Page 1

Наша енергія— наше майбутнє

Щотижнева газета

№49 (1035) Четвер, 6 грудня 2012 року

За зразкову працю – і шана, і повага

На блоках РАЕС Станом на 8 годину 5 грудня в роботі перебувають усі чотири енергоблоки Рівненської АЕС із сумарною потужністю 2415 МВт. Діє диспетчерське обмеження. Зауважень до роботи основного устаткування діючих енергоблоків та персоналу немає. За минулу добу енергоблоками Рівненської АЕС вироблено 59,1 млн. кВтг електроенергії, з початку місяця – 236,1 млн. кВтг, з початку року – 16 млрд. 243,9 млн. кВтг електроенергії. Порушень меж і умов безпечної експлуатації не було. Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на РАЕС і прилеглій території не змінювався й перебуває у межах діючих норм. Прес-центр УІтаЗГ РАЕС

За даними АСКРО За даними системи АСКРО Рівненської АЕС на проммайданчику та в зоні спостереження РАЕС за період з 27.11.2012 по 03.12.2012 року радіаційні показники становили: – активність газо-аерозольного викиду енергоблоків Рівненської АЕС склала: ІРГ – 0.200%, ДЖН – 0.209%, йод – 0.001% від допустимого викиду; – активність скиду в річку Стир становить: по Сs-137 – 0.232%, по Co-60 – 0.135% від допустимого скиду; – потужність дози гамма-фону в населених пунктах зони спостереження становила 0.08 – 0.13 мкЗв/год і не перевищувала значень природного фону.

Актуально

Цих інженерів із групи відділу діагностування та віброналагоджування СНВУ Рівненської АЕС, яких ви бачите на знімку, знають як висококваліфікованих, працелюбних спеціалістів. Віталій Юрійович Комар (ліворуч) прибув на РАЕС у 1991-му році після закінчення Одеського національного політехнічного університету. Його колега Олег Федорович Рещиковець здобув освіту у технічному університеті Тернополя. А поєднує їх сумлінне ставлення до виконання поставлених завдань, чіткість і ретельність у роботі. Отож начальник відділу діагностики та віброналагоджування Валерій Миколайович Ковальчук відгукується про них, як про зразкових працівників, які задають тон на виробництві, а доручення виконують якісно й у визначені терміни. На фото: під час проведення вхідного контролю підшипників кочіння на стенді СВК-А.

З а п р а к т и ч н и й р оз в и то к к ул ьт у р и б ез п е к и – запоруки безпечної експлуатації ядерних установок, високі показники у виробництві, прихильність принципам культури безпеки згідно з наказом виконуючого обов’язки президента ДП НАЕК «Енергоатом» нагородити: Почесною грамотою ДП НАЕК «Енергоатом» працівників ВП «Рівненська АЕС»

ГОДУ Ігоря Теофановича – майстра виробничої дільниці цеху з ремонту загальностанційних систем і експлуатації ремонтного устаткування енергоремонтного підрозділу; ДОЛГАНОВА Юрія Валентиновича – начальника зміни атомної електростанції служби головного диспетчера; КОНОВАЛ Тетяну Миколаївну – начальника промисловосанітарної лабораторії відділу охорони праці; САЛАГАЄВА Олега Анатолійовича – начальника цеху радіаційної безпеки.

Грамотою ДП НАЕК «Енергоатом» працівників ВП «Рівненська АЕС»

БЕРЬОЗКІНА Сергія Миколайовича – начальника цеху забезпечуючих систем; КІШЕНКО Ірину Павлівну – заступника начальника воднорадіохімічної лабораторії хімічного цеху;

ХОРЄВА Олексія Миколайовича – головного фахівця з атомних електростанцій відділу головного технолога; ШКІНДЕРА Степана Володимировича – провідного інженера з організації експлуатації та ремонту електричного цеху.

Листом подяки ДП НАЕК «Енергоатом» працівників ВП «Рівненська АЕС»

ГОРЯІНОВА Ігоря Валентиновича – інструктора навчальнотренувального центру атомної електростанції; КОВАЛЬЧУКА Валерія Миколайовича – начальника відділу діагностики та віброналагоджування служби налагоджування та випробувань устаткування; ТАЦЮКА Петра Варіоновича – начальника зміни атомної електростанції цеху теплової автоматики та вимірювань; ШАРАБАРА Олега Миколайовича – начальника зміни атомної електростанції електричного цеху. Виконуючий обов’язки президента В.В.Кім Директор департаменту управління кадрами І.О.Косінова

План листопада з виробництва електроенергії виконано Енергоблоками Рівненської АЕС виконано завдання з виробництва електроенергії за листопад, яке складало 1775 млн. кВтг. Усього за 11 місяців РАЕС вироблено 16 млрд. кВтг електроенергії, що- більше за минулорічний показник на 210 млн. кВтг електроенергії. Виконання плану за рік складає 102,1%

День депутата на РАЕС 7 грудня 2012 р. відбудеться зустріч керівництва ВП РАЕС з депутатами Володимирецької районної ради Рівненської області. У програмі заходу – відвідування повномасштабних тренажерів навчально-тренувального центру станції, оглядова екскурсія навколо АЕС і по Кузнецовську. В інформаційному центрі депутати матимуть змогу оглянути експозицію та передивитись фільм «Погляд крізь час». На завершення Дня депутата перед гостями з вітальним словом «ВП РАЕС – основні етапи розвитку та взаємодія з органами місцевого самоврядування» виступить генеральний директор ВП РАЕС Павло Яремович Павлишин й провідні фахівці станції. До уваги присутніх пропонуються повідомлення ЗГД з капітального будівництва «Напрямки будівництва ВП РАЕС», начальника ЦРБ «АСКРО. Її основні функції та завдання», помічника ГД – начальника УПАГР «Основні напрямки цивільного захисту населення».

