Page 1

авни здрави и едност ка за подготов


Диет екстра џем засладен со фруктоза - подготвен

по оригинален рецепт од 55% свежо овошје, кое потекнува од еколошките овоштарници во Македонија, и 40% помалку калории за диетално и вкусно задоволство.

Vitalia Sweet Stevia - единствена

безкалорична природна алтернатива за белиот шеќер сo 0 калории, 0 шеќери, без вештачки засладувачи и низок гликемиски индекс што го прави овој производ идеален за диетална исхрана.

Тропикал мусли со 35% овошје

совршена комбинација од житни снегулки, тропско овошје и семиња без додаток на шеќер. Хранлив здрав оброк за сите генерации. Погоден за диета и пости во комбинација со Со Вита соино млеко.

Нерафинирани масла - добиени по пат на

Демерара нерафиниран kафеав шеќер

потекнува од Маврициус, каде денес се произведува кафеав шеќер од најквалитетната шеќерна трска. Природно содржи висoк процент на меласа, која изобилува со витамини и минерали, давајќи богат вкус и арома која ги плени вашите сетила.

Со Вита соино млеко во прав 100% растителен производ со одличен вкус и арома. Не содржи глутен, лактоза и холестерол. Здрав напиток за целото семејство и одличен додаток за кафе и за мусли.

механичко пресување и филтрирање на маслото од семките без хемиски додатоци. Се карактеризираат со извонреден вкус и арома, претставуваат одличен извор на незаситени масни киселини и влијаат за намалување на лошиот холестерол.

Малтекс - природен засладувач добиен со екстракција од целото (интегрално) јачменово зрно со извонредни нутритивни карактеристики. Богат извор на јагленохидрати, протеини, витамини од Б групата, витамин Е и провитамин А, како и минерали (натриум, калиум, магнезиум, железо).

Чај со 60% брусница

Почувствувајте ја природната арома на сушената брусница, цветот од хибискус и плодовите од шипка и јаболко. Балансирана комбинација која претставува природен извор на витамин Ц и освежителен вкус кој плени.

Гранола барови совршена комбинација на овесни снегулки и одбрани јаткасти овошја, засладени со кафеав шеќер. Карактеристични со својата примамлива арома, крцкавост и богата нутритивна вредност. Обилуваат со диетални влакна кои го регулираат метаболизмот и даваат чувство на ситост. Choco & Nuts bar - микс од

крцкави жита и лешник целосно прелиени со темно чоколадо. Оваа премиум житна плочка од Vitalia е моќен извор на протеини и е одличен избор кога ви е потребна брза, здрава закуска во движење или инстант енергија во било кој дел од денот. Обилува со диетални влакна, дава чувство на ситост и загарантирано ќе ја задоволи вашата желба за слатко.

2

Интегрален таан - 100%

природен производ кој се добива со мелење на високо квалитетен интегрален сусам. Не содржи конзерванси и е богат извор на протеини, витамини и минерали.

Производи од соја -

најконцентриран извор на протеини од растително потекло, богати со незаситени масни киселини и ниско количество на шеќери.

Кранчи мусли +Ca +Mg - извонредна

мешавина од високо квалитетни житни снегулки, сушено овошје, семиња и темно чоколадо засладени со кафеав шеќер и збогатени со минерали. Содржат висок процент на диетални влакна и се идеален извор на енергија за активен ден.

Гранола мусли со јаткасти плодови - произведени по оригинален рецепт од

овесни снегулки прелиени со мед во комбинација со одбрани јаткасти плодови, претставуваат одличен избор за енергичен појадок. Овесот, познат како зрно на здравјето, е најзастапената компонента во Гранола муслите. Влијае на лачењето на серoтонинот – “хормонот на среќата” подобрувајќи ја концентрацијата, работната способност и расположението. А, за оброкот да биде нутритивно балансиран, Гранола муслите се збогатени со Б-комплекс и магнезиум.


Здраво и

Да се јаде е неопходност, но за да се јаде паметно треба да се знае. Ние тоа знаење го усовршивме до уметност. Дваесетте години исполнети со љубов кон вас ни беа мотив да создадеме прекрасни производи кои ги задоволуваат вашите најслатки желби за вкусна, но здрава храна. Ви покажавме како со љубов расно здравата храна се претвора во прек тво. волс задо вно јдне секо и за Создадовме богата палета за сечиј вкус соини ви, баро и и мусл и житн к: секој вид обро ирани масла, природни засладувачи, фин нера а, млек производи, вегетеријански зачини, чаеви, суво овошје... увате к на многу едноставен начин да внес Денес нудиме можности во секој обро и да ги желб и ови вкус те свои а а, за брза хран здравје, да ги заборавите искушенијата саканиот оброк. задоволите со здрава алтернатива на здрави ние со вкусни рецепти - хармонија на Затоа ви подготвивме интересно изда от. низм орга на тво дејс рно отво благ со лиа посни производи од палетата на Вита овошје. и појадок од мусли, збогатен со суво Започнете го утрото со лесен енергетск тиката стал пери аат брув подо ја кои ални влакна Житарките се одличен извор на диет на р изво чен растителното млеко кое е одли во и создаваат ситост. Определете се за ост гичн енер од еба потр е  Доколку имат протеини и бавно согорувачки шеќери. биде лесна, ви нека ната Ужи .. соја. од та сала работењето, освежете се со шарена житните ант енергија, како што се на пример но здрава, нешто што ќе ви даде инст ...  плочки или интегралните соленки. ер храна без маснотии, како што се на прим За ручек определете се за динстувана ителни раст со а илув изоб која а сојат е то за месо посните ќофтиња. Најдобра замена имум, а за заблажување употребувајте протеини.  Слатките сведете ги на мин илува со минерали и со витамини. нерафиниран кафеав шеќер кој изоб отвите орична. За овој оброк можете да подг Вечерата нека биде лесна и нискокал сон. ен е здрав и удоб супа од брокули и просо... за да имат храна. А сега повелете во светот на здравата и природни ните вкус на ии Оригиналните комбинац свежина нова ат внес нека лиа Вита на и производ во вашето дневно мени.

