Page 1

Наша енергія— наше майбутнє

№ 14 (1000) Четвер, 5 квітня 2012 року

Щотижнева газета

На блоках РАЕС

У роботі – енергоблоки №1, №2 та №3 Рівненської АЕС із сумарним навантаженням 1800 МВт. Зауважень щодо роботи основного устаткування діючих енергоблоків та персоналу немає. 31 березня о 18:39 енергоблок №3 (ВВЕР-1000) підключено до енергомережі країни. 1 квітня о 00:02 енергоблок №4 (ВВЕР-1000) виведено у планово-попереджувальний ремонт, який вважається середнім та розрахований на 52 доби. Наразі тривають роботи за програмою зупинки енергоблоку. Порушень меж і умов безпечної експлуатації не було. Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на РАЕС і прилеглій території не змінювався й перебуває у межах діючих норм.

Анонс

Рівненська АЕС: безпека, успіх, професіоналізм Початок будівництва – 1973 рік. Пуск першого енергоблоку – 1980 рік. Пуск другого енергоблоку – 1981 рік. Тип реактора (1 і 2 блоки) – ВВЕР-440. Отримання ліцензії на продовження термінів експлуатації енергоблоків №1,2 – 2010 рік. Пуск третього енергоблоку – 1986 рік. Пуск четвертого енергоблоку – 2004 рік.

Тип реактора (3 і 4 блоки) – ВВЕР-1000. Сумарна потужність – 2835 МВт. З початку експлуатації вироблено електроенергії – 358,7 млрд. кВтг. Досягнуто найвищого річного показника у виробництві електроенергії за всю історію станції – 17,5 млрд. кВтг – 2011 рік. 17 млрд. 845 млн. кВтг електроенергії планується виробити у 2012 році.

Благодійність

Щира вдячність Для покращання надання медичної допомоги населенню міста в ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України» придбано нове обладнання для відділень закладу.

А

саме: стоматологічну установку «Ligbt» для стоматологічної поліклініки, насос шприцевий інфузійний SEP-10S Plus та відсмоктувач медичний дитячий «Віомед» для палати новонароджених пологового відділення, електрокардіограф трьохканальний «ЮКАРД-100» для відділення швидкої медичної допомоги, центрифугу лабораторну для клініко-діагностичної лабораторії, пульсоксиметр для відділення анестезіології, фізіотерапевтичний апарат електротерапіії «Радіус-01» для фізіотерапевтичного кабінету,

відсмоктувач медичний «Біомед» для неврологічного відділення. За сприяння депутата обласної ради Володимира Миколайовича Бондаренка придбано сучасний багатоканальний електрокардіограф фірми БТЛ для роботи кардіологічного відділення. Ця новітня техніка надійшла у державний заклад СМСЧ №3 як благодійна допомога. Слід сказати, що на сьогодні кардіологічне відділення забезпечено сучасним лікувально-діагностичним обладнанням для надання якісної медичної допомоги кардіологічних хворим. Висловлюємо подяку депутату обласної ради В.М. Бондаренку за надану благодійну допомогу.

Олександр Коцюбинський, начальник ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України»

5 квітня цього року відбудеться прес-тур на Рівненську АЕС.

У рамках заходу – прес-конференція генерального директора ВП РАЕС М.І. Колісниченка на тему «Підсумки діяльності РАЕС у 2011 році» та відвідування промислових об’єктів станції. До участі у прес-турі запрошено журналістів всеукраїнських засобів масової інформації («Голос України», Укрінформ), регіональних («Вісті Рівненщини», «Вільне слово», «Рівне вечірнє», «Волинська газета», «Волинь нова»), Волинське телебачення, телеканали «Рівне 1», «Аверс», РДТРКА, електронні ЗМІ та місцеві.

З 11 квітня цього року на майданчику ВП РАЕС фірма «Екол» (Польща) проводитиме технічний семінар. Тематика: «Сервіс мастильних систем, гідродинаміка очищення мастильних систем турбіни, теплообмінників та іншого обладнання, очищення спеціальними пінами направляючих лопаток турбіни без їх розбирання». Ще один напрямок – «Аналіз та моніторинг мастил в експлуатації».

Від Рівненської АЕС у заході планують взяти участь спеціалісти турбінних цехів, хімічного цеху, відділу головного технолога та енергоремонтного підрозділу.

Про РАЕС в інших ЗМІ “На Рівненській АЕС вперше в Україні за допомогою спеціального обладнання проводять ремонт високої точності ущільнюючої поверхні кришки реактора. Для цього було придбане спеціальне обладнання французької фірми PROTEM.”

“Нова Волинь”, 18.02.2012 р.


№ 14 (1000)

2

5 квітня 2012 р.