З нагоди Всеукраїнського тижня права 10-15 грудня юридичний відділ Рівненської АЕС надаватиме безоплатну первинну правову допомогу працівникам РАЕС з питань реалізації та захисту прав людини.


№49 (1035)

2 Атомна енергетика. Україна. Світ Атомники України і Росії діляться досвідом поводження з відпрацьованим ядерним паливом

У Відокремленому підрозділі «Атомпроектінжиніринг» ДП НАЕК «Енергоатом» пройшов технічний семінар спільно з ВАТ «Концерн “Росенергоатом”» з питань поводження з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП). Семінар продовжив свою роботу на Запорізькій АЕС. В Енергодарі учасники семінару ознайомилися з історією створення та досвідом експлуатації сховища ВЯП ЗАЕС. Під час семінару його учасники обмінялися досвідом поводження з відпрацьованим ядерним паливом на АЕС Росії та України та вдосконаленням відповідних систем, обговорили створення сховищ ВЯП АЕС. Також учасники семінару обговорили розширення спектру науково-технічних розробок в галузі зберігання та транспортування ВЯП у зв’язку з застосуванням нових типів ядерного палива. В своїх сьогоднішніх виступах експерти відзначили необхідність вдосконалювати технології тимчасового зберігання ВЯП в пристанційних басейнах витримки, адже значно зростає термін витримки касет з новим типом відпрацьованого ядерного палива (з більш збагаченим ураном).

Норвегия оптимизирует процесс вывода из эксплуатации Чернобыльской АЭС

Норвегия и Украина подписали межправительственное соглашение о сотрудничестве в сфере ядерной и радиационной безопасности, снятия с эксплуатации Чернобыльской АЭС и преобразования объекта «Укрытие» в экологически безопасную систему, сообщили 4 декабря на ЧАЭС. Документ подписан 30 ноября в Осло. Он будет способствовать «оптимизации процесса снятия с эксплуатации» энергоблоков ЧАЭС и реализации мероприятий программы SIP по преобразованию объекта «Укрытие» (план SIP), которые вынесены сегодня за рамки этой программы, в частности по обращению с топливосодержащими материалами объекта «Укрытие». Соглашение предусматривает оказание дополнительной международной технической помощи, а также обмен опытом и знаниями в области снятия с эксплуатации и ликвидации последствий запроектных аварий. На ЧАЭС рассчитывают, что норвежские технологии позволят «значительно снизить трудозатраты, дозовые нагрузки на персонал, повысить эффективность демонтажа». Оказание помощи в рамках соглашения будет осуществляться на основе отдельных проектов. Одним из них станет создание «Центра визуализации снятия с эксплуатации ЧАЭС», который предназначен для планирования, обучения и внедрения процедур для персонала, органов власти и общественности.

Козлодуй-5 отметил юбилей – 25 лет энергопуску первого тысячника

25 лет назад, а именно, 29 ноября 1987 года, в энергосистему Болгарии был включён пятый энергоблок АЭС “Козлодуй” – он же первый в стране блок с реактором ВВЭР-1000. Исполнительный директор АЭС “Козлодуй” Валентин Николов поздравил по случаю юбилея коллектив станции и поблагодарил их за нелёгкий труд по сохранению и приумножению достигнутого. Официальная дата начала строительства “Козлодуя-5” – 9 июля 1980 года. В этот день был вынут первый кубометр грунта. 26 декабря 1985 года корпус реактора был установлен в шахте. Загрузка первой топливной кассеты произошла 3 октября 1987 года. Дата физпуска “Козлодуя-5” - 5 ноября 1987 года. Выход на номинал впервые состоялся 21 июня 1988 года. За четверть века блок выдал свыше 130 миллионов МВтч электроэнергии. Благодаря пятому и шестому блокам, АЭС “Козлодуй” остаётся основным производителем электроэнергии в Болгарии - в прошлом году, на долю станции пришлась примерно треть от общего объёма генерации в балканской республике.

Управління старінням

Стартова нарада у Швеції У м.Стокгольм (Швеція) відбулася стартова нарада в рамках нового проекту «Керівництво з управління старінням» (Програма співробітництва зі Шведським органом радіаційної безпеки). У заході брали участь представники Державної інспекції ядерного регулювання України, ДП НАЕК «Енергоатом», Державного науково-технічного центру ядерної та радіаційної безпеки (Україна), Органу радіаційної безпеки Швеції, експерт-консультант з питань оновлення ліцензії (США) та інженерно-технічний персонал українських АЕС, задіяних в роботах з управління старінням і продовження строку експлуатації енергоблоків. Я представляла Рівненську АЕС. Новий проект «Керівництво з управління старінням» є ще одним етапом Програми співробітництва України з Швецією, яка розпочалася в 2007 р. у рамках угоди між Урядом Королівства Швеції та Кабінетом міністрів України. Під час наради обговорювались підходи з вирішення питань старіння, прийняті на даний час на АЕС України. Дискусія була сконцентрована на загальних підходах до організації процесу з управління старінням в Україні та інших державах, на проблемах існуючої процедури відбору елементів під управління старінням, відмінностях у класифікації систем та елементів обладнання, що прийняті на АЕС України та інших країнах, зокрема США. Американський експерт поділився досвідом Регулюючого органу США з питань оновлення ліцензії, частиною якої є результати реалізації робіт з управління старінням обладнання АЕС. Прийнято рішення включити в документ, який буде розроблятися у рамках даного проекту, вимоги щодо організації робіт як з управління старінням, так і з довгострокової експлуатації, що на даний час є актуальним і пріоритетним напрямком діяльності ДП НАЕК «Енергоатом». Пілотні проекти, на яких відпрацьовувались питання довгострокової експлуатації, це енергоблоки №№1-2 Рівненської АЕС. Їх експлуатація продовжена до 2030 та 2031 років відповідно. Наступними в цьому переліку

