Page 4

и н л а р г е т н И

соленки

1 cтапче содржи: Калории

145kcal

Јаглехидрати

69g

Протеини

2.4g

Масти

6.6g

7.25% 25.5% 4.8% 9.4% % - од дневно препорачаните вредности

Подготовка: 75 минути. Готвење: 30 минути. Сложеност на подготовка: Средна

Забелешка: Од ови состојки излегуваат око е лу 20-тина стапчиња. Совет: По печењето можете да ги премачкат е интегралните стапчиња со малку масло. Тоа ќе им ја потемни бојата и ќе им даде убав сјај. 4

состојки:

150 г -- ржано интегрално брашно Виталиа 350 г -- бело брашно тип 400 250 мл вода 2 ------ супени лажици SoVita соино млеко во прав Виталиа 120 мл ладно цедено сончогледово масло Виталиа 1 ------ пакетче сув квасец 1 ½ --- кафена лажичка сол -------- интегрален сусам Виталиа за посипување

Подготовка:

1. Замесете тесто од сите состојки и оставете го да отстои 30-тина минути. Потоа тестото поделете го на топчиња (со тежина од околу 40 г секое) и оставете ги да отстојат уште 30тина минути. 2. Секое топче ставете го на хартија за печење, покријте го со проѕирна фолија и расукајте го во што е можно потенка кора. Потоа кората завиткајте ја во форма на тенка кифла. 3. Стапчињата наредете ги во тавче врз хартија за печење, премачкајте ги со смеса од 100 мл вода и 1 супена лажица брашно и посипете ги со интегрален сусам Виталиа. Печете ги во загреана рерна на 200°С, околу 15 минути.

Vitalia рецепти  

Рецепти за здрава храна

Vitalia рецепти  

Рецепти за здрава храна

Advertisement