Page 1

NUMER 1 KWIECIEŃ 2013 Drodzy czytelnicy! Zapraszam Was serdecznie do przeczytania pierwszego numeru gazetki, która będzie się ukazywała regularnie, co miesiąc. Serdecznie chciałbym podziękować Cyrylowi za wkład i wysiłek. Mam nadzieję, że miło spędzicie czas, który będziecie poświęcać na czytanie artykułów. W pierwszym wydaniu - skromnie, ponieważ mieliśmy mało czasu. Obiecujemy, że następny numer będzie lepszy i nie wystąpią żadne błędy. Zapraszam również do składania propozycji w naszym dziale.

NOWA WERSJA MAPY - STARGARD v2.23 Gdy pracownicy to z coraz większym znudzeniem podróżowali ulicami wirtualnego Stargardu Szczecińskiego, autor mapy – Marcin przygotowywał jej następną wersję. Została ona oznaczona numerem 2.23, a pracownicy jeżdżą po niej od 30 marca 2013r. (sobota)

Od prawie tygodnia możemy podziwiać ulice wirtualnego miasta w nieco innej perspektywie. Wzbogacona o takie budynki, jak Lidl i TESCO została ulica Szczecińska, po której porusza się większość linii jeżdżących w kierunku m.in. pętli TESCO. Została wydłużona również linia 5 (do Koszewa), oraz linia 3 i 4 (do Kobylanki). Nadeszły również zmiany w służbach. Została stworzona nowa rozpiska, która jest bardziej czytelna, a większość błędów została poprawiona w wersji 2.23.1.

Obecnie ekipa składająca się z trzech osób: Marcina, Solarisa i Przemka będzie kontynuować pracę nad mapą. Nowa wersja zostanie oznaczona numerkiem 3.00 i będzie budowana od podstaw – z realnymi obiektami i perfekcyjnie odwzorowanym układem ulic. Wydanie tej wersji nastąpi po premierze OMSI 2.

STRONA 1


PRZEGLĄD LINII: „DWÓJKA”

Każdy kierowca vMZK zapewne jeździł dwójką. Jest to średniej długości linia łącząca Osiedle Pyrzyckie z hipermarketem TESCO. Trasa nie jest zbyt skomplikowana. Można na niej spotkać najczęściej autobusy marki MAN (C2-1), Jelcz oraz Scania (patrz obrazek wyżej, P2-2). Linia jest wyjątkowa, głównie z tego powodu, iż dyrektor vMZK – Marcin codziennie nią podróżuje do szkoły (poranny kurs na P2-2 o 7:44). W vStargardzie dwójka istnieje od samego początku istnienia mapy.

Pętla TESCO (Moniuszki) – Szczecińska – Wyszyńskiego – Portowa Bolesława Chrobrego – Kazimierza Wielkiego – Krzywoustego – Staszica – Warszawska – Broniewskiego PKP

FILM Z TRASĄ: www.skroc.pl/linia2 Uważam, że ta linia ciekawa, posiada dobrze ułożony rozkład, a przez to, że w stronę Tesco jeździ po części inną trasą, czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjniejszą. - oświadcza Mat97 – pracownik Wydziału Organizacji Ruchu. Redaktorzy gazetki życzą szerokiej drogi na trasie linii 2, a także na innych, równie ciekawych liniach!

STRONA 2


OMSI FM

Piękne kobiety, oryginalny głos, świetna muzyka, czerwone wino i... Marcin. W tych ślicznych słowach można opisać nasze firmowe radio OMSI FM. Radio istnieje już całkiem dobry kawałek czasu – czy spełnia swoje zadanie? Te pytanie zadaliśmy kilku osobą. Rozpoczynamy kontemplacje!

Radio OMSI FM ma zamiar umilać czas kierowcom oraz pracownikom naszej firmy. W jego skład wchodzą sami kierowcy, jak i pracownicy z zarządu przedsiębiorstwa, dlatego można powiedzieć, że jest to radio od wszystkich dla wszystkich. Aktualny skład z Marcinem na czele liczy około 5 osób, które udzielają swojego głosu, a Marcin odpowiedzialny jest za nasze muzyczne doznania. Na forum – wśród wszystkich – panuje miła atmosfera w stosunku do radia, które wszyscy chwalą oraz polecają. Prócz samego playera w odpowiednim dziale dostępna jest ramówka wszystkich audycji na cały tydzień co pozwoli zaplanować czas audycji z na przykład kursem grafikowym oraz listę aktualnych przebojów pojawiających się podczas audycji, na które możecie głosować. Dodatkowo jest opcja zamawiania utworów podczas audycji na samym SB. Jeśli chcesz zostać głosem radia zgłoś się do Marcina, a na pewno coś wymyślicie!

