Page 1

З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ 2016 Р І К У П ОД І Я Х


2016 рік вийшов достатньо динамічним та врожайним - як на позитивні, так і негативні події. В річному звіті по ініціативам влади та громадскості у забезпеченні прав переселенців ми хотіли б виокремити основні події з розбивкою по місяцях – як у нормативному полі, так і у сфері адвокаційних заходів, що були реалізовані протягом 2016 року. Цей звіт – скоріше намагання зробити наочним діяльність влади та активістів громадських організацій та благодійних фондів щодо забезпечення прав переселенців, аніж зробити повний товстенний каталог активностей за 2016 рік. Іноді просто неможливо розділити дії влади та громадскості, адже закони приймаються під тиском роботи недержваних структур та активних переселенців, а іноді самі чиновники запрошують громадскість до обговорення законодавчих ініціатив. Громадскість спільно з парламентськими Комітетами займались організацією двох слухань у Верховній Раді України за 2016 рік, але не не обійшлось і без вуличних акцій для того, щоб достукатись до Уряду. Моніторинги, що проводяться громадскістю допомагають зробити роботу влади більш ефективною, а проблеми ближчими до чиновників. Тож, ми вдячні командам організацій КримSOS та Восток-SOS, нашим партнерам, волонтерам, представникам державних органів та народним депутатам, кожному переселенцю, місцевому жителю, журналістам і представникам міжнародних організацій, які робили наші дії більш ефективними у 2016 році.

Змінюємо країну разом!

Олександра Дворецька, Голова правління БФ «Восток-SOS» Таміла Ташева, Голова правління ГО «КримSOS»


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

СІЧЕНЬ 2016

Дії держави

Активності правозахисників

6 січня 2016 року Президент України підписав прийнятий Радою Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (раніше – законопроект 2166), за прийняття якого громадськість боролася рік. Законом передбачено внесення змін до основного ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», зокрема, щодо можливості реєстрації переселенцем іноземців та осіб без громадянства, положення щодо безстроковості дії довідки переселенця, скасування обов’язкового штампу Державної міграційної служби України на довідці ВПО тощо. Але, нажаль, ці позитивні зміни у повній мірі почали реалізовуватися лише в червні 2016 року.

• Був підготовлений та оприлюднений інформаційно – довідковий посібник «Тлумачення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»: новації у сфері забезпечення прав і свобод переселенців». У посібнику наведений аналіз основних новацій, введених Законом, а також висвітлений механізми їх застосування під час перехідного періоду, тобто в період, наданий Кабінету Міністрів України для узгодження норм Закону із чинними постановами та іншими підзаконними актами, які визначають діючі процедури призначення статусу ВПО, надання довідки, призначення адресної грошової допомоги та інших питань соціального захисту осіб, які були змушені переміститися внаслідок окупації та військової агресії в Україні. • Був проведений детальний аналіз Комплексної державної програми щодо підтримки, соціальної адаптації та реінтеграції громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції в інші регіони України, на період до 2017 року.

5


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

ЛЮТИЙ 2016

Дії держави

4 лютого Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України». Відповідно до нього, у Цивільному процесуальному кодексі України з’явилася стаття, яка передбачає: • можливість подання заяви про встановлення таких фактів родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками до будь-якого суду за межами окупованих територій України; • розгляд таких справ у швидкому, невідкладному порядку з моменту надходження до суду, та оперативність виконання судового рішення. Хоча запроваджені законодавчі зміни дещо полегшили доступ до процедури встановлення фактів народження, смерті громадян у судовому порядку, остаточним вирішенням ситуації все ж залишається запровадження адміністративної процедури реєстрації таких фактів. Згадана процедура реєстрації органами РАЦС є наразі загальнодоступною лише для осіб, що проживають на території підконтрольної України, та передбачає реєстрацію певного факту громадянського стану в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян на підставі відповідного пакету документів, що підтверджує настання такого факту.

