Page 1


Obsah 4 Objavte Košice Košice na mape Európy a ako Európske hlavné mesto kultúry 2013 so zoznamom miest, ktoré by ste jednoducho nemali vynechať.

44 Pôžitky Dokonale sa rozmaznajte – najlepšie ubytovanie, kúpele, káva, čokoláda, jedlo, šperky, značky a miesta, kde sa musíte ukázať.

46 Chutné Košice 8 Pamiatky a prehliadky mesta Klasické a tematické prehliadky mesta so sprievodcom, samostatné poznávanie a tipy PhDr. Róberta Polláka – riaditeľa Východoslovenského múzea v Košiciach, Vás uvedú do histórie, príbehov aj súčasnosti Košíc.

20 Múzeá a atraktivity Zoznam toho najlepšieho, čo ponúkajú Košice návštevníkom od najväčších múzeí po atrakcie ako ZOO, Botanická záhrada UPJŠ či let balónom nad Košicami.

26 Umenie a kultúra Európske hlavné mesto kultúry 2013 ako miesto umenia, kultúry, galérií, osobností, kreatívnosti, kultúrnych a umeleckých zón z pohľadu Zory Jaurovej – umeleckej riaditeľky projektu Košice 2013.

32 Mesto na všetky obdobia

VITAJTE V KOŠICIACH Vyskúšajte niečo nové, neobjavené. Miesto, kde sa západ stretáva s východom, história a ľudské osudy s prítomnosťou. Objavte spolu s nami Košice – jedinečnú stredoeurópsku metropolu, Európske hlavné mesto kultúry 2013! Košice sú domovom najstaršieho maratónu v Európe, mestom s najväčšou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku a s najväčším a najvýznamnejším zlatým pokladom v Európe, ale predovšetkým miestom, kde sa život žije a vychutnáva. Tak príďte a vychutnajte si kávičku alebo kokteil Košické zlato na pouličnej terase v piatok večer, keď Košičania vychádzajú do ulíc a barov Starého mesta alebo navštívte Východoslovenské múzeum a obdivujte zlatý poklad (a tajne záviďte, že ste ho neobjavili vy), zastavte sa v trópoch Botanickej záhrady alebo sa len tak túlajte uličkami mesta a sadnite si do niektorej reštaurácie či baru na pohár vynikajúceho slovenského vínka a miestne delikatesy. A ak potrebujete poradiť, kde presne nakupovať, jesť, relaxovať, zabávať sa, kde nájsť špeciálne miesta dýchajúce históriou alebo plné kultúry, kde sa dá zašportovať a ísť na výlet, to všetko nájdete práve tu, v našom sprievodcovi. Nájdete v ňom takmer všetko o Košiciach, čo sa oplatí vidieť, zažiť, vychutnať všetkými zmyslami. A nezabudnite! Informácie o aktuálnych podujatiach a ponukách pobytu nájdete na oficiálnom návštevníckom portáli www.visitkosice.eu. Tešíme sa, že Vás môžeme privítať v meste, ktoré milujeme. Užite si návštevu Košíc! MUDr. Richard Raši – primátor mesta Košice

Najzaujímavejšie podujatia mesta, ktoré má v každom ročnom období čo ponúknuť a inšpiratívne programy na dni strávené v Košiciach spolu s odporúčaniami od MUDr. Richarda Rašiho primátora mesta Košice.

36 Pre rodinu Úžasné atrakcie, hektáre ZOO, priestory Botanickej záhrady UPJŠ, rodinne zamerané aktivity a podujatia sú v Košiciach samozrejmosťou. Ako na to nám poradí Roman Sorger – zakladateľ krajiny Haliganda.

42 Šport Šport bol od nepamäti súčasťou mesta a či ste už športový nadšenec alebo zanietený fanúšik hokeja, v Košiciach si prídete na svoje. Svoje tipy Vám prezradí Peter Bartoš – kapitán majstrovského hokejového klubu HC Košice.

Reštaurácie rôzneho zamerania, miestna kuchyňa, tipy, festivaly jedla a vína, trhy, najlepšie menu, zdravá strava – to všetko aj z pohľadu Petra Škripka, uznávaného someliéra a gurmána.

52 Nákupná mánia Nakupujte, kým neodpadnete, nakupujte ako Košičania, nakupujte v malom, vo veľkom, nakupujte v Košiciach.

54 Nočný život Vyberte si svoje miesto podľa nálady a štýlu, príďte do Košíc na najzaujímavejšie podujatia a zostaňte s nami v kontakte, aby sme Vás mohli baviť.

58 Ubytovanie V Košiciach si nájde svoj komfort každý. Od štvorhviezdičkových hotelov po rodinné hotelíky, penzióny, hostely či kemping. Svoj pohľad Vám sprostredkuje Marián Miškov, majiteľ najstaršieho hotela na Slovensku.

60 Brána na východ slovenska Strávte v regióne východného Slovenska viac času a objavte svetové unikáty UNESCO, národné parky a jedinečné tokajské vinice, ktoré zásobovali putňovým vínom aj francúzskeho kráľa. Viac z rodinného vinárstva na Tokaji prezradí Michaela Macíková.

63 Tipy na víkend Inšpirujte sa, ako stráviť víkend plný zážitkov podľa Vašej nálady.

64 Užitočné informácie a mapa Najdôležitejšie miesta a kontakty, kde Vám poradia a informujú Vás o aktuálnom dianí v meste.

Informácie uvedené v tejto brožúre, boli platné v čase spracovania brožúry a môžu byť predmetom zmeny. V prípade akýchkoľvek nejasností a zmien nás prosím kontaktujte na info@visitkosice.eu. Vydal: Slovenská agentúra pre cestovný ruch, Bratislava (www.sacr.sk / www.slovakia.travel) v spoluprácis KOŠICE – Turizmus (www.visitkosice.eu); apríl 2011 Fotografie: Pavel Smejkal, Martin Vysoký, Aleš Marenčík, Štefan Olšavský, Attila Törok, Slavomír Szabó, Jonáš Verešpej, Alexander Jiroušek, Robert Buga, Chilly art photo.

3


Objavte Košice – Košice na mape

AUTOBUSOM

Plánovanie vašej cesty

Košice sú metropolou východného Slovenska. Poloha v strede východoslovenského regiónu robí z Košíc ideálne východiskové miesto na výlety do celého okolia. Dostať sa do Košíc je jednoduché. Košice majú vlastné medzinárodné letisko, sú dostupné vlakom s  priamym spojením zo všetkých stredoeurópskych metropol a sú napojené na hlavné európske cestné a diaľničné ťahy. A keď ste už priamo v meste, pohyb po jeho kompaktnom centre je bezproblémový.

Z Košíc vychádzajú priame autobusové linky do mnohých európskych metropol – do Paríža, Rotterdamu, Bruselu, Londýna, Frankfurtu, Berlína, Mníchova, Zürichu, Ženevy, Ríma, Florencie, Benátok, Prahy a Viedne. Medzi Bratislavou a Košicami existuje niekoľko spojení denne. Z letiska v Budapešti existuje aj priame „shuttle“ autobusové spojenie s Košicami, ktoré je možné zakúpiť priamo s letenkou. Viac informácií nájdete na www.eurobus.sk alebo www.cp.sk alebo na informačnej linke +421 (0) 972 250 305.

Košice majú výborne vybudovanú sieť mestskej dopravy. Ak by ste predsa potrebovali pomôcť, priateľské rady Vám ochotne poskytneme v Návštevníckom centre Košice na Hlavnej ulici 59, na miestnej linke +421 (0) 55 625 8888 alebo na visit@visitkosice.eu. Rovnako radi Vám vypracujeme itinerár pobytu a odporučíme, čo sa v Košiciach oplatí navštíviť.

AUTOM

Pohyb po historickom centre Košíc je jednoduchý. Ak máte záujem spoznávať Košice dôslednejšie, môžete využiť mestskú hromadnú dopravu. Informácie o trasách električiek, trolejbusov a autobusov a o cenách mestskej dopravy či zvolenej ceste nájdete na www.dpmk.sk alebo www.ke.imhd.sk. Rady a informácie Vám poskytneme v Návštevníckom centre Košice na telefónnom čísle +421 (0) 55 625 8888 alebo emailom na visit@visitkosice.eu.

LIETADLOM

VLAKOM

Medzinárodné letisko Košice je vzdialené len šesť km južne od centra mesta. S hlavným mestom Bratislavou je v dennom leteckom spojení. Pravidelnými medzinárodnými leteckými spojeniami sa v súčasnej dobe do Košíc dostanete priamo z Prahy alebo z Viedne. Letisko Košice poskytuje nonstop služby všeobecného letectva (tzv. general aviation) pre súkromných a obchodných cestujúcich. Bližšie informácie o všetkých letoch nájdete na www.airportkosice.sk. Cestujúcim je k dispozícii aj informačná linka letiska 24 hodín denne +421 (0) 55 683 2100. Letisko je spojené s centrom mesta, hlavnou železničnou a autobusovou stanicou linkou mestskej hromadnej dopravy (autobus č. 23) raz za hodinu. Cesta touto linkou do centra trvá približne 15 minút. Na cestu do centra môžete využiť aj taxislužbu (kontakty nájdete na strane 64).

Vlakové spojenia z Viedne, Bratislavy a Prahy Vás privedú priamo do centra Košíc. Pohodlná cesta EC/IC vlakom z Prahy trvá 8 hodín, z Bratislavy necelých 5 hodín. Nočné cestovanie je možné ležadlovým alebo lôžkovým vagónom, prípadne autovlakom. Košice sú vlakovým spojením napojené aj na Budapešť dvomi priamymi spojmi – ranným a popoludňajším s trvaním približne 3,5 hodiny. Priame spojenie majú aj s Kyjevom. Viac informácií nájdete na www.slovakrail.sk alebo www.cp.sk alebo na informačnej linke číslo +421 (0) 18 188.

Svojou polohou na križovatke severojužnej trasy z Poľska do Maďarska a západovýchodnej trasy z Bratislavy/Prahy na Ukrajinu sú Košice ľahko dostupné z každého smeru. Z Bratislavy vedie do Košíc medzinárodná cesta E50 z väčšej časti v podobe diaľnic. Z Budapešti vedie diaľnica aj rýchlostná cesta E71/E79. Všetky cesty sa napájajú na mestský okruh, z ktorého je možné odbočiť do centra, kde bez problémov zaparkujete. Parkovacie miesta sú vyznačené priamo na uliciach alebo môžete využiť aj rampové parkoviská. Parkovanie v centre je spoplatnené (viac informácii o parkovaní nájdete na strane 65).

Čadca

POĽSKO

Kysucké Nové Mesto

ŽILINA

Bytča

Stará Ľubovňa

Svidník

ŽILINSKÝ KRAJ Dolný Kubín Sabinov

Považská Bystrica

Kežmarok

Liptovský Mikuláš

Martin

PREŠOVSKÝ KRAJ

Poprad

Ružomberok

Levoča

Važec

Snina

Dubnica nad Váhom

PREŠOV Humenné Vranov nad Topľou

Prievidza Brezno

Nové Mesto nad Váhom

Topoľčany

Malacky

BRATISLAVSKÝ KRAJ Pezinok

BANSKÁ BYSTRICA

Partizánske

TRNAVSKÝ KRAJ Hlohovec

TRNAVA Sereď

Zlaté Moravce

Žiar nad Hronom

Zvolen

RAKÚSKO

Tisovec

Rožňava

KOŠICKÝ KRAJ KOŠICE

Michalovce Trebišov

UKRAJINA

BANSKOBYSTRICKÝ KRAJ Rimavská Sobota Lučenec

Veľký Krtíš

Dunajská Streda

Revúca

Banská Štiavnica

NITRA Levice

Šaľa

BRATISLAVA

Ubľa

Spišská Nová Ves

TRENČIANSKY TRENČÍN KRAJ

Kúty

Medzilaborce

Bardejov

Púchov

ČESKÁ REPUBLIKA

Moravské Lieskové

Keď ste už v meste

MAĎARSKO

NITRIANSKY KRAJ Nové Zámky

Šahy

Kolárovo

Komárno

4

5


Objavte Košice – Naj z Košíc Vstúpte do Košíc a objavte mesto plné vášne, kultúry, skrytých pokladov, kreativity a športových možností.

Košice stoja na prahu zásadných premien súvisiacich s rastúcim významom mesta na mape Európy a potrebou vyrovnať sa s vlastnou minulosťou, prirodzeným rozvojom a výzvami 21. storočia. www.kosice2013.sk Mesto so silnou multikultúrnou tradíciou z čias Rakúsko-Uhorska prešlo v polovici minulého storočia výraznou industrializáciou, ktorá zásadne zmenila socio-kultúrny profil mesta. Obdobie komunistickej diktatúry a jej ideologického urbanizmu vytvorilo typické problémy postsovietskych miest s ich betónovými sídliskami a deformovaným konceptom verejného priestoru. Mesto však má vďaka svojej pozícii druhého mesta krajiny, polohe neďaleko schengenskej hranice a významnej pozícii najväčšieho mesta v Karpatskom regióne (SK, PL, UA, HU, RO) výrazný potenciál stať sa jedným z kultúrnych centier v Európe. Projekt Košice INTERFACE 2013 ponúka zásadnú víziu holistickej kon-

cepcie rozvoja mesta, ktorá definuje procesy a úlohy kultúry v živote mesta. Košice sa vo svojom projekte EHMK 2013 sústreďujú predovšetkým na podporu kreativity, talentu, vedomostí, oživenie verejného priestoru v meste a jeho aktívne využívanie občanmi, ktorých participácia na kultúrnych procesoch je jedinou zárukou úspechu tejto náročnej misie. Chceme zdôrazniť identitu Košíc ako mesta patriaceho do Európy, mesta s bohatou históriou, ktoré leží na kultúrnej križovatke – ktoré je však najmä mestom svojich občanov, mestom pripraveným odpovedať na nové výzvy, ochotným vyvíjať sa, schopným myslieť, a tak potvrdiť európsky rozmer nielen geograficky, ale predovšetkým kultúrne.

Košice 2013, n.o. | Kukučínova 2 | 040 01 Košice | Tel.: +421 55 68 54 299 | of fice@kosice2013.sk

Každý krok po Košiciach je krokom po meste s bohatou históriou. Pri pohľade na budovy v centre mesta sa vnárate do osudov zapadnutých prachom. Vstupom do nich sa prenášate do súčasnosti a zažijete atmosféru toho, čím žijú dnes – ruchom kaviarní či štýlových obchodíkov. Ak prekročíte hranice centra mesta, nájdete oveľa viac, ako by ste čakali. Letná pohoda na jazere, korčuľovanie na klziskách, nákupná horúčka v obchodných centrách, umelecké diela v galérii Andyho Warhola či tiché prechádzky a cyklotúry po parkoch a v lesoparku. Zažite šarm mesta, vzrušenie a oživenie, ktoré Vám Košice ako ideálna destinácia ponúka na predlžené víkendy.

Poznávajte mesto aj v detailoch – skúste sa len zahľadieť na prekrásne balkóny meštianskych domov. Každý z nich má jedinečnú fasádnu výzdobu či unikátny príbeh. Umelecké diela dopĺňajú sochy (napríklad sediaci Sándor Márai na Zbrojničnej ulici alebo Socha maratónca na Námestí Maratónu mieru), plakety a pamätné tabule na domoch pripomínajúce rodákov či obyvateľov mesta alebo jednoducho ohurujúce svojou krásou. Košická obdoba slávnej argentínskej Recolety – cintorín Rozália ponúka prechádzku medzi ďalšími pokladmi „mŕtveho mestečka“ – krásnymi hrobkami významných občanov mesta.

Prečo nezačať svoju návštevu prehliadkou mesta? Počas nej vkročíte na miesta poznačené stopami cisárov, kráľov, prezidentov, pápeža, umelcov a spisovateľov. Vychutnajte si Košice na kulinárskej trase, vkročte do sveta múzeí a galérií alebo sa pridajte k davu fanúšikov na športových podujatiach. Po dobrej večeri na Vás čakajú kúpele, kde sa dáte rozmaznávať alebo Vás pohltí nočný život. Zájdite na koncert, do čarokrásneho divadla, roztancujte sa v miestnych baroch alebo zájdite na dobrý film či na posedenie pri lahodnom vínku. Ak vyčerpáte možnosti mesta, východoslovenský región ponúka ďalšie zážitky, ktoré stoja za to, aby ste si predĺžili svoj pobyt o ďalšie dni. Radi Vám odporučíme, na ktorých miestach sa oplatí obdivovať krásy prírody či ľudskej tvorivosti.

ATRAKTIVITY MESTA

PREDĹŽENÉ VÍKENDY Či ste dospelý, dieťa, kultúrny fanúšik, kulinár, športovec, biznismen alebo senior, každý si v Košiciach príde na svoje. V každom ročnom období je pre Vás pripravený program, ktorý naplní Vaše očakávania o ideálnom víkende. Príďte do Košíc na kultúrne, športové či kulinárske víkendy. Kedykoľvek prídete, garantujeme, že Váš pobyt bude plný zážitkov.

ATMOSFÉRA, ARCHITEKTÚRA A SKRYTÉ POKLADY Košice majú v ponuke viac ako len Hlavnú ulicu plnú úžasných pamiatok, medzi ktoré patrí najvýchodnejšie položená gotická katedrála v Európe a zároveň najväčšia na Slovensku Dóm svätej Alžbety. Atmosféru vytvárajú aj bočné uličky a dvory domov historického centra, ktoré skrývajú vzrušujúce poklady. Úžasné sú stavby židovskej náboženskej obce – dnešný Dom umenia alebo synagóga na Puškinovej ulici, ktorá na svojich stenách skrýva odkazy ľudí z kedysi početnej židovskej komunity. Vynechať by ste nemali ani obhliadku pozostatkov niekdajších stredovekých mestských hradieb – Katovu baštu, Dolnú bránu, Baštu na Krmanovej ulici a rekonštruované hradby na Hradbovej ulici. Zaujímavý je aj Jakabov palác, Hrnčiarska ulica – Ulička remesiel, Miklušova väznica, poklady Komenského ulice alebo návšteva Dominikánskeho kláštora a kostola, kde sa v presbytériu pod kobercom skrývajú staroindické náboženské symboly svastika (kultové znamenie v podobe hákového kríža).

Rozlohou areálu najväčšia v strednej Európe je Zoologická záhrada Košice v Kavečanoch, ktorej najväčšou pýchou je chov huculských koní. Najväčším zážitkom je kŕmenie zvierat a pozorovanie majestátneho medveďa hnedého. V letnom období ponúka ZOO zážitkový program Noc v ZOO – v sezónnom skautskom tábore v detskej ZOO. Rozlohou najväčšia botanická záhrada na Slovensku je Botanická záhrada na Mánesovej ulici, v ktorej sa pestuje viac ako 4000 druhov rastlín. Inšpiráciou sú predovšetkým dočasné výstavy tropických motýľov, orchideí a kaktusov. V lete je na zozname akcie „Musíte zažiť“ jazda na detskej železnici v Čermeľskom údolí, ktorú poháňa najstaršia parná lokomotíva Katka, návšteva Vyhliadkovej veže na kopci Hradová ponúkajúca prekrásny výhľad na Košice a ochutnávka originálneho kokteilu Košické zlato.

Košice žijú kultúrou a športom Titul Európske hlavné mesto kultúry 2013 láka navštíviť aspoň jednu kultúrnu akciu Košíc. V tradičnom duchu Vás privíta napríklad Štátne divadlo Košice alebo Štátna filharmónia Košice a v netradičnom zázemie projektu Košice 2013 Kasárne/Kulturpark alebo Tabačka Kulturfabrik. Košice žijú aj športom. Pridajte sa k davu fanúšikov hokeja v elektrizujúcej atmosfére v STEEL ARÉNE, podporte basketbalistky na zápase v Infinity Aréne alebo zabehnite najstarší maratón v Európe a druhý najstarší na svete – Medzinárodný maratón mieru. Vo vodnolyžiarskom areáli na Jazere sa nachádza jeden z troch vlekov na vodné lyžovanie na Slovensku s výbornou atmosférou.

7


PAMIATKY A PREHLIADKY – Ako spoznávať mesto Ak ste kdekoľvek v centre Košíc, ste len kúsok od nádherného dedičstva. Kompaktné historické centrum ponúka pamiatky, ktoré na prvý pohľad pútajú pozornosť svojou impozantnosťou, ale aj také, ktoré sú ukryté v tieni a musíte ich hľadať. Každý si tu však nájde to svoje. História, legendy, úžasné príbehy a stále niečo zaujímavé na každom rohu – to sú Košice, ktoré si zamilujete na prvý pohľad. PhDr. Róbert Pollák, riaditeľ Východoslovenského múzea v  Košiciach Vám dá tipy a  prezradí, aké pamiatky má v  Košiciach najradšej.

„Každý z nás má svoje obľúbené mestá a v nich miesta, na ktoré sa rád vracia. Keďže Košice sú mojim rodným mestom – „malým veľkomestom“, ako ich zvyknem predstavovať takým, ktorí ich ešte nepoznajú, tých miest v ňom mám veľa. Predsa len mojim favoritom je Hlavná ulica a jej blízke okolie. Nájdite si čas za pokojného rána sadnúť si do parku medzi majestátne budovy Dómu a divadla, ktoré ma vždy fascinujú. Zvyknem si tu predstavovať zástupy Košičanov ako sa pred stáročím premávali na vychýrenom korze a určite debatovali o tom, čo prinesie

pre nich a pre mesto nové storočie. Ich možné predstavy si porovnajte s Vašimi vedomosťami a skúsenosťami. Bude to určite poučné. Vrelo môžem odporučiť aj ďalšiu zaujímavosť - kúsok Turecka v Košiciach. Od Divadla uličkou pri Levočskom dome prejdite až po areál Katovej bašty. Nie je to mešita či minaret, ale verná kópia architektúry z tureckého Tekirdagu a ešte unikátnejšie je, že do domu sú zabudované originálne časti jedálne, zdobené orientálnou ornamentikou, zo začiatku 18. storočia privezené do Košíc v 29 debnách v roku 1906.“

Prejdite sa po Košiciach a spoznávajte krásu pamiatok, ktorú vyžarujú dodnes. Ak však chcete vedieť viac, máme pre Vás niekoľko tipov, ako spoznávať nielen fasády budov, ale aj ich históriu a legendy. Vyberte sa na pútavú prehliadku mesta alebo na potulku mestom.

ORGANIZOVANÉ PREHLIADKY MESTA SO SPRIEVODCOM Na prehliadku mesta so sprievodcom sa môžete vydať kedykoľvek budete chcieť. Z ponuky prehliadok odporúčame štyri prehliadky. Dve Vás prevedú najväčšími pokladmi Košíc. Prvá pútavo uvedie pamiatky z kategórie „Musíte vidieť“ a druhá prezradí aj ďalšie legendy Košíc. Pre tých, ktorí majú záujem bližšie poznávať najzaujímavejšie modlitebné miesta, je pripravená prehliadka najkrajších košických sakrálnych stavieb. Z histórie Košíc je pripravená aj tematická Židovská prehliadka. Prehliadky si môžete objednať osobne v Návštevníckom centre Košice alebo na návštevníckom portáli www.visitkosice.eu a je možné ich aj kombinovať. Začínajú vždy pred Návštevníckym centrom Košice na Hlavnej 59.

