Page 1

■ Болить!

«Óæå âñòèãëè çàáóòè Ãåðî¿â Íåáåñíî¿ ñîòí³?» Вівторок | 22 листопада 2016 року | ¹130 (16 235) Ціна 3,5 грн

Ці слова хотілося кричати криком, коли побачив, як мало людей молилося вчора за душі полеглих за Україну з нагоди Дня гідності та свободи в обласному центрі с. 4

■ Реформа на власні очі

»

■ Вітаємо! 20 листопада відзначив 90річний ювілей

мешканець села Романів Луцького району, ветеран праці та учасник Великої Вітчизняної війни. Усе життя Михайло Ни кифорович чесно працював на землі, ростив хліб, нев томними руками збудував дім, допоміг обрати правильну дорогу в житті двом донькам. У молоді роки боровся за мир на рідній землі, зазнав поранень, нагороджений медалями та орденами за мужність і відвагу. Найщиріші вітання шановному ювіляру над силають люблячі доньки Раїса та Галина, онуки Володимир, Віталій, Анна, Ірина та Ілона, правнуки Оксанка, Діанка, Тарас і Мар’яна. Дякуємо вам за мудрість, любов, сердечність, мирне небо над нашими головами. Нехай доля дарує міцне здоров’я, безмежне щастя, душевну рівновагу. Божої любові вам та благословення, радості й благополуччя на довгі щасливі роки! Вітаємо сердечно з ювілеєм, Здоров’я, щастя на все життя бажаєм щиро, Щоб радісним і довгим був ваш вік З добром, любов’ю, спокоєм і миром!

Фото Олександра ДУРМАНЕНКА.

Михайло Никифорович ЛІТВІНЧУК,

Дилема для голови: як зробити так, щоб і дітям було добре, і батькам, і громаді.

̲ÍßÞ ÑÒÀÐÓ ØÊÎËÓ ÍÀ ÍÎÂÈÉ ÀÂÒÎÁÓÑ ² ÄÎÐÎÃÓ Чому колишній директор школи Віктор Ковальчук, який став головою об’єднаної територіальної громади у Велицьку Ковельського району, мусив наступити на горло своїй пісні і закрити малокомплектний навчальний заклад. І де він взяв гроші на… ремонт великого «храму науки» с.

10

Р

Е

К

Л

А

М

А

»


2

РІДНИЙ КРАЙ

«Волиньнова» | 22 листопада 2016 Вівторок | ¹130

Погляд Лариса ЗАНЮК, редактор відділу листів і зв’язків із читачами газети «Волинь–нова»

www.volyn.com.ua

Доброго дня вам, люди! ВКНО РУБРИКИ:

осінній поцілунок Ця світлина така самодостатня, що навряд чи потребує якихось слів. І не нарікайте на негативний вплив телебачення, на дітейак селератів, словом, не бурчіть. Ліпше згадайте, як ще у першо му класі бігли у школу, бо там за першою (або останньою) партою сидів Він чи Вона, з ким просто хотілося бути поряд, або при наймні смикнути за косичку. А ко мусь цього хотілося ще в дитячо му садочку. Хтось же закохався у шостому класі, і цих почуттів вис тачило на все життя. Тож подивіться, згадайте, усміхніться і будьте дуже мудри ми й обережними із першим ко ханням своїх дітей. Бо те, що крихке, легко розбити, але не можливо склеїти. Адже всі наші дорослі комплекси — також ро дом із дитинства.

ÍÅ ÏÅÐÅÒÈÑÊÀÉÒÅ ÏÐÓÆÈÍÓ Як то корисно буває достояти недільну Божу службу до кінця, коли вже все прочитано й сказано, а священик наче навздогін докине від себе просте життєве слово на насущний тиждень, і раптом ця тема стає наріжним каменем думок ього разу отець Рустик звернувся з проханням не брати на себе більше, ніж можемо витримати, точніше, він сказав: «Не перетискайте пружину, а то вона може вибухнути». Зачепило. Священик уже роз повідає про чудеса, яких не помічаємо, а люди думають кожен про свою пружину. І мої думки охопила тема пружності… …Шкільна вчителька змушувала поважати закони фізики, прив’язуючи їх безпосередньо до життя. Вона не любила відмінників, яким усе легко вдавалося, ненавиділа випуск ників із медалями й дипломами, які потім не знали, куди їх в житті приточити. Але щиро тішилася з трієчника, якого осіни ло законом земного тяжіння чи силою пружності тіл, коли, підкидаючи угору металеву кулю, ловив її назад просто на своєму лобі або, пустотливо розтягуючи на штативі пружину, боляче отримував по пальцях. Часто у житті доводиться випробовувати на собі пружину терплячості, розтягуючи її до безкінечності. А вона може і розірватися, тому, інстинктивно захищаючись, починаємо стискатися, ховатися, як равлик, не підпускаючи до себе ніко го. Потім знову втрачаємо почуття міри і, стискаючи пружину до нестями тісно, дозволяємо навішувати на себе стільки ва ги, що стаємо непідйомними. А нас усе дотискають – новими обов’язками і справами, тарифами й кредитами. Ще витримуєте? Тоді ще нате вам зверху інформаційний прес для надійності. Врешті – не вит римуємо, згадуємо про власну гідність. Ой, що тоді стається! Вся ота накопичена терплячість вибухає цілим Везувієм емоцій! І його вогняна лава, така пекельно отруйна, розси пається на дрібні атоми… Від цього ми би втратили пружність думки і ясність розуму, якби архістратиг гніву Божого з вогня ним мечем не вступився за нас. Тримайся, суспільство, не дозволяй нікому перетискати твою пружину – вона має властивість вибухати! ■

Ц

22 листопада 1764 ðîêó указом Катерини ІІ скасовано гетьманство в Україні. 1921 ðîêó біля селища Базар на Житомирщині червоноармійці розстріляли 359 полонених вояків Армії УНР.

23 листопада 1930 ðîêó в Польщі, до складу якої входила й Волинь, відбулися вибори до сенату.

1998 ðîêó в Бірмінгемі (Англія) виступив найбільший в історії музичний оркестр, який складався із 3 503 музикантів.

12 êðà¿í òà ïîíàä 5 òèñÿ÷ ê³ëîìåòð³â çäîëàâ 20-ð³÷íèé ²âàí Ìàñëþê із Львівщини, хворий на легку форму ДЦП, щоб здійснити мрію: побачити Атлантичний океан і Португалію. Хлопець пересувався на спеціальному велосипеді, в дорозі його супроводжували двоє друзів. Щодня вони проїжджали по 100 км. Заснована 27 вересня 1939 року. Газета виходить три рази на тиждень: у вівторок, четвер, суботу. Набрана і зверстана в комп’ютерному центрі газети «Волиньнова» ЗАСНОВНИКИ: ОБЛАСНА РАДА, ТРУДОВИЙ КОЛЕКТИВ РЕДАКЦIЇ

www.volyn.com.ua Головний редактор Олександр ЗГОРАНЕЦЬ

НАША АДРЕСА: 43025, Луцьк, просп. Волі, 13 volyn.nova@gmail.com, reklama.volyn@gmail.com

E?mail

Редакція залишає за собою право на літературне редагування надісланих матеріалів без узгодження з автором. Рукописи не повертаються й не рецензуються. Редакція може не поділяти думку авторів. Передрук або відтворення у будь?якій формі матеріалів, розміщених у газеті «Волинь?нова» чи на її інтернет?сторінці, без письмової згоди видання заборонено. Публікації під рубриками «Офіційно», «Політика», «Точка зору», «Секрет успіху», «Благодійність», «Економіка», «Актуально», «Добра справа», а також із позначкою –* – друкуються на правах реклами. За зміст рекламних матеріалів та листів, надісланих читачами, газета відповідальності не несе. Редакція залишає за собою право відмовити в розміщенні рекламної статті, якщо її зміст суперечить законодавству України, нормам моралі або може завдати шкоди виданню.

Сонце сьогодні зійшло о 7.45, зайде о 16.26. День триває 8 годин 41 хвилину. Місяць у Діві. 23?й день Місяця. Остання чверть 21 листопада.

ЮВЛЕЇ: у родині Кушнірів усі —

особистості Цими днями завідувачеві Затурцівського меморіального музею В’ячеслава Липинського Віталію Кушніру виповнило ся 65. Як випускник факультету механізації Львівського сільсь когосподарського інституту став істориком та ще й актив ним співтворцем музею у своєму рідному селі — то ціла історія, щоразу із позитивним продовженням. Бо ж не ви падково недавні його відвідувачі — педагогиісторики з Рівного — були подивовані високим інтелектом, грунтовни ми знаннями, вишуканою образною мовою екскурсовода керівника. А в селі і в районі вже звикли, що музей став справді невичерпним джерелом різноманітних культурних імпрез, виставок, презентацій, зустрічей із відомими людь ми не лише Волині, а й України та зарубіжжя. Сьома дитина у великій селянській родині, Віталій Григо рович, не цураючись найважчої роботи біля землі, завжди цікавився історією, літературою, політикою. Він — член ВО «Свобода», невтомний просвітянин, організатор та учасник художньомистецьких заходів і мандрівок пам’ятними місцями України. А ще має хорошу сім’ю, до того ж — авто ритетний батько і дідусь 5 онуків. Тож зустрів свій ювілей із добрим настроєм і чималим життєвим ужинком. Хай же примножується він до ста літ. Із роси й води, Віталію Григо ровичу!

МЕНИННИКИ: 22 — Іван, Олександр, Антон, Семен, Тимофій, Христофор. 23 — Орест, Костянтин, Георгій, Родіон, Прокіп, Нестор, Нонна, Олімпій, Охрім.

МУДРСТЬ: немеркнуче

світло материнства «Лиш мати вміє жити, аби світитися, немов зоря». Василь СТУС, український письменник.

АНЕКДОТ: новини

трансгенної інженерії Учені схрестили папугу й цукрову трости ну. Тепер цукор сам говорить, скільки його класти в чай.

ЗГУБИ: поверніть спаніеля господареві

ПАМ’ЯТЬ: згадали друзі й колеги

17 листопада в районі цукрового заводу в Луцьку загубився собака — спаніель, хлоп чик, білий із темними плямами, вік 1,3 року. Був без ошийника. Допоможіть знайти. Ви нагороду гарантую. Тел.: 0958935340, 0669400017.

Учора у Волинському краєзнавчому музеї відбувся вечір портрет української письменниці Маргарити Юріївни Мали новської (1941 — 1983) «Душа Твоя в небі Полісся» з нагоди 75річчя від дня народження. Спогадами про письменницю, публіциста, а передусім — талановитого літературного критика поділилися її одноку рсник по Львівському держуніверситету — заслужений жур наліст України Василь Федчук, краєзнавець, поет, прозаїк, член Національної спілки письменників Іван Чернецький, а також родичі, друзі, знайомі та земляки письменниці, серед яких і ведуча рубрики «Доброго дня вам, люди!» Гості ознайомилися з фотодокументальною виставкою з фондів музею, на якій представлені матеріали про життя і творчість Маргарити Малиновської: світлини, рукописи, ав тобіографія, щоденники, похвальні грамоти, листи, книги та ін., передані до музею родиною письменниці. Нагадаємо: Маргарита Малиновська народилася у селі Уйма Локачинського району, яке нині злилося з містечком Локачі. Закінчила Луцьку загальноосвітню школу № 1. Працювала в районних газетах у Ківерцях та Ковелі, навчалася на факультетах журналістики Львівського та Київського держуніверситетів. Була керівником відділу кри тики журналу «Вітчизна» і заступником головного редакто ра газети «Літературна Україна», а також літредактором на Київській кіностудії імені Олександра Довженка. Автор кни жок літературнокритичних нарисів і статей: «Синтез важкої води», «Любов до життя», «Олесь Гончар», «Древо дружби (Леонід Леонов і Україна)», романів «Гримучі озера», «Полісся». Померла письменниця в Києві 1983 року за місяць до свого 42річчя за загадкових обставин. Поховали Маргари ту Малиновську в Луцьку.

Приймальня 723894 Заступники головного редактора Уліцький Василь Михайлович Cвітліковська Галина Йосипівна Рузак Петро Макарович

723989 722007 723894

Відповідальний секретар Трофимчук Тамара Сергіївна

725102

Заступник відповідального секретаря Харчук Олена Андріївна

720666

Головний художній редактор Міщук Олександр Ярославович

720666

Вдовиченко Тамара Федорівна

727107

і відступила За прогнозом чергового синоптика об ласного гідрометеоцентру Алли Адамської, сьогодні хмарно з проясненням, без істотних опадів. Вітер південносхідний, 7 — 12 метрів за секунду. Температура повітря по області — 4 — 9, у Луцьку — 5 — 7 градусів тепла. У наступні дві доби очікується мінлива хмарність, без істот? них опадів. Вітер південно–східний, 7—12 метрів за секунду. Температура повітря по області вночі — від мінус 2 до плюс 3, вдень — 4 — 9 градусів тепла. За багаторічними спостереженнями, найтепліше 22 листопада було в 2002 році — плюс 14, найхолодніше — 1998–го — мінус 14 гра дусів.

Ведуча рубрики Валентина ШТИНЬКО. Тел. 723894

ВІДДІЛИ РЕДАКЦІЇ Інформації, діяльності влади та місцевого самоврядування Гарбарчук Костянтин Володимирович 725102 Соціального захисту Сомова Євгенія Володимирівна 723894 Сільського життя Наумук Сергій Васильович Економіки Лісова Алла Степанівна Культури Тимощук Ярослава Євгенівна

Реклами і маркетингу Борох Сергій Іванович

770770

Листів і зв’язків з читачами Занюк Лариса Віталіївна

723894

Приватних оголошень 725102 (244) 31178 723894

Спорту

Головний бухгалтер

ПОГОДА: зима полякала

Флішаровський Роман Олександрович 726121

Тимощук Руслана Борисівна

723932

Розповсюдження і творчого розвитку газети Козюпа Мирослава Павлівна

720666

Фотокореспондент Філюк Олександр Миколайович

720666

Поточний рахунок редакції газети «Волиньнова» 26008055458120 у ВГРУ КБ «ПриватБанк», МФО 303440, ЄДРПОУ 02471695 Друк офсетний. Обсяг 3 друк. аркуші

ПЕРЕДПЛАТНІ ІНДЕКСИ: Волинь — 61136,

Рівненщина — 61615 Реєстраційний номер КВ 7829 04.09.2003 р. Віддруковано: ТОВ «ПоділляТер», м. Тернопіль, вул. Текстильна, 28 тел.: (0352) 522737. http://aprint.com.ua

тираж 54250. зам. № 882.


ФАКТИ, ПОДІЇ, КОМЕНТАРІ

www.volyn.com.ua

ОВИНИ: УКРАЇНА І СВІТ

■ Із перших уст

«Ìåòà Êðåìëÿ – äîñòðîêîâ³ âèáîðè ³ ðåâ³ç³ÿ ºâðîïåéñüêîãî êóðñó Óêðà¿íè»

МОСКАЛЬ: НЕ ПУЩУ «ВОЛИНСЬКОГО МАЖОРА» НА ЗАКАРПАТТЯ Очільник регіону заявляє, що перешкоджатиме приз наченню Олександра Щуцького, начальника митного поста «Луцьк», керівником Закарпатської митниці. Ген надій Москаль вважає, що в нього замало досвіду, адже в органи ДФС молодий чиновник прийшов лише чотири місяці тому. «Єдине, чим він відомий на Волині й за її ме жами, – це автопарком елітних автомобілів (Бентлі, Мер седес, Ауді, БМВ), катером, водним мотоциклом та до рогим житлом, які записані на дружину та батьків. У мене запитання до голови ДФС пана Насірова: що це за екс перименти він збирається проводити на Закарпатті?» – йдеться у повідомленні на офіційному сайті Геннадія Москаля.