6

16 лютого Міністерством соціальної політики України було видано лист № 672/0/10-16/081 «Про посилення контролю щодо обліку внутрішньо переміщених осіб» в якому надається доручення управлінням праці і соціального захисту населення посилити контроль за процедурою взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. А 18 лютого до органів праці та соціального захисту населення почали надходити списки переселенців, складені нібито Службою безпеки України (далі – СБУ) та Державною прикордонною службою України, що містять інформацію про осіб, які повинні бути зняті з обліку внутрішньо переміщених осіб через те, що вони нібито проживають на тимчасово непідконтрольній території України. Наявність зазначених «списків» 19 лютого підтвердив сам Міністр соціальної політики України, заявивши, що спільно з СБУ протягом трьох попередніх місяців Міністерство активно працювало над «ліквідацією шахрайських схем, які побудовані навколо виплат переселенцям». Управління праці і соціального захисту населення (далі – УПСЗН) на підставі зазначених вище списків масово виключали ВПО із бази без попередження та письмового рішення з обґрунтуванням підстав такого виключення. Крім того, у Верховній Раді 17 лютого відбулися парламентські слухання з питань захисту прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території. Представники громадськості, парламентарі та представники Уряду обговорили питання забезпечення житлом, питання працевлаштування, соціального захисту, освіти, медичного забезпечення переселенців, їх інтеграції та адаптації на новому місці проживання тощо. Особливу увагу виступаючі приділили питанню єдиної державної стратегії щодо захисту прав внутрішньо переміщених осіб і громадян, які проживають на тимчасово окупованій території. За результатами слухань був запропонований проект рекомендацій слухань.


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

ЛЮТИЙ 2016

Активності правозахисників

• участь у організації Парламентських слухань на тему: «Стан дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України та на території, не контрольованій українською владою в зоні проведення антитерористичної операції», що відбулися 17 лютого у Парламенті. • 20 лютого оприлюднено відкрите звернення громадських організацій та ініціатив щодо інформації про масове скасування довідок внутрішньо переміщеним особам на підставі так званих «списків СБУ». Після оприлюднення звернення відбулися декілька зустрічей ряду громадських організацій з представниками СБУ, офісом Омбудсмана, ПФУ на тему списків СБУ і припинення соціальних виплат ВПО та відсутності соціальних виплат на непідконтрольній території України. • 22 лютого в хабі «Будинок Вільних Людей» пройшла прес-конференція на тему: «Кому потрібні переселенці? Нові виклики та перспектива». Організації Будинку Вільних Людей (Восток СОС, Крим СОС, Новий Донбас та Центр Зайнятості Вільних Людей) виклали своє бачення проблем переселенців сьогодні та підвели підсумки власної роботи та нових викликів. • 23 лютого відбувся спільний брифінг Міністра юстиції України Павла Петренко та представників громадських організацій на тему «Спрощений порядок отримання документів про народження та смерть, що сталися на окупованих територіях (виконання закону №3171)». 7


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

БЕРЕЗЕНЬ 2016

Дії держави

Верховною Радою були ухвалені Рекомендації парламентських слухань на тему: «Стан дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України та на тимчасово неконтрольованій території в зоні проведення антитерористичної операції». У Рекомендаціях було систематизовано пропозиції народних депутатів України, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, громадських організацій щодо вирішення таких ключових проблем переселенців та громадян на непідконтрольних та окупованих територіях, як забезпечення ВПО житлом, трудові гарантії, соціальне забезпечення, отримання освітніх, медичних послуг, свобода пересування (Крим/Схід України) тощо.

8


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

БЕРЕЗЕНЬ 2016

Активності правозахисників

• 9 березня у Міністерстві фінансів відбулась зустріч з представниками неприбуткових громадських об’єднань (НГО) щодо проекту по верифікації соціальних виплат і пенсій. • 10 березня відбулася прес-конференція представників громадських організацій та благодійних фондів, які надають допомогу переселенцям, щодо проблем «верифікації» соціальних виплат переселенцям, що є дискримінаційною та призвела до порушення їхніх прав. • 22 березня була відкрита для підписання петиція «Щодо припинення практики призупинення дії довідок внутрішньо переміщених осіб на підставі «списків СБУ», а також зупинення виплати соціальних допомог і пенсій внутрішньо переміщеним особам» на сайті ВРУ. • 29 березня оприлюднено публічне звернення представників громадських організацій до народних депутатів з проханням підтримати Рекомендації парламентських слухань по внутрішньо переміщеним особам та громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території України.

