Page 1

Think 40 kiri. Haritlased, akadeemikud lõhnavad objektiivselt. Nagu Lippmaa, kui ta tuumaenergiat promos. Kiisu = nunnu, teadlane = neutraalne. Hingestatud mure rahva ja riigi pärast, yadayada. EKI on hea viigileht. (Sry, ei midagi isiklikku.) Asja juurde. Vaja tulistada alla erakorraliste valimiste mõte. Ära kohe bloki. Lase vaenlane sisse, paku kringlit, Vaata sügavalt silma, tõsta jalg aeglaselt üle põlve. Võta ohutaju maha ja alles siis.. ŠAPLÄMM! Anna mõista, et ilma Reformita meil pidu ei peeta. Ja et valimissünnituse rutakas esilekutsumine kahjustab ema enese tervist. Ütle, et valimisi pole vaja. That’s it! Mitte sõnagi rohkem. Zarathustra on rääkinud. Kui jääd heietama ja põhjendama, annad valimiste mõttele legitiimsust. Ja meenub, miks meid ei sallita. Ütle, et valimised on vastutustundetu raha raiskamine. Nagunii jääb Reform võimule. USA-s kulutati just miljardeid, et end lõpuks ikkagi status quo juurest leida. Ainuüksi Rove pani 400 milli huugama. Muidu kaval nagu rebane, a näe! Nagu Artogi puhul ütlesin, panusta hirmule. Riigieelarve, Kreeka, välisoht. Miloševici ka ei sallitud, a ta oli ikkagi serblaste OMA diktaator. Mitte, et meie.. äh, saad aru küll. Teadlane ju. ;) Kiisut mäletad? Nüüd on nunnude silmade koht. Kahi ettur. Võta kaabu kätte ja ütle Banderase häälega, et Edgar on riigimees. Kõlad suuremeelselt, tasakaalukalt ja mis peamine, ei riski millegagi. Meie loomulikud valijad tema rüppe ei liigu. Raamista RE-suunaline kriitika sotside vandenõuna. Lahing peab lihtsustuma binaarseks konfliktiks kahe ideoloogia vahel: Õige/vale. Hea/paha. Ohver/laimukampaania. Zuumi välja. Kosmosest vaadatuna oli ka Sandy ilus auguga pilv. Pane või taha talle.. Ülikoolid on punapropaganda ja ajupesu kasvulavad. Frankfurdi koolkonna glükoosilahus. Sul on roheline tuli Rein Rauast piňata teha. Ansipi tamme surm. Sümbolismist tiine. Tamm, oo talu ankur. Eestluse kandja, parkunud pihkudega pereisa. Nagu tõrudega Tori hobune. Ergo, tammetapp on nagu verine hobusepea Ristiisas. Urmas, kle, me võiks kunagi filme teha. Muidugi mitte Inforingiga. #facepalm (ok-ok, näopihk. Sa ikkagi EKI-s eesti asja eest väljas.)

Erakorralistest valimistest (proovi Postimeest) Urmas, ihan jees. Aga ole meheks, võta juhised enne Alole saatmist servast maha. Üks Arto korraga, eks! :) Urmas Sutrop, keeleteadlane, EKI direktor Erakorralised valimised on huvitav mõte, mille sotsid on oma olemasolu õigustamiseks välja mõelnud. Mulle see mõte iseenesest väga meeldib. Valimiste järel on uue valitsuse moodustamiseks kolm võimalust. Reformierakond moodustab valitsuse üksinda, koos IRLi või siis Keskerakonnaga. Sotsid marginaliseeruksid veelgi enam ning parteituid riigikogu aknaaluseid poleks enam kellelegi vaja. Põhjuseid, miks ma siiski erakorralisi valimisi ei toeta, on kaks. Esiteks ei näe ma põhjust, miks selliseid valimisi üldse vaja peaks olema ning teiseks oleks vastutustundetu kulutada selleks maksumaksja, parteide ja veel alles jäänud annetajate raha. Kui sotsidel õnnestuks valimised esile kutsuda riigieelarve tagasilükkamisega, siis oleks Eesti jätmine pikaks ajaks riigieelarveta eriti vastutustundetu. Ma olen oma kirjutistes olnud Keskerakonna juhi suhtes üpriski kriitiline. Seekord pean tunnistama, et Edgar Savisaar on riigimees. Ta kinnitas oma intervjuudes, et sotside taotlused ei ole tõsiseltvõetavad, see on ainult tähelepanu tõmbamiseks, et pildile saada. Kurioosumina pole sotsid Keskerakonnaga erakorraliste valimiste teemat isegi arutanud. Sellest on jällegi omakorda kahju. Opositsioon võiks vähemalt omavahelgi koostööd teha. Sotsid on oma kongressiks põhjalikult valmistunud. Ajakirjanduses on algatatud valitsust ja parempoolsust sopaga ülekallav laiaulatuslik laimukampaania. Selle kampaania põhiloosung on, et valitsus olla nende silmis kaotanud usalduse. Ühe punaprofessoreid koolitava ülikooli endine rektor on laskunud koguni nii madalale, et nimetab inimesi, kelle maailmavaade talle ei meeldi, moraalseteks värdjateks. Mul on tema pärast väga häbi. Kõige kurvem tegu selles laimukampaanias on Andrus Ansipi istutatud puu maharaiumine Tartus. Eestlase rahvuspsühholoogia jaoks on selline tegu võrdne kirvega inimese kallale minemisega.