POTULKY MESTOM Päť odporúčaných pamiatok Dóm svätej Alžbety Kaplnka sv. Michala Štátne divadlo Jakabov palác Komplex Katovej bašty s Rodoštom, Miklušova väznica a Katov byt

Po stopách osobností – sochy a plakety Rodošto Sándor Márai Gersterov dom Aurel Stodola Kaplnka sv. Jána Nepomuckého Július Jakoby

Ďalšou pútavou možnosťou spoznávania mesta sú potulky, ktoré Vás mnohokrát zavedú aj na miesta bežne verejnosti neprístupné. Konajú sa každý prvý víkend v mesiaci. Každá potulka je venovaná zaujímavej téme z histórie alebo aj zo súčasnosti Košíc a je v slovenskom, maďarskom, anglickom a niekedy aj v španielskom jazyku. O časoch potuliek, pripravovaných témach a vstupenkách Vás budeme informovať v Návštevníckom centre Košice alebo na stránke www.potulka.sk. Nultý bod potuliek sa nachádza pred Vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10. Obľúbené témy potuliek: Košice za socializmu / Tajomstvá bočných uličiek / Kaplnka sv. Michala / Košice Hlavné mesto / Požiare v Košiciach / Židovské Košice / Fontány Košíc / Električková potulka / Stovežaté Košice / Podzemné Košice / Dóm svätej Alžbety / Slávne siene Košíc / Dominikánsky kostol a kláštor.

NETRADIČNÉ PREHLIADKY Popri tradičných prehliadkach a potulkách je tu pre Vás možnosť navrhnúť si vlastnú prehliadku. Príďte do Návštevníckeho centra Košice, vyberte si zo zoznamu pamiatok tie, ktoré máte záujem spoznať a vytvorte si tak svoju vlastnú trasu Košicami. Pre milovníkov rôznych chutí máme pripravenú aj kulinársku trasu mestom, na ktorej si Košice môžete vychutnať aj cez pochúťky a jedlá. Pripravené sú aj prehliadky Stredoveké Košice, Maratónske Košice a prehliadka Po stopách Sándora Máraiho.

Top mestské parky Botanická záhrada UPJŠ Park pri spievajúcej fontáne Park Anička Mestský park

8

Spoznávajte Košice ako mesto, ktoré osloví všetky Vaše zmysly. 9


PAMIATKY A PREHLIADKY – Najkrajšie skvosty Košíc

7 Urbanova veža

Objavte fascinujúce skvosty Košíc s pohnutou históriou a opradené legendami. Dostaňte sa na miesta, kde pulzoval život od založenia mesta, spoznajte slávneho rodáka, patrónku mesta, miesto, kde bol vyhlásený Košický vládny program, miestny „rozhlas“, harfové divadlo a  ďakovnú sochu za prežitie. Na  tejto prehliadke nebude núdza o superlatívy.

Zvonica, v ktorej je umiestnený zvon Urban zasvätený sv. Urbanovi – patrónovi vinohradníkov. Je výnimočná aj tým, že pod arkádami je umiestnené lapidárium – náhrobné kamene, ktoré reprezentujú vzácne ranogotické až barokové umenie. V 45 metrov vysokej veži sídli aj jediné múzeum voskových figurín na Slovensku.

Informácie o prehliadke: Prehliadka začína pred Návštevníckym centrom Košice na Hlavnej 59. Doba trvania je približne 1,5 hodiny. Prehliadku vedie skúsený sprievodca v jazyku, ktorý si zvolíte.

1 Dolná brána Z Návštevníckeho centra Košice sa najprv presuniete do útrob mesta. Dolná brána je pomenovanie pre komplex podzemného múzea s pôvodným vstupom do mesta a časťami pôvodného mestského opevnenia, ktoré vzniklo v 2. polovici 13. storočia. Odhalené boli počas rekonštrukcie Hlavnej ulice v roku 1996. Dnes je tento komplex pre svoju jedinečnú atmosféru miestom výstav a tradičných septembrových Košických slávností vína.

4 Erb mesta Keď vyjdete z galérie, vstúpite do malého parku. V jeho prednej časti je umiestnená bronzová plastika košického erbu – najstaršieho a prvého mestského erbu v Európe z roku 1369. Krásny anjel s heraldickými atribútmi rozprestiera svoje anjelské krídla a ako ochranca drží košický erb vo svojich rukách.

8 Park s hrajúcou fontánou a zvonkohrou

2 Gersterov dom Meno tohto košického rodáka mnohým možno veľa nepovie, ale názvy jeho diel poznáme z hodín geografie. Len kúsok od východu z podzemného múzea spoznáte veľkosť košického inžiniera Bélu Gerstera – projektanta známych prieplavov, kanálov a železníc, medzi inými aj Panamského či Korintského prieplavu.

3 Župný dom Jedným zo znakov Košických palácov je umiestňovanie erbov na ich hlavné priečelia. Erb bývalej územnej jednotky – Abovsko-turnianskej župy z roku 1558 nesie Župný dom, ktorý slúžil od roku 1779 ako centrum pre túto župu. Dnes sídlo Východoslovenskej galérie v sebe okrem priestorov pre expozície skrýva prekrásnu zasadaciu miestnosť a skvostnú najmenšiu verejnú kinosálu v Košiciach.

10

5 Dóm sv. Alžbety Symboliku patrónky mesta je spoznáte pri návšteve Dómu svätej Alžbety. Táto katedrála sa začala stavať okolo roku 1380. Je to najvýchodnejšie položená gotická katedrála západného štýlu v Európe a zároveň aj najväčší chrám na Slovensku. Nachádza sa v nej fascinujúci Oltár sv. Alžbety, vzácne točité dvojité schodisko z obdobia gotiky – jedno z piatich podobného typu v Európe, hrobka vodcu najväčšieho protihabsburgského povstania v Uhorsku Františka II. Rákócziho alebo slnečné hodiny z roku 1477. Fresky aj sochárske práce majstra Štefana, miestneho umelca z 15. storočia, zdobia jej interiér aj exteriér. Kvôli nádhernému výhľadu na centrum sa oplatí vyjsť na 60 metrov vysokú severnú vežu. A keď budete vychádzať z katedrály a poriadne sa pozriete na jej priečelie, možno vylúštite hádanku, prečo je tento dóm výnimočný na celom svete.

6 Kaplnka sv. Michala Kaplnka nachádzajúca sa kúsok od Dómu svätej Alžbety pochádza zo 14. storočia. Predstavuje vrchol gotiky a prekvapuje svojou štýlovou čistotou, útulnosťou a harmóniou. Kedysi bola obklopená mestským cintorínom a nachádzala sa v nej kostnica. Práve preto je zasvätená sprievodcovi duší na druhý svet archanjelovi Michalovi. Jeho socha znázorňujúca váženie duší mŕtvych je umiestnená nad vchodom do kaplnky.

Každú celú hodinu sa rozozvučí parkom strapcovitá zvonkohra s dvadsiatimi dvomi zvonmi zdobiaca park od roku 1997. V lete sa do jej rytmov pridá aj spievajúca fontána, ktorá po odznení zvonkohry svieti a strieka v rytme hudby.

9 Štátne divadlo Počas prechádzky popri fontáne sa zrazu objaví impozantný vstup do Štátneho divadla navrhnutého architektom Adolfom Langom. Divadlo uviedlo svoju prvú premiéru v roku 1899. Okrem eklektického exteriéru s prvkami neobaroka a secesie ohúri návštevníkov aj zvlnený interiér v tvare harfy, prekrásne secesné doplnky a na strope výjavy z hier svetového dramatika Williama Shakespeara v podaní Peregrina Gastgeba z Viedne.

11


10 Immaculata Hneď za divadlom sa nachádza morový stĺp Nepoškvrnenej Panny Márie z roku 1723 (Immaculata). Mariánsky stĺp je umiestnený v malom parku a pripomína vďaku Panne Márii za prekonanú epidémiu z rokov 1709 a 1710. Je prehliadkou sochárskej krásy baroka obklopený novšími sochami svätíc a anjelov. Podľa legendy sa traduje, že pod jedným stĺpom sa nachádzajú telesné pozostatky sv. Valentína.

PAMIATKY A PREHLIADKY – Prehliadka Starým mestom Dóm sv. Alžbety

Rozšírením prehliadky Najkrajšie skvosty Košíc sa dostanete na ďalšie miesta, ktoré ostávajú bežným turistom ukryté v bočných uličkách. Pokračujte ďalej v objavovaní stredovekého opevnenia Košíc a žalára, spoznajte košické domáce väzenie pre neposlušného vodcu, palác na brehu rieky, zákutia mestského parku, najslávnejšieho spisovateľa Košíc, symbol a  mená víťazov Maratónu mieru a  miesto, kde býva uložený zlatý poklad.

Informácie o prehliadke: prehliadka začína pred Návštevníckym centrom Košice na Hlavnej 59 a trvá približne 2,5 hodiny. Vedená je skúseným sprievodcom v jazyku, ktorý si zvolíte.

12 Miklušova väznica Pôvodne dva gotické domy s tradovanou hrnčiarskou dielňou zmenili v 17. až 19. storočí svoje využitie na väznicu a mučiareň. V priľahlom podjazde nad Hrnčiarskou uličkou sa nachádzal katov byt (ocenený ako Expozícia roka 2009). Dnes tu nájdete múzeum s expozíciou Košické storočia, kde zažijete tajomnú stredovekú atmosféru. Každoročne 15. mája počas Noci múzeí väznica ožíva skutočným krikom mučených a väzňov.

14 Jakabov palác Na konci Mlynskej ulice oproti Mestskému parku, kde bol pôvodne čarokrásny umelo vytvorený vodný tok Mlynský náhon, stojí prekrásny palác. Nebol však sídlom šľachtickej rodiny, ale súkromným domom známeho košického staviteľa Petra Jakaba, ktorý realizoval aj stavbu Štátneho divadla alebo Východoslovenského múzea. V apríli 1945 zažil palác najväčšiu slávu, keď bol sídlom prezidenta Československej republiky Edvarda Beneša.

11 Historická radnica Poslednou zastávkou tejto prehliadky je historická radnica postavená v rokoch 1779 až 1780 s výrazným košickým erbom nad balkónom. Vnútri sa nachádzajú krásne sály s reprezentačnými priestormi primátora mesta, pričom v jednej z nich nájdete podobizne prvých mužov mesta od roku 1982. Cez nádvorie budovy vstúpite aj do bývalého kina Fórum/Slovan, dnes zrekonštruovanej krytej sály využívanej na koncerty a divadelné predstavenia. Na prízemí Vás privíta Návštevnícke centrum Košice.

13 Areál Katovej bašty a Rodošto – pamätný dom Františka II. Rákócziho Najkrajší príklad stredovekých košických hradieb a najväčšia bašta na Slovensku je práve Katova bašta, ktorá chránila jeden zo vstupov do mesta – Maľovanú bránu. V areáli tejto bašty sa nachádza aj kópia tureckého exilového domu posledného vodcu protihabsburgského povstania Františka II. Rákócziho tzv. Rodošto, ktorá vnáša do Košíc čaro orientu. Ak máte záujem o vlastnú pamätnú mincu, nahláste sa vopred v mincovni v Rodošte a odneste si z Košíc unikátny suvenír. Areál Katovej bašty je v júni hostiteľom výnimočného kulinárskeho festivalu košickej gastronómie Košice Gurmán Fest.

12

15 Mestský park Mestský park s rozlohou vyše 11 hektárov je vstupnou bránou do historického centra. Vznikol v 18. storočí a na jeho okraji sú umiestnené obľúbené športoviská a mestské kúpalisko. Park žije predovšetkým v lete, kedy sa tu odohráva multimediálne pouličné divadlo a v októbri počas Festivalu svetiel s názvom Biela Noc.

13


PAMIATKY A PREHLIADKY – Sakrálne Košice Pre obdivovateľov sakrálnych stavieb a vyhľadávačov pietnych a tichých miest na rozjímanie je pripravená prehliadka s názvom Sakrálne Košice. Spoznajte krásy najnavštevovanejšieho chrámu Dómu sv. Alžbety alebo najobdivovanejšej Kaplnky sv. Michala, ale nezostanete len pri nich. Svojimi príbehmi, kuriozitami a  krásami si Vás získajú aj menej známe sakrálne stavby, ktoré predstavujú aj prechádzku po rôznych architektonických štýloch – od románskeho slohu, gotiky, cez renesanciu, barok až po rondokubizmus.

Informácie o prehliadke: Prehliadka začína pred Návštevníckym centrom Košice na Hlavnej 59 a trvá približne 2 hodiny. Vedená je skúseným sprievodcom v jazyku, ktorý si zvolíte.

19 Univerzitný Kostol sv. Trojice (tzv. kostol premonštrátov)

16 Máraiho socha

18 Východoslovenské múzeum

Z Mestského parku sa bočnými uličkami dostávame k soche azda najvýznamnejšieho košického rodáka – svetoznámeho spisovateľa Sándora Máraiho, ktorý v meste prežil svoje detstvo a stredoškolské roky. Socha ho znázorňuje takého, akým bol premýšľajúceho nad zmyslom mnohých vecí...

Hneď za sochou maratónca sa nachádza majestátna novorenesančná budova Východoslovenského múzea z rokov 1896 až 1899. Najaktívnejšie múzeum počtom organizovaných výstav na Slovensku s množstvom expozícii ukrýva (v prípade, že neputuje po svete) vo svojom trezore aj skutočný skvost – Košický zlatý poklad. Oproti budove Východoslovenského múzea stojí jedna z najkrajších stavieb v meste – budova Divízie, ktorá bola postavená pre potreby vojenského veliteľstva a je zdobená atribútmi „vojenstva“. Dnes je to sídlo Košického samosprávneho kraja a nachádzajú sa tu aj expozície Východoslovenského múzea so skvostami z obdobia gotiky, baroka a renesancie a unikáty z prírody Karpát.

Najživšie zdobený kostol z roku 1681 je plný farieb a prelína sa v ňom renesancia s pestrým barokom. Vyznačuje sa osobným prístupom k Bohu zhmotnenom v oddelených bočných kaplnkách s oltármi, kde má každý súkromie na modlenie. Neslávne známa je história pozemku, na ktorom kostol stojí. Samotný kostol s pribudovaným kláštorom a niekdajšou univerzitou zaujme aj očným klamom prednej steny, cennou vyrezávanou kazateľnicou zo 17. storočia, nádhernými nástennými maľbami od Erasma Schrötta alebo stropnými maľbami s výjavmi spojenými so zakladateľom rehole premonštrátov, ktorú na Slovensku nájdete len v Košiciach a v Jasove.

21 Dominikánsky kostol Z poznávania chrámov Hlavnej ulice sa presunieme na známe Dominikánske námestie s trhom, ktoré nesie názov po najstaršom kostole z roku 1290. Pri kostole sa nachádzal aj kláštor, v ktorom už v 14. storočí pôsobila škola a známa iluminátorská dielňa. Kuriozít tu nájdeme hneď niekoľko: úchvatné fresky na stenách kostola vytvárajú ilúziu, ako keby ani nemal strechu, svet podzemia slúžil na pochovávanie, ale aj ako úkryt. Pod kobercom nečakane objavíte svastiky, na stenách sú falošné trhliny...

5 Dóm sv. Alžbety 6 Kaplnka sv. Michala

20 Kostol sv. Antona Paduánskeho (tzv. seminárny kostol) 17 Socha maratónca a Medzinárodný maratón mieru Na konci Hlavnej ulice je Námestie Maratónu mieru, ktoré pripomína najstarší maratón v Európe. Jeho symbolom je socha bežiaceho muža od sochára Arpáda Račka a mená víťazov jednotlivých ročníkov. Zabehnúť 42 km dlhú trasu mestom si môžete každý rok v prvý októbrový víkend s tisíckami ďalších nadšencov. 14

Najdlhší a druhý najstarší kostol v Košiciach založili pôvodne františkáni už koncom 14. storočia. Najprv kostol, potom sklad zbraní, kasárne, sklad potravín, dočasná katedrála – tým všetkým chrám prešiel, aby sa nakoniec už vo svojej prvotnej funkcii potešil návšteve pápeža Jána Pavla II. v roku 1995, ktorý krátko pobudol aj v priľahlej budove konviktu. Okrem celoročných omší si nenechajte ujsť vianočný koncert, ktorý je veľkým zážitkom.

15


22 Synagóga na Zvonárskej ulici s modlitebňou a mikve – Židovská obec Po niekoľkých minútach chôdze od Domu umenia sa dostávame do bočnej Zvonárskej ulice. Tu v zástavbe domov nenápadne stojí najstaršia zachovaná synagóga v Košiciach z roku 1883 – krásny príklad maurského štýlu. Hneď vedľa nej je vchod do židovskej náboženskej obce a budova modlitebne. Vo dvore sa okrem rabínovho bytu, priestoru a bytu pre šocheta (osoba, ktorá rituálne zabíja zvieratá a predáva ich mäso), kóšer kuchyne, radnice, kancelárie a zdravotného strediska obce nachádzajú aj najstaršie rituálne kúpele mikve.

23 Synagóga a škola na Puškinovej ulici Celú prehliadku zavŕšime zrekonštruovanou ortodoxnou synagógou a priľahlou židovskou školou. Stavby sú dielom známeho košického architekta Ľudovíta Oelschlägera a staviteľa Huga Kaboša z konca tridsiatych rokov 20. storočia. Ortodoxná synagóga predstavuje osobitnú kombináciu historických prvkov a prvkov orientálnej architektúry spolu s prvkami moderny, predovšetkým kubizmu. Na stenách interiéru synagógy sú ceruzkami napísané odkazy židov, ktorí tam boli zhromažďovaní pred transportmi do koncentračných táborov. Ako jediná synagóga nepretržite plnila svoje bohoslužobné účely. V suteréne priľahlej školy Talmud Tóry bývala kedysi známa pekáreň macesu a nachádzal sa tu aj úkryt pre utečencov z Československa zo severu cez Košice na juh alebo do zámoria.

PAMIATKY A PREHLIADKY – Židovské Košice Pred holokaustom boli Košice mestom s jednou z najväčších a najprominentnejších židovských komunít na území dnešného Slovenska. V roku 1930 tu žilo viac ako 11 500 židov, ktorí tvorili 16,4% celkovej populácie mesta, pričom židia sa v meste mohli usadiť až po roku 1840. Trvalo však len necelý mesiac v roku 1944, aby takmer celú komunitu vyhladili transporty do Auschwitz-Birkenau. Zanechala nám však pamiatky, ktoré dotvárajú mesto a  rozprávajú svoje smutné príbehy. Svojou krásou, atmosférou a  unikátnosťou vytvárajú židovské pamiatky z tejto prehliadky jedinečný zážitok.

Informácie o prehliadke: Prehliadka začína pred Návštevníckym centrom Košice na Hlavnej 59 a trvá približne 1,5 hodiny. Vedená je skúseným sprievodcom v jazyku, ktorý si zvolíte.

22 Synagóga na Zvonárskej ulici s modlitebňou a mikve – Židovská obec

24 Dom umenia – bývalá neologická synagóga

26 Staré bábkové divadlo – Židovské kasíno

Tematickú židovskú prehliadku začíname na mieste pred Domom umenia, kde od roku 1867 stála nádherná stavba prvej košickej synagógy zrovnanej so zemou začiatkom šesťdesiatych rokov 20. storočia. Vedľa nej v rokoch 1926 až 1927 vyrástla impozantná neologická synagóga pre 1100 ľudí s obrovskou elipsovitou kupolou s priemermi 21 a 24 metrov pripomínajúca rímsky Panteón, ktorá sa v pozmenenom stave zachovala dodnes. Od prestavby je sídlom Štátnej filharmónie Košice. Zaujímavosťou je, že na vrchole kupoly sa kedysi nachádzala šesťcípa Dávidova hviezda, v súčasnosti umiestnená na židovskom cintoríne na pamätníku holokaustu. Hviezda bola nahradená lutnou.

Blízko Židovskej obce sa nachádza budova, ktorá ma svoje slávne časy dočasne za sebou. V roku 1893 židia v Košiciach založili Košický spoločenský kruh, tzv. židovské kasíno a v roku 1910 dali postaviť samostatný secesný palác. Fungovali tu spoločenské miestnosti a kaviareň. Po vojne a prestavbe tu od roku 1962 do začiatku deväťdesiatych rokov 20. storočia fungovalo bábkové divadlo. V súčasnosti čaká budova na svoju prestavbu.

23 Synagóga a škola na Puškinovej ulici 25 Budova školy na Tajovského ulici Budova školy bola na prvom poschodí funkčne prepojená so synagógou. Má veľmi pôsobivú fasádu a jej vynovený vzhľad môžete obdivovať priamo z ulice. Kedysi bola centrom vzdelania časti košických židov.

16

V prípade ďalšieho záujmu Vás prehliadka zavedie aj na tieto tri miesta: 17


A

ÉHO

HUTN

IE

KÉH

MAS

O

Á SK

OVA SLAV

KM

HO

ZDO

NS

HVIE

& %

EN

SKÁ

TOV ÁR

REN

SE

O JÁ STR

OVA ARYK

JE

Každá židovská náboženská obec mala svoj cintorín značne vzdialený od synagógy. Tá košická si svoj zriadila na Tatranskej ulici, pričom slúžil od roku 1844 do roku 1889. Je tu pochovaný aj najznámejší košický žid Herman Holowitz. Jeho syn Leopold bol známy maliar. Dnes má cintorín rozlohu len 50 x 70 m a nie je veľmi udržiavaný. Po roku 1890 bol nový židovský cintorín umiestnený vedľa Verejného cintorína na Rastislavovej ulici. Uprostred neho sa nachádza pamätník obetiam holokaustu, na ktorom je umiestnená šesťcípa hviezda z neologickej synagógy, dnešného Domu umenia.

ÍCKA

BREŽ

ENS

NÁ OVO

RSK

T YRŠ

BIA

GORK

KOM

Starý a nový židovský cintorín

G AR

A OV

OVA BAÈÍK ŠT EFÁ

O JN ZBR

IÈN

A OV NIK

Židovské vojnové geto

Á

 HLAVN

$

N VOD

Á

MESTSKÝ PARK

Á

'

UNIV

A

ERZIT

&DOMINIKÁNSKE NÁMESTIE

MLYN

%

"

SKÁ

HLAVNÁ

$

!

KRM

VRÁTNA

" 

TIMONOVA

PRIB

VA INO E NÁM

ST

EVE

VA LTO

C PALA

$

BO SLO IE O

DIT

V E¼O ŠT

KÉHO

A OV ÚR

ROVÁ

VA GREŠÁKO

S ROO

Á JANT

MOJMÍROVA

"

TAJOVSKÉHO

#

VA ANO

ZV ON

ÁR

Á

SK

A

BOÈN

HLAV

ETINA

*75

!

# ALŽB

STANIÈNÉ NÁMESTIE

OV VNÍK OJO CH B ICKÝ ŠIST TIFA PRO A INOV PUŠK

MOYZESOVA

E 

'

t

!

SKA KOVÁÈ

HRADBOVÁ

LÍNSK

ŽELEZNIÈNÁ STANICA URŠU

A

BIELA

Á POŠTOV

#

IARSK

SKA

HRNÈ

MÄSIAR

BAŠTOVÁ

Na mieste dnešnej Bajzovej ulice blízko autobusovej stanice bolo počas vojny židovské geto, kde boli sústredení židia z okolitých dedín. Ulica bola uzatvorená a život sa odohrával len medzi múrmi dvoch štvorcových budov s nádvoriami.