Наш тисячний, ювілейний номер газети

РАЕС і довкілля За результатами аналізів еколого-хімічної лабораторії відділу охорони навколишнього середовища, середні значення основних показників, що характеризують якість скидної зворотної води з об’єктів проммайданчика ВП РАЕС у річку Стир за період з 29 березня по 2 квітня 2012 року, становлять: Основні показники

Факт

Допустимі концентрації

Мінералізація (солевміст), мг/дм3

820,0

_ 1000 <

Завислі речовини, мг/дм3

15,00

_ 15,0 <

Водневий показник (рН), од.

8,66

_ 8,72 <

Нафтопродукти, мг/дм3

0,17

_ 0,31 <

Кисень розчинний (О2) мг/дм3

9,86

_ <

4,0

У зворотній воді немає перевищень допустимих скидів, встановлених для ВП РАЕС Міністерством охорони навколишнього природного середовища в “Дозволі на спеціальне водовикористання УКР № 1/Рвн”. Якість води в річці Стир до скиду зворотних вод РАЕС і після їх скиду за контрольованим хіміко-фізичним складом та концентраціями залишається незмінною. Скидні зворотні води з обєктів проммайданчика ВП РАЕС не призводять до погіршення екологічного стану річки Стир і не спричиняють негативного впливу на довкілля. За даними системи АСКРО Рівненської АЕС на проммайданчику та в зоні спостереження РАЕС за період з 28 березня по 3 квітня 2012 року радіаційні показники становили: Активність газо-аерозольного викиду енергоблоків Рівненської АЕС склала: інертні радіоактивні гази - 0,181%, довгоживучі радіонукліди - 0,129%, йод - 0,002% від допустимого викиду.

Колективу редакції газети «Енергія» РАЕС

Ш

ановні працівники тижневика! Прийміть найщиріші вітання і побажання добра з нагоди ювілейної дати – виходу 1000-го номера з друку газети атомної станції. З часу свого заснування вона активно долучилася до формування позитивного іміджу станції, атомної галузі загалом, завжди була і залишається на вістрі життя, об’єктивно і правдиво висвітлює діяльність РАЕС і міста, приділяє чимало уваги найзначимішим подіям і наболілим проблемам, пише про героїв трудових буднів на підприємстві – простих людей праці, які знайшли тут свою долю, поріднились з РАЕС назавжди. Приємно, що газета для багатьох атомників стала добрим другом і порадником. Тому читачі з нетерпінням чекають випуску кожного її номера і бажають, щоб вона була щораз цікавішою, змістовнішою. Користуючись нагодою, хочу побажати журналістам професійної наснаги, здійснення мрій та планів. Зичу усім міцного здоров’я, особистого благополуччя та щастя. Бажаю вам цікавих тем, хороших співрозмовників та гострого пера! Нехай удача і творче натхнення супроводжують вас завжди і в усьому!

З повагою, генеральний директор ВП РАЕС Михайло Колісниченко

Щ

В

ід імені профспілкового комітету Рівненської АЕС та від себе особисто щиро вітаю вас з тисячним номером нашого станційного часопису. За цією вагомою цифрою стоять роки правдивого, неупередженого відтворення на сторінках газети фактів і подій, які відбувалися в житті нашого багатотисячного колективу і профспілкової організації зокрема, міста, Компанії й атомної галузі в цілому. За основу своєї роботи ви поставили важливі пріоритети – формування громадської думки щодо підтримання позитивного іміджу РАЕС, популяризацію професії атомника, розповіді про людей праці нашого великого колективу, головним завданням якого є безпечна експлуатація енергоблоків ядерного об’єкту. Відрадно, що окреме місце у станційній газеті постійно займають матеріали про профспілкову діяльність на підприємстві, яка спрямована на захист інтересів кожного працівника. Відомо, що справжній успіх можливий лише за умови, коли маєш власне обличчя, гарантоване професіоналізмом журналістів. За багато років колектив газети „Енергія” довів свою компетентність, підтвердив, що тут працюють грамотні, досвідчені служителі пера. Тож, хай не зрадить вам високе покликання словом, хай світять вам ясні зорі творчого натхнення, а наша газета завжди посідає одне з перших місць серед інших інформаційних видань.

Щиро, Іван Мельник, голова профкому ВП РАЕС

Дорогі колеги!

Шановні колеги!

1000

иросердно вітаємо вас із виходом ювілейного – тисячного номера щотижневика „Енергія”, в центрі уваги якого завжди була і залишається людина праці, про яку ви пишете щиро і з теплотою! Працівники Рівненської АЕС можуть пишатися, що у них є такий змістовний, насичений інформативно і позитивно налаштований до читача часопис. А ми, ваші колеги, радіємо, що наша творча дружба , якій уже понад десятиліття, міцнішає із року в рік. Прізвища тих, хто нині енергійно трудиться в „Енергії”, добре відомі серед журналістів галузевих видань. Редактора Лідію Шмирко, відповідального секретаря Володимира Давидова, співробітників газети Олену Зубенко, Іванну Ковб, Надію Тимофєєнко, Івана Сидорчика знають як талановитих, оперативних, об’єктивних і чесних професіоналів. Бажаємо вам, шановні наші друзі, міцного здоров’я, нових творчих злетів, невичерпного натхнення, любові читачів, поваги і піклування засновників, а газеті ще довгих – довгих років процвітання. Нехай не згасає ніколи ваш оптимізм і не залишає почуття гумору. Цінуємо і поважаємо вас!

