Page 1

Г О Л О В Н I П Р О Б Л Е М И В Н УТ Р I Ш Н Ь О П Е Р Е М I Щ Е Н И Х О С I Б Спільний дайджест БФ «Право на захист», БФ «Восток-SOS», ГО «КримSOS»

Верховна Рада розгляне законопроект про статус осіб, зниклих безвісти. Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин на своєму засіданні 7 червня 2017 р. розглянув проект Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти» (реєстр. № 5435) та альтернативний до нього законопроект «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти», (реєстр. № 5435-1). Обидва проекти були розроблені з метою поліпшення координації між державними та недержавними структурами у розкушу осіб, що зникли безвісти, з окрема в ході збройного конфлікту на сході держави. При підготовці законопроектів, за основу був взятий Модельний закон щодо осіб, зниклих безвісти, розроблені Міжнародним Комітетом Червоного Хреста. Проте альтернативний законопроект № 5435-1 містить норми, що передбачають соціальний захист родичів зниклих осіб, а також внесення до Кримінального Кодексу України статті 146-1, яка б передбачала відповідальність насильницьке зникнення. Ще у червні 2016 року Україна приєдналася до Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень, яка, серед іншого, передбачає криміналізацію цих діянь, проте, наразі, Кримінальний Кодекс України не містить статті, яка б встановлювала відповідальність за вчинення насильницьких зникнень. Комітет рекомендував основний проект Закону № 5435 за наслідками розгляду у першому читанні направити до головного комітету для підготовки на повторне перше читання. Одночасно, одна зі співавторок законопроекту № 5435 Марія Іонова зазначила, що після повернення законопроекту на доопрацювання до Комітету, документ буде дороблятися з урахуванням тексту альтернативного законопроекту.

Суд скасував норму Постанови Кабміну, що дискримінувала кримчан 14 червня Апеляційний адміністративний суд міста Києва визнав незаконною та нечинною норму Постанови Кабінету Міністрів України № 1035 від 14 грудня 2015 року, яка встановлювала виключний перелік особистих речей, які кримчани могли вивезти на материк. Донедавна пункт 1 зазначеної Постанови суттєво обмежував перелік речей, які кримчани могли вивезти з окупованого півострова. Наприклад, неможливо було вивезти побутову техніку чи меблі, або будь-які речі, яких не було в переліку, передбаченому частиною першою статті 370 Митного Кодексу України. Наразі ці обмеження зняті, оскільки рішення Апеляційного адміністративного суду міста Києва щодо визнання незаконним та нечинним пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 1035 від 14 грудня 2015 року набрало законної сили.

Юристи «Восток-SOS» у суді захищають право громадянина України на соціальний захист До правової приймальні «Восток-SOS» звернувся Олександр Х. з приводу припинення йому виплати пенсії у зв’язку із втратою годувальника. Олександр не є переселенцем, оскільки проживає у Києві з 2009 року. Проте місцем його реєстрації, відповідно до паспорту, є населений пункт, розташований на непідконтрольній українській владі території Луганської області. Для того, щоб виплачувати Олександру пенсію в Києві, співробітники управління Пенсійного фонду України вимагали від заявника спочатку надати довідку про взяття його на облік як внутрішньо переміщеної особи, а пізніше — «довідку про фактичне місце проживання». Ані обов’язок надання такої довідки, ані її форма не затверджені законодавством. Крім того, відповідно до до ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пенсія виплачується за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України. Тож Олександр звернувся до суду, де за допомогою юристів «Восток-SOS» буде доводити своє право на соціальний захист незалежно від зареєстрованого місця проживання.

Парламентський комітет з прав людини вимагає від Уряду термінового врегулювання питання соціального забезпечення переселенців Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин звернувся до Кабміну з вимогою невідкладно привести у відповідність до чинного законодавства урядову постанову № 365 щодо соціальних виплат вимушеним переселенцям, яка має дискримінаційний характер. Така заява була оприлюднена на сайті Комітету 13 червня. Попри численні звернення Народних депутатів та громадських організацій, що опікуються питаннями захисту внутрішньо переміщених осіб, щодо невідповідності Постанови законам України, реакції зі сторони Уряду не було. «В Україні зараз тільки формується культура контролю за виконанням норм діючого законодавства. Ми вітаємо ініціативу Комітету з прав людини і їх активну участь у питаннях захисту прав переселенців. В розвинутих країнах парламентський контроль є дієвим механізмом для дискусії законотворців та урядовців, і звітування останніх про застосування норм законів у життя громадян. Нажаль, сьогодні діалогу народних депутатів, громадськості і Уряду з питань забезпечення прав переселенців просто немає, тож в нас є надія, що активні дії Комітету зрушать з мертвої точки цю ситуацію. Пропозиції від нашої організації, що напрацьовані спільно із партнерами, та лежать в Уряді, просто їх ніхто не хоче обговорювати» — коментує Голова Правління Благодійного фонду «Восток-SOS» Олександра Дворецька. З текстом заяви Комітету можна ознайомитиісь на офіційному сайті у розділі «Новини»: http://kompravlud.rada.gov.ua/

БФ «Право на захист» pr@r2p.org.ua | БФ «Восток-SOS» press@vostok-sos.org | ГО «КримSOS» media@krymsos.com

Головнi проблеми ВПО | Дайджест | 20 червня 2017  
Головнi проблеми ВПО | Дайджест | 20 червня 2017  

Завантажити >>> http://bit.ly/2rvmgnQ

Advertisement