Page 34

İTKIB’DEN

İSTANBUL TEKSTİL VE KONFEKSİYON İHRACATÇI BİRLİKLERİ AYLIK DERGİSİ

İTHİB, SEKTÖRÜN DIJITAL DÖNÜŞÜMÜ KAPSAMINDA HUGO BOSS FABRIKASINI ZIYARET ETTI

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), 23 Ağustos’ta Hugo Boss fabrikasını ziyaret ederek, firmanın yazılımsal ve donanımsal çalışmalarını yerinde inceleme fırsatı buldu. İTHİB, firmanın Endüstri 4.0 uygulamalarının sektördeki şirketlere sağlayacağı avantajları değerlendirerek, Hugo Boss ile fikir alışverişinde bulundu.

32

i

stanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, Yönetim Kurulu Üyeleri Sultan Tepe, Fatma Uçurum ve Muammer Akçay, dernek çatısı altında hayata geçirilen Teknik Tekstil Ur-Ge Projesi kapsamında, Endüstri 4.0 teknoloji kümesinin tekstil sektöründeki firmalara olası katkılarını değerlendirmek üzere, 23 Ağustos’ta İzmir Hugo Boss fabrikasını ziyaret etti. Ekip, firmanın yazılımsal ve donanımsal çalışmalarına yönelik incelemelerde bulundu. İTHİB yönetimine; firmanın ortaklıkları, finansal durumu, çalışma şekli ve işleyişi, üretilen ürünler, firmada uygulanan Endüstri 4.0 teknolojisinin üretime ve verimliliğe katkıları hakkında genel bilgi veren Hugo Boss Bölge Müdürü Joachim Hensch, şirketin Alman kültürü ve yüksek teknoloji ile üretim yaptığını söyleyerek şöyle devam etti: “2004 yılından itibaren 6 sigma, Toplam Üretken Bakım (TPM) ve Üretim Yönetim Sistemleri (MES) yöntemleri ile üretimde dijitalleşme sürecine başladı. 2017 yılından itibaren ise Robotik Otomasyon yatırımları ile üretim tesislerindeki dijitalleşme sürecine hız kazandırdık.”

Hensch’ın genel tanıtımının ardından Hugo Boss Üretim Müdürü Döndü Ünal da İTHİB yönetimine Endüstri 4.0 uygulamasının firmalara sağlayacağı faydalarla alakalı bilgi verdi. Ünal, uygulama sayesinde firmaların, küresel rekabette daha etkin rol alabilmelerini sağladığını ifade ederek, “Endüstri 4.0 uygulaması, endüstriyel işletmelerin üretim operasyonlarını dijital olarak yönetebilmesi için Akıllı Üretim Sistemi’nin geliştirilmesini ve kurulmasını sağlıyor. İşletmeleri, dijital (akıllı) fabrikalara dönüştüren bu sistemle üretim planlama, üretim izleme, üretim performans takibi, anlık stok takibi yapılarak, daha esnek, hızlı ve daha iyi maliyet hesabı oluşturup üretim yapılabiliyor” dedi. Bu uygulamalar sayesinde, fabrikalardaki üretim sahasından anlık ve eşzamanlı veri toplama, verileri işleyip merkezi bir veri tabanında saklama ve toplanan veriler ile verimlilik analizi gerçekleştirerek, üretimde verimi arttırma sağlanması amaçlanıyor. Bu kapsamda, Hugo Boss firmasında çeşitli yazılım ve donanım ürünleri incelenerek, bu ürün ve hizmetlerin İTHİB Teknik Tekstil Ur-Ge projesi katılımcılarına sağlayabileceği olası katkılar görüşüldü. 

Profile for Viya Medya Yayıncılık Organizasyon A.Ş.

İTKİB HEDEF  

Advertisement