Вкусho за нашите најмили

Уживајте...

Концепт и дизајн:

20 години заедно вљубени во здравата

храна

/ zipzap.com.mk Готвеа и фотографираа нашите пријатели од Migusto.mk.

3


и н л а р г е т н И

соленки

1 cтапче содржи: Калории

145kcal

Јаглехидрати

69g

Протеини

2.4g

Масти

6.6g

7.25% 25.5% 4.8% 9.4% % - од дневно препорачаните вредности

Подготовка: 75 минути. Готвење: 30 минути. Сложеност на подготовка: Средна

Забелешка: Од ови состојки излегуваат око е лу 20-тина стапчиња. Совет: По печењето можете да ги премачкат е интегралните стапчиња со малку масло. Тоа ќе им ја потемни бојата и ќе им даде убав сјај. 4

состојки:

150 г -- ржано интегрално брашно Виталиа 350 г -- бело брашно тип 400 250 мл вода 2 ------ супени лажици SoVita соино млеко во прав Виталиа 120 мл ладно цедено сончогледово масло Виталиа 1 ------ пакетче сув квасец 1 ½ --- кафена лажичка сол -------- интегрален сусам Виталиа за посипување

Подготовка:

1. Замесете тесто од сите состојки и оставете го да отстои 30-тина минути. Потоа тестото поделете го на топчиња (со тежина од околу 40 г секое) и оставете ги да отстојат уште 30тина минути. 2. Секое топче ставете го на хартија за печење, покријте го со проѕирна фолија и расукајте го во што е можно потенка кора. Потоа кората завиткајте ја во форма на тенка кифла. 3. Стапчињата наредете ги во тавче врз хартија за печење, премачкајте ги со смеса од 100 мл вода и 1 супена лажица брашно и посипете ги со интегрален сусам Виталиа. Печете ги во загреана рерна на 200°С, околу 15 минути.


Подготовка: 5 минути. Готвење: 0 минути. Сложеност на подготовка: Едноставна

енергетс

појадок ки

Оброкот содржи: Калории

600kcal 30%

Јаглехидрати

95g

Протеини

14g

Масти

30g

35% 27% 42% % - од дневно препорачаните вредности

состојки:

3 ------ супени лажици SoVita соино млеко во прав Виталиа 250 мл вода 50 г --- Тропикал мусли Виталиа 1 ------ лажица Малекс – јачменов слад Виталиа 1 ------ лажица Пченични никулци Виталиа 1 ------ кафена лажичка семе од чиа Виталиа -------- Јаткасти плодови (бадеми, лешници)

е шк а: Ови Забеле волни за 1 лице. до се ки состој опикал Наместо тр Совет: е да искористите ет мусли мож на мусли кои вам п било кој ти ат. Овој појадок ѓа ви се допа и во комбинација одлично од исцеден сок од еж со чаша св портокал.

Подготовка: 1. Трите лажици соино млеко убаво измешајте ги со вода. 2. Во поголема чаша ставете од муслите, а одозгора налејте од соиното млеко. Промешајте и потоа додете ги сите останати состојки.

1 напиток содржи: Подготовка: 5 минути. Готвење: 0 минути. Сложеност на подготовка: Едноставна

енергетски Напиток

Виталиа

Забеле тојки се до шк а: Овие сос‑ волни за 2 напитоци. Совет : телно во блМожете дополни‑ ен де рот да дода те и неколк де ници или у јатки ореви, леш ­‑ бадеми. Н послужен ап и вк ата а баровите со некои од мусли на вува совр Виталиа претсташ појадок. ен и комплетен

Калории

214kcal

Јаглехидрати

31g

Протеини

3g

Масти

8g

10.7% 11.4% 6% 11.4% % - од дневно препорачаните вредности

состојки:

50 г --- кранчи мусли со малина и капина Виталиа 3 ------ супени лажици SoVita соино млеко во прав Виталиа 60 г --- шумско овошје (смрзнато или свежо) 120 мл вода

Подготовка:

1. Измешајте ги сите состојки во блендер или прво сомелете ги муслите, а потоа додадете ги дру­ги­те состојки и добро промешајте. 2. Послужете го напитокот во чаши, а одозгора наросете малку издро­бени мусли и неколку цели парчиња овошје. 5


Брускети

со сотиентаа паш 1 брускета содржи: Калории

150kcal Подготовка: 18 часа Готвење: 45 минути

Јаглехидрати

23g

Протеини

4g

Масти

4g

7.5% 8.5% 8% 5.7% % - од дневно препорачаните вредности

о к а: Лепчет Забелеш овие состојки направено од 0 г. (На секоја тежи околу 75 чка околу брускета се ма ). та 15-20 г паште во олку сакате, ок Д : т е в Со е да додадете ет ж мо о ет лепч миња: чиа, и различни сед, тиква или ле ог а. лен, сонч сам од Витали интегрален су

Подготовка:

1. Во подлабок сад измешајте ги сите состојки (квасецот не мора да е стасан, но би било добро да го растопите во вода за да може подобро да се измеша). 2. Покријте го садот со пластична фолија и влажна кујнска крпа и оставете ја смесата да стои најмалку 15 часа. Најдобро е да го замесите од вечер, а да го печете следниот ден. Можете состојки: да ја чувате смесата и во фрижидер, но извадете ја околу 2 часа пред да го печете лепчето. 150 г -- интегрално пченично 3. Металното подлабоко тенџере со капак во кое ќе го печете лебот ставете го да се загрева брашно Виталиа во рерната на 220°C. Откако ќе се загрее добро, извадете го тенџерето и истурете ја смесата 350 г -- бело брашно тип 400 за лебот директно во него. 400 мл вода 4. Затворете го капакот и печете околу 30 минути. Потоа тргнете го капакот и печете уште 1 ------ свеж квасец 15-20 минути на отворено за да добие убава боја. ½ ----- кафена лажичка Демерара 5. Извадете го лепчето, завиткајте го во сува кујнска крпа и оставете го да се олади добро кафеав шеќер Виталиа пред да го сечете. 1 ------ кафена лажичка сол 6. Послужете ги брускетите намачкани со паштета од соја, и додадете малку маслинки или -------- паштета од соја Виталиа свежи домати од страна. Сложеност на подготовка: Едноставна

интегрални

мафини со

мешани семиња

Подготовка: 10 минути Готвење: 20 минути Сложеност на подготовка: Едноставна

1 мафин содржи: Калории

375kcal

Јаглехидрати

30g

Протеини

7g

Масти

24g

18.7% 11.1% 14% 48% % - од дневно препорачаните вредности

Подготовка:

шк а: Забеле ојки излегуваат ст Од овие со ини. аф м 8 7у ол ок Можете во Совет: додадете и да е ит ин аф и, м ани маслинк малку сечк о исечкан тн или пак си со зачини за ан лук измеш на арома. дополнител

1. Измешајте ги сите состојки во подлабок сад. 2. Распоредете ја смесата во калапчиња за печење, и полнете околу 2/3 од секое калапче. Ако имате силиконски или тефлонски калапчиња, тогаш не мора да ги подмачкувате, а ако не, задолжително премачкајте ги со малку маргарин или масло за да не ви се залепат. 2. Печете ги мафините во загреана рерна на 180°C околу 15-20 минути (проверете со чепкалка за заби дали се печени). 6

состојки:

180 г -- бело брашно тип 400 70 г --- интегрално пченично или јачменово брашно Виталиа 30 г --- (2 супени лажици) So Vita соино млеко во прав Виталиа 100 мл ладно цедено сончогледово масло Виталиа 70 г --- 4 мелени мешани семиња Виталиа 40 г --- мешани цели семиња Виталиа (тиква, сончоглед, лен, сусам) 1 ------ кафена лажичка сол ½ ----- кесичка прашок за пециво ¼ ----- кафена лажичка сода бикарбона 250 мл вода


1 панцерота содржи: Калории Јаглехидрати 125kcal 17g

Протеини

4g

Подготовка: Масти

3.5g

6.25% 6.3% 8% 5% % - од дневно препорачаните вредности

1. Брашното, квасецот, маслото, шеќерот и солта замесете ги во мазно и компактно тесто. Оставете го тестото да постои додека двојно не му се зголеми волуменот, а во меѓувреме подгответе го филот. 2. Кромидот исечкајте го ситно и запржете го, додадете ги соја трошките, претходно потопени во вода и исцедени, и зачинете со мешан зачин и сол по потреба. Пржете ја смесата 10-тина минути. На крајот додадете го обарениот и ситно исечкан спанаќ. Добро измешајте. 3. Кога тестото ќе нарасне, расукајте го во кора со дебелина од околу 3-4 мм. Од кората со помош на набрашнето калапче или чаша пресечете крукчиња. 5. На половина од крукчињата нанесете по една лажичка од смесата, потоа со вода натопете ги краевите и одозгора поклопете со друго крукче. На крајот со виљушка притиснете ги краевите на панцеротите за убаво да се залепат двете кори. 6. Наредете ги панцеротите во тавче врз хартија за печење и оставете ги да постојат уште барем 30-тина минути. Печете ги во загреана рерна на 200°C 15-20 минути или додека не добијат малку боичка.

