Page 8

а н е р Ша

та а л а с ја со со

Подготовка:

: Забелешка волни Овие состојки се до за 4 лица. у сакате, Совет: Доколк ја со сто ме на можете стите трошки да искори ечкате ис шницли кои ќе ги да ги ед на тенки ленти пр испржите.

Подготовка: 15 минути. Готвење: 10 минути. Сложеност на подготовка: Едноставна

За 1 лице оброкот содржи: Калории

190kcal 9.5%

8

Јаглехидрати

7g

Протеини

7g

Масти

15g

2.5% 14% 24% % - од дневно препорачаните вредности

состојки:

50 г -- соја трошки Виталиа 4 ----- супени лажици интегрален сусам Виталиа 1 ------ кафена лажичка Вита зачин Виталиа 100 г - морков 100 г - кромид 6-8 --- млади кромитчиња 150 г - свежа краставица малку ладно цедено сончогледово масло Виталиа 4-5 --- супени лажици македонски балсамиран оцет Виталиа

1. Потопете ги соја трошките со врела вода и оставете ги да отстојат. 2. Во меѓувреме, исечкајте ги морковот, кромитчињата и краставицата на тенки стапчиња (како кибритчиња). Посолете ја краставицата и оставете ја да се цеди најмалку 30-тина минути. 3. На тавче без масло ставете го сусамот малку да се запече, а потоа додадете малку масло и добро исцедените соја трошки. Пржете околу 10-тина минути. 4. Потоа во тавчето додадете ги морковот и младите кромитчиња и пржете уште 5 минути, или додека морковот малку не омекне. Додадете го мешаниот зачин Виталиа и тргнете го тавчето од оган. 5. Префрлете ја смесата во подлабок сад за послужување, и почекајте неколку минути за смесата малку да се олади. Потоа додадете ја свежата исцедена краставица и балсамираниот оцет (по вкус), добро измешајте и послужете.

Vitalia рецепти  

Рецепти за здрава храна

Vitalia рецепти  

Рецепти за здрава храна

Advertisement