9


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

КВIТЕНЬ 2016

Дії держави

Активності правозахисників

20 квітня, шляхом злиття Держагентства з питань відновлення Донбасу і Держслужби з питань АР Крим та Севастополя, було нарешті утворено Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України як центральний орган виконавчої влади, що координує та реалізує державну політику з питань ВПО, тимчасово окупованої території України та територій, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Основними завданнями Міністерства є: забезпечення формування і реалізація державної політики з питань: тимчасово окупованої території України, кінцевою метою якої є реінтеграція зазначеної території та її населення в єдиний конституційний простір України; окремих територій Донецької та Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, кінцевою метою якої є реінтеграція зазначеної території та її населення в єдиний конституційний простір України; внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованої території України та окремих територій Донецької та Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, сприяння реалізації їх прав і свобод та створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання (реінтеграція) або інтеграції за новим місцем проживання в Україні; застосування норм міжнародного гуманітарного права на території України; координації діяльності з надання гуманітарної допомоги цивільному населенню під час збройних конфліктів; розбудови миру, відновлення та розвитку Донецької та Луганської областей;

• 14 квітня відбулася прес-конференція на тему «Облік внутрішньо переміщених осіб – європейські стандарти чи знов бюрократія?» • 20 квітня оприлюднено відкрите звернення, в якому закликали владу України допомогти припинити переслідування журналістів на території окупованого Криму. Зокрема, у звернення йдеться про обшуки у семи незалежних журналістів на півострові, які почалися вранці 19 квітня. • 22 квітня відбувся спільний брифінг Міністра юстиції Павла Петренко та представників громадських організацій щодо проміжних підсумків дії Закону «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території» (№ 3171 від 22.09.2015).

10


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

ТРАВЕНЬ 2016

Дії держави

Активності правозахисників

У травні було розроблено спрощений порядок вступної кампанії для абітурієнтів – ВПО та більш гнучкий механізм підтвердження кваліфікації, освітнього рівня та переведення студентів з ВНЗ на окупованій території України шляхом затвердження наступних НПА: • Порядок проходження атестації для визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання в системі вищої освіти, здобутих на тимчасово окупованій території України після 20 лютого 2014 року, затвердженого наказом МОН від 19 травня 2016 року № 537, зареєстрованого в Мінюсті 30 травня 2016 року № 793/28923 • Порядок прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України, затвердженого наказом МОН від 24  травня 2016 року № 560, зареєстрованого в Мінюсті 31 травня 2016 року № 795/28925

• Було розроблено детальну інструкцію щодо порядку переведення студентів із Криму до вищих навчальних закладів на материковій частині України, а також підтвердження здобутої в Криму кваліфікації бакалавра, магістра тощо.

11


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

ЧЕРВЕНЬ 2016 Наступна важлива подія відбулась 15 червня – у Верховній Раді пройшли Парламентські слухання на тему «Стратегія реінтеграції в Україні тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь: проблемні питання, шляхи, методи і спроби». На заході з доповідями щодо ситуації у Криму та питань, пов’язаних із забезпеченням прав і свобод кримчан, виступили близько 40 доповідачів від органів державної влади, громадськості та міжнародних організацій. За результатами слухань був підготовлений проект рекомендацій учасників.

Дії держави

8 червня Уряд прийняв зміни до Постанови КМУ № 509, що визначає порядок взяття на облік ВПО. Зміни були внесені Постановою КМУ від 08.06.2016 № 352 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509», відповідали січневим змінам до ЗУ «Про забезпечення прав і свобод ВПО» та передбачали, наприклад, відміну штампів ДМС, введення окремих довідок для неповнолітніх дітей на нормативному рівні тощо. Того ж дня була ухвалена дискримінаційна Постанова № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам». Постановою були затверджені Порядки призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та здійснення контролю за соціальними виплатами переселенцям за місцем їх фактичного проживання/перебування. Вказані зміни суттєво погіршують положення осіб, які вимушені були покинути свої домівки через окупацію або збройний конфлікт на сході країни, вводять додаткові дискримінаційні механізми відновлення соціальних виплат та контролю за ними з боку держави. Тим більше, такі нововведення є критичними в умовах повсюдного припинення виплат усіх видів соціальної допомоги та пенсій тисячам переселенцям протягом тривалого часу. Також цією постановою визначено обов’язковість отримання ВПО всіх соціальних виплат та пенсій виключно через Ощадбанк, запроваджується створення електронних пенсійних посвідчень та вимога фізичної ідентифікації пенсіонерів – ВПО при отриманні таких посвідчень. 12