Забелешка: Од ови состојки излегуваат око е лу 20-тина панцероти. Совет: Доколку сакате ,

можете смесата со соја да ја поделите на два дела па едниот дел да го измешате со спанаќот, а во другиот дел да дод адете малку доматен сос или кечап.

Подготовка: 75 минути Готвење: 40 минути Сложеност на подготовка: Средна

состојки:

350 г - бело брашно тип 400 150 г - јачменово интегрално брашно Виталиа 50 мл - ладно цедено сончогледово масло Виталиа 1 ------ свеж квасец 1 ------ кафена лажичка Демерара кафеав шеќер Виталиа 1 ½ --- кафена лажичка сол 200 г - спанаќ 50 г --- соја трошки ½ ----- главица кромид 1 ------ кафена лажичка Вита зачин Виталиа

панцероти со спанаќ и соја


а н е р Ша

та а л а с ја со со

Подготовка:

: Забелешка волни Овие состојки се до за 4 лица. у сакате, Совет: Доколк ја со сто ме на можете стите трошки да искори ечкате ис шницли кои ќе ги да ги ед на тенки ленти пр испржите.

Подготовка: 15 минути. Готвење: 10 минути. Сложеност на подготовка: Едноставна

За 1 лице оброкот содржи: Калории

190kcal 9.5%

8

Јаглехидрати

7g

Протеини

7g

Масти

15g

2.5% 14% 24% % - од дневно препорачаните вредности

состојки:

50 г -- соја трошки Виталиа 4 ----- супени лажици интегрален сусам Виталиа 1 ------ кафена лажичка Вита зачин Виталиа 100 г - морков 100 г - кромид 6-8 --- млади кромитчиња 150 г - свежа краставица малку ладно цедено сончогледово масло Виталиа 4-5 --- супени лажици македонски балсамиран оцет Виталиа

1. Потопете ги соја трошките со врела вода и оставете ги да отстојат. 2. Во меѓувреме, исечкајте ги морковот, кромитчињата и краставицата на тенки стапчиња (како кибритчиња). Посолете ја краставицата и оставете ја да се цеди најмалку 30-тина минути. 3. На тавче без масло ставете го сусамот малку да се запече, а потоа додадете малку масло и добро исцедените соја трошки. Пржете околу 10-тина минути. 4. Потоа во тавчето додадете ги морковот и младите кромитчиња и пржете уште 5 минути, или додека морковот малку не омекне. Додадете го мешаниот зачин Виталиа и тргнете го тавчето од оган. 5. Префрлете ја смесата во подлабок сад за послужување, и почекајте неколку минути за смесата малку да се олади. Потоа додадете ја свежата исцедена краставица и балсамираниот оцет (по вкус), добро измешајте и послужете.


состојки:

1 оброк содржи: Калории

126kcal

Јаглехидрати

25g

Протеини

17g

Масти

1g

6.3% 9% 35% 1.5% % - од дневно препорачаните вредности

Подготовка: 10 минути. Готвење: 40 минути. Сложеност на подготовка: Едноставна

30 г --- ржани снегулки Виталиа 50 г --- просо Виталиа 400 г -- брокула 1 ------ морков 1 ------ кромид 1 ------ чешне лук 2 ------ кафени лажички Вита зачин Виталиа малку сол, црн пипер 1 ½ л - вода

Подготовка:

1. Исечкајте го кромидот и лукот на ситни коцки и ставете ги во длабока тава на оган да се запржат. Морковот исечкајте го на кругови, додадете го во тавата и пржете го се додека не омекне. 2. Во меѓувреме, во длабок сад со вода обарете ја брокулата. Потребни се околу 5 минути. Исцедете ја и додадете ја во тавата со зеленчук. 3. Ставете вода, зачинете и варете ја супата околу 20 минути. Со помош на рачен блендер, испасирајте ја супата. 4. Вратете ја на оган, ставете просо и ржани снегулки и варете уште 10 минути.

супоакула од брросо ип

Забелешка: Овие состојки се доволни за 4 лица. Совет: Ако не сте голем љубите л на брокула, заменете ја со карфиол, зелка, морков...