Sinu coup de grace. Proovi oma tuukriülikonna vettpidavust ja tee eksperdikambri kraan lahti. Judicium dei, nagu keskajal tehti. Süüdista teisi sõnavõtjaid soolapuhumises, toksi ja sildista nagu kofeiinisüsti saanud rähn! Upuvad nõiad ja parteilised eksperdid. Sinu kummiülikond peab ehk vastu. ;) Äsa lauale vene kaartkärbsepaber. Savisaar ja õigeusu kirik.. sotsid ja raudteeharu.. tomeitõu-tomaatõu. Hirm 2.0. Tänks, ajakirjandus. Õlu minu poolt. Kui su jutus päike tõuseb, tuleb ta ka looja viia. Sotside põrmustamine siis. Projitseeri meie mõtted kõigile eestlastele, laiuta käsi ja anna mõista, et kuigi nad esinevad vahel “meeldivate” ideedega, ei saa sotse usaldada. Mis sellest järeldub? Ah? Täpselt. MEID ju saab! Kuna oleme mittesotsid. Põllumehed käivad kummikutega ja haisevad higi järele. Sotsialism on ka mõnusalt laetud sõna. Nukleaarfusioon tšatšatšaa ja saame agraarsotsialismi. Tuld, Ummi! Tuld! Porisotsid on kaetud, vaja on sildistada ka linnavasakpoolsed. Stereo lisab ruumilisust, katab mõlemad kõrvad. Maiviitsi praegu ise leiutada ja Nixon läks juba Arto juures käiku. Kasuta šampanjasotsialiste, see on brittide välja mõeldud. Tekstivahu mõtled ise juurde, eeldatavasti põled juba nagu saunaahi, mees.. Hakkame lõpetama. Ansip on mees. Ja annab seega mehe sõna. Sest ta on mees. (Old Spice’i reklaami oled näind? A see selleks). Ütle, et ta on lubanud areenilt lahkuda, nagu aumees. Mis tähendab, et talle pole piss pähe löönud. Sest ta on mees. Rõhuta veel üle, et järgmised valitsused on meie omad. Las koerad klähvivad.. meie karavan valitseb edasi. Gravitatsioon, valguse kiirus, Reformi valitsus. Asjade loomulik seisund.

Selle laimukampaania puhul on kõige kummalisem, et sõna võtavad näiliselt eksperdid, kes tegelikult ajavad oma partei asja. Millegipärast ei julge sellised ekspertidest parteilised sotsiaalteadlased, sotsioloogid ja muidu arvamusliidrid otse välja öelda, et nad teevad seda oma partei huvides. Sotsidel on kindlasti huvid. Kui osutub tõeks ajakirjanduses korduvalt välja käidud väide, et neid rahastatakse ühe raudteeharu kaudu voolava vene rahaga, siis on need ilmselt vene huvid. Ja eks tõehetk saabub kohe, kui sotside partei juhatust hakatakse komplekteerima nendega liitunud vene fraktsiooni ja Rahvaliidu aktivistidega. Sotside partei moodustumise ja liitumiste ajalugu on ka põhjuseks, miks eestlased ei saa seda parteid usaldada. Partei ei esinda ju mingit sotsialistlikku ega ka sotsiaaldemokraatlikku maailmavaadet. Agraarsotsialistidel ei saagi seda olla. Partei on kokku traageldatud mitmesugusest agraar- ja põllumeeste parteidest, viimased liitujad on Rahvaliidu riismed. Nüüd on siis nende hulgas ka oma õigusi nõudev vene rakuke. Teisalt on kahjuks partei juhtkonna tasemel tegemist šampanjasotsialistidega. Minu jaoks on kummaline, kui parteid juhivad inimesed, kelle põhiline mure on nende uus imago ja küsimus, kas prilliraamide fassongi nurk ikka sobib ülikonna revääri lõike nurgaga. Naeruväärne, aga tõsi. Kuna Andrus Ansip on andnud mehe sõna, et uut valitsust ta enam ei moodusta, siis teeb seda mõni Reformierakonna uus liider. Erakorraliste valimiste käegakatsutavaks tulemuseks oleks uus Reformierakonna peaminister. Aga see tuleb nii kui nii ka korraliste valimistega. Valimistel oleks jumet, kui see tooks kaasa sisulise ja konstruktiivse debati Eesti tuleviku üle. Eelkõige sellest, et Eesti vajab odavamat riigipidamist. Poliitiliste parteide sisukas dialoog on meie kestliku arengu võimalus. Seni on kahjuks tegemist ainult opositsiooni lahmimisega.

Pihusta siia nüüd midagi männilõhnalist, lootusrikast ja teadlasele kohast. Et lugejale meenuks: Sutrop loodab kõigest hoolimata sisulist, konstruktiivset arutelu. Pane härdalt kohe! Eesti tulevik ja muu selline. Sest sa oled sopaloopijatest üle. NOT! ;) Kle, nüüd läks kiireks. Randpere asjaga tuleb tegeleda. Nael kummiülikonda! Ai ma olen terav!

Mõtlemist ja mustrinägemist soodustavate soovidega,Villu Arak. Sest täna oli tuju teha Arto loole järg. 2

Urmas Sutropi arvamusloo mustand juhistega  

See siin on satiir. Originaal: http://arvamus.postimees.ee/1035082/urmas-sutrop-erakorralistest-valimistest/

Urmas Sutropi arvamusloo mustand juhistega  

See siin on satiir. Originaal: http://arvamus.postimees.ee/1035082/urmas-sutrop-erakorralistest-valimistest/

Advertisement