номер газети «Енергія» – це, в першу чергу, не тільки підсумок зробленого вашим колективом, але й певний етап у професійній діяльності кожного з вас. Те, що «Енергія» відбулася як часопис РАЕС, – факт незаперечний, про що свідчить інтерес до неї навіть тих жителів Кузнецовська, які на РАЕС не працюють. А те, що ми, Ваші колеги з міської газети, регулярно читаємо «Енергію», намагаючись не пропустити жодного номера, хай стане частиною нашого привітання. Так тримати й надалі! І ще – здоров’я вам усім, нових успіхів та нових ідей, гострих пер та подальшої плідної праці на ниві журналістики!

Колектив редакції газети „Атомник України”

Колектив газети «Вісті»

ППР-2012

Енергоблок №3 РАЕС включений в енергомережу

Активність скиду в річку Стир становить: по CS-137 - 1,234%, по Со - 0,030% від допустимого скиду. Потужність дози гама-фону в населених пунктах зони спостереженняч складала Кузнецовськ – 0,08 мк3в/год, Суховоля – 0,08, Аеропорт – 0,09, Велика Ведмежка – 0,08, старий Чорторийськ – 0,08, Полиці – 0,11, Великий Жолудськ – 0,10, Любахи – 0,10, Сопачів – 0,09, Більська Воля – 0,12, Костюхнівка – 0,08 мк3в/год. Вода річки Стир кожні 10 днів відбирається для контролю в 3-х населених пунктах: с. Маюничі, м. Кузнецовськ, с. Сопачів. Її активність знаходиться в діапазоні 0,004%0,064% від допустимої концентрації в питній воді, встановленої в Нормах радіаційної безпеки України (НРБУ-97).

Визнання З 1984-го року, після закінчення Чернівецького медичного інституту, в нашому місті плідно трудиться В.І.Волянін. Спочатку – як лікар-травматолог, а з 1999го – як завідувач травматологічним відділенням ДЗ «СМСЧ-3 МОЗ України». Валерій Іванович є лікар високої кваліфікації, небайдужий і в громадському житті, через що тричі обиравсь до міської ради, є членом постійної комісії з питань соціального захисту, охорони здоров’я, материнства та дитинства. Рішенням ХХ-ої сесії міськради за працю в галузі медицини та активну громадську діяльність у розвитку місцевого самоврядування Валерію Івановичу Воляніну присвоєно звання «Почесний громадянин м.Кузнецовська» і вручено відповідний нагрудний знак.

Шановні працівники газети „Енергія”!

П

онад 80 діб тривав планово-попереджувальний ремонт енергоблоку №3 Рівненської АЕС. У ньому брали участь персонал цехів та підрозділів атомної станції й колективи підрядних організацій. Зараз роботи на «мільйоннику» завершено, і він включений в енергосистему країни. Про особливості проведення цієї ремонтної кампанії ділиться заступник головного інженера з ремонту Олександр Іванько: – Проведенню ППРу передувала довготривала планомірна підготовча робота. Адже завдання, що стояли перед нами, були досить складні і відповідальні. Одне із них – унікальний за своїми масштабами ремонт