Особистості

є перший енергоблок Южно-Української АЕС (закінчення проектного строку експлуатації у 2012 році) та перший Запорізької (2014 рік). Надалі ситуація стане ще складнішою, оскільки в період з 2015-го по 2019-ий рік підійдуть до завершення проектні строки експлуатації для енергоблоків №№2-5 Запорізької АЕС, 2-3 Южно-Української, третього Рівненської атомної електростанції та енергоблоку № 1 ХАЕС. На стартовій нараді було прийнято рішення включити в проект «Керівництво з управління старінням» наступні етапи: – обмін інформацією з підходів до УС; – розробка проекту нормативних вимог з управління старінням і довгострокової експлуатації; – вивчення (оцінка) проекту нормативних вимог організаціями технічної підтримки та персоналом АЕС України; – пілотне вивчення розробленого документу на прикладі однієї із станцій; – розробка підсумкової версії документу з урахуванням результатів пілотного вивчення. Сподіваємось, що новий, розроблений у рамках цього проекту нормативний документ, вдосконалюватиме організацію робіт з управління старінням енергоблоків. Оксана КАЗИМИРСЬКА, інженер відділу продовження строків експлуатації СНРтаЕ

6 грудня 2012р.

6 грудня – День Збройних Сил України До солдат, офіцерів і генералів, до всіх, хто служив і служить у Збройних Силах України! Від щирого серця вітаємо вас з Днем Збройних Сил України! Ви стали спадкоємцями славних традицій предків, великої звитяги козацтва та наших батьків і дідів, які здобували перемогу над фашизмом. Мужність і професіоналізм, виявлені українськими солдатами у ході миротворчих операцій, вже здобули молодому українському війську повагу і вдячність у світі. Віримо, що Збройні Сили України і надалі з честю виконуватимуть свій обов’язок перед Вітчизною, надійно захищатимуть мир і спокій українського народу. Бажаємо всім мужності, сил і здоров’я, добра у родинах, миру і спокою на всій українській землі.

Майстриня зварювальної дуги

Дізнавшись про ударну комсомольську будову – тоді Західно-Українську АЕС – за порадою знайомих з Рівненщини, у 1978му переїхали молодята на спорудження атомної станції. Будова тоді саме набирала обертів. Робочі руки потрібні були скрізь. Адже одночасно споруджувались і АЕС, і місто. Енергійна, сповнена романтики й оптимізму, Наталія Косован круто повертає свій життєвий шлях – вирішує здобути будівельну професію. Отож в учкомбінаті настирливо освоює ази, здавалось би на перший погляд, чоловічої професії – електрозварювальника. Але то на перший погляд… Разом з нею у групі навчається цьому ремеслу ще 15 жінок і 8 представників сильної статі. Ніяких потурань для слабшої половини у теоретичному і практичному плані не було, вимоги однакові для всіх. Після одержання документа про присвоєння кваліфікації Наталія Ігорівна потрапила у багаточисельний колектив тресту «Південенергомонтаж» (понад 1000 працівників), у комплексну бригаду зварювальників і монтажників моторного цеху, яку очолював тоді досвідчений бригадир Я.Д.Семочко. – Саме від Ярослава Дмитровича я переймала найтонші нюанси нової професії, – згадує зварювальниця. Він завжди, як кажуть, ішов назустріч нам, молодим – порадить, розкаже і покаже. Одним словом, йому був притаманний особливий дар педагога-наставника. День за днем непомітно збігав час. Набирались досвіду вчорашні електрозварювальники. Професійно зростала і Наталія Ігорівна. А бажання більше знати, підвищувати рівень кваліфікації привело її у стіни Рівненського

Ніколи і на думку не спадало Наталії Косован, що доля може закинути її у наш поліський край. Адже народилась вона у місті Брянка на Донбасі, школу і торговельне училище закінчила у м.Ленінськ-Кузнецьк, що у Кемеровській області, куди переїхала сім’я. А жити довелось на Миколаївщині, звідки родом її суджений. Та довго на півдні не затрималось молоде подружжя. сільськогосподарського технікуму, де вона у 1988 році освоїла ще одну спеціальність – промислове та цивільне будівництво. Десять років роботи в «ПЕМ» дали хороші плоди. Наталія Косован стала висококваліфікованим досвідченим спеціалістом й залишила багато трудових автографів і на будові РАЕС, і в місті енергетиків та експлуатаційників. Але з часом будівельна галузь почала розформовуватись. Переставали існувати субпідряд-