Зі звернення Президента Петра Порошенка з нагоди Дня гідності і свободи Три роки тому кілька сотень сміливих дівчат та юнаків, без участі жодних політиків, зібралися на Євромайдан – щоби вис ловити мирний протест проти дій режиму Янукови ча, який вкрав у них велику європейську мрію. Звіряче побиття молоді «Беркутом» сколихнуло тоді всю країну а лічені дні вже мільйони ук раїнців вийшли на площі й ву лиці. Вийшли, щоб зірвати план з перетворення України на ма лоросійський закуток російської імперії. Щоб продемонструвати свій проєвропейський вибір. Per aspera ad astra. Шлях до зірок пролягає через терни – такий сенс крилатого вислову, який ми дуже доб ре знаємо. Та в листопаді тринадцято го ніхто навіть уявити собі не міг наскільки важкі випробування підготу вала нам доля… І яку високу ціну випа де заплатити за такі цінності, як сво бода, гідність та незалежність. І після перемоги над режимом вия вилося, що від усього державного ме ханізму залишився лише штурвал, та й то – гнилий. Україну душив дефолт, який здавався вже невідворотним. Економіка так і не оговталася від світо вої кризи. Росія не просто розв’язала війну, а ще й влаштувала справжню торговельну блокаду, чим у сукупності завдала нам збитків на сотні мільярдів. Армії і спецслужб практично не існува ло. От такої глибини було те дно, з яко го ми починали підніматися. Одразу після перемоги Рево люції гідності найкращі і найсміливіші майданівці вирушили прямо на фронт. Перші добробати кров’ю, пролитою за Вітчизну, впи сали себе у сторінки нашої військо вої історії. А цього року ми вже доз волили собі відмовитися від черго вих хвиль мобілізації, відпустити в резерв демобілізованих і укласти професійні контракти з десятками тисяч добровольців. Це – промовис те свідчення прогресу у зміцненні обороноздатності нашої держави. Армію одягнено і нагодовано. Вона фахова і озброєна. І хай не за ос таннім словом техніки, але дос татньо, щоб стримувати Росію. В економіці, щоб уникнути дефол ту та катастрофи, уряд не мав жодно го іншого виходу, як вдатися до жорстких та непопулярних заходів. Так само стандартних кроків, які успішні сусіди по Центральній та Східній Європі здійснили ще на початку 90–х. Критично важливою для нас була і все ще залишається підтримка Міжна родного валютного фонду. А Фонд ніколи не виписує солодких ліків. Тож я розумію, що ми зробили мимоволі бо ляче мільйонам родин. За це не гріх і перепросити. Але я впевнений, що не

3

«Волиньнова» | 22 листопада 2016 Вівторок | ¹130

ГРОЙСМАН ЗАКЛИКАВ МСЬКРАДИ ПОЯСНИТИ, ЧОМУ ЗАВИЩЕН ТАРИФИ На цьому прем’єр–міністр України наголосив під час селекторної наради з керівниками місцевих органів ви конавчої влади. «Ціна на газ є некорупційною, єдиною, ринковою. А все інше візьміть, будь ласка, і проаналізуй те. Вийдіть до своїх громадян і скажіть правду, як фор мується тариф, що ви туди закладаєте, які витрати і все інше. Більше інвестувати треба в модернізацію, в те, щоб гріти не асфальт, а українські домівки, і тоді все стане на свої місця», – заявив він. Також Володимир Гройсман по обіцяв перевірити завищені тарифи за опалення в Києві, де мешканці отримали шокуючі рахунки — до 2200 гри вень за півмісяця, і дав таке доручення МВС. Київенерго пояснило ситуацію технічною помилкою.

З

ПДПРИЄМЦ НЕ ПЛАТИТИМУТЬ МНМАЛКУ

забаром ефективність вжитих заходів відчуватиме все більша й більша кількість людей. Наш економічний організм вже ви писано із реанімації і демонструє оз наки одужання. Пожвавлення ділової активності і перші кроки з детінізації, збільшення надходжень до бюджету дали змогу запланувати відчутне підвищення

своїх інтересах – аж до поглинання цих країн. Впевнений, цього разу у неї нічого не вийде. Чому? Бо ми, українці – мудрий народ, який складно збити на манівці. …Саме Євромайдан, Революція гідності і світлої пам’яті Небесна сотня безповоротно визначили європейсь кий вектор України. Ми рухаємося в правильному напрямку і до правиль

«

Âîðîã íå ëèøå àòàêóº Óêðà¿íó ççîâí³, àëå é ðîçõèòóº íàñ çñåðåäèíè. Ìåòîþ Êðåìëÿ º ïîñò³éíà âíóòð³øíÿ äåñòàá³ë³çàö³ÿ, àíàðõ³ÿ, îòàìàíùèíà.

зарплат вчителям, лікарям, іншим бюджетникам і зробити з початку сімнадцятого крок назустріч найбіднішим верствам населення – підняти вдвічі мінімальну заробітну плату до 3200 гривень. Настає час збирати перші, хай по ки що не дуже соковиті, але плоди жорстких антикризових заходів. Та ґрунт, на якому ми виплекали паростки відновлення, ще недос татньо міцний. Не так вже й багато треба зусиль, щоб все зроблене, все вистраждане зійшло нанівець. Ворог не лише атакує Україну ззовні, але й розхитує нас зсередини. Метою Кремля є постійна внутрішня дес табілізація, анархія, отаманщина. Дострокові вибори в Україні і посилен ня позицій проросійських сил в ново му парламенті. А далі – ревізія євро пейського курсу. А ще потім – повна зміна зовнішньополітичного вектора держави. У фіналі – повернення Ук раїни в імперське стійло. Якщо піти шляхом гострих внутрішніх конфліктів, можна дуже швидко кинути країну у прірву хаосу і безладу, зробити незахищеною перед зовнішньою агресією. Як Президент, я не допущу такого сценарію. Я вже неодноразово на історичних прикладах показував, як авторитарна Московія переваги демократії в сусідніх країнах використовувала в

»

них цілей. Та шлях до європейських зірок, як і будь–який інший, пролягає крізь терни – рer aspera ad astra. Тому в дорозі так важко. Тому й прорахунки при вирішенні надскладних завдань неминучі. Часом я сам собі ставлю питання: «Чи міг би я уникнути помилок?» Спільна мудрість багатьох народів відповідає: «Не помиляється лише той, хто нічого не робить». Із висоти горизонт видно трохи ширше. Проблем проглядається ще чимало, і я не збираюся прикрашати дійсність. Але не можу не поділитися своїм чітким баченням, що найскладніше в економіці ми пережи ли і все буде гаразд, якщо ми з вами не дозволимо окремим політиканам обнулити результат, досягнутий такою дорогою ціною. Якщо не дамо їм пе ретворити на сізіфів труд важку працю влади, громадянського суспільства, волонтерів, і всього народу, які за три роки заклали фундамент нової Ук раїни. Уряди, парламенти, президенти, казав колись Вацлав Гавел, будь вони навіть найкращими у світі, не здатні нічого зробити самі по собі, бо свобо да й демократія передбачають участь всіх і кожного. Отже, дякую, дорогі українці, що нашу європейську державу ми бу дуємо разом! ■

20 òèñÿ÷ óêðà¿íö³â âæå îòðèìàëè ID-êàðòó â ÿêîñò³ ïåðøîãî äîêóìåíòà, çàì³ñòü çâè÷àéíîãî ïàïåðîâîãî ïàñïîðòà-êíèæå÷êè. Попри те, що «Поліграфкомбінат» обіцяв друкувати щомісяця 200–250 тисяч карток, підприємство поки виготовляє тільки по 20 тисяч.

Міністерство фінансів України планує зберегти для платників єдиного податку першої групи зарплату на рівні 1600 гривень. Тож цієї категорії працівників підви щення «мінімалки» до 3200 гривень не торкнеться. Таким чином уряд хоче «пом’якшити удар для малого бізнесу». У новій версії законопроекту прописано, що єдиний по даток з таких платників стягуватимуть у прив’язці не до мінімальної зарплати, а до прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1600 гривень).

ПД КИЄВОМ ВИЯВИЛИ ЗАХОВАНЕ ЕЛТНЕ СЕЛИЩЕ Щоб прописатися за адресою Столичне шосе, 149, треба викласти не менше 20 мільйонів гривень. Незва жаючи на одну загальну адресу, всі мешканці VIP–сели ща живуть у персональних котеджах площею не менше 600 квадратних метрів. Більшість будівель заховано за 6–метровим парканом із системами відеоспостережен ня та електрошоковим бар’єром. Так що туди не те що пройти, а навіть заглянути простим людям неможливо.

ГЛАВА ДЕРЖАВИ 6 ГОДИН ДАВАВ СВДЧЕННЯ ГПУ Допит проходив в Адміністрації Президента 18 лис топада попри те, що спочатку планувався на 29 листопа да у приміщенні Генеральної прокуратури. Як повідомив прес–секретар очільника держави Святослав Цеголко, Петро Порошенко «зацікавлений у розслідуванні зло чинів проти Майдану та покаранні винних». У справі подій на Майдані у січні–лютому 2014 року вже дали свідчення Арсеній Яценюк та секретар РНБО Олександр Турчинов, а також мер Києва Віталій Кличко.

ПАПА РИМСЬКИЙ ДОЗВОЛИВ ВДПУСКАТИ ГРХ АБОРТУ Раніше прощати гріх штучного переривання вагітності могли лише єпископи і спеціальні сповідники. Тепер Папа римський Франциск наділив таким правом католицьких священиків на постійній основі. Понтифік підкреслив, що «аборт – це тяжкий гріх», але, за його словами, «немає межі Божої милості, що прощає серце, яке прагне до примирення». ■

■ Цитатник

Ìèðîñëàâ ÌÀÐÈÍÎÂÈ×, ïðàâîçàõèñíèê, ïóáë³öèñò, ðåë³ã³ºçíàâåöü, ïðî ð³÷íèöþ Ìàéäàíó:

«

Обидва Майдани зупинили Україну на краю прірви: вони не допустили розвитку російських варіантів нашого майбутнього. Тому за це уже слід сказати цим двом революціям величезне «дякую». Ми повинні бути безмежно вдячні людям, які вистояли, які заплатили за це своїм здоров’ям і життям. …Щоб зрозуміти, наскільки Україна з того часу змінилася, треба просто пригадати мертву тишу в часи Януковича, ту пригніченість і розгубленість українців. А потім згадайте Майдан і те надзвичайне піднесення і прагнення людей вирішити свою долю самостійно. Тому зміна ментальності відбулася величезна, просто ми іноді цього не хочемо помічати (і це природно).

»

(За повідомленнями інтернетсайтів «Українська правда», «Кореспондент», «ГПУ», «Експрес», «Високий Замок»).

Більше новин — на сайті volyn.com.ua


4

«Волиньнова» | 22 листопада 2016 Вівторок | ¹130

ОВИНИ

ФАКТИ, ПОДІЇ, КОМЕНТАРІ

■ Болить!

www.volyn.com.ua

Фото Олександра ДУРМАНЕНКА.

ПРОТЕСТУВАЛЬНИКІВ ПОЧУЛИ У КИЄВІ Минулої п’ятниці відбулася акція під прапорами громадської організації «Автомайдан Волинь». Більш як сто чоловік, які прибули з Луцька на 30 легковиках, перекрили дорогу в районі села Старовойтове Любомльського району, перед міжнародним пунктом пропуску «Ягодин – Дорогуськ» Алла ЛІСОВА

они вимагали збільшити термін перебування в Україні авто з іноземними номерними зна ками, зменшити акциз для автомобілів, вве зених зза кордону, а також скасувати норми ви кидів «Євро5» при розмитненні. Лозунги засвідчу вали, що протестувальники закликали уряд вста новити рівні права для українців та іноземців, які користуються автомобілями з іноземною реєстрацією, та привести процедуру розмитнення авто в Україні до європейських норм. Того ж дня у Києві скликали позачергову комісію Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, на якій розглянули можливість зменшення вартості розмитнення іно земних машин. Зараз юристи та громадські ак тивісти готують конкретні пропозиції на розгляд прем’єрміністра Володимира Гройсмана. Авто мобілісти чекатимуть остаточного обговорення цього питання і прийняття відповідних рішень. ■

В

ІЗ СОКИРОЮ — НА БАТЬКА У селі Городне Любомльського району від рук свого нащадка загинув чоловік Анна ПАВЛОВСЬКА

ід час досудового слідства поліцейські з'я сували, що між 41річним сином та його 73річним батьком на ґрунті тривалих неп риязних стосунків виник конфлікт. У якийсь момент син узяв сокиру та вдарив декілька разів її тупим боком літнього чоловіка по голові. Внаслідок отри мання тілесних ушкоджень той помер. Згідно з висновком судовомедичної експертизи, причи ною смерті стала відкрита черепномозкова трав ма. Співробітники Любомльського відділу поліції розпочали провадження за частиною 1 статті 115 (умисне вбивство) Кримінального кодексу України та оголосили правопорушнику про підозру. Суд об рав йому міру запобіжного заходу — тримання під вартою. ■

П

МАШИНА ЗГОРІЛА ЗА ТРИ ХВИЛИНИ Минулої неділі близько 3+ї години ночі на вулиці Кравчука в обласному центрі вогонь знищив автівку Марина ЛУГОВА

к з'ясувалось, іномарка «JEER Grand Cherokee» належить членові громадської ра ди при Волинській облдержадміністрації Бо рису Дєчеву. На місце події виїхали керівництво Луцького відділу поліції, слідчооперативна група, співробітники Державної служби з надзвичайних ситуацій. Попередня причина пожежі, за інфор мацією сектору комунікації поліції області, — ко ротке замикання. Нині правоохоронці з'ясовують усі обставини пригоди. Борис Дєчев із приводу цієї прикрої події напи сав у «Фейсбуці»: «Кому, цікаво, я дорогу перей шов? Шкода машинку. Довго на неї заробляли і так швидко її спалили… Машинка згоріла за 3 хвилини. Пожежна приїхала за 1,5 хвилини…» ■

Я

СИДІТИМУТЬ ПРИ СВІЧКАХ? На Рівненщині боржники ризикують залишитися без світла у період Новорічних свят Валентин СТАВСЬКИЙ

орг населення за електроенергію в області становить майже 62 мільйони гривень. «Ре кордсмени» — Рівне і Рівненський район. Відтак у підприємстві «Рівнеобленерго» повідоми ли, що закупівля у держави необхідного обсягу електроенергії для потреб споживачів області під загрозою. І як результат, це може призвести до примусових відключень упродовж грудня і навіть в період зимових свят. ■

Б

Більше новин — на сайті volyn.com.ua

«Óæå âñòèãëè çàáóòè Ãåðî¿â Íåáåñíî¿ ñîòí³?» Ці слова хотілося кричати криком, коли побачив, як мало людей молилося вчора за душі полеглих за Україну з нагоди Дня гідності та свободи в обласному центрі Олег КРИШТОФ

а Театральному майдані біля стенда Героям Небесної сотні та загиблим за єдність України зібралось кілька десятків воли нян: чиновники, ліцеїсти, військові, свяще ники православних церков обох патріар хатів, родичі загиблих. Більшість присутніх – ті, кому за посадовими обов'язками до велося сюди прийти (можливо, через те, що панахида відбувалася в робочий час – 16.00) — голова Волинської облдержадмі

Н

ністрації Володимир Гунчик, луцький міський голова Микола Романюк та їхні заступники і члени апарату, депутати. Ко ментуючи доволі невелику увагу лучан до заходу, військовий священик ієромонах Макарій зауважив, що не варто сподівати ся закінчення війни, коли всім – байдуже. Панахиду відслужив митрополит Луць кий і Волинський УПЦ КП Михаїл. У своїй проповіді він відзначив, що сьогодні ук раїнці згадують тих, хто в різні часи вихо див на Майдан «у дусі любові, а не в дусі війни». А також наголосив, що захист

«

²ºðîìîíàõ Ìàêàð³é çàóâàæèâ: íå âàðòî ñïîä³âàòèñÿ çàê³í÷åííÿ â³éíè, êîëè âñ³ì – áàéäóæå.