STRONA 3


OPOWIADANIE „KIEROWCA” Gdy moja żona, Betty jeszcze żyła, wszystko nam się układało. Na każdym kroku się dogadywaliśmy. Była dla mnie miła, z chęcią witała po ciężkim dniu pracy. Chcąc, nie chcąc, praca w budce z hot dogami do przyjemnych nie należała. Studiów nie chciałem skończyć, bo po co. Teraz już wiem, jaki to był dla mnie błąd. Mówi się trudno. A ja uważałem to za taką głupotę... A wszystko mogło się zupełnie inaczej potoczyć... Betty. Kobieta o złotym sercu. Miała piękne, błękitne oczy. Poznaliśmy się w barze na rogu Baurenhof. Przypadkiem na nią wpadłem, potem zaprosiłem na drinka, rozmawialiśmy, rozmawialiśmy, aż w końcu oświadczyłem się jej. Potem ślub w tajemnicy, nawet nieźle było. Kochaliśmy się bezgranicznie, jak każde młode małżeństwo. Potem na drogę Betty wkroczył alkohol. Tak kolorowo to już nie było... Dostałem pracę, jako kierowca autobusu. Byłem z tego powodu niezmiernie szczęśliwy. W Grundorfiańskim MPK jest tylko jedna linia, więc byłem jednym z czterech. Zainspirował i pobudził mnie do pracy Piotr, starszy kierowca. Wołali na niego translator, bo znał prawie wszystkie języki świata... Opowiadał mi, że w MPK Grundorf wcale nie jest tak kolorowo. Panuje tutaj korupcja, szantaż.. Kazał mi stąd jak najszybciej uciekać, ale wtedy go jeszcze nie słuchałem. Aż do czasu [...] Pewnego dnia jechałem na linii 76. Przy szpitalu wsiadł do autobusu młody mężczyzna w garniturze. Mówiono na niego czerwony, bo był wcieleniem diabła. Chciał wejść do autobusu bez biletu. Stanowczo jednak zaprzeczyłem. Po wezwaniu policji, zabrano czerwonego na przesłuchanie. Groził mi, że coś może się stać. Ale musiałem dalej pracować, a Betty miała wyłączony telefon. Nie mogłem jej wtedy ostrzec. Potem czerwonego wypuszczono, a groźba stała się czynem. Po powrocie do domu, postanowiłem się wykąpać. Po wejściu do łazienki, ujrzałem martwą Betty. Leżała obok niej karteczka "Przez to, że poniżyłeś moją godność, ja muszę Ci zniszczyć życie.... Czerwony" Wezwałem karetkę, niestety stwierdzono zgon. Życie wywróciło mi się do góry nogami... Trzeba było stąd szybko uciec! Spakowałem walizki, wsiadłem do PKSa i wyjechałem do Szczecina. Ślad w Grundorfie po mnie zaginął.... C. D. N

STRONA 4


CZŁOWIEK PIENIĄDZA — MARCIN Witam, zaciekawiła nas bardzo Pana osoba. Czy może nam Pan przybliżyć nieco swoją postać? Gdzie Pan mieszka, czy się pan uczy itp. Jakie są pana zainteresowania, co Pan robi w wolnym czasie oraz co pana skłoniło do tego by założyć takie wirtualne przedsiębiorstwo? Witam. Mam na imię Marcin, niebawem 17 lat na karku. Mieszkam, jak pewnie nietrudno się domyślić, w Stargardzie Szczecińskim na Osiedlu Pyrzyckim. Uczę się w 1. Liceum Ogólnokształcącym w Stargardzie na profilu prawniczym i to z kierunkiem "Prawo i administracja" na Uniwersytecie Szczecińskim wiążę swoją przyszłość zawodową. Poza komunikacją miejską, interesuję się także właśnie prawem, a także grafiką komputerową, komputerami, filologią polską, filologią niemiecką i marketingiem. W wolnym czasie, jako że przez szkołę mam go mało, spotykam się ze znajomymi i zajmuję się vMZK. Do założenia vMZK skłonił mnie ogólny stan poprzedniej firmy, którą administrowałem - Mobilisem. Wszystko tam się sypało, jej niechlubny koniec był ewidentnie widoczny. Po namowach Jędrka i Tomka, postanowiłem że się od vMobilisa odłączę i stworzę nowy, własny już twór - vMiejski Zakład Komunikacji w Stargardzie Szczecińskim. Miał Pan jakiś pomysł na tę firmę? To znaczy czy wzorował się Pan na Mobilisie czy raczej próbował stworzyć coś oryginalnego oraz własnego? Wzorowałem się raczej po części na tym, co w vMobilisie wprowadziłem sam, nie chciałem się dopuszczać inspiracji pomysłami Dekodera, gdyż biorąc pod uwagę okoliczności mojego odejścia, mogłoby to mi zostać wypomniane, co prawdopodobnie wpłynęłoby na datę startu, czy rozwój vMZK. Nie wszystkie jednak pomysły z Mobilisa nadawały się do vMZK - to bądź co bądź dwie różne firmy. Resztę rzeczy, takich jak struktura organizacyjna, zasady pracy, to wyłączna i możliwie jak największa inspiracja realnym przewoźnikiem obsługującym linie w Stargardzie o nazwie takiej, jak naszej firmy. Czy jako firma nazywająca się tak samo oraz stawiająca na promocję tego miasta posiadacie łączność z realnym przedsiębiorstwem, czy z samym urzędem miasta? Czy ktoś z owych szczebli ma świadomość, że taka inicjatywa istnieje w internecie? Niestety, na razie ta część rozwoju i promocji naszej firmy pozostaje w planach do realizacji - nie ukrywajmy, vStargard nie jest idealnym odwzorowaniem tego z "reala", mimo szczerych chęci, a presji ze strony pracowników nie zawsze udawało mi się wykonać...