и Интегралн

Подготовка: 10 минути. Готвење: 15 минути. Сложеност на подготовка: Едноставна

шпагети а со сос од сој

За 1 лице оброкот содржи: Калории

730kcal 36%

Јаглехидрати

97g

Протеини

28g

Масти

20g

36% 56% 28% % - од дневно препорачаните вредности

состојки:

1 ---- пакетче интегрални шпагети 150 г соја трошки Виталиа 1 ---- главица кромид 1 ---- чешне лук 1 ½ - супена лажица Вита зачин Виталиа ½ --- кафена лажичка сол 1 ---- кафена лажичка ситно исечкан магдонос 1 ---- кафена лажичка мајчина душичка 400 г сос од домати 50 мл ладно цедено сончогледово масло Виталиа

Подготовка:

1. Ставете ги соја трошките во подлабок сад и прелијте со врела вода. Оставете да постои неколку минути, а потоа исцедете го вишокот на вода. Исечкајте ги кромидот и лукот на ситни коцки. Ставете ги шпагетите да се варат според упатството на пакувањето. 2. Кромидот и лукот ставете ги да се пржат врз загреано масло во подлабоко тавче. Откако кромидот малку ќе омекне, додадете ја сојата. Пржете околу 15 минути. Потоа додадете ги зачините, добро промешајте и тргнете го тавчето од оган. 3. Во подлабока чинија за сервирање, ставете ги шпагетите, прелијте ги со сосот од домати, а одозгора ставете од смесата со соја. Декорирајте со неколку ливчиња свеж магдонос и послужете додека е уште топло. 10

ск а: Овие со Забелеш и за 4 лица лн тојки се дово о доматниот Ак : т е в о С л, ставете го досе ки е ви сос се загрее и да то че ер тенџ лажица лина пе су 1 дадете лиа. Можете та Ви д ме вадски лку оригано ма и те де да дода по желба. ни чи за или други


Оброкот за 1 лице содржи: Калории Јаглехидрати 500kcal 65g

Протеини

40g

Масти

8g

25% 24% 80% 11.4% % - од дневно препорачаните вредности

Подготовка: 10 минути. Готвење: 25 минути. Сложеност на подготовка: Средна

состојки:

25 г --- соја трошки Виталиа 4-5 --- шницли од соја Виталиа 40 г --- овесни снегулки Виталиа 90 г --- морков 80 г --- кромид 150 г -- тиквичка 1 ½ --- супена лажица интегрално пченично брашно Виталиа 150 г - интегрален ориз 2-3 ---- супени лажици мешан смрзнат или свеж зеленчук малку ладно цедено сончогледово масло

Подготовка:

1. Потопете ги соја трошките со врела вода и оставете ги да отстојат кратко време. Сомелете ги овесните снегулки во машинка за мелење кафе, или пак истолчете ги ситно. 2. Изрендајте ги морковот, тиквичката и кромидот на крупната страна на рендето. 3. Во подлабок сад, измешајте ги соја трошките, снегулките и ренданиот зеленчук. Додадете го мешаниот зачин Виталиа и повторно промешајте. Со рака формирајте ќофтиња, а потоа извалкајте ги во смеса од брашно и една супена лажица овесни снегулки. 4. Во меѓувреме, ставете го интегралниот ориз да се вари и потопете ги шницлите од соја со врела вода. Потоа извалкајте ги и нив во смесата од брашно и овесни снегулки. 5. Пржете ги ќофтињата на масло на умерена температура се додека не добијат убава златна боја. Потоа во истото масло испржете ги и шницлите. 6. Ставете го смрзнатиот мешан зеленчук да се запржи кратко во подлабоко тавче, а потоа додадете го и сварениот ориз и пржете ги заедно уште неколку минути.

нЬа ќофиктви ички со т ицл и и шнод соја

Забелешка: Ови е состојки се доволни за оброк за 4 лица. Совет: Можете наместо тиквички, ќофтињата да ги направите од компири.


Подготовка: 20 минути. Готвење: 45 минути. Сложеност на подготовка: Средна

Оброкот за 1 лице содржи: Калории

300kcal 15%

Јаглехидрати

35g

Протеини

17g

Масти

9g

1.7% 34% 12.8% % - од дневно препорачаните вредности

состојки:

100 г - соја трошки Виталиа 1 ------ црвена бабура 1 ------ жолта бабура 1 ------ тиквичка 1 ------ модар патлиџан 1 ------ домат 1 ------ кромид 1 ------ морков (поголем) 2 ------ чешниња лук 5-6 --- шампињони (поголеми) 350 мл сос од домати 250 мл вода 1 ½ --- кафена лажичка Вита зачин Виталиа ½ ----- кафена лажичка црн пипер ½ ----- кафена лажичка црвен пипер малку ладно цедено сончогледово масло Виталиа малку магдонос

Подготовка:

т е н л По нчук Зеле

1. Потопете ја сојата со околу 400 мл врела вода и оставете ја да отстои. 2. Бабурите, тиквичката и модриот патлиџан пресечете ги надолж на половина и наредете ги во тавче за печење, а ако ви остане простор, дополнете го со неколку шампињони на кои сте им ги извадиле рачките. Со лажичка извадете ја средината од тиквичката и модриот патлиџан. 3. Останатиот зеленчук, вклучувајќи ја и извадената средина од тиквичката и модриот патлиџан исечкајте го на ситни коцки и ставете го да се пржи во подлабоко тавче на малку масло. Додадете ја и добро исцедената соја, и пржете додека водата од зеленчукот не испари, или околу 15-тина минути. 4. Пред да го тргнете тавчето од оган, додадете го мешаниот зачин, црвениот и црниот пипер, и малку ситно исечкан магдонос и добро промешајте. 5. Со испржената смеса наполнете ги бабурите, тиквичката, модриот патлиџан и шампињоните. Измешајте го доматниот сос со 250 мл вода и залејте во тавчето околу полнетиот зеленчук. 6. Печете во загреана рерна на 200°C околу 1 час, или додека тиквичката не омекне (боцнете со виљушка за проба). Декорирајте со малку ситно исечкан свеж магдонос и послужете додека е топло. 12

Забелешк а: Овие состојки се доволни за 4 лица. Совет: Можете со истата смеса да наполните и компири, домати, па дури и да свиткате некоја сарма со листови од лоза.