«Моноліт», яка займалась виготовленням металоконструкцій. Пізніше на її базі було створено цех спеціальних робіт, який ввійшов до складу ЕРП РАЕС. Тут Наталія Ігорівна працювала до останнього часу. – Старанна у роботі, має чималий виробничий досвід, який охоче передає молодим колегам, – розповідає про неї заступник начальника цеху Анатолій Тарасюк. – Вона – єдина жінка-електрозварювальник на Рівненській

ні організації. Не оминуло це і «Південенергомонтаж». Після реформування електрозварювальниця продовжувала трудитись у новоствореній окремій дільниці

АЕС. Доручені завдання виконує чітко, старанно і в строк. А серед них – виготовлення металоконструкцій для РЦ-1,2, ТЦ-1,2, ЦТПК, ЦЗС, ЕЦ, ЦТАВ, а

також розподільчих трубопроводів градирень, останнім часом металоконструкцій для монтажу кондиціонерів на БЩУ-1,2 та виконання замовлень для багатьох підрозділів станції в ході підготовки до перевірки ВАО. – Мені дуже приємно, – говорить вона, – що йдучи містом, можу з гордістю сказати: оці металеві конструкції на автобусній зупинці, біля Палацу культури, приміщення СБУ, на стадіоні – моя робота. Та не лише роботою живе Наталія Косован. Як і кожна жінка, захоплюється чимось своїм: зокрема, любить вишивати бісером, читати детективи, в’язати, готувати. Раніше була активним учасником спартакіади РАЕС та Рівненщини з настільного тенісу і плавання. Хороші відгуки про неї можна почути і від її колег. Так, Таїса Отрода зазначає, що знає її понад 20 років, ще по учкомбінаті, разом починали працювати в «ПЕМ». Вона відзначається працелюбністю, добротою, чуйна, привітна. А працівники групи технічного контролю ЦСР акцентують увагу на її старанності, наполегливості, людяності. – Завдання виконує якісно і вчасно, якихось претензій до її роботи ми не маємо, – запевняють вони. А ще Наталія Косован – прекрасна мама і бабуся. Син – будівельник, єдина відрада – внучок Микита. Нині Наталія Косован пішла на заслужений відпочинок. Тож колектив цеху бажає їй міцного здоров’я та удач ще на довгі літа, сповнені реальними задумами і планами. Нехай все вдається Вам, Наталіє Ігорівно! Володимир Давидов, фото автора


№49 (1035) 6 грудня 2012р.

3

Нові підходи

Ефективна кадрова політика у сфері роботи з резервом Кадри – найважливіший актив підприємства, успіх якого значною мірою залежить від здатності залучати й утримувати кращих спеціалістів, у тому числі й шляхом ефективної політики у сфері організації роботи з резервом. Керівництво РАЕС, усвідомлюючи роль людського чинника в забезпеченні безпеки атомної станції, включає до резерву кадрів найбільш перспективних працівників, які мають відповідну освіту, глибокі знання, пройшли відбір і систематичну цільову кваліфікаційну підготовку, мають високі ділові та організаторські здібності. Враховується також і віковий ценз. Сергію Володимировичу Василишину – 36 років. Він – у резерві на начальника зміни ЦТАВ енергоблоку №4. Саме велике бажання бути причетним до грандіозної події у житті колективу станції – пуску другого „мільйонника”, стало причиною переходу молодого спеціаліста у 2003 році з УТЕК, де займався обслуговуванням апаратури вихорострумового та ультразвукового контролю, в ЦТАВ черговим інженером. Напруженим, але водночас цікавим був час, коли після монтажу та налагодження проводили випробування обладнання цеху. Згодом виконували модернізацію імпульсно-запобіжних пристроїв компенсатора тиску, парогенераторів, системи управління аварією „протікання теплоносія з першого контуру в другий”. Молодий потенціал Сергія Василишина та його колеги Миколи Кньовця керівництво цеху використало під час запровадження на 4 енергоблоці програмно-технічного комплексу системи діагностики верхнього рівня УКТС. Про цей важливий етап у

своїй професійній кар’єрі, своє бачення щодо впровадження пілотних проектів на блоці-мільйоннику для підвищення його безпеки, про високі вимоги до підготовки експлуатаційного персоналу, відповідність його знань сучасним технологіям, розповідає Сергій Василишин. – В 2004-2006 г.г. мне довелось непосредственно принимать участие во внедрении на 4-ом энергоблоке РАЭС программно-технического комплекса диагностики верхнего уровня УКТС-ДПИ (ПТК ДВУ). ПТК ДВУ предназначена для непрерывного накопления и отображения информации о состоянии контролируемого оборудования унифицированного комплекса технических средств УКТС-ДПИ (УКТС) в форме видеокадров, организованных по иерархическому принципу (от общего к частному), а также для сигнализации о нарушениях в работе оборудования УКТС, которое применяется в составе систем безопасности и систем нормальной эксплуатации реакторного и турбинного отделений энергоблока. УКТС является собираемой системой, состоящей из шкафа с установленными блоками, предназначенных для создания необходимых проектных схем управления, защит, блокировок, а также выдачи информации оперативному персоналу. Рабочая станция, входящая в состав ПТК, выполняет функции сбора и отображения информации от блоков УКТС. Таких блоков на «миллионнике» порядка 18000, каждый из них можно выбрать на мониторе рабочей станции и в режиме реального времени контролировать состояние входных