»

архістратига Михаїла допомагав без збройним протестувальникам подолати озброєний «Беркут». Чиновники біля стен да загиблим промов не виголошували, після панахиди присутні поклали квіти, ра зом виконали Державний гімн України. Відео із заходу вже можна переглянути на volyn.com.ua. ■

■ Економіка

ϳäâèùåííÿ «ì³í³ìàëêè»: ðàä³òè ÷è æóðèòèñü? Уряд Володимира Гройсмана запропонував встановити наступного року мінімальну заробітну плату на рівні 3200 гривень. Де візьмуться на це кошти? І чи заживуть люди краще? Алла ЛІСОВА

и забезпечимо дво кратне збільшення мінімальної заробітної плати. Це означає, що з 1 січня 2017 року жоден українець не буде отримувати менше 3200 гривень. Це стосується і державного, і недержав ного сектору», — заявив прем’єр міністр, пообіцявши, що продовольчий кошик також «коштуватиме» 3200 гри вень. Чесно кажучи, на фоні суспільного збурення, викликаного драконівським підвищенням тарифів на комунальні послуги, оприлюдненими через едек ларування захмарними статками наших високопосадовців, цей «благородний» жест був сприйнятий українцями без особливої радості. Директор одного з найбільших підприємств Нововолинська ТзОВ «БРВ – Україна», депутат міської ради Олек сандр Гоцка рішення підвищити «мінімалку» прокоментував так: — У нашому колективі небагато лю дей, які отримують менше за 3200 гри вень. До речі, ми цьогоріч кілька разів підвищували своїм працівникам зарпла ту, аби не було відтоку кадрів. Тобто, в цілому факт збільшення «мінімалки» — позитивний, це, звісно, треба робити. Однак турбує інше: чи зможе Кабмін ра зом із Нацбанком втримати інфляційні процеси? Крім того, є загроза зрівнялівки, коли адміністрація не зможе висококваліфікованим працівникам із вищою освітою відповідно збільшити

«М

зарплату, а мінімальну змушена буде виплачувати всім. Станом на липень нинішнього року понад 30 відсотків українців отримували зарплату менш як три тисячі гривень. Вони можуть очікувати підвищення. В основному це — бюджетники, в тому числі й техперсонал. Зростуть також ок лади чиновників, але не високого рівня, оскільки уряд планує «відв’язати» всі платежі й оклади від мінімальної зарпла ти. До речі, міністр соціальної політики Андрій Рева заявив, що підвищення торкнеться тільки «мінімалки», а пенсії і мінімальний прожитковий мінімум підвищуватися не будуть. А з 1 грудня

«

датків. Тому бізнес намагатиметься мінімізувати обов’язкові платежі, офі ційно оформивши робітників на пів, а то й чверть ставки. Значно зросте сума єдиного податку та єдиного соціального внеску. Але найголовніше питання дня: де братимуть у країні гроші на більші зарп лати? Може, поділяться своїми, «кровно заробленими», народні депутати, уря довці й банкіри? Інакше треба або серйозно урізати видатки, проводити скорочення, або надрукувати більше… гривень. Керівники держави вже порахували, що підвищення приведе до збільшення надходжень від податку на доходи фізичних осіб, і ця сума становитиме 7,7 млрд гривень. Розраховують і на збільшення інших податків. Але не вик лючено, що запрацює друкарський верстат... Можуть виникнути також серйозні проблеми з Міжнародним валютним фондом. Адже він, як відомо, вимагає від України збалансованого бюджету. Авторитетний економіст Віктор Пинзе

Ñòàíîì íà ëèïåíü íèí³øíüîãî ðîêó ïîíàä 30 â³äñîòê³â óêðà¿íö³â îòðèìóâàëè çàðïëàòó ìåíø ÿê òðè òèñÿ÷³ ãðèâåíü. Âîíè ìîæóòü î÷³êóâàòè ï³äâèùåííÿ.

»

2016 року він становитиме 1600 гри вень. Економісти називають й інші ризики, зокрема, втрату права на субсидію ба гатьма людьми. Зараз претендувати на неї може домогосподарство в тому ви падку, якщо розмір квартплати переви щує 20 відсотків доходу всіх членів сім’ї. Втратять субсидію ті, хто працює без офіційного оформлення. Адже, за рішенням Кабміну, їхній дохід розрахо вується на рівні двох мінімальних зарп лат, з 1 січня це — 6 400 гривень. Обіцяне підвищення «мінімалки» найболючіше може вдарити по підприємцях, яким доведеться відрахо вувати в бюджет у два рази більше по

ник переконаний, що економіка такої підвищеної зарплати забезпечити неспроможна, «не можна взяти те, чого немає». Швидше всього зросте й міні мальна пенсія, бо не може бути такого великого розриву між соціальними вип латами. Але відомо, що доходи Пен сійного фонду спроможні забезпечити середній розмір пенсії лише у 700 гри вень. Як бути? У той час Президент Порошенко висловлює оптимізм, розповідаючи, що збільшення мінімальної заробітної пла ти демонструє рішучу боротьбу з бідністю і захист працюючої людини. Якби ж то це відчували наші громадя ни… ■


www.volyn.com.ua

ФАКТИ, ПОДІЇ, КОМЕНТАРІ «Волиньнова»

| 22 листопада 2016 Вівторок | ¹130

ОВИНИ

■ Офіційно

Святослав КРАВЧУК:

«Замість політичних лозунгів — чіткі пропозиції покращення життя»

*

Минув рік, відколи досвідчений державний чиновник та управлінець Cвятослав Кравчук (на фото) очолює фракцію політичної партії «Наш край» у Волинській обласній раді. Він уже не першу каденцію представляє громаду в органі місцевого самоврядування і має змогу порівняти роботу нинішнього складу з попереднім. На його думку, стало менше політики, хоча в ухваленні деяких рішень присутній політичний підтекст. Загалом роботу депутатського корпусу сьомого скликання Святослав Євгенович вважає ефективнішою ГОЛОВНЕ — НЕ КІЛЬКІСТЬ ДЕПУТАТІВ, А ЯКІСТЬ ЇХНЬОЇ РОБОТИ — Партія «Наш край» – одна з най молодших за віком в Україні – в обласну раду прийшла не з політичними лозун гами, а з чіткими пропозиціями щодо покращення життя та добробуту воли нян, зокрема щодо заробітної плати, створення нових робочих місць, підтримки сільськогосподарського ви робника, оплати житловокомунальних послуг, – каже Святослав Кравчук. Наша фракція невелика – чотири депутати. Роман Микитюк очолює одну з ключових постійних комісій обласної ради – з питань міжнародного спів робітництва, зовнішньоекономічних зв’язків та інвестицій. Досвідчений ме дик Володимир Дибель опікується пи таннями соціального захисту населен ня, охорони здоров'я, материнства та дитинства. Михайло Скопюк – член комісії з питань освіти, науки, інфор маційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку, сім’ї, молоді, спорту та туризму. Зро зуміло, що ми кардинально не впли ваємо на ситуацію, але працюємо ак тивно, вносимо пропозиції та висту паємо на всіх засіданнях. Тому я вва жаю діяльність нашої фракції ефектив ною та результативною. Адже основна робота обранця територіальної грома ди не на сесії, а в депутатській комісії. А ухвалення позитивного рішення більшістю голосів – це кінцевий резуль тат. ОСНОВНА ВИМОГА — ПРОФЕСІОНАЛІЗМ — Як член постійної комісії з питань використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області виступаю за те, щоб очільника ми комунальних закладів призначали професіоналів, які працюватимуть на користь колективу та громади. Такої ж думки дотримується і голова обласної ради Ігор Палиця. Процедура має бути прозорою, кандидати повинні пройти публічне обговорення. Коли їх відбира тиме спеціально створена комісія з представників виконавчої і представ ницької влади, трудового колективу та громадських організацій, тоді ми буде мо впевнені, що призначений на сесії найвищим представницьким органом області керівник стане ефективним ме неджером. Поки що ті кадрові рішення, які ух

валюються на засіданнях комісій та ре комендують якусь певну кандидатуру, я вважаю необ'єктивними. Тому й вини кають непорозуміння між трудовим ко лективом, обласною адміністрацією та обласною радою. Люди, які пройдуть крізь таке сито, знатимуть, що вони призначені не за чиєюсь про текцією, а завдяки своїм уп равлінським і господарським на вичкам. Я прихильник того, що не завжди висуванець колективу зможе стати ефективним ме неджером. Керівник, який прий де зі сторони, навіть з іншої об ласті, побачить поновому перспективи розвитку облас ного комунального під приємства. Я розумію: такі пропозиції не завжди подоба ються трудовим колективам. Тому хочу наголосити: до призначення директорів потрібно підходити обереж но та зважено. «ВОЛИНЬПРИРОДРЕСУРС» – ВІДПОВІДЬ НА БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ ВЛАДИ У КИЄВІ — Це комунальне підприємство створили тому, що ми побачили: на державному рівні нічого не робиться з вирішенням питань щодо видобування корисних копалин на території регіонів.

«

Îñíîâíà ðîáîòà îáðàíöÿ òåðèòîð³àëüíî¿ ãðîìàäè íå íà ñåñ³¿, à â äåïóòàòñüê³é êîì³ñ³¿.

»

Я маю на увазі не лише бурштин, але й пісок, щебінь, газ. Проте каталізатором став «сонячний камінь». Хотів би акцен тувати увагу на двох важливих момен тах: перший – після несанкціонованого видобутку залишається пустеля, а дру гий – обласний бюджет не отримує ва гомого фінансового ресурсу. Тому бездіяльність влади у Києві й спонукала нас на місцевому рівні ухвалити певні правила гри для того, аби залишити на шим дітям та онукам поліські ліси й озе ра, котрими так пишаються волиняни. Всі бачили ситуацію в сусідній Рівненській та Житомирській областях. Терміново потрібно зупинити ту вакха

5

ВІЧНА ПАМ’ЯТЬ ГЕРОЮ! На Сході України, у зоні АТО загинув військовий Віталій Юхимчук із села Щурин Рожищенського району Олена ВОЛИНЕЦЬ

умна звістка прийшла 19 листопада. З метою вшанування пам’яті Віталія Юхим чука, який пішов із життя, захищаючи на шу державу, розпорядженням голови райдерж адміністрації 21 листопада було оголошено Днем жалоби на території Рожищенського райо ну. Військовий служив у Збройних силах України за контрактом. Йому було 29 років. ■

С

ПО КОНТРАБАНДИСТАХ ДОВЕЛОСЯ СТРІЛЯТИ Прикордонники Луцького загону затримали 7 осіб, які мали намір перетнути Західний Буг Олег ЛИЧКОВСЬКИЙ

листопада на ділянці відділу «Рівне», що у Любомльському районі, прикордон ний наряд влаштував засідку на ймовірному напрямку руху контрабандистів. Близько 21ї години в поле зору потрапила гру па осіб з пакунками та човном, яка перетнула контрольно–слідову смугу і рухалася в бік кордо ну. Оскільки правопорушники не реагували на попереджувальні команди (один навіть пробував втекти), то для їхнього затримання прикордон ний наряд мусив стріляти гумовими кулями. У результаті цього втікач отримав легке пошкод ження лівої ноги. Як виявилося, до кордону пробирались мешканці села Рівне. Щодо них склали адміністративні документи про порушення при кордонного режиму, спробу незаконного пере тину кордону та злісну непокору законній вимозі наряду. Міру покарання вирішить районний суд, а 8 тисяч пачок сигарет буде передано фіскаль ним органам. ■

19 налію, яка зараз склалася з незаконним та неконтрольованим видобутком бур штину. Тому наша фракція і підтримала рішення обласної ради про створення КП «Волиньприродресурс». Уже мину ло півроку, як голова обласної ради Ігор Палиця намагається отримати в Києві ліцензію, але, певно, хтось у столиці не зацікавлений, щоб почало працювати наше комунальне підприємство. НАДРА МУСЯТЬ «ПРАЦЮВАТИ» НА ГРОМАДУ — Фракція «Наш край» дотримуєть ся принципової позиції стосовно того, щоб надавати дозвіл на освоєння надр Волині лише тим підприємствам, які за реєстровані на території області. Наве ду лише один приклад. У Локачинсько му районі вже багато років працює підприємство «Укргазвидобування» та отримує шалені прибутки, а Волині від цього – жодної користі, бо левова част ка коштів іде за місцем їхньої реєстрації – у Львів. Для нас лише збитки. Вони у школах Локачинського району на 10 ти сяч гривень поставили вікон, а дороги розбиті, проблеми з екологією, шкідли вими викидами в повітря і як наслідок – хвороби місцевих жителів. Якщо люди страждають, то вони повинні хоча б ма ти комфортні умови та розвинену інфраструктуру: дороги, ФАПи, школи, садочки. Принципова позиція голови обласної ради і депутатського корпусу: хочеш працювати на території Волині – зареєструй тут підприємство, плати згідно з чинним законодавством подат ки, а ми створимо комфортні умови для нормальної роботи. ■

24 листопада — засідання інтерактивного прес–клубу (спільний проект обласної ради та редакції газети «Волинь–нова»)

ßÊ ÓÁÅÐÅÃÒÈÑß Â²Ä ÃÐÈÏÓ? ×è ãîòîâà âîëèíñüêà ìåäèöèíà äî áîðîòüáè ç ö³ºþ íåäóãîþ? ✔ Яких ризиків мусимо остерігатися нинішнього сезону? ✔ Чи варто робити щеплення? ✔ Як діяти тим, хто вже підхопив вірус? ✔ Скільки грошей потрібно передбачити в бюджетах, щоб запобігти епідемії? Ці та інші проблеми обговорюватимуть депутати обласної ради, експерти та журналісти. Поставити запитання учасникам засідання можна за телефоном 0673522244 24 листопада з 12.00 або за посередництвом офіційного сайту Волиньради http://volynrada.gov.ua/ (рубрика «Веб–конференція»).

ДІМ ПОШКОДЖЕНИЙ, МЕШКАНЦІВ ЕВАКУЮВАЛИ Минулої неділі близько 3/ї години ночі у двоповерховому будинку на вулиці Шевченка в Нововолинську вибухнув газ Олег ПЛАЗОВСЬКИЙ

а місце пригоди виїхали керівники Ново волинського відділу поліції, слідчо–опе ративна група, співробітники Державної служби з надзвичайних ситуацій. Правоохоронці з’ясували, що на кухні однієї з квартир будинку стався побутовий витік газу. Це і призвело до вибуху, внаслідок якого частково пошкоджено будинок. Потерпілий, 47–річний власник квар тири, отримав термічні опіки 2–го ступеня. Пра воохоронці забезпечили евакуацію мешканців двоповерхівки та охорону місця події. ■

Н

ПЛАНУВАЛИ ЗБАГАТИТИСЯ — І ПРОГРАЛИ Працівники прокуратури Волині спільно зі співробітниками слідчого управління ГУНП в області та управління захисту економіки Національної поліції України у рамках розслідування кримінального провадження провели три обшуки у закладах, які використовували задля організації в Луцьку незаконного грального бізнесу Наталія МУРАХЕВИЧ

обували правоохоронці і в оселях двох лу чан, причетних до протиправної діяль ності, оглянули авто, яке належить одному з цих громадян. У ході обшуків вилучено готівку в сумі понад 100 тисяч гривень, близько 40 оди ниць комп’ютерної техніки, термінали для прийо му коштів, інше комп’ютерне і мережеве облад нання, чорнову бухгалтерію та записи, пов’язані з діяльністю гральних закладів. Досудове розслідування кримінального про вадження триває. Вживають заходи задля вста новлення всіх осіб, причетних до незаконної діяльності. Вирішується питання про арешт вилу ченого майна. ■

П

Більше новин — на сайті volyn.com.ua


■ Корисна порада

■ Колонка ведучої рубрики №9 (42)

Сторінка для для тих, тих, хто хто любить любить квіти квіти іі рідну рідну землю землю Сторінка

Галина УШАКОВА

Алла МОЖЕЛЮК,

майстерозеленювач комунального підприємства «Парки та сквери Луцька»

Çâè÷í³ ó íàøèõ êâ³òíèêàõ îäíîð³÷í³ ë³àíè «êðó÷åí³ ïàíè÷³», вони ж — іпомеї, родом із Мексики, нараховують не менш як 500 видів і серед них є багаторічники.

×èì ãóñò³ø³ êîëþ÷êè ó êàêòóñ³â âèäó Åõ³íîöåðåóñ,

Ôðåç³þ íàçèâàþòü «ìóçîþ ïàðôóìåð³â», її аромат входить у композиції таких брендів, як «Ніна Pіччі», «Джорджіо Армані» й «Дольче і Габбана».