LEGENDA: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

18

DOLNÁ BRÁNA GERSTEROV DOM ŽUPNÝ DOM ERB DÓM SV. ALŽBETY KAPLNKA SV. MICHALA URBANOVA VEŽA PARK S HRAJÚCOU FONTÁNOU A ZVONKOHROU ŠTÁTNE DIVADLO

10 11 12 13 14 15 16 17 18

IMMACULATA HISTORICKÁ RADNICA MIKLUŠOVA VÄZNICA AREÁL KATOVEJ BAŠTY A RODOŠTO JAKABOV PALÁC MESTSKÝ PARK MÁRAIHO SOCHA SOCHA MARATÓNCA VÝCHODOSLOVENSKÉ MÚZEUM

UNIVERZITNÝ KOSTOL SV. TROJICE KOSTOL SV. ANTONA PADUÁNSKEHO DOMINIKÁNSKY KOSTOL SYNAGÓGA NA ZVONÁRSKEJ ULICI SYNAGÓGA A ŠKOLA NA PUŠKINOVEJ ULICI DOM UMENIA BUDOVA ŠKOLY NA TAJOVSKÉHO ULICI STARÉ BÁBKOVÉ DIVADLO - ŽIDOVSKÉ KASÍNO i NÁVŠTEVNÍCKE CENTRUM KOŠICE

19 20 21 22 23 24 25 26

19


Východoslovenské múzeum v Košiciach

Pamätná izba Sándora Máraiho

Podzemný trezor pre Košický zlatý poklad, drevený kostolík z Kožuchoviec, stále expozície Príroda Karpát a Storočia v umení v budove na Hviezdoslavovej 3, orientálny pamätný dom Františka II. Rákócziho – Rodošto, expozícia Kovolejárstva a zvonov v Katovej bašte a pútavá a strašidelná prehliadka Košické storočia v Miklušovej väznici.

V pamätnej izbe nájdete ukážku osobných predmetov spisovateľa: rukopisy s jeho podpismi, jeho glóbus, kríž, fotky a obrazy, ktoré pripomenú tohto košického rodáka a svetoznámeho umelca, tvorcu viac ako päťdesiatich diel – jedného z nosných osobností projektu Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2013.

Lokalizácia: Hviezdoslavova ulica 3, Košice T: +421 (0) 55 622 30 61, +421 (0) 55 622 03 09 E: info@vsmuzeum.sk W: www.vsmuzeum.sk Otváracie hodiny utorok – sobota 9:00 – 17:00, nedeľa 9:00 – 13:00

Lokalizácia: Mäsiarska 35, Košice T: +421 (0) 55 625 8888 E: info@visitkosice.eu W: www.visitkosice.eu Otváracie hodiny: vstup na objednávku

Lokalizácia: Nižná Myšľa, 10 km od Košíc T: +421 (0) 903 483 750 E: obecniznamysla@netkosice.sk, W: www.niznamysla.sk, sekcia História Otváracie hodiny: otvorené na požiadanie

Múzeum voskových figurín Košice

Múzeum Vojtecha Löfflera

PRÍRODA, HISTÓRIA, POKLAD, UMENIE A OSOBNOSTI

V priestoroch múzea na Vás čaká 23 unikátnych figurín osobností z histórie Slovenska a Košíc, medzi nimi pop-artový velikán Andy Warhol, patrónka mesta sv. Alžbeta Durínska alebo staviteľ Dómu sv. Alžbety majster Štefan.

Umelecké jadro a komunitné centrum súčasného umenia, ktoré okrem expozície diel sochára Vojtecha Löfflera a unikátnych autoportrétov najdôležitejších košických maliarov 20. storočia, mapuje a podporuje rozvoj maliarstva a dáva priestor pre prezentáciu súčasného výtvarného umenia a novej generácie umelcov.

MÚZEÁ A ATRAKCIE – Múzeá v Košiciach Výber múzeí je v  Košiciach zaujímavý a  každý si tu príde na svoje. Na milovníkov archeológie čaká podzemie Hlavnej ulice alebo ukážka vykopávok v Nižnej Myšli. Prepojenie Košíc na významné stredoveké cesty, zlatý poklad, dobové umenie a život Vám priblíži najstaršie múzeum Košíc založené už v roku 1872. Historické osobnosti Vám v  životnej veľkosti priblíži jediné múzeum voskových figurín na Slovensku a  jedného významného rodáka zase jeho pamätná izba. Múzeum Vojtecha Löfflera popri výstave diel významného košického sochára mapuje aktuálne smerovanie súčasnej výtvarnej scény a dáva priestor mladým umelcom. Pre návštevníkov zaujímajúcich sa o vedu a výskum je tu jediné technické múzeum, ktoré okrem hlavnej budovy ponúka mnohé zaujímavé miesta na obdivovanie hviezd, hodín alebo lietadiel. Zvyky a folklór Abovskej župy (historická územná jednotka odpovedajúca okoliu Košíc) predstaví jedinečné etnografické múzeum HUMNO. Ponorte sa do rôznych svetov v Košiciach a priblížte sa prírode, histórii alebo až hviezdam.

ARCHEOLÓGIA V POPREDÍ

Myšlianske obecné múzeum

Hneď na začiatku Hlavnej ulice sa nachádza Podzemné archeologické múzeum, ktoré Vám predstaví jeden z pôvodných vstupov do mesta z 13. storočia a ďalšie historické hradby, opevnenia a budovy. Ešte do dávnejšej histórie Vás zavedie Myšlianske obecné múzeum, v ktorom sa nachádzajú miestne vykopávky z osady pravekých lovcov sobov a mamutov a ich pohrebiska spred 3500 rokov.

Múzeum v budove bývalého myšlianskeho kláštora sa nachádza v neďalekej dedinke Nižná Myšľa, kde sa v roku 1977 realizoval komplexný výskum starobronzovej osady a pohrebiska – najstaršieho osídlenia Slovenska. Nenechajte si ujsť prehliadku predmetov, ktoré mali lovci sobov a mamutov vo svojich domoch a s ktorými pochovávali svojich blízkych, napríklad aj najznámejšiu a najstaršiu slovenskú hračku – hlinený vozík a zároveň preskúmajte podzemné katakomby kláštora.

Podzemné archeologické múzeum

Prírodu Karpát, umenie a históriu Košíc, historickú postavu Františka II. Rákócziho a stredovekú väznicu s bytom pre kata Vám priblíži Východoslovenské múzeum v Košiciach, ktoré pripravuje aj mnoho tematických výstav vo svojich štyroch objektoch v historickom centre. Návštevníkov múzea láka expozícia Košický zlatý poklad, ktorá je však do konca roka 2012 zapožičaná mimo Košíc. Voskové figuríny najznámejších osobností Košíc tvoria expozíciu jediného slovenského Múzea voskových figurín v Urbanovej veži. Narodenie a život svetoznámeho spisovateľa Sándora Máraiho pripomína jeho pamätná izba na Mäsiarskej ulici. Múzeum vynikajúceho košického sochára a podporovateľa umenia Vojtecha Löfflera pripomína jeho umelecké diela.

Lokalizácia: Urbanova veža – Hlavná ulica, Košice T: +421 (0) 905 400 797, +421 (0) 908 324 576 E: info@waxmuseum.sk, W: www.waxmuseum.sk Otváracie hodiny: vstup na objednávku, minimálne 10 osôb v skupine

Lokalizácia: Alžbetina 20, Košice T: +421 (0) 55 622 30 73, +421 (0) 55 622 32 34 E: lofflermuzeum@post.sk W: www.muzeum.sk Otváracie hodiny: utorok – sobota 10:00-18:00 ( piatok dopoludnia zdarma), nedeľa 13:00-17:00

Komplex podzemného múzea s pôvodným vstupom do mesta a pôvodnými hradbami z 13. až 15. storočia odhalenými počas rekonštrukcie Hlavnej ulice v roku 1996. Lokalizácia: Pod Hlavnou ulicou v Košiciach T: Návštevnícke centrum Košice, +421 (0) 55 625 888 E: info@visitkosice.eu, W: www.visitkosice.eu Otváracie hodiny: máj – september: utorok – nedeľa 10:00 - 18:00

20

21


Múzeum skla

Planetárium

Zaujímavá súkromná zbierka sklárskeho umenia, ktorú si môžete prezrieť kedykoľvek počas otváracích časov kaviarne.

Bádajte ďalej za hviezdami v planetáriu.

Lokalizácia: Hlavná 16, Košice T: +421 (0) 55 727 93 33 E: hotel@hotelzlatydukat.sk, W: www.hotelzlatydukat.sk Otváracie hodiny: pondelok – piatok 11:00-23:00, sobota – nedeľa 10:00-22:00

Lokalizácia: Slovenské technické múzeum, Hlavná 88, Košice T: +421 (0) 55 726 06 56 E: planetarium.stm@stm-ke.sk, W: www.stm-ke.sk Otváracie hodiny: utorok – piatok 8:00 - 17:00, nedeľa 14:00; realizácia programu v planetáriu je podmienená účasťou 10 platiacich osôb. Programy pre verejnosť: utorok – piatok a nedeľa o 14:00; termín v nedeľu je nutné overiť na +421 (0) 55 726 06 56 alebo +421 (0) 55 622 40 35

BÁDANIE A TECHNICKÉ PAMIATKY Vydajte sa po stopách Aurela Stodolu – veľkej osobnosti Košíc, tvorcu teórie parných turbín či majstra termodynamiky. Je známe, že na jeho prednášky chodil dokonca aj Albert Einstein. Veda a výskum, podporovaná v Košiciach Technickou univerzitou, je prezentovaná návštevníkom Slovenského technického múzea, jediného na Slovensku. Jeho najnovšia expozícia Múzeum letectva v areáli letiska zaujme zbierkou historických lietadiel. Súčasťou Slovenského technického múzea je aj Planetárium a expozícia historických hodín v neďalekom Budimíre. Planetárium nájdete aj v Centre voľného času Domino, kde sa konajú náučné programy.

Slovenské technické múzeum Jediné múzeum na Slovensku s mnohými expozíciami mapujúcimi napríklad hutníctvo, strojárstvo, umelecké kováčstvo, vývoj geodetickej techniky a kartografie alebo vývoj písacích potrieb. Súčasťou je aj energetické oddelenie Aurela Stodolu a Sieň elektrických výbojov. Lokalizácia: Hlavná 88, Košice T: +421 (0) 55 622 40 35 E: stmke@stm-ke.sk, W: www.stm-ke.sk Otváracie hodiny: utorok – piatok 8:00-17:00, sobota – nedeľa 12:00-17:00

Planetárium CVČ Domino Lokalizácia: Popradská 86 T: +421 (0) 55 641 14 11 E: sekret@cvcdomino.sk, W: www.cvcdomino.sk Otváracie hodiny: podľa aktuálneho programu

Múzeum letectva Košice Najnovšia expozícia očarí milovníkov lietajúcich strojov. Lokalizácia: Letisko Košice T: +421(0) 55 683 22 72 E: muzeumletectva@stm-ke.sk, W: www.stm-ke.sk Otváracie hodiny: utorok – nedeľa 10:00 - 17:00 v sezóne 25.4 - 30.9; utorok – nedeľa 9:00 - 15:00 v sezóne od 1.10. do 30.11.

22

23


Á SK EN TOV ÁR

KM

HO

A OV

ŠT EFÁ A OV NIK

ÁPRE PRIATEĽOV JEDLA A VÍNA

Á

MESTSKÝ PARK

HRNÈ

%

IARSK

Košické slávnosti vína (strana 46)

N VOD

Á

Košice Gurmán Fest (strana 46)

HLAVN

BIELA

A

#

Á POŠTOV

Kokteil Košické zlato (strana 56)

PIKNIK

LÍNSK

A

i

DOMINIKÁNSKE NÁMESTIE

$

! "

J

STANIÈNÉ NÁMESTIE

SK MLYN

OV VNÍK OJO CH B ICKÝ ŠIST TIFA PRO A INOV PUŠK

NA INŠPIRÁCIU

URŠU

RZIT

SKA KOVÁÈ

Márai káva

E UNIV

ŽELEZNIÈNÁ STANICA

Á

Lesopark Bankov (strana 39)

A SK ÁR

'

VA ANO

VRÁTNA

Všetky múzeá a galérie (strana 20 a 30)

16kmTIMONOVA

! "

PRIB

VA INO E NÁM

STBO SLO IE O

DIT

O CKÉH PALA

V E¼O ŠT

A OV ÚR

ROVÁ

á

3km 4km

RO

OSE

A TOV VEL

Á JANT

0,8km

VA GREŠÁKO

MOJMÍROVA

Hokejový zápas (strana 42)

Viac informácií o všetkých atrakciách, o spôsobe, ako sa na ne dostať, o ich otváracích časoch, o cenách a aktuálnych ponukách nájdete na návštevníckom portáli www.visitkosice.eu

KRM

ZV ON

Á

DNI PLNÉ DAŽĎA

&

HLAVNÁ

ETINA

HLAV

ALŽB

BUS

LEGENDA: 1 2 3 4 5 6 7

PODZEMNÉ ARCHEOLOGICKÉ MÚZEUM VÝCHODOSLOVENSKÉ MÚZEUM (VSM) VSM - RODOŠTO VSM - KATOVA BAŠTA VSM - MIKLUŠOVA VÄZNICA MÚZEUM VOSKOVÝCH FIGURÍN PAMÄTNÁ IZBA SÁNDORA MÁRAIHO

8 MÚZEUM VOJTECHA LÖFFLERA 9 MÚZEUM SKLA 10 SLOVENSKÉ TECHNICKÉ MÚZEUM

11 12 13 14 i

MYŠLIANSKE OBECNÉ MÚZEUM MÚZEUM LETECTVA PLANETÁRIUM CVÈ DOMINO ETNOGRAFICKÉ MÚZEUM HUMNO

NÁVŠTEVNÍCKE CENTRUM KOŠICE

Park pri spievajúcej fontáne (strana 11) 24

25

á

LETNÉ DNI A NOCI

BOÈN

Potôčik na Hlavnej

NS

Ľadový hokej v Steel aréne (strana 42)

IÈN

TAJOVSKÉHO

PRE CELÚ RODINU

SE

O JN ZBR

SKA

Čermeľská železnička (strana 39)

OVA ARYK

JE

PRE FANÚŠIKOV

HRADBOVÁ

PRE TÝCH NAJMENŠÍCH

MAS

OVA BAÈÍK

Letná bobová dráha (strana 38)

NAKUPOVANIE AKO V STREDOVEKU

OVA SLAV

Vodné lyžovanie, Wakeboard a Wakeskate (strana 40)

VZRUŠENIE

Ulička remesiel (strana 53)

ZDO

MOYZESOVA

Let balónom a balónová fiesta (strana 40)

IE

Medzinárodný maratón mieru (strana 34-35)

Alpinka (strana 39)

ÚŽASNÉ VÝHĽADY

HVIE

ÍCKA

BREŽ

ENS

Košický hrad (strana 38)

Vyhliadková veža (strana 38)

HUTN

NÁ OVO

PRE ŠPORTOVCOV

JÁR

Planetárium (strana 22)

Tipy na to najlepšie:

T YRŠ

O STR

MÄSIAR

Otvoriť oči a snívať pri pohľade na celé Košice, pohladkať a nakŕmiť zvieratko, vojsť do tropického sveta uprostred najväčšej zimy, nazrieť až ku hviezdam, siahnuť na dno svojich síl, letieť rýchlosťou aj 50 km/hodinu, cítiť sa ako v stredoveku, len tak si posedieť so zmrzlinou a hľadieť na divadlo vody a zvuku, vychutnať si dokonalé chute a opojnosť vína alebo sa viezť za parnou lokomotívou. Najkrajšie atrakcie Košíc oslovia všetky zmysly a každý si tu nájde to svoje.

Športovo-zábavný areál na Alejovej ulici (strana 36)

BAŠTOVÁ

MÚZEÁ A ATRAKCIE – ATRAKCIE PRE KAŽDÉHO

ÉHO

Lokalizácia: Cottbuská 36,sídlisko KVP T: + 421 (0) 903 905 903, objednávky ľudových večerov – Návštevnícke centrum Košice +421 (0) 55 625 8888 E: muzeum@humnoke.sk, W: www.humnoke.sk Otváracie hodiny: pondelok – štvrtok 15:00 - 19:00, sobota – nedeľa 9:00 - 12:00, 16:00 - 19:00

GORK

Etnografické múzeum HUMNO

A

O

Botanická záhrada UPJŠ (strana 38)

RSK

KÉH

Regionálne zvyky, tradičný spôsob života, stravovania, odevnú a ľudovú výtvarnú kultúru Vám predstaví netradičné súkromné etnografické múzeum HUMNO. Spoznajte región Košíc napríklad aj prostredníctvom večera ľudovej kultúry.

BIA

ENS

Zoologická záhrada (strana 38)

KOM

REGIÓN NETRADIČNE

G AR


UMENIE A KULTÚRA – Umelecká scéna V súvislosti s umením a kultúrou Košice aktívne pracujú na tom, aby sa stali úspešným Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2013. Dôkazom je celý rad rozvíjajúcich sa umeleckých projektov, nové festivaly, podujatia a  akcie, ktoré sa v  meste ako príprava na rok 2013 organizujú. Množstvo medzinárodných podujatí, ale aj rastúce tvorivé komunity potvrdzujú, že Košice majú a budú mať svoje pevné miesto na kreatívnej mape Európy. Zora Jaurová, riaditeľka neziskovej organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, Vám prezradí, prečo stojí za to Košice ako mesto kultúry navštíviť.

„Košice majú v sebe silný umelecký potenciál, čo dokázali napríklad v dvadsiatych rokoch, kedy tu vzniklo európsky významné hnutie maliarskej moderny známe pod názvom Košická avantgarda (A.Jasusch, K.Bauer, J.Jakoby a iní). Aj v súčasnosti vychádzajú z Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach mnohí zaujímaví mladí umelci tvoriaci v oblasti vizuálneho umenia, dizajnu, nových médií a ďalších umeleckých oblastiach. Mesto má vibrujúce umelecké podhubie v oblasti súčasnej hudby, ale aj jazzu. Funguje tu množstvo nových zaujímavých kapiel a hudobných telies. Industriálne priestory kultúrnych centier Kasárne/Kulturpark či Tabačka, ale aj historické priestory Štátnej filharmónie či Štátneho divadla poskytujú priestor na rôzne typy výnimočných medzinárodných produkcií. A na rok 2013 pripravujeme aj veľmi špecifické podujatia, ktoré predstavia Košice Európe a naopak.“

vytvorí inú atmosféru. Na nepravidelnej báze pôsobia divadlá a scény ako Staromestské divadlo, Divadlo Cassia Dance alebo aj divadlo rómskej národnostnej menšiny Romathan. Divadlo Na peróne reprezentuje nezávislú divadelnú scénu, inovatívne spracúva nové témy a podieľa sa aj na mnohých domácich a zahraničných projektoch. Divadelná scéna v Košiciach Vás zaiste očarí svojou kvalitou, ale vizuálne umenie je to, čím si Vás Košice získajú. Základom je Východoslovenská galéria, ktorá v dvoch budovách (na Hlavnej a Alžbetinej ulici) prezentuje to najlepšie z klasického výtvarného košického umenia v širokom žánrovom rozpätí, ale zároveň ponúka aj priestor novej generácii umelcov. Na Alžbetinej ulici je ku galérii, kde sa prezentujú diela stvárňujúce Košice a okolie, pripojené priestorovo aj tematicky Múzeum Vojtecha Löfflera, ktoré je viac galériou ako múzeom. Okrem iného ponúka jedinečnú zbierku diel tohto vynikajúceho sochára. Tematickú zbierku diel jedného umelca ponúka tiež súkromná galéria vedúcej osobnosti pop-artu Andyho Warhola mihal gallery. Kreatívne Košice reprezentujú Kasárne/Kulturpark (viac na strane 28) a TABAČKA KulturFabrik. Zaujímavým kreatívnym miestom je Rotunda, kde sa konajú rôzne výstavy nielen školy úžitkového výtvarníctva. Súčasné umenie ponúka Galéria Panoptikum, fotografii je venovaná FotoGaléria NOVA. Len tak sa poobzerať alebo kúpiť si umelecké dielo môžete v Unicon-art-gallery, DieloPlus.sk či KMG -ART.

Aj pri výbere filmového zážitku ponúkajú Košice viacero miest. Vydajte sa buď do multikina CineMax v nákupnom centre Optima alebo City Cinemas v nákupnom centre Galéria. Tradičný zážitok ako za starých čias umožnia klasické kiná Úsmev a Impulz. Filmové premietania hostí aj kino Biograf, ktoré je súčasťou Východoslovenskej galérie. Literárne umenie zastupuje predovšetkým Štátna vedecká knižnica a Knižnica pre mládež, ktorá organizuje aj rôzne workshopy a besedy. Netradičné exkurzie a prednášky organizuje aj Štátny archív Košice. Od zraku k sluchu: vážnu hudbu zastupuje s pravidelným programom Štátna filharmónia Košice. Rôzne koncerty a predstavenia hostí STEEL ARÉNA (najväčšie hviezdy od Faithless, Andrea Bocelliho či Lennyho Kravitza), Infiniti aréna, športová hala Cassosport, Agentúra GeS, Jumbo centrum, Historická radnica alebo klub Koloseum (alternatívna hudba – od reggae po hardcore). Program výstav, koncertov a iných podujatí dopĺňa napríklad tiež knižnica pre mládež alebo Kultúrne centrum Košického samosprávneho kraja.

Nechajte sa inšpirovať aktuálnymi kultúrnymi podujatiami na www.visitkosice.eu!

Ak v Košiciach hľadáte povznášajúce kultúrne zážitky, dilemou nie je to, čo robiť, ale kde začať. Divadlo alebo galéria, moderna alebo klasika, príjemné ticho alebo poriadna zábava. Ak si nie ste istí, čo všetko chcete zažiť, nechajte si poradiť – zostaňte v Košiciach celý víkend a vyskúšajte z každého niečo. Začnime s divadlami. Klasika – opera, balet a činohra je v ponuke Štátneho divadla Košice, ktoré okrem hlavnej scény ponúka aj jedinečné zážitky na Malej scéne. Program je plný kvalitných predstavení a úžasných komédií, akým je napríklad stále vypredané predstavenie Všetko o mužoch s vynikajúcim hercom Michalom Soltészom. Balet ponúka klasické aj moderné tanečné divadlá. Zájdite si na jedno z týchto predstavení a garantujeme Vám dych vyrážajúci zážitok. V maďarčine hrá Divadlo Thália Színház a Márai Stúdió napríklad aj diela Sándora Máraiho. Nielen pre deti rôzneho veku odporúčame Bábkové divadlo s jedinečnou scénou Jorik, kde sa predstavenie odohráva v celej sále a zakaždým 26

27


UMENIE A KULTÚRA – Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 Jedinečnú umeleckú kapitolu predstavujú Kasárne/Kulturpark, ktoré sú zosobnením potenciálu kreatívnosti. Vytvárajú platformu rozvoja umelcov, aktivít a všetkých tých, ktorí chcú byť súčasťou novej kultúry v Košiciach a projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Kasárne/Kulturpark

Priestory kasární

Transformáciou areálu bývalých kasárenských skladov kpt. Jaroša vznikol priestor pre viaceré chýbajúce kultúrne funkcie mesta. Kasárne/Kulturpark je srdcom projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a dnes predstavuje len zlomok toho, čo sa z neho do roku 2013 stane: moderné nezávislé kultúrne a umelecké centrum pre všetky oblasti umenia a vekové skupiny. Poslaním Kasární je aj podpora lokálnych začínajúcich umelcov, rozvoj ich umeleckých zručností, poskytnutie priestoru pre prezentáciu ich tvorby a zároveň vytvorenie platformy kreatívnej spolupráce podnikateľského a umeleckého sektora východoslovenského regiónu v súlade s trendmi kreatívnej ekonomiky 21. storočia. V duchu rozvoja kreatívnosti chce ísť Kulturpark ešte ďalej. Chce premeniť pasívneho diváka na aktívneho účastníka umeleckých programov a zriadiť Centrum pre vzdelávanie v oblasti kreatívneho a kultúrneho priemyslu a mestské výstavné priestory.

