Page 1

Г О Л О В Н I П Р О Б Л Е М И В Н УТ Р I Ш Н Ь О П Е Р Е М I Щ Е Н И Х О С I Б Спільний дайджест БФ «Право на захист», БФ «Восток-SOS», ГО «КримSOS»

Оновлений порядок перетину лінії зіткнення: коментарі юристів На гарячу лінію правової допомоги БФ «Восток-SOS» протягом травня звернулося більше 800 осіб. Майже половина цих звернень стосувалося перетину лінії  розмежування, і зокрем — запровадження оновленого Порядку перетину лінії зіткнення, затвердженого Наказом Штабу АТЦ № 222-ог від 14.04.2017. Цей документ регулює перетин лінії зіткнення фізичними особами та їх транспортом, а також питання проїзду людей на прилеглі до лінії зіткнення території населених пунктів.

ЯКІ ОСНОВНІ ЗМІНИ ТОРКНУЛИСЯ ПЕРЕСІЧНИХ ГРОМАДЯН По-перше, відповідно до нового Наказу, перепустки матимуть необмежений строк дії. Донедавна, абсолютна більшість перепусток видавалося на один рік. Щодня сотні людей не могли перетнути лінію зіткнення через те, що термін дії перепустки закінчився. По-друге, врегульовані питання вивезення власних речей громадян з непідконтрольної українській владі території не тільки легковими автомобілями, а й іншими транспортними засобами (вантажними автомобілями, автобусами, тракторами тощо) у разі переїзду на проживання. Ця норма також дозволяє вивозити самі транспортні засоби. Однак, вона передбачає одноразове переміщення, а не багаторазове. Також, на жаль, мова не йде про можливість відновлення автобусного сполучення. По-третє, особи, які проживають поруч з лінією зіткнення, можуть переміщатися на підставі паспорта з “пропискою” (реєстрацією) в даній місцевості або іншого документа, що посвідчує особу, з підтвердженням проживання в даній місцевості. Інші особи (наприклад, гості) так само можуть переміщатися в прифронтові населені пункти з паспортом або іншим документом, що посвідчує особу, без прив’язки до реєстрації у даній місцевості. Цим людям не потрібно оформлення пропуску, але інформація про них буде окремо обліковуватися. Серед інших змін варто відзначити, що діти до 16 років тепер можуть перетинати лінію зіткнення також по паспорту (зараз паспорт можна отримати з 14 років). Додатково з’явилася норма, згідно з якою, в заявках на отримання пропуску повинні бути заповнені всі графи, інакше така заявка не буде розглядатися. Варто також зауважити, що у новому Наказі з’явилися нові підстави для припинення (скасування) дії перепустки: наприклад, якщо людина має доступ до державної таємниці, або якщо особа відмовилася надати згоду на збір і обробку своїх персональних даних, а також на виконання рішень судів та актів інших уповноважених органів.

В Українi депутатам запропонують прийняти закон про політв’язнів 25 травня Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш та Народний депутат України Мустафа Джемілєв  презентували проект Закону України «Про визнання політичними в’язнями осіб, позбавлених особистої свободи з політичних мотивів за рішенням органів влади Російської Федерації, та надання їм державної соціальної допомоги». «Наразі проект закону складається із 8 статей і, скоріш, є декларацією про наміри надавати статус політв’язня та допомагати їх родинам. Сам текст законопроекту потребує доопрацювання у співпраці з міжнародними та національними правозахисними організаціями, для того, щоб всі критерії можливого переслідування і осіб, що під них підпадають, були враховані. Під питанням залишається і визнання документів, виданих на непідконтрольних Уряду України територіях, що можуть бути доказами переслідування, а також можливість надання статусу політв’язнів ув’язненим українцям, яких було затримано на території Російської Федерації з політичних мотивів», — коментує презентацію співкоординаторка Благодійного фонду «Восток-SOS» Олександра Дворецька.