Ìèñòåöòâî áîíñàé — âèùèé ï³ëîòàæ ó ðîñëèííèöòâ³, найпоширеніший у Японії. Вирощування рослинних мініатюр там — і стиль життя, й особлива форма відпочинку, і навіть шлях пізнання сенсу буття. К

Із настанням холодів з на шого поля зору зникають ко лоритні квітники, зелені «ажури» дерево–чагарнико вих масивів, смарагдові ки лими газонів. Та не зникає необхідність турбуватися про зелені насадження, щоб вони порадували нас і нас тупного сезону. Тож наша розмова про важливий еле мент саду — декоративні кущі або чагарники, які ма ють особливу роль у садо во–парковому будівництві: у формуванні ландшафту, створенні саду, в об’ємній організації простору

Д

тим більше сонячного світла їм потрібно. Тому звільніть для них південні вікна.

Е

Л

А

М

«ÊÎËÈÑÊÎÂÀ» ÏÀͲ ÊÀËÈ

■ Поради від фахівця

Якщо ви ненаро ком перезволожили вазон, а в зимову по ру це особливо неба жано, грунт можна підсу шити, підклавши під гор щик кілька старих газет, міняючи їх у міру намокан ня. При наступному поливанні додайте у воду кілька крапель фітоспорину для профілактики грибкових захворювань. с. Затурці Локачинського району.

Р

КВТКОВА ПДКОВА

Âåäó÷à ðóáðèêè «Êâ³òêîâà ï³äêîâà» Âàëåíòèíà ØÒÈÍÜÊÎ.

А

екоративні кущі — знахідка для декорування садиби. За красою вони не посту паються багатьом трав’я нистим рослинам, мають ефектний вигляд завдяки рясному цвітінню, оригінальному забарвленню листя, кори чи плодів, витонченій будові хвої. Висаджуються поодиноко, а також групами і масивами, в живі огорожі й бордюри. Догляд за ни ми мінімальний, як зазвичай у са ду: полив, підживлення добрива ми, прополювання і рихлення грун ту в пристовбурних лунках, їх муль чування і, в разі необхідності, пра вильне обрізування та регулярна стрижка. І саме в період листопаду багато власників декоративних садів готують кущі до зими. На жаль, поширена помилкова думка, що всі декоративні кущі щороку во сени треба сильно обрізати. Часто це виглядає як просте поверхневе «підстригання» стебел у формі кулі для обмеження розмірів рослини. Такі дії призводять до створення потворного вигляду куща з невели кою в наступному сезоні кількістю квітів або зовсім без них, зі збитим у клубок тонким гіллям, лисим зни зу через відсутність на кущі листя. Обрізування означає укорочу

ÏÅÐÓÊÀÐÍß ÄËß ÄÅÊÎÐÀÒÈÂÍÈÕ ÊÓÙ²Â

осадковий матеріал я отримала від героїні «Квіткової підкови» Софії Мельничук із Луцька, про яку пи сала два роки тому, у листопаді 2014го. Це в неї я вперше побачила, що веле тенський кущ кали ріс не в горщику, а прос то в квітнику. Перед першими заморозками Софія Володимирівна саме забирала його до хати, ось мені й дістався чималий відросток, який я розділила навпіл. Одну частину залишила в гор щику в редакції, іншу завезла «на фазенду» в Локачі. Цвіту дочекалася на обох, але нічим особливо він не вра зив. Коли настала весна і минула загроза заморозків, за прикладом Софії Володимирівни я висадила свою калу у відкритий грунт у притіненому (сон це буває у другій половині дня) місці, не забуваючи поливати у посуху. Ре дакційна залишилася літувати у вестибюлі в горщику і ми її ледве врятувати від шкідників. Зараз вона виглядає «так собі» й цвісти поки що не збираєть ся. А ось той кущ, який ріс у квітнику, а перед заморозками «перебрався» у вазонник, і порадував мене дивоцвітом. Бо хоч квітами цікавлюся не пер

П Першою радує цвітом форзиція.

вання, видалення або проріджуван ня певних частин рослини (пагонів, гілок, суцвіть) з метою стимулюван ня її росту, цвітіння, плодоносіння і збереження або надання рослині заданої форми. Може здатися, що обрізка — це грубе втручання в при родний процес її росту та розвитку. Дійсно, в лісі ні кущі, ні дерева ніхто не обрізає. А вони ростуть… Листя, квітки і невеликі гілки відмирають і опадають природним шляхом, відновлення проходить повільно, але постійно. У декоративному садівництві все інакше. Існує три види обрізу вання, кожне з яких має своє приз начення: — формувальне виконує деко ративні функції та скеровує ріст рослин; — проріджувальне забезпечує доступ сонячного світла до середи ни куща; — санітарне ліквідує відмерлі або хворі частини гілки і дає таким чином можливість активніше розви ватися молодим і здоровим паго нам. В озелененні кущі умовно поділяють на красивоквітучі, листя нодекоративні, хвойні та вічнозе лені. Для того, щоб зрозуміти й об рати вид обрізування, необхідно як мінімум знати назву рослини і до якої групи вона належить, яка її функція в саду. Якщо це краси

воквітучі кущі, а це форзиція (рано навесні вкриває гілля золотисто жовтим цвітом), спірея ВанГутта (рясні суцвіття білих дрібних квіток — «кашки»), спірея японська (ро жеві китиці на верхівках стебел), вейгела (рожеві трубчасті квіти), жасмін садовий, дейція, айва японська, мигдаль, магнолії, то обрізування старих виснажених гілок сірого кольору у нижній час тині куща можна проводити один раз на 2—3 роки. Таке проріджуван

А таке формування краще доручити фахівцеві.

– для максимального розташування привабливого листя по периферії крони і для забезпечення вільної циркуляції повітря всередині куща, що дасть змогу уникнути застою повітря, який призводить до захво рювань. Хвойні та вічнозелені кущі за де коративністю виходять на перший план у холодну пору року і концент рують нашу увагу різними відтінка ми смарагдового забарвлення хвої чи листя. Рослини цієї групи ідеаль

«

Ó ïåð³îä ëèñòîïàäó áàãàòî âëàñíèê³â äåêîðàòèâíèõ ñàä³â ãîòóþòü êóù³ äî çèìè. Íà æàëü, ïîøèðåíà ïîìèëêîâà äóìêà, ùî âñ³ äåêîðàòèâí³ êóù³ ùîðîêó âîñåíè òðåáà ñèëüíî îáð³çàòè.

ня стимулюватиме в подальшому ріст потужних молодих приростів із корою коричневого кольору, з рівномірним розміщенням цвіту на рослині, чим збільшить її декора тивність. Кущі листянодекоратив ної групи повинні максимально розкрити красу листя: барбариси, кизильники, дерен, бересклети, ліщина. Квіти і суцвіття в них не ма ють декоративної цінності. Тому проріджування необхідне для вида лення старого каркасу стебел, а формувувальна, з видаленням пе рехресних або внутрішніх приростів

»

но підходять для створення регу лярною стрижкою простих геомет ричних форм у вигляді куль, пірамід, конусів, кубів, живоплотів (туя, ялівець, тис ягідний) та бордюрів (самшит). Ця декоративна стрижка, яку називають Топіарним мистецт вом, ніколи не виходить з моди. Порада: хвойні та вічнозелені рослини можна стригти після досяг нення ними віку 4 роки. Обрізування проводять кожного літа, причому двічі за сезон: перша стрижка припа дає на середину червня, коли хвоя вже розпустилася, друга — на поча

Вейгела кардинального обрізування не потребує.

ток серпня. І не шкодуйте самшит — стрижіть його вчасно в міру відрос тання молодих пагонів, надаючи будьяку форму, він дуже це любить. У результаті будете мати фігуру з компактною дрібнопористою тексту рою поверхні молодого приросту па гонів і листя насиченозеленого кольору протягом усього року. Щоб обрізування пішло на ко ристь вашим рослинам, необхідно дотримуватися кількох основних правил: — довірити цей процес спеціалістуозеленювачу, який, ма ючи спеціальний інструмент, знаю чи специфіку кожної рослини, особ ливості її росту і розвитку, «не наш кодить» або принаймні надасть пра вильну консультацію, як зробити «стрижку» самостійно; — не проводити обрізування де коративних кущів восени на відміну від плодовоягідних видів. Ця про цедура виконується навесні до наб рякання бруньок (саме до набря кання, а не до їхнього розпускання), а отже до початку сокоруху, поки рослина «спить», у строки з кінця лютого по квітень залежно від по годних умов, тобто за 3—4 тижні до початку вегетації; — чимало декоративних кущів добре ростуть і цвітуть без будь якого обрізування, якщо для їхнього розвитку вистачає місця. Тому проріджування цієї групи рослин

варто проводити з періодичністю 3—5 років; — не можна «підстригати» квітучі кущі у вигляді кулі, тому що у молодому прирості пагонів поточ ного року формуються квіткові бруньки, які зацвітуть наступного року. У цих видів рослин (наприк лад, спіреї) форма побудови куща має бути максимально наближена до природної; — проводити обрізування не обхідно в сухі сонячні дні! — для обрізування кущів не обхідно мати спеціальний інстру мент, насамперед хороший секатор, ручні або електричні ножиці (для обрізування живоплоту), садову пил ку. По закінченню роботи його треба очистити, змазати, зберігати в доб рому стані, точити перед роботою. Ніколи не намагайтеся різати занад то товсті для цього інструмента гілки — це може зіпсувати його! Варто пам’ятати, що бездоган ний зовнішній вигляд і рясне цвітіння декоративних кущів мож ливі лише при забезпеченні їх пот реб. Правильне, своєчасне форму вання чагарників — дуже важлива частина технології їх вирощування. Це складне мистецтво управління життям усього саду і кожної росли ни окремо. Дбайте про те, що поса дили у своєму саду, — тільки тоді він буде вас радувати будьякої пори року. ■

■ Зверніть увагу! У квітнику зараз око може зачепитися хіба що за доцвітаючі хризантеми, майже всі сезонні роботи поза ду, тож є можливість зосередитися й на прорахунках. Весною любителі квітів роблять одну й ту ж по милку: намагаються вмістити якнайбільше рослин на обмеженій території. Адже листя ще не розпус тилося і, плануючи посадки, ми часто не врахо вуємо, якими вони будуть через місяцьдва. І те, що задумувалося як певна композиція, раптом перетворюється у справжнісінькі хащі, де росли ни глушать одна одну. Тож правило перше: дотри муватися дистанції! Валентина СЕРГІЄНКО

Ц

Ми частенько пишемо про супертрофеї, які визріли у саду чи на городі, а мій супертрофей зростав спочатку в квітнику, а згодом — у горщику. Ім’я йому — кала ефіопська, хоча в літературі можна натрапити на інші, менш поширені назви: зантедексія, білокрильник, аронник

Фото Ореста ХМЕЛЬОВСЬКОГО.

ßêùî ïåðåëèëè…

ьогоріч нам довелося зрізати стару, ще прадідівську яблуню, гілка якої під вагою плодів відчахнулася і впала на квітник, наро бивши чимало шкоди. Без яблуні стало наче б просторіше й світліше, але… Частина рослин, які комфортно почувалися у напівтіні (примули, хости, па пороті, аквілегії), тепер опинилася на сонці, й навесні доведеться подумати про їхнє переселення. А оскіль ки для всіх не вистачить тінистих місць, зарадити змо жуть швидкоростучі високорослі рослини, наприклад,

×ÀÑ ÏÐÀÖÞÂÀÒÈ ÍÀÄ ÏÎÌÈËÊÀÌÈ рицина, соняшник, енотера високоросла. Отже, пра вило друге: рослинам також потрібен комфорт. Хто з нас, буваючи в гостях у квітникарів і заува живши якусь нову рослину, не відчував завмирання серця: «Хочу! Хочу! Хочу!» А ще ж і походи на квіткові виставки, і просто у квіткові ряди на ринку, зацікавле не розглядання різноманітних каталогів зі звабливими пропозиціями. Так і не помітили, як перетворили свій квітник у колекційну ділянку з величезною кількістю найрізноманітніших рослин, яким годі дати раду. Їм бракує місця, вони заступають одна одну, не даючи змоги насолодитися їхньою красою, натомість дода ють нам клопотів. Тому, перш ніж придбати ще одну рослину, маємо чітко уявити, де її можна посадити так, щоб вона не заважала іншим. До того ж, споглядаючи мистецтво ландшафтних дизайнерів, ви, мабуть, уже переконалися, що найкраще рослини вигляда ють тоді, коли вони ростуть однорідними групами,

підібраними за кольорами. П’ятнадцять цибулин, скажімо, тюльпанів різних сортів і кольорів, висад жених у ряд, не виглядатимуть так привабливо, як група одного сорту із тих же п’ятнадцяти рослин. Кольорові плями у квітнику, створені рослинами од ного сорту, завше виглядають ефектніше, ніж багато різного, висадженого в один ряд. Але, створюючи такі композиції, важливо врахувати висоту рослин, колір і розмір листя, термін і тривалість цвітіння. То му, якщо захочете стати самі собі дизайнерами, приходьте у квітник не лише із сапкою і поливачкою, а й із блокнотом і ручкою, аби накидати план поса док рослин, зафіксувати початок і тривалість їхньо го цвітіння. І це правило третє. Впевнена, у кожного квітникаря є свої маленькі секрети успіху і перелік прикрих невдач. Запрошуємо поділитися ними із читачами на сторінках «Квіткової підкови». Ваш досвід неодмінно знадобиться новач кам. ■

«

Ö³êàâî é òå, ùî ñâî¿ì ñóïåðòðîôåºì ÿ ìèëóâàëàñÿ ïîíàä ï³âòîðà ì³ñÿöÿ. Âèðîùóþòü æå öþ äèâîâèæíó ðîñëèíó ñàìå çà ¿¿ «äîâãîâ³÷í³ñòü»: ïåð³îä öâ³ò³ííÿ îäí³º¿ êâ³òêè — ì³ñÿöü–ï³âòîðà, à çð³çàíà ìîæå ñòîÿòè ó âàç³ äî äâîõ òèæí³â.

»

ший рік, такої велетенської бачити не доводилося. Втім, необхідне уточнен ня: суцвіття кали — то жовтий стрижень, загорнутий у біле покривало, яке ми звикли не зовсім точно називати квіткою. Так ось діаметр «мого» покри вала (див. фото) сягав понад 20 сантиметрів, висота квітконоса — 75! І як що в доступній літературі я знаходила дані про метровий квітконос, то найбільший діаметр верхньої частини покривала лише 10—15 сантиметрів. Цікаво й те, що своїм супертрофеєм я милувалася понад півтора міся ця. Вирощують же цю дивовижну рослину саме за її «довговічність»: період цвітіння однієї квітки — місяцьпівтора, а зрізана може стояти у вазі до двох тижнів. Щиро кажучи, не знала, що кала ефіопська потребує відносного спо кою, і цей період у неї триває з червня по серпень, залежно від кліматичних умов. Інтуїтивно я його й забезпечила, висадивши у затишку й напівтіні. І хоч колискової їй не співала, проте щоразу провідувала ефіопську гостю. А зна ючи, що родом вона з Південної Африки, де в природі росте на болотистих місцях, намагалася поливати якнайчастіше, двічі підживлювала збродже ною кропивою з кульбабками і чистотілом та суперфосфатом. Ось вона мені й віддячила! Кущ виглядає міцним, листя потужне, й доки готувалася ця сторінка, з’явився ще один квітконос. Адже цвіте кала ефіопська із жовтня по травень. А як настане весна, знову помандрує на клумбу, де колискової їй співатимуть вітри у верховітті старого горіха. Дуже хотілося б, щоб і читачі нашої сторінки поділилися своїми роз повідями про квіткові супертрофеї, які вдалося виростити. А якщо вас спіткала невдача і щось зросло не таким, як ви очікували, також напишіть — будемо шукати відповіді й боротися з невдачами разом. І хай у вас усе «проізростає»! (Люблю це слово із «Зачарованої Десни» Олександра Довженка). ■ Р

Е

К

Л

А

М

А

Êóëü÷èíñüêèé ñèë³êàòíèé çàâîä ðåàë³çîâóº öåãëó çà ö³íàìè âèðîáíèêà:  лицьову «півторачку» (білу і кольорову),  лицьову одинарну (білу і кольорову),  «рваний камінь» для парканів.

Для оптових покупців діють знижки. Волинська обл., Ківерцівський рн, с. Кульчин.

