Page 1

FIBIT T채hIsTaB juuBelIT

kuldse n천ela jahTIjad

k천Ige k천Igemad TrendId!


FASHION IS BACK IN TALLINN

6. - 8. märts

FIBIT

kuldse nõela jahtijad Tutvustame nelja 2008. aastal enim silma paistnud moeloojat ehk Kuldnõela nominente.

Liisi Eesmaa

Aldo Järvsoo

Liisi Eesmaa on sündinud 16. mail 1984. Aastal 2004 astus ta Eesti Kunstiakadeemiasse moekunsti erialale. Liisi Eesmaa on kolmekordne SuperNoova laureaat ning esitlenud oma kollektsioone ka Lätis ja Saksamaal. Lisaks on ta teinud kostüüme nii filmi kui ka teatrilavale. Praegu töötab Liisi vabakutselise moekunstniku ja stilistina.

Aldo Järvsoo on sündinud 5. detsembril 1976. Aastatel 1995–2003 õppis ta Eesti Kunstiakadeemias moekunsti erialal. Aldo on võitnud mitmeid moekonkursse, nagu näiteks SuperNoova, IN, SmirnoffFashionAwards Estonia jne. Oma loomingut on ta esitlenud moeshow’del mitmel pool Euroopas. Aldo on teinud kostüüme ka filmi ja teatrilavale ning töötab praegu vabakutselise moekunstniku ja stilistina.

tähistab juubelit mida FIBIT on jõudnud oma esimese a m e t l i k u j u u b e l i n i . Ju b a kümnendat korda seatakse Viru Keskuse aatriumisse lava, millel saab näha arvukaid moetrende. Juubelit tähistav Viru Keskuse moeüritus FIBIT tutvustab kevadsuviseid moetrende 6.-8. märtsil, mil reedest pühapäevani toimuvad tasuta moeetendused kõigile huvilistele. FIBITi kõrgehtekeks on 2008. aasta parima moekunstniku auhinna Kuldnõel üleandmine.

FIBITi catwalkil on käinud sajad modellid FIBITi etendusi on stiliseerinud mitu-

kümmend stilisti FIBITil esitlemiseks on välja valitud üle paari tuhande rõivakomplekti Viru Keskuse kaupluste kollektsioonidest

FIBITil on välja antud neli Kuldnõela auhinda

Britt Samosoni stiliseeritud etendus “Värviraamatu kangelased” tutvustab kevadist noortemoodi. Ketlin Bachmann-Põldroosi “Püüa päeva” ja Marc O’Polo kaubamärgi “Nordic Summer” etendustel saab näha vaba aja rõivaste paremikku. Katrin Kuldma valik hooajatrendidest etendusel “Kodumaa päike” annab hea ülevaate klassikalisest moesuunast algaval kevadsuvel. Etenduste kollektsioonid on valinud FIBITi stilistid Viru Keskuses esindatud kaubamärkide seast. 6.märtsi õhtul Viru Keskuses toimub Kuldnõela gala, kus antakse üheteistkümnendat korda üle aasta moekunstniku auhind. Õhtusel show’l esitletakse Eesti moemaastikul eelmisel aastal enim silma paistnud disainerite Tiina Talumehe, Liisi Eesmaa, Liivia Leškini ja Aldo Järvsoo spetsiaalselt selleks õhtuks valmistatud kollektsioone ning selgub 2008. aasta parim moekunstnik ehk järjekordne Kuldnõela omanik.

Liisi Eesmaa eelmise aasta SuperNooval näidatud looming oli kui sõõm värsket õhku. Tavapärase moeshow asemel viis ta publiku hoopis veidrale jalutuskäigule muinasjutumaale, mille tegelasteks olid diskokuulilikult sädelevates skafandrites printsid ja printsessid. Mosaiigi põhimõttel väikestest plastkujunditest meisterdatud kollektsioonis oli tugev annus kunstilist teatraalsust.

Liivia Leškin

Tiina Talumees

#10

F– Fantastiline I– Inspireeriv B – Blond või Brünett I – Isikupärane T– Tasuta

FIBIT 10

juubeli-fibitil näha saab?