Kasárne sú dnes domovom Kulturparku – kultúrneho centra. Každý mesiac je pripravený lákavý multižánrový program, ktorý tvoria koncerty, workshopy, prednášky, predstavenia, premietania a výstavy. S Kulturparkom pri tvorbe programu spolupracujú a na jeho chode sa podieľajú aj rôzne subjekty – občianske iniciatívy, formálne skupiny, či firmy ako napríklad Bona Fide, Divadlo Na peróne, Vydavateľstvo Pectus, MakeUp collective, Kassaboys alebo Artarch. Kasárne/Kulturpark hostia tiež medzinárodné podujatia v oblasti súčasného umenia.

Lokalizácia: Kukučínova 2, Košice, www.kulturpark.sk / www.kosice2013.sk

28

Mestské výstavné priestory Tento projekt sa orientuje na vznik novej mestskej inštitúcie s osobitým programom, ktorá doplní kultúrnu infraštruktúru mesta o potrebné moderné priestory. Bude sa deliť na galériu a múzeum a ich cieľom bude zdokumentovať transformáciu spoločnosti smerom k demokracii a slobode človeka a jeho umeleckých prejavov vrátane reflexie. Galéria sa bude používať na prezentáciu vizuálneho umenia z Centra pre vzdelávanie v oblasti kreatívneho a kultúrneho priemyslu a projektov v rámci celkovej koncepcie Kasární/Kulturparku. Rok 2013 teda prinesie pre Kasárne/Kulturpark nové kultúrne a umelecké priestory a projekty, ktoré vdýchnu kreatívny duch do opustených vojenských priestorov s osobitou atmosférou. Určite nevynechajte ich návštevu.

Centrum pre vzdelávanie v oblasti kreatívneho a kultúrneho priemyslu Cieľom centra je podpora organizácií a firiem zaoberajúcich sa rôznym typom kreatívnej činnosti a vytvorenie synergického efektu ich priestorovou koncentráciou, t.j. zrekonštruované priestory budov bývalých Kasární budú výhodne prenajímané začínajúcim a aktívnym umelcom, firmám a subjektom pôsobiacim vo sfére kultúry, umenia a kreatívneho priemyslu vrátane nových médií a zároveň budú slúžiť na prezentáciu prác a vzdelávanie v oblasti kultúrneho manažmentu.

29


RSK

A

ÉHO

HUTN

IE

KÉH O

á '

ZDO

SK EN

OVA SLAV

TOV ÁR

HVIE

0,6km

Á

SKÁ

OVA BAÈÍK

A OV NIK

HLAVN

N VOD

Á

MESTSKÝ PARK

Á

IARSK

SKA

HRNÈ

MÄSIAR

BAŠTOVÁ

BIELA

A

LÍNSK

$

E UNIV

A

S ROO

PRIB

VA INO IE

á

EST

O OSL

ŠTÁTNE DIVADLO KOŠICE MALÁ SCÉNA DIVADLO THÁLIA SZÍNHÁZ MÁRAI STÚDIÓ BÁBKOVÉ DIVADLO DIVADLO CASSIA DANCE / JUMBO CENTRUM ROMATHAN VÝCHODOSLOVENSKÁ GALÉRIA VÝCHODOSLOVENSKÁ GALÉRIA - ALŽBETINA MÚZEUM VOJTECHA LÖFFLERA

11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

ROTUNDA GALÉRIA PANOPTIKUM FOTOGALÉRIA NOVA UNICON-ART-GALLERY DIELOPLUS.SK KMG - ART CINEMAX CITY CINEMAS ÚSMEV A IMPULZ BIOGRAF

VA LTO

I BOD

CKÉH PALA

OV TE¼ ŠT

A OV ÚR

21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

O

ROVÁ

NÁM

0,2km

EVE

Á JANT

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

MOJMÍROVA

!

A GREŠÁKOV

á $ & 2,5km 2,5km % &

LEGENDA:

A

!

TAJOVSKÉHO

0,5km 1km

VA ANO

VRÁTNA

" TIMONOVA

#

*75

ZV ON

"

Predajné miesta umeleckých diel

KRM

ÁR

Á

#

HLAVNÁ &

'

HLAV

ETINA

BOÈN

ALŽB

SKÁ

SKMLYN

STANIÈNÉ NÁMESTIE

% OV VNÍK OJO CH B ICKÝ ŠIST TIFA PRO A INOV PUŠK

MOYZESOVA

DOMINIKÁNSKE NÁMESTIE

J

E !!

RZIT

SKA KOVÁÈ

HRADBOVÁ

URŠU

!

Východoslovenská galéria/Hlavná 27/www.vsg.sk/ Otváracie hodiny: utorok - nedeľa 10:00 - 18:00 Múzeum Vojtecha Löfflera/Alžbetina 20/www.visitkosice.eu/ Otváracie hodiny: utorok – sobota 10:00 - 18:00, nedeľa 13:00 - 17:00 Otvorené na požiadanie a počas výstav: mihal gallery/Pri prachárni 5/www.hotelmuza.sk Rotunda/Zbrojničná 6/www.suvke.sk Galéria Panoptikum/Dominikánske námestie 8 FotoGaléria NOVA/Hlavná 48/www.vkjb.sk

ŽELEZNIÈNÁ STANICA

#

Á POŠTOV

Galérie

CineMax/OC Optima – Moldavská cesta 32/www.cine-max.sk City Cinemas/OC Galéria – Toryská 5/www.citycinemas.sk Úsmev a Impulz/Kasárenské námestie 1/www.tatrafilm.sk Biograf/Hlavná 27/www.bioke.sk

A OV

EFÁ

Á IÈN O JN ZBR 

Štátna filharmónia Košice/Dom umenia – Moyzesova 66/www.sfk.sk STEEL ARÉNA/Nerudova 12/www.steelarena.sk Infiniti aréna/Pri jazdiarni 1 Cassosport/Alejová 11/www.cassosport.sk Agentúra GeS/Námestie L. Novomeského 13/www.ges.sk Jumbo centrum/Masarykova 2/www.jumbocentrum.sk Historická radnica/Hlavná 59 Coloseum/Dominikánske námestie 35

Kiná

'

%

Hudba

Unicon-art-gallery/Masarykova 2/www.unicon.sk DieloPlus.sk/Poštová 2/www.dieloplus.sk KMG – ART/Uršulínska 1/www.galeriaobrazov.sk

KM

ŠT

Štátna vedecká knižnica/Hlavná 10/www.svkk.sk Knižnica pre mládež/Tajovského 9/www.n.kosicekmk.sk Štátny archív Košice/Južná trieda 82/+421 (0) 55 685 57 23

REN

HO

Literatúra

O JÁ STR

Kasárne/Kulturpark/Kukučínova 2/www.kulturpark.sk TABAČKA KulturFabrik/Gorkého 2/www.tabacka.sk

NS

Štátne divadlo Košice/Hlavná 58/www.sdke.sk Malá scéna/Hlavná 76/www.sdke.sk Divadlo Thália Színház a Márai Stúdió/Timonova 3/www.thaliaszinhaz.sk Bábkové divadlo/Alžbetina 38/www.bdke.sk Divadlo Cassia Dance/Masarykova 2 Jumbo centrum/www.divadlocassia.sk Staromestské divadlo/www.staromestske-divadlo.sk Romathan/www.romathan.sk Divadlo Na peróne/www.naperone.sk

SE

Multižánrový program

M

"

A YKOV ASAR

JE

Divadlá

ÍCKA

$

BREŽ

ENS

NÁ OVOT YRŠ

BIA

GORK

KOM

UMENIE A KULTÚRA – Umelecká scéna

G AR

TABAÈKA KULTURFABRIK KASÁRNE/KULTURPARK ŠTÁTNA VEDECKÁ KNIŽNICA KNIŽNICA PRE MLÁDEŽ ŠTÁTNA FILHARMÓNIA KOŠICE / DOM UMENIA STEEL ARÉNA INFINITI ARÉNA CASSOSPORT AGENTÚRA GES HISTORICKÁ RADNICA COLOSEUM

i NÁVŠTEVNÍCKE CENTRUM KOŠICE

30

31


MESTO NA VŠETKY OBDOBIA – Nenechajte si ujsť Či je jar, leto, jeseň alebo zima, stále je jednoduché nájsť niečo, čo máte radi. Od hudobných festivalov cez stredoveké trhy, festivaly jedla, vína, divadiel a filmu až po happeningy a „street performance“. A oveľa viac! Pre istotu, aby ste nič nevynechali, je tu ochutnávka toho, čo sa v Košiciach každoročne deje. Svoje obľúbené podujatia a tipy Vám predstaví aj Richard Raši, primátor mesta, ktorý Vás srdečne pozýva do Košíc.

„Pre mňa ako rodeného Košičana sú Košice domovom. Som hrdým občanom mesta, ktoré bude v roku 2013 nositeľom titulu Európske hlavné mesto kultúry. Teším sa z výziev a možností rozvoja, ktoré toto prestížne európske ocenenie Košiciam prináša, pretože dáva priestor aj novým podujatiam. Ja osobne milujem športom nabitú atmosféru Medzinárodného maratónu mieru. Každoročne chodievam s rodinou aj na Vianočné trhy, kde sme s rodinou zamiešali varechou aj tzv. Anjelskú kapustnicu varenú na Hlavnej ulici v tristolitrovom kotle. Ako primátor sa teším na oslavy Dni mesta Košice a ako gurmán zase odporúčam Košice Gurmán Fest, kde sa prezentujú najlepšie košické reštaurácie a hotely. Nevynechajte ani Košické slávnosti vína! Z nových podujatí pripravovaných tímom Košice 2013 ma očarila Biela Noc – festival svetiel, nielen mladým odporúčam Use The City festival a všetky generácie osloví mesiac jedinečných multižánrových podujatí Leto v parku. Milovníkov divadla a klasickej hudby určite nadchne Festival divadiel strednej Európy a Košická hudobná jar – podujatie s viac ako päťdesiatročnou tradíciou. Pozývam Vás už tento rok na ochutnávku toho, čo Vás čaká v Košiciach v roku 2013.“

Divadlo a tanec Letné shakespearovské slávnosti Festival divadiel strednej Európy Art Dance

Netradičné a súčasné umenie Use the City festival Biela Noc (Nuit blanche) Andy Warhol v uliciach Košíc ISCM New Music Days

Adrenalín Balónová fiesta

Klasická hudba Košická hudobná jar Medzinárodný organový festival

Multikulturalita mesta Festival FEMAN Dni francúzskej kultúry Dni českej kultúry Dni španielskej kultúry

Nielen pre deti

ODPORÚČAME – NENECHAJTE SI UJSŤ: Gastronómia Košice Gurmán Fest Košické slávnosti vína

Tradičný folklór Cassovia Folk Fest Košické folklórne dni

32

Dni mesta Košice Noc múzeí Krajina Haliganda Leto v parku Svetový kozmický týždeň

Náboženstvo Festival sakrálneho umenia

História Stredoveké Košice

JAR Deň zdravia – Ezoterický festival /koniec marca/ www.regeneracnecentrum.sk Najväčšia výstava v Košiciach zameraná na zdravý životný štýl a ezoteriku s množstvom zaujímavých prednášok a kurzov. Dni francúzskej kultúry /marec – apríl/www.afke.sk Multižánrový festival organizovaný Francúzskou alianciou Košice, ktorý už tradične predstavuje francúzsku kultúru v Košiciach z rôznych pohľadov prostredníctvom koncertov, výstav, divadiel ako aj kulinárskych zážitkov. Košická hudobná jar /koniec apríla – začiatok júna/www.sfk.sk Medzinárodný hudobný festival patriaci medzi najstaršie hudobné festivaly na Slovensku je vyvrcholením koncertnej sezóny Štátnej filharmónie v Košiciach. Dramaturgia sa zameriava na prezentáciu klasickej a súčasnej vážnej hudby. Dni mesta Košice /začiatok mája/www.kosice.sk Oslavy patria k najrušnejšiemu festivalu Košíc, kedy sa pripomína udelenie prvého mestského erbu Košiciam (7. máj 1369). Celé mesto žije remeslami, podujatiami ako VSE City Run, koncertmi, rytierskymi slávnosťami, otvorením ZOO Košice. Uskutočňuje sa tradičné prebúdzanie parnej lokomotívy Katky, ktorá v lete premáva na Detskej železnici. Noc múzeí /polovica mája/www.visitkosice.eu Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, ku ktorému sa aktívne pridávajú aj Košice. Nenechajte si ujsť návštevu Miklušovej väznice, ktorá v túto noc ožíva a zjavujú sa v nej bývalí väzni. Use the City festival /koniec mája/www.kosice2013.sk Nový festival pouličného umenia, ktorý vyzýva všetkých občanov doslova užiť si mesto, vyjsť von do jeho ulíc, aktívne sa zapojiť do verejného života a začať komunikovať s kultúrou a umením. Mestský priestor ponúka oživenie mesta a otvorenie dialógu so street-art umelcami. Festival Konvergencie /jún/www.konvergencie.sk Medzinárodný festival komornej hudby ako malá slávnosť otvorených rúk. Balónová fiesta /jún/www.balon.sk Úžasný festival lietania na balónoch s dlhoročnou tradíciou ponúka každoročne v júni možnosť jedinečného zážitku z letu nad Košicami, nočné nafukovanie balónov a sprievodný program. Vychutnajte si pohľad na Košice z výšky spolu s desiatkou ďalších balónov vo Vašom horizonte počas balónovej fiesty. Zlatý žobrák /jún/www.festival.sk Je prvým medzinárodným festivalom lokálnych televízií v Európe založený v roku 1995. Zameriava sa na témy podporujúce lokálnu demokraciu. Košice Gurmán Fest – festival výnimočných chutí /jún/ www.visitkosice.eu Jedinečný kulinársky festival, počas ktorého sa v areáli Katovej bašty predstavia najlepšie reštaurácie. Prípravu gastronomických špecialít Vám predvedú aj vynikajúci šéfkuchári na moderovaných kuchárskych show. Neváhajte a príďte sa s chuťou zahryznúť do toho najlepšieho. CASSOVIA Folk Fest /jún/www.folkfest.sk Nadväzuje na dlhoročnú tradíciu konania folklórnych podujatí v meste a prebieha na niekoľkých miestach. Je zameraný na prezentáciu autentickej tradičnej kultúry nielen regiónu, ale aj Slovenska a európskych krajín. Kúpte si tradičný suvenír na jarmoku remesiel, pridajte sa k fakľovému sprievodu

alebo si vyskúšajte zatancovať tradičný tanec v Tanečnom dome. Spoznajte folklór okolia Košíc.

33


MESTO NA VŠETKY OBDOBIA – Hlavné podujatia LETO

Medzinárodný workshop a výstava umelecko-dizajnérskych prác mladých dizajnérov. Festival divadiel strednej Európy /september/www.kosicefest.eu Najzaujímavejšie a súčasnými trendmi ovplyvnené predstavenia štátnych divadiel Strednej Európy si budete môcť pozrieť aj v Košiciach. Súčasťou festivalu sú aj medzinárodné konferencie, prednášky a workshopy. Retro Air Show /september/www.retroair.sk Víkend s ukážkami letov, detskými atrakciami a prehliadkou historických lietadiel. Košické slávnosti vína /september/www.kosice.sk Na tradíciu vinárstva v meste a v regióne nadväzuje tento výnimočný festival, počas ktorého sa v priestoroch Dolnej brány a na ulici Pri Miklušovej väznici predstavia zaujímavé slovenské aj medzinárodné vinárstva. Degustácia vín, ktoré môžete ohodnotiť pri tradičnej hudbe a v historických priestoroch, je jedinečný zážitok! Staromestské trhy /september/www.kosice-city.sk S Košickými slávnosťami vína sú spojené aj trhy tradičných remesiel na Hlavnej ulici, ktoré dotvárajú atmosféru hodovania.

JESEŇ

Filmový festival 3x3 /koniec júna/www.visitkosice.eu Originálny a netradičný filmový festival, v rámci ktorého ožívajú steny niektorých budov v historickom centre Košíc, keď sa stávajú filmovým plátnom. Na vybrané budovy sú premietané zaujímavé kvalitné filmové dokumenty slovenských tvorcov s tematickým prepojením. AMFO /jún/www.stm-ke.sk Milovníkov fotografií zaujme krajská súťaž a výstava amatérskej fotografie. Kultúrne leto v Košiciach /júl – august/www.kosice.sk Piatkové koncerty, nedeľné podujatia v Mestskom parku, posedenia pri spievajúcej fontáne, divadelné a tanečné vystúpenia, ktoré oživia Vaše letné popoludnia. Letné shakespearovské slávnosti /júl/www.wshakespeare.sk Dolná brána ožíva koncom júla ako pódium pre divadelné hry Williama Shakespeara. Po Pražskom a Bratislavskom hrade je komplex Dolnej brány ideálnym historickým miestom pre výnimočné predstavenia. Leto v parku /august/www.kosice2013.sk Festival Leto v parku znamená celý mesiac jedinečných podujatí pre všetkých v Kasárňach/Kulturparku. Séria filmových štvrtkov, hudobných piatkov a nedieľ pre rodiny s deťmi je obohatená o divadlo a ďalšie koncerty či filmy pod holým nebom. Andy Warhol v uliciach Košíc /august/www.visitkosice.eu Oslava narodenín Andyho Warhola vo veľkom štýle – pouličná galéria spolu s DJ-ingom a skrytými postavami vytvoria z Košíc pravé narodeninové miesto. Inšpirácie v kove /august – september/www.stm-ke.sk 34

Festival FEMAN – Európsky festival kultúry národov a národností /september/ www.feman.sk Európsky kultúrny festival národov a národností s tradičným záverečným galakoncertom Európska noc národov predstavuje jednotlivé národnosti žijúce v Košiciach v celej šírke ich kultúry od umenia po gastronómiu. Medzinárodný organový festival Ivana Sokola /september/www. sfk.sk Najstarší organový festival na Slovensku, ktorý využíva unikátne historické organy v regióne. Nenechajte si ujsť božskú hudbu a atmosféru, ktorú dokáže vytvoriť organová hudba a ktorú tak miloval aj W. A. Mozart. Medzinárodný maratón mieru /prvý októbrový víkend/www. kosicemarathon.sk Synonymom najväčšej oslavy športu v Košiciach je Medzinárodný maratón mieru – najstarší maratón v Európe s atraktívnym mestským okruhom

a druhý najstarší na svete po Bostonskom maratóne. Okrem hlavnej súťaže je pripravený bohatý kultúrny program, beh polmaratónu (21 km) aj populárneho minimaratónu (4,2 km), ktorý k behu vyburcuje aj deti či mamičky s kočíkmi. Biela noc (Nuit blanche) /prvý októbrový víkend/ www.kosice2013.sk Jedinečný projekt Festivalu svetiel, ktorý prezentuje súčasné umenie miestnych umelcov na nezvyčajných miestach centra mesta a v nezvyčajných časoch v predvečer maratónu. Festival, ktorý garantuje, že nezaspíte! Získa si Vás pouličné umenie, svetelné a vizuálne inštalácie a projekty, ktoré môžete zažiť jednotlivo alebo na pripravenej trase. Medzinárodný jazzový festival /október/www.ges.sk Tento obľúbený festival každoročne prináša do mesta kvalitný výber jazzovej hudby z celého sveta v netradičných a klubových priestoroch. Moon ride /október/www.tabacka.sk Netradičný festival súčasného umenia zameraný na prezentáciu mladých tvorcov nezávislej medzinárodnej scény rôznych druhov umení. Svetový kozmický týždeň /október/www.stm-ke.sk Týždeň objavovania, ktorý zahŕňa programy a pozorovania pre verejnosť, premietanie filmov a videí v Planetáriu, prednášky z noviniek v kozmonautike, pozorovanie Jupitera a pre najmenších rozprávky o súhvezdiach. Dni španielskej kultúry /október/www.visitkosice.eu a http://gpm.edupage.org Festival kultúry, ktorý si aj v Košiciach našiel svoje miesto, vnesie do mesta horúcu španielsku krv. Môžete ju zažiť formou divadiel, happeningov alebo španielskej omše. Dni českej kultúry /október/www.kosice.sk Ďalší z festivalov prezentujúci jednu z najpočetnejších národnostných menšín ponúka zaujímavé výstavy, koncerty, premietania filmov a iné zážitky. Art Dance /november/www.brellart.sk Pre Košice jedinečný medzinárodný festival súčasného scénického tanca, ktorý takisto nemôžete vynechať. ARS NOVA CASSOVIAE – Festival súčasného umenia /november/ www.sfk.sk Festival súčasného umenia reprezentuje súčasnú tvorbu v rámci vážnej hudby. Návštevníkov si získa komornými a symfonickými koncertmi či výstavami, odborníkov zase muzikologickými konferenciami. Festival sakrálneho umenia /november/www.kosice.sk Tento festival ako jediný na Slovensku predstavuje návštevníkom slovenské a európske sakrálne umenie všetkých druhov. Povznášajúci zážitok, ktorý môžete zažiť len v Košiciach. Košické folklórne dni /november/www.dlt.sk Dni, počas ktorých sa Vám predstavia košické folklórne súbory v rôznych programoch.

ZIMA

Vianočné trhy a Košické Vianoce /december/www.kosice.sk www.vianoce.visitkosice.eu Košičania vedia ako oslavovať a tešiť sa zo života. Dôkazom sú aj Vianočné trhy, keď mesto ožije vianočnou atmosférou a programom, ktorý pripravuje takmer celé mesto. Lahôdky, varené vínko, medovina, horúci nápoj Košické zlato, originálne suveníry a prekrásny vyrezávaný Betlehem sú synonymom Košických Vianoc. ISCM New Music Days /december/www.iscm-slovakia.org Medzinárodný festival súčasnej hudby ako ju nepoznáte je organizovaný Slovenskou sekciou Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu (ISCM). Zameriava sa najmä na rozmanitosť a na spoluprácu a komunikáciu profesionálnych hudobníkov, študentov hudby a detí. DJ at WORK /december/www.kosice2013.sk Edukatívnoprezentačný projekt elektronickej hudby s dj-skými a producentskými workshopmi, seminármi, prednáškami a súťažou DJ battle s večernými afterparty. Silvester Košice /december/www.kosice.sk Tradičné privítanie nového roka s koncertmi a úžasným ohňostrojom.

35


PRE RODINU – Rodinné dobrodružstvá Košice so zaujímavými atrakciami a podujatiami, mnohými zábavnými miestami, kde sa dá športovať, bádať a dobre sa najesť... Niet divu, že deti milujú Košice. Spoznávajte a zabávajte sa spolu s nimi! Košice ponúkajú viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Presvedčí Vás o tom aj Roman Sorger, zakladateľ projektu pre deti Krajina Haliganda.