«

Ïðèõîäüòå ó êâ³òíèê íå ëèøå ³ç ñàïêîþ ³ ïîëèâà÷êîþ, à é ³ç áëîêíîòîì ³ ðó÷êîþ, àáè íàêèäàòè ïëàí ïîñàäîê ðîñëèí, çàô³êñóâàòè ïî÷àòîê ³ òðèâàë³ñòü ¿õíüîãî öâ³ò³ííÿ. ² öå ïðàâèëî òðåòº.

»

Тел.: (0332) 784210, 0953721716, 0984487410, 0673691225.

www.kulchyn.com.ua


8

«Волиньнова» | 22 листопада 2016 Вівторок | ¹130

ЛЮДИНА І СУСПІЛЬСТВО

www.volyn.com.ua

■ Редакційний щоденник Чим переймалася і з чого дивувалася останнім часом заслужений журналіст України Катерина ЗУБЧУК

…СКІЛЬКИ УКРАЇНЦІВ І ЯКІ МИ? У нинішньому році в державі мав бути перепис населення. Цю подію пере несено аж на 2020–й. З од ного боку, це, здавалося б, не так важливо. Адже є служба статистики, яка все і так знає. І вже відомо, що на кінець цього року чи сельність українців змен шиться більш як на 150 ти сяч і становитиме понад 42,5 мільйона (це без ура хування Криму та окупова них територій на Сході Ук раїни). Але ж перепис — не лише підрахунок, а своєрідна ревізія кількості населення, його складу за національністю, мовними, соціальними ознаками. Він, як дзеркало, яке відобра жає наше життя. На прик лад, треба знати скільки працездатних людей, їх професійний склад для розрахунків служби зайня тості. А чисельність дітей дошкільного і шкільного віку необхідна для визначення кількості садочків і шкіл. Тільки знаючи, скільки лю дей похилого віку, пен сіонерів та інвалідів, можна розробити програму забез печення соціальними га рантіями. А без усього цьо го важко говорити про нашу перспективу. Перепис переноситься, як пояснюють, через нестачу коштів. І, зважаючи на ситу ацію, яка нині в країні, це можна зрозуміти… І все ж напрошується думка, що, може, комусь сьогодні прос то зручніше, якщо не буде повного «портрета» нас, ук раїнців: етнічної приналеж ності, освітнього рівня, віросповідання. А якщо нас уже і не 42 мільйони, як це подається за статистикою? Мимоволі хочеться пе рекинути «місточок» до да лекого 1937 року, коли в СРСР був перепис населен ня. Тоді теж підрахунок пере носився з року в рік, почина ючи з 1933го. А коли відбув ся, то його результати підда ли, м'яко кажучи, сумніву і

надовго засекретили. Чому? Бо вони не відповідали очіку ванням вождя. На початок 1937го в СРСР мало бути 170172 мільйони, а нараху вали всього 162. Різниця очевидна. Тоді знайшли, як це було зазвичай за Сталіна, винуватих і покарали як контрреволюціонерів і змов ників. Організаторам пере пису ставили у вину, зокре ма, «Пам'ятку для обліков ця». Справа в тому, що в ній пропонувалося викреслюва ти всіх, хто не ночував удома в критичний момент перепи су, тобто в останні його годи ни — у ніч з 5 на 6 січня (не враховувалось те, що даних про них ніде не було зібрано, бо вони знаходились на роботі чи в дорозі). Це нібито і призвело до величезного недорахування населення. На щастя, ми не в СРСР живемо і не 37й рік надворі. Як би не було, ніхто резуль татів перепису «репресува ти» не буде. А ось наблизи тися до таких країн, як, нап риклад, Австралія, де реєстр проводиться чітко через кожні 5 років, Україні пора. Бо тільки тоді можна буде вчасно реагувати на зміни в «портреті» її громадян. На самперед задля їх благопо луччя, добробуту. Але, схо же, це поки що не про наше суспільство. Яке благопо луччя, добробут, коли така прірва між багатою елітою і простими людьми, котрі ду мають, як їм вижити? … НЕБАЙДУЖІСТЮ ЧИТАЧА, ЯКИЙ ВРЯТУВАВ ЛІС Нинішньої осені в нашій газеті під рубрикою «Непо добство» було повідомлення «Львівське сміття у… во линському лісі». Житель об ласного центру Борис Біліщук розповідав, як він у Ківерцівському районі, на своїх улюблених грибних місцях, між селами Гайове і Яромель натрапив на вели чезну купу сміття. Не поліну вався, не погидував і, трохи розгрібши непотріб, знай шов аркуш із «пропискою» відходів.

А згодом був дзвінок від Бориса Миколайовича. Чо ловік із відчуттям причет ності до доброї справи ска зав, що був на тому місці — «прибрано сміття». Сталося це, значною мірою, як він міркував, завдяки розголосу про неподобство в засобах масової інформації. А я ду маю, що насамперед допо могла небайдужість чо ловіка. Він же не просто оп рилюднив факт, а й потурбу вався, щоб ним правоохо ронці зацікавились — повідомив у Ківерцівський відділ поліції, а там і свідчен ня дав. Тож у телефонній розмові я сказала Борису Миколайовичу: — То вам, такому приро дозахиснику і природолюбу треба дякувати. А у відповідь почула: — Взагаліто я не приро дозахисник, а захисник електроліній. За службови ми обов'язками багато літ ходив Волинню — від Ново волинська, ВолодимираВо линського — на Маневиччи ну і аж до Кузнецовська. А що наш край лісистий, то ось та кий «санаторій» мені випав — щодня був на природі, тішився нею. Але, на жаль, як говорив чоловік, й інша сторона ме далі часто відкривалась: якась компанія влаштувала пікнічок і, гарно повеселив шись, залишила після себе пластиковий посуд, пляшки. Як кажуть, після нас — хоч потоп. Прикро, але стихійні звалища — це вже таке по ширене явище, що так і хо четься сказати: «Ми скоро потонемо у смітті». Адже ут римання навіть узаконених місць для вивезення побу тових відходів, які здебіль шого знаходяться десь під лісом, лісочком, далеке від сучасних технологій. Тож як тільки подме вітер — довк руг летять різнокольорові поліетиленові пакети як докір тому, що наші побутові зручності обертаються згу бою для природи. Бо ж це не лише неестетичне видо вище, а й екологічна катаст рофа.

Міністерство екології та природних ресурсів України планує заборонити викорис тання поліетиленової упа ковки в роздрібній торгівлі (йдеться про надлегкі паке ти, використання яких одно разове, а розкладаються во ни понад 200 років). Ось тіль ки чи дійде у нас до альтер нативи: чи витіснять поліети лен екосумки, паперові па кети? Поки що це питання риторичне. Проблема вирішилася б, якби у нас, як у Швеції, нап риклад, побутові відходи ви користовувались для опа

«

чального року колективні знімки. Завдяки цьому маю фото, на яких ми зі своєю вчителькою початкових класів Любою Буць. На од ному — після закінчення другого класу, на другому — третього. Любов Іванівна — не перша моя вчителька («Букваря» я читала з Марією Панасівною, яка виїхала з чоловіком — ди ректором школи — в якесь інше село), але саме її я найбільше запам'ятала. Ось і на цих знімках ми біля неї, як курчата біля своєї мами квочки. В основному всіх

Ïðîáëåìà ñì³òòÿ âèð³øèëàñÿ á, ÿêáè ó íàñ, ÿê ó Øâåö³¿ ïîáóòîâ³ â³äõîäè âèêîðèñòîâóâàëèñü äëÿ îïàëåííÿ.

»

лення житлових будинків. Ця держава, виявляється, пе реживає уже дефіцит непот ребу. Скандинавська країна, в якій звалища спорожніли, просить своїх сусідів імпор тувати сміття. Парадокс, але Швеція закуповує щороку близько 800 тисяч тонн відходів. Якщо взяти до ува ги, що переробку сміття з користю для людей у цій країні почали ще в сороко вих роках минулого століття, то неважко вирахувати, коли Україна може прийти до та кого прогресу. І це за умови, що вже сьогодні будуть зроблені реальні кроки до вирішення нагальної проб леми. …ЛЮБОВЕ ІВАНІВНО, ДЯКУЮ ЗА ТЕ, ЩО ДАЛИ КРИЛА Це зараз, коли росте син чи донька, батьки фіксують кожен момент їхнього життя (нема фотоа парата — мобілка під ру кою). А у непростих 1950–х роках, які випали на долю повоєнного покоління, фо тографування було диви ною. Тож і світлин із ранніх літ збереглося дуже мало. Добре, що у моїй рідній Пе респівській школі була тра диція робити в кінці нав

впізнаю, бо хоч і стільки літ минуло, і постаріли ми, але в обличчях на все життя за лишилось щось таке, чого не бере час. Тільки декого вже ніколи не побачу, бо закінчилося їхнє земне жит тя, до того ж, передчасно… Ми, ті, хто народилися у 1947 році, не потрапили в число дітей війни. Не дістав ся нам цей статус, хоч відгомін страшних літ добре відчули на собі. Мій тато вер нувся із фронту інвалідом — вважай, з однією лівою ру кою, бо права була дуже скалічена. У сім'ї росли чет веро дітей, і велику ношу до велося нести мамі. Ніколи не забуду, як ми з нею дрова за готовляли, щоб було на чому їсти зварити. А дрова ті які? Лоза… На болоті мама руба ла грубші гілляки, а я стягу вала їх докупи. Тепер скільки разів їду шосейкою з Перес пи до Любча, то згадую, що саме тут колись було те бо лото, яке після меліорації стало вигоном. Вертаючись думками у дитинство, розумію, як бідно ми жили. А тоді це зовсім не відчувалося. І я знаю, що в цьому велика заслуга мами. Вона примудрялась нам щось пошити, перелицюва ти зі старої якоїсь одежини.

А ще старалась урізно манітнити меню: локшини домашньої наробить, виш нячком (сиропом із вишень, засипаних цукром) поллє — і вже є смакота. Картопля тоді чомусь завжди була дрібненька — мабуть, поле викисало, а сало тоненьке і не топке. А бувало, що й ніякої у хаті зажарки не було. І тоді мама говорила: «Діти, у нас сьогодні буде суп «із вітром». Сипала на папірець жменьку льону і, поклавши на стіл чи табуретку, приду шувала качалкою, щоб зер но дало якусь краплю олії. Роздавлений льон кидала у каструлю — це і був суп «із вітром». Завдяки такому оп тимізму і здатності не впада ти у розпач навіть тоді, коли скрутно, ми не відчували тісноти в одній кімнатці. І не страждали від того, що на літо із взуття — одні паруси нові тапочки (крейдою нат реш їх і шикуєш). А як ми тішилися, коли якогось дня, це вже був по чаток 60–х років, тато вий шов у двір і почав відмірюва ти кроками розміри нашої нової хати. Я дивилася на те місце, де тоді ще росли мальви, інші невигадливі квіти, і не могла уявити, що це справді колись буде. Та ось ми вже їздимо підводою понад залізничною колією — збираємо каміння на фунда мент. А потім — толока. Гур том, із допомогою сусідів, рідні хату побудували. Ма буть, тому вона мені така мила, і я тішусь, що брат із дружиною і досі підтриму ють у ній життя, хоч багато років мами і тата нема. … Кажуть, людина почу вається дитиною, поки має батьків. Якщо так, то я давно не дитина. А душа ніяк не хоче з цим миритися. І я, як за рятівну соломинку, хапа юсь за те, що в моєму рідно му селі живе вже згадана вчителька Любов Буць. Як що так, то я досі, принаймні, учениця. Та ще й дуже вдяч на своїй Любові Іванівні. Справа в тому, що, закінчив ши згодом педагогічний інститут, вона прийшла до нас, старшокласників, вик ладачем української літера тури. І до того, що я пов'яза ла своє життя з журналісти кою, була причетна. Тут хоч нехоч ще один спогад. Ко лись у школі теж була профорієнтація — нас опи тували, куди збираємося вступати, яку професію хо чемо обрати. І Катя Мазун, тобто я, сільська дівчинка, яка далі Луцька ніде не була, написала, що буде жур налісткою. Тоді Любов Іванівна, якій доводилося перевіряти твори, вловила мою любов до слова, підтримала мене у цьому. А в юності так важливо, щоб хтось повірив у твою мрію, навіть якщо вона фантас тична. ■

■ Повертаючись до надрукованого

СУДОВА ТЯГАНИНА ТРИВАЛА БІЛЬШ ЯК ПІВТОРА РОКУ Юна лучанка Вікторія Романчук, яка разом зі своїм хлопцем у лютому 2015 року здійснила фатальний стрибок із 43! метрової висоти, повіривши рекламним обіцянкам організаторів про безпечність роуп!джампінгу, зараз проходить курс реабілітації в обласній клінічній лікарні. Її коханий тоді загинув. Нещодавно Ківерцівський районний суд виніс вирок винуватцю трагедії

Оксана КРАВЧЕНКО а початку розслідування причин падіння молодих людей організатор стри бків не визнавав своєї вини: мов ляв, з технічної точки зору все бу ло зроблено правильно. Проте в ході слідства правоохоронці вста новили, що інструктори не про стежили за надійністю канатів, один із них зазнавав тертя і розір

Н

вався. Лише під тиском неспрос товних аргументів чоловік пого дився з тим, що повинен був кра ще контролювати безпечність ви конання стрибка, та визнав свою провину. Родичі загиблого та постраж далої дівчини, своєю чергою, пода ли цивільні позови, в яких вимагали відшкодувати завдані моральні та матеріальні збитки. Адже Вікторія Романчук перенесла 13 дуже

складних операцій, кошти на які ро дина збирала з великими трудно щами. Зрештою Ківерцівський район ний суд засудив організатора роуп джампінгу до 3 років тюрми з іспи товим строком та зобов’язав вип латити всю заявлену потерпілими суму збитків. Сторони ще мають мож ливість оскаржити вирок суду в апеляційному порядку. ■


www.volyn.com.ua

ЛЮДИНА І СУСПІЛЬСТВО

«Волиньнова» | 22 листопада 2016 Вівторок | ¹130

9

■ Ім’я Волині

Лариса ЗАНЮК

іктор Чеблін відійшов у Вічність 1 жовтня 2008 ро

ку. Та, відкидаючи стерео

типи радянських часів, ко

ли про людину згадували з нагоди круглої дати, вдячні учні встанови

ли пам'ятну дошку на фасаді Во

линського державного училища культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського (ВДУКіМ), збудова

ного викладачами та студентами під керівництвом Віктора Чебліна. За роки його директорства тодішнє Луцьке училище культури й мистецтв випустило понад 7 ти

сяч учнів. Але постать Віктора Чебліна ще не належно оцінена во

линянами, вважають ініціатори за

ходу. Після відкриття дошки бла

годійний фонд «Рідна Волинь» в особі керівника Дмитра Глазунова та співорганізатори з ВДУКіМу — директор Василь Панасюк та ре

жисер постановник, заслужений діяч мистецтв України Віталій Іва

ницький — провели чудовий вечір спогадів про видатного педагога в обласному музично драматично

му театрі ім. Т. Г. Шевченка. На захід зійшлися учні та колеги Віктора Чебліна. Вщерть заповне

на зала розповіла без слів про ша

ну його численних друзів. На сцені виступили знані майстри із саду талантів Віктора Чебліна – Во

линський державний академічний український народний хор, ест

радно симфонічний оркестр Во

линського музично драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка під керівництвом Миколи Гнатюка, ан

самбль народного танцю «Радість», народний хор «Крини

ченька» із села Піддубці, народний артист України Василь Чепелюк,

В

Фото із сайту www.vip.volyn.ua

²ÊÒÎÐ ×ÅÁË²Í Â²ÄÊÐÈÂÀ DzÐÊÈ, À ÒÅÏÅÐ ÂÎÍÈ ÀÏËÎÄÓÂÀËÈ ÍÀ ÍÅÁÎ ÉÎÌÓ Благодійний фонд «Рідна Волинь» у рамках проекту «Честь маю» вшанував пам'ять знаного в області діяча мистецтв, заслуженого працівника культури України, директора Луцького культосвітнього училища 1962–1983 років заслужена артистка України Зоя Комарук. Ведуча дійства – заслу

жена артистка України Лариса Мікоян — розповіла, як в інтерв'ю для газети «Волинь» Віктор Ми

хайлович колись зізнався жур

налістці Анастасії Філатенко, що має багато друзів: якби й вийшов із дому без копійки в кишені — го

лодним не був би. Добра не нажив: був багатий тим, чим ділився з друзями. Він знаходив для людей добре слово і люди йому платили тим же. Народився на Черкащині 1928 року, під час Другої світової був санітаром, опісля став студентом Київського педінституту і за нап

равленням прибув у Ківерці вчите

лювати. Керував районним хором, потім очолив технікум підготовки культосвітніх працівників для всієї Волині. Успішний заклад перевели до Луцька, і навчальні корпуси бу

дували викладачі разом із учнями. Тепер «чеблінці» (так називають учнів Віктора Михайловича) працю

ють не лише в Україні, а й за кордо

ном і мають почесні звання народ

Це були не просто слова, не просто музика, а любов до Вчителя.