Подготовка:

1. Потопете ги соја топчињата со врела вода и оставете ги да отстојат кратко време. Исечкајте го кромидот и лукот на ситни коцки и ставете ги да се запржат. Кога кромидот малку ќе омекне, додадете ги исцедените соја топчиња и пржете 10-тина минути. 2. Додека сојата се пржи, исечкајте го останатиот зеленчук на не многу ситни коцки и ставете го во тавче за печење со капак. 3. Кога ќе се испржи сојата, додадете ја во тавчето, додадете го и мешаниот зачин, и добро измешајте. Прелијте го зеленчукот со вода и малку масло и затворете го со капак или со алуминиумска фолија. 4. Печете на 200°C околу 40 минути, а потоа отстранете го капакот или фолијата и вратете го тавчето во рерната уште 15-тина минути или додека не се запече зеленчукот одозгора.

Оброкот за 1 лице содржи: Калории

430kcal

турлитава со соја

Јаглехидрати

20g

Протеини

7g

Масти

30g

21.5% 7.4% 14% 42% % - од дневно препорачаните вредности

Подготовка: 15 минути. Готвење: 60 минути. Сложеност на подготовка: Едноставна

Забелешка: Ови е состојки се доволни за оброк за 2 лица. Совет: Можете да упо те шницли од соја намест требио топчиња, и да додадете соја било каков друг зеленчук по желба (внимавајте само пар њата зеленчук да се при чиближно иста големина, за да бид ат готови во исто време).

состојки:

50 г --- соја топчиња Виталиа 90 г --- морков 70 г --- кромид 50 г --- пиперки 150 г - тиквичка 150 г - компир 50 г --- домат 80 г --- боранија 100 г - свежи печурки 1-2 --- чешниња лук 60 мл - ладно цедено сончогледово масло Виталиа 2 ------ кафени лажички Вита зачин Виталиа 200 мл вода


1 тортичка содржи: Калории Јаглехидрати 134kcal 19g

Протеини

1.4g

Масти

5.8g

6.7% 7.4% 3% 8% % - од дневно препорачаните вредности

Подготовка: 10 минути. Готвење: 15 минути. Сложеност на подготовка: Едноставна

состојки:

150 г -- брашно тип 400 100 г -- интегрално пченично брашно Виталиа 100 мл ладно цедено сончогледово масло Виталиа (или 2 супени лажици) 30 г --- SoVita соино млеко во прав Виталиа 50 г --- Демерара кафеав шеќер Виталиа 150 г - суво овошје Виталиа (брусница, папаја, ананас) шк а: 200 мл вода Забеле ојки излегуваат ст Од овие со ички. 3 ------ супени лажици ливадски мед Виталиа олу 20 торт ок ½ ----- кафена лажичка прашок за пециво За овие Совет: жете да ¼ ----- кафена лажичка сода бикарбона ички мо

тортички

со суовшо је ов

Подготовка:

п на торт е бил кој ти искористит , резултатот е је суво овош вкусен. подеднакво

1. Во сад заедно се мешаат двата типови на брашно, се додава прашок за пециво, шеќер и сода бикарбона. 2. Се додаваат соиното млеко, медот, сончогледовото масло и водата. Сите состојки добро се замешуваат за да се добие еднолично тесто. Во смесата се ставаат исечканите парченца овошје. 3. Со смесата се полнат силиконските калапчиња. Ако употребувате некои други калапчиња кои се подложни на залепување најдобро е да ги премачкате со малку маргарин или масло. Печете околу 15 минути.

Granola

бисквити

шк а: Забеле ојки излегуваат ст Од овие со вити. ск околу 25 би Наместо : т е в о С асто сли со јатк му а ол ан Гр да е ет ж овошје, мо било кој тип е искористит мусли. на Виталиа 14

1 бисквит содржи: Калории

Јаглехидрати

106kcal 10.5g

Протеини

1.4g

Масти

7.3g

Подготовка:

1. Муслите измелете ги во машинка за мелење кафе или во блендер (можете и да ги истолПодготовка: 20 минути. чите). Во поголем сад, измеГотвење: 10 минути. шајте ги заедно со брашното во Сложеност на подготовка: кое сте го додале прашокот за Едноставна пециво со малку сол и додадете го кафеавиот шеќер. состојки: 2. Во смесата додадете го 200 г - гранола мусли со медот и мешајте се додека јаткасто овошје Виталиа целосно не се растопи. Ставете 60 г -- интегрално пченично лажица таан, малку вода и брашно Виталиа масло. Мешајте се додека не 70 г -- бело брашно тип 400 добиете фина компактна смеса. 50 г -- Light Muscovado 3. Со помош на лажица, земајкафеав шеќер Виталиа те од тестото, направете топчи150 мл ладно цедено сончогледово ња и ставете ги во тава за печемасло Виталиа ње, обложена со хартија. Топ3 ----- супени лажици ливадски чињата нежно притиснете ги. мед Виталиа 4. Печете во загреана рерна, 1 ----- супена лажица интегрален Таан на 180°C, околу 10 минути. 2 ----- супени лажици вода Испечените бисквити оставете 1 ½ -- кафена лажичка прашок ги добро да се оладат пред да за пециво ги сервирате. ------- прстофат сол 5.3% 3.8% 2.7% 10% % - од дневно препорачаните вредности


Подготовка: 10 минути. Готвење: 20 минути. Сложеност на подготовка: Едноставна

1 колаче содржи: Калории Јаглехидрати 120kcal 14g

6%

Подготовка: Протеини

2g

Масти

7g

5.2% 4% 10% % - од дневно препорачаните вредности

состојки:

110 г - крцкави снегулки со трици Виталиа 120 г - интегрално пченично брашно Виталиа 120 мл ладно цедено сончогледово масло Виталиа 120 мл јаворов сируп 120 г - мелени ореви ¼ ----- кафена лажичка сол Декорација: 5 лажици Диет екстра џем и Какао крем Виталиа

ни

1. Измелете ги снегулките во машинка за мелење кафе или во блендер (можете и да ги истолчите). 2. Измешајте ги сите состојки во подлабок сад додека не добиете компактна смеса. 3. Од смесата правете топчиња со големина на орев и редете ги во тавче обложено со хартија за печење. 4. Со рачката на дрвена лажица или со врвот на прстот направете длабнатинка во средината на секое топче. 5. Печете ги бакнежите во загреана рерна на 180°C околу 15-20 минути. 6. Откако ќе се оладат, наполнете ја длабнатинката на секое колаче со Диет екстра џем и Какао крем Виталиа.

и н е р ша нежи ал р г е т Ин бак

Забелешка: Од овие состојки излегуваа т околу 25 колачиња. Совет: Можете бакнежите да ги посипе те со малку шеќер во пра в пред да ги наполните со џем и какао крем.


Потсенгирални ки ин

ин ч а ал

п

Подготовка: Забелеш к излегуваат ок а: Од овие состојки олу 5-6 палачи нки. Совет: Ак о лепат за тавч палачинките ви се ето, додадете малку брашно уште во смесата.

1 палачинка содржи: Калории

218kcal

Јаглехидрати

37g

Протеини

4.4g

Масти

5.7g

10.9% 13.7% 8.8% 8.14% % - од дневно препорачаните вредности

Подготовка: 5 минути. Готвење: 20 минути. Сложеност на подготовка: Едноставна 16

4 ----- супени лажици SoVita соино млеко во прав Виталиа 380 мл вода 70 г -- интегрално пченично брашно Виталиа 140 г - бело брашно тип 400 5 ----- супени лажици ладно цедено сончогледово масло Виталиа 1 ----- кафена лажичка Демерара кафеав шеќер Виталиа ½ ---- кафена лажичка сол 1 ----- кафена лажичка прашок за пециво 1 ----- кесичка ванилин шеќер

Подготовка:

1. Измешајте ги сите состојки во подлабок сад и оставете ја смесата да отстои околу 15 минути. 2. Пржете ги палачинките во добро загреано тавче премачкано со малку сончогледово масло. 3. Послужете ги палачинките додека се уште топли. Може да ги намачкате со Диет екстра џем со 40% свежо овошје (сливи, кајсии, вишни) и 30% помалку калории, да ги послужите со ливадски мед Виталиа и сечкано јаткасто овошје (ореви или бадеми), или едноставно да ги прелиете со јаворовиот сируп на Виталиа. Оваа комбинација е особено добра со додаток на сушена брусница Виталиа.


к а: Од овие Забелеш ваат околу гу ле из ки состој баклава. 50 парчиња , околку сакате Совет: Д ата да ја ав кл ба е может асично, кора наредите и кл тој случај ќе во но , врз кора чете подолго треба да ја пе . с) (околу 1 ча

1 баклава содржи: Калории

182kcal 9.1%

Јаглехидрати

29g

Протеини

1.5g

Масти

7g

10.7% 3% 10% % - од дневно препорачаните вредности

бакл ава

со мусли

Подготовка: 15 минути. Готвење: 40 минути. Сложеност на подготовка: Средна

состојки:

500 г -- готови кори за баклава 200 г -- гранола мусли со јаткасти плодови Виталиа 150 г -- кранчи мусли со малина и капина Виталиа 100 г -- сушенa брусницa Виталиа 300 мл ладно цедено сончогледово масло Виталиа 400 г -- Демерара кафеав шеќер Виталиа 400 г -- шеќер 500 мл вода -------- свежо исцеден сок од 1/2 лимон -------- неколку тенко исечени парчиња лимон (од втората 1/2 на лимонот)