„Naši priatelia prichádzajúci do Košíc s deťmi nám závidia mnohé veci, ktoré nie sú v inom meste. Jazero na sídlisku, kde sa môžete prechádzať, korčuľovať v zime i v lete, plávať a skúsiť jazdu na vodných lyžiach. Nedele v meste spojené s návštevou bábkového divadla, štátneho divadla, čokoládovne, s prechádzkami po pešej zóne a so zmrzlinou pri hrajúcej fontáne sú nádherným ukončením a aj začatím týždňa. Mnoho rodín s deťmi nielen z Košíc, ale aj z okolia vyhľadáva niektoré podujatia patriace už ku koloritu mesta – Leto v parku v Kasárňach/ Kulturpark s divadelnými predstaveniami, koncertmi a kreatívnymi dielňami, Bielu noc plnú svetla a netradičných inštalácií v meste, Noc múzeí s neopakovateľnou atmosférou nočného mesta a múzeá plné rodičov a detí a náš festival Krajina Haliganda plný výstav, netradičných koncertov pre deti, kreatívnych dielní, divadiel z Poľska, Slovenska, Čiech a Maďarska či Potulky mestom. Na Košiciach je fantastické aj to, že skrýva mnoho malých tajomstiev, ktoré sa oplatí objavovať s deťmi. Autobusom sa dostanete do mestskej časti Šaca, avšak nehľadáte tam US Steel, ale s deťmi môžete objavovať dva kaštiele a najmä starý mlyn so zachovaným zariadením. Iným spojom MHD môžete s deťmi navštíviť archeologické nálezisko v Nižnej Myšli s miestnym múzeom. Ak prídete do mesta na dlhšie, určite navštívte niektoré z materských centier s programami pre celú rodinu a tiež autorskými projektmi.“

Príroda Karpát. Miklušova väznica s voskovými figurínami väzňov a autentickou mučiarňou a Katov byt – najlepšia slovenská expozícia roku 2009 sú takisto prísľubom stopercentnej zábavy a prinajmenšom dokážu postrašiť malých nezbedníkov. Staršie deti a bádateľov ohúria expozície Slovenského technického múzea, predovšetkým Sieň elektrických výbojov. Z centra sa môžete vydať niekoľkými smermi: na sever do Botanickej záhrady, kde každý mesiac prebiehajú úžasné výstavy (od orchideí, motýľov až po pichľavé kaktusy) a do Kavečian, kde nájdete ZOO Košice, bobovú dráhu a zábavné centrum (trampolíny, preliezačky). Cestou týmto smerom si ešte môžete urobiť zastávku a prebádať Košický hrad a pokochať sa výhľadom z Vyhliadkovej veže. Smer Čermeľ ponúka dve možnosti: naskočiť na úžasnú starú Detskú železničku a nechať sa odviezť do rekreačnej oblasti Alpinka, krásneho lesoparku s detským ihriskom a lanovým parkom Tarzania a pre starších aj s golfovým ihriskom. Alebo sa môžete vydať hore kopcom do tradičného oddychového miesta Košičanov – na Bankov, kde si môžete zahrať minigolf, vydať sa na prechádzku k prameňu a ku kaplnke, opekať si, posedieť na terase s detským ihriskom alebo zaplávať si v bazéne najstaršieho hotela Slovenska. V severovýchodnej časti mesta lemuje rieku Hornád obľúbený park Anička s detským areálom, kde je dráhový golf, detské ihriská, bludisko a požičovňa detských motoriek. V apríli na Deň zeme sa tu koná slávnostné odomykanie vody.

Adrenalín a zábavu môže priniesť let balónom nad Košicami, jazda graffiti, historickou alebo čertovskou električkou, návšteva a jazda na koni na Ranči Ortáše a v Zelenom údolí pri Alpinke alebo peší výlet na horskú chatu Lajoška.

REŠTAURÁCIE VHODNÉ PRE RODINY S DEŤMI (DETSKÝ KÚTIK ALEBO STOLIČKY PRE DETI): Centrum mesta Olive Tree Restaurant (Hotel Doubletree by Hilton), Allegro (Boutique hotel Bristol), Maraton Cafe – Restaurant, 12 apoštolov, Le Colonial, Villa Regia, Med Malina, Kelt, Central Park, Pizzeria Calabria

Ďalšie časti mesta Lujza a Garden Restaurant (Hotel Bankov), European Restaurant (Hotel MÚZA), Alpinka, Baránok

Priviesť svoju rodinu do Košíc môžete aj kvôli jedinečným podujatiam: najmenším odporúčame návštevu predstavenia Bábkového divadla, workshopy, herne a stretnutia pre deti v Materskom centre Haliganda alebo Stonožka, tvorivé dielne pre nádejných tvorcov vo Východoslovenskej galérii alebo podujatia určené aj pre deti ako Dni mesta Košice, Košice Gurmán Fest, Leto v parku, Medzinárodný maratón mieru (zabehnite si napríklad spolu s deťmi minimaratón) či Svetový kozmický týždeň. Pre staršie deti pripravujú programy Centrum voľného času Domino, knižnice a Štátne divadlo Košice. V daždivý deň ich môžete vziať do multikina v nákupnom centre Optima na 3D rozprávku. Tínedžerov zaujme a inšpiruje návšteva festivalu Use the city, Skateparku na Alejovej ulici, hokejového zápasu v STEEL ARÉNE, filmového klubu Biograf. Ak máte doma milovníka vážnej hudby, potešia ho festivaly vážnej hudby (Košická hudobná jar alebo Festival súčasnej hudby).

Opačným južným smerom privíta mladých športovcov Športovo – zábavný areál na Alejovej ulici s detským dopravným ihriskom, celobetónovým najmodernejším profesionálnym skateparkom, ktorý nemá na Slovensku konkurenciu, ľadovou plochou na korčuľovanie a ďalšími športoviskami.

Po príchode do Košíc sú miesta pre deti vzdialené od seba len kúsok. Naplánujte si svoj vzrušujúci deň alebo víkend. Či je dážď alebo svieti slnko, či máte doma zvedavého malého človiečika alebo náročného tínedžera, mesto Košice je ideálnym miestom, kde môžete stráviť spoločný čas. Ideálne je začať prechádzkou po meste, napríklad prehliadkou Najkrajšie skvosty Košíc, počas ktorej s deťmi svižne prejdete najkrajšie miesta Hlavnej ulice, a tak nebudú mať čas nudiť sa. Ak chcete prejsť rovno k zážitkom – zájdite do Východoslovenského múzea obzrieť si expozíciu 36

Ešte ďalej na juh sa pri letisku nachádza Múzeum letectva. Návštevu s deťmi si tu môžete naplánovať napríklad aj v septembri na Retro Air Show spojenej s ukážkami letov historických lietadiel. Klub, ktorý aerovíkend organizuje, pripravuje v máji pre deti a rodiny aj rekonštrukcie historických udalostí a bojov, ktoré sa odohrali v Košiciach alebo v ich okolí. Na juhu Košíc v časti Nad Jazerom je ďalšie miesto ako stvorené na oddych a športovanie – areál Jazera, kde sú tiež detské ihriská, športoviská, cyklistický chodník aj pre in-line korčuľovanie popri Hornáde, lanový park, pláž a vodno-lyžiarsky vlek, kde si aj deti môžu vyskúšať vodné lyže alebo hydrošmyk.

37


ZOO Košice

Vyhliadková veža a Hrad

Detská železnica

Pozorovanie takmer 150 druhov zvierat, ktoré si môžete adoptovať, ich kŕmenie, jazdenie na poníkoch, program pre deti alebo sprievodné akcie (Halloween v ZOO, Vianočná ZOO, Noc v ZOO) sú overené lákadlá rozlohou najväčšej stredoeurópskej ZOO. Priemerná doba návštevy: 4 hodiny

Na severnom konci Košíc, na kopci Hradová, sa nad celým mestom od roku 1986 týči 21 metrová vyhliadková veža. Po zdolaní 99 schodov sa Vám naskytne inšpirujúci výhľad na celé Košice. Pozostatky stredovekého hradu v lokalite Hradová pri Vyhliadkovej veži a okolitý lesopark sú ideálne miesta na piknik alebo opekanie. V jeho okolí sú na to dokonca špeciálne vyhradené miesta a ohniská. Priemerná doba návštevy: 2 hodiny

Najstaršia parná lokomotíva pamätajúca ešte rakúsko-uhorských cisárov Vás zavezie po vzrušujúcej 4,2 km dlhej trati z Čermeľa do výletného areálu Alpinka, kde môžete zažiť jedinečné popoludnie. Premáva v letnej sezóne od začiatku mája do polovice septembra. Priemerná doba návštevy: 2 hodiny (len cesta bez pobytu na Alpinke)

Široká 31, 040 06 Košice – Kavečany/www.zookosice.sk/+421(0) 55 796 8011/zoo@zookosice.sk Otváracie hodiny: každý deň/január, február, november, december 9:00 – 16:00; marec, október 9:00 - 17:00; apríl až september 9:00 - 19:00 Dostupnosť: autobus č. 29 z centra mesta (železničná a autobusová stanica) smer ZOO, konečná zastávka.

Nad mestom na kopci Hradová, smer Kavečany/www.visitkosice. eu/+421(0) 55 625 88 88/ info@visitkosice.eu Otváracie hodiny: každý deň okrem pondelka v mesiacoch máj – september 10:00 - 18:00; júl – august 10:00 - 19:00 Dostupnosť: autobus č. 29 z centra mesta (železničná a autobusová stanica) smer ZOO, výstup na zastávke Vyhliadková veža a pokračovanie prechádzkou cez náučný chodník.

Košice – Čermeľ/www.detskazeleznica.webex.sk, www.dpmk.sk/+421 (0) 55 625 88 88/info@visitkosice.eu, dpmk@dpmk.sk Premáva len v letných mesiacoch (máj – polovica septembra) prevažne cez víkendy, posledný júnový týždeň každý deň. Dostupnosť: z centra mesta električkou č. 2 (od Domu umenia alebo Hlavnej pošty na Kuzmányho ulici) smer Havlíčkova a odtiaľ autobusom č. 14 smer Bankov alebo Jahodná, výstup na zastávke Čermeľ.

Alpinka – Rekreačný areál Čermeľské údolie ponúka niekoľko krásnych miest na piknik pri Čermeľskom potoku a pri trati detskej železničky. Priemerná doba návštevy: 3 hodiny Čermeľské údolie 8/+421 (0) 55 633 15 28, +421 (0) 915 859 363/ aldistro@hotmail.com Otváracie hodiny: pondelok – piatok 10:00 - 22:00, sobota – nedeľa 9:00 - 22:00 Dostupnosť: z centra mesta električkou č. 2 (od Domu umenia alebo Hlavnej pošty na Kuzmányho ulici) smer Havlíčkova a odtiaľ autobusom č. 14 smer Jahodná, výstup na zastávke Alpinka.

Botanická záhrada UPJŠ Úchvatná univerzitná záhrada, kde sa pestuje vyše 4000 druhov rastlín, z toho 1200 kaktusov a ich prívržencov (kultivarov), čo predstavuje najväčšiu zbierku v Čechách a na Slovensku . Navštíviť môžete skleníky s tropickou teplotou, kde sa budete cítiť ako v pralese alebo rozľahlý vonkajší areál. Vynechať by ste nemali predovšetkým tematické výstavy ako magickú výstavu orchideí, tropických motýľov, kaktusov, mäsožravých rastlín alebo aj obľúbených bonsajov. Priemerná doba návštevy: 2 hodiny Mánesova 23, 043 52 Košice/www.bz.upjs.sk/+421 (0) 55 234 16 67/ botgard@upjs.sk Otváracie hodiny: 9:00 - 15:00, počas výstav do 16:00; v lete (máj – október) vonkajšia časť do 18:00 Dostupnosť: električka č. 7 z centra mesta (od Domu umenia alebo Hlavnej pošty na Kuzmányho ulici) smer Štadión Technickej univerzity, konečná zastávka, odtiaľ pešo 5 minút.

38

Bobová dráha a zábavné centrum Kavečany Pre milovníkov adrenalínu, ktorí chcú letieť 800 metrov dole kopcom po serpentínach na nerezovej dráhe v jednoduchých boboch aj rýchlosťou 50 km/hodinu, je tu letná bobová dráha otvorená každý deň od 9:00 do 19:00. Nebojte sa, je to bezpečné, rýchlosť si brzdením určujete sami. Ale tá eufória po rýchlej jazde stojí za to! Priemerná doba návštevy: 1,5 hodiny Kavečany, areál pri ZOO Košice /www.kavecany.sk /okolie strediska. htm/+421(0) 55 633 49 01 Otváracie hodiny: apríl – október 9:00 - 19:00; november – marec 10:00 - 15:00 Dostupnosť: autobus č. 29 z centra mesta (železničná a autobusová stanica) smer ZOO, konečná zastávka.

Bankov – rekreačná časť (minigolf, náučný chodník, piknikový areál) Tradičné oddychové miesto Košičanov ponúka výborné možnosti na piknik alebo na prechádzky v prírode, napríklad aj po zábavnom náučnom chodníku na Jahodnú. Štýlová terasa najstaršieho hotela na Slovensku – hotela Bankov – je zase príjemným miestom na strávenie nedeľného popoludnia. Priemerná doba návštevy: 4 hodiny Časť Bankov – Košice/+421 (0) 905 386 884, +421(0) 907 869 764/ www.visitkosice.eu Otváracie hodiny: apríl – november 10:00 - 18:00 Dostupnosť: z centra mesta električkou č. 2 (od Domu umenia alebo Hlavnej pošty na Kuzmányho ulici) smer Havlíčkova a odtiaľ autobusom č. 14 smer Bankov, výstup zastávka Dolný Bankov (hotel a náučný chodník) alebo Horný Bankov (minigolf a piknikový areál).

Anička – detský areál Priemerná doba návštevy: 3 hodiny Pod Šiancom, 040 01 Košice/www.detskyareal.sk/ +421 (0) 903 46 99 66/ info@detskyareal.sk Otváracie hodiny: pondelok – nedeľa 9:00 - 21:00 Dostupnosť: autobusom č. 27 z centra mesta (železničná a autobusová stanica) smer Madridská, výstup na zastávke Pri Hati (južná časť parku) alebo autobusom č. 16 z centra mesta (železničná a autobusová stanica) smer Podhradová, výstup na stanici Vodárenská – prestup na autobus č. 14 smer Železničná zastávka Ťahanovce, výstup na zastávke Anička (severná časť parku).

39


á

3km

Športovo-zábavný areál

Let balónom a Balónová fiesta

Ľadová plocha, detské dopravné ihrisko, vynikajúci betónový skatepark a ďalšie športoviská (tenis, basketbal, volejbal) čakajú na Vás a Vašu rodinu. Priemerná doba návštevy: 2 hodiny

Úžasný zážitok z pohľadu na metropolu východu a okolitú prírodu zhora ponúka let balónom, ktorým môžete lietať v každom ročnom období. Dlhoročnou tradíciou v Košiciach je júnová balónová fiesta s atraktívnym nočným nafukovaním balónov. Jedinečný zážitok máte na dosah, vychutnajte si Košice inak. Priemerná doba samotného letu: 1 hodina Priemerná doba návštevy fiesty: 2 hodiny

Alejová 2, 040 01 Košice/www.kosicejuh.sk/+421 (0) 55 642 07 45, +421 (0) 918 340 182/ info@visitkosice.eu Otváracie hodiny: pondelok – nedeľa 9:00 - 19:00 Dostupnosť: autobus č. 15 alebo 16 z centra mesta (Námestie osloboditeľov) smer OC Cassovia, výstup na zastávke Železníky.

á %

KA VE ÈA

"

!

NY

' $

&

ADS Ballooning, s.r.o., Jačmenná 10/www.balon.sk/ +421 (0) 556 748 426, +421 (0) 421 911 166 333/ balon@balon.sk Lety začínajú v Mestskom parku, dajú sa objednať celoročne a realizujú sa za priaznivých poveternostných podmienok.

E

t *75

Nad Jazerom Vyskúšajte vodné lyžovanie, wakeboard alebo wakeskate na vodnolyžiarskom vleku nachádzajúcom sa na vodnej ploche lokality Jazero. Podobný zážitok je možný len na troch miestach na Slovensku! Lyže, dosky, vesty si môžete požičať priamo v areáli. Priemerná doba návštevy: 3 hodiny Rekreačná zóna, vodnolyžiarsky vlek Trixen, sídlisko Nad Jazerom / www.trixen.sk/ +421 (0) 903 623 112 Otváracie hodiny: apríl – december 12:00 - 22:00, otváracie hodiny vleku sú iné, časy nájdete na www.visitkosice.eu Dostupnosť: električka č. 3 alebo 7 z centra mesta (Námestie osloboditeľov) smer Nad jazerom: Važecká; výstup na zastávke Dneperská.

Jazda graffiti, historickou alebo čertovskou električkou, historickým autobusom Graffiti električka je pozvánkou na festival Use The City a jazdí celoročne na linke č. 6, historická električka a historický autobus jazdia príležitostne, sledujte www.visitkosice.eu; čertovská električka jazdí s Mikulášom a čertom okolo 6. decembra.

 #

LEGENDA: 1 2 3 4 5 6 7

40

ZOO KOŠICE BOTANICKÁ ZÁHRADA UPJŠ VYHLIADKOVÁ VEŽA HRAD BOBOVÁ DRÁHA - KAVEÈANY DETSKÁ ŽELEZNICA - ŠTART, ÈERME¼ ALPINKA

8 9 10 11 i

BANKOV ANIÈKA ŠPORTOVO - ZÁBAVNÝ AREÁL NAD JAZEROM NÁVŠTEVNÍCKE CENTRUM KOŠICE

41


ŠPORT – Dostaňte sa blízko k akcii

Cyklistika a horská cyklistika

Košice žijú športom. Či chcete fandiť profesionálom alebo sa sami chystáte zašportovať si, Košice ponúkajú obrovské množstvo možností. Peter Bartoš, kapitán hokejového klubu HC Košice a obľúbená športová osobnosť Košíc, Vám napovie svoje tipy, kde si prídete na svoje.

Krásne lesoparky Košíc a nábrežie Hornádu ponúkajú cyklistom desiatky kilometrov cyklistických trás. Pre mestských cyklistov je zábavná jazda Hlavnou ulicou so zastávkou na zmrzline, náročnejší cyklisti obľubujú jazdu na Bankov a Jahodnú, smerom na Kojšovu Hoľu, na Bukovec alebo na juh k Slanským vrchom. Tipy na cyklistické výlety nájdete na www.visitkosice.eu.

Hovoriac o úžasnej atmosfére, prečo okrem hokeja nenavštíviť zápasy európskej úrovne, ktoré predvádzajú košické basketbalistky v Infiniti aréne (Pri jazdiarni 1), vodnopólisti v Mestskej krytej plavárni (Protifašistických bojovníkov 4) alebo hádzanári v Mestskej hádzanárskej hale VŠA (Alejová 2). Prečo neprísť podporiť aj neskutočných maratónskych bežcov počas Medzinárodného maratónu mieru, majstrov v rely počas košických pretekov alebo aj vodných lyžiarov, wakeboardistov a wakeskaterov, ktorí patria medzi slovenskú, európsku, ale aj svetovú špičku. Ak však sledovanie zápasov a športových výkonov nie je pre Vás dosť aktívne, zoberte si svoj „výstroj“ a vydajte sa za svojím športovým zážitkom v Košiciach. Tu je výber z toho najlepšieho:

Hokej a korčuľovanie „Košice sú veľkým mestom a som rád, že im naše mužstvo mohlo priniesť úspech. Máme tu vytvorené dobré podmienky a naši fanúšikovia sú úžasní! Hrať pred vypredanou STEEL ARÉNOU je inšpirujúce aj zaväzujúce, ale pocit šťastia, keď som po tretíkrát za sebou zdvíhal majstrovský pohár nad hlavu, je neopísateľný! Popri náročných hokejových tréningoch sa snažím voľný čas tráviť s rodinou. Máme radi lyžovanie. V blízkosti Košíc chodíme s deťmi na Jahodnú alebo do Kavečian. V lete si dni spríjemňujeme výletmi na bicykloch, najradšej máme okolie a lesy na Bankove, v Čermeli a trasu popri Hornáde. “

Verejné korčuľovanie a hokej si môžete užiť na verejnej ľadovej ploche v Športovo-zábavnom areáli na Alejovej 2 alebo si môžete zahrať vo „veľkom“ a prenajať si STEEL ARÉNU na hodinu len pre seba alebo svoj tím.

Lyžovanie Zimné športy sú na Slovensku populárne, a tak nemôžu chýbať ani prímestské strediská. Košičania si radi odskočia do lyžiarskeho centra Kavečany (www.kavecany.sk) a Jahodná (www.jahodna.sk) alebo do 20 km vzdialeného strediska Skipark Erika na Kojšovej Holi (www. skiparkerika.sk), kde sa nachádzajú aj bežecké trate. Kavečany a Jahodná sú vhodné skôr pre začiatočníkov.

Kúpaliská V lete na kúpanie a opaľovanie sú priam ideálne pláž pri Jazere, Mestská plaváreň v centre pri mestskom parku, kúpalisko Ryba pri parku Anička (Pod Šiancom 5) a kúpalisko Triton. Celoročne je otvorená Mestská krytá plaváreň s olympijským bazénom. Pre maličkých je vhodný aj bazén vo wellness centre Via vitae (Diamantová 1) s mierne slanou vodou alebo bazén v Barci a v hoteli Bankov. Pre rybárov je len kúsok od mesta v krásnom prírodnom prostredí k dispozícii vodná nádrž Bukovec.

Skateboarding Košice sú domovom najmodernejšieho slovenského skateparku na Alejovej ulici a menších skateparkov (v Ťahanovciach). Jazdenie je súčasťou obľúbeného street-artového festivalu pouličného umenia Use the C!ty Festival.

Parašutizmus

Bowling

Šport robia športom aj jeho fanúšikovia

42

Košice majú v ponuke množstvo kurtov rôznych povrchov, napríklad v Športovom centre Cassosport (Alejová 11), v Športovo-zábavnom centre (Alejová 2), v Tenis Komplexe na Sídlisku KVP (Wuppertálska 4), v lete pri kúpalisku TRITON (Rastislavova 69) a v Mestskej plavárni (Rumanova 19). Nadšenci squashu si môžu zahrať v niekoľkých kluboch, najväčší je Arcadia Sport Club na Sídlisku Ťahanovce (Americká 19).

Vodno-lyžiarsky areál s vlekom v časti Nad Jazerom je domovom klubu vodného lyžovania Trixen a wakeboardistov a wakeskaterov Evils. Každoročne sa tu organizujú rôzne súťaže. Vlek je otvorený v letnej sezóne a vyskúšať si tieto športy môžete aj Vy – pri vleku funguje aj požičovňa. Ochotný „vlekár“ poskytne inštrukcie, ako správne odštartovať a úspešne prejsť prvé kolo. Nenechajte sa odradiť profesionálnymi skokmi a trikmi miestnych jazdcov, na vleku vládne priateľská atmosféra podpory. Z Košíc pochádza aj známy windsurfista a olympionik Patrik Pollák. Obľúbeným miestom pre tento šport je aj štrkovisko Geča. Leží neďaleko od mesta a je známe dobrými veternými podmienkami.

Výcviky, zoskoky a vyhliadkové lety ponúka Paraklub Košice. Telefonické objednávky na čísle +421 (0) 905 630 796 alebo +421(0) 904 314 795.

Akýkoľvek šport Vás zaujíma, budete nadšení, ako blízko ste v Košiciach športovej akcii. Hokej, basketbal, hádzaná, lyžovanie, tenis, pláž alebo vodné lyžovanie v meste – to všetko je tu!

Pre fanúšikov hokeja sú Košice destinácia snov: nielen hostiteľské mesto Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2011, ale aj miesto s „najvernejšou“ základňou fanúšikov na Slovensku – elektrizujúce zápasy miestneho klubu HC Košice v Steel Aréne (Nerudova 12 /www.steelarena.sk) navštívi priemerne takmer 6000 divákov, čo patrí z hľadiska návštevnosti do prvej tridsiatky v Európe! Moderná Steel Aréna je priateľská aj k deťom, ceny lístkov sú prijateľné a atmosféra je vždy úžasná! A HC Košice odmeňuje svojich fanúšikov za podporu – stal sa majstrom Slovenska v sezónach 2008/2009, 2009/2010 a 2010/2011.