них та заслужених артистів, діячів мистецтв, працівників культури Ук

раїни. За ініціативою Віктора Чебліна в училищі була створена

«

³êòîð ×åáë³í ìàâ òàëàíò îá'ºäíóâàòè ëþäåé, óì³â çíàõîäèòè îäíîäóìö³â.

»

концертна бригада, яка популяри

зувала українське мистецтво і по

бувала в Болгарії, Польщі, Німеч

чині, Японії, Кубі... Начальник зак

ладу культури відкривав спортивні секції з футболу, волейболу, учас

ники яких займали призові місця на змаганнях в Україні, загалом – ви

ховував всесторонньо розвинених дітей, пригадує випускник Микола Р

Е

К

Л

А

М

димирська, 1, м. Луцьк), так і до центрів надання адміністративних послуг Волинської області, місцевих центрів із надання безоплатної вторинної правової допомоги. 13.07.2016 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 440 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру», відповідно до якої непри

буткові організації, які до 1 січня 2017 року не при

вели свої установчі документи у відповідність до вимог, встановлених пунктом 133.4 статті 133 По

даткового кодексу України, та не надали копії таких документів територіальним органам ДФС у Во

линській області, виключаються після 1 січня 2017 року вищезазначеними органами з Реєстру непри

буткових установ та організацій.

ТзОВ «ВолиньАгроКомплект» пропонує: Доїльні апарати для підсобного господарства, для ферм і запчастини до них. Рукави для асенізаторських машин різних розмірів, SE, напірні, всмоктуючі, гумові, ПВХ, харчові та інші. Нагрівачі, тени для води, повітряні. Бідони алюмінієві, пластмасові; молокоміри; шланги молочні; ПВХ; гумові. Термоси харчові. Вентилі виробництва СНГ. Ел. лампи в асортименті. Вила, гралі бурякові, картопляні, лопати, відра, замки, ре

шета, молотки до зернодробарок. Автомати, пускачі, рубильники, щитки, кнопки, реле. Кабель, провід. Насоси мо

лочні, вакуумні, ізострічка ПВХ, ХБ, па

си. Вимикачі, розетки, патрони ел., світильники, електроди зварювальні та багато іншого. Заходьте! Телефонуйте! Домовимось! Наша адреса: м. Луцьк, вул. Мамсурова, 16. Тел./факс 76$99$74, моб. 0673320035.

заклав перший директор, зараз учні здобувають нові й нові перемо

ги. Ось і цього року на Всеукраїнсь

кому конкурсі серед навчальних закладів культури вибороли перше місце. Антон Антонюк, заступник директора, один з ініціаторів вечо

ра, пригадав, що Віктор Чеблін мав талант об'єднувати людей, умів знаходити однодумців. Усі роки по

А

СПЛИВАЄ СТРОК ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО УСТАНОВЧИХ ДОКУМЕНТІВ ГРОМАДСЬКИХ ФОРМУВАНЬ Головне територіальне управління юстиції у Волинській області повідомляє, що до 1 січня 2017 року громадські об’єднання, політичні партії, творчі спілки, професійні спілки, їхні об’єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їхні об’єднання по$ винні переглянути свої установчі документи на відповідність ознакам неприбуткових ор$ ганізацій З метою недопущення соціальної напруги се

ред заявників, забезпечення доступності та підви

щення якості надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, зокрема громадських формувань, територіальне управління юстиції заз

начає, що подати документи для державної реєстрації змін до статуту громадського об’єднан

ня можна як до Головного територіального уп

равління юстиції у Волинській області (вул. Воло

Гнатюк. Очільник Волинського учи

лища культури і мистецтв ім. І. Ф. Стравінського Василь Панасюк вважає, що на фундаменті, який

ряд із чоловіком працювала його дружина Неля Іванівна. Улюблена внучка, Дарина Зінчук, розчулено подякувала від усієї родини ор

ганізаторам дійства та зазначила, що такі заходи допомагають усвідомити, якою хочемо залишити згадку про себе. — А я запам'ятала дідуся ра

зом із бабусею, як універсум безу

мовної любові, – підсумувала вона. Дякувала за добру життєву на

уку випускниця училища, а нині заслужена артистка України Зоя Комарук, та присвятила вчителеві пісню любові. Прибув на захід із Києва на

родний артист України Петро Пан

чук, лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка, випускник училища 1976 року. Він захопив глядачів прекрасною декламацією і роз

повів, що вдячний багатьом лю

дям, та ніколи не забуває свого наставника Віктора Чебліна. Ведуча, заслужена артистка України Лариса Мікоян, згадала своє: — Я прийшла в училище у 14 років і назавжди запам'ятала Вікто

ра Михайловича добрим і водно

час строгим батьком, який і зас

терігав, і вчив, і навіть гроші давав, коли не вистачало на квиток додо

му. А режисер постановник дійст

ва Віталій Іваницький, теж випуск

ник училища, розгорнув на сцені свою першу афішу. — Після інституту приїхав до Луцька працювати за професією режисера. На День міста Чеблін доручив мені, початківцю, займа

тися організацією свята, а скепти

кам, які недовірливо дивилися на режисера без досвіду, відповів, що треба давати дорогу молодим. — Ту мою першу афішу, де на

писано, що Іваницький — головний режисер, а Чеблін — режисер пос

тановник, я бережу й досі, — роз

горнув перед глядачами гарно збе

режену згадку з далеких років, а насамкінець додав: — Сьогодні Віктор Чеблін є режисером цього красивого дійства. ■

Кредитна спілка «Берегиня» повідомляє про скликання позачергових загальних зборів, які відбудуться 26 грудня 2016 року об 11.00 (початок реєстрації — о 10.30) за адресою: м. Нововолинськ, вул. Нововолинська, 8. Порядок денний: 1.Затвердження статуту Кредитної спілки «Берегиня». 2.Різне. Правління КС «Берегиня».

МЕТАЛ Арматура, листи, круги, труби, шестигранник, лист оцинкований та інше Можлива доставка. Чекаємо вас з 8.00 до 17.00 щоденно м. Луцьк, вул. Індустріальна, 2$б (район КРЗ) Тел.: (0332) 71$91$20, 71$90$92, 050 270 00 49.

Філіал: с. Підгайці, вул. Колгоспна, 2$б, тел.: (0332) 28$51$12, 28$51$14.

ПОСП ім. Шевченка Горохівського району запрошує на постійну роботу головного зоотехніка, досвідченого спеціаліста з досвідом роботи. Житлом забезпечуємо.

Тел.: 0673328261, 0672561684.

ВТАЄМО! 21 листопада 50 річний ювілей святку

вала дорога мама, дружина, сестра і дочка Світлана Олександрівна ДУМИЧ. Бажаємо іменинниці щастя і достатку, ясного неба, сонця і тепла, Божого благо

словення! Хай ваша нива щедра й золота Добром, спокоєм, щастям зацвітає. Любові, миру, радості, добра Від щирої душі ми вам бажаєм. Нехай Господь дарує вам життя, А в ньому все, що можна побажати. А що не вміститься у цих простих словах – В молитві Господа будем благати. Тож не старійте і не знайте бід, В житті не майте смутку ані болю. Живіть щасливо у сім'ї до сотні літ, Виконуйте святу Господню волю. З любов'ю та найкращими побажаннями чоловік Василь, діти Олександр, Вадим із дружиною Юлею, Ліля, Андрій, Ірина, мама з татом, сестра Олена та брат Василь із сім'ями.


10

«Волиньнова» | 22 листопада 2016 Вівторок | ¹130

СПЕЦІАЛЬНИЙ РЕПОРТАЖ

www.volyn.com.ua

■ Реформа на власні очі

̲ÍßÞ ÑÒÀÐÓ ØÊÎËÓ ÍÀ ÍÎÂÈÉ ÀÂÒÎÁÓÑ ² ÄÎÐÎÃÓ Василь УЛІЦЬКИЙ

БАТЬКІВ УМОВИЛИ. ТЕПЕР СЛОВА МАЄ ДОТРИМАТИ І ДЕРЖАВА — На навчання в сусідню Мельницю з нашого села доби рається рейсовою маршруткою 12 дітей. Це вже півавтобуса. Він часто переповнений. Діти втом люються, особливо менші. Коли мали школу під боком — було простіше, — каже одна з мам у селі Кривлин Велицької об’єднаної територіальної гро мади. Розмовляємо біля при міщення, де колись вчились місцеві діти, — старенької «шев ченкової» хатини на дві кімнати. Коли люди зачули, що приїхав голова, то швидко зібралися на вулиці. Голова — Віктор Васильович Ковальчук — змушений виправ довуватись. Адже переконав батьків віддати дітей у Мельни цю, пообіцявши прокласти туди нову дорогу і купити шкільний автобус. Перше вже є, а от транспорту поки нема. — Його купили на умовах співфінансування. Частину гро шей дала держава, частину — наша громада та область. Але затягнули з тендером. Машина точно буде, але трохи пізніше, — заспокоює мам голова. Поряд стоїть пані Олена. Вона працювала прибиральни цею у закритій початковій школі. — З дітьми село було ве селішим, — зітхає жінка, пере бираючи в руках ключі від шко ли–хатини, яка, як і пані Олена, залишилася без «роботи»… Їдемо три кілометри у село Мельниця, де нас зустрічає ди ректор школи Валентина Архип чук. — Маємо їдальню, бібліоте ку, комп’ютерний клас, групу продовженого дня з харчуван ням, різноманітні гуртки, по зашкільні заходи, спеціалістів, які ведуть окремі заняття, — пе рераховує вона переваги біль шого навчального закладу. — Шкільне життя дітей набагато повніше. Ми привозили сюди батьків, все показували і роз повідали. Вони погодились. А раніше 6 учнів різних класів му сив навчати один вчитель! Його, до речі, теж працевлаштували. ПОЛЬЩА НА ЦЕЙ ШЛЯХ СТАЛА ЩЕ 20 РОКІВ ТОМУ Схожі аргументи довелося чути і по той бік Бугу — у польській ґміні Домбрувка, що за 50 кілометрів від Варшави. За словами її війта Радослава Коженєвського, там на 27 сіл та хуторів — 4 школи (у Велицькій громаді на 12 сіл — 8 шкіл). — Все просто: менша кількість навчальних закладів дає змогу краще їх обладнати, — розповів війт. — Процес оп тимізації у нашій ґміні завер шився ще 20 років тому, хоча в

«

– ß é ñàì íå ìîæó ïîâ³ðèòè, ùî óñå öå çðîáëåíî çà òàêèé êîðîòêèé ÷àñ, – çàäîâîëåíî äèâèòüñÿ äèðåêòîð øêîëè ³òàë³é Ãàðáàðóê íà ðîá³òíèê³â, ÿê³ çàâçÿòî ðåìîíòóþòü âåëèêèé ñïîðòçàë, ùî ìຠñòàòè îäíèì ³ç êðàùèõ ó ðàéîí³.

Фото Олександра ДУРМАНЕНКА.

Чому колишній директор школи Віктор Ковальчук (на фото), який став головою об’єднаної територіальної громади у Велицьку Ковельського району, мусив наступити на горло своїй пісні і закрити малокомплектний навчальний заклад. І де він взяв гроші на… ремонт великого «храму науки»

»

деяких районах Польщі триває і досі. Закон зобов’язує перево зити дітей у школу, якщо від стань до неї більша, ніж 3 кіло метри. Ми маємо три автобу си і возимо усіх діток незалеж но від відстані. В дорозі вони перебувають до 20 хвилин. Натомість гарантуємо зайня тість після уроків і компенсо вуємо третину вартості харчу вання. Треба додати, що і в Польщі, і в Україні держава не зо бов’язує закривати школи. Во на виділяє певну суму — суб венцію — на одного учня (в Ук раїні для сільських територій — трохи більше 9 тисяч гривень на школяра в рік). Якщо цих гро шей вистачає або об’єднана громада має свої кошти, щоб доплатити, то можна утримува ти навчальний заклад хоч і для одного учня. Якщо ні — місцевій раді треба шукати вихід. І варіантів у Польщі для цьо го — чимало. Наприклад, якщо батьки не згодні із закриття ма лої школи, то можуть створити товариство, яке і буде її заснов ником. Такий заклад отримає від держави належну субвенцію на кожного учня, а решту допла тять або батьки, або знайдуть спонсора. Також можна навчати дитину вдома. Нерідкими є ви падки, коли це роблять… мама чи тато. Але повернемось у Велицьк. Голова об’єднаної громади Віктор Ковальчук переконує, що в оптимізації шкіл головне — не так економія, як доступ учнів до більш якісного навчально–ви ховного процесу. — Я 20 років пропрацюв у школі, — каже він. — 12 літ був директором. Викладав також малювання, і мені не дуже подо балось це робити у кла сах–комплектах. Бо у першому класі треба було показати щось елементарне, а дітей 3–го хотілося навчити чогось складнішого, хоч вони і малюва ли на одну тему. Класи–комп лекти віджили своє. Тому ре форма школи давно мала відбу тися. Але боялись її проводити, «бо скоро вибори». Ніхто з вла ди не хоче брати на себе відповідальності щодо закриття шкіл — це не популярне рішен ня. Як сказати громаді: «Голо

Директор Віталій Гарбарук: «Не знаю, як щодо опорного навчального закладу, а опорний спортзал уже майже готовий».

Прибиральниця ліквідованої школи Олена Чабан: «Сумно за учнями та роботою, але головне – щоб дітям було добре».

суйте за мене», коли почуєш у відповідь: «Ви ж нам рік тому школу закрили»? Але ситуація вже така, що далі зволікати не можна. ЧОМУ ДИРЕКТОР СЯЄ ВІД ЩАСТЯ Шкільне питання — лише од не з багатьох, які звалились на новоутворені об’єднані тери торіальні громади. Велицька — серед перших п’яти, які постали на Волині. Громада отримала чималі кошти, а разом з ними і серйозну відповідальність. — Вірю в успішну перспекти ву децентралізації. Якби не ця реформа, я б і не балотувався на голову. Це шанс, за який треба було хапатись, — зізнається Вік тор Ковальчук. — Але ми зіткну лися з неабиякими викликами. Колишні голови сільрад стали старостами, а один з них — моїм заступником. То і вони кажуть, що ситуація тепер зовсім інша. Ніколи не було такої кількості проектів, завантаженості. При чому з перших днів. Лише за рік у селах громади з’явилось нове покриття на се ми вулицях та ділянках доріг, відремонтовано фасад будинку

культури у Мельниці, перекрито спортзал у Підріжжі, відремон товано шкільну їдальню у Підлісах, адміністративний бу динок у Велицьку, там же — ґрунтовно взялись за школу, яка в перспективі може стати опор ною. Ми навідалися до директора Велицької школи Віталія Гарба рука, який зустрів із радісною усмішкою. — Я й сам не можу повірити, що усе це зроблено за такий ко роткий час, — задоволено ди виться він на робітників, які зав зято ремонтують великий спортзал, що має стати одним із кращих у районі. — Зробили у школі косметичний ремонт — без допомоги батьків! Перекри ли дах на котельні. І, що важливо — повністю замінили теплотра су, яка йшла поверх землі — гріла повітря. По–перше, у школі стало тепліше, по–друге, на 30 відсотків менше витра чаємо палива! От тепер можна про навчання думати і про його результати… Зрештою, поточні питання стали швидше вирішу ватись, бо відділ освіти — через паркан у сільраді, і не треба вит рачати день, щоб їхати в Ковель.