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

ЧЕРВЕНЬ2016

Активності правозахисників

• 7 червня була проведена акція – прес-конференція просто неба «Гройсман, не треба штампувати переселенеців!». Представники громадських організацій вимагали, щоб на засіданні Кабміну 8 червня урядовці ухвалили зміни до Постанови №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», і так привели його у відповідність до Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». • 10 червня на прес-конференції «Постанова №637 – новий удар Кабміну по правах переселенців» представники громадського сектору озвучили наслідки новоприйнятої Кабміном Постанови. • 13 червня пройшла дискусія «Окуповані території: захист прав людини та перспективи реінтеграції», організована Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». • 14 червня відбувся мітинг переселенців та киян проти прийнятих змін до Постанови № 637 «За наші і ваші права!». • 22 червня відбулася зустріч активістів з Міністром соціальної політики Андрієм Ревою. Метою зустрічі було налагодження конструктивного діалогу муж переселенцями та владою.

13


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

ЛИПЕНЬ 2016

Дії держави

Активності правозахисників

19 липня у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект №3593‑д «Про тимчасово окуповану територію України», ініційований 29 депутатами Парламенту України. Цей законопроект 3593-д є таким, що порушує норми національого та міжнародного законодавства, спрямований на ізоляцію жителів тимчасово окупованих територій та несе в собі ряд інших значних ризиків, передбачаючи: • суттєве обмеження гуманітарного доступу у зв’язку із запропонованою повною економічною та транспортною блокадою неконтрольованих урядом територій; • відмова від відповідальності за захист життя, здоров’я та збереження майна осіб на тимчасово окупованій території – зокрема, повне покладання обов’язку соціального та пенсійного забезпечення мешканців тимчасово окупованої території України на державу-окупанта, прямо суперечить Конституції України та нормам міжнародного права; • часткове обмеження у реалізації прав та свобод осіб на де-окупованих територіях. 29 липня Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш та Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко з робочим візитом відвідали Донецьку та Луганську області.

• 12 липня відбулася зустріч активістів громадських організацій з представниками ПАТ «Ощадбанк». Зустріч відбулася у офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Тематикою зустрічі були питання, пов’язані зі змінами порядку отримання соціальної допомоги та пенсій внутрішньо переміщеними особами. • 20 липня проведена акція «Відкрийте очі на проблеми переселенців». Активісти представили альтернативний звіт «100 днів уряду очима переселенців», де громадяни України розповіли про свої проблеми, пов’язані з діяльністю органів соціального захисту.

14


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

CЕРПЕНЬ 2016

Дії держави

Активності правозахисників

• 2 серпня Мінсоцполітики було впроваджено в дослідну експлуатацію Єдину інформаційну базу даних про ВПО в рамках проекту «Всебічна стабілізаційна підтримка ВПО та постраждалого населення в Україні», створеного за фінансової підтримки Європейського Союзу. База спрямована на забезпечення чіткого, релевантного обліку ВПО та виявлення найгостріших потреб переміщених осіб. Станом на актуальний період база функціонує з рядом проблем та не виконує у повній мірі заплановані розробниками завдання. • 31 серпня Уряд України підтримав Концепцію Державної цільової програми «Відновлення та розбудова миру у східних регіонах України», розроблену Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, спільно з органами місцевого самоврядування, державними органами влади, міжнародними партнерами, науковою спільнотою та громадськими організаціями.

22 серпня оприлюднено звернення громадських організацій до Уряду з приводу розробки змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України, що стосуються реалізації прав внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, серед вимог громадських організацій – відновлення переселенцям всіх видів соціальних виплат, в тому числі – пенсій; скасування «покарання» переселенців у вигляді позбавлення їх соціальних виплат та пенсій у подальшому тощо.

15


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

ВЕРЕСЕНЬ 2016

Дії держави

22 вересня Верховною Радою були ухвалені Рекомендації парламентських слухань на тему: «Стратегія реінтеграції в Україну тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь: проблемні питання, шляхи, методи та способи», що відбулись 15 червня 2016 року у стінах українського Парламенту. Рекомендації містять в собі огляд ситуації із забезпеченням прав людини та подій на території Криму з початку його окупації, а також ряд пропозицій Президенту України та органам державної влади. Пропозиції стосувались, наприклад, питання необхідності розробки, прийняття та виконання Державної стратегії деокупації та реінтеграції в Україну тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя; питання про зміну статусу Автономної Республіки Крим на Кримськотатарську Автономну Республіку; ліквідації статусу Криму як вільної економічної зони; визнання кримських татар, караїмів і кримчаків корінними народами України; удосконалення екстернатної та дистанційної освіти для кримчан; лібералізації порядку перетину адміністративної межі з Кримом; важливості розробки і запровадження інструментів застосування соціально-економічних, політичних, дипломатичних та адміністративних важелів тиску на офіційний Кремль тощо.