Подготовка:

1. Со малку масло замастете го тавчето во кое ќе се пече баклавата. 2. Измелете ги муслите во машинка за мелење кафе или во блендер (можете и да ги истолчите). 3. Земете една кора и премачкајте ја со масло со помош на четка, а потоа врз неа ставете уште една кора и исто така премачкајте ја со масло. 4. На едниот крај од корите распоредете 3 супени лажици од измелените мусли по целата должина на корите. Потоа врз муслите наросете малку суви брусници. 5. Завиткајте ги двете кори во ролат и стегнете ги што е можно повеќе, а потоа поставете ги во тавчето за печење. Повторувајте ги чекорите 3,4, и 5 се додека не ги потрошите сите кори. Внимавајте свитканите кори да бидат цврсто стиснати една до друга во тавчето. 6. Премачкајте ги корите одозгора со малку масло и ставете ги да се печат во загреана рерна на 200°C околу 10-тина минути, а потоа намалете ја температурата на 150°C и печете уште 20 минути или додека корите не добијат убава златна боја. 7. Во меѓувреме подгответе го шербетот така што ќе ја ставите водата да врие. Откако ќе зоврие, додадете го шеќерот и варете 5 минути. Малку пред да го тргнете шербетот од оган, додадете го сокот и парчињата лимон. 8. Веднаш штом ќе ја извадите баклавата од рерна, прелијте ја со уште жешкиот шербет и оставете ја да отстои барем 6-8 часа за да може шербетот убаво да се впие. 17


брзи

кол ачинЬа

што не се печат

Забелешка: Од овие состојки излегуваат околу 35 колачиња. Совет: Доколку сакате, во едната половина од смесата можете да додадете 50 г чоколадо Виталиа или 1 супена лажица какао крем Виталиа.

1 колаче содржи: Калории

42kcal

Јаглехидрати

7.7g

Протеини

1.3g

Масти

1g

2.1% 2.8% 2.6% 1.4% % - од дневно препорачаните вредности

Подготовка: 10 минути. Готвење: 10 минути. Сложеност на подготовка: Едноставна

состојки:

80 г -- крцкави снегулки со трици Виталиа 80 г -- пченкарни снегулки Виталиа 80 г -- базис мусли Виталиа 60 г -- стабилизирани пченични никулци Виталиа 4 ----- кафени лажички ливадски мед Виталиа 130 мл течност (вода + свежо исцеден сок од 1 портокал) 50 г -- диет какао крем табла со фруктоза Виталиа (за декорирање) 18

Подготовка:

1. Измешајте ги снегулките и измелете ги во машинка за мелење кафе или во блендер (можете и да ги истолчите). 2. Измешајте ги сите состојки во подлабок сад додека не добиете компактна смеса. 3. Половина од смесата развлечете ја со сукало во кора дебела околу 5 мм, а потоа со калапчиња вадете различни форми. 4. Од другата половина на смесата направете бомбички. 5. Растопете го чоколадото, а потоа со кесичка на која сте направиле мало дупче цртајте шари или пак целосно или делумно потопете ги колачињата во чоколадото.


Подготовка:

1. Во сад се мешаат водата, маслото, се додаваат двата вида шеќер и солта и се меша се додека целиот шеќер потполно не се раствори. 2. Во друг сад се мешаат двата вида брашно, какаото, пецивото и се сее преку цедалка за да не останат грутчиња како од брашното, така и од какаото. 3. Се мешаат двете смеси се додека добро не се соединат. На крајот се додава сушената брусница. 4. Вака добиената смеса се истура во правоаголна тава обложена со хартија, се става во загреана рерна на 180°C и се пече околу 30 минути. 5. Откако колачот ќе се испече, рерната се исклучува, а колачот се остава во топла рерна уште 5 минути. Колачот треба добро да се олади, а потоа да се сече на парчиња.

состојки:

1 колаче содржи:

Калории Јаглехидрати Протеини Масти 130 г - брашно тип 400 134kcal 20g 1.7g 10.8g 70 г --- интегрално пченично 6.7% 7.4% 3.4% 15.4% брашно Виталиа % - од дневно препорачаните вредности 100 г -- шеќер 80 г --- Демерара нерафиниран Подготовка: 10 минути. кафеав шеќер Виталиа Готвење: 30 минути. 50 г --- диет какао крем табла со Сложеност на подготовка: фруктоза Виталиа Едноставна 150 мл вода 150 мл ладно цедено сончогледово масло Виталиа Забелешка: Од 100 г - сушена брусница Виталиа ови состојки излегуваат околу е 1 ------ кафена лажичка пециво 16 кол ачи ња 2 ------ кафени лажички какао Совет: Покрај брусни ¼ ----- кафена лажичка сол ца, слободно може да корист 1 ------ пакетче ванила ете и дру го сув о ово шје од Вит 50 г --- какао во прав лиа (ананас, манго, пап ааја).

Чоко

браун

ис

19


Vitalia рецепти  

Рецепти за здрава храна

Vitalia рецепти  

Рецепти за здрава храна

Advertisement