Squash a Tenis

Vodné lyže / Wakeboard /Wakeskate / Windsurfing

Golf a Minigolf Do krásnej prírody Čermeľského údolia je zasadené deväťjamkové golfové ihrisko na Alpinke vyznačujúce sa úzkymi „fervejami“ a náročnosťou na krátku hru. Je ideálnym miestom na odreagovanie sa po náročnom pracovnom dni. Priaznivcov poteší unikátna jamka č. 3, ktorá je označovaná typom tzv. „prímorskej jamky“. V okolí Košíc je vo výstavbe golfové ihrisko v Malej Ide. V zime si môžete vyskúšať golfový trenažér. Minigolf nájdete na Bankove, v parku Anička a na Rastislavovej 80.

Bowling sa stáva populárnou zábavou aj v Košiciach. Dôkazom je niekoľko kvalitných bowlingových klubov, kde môžete príjemne stráviť večer: Admiral Bowling (L. Novomeského 7), Bowling spot (Čermeľská 1), Bowling Vegas club (OC Galéria) či Club Ležiaca bosorka (Bardejovská 26).

Tak príďte a vychutnajte si mesto, ktoré miluje šport tak ako Vy!

43


PÔŽITKY – Doprajte si! Či už chcete nakupovať, až kým neodpadnete, byť rozmaznávaní v kúpeľoch a  salónoch krásy, ukázať sa alebo si dopriať to najlepšie, najluxusnejšie, najchutnejšie či najhriešnejšie, Košice splnia Vaše tajné sny. Ani by sa na prvý pohľad nezdalo, koľko luxusu si môžete v  Košiciach dopriať! Šarmantná Nina Henzelyová, vynikajúca miestna tanečníčka, gurmánka a milovníčka života Vám prezradí, kde stojí za to vychutnať si život.

„Ak sa ráno zobudíte a rozhodnete sa stráviť dokonalý pôžitkársky deň, poradím Vám, ako ho trávim v Košiciach ja. Raňajšiu kávu si určite vypijem v Cavearii Theatru. Najlepšie Latte Machiatto! V pokoji si tam prečítam noviny, posedím na raňajšom slniečku. Nikde sa nedajú prvé slnečné lúče vychutnať tak ako v tejto kaviarni. Hneď sa lepšie naladím. A vyhladnem, takže na rade sú raňajky buď na klasický slovenský štýl v lahôdkach Delikatesa na Mäsiarskej alebo si kúpim croissant v pekárničke na Dominikánskom námestí. Pôžitkársky sa poprechádzam po Hlavnej ulici, vojdem do antikvariátu umeleckého kováčstva na Hrnčiarskej. Dievčatám ako ja, ktoré chcú pre seba to najlepšie, odporúčam pokračovať návštevou módneho salónu dizajnérky Odette Fedorovej alebo Lujzy Flešár Kafky. Na bežný shopping si zájdem do Optimy. A už som opäť vyhladla, čo na obed? Možností je veľa, Med Malina, Piano Cafe, ľahký sendvič v Jazze, s kamoškami do Le Colonialu pekne si pokecať. Po obede sa idem rozmaznať. Vlasy si dám ostrihať jedine u Viktora v MB Royal na Mojzesovej ulici, nalíčiť na večer sa dám v salóne Envy na Nerudovej ulici. Potom si doprajem fantastický relax v centre Via Vitae, kde si to naozaj užijem – vrelo odporúčam, hoci aj s pohárom šampanského vo vonkajšej vírivke. Odtiaľ ísť domov pekne sa vyparádiť a potom do mesta na drink. Začala by som v Piano Bare, pokračovala v Cosmopolitane a na záver si dám Retro. Zaspávať budete ako ja – s pocitom bohémsky prežitého dňa!“

Sedem námetov na rozmaznávanie (Wellness a kúpele) Ajurvédske kúpele Rasajána Boutique Hotel Golden Royal****/ Vodná 8 Rímske kúpele Boutique Hotel Bristol****/Orlia 3 Rímske kúpele SPQR v hoteli Privilige/Werferova 3 Dharmachakra Day Spa/Bočná 6 Via Vitae/Diamantová 1 Royal Thai Massage/Kováčska 57 Kúpele v okolí: Kúpele Štós/Štós 235

Luxusné ubytovanie Hotel Doubletree by Hilton Košice/Hlavná 1 Hotel Yasmin/Tyršovo nábrežie 1 Hotel Bankov/Dolný Bankov 2 Boutique Hotel Bristol ****/Orlia 3 Boutique Hotel GOLDEN ROYAL ****/Vodná 8 Hotel Ambassador/Hlavná 101 Boutique Hotel Maraton/Strojárenská 21

ODPORÚČANÉ MIESTA PRE NAJNÁROČNEJŠÍCH PÔŽITKÁROV Čokoláda: Bon Bon In, vo dvore Hlavná 20 Káva: Cavearia Theatru, Hlavná 76 (slovenská kaviareň roka 2010) Čaj: Čajovňa Amana, Alžbetina 55 Jedlo: Olive Tree Restaurant, Hlavná 1 Štýlová domácnosť: Home art, Nákupné centrum Optima Šperky: ALO diamonds, Hlavná 1 Miesto, kde sa musíte ukázať: Retro Cult Club, Kováčska 49 Čas, kedy sa musíte ukázať: plesová sezóna Najlepšie disko: Ibiza Club na Ladislava Novomeského 7

44

45


CHUTNÉ KOŠICE – Kulinárska scéna Po prehliadkach mesta, kultúre a zábave s  rodinou je čas dobre sa najesť. A  jedno je isté – jedenie v košických reštauráciách sa Vám nikdy nezunuje. Košická zážitková gastronómia je na vzostupe a my Vám predstavíme prvé miestne hviezdy. A ešte oveľa viac! Festivaly jedla a vína, trhy na Dominikánskom námestí, najlepšie menu, zdravá strava a miestna kuchyňa sú jednoznačnými lákadlami návštevy mesta. Viac o košickej kulinárskej scéne prezradí Peter Škripko, uznávaný gurmán a someliér.

„Po rokoch tápania a rôznych viac či menej úspešných pokusoch o skvalitnenie ponuky a úrovne služieb v našom meste dnes môžeme povedať, že košická gastronómia začína nachádzať svoju tvár a uberá sa tým správnym smerom. Aj keď sú to kroky ešte veľmi neisté a rozpačité, ako to pri kreovaní nových myšlienok a prístupov býva, jedno sa už Košiciam vytknúť nedá. A to, že je tu stále viac príťažlivých miest, kde sa dá vypiť správne pripravené espresso a cappuccino s mliečnou penou ako zo šľahačky, nechať si namiešať svoj obľúbený kokteil, zjesť obed, ktorý pripravil nápaditý šéfkuchár z kvalitných, čerstvých a sezónnych surovín alebo zažiť neopakovateľnú atmosféru gurmánskej večere. Stále viac reštaurácií chápe, že o hosťa treba bojovať, a preto sa pretekajú v rozmaznávaní a „hýčkaní“ svojich hostí. A to je dobré, lebo život je príliš krátky na to, aby sme jedli zlé jedlá alebo aby nás pri spoznávaní nových chutí, ktoré nám svet núka, limitovala obmedzenosť fantázie či skúsenosti kuchára. Aj preto, že takto rozmýšľajú viacerí reštauratéri a že im ako každému Košičanovi na pozitívnom obraze nášho mesta záleží, začala sa na slovenské pomery unikátna spolupráca so spoločným cieľom: vytvoriť z Košíc baštu kvalitnej gastronómie európskeho významu. Všetci veríme, že splniť tento náročný cieľ sa nám podarí iba spoločnými silami a že kvalita našich služieb sa stane ďalším košickým pokladom, za ktorým sa návštevníci budú stále radi vracať. Srdečne Vás preto pozývame na každoročné vyvrcholenie našich snáh a najväčšiu oslavu jedla pod šírym nebom – Košice Gurmán Fest, na ktorý sa spolu s tisíckami Košičanov môžete tešiť nielen vďaka novým chutiam, ale aj plánom pozývať v blízkej budúcnosti atraktívnych hostí ako sú Jamie Oliver či Gordon Ramsay... A ak je dnes jún pre Vás ďaleko, otvorte smelo dvere našich reštaurácii, kde ste vítaní a očakávaní po celý rok. Vychutnajte si nás a dajte nám prosím vedieť, či sme naplnili Vaše očakávania. Lebo len vďaka Vám a Vašim názorom môžeme robiť to, čo máme najradšej.“

PODUJATIA / FESTIVALY JEDLA A VÍNA Košice Gurmán Fest Výnimočný gastronomický festival organizovaný v júni. Skutočná oslava jedla a priestor na prezentáciu aj ochutnávku vynikajúcej košickej gastronómie, na ktorej sa predstavia tie najlepšie reštaurácie a najlepší šéfkuchári. Nenechajte si ujsť ani inšpiratívne moderované kuchárske show a jedinečnú atmosféru historického areálu Katovej bašty.

15 FANTASTICKÝCH REŠTAURÁCIÍ S ATMOSFÉROU / KULINÁRSKA TRASA MESTOM

Dália Restaurant, Löfflerova 1 Európska a tradičná kuchyňa Vás privítajú v príjemnej atmosfére tejto reštaurácie.

Olive Tree Restaurant, Hotel Doubletree by Hilton Košice, Hlavná 1 Víťaz ocenenia najlepšia reštaurácia košického kraja podľa Top Trend 2010. V tejto reštaurácii pre náročných nájdete lahodnú stredomorskú kuchyňu pripravenú výhradne z čerstvých surovín a pravidelne sa meniacu a veľmi inšpirujúcu sezónnu ponuku.

Allegro, Hotel Bristol, Orlia 3 Útulná reštaurácia, ktorá ponúka delikátne špeciality talianskej kuchyne.

Maraton Cafe – Restaurant, Strojárenská 21 Štýlová reštaurácia pripomínajúca anglickú eleganciu s jedálnym lístkom plným gastronomických špecialít a kvalitných vín.

European Restaurant, Hotel Múza, Pri prachárni 5 Reštaurácia okrem talianskej a európskej kuchyne zaujme interiérom venovaným slovenskému filmovému umeniu.

Le Colonial, Hlavná 8 Prenesie Vás v čase do povznášajúcich diaľok s nádychom francúzskeho šarmu s vynikajúcou kuchyňou.

Piano Cafe, Hlavná 92 V Piane je na výber z troch osobitých priestorov, pričom kuchyňa sa orientuje na pizzu a šaláty.

Camelot, Kováčska 19 Dobová reštaurácia pripomínajúca legendárne miesto keltských Britov za čias panovania kráľa Artuša s kuchyňou postavenou na originálnych receptúrach a kombináciách jedál. Tataráky, steaky a mäso z grilu si v tejto jedinečnej reštaurácii zamilujete. Diplomat, Hotel Ambassador, Hlavná 101 Príjemná a čistá business reštaurácia, kde jedlo nezaostáva za eleganciou interiéru.

Košické slávnosti vína Ďalší festival, ktorý nadväzuje na dávne tradície hodovania, pestovania viniča a výroby vína v regióne. Každoročne v septembri sú Košické slávnosti vína spojené s trhmi tradičných remesiel. Priestory Dolnej brány a ulice Pri Miklušovej väznici sa zmenia na prezentačné priestory známych vinárstiev, kde môžete ochutnať akýkoľvek druh vína od dievok v krojoch, veselých vinárov ako aj skúsených someliérov. Atmosféru dotvárajú ľudoví umelci a hudobníci.

Lujza Restaurant, Hotel Bankov, Horný Bankov Elegantná a štýlová reštaurácia najstaršieho hotela Slovenska. Kazetový strop, krištáľové lustre, noblesná atmosféra a medzinárodná kuchyňa s mottom „V jednoduchosti je krása“. Golden Royal Restaurant, Vodná 8 Toto miesto spája prostredie vzdušnej zimnej záhrady v obklopení kvetov alebo štýlových salónikov s kulinárskymi lahôdkami. Med Malina, Hlavná 81 Nápaditý interiér v domáckom štýle s tradičnou poľskou kuchyňou pod vedením energického majiteľa. Villa Regia, Dominikánske námestie 3 Štýlová reštaurácia pripomínajúca dobové Košice s originálnymi jedlami. 12 apoštolov, Kováčska 51 Olejomaľby dvanástich apoštolov, starožitnosti a secesné vitráže dekorujú obľúbené miesto košických gurmánov už od roku 1910. Úspech reštaurácie je založený na skĺbení európskej a slovenskej kuchyne prezentovanej ako špeciality jednotlivých apoštolov.

ĎALŠIE MIESTA: Iris Restaurant (Hotel Zlatý dukát, Hlavná 16), Noodles Restaurant Café Bar (Hotel Yasmin, Tyršovo nábrežie 1), Grill Pub (Timonova 13), Pablo restaurant (Hrnčiarska ulica), Privilege (Werferova 3), Baránok (Čermeľská cesta 67), U anjela (Jesenského 25), Santa Lucia (OC Tip Top, Československej armády 18), Da Vinci (Žižkova 13), C33 (Čajakova 2), Rosto Steak House (Orlia 6), Jazz (Kováčska 39), La Ventana (Hlavná 90), Zlatý Zvon (Zvonárska 4), Viccolo (OC Optima – Moldavská cesta 32), Ázijská reštaurácia Grace (Štúrova 33), Kelt (Hlavná 80), Irish Pub (Hlavná 92), Levočský dom (Hlavná 65), Redstone (Mlynská 25), U Leva (Alejová 2), Krčma Letná (Letná 1), Rokoko (Gorkého 9), Iron club (Rastislavova 80).

Mediterran, Alžbetina 24 Už nápaditý interiér Vás vtiahne do Stredomoria. Jedlá sú výberom toho najlepšieho, čo táto kuchyňa ponúka.

46

47


CHUTNÉ KOŠICE – Aké je menu?

Piaty deň – Talianska kuchyňa a pizza

Siedmy deň – Netradičné kuchyne

Vyskúšajte rôzne chute v akúkoľvek dobu alebo obedové menu, pochutnajte si na výbornej zmrzline a koláčikoch, dajte si kávu v jednej z množstva kaviarní (najlepšie v lete na letnej terase) a pridajte sa k  pôžitkárskym Košičanom. Večer zavŕšte vynikajúcim vínkom zo Slovenska alebo z  medzinárodnej produkcie so syrovým tanierom, hodujte na Košice Gurmán Fest-e alebo ochutnajte niekoľko vín v podzemnom múzeu počas Košických slávností vína a v sobotu ráno si zlepšite náladu záplavou farieb a sladkých vôní na trhu. Toto je najlepší spôsob, ako si vychutnať Košice! Neváhajte a pustite sa do zážitkov.

V Košiciach nájdete obľúbenú taliansku kuchyňu v originálnych aj zdomácnených variáciách na mnohých miestach. Je na Vás, čo si vyberiete. Kde sa zastaviť? Pravá talianska kuchyňa: Riondo – Jesenského 15, Olive Tree – Hlavná 1, Forma de Gusto – Žriedlová 11; zdomácnená, ale výborná: Piano – Hlavná 92, Jazz Garden Restaurant – Kováčska 39, Zlatý zvon – Zvonárska 4, Da Vinci – Žižkova 13, Viccolo – OC Optima Moldavská cesta 32 a Pablo Restaurant – Hrnčiarska ulica.

Grécky Korfu Gril – Pribinova 2, sčasti orientálny Emir – Hlavná 92 a izraelský Burekas – Vrátna 58, ázijská reštaurácia s ponukou sushi Grace – Štúrova 33, cestoviny z rôznych kútov sveta Noodles – Hotel Yasmin Tyršovo nábrežie 1, rančerská Grill Pub – Timonova 13. Vychutnajte si aj špeciálne dni venované rôznym kuchyniam v ďalších reštauráciách.

KAŽDÝ DEŇ INÉ CHUTE – VYBERTE SI PODĽA NÁLADY

poľská kuchyňa: Med Malina – Hlavná 81, Karczma Mlyn – Hlavná 82; maďarská kuchyňa: Reštaurácia Faraón – Jesenná 3.

Tretí deň – Stredomorská kuchyňa Prvý deň – Slovenská kuchyňa Začnite tým tradičným, čo Slovensko ponúka a aspoň zistíte, či náš syr alebo bryndza je iba na jedno ochutnanie alebo sa stane Vašou celoživotnou láskou. Najobľúbenejšími jedlami z bryndze sú bryndzové halušky a bryndzové pirohy. Nezabudnite ochutnať polievku, bez nej nie je slovenský obed kompletný. Poobzerajte sa po vianočnej kapustnici, fazuľovej s údeným mäsom alebo málo známej, ale vynikajúcej hubovej mačanke. Kde sa zastaviť? Villa Regia – Dominikánske námestie 3 (kapustnica, mačanka, bryndzová nátierka, bryndzové halušky, bryndzové pirohy, šúľance), 12 apoštolov – Kováčska 51 (bryndzové pirohy, bryndzové halušky), Camelot – Kováčska 19 (kapustnica, bryndzová nátierka s lososom, stehno plnené bryndzou, misa bryndzových a iných slovenských jedál pre troch hostí), Restaurant Maraton – Strojárenská 21 (bryndzové halušky, bryndzové pirohy), Med Malina – Hlavná 81 (bryndzové halušky), Le Colonial – Hlavná 8 (kurací rezeň plnený bryndzou), Golden Royal – Vodná 8 (bryndzové pirohy), Koliba – Za priekopou 1, Myslava (všetky tradičné jedlá v tradičnom prostredí), Stodola – Dopravná 5 (pirohy, bryndzové halušky, strapačky, šúľance).

Po kalorickom šoku je potrebný deň odľahčenia. Jednoduchú stredomorskú kuchyňu plnú vynikajúcich chutí nájdete aj v Košiciach. Kde sa zastaviť? Olive Tree – Hlavná 3, Mediterran – Alžbetina 24, La Ventana – Hlavná 90 a Le Colonial – Hlavná 8.

Šiesty deň – Vegetariánska kuchyňa Čas pokročil a v Košiciach nájdete už v každej reštaurácii aj ponuku pre vegetariánov a okrem toho Vás privítajú aj výlučne vegetariánske reštaurácie. Kde sa zastaviť? Tradičná a mexická Ajvega – Orlia 10 a indická Góvinda – Puškinova 8.

Štvrtý deň – Európska kuchyňa Väčšina reštaurácií – ponúka európsku kuchyňu. Vyberte si podľa svojej nálady alebo miesta, kde práve ste. Kde sa zastaviť? Zostavte si svoju trasu mestom a vyskúšajte rôzne miesta. S vynikajúcou európskou kuchyňou je ich hneď niekoľko. Inšpirujte sa kulinárskou trasou mestom (strana 47).

Druhý deň – Česká, maďarská a poľská kuchyňa Pokračujte v spoznávaní stredoeurópskych kuchýň. Prvé na rade sú susedské – knedľová česká, pikantná maďarská a mäsová poľská. Kde sa zastaviť? Česká kuchyňa: Budvarka – Hrnčiarska 25, Česká hospoda – Moyzesova 22, Pivovar Golem – Dominikánske námestie 15; 48

49


NÁ OVO

0,1km

HUTN

IE

MAS

SK

Á

OVA ARYK

JE KÉ

TOV ÁR

OVA SLAV

NS

EN

SE

E KM

HO

$

ZDO

ÍCKA

BREŽ

HVIE

0,6km

SV ÄT OP

VA O

LU KO VA

OVA BAÈÍK

ŠT A OV NIK

IÈN

Á

&

"

VO

!

BIELA

IARSK

SKA

'

MESTSKÝ PARK

HRNÈ

"

%

DNÁ

!

Á

#

A EROV

'HLAVNL LÖFF

%

EFÁ

O JN ZBR

A

ŽELEZNIÈNÁ STANICA

Á POŠTOV LÍNSK

A

ERZIT

E

DOMINIKÁNSKE NÁMESTIE

STANIÈNÉ NÁMESTIE

Á

ORLIA

#

PRIB

ZV ON S ROO

VA LTO

VA INO

NÁM

$

EVE

EST

BO SLO IE O

DIT

CKÉH PALA

V E¼O

ŠT

A OV ÚR

O

ROVÁ

A GREŠÁKOV

$

Á JANT

MOJMÍROVA

TAJOVSKÉHO

á !

VA ANO

ÁR*75

VRÁTNA

TIMONOVA

0,5km 0,5km

KRM

A

'

SK

ÁHLAVNÁHLAV

ETINA

BOÈN

"

t

#

SK MLYN

& ALŽB

OV VNÍK OJO CH B ICKÝ ŠIST TIFA PRO A INOV PUŠK

Dominikánske námestie a Trhovisko Hradbová ožívajú od jari do jesene každé ráno trhom ovocia, zeleniny a domácich produktov (aj v iný čas v roku – napríklad pred dňom Všetkých svätých alebo pred Vianocami). Najplnšie sú trhy v sobotu ráno. Ak chcete nakúpiť bez zbytočných radov a predierania sa, príďte v piatok ráno.

URŠU

UNIV

SKA KOVÁÈ

HRADBOVÁ

TRHY

Vychutnajte si Košice!á

á

Budějovická hospoda/Hrnčiarska 25 Iba tu si vychutnáte jedinečný krúžkovaný, nepasterizovaný Budvar. Najlepšia dvanástka v meste! Česká hospoda/Moyzesova 22 Právom vedie rebríček najlepších desiatok v meste s nepasterizovanou Moravskou „sklepní desítkou“ tlačenou do Vášho krígla kompresorom ako za starých čias. Bar Madrid/Vrátna 30 Nepasterizované poctivé pivá z malého rožňavského pivovaru Kaltenecker. Najlepšie špeciály v meste ponúkané podľa sezóny. Bavorský ležiak, Tmavý Brokát, Marzen, Weizen, Bock, Ale, Indian Pale Ale… Pivovar Golem/Dominikánske námestie 15 Dnes už jediné miesto, kde sa varí pivo, hoci pivovarská tradícia siaha až do 15. storočia.

SKÁ

#

50

T YRŠ

ČAS NA DOBRÉ PIVO

REN

MOYZESOVA

Ambassador Cafe/Hlavná 101 Bristol/Orlia 3 Caffé Caffé/Kováčska 57 Caffé Bel Tiempo/Hrnčiarska 6A Café Camelot/Kováčska 19 Café Retro/Kováčska 49 Cafe Terria/Kováčska 44 Caffe Trieste/Uršulínska 2 Cavearia Theatru/Hlavná 76 Forma de Gusto/Žriedlová 11 Garibaldi´s/Hlavná 68 Intermezzo/Bočná 4 Jazz Pub – Café/Kováčska 39 Piano Cafe/Hlavná 92 Retro Cult Club/Kováčska 49 Metropolitan Retro Cult Club/ OC Galéria – Toryská 5 Schalkhaz/Hlavná 74

O JÁ STR

MÄSIAR

ČAS NA KÁVU A ŠTÝL

&

BAŠTOVÁ

Delikatesa/Mäsiarska 2 Vynikajúce koláčiky – skúste ovocné so želatínou. Lahôdka! Zákusky od Babičky/Hlavná 60 Tradičné slovenské koláčiky – jablčníky, tvarohovníky, štrúdle a omnoho viac. URBAN CAFE/Vrátna 4 Úžasné poctivé koláče a výborná zmrzlina, ešte lepšia v zmrzlinovom pohári. Aida/Hlavná 44 a 81, Komenského 24 a OC Optima – Moldavská cesta 32 Štyri cukrárne s rovnakým názvom a ponukou koláčikov a zmrzliny v meste. Najviac odporúčame tú pri Spievajúcej fontáne.

ÉHO

ČAS NA DEZERT

A

O

Vinotéka Félix/Krmanova 7 Vinotéka Cabinet/Pri Miklušovej väznici 2 Caffé Bel Tiempo/Hrnčiarska 6 A

RSK

KÉH

V Košiciach je bežné, že reštaurácie ponúkajú v čase obeda (zvyčajne medzi 11:00 a 14:00) zvýhodnené obedové alebo biznis menu. Mnohé reštaurácie sa snažia ponúknuť výber z niekoľkých jedál. Vychutnajte si vynikajúce lahôdky najlepších reštaurácií aj za zvýhodnené obedové ceny.