ущільнюючої поверхні верхнього блоку та го- систем важливих для безпеки, запірної арматури та трубопроводів, ремонт дизель-генеловного роз’єму реакторної установки. Така робота, як розповідає Олек- раторних установок компресорів, насосів та сандр Вікторович, в Україні проводилась іншого обладнання цеху загальних станційвперше. Для її реалізації був використаний них систем. У названих вище роботах було французький пристрій US-3000R, на якому задіяно близько 200 працівників, а на самій пройшли детальну навчальну підготовку фа- турбіні працювали постійно у три зміни. хівці ВП «Атомремонтсервіс». Сьогодні після Одне з найважливіших завдань для успішно виконаних контрольних операцій колективу ЦРЕУ ЕРП, з яким фахівці цеху можна стверджувати, що «мільйонник» буде успішно справились, – це капітальний ребезпечно і надійно працювати й у понадпро- монт турбогенератора ТГ-5, який експлуатуектний термін. А досвід Рівненської АЕС уже ється майже 4 роки після проведеної модернізації. Виконано всі беруть на озброєння інші вітчизняні атомні Виконано унікальний заплановані роботи та усунені зауваження, вистанції. Тим паче, що в за своїми масштабами явлені під час його децьому плані накопичені й чималі світові на- ремонт ущільнюючої поверхні фектації. Персонал ЦРЕУ прекрасно проявив себе працювання. – Хочу висло- верхнього блоку та головного у ремонті електроустаткування системи безвити вдячність, – зазна- роз’єму реакторної успеки 3СБ2, електродвичив Олександр Іванько, – усім, хто був причет- тановки. гунів ГЦН, обладнання розподільних пристроїв ний до цих виняткових та унікальних робіт, зокрема спеціалістам ВП на ВРП 110/330кВ, на силових трансформато«Атомремонтсервіс» (м.Славута), ВП «Атом- рах енергоблоку, а також у лагодженні елекенергомаш», ВКБ «Гідропрес» (м.Подольськ, тродвигунів реакторного і турбінного віддіРосія), інституту зварювання імені Патона, лень «мільйонника». Свої трудові автографи на блоці №3 фахівцям підрозділів Рівненської АЕС: РЦ-2, залишили також спеціалісти ЦРТМУ. ЦРТР, ВГТ, СКМ, ЦРБ, ЦРЗС, ЦДтаРАВ. У ППРі енергоблоку №3 брали участь Крім ремонту ущільнюючої поверхні верхнього блоку та головного роз’єму, у реак- ще чимало підрозділів РАЕС: ЦСР, РБЦ, КТВ, торному відділені було проведено контроль ВППР, дільниця зварювання, ЦПВ, ремонтні металу корпусу реактора, здійснено виван- служби ЕЦ. Але у газетній замітці практично таження і завантаження ядерного палива, неможливо детально розповісти про внесок виконано значні обсяги завдань на басейні кожного у загальну справу. Тож, як сказав на витримки й інші важливі операції. завершення розмови Олександр Іванько, по Чимале навантаження у ремонті хвали за сумлінну працю заслуговують всі і енергоблоку лягло і на плечі персоналу ЦРТУ. кожен зокрема. Ним здійснено капітальний ремонт турбіни Володимир ДАВИДОВ К-1000-60/3000, циркуляційних насосів ГТЦ,


№ 14 (1000)

5 квітня 2012 р.

3

Вехи нашей истории

Оперативный персонал ЦТАИ – надежность и безопасность Оперативная служба ЦТАИ – передовая эксплуатации оборудования АСУ ТП энергоблоков, которая была создана с самого начала формирования цеха для оперативного обслуживания средств измерений и автоматизации, производства оперативных переключений, допуска ремонтного персонала к работе на оборудовании, круглосуточного обеспечения эксплуатации оборудования ЦТАИ.

У

истоков создания оперативной службы и цеха ТАИ лежит начало пусковых работ на блоке №1. К пуску первого блока были подготовлены начальники смен цеха Ю.Г. Арташкин, A.M. Бурдейный, В.Н. Валуйский, П.А. Переверзев, В.Г. Цыцатый, Н.А. Шама, В.Н. Хлюстин. «Смена» была также укомплектована дежурными инженерами и электрослесарями. Несмотря на высокий технический уровень подготовки, персоналу не хватало опыта работы на оборудовании системы контроля управления (СКУ) действующего энергоблока АЭС. Поэтому с самого начала возник вопрос обучения и стажировки персонала на родственных предприятиях и заводах-изготовителях оборудования. На Кольскую АЭС, для стажировки на действующем энергоблоке, были направлены на-

на смену пришли молодые специалисты – выпускники вузов. Постоянно проходила ротация кадров, в оперативный персонал пришли А.Г. Синьков, В.В. Зозуляк, В.П. Петровский, В.И. Сергиенко, В.К. Веремчук, И.Н. Ворон, А.А. Кухта, Н.Н. Конотопчик, В.И. Домальчук, И.В. Коломоец, В.Д. Бондарчук и другие. После вывода на энергетический уровень мощности блока №2 начались активные работы по курированию монтажа, ввода и испытаниям оборудования блока №3. Возникла необходимость организации оперативной службы на первом «миллионнике». Начались комплектация и обучение оперативного персонала. Для стажировки на смену блока №1 пришли В.Ю. Чигаркин, О.И. Ткаченко, Ю.Ю. Калиновский, А.М. Артым, Д.Э. Атясов. В 1985 году назрела необходимость разделения эксплуатации между блоками. Заместителем начальника цеха по експлуатации блока №3 стал С.А. Бондарь, а на блоках №1,2 продолжал работать А.Н. Радионов. Шли годы, взрослел персонал, происходила ротация кадров как в цехе, так и на станции. Заместителями начальника цеха по эксплуатации стали И.В. Коломоец по блоку №1,2, В.И. Домальчук по блоку №3, 4. Оперативный персонал возглавили старшие начальники смен В. Д. Бондарчук по блоку №1,2 и В.Ю. Чигаркин по блоку №3,4. Безопасная эксплуатаНСБ О. А. Пудовкин, СНС ЦТАИ В. Д. Бондарчук, и НС ЦТАИ ция энергоблоков требоИ. И. Жильчук готовятся к проведению выполнения вала как высокого профес-