Події До числа найцікавіших минулотижневих міських подій сміливо можна віднести й відкриття ще одного відділення Держощадбанку на першому поверсі гуртожитку «Прометей» за адресою: м-н Перемоги, 24. Як стало відомо, дане відділення надаватиме повний спектр банківських послуг, проводитиме обслуговування мешканців міста, проплачуючи різноманітні комунальні послуги, проводитиме платежі, відкриття та ведення поточних депозитних рахунків, валюто-обмінні операції, продаж банківських металів та пам'ятних монет. Надаватимуться в новому відділенні і консультації стосовно кредитування населення. Не можна було не помітити, що напередодні тут постарались будівельники, які здійснили відповідне перепланування та ремонт наданих в оренду приміщень. Аби вони красивіше виглядали та комфортніше працювалось – доклалися й працівники цієї новоствореної банківської установи. А на призначену годину, як то вже заведено, до винуватців урочистостей прибули й гості та керівники нашої станції, зокрема генеральний директор Павло Павлишин, його заступник з економіки та фінансів Володимир Бондаренко, заступник генерального директора з кадрів та соціального розвитку Роман Гошовський. На відкритті побували й станційні журналісти з телевізійниками. Тісним напівкільцем до їх гурту примкнуло й кілька десятків працівників станції, підійшли мешканці гуртожитку та довколишніх будинків, які ще до офіційного відкриття відділення однозначно заявили, що раді такій події, оскільки за місцем проживання, на їх думку, здійснювати будьякі платежі чи по пластиковій картці отримувати зарплату буде значно простіше.

и выходных сигналов. Надо сказать, что первоначально ПТК ДВУ представлял несколько усеченный вариант того, что мы имеем сейчас. Контроль блоков УКТС сводился к тривиальному «исправен-неисправен». Благодаря тесному сотрудничеству со специалистами НПО «Радий», нам удалось выжать максимум из того, что было заложено на аппаратном уровне. И на данный момент мы можем не только отслеживать состояние конкретного блока, но и целые схемы, построенные на базе УКТС. Например, на видеокадрах «автоматика ступенчатого нагружения» по системам безопасности представлены входные сигналы поступающие на УКТС, логика реализованная на УКТС, а также выходные сигналы на исполнительные механизмы, что дает возможность «вживую» контролировать работу алгоритма ступенчатого пуска. Кроме этого, теперь есть возможность контроля показаний так называемых «слепых» датчиков, которые заводятся напрямую в УКТС и не представлены операторам на БЩУ и ИВС. Несомненно, все это повышает уровень безопасности при эксплуатации оборудования цеха ТАИ. Необходимо отметить, что в таком объеме, когда диагностикой охвачены все шкафы УКТС, ПТК ДВУ, производства НПО «Радий», работает только на нашем энергоблоке. 4-й энергоблок является пилотным для многих проектов. Здесь впервые на РАЭС было установлены современные ПТК систем автоматического регулирования,

систем управления и защиты реакторной установки, ИВС и многое другое, с более широкими функциональными возможностями, способствующими облегчению условий труда персонала, а также повышению надежности энергетического оборудования. Эти системы, выполненные на базе микропроцессорной техники, предъявляют к эксплуатационному персоналу повышенные требования, подготовка которого и его профессиональные знания, навыки и умения должны соответствовать новым технологиям с тем, чтобы эффективно обслуживать современные технические средства автоматизации. За молодою, енергійною, прогресивною інженерною елітою з передовими думками та ідеями, які підкріплені глибокими знаннями технологічних процесів на АЕС – майбутнє атомної галузі. Серед таких трудиться і Сергій Василишин. Підготувала Олена ЗУБЕНКО

До послуг мешканців міста

Потім були коротенькі виступи-привітання, під час яких начальник Рівненського обласного управління АТ «Ощадбанк» Анатолій Озімковський висловив щиру подяку всьому колективу атомної станції та її адміністрації за сприяння й суттєву допомогу у відкритті відділення банку, що, на його думку, значно поліпшить обслуговування населення. Генеральний директор РАЕС Павло Павлишин у своєму виступі підкреслив, що все в нас робиться для зручності працівників станції, яких чимало мешкає в нових мікрорайонах. Насамкінець він побажав майбутнім працівникам закладу доброго здоров'я й висловив

сподівання, що роботою їх установи всі будуть задоволені. На завершення кілька напутніх слів сказала й керуюча відділенням АТ «Ощадбанку», якій в подальшому налагоджу-

Новини області У новому Рівненському перинатальному центрі народжуватимуть у воді

Нині будівельники облаштовують спеціальні ванни в чотирьох пологових залах, аби при бажанні породіллі могли скористатися сучасним методом народження немовлят. Така практика популярна в Європі, оскільки тепла вода є хорошою альтернативою медикаментозних знеболювальних препаратів, акцентують акушери. Більше того, розслабляє породіллю і прискорює пологи. Водночас дитинка менше стресує, оскільки плід розвивається саме у водному середовищі. Втім донині нові методи були недоступні для породіль області. Натомість у сучасному перинатальному центрі кожен другий пологовий зал буде спеціально обладнаний для народження немовлят у воді. Готують у новозбудованому гінекологічному корпусі й звичайні пологові зали. А також окремий бокс для інфекційно хворих, щоб обмежити їх контакт із рештою вагітних і породіль. За понад 13 мільйонів бюджетних гривень для перинатального центру вже закупили пологові ліжка-трансформери, інкубатори, реанімаційні системи, фетальні монітори, операційні столи та решту сучасного обладнання. Розширили будівельники й акушерський корпус, надбудувавши ще один поверх і мансарду для монтажу потужного вентиляційного обладнання. Загалом в осучасненому перинатальному центрі будуть створені європейські умови для обслуговування вагітних, породіль і немовлят, резюмував голова облдержадміністрації Василь Берташ. Адже завдання Президента України Віктора Януковича, який зініціював проект «Нове життя – нова якість охорони материнства і дитинства», – подбати про комфорт і здоров’я українців від самого народження.