BIA

ENS

ČAS NIELEN NA VÍNO

KOM

OBEDOVÉ MENU

G AR

GORK

á

4km

%

LEGENDA: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

12 APOŠTOLOV ALLEGRO ÁZIJSKÁ REŠTAURÁCIA GRACE C33 CAMELOT DA VINCI DÁLIA RESTAURANT DIPLOMAT GOLDEN ROYAL RESTAURANT GRILL PUB

11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

IRIS RESTAURANT IRISH PUB JAZZ KELT LA VENTANA LE COLONIAL LUJZA RESTAURANT- BANKOV MARATON CAFE - RESTAURANT MED MALINA MEDITERRAN

21 22 23 24 25 26 27 28 29

NOODLES RESTAURANT CAFE BAR OLIVE TREE RESTAURANT RETRO PABLO RESTAURANT PIANO CAFE ROSTO STEAK HOUSE SANTA LUCIA U ANJELA VILLA REGIA ZLATÝ ZVON

i NÁVŠTEVNÍCKE CENTRUM KOŠICE

51


NÁKUPNÁ MÁNIA – Kúpte si niečo špeciálne

Z KOŠÍC Z LÁSKY Kúpte si niečo, čo bude pripomínať Váš pobyt v Košiciach

Najlepším miestom na nakupovanie v celom regióne sú jednoznačne Košice. Niekoľko obchodných centier a  nákupných domov po celých Košiciach len čaká na to, aby ste si v  nich našli to svoje. Promenádna Hlavná ulica a bočné uličky mesta skrývajúce dizajnérske a suvenírové poklady a niekoľko špeciálnych miest sú vizitkou mesta, ktoré poskytujú úplne iný pocit z nakupovania. Neváhajte a kúpte si aj Vy niečo špeciálne, čo Vám bude pobyt v Košiciach pripomínať!

OBCHODNÉ CENTRÁ

ŠPECIÁLNE MIESTA

Košičania milujú nakupovať v obchodných centrách – a nielen nakupovať, ale aj tráviť voľný čas. V obchodných centrách nájdete obchody so všetkými značkami Vášho záujmu – od bižutérie cez spodnú bielizeň, obuv, športové potreby, kníhkupectvá, domáce doplnky až po hračkárstva. Ak máte záujem pridať sa k nakupujúcim Košičanom, zastavte sa v OC Optima (Moldavská cesta 32), v OC Galéria (Toryská 5) alebo OC Cassovia (Pri prachárni 4). K tejto trojici sa čoskoro pridá aj Aupark (Štúrova ulica) v centre mesta.

Príležitostne sa dajú pekné veci kúpiť aj na nezvyčajných miestach a počas podujatí. V obci Budimír vzdialenej päť kilometrov od Košíc sa konajú burzy starožitností, v Kasárňach/Kulturpark burza vianočných darčekov, na Hlavnej Staromestské a Vianočné trhy... Zostaňte informovaní o dianí v Košiciach.

OTVÁRACIE ČASY A NAKUPOVANIE NONSTOP

NAKUPOVANIE AKO V STREDOVEKU

OBCHODNÉ DOMY A PASÁŽE HLAVNEJ ULICE

HLAVNÁ ULICA

52

ARTFORUM, Mlynská 4 PANTA RHEI, Hlavná 72 a OC Optima – Moldavská cesta 32 ATLANDÍDA, Hlavná 48

KOŠICE, MÓDA A OBLEČENIE

Veľmi obľúbené sú špecializované domy nábytku, domácich potrieb a elektroniky. Na Hlavnej ulici nájdete tiež obchodné domy plné menších obchodíkov (Dargov – Hlavná 2, OD Tesco – Hlavná 111) alebo pasáž pri hoteli Doubletree by Hilton (Hlavná 1).

Niekedy musíte kvalitu prosto hľadať. To platí aj o Košiciach. Malé uličky skrývajú ateliéry mestských dizajnérov a čarovné obchodíky.

Knihy (tlačení sprievodcovia, publikácie o Košiciach a o Slovensku, cudzojazyčná literatúra)

Typické sklo a porcelán (slovenská a česká výroba)

Lujza Flešár Kafka, Módny ateliér, Hlavná 20 Odette Fedorová, Módny ateliér, Hlavná 58 Jitka Mikulová, Fashion Studio JKlett, Zvonárska 18 Ida Sandor, Obrancov mieru 2 Gabriela Sýkorová Hyllová, www.gabrielasykorah.com (on-line prehliadka) We are not sisters, wearenotsisters.com (on-line prehliadka, nájdete aj na Facebooku)

BOČNÉ ULIČKY – VYBERTE SA ICH HĽADAŤ

Návštevnícke centrum Košice, Hlavná 59/nové, dizajnové, ale aj klasické suveníry, suveníry Košice 2013, publikácie/ MIC Košice, Hlavná 2 /klasické suveníry/ Ulička remesiel, Hrnčiarska ulica /suveníry tradičných remesiel/

Obchody v centre mesta sú väčšinou otvorené v čase od 9:00/10:00 do 18:00 počas pracovných dní a od 8:00 do 12:00 v sobotu. V nedeľu bývajú zatvorené. Obchodné centrá sú otvorené od 10:00 do 21:00 cez týždeň a od 9:00 do 21:00 cez víkend. Hypermarket Tesco je otvorený non-stop pre prípad, že budete niečo súrne potrebovať.

Miestni módni dizajnéri

Hlavná ulica a pasáže jej budov sú výkladom šperkov, značkového aj neznačkového oblečenia a obuvi, kníhkupectiev, obchodov hudby a ďalších zaujímavostí a potrieb.

Suveníry

Najlepšie značky: OC Optima, OC Cassovia, Hlavná ulica Najkrajšia nákupná ulička: Poštová Módne prehliadky: www.visitkosice.eu Štýlové športové oblečenie: Štúrova ulica, OC Optima, OC Cassovia, Vítezov dvor – Hlavná 40, OC Galéria Vybavenie do hôr: OC Optima, Mlynská ulica

SKLO PORCELÁN, Hlavná 59 a Mlynská 22 BOHEMIA, Hlavná 26

Ulička remesiel Kto by sa na chvíľu nechcel presunúť z hypermarketov a nakupovať ako v stredoveku? V Košiciach je to možné. Čarovná historická Ulička remesiel s dobovou dlažbou a malými domčekmi láka nielen tých najmenších. Kúpte si chlieb vo voňavej pekárni, bylinky na liečivý i povzbudivý čaj u bylinkára, nechajte si opraviť koženú kabelku v brašnárstve... Kúpte si aj originálny suvenír u umeleckého kováča alebo v hrnčiarstve, inšpirujte sa výtvormi umeleckého stolára alebo si vyberte ochranný vzácny kameň v predajni drahých kameňov na mieste, kde ožívajú tradičné remeslá.

Príďte si po viac tipov o miestach a podujatiach, ktoré Vás dostanú do nákupnej horúčky, na www.visitkosice.eu. Vychutnajte si Košice s nákupnou horúčkou a doprajte si to najlepšie!

53


NOČNÝ ŽIVOT – Úžasný večer zaručený! Akúkoľvek máte predstavu o Vašom večere, Košice Vám to splnia. Mesto plné energie, pohody a kreativity má pre každého niečo pripravené. Niet divu, že tu za zábavou prichádzajú ľudia z celého regiónu. Tak prečo neprísť a  nevyskúšať si to? Garantujeme, že to bude noc, na akú si budete ráno (na obed) s  úsmevom (matne) spomínať.

KOKTEIL ČI ŠAMPANSKÉ A... ŠARM A ŠTÝL Tieto bary sú štýlové, majú párty atmosféru a nikdy neviete, ako v nich skončí večer... Väčšinou však rátajte s uvoľnenou náladou! Vybrať si môžete z trendových barov Piano (Hlavná 92), Retro Cult Club (Kováčska 49), Jazz Garden (Kováčska 39) a Garibaldi´s (Hlavná 68), z uvoľnených Little Havana (Kováčska 13) a Intermezzo Cafe (Bočná 4). Intímny je Glamour (Dominikánske námestie 3), medzi zahraničnými návštevníkmi obľúbený Cavearia Theatru (Hlavná 76), koktejlové nebo ponúka Cosmopolitan (Kováčska 9) a tequilové nebo (nielen) Cactus Pub (Zámočnícka 1).

„VYRAZIŤ SI“ NA NOC VONKU POKOJNÝ VEČER NA PIVE A PRI VÍNE V prípade, že máte chuť pokojne si posedieť s kamarátmi, je tu hneď niekoľko možností a miest, kde sa budete cítiť dobre. Ak chcete ísť na pivo, je tu napríklad Golem (Dominikánske námestie 15) s vlastnou produkciou piva a chuťovkami, Budějovická hospoda (Hrnčiarska 25) premietajúca aj športové zápasy, originálny The Beer House (Hlavná 54), Pub u kohúta (Hrnčiarska 23) s letnou terasou, s írskou špecialitou Guiness Irish Pub Diesel (Hlavná 92), podzemný AMSTERDAM (Štúrova 33 oproti STEEL ARÉNE) a Česká hospoda (Moyzesova 22), malá krčmička F Caffé (Baštová 11) alebo dobová Keltská krčma (Hlavná 80), Villa Regia (Dominikánske námestie 3) a Camelot (Kováčska 19). V lete je popoludňajšou jednotkou Cambridge (Komenského), samozrejme mimo letných sedení na Hlavnej ulici, terasy Blue Bellu (Hlavná 22) a bufetov pri vodnej ploche Jazero.

Ak sa chystáte „vyraziť si“ na noc vonku, Košice sú (nielen) cez víkend ideálnym párty mestom a klubovým nebom Východného Slovenska! Noc strávte v párty štýle v luxusných a noblesných kluboch: IBIZA CLUB (Laca Novomeského), EXIT CLUB (Mäsiarska 8), RETRO CULT CLUB (Kováčska 49) a JAZZ CLUB (Kováčska 39). Ďalšie miesto, kde sa môžete zastaviť na disko je trochu vzdialenejší Energy music hall v Čani. Klasiku zaručí BOBA BAR (Južná trieda 2/A). Program a latino párty nájdete aj v Agentúre GeS (Laca Novomestského 13).

Na vínku si môžete pochutnať v štýlových vinotékach. S najšikovnejšou obsluhou a najpríjemnejšou atmosférou je tu pre Vás vinotéka Cabinet (Pri Miklušovej väznici 2), ktorá k vynikajúcemu vínu ponúka aj rôzne delikatesy (syry, božské olivy, prosciutto) a zároveň celoročne organizuje kvalitné ochutnávky vín. V jej blízkosti je ďalšia vinotéka Félix (Krmanova 7) a Caffé Bel Tempo (Hrnčiarska 6A). Zaujímavú ponuku vín majú aj reštaurácie Camelot (Kováčska 19), Mediterran (Alžbetina 24) a Zlatý dukát (Hlavná 16). K pohodovým miestam patria Tarantino (pasáž Hlavná 22), Madrid (Vrátna 30) a Barista (Mlynská 25). Svojich stálych „fanúšikov“ a rôzne akcie má Pokhoi (pasáž Hlavná 20), nástupca slávneho alternatívneho miesta Khoi-Khoi. 54

55


RSK

A

ÉHO

IE

KÉH

MAS

SK

A OV

ŠT EFÁ

Á

' HLAVN Á

HRNÈ

A

ERZIT

i

% DOMINIKÁNSKE NÁMESTIE

SK MLYN

' & !&

Á

%

SK

"

18km

AGENTÚRA GES AMSTERDAM BARISTA BLUE BELL BOBA BAR BUDÌJOVICKÁ HOSPODA CACTUS PUB CAFFÉ BEL TIEMPO CAMBRIDGE

S ROO

PRIB

VA INO

NÁM

EST

E

"

A TOV VEL

BO SLO IE O

DIT

0,2km

CK PALA

V E¼O

#

0,1km

ŠT

A OV ÚR

ÉHO

á

LEGENDA:

"

ROVÁ

"

VA ANO

Á JANT

!!

1 2 3 4 5 6 7 8 9

MOJMÍROVA

á

TAJOVSKÉHO

0,5km 0,5km

A GREŠÁKOV

BUS

VRÁTNA

TIMONOVA

!"

KRM

A

BOÈN

Košické zlato –

 " !$ !

!

Á

ÁR

&

$ !

HLAVNÁ

ETINA

HLAV

ALŽB

STANIÈNÉ NÁMESTIE

ZV ONJ

 OV VNÍK OJO CH B ICKÝ ŠIST TIFA PRO A INOV PUŠK

!%

ŽELEZNIÈNÁ STANICA

A

LÍNSK

UNIV

SKA KOVÁÈ

URŠU

#

MOYZESOVA

Use the C!ty Festival/máj – jeho súčasťou budú aj párty a premietanie projekcií na budovy. Leto v parku/august – program koncertov a filmových večerov. Andy Warhol v uliciach Košíc/august – Dj-ing v meste a veľkolepá narodeninová párty. Košické slávnosti vína/september – oslavujte a ochutnávajte... vo vinotéke a baroch až do rána.

IARSK

% HRADBOVÁ

Veľké podujatia do vášho diára

!'

á

SKA

!

BIELA

MESTSKÝ PARK

! &

Á POŠTOV

Á

$

!

# 

MÄSIAR

BAŠTOVÁ

"

N VOD

10 11 12 13 14 15 16 17 18

CAMELOT CAVEARIA THEATRU COLOSEUM COSMOPOLITAN ÈESKÁ HOSPODA EXIT CLUB F CAFFÉ GARIBALDI´S GLAMOUR

19 20 21 22 23 24 25 26 27

GOLEM IBIZA CLUB INTERMEZZO CAFÉ IRISH PUB DIESEL JAZZ KASÁRNE/KULTURPARK KELTSKÁ KRÈMA LITTLE HAVANA MADRID

28 29 30 31 32 33 34 35 36

MEDITERRAN PIANO POKHOI PUB U KOHÚTA RETRO CULT CLUB STEEL ARÉNA ŠTÁTNA FILHARMÓNIA KOŠICE TABAÈKA KULTURFABRIK TARANTINO

37 38 39 40 41 42

THE BEER HOUSE VILLA REGIA VINOTÉKA CABINET VINOTÉKA FÉLIX ZLATÝ DUKÁT ENERGY MUSIC HALL - ÈAÒA

i NÁVŠTEVNÍCKE CENTRUM KOŠICE

56

á

IÈN

A OV NIK

O JN ZBR

$

www.zlato.visitkosice.eu

OVA BAÈÍK

a sledujte aktuálny PÁRTY PROGRAM a KONCERT PROGRAM (sekcia Čo vidieť a zažiť).

JEDINEČNÝ DRINK S TAJNOU RECEPTÚROU PREDÁVANÝ LEN V KOŠICIACH, KTORÝ SI NESMIETE NECHAŤ UJSŤ!

KM

HOOVA SLAV

NS

á 

ZDO

SE

0,5km 0,5km

HVIE

EN

SKÁ

TOV ÁR

REN

JE

O JÁ STR

OVA ARYK

Á

O

Zostaňte s nami v kontakte na www.visitkosice.eu

ÍCKA

BREŽ

ENS

Ak máte chuť na koncert, vyberte si z ponuky na večer – zájdite na veľké podujatie do STEEL ARÉNY, Infiniti arény alebo CASSOSPORTu, na klasickú hudbu do Štátnej filharmónie Košice, na známe aj nové hudobné projekty do Kasární/Kulturpark, TABAČKA KulturFabrik alebo Colosea alebo na príležitostné koncerty. Stačí sledovať KONCERT PROGRAM na www. visitkosice.eu a budete mať prehľad o tom, čo sa v Košiciach v dnešnú noc deje!

HUTN

NÁ OVO

!#

T YRŠ

BIA

KOM

NOC S HUDBOU

G AR

GORK

á

0,5km

'

57


UBYTOVANIE – Výber pre každého V Košiciach máme čo ponúknuť: pobyt v  štýlových a  dizajnérskych hoteloch, v  najstaršom hoteli Slovenska, v boutique, biznis a apartmánových hoteloch priamo v meste alebo v jednoduchších hoteloch a penziónoch za dobrú cenu. Nech je to čokoľvek, čo hľadáte, buďte si istí, že to tu spolu s dobrým jedlom, výhodnými ponukami a priateľským privítaním nájdete. To, že o Vás bude dobre postarané, Vám potvrdí aj Marián Miškov, majiteľ hotela Bankov – najstaršieho hotela Slovenska.

„Košice majú veľký potenciál stať sa centrom kongresovej turistiky, ale aj destináciou pre turistov cestujúcich za kultúrnym a historickým dedičstvom – takzvaní „heritage travelers“. Titul, ktorý Košice získali na rok 2013 – Európske hlavné mesto kultúry, je pre nás všetkých pôsobiacich v cestovnom ruchu veľkou výzvou, ako tento fakt dlhodobo v Košiciach zúročiť. Ja osobne pokladám cestu spolupráce a neustáleho skvalitňovania a rozširovania služieb za jedinú cestu vedúcu k úspechu. To aplikujeme aj v našom hoteli. Vzhľadom na to, že náš hotel je historický a je situovaný v krásnom lesoparku na okraji mesta, máme širokú škálu hostí; od obchodných cestujúcich cez romantické páry až po zahraničných turistov. Všetkým okrem komfortných a štýlových izieb ponúkame aj služby nášho Relax Centra a kvalitnú gastronómiu našej hotelovej reštaurácie Lujza Restaurant. Kvalita našej kuchyne je jedným z lákadiel pre našich hostí. Dnes, ak hotel chce uspieť na trhu, musí poskytovať širokú škálu doplnkových služieb. V spolupráci s Návštevníckym centrom Košice a inými hotelmi v Košiciach zabezpečujeme prehliadky mesta, rôzne fakultatívne výlety, zabezpečujeme dopravu, lístky na kultúrne a športové podujatia či kultúrny a zábavný program pre firemné aj súkromné podujatia. Tešíme sa, že v Košiciach využijete naše služby a veríme, že si tu svoj pobyt užijete.“

HOTELY **** Hotel Ambassador/Hlavná 101/www.ambassador.sk Hotel Bankov/Dolný Bankov 2/www.hotelbankov.sk GOLDEN ROYAL Boutique hotel & SPA/Vodná 8/ www.goldenroyal.sk Boutique Hotel Bristol/Orlia 3/www.hotelbristol.sk Doubletree by Hilton/Hlavná 1/ www.kosice.doubletree.com Boutique Hotel MARATON/Strojárenská 21/ www.hotelmaraton.sk Hotel Privilege/Werferova 3/www.privilege.sk Hotel Yasmin/Tyršovo nábrežie 1/www.hotel-yasmin.sk Hotel Zlatý Dukát/Hlavná 16/www.hotelzlatydukat.sk DÁLIA Eco friendly hotel ***+/Löfflerova 1/ www.hoteldalia.sk

HOTELY *** Hotel Alessandria/Jiskrova 3/www.hotel-alessandria.sk Hotel Best Western TELEDOM/Timonova 27/

www.hotel.teledom.sk Hotel Centrum/Južná trieda 2/A/www.hotel-centrum.sk City Hotel/Vodárenská 6/www.cityhotelkosice.sk Hotel Ferum/Železiarenská 49, Šaca/www.ferum.sk Hotel Gloria Palac/Bottova 1/www.gloriapalac.sk Hotel Múza/Pri prachárni/www.hotelmuza.sk Rokoko hotel/Gorkého 9/www.rokoko.sk Hotel Šebastovce/Šebastovská 4/

HOTELY ** Hotel Akadémia/Južná trieda 10/www.hotelakademia.sk City Residence/Bačíkova 18/www.cityresidence.sk

PENZIÓN *** Barca/Gavlovičova 1/www.pensionbarca.sk Beryl/Mojmírova 2/A/www.penzionberyl.sk Grand/Kováčska 65/www.penzion-grand.eu Horse Inn Pension/Zvonárska 17/www.horseinn.sk Set/Trieda SNP 85/www.penzionset.sk Slovakia/Orlia 6 / www.penzionslovakia.sk Villa Regia/Dominikánske námestie 3/www.villaregia.sk Zlatý Jeleň/Bankov 7/www.zlatyjelen.com

PENZIÓN ** Gazdovská pivnica/Čajkovského 4/www.gazdovskapivnica.sk Hradbová/Hradbová 9/www.penzionhradbova.sk Platz/Dominikánske námestie 23/www.platz.sk

PENZIÓN * Colosseo residence/Štúrova 2/www.colosseo.sk Krmanova/Krmanova 14/www.krmanova.sk Nad Bankou/Kováčska 23/www.penzionnadbankou.sk

KEMPING Salaš Barca – Autocamping /Alejová 24/www.visitkosice.eu

Ďalšie ubytovanie www.visitkosice.eu

www.hotelsebastovce.sk Hotel U Leva/Alejová 2/www.penzionuleva.sk

58

59


BRÁNA NA VÝCHOD SLOVENSKA – Výlety do okolia Ak ste už v Košiciach, odporúčame Vám, aby ste neodišli bez toho, aby ste si prezreli aj čarovné okolie mesta. Košice sú vstupnou bránou do regiónu, ktorý Vás zaujme množstvom prírodných alebo kultúrnohistorických svetových unikátov. Vydajte sa do tajomného stredoveku, na majestátne hrady a zámky, do podzemného kráľovstva UNESCO jaskýň, do národných parkov či za ľudovou kultúrou. Ochutnajte lahodné víno Tokaj priamo vo vinohradoch a v jedinečných stredovekých pivniciach, kde poznajú tajomstvo jeho výroby. Bližšie tipy Vám poskytne Miška Macíková z rodinného vinárstva Tokaj Macík.