Щоправда, і контроль більший, бо можуть несподівано прийти з перевіркою, — сміється він. Менше їздити в райцентр те пер треба не тільки директору, а й іншим мешканцям. Адже свідоцтво про народження, про писку можна оформити на місці. Також діє соціальний відділ, тож пенсіонери з різноманітними питаннями йдуть до Ірини Кро пиви, яка його очолює. І вона уже сама поїде в район і все владнає. Зручно для людей по хилого віку. Водночас непросто знайти у селі спеціаліста на посади юриста та реєстратора. Це проблема для невеликих гро мад. З іншого боку — шанс для тих, хто здобуде потрібний фах. ЯКЩО КИНУТИ ВИКЛИК… МАТЕМАТИЦІ Звідки гроші на усе це? По–перше, відчутно зросли власні надходження від по датків, які стали залишатися на місцях, також є освітня та ме дична субвенції. По–друге, в цьому році Київ виділив для но вих громад додаткові кошти на інфраструктуру — мільярд гри вень, 5 мільйонів з яких діста лись Велицькій громаді. — Але ми розуміємо, що ця цільова допомога новим грома дам в якийсь момент закінчить ся, — каже Віктор Ковальчук. — Власних коштів вистачить на те, щоб підтримувати інфраструк туру, але для втілення більших проектів треба шукати гроші. Вже про це думаємо. Потрібні донори, інвестори, щоб були ро бочі місця. А для цього маємо їм запропонувати майданчики із підведеними комунікаціями. От нещодавно повернувся з Польщі, де підписав договір із ґміною у Підляському воє водстві про співпрацю, — разом з ними та білорусами братиме мо участь у спільному проекті, що фінансуватиметься Євросо юзом. Якщо вдасться — буде ще одна важлива дорога і відновле не пожежне депо. Не дивно, що громада взяла на роботу радника з проект но–інвестиційної діяльності — ще донедавна небачена для сільрад посада. Адже розвиток можливий тільки коли будуть додаткові надходження. Інакше село не витягнути зі злиднів. І тут пан голова з вдячністю зга дує вихідця з цих країв, патріота своєї малої батьківщини Андрія Сичука, який на громадських за садах зголосився допомагти з написанням проектів для залу чення коштів. — Йшов на вибори із гаслом «об’єднали території — об’єд наємо людей», — каже Віктор Ковальчук. — Звісно, наш народ поки що більше хоче контро лювати когось, ніж долучатися до спільних справ, але це пос тупово переломлюється. Як? Коли хоч щось одне зробили ра зом, то наступного разу до спільної справи уже беруться охочіше… І наостанок. Велицька гро мада утворилася, коли об’єдна лись однакові за потугою чотири сільради, вона відносно невели ка — 4 тисячі населення. Тут не ма великого економічного цент ру, навколо якого усе крутиться. Через це дехто пророкує, що громада не зможе дати собі ра ду, що їй доведеться приєдна тись до потужнішої — Голобсь кої. Мовляв, математика не на їхню користь, її не обдуриш. Мо же, й так. А, можливо, й ні. Бо ж є люди, їхня енергія! І все на самперед залежить від них, а не від цифр. Принаймні, такі думки з’явилися після того, як побував у цій громаді. Тому і їй, і її голові хочеться щиро побажати успіху на їхньому шляху. ■


www.volyn.com.ua

ОГОЛОШЕННЯ І РЕКЛАМА

îãîëîøåííÿ äëÿ âñ³õ

Нерухомість Терміново куплю у Луцьку хату (за межа ми міста не пропонувати). Тел.: 0988282249, 0976499340, 0732260537. Продам будинок у с. Красів Горохівського району. Центр села, поруч магазин, церква. Чотири кімнати, літня кухня, сарай, льох, 1,02 га землі (дах покритий шифером, цегляні стіни). Ціна 75 000 грн. Торг. Тел. 0979797350. Продам будинок (3 км від Луцька) у центрі села Полонка. В будинку є газ, світло, холодна і гаряча вода (бойлер, котел–колонка), вода, каналізація, підігрів підлоги, інтернет. Тел. 0952067507. Продається двокімнатна квартира у Луць ку на просп. Молоді (район 33–го кварталу), заг. пл. — 46 кв. м (кухня — 7 кв. м), косметич ний ремонт, вмебльована. Ціна 567 000 гри вень. Тел. 0997294777. Продається цегляний будинок (новобудо ва) у с. Олешковичі Рожищенського району (заг. пл. 80 кв. м). Площа земельної ділянки — 23 сотки на березі річки Конопелька. До бу динку підведено газ, світло. Ціна договірна. Тел. 0672706103. Продається будинок у смт Дубище Рожи щенського району (заг. пл. — 80 кв. м) зі всіма зручностями. Площа земельної ділянки — 15 соток. Є всі надвірні споруди — гараж, хлів, льох. Ціна договірна. Тел. 0662828870. Продам дерев'яний будинок у Любомлі (62 кв. м). Є чотири кімнати, всі надвірні спо руди. Все приватизоване. Земельна ділянка 13 соток. Ціна договірна. Тел.: 0930080392, 0995559492. Продам будинок з надвірними спорудами у с. Копачівка Рожищенського району. Тел. 0985162019. Продається хата у селі Карпилівка Ківерцівського району. Зроблено ремонт, є сарай, колодязь, свердловина (до хати підве дена вода), 0,25 га землі. Тел. 0683435517. Обміняю на квартиру у Луцьку чи Ковелі (або продам) дерев'яний будинок (75 кв. м) у центрі Каменя–Каширського. Є надвірні цег ляні споруди, всі зручності, земельна ділянка (0,12 га). Тел. 0963035779. Терміново продається будинок у с. Бо рохів Ківерцівського району (8 км від Луцька). Є 5 кімнат, газ, вода, телефон, всі госпо дарські будівлі, сад, 0,30 га землі. Тел.: 0673322285, 0509030414, 0934455950.

Авторинок Продам автомобіль ВАЗ2106 у доброму стані, гаражне зберігання (2 комплекти гуми). Ціна 30 000 грн. Тел.: 0502189483, 0686459268. Куплю ВАЗ 2106 після 1986 р. в. Тел. 0666095432. Продам автомобіль Т6, 2011 р. в., 103 кВт, 3 місця, є кондиціонер, круїз–контроль, портстронік, гірські гальма, щойно пригнаний зза кордону. Ціна договірна. Тел. 0986731010, 0662999153. Терміново куплю трейлерівську автошину радянського виробництва (240 х 508 см). Тел.: 0686251875, 0638720669. Продається автомобіль «Опель Вектра», 1,7D (седан), 1997 р. в., вишневого кольору на польських номерах (з річними документами), у доброму стані. Тел. 0663363223. Куплю автомобіль у будь–якому стані (на українській реєстрації, можливо після ДТП, потребуючий ремонту, кредитний, розкомп лектований, проблемний). Тел.: 0997374388, 0989193799. Продам дизельні двигуни до автомобіля «Мерседес» (об'єм 3,5; 3,0; 2,7; 2,5; 2,4; 2,3;

ТЕЛ. 723932

СУДОВІ

Email: volyn10@i.ua

Повідомляємо читачам, що ціна приватного оголошення у газеті «Волинь–нова» — 25 гривень за одне найменування + 5 гривень, якщо ви бажаєте розмістити на нашому сайті www.volyn.com.ua Вартість оголошень про купівлю чи продаж с/г техніки (більше, ніж три одиниці); с/г продукції; будівельних матеріалів; меблів та ін. становить 70 гривень за один раз публікації + 15 грн (за сайт). Вартість оголошення про послуги — 70 гривень + 15 (за сайт). Оголошення, які виділені рамкою + 25 грн (за сайт + 25). Вартість оголошення про згубу — 25 грн + 5 (за сайт). Оплата у відділеннях ПриватБанку. Розрахунковий рахунок є у кожному номері газети. 2,2; 2,0) у доброму стані, малий пробіг (приве зені зза кордону). Тел.: 0505617800, 0967451932.

робочому стані (Камінь–Каширський район). Ціна 200 000 грн. Торг. Тел.: 0978175340, 0986431587. Продам трактор Т40 у робочому стані. Тел.: 0971277234, 0664709124. Продам: трактори К700, Т16, ЮМЗ6КЛ, МТЗ80, 82, Т150; двигун ЯМЗ236; комбайн СК5 «Нива»; бульдозер ДТ75; екскаватор ЕО 2621; навантажувач та інший інвентар. Можлива оплата частинами. Тел. 0673326699. Продам міні–трактори (японського вироб ництва) «Ісекі», «Кубота», «Янмар», «Хіно–мото» (з фрезами в комплекті). Всі у доброму стані. Можлива доставка. Тел.: 0977627586, 0969576127, 0505617800. Продається трактор Т25 (з кабіною) у доб рому стані, нова гума. Тел.: 0971277234, 0664709124. Недорого продається трактор МТЗ80 з малою кабіною, на стартері (Любешівський район). Тел.: 0664709124, 0971277234. Продам трактор Т25 у дуже доброму технічному стані, привезений зза кордону. Тел.: 0663456267, 0986406233. Продається недорого трактор Т40 АМ (Любешівський район). Тел.: 0663456267, 0986406233. Продам трактор Т25 (привезений з Польщі). Тел.: 0971420540, 0502869222.

Сільськогосподарська техніка Продам зернозбиральний комбайн «Клас Консул» у дуже доброму стані (ширина жатки — 3,6 м), мотор «Перкінс», є кабіна. Тел. 0989731782. Продам: сівалки дискові, анкерні, кінні (13, 15, 17, 19, 21, 26); плуги кінні, тракторні до Т25, саджалки марки «Краммер», копачки вібраційні «Кухман», «Кромаг», «Шмутцер», дворядні польського виробництва; картоплекомбайни «Карлик», «Болько», культиватори. Тел.: 0968585455, 0981167547. Продам мінітрактор ТЗ4К14 (Чехія) з навісним інвентарем. Тел.: 0975851524, 0501304859. Продам зернову сівалку тракторну (анкер на) польського виробництва; трактор Т70 (дви гун можна окремо). Тел. 0969603710. Продається трактор Т40АМ. Тел.: 0663406465, 0987941749. Недорого продам трактор Т25 у доброму робочому стані з документами. Можлива дос тавка. Тел. 0968048733. Терміново недорого продам трактор Т40 у доброму робочому стані. Тел. 0663805887. Продам трактор ЮМЗ6 АКЛ з причепом у доброму робочому стані. Недорого. Тел. 0663805882. Продам трактор МТЗ80 на стартері у дуже доброму стані. Тел. 0967222134. Продається різна сільськогосподарська техніка: картоплесаджалки, картоплекопачки, картоплекомбайни, плуги, культиватори, дис кові борони, грунтофрези, косарки, сінограбар ки, обприскувачі, розкидачі міндобрив, сівалки, преспідбирачі, зернозбиральні комбайни, трактор Т25. Тел.: 0679346442, 0951553666. Продається сільськогосподарська техніка: картоплезбиральний комбайн «Анна», саджал ки, обсипачі, лійки на міндобриво, сівалки, плу ги, культиватори, розкидачі, грабарки, косарки. Все у дуже доброму стані (привезені зза кор дону). Можу привезти на замовлення. Достав ка. Тел.: 0977709776, 0957029025. Продам: зернозбиральний комбайн FAHR М88; дискову борону (3 м); картоплекомбайн «Анна»; сівалку зернову «Hasia», 2,50 м; вилоч ний навантажувач навісний до трактора; а також автомобілі «Опель», «Віваро», 1,9, CDI, 2006 р. в., «Фольксваген Гольф», 1,3, бензин, 1991 р. в., ЗІЛ130, дизель Д240 (самоскид). Тел. 0969623896. Продам трактор Т40 АМ, причіп трактор ний. Тел.: 0509426233, 0967211339. Продам трактор ЮМЗ (велика кабіна) у доброму стані. Недорого. Тел.: 0664709124, 0971277234. Продам трактор Т40 АМ в доброму робо чому стані. Тел.: 0971277234, 0664709124. Продам зернозбиральний комбайн «Джон Дір935», ширина жатки — 3 м, у дуже доброму Р

Любешівський районний суд Волинсь кої області викликає в судове засідання Дроздика Анатолія Петровича, 25.07.1973 року народження, в якості відповідача у цивільній справі за позовом Герець Русла ни Іванівни до Дроздика Анатолія Петро вича про стягнення аліментів, яке відбу деться 5 грудня 2016 року о 9 год. 30 хв. у приміщенні Любешівського районного су ду за адресою: Волинська обл., смт Лю бешів, вул. Незалежності, 86. Роз'яснюємо, що у разі неявки в судове засідання без поважних причин або не повідомлення суду про причини неявки справа буде розглянута у вашій відсут ності на підставі наявних у ній даних та до казів. Додатково роз'яснюємо, що відповідно до ч. 9 ст. 74 ЦПК України з опублікуван ням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про час та місце розгляду справи належним чином. ххх У Луцький міськрайонний суд Волинсь кої області за адресою: м. Луцьк, вул. Шевченка, 39, каб. 207 на 9 год. 5 грудня 2016 року в якості відповідача у справі за позовом Циганкової Л. С., Завацької О. Ю., Циганкова О. О. до Фартушок Я. В. про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщен ням, викликається Фартушок Ярослав Ва сильович. Відповідач має право подати

«Волиньнова» | 22 листопада 2016 Вівторок | ¹130

Е

К

Ремонтую міні трактори (японсько го та китайського виробництва), а та кож продам трактор (японського ви робництва). Тел. 0506227109. Продам трактор Т40АМ, 1993 р. в., у дуже доброму технічному стані. Тел.: 0663456267, 0986406233. Продається різна сільськогосподарська техніка: млини, плуги, дископлуги, обприску вачі, картоплесаджалки, картоплекопачки, сівалки, розкидачі міндобрив, дискові борони, культиватори, катки, грунтофрези, косарки ро торні, оборотні плуги, прес–підбирачі, тракто ри, запчастини та комплектуючі. Тел.: 0674787264, 0958159912, 0963446777. Продам трактор Т25, привезений з Польщі, у доброму стані. Недорого. Тел. 0964290426. Продаються: трактори Т25 та МТЗ, зер нозбиральні комбайни, дискові борони, роторні косарки, обприскувачі, саджалки, сівалки, плуги і плуги оборотні, культиватор для міжрядного та суцільного обробітку, картоплекомбайни, фронтальний навантажувач до МТЗ, телес копічні навантажувачі, гноєрозкидачі, твердопа ливні котли «DEFRO». Тел.: 0972395170, 0667214192.