БФ «Право на захист» pr@r2p.org.ua | БФ «Восток-SOS» press@vostok-sos.org | ГО «КримSOS» media@krymsos.com


Г О Л О В Н I П Р О Б Л Е М И В Н УТ Р I Ш Н Ь О П Е Р Е М I Щ Е Н И Х О С I Б Спільний дайджест БФ «Право на захист», БФ «Восток-SOS», ГО «КримSOS»

ПРЕЗЕНТОВАНИЙ ПРОЕКТ ЗАКОНУ ПЕРЕДБАЧАЄ: • безоплатне щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів та безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням — протягом 2 років з моменту звільнення; • позачергове влаштування до закладів соціального захисту населення, а також обслуговування службами соціального захисту населення вдома; • вступ поза конкурсом до вищих навчальних закладів для дітей осіб, які є політичними в’язнями, на спеціальності, підготовка за якими здійснюється за рахунок коштів відповідно державного та місцевих бюджетів; • безоплатна правова допомога в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; Проектом закону також передбачено і надання державної соціальної допомоги особам, визнаним політичними в’язнями,  у розмірі двох мінімальних заробітних плат (6400 гривень в місяць у 2017 році). «Однак такі норми треба буде відстояти не тільки перед Народними депутатами України, але й перед Міністерством фінансів, водночас гармонізувати таку законодавчу ініціативу МінТОТу з іншою — вже зареєстрованим законопроектом за авторством Ірини Геращенко №5435 «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти» — який, наразі, не передбачає надання соціальної підтримки сім’ям зниклих безвісти, хоча потреба є не меншою. Пропозиції щодо надання такої допомоги запропоновані в альтернативному проекті Мустафи Наєма №5435-1, і було б гарно, щоб автори об’єднали зусилля задля допомоги тим, хто постраждав від агресії Росії найбільше» — наголошує Олександра Дворецька. На презентації Міністр наголосив, що проект Закону України «Про визнання політичними в’язнями осіб, позбавлених особистої свободи з політичних мотивів за рішенням органів влади Російської Федерації, та надання їм державної соціальної допомоги» буде опубліковано для громадського обговорення на сайті http://mtot.gov.ua/

Депутати обмежили право вибору місця навчання для абітурієнтів із Криму 16 травня 2017 року Верховна Рада України прийняла за основу і в цілому закон, який передбачає нові правила вступу до українських вишів для мешканців Криму. Законопроект № 6116 «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо забезпечення права на здобуття вищої освіти осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія України» передбачає три основні зміни: 1.Прийом абітурієнтів з Криму за результатами вступних випробувань буде здійснюватися до вишів у чотирьох південних областях України: Запорізькій, Миколаївській, Херсонській та Одеській. 2. Розмір квот встановлюється в обсязі 1000 місць державного замовлення. 3. Кримським абітурієнтам, які вступили за пільгою, повинні забезпечити поглиблене вивчення української мови. «На сьогоднішній день абітурієнти з Криму мають можливість вступу за результатами іспитів без складання ЗНО до 12 українських вишів у різних містах України. В разі набуття чинності Законопроектом № 6116 кримчани зможуть вступати на пільгових умовах виключно у виші чотирьох областей. Проте подібне рішення депутати прийняли без обговорення із тими, чиї права на освіту вони обмежують. На наш погляд, такі дії депутатів є нічим іншим, як намаганням лобіювати інтереси певних вишів посеред вступної кампанії, яка вже розпочалася», — коментує юристка БФ «Восток-SOS» Ольга Аношкіна. «По суті ж, держава, як і раніше, не забезпечує для абітурієнтів з Криму рівний доступ до реалізації права на освіту, як це передбачено законодавством. Вступ до вишів інших областей України залишається для абітурієнтів з Криму дуже ускладненим, адже вони об’єктивно не можуть здавати ЗНО, наприклад, з української мови та літератури, на тих  же умовах, що інші абітурієнти, оскільки наразі вчаться за відмінною від українських шкіл програмою. Тож було б доцільно дозволити кримчанам вступ за результатами іспитів з профільних предметів до будь-якого вишу України, а не обмежувати вибір дітей з Криму лише південними областями України». Наразі, законопроект №6116 чекає на підпис Президенту, і поки що не набрав чинності.

БФ «Право на захист» pr@r2p.org.ua | БФ «Восток-SOS» press@vostok-sos.org | ГО «КримSOS» media@krymsos.com

Головнi проблеми ВПО | Дайджест | 1 червня 2017  
Головнi проблеми ВПО | Дайджест | 1 червня 2017  

Завантажити >>> http://bit.ly/2sGl0C5

Advertisement