регламентных работ

чальники смен ЦТАИ Ю.Г. Арташкин, П.А. Переверзев, В.Г. Цыганков, В.Т. Фоменко, П.А. Шама. На завод – изготовитель оборудования АСУ ТП в город Северодонецк – молодые инженеры С.А. Бондарь, A.M. Бурдейный, В.Н. Хлюстин. Трудности на этапе становления сплотили коллектив цеха и позволили достойно подготовиться к пуску блока №1, осуществить его и обеспечить дальнейшую эксплуатацию. Смена стала кузницей кадров для формирования административного и технического персонала ЦТАИ. Многие начальники смен ушли на руководящие должности в цехе, им

Начальники смены цеха ТАИ П.В. Тацюк, С. И. Голуб выполняют проверку технологических защит и блокировок

Контроль исправности датчиков КИП проводят дежурные электрослесари С. С. Домантович и С. В Василевский сионализма оперативного персонала, так и надежной работы оборудования. Проектный срок эксплуатации ВВЭР-400-ых подходил к завершению и встал вопрос о продлении срока их эксплуатации. Для этого необходимо было заменить оборудование СУЗ, СБ, ИВС на новое, отвечающее требованиям нормативных документов по ядерной и радиационной безопасности. С 2007г. началась поэтапная замена оборудования СУЗ, оборудования СКУ СБ на современные програмно-технические комплексы. Оперативный персонал одновременно эксплуатировал старое и осваивал новое оборудование. Приходилось участвовать в заводских ипытаниях, принимать оборудование из монтажа, наладки, проводить автономные и комплексные испытания и вводить в эксплуатацию системы, не нарушая при этом сроки проведения ППР. Высокое профессиональное мастерство по освоению нового оборудования ПТК АЗ, ПТК УСБ показали С.И. Голуб, П.В. Тацюк, И.И. Жильчук, В.Л. Белошапка. Замена оборудования СКУ, внедрение програмно-технического комплекса аварийной защиты, управления системы безопасности, замена информационно-вычислительной системы позволили поднять безопасность блоков на более высокий, отвечающий требованиям нормативных документов по ядерной и радиационной безопасности, уровень. Появилась возможность проводить контроль не только технологического оборудования и технологических параметров энергоблоков, но и диагностику самого оборудования систем контроля и управления. Продление сроков эксплуатации блоков №1,2 стало яркой страницей в жизни оперативного персонала и цеха ТАИ. Коллектив пополнился молодыми перспективными работниками с которыми будет связано будущее ЦТАИ и РАЭС, это Б.Л. Шмигельський, Т.И. Лукьяневич, Р.Н. Шилан, М.Н. Кудинов, С.В. Василевский, В.М. Кладько. В настоящее время оперативный персонал блоков №1,2 имеет высокий уровень профессиональной подготовки. Более 60% персонала имеет высшее техническое образование, и мы с уверенностью смотрим в будущее.

Игорь Коломоец, заместитель начальника ЦТАИ по эксплуатации блоков №1,2

Про дозвіл на викиди забруднюючих речовин ВП «Рівненська АЕС» повідомляє про намір щодо внесення змін до існуючого дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на проммайданчику енергоблоків. Основна виробнича діяльність підприємства – виробництво електроенергії. До складу підприємства входять такі цехи та виробничі дільниці, що мають джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря: гідротехнічний цех, енергоремонтний підрозділ (ЕРП), турбінний цех, хімічний цех, цех вентиляції та кондиціювання, ремонтно-будівельний. Цехи та дільниці організовані для забезпечення нор-

мальної і безперебійної роботи енергоблоків. У результаті виробничої діяльності в атмосферне повітря викидаються такі види забруднюючих речовин у обсягах: - речовини у вигляді суспендованих твердих частинок – 3,119 тонни на рік (т/р); - сполуки азоту – 23,880 т/р; - оксид вуглецю – 9,070 т/р; - діоксид та інші сполуки сірки – 6,755 т/р; - метали та їх сполуки – 0,413 т/р;

- неметанові леткі органічні сполуки – 42,819 т/р; - фтор та його сполуки – 0,071 т/р; - хлор та його сполуки – 0,013 т/р; - фреони – 0,046 т/р; - емульсол – 0,071 т/р. Запропоновані дозволені обсяги забруднюючих речовин в атмосферне повітря не перевищують величин граничнодопустимих викидів відповідно до законодавства.

За додатковою інформацією звертатися за адресою: м. Кузнецовськ, ВП РАЕС, тел.(03636) 22360. Зауваження громадських організацій та окремих громадян можуть надаватися впродовж 20 днів з моменту публікації до Кузнецовської міської ради (34400, м. Кузнецовськ, майдан Незалежності, 1, тел. (03636) 21919).