На помешкання для сиріт заклали гроші

В області розробили програму забезпечення житлом дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування. Її реалізовуватимуть упродовж 2013-2015 років. За словами голови облдержадміністрації Василя Берташа, занепокоєння викликають випадки, коли діти з соціально вразливих категорій опиняються під загрозою залишитися на вулиці. Таким чином, програма спрямована на те, щоб зберегти за ними житло, покращити існуючі умови чи за потреби надати нове помешкання. На це з обласного бюджету планують виділити мільйон 800 тисяч гривень. Ці кошти розподілять на три роки. Очільник краю доручив зарезервувати необхідні кошти й у місцевих бюджетах. Також у райдержадміністраціях вестимуть облік нерухомого майна дітей та не допускатимуть його відчуження.

Безкоштовна юридична допомога стає доступнішою

вати тут роботу, створювати відповідний затишок і, по можливості, розширювати асортимент послуг. Після врочистого перерізання стрічки всіх було запрошено на невеличку екскурсію до операційної зали. Доки присутні розглядали приміщення нового закладу зсередини, і з зацікавленням знайомилися з щасливим персоналом та розглядали офісне начиння, я ще раз попросив начальника Рівненського обласного управління АТ «Ощадбанк» прокоментувати подію й сказати, чим саме очолювана ним установа відрізняється від інших банків. Анатолій Озімковський: «Ми дуже задоволені, що знайшли спільну мову з вашим керівництвом і всі наші перемовини успішно завершились ще одним перерізанням червоної стрічки… А щодо особливостей, то ми, на відміну від комерційних банків, число яких з часом скорочується, й далі розвиваємось. Так, лише в нашій області ми щороку відкриваємо до десятка нових відділень, що вже саме по собі є ознакою розвитку. Не забуваймо й того, що гарантом нашої надійності є Кабінет Міністрів, тобто держава». Іван СИДОРЧИК

Нині жителів Рівненщини з правових питань консультують фахівці громадських приймалень. Вони працюють при управліннях юстиції. А вже з першого січня 2013 року юридичні послуги можна отримати в спеціальних установах. На Рівненщині вже створили центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. На конкурсній основі підібрали професійних адвокатів, які безкоштовно допомагатимуть соціально вразливим категоріям громадян. Зокрема, під час їх затримання правоохоронці повідомлятимуть фахівців центру, а ті відразу призначатимуть адвоката. Безкоштовний захисник має прибути до затриманого якомога швидше. Щоб дотриматися цієї норми, в 2014 році на Рівненщині планують створити 2 міжрайонні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги – у містах Дубно та Сарни. Водночас юридична допомога для краян ставатиме доступнішою. Якщо з нового року заручитися підтримкою захисника центру зможуть лише затримані за підозрою в скоєнні кримінального злочину, то вже з 2014-го адвоката також нададуть людині, яку звинувачують в адміністративних і цивільних правопорушеннях. Довідка: Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги працюватиме цілодобово за адресою: м. Рівне, вул. Драгоманова, 7.


4

№49 (1035) 6 грудня 2012р.

Старшокласники регіону : погляд у перспективу атомної енергетики

Вітаємо!

Конкурси

„М

алим Курчатівським читанням” – конкурсу рефератів серед старшокласників, у якому бере участь талановита й перспективна юнь Кузнецовська та з населених пунктів зони спостереження РАЕС, котра мріє в подальшому поєднати свою долю з атомною енергетикою, уже більше десяти років. Щороку кількість його учасників, а головне, рівень робіт, зростають. На нинішні читання із загальною тематикою „Атомна енергетика і суспільство” було подано 40 рефератів, найбільше (16) – з Маневицького району. Тож авторитетному журі, яке декілька років поспіль очолює інструктор НТЦ з нейтронно-фізичних процесів Дмитро Дейнега, довелось старанно попрацювати, аби відібрати для захисту найкращі 18 робіт. І ось минулої п’ятниці в інформаційному центрі УІтаЗГ Рівненської АЕС зібралися старшокласники нашого міста, Володимирецького колегіуму, шкіл Маневиччини. Їх тепло привітали начальник відділу зв’язків з громадськістю, член журі, Валентина Дукач, від імені 2800 молодих працівників станції запрошений на конкурс голова ОМ РАЕС Сергій Омелянець. Розуміючи природнє хвилювання конкурсантів, адже й сам свого часу успішно пройшов цим шляхом, усіх підбадьорив член журі, інженер-радіометрист ЦРБ Андрій Чепурко: „Виступайте сміливіше, сама участь – це вже ваше досягнення”, – підкреслив він.