Aldo viimaste kollektsioonide läbiv joon on olnud Eesti rahvuspärandi kasutamine. Näitusel “Virve” nähtud peokleidid olid kantud kuninglikkusest ja väärikusest, kuid ometi oli seal ka tugev annus siirast mängurõõmu. Aldo eelistab sageli lihtsaid lõikeid, mis on eelkõige lõuendiks, et mängida tikandite ja mustritega.

kuldnõela nominendid valis välja žürii koosseisus: Signe Kivi

Tiina Talumees on sündinud 28. septembril 1973. aastal. 1997. a lõpetas ta Eesti Kunstiakadeemia moekunsti eriala. Juba järgmisel aastal asutas ta omanimelise moestuudio. Tiina on esitlenud oma kollektsioone regulaarselt suurejoonelistel moeshow’del, sealhulgas ka 2005. aasta Kuldnõela galal ja Monacos Eesti Aukonsulaadi avamisel.

Liivia Leškin sündis 4. oktoobril 1956 ning lõpetas 1980. aastal Eesti Kunstiakadeemia moekunsti eriala. Ta on Eesti Kunstnike Liidu liige, kunstnike rühmituse ON Grupp ja ühenduse Katariina Gild asutajaliige. Liivia on töötanud Tallinnfilmis ja Telefilmis, ajakirjas Siluett, Tallinna Moemajas ning Eesti Kunstiakadeemias õppejõuna ja osakonna juhatajana. Aastal 1994 asutas Liivia omanimelise moefirma ja avas 2001. aastal ateljee Haapsalus.

Tiina Talumehe viimane kollektsioon, mis mängis kelmikalt moe ja tsirkuse temaatikaga ning kus oli nii pahelisust kui ka elurõõmu, võlus vaatajaid julgete materjalide, faktuuride ja mustrite kombinatsioonidega. Tiina looming üllatab alati pidulikkuse, suurejoonelisuse ja säraga, mille varjus on peidus väga nutikas lõiketehnika.

Liiviat tuntakse väga nutikate kübarate autorina. Rohkelt on ka inimesi, kes hindavad tema skandinaavialikult puhta joonega mantleid, mida ta näitas näiteks viimasel Tallinn Fashion Weekil. Liivia loomingut iseloomustab isikupära ja kantavuse meeldiv harmoonia, milles mängib olulist rolli ka tema rutiinivaba detailitunnetus.

(Eesti Kunstiakadeemia rektor, žürii esimees)

Jüri Siim

(Eesti Kunstiakadeemia moeosakonna õppejõud)

Kristina Herodes

(Tallinna Kaubamaja loovjuht)

Olga Makina

(fotograaf)

Anu Merila

(ajakirja Marie Claire peatoimetaja)


FASHION

FASHION IS BACK IN TALLINN

6. - 8. märts

kõige kõigemad trendid! Tekst Karolin Kuusik

Millega kevadised trendid silma paistavad? Näiteks sitkuse, säravuse ja eksootilisusega. Loe, kuidas mood uuesti ellu ärkab. Kullakaevajad. Igavene võitlus kulla ja hõbeda vahel on jõudnud punkti, kus hõbedal ei ole enam mitte mingit võimalust. Vähe on disainereid, kes meile praegu midagi kuldset ei paku.

jõulised kontorikostüümid ning julged värvid. Kuid seekord tuuakse 80ndatest tänapäeva hoopis teistsugust kraami. Rebitud teksad ja pits, musta naha ja teksakanga kombinatsioon ja rebitud sukad on samuti selle dekaadi beebid. Rebitud teksades on nähtud näiteks juba Lindsay Lohanit.

Parim esindaja: Prada

Parim esindaja: Givenchy

Kõige kevadisem trend:

Kõige sitkem trend:

Kõige säravam trend:

Lillekorjajad. Kõige kuumemad lilled ei ole muide kangale trükitud eksemplarid, vaid hoopis kangast valmistatud ja kleitidelepluusidele kinnitatud õiekesed. Armsalt naiivne ja lapselik trend annab meile võimaluse näha välja justkui õites roosipeenar või suvine aas. Parim esindaja: Dolce & Gabbana Kõige eksootilisem trend:

Džunglielanikud. Nii mõningaidki selle hooaja moehitte kandes jääksite džunglis nähtamatuks. Kamuflaaži garanteerivad kangad, mis on kaetud džunglitaimedest ja loomadest inspireeritud mustritega. Kuid ilmselt ei ole kaslaste mustreid viljeleval Roberto Cavallil põhjust tunda, et teised disainerid on tema pärusmaale tunginud, sest selle kevade džungliesteetika näeb välja digitaalne ja tulevikku vaatav. Kohati on lausa raske mustri algset inspiratsiooniallikat ära arvata!