16


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

ВЕРЕСЕНЬ 2016

Активності правозахисників

• 6 вересня представники громадських організацій на зустрічі зі спеціальним доповідачем ООН з прав вимушених переселенців Чалоком Беяні оприлюднили короткий огляд ситуації щодо забезпечення прав і свобод переселенців в Україні на початок вересня 2016 року. • 21-22 вересня у ході 20-й щорічній конференції ОБСЄ з прав людини у Варшаві були представлені аналітичні матеріали щодо дотримання прав людини на непідконтрольних українському уряду територіях, про зруйновані будівлі та інфраструктуру, перетин лінії розмежування та становище ВПО. • 26 вересня була оприлюднена заява громадських організацій стосовно дискримінаційних висловлювань Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова щодо осіб, що виїхали з території Донецької та Луганської областей через військовий конфлікт. • 29 вересня в відбулася прес-конференція «Чекай перевірки – потім оскаржуй! Реалії відновлення соціальних виплат переселенцям». В ході прес-конференції були представлені результати моніторингу, який проходив з 18 по 31 серпня та охопив 17 областей України.

17


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

ЖОВТЕНЬ 2016

Дії держави

12 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи прийняла дві Резолюції, які безпосередньо стосуються України – Резолюція № 2132 (2016) «Політичні наслідки Російської агресії в Україні» та Резолюція № 2133 (2016) «Засоби правового захисту у випадках порушень прав людини на окупованих українських територіях, не підконтрольних українській владі». Зокрема, Резолюція 2133 (2016) присвячена системним порушенням прав людини на українських територіях, не підконтрольних українській владі. Відповідно до пункту 17.3, ПАРЄ закликає українську владу спростити, наскільки це можливо, повсякденне життя жителів непідконтрольних територій та переміщених осіб з цих районів за рахунок скорочення адміністративних процедур щодо доступу до виплат пенсій і соціальної допомоги та сприяти доступу жителів до правосуддя шляхом належного оснащення і кадрового забезпечення судів в районах, підконтрольних уряду, юрисдикція яких була поширена на непідконтрольні території.

18


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

ЖОВТЕНЬ 2016

Активності правозахисників

• 27 жовтня громадські організації та «Український інститут майбутнього» провели круглий стіл на тему: «Вплив резолюцій ПАРЄ на українську політику щодо окупованих територій. Чи відповідає Україна за виплати пенсій і соціальної допомоги на окупованих територіях?». • 31 жовтня було оприлюднено спільне звернення УВКБ ООН, БФ «Право на захист», ГО «Крим СОС», БФ «Восток-СОС» та Данської ради з питань біженців щодо проекту закону «Про тимчасово окуповану територію України». У зверненні було зазначено, що зміст проекту закону лише сприяє подальшій ізоляції названих «окупованих територій», повністю заперечує відповідальність України за захист прав людини її власних громадян на неконтрольованих урядом України територіях. В поточній редакції проект закону також викривляє принципи примирення та пост-конфліктного врегулювання.

19


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

ЛИСТОПАД 2016

Дії держави

23 листопада Уряд прийняв зміни до Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. надавши можливість деяким категоріям громадян з числа внутрішньо переміщених осіб стати на квартирний облік. За загальним правилом, на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов. Додатково такі громадяни повинні постійно проживати і мати реєстрацію місця проживання у тому населеному пункті, де власне вони і збираються стати на облік. Зазначені вище зміни створюють спрощені умови для можливості отримання у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання, для внутрішньо переміщених осіб наступних категорій: • ВПО з числа інвалідів війни, визначених у пунктах 11–14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та членів їх сімей; • членів сімей загиблих, визначені абз. 4–8, 16–22 пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Внутрішньо переміщені особи беруться на квартирний облік в населеному пункті в межах території обслуговування органу соціального захисту населення, в якому вони перебувають на обліку.