Б

Звичайно, довести аудиторії свою обізнаність, вільне володіння темою за обмежені 5-7 хвилин часу, доволі складно. Та все ж переважна більшість дітей, серед яких і постійні учасники конкурсу, блискуче справились із завданням. Цікаву роботу зі складною темою „Термоядерний синтез” представив одинадцятикласник ЗОШ №3 Олександр Семко. Хлопець вільно виклав матеріал, упевнено й лаконічно відповідав на додаткові запитання, а ще під час інтерв’ю в перерві читань зізнався, щоб стати атомником, мріє навчатися в Обнінську, місті, де запрацювала перша в світі атомна електростанція. Олександр Семко, разом з Олександром Ніканоровим, 11 клас, ЗОШ №1 („РАЕС. Міжнародне співробітництво”) та Тетяною Горецькою, 10 клас Володимирецького колегіуму („Вплив іонізуючого випромінювання на організм людини”) посіли ІІІ місце у конкурсі й отримали грошові премії по 200 гривень кожний. Прослідковувалась власна думка у рефераті одинадцятикласника ЗОШ №3 Михайла Бортніка „Вміст радіонуклідів у ягодах та грибах”. Учень провів детальне дослідження, зібрав та довів ефективність методів очищення від радіонуклідів цих дарів лісу. А Тетяна Поторась, учениця 9 класу с.Копилля (Маневицький район), яка розділила з Михайлом ІІ місце (грошова винагорода – по 250 гривень), на прикладі свого навчально-виховного комплексу розповіла про „Роль харчування в умовах радіонуклідного забруднення”. „Життя людини – не вічне, але наука і знання переступають пороги століть”, – цей вислів видатного вченого фізика-ядерника Ігоря Курчатова взяла за епіграф до свого реферату „Перспективи розвитку кадрового потенціалу РАЕС” переможниця конкурсу (премія – 300 гривень), учениця 11 класу ЗОШ

Наша енергія— наше майбутнє

Нехай сонце обігріває ласкою і теплом хорошу людину, інженера ВМТЗ УВТК

Шило Тамару Іванівну

З днем народження Хочемо привітати щиро, сердечно І багато щастя в житті побажати. Нехай збуваються всі мрії, задуми та сподівання. Любові, благополуччя бажаємо, Підтримки близьких і рідних людей, Успіхів, цікавих починань І справжніх відданих друзів! Колектив ВМТЗ УВТК Колектив УПАГР вітає з днем народження свого колегу

ЮдІна Олександра Володимировича

Визначились кращі

В

Конкурс наукових доповідей-2013

E-mail: gazeta@rnpp.atom.gov.ua

Спинити час ніхто не в змозі, І грає ліс, і квітне сад. На Вашім сонячнім порозі З’явилось мудрих 50! Ваш ювілей - поважна дата, Про це нагадувать не слід, А краще щиро побажати Здоров’я, щастя й довгих літ. Щоб завжди Ви жили у мирі У колі рідної сім’ї, І хай пісні веселі й щирі Вам співають солов’ї.

і шле йому щиросердечні побажання. Хай буде здоров’я міцне, як граніт. Бажаєм прожити хоч сотеньку літ. Хай сонце дарує ласку й тепло А ніжна усмішка осяє чоло. Хай смуток обходить Ваш дім стороною, А щастя приходить і ллється рікою.

До уваги молоді РАЕС!

Конкурс проходитиме за трьома напрямками: – виробничий; – соціальний; – профспілковий. Орієнтовна тематика наукових доповідей по кожному з напрямків: 1. Виробничий напрямок: – підвищення безпеки ядерних установок; – поводження з відпрацьованим ядерним паливом і радіоактивними відходами; – використання комп’ютерних технологій в атомній енергетиці; – модернізація і продовження ресурсу енергоблоків АЕС. 2. Соціальний напрямок: – молодь в ядерній енергетиці; – технічні і соціальні проблеми закриття АЕС і виводу їх з експлуатації; – популяризація атомної енергетики; – професійна орієнтація молоді.

Кужелєва Юрія Івановича

№3, Настя Король. Дівчина повністю заволоділа увагою аудиторії, жваво розповідаючи присутнім, як вона намагалася розібратися, чому кузнецовська молодь так тяжіє до навчання у політехнічних вузах України. Провівши опитування серед студентів КПІ, ЛПУ, ОНПУ, СНУЯЕіП, вона довела, що молодь бере приклад зі своїх батьків-атомників, рівняється на станційних керманичів, приваблює її й можливість гарних заробітків на енергетичному об’єкті. А гран-прі й грошову винагороду (400 гривень) за оригінальність теми, ґрунтовну й серйозну роботу „Нове життя перших енергоблоків РАЕС – визначальна сторінка атомної енергетики України” журі одноголосно присудило Ангеліні Онищук, учениці 11 класу ЗОШ №2. Високий рівень підготовки учасників відзначили голова журі Дмитро Дейнега, члени журі – провідний інструктор НТЦ Володимир Хлюстін, та начальник прес-центру УІтаЗГ Вікторія Леонова. Започаткований минулого року приз глядацьких симпатій (солодкий торт) був вручений Сергію Гапончуку, учню 11 класу Володимирецького колегіуму, за реферат „Ядерне паливо для АЕС”. Окрім того, заохочувальні премії у сумі 50 гривень кожна отримали 11 учасників, по 200 гривень – керівники робіт переможців. – Дуже пишаюся, що мої вихованці – постійні учасники, призери й переможці конкурсу „Курчатівські читання”, – зізналася у розмові вчитель фізики ЗОШ №3 Г.М. Турчинська. – Спасибі організаторам, такий захід надзвичайно потрібний, адже стимулює учнів до самостійної роботи. Багато з них після участі в конкурсі, маючи гуманітарний нахил, настільки захопилися темою атомної енергетики, що обрали для себе технічні вузи й нині успішно там навчаються.

