik. Noorsoopolitseinikuna olen oma töös seisnud sageli silmitsi olukordadega, kus noored ei taju, et nende „mäng“ ja „nali“ üle piiri lähevad. Meenub juhtum, kui poisid mängisid vahetunnis lumesõda ning loopisid lumekuule ühe klassikaaslase pihta. Vaatamata sellele, et lumekuulidega pihtasaanu palus häälekalt enda kiusamine lõpetada, ei teinud teised suures lumesõjahoos seda kuulmagi. Sel ajal, kui teistel lõbu jätkus, olid poisi silmad juba pisarates, ta tundis alandatust ja pahameelt kaasõpilaste julma käitumise osas. Ent kool peab olema kohaks, kus kõik õpilased heameelega käivad ja end hästi tunnevad. Selleks tuleb kõigil anda oma panus, et koolikeskkond oleks turvalisem ning õhkkond sõbralik. Sageli on just kaasõpilased sekkunud erinevatesse kiusamisjuhtumitesse, abistanud abivajajat ja lõpetanud seeläbi tarbetu vaenu kiusatava suhtes. Parima panuse koolikiusamise vähendamiseks saab mõistagi anda kiusaja ise. Olles kaaslaste vastu sõbralik ja lugupidav, õpid ka endast lugu pidama. Ära tee teistele seda, mida sa ei taha, et sulle tehtaks ning ära riku oma noorusaega ära seaduserikkumise eest saadud karistusega. Kui oled koolikiusamise ohver või näed kiusamist pealt, ära jää oma murega üksi. Anna juhtunust kindlasti teada oma vanematele, õpetajale, sotsiaalpedagoogile, mõnele usaldusväärsele täiskasvanule või otsejoones politseile. Nõu saad küsida ka veebikonstaablitelt, lasteabi telefonilt 116111 või veebileheküljelt www.lasteabi.ee. Kersti Raiküla

Müüt: kiusaja on pärit probleemsest perest ning kodused probleemid elab ta välja koolis, kaasõpilaste peal.

Lõuna prefektuuri noorsoopolitseinik

Tegelikkus: sageli on kiusajaks just korralikust perest

Peamaja administraator Ehitusmaja administrator Kooli sekretär, direktor Ehitusosakonna juht Teenindusosakonna juht IT eriala juht

4351038 4351036 4351020 4351036 4351031 4351033

Autoeriala juht Õpilaskodu Täiskasvanute koolitusosakond Huvijuht Kantselei Gruppide juhendaja

4351027 4351034 4333095 4351025 4351023 5033780

VILJANDI ÜHENDATUD KUTSEKESKKOOL Vana - Võidu, 70108 Viljandimaa www.vykk.vil.ee, tel 4351020

(7 aasta viies)mai 2013  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you