Page 16

KAPAK KONUSU

HAZIR GİYİM VE TEKSTİL SEKTÖRLERİ İHRACAT ANA PLANI’NDA DA DIŞARIDA KALDI

2019-2023 yılları için geçerlilik taşıyan İhracat Ana Planı, 29 Ağustos Perşembe günü Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından açıklandı. 11. Kalkınma Planı dikkate alınarak hazırlanan planda, beş hedef sektörün yanında aralarında Çin, ABD, İngiltere gibi dünyanın önde gelen ekonomilerinin de yer aldığı 17 hedef ülke de belirlendi.

14

C

ari açığın azaltılması için “yeni pazar”, “yeni ürün”, “yeni ihracatçı” hedefi ve küresel değer zinciri bakış açısıyla hayata geçirilen “İhracat Ana Planı”, 29 Ağustos Perşembe günü Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından açıklandı. Yeni Ekonomi Programı’na göre şekillendirilen ihracat Ana Planı’nın, dönüşüm programları ve projelerle, cari açıkta sürdürülebilir bir iyileşme sağlaması amaçlanıyor. 2019-2023 yıllarını kapsayan ve geçtiğimiz aylarda açıklanan 11. Kalkınma Planı dikkate alınarak hazırlanan İhracat Ana Planı’nda temel hedef, 226,6 milyar dolarlık ihracat yakalamak. ABD, Brezilya, Çin, Etiyopya, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Irak, İngiltere, Japonya, Kenya, Malezya, Meksika, Özbekistan, Rusya ve Şili’nin hedef pazarlar olarak belirlendiği İhracat Ana Planı’nda desteklenecek beş hedef sektörü ise otomotiv, gıda, kimya, elektrik-elektronik ve makine oluşturuyor.

Otomotiv sektöründen sonra Türkiye’nin en büyük ikinci ihracatçısı konumunda yer alan hazır giyim ve tekstil sektörü ise 11. Kalkınma Planı’ndan sonra İhracat Ana Planı’na da dahil edilmedi. Sektörün aktörleri, ihracatın yanı sıra milli ekonomiye, istihdama ve üretime son derece önemli katkılarda bulunan ve bu alanlarda lider konumda bulunan hazır giyim ve konfeksiyon sektörüne Kalkınma Planı’nda da yeteri önemin verilmediği konusunda fikir birliğinde olup, bununla alakalı gerekli adımları atma çabasındayken, açıklanan yeni plan ile beraber ne gibi bir strateji oluşturacağı ise merak konusu. İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda, İhracat Ana Planı’nın detaylarını paylaşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tüm bakanlık ve STK’larla istişare yaptıklarını, ortaya konan fikir ve düşünceler doğrultusunda planın hazırlandığını belirtti. Diğer yandan ulusal ve uluslararası raporların ve başarılı ülkelerin strateji planlarını da detaylı

Profile for Viya Medya Yayıncılık Organizasyon A.Ş.

İTKİB HEDEF  

Advertisement