„Pre mňa je región Tokaj, kde som vyrástla, unikátny. A prečo? Vinohradnícka oblasť TOKAJ je jedinečnou a svetovo unikátnou oblasťou, kde sa snúbi slnko so zemou a človek vytvára skvelé víno. Klimatické podmienky a jedinečnosť tohto kraja od 13. storočia na sútoku dvoch riek Bodrogu a Tisy prinášajú lahodný mok zvaný Tokaj. Milujem tento región, je tu stále čo poznávať, poskytuje veľa prírodných i zážitkových unikátov, ktoré som navštívila. Preto by ste nemali vynechať návštevu stredovekých pivníc spojených s ochutnávkou a snúbením jedla s vínom, prehliadku kaštieľa Andrássyovcov, plavbu po rieke Bodrog a unikátne pozorovanie korytnačky močiarnej národnej prírodnej rezervácii Tajba. Som rada, že som sa tu narodila. Tento kraj je môjmu srdcu blízky. Po svahoch Zemplínskych vrchov sa šplhajú vinohrady a pod nimi sú rozsiahle podzemné stredoveké kráľovstvá pivníc, kde v tichu zeme dozrievajú v dubových sudoch vína. Ich vzácnosťou je nielen vek, ale hlavne zloženie a obsah antioxidantov, vitamínov, flavonoidov a antimikrobionálnych látok ako produktov ušľachtilej plesne Botrytis cinerea Persson. Navštíviť srdce Tokaja Malú Tŕňu a ochutnať v podzemí tokajské vína sa stane nezabudnuteľným zážitkom. Veď aj francúzsky kráľ Ľudovít XIV. im udelil titul VINUM REGUM, REX VINORUM / Víno kráľov, kráľ vín/.“

60

Doba trvania výletu: 10 hodín

4. NÁRODNÝ PARK SLOVENSKÝ RAJ Národný park Slovenský raj je svojimi výnimočnými prírodnými krásami zaradený medzi najkrajšie národné parky v Strednej Európe. Tento výlet Vás zavedie do hlbokých roklín s vodopádmi, prejdete sa po rozľahlých náhorných planinách a uvidíte jedinečné krasové javy. Okrem prekrásnej prírody navštívite aj historické stredoveké mesto Levoča – bránu do parku a aktívny deň zakončíte oddychom v termálnom kúpalisku Vrbov. Doba trvania výletu: 12 hodín

1. UNESCO PAMIATKY SPIŠA Návšteva regiónu Spiš bude klenotom vo Vašej cestovateľskej zbierke. V náručí Tatier a Národného parku Slovenský raj tu na Vás čaká hneď niekoľko kultúrno-historických pamiatok zapísaných v zozname UNESCO. Putovanie sa začína v stredovekom meste Levoča, kde poklady historického centra chráni zachovalý obranný systém. Tu spoznáte život významného sochára Majstra Pavla z Levoče či tajomnej Levočskej bielej pani. Z cirkevného mestečka Spišská Kapitula, kde môžete obdivovať románsku a gotickú architektúru, pokračujú cesty priamo na Spišský hrad, ktorý je jednou z najpozoruhodnejších pamiatok v Európe. Doba trvania výletu: 10 hodín

3. UNIKÁTNE TOKAJSKÉ PIVNICE A VINICE Tokaj – lahodné voňavé dezertné víno zlatej farby, ktoré už v 17. storočí popíjal Ľudovít XIV. na svojom dvore. Prvýkrát ho vyrobil Sepsi Laczko Maté v roku 1650. Pozývame vás na jeho degustáciu priamo v stredovekej pivnici vo vinárskej oblasti svetového významu Tokaj, kde Vám bližšie predstavíme históriu jeho vzniku, technologické postupy pri výrobe tokajských vín a hlavne široký sortiment nezabudnuteľných vín. Okrem vína si budete môcť pochutnať na domácich špecialitách zemplínskeho regiónu a na pochúťkach slovenskej či maďarskej kuchyne. Doba trvania výletu: 5 hodiny

2. HRADY A UNESCO JASKYNE GEMERA

Vyberte sa z Košíc aj na organizovaný jednodňový alebo poldenný výlet, ktorý Vás prevedie regiónom. Sprevádzať Vás bude pútavý výklad sprievodcu, spoznáte legendy a príbehy, ochutnáte miestne špeciality a odnesiete si plno zážitkov. Pripravené sú výlety UNESCO pamiatky Spiša, Hrady a UNESCO jaskyne Gemera, Unikátne tokajské pivnice a vinice a výlety do Národného parku Slovenský raj, Národného parku Pieniny a Za drevenými kostolíkmi východného Slovenska.

pohľad na oblohu plnú hviezd z bielučkých krištáľov aragonitu. Ak máte radi dobrodružstvo, potom je Krásnohorská jaskyňa pre Vás tá pravá. V kompletnom jaskyniarskom výstroji sa dostanete k jednému z najväčších kvapľov na svete.

Objavte Gemer, krajinu pretkanú povesťami. Spoznajte jeho bohatú banícku tradíciu, históriu slávnych panovníckych rodov a na chvíľu zabudnite na pozemský život v podzemnom kráľovstve jaskýň. Neďaleko mesta Rožňava sa na kamennom vŕšku týči Krásna Hôrka, jeden z mála zachovalých hradov na Slovensku. Prehliadka Vás zavedie cez desiatky miestností, v ktorých môžete obdivovať historické fotografie a nábytok, zbrane či falšované peniaze. Prehliadka končí v kaplnke, kde sa nachádzajú mumifikované pozostatky grófky Žofie Serédyovej. Pokračovanie Vás čaká v kaštieli v Betliari, rodinnom loveckom sídle šľachtickej rodiny Andrássyovcov. Spoznajte, ako táto rodina žila a pokochajte sa pôvodným zariadením, vzácnou knižnicou a bohatými zbierkami, medzi ktorými nájdete aj štyritisíc rokov starú egyptskú múmiu. Po prehliadke sa prejdite a relaxujte v jednom z najkrajších anglických parkov na Slovensku. Teraz je čas objaviť podzemný svet jaskýň Národného parku Slovenský kras. V jaskyni Domica sa môžete plaviť v podzemí pod kvapľovou klenbou. Unikátna Ochtinská aragonitová jaskyňa Vám ponúkne

5. NÁRODNÝ PARK PIENINY Návšteva nostalgického kúta severovýchodného Slovenska, kde sa presuniete späť v čase. Očarí Vás krásna príroda, kde sa natáčalo niekoľko historických filmov a aj návšteva starobylého Červeného kláštora, kde žil „lietajúci“ mních Cyprián a kde už od polovice 18. storočia fungovala vyhľadávaná lekáreň. Po prechádzke v okolí kláštora sa vydáte na adrenalínový splav rieky Dunajec (hraničná rieka s Poľskom) úchvatným skalnatým kaňonom na tradičných pltiach. Od slovensko-poľskej hranice sa presuniete do mesta Stará Ľubovňa, do regiónu známemu predovšetkým dvomi atraktivitami – Ľubovnianskym hradom a Salašom u Franka (tradičná reštaurácia). Na tomto výlete si budete môcť vychutnať obidve. Po náročnom dni dobre padne oddych v prírodnom termálnom kúpalisku Vrbov. Doba trvania výletu: 12 hodín

61


6. DREVENÉ UNESCO KOSTOLÍKY A ĽUDOVÁ KULTÚRA Ladomírová, Bodružal, Hervartov, Ruská Bystrá – všetky tieto štyri obce na severovýchode Slovenska spája jedna výnimočnosť. Nachádzajú sa v nich štyri z ôsmich úchvatných drevených kostolíkov v slovenskej časti Karpatského oblúka, ktoré sú zapísané v Zozname kultúrneho svetového dedičstva UNESCO. Vy si ich budete môcť pozrieť aj zvnútra. Tento výlet Vás okrem prehliadky drevených kostolíkov zavedie do ďalšej lokality zapísanej v Zozname UNESCO – do mesta Bardejov známeho svojím gotickým námestím a opevnením. Ľudovú kultúru a život, aký bol kedysi na slovenskej dedine, budete môcť obdivovať v neďalekom skanzene – v Múzeu ľudovej architektúry v prírode v Bardejovských kúpeľoch.

Objednávky je možné realizovať prostredníctvom webovej stránky www.visitkosice.eu, osobne v Návštevníckom centre KOŠICE alebo na recepciách hotelov. Nenechajte si ujsť magický región Košíc. Návštevnícke centrum Košice T: +421 (0) 55 625 8888 M: +421 (0) 949 475 777 E: visit@visitkosice.sk W: www.visitkosice.eu

Ďalšie tipy na výlet: www.regionkosice.com

Jasov – barokový kláštor premonštrátov a jaskyňa / Herliansky gejzír – jediný studený gejzír v Európe (okrem Islandu) / kúpele Štós - známe speleoterapiou / Zádielsky kaňon / Turniansky hrad / banícka osada Medzev / jazero Morské oko v pohorí Vihorlat – najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku / Vinianske jazero a hrad / národná prírodná rezervácia Tajba – mŕtve rameno Bodrogu a domov chránených korytnačiek močiarnych / gréckokatolícky drevený Kostol sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej.

TIPY NA VÍKEND – Inšpirujte sa Zaujala Vás ponuka Košíc? Rozhodli ste sa prísť na víkend, ale neviete sa rozhodnúť, ako si rozvrhnúť svoj pobyt? Tu Vám poskytneme niekoľko príkladov, ako si svoj pobyt naplánovať, aby ste toho stihli čo najviac a zároveň si užili čo najviac zábavy. Nechajte sa inšpirovať programom, ktorý pre Vás pripravilo Návštevnícke centrum Košice.

VÍKEND S RODINOU – LETO Prvý deň: Po príchode do Košíc a ubytovaní nie je dôvod strácať čas. Vydajte sa rovno do centra mesta na prehliadku mesta. Pre rodinu s deťmi odporúčame Najkrajšie skvosty Košíc (strana 10). Večeru si dajte v niektorej z rodinne zameraných reštaurácií (strana 37). Potom si poseďte na terase pri zmrzlinovom pohári a túlajte sa do západu Slnka po Hlavnej ulici. Druhý deň: Po bohatých raňajkách odporúčame jazdu Detskou železničkou z Čermeľa (strana 39) na Alpinku (strana 39), lanový park Tarzania, Minigolf a cestu železničkou späť. Na obed sa zastavte v blízkej reštaurácii Baránok, ktorú máte po ceste. Odtiaľ sa presuňte do Kavečian so zastávkou – prechádzkou okolo košického hradu a výstupom na Vyhliadkovú vežu (strana 38). V Kavečanoch si nenechajte ujsť návštevu ZOO (strana 38), prineste si mrkvičky a jabĺčka – kozičky nemajú dna. Na záver si doprajte adrenalínovú jazdu na bobovej dráhe (strana 38), skoky na trampolíne a skvelú večeru. S väčšími deťmi ešte môžete zájsť do kina. Tretí deň: odporúčame začať návštevou Miklušovej väznice a Katovho bytu (strana 12 a 21). Tesne pred obedom stihnete Slovenské technické múzeum – Sieň výbojov (strana 22). Popoludní prichádza čas na šport. Príďte si na Jazero vyskúšať vodné lyžovanie (strana 40 a 43).

ŠPECIÁLNY TIP: Predĺžte si svoj pobyt ešte o jeden deň a vydajte sa na výlet do okolia Košíc. Pre deti odporúčame Hrady a UNESCO jaskyne Gemera (strana 60) alebo Národný park Pieniny (strana 61).

VÍKEND S RODINOU – ZIMA

60) v adrenalínovej verzii – z jaskýň vstup do Krásnohorskej jaskyne v jaskyniarskom výstroji. Večer zo sekcie „Vyraziť si“ na noc vonku (strana 54). Tretí deň: Dopoludnia lyžovanie/ tenis / plávanie v Mestskej krytej plavárni (strana 42 a 43), obed v top reštaurácii (strana 47), popoludní vodné lyže (strana 40 a 43) / let balónom nad Košicami (strana 40) / parašutizmus (strana 43).

POZNÁVACÍ VÍKEND / VÍKEND PRE SENIOROV Prvý deň: Príchod do Košíc, ubytovanie a presun pred Návštevnícke centrum Košice, kde sa začína prehliadka Prechádzka Starým mestom (strana 13). Večera v jednej z top reštaurácií (strana 47), koncert Štátnej filharmónie / predstavenie Štátneho divadla (strana 30 a 56). Po predstavení odporúčame zájsť si na vínko alebo na drink Košické zlato (strana 50 a 54). Druhý deň: Ráno prechádzka na Bankove (strana 39) alebo návšteva Botanickej záhrady UPJŠ (strana 38), popoludní výlet do Tokaja – unikátnych vínnych pivníc (strana 61). Večer návrat do Košíc. Oddych v kúpeľoch spojený s masážou (strana 44). Tretí deň: Ráno tematická prehliadka mestom Židovské Košice (strana 17) alebo Sakrálne Košice (strana 15), kulinársky obed, kávička a dezert v kaviarni (strana 47 - 50). Popoludní návšteva Slovenského technického múzea (strana 22), Východoslovenskej galérie a Múzea Vojtecha Löfflera (strana 30). ŠPECIÁLNY TIP: Predĺžte si svoj pobyt ešte o jeden deň a vydajte sa na výlet do okolia Košíc. Ideálnym výletom sú UNESCO pamiatky Spiša (strana 60) alebo Drevené kostolíky a ľudová kultúra (strana 62).

Zimný víkend s rodinou – druhý deň nahraďte výletom do okolia Košíc Hrady a UNESCO jaskyne Gemera (strana 60) a popoludnie tretieho dňa strávte v Botanickej záhrade UPJŠ (strana 38), v ZOO (strana 38), alebo v planetáriu (strana 22).

AKTÍVNY VÍKEND Prvý deň: Príchod do Košíc, prehliadka mesta Najkrajšie skvosty Košíc (strana 10), výstup na vežu Dómu svätej Alžbety (strana 10), večer koncert / zápas STEEL ARÉNA (strana 30, 42 a 56) a kúpele (strana 44). Druhý deň: Výlet Hrady a UNESCO jaskyne Gemera (strana 62

Viac informácií ponúka Návštevnícke centrum Košice. 63


UŽITOČNÉ INFORMÁCIE A MAPA – Návštevnícke centrum, Kontakty a Doprava po Košiciach NÁVŠTEVNÍCKE CENTRUM KOŠICE Oficiálne informačné centrum mesta Košice HLAVNÁ 59, 040 01 KOŠICE Otvorené: pondelok – piatok 9:00 - 18:00, sobota 9:00 - 13:00 E: visit@visitkosice.eu T: +421 (0) 55 625 8888 M: +421 (0) 949 475 777 W: www.visitkosice.eu

Priateľskí, dobre informovaní a veľmi nápomocní ľudia v Návštevníckom centre Košice sú tu, aby sa uistili, že v Košiciach prežijete nádherné chvíle. Je to miesto, kde Vám poradia vo všetkom, čo potrebujete, takže nemusíte strácať čas a peniaze na vlastný prieskum. Zastavte sa, zavolajte alebo pošlite email.

Potrebujete pomoc? Spoľahnite sa na nás v týchto oblastiach: • hľadanie a rezervácia ubytovania a miest v reštaurácii • zabezpečenie prehliadok mesta a výletov do okolia • rezervácia lístkov do divadla, na koncerty, do kina a na zápasy • rady na dobrodružné víkendy • nájdenie aktuálnych špeciálnych ponúk • rady s miestnou dopravou, parkovacie lístky, rezervácie požičania auta • tipy na úžasné darčeky, knihy a suveníry pre Vašich blízkych.

ĎALŠIE INFORMAČNÉ CENTRÁ V MESTE Mestské informačné centrum OD Dargov – Hlavná 2, OC Cassovia – Pri prachárni 4

Mestská hromadná doprava

DOPRAVA PO KOŠICIACH

Na vzdialenejšie miesta od centra sa dostanete električkou, trolejbusom alebo autobusom. Môžete si kúpiť papierové lístky (neprestupný: štyri zastávky, prestupný: 30, 60 minút, nočný 60 minút, 24-hodinový a 7-dňový). Kúpiť si ich môžete v trafikách, v predajných automatoch alebo za 1 € aj u vodiča. Cestovné na 60 minút je možné zaplatiť aj prostredníctvom SMS na číslo 1166 (iba slovenskí mobilní operátori), cestovný lístok však musí byť vopred potvrdený spätnou SMS správou. Cestovné lístky je možné zakúpiť aj na čipovú kartu.

CESTOVNÁ AGENTÚRA Cestovná kancelária Kolumbus Košice, Tyršovo nábrežie 1 (Hotel Yasmin), + 421 (0) 55 622 18 34, + 421 (0) 55 622 79 72. www.kolumbus.sk, letenky@kolumbus.sk, zajazdy@kolumbus.sk.

UŽITOČNÉ ČÍSLA Záchranná zdravotná služba 155, 112/Hasiči 150, 112 Polícia 158, 112/Mestská polícia 159/Informácie 12 111 TAXI Platba kartou a v hotovosti: EUROBUS BMW TAXI +421 (0) 55 17 707 AMERICAN VIP TAXI +421 (0) 55 16 500 Platba v hotovosti: AB TAXI +421 (0) 907 900 915 ABe TAXI +421 (0) 917 551 080 CENTRAL TAXI +421 (0) 55 16 060 CITY +421 (0) 55 16 222 CLASSIC +421 (0) 55 16 880 CTC +421 (0) 55 16 666 ELÁN +421 (0) 55 16 116 EASY TAXI +421 (0) 902 122 224 EXPRES TAXI +421 (0) 55 16 400 FUN +421 (0) 55 16 777 LUCKY TAXI +421 (0) 55 633 00 00 MAXI +421 (0) 55 16 555 RADIO +421 (0) 55 16 333 ROCKY TAXI +421 (0) 55 642 22 64 SLOVAN +421 (0) 55 17 666

UŽITOČNÉ INFORMÁCIE A RADY Zmenáreň: železničná stanica, pobočky bánk (neriskujte, nemeňte si peniaze na ulici, ale využite služby oficiálnych zmenární a bánk). Požičovne áut: Letisko Košice: Avis Rent a car (+421 (0) 55 789 8222)/Alimex Slovakia (+421 (0) 911 911 190)/HERTZ (+421 (0) 55 729 2841)/SIXT (+421 (0) 55 623 4949)/Rai Internacional (+421 (0) 908 513 000)/ Buchbinder (+421 (0) 55 683 2397) Pošta: Poštová 1, Komenského 30, Thurzova 1 Lekáreň: Hlavná 40, Hlavná 116, Mlynská 1, Mlynská 26 Lekárska pohotovosť a nonstop lekáreň: Toryská 1 Internetové kluby: Hlavná 48, Poštová 3 Medzinárodné noviny a časopisy: BP PRESS, Hlavná 102 Strata pasu: Oddelenie cudzineckej polície Policajného zboru Košice, Trieda SNP 35, Non-stop linka +421 (0) 961 931 208

64

Pohyb autom / Parkovanie Pohyb autom po Košiciach je jednoduchý. Na prejazd sú k dispozícii dva okruhy mesta. Historické centrum mesta tvorí pešia zóna, vjazd je povolený len podľa stanovených pravidiel. Venujte pozornosť jednosmerným uliciam, ktoré ho lemujú. Parkovanie v centre mesta (ohraničená parkovacia zóna) je spoplatnené – na uliciach aj na rampových parkoviskách. Pri parkovaní si to overte – parkovacie zóny sú vyznačené modrými

zvislými dopravnými značkami s tachometrom. Poplatok je 1€/hodinu, prípadne 8€/deň. Parkovanie môžete zaplatiť v parkovacom automate, ktorý Vám vytlačí lístok alebo si môžete v predajných miestach zakúpiť polhodinovú alebo hodinovú parkovaciu kartu. Nechajte ich na viditeľnom mieste vo Vašom aute. Parkovné je možné zaplatiť taktiež zaslaním SMS správy v tvare KE (medzera) označenie parkovacej

zóny (medzera) EČV parkujúceho vozidla na číslo 2200 (spätná SMS potvrdí zaplatenie parkovného na jednu hodinu). Parkovné sa platí v pondelok – piatok od 7:30 do 18:00 a v sobotu od 7:30 do 13:00. Ostatné časy, v nedeľu a počas sviatkov je parkovanie v centre bezplatné, počas celého týždňa aj pre ťažko zdravotne postihnutých a osoby staršie ako 70 rokov.

65


IE Á SK EN TOV ÁR

A SK

€

24 PRIB

+ “+

“

S ROO

€ VA INO

“

E

NÁM

EST

“

+

34

14

2

4km

37 23 6,5km 18

á

3,5km

2

A ZOV CKÉH PALA

OV TE¼

ŽIŽ

KOV A

DI OBO OSL

16

BA J

21

ROVÁ

ROV A

4

2

v €

Á JANT

ŠTÚ

IE

EV

OVA ELT

A TOV

ÍNOVA

2

BOT

á

K

35

A NOV RMA

2

€

“’‘

ÍKOV OVN BOJ

31

ÝCH ICK ŠIST TIFA PRO

A INOV

26

JUŽNÁ TRIEDA

ñ

ORLIA

6km

KUKUÈ

A LAVOV

19 17 13km 15 0,5km 8 3.5km

2

PUŠK

28

1

HLAVNÁ

10

“

SKÁ MLYN

ZV ON

KÁ MAGURS Á SK

A

EN

IARSK

VO J

HRNÈ

STANIÈNÉ NÁMESTIE

RASTIS

2

ŽELEZNIÈNÁ STANICA t

+

FEJOVA

3km

3

MESTSKÝ PARK

+

“ ‘

MOJMÍROVA

RڎOVÁ 1km

ROVA

RUMANOV A

ÁR

PKU

A OV NIK

Á

TAJOVSKÉHO

TIMONOVA

E LOFFL

Á

“

VRÁTNA

13

LUK OV A

EFÁ

INA LŽBET

+

SKA KOVÁÈ

+ NÁ

A

ERZIT

HLAV

33 29

UNIV

“

VA O

ŠT

KPT. NÁLE

P

HO

SN

IED A

NS

SKE DOMINIKÁN NÁMESTIE

SVÄ TO P

SE

+

2

A

12

OVA JISKR

JE

TR

BREŽ

ÉHO LÍNSK

BOÈN

KA IÁNS

2

‘ URŠU

OVA ARYK

5 N VOD

BIELA

“

‘ á 27

6

Á

SKA

HRADBOVÁ

32

E KM

ŠTÚROVA

€ TORYSKÁ

25 36

“

GREŠÁKOVA

NÁ OVO

Á €

MAS

+

2

HLAVN

IÈN

MOYZESOVA ŠROBÁROVA

FLOR

ÍCKA

2

“

MÄSIAR

BAŠTOVÁ

+ +

2

“

2

HUTN

GORK

“

+

Á POŠTOV

KUZMÁNYHO

2

“

LABORECKÁ

T YRŠ

á VA ÈÍKO

“

2

Á POVAŽSK

KEMPING

37 SALAŠ BARCA – AUTOCAMPING

+

VA LAVO

2

BARCA BERYL GRAND HORSE INN PENSION SET SLOVAKIA VILLA REGIA ZLATÝ JELEÒ

PENZIÓN *

DOS

O JN ZBR

PENZIÓN ***

34 COLOSSEO RESIDENCE 35 KRMANOVA 36 NAD BANKOU

2

22

OND AVS KÁ

21 HOTEL AKADÉMIA 22 CITY RESIDENCE

31 GAZDOVSKÁ PIVNICA 32 HRADBOVÁ 33 PLATZ

SKÁ

BA

KÉHO

+

CITY HOTEL HOTEL ALESSANDRIA HOTEL BEST WESTERN TELEDOM HOTEL CENTRUM HOTEL FERUM HOTEL GLORIA PALACE HOTEL MÚZA HOTEL ŠEBASTOVCE HOTEL U LEVA ROKOKO HOTEL

9

O

O STR

DY

EN JÁR

“

HOTELY ***

PENZIÓN **

“

2

Z HVIE

+

KOVÁ

J ARMÁ

ÉH

Á

BOUTIQUE HOTEL BRISTOL BOUTIQUE HOTEL MARATON DÁLIA ECO FRIENDLY HOTEL ***+ DOUBLETREE BY HILTON GOLDEN ROYAL BOUTIQUE HOTEL & SPA HOTEL AMBASSADOR HOTEL BANKOV HOTEL PRIVILEGE HOTEL YASMIN HOTEL ZLATÝ DUKÁT

HOTELY **

66

O

OMES L. NOV

NSK

HOTELY ****

LOVENS KE

NÁM.

RA TAT

ñ SMER LETISKO

23 24 25 26 27 28 29 30

KÉH

2km

SK

BRANIS

€ TOALETY

11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

MNIC

BI

EN

BANKOMATY

‘ ZMENÁRNE ’ ÚSCHOVÒA BATOŽÍN

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

JILE

G AR

4km

11

KA ARS

M KO

ÈESKOS

4km

30

POŠTA LEKÁRNE

20

Á

+

FESTIVALOVÉ NÁMESTIE

7

ENN

2

2 PARKOVISKO

Á

Á

E INFORMAÈNÉ CENTRUM

N JAR

ZIMN

2

ROVA PAJO

v AUTOBUSOVÁ STANICA

á

LET

JES

LEGENDA: t ŽELEZNICA

O


This project is co-financed by ERDF funds.

Vitajte v Košiciach  
Vitajte v Košiciach  

Oficiálny sprievodca mestom

Advertisement