Tervisejooksjad, kõrgushüppajad ja tennisistid. Dressid, kapuutsiga dressipluusid ja muud sportlikud esemed ilmusid kevadistele catwalkidele kõige ootamatumatel hetkedel ning kõige glamuursemate disainerite kollektsioonides. Need asjad ei ole otse loomulikult mõeldud sportimiseks, vaid ikka mugavaks ja šikiks linnatänavatel patseerimiseks. Aga sellegipoolest – ajage end suveks vormi! Heaks eeskujuks on oma show lõpus ülitreenitud kõhtu välgutanud John Galliano ise. Parim esindaja: Michael Kors Kõige üksluisem trend: Ühevärvilised. Seda trendi on sama lihtne kanda kui kleiti. Ei mingit sobitamist ega eksimise võimalust. Sinine sobib ikka sinisega ja valge valgega. Moelavadel üleni ühte ja samasse värvi riietatud modellid mõjusid puhaste ja modernsetena. See on moe uus algus.

Parim esindaja: Stella McCartney

Parim esindaja: Balenciaga

Kõige nostalgilisem trend:

Kõige pidulikum trend:

1980ndate lapsed. Sellele dekaadile mõeldes meenuvad enamikule meist laiade õlgadega

Narmaste kandjad. Pikkade rippuvate paeltega seostuvad eelkõige 1930ndate tantsukleidid, kuid

sel hooajal võivad narmad meid üllatada igas olukorras. Disainerid pakuvad nii ülipikki maani ulatuvaid minimalistlikke narmaid kui ka lühikesi kleitidel erinevaid mustreid ja kujundeid tekitavaid variante. Asi kaldub siiski pigem pidulikkuse kui metsiku lääne poole. Parim esindaja: Alexander Mcqueen

aga mehed?

Lõpuks ometi muutub meestemood mehelikumaks. Hedi Slimane’i populariseeritud ülikitsas ülikonnalõige kummitab meid endiselt, kuid see ei ole juba ammu enam uus trend. Ülikonna siluett on muutumas eelkõige õlgade arvelt – püksid ja talje on endiselt kitsad, kuid õlad laiad. Julgematest uuendustest võtab esireas koha sisse kaherealine pintsak. Viimasega meenub ilmselt kõigil 80ndatest pärit kastikujuline pintsak – , kuid uus kaherealine on hoopis kitsas ja šikk. Tagasi on ka vestiga kolmeosalised ülikonnad, mida viimastel aastatel on kõige tihedamalt näha pulmades. Kolmeosaline ülikond tasub valida selline, mille vest on ülikonna ja pükstega samast kangast. Kõige moodsam meeste riietusese on aga hoopis sügava V-kaelusega kudum, mille all saab kanda erinevaid T-särke. Kui mõnel mehel tekib sel kevadel soov end ehtida, siis selle töö teeb hästi ära üks ilus pross. Eriti moodsad on pisut vanaaegse välimusega ning iidsete kujunditega prossid.


FASHION IS BACK IN TALLINN

Britt Samoson,

noorteetenduse “Värviraamatu kangelased” stilist

6. - 8. märts

Katrin Kuldma,

klassikaetenduse “Kodumaa päike” stilist

FIBITi

etenduste ajakava: REEDEL, 6. MÄRTSIL

16.00 Värviraamatu kangelased (Britt Samoson) 17.00 Püüa päeva (Ketlin Bachmann-Põldroos) 18.00 Nordic Summer/Marc O’Polo 19.00 Kodumaa päike (Katrin Kuldma) Nagu igal hooajal, ei ole ka seekord noortemoes vaid ühte kindlat suunda. Pealegi on just varasemad eluaastad aeg enese leidmiseks ja katsetusteks ning mänguruumi jätkub alati nii boheemide kui ka noorte punkarite või glämmi ja glitteri armastajatele. Kevadel juhtub aga kõikide poeriiulitega midagi etteaimatavalt lahedat – nad muutuvad eredamaks ja kirevamaks ning lihtsalt ... värvilisemaks. Mustvalge seltskond saab värskusesüsti. Muide, sel hooajal on võimalik kasutada üsna erinevaid vildikaid koos ja korraga!