Новини атомної енергетики Янукович очертил задачи Украины в противодействии ядерному терроризму Обеспечение физической защиты ядерных установок, ядерных и других радиоактивных материалов, а также связанной с ними инфраструктуры является ключевой задачей Украины в сфере противодействия ядерному терроризму, заявил президент Виктор Янукович в ходе Сеульского саммита по вопросам ядерной безопасности. По словам президента, в последние два года в контексте подготовки к финальной части Евро-2012 Украина прилагает значительные усилия для предотвращения террористических проявлений. "Наша страна строит систему радиационного контроля на границе и развивает при международной поддержке собственные научно-технические возможности в сфере ядерной криминалистической экспертизы - важнейшей составляющей ядерной безопасности, которая позволяет определить источник поступления изъятого ядерного материала", - сказал В.Янукович.

Интерфакс-Украина

Украина будет активно развивать собственные атомные технологии - Клюев Активная позиция Украины в вопросах международного сотрудничества в сфере ядерной безопасности позволит нашей стране развивать собственные атомные технологии. Об этом сказал секретарь Совета национальной безопасности и обороны Украины Андрей Клюев, комментируя успешное выполнение нашей страной своих международных обязательств по нейтрализации высокообогащенного урана. Секретарь СНБО подчеркнул, что в результате украинско-американского сотрудничества будет усилен уровень безопасности отечественных научно-исследовательских центров. Он сообщил, что уже завершены несколько подготовительных этапов строительства в ХФТИ современной ядерной установки - уникального источника нейтронов. По словам Андрея Клюева, американская сторона еще раз подтвердила, что выполнит свои обязательства перед Украиной - обеспечит полную оперативную готовность установки к 2014 году. Секретарь СНБО Украины также отметил, что установка источника нейтронов будет оборудована по самым современным технологиям и соответствовать самым высоким стандартам безопасности.

УНН

Запрошуємо на РАЕС Віртуальні екскурсії стануть дійсністю

Рівненська АЕС – завжди відкрита для громадськості. І слід зазначити, що інтерес до діяльності підприємства і атомної енергетики в цілому не зменшується. Скажімо, тільки у минулому році інформаційний центр ВП РАЕС відвідали більше чотирьох тисяч осіб, було проведено 640 екскурсій. І охочих побувати на атомній станції не зменшується. Вже в нинішньому році для них було проведено 56 екскурсій. Щоб задовольнити інтерес бажаючих ознайомитись з роботою Рівненської АЕС, на станції планується проводити й віртуальні екскурсії. Групою IT-дизайнерів однієї зі столичних фірм було здійснено фотороботи в турбінному та реакторному відділеннях блоку №3 Рівненської АЕС. Адже саме наш перший «мільйонник» став прототипом майбутньої віртуальної екскурсії на типовий енергоблок АЕС. Уже презентовано бета-версію віртуальної екскурсії, перші враження – повний ефект реальності. Тож очікується, що невдовзі перші екскурсанти зможуть ознайомитися з роботою атомної станції за допомогою спеціальної комп’ютерної програми.


№ 14 (1000)

4 Безпека

9-23 березня на ВП «Рівненська АЕС» успішно пройшла чергова партнерська перевірка симптомно-орієнтованих аварійних інструкцій (СОАІ) за участю експертів ДП НАЕК «Енергоатом», ЗАЕС, ЮУАЕС, ХАЕС, спостерігачів від США, Вірменії, Росії, України. Перевірку виконано за розпорядженням ДП НАЕК «Енергоатом», згідно з «Програмою партнерської перевірки структурних підрозділів ВП АЕС» за напрямками «Експлуатація» та «Підготовка і кваліфікація персоналу».

СОАІ підвищили рівень

експлуатаційної безпеки АЕС

С

ОАІ – універсальний документ, пакет інструкцій, який містить аналітично обґрунтований, крок за кроком порядок дій персоналу при управлінні реакторною установкою під час спрацювання системи аварійного захисту реактора і захисту системи аварійного охолодження зони (САОЗ). Завдяки методологічній і консультаційній підтримці, наданій спеціалістами американських компаній PNNL, Westinghouse, Sonalysts, які працювали відповідно до вимог міжнародної програми з ядерної безпеки для країн, де експлуатуються реактори типу ВВЕР, ці інструкції розроблені й введені в дію на всіх українських атомних електростанціях. Наразі триває не менш важливий етап – підтримання СОАІ на якісному рівні. Тож, за мету ниніш-

Спорт

ньої партнерської перевірки було поставлено завдання взаємно вивчити та узагальнити інформацію щодо вирішення проблемних питань, ознайомитись, перевірити та оцінити ефективність організаційно-технічних заходів, які реалізовані ВП РАЕС при введенні в дію, використанні та супроводженні інструкцій з ліквідації аварій і аварійних ситуацій. Виступаючи на установчій нараді, головний інженер – перший заступник генерального директора Рівненської АЕС Павло Ковтонюк наголосив: ”СОАІ підвищили рівень експлуатаційної безпеки вітчизняних АЕС, знизили кількість відмов з вини оперативного персоналу і в цілому підвищили культуру безпеки.” Він зазначив, що розробкою і впровадженням симптомно-орієнтованих інструкцій на РАЕС займалась сильна команда фахівців на