рейн-ринг – ще один захід, який відбувся 4 грудня в інформаційному центрі РАЕС і був приурочений до Дня енергетика. Участь у ньому взяли дев’ять команд з усіх кузнецовських шкіл, гімназії та ПТУ, а також Володимирецького районного колегіуму та загальноосвітніх шкіл смт. Маневичі. Ерудовані гравці продемонстрували як свої знання з атомно-енергетичної тематики, так і блискавичну реакцію під час відповідей. Серед членів команд можна було побачити й тих, хто брав участь у «Малих Курчатівських читаннях». Лідирувала у брейн-ринзі команда ПТУ РАЕС (грошова винагорода – 1000 гривень), на декілька балів поступилася їй команда Володимирецького колегіуму (винагорода – 600 гривень). Кожна команда-учасниця отримала по 350 гривень, заохочувальний приз (торт) вручили маневиччанам, визначили й найактивнішого учасника – Сергія Гапончука з районного колегіуму. Олена ЗУБЕНКО

Конкурс наукових доповідей серед молодих працівників ВП «Рівненська АЕС» пройде у лютому 2013 року. Запрошуємо до участі працівників станції віком до 35 років.

Колектив ЕЦ РАЕС від усієї душі вітає з ювілеєм старшого електромонтера з обслуговування устаткування електростанції енергоблоку №3

3. Профспілковий напрямок: – фінансово-організаційне зміцнення профспілки; – страхування як фактор мотивації профспілкового членства; – суспільний контроль за охороною праці; – інформаційна політика профспілок; – профспілки і молодь. Перелічені теми є орієнтовними, кожен учасник має право представити на конкурсі свою наукову роботу, головне, щоб вона була актуальною. У конкурсі наукових доповідей можуть брати участь працівники ВП РАЕС віком до 35 років включно, які є членами ППО ВП РАЕС. Для участі у конкурсі необхідно подати заявку встановленого зразка (зразок заявки, разом з електронним варіантом Програми проведення конкурсу буде надіслано по підрозділах через GroupWise). До заявки про участь необхідно додавати коротку анотацію доповіді (до 300 слів). Заявки приймаються в УСР ВП РАЕС (каб. №302) Переможці конкурсів за кожним із напрямків будуть нагороджені грошовими преміями та представлятимуть ВП РАЕС на конкурсі наукових доповідей ДП НАЕК “Енергоатом”. За додатковою інформацією звертатися до інструктора по роботі з молоддю УСР ВП РАЕС Скібчик Наталії Сергіївни (тел. моб. 097 66979-84, роб. 61-4-98) та голови Організації молоді Омелянця Сергія Петровича (тел. моб. 067 699-10-24, роб.61-1-13). Організація молоді ВП РАЕС

ЗАСНОВНИКИ: адміністрація та трудовий колектив ВП “Рівненська АЕС“ ДП НАЕК “Енергоатом“

останню декаду листопада у реабілітаційно-спортивному комплексі ВП РАЕС пройшли змагання відкритої особистої першості з шашок – 64, у яких взяли участь 12 спортсменів – працівників станції. Серед них були 3 кандидати у майстри спорту, 5 першорозрядників. Змагались шашкісти за коловою системою у мікроматчах. Призерами першості стали: завідувач РСК Анатолій Усаченко (І місце, 20 очок), другим був водій ТрЦ Анатолій Омельчук (17 очок), на третьому місці – електрослюсар ЦТАВ Костянтин Подзиган (16 очок), котрий за додатковими показниками випередив кандидата у майстри спорту, електрозварювальника ЕРП Богдана Гупала.

Найсильніші – рівненські атомники

З

23 по 25 листопада в Южноукраїнську відбувся 7-ий традиційний Всеукраїнський турнір з баскетболу серед чоловічих команд, присвячений Дню енергетика. У ньому брали участь п’ять команд: з ЮжноУкраїнської та Рівненської атомних станцій, Миколаєва та дві з Одеси. Приємно відзначити, що у запеклих, напружених поєдинках, вигравши усі матчі, баскетболісти Рівненської АЕС завоювали почесне перше місце. Спортсмени нагороджені кубком, дипломами та медалями. Другу сходинку посіли одесити («Техбудбаскет»), третю – южноукраїнці. Власна інформація

Редактор Лідія ШМИРКО, тел: 3-74-40, 64-1-36 Відповідальний секретар Володимир ДАВИДОВ, тел: 64-1-27 Комп’ютерна верстка Наталії ВАЛЬЧУК, тел: 64-3-98 Фото Надії ТИМОФЄЄНКО, тел: 64-1-18

Газета заснована у січні 1989 року. Свідоцтво про реєстрацію періодичного видання Серія РВ №496/49 від 30 листопада 2007 року.

Газету зверстано в комп’ютерному центрі УІтаЗГ ВП РАЕС. Кольороподіл та друк — видавництво “Медіа”, м.Луцьк, вул. Карбишева, 1. Тел.:(0332) 78-40-69. Тираж 2000 примірників.

Energ 49 (34400.net)  

Energ 49 (34400.net)

Advertisement