Різне Куплю старі самовари, вироби з латуні, столове срібло та інше. Тел. 0669887011. Продам: жом, дрова, цеглу, пісок, щебінь, відсів, торфокрихту, торфобрикет, чорнозем з доставкою. Тел.: 0668465604, 0687999678. Продам: жом, шифер (б/в), цеглу білу (зви

Л

А

М

чайну та півторачку), цеглу червону (нову та б/в, перепал), пісок, щебінь, відсів, керамзит, це мент, вапняк на вимостку дороги, дрова рубані (твердих порід), торфобрикет, глину, землю на вимостку, гній (коров'ячий). Вивезу сміття. Доставка автомобілем ЗІЛ (самоскид). Тел.: 0968000567, 0507227271. Продам: жом, дрова рубані (твердої поро ди), торфобрикет, шифер (б/в), цеглу білу та червону (нову та б/в), пісок, щебінь, відсів. Дос тавка. Тел.: 0507395444, 0674502527. Продам: сирий жом, брикет, пісок, щебінь з доставкою (10–24 т). Тел.: 0987877732, 0953051575. Продам: жом, торфобрикет, пісок, щебінь, камінь різних фракцій, відсів, чорнозем, землю на вимостку, камінь бут, цемент, дрова, гній, цеглу червону та білу (нову та б/в). Вивезу сміття. Доставка. Тел.: 0993374034, 0969943100. Продам жом, пісок, щебінь, камінь різних фракцій, торфобрикет, блоки різного виробни цтва, цеглу білу та червону (нову та б/в), гній, чорнозем, землю на вимостку. Вивезу сміття. Доставка. Тел.: 0996114575, 0973443386. Продам: плити ПК (1,2 х 4,2; 1,2 х 4,8; 1,2 х 5,4; 1,2 х 6,0); ФБС (3, 4, 5); ПКЖ (3,0 х 6,0; 1,5х 6,0); прогони (6; 7,5; 9; 12 м); дорожні плити (1,2 х 3,0; 2,0 х 3,0); септики каналізаційні (3,0 х 3,0 х 1,2); цеглу червону та білу (з доставкою); шифер (б/в); відходи будівництва. Тел. 0673326699. Продам: жом, пісок, щебінь, цеглу. Достав ка. Тел. 0993255776. Продам: сирий жом, дрова, пісок, щебінь, цеглу червону та білу. Можлива доставка. Тел.: 0955355663, 0977516430. Продам робочу кобилу (8 років) у Ківерцівського району. Тел. 0508250183. Куплю корову на забій. Тел.: 0970772211, 0501864979. Продам тільну телицю у Рожищенському районі (отел у січні). Тел.: 0667151614, 0969338605. Куплю молочне теля живою вагою. Тел. 0982815167. Продам вівцю у с. Словатичі Ківерцівсько го району. Тел.: 0964314086, 0500894740. Куплю коней, ВРХ. Тел. 0982575859. Куплю коня. Дорого. Тел. 0680348265. Куплю ВРХ, коней, биків. Дорого. Тел.: 0985876653, 0501932639. Продам кабана (живою вагою або тушкою) м'ясної породи, вигодуваного натуральними кормами, у Луцькому районі. Тел. 0665147256. Потрібні: виконроб, муляр, штукатур, покрівельник, монтажник, водій (категорія «Е»), екскаваторник, автокранівник, електрогазоз варник, слюсар з ремонту техніки, різноробочі для монтажу. Тел. 0673326455. Продам: сіно, солому ячну, пшеничну, вівсяну у квадратних тюках та кабана, вигоду вану натуральними кормами. Можлива достав ка. Тел.: 0661802619, 0687254213.

Вважати недійсними Загублене свідоцтво про право власності на житло Б–Н від 2.04.2004 р., видане відділом по приватизації житлового фонду Луцької міської ради на ім'я Очеретного Миколи Ва сильовича, Очеретної Марії Іванівни, Очерет ного Юрія Миколайовича, Харчук Ольги Мико лаївни, Харчук Тетяни Юріївни, вважати недійсним. Загублене свідоцтво про право власності на нерухоме майно (серія САВ №776920, ви дане 22.01.2008 року на ім'я Зварич Володи мир Федорович на підставі рішення виконав чого комітету Промінської сільської ради від 26.04.2007 року №16, вважати недійсним.

А

ОГОЛОШЕННЯ

свої докази чи заперечення проти позову чи повідомити про них суд. У разі неявки відповідача справа буде розглядатися у його відсутності. ххх У Луцький міськрайонний суд Волинсь кої області за адресою: м. Луцьк, вул. Шевченка, 39, каб. 102 на 9 год. 20 хв. 29 листопада 2016 року в якості відповідача викликається Вагель Катерина Олек сандрівна у справі за позовом публічного акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» до Вагель Катерини Олександрівни про стягнення заборгова ності. Відповідач має право подати свої дока зи чи заперечення проти позову чи повідомити про них суд. У разі неявки відповідача справа буде розглядатися у його відсутності. ххх У Луцький міськрайонний суд Волинсь кої області за адресою: м. Луцьк, вул. Се наторки Левчанівської, 1, каб. № 6 на 9 год. 50 хв. 29 листопада 2016 року у цивільній справі за позовом Франчук Ка терини Василівни до Зінчук Ангеліни Во лодимирівни, Зінчука Дмитра Володими ровича викликаються як відповідачі Зінчук Ангеліна Володимирівна, Зінчук Дмитро Володимирович. Відповідачі мають право подати свої заперечення проти позову, посилання на

11

докази, якими вони обг рунтовуються, та повідо мити про них суд. У разі неявки справа буде розглядатися у їхній відсутності. (Головуючий — суддя Крупінська С. С.). ххх У Камінь–Каширський районний суд Волинської області за адресою: м. Камінь–Каширський, вул. Волі, 13 Во линської області на 9 год. 30 хв. 30 листо пада 2016 року у справі № 157/1065/16ц провадження № 2/157/394/16 за позовом Лукашик Ка терини Вікторівни до Лукашика Олега Ва сильовича про стягнення аліментів на ут римання малолітньої дитини та на утри мання дружини до досягнення дитиною трирічного віку викликається в якості відповідача Лукашик Олег Васильович, 11 березня 1992 року народження, за реєстрований за адресою: вул. Миколи Зубача, 2, с. Ворокомле КаміньКаширсь кого району Волинської області. Відповідач може подати письмові запе речення з приводу заявлених вимог, по силання на докази, якими вони обгрунто вуються, та повідомити про них суд. У разі неявки відповідача справа буде розглядатися у його відсутності за наяв ними у справі доказами.

ПОСП ІМ. ШЕВЧЕНКА ГОРОХІВСЬКОГО РАЙОНУ РЕАЛІЗУЄ ТЕХНІКУ, ЯКА БУЛА У ВИКОРИСТАННІ: граблі ГВР 6 — 1 шт., культиватор КРН 5,4 — 2 шт., жатка КПС 5Г — 1 шт., трактор ХТЗ 121 — 1 шт., прес підбирач Sipma — 1 шт., прес підбирач ППР 110 — 2 шт., прес підбирач ППР 180 «Ірпінь» — 1 шт., візок для перевезення рулонних тюків — 1 шт., закаточна машина (для рулонних тюків у плівку) — 1 шт., борона дискова БДТ 7 — 1 шт., зерно вий комбайн «Домінатор 108» — 1 шт., косарка з перевертачем Е 303, Е 302 — 2 шт., буряконавантажувач СПС 4,2 — 1 шт., культиватори причіпні КПС 4 — 8 шт., змішувач гербіцидів СТК 4 — 2 шт., сівалка зер нова анкерна «Містраль 5,6» — 1 шт., дископлуги до К 700 — 2 шт.

Тел. 067 332 82 61.

ШЛАКОБЛОКИ

ПАМ'ЯТНИКИ

(â³äñ³âîáëîêè)

з мармурової крихти та натурального каменю.

40 х 20 х 20 від 8,50 грн 40 х 10 х 20 від 6,50 грн

Виготовлення та встановлення.

(0332) 70-85-72, (050) 512-72-05

(0332) 70-85-72, (050) 197-68-69.

ÏÀÌ’ßÒÀªÌÎ, ËÞÁÈÌÎ, ÑÓÌÓªÌÎ Обласна організація профспілки працівників лісового господарства висловлює щире співчуття голові обласної організації профспілки працівників лісового господарства П. М. Матіюку з приводу тяжкої втрати — смерті матері Марії Андріївни. Нехай ці співчуття полегшать біль важкої втрати.


12

«Волиньнова» | 22 листопада 2016 Вівторок | ¹130

КАЛЕЙДОСКОП

www.volyn.com.ua

■ Футбол

■ 5 хвилин для душі

Óæå é â³òåð ñïðèÿº — à ðåçóëüòàòó íåìຠЛише накладені на «Дніпро» та «Карпати» штрафи рятують «Волинь» від цілком заслуженого останнього місця Сергій ХОМІНСЬКИЙ

країнська Прем’єр лі га. 15 тур. «Зірка» (Кропивницький) – «Волинь» (Луцьк) — 2:0 (1:0 — Артем Фаворов, 59 хв.; 2:0 — Дмитро Білоног, 73 хв.) «Волинь»: Андрій Марчук, Артем Шабанов, Сергій Логінов, Дмитро Задерецький, Роман Ни китюк, Редван Мемешев, Вла дислав Шаповал (Роман Шанд рук, 77), Андрій Никитюк (Андрій Ляшенко, 59), Олександр Чепе люк, Сергій Петров, Анатолій Діденко (Юрій Тетеренко, 86). Го ловний тренер Віталій Кварця ний. Попередження: Петров, 2; Діденко, 36; Шаповал, 70; Шанд рук, 83. «Волинь» грала із сусідом по турнірній таблиці. І — у випадку перемоги — піднялася б на один щабель вгору. Та й, зрештою, де ще нинішньому складу лучан на бирати очки, якщо не в матчі з «Зіркою»? Адже попри свою наз ву, команда з Кропивницького зірок із неба нині точно не хапає. Найоптимістичнішим для «Во лині» видався дебют поєдинку. У першій половині першого тайму лучани мали перевагу. Проте втілити це у забиті голи не змогли. А в другому таймі волиняни двічі пропустили — і зазнали третьої поразки поспіль. До речі, вже за рахунку 2:0 Віталій Квар цяний «заграв» за дорослу ко манду чергового 18–річного фут боліста — Романа Шандрука. Ми все ще випереджаємо «Дніпро» та «Карпати», проте ли ше за рахунок накладених на ці клуби штрафів. До того ж, «Во линь» знову стала командою, яка найменше забила (разом із «Чорноморцем») — і найбільше пропустила. Тож післяматчеву прес–конференцію Віталій Квар цяний розпочав… тривалою пау зою з кількома важкими вдиха ми–видихами. Хоча якщо дивитися на «суху статистику» матчу, «Волинь» не поступалася «Зірці». Лучани пе реважали у володінні м’ячем, кількості атак та ударів (і зага лом, і в площину воріт зокрема). Може, 26 листопада на «Аван гарді» таки здивуємо футбольну Україну і дамо бій чемпіонові — київському «Динамо»? Серед інших зуст річей туру привертає

У

¯¯ Îײ ÇÀÑ̲ßËÈÑß Ë²ÒÎÌ… Його осінь чимчикувала парком. У жовтих черевич ках, червоному капелюшку, з букетом хризантем, подарованих листопадом. Вітер бавився її волос сям. Здіймав золоту заметіль з опалого листя. Со нячне проміння перечіплювалося через напівсонне гілля. Повітря пахло груднем… Ольга ЧОРНА

ін знає: у минулому житті вона була птахою. А те пер вона — осінь. Їй личать теплі кольори і терпку ватий аромат парфумів. Вони мають запах пізніх квітів, холодних дощів і ранішньої паморозі… …Вона була птахою, яка не літала у вирій. Любила своє гніздо, небо і зорі над ним. І його — незатишного, непостійного. Він каявся і грішив. Грішив і каявся. Коли повертався, обіймала його своїм коханням… Прощала… А якось сказав, що йде наза вжди. До іншої… Ніч наливала у келих смутку. Гіркого і холодного. Вона чека ла ранку. Боліли крила. Більше не могла бути птахою… …Він шукав дорогу в її сни, аби сказати, що не став щасливим. Хотів повернутися під клаптик її неба. Не знайшов ні гнізда, ні її…

...В «

³í øóêàâ äîðîãó â ¿¿ ñíè, àáè ñêàçàòè, ùî íå ñòàâ ùàñëèâèì.

»

…Зустрілися посеред життя і падолисту. Він скидався на втомленого журавля, який не зміг злетіти. — Давно тебе не бачив. — Справді, минула вічність. Як ти? — Часто думав про тебе… Короткий день квапив закінчувати розмову. — Бувай! — махнула на прощання рукою. — Ти схожа на осінь… Її очі засміялися літом… ■

S U D O K U Правила нескладні: заповніть порожні клі тинки цифрами від 1 до 9 так, щоб у кож ному рядку і кожному стовпчику не було двох однакових цифр. Леонід МАНЧИНСЬКИЙ.

ФУТБОЛ НА ТБ

²ÄÏβIJ ÍÀ ÊÐÎÑÂÎÐÄ SUDOKU, ÎÏÓÁ˲ÊÎÂÀÍÈÉ 19 ËÈÑÒÎÏÀÄÀ

:))

Анекдот

Чоловік у ресторані кличе офіціанта: — Принесiть мені, будь ласка, сто грамів горілки для хоробрості. Через деякий час попросив ще сто грамів. Після третьої чарки офіціант запитує: — А хоробрість для чого? — Сказати, що в мене немає грошей. ■

ВІВТОРОК, 22 ЛИСТОПАДА «Спортінг» (Португалія) — «Реал» (Іспанія) — 21.45 («Футбол 2») СЕРЕДА, 23 ЛИСТОПАДА «Наполі» (Італія) — «Динамо» (Україна) — 21.45 (ТРК «Україна») ЧЕТВЕР, 24 ЛИСТОПАДА «Фенербахче» (Туреччина) — «Зоря» (Україна) — 18.00 («Футбол 2»). «Шахтар» (Україна) — «Коньяспор» (Туреччина) — 20.00 (ТРК «Україна»).

Гравці «Волині» старалися, проте знову «пролетіли».

«

Ìîæå, 26 ëèñòîïàäà íà «Àâàíãàðä³» òàêè çäèâóºìî ôóòáîëüíó Óêðà¿íó ³ äàìî á³é ÷åìï³îíîâ³ — êè¿âñüêîìó «Äèíàìî»?

увагу «видерта» у компенсований час матчу виїзна вольова пере мога «Олександрії» над «Зорею». Вісім гірчичників з двома вилу ченнями «на двох» лише підкрес люють напругу цього поєдинку. Також своїх шанувальників перемогою на виїзді нарешті потішив «Дніпро». До поєдинку з «Ворсклою» дніпряни не виграва ли у 8–ми турах поспіль (востаннє таке трапилося ще у серпневому матчі з «Зорею»)! Що це означає для команди, яка ще не так давно, неначе горіхи, «трощила» супер ників не лише на внутрішній, а й на міжнародній арені — годі й ка зати. Проте в Полтаві «Дніпро» та ки згадав старі добрі часи. Прик метно, що до обох голів дніпрян неабияк долучилася їхня «жива легенда». Спочатку Руслан Ро тань зрівняв рахунок, а потім ще й віддав переможний гольовий пас на Валерія Лучкевича.

»

ЗА ВОРОТАМИ Віталій КВАРЦЯНИЙ, головний тренер «Волині»: «У першому таймі створили ряд моментів. Не змогли прис тосуватися, за вершити свої атаки. Хоча до пе рерви нам навіть вітер сприяв. У другому таймі деякі фут болісти випали з гри. Будемо вдома розбиратися з ними. І навряд чи вони вийдуть з київсь ким «Динамо» грати». Усі результати 15 го туру: «Олімпік» — «Чорноморець» — 1:0; «Зоря» — «Олександрія» — 1:2; «Шахтар» — «Карпати» — 2:1; «Динамо» — «Сталь» — 2:1; «Зірка» — «Волинь» — 2:0; «Ворскла» — «Дніпро» — 1:2.

ТУРНІРНА ТАБЛИЦЯ ПРЕМ’ЄР ЛІГИ: І В Н П М О Команда 1. «Шахтар» 15 13 2 0 33–8 41 2. «Динамо» 15 10 3 2 29–12 33 3. «Зоря» 15 9 3 3 23–11 30 4. «Олімпік» 15 8 2 5 22–24 26 5. ФК «Олександрія» 15 7 3 5 26–20 24 6. «Чорноморець» 15 5 4 6 11–16 19 7. «Ворскла» 15 4 4 7 16–19 16 8. «Сталь» 15 3 5 7 12–19 14 9. «Зірка» 15 4 2 9 12–24 14 10. «Волинь» 15 2 3 10 11–25 9 11. «Дніпро» 15 3 5 7 15–23 8* 12. «Карпати» 15 2 4 9 14–23 4* * — З «Карпат» та «Дніпра» знято по 6 турнірних очок. Кращі бомбардири: Факундо Феррейра («Шахтар») — 7 голів; Юрій Коломоєць («Ворскла») — 6; Жуніор Мораес («Динамо») — 6 (2 — з пенальті). Чемпіонат дублерів. «Зірка» U21 — «Волинь» U21 — 5:1. Дуб лери луцького клубу засмутили ще більше, ніж «дорослий» склад. Ад же не просто програли з розгромним рахунком, а дозволили здобути першу (!) перемогу в чемпіонаті безпросвітному аутсайдеру (до цього матчу «Зірка» U21 спромоглася лише на 4 нічиї). У турнірі U21 «Во линь» продовжує перебувати на 10–му місці, маючи 14 очок в активі. Лідирує тут молодіжний склад київського «Динамо» — 38 очок. ■

Volyn 16235  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you