20

25 листопада відбулася зустріч Першого заступника Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Юсуфа Куркчі з представниками громадських організацій, що опікуються проблемами внутрішньо переміщених осіб. 28 листопада СБУ були внесені зміни до Тимчасового порядку перетину лінії зіткнення у межах Луганської та Донецької областей. Зокрема, було збільшено до 75 кг на одну особу сумарну вагу товарів, які можуть переміщуватися громадянами до тимчасово неконтрольованих територій у ручній поклажі та/ або супроводжуваному багажі через контрольні пункти пропуску для власних, особистих потреб, а також харчових продуктів для власного споживання.


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

ЛИСТОПАД 2016

Активності правозахисників

• 10 листопада відбулася Прес-конференція «Ризики подальшої ізоляції: законопроект про тимчасово окуповані території», в ході якої представники органів державної влади, міжнародних та правозахисних організацій закликали до спільної роботи над законодавчою базою щодо непідконтрольних уряду України територій та їх населення. • 14 листопада на зустрічі з представниками МінТОТ, Мінсоц та Мінфіну коаліція громадських організацій (ІСЕД, Восток SOS, Донбас SOS, КримSOS, «Право на захист» та ДОО КВУ) запропонувала уряду Дорожню карту змін у сфері соціального забезпечення ВПО та жителів непідконтрольних територій. • 15 листопада відбулося перше засідання Робочої групи з питань підготовки проектів законів та підзаконних нормативно-правових актів щодо вдосконалення національного законодавства України стосовно захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб (ВПО), організованої Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України. • 22 листопада відбулася прес-конференція «Два роки Закону про права переселенців: аналіз досягнень і робота над помилками?». • 25 листопада у приміщенні Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб відбулося перше засідання ініціативної групи щодо підготовки та проведення установчих зборів з метою створення Громадської ради при Міністерстві.

21


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

ГРУДЕНЬ 2016 • дітям, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів; • дітям, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадського протесту; • дітям, які є внутрішньо переміщеними особами.

Дії держави

8 грудня відбулось публічне обговорення Звіту про виконання у 2016 році Плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року. На заході були презентовані та обговорені результати виконання Нацстратегії, виокремлені проблеми та питання, що потребують доопрацювання та подальшого удосконалення. Участь у засіданні брали представники органів державної влади, інститутів громадянського суспільства, міжнародних організацій та дипломатичних представництв іноземних держав в Україні. Крім того, 28 грудня Постановою № 1045 Уряд України затвердив Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів. З 1 січня 2017 року Уряд обіцяє соціальні стипендії таким категоріям студентів/курсантів: • дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування; • особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; • шахтарям, які мають стаж підземної роботи не менш як три роки; • особам, батьки яких є шахтарями, що мають стаж підземної роботи не менш як 15 років або загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали інвалідами І або ІІ групи; • особам, які визнані учасниками бойових дій та їхнім дітям;

22


З А Б Е З П Е Ч Е Н Н Я П РА В ТА С В О Б ОД П Е Р Е С Е Л Е Н Ц І В | 2016 Р І К У П ОД І Я Х

ГРУДЕНЬ 2016

Активності правозахисників

• 1 грудня 2016 року оприлюднено спільне звернення громадських організацій щодо проекту змін до Постанови №637 (вказані зміни передбачають проведення фізичної ідентифікації переселенців-пенсіонерів кожні три місяці). • 5 грудня у Верховній Раді України зареєстровано проект закону №5435-1 “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти”. Ця законодавча ініціатива стала альтернативним текстом до однойменного законопроеку №5435 для того, щоб врегулювати також і деякі значні аспекти розшуку осіб, зниклих безвісти, запобігти насильницьким зникненням, а також врегулювати питання державної допомоги родичам безвісно зниклих осіб

23


НАШІ ПАРТНЕРИ:


Б Ф « В О СТО К - S O S » W W W.VO S TO K- S O S.O RG F AC E B O O K.CO M/VO S TO K S O S P R E S S @ VO S TO K- S O S.O RG

ГО « К Р Ы М S O S » W W W.K RY M S O S.CO M F AC E B O O K.CO M/K RY M.S O S M E D I A @ K RY M S O S.CO M

Адвокаційний календар 2016 | Восток-SOS та КримSOS  
Адвокаційний календар 2016 | Восток-SOS та КримSOS  

2016 рік вийшов достатньо динамічним та врожайним - як на позитивні, так і негативні події. В річному звіті по ініціативам влади та грома...

Advertisement