рівні начальників змін станції, блоків, професіоналів НТЦ, котрі мають великий досвід роботи на БЩУ і розробки документів високого рівня, пов’язаних з ліквідаціями порушень при управлінні технологічними процесами. Глибоко і комплексно виконана аналітична робота, враховано специфіку станції, де експлуатуються реактори ВВЕР-440 та ВВЕР-1000. Проведено багато випробувань, аналізів термогідравлічних розрахунків, відпрацьовані питання щодо зміни властивостей металу при швидкій зміні температури, так званий „термічний шок”, навантаження на обладнання в процесі ліквідації аварій тощо. Кінцевим етапом стало підтвердження процедур СОАІ на повномасштабних тренажерах (ПМТ) у Навчально-тренувальному центрі, оскільки вони дають можливість повніс-

У

тю відтворити реальну обстановку блочного щита управління енергоблоків і дозволяють моделювати аварійну ситуацію, необхідну для перевірки симптомно-орієнтованих аварійних інструкцій. Весь оперативний персонал РАЕС пройшов навчання та тренінг відповідно до програм підготовки з СОАІ в НТЦ. У ході партнерської перевірки для її учасників на ПМТ навчального центру було продемонстровано ліквідацію аварійної ситуації з використанням цих інструкцій. Умілі й безпомилкові дії оперативного персоналу, а також грамотно проведену роботу відзначив у своєму виступі на заключній нараді керівник місії В’ячеслав Блєдних, заступник головного технолога ЗАЕС. Він також зробив короткий огляд партнерських пропозицій, доповнень і зауважень для подальшого удосконалення, впровадження і супроводу і передав звіт Павлу Ковтонюку. Після узгодження документів головним інженером станції, вони будуть надіслані на затвердження віце-президенту ДП НАЕК „Енергоатом”, далі – для використання на всі АЕС України.

Олена ЗУБЕНКО

Спортивна слава РАЕС На Рівненській АЕС не тільки виробляють електричну та теплову енергію, але й всіляко дбають про здоров’я своїх працівників. Чимала роль в цьому належить створеному у 1979-му році спорткомплексу «Ізотоп», який структурно підпорядкований Управлінню соціального розвитку атомної станції. До складу спорткомплексу входять КДЮСШ, клуб боксу та кікбоксингу «Золота Рукавиця» й кінно-спортивна школа.

різні роки цей заклад очолювали такі відомі люди, як Анатолій Маліновський, Петро Пітель, Іпполіт Бризгалов, Сергій Жаров, Володимир Чудінов. З 2001 року й понині директором спорткомплексу працює заслужений тренер України з важкої атлетики Микола Шинкар. Кожен з них, розвиваючи спорт у нашому місті, вніс щось вагоме в роботу підрозділу. Сьогоднішнім фізкультурно-оздоровчим здобуткам на РАЕС ми значною мірою завдячуємо першопрохідцям фізкультурно-спортивного руху, які організовували спортивні

ро Шпаківський (ВПТБ), Данило Вергульов (ЦПК), Микола Левков (ЦЗС). Всілякої поваги та вдячності заслуговує діяльність гуртків та секцій, де ведеться фізкультурно-оздоровча робота на громадських засадах, зокрема – з волейболу (чоловічу секцію веде інженер-технолог Микола Кузьмич, жіночу – інженер ЕЦ Тетяна Бейзим), настільний теніс – старший начальник зміни РАЕС Сергій Препіновський, теніс – начальник лабораторії СВНтаПБ Андрій Українець, баскетбол – старший оператор РЦ-1 Андрій Орєхов та начальник лабораторії УКБ Владислав Вознюк. Для поліпшення свого здоров’я працівники станції мають всі можливості. Зокрема, прекрасний стадіон, 25-метровий плавальний басейн, спеціальний зал греко-римської боротьби, два спеціалізовані спортивні зали з боксу та кікбоксингу, спеціалізовані зали з аеробіки, важкої атлетики, стрілецький тир, спортивно-технічну станцію, кінно-спортив-

Не менш важливим у організації роботи спортивного колективу спорткомплексу ВП РАЕС є напрямок дитячого спорту, оскільки діти – це майбутні працівники, в тому числі й атомної енергетики. У КДЮСШ сьогодні культивується 8 видів спорту: плавання, греко-римська боротьба, кульова стрільба, легка атлетика, футбол, важка атлетика, пауерліфтинг, аеробіка. За час роботи КДЮСШ підготовлено трьох майстрів спорту міжнародного класу (це Анатолій