Ketlin Bachmann–Põldroos, casual-etenduse “Püüa päeva” stilist

Kevad toob välja päikese, uus värskus saabub loodusesse ja südamesse. Seda rõõmsat muutust tahavad kaasa teha ka kodused garderoobid. Sügistalve sünged toonid taanduvad kapisügavustesse ja esiplaanile kerkib kevadiselt helgem koloriit. Senised lemmikud ootavad värskeid kaaslasi rikkalikelt poelettidelt. Uue kevade trendijoon on lihtne minimalism, kaaslasteks südamlikult kodumaised rahvuslikud leiud.

Andreas Baumgärtner, Marc O’Polo etenduse “Nordic Summer” stilist

22.00 Kuldnõela gala (nominendid:Tiina Talumees, Liisi Eesmaa, Liivia Leškin ja Aldo Järvsoo) LAUPÄEVAL, 7. MÄRTSIL

12.00, 16.00 Värviraamatu kangelased 13.00, 17.00 Püüa päeva 14.00, 18.00 Nordic Summer/Marc O’Polo 15.00, 19.00 Kodumaa päike PÜHAPÄEVAL, 8. MÄRTSIL

12.00 Värviraamatu kangelased 13.00 Püüa päeva 14.00 Nordic Summer/Marc O’Polo 15.00 Kodumaa päike

Etendusel “Värviraamatu kangelased” esitletakse rõivaid kauplustelt ja kaubamärkidelt Seppälä, Expressions, Pro Optika, Golden Point, Kaubamajast: Tom Tailor Denim, Zoo York, Smash, Blend of America, Blend She, Dr Denim ning Suurtüki.

Alati me kiirustame kuhugi, pea muremõtteis, homsetes lootustes ja ootustes, hetkegi peatumata. Kuid miks mitte, kas või ajuti, kevaditi, soojade tuulte saabumisega, lubada endale luksust särada koos päikesega. Vaadata hetkele otsa. Tervitada valgust kogu selle ilus, uurida värve ja varje. Tunda elust rõõmu. Täna, siin ja praegu! Kevad toob helged värvid, julged vormid, geomeetrilised mustridfaktuurid ja romantilise minevikunostalgia.

Rootsi pealinnast vaid paari kilomeetri kaugusel asub Stockholmi saarestik, mis on tuntud oma avara rikkumatu looduse poolest – tuhanded kaljusaarekesed, kaetud rohu, põõsaste ja puudega. Sealsete värvivarjundite mitmekesisuses peitub nii harmoonia kui ka vastasmõju valguse ja pimeduse, domineerimise ja tasakaalu vahel. Selles keskkonnas saab sõna “looduslik” uue tähenduse. Ebamaised looduslikud vormid sulavad kompaktseteks värvipilvedeks või -kujunditeks. Kõik see annab inspiratsiooni värvide kombineerimisel.

Etendusel “Püüa päeva” esitletakse rõivaid kauplustelt ja kaubamärkidelt Re-Reserved, Seppälä, Expressions, Pro Optika, Golden Point, Kaubamajast: Tom Tailor, S.Oliver, Mexx, Rene Derhi ning Trendexpress. Etendusel “Nordic Summer” esitletakse Marc O’Polo kevadsuvist kollektsiooni. Etendusel “Kodumaa päike” esitletakse rõivaid kauplustelt ja kaubamärkidelt Althea, Bastion, Your Face, Expressions, Pro Optika, Golden Point, Kaubamajast: Taifun, Strellson,Hugo Boss, Betty Barclay ning ABC King. VIRU KESKUS | Viru väljak 4, Tallinn info@virukeskus.com | www.virukeskus.com | +372 610 1444

FIBIT kevad 2009  

Fashion Magazine by Viru Keskus