STRONA 5


...wszystko w krótkim czasie i zgodnie z pierwowzorem. Po pojawieniu się Stargardu 3.0, plan przedstawienia działalności vMZK prawdopodobnie zostanie zrealizowany, będziemy próbowali uzyskać coś w rodzaju certyfikatu, potwierdzenia, że realne miasto i przewoźnik o nas wie, jest zadowolony z tego, że ochotnicy promują działalność tych dwóch jednostek. Wchodząc na temat mapy. Jaki jest jej aktualny stopień odwzorowania w symulatorze do realnego układu? Czy Stargard 3.0 będzie "budowany" od nowa jako mapa czy przerabiany z wersji 2.0? W chwili obecnej na pewno zachowany jest schematyczny układ dróg, co znaczy, że w niektórych przypadkach tam, gdzie chodnik jest, nie powinno go być, tam, gdzie skrzyżowanie jest zwykłe, jednopasmowe, powinno być takie z pasem do lewoskrętu (mam na myśli na przykład skrzyżowanie Ceglanej z I. Brygady). Mówiąc jeszcze jaśniej - stargardzianin znający orientacyjnie trasę danej linii nie powinien się na niej w OMSI zagubić. Brakuje jednak dobrego odwzorowania otoczenia, właśnie tych niektórych rodzajów splinów, niektórych miejsc, jak np. Osiedla Letniego odwzorować się nie dało z kolei przez błąd w długościach i ustawieniu dróg względem siebie, przez co ulica Spokojna pojawiła się zbyt blisko ul. Broniewskiego - to dało taki efekt, że jedynym wyjściem na rozwój mapy i tych części terenu było "sciaśnienie" wszystkiego, co z kolei spowodowało bardzo uproszczoną część trasy linii 9 i 18. Aktualnie wyczekujemy wszyscy na nową wersję mapy. Co ona zmieni i czy doda tylko nowe drogi, czy może coś innego? Mapa w wersji 2.23 pojawi się do 29.03.2013, wymuszają to rozkłady na okres świąt Wielkiej Nocy. (jeśli gazetka będzie wydana później, to dotąd wytnijcie tą część). Względem wersji 2.22 zmieni się stosunkowo dużo; pojawią się nowe obiekty na ulicy Szczecińskiej, tak ważnej, a zarazem nielubianej przez kierowców z winy dotychczasowej monotonii otoczenia, do tego trasa "piątki" wydłuży się aż do Koszewa (dodatkowe 10 kilometrów w stosunku do wariantu z Moniuszki), a trasa czwórki ulegnie urealnieniu i w wersji 2.23 będzie jeździła do Kobylanki. W wersji kolejnej, 2.24, którą wydam prawdopodobnie tuż przed wakacjami (będzie to jedna z ostatnich wydań mapy w wersji 2.x), trasa linii 4 urozmaici się poprzez dodatkowe warianty przez Jęczydół i Bielkowo. Niestety, na chwilę obecną nie planuję wykonania trasy linii 4 do Reptowa przez Niedźwiedź, Kałęgę, Motaniec i centrum dystrybucyjne NETTO w v2.x. Ten wariant powstanie dopiero w zupełnie nowej i świeżej 3.0. DZIĘKUJĘ ZA UDZIELENIE WYWIADU

STRONA 6


STARGARDZKIE CIEKAWOSTKI Czy wiesz, że..? 

Jedynymi mapami do OMSI był Grundorf i Berlin, a autobusami były MANy SD 20x?

Kiedyś zamiast linii 3, 3G, 4 istniały 101, 103, 104?

Projekt Szczecin jest nadal uwielbianą mapą od lat?

Na początku działania firmy nie było systemu KzW, kierowca musiał brać kurs w temacie na forum, a dyspozytor analizować prawie 40 grafików i przyznać właściwy kurs?

Pierwszym polskim modelem był Mercedes-Bens O405N autorstwa Darka59?

REDAKCJA BIULETYNU

Redaktorzy: Solaris GG: 19958092 Cyryl GG: 46507182

Dziękujemy Marcinowi za pomoc w stworzeniu logo Biuletynu! Wysyłacie pomysły oraz własne screeny z gry w dziale na forum!

STRONA 7

Biuletyn vMZK Stargard Szczeciński #1 Kwiecień  

www.km.stargard.pl