ж на різних рівнях і в різних видах спорту. Чимало наших вихованців упродовж останніх років ставали чемпіонами та призерами різноманітних змагань як місцевого, так і міжнародного значень, включаючи й участь у Олімпійських Іграх. Водночас на спортивних спорудах Рівненської АЕС неодноразово проводилися іміджеві заходи, зокрема пам’ятні змагання з кульової стрільби, штанги, плавання та

кікбоксингу. 26 років поспіль проводиться й Міжнародний турнір з боксу імені Кузнецова. Проводився й ряд міжнародних турнірів, як то з міні-футболу на призи ТВЕЛ та НАЕК «Енергоатом». Спортивна організація ВП РАЕС пройшла своєрідний еволюційних шлях розвитку. Не без гордощів можу заявити, що наші спортсмени були успішними, поетапно, із новачків, добивались необхідних навиків, ставали чемпіонами не лише області,

Не без гордощів можу заявити, що наші спортсмени були успішними, поетапно, із новачків, добивались необхідних навиків, ставали чемпіонами не лише області, а й України, Європи та світу. заходи, дбали про спортивну славу нашої станції. Це, зокрема, Володимир Калашнік, Анатолій Усаченко, Володимир Федінчик, Володимир Коваль, Петро Напримеров, Юрій Багрій та інші. Одним із найголовніших завдань спорткомплексу «Ізотоп» є організація та проведення реабілітаційної й фізкультурно-оздоровчої роботи серед працівників ВП РАЕС та членів їх сімей. З цією метою з 1998-го року у нас традиційно проводяться і спартакіади ВП РАЕС з 13-ти видів спорту, в яких беруть участь 25 команд найсильніших підрозділів РАЕС, всього – понад тисяча працівників. Найкращих результатів у спартакіадах досягла команда ТрЦ, яка 8 разів виборювала перші місця. Тричі переможцем ставала команда ЕРП і двічі вигравала команда ЦТАВ. Серед кращих організаторів та фізкультурників цехів і підрозділів РАЕС – Юрій Басюк (ЦТАВ), Володимир Герчанівський (ЕЦ), Дмитро Мотько (ХЦ), Сергій Москалюк (ТЦ-1), Пет-

E-mail: gazeta@rnpp.atom.gov.ua Наша енергія— наше майбутнє

5 квітня 2012 р.

У нас традиційно проводяться і спартакіади ВП РАЕС з 13-ти видів спорту, в яких беруть участь 25 команд найсильніших підрозділів РАЕС, всього – понад тисяча працівників.

ну базу, спортивно-оздоровчий та лікарськоспортивний центри тощо. А фізкультурно-оздоровчу роботу на ВП РАЕС організовує та координує інструкторметодист з фізичної культури та спорту вищої категорії, почесний працівник фізкультури та спорту України Володимир Саворона.

ЗАСНОВНИКИ: адміністрація та трудовий колектив ВП “Рівненська АЕС“ ДП НАЕК “Енергоатом“

Мушик, Мирослава Сулім – важка атлетика, підготував заслужений тренер України М.Шинкар, та Оксана Ткачук – кульова стрільба, тренер А. Ткачук), чимало майстрів спорту України, зокрема, з греко-римської боротьби – 7, плавання – 3, легкої атлетики – 2, кульової стрільби – 6, важкої атлетики – 13, з боксу та кікбосингу – 21 чоловік. Завдячуючи поліпшенню та розширенню спортивної роботи на найрізноманітніших спортивних аренах, про себе змогли заявити чимало працівників нашої станції та мешканців міста. Перемог було чимало, до того

а й України, Європи та світу. Розуміння та всіляку підтримку ми маємо як в трудових підрозділах станції, так і в особі генерального директора, керівництва та профкому РАЕС, де теж вважають, що справжній спорт виховує і справжніх, міцних духом, громадян держави. Не дивлячись на змагальність процесу, вчить атомників добру та взаємовиручці, що вкрай важливо у непростому нинішньому житті.

Редактор: Лідія ШМИРКО, тел: 3-74-40, 64-1-36 Відповідальний секретар Володимир ДАВИДОВ, тел: 64-1-27 Комп’ютерна верстка Наталії ЄВСОВИЧ, тел: 64-3-98 Фото Надії ТИМОФЄЄНКО, тел: 64-1-18

Володимир ЧУДІНОВ, заступник начальника УСР Газета заснована у січні 1989 року. Свідоцтво про реєстрацію періодичного видання Серія РВ №496/49 від 30 листопада 2007 року.

Газету зверстано в комп’ютерному центрі УІтаЗГ ВП РАЕС. Кольороподіл та друк – видавництво “Медіа” . Тираж 500 примірників.

Energia 14 (34400.net)  

Energia 14 (34400.net)

Energia 14 (34400.net)  

Energia 14 (34400.net)

Advertisement